2012/13 > Τσεχία 
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2012/13 > Τσεχία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Πολωνία
Γερμανία

Τσεχία
 
Αυστρία Σλοβακία
Ουγγαρία

Brno, Národní divadlo Brno / National Theatre Brno  / 

Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 7 Σεπτ-7 ΟκτΔΟ: Tomáš Hanus / Jakub Klecker; Π: James Conway
La Périchole (Offenbach) 9 Σεπτ-17 ΦεβΔΟ: Caspar Richter / Pavel Šnajdr; Π: Tomáš Studený
Turandot (Puccini) 11 Σεπτ-25 ΜάιΔΟ: Jakub Klecker / Ondrej Olos; Π: Jiří Nekvasil
Carmen (Bizet) 15 Σεπτ-3 ΜάιΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Jan Zbavitel / Ondrej Olos; Π: Ladislav Štros
La Dafne (Hanzlík) 16 Σεπτ-27 ΑπρΔΟ: Ondrej Olos; Π: Rocc
Nabucco (Verdi) 19 Σεπτ-30 ΜάιΔΟ: Gergely Kesselyák / Jakub Klecker; Π: György Selmeczi
Das Wunder der Heliane (Korngold) 27 Σεπτ-20 ΝοέμΔΟ: Peter Feranec / Pavel Šnajdr; Π: Heinz Lukas-Kindermann
Papageno spielt auf der Zauberflöte (Streul) 2-13 ΟκτΠ: Tomáš Pilař
Rusalka (Dvořák,A) 5 Οκτ-4 ΙούνΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; Π: Vladimír Morávek
La traviata (Verdi) 16 Οκτ-7 ΜάιΔΟ: Jaroslav Kyzlink; Π: Zbyněk Srba
Prodaná nevěsta (Smetana) 28 Οκτ-12 ΙούνΔΟ: Petr Vronský / Jaroslav Kyzlink; Π: Ondřej Havelka
Aida (Verdi) 30 Οκτ-11 ΜάιΔΟ: Jaroslav Kyzlink; Π: Václav Věžník
Osud (Janáček) 16 Νοέμ-20 ΙανΔΟ: Jakub Klecker; Π: Ansgar Haag
Kát'a Kabanová (Janáček) 25 ΝοέμΔΟ: Stefan Veselka; Π: Harry Kupfer
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 1 Δεκ-13 ΜάρΔΟ: Jaroslav Kyzlink; Π: Zdeněk Kaloč
I vespri siciliani (Verdi) 11 Ιαν-5 ΜάιΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; Π: Ladislav Adamík
Die Schöpfung (Haydn) 17 Ιαν-12 ΜάρΔΟ: Caspar Richter / Ondrej Olos; Π: Uwe Scholz
Madama Butterfly (Puccini) 25 Ιαν-21 ΜάιΔΟ: Jaroslav Kyzlink; Π: Jiří Nekvasil
Její pastorkyňa (Janáček) 1 Φεβ-16 ΜάρΔΟ: Jaroslav Kyzlink; Π: Zdeněk Kaloč
Lo speziale (Haydn) 12-16 ΦεβΔΟ: Ondrej Olos; Π: Tomáš Studený
A Midsummer Night's Dream (Britten) 8 Μάρ-1 ΙούνΔΟ: Jakub Klecker; Π: Roman Meluzín
Netopýr (Strauss,J) 22 Μάρ-6 ΙούνΔΟ: Kaspar Zehnder / Ondrej Olos; Π: Ondřej Havelka
Don Giovanni (Mozart) 17 Μάι-18 ΙούνΔΟ: Peter Feranec; Π: Bruno Berger-Gorski
Carmen (Bizet) 13 Σεπτ-19 ΦεβΔΟ: Jan Zbavitel; Π: Ladislav Stros
Don Giovanni (Mozart) 21 Σεπτ-31 ΜάιΔΟ: Peter Feranec; Π: Bruno Berger-Gorski
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 Σεπτ-2 ΜάιΔΟ: Peter Feranec; Π: Roman Polák
A Midsummer Night's Dream (Britten) 3 Οκτ-15 ΦεβΔΟ: Jakub Klecker; Π: Roman Meluzín
Sen nocy letniej (Britten) 3 Οκτ-15 ΦεβΔΟ: Jakub Klecker; Π: Roman Meluzín
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 5 Οκτ-14 ΜάιΔΟ: Jaroslav Kyzlink; Π: Zdeněk Kaloč
Sicilské nešpory (Verdi) 7 Οκτ-16 ΙούνΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; Π: Laco Adamik
Rusalka (Dvořák,A) 11 Οκτ-5 ΙούνΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; Π: Vladimír Morávek
Nabucco (Verdi) 22 Οκτ-21 ΜάρΔΟ: Gergely Kesselyák / Jakub Klecker; Π: György Selmeczi
La Dafne (Hanzlík) 25 Οκτ-16 ΜάρΔΟ: Ondrej Olos; Π: Rocc
Prodaná nevěsta (Smetana) 6 Νοέμ-18 ΙούνΔΟ: Petr Vronský / Jakub Klecker / Jaroslav Kyzlink; Π: Ondřej Havelka
Aida (Verdi) 9 Νοέμ-20 ΜάιΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Peter Feranec; Π: Václav Věžník
La traviata (Verdi) 12 Νοέμ-19 ΜάρΔΟ: Jaroslav Kyzlink; Π: Zbyněk Srba
Netopýr (Strauss,J) 22 Δεκ-15 ΜάρΔΟ: Ondrej Olos / Kaspar Zehnder; Π: Ondřej Havelka
Maria di Rohan (Donizetti) 31 Ιαν-3 ΜάιΔΟ: Ondrej Olos; Π: Barbara Klimo
Madama Butterfly (Puccini) 7 Φεβ-30 ΑπρΔΟ: Jaroslav Kyzlink; Π: Jiří Nekvasil
Turandot (Puccini) 8 Μάρ-15 ΙούνΔΟ: Jakub Klecker / Ondrej Olos; Π: Jiří Nekvasil
Polish Blood (Nedbal) 28 Μάρ-20 ΙούνΔΟ: Jakub Klecker; Π: Tomáš Pilař
Die Schöpfung (Haydn) 11-26 ΑπρΔΟ: Caspar Richter / Ondrej Olos; Π: Uwe Scholz
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 22 Μάι-3 ΙούνΔΟ: Tomáš Hanus / Jakub Klecker; Π: James Conway
Ceské Budějovice, Jihočeské divadlo / South Bohemian Theatre  / 
Rigoletto (Verdi) 27 Σεπτ-29 ΑπρΔΟ: Mario De Rose; Π: Jana Kališová
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 14 Δεκ-7 ΜάρΔΟ: Martin Peschík / Petr Jiříkovský; Π: Oldřich Kříž
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 15 Φεβ-30 ΑπρΔΟ: Martin Peschík / Petr Jiříkovský; Π: Dagmar Hlubková
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 25 Μάρ-28 ΑπρΠ: Jana Kališová
Pagliacci (Leoncavallo) 28 Μάρ-13 ΑπρΠ: Josef Průdek
Don Pasquale (Donizetti) 8 ΑπρΠ: Miloslav Veselý
Rigoletto (Verdi) 25-31 ΙούλΔΟ: Mario De Rose; Π: Jana Kališová
Tosca (Puccini) 27 Σεπτ-2 ΟκτΔΟ: Martin Peschík; Π: Jan Burian
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 9 ΟκτΔΟ: Martin Peschík / Petr Jiříkovský; Π: Dagmar Hlubková
Hello Dolly! (Herman) 25 Οκτ
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 26 ΟκτΔΟ: Martin Peschík / Petr Jiříkovský; Π: Oldřich Kříž
Liberec, Divadlo F X Šaldy  / 
Robinson Crusoe (Offenbach) 21 Σεπτ-7 ΜάιΔΟ: František Babický; Π: Martin Otava
La traviata (Verdi) 7 Οκτ-28 ΑπρΔΟ: Martin Doubravský; Π: Martin Otava
Nabucco (Verdi) 9 Οκτ-27 ΜάιΔΟ: Martin Doubravský; Π: Zdeněk Kaloč
Madama Butterfly (Puccini) 13 ΟκτΔΟ: František Babický; Π: Václav Věžník
Der Freischütz (Weber) 18 Οκτ-18 ΜάιΔΟ: František Babický; Π: Werner Pichler
The Merry Widow (Lehár) 20 Οκτ-5 ΑπρΔΟ: František Babický; Π: Jan Ježek
Carmen (Bizet) 30 ΟκτΔΟ: František Babický; Π: Václav Věžník
The Demon (Rubinstein) 31 ΟκτΔΟ: Martin Doubravský; Π: Martin Otava
Don Quichotte (Massenet) 23 Νοέμ-30 ΜάιΔΟ: Martin Doubravský; Π: Linda Keprtová
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Φεβ-10 ΜάιΔΟ: František Babický; Π: Martin Otava
The Bartered Bride (Smetana) 17 Φεβ-12 Μάι
La forza del destino (Verdi) 24 ΜάιΔΟ: Martin Doubravský; Π: Tomáš Pilař
La forza del destino (Verdi) 18 Σεπτ-30 ΟκτΔΟ: Martin Doubravský; Π: Tomáš Pilař
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Σεπτ-29 ΟκτΔΟ: František Babický; Π: Martin Otava
La traviata (Verdi) 29 ΣεπτΔΟ: Martin Doubravský; Π: Martin Otava
The Merry Widow (Lehár) 1 ΟκτΔΟ: František Babický; Π: Jan Ježek
Carmen (Bizet) 9 ΟκτΔΟ: František Babický; Π: Václav Věžník
Rusalka (Dvořák,A) 25 ΟκτΔΟ: František Babický; Π: Josef Průdek
Olomouc, Moravian Theatre Olomouc  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14 Δεκ-21 ΜάιΔΟ: Miloslav Oswald; Π: Martin Otava
Netopýr (Strauss,J) 22 Φεβ-24 ΜάιΔΟ: Tomáš Hanák; Π: Zbyněk Brabec
My Fair Lady (Loewe) 6 Απρ
Carmen (Bizet) 21 Απρ-5 Μάι
Prodaná nevěsta (Smetana) 27 Απρ
Polska krev (Nedbal) 4 Μάι-23 Ιούν
Turandot (Puccini) 7+ Ιούν
Netopýr (Strauss,J) 17 Σεπτ-7 Οκτ
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 19 Σεπτ
My Fair Lady (Loewe) 21 Σεπτ
Carmen (Bizet) 28 Σεπτ
Falstaff (Verdi) 4-22 Οκτ
Concert (Wagner) 9-14 Οκτ
Prodaná nevěsta (Smetana) 11 Οκτ
Cert a Kaca (Dvorak,A) 20 Οκτ
Polska krev (Nedbal) 27 Οκτ
Opava, Slezské divadlo / Silesian Theatre Opava  / 
La traviata (Verdi) 7 Σεπτ-30 Νοέμ
Uličnice (Beneš) 8 Σεπτ-10 ΜάρΔΟ: Karel Mládek; Π: Gustav Skála
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 14 Σεπτ-25 Μάρ
Paganini (Lehár) 6 Οκτ-29 Ιαν
Nabucco (Verdi) 14 Οκτ-13 ΜάιΔΟ: Tomáš Hanák; Π: Jana Andělová-Pletichová
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 19 Νοέμ-27 Απρ
Netopýr (Strauss,J) 16 Δεκ-11 ΜάιΔΟ: Petr Chromčák; Π: Rudolf Tesáček
The Devil and Kate (Dvořák,A) 24 Φεβ-7 ΜάιΔΟ: Petr Šumník; Π: Lubor Cukr
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 Απρ-17 Μάι
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Σεπτ-17 Οκτ
Perly panny Serafínky (Piskáček) 7 Σεπτ-29 Οκτ
Cert a Kaca (Dvorak,A) 29 Σεπτ
Madama Butterfly (Puccini) 12-15 Οκτ
Nabucco (Verdi) 25 Οκτ
Ostrava, Národní Divadlo Moravskoslezské / National Moravian-Silesian Theatre  / 
Let's Make an Opera! (Britten) 12 Σεπτ-17 ΙούνΔΟ: Jan Šrubař; Π: Lubor Cukr
La Wally (Catalani) 20 Σεπτ-24 ΦεβΔΟ: Robert Jindra / Jan Šrubař; Π: Václav Klemens
The Bartered Bride (Smetana) 28 Σεπτ-8 ΜάιΔΟ: Jan Šrubař; Π: Ilja Racek
Nabucco (Verdi) 29 Σεπτ-9 ΜάιΔΟ: Tomáš Brauner; Π: Michael Tarant
Armida (Dvořák,A) 4 Οκτ-14 ΙανΔΟ: Robert Jindra / Jan Šrubař; Π: Jiří Nekvasil
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 12 Οκτ-9 ΙούνΔΟ: Karol Kevický / Jan Šrubař; Π: Pavel Mikuláštík
Katya Kabanova (Janáček) 15 Νοέμ-24 ΜάιΔΟ: Robert Jindra / Jakub Žídek; Π: Jiří Nekvasil
La bohème (Puccini) 6 Δεκ-23 ΑπρΔΟ: Robert Jindra / Jan Šrubař; Π: Tomáš Studený
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 20 Δεκ-16 ΙούνΔΟ: Jan Šrubař / Marek Prášil; Π: Pavel Mikuláštík
The Makropulos Case (Janáček) 9-22 ΙανΔΟ: Robert Jindra
Fedora (Giordano) 17 Ιαν-10 ΦεβΔΟ: Zbyněk Müller; Π: Peter Gábor
Roméo et Juliette (Gounod) 27 Ιαν-19 ΑπρΔΟ: Tomáš Brauner / Jakub Žídek; Π: Peter Gábor
La traviata (Verdi) 13-26 ΦεβΔΟ: Jan Chalupecký; Π: Carmen Or
Lohengrin (Wagner) 7 Μάρ-12 ΙούνΔΟ: Robert Jindra; Π: ROCC
Anna Bolena (Donizetti) 6-19 ΙούνΔΟ: Oliver Dohnányi / Jan Šrubař; Π: Ivan Krejčí
Anna Bolena (Donizetti) 17 Σεπτ-30 ΜάρΔΟ: Oliver Dohnányi / Jakub Žídek; Π: Ivan Krejčí
Katya Kabanova (Janáček) 20-25 ΣεπτΔΟ: Robert Jindra; Π: Jiří Nekvasil
La belle Hélène (Offenbach) 26 Σεπτ-20 Μάι
Ernani (Verdi) 10 Οκτ-6 ΜάιΔΟ: Tomáš Brauner / Jan Šrubař; Π: Marián Chudovský
La Wally (Catalani) 26 Οκτ-23 ΝοέμΔΟ: Robert Jindra / Jan Srubař; Π: Václav Klemens
The Gypsy Princess (Kálmán) 31 Οκτ-3 Μάι
Lohengrin (Wagner) 1 Νοέμ-18 ΔεκΔΟ: Robert Jindra / Jan Šrubař; Π: ROCC
The Bartered Bride (Smetana) 16 Νοέμ-29 ΔεκΔΟ: Jan Šrubař; Π: Ilja Racek
Mirandolina (Martinů) 5 Δεκ-1 ΙούνΔΟ: Marko Ivanovič; Π: Jiří Nekvasil
A Night in Venice (Strauss,J) 28 Δεκ-2 ΜάιΔΟ: Jan Šrubař / Marek Prášil; Π: Pavel Mikuláštík
Nabucco (Verdi) 24 Ιαν-4 ΙούνΔΟ: Tomáš Brauner; Π: Michael Tarant
Genoveva (Schumann) 27 Φεβ-20 ΜάιΔΟ: Charles Olivieri Munroe; Π: Martin Glaser
La traviata (Verdi) 5 Απρ-24 ΜάιΔΟ: Jan Chalupecký; Π: Carmen Or
Jenůfa (Janáček) 11-14 ΜάιΔΟ: Robert Jindra; Π: Michael Tarant
The Devil's Wall (Smetana) 12-17 ΙούνΔΟ: Robert Jindra; Π: Jiří Nekvasil
Plzen, J K Tyl Theatre  / 
La Gioconda (Ponchielli) 5 Σεπτ-26 ΑπρΔΟ: Tomáš Brauner; Π: Oldřich Kříž
Rigoletto (Verdi) 9 Σεπτ-21 ΝοέμΔΟ: Ivan Pařík / Tomáš Brauner / Jiří Štrunc; Π: Róbert Alföldi
Don Giovanni (Mozart) 21 Σεπτ-17 Μάρ
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 Σεπτ-20 ΑπρΔΟ: Ivan Pařík / Jiří Štrunc; Π: Blažena Hončarivová
Turandot (Puccini) 29 Σεπτ-23 ΜάρΔΟ: Jiří Štrunc; Π: Václav Málek
In the Penal Colony (Glass) 30 ΣεπτΔΟ: Petr Kofroň; Π: Viktorie Čermáková
Netopýr (Strauss,J) 6 Οκτ-30 ΑπρΔΟ: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík; Π: Petr Novotný
Ruze z Argentiny (Beneš) 14 Οκτ-15 ΜάιΔΟ: Jan Rezek; Π: Martin Pacek
Tajemství (Smetana) 27 Οκτ-23 ΜάιΔΟ: Jiří Štrunc; Π: Dominik Beneš
Kníže Igor (Borodin) 11 ΔεκΔΟ: Petr Kofroň; Π: Michael Tarant
Die Zauberflöte (Mozart) 22 Δεκ-9 ΑπρΔΟ: Ivan Pařík; Π: Jana Kališová
Faust (Gounod) 19 Ιαν-21 ΜάιΔΟ: Tomáš Brauner; Π: Jiří Heřman
Polska krev (Nedbal) 23 Φεβ-31 ΜάιΔΟ: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík; Π: Jan Ježek
La Voix humaine (Poulenc) 16 Μάρ-31 Μάι
Tosca (Puccini) 6 Απρ-28 ΜάιΔΟ: Petr Kofroň; Π: Jan Burian
Faust (Gounod) 5 Σεπτ-30 Οκτ
La Gioconda (Ponchielli) 8 ΣεπτΔΟ: Tomáš Brauner; Π: Oldřich Kříž
Tajemství (Smetana) 22-27 ΣεπτΔΟ: Jiří Štrunc; Π: Dominik Beneš
Polska krev (Nedbal) 24 Σεπτ-4 ΟκτΔΟ: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík; Π: Jan Ježek
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 ΟκτΔΟ: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík; Π: Petr Novotný
La traviata (Verdi) 19-20 ΟκτΔΟ: Jiří Štrunc; Π: Linda Keprtová
Ruze z Argentiny (Beneš) 19 ΟκτΔΟ: Jan Rezek; Π: Martin Pacek
Tosca (Puccini) 23-29 ΟκτΔΟ: Petr Kofroň; Π: Jan Burian
Voják a tanečnice (Martinů) 25+ ΙανΔΟ: Petr Kofroň; Π: Tomáš Pilař
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 5+ ΑπρΔΟ: Tomáš Brauner; Π: Dominik Beneš
Prodaná nevěsta (Smetana) 7+ ΙούνΔΟ: Jiří Štrunc; Π: Jana Kališová
Praha, Stavovské divadlo / Theatre of the Estates  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Αύγ-11 ΙούνΔΟ: Jan Chalupecký / David Švec; Π: David Radok
Don Giovanni (Mozart) 25 Αύγ-23 ΙούνΔΟ: Tomáš Netopil / David Švec / Jan Chalupecký; Π: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 31 Αύγ-27 ΑπρΔΟ: Tomáš Netopil / David Švec / Jan Chalupecký; Π: Joël Lauwers
Le nozze di Figaro (Mozart) 17 Σεπτ-18 ΙούνΔΟ: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký / Robert Jindra; Π: Josef Průdek
Così fan tutte (Mozart) 22 Σεπτ-20 ΑπρΔΟ: Robert Jindra / Jan Chalupecký; Π: Martin Čičvák
Orfeo ed Euridice (Gluck) 2 Φεβ-16 ΜάιΔΟ: Jan Latham-Koenig / Zbyněk Müller; Π: Hartmut Schörghofer
L'olimpiade (Mysliveček) 2-6 ΜάιΔΟ: Václav Luks; Π: Ursel Herrmann
Don Giovanni (Mozart) 23 Αύγ-7 ΙούνΔΟ: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký / David Švec; Π: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Le nozze di Figaro (Mozart) 24 Αύγ-29 ΜάιΔΟ: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký / Robert Jindra; Π: Josef Průdek
Orfeo ed Euridice (Gluck) 3 Σεπτ-17 ΜάιΔΟ: Jan Latham-Koenig / Zbyněk Müller; Π: Hartmut Schörghofer
The Magic Flute (Mozart) 7 Σεπτ-3 ΙούνΔΟ: Jan Chalupecký / David Švec; Π: David Radok
Così fan tutte (Mozart) 19 Σεπτ-5 ΙούνΔΟ: Robert Jindra / Jan Chalupecký; Π: Martin Čičvák
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 29 Νοέμ-23 ΜάρΔΟ: Tomáš Netopil / David Švec / Jan Chalupecký; Π: Joël Lauwers
Praha, Divadlo Kolowrat / Kolowrat Theatre  / 
Tomorrow there will be... (Březina) 25 Σεπτ-19 Μάρ
Toufar (Březina) 18 Σεπτ-6 ΔεκΔΟ: Jiří Štrunc; Π: Petr Zelenka
Praha, Národní divadlo / National Theatre Prague  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 3 Σεπτ-29 ΜάιΔΟ: Zbyněk Müller; Π: Ondřej Havelka
The Jacobin (Dvořák,A) 4 Σεπτ-1 ΙούνΔΟ: Zbyněk Müller / Tomáš Netopil / David Švec; Π: Jiří Heřman
Čarokraj (Ivanovič) 8 Σεπτ-15 ΙούνΔΟ: Marko Ivanovič / David Švec; Π: Petr Forman
La traviata (Verdi) 14 Σεπτ-6 ΙούνΔΟ: Jan Chalupecký / Jaroslav Kyzlink; Π: Jana Kališová
Rusalka (Dvořák,A) 18 Σεπτ-5 ΙούνΔΟ: Jakub Hrůša / Zbyněk Müller / Jaroslav Kyzlink; Π: Jiří Heřman
Carmen (Bizet) 20 Σεπτ-20 ΜάιΔΟ: Robert Jindra / Zbyněk Müller; Π: Jozef Bednárik
Pelléas et Mélisande (Debussy) 30 Σεπτ-17 ΙούνΔΟ: Jean-Luc Tingaud / David Švec; Π: Rocc
L'elisir d'amore (Donizetti) 5 Οκτ-28 ΑπρΔΟ: David Švec / Jan Chalupecký; Π: Simone Sandroni
Kát'a Kabanová (Janáček) 16-20 ΟκτΔΟ: Tomáš Netopil / Robert Jindra; Π: Robert Wilson, Jean Yves Courregelongue
Libuse (Smetana) 28 Οκτ-8 ΜάιΔΟ: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký; Π: Petr Novotný
The Bartered Bride (Smetana) 30 Οκτ-22 ΙούνΔΟ: Ondrej Lenárd / David Švec / Jan Chalupecký; Π: Magdalena Švecová
The Devil and Kate (Dvořák,A) 4 Νοέμ-22 ΙούνΔΟ: Jan Chalupecký; Π: Marián Chudovský
Jenůfa (Janáček) 31 Ιαν-22 ΜάιΔΟ: Ondrej Lenárd; Π: Jiří Nekvasil
The Miracles of Mary (Martinů) 17-22 ΑπρΔΟ: Jiří Bělohlávek / David Švec; Π: Jiří Heřman
The Two Widows (Smetana) 30 Μάι-21 ΙούνΔΟ: Robert Jindra; Π: Jiří Nekvasil
Čarokraj (Ivanovič) 27 Αύγ-23 ΙούνΔΟ: Marko Ivanovič / David Švec; Π: Petr Forman
Aida (Verdi) 5 Σεπτ-16 ΙούνΔΟ: Zbyněk Müller / Jaroslav Kyzlink; Π: Steffen Piontek
The Two Widows (Smetana) 11 Σεπτ-30 ΜάιΔΟ: Robert Jindra; Π: Jiří Nekvasil
Carmen (Bizet) 13 Σεπτ-5 ΜάιΔΟ: Robert Jindra / Zbyněk Müller; Π: Jozef Bednárik
The Devil and Kate (Dvořák,A) 15 Σεπτ-3 ΜάιΔΟ: Jan Chalupecký; Π: Marián Chudovský
The Bartered Bride (Smetana) 15 Σεπτ-4 ΙούνΔΟ: Ondrej Lenárd / David Švec / Jan Chalupecký; Π: Magdalena Švecová
The Jacobin (Dvořák,A) 20 Σεπτ-21 ΜάιΔΟ: Zbyněk Müller / Tomáš Netopil / David Švec; Π: Jiří Heřman
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 Σεπτ-7 ΦεβΔΟ: David Švec / Jan Chalupecký; Π: Simone Sandroni
Libuse (Smetana) 27 Σεπτ-8 ΜάιΔΟ: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký; Π: Petr Novotný
Simon Boccanegra (Verdi) 25 Οκτ-4 ΑπρΔΟ: Jaroslav Kyzlink; Π: David Pountney
Rusalka (Dvořák,A) 31 Οκτ-28 ΜάιΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller; Π: Jiří Heřman
Jenůfa (Janáček) 31 Ιαν-22 ΜάιΔΟ: Ondrej Lenárd; Π: Jiří Nekvasil
Gloriana (Britten) 11-16 ΦεβΔΟ: Zbyněk Müller / Jan Chalupecký; Π: Jiří Heřman
The Cunning Little Vixen (Janáček) 20 Μάρ-1 ΙούνΔΟ: Jan Latham-Koenig; Π: Ondřej Havelka
Praha, Státní Opera / State Opera  / 
La traviata (Verdi) 24-31 ΑύγΔΟ: Enrico Dovico / František Drs / Richard Hein; Π: Arnaud Bernard
Rigoletto (Verdi) 25 Αύγ-5 ΙούνΔΟ: Enrico Dovico / František Drs / Richard Hein; Π: Karel Jernek
Otello (Verdi) 26 Αύγ-16 ΑπρΔΟ: Tomáš Brauner / Heiko Mathias Förster; Π: Dominik Neuner, Lubor Cukr
Trubadúr (Verdi) 29 Αύγ-11 ΑπρΔΟ: Jan Latham-Koenig / Jiří Štrunc; Π: Lubor Cukr
Nabucco (Verdi) 30 Αύγ-30 ΙούνΔΟ: Tomáš Brauner / Hilary Griffiths / Richard Hein / Enrico Dovico / Rastislav Štúr; Π: Karel Němec
Aida (Verdi) 1 Σεπτ-28 ΙούνΔΟ: Enrico Dovico / Richard Hein / Jiří Mikula / Jiří Kyzlink; Π: Petar Selem
Madama Butterfly (Puccini) 4 Σεπτ-18 ΙούνΔΟ: Enrico Dovico / František Drs / Hilary Griffiths / Jiří Štrunc; Π: Karel Jernek
La bohème (Puccini) 6 Σεπτ-23 ΙούνΔΟ: Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc; Π: Ondřej Havelka
Turandot (Puccini) 9 Σεπτ-21 ΙούνΔΟ: Enrico Dovico / Richard Hein / Jaroslav Kyzlink; Π: Václav Věžník
Tosca (Puccini) 12 Σεπτ-19 ΙούνΔΟ: František Drs / Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc / Jaroslav Kyzlink; Π: Martin Otava
Rusalka (Dvořák,A) 13 Σεπτ-20 ΙούνΔΟ: František Drs / Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc / Jan Chalupecký; Π: Zdeněk Troška
Carmen (Bizet) 15 Σεπτ-29 ΙούνΔΟ: František Drs / Jiří Mikula; Π: Zdeněk Troška
Pagliacci (Leoncavallo) 16 Σεπτ-7 ΜάιΔΟ: Hilary Griffiths / Jiří Štrunc; Π: Inga Levant
Cavalleria rusticana (Mascagni) 16 Σεπτ-7 ΜάιΔΟ: Hilary Griffiths / Jiří Štrunc; Π: Inga Levant
Die Zauberflöte (Mozart) 7 Οκτ-22 ΙούνΔΟ: Heiko Mathias Förster / Richard Hein; Π: Ladislav Štros
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Νοέμ-12 ΙούνΔΟ: Tomáš Brauner / Enrico Dovico; Π: Martin Otava
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 Νοέμ-16 ΜάρΔΟ: Richard Hein / František Drs / Rudolf Krečmer; Π: Martin Otava
Valka s mloky (Franz) 10 Ιαν-3 ΜάρΔΟ: Marko Ivanović / František Drs; Π: David Drábek
Don Carlos (Verdi) 28 Μάρ-26 ΙούνΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Richard Hein; Π: Manfred Schweigkofler
Persephone (concert) (Stravinsky) 23-28 ΜάιΔΟ: Jiří Štrunc
La traviata (Verdi) 30 Αύγ-14 ΙούνΔΟ: Enrico Dovico / František Drs / Richard Hein; Π: Arnaud Bernard
Nabucco (Verdi) 31 Αύγ-22 ΙούνΔΟ: Tomáš Brauner / Hilary Griffiths / Richard Hein / Enrico Dovico / Rastislav Štúr; Π: Karel Němec
Madama Butterfly (Puccini) 3 Σεπτ-7 ΙούνΔΟ: Enrico Dovico / František Drs / Hilary Griffiths / Jiří Štrunc; Π: Karel Jernek
Don Carlos (Verdi) 7 Σεπτ-28 ΔεκΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Richard Hein; Π: Manfred Schweigkofler
Turandot (Puccini) 12 Σεπτ-1 ΜάιΔΟ: Enrico Dovico / Richard Hein / Jaroslav Kyzlink; Π: Václav Věžník
La bohème (Puccini) 14 Σεπτ-19 ΙούνΔΟ: Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc; Π: Ondřej Havelka
Il trovatore (Verdi) 19 Σεπτ-6 ΜάιΔΟ: Jan Latham-Koenig / Jiří Štrunc; Π: Lubor Cukr
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Σεπτ-19 ΦεβΔΟ: Richard Hein / František Drs / Rudolf Krečmer; Π: Martin Otava
Carmen (Bizet) 30 Σεπτ-27 ΙούνΔΟ: František Drs / Jiří Mikula; Π: Zdeněk Troška
Rusalka (Dvořák,A) 3 Οκτ-12 ΙούνΔΟ: František Drs / Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc / Jan Chalupecký; Π: Zdeněk Troška
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 Οκτ-11 ΜάιΔΟ: Tomáš Brauner / Enrico Dovico; Π: Martin Otava
Rigoletto (Verdi) 19 Οκτ-5 ΙούνΔΟ: Enrico Dovico / František Drs / Richard Hein; Π: Karel Jernek
Tosca (Puccini) 29 Νοέμ-26 ΙούνΔΟ: František Drs / Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc / Jaroslav Kyzlink; Π: Martin Otava
Tannhäuser (Wagner) 11 Ιαν-25 ΜάιΔΟ: Hilary Griffiths / Richard Hein; Π: Andrejs Žagars
Otello (Verdi) 26 Ιαν-30 ΜάιΔΟ: Tomáš Brauner / Heiko Mathias Förster; Π: Dominik Neuner, Lubor Cukr
La rondine (concert) (Puccini) 14-16 ΜάιΔΟ: Martin Leginus
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Μάι-24 ΙούνΔΟ: Heiko Mathias Förster / Richard Hein; Π: Ladislav Štros
Valka s mloky (Franz) 4-25 ΙούνΔΟ: Marko Ivanović, František Drs; Π: David Drábek
Ustí nad Labem, Severočeské divadlo / North Bohemian Theatre of Opera and Ballet  / 
Komedianti (Leoncavallo) 31 Αύγ-11 ΑπρΔΟ: Norbert Baxa
Na tý louce zelený (Beneš) 5 Σεπτ-31 ΔεκΔΟ: Norbert Baxa
Nabucco (Verdi) 5 Οκτ-5 ΜάιΔΟ: Milan Kaňák; Π: Martin Dubovic
Rusalka (Dvořák,A) 20 Οκτ-23 Μάρ
V studni (Blodek) 4 Νοέμ
Vinobraní (Nedbal) 7 Νοέμ-8 Φεβ
Così fan tutte (Mozart) 30 Νοέμ-6 Φεβ
Requiem (Mozart) 4 Δεκ
Aida (Verdi) 23 ΜάιΔΟ: Norbert Baxa
La traviata (Verdi) 7-11 ΙούνΔΟ: Miloš Formáček; Π: Martina Dubovice
La traviata (Verdi) 11 Σεπτ-15 ΟκτΔΟ: Miloš Formáček; Π: Martin Dubovic
Nabucco (Verdi) 18 Σεπτ-5 ΟκτΔΟ: Milan Kaňák; Π: Martin Dubovic
Hraběnka Marica () 13+ Δεκ