2011/12 > Ισπανία 
*Δημόσιος ιστότοπος   >Operabase Professional 
2011/12 > Ισπανία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Γαλλία
Πορτογαλλία

Ισπανία
 

Barcelona, Gran Teatre del Liceu  / 

Faust (concert) (Gounod) 7-28 ΟκτΔΟ: Edward Gardner / Pierre Vallet
Jo, Dalí (Benguerel) 19-23 ΟκτΔΟ: Miquel Ortega; Π: Xavier Albertí
Le grand macabre (Ligeti) 19 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Michael Boder; Π: Alex Ollé, Valentina Carrasco
Linda di Chamounix (Donizetti) 20 Δεκ-8 ΙανΔΟ: Marco Armiliato; Π: Emilio Sagi
Il burbero di buon cuore (Martin y Soler) 27 Ιαν-6 ΦεβΔΟ: Jordi Savall; Π: Irina Brook
Le nozze di Figaro (Mozart) 28 Ιαν-3 ΦεβΔΟ: Christophe Rousset; Π: Lluís Pasqual
La bohème (Puccini) 27 Φεβ-19 ΜάρΔΟ: Víctor Pablo Pérez; Π: Giancarlo del Monaco
Der Zwerg (Zemlinsky) 4-22 ΑπρΔΟ: Marc Albrecht; Π: Andreas Homoki
Una Tragedia florentina (Zemlinsky) 4-22 ΑπρΔΟ: Marc Albrecht; Π: Andreas Homoki
La flauta mágica (Mozart) 24-28 ΑπρΔΟ: Pablo González; Π: Joan Font
Adriana Lecouvreur (Cilea) 14 Μάι-3 ΙούνΔΟ: Maurizio Benini; Π: David McVicar
El gato con botas (Montsalvatge) 19-27 ΜάιΔΟ: Antoni Ros-Marbà; Π: Emilio Sagi
El Giravolt de Maig (Toldrà) 10-11 Ιούν
Pelléas et Mélisande (Debussy) 27 Ιούν-7 ΙούλΔΟ: Michael Boder; Π: Robert Wilson
Aida (Verdi) 21-30 ΙούλΔΟ: Renato Palumbo; Π: José Antonio Gutiérrez
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 1-4 ΣεπτΔΟ: Sebastian Weigle
Lohengrin (concert) (Wagner) 2-4 ΣεπτΔΟ: Sebastian Weigle
Tristan und Isolde (concert) (Wagner) 6 ΣεπτΔΟ: Peter Schneider
Bilbao, Asociación Bilbaína de Amigos de la Ópera  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 24 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Donato Renzetti; Π: Hugo de Ana
Tristan und Isolde (Wagner) 22 Οκτ-3 ΝοέμΔΟ: Miguel Ángel Gómez Martínez; Π: Pierluigi Pier'Alli
Roméo et Juliette (Gounod) 19-28 ΝοέμΔΟ: Josep Caballé-Domenech; Π: Arnaud Bernard
Luisa Miller (Verdi) 21-30 ΙανΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Denis Krief
L'elisir d'amore (Donizetti) 18-27 ΦεβΔΟ: José Miguel Pérez Sierra; Π: Mario Gas
Die tote Stadt (Korngold) 21-30 ΑπρΔΟ: Stephan Anton Reck; Π: Willy Decker
Nabucco (Verdi) 19-28 ΜάιΔΟ: Massimo Zanetti; Π: Daniele Abbado
Bilbao, Teatro Arriaga de Bilbao  / 
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 8-10 ΟκτΠ: Jean Liermier
Les Enfants Terribles (Glass) 2-3 ΔεκΔΟ: Emmanuel Olivier; Π: Stéphane Vérité
La ardilla astuta (Rota) 28-29 ΔεκΠ: Alfonso Romero
La canterina (Haydn) 3-4 ΦεβΔΟ: Pablo Mielgo; Π: Marco Carniti
Der Schauspieldirektor (Mozart) 3-4 ΦεβΔΟ: Pablo Mielgo; Π: Marco Carniti
La corte de faraón (Lleó) 19-28 ΑπρΔΟ: Carlos Aragón; Π: Emilio Sagi
Guillermo Tell (Rossini) 12-13 ΜάιΠ: Ramon Molins
Entre Sevilla y Triana (Sorozábal) 23-27 ΙούνΔΟ: Manuel Coves; Π: Curro Carreres
Jerez, Teatro Villamarta  / 
Suor Angelica (Puccini) 25 ΝοέμΔΟ: Carlos Aragón; Π: Francisco López
Die Perlenfischer (concert) (Bizet) 19-22 ΔεκΔΟ: Guillermo García Calvo
Rigoletto (Verdi) 19-21 ΙανΔΟ: Carlos Aragón; Π: Francisco López
Tosca (Puccini) 31 Μάι-2 ΙούνΔΟ: Ramón Tebar; Π: Giancarlo Del Monaco
La Coruna, Palacio de la Opera  / 
Rigoletto (Verdi) 5-7 ΣεπτΔΟ: Miguel A Gomez-Martinez; Π: Emilio Sagi
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Σεπτ-2 ΟκτΔΟ: Cristóbal Soler; Π: Francisco López
Las Palmas, Festival de Ópera Alfredo Kraus  / 
Carmen (Bizet) 27 Φεβ-4 ΜάρΔΟ: Alain Guingal; Π: Mario Pontiggia
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 18-24 Μάρ
Rigoletto (Verdi) 13-19 ΜάιΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Mario Pontiggia
Les pêcheurs de perles (Bizet) 15-24 ΙούνΔΟ: Yves Abel; Π: Mario Pontiggia
Madrid, Teatro Real  / 
Elektra (Strauss) 30 Σεπτ-15 ΟκτΔΟ: Semyon Bychkov; Π: Klaus Michael Grüber(original), Ellen Hammer(revival)
La finta giardiniera (concert) (Mozart) 4-5 ΟκτΔΟ: René Jacobs
Pelléas et Mélisande (Debussy) 31 Οκτ-16 ΝοέμΔΟ: Sylvain Cambreling / Jean-François Verdier; Π: Robert Wilson
Lady Macbeth de Mzensk (Shostakovich) 3-23 ΔεκΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Martin Kusej
Don Quichotte (concert) (Massenet) 19-22 ΔεκΔΟ: Marc Piollet
Persephone (Stravinsky) 14-29 ΙανΔΟ: Teodor Currentzis; Π: Peter Sellars
Iolanta (Tchaikovsky) 14-29 ΙανΔΟ: Teodor Currentzis; Π: Peter Sellars
La clemenza di Tito (Mozart) 14 Φεβ-4 ΜάρΔΟ: Thomas Hengelbrock / Peter Tilling; Π: Ursel Herrmann, Karl-Ernst Herrmann
I due Figaro (Mercadante) 27 Μάρ-1 ΑπρΔΟ: Riccardo Muti; Π: Emilio Sagi
The Life and Death of Marina Abramović (Hegarty) 11-22 ΑπρΠ: Robert Wilson
Cyrano de Bergerac (Alfano) 10-22 ΜάιΔΟ: Pedro Halffter; Π: Petrika Ionesco
Rienzi, der letzte der Tribunen (concert) (Wagner) 21-27 ΜάιΔΟ: Alejo Pérez
Poppea e Nerone (Monteverdi) 12-30 ΙούνΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Krzysztof Warlikowski
Ainadamar (Golijov) 8-22 ΙούλΔΟ: Alejo Pérez; Π: Peter Sellars
Moses und Aron (concert) (Schoenberg,A) 7-9 ΣεπτΔΟ: Sylvain Cambreling
Boris Godunov (Musorgsky) 28 Σεπτ-18 ΟκτΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Johan Simons
Suor Angelica (Puccini) 2-15 ΝοέμΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Lluís Pasqual
Il prigioniero (Dallapiccola) 2-15 ΝοέμΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Lluís Pasqual
Macbeth (Verdi) 2-23 ΔεκΔΟ: Teodor Currentzis; Π: Dmitri Tcherniakov
The Perfect American (Glass) 22 Ιαν-6 ΦεβΔΟ: Dennis Russell Davies; Π: Phelim McDermott
Parsifal (concert) (Wagner) 29 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Thomas Hengelbrock
Così fan tutte (Mozart) 23 Φεβ-17 ΜάρΔΟ: Sylvain Cambreling / Till Drömann; Π: Michael Haneke
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 3-7 ΜάρΔΟ: Andriy Yurkevych
Les pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 25-31 ΜάρΔΟ: Daniel Oren
Don Giovanni (Mozart) 3-24 ΑπρΔΟ: Alejo Pérez; Π: Dmitri Tcherniakov
La rappresaglia (Mercadante) 13-19 ΜάιΔΟ: Riccardo Muti; Π: Andrea De Rosa
Wozzeck (Berg) 3-20 ΙούνΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Christoph Marthaler
Die Zauberflöte (Mozart) 29 Ιούν-4 ΙούλΔΟ: Simon Rattle; Π: Robert Carsen
Il Postino (Catán) 17-28 ΙούλΔΟ: Pablo Heras Casado; Π: Ron Daniels
Madrid, Teatro de la Zarzuela  / 
El Puñao de Rosas (Chapí) 6+ ΟκτΔΟ: Cristóbal Soler / Carlos Aragón; Π: Luis Olmos
El Trust de los Tenorios (Serrano) 6+ ΟκτΔΟ: Cristóbal Soler / Carlos Aragón; Π: Luis Olmos
Los Sobrinos del Capitán Grant (Caballero) 9 Δεκ-8 ΙανΔΟ: José Miguel Pérez-Sierra; Π: Paco Mir
El gato montés (Penella) 17 Φεβ-11 ΜάρΔΟ: Cristóbal Soler / Oliver Díaz; Π: José Carlos Plaza
La Chulapona (Torroba) 4 Μάι-3 ΙούνΔΟ: Miquel Ortega / Arturo Díez Boscovich; Π: Gerardo Malla
Malaga, Teatro Cervantes  / 
Katiuska (Sorozábal) 12 Οκτ
Luisa Fernanda (Torroba) 4 Δεκ
Mallorca, Teatre Principal de Palma  / 
El castillo de Barbazul (concert) (Bartók) 29 ΟκτΔΟ: Francesc Bonnín
Oviedo, Ópera de Oviedo  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 18-24 ΣεπτΔΟ: Eric Hull; Π: Mario Pontiggia
L'italiana in Algeri (Rossini) 10-16 ΟκτΔΟ: Ottavio Dantone / Andrés Juncos; Π: Emilio Sagi
Die Zauberflöte (Mozart) 13-19 ΝοέμΔΟ: Paul Goodwin; Π: Olivia Fuchs
Norma (Bellini) 8-17 ΔεκΔΟ: Roberto Tolomelli; Π: Susana Gómez
Peter Grimes (Britten) 29 Ιαν-4 ΦεβΔΟ: Corrado Rovaris; Π: David Alden
El Estreno de una Artista (Gaztambide) 29 Φεβ-3 Μάρ
Gloria y Peluca (Barbieri) 29 Φεβ-3 Μάρ
El caserío (Guridi) 28-31 Μάρ
La del Soto del Parral (Soutullo) 16-30 Απρ
Pamplona, Baluarte  / 
La Sonambula (Bellini) 6 ΟκτΔΟ: Miguel Ángel Gómez Martínez; Π: Patrick Mailler
Norma (Bellini) 19 ΦεβΔΟ: Fabio Biondi
La flauta mágica (Mozart) 4-6 ΜάιΔΟ: Robert Reimer; Π: Joan Font
Santander, Palacio de Festivales de Cantabria  / 
Die Dreigroschenoper (Weill) 3-4 ΔεκΔΟ: Hans-Jörn Brandenburg / Stefan Rager; Π: Robert Wilson
Sevilla, Teatro de la Maestranza  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 Σεπτ-5 ΟκτΔΟ: Pedro Halffter; Π: José Luis Castro
La Valquiria (Wagner) 11-20 ΝοέμΔΟ: Pedro Halffter; Π: Carlus Padrissa, La Fura dels Baus
Hansel y Gretel (Humperdinck) 29-30 ΔεκΔΟ: Pedro Váquez; Π: Maribel Macias
Luisa Fernanda (Torroba) 7-11 ΦεβΔΟ: Cristóbal Soler; Π: Luis Olmos
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 17-30 ΜάρΔΟ: Will Humburg; Π: Michal Znaniecki
La Cenicienta (Rossini) 15-19 ΑπρΠ: Joan Font
El triunfo del tiempo y del desengaño (concert) (Handel) 20 ΑπρΔΟ: Enrico Onofri
Madama Butterfly (Puccini) 5-15 ΙούνΔΟ: Pedro Halffter; Π: Mario Gas
Cristóbal Colón (concert) (Carnicer) 28 ΙούνΔΟ: Santiago Serrate
Valencia, Palau de les Arts Reina Sofia  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 5-23 ΝοέμΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Andrei Konchalovsky
La cenerentola (Rossini) 22 Νοέμ-4 ΙανΔΟ: Michele Mariotti; Π: Luca Ronconi
Roméo et Juliette (concert) (Berlioz) 8-9 ΔεκΔΟ: Valery Gergiev
Ariadne auf Naxos (concert) (Strauss) 16-18 ΔεκΔΟ: Riccardo Chailly
Don Giovanni (Mozart) 27 Ιαν-9 ΦεβΔΟ: Zubin Mehta; Π: Jonathan Miller
Iolanta (concert) (Tchaikovsky) 31 ΙανΔΟ: Teodor Currentzis
La vida breve (Falla) 3-14 ΜάρΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Giancarlo del Monaco
Thaïs (Massenet) 25 Μάρ-15 ΑπρΔΟ: Patrick Fournillier; Π: Nicola Raab
Tosca (Puccini) 1-22 ΑπρΔΟ: Omer Meir Wellber / Plácido Domingo; Π: Jean-Louis Grinda
Le Cid (concert) (Massenet) 24-30 ΑπρΔΟ: Plácido Domingo
Il trovatore (Verdi) 26 ΜάιΔΟ: Zubin Mehta
Valencia, Palau de la Música  / 
Roger de Flor (Chapí) 10 ΜάρΔΟ: Miguel A Gomez-Martinez
Valladolid, Teatro Calderón  / 
La Cenicienta (Rossini) 17-21 ΝοέμΔΟ: Stanislav Anguelov; Π: Joan Font
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 9-11 ΦεβΠ: Emilio Sagi
El gato montés (Penella) 12-15 ΑπρΔΟ: Cristóbal Soler; Π: José Carlos Plaza
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-13 ΜάιΔΟ: Denis Vlasenko; Π: Ignacio García