2011/12 > Γαλλία 
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2011/12 > Γαλλία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Ηνωμένο Βασίλειο
Βέλγιο
Γερμανία
Λουξεμβούργο

Γαλλία
 
Ελβετία
Ισπανία Μονακό
Ιταλία

Angers, Angers Nantes Opéra  / 

Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 4-6 ΟκτΔΟ: Daniel Kawka; Π: Patrice Caurier, Moshe Leiser
La vie parisienne (Offenbach) 4-8 ΙανΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Carlos Wagner
L'Enfant et la Nuit (Villard) 1-3 ΦεβΔΟ: Franck Villard; Π: Olivier Balazuc
Orphée et Eurydice (Gluck) 18-22 ΜάρΔΟ: Andreas Spering; Π: Emmanuelle Bastet
La bohème (Puccini) 23-25 ΑπρΔΟ: Mark Shanahan; Π: Stephen Langridge
Avignon, Opéra Théâtre d'Avignon et des Pays du Vaucluse  / 
Thaïs (Massenet) 27-29 ΝοέμΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Nadine Duffaut
Le nozze di Figaro (Mozart) 31 Δεκ-8 ΙανΔΟ: Olivier Schneebeli; Π: Christian Gangneron
Il trovatore (Verdi) 5-7 ΦεβΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Charles Roubaud
Faust (Gounod) 11-13 ΜάρΔΟ: Dominique Trottein; Π: Paul-Emile Fourny
Tosca (Puccini) 27-31 ΜάιΔΟ: Alain Guingal; Π: Nadine Duffaut
Besancon, Le Théâtre musical de Besançon  / 
La Botte secrète (Terrasse) 8 ΝοέμΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Pierre Guillois
Il Diluvio universale (concert) (Falvetti) 9 ΝοέμΔΟ: Leonardo García Alarcón
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 10 ΙανΔΟ: Samuel Jean; Π: Yann Dacosta
L'orfeo (Monteverdi) 13 ΙανΔΟ: Sébastien d'Hérin; Π: Caroline Mutel
Dardanus (concert) (Rameau) 17 Φεβ
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21-22 ΦεβΠ: Johanny Bert
The Second Woman (Verrières) 19 ΜάρΔΟ: Jean Deroyer; Π: Guillaume Vincent
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
Madame Butterfly (Puccini) 22 Σεπτ-23 ΝοέμΔΟ: Julia Jones; Π: Numa Sadoul
Les Enfants Terribles (Glass) 18-24 ΝοέμΔΟ: Emmanuel Olivier; Π: Stéphane Vérité
Macbeth (Verdi) 22 Νοέμ-5 ΦεβΔΟ: Kwamé Ryan; Π: Jean-Louis Martinoty
Une Petite Renarde rusee (Janacek) 10-12 ΦεβΔΟ: Denis Comtet; Π: Charlotte Nessi
L'amour masqué (Messager) 6-11 ΜάρΔΟ: Geoffrey Styles; Π: Bernard Pisani
Alcina (Handel) 2-13 ΜάιΔΟ: Harry Bicket; Π: David Alden
Orphée et Eurydice (Gluck) 9-13 ΜάιΔΟ: Geoffroy Jourdain; Π: Dominique Pitoiset, Stephen Taylor
Don Giovanni (Mozart) 13-24 ΙούνΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Laurent Laffargue
Les noces de Figaro (Mozart) 14-23 ΙούνΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Laurent Laffargue
Caen, Théâtre de Caen  / 
La Didone (Cavalli) 16-18 ΟκτΔΟ: William Christie; Π: Clément Hervieu-Léger / Valérie Nègre
L'Or du Rhin (Wagner) 18 ΝοέμΔΟ: Peter Rundel; Π: Antoine Gindt
Siegfried (Wagner) 19 ΝοέμΔΟ: Peter Rundel; Π: Antoine Gindt
La Walkyrie (Wagner) 19 ΝοέμΔΟ: Peter Rundel; Π: Antoine Gindt
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 20 ΝοέμΔΟ: Peter Rundel; Π: Antoine Gindt
La traviata (Verdi) 22-28 ΙανΔΟ: Nicolas Chalvin; Π: Jean-François Sivadier
Idoménée (Mozart) 1-3 ΜάρΔΟ: François-Xavier Roth; Π: Yannis Kokkos
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
West Side Story (Bernstein) 30 ΔεκΔΟ: Gérard Lecointe
Eugène Onéguine (Tchaikovsky) 17 ΙανΔΟ: Dominique Trottein; Π: Eric Perez
Hansel et Gretel (Humperdinck) 8-9 ΦεβΠ: Johanny Bert
Don Giovanni (Mozart) 2-4 ΜάρΔΟ: Arie van Beek; Π: Pierre Thirion-Vallet
La belle Hélène (Offenbach) 5 ΑπρΔΟ: Jérôme Pillement / Dominique Trottein; Π: Olivier Desbordes
Phi-Phi (Christiné) 12 ΜάιΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Johanny Bert
Compiegne, Théâtre Imperial  / 
La Zingara (Favart) 24 ΙανΔΟ: Jérôme Correas; Π: André Fornier
La traviata (Verdi) 24 ΜάρΔΟ: Amaury du Closel; Π: Pierre Thirion-Vallet
Orphée et Eurydice (Gluck) 13 ΜάιΔΟ: Nicolas Chalvin
Dijon, Opéra de Dijon  / 
Agrippina (Handel) 8-13 ΟκτΔΟ: Emmanuelle Haïm; Π: Jean-Yves Ruf
La traviata (Verdi) 29 Δεκ-10 ΙανΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Jean-Francois Sivadier
Così fan tutte (Mozart) 14-20 ΜάρΔΟ: Christophe Rousset; Π: Marcial Di Fonzo Bo
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 1-3 ΑπρΔΟ: Emmanuelle Haïm; Π: Jean-Francois Sivadier
L'Opéra de la lune (Pauset) 12-15 ΜάιΔΟ: Brice Pauset; Π: Damien Caille-Perret
Requiem (Mozart) 13 ΜάιΔΟ: Jos van Immerse
Lille, Opéra de Lille  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 8-19 ΟκτΔΟ: Arie Van Beek; Π: David Lescot
Agrippine (Handel) 5-9 ΝοέμΔΟ: Emmanuelle Haïm; Π: Jean-Yves Ruf
Le Tour d'écrou (Britten) 13-15 ΔεκΔΟ: Jean-Luc Tingaud; Π: Olivier Bénézech
Passion (Dusapin) 2-5 ΦεβΔΟ: Franck Ollu; Π: Sasha Waltz
Le Couronnement de Poppée (Monteverdi) 12-22 ΜάρΔΟ: Emmanuelle Haïm; Π: Jean-François Sivadier
Cendrillon (Massenet) 15-29 ΜάιΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Laurent Pelly
Limoges, Opéra-Théâtre de Limoges  / 
L'Élixir d'amour (Donizetti) 4-6 ΝοέμΔΟ: Jérôme Kaltenbach; Π: Richard Brunel
Chat perché (Singier) 17-18 ΝοέμΔΟ: Pierre Roullier; Π: Caroline Gautier
La voix humaine (Poulenc) 29 ΝοέμΠ: Vincent Vittoz
Jenůfa (Janáček) 20-22 ΙανΔΟ: Ondrej Olos; Π: Pierre Constant
La Périchole (Offenbach) 16-18 ΜάρΔΟ: Jérôme Kaltenbach; Π: Bérangère Jannelle
La traviata (Verdi) 13-19 ΑπρΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Jean-Romain Vesperini
Julie (Boesmans) 14-15 ΜάιΔΟ: Daniel Kawka; Π: Matthew Jocelyn
Lyon, Opéra de Lyon  / 
Le Nez (Shostakovich) 8-20 ΟκτΔΟ: Kazushi Ono; Π: William Kentridge
I Capuleti e i Montecchi (concert) (Bellini) 8-13 ΝοέμΔΟ: Evelino Pidò
La vie parisienne (Offenbach) 28 Νοέμ-8 ΔεκΔΟ: Gérard Korsten; Π: Laurent Pelly
Douce et Barbe-Bleue (Aboulker) 11-14 ΙανΔΟ: Karine Locatelli; Π: Jean-Romain Vesperini
Von heute auf morgen (Schoenberg,A) 27 Ιαν-10 ΦεβΔΟ: Bernhard Kontarsky; Π: John Fulljames
Il Tabarro (Puccini) 27 Ιαν-10 ΦεβΔΟ: Gaetano d'Espinosa; Π: David Pountney
Sancta Susanna (Hindemith) 28 Ιαν-9 ΦεβΔΟ: Bernhard Kontarsky; Π: John Fulljames
Suor Angelica (Puccini) 28 Ιαν-9 ΦεβΔΟ: Gaetano d'Espinosa; Π: David Pountney
Une Tragédie florentine (Zemlinsky) 29 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Bernhard Kontarsky; Π: Georges Lavaudant
Gianni Schicchi (Puccini) 29 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Gaetano d'Espinosa; Π: David Pountney
Il Trittico (Puccini) 3-13 ΦεβΔΟ: Gaetano d'Espinosa; Π: David Pountney
Parsifal (Wagner) 9-25 ΜάρΔΟ: Kazushi Ono; Π: François Girard
Terre et cendres (Combier) 10-21 ΜάρΔΟ: Philippe Forget; Π: Yoshi Oida
Concert (concert) (Wagner) 16 ΜάρΔΟ: Kazushi Ono
Le Rossignol (Stravinsky) 22-27 ΑπρΔΟ: Alejo Pérez; Π: Robert Lepage
Mesdames de la Halle (Offenbach) 2-15 ΜάιΔΟ: Jean-Paul Fouchécourt; Π: Jean Lacornerie
Le Nain (Zemlinsky) 19-29 ΜάιΔΟ: Martyn Brabbins; Π: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 19-29 ΜάιΔΟ: Martyn Brabbins; Π: Grzegorz Jarzyna
Carmen (Bizet) 25 Ιούν-11 ΙούλΔΟ: Stefano Montanari; Π: Olivier Py
Lyon, Théâtre d'Opérette de Lyon  / 
Princesse Czardas (Kálmán) 26-27 ΝοέμΔΟ: Bruce Grant; Π: Pierre Sybil
La vie parisienne (Offenbach) 31 ΔεκΔΟ: José Pick; Π: Frédéric L'Huillier
Andalousie (Lopez,F) 7-8 ΙανΔΟ: Andreï Chevtchouk; Π: Pierre Sybil
Ciboulette (Hahn) 4-5 ΦεβΔΟ: Bruno Conti; Π: Jean-Jacques Chazalet
La Périchole (Offenbach) 3-4 ΜάρΔΟ: Andreï Chevtchouk; Π: Frédéric L'Huillier
Rigoletto (Verdi) 24-25 ΜάρΔΟ: Andreï Chevtchouk; Π: Frédéric L'Huillier
Marseille, Opéra Municipal de Marseille  / 
Roméo et Juliette (Gounod) 11-19 ΟκτΔΟ: Luciano Acocella; Π: Arnaud Bernard
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 22-29 ΝοέμΔΟ: Alain Guingal
La bohème (Puccini) 29 Δεκ-10 ΙανΔΟ: Mark Shanahan; Π: Jean-Louis Pichon
La Chartreuse de Parme (Sauguet) 8-14 ΦεβΔΟ: Lawrence Foster; Π: Renée Auphan
Le comte Ory (Rossini) 20-27 ΜάρΔΟ: Roberto Rizzi Brignoli; Π: Frédéric Bélier-Garcia
Il trovatore (Verdi) 24 Απρ-4 ΜάιΔΟ: Tamás Pal; Π: Charles Roubaud
Die Zauberflöte (Mozart) 6-16 ΙούνΔΟ: Kenneth Montgomery; Π: Jean-Paul Scarpitta
Massy, Opéra-Théâtre de Massy  / 
Carmen (Bizet) 4-6 ΝοέμΔΟ: Fabien Gabel; Π: Nadine Duffaut
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9-11 ΔεκΔΟ: Dominique Rouits; Π: Frédéric Bélier-Garcia
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 13-15 ΙανΔΟ: Yoel Levi; Π: Eric Perez
La route Fleurie (Lopez,F) 29-31 ΙανΔΟ: Didier Benetti; Π: Jacques Duparc
L'Egisto (Marazzoli) 4 ΦεβΔΟ: Jérôme Correas; Π: Jean-Denis Monory
Eugène Onéguine (Tchaikovsky) 9-11 ΜάρΔΟ: Dominique Rouits; Π: Eric Perez
Le nozze di Figaro (Mozart) 30 Μάρ-3 ΑπρΔΟ: Olivier Schneebeli; Π: Christian Gangneron
Phi-Phi (Christiné) 3 ΜάιΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Johanny Bert
Mérignac, Le Pin Galant  / 
Aida (Verdi) 19 Ιαν
Requiem (Verdi) 20 Ιαν
La bohème (Puccini) 13 Μάρ
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
Falstaff (Verdi) 15-16 ΟκτΔΟ: Gian Rosario Presutti; Π: Jean-Louis Grinda
Françoise de Rimini (Thomas,A) 18-22 ΝοέμΔΟ: Jacques Mercier; Π: Vincent Tordjman
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 25 ΙανΔΟ: Didier Benetti; Π: Jacques Duparc
L'italienne à Alger (Rossini) 13-24 ΜάρΔΟ: Paolo Olmi; Π: David Hermann
Caravaggio (Giraud) 6-8 ΑπρΔΟ: François-Xavier Roth
Switch! (Kastel) 25-26 ΜάιΔΟ: Fabrice Kastel; Π: Pierre Val
Faust (Gounod) 17 ΙούνΔΟ: Jacques Mercier; Π: Paul-Emile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier Languedoc-Roussillon  / 
Rusalka (Dvořák,A) 7-11 ΟκτΔΟ: Lawrence Foster; Π: Jim Lucassen
L'arbore di Diana (Martin y Soler) 25-29 ΝοέμΔΟ: Fabio Biondi; Π: Francisco Negrin
La belle Hélène (Offenbach) 28 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Hervé Niquet; Π: Corinne Benizio, Gilles Benizio
Elektra (Strauss) 2-4 ΜάρΔΟ: Aldert Vermeulen; Π: Jean-Yves Courrègelongue
Einstein on the Beach (Glass) 16-18 Μάρ
La Petite Renarde rusée (Janáček) 25-26 ΜάιΔΟ: Jérôme Pillement; Π: Marie-Eve Signeyrole
Le nozze di Figaro (Mozart) 20-28 ΙούνΔΟ: Sascha Goetzel; Π: Jean-Paul Scarpitta
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 29 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Tito Muñoz; Π: Carlos Wagner
Les Noces (Stravinsky) 23-29 ΟκτΔΟ: Tito Muñoz; Π: Tero Saarinen
La Chauve-souris (Strauss,J) 18-31 ΔεκΔΟ: Patrick Davin; Π: Philipp Himmelmann
L'italienne à Alger (Rossini) 17-25 ΦεβΔΟ: Paolo Olmi; Π: David Hermann
René, l'énervé (Reinhardt Wagner) 14-21 ΜάρΠ: Jean-Michel Ribes
La rondine (Puccini) 6-15 ΜάιΔΟ: José Cura; Π: José Cura
Le tueur de mots (Ambrosini) 26 Ιούν-3 ΙούλΔΟ: Andrea Molino; Π: Francesco Micheli
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 14-16 ΟκτΔΟ: Daniel Kawka; Π: Patrice Caurier, Moshe Leiser
La vie parisienne (Offenbach) 11-18 ΔεκΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Carlos Wagner
L'Enfant et la Nuit (Villard) 24-27 ΙανΔΟ: Franck Villard; Π: Olivier Balazuc
Orphée et Eurydice (Gluck) 2-11 ΜάρΔΟ: Andreas Spering; Π: Emmanuelle Bastet
La bohème (Puccini) 4-6 ΜάιΔΟ: Mark Shanahan; Π: Stephen Langridge
Nice, Opéra de Nice  / 
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 16-18 ΣεπτΔΟ: Philippe Auguin
La voix humaine (Poulenc) 7-11 Οκτ
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 7-11 ΟκτΔΟ: Philippe Auguin; Π: René Koering
Norma (Bellini) 10-15 ΔεκΔΟ: Andriy Yurkevytch
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 17-24 ΙανΔΟ: Philippe Auguin; Π: Ron Daniels
Il trovatore (Verdi) 16-23 ΦεβΔΟ: Fabrizio Ventura; Π: Lorenzo Mariani
La bohème (Puccini) 11-17 ΜάρΔΟ: Derrick Inouye; Π: Maurizio Scaparro
Il Tigrane (Scarlatti,A) 1-5 ΙούνΔΟ: Gilbert Bezzina; Π: Gilbert Blin
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
Le Tour d'écrou (Britten) 13-16 ΟκτΔΟ: Jean-Luc Tingaud; Π: Olivier Bénézech
L'Egisto (Marazzoli) 19-23 ΟκτΔΟ: Jérôme Correas; Π: Jean-Denis Monory
La Botte secrète (Terrasse) 16 Δεκ-8 ΙανΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Pierre Guillois
Caligula (Pagliardi) 8-11 ΜάρΔΟ: Vincent Dumestre; Π: Alexandra Rübner, Mimmo Cuticchio
Le Ring (Wagner) 2-11 ΜάιΔΟ: Dominique Debart; Π: Alain Bézu
Paris, Théâtre des Champs-Élysées  / 
Les Capulet et les Montaigu (concert) (Bellini) 11 ΝοέμΔΟ: Evelino Pidò
Missa Solemnis (concert) (Beethoven) 14 ΝοέμΔΟ: Philippe Herreweghe
Oberto (concert) (Verdi) 17-19 ΝοέμΔΟ: Carlo Rizzi
Jules César (concert) (Handel) 25 ΝοέμΔΟ: Alan Curtis
La flûte enchantée (Mozart) 16-26 ΔεκΔΟ: Jean-Christophe Spinosi; Π: William Kentridge, Luc de Wit
Le Messie (concert) (Handel) 23 ΔεκΔΟ: Laurence Cummings
Farnace (concert) (Vivaldi) 10 ΙανΔΟ: Diego Fasolis
Les Saisons (concert) (Haydn) 21 ΙανΔΟ: Paul McCreesh
Tosca (concert) (Puccini) 24 ΙανΔΟ: Gianandrea Noseda
Don Pasquale (Donizetti) 13-23 ΦεβΔΟ: Enrique Mazzola; Π: Denis Podalydès
Giustino (concert) (Vivaldi) 24 ΦεβΔΟ: Stefano Molardi
Le Clémence de Titus (concert) (Mozart) 25 ΦεβΔΟ: Louis Langrée
Roméo et Juliette (concert) (Berlioz) 26 ΦεβΔΟ: Mark Elder
Parsifal (concert) (Wagner) 6-9 ΜάρΔΟ: Daniele Gatti
Theodora (concert) (Handel) 10 ΜάρΔΟ: Hervé Niquet
Tristan et Isolde (concert) (Wagner) 11 ΜάρΔΟ: Andris Nelsons
Gloria Magnificat (concert) (Vivaldi) 24 ΜάρΔΟ: Rinaldo Alessandrini
Les Noces (concert) (Stravinsky) 27 ΜάρΔΟ: Valery Gergiev
Oedipus rex (concert) (Stravinsky) 27 ΜάρΔΟ: Valery Gergiev
La Passion selon Saint Matthieu (concert) (Bach,JS) 2 ΑπρΔΟ: Pierre Cao
La Passion selon Saint Jean (concert) (Bach,JS) 11 ΑπρΔΟ: Jean-Claude Malgoire
La Didone (Cavalli) 12-20 ΑπρΔΟ: William Christie; Π: Clément Hervieu-Léger
La Walkyrie (concert) (Wagner) 24 ΑπρΔΟ: Kent Nagano
Così fan tutte (Mozart) 22-31 ΜάιΔΟ: Jérémie Rhorer; Π: Eric Génovèse
Concert (Mozart) 5 ΙούνΔΟ: Jean-Claude Malgoire
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 22 ΙούνΔΟ: Thomas Hengelbrock
Paris, Théâtre du Châtelet  / 
René, l'énervé (Reinhardt Wagner) 7 Σεπτ-29 ΟκτΔΟ: Reinhardt Wagner; Π: Jean-Michel Ribes
Cruzar la Cara de la Luna (Martinez) 23-27 ΣεπτΔΟ: David Hanlon; Π: Leonard Foglia
The Sound of Music (Rodgers) 7+ ΔεκΔΟ: Kevin Farrell; Π: Emilio Sagi
Orlando paladino (Haydn) 17-25 ΜάρΔΟ: Jean-Christophe Spinosi; Π: Kamel Ouali
Nixon in China (Adams) 10-18 ΑπρΔΟ: Alexander Briger; Π: Chen Shi-Zheng
Paris, Cité de la musique  / 
L'Or du Rhin (Wagner) 7 ΟκτΔΟ: Peter Rundel; Π: Antoine Gindt
Siegfried (Wagner) 8 ΟκτΔΟ: Peter Rundel; Π: Antoine Gindt
La Walkyrie (Wagner) 8 ΟκτΔΟ: Peter Rundel; Π: Antoine Gindt
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 9 ΟκτΔΟ: Peter Rundel; Π: Antoine Gindt
Paris, Opéra-Comique  / 
Amadis de Gaule (Bach,JC) 2-8 ΙανΔΟ: Jérémie Rhorer; Π: Marcel Bozonnet
Il maestro di cappella (Cimarosa) 7 ΙανΔΟ: Ton Koopman
Egisto (Cavalli) 1-9 ΦεβΔΟ: Vincent Dumestre; Π: Benjamin Lazar
La muette de Portici (Auber) 5-15 ΑπρΔΟ: Patrick Davin; Π: Emma Dante
La petite messe solennelle (Rossini) 20-21 ΑπρΔΟ: Nicholas Jenkins; Π: Nicola Hümpel
Re Orso (Stroppa) 19-22 ΜάιΔΟ: Susanna Mälkki; Π: Richard Brunel
Les pêcheurs de perles (Bizet) 18-28 ΙούνΔΟ: Leo Hussain; Π: Yoshi Oïda
Paris, MC93 Bobigny  / 
La finta giardiniera (Mozart) 23-29 ΙούνΔΟ: Guillaume Tourniaire; Π: Stephen Taylor
Paris, L'Opéra National de Paris (Opéra Bastille, Palais Garnier)  / 
Salome (Strauss) 8-30 ΣεπτΔΟ: Pinchas Steinberg; Π: André Engel
La Clemence de Titus (Mozart) 10 Σεπτ-8 ΟκτΔΟ: Adam Fischer; Π: Willy Decker
Faust (Gounod) 22 Σεπτ-25 ΟκτΔΟ: Alain Altinoglu / Garrett Keast; Π: Jean-Louis Martinoty
Tannhäuser (Wagner) 6-29 ΟκτΔΟ: Mark Elder; Π: Robert Carsen
Lulu (Berg) 18 Οκτ-5 ΝοέμΔΟ: Michael Schonwandt; Π: Willy Decker
La Force du destin (Verdi) 14 Νοέμ-17 ΔεκΔΟ: Philippe Jordan; Π: Jean-Claude Auvray
La cenerentola (Rossini) 26 Νοέμ-17 ΔεκΔΟ: Bruno Campanella; Π: Jean-Pierre Ponnelle(original), Grisha Asagaroff(revival)
Manon (Massenet) 10 Ιαν-13 ΦεβΔΟ: Evelino Pidò; Π: Coline Serreau
La Dame de Pique (Tchaikovsky) 19 Ιαν-6 ΦεβΔΟ: Dimitri Jurowski; Π: Lev Dodin
La Cerisaie (Fénelon) 27 Ιαν-13 ΦεβΔΟ: Tito Ceccherini; Π: Georges Lavaudant
Rigoletto (Verdi) 27 Ιαν-23 ΦεβΔΟ: Daniele Callegari; Π: Jérôme Savary
Orphée et Eurydice (Gluck) 4-16 ΦεβΔΟ: Thomas Hengelbrock / Manlio Benzi; Π: Pina Bausch
Pelléas et Mélisande (Debussy) 28 Φεβ-16 ΜάρΔΟ: Philippe Jordan; Π: Robert Wilson, Giuseppe Frigeni
La Veuve joyeuse (Lehár) 29 Φεβ-2 ΑπρΔΟ: Asher Fisch; Π: Jorge Lavelli
Le Diable dans le Beffroi (Debussy) 29 Φεβ-3 ΜάρΔΟ: Jeff Cohen; Π: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
La chute de la maison Usher (Debussy) 29 Φεβ-3 ΜάρΔΟ: Jeff Cohen; Π: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Don Giovanni (Mozart) 15 Μάρ-21 ΑπρΔΟ: Philippe Jordan / Marius Stieghors; Π: Michael Haneke
Pagliacci (Leoncavallo) 13 Απρ-11 ΜάιΔΟ: Daniel Oren; Π: Giancarlo Del Monaco
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13 Απρ-11 ΜάιΔΟ: Daniel Oren; Π: Giancarlo Del Monaco
Le barbier de Séville (Rossini) 24 Μάι-2 ΙούλΔΟ: Marco Armiliato; Π: Coline Serreau
Hippolyte et Aricie (Rameau) 9 Ιούν-9 ΙούλΔΟ: Emmanuelle Haïm; Π: Ivan Alexandre
Arabella (Strauss) 14 Ιούν-10 ΙούλΔΟ: Philippe Jordan; Π: Marco Arturo Marelli
L'Amour des trois oranges (Prokofiev) 23 Ιούν-13 ΙούλΔΟ: Alain Altinoglu; Π: Gilbert Deflo
Paris, Salle Pleyel  / 
The Fairy Queen (Purcell) 6 ΝοέμΔΟ: Hervé Niquet
Jephtha (concert) (Handel) 24 ΝοέμΔΟ: William Christie
Norma (concert) (Bellini) 20 ΔεκΔΟ: Andriy Yurkevich
Peer Gynt (concert) (Grieg) 23-24 ΜάιΔΟ: Paavo Järvi
Reims, Opéra de Reims  / 
The Turn of the Screw (Britten) 4 ΟκτΔΟ: Jean-Luc Tingaud; Π: Olivier Bénézech
Das Rheingold (Wagner) 9 ΔεκΠ: Antoine Gindt
Siegfried (Wagner) 10 ΔεκΠ: Antoine Gindt
Die Walküre (Wagner) 10 ΔεκΠ: Antoine Gindt
Götterdämmerung (Wagner) 11 ΔεκΠ: Antoine Gindt
Mozart (Hahn) 30-31 ΔεκΔΟ: Christophe Talmont; Π: Bernard Pisani
Jenůfa (Janáček) 3-5 ΦεβΔΟ: Ondrej Olos; Π: Pierre Constant
Un de la canebière (Scotto) 18-19 ΦεβΔΟ: Didier Benetti; Π: Jacques Duparc
The Second Woman (Verrières) 13 ΜάρΔΟ: Jean Deroyer; Π: Guillaume Vincent
Faust (Gounod) 25-27 ΜάρΔΟ: Dominique Trottein; Π: Paul-Emile Fourny
La Maison qui chante (Jolas) 7 ΑπρΔΟ: Philippe Nahon; Π: Véronique Samakh
La traviata (Verdi) 11-13 ΜάιΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Jean-Romain Vesperini
Phi-Phi (Christiné) 22 ΜάιΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Johanny Bert
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Jenůfa (Janáček) 4-10 ΝοέμΔΟ: Ondrej Olos; Π: Pierre Constant
Le Journal d'un disparu (Janáček) 22 Νοέμ
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 31 Δεκ-6 ΙανΔΟ: Giuseppe Grazioli; Π: Christophe Gayral
The Turn of the Screw (Britten) 3-9 ΦεβΔΟ: Tito Muñoz; Π: Dominique Pitoiset
La Princesse jaune (Saint-Saëns) 10-14 ΜάρΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Vincent Tavernier
Monsieur de Pourceaugnac (Lully) 30 Μάρ-1 ΑπρΔΟ: François Lazarevitch; Π: Vincent Tavernier
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 Μάι-2 ΙούνΔΟ: Ernest Martìnez Izquierdo; Π: Jean Liermier
Rouen, Opéra de Rouen Haute-Normandie  / 
Concert (Mozart) 23 Σεπτ
The Turn of the Screw (Britten) 5-9 ΟκτΔΟ: Kynan Johns; Π: Frédéric Roels
Red Waters (Zeidel) 4-6 ΝοέμΔΟ: Paul-Emmanuel Thomas; Π: Arthur Nauzyciel
Viva la Mamma (Donizetti) 30 Νοέμ-6 ΔεκΔΟ: Federico Santi; Π: François de Carpentries
Ne Criez pas au Loup (Sargenti) 1-5 ΦεβΔΟ: Oswald Sallaberger; Π: Caroline Leboutte
Egisto (Cavalli) 16-19 ΦεβΔΟ: Vincent Dumestre; Π: Benjamin Lazar
La Maison qui chante (Jolas) 30 Μάρ-1 ΑπρΠ: Véronique Samakh
La vera costanza (Haydn) 6-10 ΑπρΔΟ: Jérôme Corréas; Π: Elio De Capitani(original), Clovis Bonnaud(revival)
La traviata (Verdi) 11-20 ΜάιΔΟ: Luciano Acocella; Π: Claire Servais
Saint-Etienne, Opéra Théâtre de Saint-Étienne  / 
La Navarraise (Massenet) 4-8 ΝοέμΔΟ: Laurent Campellone; Π: Jean-Louis Grinda
Cavalleria rusticana (Mascagni) 4-8 ΝοέμΔΟ: Laurent Campellone; Π: Vincent Vittoz
Les Conjurées (Schubert) 8-9 ΔεκΔΟ: Bernard Tétu
Les deux aveugles (Offenbach) 31 Δεκ-3 ΙανΔΟ: Laurent Touche; Π: Vincent Vittoz
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 31 Δεκ-3 ΙανΔΟ: Laurent Touche; Π: Yann Dacosta
L'Opéra de quat'sous (Weill) 1-5 ΦεβΔΟ: Samuel Jean; Π: Laurent Fréchuret
The Rake's Progress (Stravinsky) 2-6 ΜάρΔΟ: Laurent Campellone; Π: Carlos Wagner
Madama Butterfly (Puccini) 25-29 ΑπρΔΟ: Laurent Campellone; Π: Alain Garichot
Orphée et Eurydice (Gluck) 13-17 ΙούνΔΟ: Giuseppe Grazioli; Π: Frédéric Flamand
Strasbourg, L'Opéra National du Rhin  / 
La Nuit de Gutenberg (Manoury) 24-29 ΣεπτΔΟ: Daniel Klajner; Π: Yoshi Oida
La bohème (Puccini) 21 Οκτ-8 ΝοέμΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Robert Carsen(original), Frans de Haas(revival)
Die Fledermaus (Strauss,J) 10-27 ΔεκΔΟ: Roland Böer / Vincent Monteil; Π: Waut Koeken
Le chat botté (Cui) 11-13 ΙανΔΟ: Vincent Monteil; Π: Jean-Philippe Delavault
Kát'a Kabanová (Janáček) 21 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Friedemann Layer; Π: Robert Carsen
Les Huguenots (Meyerbeer) 14-28 ΜάρΔΟ: Daniele Callegari; Π: Olivier Py
Farnace (Vivaldi) 18-26 ΜάιΔΟ: Diego Fasolis; Π: Lucinda Childs
Der Rosenkavalier (Strauss) 17-28 ΙούνΔΟ: Marko Letonja; Π: Mariame Clément
L'occasione fa il ladro (Rossini) 5-7 ΙούλΔΟ: Franck Villard; Π: Sandrine Anglade
Toulon, Opéra de Toulon Provence Mediterranée  / 
Il diluvio universale (concert) (Donizetti) 3 ΟκτΔΟ: Leonardo Garcia Alarcon
Faust (Gounod) 7-13 ΟκτΔΟ: Antony Hermus; Π: Paul-Emile Fourny
Le Directeur de théâtre (Mozart) 13-18 ΝοέμΔΟ: Pascal Verrot; Π: Frédéric Bellier-Garcia
Bastien und Bastienne (Mozart) 13-18 ΝοέμΔΟ: Pascal Verrot; Π: Frédéric Bellier-Garcia
La bohème (Puccini) 23-31 ΔεκΔΟ: Giuliano Carella; Π: Daniel Benoin
Lohengrin (concert) (Wagner) 29 Ιαν-3 ΦεβΔΟ: Giuliano Carella; Π: Frédéric Andrau
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 Μάρ-5 ΑπρΔΟ: Nicolas Krüger; Π: Stefano Mazzonis di Pralafera
Otello (Verdi) 11-15 ΜάιΔΟ: Giuliano Carella; Π: Giulio Ciabatti
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Tosca (Puccini) 29 Σεπτ-14 ΟκτΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Mario Pontiggia
Polieukt (Krauze) 4-6 ΝοέμΔΟ: Ruben Silva; Π: Jorge Lavelli
Falstaff (Verdi) 2-13 ΔεκΔΟ: Daniele Callegari; Π: Nicolas Joel
Le Trouvere (Verdi) 3-12 ΦεβΔΟ: Daniel Oren; Π: Gilbert Deflo
La Clemence de Titus (Mozart) 9-20 ΜάρΔΟ: David Syrus; Π: David McVicar
Madame Butterfly (Puccini) 13-24 ΑπρΔΟ: Claus Peter Flor; Π: Nicolas Joel
Celui qui dit oui (Weill) 2-6 ΜάιΔΟ: Christophe Larrieu; Π: Max Henry
Les Indes galantes (Rameau) 4-15 ΜάιΔΟ: Christophe Rousset; Π: Laura Scozzi
Tannhäuser (Wagner) 17-29 ΙούνΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Christian Rizzo
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
La somnambule (concert) (Bellini) 11-14 ΟκτΔΟ: Jean Claude Malgoire
Monsieur de Pourceaugnac (Lully) 11-12 ΦεβΔΟ: François Lazarévitch; Π: Vincent Tavernier
Concert (Rossini) 18-19 Φεβ
Concert (Rossini) 18-19 Φεβ
Tancrède (Rossini) 14-18 ΜάρΔΟ: Jean Claude Malgoire; Π: Jean Philippe Delavault
Celui qui dit oui (Weill) 4 ΑπρΔΟ: Alexandre Bouquelloen; Π: William Mesguich
Le barbier de Séville (Rossini) 9-15 ΜάιΔΟ: Jean Claude Malgoire; Π: Christian Schiaretti
Tours, Grand Théâtre de Tours  / 
Thaïs (Massenet) 14-18 ΟκτΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Nadine Duffaut
Red Waters (Zeidel) 24 ΝοέμΔΟ: Paul-Emmanuel Thomas; Π: Arthur Nauzyciel
Dédé (Christiné) 29-31 ΔεκΔΟ: Dominique Trottein; Π: Jacques Duparc
L'Opéra de quatre sous (Weill) 26-29 ΙανΔΟ: Dominique Trottein; Π: Bernard Pisani
Idomeneo re di Creta (Mozart) 16-20 ΜάρΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Alain Garichot
La bohème (Puccini) 13-17 ΑπρΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Gilles Bouillon
Macbeth (Verdi) 11-15 ΜάιΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Gilles Bouillon
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
Panurge dans l'Île des Lanternes (concert) (Gretry) 4 ΟκτΔΟ: Hervé Niquet
Renaud (concert) (Sacchini) 4 ΟκτΔΟ: Hervé Niquet
La Coquette trompée (concert) (Dauvergne) 8 ΟκτΔΟ: Héloïse Gaillard
Les Troqueurs (concert) (Dauvergne) 8 ΟκτΔΟ: Héloïse Gaillard
Iphigenie en Aulide (concert) (Gluck) 15 ΟκτΔΟ: David Stern
Polyxene (concert) (Dauvergne) 15 ΟκτΔΟ: David Stern
La Vénitienne (concert) (Dauvergne) 8 ΝοέμΔΟ: Guy van Waas
Hercule mourant (concert) (Dauvergne) 19 ΝοέμΔΟ: Christophe Rousset
Amadis de Gaule (Bach,JC) 10-12 ΔεκΔΟ: Jérémie Rhorer
L'orfeo (Monteverdi) 10-11 ΙανΔΟ: Sebastien d'Hérin; Π: Caroline Mutel
Venus and Adonis (concert) (Blow) 13 ΙανΔΟ: Jonathan Cohen
La descente d'Orphée aux Enfers (concert) (Charpentier,M) 13 ΙανΔΟ: Jonathan Cohen
Le Roi et le Fermier (Monsigny) 4 ΦεβΔΟ: Ryan Brown
Dardanus (concert) (Rameau) 16 ΦεβΔΟ: Raphaël Pichon
Didone abbandonata (Hasse) 10 ΜάρΔΟ: Michael Hofstetter; Π: Balázs Kovalik
Ariodante (concert) (Handel) 15 ΜάρΔΟ: Alan Curtis
Tancrède (Rossini) 23-25 ΜάρΔΟ: Jean-Claude Malgoire; Π: Jean-Philippe Delavault
La Passion selon Saint Matthieu (Bach,JS) 7-8 ΑπρΔΟ: Peter Neumann
Armide (Lully) 11-13 ΜάιΔΟ: Olivier Schneebeli, David Fallis; Π: Marshall Pynkoski
La traviata (Verdi) 1-3 ΙούνΔΟ: Luciano Acocella; Π: Claire Servais
Orphée et Eurydice (Gluck) 24-25 ΙούνΔΟ: Giuseppe Grazioli; Π: Frédéric Flamand