2012/13 > Βουλγαρία 
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2012/13 > Βουλγαρία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Σερβία Ρουμανία
Σκόπια

Βουλγαρία
 
Ελλάδα Τουρκία

Blagoevgrad, Chamber Opera Blagoevgrad  / 

Bastien and Bastienne (Mozart) 23 Απρ
Bourgas, State Opera Bourgas  / 
Norma (Bellini) 2 Νοέμ-21 ΜάρΔΟ: Ivan Kozhuharov; Π: Darina Glavanakov-Bakardzhieva
Madama Butterfly (Puccini) 6 Νοέμ-23 ΙούλΔΟ: Ivan Kozhuharov; Π: Aleksandar Tekeliev
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 10 Νοέμ-16 ΑύγΔΟ: Nayden Todorov; Π: Mario Nikolov
Carmen (Bizet) 20 Νοέμ-27 ΑύγΔΟ: Ivan Kozhuharov; Π: Maya Slavcheva
The Merry Widow (Lehár) 22 Νοέμ-23 ΑπρΔΟ: Ivan Kozhuharov; Π: Darina Glavanakov-Bakardzhieva
Cavalleria rusticana (Mascagni) 30 Νοέμ-23 ΙανΔΟ: Ivan Kozhuharov; Π: Pavel Gerdjikov
Manon Lescaut (Puccini) 20 ΔεκΔΟ: Ivan Kozhuharov; Π: Aleksandar Tekeliev
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 25 Ιαν
Il trovatore (Verdi) 5 Φεβ-24 Αύγ
La traviata (Verdi) 8 Φεβ-19 Απρ
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 Φεβ-8 Αύγ
Don Giovanni (Mozart) 15 Φεβ-11 Ιούν
La belle Hélène (Offenbach) 21 Φεβ-18 Ιούν
Macbeth (Verdi) 27 Φεβ
Pagliacci (Leoncavallo) 5 Μάρ
Opera anthology (Verdi) 5 Απρ
Rigoletto (Verdi) 8 Μάι-7 Ιούν
Le nozze di Figaro (Mozart) 14 Μάι
Die Zauberflöte (Mozart) 22-30 Μάι
La bohème (Puccini) 7 Ιούν
Boris Godunov (Musorgsky) 3-5 Ιούλ
Otello (Verdi) 12 Ιούλ
Nabucco (Verdi) 16 ΙούλΔΟ: Nayden Todorov; Π: Pavel Gerdjikov
Aida (Verdi) 19 Ιούλ
Tosca (Puccini) 26 Ιούλ
Die Fledermaus (Strauss,J) 8 Αύγ
The Gypsy Princess (Kálmán) 16 Αύγ
Il trovatore (Verdi) 24 Αύγ
Carmen (Bizet) 27 Αύγ
Countess Maritza (Kálmán) 5 Σεπτ
Plovdiv, State Opera Plovdiv  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 Σεπτ
La traviata (Verdi) 27 Σεπτ
Rigoletto (Verdi) 31 ΟκτΔΟ: Alexei Izmirliev; Π: Ivanka Daliyska
Tosca (Puccini) 7 ΔεκΔΟ: Grigor Palikarov; Π: Ivanka Daliyska
L'elisir d'amore (Donizetti) 1 ΦεβΔΟ: Hristo Mihalev; Π: Ivanka Daliyska
Il trovatore (Verdi) 21 ΦεβΔΟ: Alexei Izmirliev; Π: Ivanka Daliyska
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 ΜάιΔΟ: Hristo Mihalev; Π: Ivanka Daliyska
Rigoletto (Verdi) 28 ΜάιΔΟ: Alexei Izmirliev; Π: Ivanka Daliyska
Attila (Verdi) 19 ΙούνΔΟ: Luciano di Martino; Π: Valentina Simeonova
Aida (Verdi) 25 ΙούνΔΟ: Grigor Palikarov; Π: Ivanka Daliyska
Nabucco (Verdi) 29 Ιούν-2 Ιούλ
Concert (Verdi) 5 Ιούλ
Ruse, State Opera Rousse  / 
Kaddara (Børresen) 26 ΑύγΔΟ: Niels Borksand
La traviata (Verdi) 31 Αύγ-18 ΙανΔΟ: Vladimir Boshnakov; Π: Marco Catena
My Fair Lady (Loewe) 7 Σεπτ-15 ΦεβΔΟ: Vladimir Boshnakov; Π: Simeon Simeonov
Tosca (Puccini) 14 Σεπτ-23 ΝοέμΔΟ: Nayden Todorov; Π: Ivan Savov
Die Zauberflöte (Mozart) 22 ΣεπτΔΟ: Nayden Todorov; Π: Alexander Tekeliev
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 29 Σεπτ-5 ΙούνΔΟ: Jean Yves Gaudin
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 12-26 ΟκτΔΟ: Vesselin Baytchev; Π: Simeon Simeonov
Rigoletto (Verdi) 13 Οκτ-19 ΙούλΔΟ: Luciano Di Martino / Vladimir Boshnakov; Π: Corinna Boskovsky
Carmina Burana (concert) (Orff) 24 ΟκτΔΟ: Nayden Todorov
Nabucco (Verdi) 27 Οκτ-17 ΜάιΔΟ: Nayden Todorov; Π: Georgi Parvanov
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 2 Νοέμ-29 ΜάιΔΟ: Nayden Todorov / Vladimir Boshnakov / Katalin Doman; Π: Mario Nikolov
Maria Desislava (Hadjiev) 16 Νοέμ-1 ΦεβΔΟ: Ivan Kozhuharov; Π: Svetozar Donev
Carmen (Bizet) 21 Νοέμ-29 ΙούλΔΟ: Nayden Todorov / Konrad Leitner / Grigor Palikarov; Π: Cristian Mihăilescu
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26 Νοέμ-11 ΑπρΔΟ: Vesselin Baytchev / Vladimir Boshnakov; Π: Ivan Savov
Cain (Denev) 2-4 ΔεκΔΟ: Lubomir Denev; Π: Lubomir Denev
The Violet of Montmartre (Kálmán) 7 ΔεκΔΟ: Edward Papazov; Π: Rosen Tchepilski
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 ΙανΔΟ: Nayden Todorov / July Damianov / Vladimir Boshnakov; Π: Svetozar Donev
Un ballo in maschera (Verdi) 22 Φεβ-8 ΙούνΔΟ: Georgi Dimitrov / Vladimir Kiradjiev; Π: Ivan Savov
Il trovatore (Verdi) 26 ΦεβΔΟ: Nayden Todorov; Π: Asen Shopov
Falstaff (Verdi) 21 Μάρ-13 ΜάιΔΟ: Rossen Gergov; Π: Ognian Draganoff
Don Carlos (Verdi) 13 Απρ-19 ΙούνΔΟ: Anthony Gabriele; Π: Christian Michailescu
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 ΑπρΔΟ: Svilen Dimitrov; Π: Nina Naydenova
Madama Butterfly (Puccini) 2 ΜάιΔΟ: Predrag Gosta; Π: Ognian Draganoff
Aida (Verdi) 21-23 ΙούνΔΟ: Nayden Todorov / Ivailo Krinchev; Π: Ognian Draganoff
Aida (Verdi) 13-15 ΑύγΔΟ: Konrad Leitner; Π: Ognian Draganoff
Rigoletto (Verdi) 31 ΑύγΔΟ: Nayden Todorov; Π: Sarah Elena Ilieva
Carmen (Bizet) 3 Σεπτ-1 ΟκτΔΟ: Nayden Todorov; Π: Christian Michailescu
Carmina Burana (concert) (Orff) 25 ΣεπτΔΟ: Nayden Todorov
La bohème (Puccini) 19-21 Οκτ
The Merry Widow (Lehár) 19 Δεκ
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Ιαν
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 24 Φεβ
Turandot (Puccini) 7 ΑπρΔΟ: Nayden Todorov
Otello (Verdi) 13 Μάι
Orpheus (Monteverdi) 20 Μάι
Norma (Bellini) 9 Ιούν
Sofia, Софийска опера и балет / Sofia Opera and Ballet  / 
Don Carlos (Verdi) 23 Σεπτ-7 ΑπρΔΟ: Svetoslav Borisov; Π: Plamen Kartaloff
The Golden Apple (Hadjiev) 28 Σεπτ-17 ΜάρΔΟ: Boris Spasov; Π: Yulia Krasteva
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 Οκτ-26 ΑπρΔΟ: Grigor Palikarov; Π: Vera Nemirova
Siegfried (Wagner) 7 Οκτ-26 ΙούνΔΟ: Velizar Genchev; Π: Plamen Kartaloff
Aida (Verdi) 6 ΝοέμΔΟ: Borislav Ivanov; Π: Kuzman Popov
Le comte Ory (Rossini) 7 ΝοέμΔΟ: Didier Talpain; Π: Emmanuelle Cordoliani
Ernani (Verdi) 8 ΝοέμΔΟ: Svetoslav Borisov; Π: Kuzman Popov
Werther (Massenet) 7 Δεκ-31 ΜάρΔΟ: Giuseppe Sabbatini
Madama Butterfly (Puccini) 12 ΙανΠ: Plamen Kartaloff(original)
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 25 Ιαν-10 ΜάρΔΟ: Yurie Florea / Grigor Palikarov; Π: Ion Caramitru
Rigoletto (Verdi) 30 ΙανΔΟ: George Dimitrov; Π: Plamen Kartaloff
Gianni Schicchi (Puccini) 16 Φεβ-6 ΑπρΔΟ: Ivan Anguélov
Cavalleria rusticana (Mascagni) 16 Φεβ-6 ΑπρΔΟ: Ivan Anguélov
Bastien and Bastienne (Mozart) 17 Φεβ-1 Ιούν
Tosca (Puccini) 28 Φεβ-4 ΑπρΔΟ: Francesco Rosa; Π: Plamen Kartaloff
Aladino e la lampada magica (Rota) 9 Μάρ-1 Ιούν
Prince Igor (Borodin) 21-22 Μάρ
Turandot (Puccini) 28 Μάρ-24 Απρ
Götterdämmerung (Wagner) 22 Μάι-29 ΙούνΔΟ: Erich Wächter / Velizar Genchev; Π: Plamen Kartaloff
Das Rheingold (Wagner) 22 ΙούνΔΟ: Erich Wächter / Velizar Genchev; Π: Plamen Kartaloff
Die Walküre (Wagner) 23 ΙούνΔΟ: Erich Wächter / Velizar Genchev; Π: Plamen Kartaloff
Don Carlos (Verdi) 5-7 Ιούλ
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 12-14 Ιούλ
Tosca (Puccini) 19-20 Ιούλ
Un ballo in maschera (Verdi) 27-28 Ιούλ
Un ballo in maschera (Verdi) 26 ΣεπτΔΟ: Boris Spasov
Don Carlos (Verdi) 29 Σεπτ-1 ΜάρΔΟ: Francesco Quattrocchi
Aida (Verdi) 15 Οκτ-9 Φεβ
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 24-26 Οκτ
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 Οκτ-2 Μάρ
La traviata (Verdi) 28 Νοέμ-26 Μάρ
Stara Zagora, State Opera Stara Zagora  / 
Bulgarians From Olden Times (Karastoyanov) 12 Οκτ-11 ΙούλΔΟ: Krassimir Kashev; Π: Nicholas Aprilov
Nabucco (Verdi) 24 Οκτ-23 Φεβ
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 8 Νοέμ-14 Δεκ
La traviata (Verdi) 30 Νοέμ-18 Ιούν
Rigoletto (Verdi) 15 Φεβ-4 Μάι
La bohème (Puccini) 15 Μάρ-6 Ιούν
Turandot (Puccini) 1 Απρ-11 ΙούνΔΟ: Nayden Todorov
Gianni Schicchi (Puccini) 25-26 Ιούν
Sister Angelica (Puccini) 25-26 Ιούν
Don Carlos (Verdi) 10 Ιούλ
Madama Butterfly (Puccini) 20 Σεπτ
Bulgarians From Olden Times (Karastoyanov) 24 Σεπτ
Turandot (Puccini) 26 Σεπτ
Varna, Opera Varna  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 24 Σεπτ-27 ΜάιΔΟ: Yuli Damyanov / Stefan Boyadzhiev
Die lustige Witwe (Lehár) 28 Σεπτ-21 ΜάιΔΟ: Svetoslav Borisov; Π: Mark Krone
La traviata (Verdi) 12 Οκτ-17 ΑπρΔΟ: Borislav Ivanov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Οκτ-20 ΜάρΔΟ: Grigor Palikarov
Le comte Ory (Rossini) 1 Νοέμ-28 ΜάιΔΟ: Didier Talpain; Π: Emmanuelle Cordoliani
Aida (Verdi) 6 Νοέμ-22 Φεβ
Ernani (Verdi) 8 Νοέμ-4 ΔεκΔΟ: Svetoslav Borisov; Π: Kuzman Popov
Loud Gidiya (Hadjiev) 21 Δεκ-10 ΜάιΔΟ: Borislav Ivanov / Stefan Boyadzhiev; Π: Kuzman Popov
Tosca (Puccini) 18 Ιαν-5 Φεβ
La bohème (Puccini) 7 Μάρ-23 ΜάιΔΟ: Borislav Ivanov; Π: Kuzman Popov
Falstaff (Verdi) 3 Απρ-28 ΙούνΔΟ: Stefano Seghedoni; Π: Giulio Ciabatti
Carmen (Bizet) 30 Απρ-29 ΜάιΔΟ: Grigor Palikarov; Π: Kuzman Popov
Rigoletto (Verdi) 14 ΜάιΔΟ: Stefano Seghedoni; Π: Kuzman Popov
Un ballo in maschera (Verdi) 17 ΜάιΔΟ: Borislav Ivanov
Nabucco (Verdi) 31 ΜάιΔΟ: Borislav Ivanov; Π: Kuzman Popov
Carmen (Bizet) 3 ΙούλΔΟ: Francesco Lanzillotta; Π: Kuzman Popov
La traviata (Verdi) 8-11 ΙούλΔΟ: Borislav Ivanov; Π: Kuzman Popov
Falstaff (Verdi) 16 ΙούλΔΟ: Stefano Seghedoni; Π: Giulio Ciabatti
Don Carlos (Verdi) 18 ΙούλΔΟ: Svetoslav Borisov; Π: Kuzman Popov
Il trovatore (Verdi) 24 ΙούλΔΟ: Ivan Kozhuharov; Π: Kuzman Popov
Requiem (Verdi) 30 ΙούλΔΟ: Vito Cristofaro
Aida (Verdi) 13 ΑύγΔΟ: Borislav Ivanov; Π: Kuzman Popov
Die lustige Witwe (Lehár) 17 ΑύγΔΟ: Svetoslav Borisov; Π: Kuzman Popov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 ΑύγΔΟ: Grigor Palikarov; Π: Antonio Petris
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 20 Σεπτ-28 ΟκτΔΟ: Stefan Boyadzhiev
La traviata (Verdi) 23 Σεπτ-29 ΟκτΔΟ: Svetoslav Borisov; Π: Kuzman Popov
Nabucco (Verdi) 24 ΣεπτΔΟ: Borislav Ivanov; Π: Kuzman Popov
Aida (Verdi) 26 ΣεπτΔΟ: Borislav Ivanov; Π: Kuzman Popov
Rigoletto (Verdi) 17 ΟκτΔΟ: Borislav Ivanov; Π: Kuzman Popov
Madama Butterfly (Puccini) 23 ΟκτΔΟ: Grigor Palikarov; Π: Kuzman Popov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 ΟκτΔΟ: Svetoslav Borisov; Π: Antonio Petris
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 ΟκτΔΟ: Svetoslav Borisov; Π: Antonio Petris