2012/13 > Αυστρία 
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2012/13 > Αυστρία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Γερμανία Τσεχία Σλοβακία
Λίχτενσταϊν
Ελβετία

Αυστρία
 
Ουγγαρία
Ιταλία Σλοβενία Κροατία

Baden bei Wien, Stadttheater Baden  / 

Die Dubarry (Millöcker) 20 Οκτ-30 ΝοέμΔΟ: Franz Josef Breznik; Π: Robert Herzl
Tausend und eine Nacht (Strauss,J) 15 Δεκ-2 ΦεβΔΟ: László Gyükér; Π: Christa Ertl
Im weißen Rößl (Benatzky) 16 Φεβ-24 ΜάρΔΟ: Franz Josef Breznik; Π: Robert Herzl
Die schöne Helena (Offenbach) 21 Ιούν-30 ΑύγΔΟ: Franz Josef Breznik; Π: Robert Herzl
Der Opernball (Heuberger) 12 Ιούλ-5 ΣεπτΔΟ: Oliver Ostermann; Π: Volker Wahl, Michaela Ronzoni
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 19 Οκτ-29 ΝοέμΔΟ: Franz Josef Breznik; Π: Robert Herzl
Aschenputtel (Singer) 16 Νοέμ-22 ΔεκΔΟ: Oliver Ostermann; Π: Manfred Waba
Das Feuerwerk (Burkhard) 14 Δεκ-31 ΙανΔΟ: Michael Zehetner; Π: Karina Fibich
Zwei Herzen im Dreivierteltakt (Stolz) 15 Φεβ-29 ΜάρΔΟ: Oliver Ostermann; Π: Alexandra Frankmann
Bregenz, Vorarlberger Landestheater  / 
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 23 Σεπτ-9 ΝοέμΠ: Marcus Harms
Die Geschichte vom Soldaten (Stravinsky) 4 Οκτ-13 ΝοέμΔΟ: Benjamin Lack; Π: Dasniya Sommer, Jo Siska
La traviata (Verdi) 13 Φεβ-5 ΜάρΔΟ: Thomas Platzgummer; Π: Alexander Kubelka
Gefahrliche Liebschaften (Nigsch) 30 Απρ-20 ΙούνΔΟ: Markus Nigsch; Π: Paul Lerchbaumer
Rigoletto (Verdi) 5-28 ΦεβΔΟ: Alexander Drcar; Π: Alexander Kubelka
Erl, Tiroler Festspiele Erl  / 
Rigoletto (Verdi) 5-13 ΙούλΔΟ: Gustav Kuhn; Π: Jan Hax Halama
Il trovatore (Verdi) 6-19 ΙούλΔΟ: Gustav Kuhn; Π: Gustav Kuhn
La traviata (Verdi) 12-20 ΙούλΔΟ: Gustav Kuhn; Π: Gustav Kuhn
Nabucco (Verdi) 27 ΙούλΔΟ: Gustav Kuhn; Π: Andreas Leisner
Weihnachtsoratorium (Bach,JS) 26 Δεκ-6 ΙανΔΟ: Gustav Kuhn
Don Giovanni (Mozart) 27 Δεκ-3 ΙανΔΟ: Gustav Kuhn; Π: Gustav Kuhn
Tosca (Puccini) 28 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Gustav Kuhn; Π: Angelica Ladurner
Winterreise (Schubert) 2 Ιαν
Das Rheingold (Wagner) 18 Ιούλ-1 ΑύγΔΟ: Gustav Kuhn; Π: Gustav Kuhn
Die Walküre (Wagner) 19 Ιούλ-2 ΑύγΔΟ: Gustav Kuhn; Π: Gustav Kuhn
Siegfried (Wagner) 25 Ιούλ-2 ΑύγΔΟ: Gustav Kuhn; Π: Gustav Kuhn
Götterdämmerung (Wagner) 26 Ιούλ-3 ΑύγΔΟ: Gustav Kuhn; Π: Gustav Kuhn
Graz, Oper Graz  / 
Manon Lescaut (Puccini) 6 Οκτ-20 ΔεκΔΟ: Michael Boder / Jose Miguel Esandi; Π: Stefan Herheim
La traviata (Verdi) 11 Οκτ-25 ΝοέμΔΟ: Domingo Hindoyan; Π: Peter Konwitschny(original), Mika Blauensteiner(revival)
L'elisir d'amore (Donizetti) 17 Νοέμ-6 ΙούνΔΟ: Jose Miguel Esandi / Florian Erdl; Π: Damiano Michieletto, Allex Aguilera
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 Δεκ-22 ΜάρΔΟ: Domingo Hindoyan / Marius Burkert; Π: Brigitte Fassbaender
Falstaff (Verdi) 19 Ιαν-5 ΜάιΔΟ: Florian Erdl; Π: Tama Matheson
Gasparone (Millöcker) 28 Φεβ-8 ΙούνΔΟ: Marius Burkert; Π: Olivier Tambosi
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 16-29 ΜάιΔΟ: Julien Salemkour; Π: Calixto Bieito
My Fair Lady (Loewe) 7-22 ΙούνΔΟ: Florian Erdl; Π: Michael Schilhan
Lohengrin (Wagner) 28 Σεπτ-30 ΜάιΔΟ: Julien Salemkour / Marius Burkert / Dirk Kaftan; Π: Johannes Erath
La bohème (Puccini) 6 Οκτ-4 ΔεκΔΟ: José Miguel Esandi; Π: Dietmar Pflegerl
Im weißen Rößl (Benatzky) 19 Οκτ-8 ΜάιΔΟ: Florian Erdl; Π: Josef E Köpplinger
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Νοέμ-14 ΜάιΔΟ: Dirk Kaftan; Π: Mariame Clément
Carousel (Rodgers) 7 Δεκ-5 ΙούνΔΟ: Marius Burkert; Π: Matthias Davids
Turandot (Puccini) 18 Ιαν-25 ΜάιΔΟ: Domingo Hindoyan; Π: Marco Arturo Marelli
Jenůfa (Janáček) 29 Μάρ-15 ΙούνΔΟ: Dirk Kaftan; Π: Peter Konwitschny
La favorita (Donizetti) 26 Απρ-14 ΙούνΠ: Sam Brown
Innsbruck, Tiroler Landestheater  / 
La Wally (Catalani) 29 Σεπτ-3 ΦεβΔΟ: Alexander Rumpf; Π: Johannes Reitmeier
Der kleine Horrorladen (Menken) 3 Νοέμ-7 ΑπρΔΟ: Hansjörg Maringer; Π: Anatol Preissler
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Νοέμ-19 ΜάιΔΟ: Kevin John Edusei; Π: Anette Leistenschneider
Ein Walzertraum (Straus) 15 Δεκ-17 ΑπρΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Stefan Tilch
Die tote Stadt (Korngold) 9 Φεβ-19 ΑπρΔΟ: Alexander Rumpf; Π: Ernö Weil
Das schlaue Füchslein (Janáček) 23 Μάρ-4 ΙούλΔΟ: Alexander Rumpf; Π: Johannes Reitmeier
Medea (Cherubini) 20 Απρ-16 ΙούνΔΟ: Christoph Altstaedt; Π: Johannes Reitmeier, Roger E Boggasch
Stallerhof (Kühr) 21 Απρ-5 ΙούνΔΟ: Hansjörg Sofka; Π: Johannes Reitmeier
Anatevka (Bock) 11 Μάι-6 ΙούλΔΟ: Hansjörg Sofka; Π: Dale Albright
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 15 Ιούν-7 ΙούλΔΟ: Raoul Grüneis; Π: Urs Häberli
La forza del destino (Verdi) 21 Σεπτ-6 ΦεβΔΟ: Francesco Angelico; Π: Kay Kuntze
Anatevka (Bock) 5 Οκτ-28 ΔεκΔΟ: Hansjörg Sofka; Π: Dale Albright
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 11 Οκτ-17 ΝοέμΔΟ: Vito Cristofaro; Π: Urs Häberli
Don Pasquale (Donizetti) 9 Νοέμ-27 ΑπρΔΟ: Vito Cristofaro; Π: Stefan Tilch
Mara (Netzer) 7 Δεκ-19 ΜάρΔΟ: Alexander Rumpf; Π: Johannes Reitmeier
Parsifal (Wagner) 16 Φεβ-3 ΜάιΔΟ: Alexander Rumpf; Π: Johannes Reitmeier
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 22 Μάρ-2 ΙούλΔΟ: Hansjörg Sofka; Π: Johannes Reitmeier, Roger E Boggasch
Tiefland (d'Albert) 10 Μάι-3 ΙούλΔΟ: Francesco Angelico; Π: Kurt Josef Schildknecht
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 21 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Alexander Rumpf; Π: Ulrich Peters
Klagenfurt, Stadttheater Klagenfurt  / 
Der Freischütz (Weber) 13 Σεπτ-6 ΝοέμΔΟ: Alexander Soddy; Π: Anna Bergmann
Das schlaue Füchslein (Janáček) 25 Οκτ-30 ΝοέμΔΟ: Peter Marschik; Π: David Bösch
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 13 Δεκ-18 ΙανΔΟ: Peter Marschik; Π: Sam Brown
Idomeneo re di Creta (Mozart) 7 Φεβ-3 ΜάρΔΟ: Alexander Soddy; Π: Árpád Schilling
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 28 Μάρ-30 ΑπρΔΟ: Mitsugu Hoshino; Π: Patrick Schlösser
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 13 Απρ-13 ΜάιΔΟ: Peter Marschik
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 Σεπτ-19 ΟκτΔΟ: Alexander Soddy; Π: Marco Storman
Macbeth (Verdi) 31 Οκτ-5 ΔεκΔΟ: Alexander Soddy; Π: Cesare Lievi
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 19 Δεκ-18 ΦεβΔΟ: Günter Wallner; Π: Tobias Kratzer
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 6 Φεβ-22 ΜάρΔΟ: Attilio Cremonesi; Π: Michael Sturminger
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 20 Μάρ-10 ΜάιΔΟ: Alexander Soddy; Π: Immo Karaman
Linz, Landestheater Linz  / 
Rigoletto (Verdi) 22 Σεπτ-1 ΜάρΔΟ: Ingo Ingensand / Takeshi Moriuchi; Π: Rainer Mennicken
Pariser Leben (Offenbach) 27 Οκτ-20 ΜάρΔΟ: Marc Reibel / Takeshi Moriuchi; Π: Adriana Altaras
Così fan tutte (Mozart) 31 Οκτ-21 ΝοέμΔΟ: Ingo Ingensand / Daniel Linton-France; Π: Andreas Baesler
Don Pasquale (Donizetti) 8 Δεκ-4 ΙούλΔΟ: Nicholas Milton / Daniel Linton-France; Π: Andreas Baesler
King Arthur (Purcell) 19 Ιαν-26 ΜάρΔΟ: Takeshi Moriuchi; Π: Olivier Tambosi
Spuren der Verirrten (Glass) 12-25 ΑπρΔΟ: Dennis Russell Davies; Π: David Pountney
Der Rosenkavalier (Strauss) 15-27 ΑπρΔΟ: Dennis Russell Davies; Π: Anthony Pilavachi
Opernmaschine (Androsch) 12-18 ΜάιΔΟ: Dennis Russell Davies
Die Zauberflöte (Mozart) 14 Σεπτ-1 ΙούνΔΟ: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi / Daniel Spaw; Π: Amon Miyamoto
Dido und Aeneas (Purcell) 25 Οκτ-20 ΔεκΔΟ: Takeshi Moriuchi / Daniel Spaw; Π: Daniela Kurz
Das Rheingold (Wagner) 26 Οκτ-1 ΦεβΔΟ: Dennis Russell Davies / Marc Reibel; Π: Uwe Eric Laufenberg
Spuren der Verirrten (Glass) 9 Νοέμ-3 ΦεβΔΟ: Dennis Russell Davies / Ingo Ingensand; Π: David Pountney
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Δεκ-4 ΙούλΔΟ: Marc Reibel / Ingo Ingensand / Daniel Spaw; Π: Adriana Altaras
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 Ιαν-1 ΑπρΔΟ: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi; Π: Anthony Pilavachi
Fadinger (Leitner) 8 Φεβ-26 ΙούνΔΟ: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi; Π: André Turnheim
Die Walküre (Wagner) 22 Μάρ-14 ΙούνΔΟ: Dennis Russell Davies / Daniel Linton-France; Π: Uwe Eric Laufenberg
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 2 Μάι-22 ΙούνΔΟ: Borys Sitarski; Π: John F Kutil
Carmen (Bizet) 24 Μάι-2 ΙούλΔΟ: Daniel Linton-France; Π: Olivier Tambosi
Salzburg, Landestheater  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 Σεπτ-24 ΙανΔΟ: Leo Hussain / Adrian Kelly; Π: Andreas Gergen
Tristan und Isolde (Wagner) 31 Οκτ-17 ΝοέμΔΟ: Leo Hussain; Π: Eike Gramss
The Sound of Music (Rodgers) 1 Δεκ-18 ΜάιΔΟ: Peter Ewaldt / Stefan Müller; Π: Andreas Gergen
Così fan tutte (Mozart) 20 Ιαν-10 ΑπρΔΟ: Leo Hussain / Adrian Kelly; Π: Jacopo Spirei
Werther (Massenet) 9 Μάρ-19 ΑπρΔΟ: Adrian Kelly; Π: Jim Lucassen
Ariodante (Handel) 26 Απρ-14 ΜάιΔΟ: Christian Curnyn; Π: Johannes Schütz
Greek (Turnage) 26 Μάι-11 ΙούνΔΟ: Leo Hussain; Π: Andreas Gergen
La cage aux folles (Herman) 21 Σεπτ-8 ΜάρΔΟ: Peter Ewaldt / Stefan Müller; Π: Andreas Gergen
The Sound of Music (Rodgers) 28 Σεπτ-26 ΜάιΔΟ: Peter Ewaldt / Stefan Müller; Π: Andreas Gergen / Christian Struppeck
Die Pilger von Mekka (Gluck) 27 Οκτ-12 ΔεκΔΟ: Adrian Kelly; Π: Jacopo Spirei
Jonny spielt auf (Krenek) 7 Δεκ-14 ΙανΔΟ: Adrian Kelly; Π: Andreas Gergen
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 6 Φεβ-27 ΜάιΔΟ: Leo Hussain; Π: André Heller-Lopes
La clemenza di Tito (Mozart) 4 Μάι-12 ΙούνΔΟ: Leo Hussain; Π: Amélie Niermeyer
Emilie (Saariaho) 24 Μάι-10 ΙούνΔΟ: Leo Hussain; Π: Agnessa Nefjodov
Wien, Wiener Kammeroper  / 
La cambiale di matrimonio (Rossini) 21 Οκτ-9 ΝοέμΔΟ: Konstantin Chudovsky; Π: Jacopo Spirei
Verkehr mit Gespenstern (von Bose) 5-9 ΔεκΔΟ: Anna Sushon; Π: Peter Pawlik
La bohème (Altan) 21 Ιαν-24 ΦεβΔΟ: Claire Levacher; Π: Lotte de Beer
Curlew River (Britten) 25 Μάρ-4 ΑπρΔΟ: Walter Kobéra; Π: Carlos Wagner
The Prodigal Son (Britten) 25 Μάρ-4 ΑπρΔΟ: Walter Kobéra; Π: Carlos Wagner
Orlando (Handel) 13-31 ΜάιΔΟ: Ruben Dubrovsky; Π: Stefania Panighini
Semiramide (Vinci) 27 Σεπτ-15 ΟκτΔΟ: Alan Curtis; Π: Francesco Micheli
La cenerentola (Rossini) 25 Νοέμ-21 ΔεκΔΟ: Konstantin Chudovsky; Π: Jasmin Solfaghari
Mare Nostrum (Kagel) 11-24 ΦεβΔΟ: Gelsomino Rocco; Π: Christoph Zauner
La clemenza di Tito (Mozart) 13 Απρ-10 ΜάιΔΟ: Rubén Dubrovsky; Π: Alberto Triola
Punch and Judy (Birtwistle) 22 Μάι-5 ΙούνΔΟ: Walter Kobéra; Π: Leonard Prinsloo
Wien, Wiener Staatsoper  / 
Don Carlos (Verdi) 4-13 ΣεπτΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Daniele Abbado
Arabella (Strauss) 5-16 ΣεπτΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Sven-Eric Bechtolf
L'elisir d'amore (Donizetti) 6 Σεπτ-8 ΜάρΔΟ: Guillermo Garcia Calvo / Yves Abel; Π: Otto Schenk
I vespri siciliani (Verdi) 15-16 ΣεπτΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: Herbert Wernicke
Elektra (Strauss) 20-26 ΣεπτΔΟ: Simone Young; Π: Harry Kupfer
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 22-30 ΣεπτΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Jérôme Deschamps
Boris Godunow (Musorgsky) 24 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Yannis Kokkos, Stephan Grögler
Madama Butterfly (Puccini) 29 Σεπτ-22 ΦεβΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Josef Gielen
Fidelio (Beethoven) 1 Οκτ-10 ΑπρΔΟ: Peter Schneider / Adam Fischer; Π: Otto Schenk
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 Οκτ-19 ΜάρΔΟ: Jérémie Rhorer / Louis Langrée; Π: Jean-Louis Martinoty
Don Giovanni (Mozart) 11 Οκτ-10 ΜάρΔΟ: James Gaffigan / Louis Langrée; Π: Jean-Louis Martinoty
La clemenza di Tito (Mozart) 18-28 ΟκτΔΟ: Adam Fischer; Π: Jürgen Flimm
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Οκτ-14 ΙούνΔΟ: Karel Mark Chichon / Michael Güttler / Jean-Christophe Spinosi / Guillermo Garcia Calvo; Π: Günther Rennert(original), Richard Bletschacher(revival)
Simon Boccanegra (Verdi) 7 Νοέμ-28 ΦεβΔΟ: Philippe Auguin / Evelino Pidò; Π: Peter Stein
La traviata (Verdi) 10 Νοέμ-17 ΜάιΔΟ: Bertrand de Billy / Paolo Carignani / Marco Armiliato; Π: Jean-Francois Sivadier
Alceste (Gluck) 12-26 ΝοέμΠ: Christof Loy
Tosca (Puccini) 16 Νοέμ-12 ΙούνΔΟ: Karel Mark Chichon / Philippe Auguin / Stefan Soltesz; Π: Margarethe Wallmann
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 21 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Simone Young; Π: Otto Schenk
La bohème (Puccini) 4 Δεκ-29 ΑπρΔΟ: Franz Welser-Möst / Andris Nelsons; Π: Franco Zeffirelli
La sonnambula (Bellini) 8-20 ΔεκΔΟ: Evelino Pidò; Π: Marco Arturo Marelli
Otello (Verdi) 9-21 ΔεκΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Christine Mielitz
Ariadne auf Naxos (Strauss) 19 Δεκ-2 ΙανΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Sven-Eric Bechtolf
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Δεκ-6 ΜάιΔΟ: Cornelius Meister / Patrick Lange; Π: Marco Arturo Marelli
L'italiana in Algeri (Rossini) 7-16 ΙανΔΟ: Jesús López-Cobos; Π: Jean Pierre Ponnelle
Der Rosenkavalier (Strauss) 9-17 ΙανΔΟ: Jeffrey Tate; Π: Otto Schenk
Pique Dame (Tchaikovsky) 19-30 ΙανΔΟ: Marko Letonja; Π: Vera Nemirova
Nabucco (Verdi) 20-24 ΙανΔΟ: Jesús López-Cobos; Π: Günter Krämer
La cenerentola (Rossini) 26 Ιαν-11 ΙούνΔΟ: Jesús López-Cobos; Π: Sven-Eric Bechtolf
Un ballo in maschera (Verdi) 28 Ιαν-3 ΦεβΔΟ: Philippe Auguin; Π: Gianfranco de Bosio
Salome (Strauss) 11-18 ΦεβΔΟ: Peter Schneider; Π: Boleslaw Barlog
Aida (Verdi) 14-23 ΜάρΔΟ: Pinchas Steinberg; Π: Nicolas Joel
Parsifal (Wagner) 28 Μάρ-4 ΑπρΔΟ: Franz Welser Möst; Π: Christine Mielitz
Rigoletto (Verdi) 8-14 ΑπρΔΟ: Jesús López-Cobos; Π: Sandro Sequi
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 12-22 ΑπρΔΟ: Andris Nelsons; Π: Falk Richter
Werther (Massenet) 20-30 ΑπρΔΟ: Michael Güttler / Bertrand de Billy; Π: Andrei Serban
La fille du régiment (Donizetti) 28 Απρ-13 ΜάιΔΟ: Bruno Campanella; Π: Laurent Pelly(original), Christian Räth(revival)
Pollicino (Henze) 28 Απρ-8 ΜάιΔΟ: Gerrit Prießnitz; Π: René Zisterer
Der fliegende Holländer (Wagner) 2-9 ΜάιΔΟ: Daniel Harding; Π: Christine Mielitz
Das Rheingold (Wagner) 12 ΜάιΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 15 Μάι-23 ΙούνΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Sven-Eric Bechtolf
Andrea Chénier (Giordano) 16-24 ΜάιΔΟ: Marco Armiliato; Π: Otto Schenk
Siegfried (Wagner) 19 ΜάιΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Sven-Eric Bechtolf
Carmen (Bizet) 20 Μάι-2 ΙούνΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Franco Zeffirelli
Götterdämmerung (Wagner) 22 ΜάιΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Sven-Eric Bechtolf
Tristan und Isolde (Wagner) 13-30 ΙούνΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: David McVicar
Capriccio (Strauss) 20-27 ΙούνΔΟ: Christoph Eschenbach; Π: Marco Arturo Marelli
Roméo et Juliette (Gounod) 21-28 ΙούνΔΟ: Plácido Domingo; Π: Jürgen Flimm
La traviata (Verdi) 3 Σεπτ-25 ΜάιΔΟ: Marco Armiliato; Π: Jean-Francois Sivadier
Carmen (Bizet) 4-16 ΣεπτΔΟ: Dan Ettinger; Π: Franco Zeffirelli
Tosca (Puccini) 5 Σεπτ-27 ΙούνΔΟ: Marco Armiliato / Paolo Carignani / Stefan Soltesz / Philippe Auguin; Π: Margarethe Wallmann
Otello (Verdi) 14-23 ΣεπτΔΟ: Dan Ettinger; Π: Christine Mielitz
Tristan und Isolde (Wagner) 21 Σεπτ-21 ΔεκΔΟ: Franz Welser-Möst / Myung Whun Chung; Π: David McVicar
Nabucco (Verdi) 22 Σεπτ-7 ΜάιΔΟ: Paolo Carignani / Jesús López-Cobos; Π: Günter Krämer
Simon Boccanegra (Verdi) 27 Σεπτ-4 ΟκτΔΟ: Alain Altinoglu; Π: Peter Stein
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Σεπτ-31 ΜάρΔΟ: Michael Güttler / Guillermo Garcia Calvo / Stefan Soltesz; Π: Richard Bletschacher, Günther Rennert
La fanciulla del West (Puccini) 5-17 ΟκτΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Marco Arturo Marelli
Aida (Verdi) 9-18 ΟκτΔΟ: Dan Ettinger; Π: Nicolas Joel
Don Carlos (Verdi) 13-19 ΟκτΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Daniele Abbado
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 Οκτ-30 ΑπρΔΟ: Adam Fischer / Franz Welser-Möst; Π: Otto Schenk
Anna Bolena (Donizetti) 25 Οκτ-3 ΝοέμΔΟ: Evelino Pidò; Π: Eric Génovèse
La fille du régiment (Donizetti) 26 Οκτ-4 ΝοέμΔΟ: Bruno Campanella; Π: Laurent Pelly(original), Christian Räth(revival)
Un ballo in maschera (Verdi) 7-16 ΝοέμΔΟ: Jesús López-Cobos; Π: Gianfranco de Bosio
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 Νοέμ-14 ΙούνΔΟ: Guillermo Garcia Calvo; Π: Otto Schenk
Madama Butterfly (Puccini) 11 Νοέμ-14 ΑπρΔΟ: Plácido Domingo / Jonathan Darlington; Π: Josef Gielen
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Νοέμ-17 ΙούνΔΟ: Christoph Eschenbach / Constantin Trin; Π: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Peter Grimes (Britten) 23 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Graeme Jenkins; Π: Christine Mielitz
La bohème (Puccini) 4 Δεκ-29 ΜάρΔΟ: Philippe Auguin / Franz Welser-Möst; Π: Franco Zeffirelli
Pollicino (Henze) 18 Δεκ-8 ΜάιΔΟ: Gerrit Prießnitz; Π: René Zisterer
Fidelio (Beethoven) 19-29 ΔεκΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Otto Schenk
La cenerentola (Rossini) 23 Δεκ-2 ΙούνΔΟ: Michael Güttler / Jesus Lopez-Cobos; Π: Sven-Eric Bechtolf
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Otto Schenk
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-15 ΙανΔΟ: Jérémie Rhorer; Π: Jean-Louis Martinoty
Don Giovanni (Mozart) 11-21 ΙανΔΟ: Alain Altinoglu; Π: Jean-Louis Martinoty
Così fan tutte (Mozart) 13-20 ΙανΔΟ: Patrick Lange; Π: Roberto De Simone
Boris Godunow (Musorgsky) 23-31 ΙανΔΟ: Michael Güttler; Π: Yannis Kokkos
Pagliacci (Leoncavallo) 25 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Paolo Carignani; Π: Jean Pierre Ponnelle
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Paolo Carignani; Π: Jean Pierre Ponnelle
Rusalka (Dvořák,A) 26 Ιαν-9 ΦεβΔΟ: Jiri Belohlavek; Π: Sven-Eric Bechtolf
Salome (Strauss) 7-13 ΦεβΔΟ: Andris Nelson; Π: Boleslaw Barlog
Manon (Massenet) 12-21 ΦεβΔΟ: Frédéric Chaslin; Π: Andrei Serban
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16 Φεβ-12 ΜάρΔΟ: Evelino Pidò; Π: David McVicar, Justin Way
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 28 ΦεβΔΟ: Patrick Lange
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 7-14 ΜάρΔΟ: Patrick Lange; Π: Falk Richter
Wozzeck (Berg) 27-30 ΜάρΔΟ: Daniele Gatti; Π: Adolf Dresen
Rigoletto (Verdi) 1-10 ΑπρΔΟ: Jesús López-Cobos; Π: Sandro Sequi
Lohengrin (Wagner) 12-28 ΑπρΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Andreas Homoki
Ariadne auf Naxos (Strauss) 15 Απρ-20 ΙούνΔΟ: Michael Boder / Franz Welser-Möst; Π: Sven-Eric Bechtolf
Parsifal (Wagner) 17-24 ΑπρΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Christine Mielitz
Faust (Gounod) 2-10 ΜάιΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Stéphane Roche
Andrea Chénier (Giordano) 3-9 ΜάιΔΟ: Paolo Carignani; Π: Otto Schenk
Norma (concert) (Bellini) 8-21 ΜάιΔΟ: Andriy Yurkevych
La clemenza di Tito (Mozart) 11-18 ΜάιΔΟ: Adam Fischer; Π: Jürgen Flimm
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23 Μάι-4 ΙούνΔΟ: Marko Letonja; Π: Andrei Serban
Die Walküre (Wagner) 31 Μάι-22 ΙούνΔΟ: Jeffrey Tate; Π: Sven-Eric Bechtolf
Siegfried (Wagner) 5-25 ΙούνΔΟ: Jeffrey Tate; Π: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 8-29 ΙούνΔΟ: Jeffrey Tate; Π: Sven-Eric Bechtolf
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 18-30 ΙούνΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Otto Schenk
Das Rheingold (Wagner) 19 ΙούνΔΟ: Jeffrey Tate; Π: Sven-Eric Bechtolf
Wien, Theater an der Wien  / 
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 7-17 ΣεπτΔΟ: Christophe Rousset; Π: Claus Guth
La Calisto (concert) (Cavalli) 16 ΣεπτΔΟ: Christophe Rousset
Gianni Schicchi (Puccini) 10-23 ΟκτΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Damiano Michieletto
Il Tabarro (Puccini) 10-23 ΟκτΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Damiano Michieletto
Suor Angelica (Puccini) 10-23 ΟκτΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Damiano Michieletto
Tito Manlio (concert) (Vivaldi) 17 ΟκτΔΟ: Ottavio Dantone
Iphigenie en Aulide (Gluck) 8-22 ΝοέμΔΟ: Alessandro De Marchi; Π: Torsten Fischer
L'Artaserse (concert) (Vinci) 20 ΝοέμΔΟ: Diego Fasolis
Mathis der Maler (Hindemith) 12-28 ΔεκΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Keith Warner
Werther (concert) (Pugnani) 15 ΔεκΔΟ: Michael Hofstetter
Radamisto (Handel) 20-31 ΙανΔΟ: René Jacobs; Π: Vincent Boussard
Satyricon (concert) (Maderna) 23 ΙανΔΟ: Emilio Pomárico
Il trionfo del tempo e del disinganno (concert) (Handel) 28 ΙανΔΟ: René Jacobs
Le comte Ory (Rossini) 16-27 ΦεβΔΟ: Jean-Christophe Spinosi; Π: Moshe Leiser, Patrice Caurier
La Voix humaine (concert) (Poulenc) 19 ΦεβΔΟ: Stefan Vladar
Polifemo (concert) (Porpora) 22 ΦεβΔΟ: Rubén Dubrovsky
Le nozze di Teti e di Peleo (concert) (Rossini) 26 ΦεβΔΟ: Jean-Christophe Spinosi
Fidelio (Beethoven) 17-28 ΜάρΔΟ: Nikolaus Harnoncourt; Π: Herbert Föttinger
Arianna in Creta (concert) (Handel) 20 ΜάρΔΟ: Alan Curtis
Acis and Galatea (concert) (Handel) 25 ΜάρΔΟ: Paul Goodwin
Solomon (concert) (Handel) 27 ΜάρΔΟ: Martin Haselböck
Béatrice et Bénédict (Berlioz) 17-29 ΑπρΔΟ: Leo Hussain; Π: Kasper Holten
Dido and Aeneas (concert) (Purcell) 21 ΑπρΔΟ: Robert King
Amadigi di Gaula (concert) (Handel) 25 ΑπρΔΟ: Alan Curtis
Attila (Verdi) 7-18 ΙούλΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Peter Konwitschny
The Rake's Progress (Stravinsky) 16-26 ΣεπτΔΟ: Michael Boder; Π: Martin Kušej
Alessandro (concert) (Handel) 25 ΣεπτΔΟ: George Petrou
A Harlot's Progress (Bell) 13-27 ΟκτΔΟ: Donald Runnicles; Π: Jens-Daniel Herzog
Idomeneo re di Creta (Mozart) 13-24 ΝοέμΔΟ: René Jacobs; Π: Damiano Micheletto
Lazarus (Schubert) 11-23 ΔεκΔΟ: Michael Boder; Π: Claus Guth
I due Foscari (Verdi) 15-27 ΙανΔΟ: James Conlon; Π: Thaddeus Strassberger
Platée (Rameau) 17-28 ΦεβΔΟ: William Christie; Π: Robert Carsen
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 6-8 ΜάρΔΟ: Nikolaus Harnoncourt
Don Giovanni (concert) (Mozart) 17-19 ΜάρΔΟ: Nikolaus Harnoncourt
Così fan tutte (concert) (Mozart) 27-29 ΜάρΔΟ: Nikolaus Harnoncourt
The Messiah (Handel) 14-26 ΑπρΔΟ: Christophe Rousset; Π: Claus Guth
La traviata (Verdi) 1-11 ΙούλΔΟ: Sian Edwards; Π: Peter Konwitschny
Wien, Volksoper Wien  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Σεπτ-31 ΜάιΔΟ: Rudolf Bibl / Alfred Eschwé / Nicholas Milton / Rudolf Bibl; Π: Heinz Zednik
Carmen (Bizet) 2 Σεπτ-16 ΜάιΔΟ: Enrico Dovico / Gerrit Prießnitz; Π: Guy Joosten
Ein Walzertraum (Straus) 6 Σεπτ-20 ΝοέμΔΟ: Guido Mancusi; Π: Robert Meyer
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 9-13 ΣεπτΔΟ: Gerrit Prießnitz; Π: Helen Malkowsky
Die spinnen, die Römer! (Sondheim) 10 Σεπτ-14 ΜάιΔΟ: David Levi; Π: Werner Sobotka
Madame Pompadour (Fall) 15 Σεπτ-20 ΟκτΔΟ: Andreas Schüller; Π: Hinrich Horstkotte
Salome (Strauss) 16 Σεπτ-28 ΟκτΔΟ: Alfred Eschwé / Gerrit Prießnitz; Π: Marguerite Borie
La traviata (Verdi) 21 Σεπτ-1 ΝοέμΔΟ: Julia Jones; Π: Hans Gratzer
Die lustige Witwe (Lehár) 26 Σεπτ-9 ΙούνΔΟ: Alfred Eschwé / Michael Tomaschek; Π: Marco Arturo Marelli
Tosca (Puccini) 4 Οκτ-14 ΔεκΔΟ: Gerrit Prießnitz; Π: Alfred Kirchner
Kiss me, Kate (Porter) 25 Οκτ-2 ΦεβΔΟ: Lorenz C Aichner; Π: Bernd Mottl
Rusalka (Dvořák,A) 4-24 ΝοέμΔΟ: Roland Böer; Π: Renaud Doucet
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 25 Νοέμ-28 ΔεκΔΟ: Dirk Kaftan / Gerrit Prießnitz; Π: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Δεκ-6 ΙανΔΟ: Guido Mancusi; Π: Karl Dönch
My Fair Lady (Loewe) 30 Δεκ-23 ΦεβΔΟ: Michael Tomaschek; Π: Robert Herzl
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 12 Ιαν-20 ΦεβΔΟ: Enrico Dovico; Π: Josef Ernst Köpplinger
Candide (concert) (Bernstein) 18-25 ΙανΔΟ: Joseph Olefirowicz
Die Zauberflöte (Mozart) 27 Ιαν-22 ΙούνΔΟ: Kevin John Edusei / Roberto Paternostro; Π: Helmuth Lohner
Die verkaufte Braut (Smetana) 17 Φεβ-13 ΑπρΔΟ: Gerrit Prießnitz; Π: Helmut Baumann
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 Φεβ-1 ΙούνΔΟ: Rudolf Bibl; Π: Robert Herzl
Rigoletto (Verdi) 28 Φεβ-20 ΜάρΔΟ: Enrico Dovico; Π: Stephen Langridge
Der Mantel (Puccini) 23 Μάρ-15 ΑπρΔΟ: Roberto Paternostro; Π: Robert Meyer
Gianni Schicchi (Puccini) 23 Μάρ-15 ΑπρΔΟ: Roberto Paternostro; Π: Robert Meyer
Der Wildschütz (Lortzing) 20 Απρ-12 ΙούνΔΟ: Lorenz C Aichner; Π: Dietrich Hilsdorf, Ralf Budde
Der Ring an 1 Abend (concert) (Wagner) 23 Μάι-2 ΙούνΔΟ: Jac van Steen
Frau Luna (Lincke) 6-30 ΙούνΔΟ: Gerrit Prießnitz; Π: Peter Lund
Das Wundertheater (Henze) 15-28 ΙούνΔΟ: Gerrit Prießnitz; Π: Thomas Schulte-Michels
Der Bajazzo (Leoncavallo) 15-28 ΙούνΔΟ: Gerrit Prießnitz; Π: Thomas Schulte-Michels
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Σεπτ-2 ΑπρΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Helmuth Lohner
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Σεπτ-27 ΙούνΔΟ: Rudolf Bibl; Π: Heinz Zednik
Frau Luna (Lincke) 8-22 ΣεπτΔΟ: Lorenz C Aichner; Π: Peter Lund
Sweeney Todd (Sondheim) 11 Σεπτ-18 ΟκτΔΟ: Joseph Olefirowicz; Π: Matthias Davids
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16 Σεπτ-9 ΝοέμΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Marco Arturo Marelli
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 20 Σεπτ-23 ΝοέμΔΟ: Rudolf Bibl; Π: Robert Herzl
Salome (Strauss) 24 Σεπτ-17 ΟκτΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Marguerite Borie
Der Wildschütz (Lortzing) 28 Σεπτ-15 ΟκτΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Dietrich W Hilsdorf, Ralf Budde
Ein Walzertraum (Straus) 3 Οκτ-18 ΝοέμΔΟ: Guido Mancusi; Π: Robert Meyer
Il trovatore (Verdi) 16 Νοέμ-30 ΙούνΔΟ: Enrico Dovico; Π: Dietrich W Hilsdorf
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Νοέμ-10 ΙούνΔΟ: Michael Tomaschek; Π: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Νοέμ-25 ΔεκΔΟ: Nicholas Milton; Π: Karl Dönch
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 14 Δεκ-21 ΙανΠ: Hinrich Horstkotte
Antonia und der Reißteufel (Kolonovits) 20 Δεκ-16 ΙούνΠ: Robert Meyer
My Fair Lady (Loewe) 29 Δεκ-14 ΦεβΠ: Robert Herzl
Kiss me, Kate (Porter) 11 Ιαν-28 ΙούνΠ: Bernd Mottl
Carmen (Bizet) 19 Ιαν-7 ΜάιΠ: Guy Joosten
Guys and Dolls (Loesser) 25 Ιαν-21 ΦεβΠ: Heinz Marecek
Albert Herring (Britten) 15 Φεβ-20 ΜάρΔΟ: Gerrit Prießnitz; Π: Brigitte Fassbaender
Turandot (Puccini) 28 Φεβ-23 ΜάρΠ: Renaud Doucet
Gräfin Mariza (Kálmán) 22 Μάρ-21 ΜάιΠ: Thomas Enzinger
La traviata (Verdi) 29 Μάρ-8 ΜάιΠ: Hans Gratzer
Die spinnen, die Römer! (Sondheim) 5 Απρ-10 ΜάιΠ: Werner Sobotka
Die verkaufte Braut (Smetana) 11 Απρ-27 ΜάιΠ: Helmut Baumann
Fidelio (Beethoven) 25 Μάι-11 ΙούνΠ: Markus Bothe
Feuersnot (concert) (Strauss) 14-22 Ιούν