2012/13 > Γερμανία 
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2012/13 > Γερμανία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Δανία Σουηδία
Ολλανδία
Βέλγιο
Λουξεμβούργο

Γερμανία
 
Πολωνία
Τσεχία
Γαλλία Ελβετία Αυστρία

Aachen, Theater Aachen  / 

Woyzeck (Waits) 26 Σεπτ-22 ΝοέμΔΟ: Ludger Singer; Π: Bernadette Sonnenbichler
Carmen (Bizet) 7 Οκτ-30 ΜάρΔΟ: Kazem Abdullah; Π: Michael Helle
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Νοέμ-14 ΜάρΔΟ: Kazem Abdullah; Π: Ewa Teilmans
Superflumina (Sciarrino) 4 Δεκ-10 ΜάρΔΟ: Péter Halász; Π: Ludger Engels, Ric Schachtebeck
Ariodante (Handel) 3 Φεβ-12 ΜάιΔΟ: Péter Halász; Π: Jarg Pataki
Simon Boccanegra (Verdi) 7 Απρ-11 ΙούλΔΟ: Kazem Abdullah; Π: Nadja Loschky
Die Zauberflöte (Mozart) 4 Μάι-13 ΙούλΔΟ: Kazem Abdullah; Π: Ewa Teilmans
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 9 Ιούν-14 ΙούλΔΟ: Volker Hiemeyer; Π: Joan Anton Rechi
Fidelio (Beethoven) 15 Σεπτ-26 ΦεβΔΟ: Kazem Abdullah; Π: Alexander Charim
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 Σεπτ-1 ΜάρΔΟ: Volker Hiemeyer; Π: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Οκτ-19 ΜάρΔΟ: Kazem Abdullah; Π: Ewa Teilmans
Rusalka (Dvořák,A) 3 Νοέμ-20 ΦεβΔΟ: Kazem Abdullah; Π: Ewa Teilmans
Prinzessin im Eis (Schreier) 8 Δεκ-22 ΦεβΔΟ: Kazem Abdullah; Π: Anna Malunat
Don Carlos (Verdi) 9 Φεβ-18 ΜάιΔΟ: Kazem Abdullah; Π: Michael Helle
Alcina (Handel) 6 Απρ-10 ΙούλΔΟ: Péter Halász; Π: Jarg Pataki
Die Banditen (Offenbach) 8 Ιούν-9 ΙούλΔΟ: Péter Halász; Π: Ludger Engels
Altenburg, Landestheater Altenburg  / 
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 20 Σεπτ-10 ΦεβΔΟ: Jens Troester; Π: Ansgar Weigner
Carmen (Bizet) 11 Νοέμ-22 ΙανΔΟ: Jens Troester; Π: Kay Kuntze
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 10 ΙανΔΟ: Takahiro Nagasaki; Π: Cornelia Poppe
Anatevka (Bock) 13 Ιαν-4 ΑπρΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Matthias Winter
Frau Luna (Lincke) 31 ΜάρΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Steffen Piontek
Du bist ich (Simons) 5 Μάι-24 ΙούνΔΟ: Jens Troester; Π: Bernhard Stengele
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Σεπτ-26 ΜάρΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Roland Schwab
Du bist ich (Simons) 1 ΝοέμΔΟ: Jens Troester; Π: Götz Hellriegel
Werther (Massenet) 9 Φεβ-16 ΜάρΔΟ: Laurent Wagner; Π: Roland Schwab
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 13-18 ΑπρΔΟ: Reter Aderhold; Π: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 ΑπρΔΟ: Jens Troester; Π: Sabine Schramm
Iphigenie auf Tauris (Gluck) 1-6 ΙούνΠ: Nicolas Brieger
Annaberg-Buchholz, Eduard-von-Winterstein-Theater Annaberg  / 
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 22 Σεπτ-7 ΜάρΔΟ: Kajsa Boström; Π: Birgit Eckenweber
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Σεπτ-3 ΜάιΔΟ: Naoshi Takahashi; Π: Ingolf Huhn
Im weißen Rößl (Benatzky) 30 Σεπτ-26 ΑπρΔΟ: Dieter Klug; Π: Reinhard Schwalbe
Götz von Berlichingen (Goldmark) 13 Οκτ-25 ΙανΔΟ: Naoshi Takahashi; Π: Ingolf Huhn
Kiss me, Kate (Porter) 4 Νοέμ-19 ΑπρΔΟ: Dieter Klug; Π: Birgit Eckenweber
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2-25 ΔεκΔΟ: Dieter Klug; Π: Hans-Hermann Krug
Der Freischütz (Weber) 13 Ιαν-21 Μάρ
Tell Me on a Sunday (Lloyd Webber) 19 Ιαν-2 Μάι
Der Studentenprinz (Romberg) 24 Φεβ-10 Απρ
Der Löwe von Venedig (Gast) 7 Απρ-19 Μάι
Gasparone (Millöcker) 11 Αύγ-1 ΣεπτΔΟ: Dieter Klug; Π: Hans-Hermann Krug
Tell Me on a Sunday (Lloyd Webber) 30 Αύγ-13 ΟκτΔΟ: Florian Kießling; Π: Urs Alexander Schleiff
Der Studentenprinz (Romberg) 26 Σεπτ-29 ΔεκΠ: Ingolf Huhn
Der Freischütz (Weber) 12 Οκτ-11 ΝοέμΔΟ: Naoshi Takahashi / Fabian Enders; Π: Ingolf Huhn
My Fair Lady (Loewe) 27 Οκτ-16 Μάρ
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 Νοέμ-28 ΜάρΔΟ: Naoshi Takahashi; Π: Ingolf Huhn
Amahl und die Heiligen Drei Könige (Menotti) 1-28 Δεκ
Figaros Hochzeit (Mozart) 26 Ιαν-11 Μάι
Die Blume von Hawaii (Abraham) 9 Μάρ-5 Απρ
Hexe Hillary und der beleidigte Kontrabass (Lund) 9 Απρ-6 Μάι
Tanhäuser (Mangold) 27 Απρ-18 Μάι
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Don Giovanni (Mozart) 30 Σεπτ-12 ΙανΔΟ: Dirk Kaftan; Π: Patrick Kinmonth
La traviata (Verdi) 4 Νοέμ-5 ΦεβΔΟ: Carolin Nordmeyer / Rune Bergmann; Π: Markus Trabusch
L'étoile (Chabrier) 2 Δεκ-2 ΜάρΔΟ: Carolin Nordmeyer; Π: Aron Stiehl
La bohème (Puccini) 19 Ιαν-7 ΜάιΔΟ: Gerrit Prießnitz; Π: Thorleifur Örn Arnarsson
Elektra (Strauss) 9 Μάρ-26 ΜάιΔΟ: Dirk Kaftan; Π: Lorenzo Fioroni
Ritter Blaubart (Reznicek) 23 Μάρ-4 ΜάιΔΟ: Dirk Kaftan; Π: Manfred Weiß
Der Ring des Polykrates (Korngold) 31 Μάι-16 ΙούνΔΟ: Rune Bergmann; Π: Markus Trabusch
Violanta (Korngold) 31 Μάι-16 ΙούνΔΟ: Rune Bergmann; Π: Markus Trabusch
Die Fledermaus (Strauss,J) 13 Ιούλ-3 ΑύγΔΟ: Klaus Straube; Π: Hans Oebels
Die Zauberflöte (Mozart) 20-27 ΙούλΔΟ: Klaus Straube; Π: Andrea Berlet-Scherer
Intolleranza 1960 (Nono) 27 Σεπτ-12 ΟκτΔΟ: Dirk Kaftan; Π: Ludger Engels
Rigoletto (Verdi) 26 Οκτ-10 ΑπρΔΟ: Lancelot Fuhry; Π: Patrick Kinmonth
Porgy and Bess (concert) (Gershwin) 7 Δεκ-2 Μάρ
La bohème (Puccini) 6 Ιαν-4 ΑπρΔΟ: Dirk Kaftan; Π: Thorleifur Örn Arnarsson
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 Μάρ-5 ΙούνΔΟ: Roland Techet; Π: Yona Kim
Lohengrin (Wagner) 3-29 Μάι
My Fair Lady (Loewe) 21+ Ιούν
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
La straniera (concert) (Bellini) 24 ΝοέμΔΟ: Pietro Rizzo
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Μάρ-1 ΑπρΔΟ: Simon Rattle; Π: Robert Carsen
Cendrillon (Viardot) 27-31 ΜάρΔΟ: Stanley Dodds
Don Giovanni (Mozart) 17-26 ΜάιΔΟ: Thomas Hengelbrock; Π: Philipp Himmelmann
Gräfin Mariza (Kálmán) 18-20 ΟκτΔΟ: László Makláry; Π: Agnes Gyarmathy
Stabat Mater (Pergolesi) 17 ΙανΔΟ: Diego Fasolis
Manon Lescaut (Puccini) 12-21 ΑπρΔΟ: Simon Rattle; Π: Richard Eyre
Johannespassion (Bach,JS) 13-18 ΑπρΔΟ: Simon Rattle; Π: Peter Sellars
Faust (Gounod) 6-12 ΙούνΔΟ: Thomas Hengelbrock; Π: Bartlett Sher
Don Carlos (Verdi) 3-5 ΙούλΔΟ: Valery Gergiev; Π: Giorgio Barberio Corsetti
Requiem (Verdi) 4 ΙούλΔΟ: Valery Gergiev
Die Entführung aus dem Serail (concert) (Mozart) 21-27 ΙούλΔΟ: Yannick Nézet-Séguin
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
La traviata (Verdi) 11-26 ΙανΔΟ: Eckehard Stier; Π: Sebastian Ritschel
Anatevka (Bock) 22 Μάρ-11 ΜάιΔΟ: Manuel Pujol; Π: Sebastian Ritschel
Carmina Burana (Orff) 18 Οκτ-30 ΜάρΠ: Reiner Feistel
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Andrea Sanguineti
Tannhäuser (Wagner) 29 Μάρ-31 ΜάιΔΟ: Ulrich Kern
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Das Mädchen mit den Schwefelhölzern (Lachenmann) 15-23 ΣεπτΔΟ: Lothar Zagrosek / Matthias Hermann; Π: David Hermann
Parsifal (Wagner) 21 Οκτ-1 ΑπρΔΟ: Donald Runnicles; Π: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Turandot (Puccini) 27 Οκτ-3 ΝοέμΔΟ: Jesús López Cobos; Π: Lorenzo Fioroni
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Νοέμ-3 ΜάιΔΟ: Moritz Gnann / Ivan Repusic; Π: Günter Krämer
Carmen (Bizet) 6 Νοέμ-25 ΑπρΔΟ: Jacques Lacombe / William Spaulding; Π: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 8 Νοέμ-11 ΑπρΔΟ: Enrique Mazzola / Moritz Gnann; Π: Katharina Thalbach
Szenen aus dem Leben der Heiligen Johanna (Braunfels) 16-29 ΝοέμΔΟ: Matthias Foremny; Π: Carl Hegemann
Das schlaue Füchslein (Janáček) 30 Νοέμ-28 ΔεκΔΟ: Tomas Hanus; Π: Katharina Thalbach
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 9 Δεκ-13 ΑπρΔΟ: Steven Sloane; Π: Robert Carsen
La traviata (Verdi) 10 Δεκ-26 ΑπρΔΟ: Ivan Repusic; Π: Götz Friedrich
Tannhäuser (Wagner) 16 Δεκ-30 ΜάρΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Kirsten Harms
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20 Δεκ-11 ΙανΔΟ: Guillermo García Calvo; Π: Filippo Sanjust
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 5-18 ΙανΔΟ: Sebastian Lang-Lessing; Π: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Tosca (Puccini) 9 Ιαν-9 ΜάρΔΟ: Donald Runnicles; Π: Boleslaw Barlog
Don Giovanni (Mozart) 17-30 ΙανΔΟ: Guillermo García Calvo; Π: Roland Schwab
Peter Grimes (Britten) 25 Ιαν-15 ΦεβΔΟ: Donald Runnicles; Π: David Alden
Ein Maskenball (Verdi) 27 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Ivan Repusic; Π: Götz Friedrich
Madama Butterfly (Puccini) 29 Ιαν-14 ΦεβΔΟ: Alexander Joel / Moritz Gnann; Π: Pier Luigi Samaritani
Lohengrin (Wagner) 10 Φεβ-21 ΜάρΔΟ: Donald Runnicles; Π: Kasper Holten
Les troyens (Berlioz) 21 Φεβ-3 ΜάρΔΟ: Donald Runnicles; Π: David Pountney
Otello (Verdi) 27 Φεβ-6 ΜάρΔΟ: Donald Runnicles; Π: Andreas Kriegenburg
Tristan und Isolde (Wagner) 14-23 ΜάρΔΟ: Donald Runnicles; Π: Graham Vick
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 22 Μάρ-7 ΑπρΔΟ: Donald Runnicles; Π: Götz Friedrich
Rigoletto (Verdi) 21-30 ΑπρΔΟ: Pablo Heras-Casado / Moritz Gnann; Π: Jan Bosse
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 27 Απρ-1 ΜάιΔΟ: Andriy Yurkevych
Messa da Requiem (Verdi) 2-4 ΜάιΔΟ: William Spaulding; Π: Achim Freyer
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 27 ΜάιΔΟ: Donald Runnicles
Le Vaisseau fantôme (concert) (Dietsch) 4 ΙούνΔΟ: Enrique Mazzola
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 5 ΙούνΔΟ: Guillermo García Calvo
Attila (concert) (Verdi) 19-21 ΙούνΔΟ: Pinchas Steinberg
Himmelsmechanik (Kagel) 22-26 ΑύγΠ: Sven Sören Beyer
Nabucco (Verdi) 8 Σεπτ-22 ΔεκΔΟ: Andrea Battistoni / William Spaulding; Π: Keith Warner
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 Σεπτ-16 ΑπρΠ: Jakop Ahlbom
Das Rheingold (Wagner) 21 Σεπτ-8 ΙανΔΟ: Simon Rattle / Donald Runnicles; Π: Götz Friedrich
Die Walküre (Wagner) 22 Σεπτ-9 ΙανΔΟ: Simon Rattle; Π: Götz Friedrich
Siegfried (Wagner) 27 Σεπτ-10 ΙανΔΟ: Simon Rattle; Π: Götz Friedrich
Götterdämmerung (Wagner) 29 Σεπτ-12 ΙανΔΟ: Simon Rattle / Donald Runnicles; Π: Götz Friedrich
Macbeth (Verdi) 6 Οκτ-26 ΝοέμΔΟ: Paolo Arrivabeni; Π: Robert Carsen
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Οκτ-2 ΜάιΔΟ: Ivan Repusic / Moritz Gnann; Π: Günter Krämer
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 11 Οκτ-22 ΦεβΔΟ: Guillermo García Calvo / Moritz Gnann; Π: Katharina Thalbach
La traviata (Verdi) 20 Οκτ-27 ΑπρΔΟ: Gérard Korsten / Ivan Repusic; Π: Götz Friedrich
Così fan tutte (Mozart) 25-27 ΟκτΠ: Michael von zur Mühlen / Margo Zalite / Clara Hinterberger
Don Carlos (Verdi) 31 Οκτ-24 ΝοέμΔΟ: Donald Runnicles; Π: Marco Arturo Marelli
Otello (Verdi) 9-28 ΝοέμΔΟ: Donald Runnicles; Π: Andreas Kriegenburg
Falstaff (Verdi) 17 Νοέμ-4 ΙανΔΟ: Donald Runnicles; Π: Christof Loy
Rigoletto (Verdi) 23 Νοέμ-26 ΑπρΔΟ: Roberto Rizzi Brignoli; Π: Jan Bosse
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 30 Νοέμ-11 ΔεκΠ: Annechien Koerselman
Carmen (Bizet) 8 Δεκ-4 ΜάιΔΟ: Giuseppe Finzi; Π: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
La bohème (Puccini) 12-31 ΔεκΔΟ: Karel Mark Chichon / Ivan Repusic; Π: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 13 Δεκ-21 ΜάιΔΟ: Ivan Repusic / Matthias Foremny; Π: Boleslaw Barlog
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-29 ΔεκΔΟ: Moritz Gnann; Π: Andreas Homoki
La Gioconda (Ponchielli) 19 Ιαν-6 ΦεβΔΟ: Jesús López Cobos; Π: Filippo Sanjust
Jenůfa (Janáček) 9-18 ΦεβΔΟ: Donald Runnicles; Π: Christof Loy
Fausts Verdammnis (Berlioz) 23 Φεβ-1 ΙούνΔΟ: Donald Runnicles; Π: Christian Spuck
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Φεβ-7 ΜάρΔΟ: Matthias Foremny; Π: Götz Friedrich
Der Bajazzo (Leoncavallo) 14-26 ΜάρΔΟ: Cornelius Meister; Π: David Pountney
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-26 ΜάρΔΟ: Cornelius Meister; Π: David Pountney
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 Μάρ-16 ΜάιΔΟ: Guillermo García Calvo / Ivan Repusic; Π: Filippo Sanjust
Don Giovanni (Mozart) 20 Μάρ-8 ΙούνΔΟ: Friedemann Layer; Π: Roland Schwab
Das Marchen von der Zauberflote (Mozart) 21-22 ΜάρΔΟ: Kevin McCutcheon; Π: Gerlinde Pelkowski
Die Trojaner (Berlioz) 30 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Paul Daniel; Π: David Pountney
Parsifal (Wagner) 5-21 ΑπρΔΟ: Axel Kober; Π: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Der Liebestrank (Donizetti) 25 Απρ-10 ΜάιΔΟ: Roberto Rizzi Brignoli; Π: Irina Brook
Tristan und Isolde (Wagner) 14-25 ΜάιΔΟ: Donald Runnicles; Π: Graham Vick
Billy Budd (Britten) 22 Μάι-6 ΙούνΔΟ: Donald Runnicles; Π: David Alden
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 4-7 ΙούνΔΟ: Paolo Arrivabeni
Werther (concert) (Massenet) 16-19 ΙούνΔΟ: Donald Runnicles
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 16 Σεπτ-7 ΙούλΔΟ: André de Ridder; Π: Barrie Kosky
Der Heimkehr des Odysseus (Monteverdi) 16 Σεπτ-6 ΙούλΔΟ: André de Ridder; Π: Barrie Kosky
Orpheus (Monteverdi) 16 Σεπτ-5 ΙούλΔΟ: André de Ridder; Π: Barrie Kosky
American Lulu (Neuwirth) 30 Σεπτ-30 ΙούνΔΟ: Johannes Kalitzke; Π: Kirill Serebrennikov
Xerxes (Handel) 7 Οκτ-4 ΔεκΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Stefan Herheim
Im weißen Rößl (Benatzky) 14 Οκτ-6 ΙανΔΟ: Peter Christian Feigel / Koen Schoots; Π: Sebastian Baumgarten
La traviata (Verdi) 31 Οκτ-13 ΙανΔΟ: Ivan Repušić; Π: Hans Neuenfels
Ali Baba und die 40 Räuber (Akyol) 3 Νοέμ-26 ΔεκΔΟ: Kristiina Poska; Π: Matthias Davids
Der Freischütz (Weber) 10 Νοέμ-3 ΙανΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Νοέμ-7 ΦεβΔΟ: Henrik Nanasi / Kristiina Poska; Π: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
La bohème (Puccini) 30 Νοέμ-16 ΦεβΔΟ: Kristiina Poska; Π: Andreas Homoki
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 12 Δεκ-3 ΦεβΔΟ: Stefan Blunier; Π: Andreas Homoki
Die Bajadere (Kalman) 23 ΔεκΔΟ: Stefan Soltesz
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 Ιαν-17 ΦεβΔΟ: Henrik Nanasi; Π: Andreas Homoki
Der Kuhhandel (Weill) 18-22 ΙανΔΟ: Antony Hermus
Die sieben Todsünden (Weill) 21 Ιαν-26 ΦεβΔΟ: Kristiina Poska; Π: Barrie Kosky
Kiss me, Kate (Porter) 9 Φεβ-10 ΜάρΔΟ: Koen Schoots; Π: Barrie Kosky
Mazeppa (Tchaikovsky) 24 Φεβ-2 ΙούλΔΟ: Henrik Nanasi; Π: Ivo van Hove
Mikropolis (Jost) 27 Φεβ-24 ΑπρΔΟ: Christian Jost; Π: Nadja Loschky
Carmen (Bizet) 6 Μάρ-20 ΑπρΔΟ: Nicholas Milton; Π: Sebastian Baumgarten
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Μάρ-28 ΙούνΔΟ: Kristiina Poska; Π: Reinhard von der Thannen
Don Giovanni (Mozart) 7 Απρ-18 ΜάιΔΟ: Uwe Sandner; Π: Peter Konwitschny
Le grand macabre (Ligeti) 21 Απρ-1 ΙούνΔΟ: Baldur Brönnimann; Π: Barrie Kosky
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 1-23 ΜάιΔΟ: Kristiina Poska; Π: Calixto Bieito
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 24 Μάι-16 ΙούνΔΟ: Henrik Nanasi; Π: Barrie Kosky
Ball im Savoy (Abraham) 9 Ιούν-3 ΙούλΔΟ: Adam Benzwi; Π: Barrie Kosky
Ein Sommernachtstraum (Britten) 15 Σεπτ-8 ΙούλΔΟ: Kristiina Poska; Π: Viestur Kairish
Orpheus (Monteverdi) 19 Σεπτ-23 ΝοέμΔΟ: André de Ridder; Π: Barrie Kosky
Ball im Savoy (Abraham) 28 Σεπτ-10 ΝοέμΔΟ: Adam Benzwi; Π: Barrie Kosky
Des Kaisers neue Kleider (Vacek) 13 Οκτ-21 ΦεβΔΟ: Uwe Sandner; Π: Lydia Steier
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 19 Οκτ-23 ΦεβΔΟ: Kristiina Poska; Π: Reinhard von der Thannen
Die sieben Todsünden (Weill) 1 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Kristiina Poska; Π: Barrie Kosky
Così fan tutte (Mozart) 3 Νοέμ-28 ΙούνΔΟ: Henrik Nánási; Π: Alvis Hermanis
West Side Story (Bernstein) 24 Νοέμ-13 ΙούλΔΟ: Koen Schoots; Π: Barrie Kosky
Rusalka (Dvořák,A) 29 Νοέμ-11 ΙανΔΟ: Henrik Nánási; Π: Barrie Kosky
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Δεκ-26 ΙανΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Andreas Homoki
Die Herzogin von Chicago (concert) (Kálmán) 22-30 ΔεκΔΟ: János Kovács
Der feurige Engel (Prokofiev) 19 Ιαν-10 ΙούλΔΟ: Henrik Nánási; Π: Benedict Andrews
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 22 Ιαν-19 ΦεβΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Andreas Homoki
Xerxes (Handel) 1 Φεβ-11 ΑπρΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Stefan Herheim
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Φεβ-10 ΜάιΠ: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Ali Baba und die 40 Räuber (Akyol) 21 Φεβ-2 ΑπρΔΟ: Kristiina Poska; Π: Matthias Davids
Clivia (Dostal) 8 Μάρ-7 ΙούλΔΟ: Kai Tietje; Π: Stefan Huber
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 29 Μάρ-30 ΑπρΔΟ: Nicholas Milton; Π: Thilo Reinhardt
Carmen (Bizet) 9 Απρ-9 ΙούνΔΟ: Henrik Nánási; Π: Sebastian Baumgarten
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 2 Μάι-13 ΙούνΔΟ: Henrik Nánási; Π: Barrie Kosky
Castor et Pollux (Rameau) 11 Μάι-12 ΙούλΔΟ: Christian Curnyn; Π: Barrie Kosky
La traviata (Verdi) 23 Μάι-4 ΙούλΔΟ: NN; Π: Hans Neuenfels
Die Soldaten (Zimmermann,B) 15 Ιούν-9 ΙούλΔΟ: Gabriel Feltz; Π: Calixto Bieito
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
Papageno spielt auf der Zauberflöte (Streul) 15 Σεπτ-7 ΟκτΔΟ: Klaus Kirbach; Π: Heidi Kirbach
Wir gratulieren! (Weinberg) 23-25 ΣεπτΔΟ: Vladimir Stoupel; Π: Titus Selge
Berlin, Staatsoper im Schiller Theater  / 
Tosca (Puccini) 9 Σεπτ-8 ΦεβΔΟ: Julien Salemkour / Leo Hussain; Π: Carl Riha
R. Hot bzw. die Hitze (Goldmann) 22 Σεπτ-8 ΟκτΔΟ: Max Renne; Π: Isabel Ostermann
Siegfried (Wagner) 3 Οκτ-18 ΑπρΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Guy Cassiers
Die Walküre (Wagner) 4 Οκτ-14 ΑπρΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Guy Cassiers
La traviata (Verdi) 5 Οκτ-15 ΙούνΔΟ: Stefano Ranzani / Massimo Zanetti; Π: Peter Mussbach
Der gestiefelte Kater (Cui) 20 Οκτ-17 ΝοέμΔΟ: Boris Anifantakis / Vinzenz Weissenburger; Π: Isabel Ostermann
Madama Butterfly (Puccini) 26 Οκτ-8 ΜάρΔΟ: Antonello Allemandi / Wolfram-Maria Märtig; Π: Eike Gramss
Don Carlos (Verdi) 28 Οκτ-10 ΝοέμΔΟ: Massimo Zanetti; Π: Philipp Himmelmann
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Νοέμ-24 ΜάιΔΟ: Alexander Soddy / Julien Salemkour; Π: August Everding
La finta giardiniera (Mozart) 24 Νοέμ-19 ΑπρΔΟ: Christopher Moulds; Π: Hans Neuenfels
Das tapfere Schneiderlein (Mitterer) 1-30 ΔεκΠ: Maximilian von Mayenburg
La bohème (Puccini) 2-30 ΔεκΔΟ: Andris Nelsons / Julien Salemkour; Π: Lindy Hume
Der Rosenkavalier (Strauss) 11-23 ΔεκΔΟ: Simon Rattle; Π: Nicolas Brieger
Der Freischütz (Weber) 11 Ιαν-20 ΑπρΔΟ: Julien Salemkour; Π: Nikolaus Lehnhoff
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 15-24 ΙανΔΟ: Günther Albers; Π: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Maria Stuarda (Donizetti) 17-28 ΙανΔΟ: Friedrich Haider; Π: Karsten Wiegand
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 Ιαν-23 ΦεβΔΟ: Michele Rovetta; Π: Ruth Berghaus
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 26 Ιαν-9 ΦεβΔΟ: Felix Krieger; Π: Mascha Pörzgen
Matsukaze (Hosokawa) 1-3 ΦεβΔΟ: David Robert Coleman; Π: Sasha Waltz
Aida (Verdi) 17 Φεβ-7 ΜάρΔΟ: Leo Hussain; Π: Pet Halmen
Götterdämmerung (Wagner) 3 Μάρ-21 ΑπρΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Guy Cassiers
The Rake's Progress (Stravinsky) 9-16 ΜάρΔΟ: David Robert Coleman; Π: Krzysztof Warlikowski
L'elisir d'amore (Donizetti) 15-22 ΜάρΔΟ: Andriy Yurkevych; Π: Percy Adlon
Vanitas (Sciarrino) 15 Μάρ-3 ΑπρΠ: Beate Baron
Das Rheingold (Wagner) 23 Μάρ-13 ΑπρΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Guy Cassiers
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 Απρ-22 ΜάιΔΟ: Daniel Harding; Π: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Der Neinsager (Bredemeyer) 2-21 ΜάιΠ: Aniara Amos
Der Jasager (Weill) 2-21 ΜάιΠ: Aniara Amos
Agrippina (Handel) 2-9 ΜάιΔΟ: René Jacobs; Π: Vincent Boussard
Le vin herbé (Martin,F) 25 Μάι-13 ΙούνΔΟ: Franck Ollu; Π: Katie Mitchell
The Fairy Queen (Purcell) 16-28 ΙούνΔΟ: Michael Boder, Benjamin Bayl; Π: Claus Guth
Recitations (Aperghis) 20-30 ΙούνΠ: Elisabeth Stöppler
Hanjo (Hosokawa) 22-30 ΙούνΔΟ: Günther Albers; Π: Calixto Bieito
Un ballo in maschera (Verdi) 14 Σεπτ-10 ΟκτΔΟ: Massimo Zanetti; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Vertrauenssache (Krenek) 21 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Günther Albers; Π: Neco Çelik
Die Zarenbraut (Rimsky-Korsakov) 3 Οκτ-1 ΝοέμΔΟ: Daniel Barenboim / Alexander Vitlin; Π: Dmitri Tcherniakov
Wozzeck (Berg) 4-12 ΟκτΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Andrea Breth
Don Giovanni (Mozart) 18 Οκτ-3 ΝοέμΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Claus Guth
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 25 Οκτ-17 ΝοέμΔΟ: Vinzenz Weissenburger; Π: Eva-Maria Weiss
La traviata (Verdi) 6 Νοέμ-4 ΜάρΔΟ: Domingo Hindoyan; Π: Peter Mussbach
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Νοέμ-8 ΜάρΔΟ: Wolfram-Maria Märtig; Π: August Everding
La finta giardiniera (Mozart) 28 Νοέμ-5 ΔεκΔΟ: Christopher Moulds; Π: Hans Neuenfels
Il trovatore (Verdi) 29 Νοέμ-22 ΔεκΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Philipp Stölzl
Rotkäppchen (Aperghis) 30 Νοέμ-22 ΔεκΠ: Thomas Fiedler
Der fliegende Holländer (Wagner) 12-29 ΔεκΔΟ: Daniel Harding; Π: Philipp Stölzl(original), Mara Kurotschka(revival)
La bohème (Puccini) 20 Δεκ-19 ΙανΔΟ: Josep Caballé-Domenech; Π: Lindy Hume
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 21 Δεκ-12 ΙανΔΟ: Günther Albers; Π: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Ιαν-7 ΦεβΔΟ: Michele Rovetta; Π: Ruth Berghaus
Katja Kabanowa (Janáček) 25 Ιαν-16 ΦεβΔΟ: Simon Rattle; Π: Andrea Breth
Lezioni di tenebra (Ronchetti) 30 Ιαν-29 ΙούνΔΟ: Max Renne
Salome (Strauss) 2-13 ΦεβΔΟ: Zubin Mehta; Π: Harry Kupfer
Aida (Verdi) 15-22 ΦεβΔΟ: Zubin Mehta; Π: Pet Halmen
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 Φεβ-8 ΜάρΔΟ: Ursula Stigloher; Π: Neco Çelik
Tosca (Puccini) 28 Φεβ-1 ΙούνΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Carl Riha
Rein Gold (Stemann) 9-29 ΜάρΔΟ: Markus Poschner; Π: Nicolas Stemann
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Christopher Moulds; Π: Thomas Langhoff
Die Blinden (Dittrich) 30 Μάρ-11 Απρ
Die Verwandlung (Dittrich) 30 Μάρ-11 Απρ
Tannhäuser (Wagner) 12-27 ΑπρΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Sasha Waltz
Simon Boccanegra (Verdi) 13-17 ΑπρΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Federico Tiezzi
Le vin herbé (Martin,F) 22-26 ΑπρΔΟ: Franck Ollu; Π: Katie Mitchell, Joseph W Alford
Rappresentazione di anima e di corpo (Cavalieri) 4-11 ΜάιΔΟ: René Jacobs; Π: Achim Freyer, Tilman Hecker
Dido and Aeneas (Purcell) 6-17 ΜάιΔΟ: Christopher Moulds; Π: Sasha Waltz
Punch and Judy (Birtwistle) 16-31 ΜάιΔΟ: Christopher Moulds; Π: Derek Gimpel
Don Carlos (Verdi) 18-30 ΜάιΔΟ: Massimo Zanetti; Π: Philipp Himmelmann
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 6-25 ΙούνΔΟ: Wayne Marshall; Π: Vincent Boussard
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 7-11 ΙούνΔΟ: Marc Minkowski; Π: Jürgen Flimm, Gudrun Hartmann
Lohengrin (Sciarrino) 14-21 ΙούνΠ: Ingo Kerkhof
Neither (Feldman) 22-29 ΙούνΔΟ: François Xavier Roth; Π: Katie Mitchell
Aschemond oder The Fairy Queen (Oehring) 23-28 ΙούνΔΟ: Michael Boder; Π: Claus Guth
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Rigoletto (Verdi) 2 Σεπτ-26 ΔεκΔΟ: Alexander Kalajdzic; Π: Roman Hovenbitzer
Saul (Handel) 7 Οκτ-4 ΙανΔΟ: Alexander Kalajdzic; Π: Jörg Behr
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 1 Δεκ-8 ΜάιΔΟ: Elisa Gogou; Π: Helen Malkowsky
Die Fledermaus (Strauss,J) 19 Ιαν-19 ΜάιΔΟ: Alexander Kalajdzic; Π: Helen Malkowsky
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 9 Μάρ-11 ΜάιΔΟ: Alexander Kalajdzic; Π: Lotte de Beer
City of Angels (Coleman) 18 Μάι-16 ΙούνΔΟ: William Ward Murta; Π: Thomas Winter
Orlando (Grütter) 15 Ιούν-7 ΙούλΔΟ: Aurélien Bello; Π: Bettina Geyer, Christian Grammel, Michael E Kleine
Die Hexen von Eastwick (Rowe) 20 Σεπτ-31 ΔεκΔΟ: William Ward Murta; Π: Jens Göbel
Giovanna d'Arco (Verdi) 12 Οκτ-29 ΙανΔΟ: Alexander Kalajdzic; Π: Sabine Hartmannshenn
The Last Five Years (Brown) 22-30 ΟκτΔΟ: William Ward Murta; Π: Thomas Winter
Così fan tutte (Mozart) 7 Δεκ-27 ΑπρΔΟ: Alexander Kalajdzic; Π: Julia Hölscher
Symphony 9 (Beethoven) 24-26 ΙανΔΟ: Alexander Kalajdzic
Tosca (Puccini) 22 Φεβ-12 ΙούνΔΟ: Alexander Kalajdzic; Π: Sebastian Bauer
Ringetje (Wagner) 15-23 ΜάρΔΟ: Merijn van Driesten; Π: Lotte de Beer
Medea (Cherubini) 4 Μάι-20 ΙούνΔΟ: Elisa Gogou; Π: Florian Lutz
The Rape of Lucretia (Britten) 24 Μάι-2 ΙούλΔΟ: Elisa Gogou; Π: Andrea Schwalbach
Belshazzar's Feast (Walton) 13 ΙούνΔΟ: Nicholas Kok
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
SnoWhite (Nimsgern) 2 Σεπτ-27 ΑπρΔΟ: Frank Nimsgern; Π: Elmar Ottenthal
Peer Gynt (Grieg) 16 Σεπτ-7 ΟκτΔΟ: Ekaterina Klewitz; Π: Jens Kerbel
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 23 Σεπτ-14 ΔεκΔΟ: Stefan Blunier / Thomas Wise; Π: Klaus Weise
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 23 Σεπτ-14 ΔεκΔΟ: Stefan Blunier / Thomas Wise; Π: Klaus Weise
Sancta Susanna (Hindemith) 23 Σεπτ-14 ΔεκΔΟ: Stefan Blunier / Thomas Wise; Π: Klaus Weise
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 Οκτ-30 ΔεκΔΟ: Robin Engelen / Christopher Sprenger; Π: Franziska Severin
Norma (Bellini) 28 Οκτ-9 ΙούλΔΟ: Robin Engelen / Christopher Sprenger; Π: Florian Lutz
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 Νοέμ-12 ΙούλΔΟ: Robin Engelen; Π: Klaus Weise
Jephtha (Handel) 9 Δεκ-10 ΙούλΔΟ: Andreas Spering; Π: Dietrich Hilsdorf
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 20 Ιαν-11 ΙούλΔΟ: Robin Engelen / Thomas Wise; Π: Philipp Himmelmann
La traviata (Verdi) 23 Φεβ-20 ΙούλΔΟ: Hendrik Vestmann / Christopher Sprenger; Π: Andreas Homoki
Nocturno (Haas,Georg) 23 ΜάρΔΟ: Christopher Sprenger; Π: Florian Lutz
Tristan und Isolde (Wagner) 28 Απρ-13 ΙούλΔΟ: Stefan Blunier; Π: Vera Nemirova
Oh, wie schon ist Panama (Kraus-Hübner) 15 Μάι-9 ΙούνΔΟ: Ekaterina Klewitz; Π: Bärbel Stenzenberger
Satyagraha (Glass) 9 Ιούν-14 ΙούλΔΟ: Ulrich Windfuhr; Π: Silviu Purcarete
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 15 Ιούν-20 ΙούλΔΟ: Ekaterina Klewitz; Π: Jens Kerbel
Don Giovanni (Mozart) 23 Ιούν-21 ΙούλΔΟ: Robin Engelen; Π: Klaus Weise
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 28 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Ekaterina Klewitz; Π: Jens Kerbel
Written on Skin (Benjamin) 29 Σεπτ-5 ΔεκΔΟ: Hendrik Vestmann / Thomas Wise; Π: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
Dido and Aeneas (Purcell) 1 ΝοέμΔΟ: Thomas Wise; Π: Mark Daniel Hirsch
Tosca (Puccini) 3 Νοέμ-27 ΜάρΔΟ: Hendrik Vestmann / Stefan Blunier / Johannes Pell; Π: Philipp Kochheim
Pinocchios Abenteuer (Dove) 1 Δεκ-29 ΜάρΔΟ: Johannes Pell; Π: Martin Duncan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-20 ΔεκΔΟ: Johannes Pell; Π: Franziska Severin(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Aida (Verdi) 16 Φεβ-29 ΙούνΔΟ: Will Humburg / Stefan Blunier; Π: Dietrich W Hilsdorf
Die Bremer Stadtmusikanten (Gladkov) 8 ΜάρΔΟ: Ekaterina Klewitz; Π: Bärbel Stenzenberger
Der Traum ein Leben (Braunfels) 30 Μάρ-30 ΜάιΔΟ: Will Humburg; Π: Jürgen R Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Απρ-8 ΙούνΔΟ: Hendrik Vestmann; Π: Jürgen Rose
Thaïs (Massenet) 18 Μάι-27 ΙούνΔΟ: Stefan Blunier / Thomas Wise; Π: Francisco Negrin
Das Kind und der Zauberspuk (Ravel) 24 ΜάιΔΟ: Ekaterina Klewitz
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Frau Luna (Lincke) 30 Δεκ-1 ΜάιΔΟ: Hannes Ferrand; Π: Sarah Kohrs
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 12-13 ΙανΔΟ: Christian Möbius; Π: Martin Schüler
Frauen am Rande des Nervenzusammenbruchs (Yazbek) 8-9 ΦεβΔΟ: Ferdinand von Seebach; Π: Stefan Huber
Carmen (Bizet) 11-13 ΑπρΔΟ: Marc Niemann; Π: Matthias Oldag
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 7 Σεπτ-1 ΝοέμΔΟ: Alexander Joel; Π: Balázs Kovalik
Aida (Verdi) 7 Οκτ-16 ΙανΔΟ: Alexander Joel; Π: Konstanze Lauterbach
Der Bettelstudent (Millöcker) 13 Οκτ-18 ΔεκΔΟ: Georg Menskes; Π: Detlef Soelter
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 28 Οκτ-19 ΙανΔΟ: Sebastian Beckedorf; Π: Paul Esterhazy
Die Nachtigall (Stravinsky) 28 Οκτ-19 ΙανΔΟ: Sebastian Beckedorf; Π: Paul Esterhazy
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 1 Δεκ-10 ΦεβΔΟ: Georg Menskes; Π: Hardy Rudolz
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7-29 ΔεκΔΟ: Sebastian Beckedorf / Alexander Joel; Π: Michael Talke
Ernani (concert) (Verdi) 1 Φεβ-24 ΜάρΔΟ: Georg Menskes
Tristan und Isolde (Wagner) 3-30 ΜάρΔΟ: Alexander Joel; Π: Yona Kim
Saul (Handel) 16 Μάρ-17 ΜάιΔΟ: Nicolas Kok; Π: Elisabeth Stöppler
Così fan tutte (Mozart) 28 Απρ-14 ΙούνΔΟ: Sebastian Beckedorf; Π: Lotte De Beer
Die Zauberflöte (Mozart) 3 Μάι-20 ΙούνΔΟ: Christopher Hein / György Mészáros; Π: Aniara Amos
Salome (Strauss) 1-18 ΙούνΔΟ: Alexander Joel; Π: Michael Simon
La traviata (Verdi) 10-25 ΑύγΔΟ: Alexander Joël; Π: Walter Sutcliffe
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 8 Σεπτ-26 ΟκτΔΟ: Georg Menskes; Π: Hardy Rudolz
Parsifal (Wagner) 5-13 ΟκτΔΟ: Alexander Joel; Π: Yona Kim
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 12-19 ΟκτΔΟ: Georg Menskes; Π: Detlef Soelter
Salome (Strauss) 20-31 ΟκτΔΟ: Alexander Joel; Π: Michael Simon
Die Reise des Edgar Allan Poe (Argento) 30+ ΝοέμΔΟ: Sebastian Beckedorf; Π: Thaddeus Strassberger
Così fan tutte (Mozart) 13+ ΔεκΔΟ: Sebastian Beckedorf; Π: Lotte De Beer
Die Zauberflöte (Mozart) 30+ ΔεκΔΟ: Christopher Hein; Π: Aniara Amos
Anna Karenina (Hubay) 15+ ΦεβΔΟ: Sebastian Beckedorf; Π: Philipp Kochheim
L'elisir d'amore (Donizetti) 29+ ΜάρΔΟ: Christopher Hein; Π: Alfonso Romero Mora
Farnace (Vivaldi) 16+ ΜάιΠ: Roland Schwab
West Side Story (Bernstein) 5+ ΙούλΔΟ: Georg Menskes; Π: Philipp Kochheim
Bremen, Theater Bremen  / 
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 16 Σεπτ-17 ΙανΔΟ: Daniel Mayr; Π: John Fulljames
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 7 Οκτ-29 ΙούνΔΟ: Markus Poschner; Π: Benedikt von Peter
Die Banditen (Offenbach) 21 Οκτ-24 ΜάρΔΟ: Titus Engel; Π: Herbert Fritsch
Die Sache Makropulos (Janáček) 10 Νοέμ-4 ΑπρΔΟ: Clemens Heil; Π: Anna-Sophie Mahler
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Δεκ-27 ΜάρΔΟ: Daniel Mayr; Π: Chris Alexander
Tosca (Puccini) 30 Δεκ-13 ΙούνΔΟ: Markus Poschner; Π: Vera Nemirova
Der Freischütz (Weber) 23 Μάρ-19 ΙούνΔΟ: Markus Poschner; Π: Sebastian Baumgarten
Così fan tutte (Mozart) 5 Μάι-20 ΙούνΠ: Laurent Chétouane
Tannhäuser (Wagner) 20 Μάι-23 ΙούνΔΟ: Markus Poschner; Π: Tobias Kratzer
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 Σεπτ-13 ΔεκΔΟ: Markus Poschner / Clemens Heil; Π: Sebastian Baumgarten
Der Freischütz (Weber) 21 Σεπτ-20 ΔεκΔΟ: Daniel Mayr; Π: Sebastian Baumgarten
Orlando furioso (Vivaldi) 12 Οκτ-25 ΔεκΔΟ: Olof Boman; Π: Anna-Sophie Mahler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 18 Οκτ-29 ΔεκΔΟ: Daniel Mayr; Π: Benedikt von Peter
La traviata (Verdi) 24 Νοέμ-31 ΔεκΔΟ: Clemens Heil; Π: Benedikt von Peter
La bohème (Puccini) 26+ ΙανΔΟ: Markus Poschner; Π: Benedikt von Peter
Juliette (Martinů) 29+ ΜάρΔΟ: Clemens Heil; Π: John Fulljames
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
Mefistofele (Boito) 15 Σεπτ-30 ΝοέμΔΟ: Stefan Veselka; Π: Philipp Kochheim
Der Leuchtturm (Maxwell Davies) 23 Σεπτ-28 ΝοέμΔΟ: Stephan Tetzlaff; Π: Ulrich Mokrusch
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 27 Οκτ-25 ΑπρΔΟ: Volker M Plangg; Π: Dirk Böhling
La traviata (Verdi) 11 Νοέμ-14 ΔεκΔΟ: Stefan Veselka; Π: Kirsten Uttendorf
Don Giovanni (Mozart) 25 Δεκ-1 ΜάρΔΟ: Stefan Veselka; Π: Ralf Nürnberger
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 2 Φεβ-20 ΜάιΔΟ: Hartmut Brüsch; Π: Roland Hüve
Der Untergang des Hauses Usher (Glass) 16 Μάρ-10 ΜάιΔΟ: Stephan Tetzlaff; Π: Christian von Götz
Die verkaufte Braut (Smetana) 20 Απρ-27 ΙούνΔΟ: Stefan Veselka; Π: Hinrich Horstkotte
Love and Other Demons (Eötvös) 1-21 ΙούνΔΟ: Stephan Tetzlaff; Π: Andrej Woron
Der Mann, der seine Frau mit einem Hut verwechselte (Nyman) 17 Σεπτ-27 ΟκτΔΟ: Hartmut Brüsch; Π: Martin Philipp
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2 Νοέμ-9 ΦεβΔΟ: Stefan Veselka; Π: Christian von Götz
Otello (Verdi) 25 Δεκ-5 ΜάρΔΟ: Stephan Tetzlaff; Π: Bruno Berger-Gorski
Gräfin Mariza (Kálmán) 15 Φεβ-23 ΜάρΔΟ: Hartmut Brüsch; Π: Ansgar Weigner
Kommilitonen! (Davies,PM) 29+ ΜάρΔΟ: Stephan Tetzlaff; Π: Ulrich Mokrusch
Der Freischütz (Weber) 10+ ΜάιΔΟ: Stefan Veselka; Π: Andrej Woron
Der gewaltige Hahnrei (Goldschmidt) 21+ ΙούνΔΟ: Stephan Tetzlaff; Π: Hinrich Horstkotte
Chemnitz, Städtische Theater Chemnitz  / 
Nabucco (Verdi) 23 Σεπτ-12 ΑπρΔΟ: Eckart Manke; Π: Michael Heinicke
Madama Butterfly (Puccini) 20 Οκτ-4 ΙούλΔΟ: Lukas Beikircher / Anja Bihlmaier; Π: Anja Krietsch
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Οκτ-30 ΙούνΔΟ: Frank Beermann / Anja Bihlmaier; Π: Dominik Wilgenbus
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1-26 ΔεκΔΟ: Friedrich Suckel; Π: Steffen Piontek
Das Feuerwerk (Burkhard) 8 Δεκ-4 ΙούνΔΟ: Anja Bihlmaier; Π: Karl Absenger
My Fair Lady (Loewe) 10 Δεκ-22 ΜάρΔΟ: Heinz Meißner; Π: Michael Heinicke
L'Africaine (Meyerbeer) 2 Φεβ-15 ΙούνΔΟ: Frank Beermann / Anja Bihlmaier; Π: Jakob Peters-Messer
Swanhunter (Dove) 12 Φεβ-9 ΑπρΔΟ: Thomas-Michael Gribow; Π: Jürgen R Weber
Die Herzogin von Malfi (Rasch) 23 Μάρ-8 ΙούνΔΟ: Frank Beermann; Π: Dietrich W Hilsdorf
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 Μάρ-28 ΙούνΔΟ: NN; Π: Michael Heinicke
Tannhäuser (Wagner) 30 ΜάιΔΟ: Frank Beermann; Π: Michael Heinicke
Parsifal (Wagner) 1-9 ΙούνΔΟ: Frank Beermann; Π: John Dew
Tristan und Isolde (Wagner) 2 ΙούνΔΟ: Frank Beermann; Π: Michael Heinicke
Die Zauberflöte (Mozart) 5-30 ΙούνΔΟ: Frank Beermann / Anja Bihlmaier; Π: Dominik Wilgenbus
Die Dreigroschenoper (Weill) 14 ΙούνΔΟ: Anja Bihlmaier; Π: Philip Tiedemann
Le grand macabre (Ligeti) 28 Σεπτ-18 ΙανΔΟ: Frank Beermann; Π: Walter Sutcliffe
Aida (John,E) 3 Οκτ-12 ΔεκΔΟ: Heiko Lippmann / Tom Bitterlich; Π: Matthias Winter
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13-15 ΟκτΔΟ: Tom Bitterlich; Π: Sabine Sterken
My Fair Lady (Loewe) 25 Οκτ-7 ΜάρΔΟ: Heinz Meißner; Π: Michael Heinicke
Das Feuerwerk (Burkhard) 2 Νοέμ-4 ΙούλΔΟ: Tom Bitterlich / Thomas-Michael Gribow; Π: Karl Absenger
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Νοέμ-30 ΜάρΔΟ: Frank Beermann; Π: Dominik Wilgenbus
Don Giovanni (Mozart) 30 Νοέμ-24 ΜάιΔΟ: Felix Bender; Π: Michael Heinicke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-22 ΔεκΔΟ: Felix Bender / Arnaud Arbet; Π: Steffen Piontek
Die schweigsame Frau (Strauss) 13 Δεκ-21 ΑπρΔΟ: Frank Beermann; Π: Gerd Heinz
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 5-7 ΙανΔΟ: Tom Bitterlich; Π: Sabine Sterken
Don Carlos (Verdi) 1 Φεβ-4 ΜάιΔΟ: Frank Beermann; Π: Helen Malkowsky
Norma (Bellini) 8 Μάρ-3 ΙούνΔΟ: Felix Bender; Π: Christopher Alden
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 1 Απρ-24 ΜάιΔΟ: Felix Bender; Π: Michael Heinicke
Tannhäuser (Wagner) 18 ΑπρΔΟ: Frank Beermann; Π: Michael Heinicke
Tristan und Isolde (Wagner) 19 ΑπρΔΟ: Frank Beermann; Π: Michael Heinicke
Funny Girl (Styne) 3 Μάι-13 ΙούνΔΟ: Tom Bitterlich; Π: Stefan Huber
Der Mond (Orff) 7 Ιούν-12 ΙούλΔΟ: NN; Π: Holger Pototzki
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Don Giovanni (Mozart) 22 Σεπτ-13 ΙανΔΟ: Roland Kluttig; Π: Søren Schuhmacher
Rinaldo (Handel) 9 Οκτ-9 ΔεκΔΟ: Anna-Sophie Brüning; Π: Jakob Peters-Messer
The Turn of the Screw (Britten) 10 Νοέμ-15 ΔεκΔΟ: Roland Kluttig / Hans Stähli; Π: Urte Regler
Me and My Girl (Gay) 17 Νοέμ-9 ΙούνΔΟ: Lorenzo Da Rio; Π: Holger Hauer
Madame Pompadour (Fall) 2 Δεκ-9 ΙανΔΟ: Hans Stähli; Π: François De Carpentries
Madama Butterfly (Puccini) 19 Ιαν-20 ΑπρΔΟ: Roland Kluttig; Π: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Ein Käfig voller Narren (Herman) 9 Φεβ-21 ΙούνΔΟ: Roland Fister; Π: Holger Hauer
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 2 Μάρ-4 ΜάιΔΟ: Anna-Sophie Brüning / Lorenzo Da Rio; Π: Birgit Kronshage
María de Buenos Aires (Piazzolla) 6 Απρ-22 ΙούνΔΟ: Roland Fister
Der Barbier von Bagdad (Cornelius) 27 Απρ-3 ΙούλΔΟ: Anna-Sophie Brüning; Π: Alessandro Talevi
Dorian Gray (Fister) 8 Ιούν-10 ΙούλΔΟ: Roland Fister; Π: Bodo Busse
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 29 Ιούν-17 ΙούλΔΟ: Roland Kluttig; Π: Konstanze Lauterbach
Der Liebestrank (Donizetti) 21 Σεπτ-11 ΦεβΔΟ: Anna-Sophie Brüning / Lorenzo Da Rio; Π: Jean Renshaw
Dorian Gray (Fister) 29 Σεπτ-14 ΝοέμΔΟ: Roland Fister; Π: Bodo Busse
Ein Maskenball (Verdi) 26 Οκτ-29 ΙανΔΟ: Roland Kluttig; Π: Volker Vogel
Madama Butterfly (Puccini) 10-16 ΝοέμΔΟ: Roland Kluttig; Π: Magdolna Parditka, Alexandra Szemeredy
Die lustige Witwe (Lehár) 7 Δεκ-6 ΑπρΔΟ: Roland Fister; Π: François De Carpentries
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 10-26 ΙανΔΟ: Roland Kluttig; Π: Konstanze Lauterbach
Lohengrin (Wagner) 23 Φεβ-16 ΙούλΔΟ: Roland Kluttig; Π: Carlos Wagner
Lohengrin (Sciarrino) 15-22 ΜάρΔΟ: Roland Kluttig; Π: Bodo Busse
Im weißen Rößl (Benatzky) 29 Μάρ-26 ΙούνΔΟ: Lorenzo Da Rio; Π: Tobias Materna
Pelleas und Melisande (Debussy) 19 Απρ-1 ΙούλΔΟ: Roland Kluttig; Π: Jakob Peters-Messer
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 10 Μάι-15 ΙούλΔΟ: Roland Fister; Π: Pascale-Sabine Chevroton
Orpheus und Eurydike (Gluck) 22 Ιούν-17 ΙούλΔΟ: Anna-Sophie Brüning; Π: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Savîtrî (Holst) 22 Ιούν-17 ΙούλΔΟ: Anna-Sophie Brüning; Π: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 7 Σεπτ-17 ΙανΔΟ: Marc Niemann; Π: Jo Fabian
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 23 Σεπτ-23 ΦεβΔΟ: Evan Christ; Π: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 3 Οκτ-13 ΦεβΔΟ: Evan Christ; Π: Ralf Nürnberger
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 10-11 ΟκτΔΟ: Christian Georgi; Π: Hauke Tesch
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 27 Οκτ-11 ΑπρΔΟ: Evan Christ; Π: Martin Schüler
Das Geheimnis der Wolfsschlucht (Weber) 30 Οκτ-17 ΔεκΔΟ: Frank Bernard; Π: Hauke Tesch
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Νοέμ-25 ΔεκΔΟ: Marc Niemann; Π: Martin Schüler
Aida (Verdi) 6-28 ΔεκΔΟ: Evan Christ; Π: Ralf Nürnberger
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22 Δεκ-30 ΑπρΔΟ: Evan Christ; Π: Hauke Tesch
Madame Pompadour (Fall) 26 Ιαν-10 ΦεβΔΟ: Marc Niemann; Π: Bernd Mottl
Orfeo ed Euridice (Gluck) 16 Φεβ-7 ΜάρΔΟ: Marc Niemann; Π: Martin Schüler
Anatevka (Bock) 22 Μάρ-5 ΙούνΔΟ: Marc Niemann; Π: Giorgio Madia
Götterdämmerung (Wagner) 30 Μάρ-28 ΑπρΔΟ: Evan Christ; Π: Martin Schüler
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 1 Μάι-2 ΙούνΔΟ: Marc Niemann; Π: Martin Schüler
Das Rheingold (concert) (Wagner) 24-26 ΜάιΔΟ: Evan Christ
20.000 Meilen unter dem Meer (Dvořák,J) 14-22 ΙούνΔΟ: Marc Niemann; Π: Thomas Fiedler
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 Σεπτ-22 ΔεκΔΟ: Evan Christ; Π: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 28 Σεπτ-20 ΔεκΔΟ: Evan Christ; Π: Ralf Nürnberger
Carmen (Bizet) 11 Οκτ-19 ΙανΔΟ: Marc Niemann; Π: Matthias Oldag
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20 Οκτ-12 ΔεκΔΟ: Evan Christ; Π: Hauke Tesch
Voss (Meale) 22 ΟκτΔΟ: Bo-Kyoung Kim; Π: Martin Schüler
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 22 Νοέμ-16 ΦεβΔΟ: Marc Niemann; Π: Jo Fabian
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-26 ΔεκΔΟ: Marc Niemann; Π: Martin Schüler
Madame Pompadour (Fall) 31 Δεκ-15 ΦεβΔΟ: Marc Niemann; Π: Bernd Mottl
Peer Gynt (Egk) 25 Ιαν-3 ΜάιΔΟ: Evan Christ; Π: Martin Schüler
Götterdämmerung (Wagner) 2 Φεβ-16 ΜάρΔΟ: Evan Christ; Π: Martin Schüler
Wie einst im Mai (Kollo) 21+ ΜάρΔΟ: Frank Bernard; Π: Matthias Winter
La traviata (Verdi) 29 Μάρ-22 ΙούνΔΟ: Evan Christ; Π: Manfred Schweigkofler
Orfeo ed Euridice (Gluck) 17 Απρ-20 ΜάιΔΟ: Marc Niemann; Π: Martin Schüler
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Ein Käfig voller Narren (Herman) 29 Σεπτ-16 ΜάρΔΟ: Bartholomew Berzonsky; Π: John Dew
Madame Butterfly (Puccini) 6 Οκτ-12 ΜάρΔΟ: Elias Grandy / Martin Lukas Meister; Π: John Dew
Die Macht des Schicksals (Verdi) 20 Οκτ-16 ΦεβΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: René Zisterer
My Fair Lady (Loewe) 22 Οκτ-2 ΔεκΔΟ: Wolfgang Wengenroth; Π: Iris Gerath-Prein
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 26 Οκτ-25 ΔεκΔΟ: Michael Cook / Elias Grandy; Π: John Dew
Die Opernprobe (Lortzing) 28 ΟκτΔΟ: Eberhard Bäumler; Π: Barbara Esser, Jürgen Esser
Das Rheingold (Wagner) 3 Νοέμ-4 ΜάιΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: John Dew
Die Walküre (Wagner) 4 Νοέμ-5 ΜάιΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: John Dew
Siegfried (Wagner) 11 Νοέμ-8 ΜάιΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: John Dew
Götterdämmerung (Wagner) 18 Νοέμ-9 ΜάιΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: John Dew
Cavalleria rusticana (Mascagni) 1 Δεκ-28 ΜάρΔΟ: Michael Cook; Π: Michiel Dijkema
Der Bajazzo (Leoncavallo) 1 Δεκ-28 ΜάρΔΟ: Michael Cook; Π: Michiel Dijkema
Jakob Lenz (Rihm) 17 Ιαν-1 ΙούνΔΟ: Michael Cook; Π: Lothar Krause
Don Pasquale (Donizetti) 19 Ιαν-20 ΑπρΔΟ: Elias Grandy; Π: Italo Nunziata
Die Trojaner (Berlioz) 9 Μάρ-23 ΙούνΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: John Dew
Salome (Strauss) 27 Απρ-5 ΙούλΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: John Dew
La sonnambula (Bellini) 8 Ιούν-4 ΙούλΔΟ: Elias Grandy; Π: John Dew
La sonnambula (Bellini) 21 Σεπτ-30 ΝοέμΔΟ: Elias Grandy; Π: John Dew
Der Liebestrank (Donizetti) 28 Σεπτ-23 ΙανΔΟ: Elias Grandy; Π: Michael Schulz
Wozzeck (Berg) 27 Οκτ-18 ΙανΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: John Dew
Wozzeck (Gurlitt) 27 Οκτ-18 ΙανΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: John Dew
La traviata (Verdi) 7 Δεκ-31 ΙανΔΟ: Elias Grandy; Π: John Dew
La bohème (Puccini) 14 Δεκ-11 ΙανΔΟ: Elias Grandy; Π: John Dew
Tristan und Isolde (Wagner) 25+ ΙανΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: John Dew
The Turn of the Screw (Britten) 15+ ΦεβΠ: Lothar Krause
Otello (Verdi) 15+ ΜάρΠ: Gerhard Hess
Parsifal (Wagner) 13-18 ΑπρΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: John Dew
Gianni Schicchi (Puccini) 1+ ΙούνΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: John Dew
Der Mantel (Puccini) 1+ ΙούνΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: John Dew
Schwester Angelica (Puccini) 1+ ΙούνΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: John Dew
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Aida (Verdi) 15 Σεπτ-12 ΜάιΔΟ: Antony Hermus; Π: Christian von Götz
Bastien und Bastienne (Mozart) 23 ΣεπτΔΟ: Boris Cepeda; Π: Jana Eimer
Faust (Gounod) 5 Οκτ-5 ΙανΔΟ: Daniel Carlberg; Π: Hinrich Horstkotte
West Side Story (Bernstein) 19 Οκτ-3 ΜάρΔΟ: Daniel Carlberg; Π: Christian von Götz
Peer Gynt (Grieg) 21 Οκτ-30 ΝοέμΔΟ: Antony Hermus; Π: Niklas Ritter
Die lustige Witwe (Lehár) 3 Νοέμ-7 ΙούνΔΟ: Wolfgang Kluge; Π: Wolfgang Maria Bauer
La bohème (Puccini) 29 Νοέμ-19 ΙανΔΟ: Antony Hermus; Π: Roman Hovenbitzer
Siegfried (Wagner) 30 Μάρ-9 ΙούνΔΟ: Antony Hermus; Π: André Bücker
Esclarmonde (Massenet) 26 Μάι-29 ΙούνΔΟ: Daniel Carlberg; Π: Roman Hovenbitzer
L'elisir d'amore (Donizetti) 5-7 ΙούλΔΟ: Daniel Carlberg; Π: Jana Eimer
L'elisir d'amore (Donizetti) 14 Σεπτ-11 ΜάιΔΟ: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; Π: Jana Eimer
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Σεπτ-3 ΝοέμΔΟ: Wolfgang Kluge; Π: Johannes Zametzer
Norma (Bellini) 4 Οκτ-18 ΑπρΔΟ: Daniel Carlberg; Π: André Bücker
Esclarmonde (Massenet) 1 Δεκ-1 ΙούνΔΟ: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; Π: Roman Hovenbitzer
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 7 Δεκ-14 ΜάρΔΟ: Antony Hermus
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 18 Ιαν-9 ΜάιΔΟ: Wolfgang Kluge; Π: Wolfgang Dosch
Ledi Makbet Mcenkogo uezda (Shostakovich) 29 Μάρ-15 ΙούνΔΟ: Antony Hermus; Π: Hinrich Horstkotte
Tosca (Puccini) 17 Μάι-28 ΙούνΔΟ: Antony Hermus; Π: Hans Peter Cloos
Casanova (Kanyar) 4-6 ΙούλΔΟ: Daniel Carlberg; Π: Christian von Götz
Die Walküre (Wagner) 27+ Σεπτ
Das Rheingold (Wagner) 30+ Ιαν
Das Rheingold (Wagner) 13 Μάι
Die Walküre (Wagner) 14 Μάι
Siegfried (Wagner) 15 Μάι
Götterdämmerung (Wagner) 17 Μάι
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Irma la Douce (Monnot) 23 Αύγ-31 ΔεκΔΟ: Thomas Wolter; Π: Tatjana Rese
Der Wildschütz (Lortzing) 24 Αύγ-2 ΔεκΔΟ: Matthias Wegele; Π: Christian Jérôme Timme
Carmen (Bizet) 14 Σεπτ-19 ΟκτΔΟ: Erich Wächter; Π: Kay Metzger
Der Vogelhändler (Zeller,C) 2 Νοέμ-22 ΜάρΔΟ: Matthias Wegele; Π: Uwe Drechsel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Νοέμ-23 ΔεκΔΟ: Erich Wächter / Matthias Wegele; Π: Thomas Mittmann
Parsifal (Wagner) 15 Δεκ-29 ΜάρΔΟ: Erich Wächter; Π: Kay Metzger
Weiße Rose (Zimmermann,U) 18 Ιαν-3 ΦεβΔΟ: Matthias Wegele; Π: Sebastian Gruner
Kiss me, Kate (Porter) 25 Ιαν-18 ΜάρΔΟ: Mathias Mönius; Π: Peter Rein
Macbeth (Verdi) 29 ΙανΔΟ: Jörg Pitschmann; Π: Kay Metzger
Jenůfa (Janáček) 7 Φεβ-18 ΙούνΔΟ: Lutz Rademacher; Π: Dirk Schmeding
Il trovatore (Verdi) 15 Μάρ-19 ΑπρΔΟ: Erich Wächter; Π: Dirk Schmeding
Tristan und Isolde (Wagner) 12 Μάι-2 ΙούνΔΟ: Erich Wächter; Π: Kay Metzger
Il trovatore (Verdi) 28 Αύγ-28 ΣεπτΔΟ: Erich Wächter / Matthias Wegele; Π: Dirk Schmeding
Carmen (Bizet) 4 Σεπτ-16 ΝοέμΔΟ: Lutz Rademacher; Π: Kay Metzger
West Side Story (Bernstein) 13 Σεπτ-19 ΜάιΔΟ: Matthias Wegele; Π: Kay Metzger
Tristan und Isolde (Wagner) 5 Οκτ-1 ΝοέμΔΟ: Lutz Rademacher; Π: Kay Metzger
Gianni Schicchi (Puccini) 18 Οκτ-28 ΜάρΔΟ: Lutz Rademacher; Π: Ernö Weil
Il Tabarro (Puccini) 18 Οκτ-28 ΜάρΔΟ: Lutz Rademacher; Π: Ernö Weil
Suor Angelica (Puccini) 18 Οκτ-28 ΜάρΔΟ: Lutz Rademacher; Π: Ernö Weil
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8+ ΝοέμΔΟ: Lutz Rademacher; Π: Thomas Mittmann
Wiener Blut (Strauss,J) 6 Δεκ-30 ΜάιΔΟ: Matthias Wegele; Π: Holger Pototzki
Written on Skin (Benjamin) 11 Απρ-24 ΜάιΔΟ: Lutz Rademacher; Π: Kay Metzger
L'elisir d'amore (Donizetti) 6-11 ΙούνΔΟ: Matthias Wegele; Π: Christian Poewe
Dortmund, Theater Dortmund-Opernhaus  / 
Boris Godunow (Musorgsky) 30 Σεπτ-23 ΔεκΔΟ: Jac van Steen; Π: Katharina Thoma
Der kleine Barbier (Rossini) 3 Οκτ-18 ΔεκΔΟ: Michael Hönes; Π: Ronny Jakubaschk
La bohème (Puccini) 7 Οκτ-26 ΔεκΔΟ: Motonori Kobayashi; Π: Katharina Thoma
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 1 Δεκ-25 ΙανΔΟ: Fausto Nardi; Π: Jens Daniel Herzog
Manon (concert) (Massenet) 16 Δεκ-13 ΙανΔΟ: Lancelot Fuhry
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 12 Ιαν-26 ΙούνΔΟ: Philipp Armbruster; Π: Ricarda Regina Ludigkeit
Il trovatore (Verdi) 2 Φεβ-14 ΑπρΔΟ: Lancelot Fuhry; Π: Katharina Thoma
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 Φεβ-14 ΙούλΔΟ: Jac van Steen; Π: Mariame Clément
L'elisir d'amore (Donizetti) 7 Απρ-29 ΙούνΔΟ: Motonori Kobayashi; Π: Christian Tschirner
Anna Nicole (Turnage) 27 Απρ-29 ΜάιΔΟ: Jac van Steen / Philipp Armbruster; Π: Jens Daniel Herzog
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 25 Μάι-10 ΙούλΔΟ: Michael Hönes; Π: Svenja Tiedt
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 Σεπτ-26 ΔεκΔΟ: Jac van Steen / Motonori Kobayashi; Π: Mariame Clément
Don Carlos (Verdi) 29 Σεπτ-8 ΔεκΔΟ: Gabriel Feltz; Π: Jens-Daniel Herzog
Anatevka (Bock) 19 Οκτ-24 ΙανΔΟ: Philipp Armbruster; Π: NN
Der unglaubliche Spotz (Svoboda,M) 27 Οκτ-22 ΔεκΔΟ: Michael Hönes; Π: Ronny Jakubaschk
Tannhäuser (Wagner) 1 Δεκ-11 ΜάιΔΟ: Gabriel Feltz; Π: Kay Voges
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 11 Ιαν-4 ΜάιΔΟ: Philipp Armbruster; Π: Thomas Enzinger
Carmen (Bizet) 1 Φεβ-5 ΙούλΔΟ: Gabriel Feltz / Philipp Armbruster; Π: Katharina Thoma
Der kleine Barbier (Rossini) 23 Φεβ-6 ΑπρΔΟ: Michael Hönes; Π: Ronny Jakubaschk
Aschenputtel (Rossini) 22 Μάρ-3 ΙούλΠ: Erik Petersen
Die Jahreszeiten (Haydn) 27 Απρ-21 ΙούνΔΟ: Motonori Kobayashi; Π: Jens-Daniel Herzog
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 17 Μάι-4 ΙούλΠ: Jens-Daniel Herzog
Das Geheimnis der schwarzen Spinne (Weir) 2-3 ΙούλΔΟ: Michael Hönes; Π: Alexander Becker
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4 Σεπτ-15 ΜάιΔΟ: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Π: Matthias Oldag
Pariser Leben (Offenbach) 6 Σεπτ-22 ΜάιΔΟ: Ernst Theis; Π: Jasmin Solfaghari
Kiss me, Kate (Porter) 26 Σεπτ-5 ΑπρΔΟ: Peter Christian Feigel; Π: Holger Hauer
Die Grossherzogin von Gerolstein (Offenbach) 4 Οκτ-10 ΜάιΔΟ: Christian Garbosnik / Ernst Theis; Π: Michiel Dijkema
Im weißen Rößl (Benatzky) 6 Οκτ-14 ΑπρΔΟ: Ernst Theis / Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Π: Winfried Schneider
Gasparone (Millöcker) 26 Οκτ-14 ΙούνΔΟ: Christian Garbosnik; Π: Matthias Oldag
Hello, Dolly! (Herman) 16 Νοέμ-23 ΑπρΔΟ: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Π: Winfried Schneider
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-23 ΔεκΔΟ: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; Π: Jasmin Solfaghari
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 29 Ιαν-7 ΑπρΔΟ: Ernst Theis / Peter Christian Feigel; Π: Rita Schaller
My Fair Lady (Loewe) 9 Φεβ-16 ΙούνΔΟ: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die Zauberflöte (Mozart) 6 Μάρ-9 ΙούνΔΟ: Ernst Theis / Christian Garbosnik; Π: Axel Köhler
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Μάρ-5 ΙούνΔΟ: Ernst Theis / Christian Garbosnik; Π: Peter Kube
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 19 Απρ-28 ΙούνΔΟ: Andreas Schüller; Π: Jasmin Solfaghari
Das Spitzentuch der Königin (Strauss,J) 3 ΜάιΔΟ: Ernst Theis
Der Carneval in Rom (Strauss,J) 7 ΜάιΔΟ: Ernst Theis
Prinz Methusalem (Strauss,J) 9 ΜάιΔΟ: Christian Garbosnik / Ernst Theis; Π: Adriana Altaras
Giuditta (Lehár) 21-30 ΙούνΔΟ: Christian Garbosnik; Π: Robert Lehmeier
Giuditta (Lehár) 14 Σεπτ-28 ΜάιΔΟ: Christian Garbosnik; Π: Robert Lehmeier
Pariser Leben (Offenbach) 19 Σεπτ-29 ΝοέμΔΟ: Ernst Theis / Christoph Lichdi; Π: Jasmin Solfaghari
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 21 Σεπτ-22 ΙούνΔΟ: Andreas Schüller / Christoph Lichdi; Π: Jasmin Solfaghari
Gasparone (Millöcker) 25 Σεπτ-20 ΙούνΔΟ: Christoph Lichdi / Christian Garbosnik; Π: Matthias Oldag
Hello, Dolly! (Herman) 28 Σεπτ-8 ΝοέμΔΟ: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Π: Winfried Schneider
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Οκτ-20 ΑπρΔΟ: Peter Christian Feigel / Ernst Theis / Christian Garbosnik; Π: Axel Köhler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-22 ΔεκΔΟ: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; Π: Jasmin Solfaghari
Kiss me, Kate (Porter) 1 Μάρ-1 ΙούνΔΟ: Peter Christian Feigel; Π: Holger Hauer
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 Μάρ-13 ΙούνΔΟ: Peter Christian Feigel / Ernst Theis; Π: Peter Kube
My Fair Lady (Loewe) 5 Απρ-8 ΙούνΔΟ: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die verkaufte Braut (Smetana) 2 Μάι-6 ΙούνΔΟ: Andreas Schüller; Π: Arne Böge
Evita (Lloyd Webber) 27 Ιούν-12 ΙούλΔΟ: Peter Christian Feigel; Π: Winfried Schneider
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 4 Σεπτ-4 ΝοέμΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Michael Schulz
Wir erreichen den Fluss (Henze) 13-29 ΣεπτΔΟ: Erik Nielsen; Π: Elisabeth Stöppler
Fidelio (Beethoven) 14 Σεπτ-13 ΟκτΔΟ: Ádám Fischer; Π: Christine Mielitz
La bohème (Puccini) 15 Σεπτ-6 ΑπρΔΟ: Pier Giorgio Morandi / Andrea Battistoni; Π: Christine Mielitz
Tosca (Puccini) 23 Σεπτ-7 ΟκτΔΟ: Julian Kovatchev; Π: Johannes Schaaf
El Cimarron (Henze) 29-30 ΣεπτΠ: Michael Kerstan
Don Carlos (Verdi) 4 Οκτ-28 ΙανΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Eike Gramss
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14 Οκτ-1 ΝοέμΔΟ: Josep Caballe Domenech; Π: Grischa Asagaroff
Das Geheime Konigreich (Krenek) 20 Οκτ-22 ΙανΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Manfred Weiß
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Οκτ-8 ΙούνΔΟ: Julia Jones / Rainer Mühlbach / Stefan Klingele; Π: Achim Freyer
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 Νοέμ-8 ΦεβΔΟ: Constantin Trinks; Π: David Mouchtar-Samorai
Der Rosenkavalier (Strauss) 18 Νοέμ-16 ΙούνΔΟ: Christian Thielemann; Π: Uwe Eric Laufenberg
Idomeneo re di Creta (Mozart) 29 Νοέμ-17 ΔεκΔΟ: Julia Jones; Π: Michael Schulz
Madama Butterfly (Puccini) 30 Νοέμ-2 ΙανΔΟ: Henrik Nanasi; Π: Annette Jahns
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-26 ΔεκΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Katharina Thalbach
Dorina e Nibbio (Sarro) 16 Δεκ-30 ΙούνΔΟ: Felice Venanzoni; Π: Axel Köhler
Un ballo in maschera (Verdi) 21 Δεκ-11 ΙανΔΟ: Carlo Montanaro; Π: Elisabeth Stöppler
Die Fledermaus (Strauss,J) 28 Δεκ-10 ΙανΔΟ: Alexander Joel; Π: Günter Krämer
Lohengrin (Wagner) 13-20 ΙανΔΟ: Christian Thielemann; Π: Christine Mielitz
Orlando (Handel) 27 Ιαν-6 ΙούνΔΟ: Jonathan Darlington; Π: Andreas Kriegenburg
La traviata (Verdi) 6 Φεβ-9 ΜάρΔΟ: Julian Kovatchev / Paolo Arrivabeni; Π: Andreas Homoki
La clemenza di Tito (Mozart) 15 Φεβ-4 ΑπρΔΟ: Jonathan Darlington; Π: Bettina Bruinier
Manon Lescaut (Puccini) 2 Μάρ-27 ΙούνΔΟ: Christian Thielemann; Π: Stefan Herheim
Alcina (Handel) 17 Μάρ-1 ΑπρΔΟ: Rainer Mühlbach; Π: Jan Philipp Gloger
Rigoletto (Verdi) 28 Μάρ-20 ΑπρΔΟ: Asher Fisch; Π: Nikolaus Lehnhoff
La cenerentola (Rossini) 15 Απρ-31 ΜάιΔΟ: Henrik Nanasi; Π: Steffen Piontek
Don Giovanni (Mozart) 27 Απρ-9 ΜάιΔΟ: Alexander Joel; Π: Willy Decker
Prinz Bussel (Wulff-Woesten) 27 Απρ-9 ΙούνΔΟ: Johannes Wulff-Woesten; Π: Valentina Simeonova
La juive (Halévy) 12 Μάι-2 ΙούλΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 Ιούν-7 ΙούλΔΟ: Constantin Trinks; Π: Florentine Klepper
La vestale (concert) (Spontini) 30 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Gabriele Ferro
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Αύγ-13 ΟκτΔΟ: Josep Caballé-Domenech; Π: David Mouchtar-Samorai
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 Αύγ-2 ΙούλΔΟ: Constantin Trinks; Π: Florentine Klepper
La cenerentola (Rossini) 29 Αύγ-20 ΟκτΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Steffen Piontek
Die Zauberflöte (Mozart) 3 Σεπτ-21 ΑπρΔΟ: Henrik Nanasi; Π: Achim Freyer
King Arthur (Purcell) 13 Σεπτ-3 ΔεκΔΟ: Felice Venanzoni; Π: Tilmann Köhler
Macbeth (Verdi) 14 Σεπτ-4 ΟκτΔΟ: Paolo Arrivabeni; Π: Philipp Himmelmann
La juive (Halévy) 15-29 ΣεπτΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Jossi Wieler
Carmen (Bizet) 28 Σεπτ-25 ΑπρΔΟ: Josep Caballé-Domenech; Π: Axel Köhler
Der Rosenkavalier (Strauss) 3-10 ΟκτΔΟ: Christian Thielemann; Π: Uwe Eric Laufenberg
Tannhäuser (Wagner) 31 Οκτ-17 ΝοέμΔΟ: Constantin Trinks; Π: Peter Konwitschny
La bohème (Puccini) 2 Νοέμ-1 ΙούλΔΟ: Julian Kovatchev; Π: Christine Mielitz
Rigoletto (Verdi) 6 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Nikolaus Lehnhoff
Tristan und Isolde (Wagner) 16 Νοέμ-14 ΔεκΔΟ: Asher Fisch; Π: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-20 ΔεκΔΟ: Constantin Trinks; Π: Katharina Thalbach
Madama Butterfly (Puccini) 16 Δεκ-2 ΙανΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Annette Jahns
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Δεκ-16 ΙανΔΟ: Alexander Joel; Π: Jérôme Savary
La traviata (Verdi) 4-21 ΙανΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Andreas Homoki
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Ιαν-4 ΙούλΔΟ: Josep Caballé-Domenech / Matteo Beltrami; Π: Grischa Asagaroff
Elektra (Strauss) 19 Ιαν-29 ΙούνΔΟ: Christian Thielemann; Π: Barbara Frey
Svanda Dudák (Weinberger) 24 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Constantin Trinks; Π: Axel Köhler
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 Φεβ-2 ΑπρΔΟ: Mikhail Agrest; Π: Christine Mielitz
Guntram (concert) (Strauss) 23 Φεβ-2 ΜάρΔΟ: Omer Meir Wellber
Idomeneo re di Creta (Mozart) 27 Φεβ-14 ΜάρΔΟ: Julia Jones; Π: Michael Schulz
Ariadne auf Naxos (Strauss) 9 Μάρ-18 ΑπρΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Marco Arturo Marelli
Salome (Strauss) 21-27 ΜάρΔΟ: Cornelius Meister; Π: Peter Mussbach
Così fan tutte (Mozart) 22 Μάρ-12 ΙούνΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Andreas Kriegenburg
L'impresario delle Canarie (Martini,G) 6 Απρ-1 ΙούνΔΟ: Felice Venanzoni; Π: Axel Köhler
Alcina (Handel) 28 Απρ-7 ΙούνΔΟ: Rainer Mühlbach; Π: Jan Philipp Gloger
Jakub Flugelbunt (Srnka) 4-14 ΜάιΔΟ: Tomáš Hanus
Prinz Bussel (Wulff-Woesten) 23 Μάι-3 ΙούνΔΟ: Johannes Wulff-Woesten; Π: Valentina Simeonova
Simon Boccanegra (Verdi) 30 Μάι-15 ΙούνΔΟ: Christian Thielemann; Π: Jan Philipp Gloger
Feuersnot (Strauss) 7-10 ΙούνΔΟ: Stefan Klingele
Turandot (Puccini) 16 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Andreas Homoki
Karl May (Tsangaris) 20 Ιούν-5 ΙούλΔΟ: Erik Nielsen; Π: Manfred Weiß
Duisburg, Deutsche Oper am Rhein  / 
Tosca (Puccini) 16 Σεπτ-16 ΔεκΔΟ: Enrico Dovico / NN; Π: Dietrich Hilsdorf
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 13 Οκτ-17 ΜάιΔΟ: Wolfram Koloseus; Π: Joan Anton Rechi
La bohème (Puccini) 21-30 ΝοέμΔΟ: Giordano Bellincampi; Π: Robert Carsen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Νοέμ-30 ΔεκΔΟ: Christoph Altstaedt / Ralf Lange; Π: Andreas Meyer-Hanno
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Δεκ-29 ΙούνΔΟ: Axel Kober / Christoph Altstaedt / Ralf Lange; Π: Michael Hampe
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 7-27 ΔεκΔΟ: Patrick Francis Chestnut; Π: Svenja Tiedt
Carmen (Bizet) 19 Δεκ-5 ΜάιΔΟ: Christoph Altstaedt / Ralf Lange; Π: Carlos Wagner
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 12 Ιαν-7 ΜάιΔΟ: Christoph Altstaedt / Christoph Stöcker; Π: Svenja Tiedt
The Rake's Progress (Stravinsky) 6-27 ΑπρΔΟ: Wen-Pin Chien; Π: Sabine Hartmannshenn
Salome (Strauss) 3-18 ΜάιΔΟ: Georg Fritzsch / Wen-Pin Chien; Π: Tatjana Gürbaca
Die Walküre (Wagner) 26 Μάι-16 ΙούνΔΟ: Axel Kober; Π: Kurt Horres
Rigoletto (Verdi) 12-22 ΙούνΔΟ: Wen-Pin Chien / Patrick Francis Chestnut; Π: David Hermann
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13 Ιούν-21 ΙούλΠ: Claus Guth
Luisa Miller (Verdi) 4-20 ΙούλΔΟ: Giordano Bellincampi; Π: Carlos Wagner
Don Giovanni (Mozart) 20 Σεπτ-21 ΙούνΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Karoline Gruber
Arche Noah (Britten) 21 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Karoline Philippi; Π: Volker Böhm
La traviata (Verdi) 8 Οκτ-8 ΔεκΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Andreas Homoki
Peter Grimes (Britten) 26 Οκτ-1 ΝοέμΔΟ: Wen-Pin Chien; Π: Immo Karaman
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 27 Νοέμ-25 ΙούνΠ: Barbara Klimo
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-23 ΔεκΔΟ: Christoph Altstaedt; Π: Andreas Meyer-Hanno
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Δεκ-12 ΙούνΔΟ: Axel Kober / Wen-Pin Chien; Π: Barrie Kosky
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4-24 ΦεβΔΟ: Wen-Pin Chien; Π: András Fricsay Kali Son
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 14 Φεβ-31 ΜάιΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Johannes Schmid
Tosca (Puccini) 8 Μάρ-27 ΜάιΔΟ: Enrico Dovico; Π: Dietrich Hilsdorf
Der Ring an einem Abend (Wagner) 26 Μάρ-9 ΑπρΔΟ: Axel Kober
Norma (Bellini) 10-21 ΑπρΔΟ: Giordano Bellincampi; Π: Werner Schroeter
Die Walküre (Wagner) 19 Απρ-4 ΜάιΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Kurt Horres
Pagliacci (Leoncavallo) 25 Απρ-17 ΜάιΔΟ: Enrico Dovico; Π: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 Απρ-17 ΜάιΔΟ: Enrico Dovico; Π: Christof Loy
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 8 Μάι-19 ΙούνΔΟ: Patrick Francis Chestnut; Π: Joan Anton Rechi
Lohengrin (Wagner) 24 Μάι-15 ΙούνΔΟ: Axel Kober; Π: Sabine Hartmannshenn
Der Troll (Berheide) 20-29 ΙούνΔΟ: Wen-Pin Chien; Π: Gregor Horres
Death in Venice (Britten) 3-6 ΙούλΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Immo Karaman
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
Elektra (Strauss) 22 Σεπτ-7 ΟκτΔΟ: Axel Kober; Π: Christof Nel
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 13-19 ΟκτΔΟ: Patrick Francis Chestnut; Π: Svenja Tiedt
La bohème (Puccini) 14 Οκτ-4 ΝοέμΔΟ: Giordano Bellincampi; Π: Robert Carsen
Pagliacci (Leoncavallo) 18 Οκτ-2 ΝοέμΔΟ: Enrico Dovico; Π: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 Οκτ-2 ΝοέμΔΟ: Enrico Dovico; Π: Christof Loy
Salome (Strauss) 1 Νοέμ-23 ΜάρΔΟ: Georg Fritzsch / Wen-Pin Chien; Π: Tatjana Gürbaca
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 18 Νοέμ-19 ΔεκΔΟ: Christoph Altstaedt / Ralf Lange; Π: Andreas Meyer-Hanno
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 21 Νοέμ-20 ΑπρΔΟ: Wen-Pin Chien / Patrick Francis Chestnut; Π: András Fricsay Kali Son
Carmen (Bizet) 22 Νοέμ-9 ΜάρΔΟ: Christoph Altstaedt / Ralf Lange / Benjamin Bayl; Π: Carlos Wagner
Don Giovanni (Mozart) 7 Δεκ-28 ΑπρΔΟ: Friedemann Layer / Ralf Lange; Π: Karoline Gruber
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 9 Δεκ-14 ΙούνΔΟ: Axel Kober; Π: Guy Joosten
Die Nachtigall (Stravinsky) 18-20 ΔεκΔΟ: Wen-Pin Chien; Π: Svenja Tiedt
Rigoletto (Verdi) 5 Ιαν-18 ΙούλΔΟ: Wen-Pin Chien / Patrick Francis Chestnut; Π: David Hermann
Xerxes (Handel) 26 Ιαν-17 ΦεβΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Stefan Herheim
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 27 Ιαν-11 ΑπρΔΟ: Axel Kober / Ralf Lange; Π: Guy Joosten
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 Ιαν-11 ΙούλΠ: Claus Guth
Tosca (Puccini) 8 Φεβ-2 ΜάρΔΟ: Enrico Dovico / NN; Π: Dietrich Hilsdorf
SehnSuchtMeer (Oehring) 8-28 ΜάρΔΟ: Axel Kober; Π: Claus Guth
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 14 Μάρ-17 ΙούλΔΟ: Christoph Altstaedt / Christoph Stöcker; Π: Svenja Tiedt
Falstaff (Verdi) 21-30 ΜάρΔΟ: Axel Kober; Π: Michael Hampe
Die Walküre (Wagner) 31 Μάρ-7 ΑπρΔΟ: Axel Kober; Π: Kurt Horres
Tannhäuser (Wagner) 4 Μάι-2 ΙούνΔΟ: Axel Kober; Π: Burkhard C Kosminski
Un ballo in maschera (Verdi) 11 Μάι-23 ΙούνΔΟ: Peter Hirsch; Π: Stein Winge
Der fliegende Holländer (Wagner) 16 Μάι-27 ΙούνΔΟ: Marc Piollet; Π: Adolf Dresen
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 15 Ιούν-21 ΙούλΔΟ: Jonathan Darlington; Π: Barbara Klimo
Elektra (Strauss) 11-15 ΣεπτΔΟ: Axel Kober; Π: Christof Nel
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 14-29 ΣεπτΠ: Barbara Klimo
Luisa Miller (Verdi) 28 Σεπτ-2 ΝοέμΔΟ: Giordano Bellincampi; Π: Carlos Wagner
Carmen (Bizet) 1 Οκτ-20 ΔεκΔΟ: Wen-Pin Chien; Π: Carlos Wagner
Tosca (Puccini) 20 Οκτ-28 ΔεκΔΟ: Enrico Dovico; Π: Dietrich Hilsdorf
Billy Budd (Britten) 8-21 ΝοέμΔΟ: Peter Hirsch; Π: Immo Karaman
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Νοέμ-19 ΦεβΔΟ: Christoph Altstaedt; Π: Andreas Meyer-Hanno
The Turn of the Screw (Britten) 22 Νοέμ-8 ΔεκΔΟ: Wen-Pin Chien; Π: Immo Karaman
Peter Grimes (Britten) 24-29 ΝοέμΔΟ: Wen-Pin Chien; Π: Immo Karaman
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 7 Δεκ-26 ΑπρΔΟ: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; Π: Joan Anton Rechi
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 10 Δεκ-18 ΜάιΔΟ: Christoph Stöcker; Π: Svenja Tiedt
Don Giovanni (Mozart) 5-31 ΙανΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Karoline Gruber
Lohengrin (Wagner) 18 Ιαν-16 ΦεβΔΟ: Axel Kober; Π: Sabine Hartmannshenn
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Φεβ-2 ΙούλΔΟ: Christoph Altstaedt; Π: Michael Hampe
La traviata (Verdi) 22 Φεβ-4 ΙούλΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Andreas Homoki
Der Rosenkavalier (Strauss) 1-16 ΜάρΔΟ: Axel Kober; Π: Otto Schenk
Der Ring an einem Abend (Wagner) 29 ΜάρΔΟ: Axel Kober
Werther (Massenet) 25 Απρ-5 ΙούλΔΟ: Christoph Altstaedt; Π: Joan Anton Rechi
Norma (Bellini) 2 Μάι-8 ΙούνΔΟ: Giordano Bellincampi; Π: Werner Schroeter
Death in Venice (Britten) 14-29 ΙούνΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Immo Karaman
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 27 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Johannes Schmid
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
The Rape of Lucretia (Britten) 8 Δεκ-28 ΦεβΔΟ: Carlos Domínguez-Nieto; Π: Alexandra Kieser
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Μάρ-26 ΜάιΔΟ: Philippe Bach; Π: Rudolf Frey
Im weißen Rößl (Benatzky) 5 Οκτ-29 ΜάρΔΟ: Carlos Domínguez-Nieto; Π: Tobias Rott
Der Bettelstudent (Millöcker) 7 Δεκ-27 ΦεβΔΟ: Carlos Domínguez-Nieto; Π: Wolfgang Quetes
I puritani (Bellini) 15 Φεβ-4 ΜάιΔΟ: Leo McFall; Π: Bernd-Dieter Müller
Rigoletto (Verdi) 10 Μάι-13 ΙούνΔΟ: Philippe Bach; Π: Ansgar Haag
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Carmen (Bizet) 30 Σεπτ-7 ΑπρΔΟ: Joel Revzen; Π: Bernard Uzan
Die Zauberin (Tchaikovsky) 26 Οκτ-2 ΔεκΔΟ: Johannes Pell; Π: Tatjana Gürbaca
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 3 Νοέμ-1 ΜάρΔΟ: Samuel Bächli; Π: Stephen Lawless
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 8 Νοέμ-3 ΙανΔΟ: Samuel Bächli; Π: Eva Maria Abelein
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 9-30 ΝοέμΔΟ: Samuel Bächli; Π: Bettina Lell
Der Corregidor (Wolf,H) 11 ΝοέμΔΟ: Ralph Neubert
Gräfin Mariza (Kálmán) 8 Δεκ-23 ΜάρΔΟ: Johannes Pell; Π: Guy Montavon
Die Frauen der Toten (Bröder) 2 Φεβ-14 ΑπρΔΟ: Johannes Pell; Π: Gabriele Rech
Der Ring an einem Abend (Wagner) 7 Φεβ-14 ΜάιΔΟ: Samuel Bächli; Π: Christian Georg Fuchs
Die Medici (Leoncavallo) 16 Μάρ-14 ΙούνΔΟ: James Meena; Π: Roman Hovenbitzer
Anatevka (Bock) 20 Απρ-7 ΙούνΔΟ: Francesco Bottigliero; Π: Michael Heinicke
Simon Boccanegra (Verdi) 28 Απρ-9 ΙούνΔΟ: Samuel Bächli; Π: Christiane Küppers
Die Schatzinsel (Schwemmer) 25 Μάι-16 ΙούνΔΟ: Johannes Pell; Π: Eva-Maria Abelein
Don Carlos (Verdi) 21 ΣεπτΔΟ: Manlio Benzi; Π: Stefano Poda
Gräfin Mariza (Kálmán) 25 Σεπτ-1 ΦεβΔΟ: Johannes Pell; Π: Guy Montavon
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 10 Οκτ-8 Φεβ
Die Schatzinsel (Schwemmer) 16 ΟκτΔΟ: Johannes Pell; Π: Eva-Maria Abelein
Der Ring an einem Abend (Wagner) 22 Οκτ-1 ΝοέμΔΟ: Samuel Bächli; Π: Christian Georg Fuchs
Anatevka (Bock) 2 Νοέμ-9 ΜάρΔΟ: Francesco Bottigliero; Π: Michael Heinicke
Evita (Lloyd Webber) 9 Νοέμ-17 ΜάρΔΟ: Francesco Bottigliero; Π: Nicole Claudia Weber
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 20 ΝοέμΔΟ: Samuel Bächli; Π: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Νοέμ-28 Δεκ
Carmen (Bizet) 30 Νοέμ-19 ΙανΔΟ: Joel Revzen / Johannes Pell; Π: Bernard Uzan
La cenerentola (Rossini) 21 Δεκ-7 ΦεβΔΟ: Samuel Bächli; Π: Lynne Hockney
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 14 Φεβ-20 ΙούνΔΟ: Peter Feranec; Π: Hermann Schneider
Joseph Süß (Glanert) 22 Μάρ-21 ΙούνΔΟ: Samuel Bächli; Π: Guy Montavon
Boris Godunow (Musorgsky) 13 Απρ-18 ΜάιΔΟ: Samuel Bächli; Π: NN
Rufen Sie Herrn Plim! (Spoliansky) 8 Μάι-12 ΙούνΔΟ: Ralph Neubert; Π: Hank Irwin Kittel
Otello (Verdi) 24 Μάι-22 ΙούνΔΟ: Tyrone Paterson; Π: Guy Montavon
Essen, Aalto Theater  / 
Die Macht des Schicksals (Verdi) 8 Σεπτ-14 ΟκτΔΟ: Giacomo Sagripanti / Volker Perplies; Π: Dietrich Hilsdorf
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 23 Σεπτ-31 ΜάιΔΟ: Christoph Poppen / Volker Perplies; Π: Jetske Mijnssen
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 29 Σεπτ-9 ΜάρΔΟ: Stefan Soltesz / Wolfram-Maria Märtig; Π: Dietrich Hilsdorf
La traviata (Verdi) 30 Σεπτ-6 ΜάρΔΟ: Stefan Soltesz / Volker Perplies; Π: Josef Ernst Köpplinger
Pelléas et Mélisande (Debussy) 6 Οκτ-1 ΝοέμΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Nikolaus Lehnhoff
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 17 Οκτ-4 ΙούλΔΟ: Srboljub Dinić / Wolfram-Maria Märtig; Π: Michael Sturminger
Die Fledermaus (Strauss,J) 20 Οκτ-8 ΜάρΔΟ: Stefan Soltesz / Volker Perplies / Thomas Rösner; Π: Gil Mehmert
Die Zauberflöte (Mozart) 11-24 ΝοέμΔΟ: Stefan Soltesz / Volker Perplies; Π: Ezio Toffolutti
Ariadne auf Naxos (Strauss) 1 Δεκ-22 ΦεβΔΟ: Stefan Soltesz / Volker Perplies; Π: Michael Sturminger
La bohème (Puccini) 13 Δεκ-12 ΙανΔΟ: Volker Perplies / Alexander Joel; Π: Silviu Purcarete
Hercules (Handel) 19 Ιαν-22 ΜάρΔΟ: Alexander Eberle; Π: Dietrich W Hilsdorf
Tosca (Puccini) 30 Ιαν-14 ΙούλΔΟ: Stefan Soltesz / Volker Perplies; Π: Christine Mielitz
Madama Butterfly (Puccini) 16 Φεβ-5 ΜάιΔΟ: Stefan Soltesz / Wolfram-Maria Märtig; Π: Tilman Knabe
Parsifal (Wagner) 17 Μάρ-30 ΙούνΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Joachim Schloemer
Aida (Verdi) 30 Μάρ-9 ΜάιΔΟ: Srboljub Dinic / Volker Perplies; Π: Dietrich Hilsdorf
Figaros Hochzeit (Mozart) 14 Απρ-11 ΜάιΔΟ: Wolfram-Maria Märtig; Π: Johannes Schaaf
Tristan und Isolde (Wagner) 19-25 ΜάιΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Barrie Kosky
Die Räuber (Verdi) 8 Ιούν-20 ΙούλΔΟ: Srboljub Dinić; Π: Dietrich Hilsdorf
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 12 ΙούλΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Fred Berndt
Macbeth (Verdi) 19 Οκτ-4 ΔεκΔΟ: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; Π: David Hermann
Tristan und Isolde (Wagner) 10-23 ΝοέμΔΟ: Peter Schneider; Π: Barrie Kosky
Werther (Massenet) 30 Νοέμ-5 ΑπρΔΟ: Sébastien Rouland, Yannis Pouspourikas; Π: Carlos Wagner
La bohème (Puccini) 6-29 ΔεκΔΟ: Yannis Pouspourikas; Π: Silviu Purcarete
Die Zauberflöte (Mozart) 8-27 ΔεκΔΟ: Yannis Pouspourikas; Π: Ezio Toffolutti
Fidelio (Beethoven) 26 Δεκ-17 ΙανΔΟ: Stefan Klingele; Π: Dietrich W Hilsdorf
La traviata (Verdi) 5-31 ΙανΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Josef Ernst Köpplinger
L'elisir d'amore (Donizetti) 16 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Andreas Baesler
Der fliegende Holländer (Wagner) 24 Ιαν-21 ΦεβΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 30 Ιαν-20 ΜάρΔΟ: Srboljub Dinic; Π: Michael Sturminger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13-23 ΦεβΔΟ: Wolfram-Maria Märtig; Π: Michael Sturminger
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 19 Φεβ-23 ΜάρΔΟ: Yannis Pouspourikas; Π: Johannes Schaaf
La straniera (Bellini) 2 Μάρ-13 ΑπρΔΟ: Josep Caballé-Domenech; Π: Christof Loy
Ariodante (Handel) 19 Απρ-18 ΙούνΔΟ: Matthew Halls; Π: Jim Lucassen
Jenůfa (Janáček) 24 Μάι-19 ΙούνΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 30 Μάι-5 ΙούλΔΟ: Yannis Pouspourikas; Π: Dietrich W Hilsdorf
Don Giovanni (Mozart) 15-28 ΙούνΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Stefan Herheim
Madama Butterfly (Puccini) 27 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Antony Hermus; Π: Tilman Knabe
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
My Fair Lady (Loewe) 8 Σεπτ-16 ΙανΔΟ: Anna Skryleva; Π: Peter Grisebach
Evita (Lloyd Webber) 14 Σεπτ-17 ΝοέμΔΟ: Rebecca Hicks; Π: Peter Grisebach
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 28 Σεπτ-26 ΙανΔΟ: Peter Sommerer; Π: Markus Hertel
La bohème (Puccini) 24 Νοέμ-24 ΜάρΔΟ: Peter Sommerer; Π: Markus Hertel
Anything Goes (Porter) 2 Φεβ-24 ΑπρΔΟ: Stefan Diederich; Π: Markus Hertel
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 30 Μάρ-1 ΜάιΔΟ: Anna Skryleva; Π: Reinhard Göber
Don Quichotte (Massenet) 25 Μάι-21 ΙούνΔΟ: Peter Sommerer; Π: Markus Hertel
Sigurd der Drachentöter (Pape) 15 Σεπτ-11 ΝοέμΔΟ: Peter Geilich; Π: Markus Hertel
Madama Butterfly (Puccini) 28 Σεπτ-7 ΦεβΔΟ: Peter Sommerer; Π: Matthias Schönfeldt
Don Quichotte (Massenet) 26 Οκτ-19 ΔεκΔΟ: Peter Sommerer; Π: Markus Hertel
Ein Sommernachtstraum (Britten) 22 Φεβ-29 Μάι
Das Land des Lächelns (Lehár) 12 Απρ-10 Ιούλ
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
La bohème (Puccini) 26 Αύγ-13 ΟκτΔΟ: José Luis Gómez / Eun Sun Kim; Π: Alfred Kirchner
Vanessa (Barber,S) 2-28 ΣεπτΔΟ: Jonathan Darlington; Π: Katharina Thoma
Adriana Lecouvreur (Cilea) 7 Σεπτ-11 ΝοέμΔΟ: Mark Shanahan / Sebastian Zierer; Π: Vincent Boussard
Königskinder (Humperdinck) 30 Σεπτ-27 ΟκτΔΟ: Sebastian Weigle; Π: David Bösch
Chowanschtschina (Musorgsky) 12 Οκτ-2 ΝοέμΔΟ: Lawrence Foster; Π: Christian Pade
Pelléas et Mélisande (Debussy) 4 Νοέμ-8 ΔεκΔΟ: Friedemann Layer; Π: Claus Guth
L'étoile (Chabrier) 9 Νοέμ-15 ΜάρΔΟ: Sebastian Zierer / Karsten Januschke / Hartmut Keil; Π: David Alden
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 14-16 ΝοέμΔΟ: Pier Giorgio Morandi
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 2 Δεκ-11 ΜάιΔΟ: Erik Nielsen; Π: Johannes Erath
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 7 Δεκ-4 ΑπρΔΟ: Constantin Trinks / Hartmut Keil / Sebastian Zierer; Π: Guillaume Bernardi
La traviata (Verdi) 15 Δεκ-6 ΙανΔΟ: Omer Meir Wellber / Karsten Januschke; Π: Axel Corti
Der Spieler (Prokofiev) 13 Ιαν-24 ΦεβΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Harry Kupfer
Das Rheingold (Wagner) 25 Ιαν-6 ΦεβΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Vera Nemirova
Die Walküre (Wagner) 27 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Vera Nemirova(original), Hans Walter Richter (revival)
Siegfried (Wagner) 1-10 ΦεβΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Vera Nemirova
Götterdämmerung (Wagner) 3-13 ΦεβΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Vera Nemirova
Die Fledermaus (Strauss,J) 9 Φεβ-14 ΑπρΔΟ: Roland Böer / Karsten Januschke / Hartmut Keil / Sebastian Zierer; Π: Christof Loy
Otello (Verdi) 23 Φεβ-7 ΙούλΔΟ: Riccardo Frizza / Sebastian Weigle; Π: Johannes Erath
Idoménée (Mozart) 17 Μάρ-28 ΑπρΔΟ: Julia Jones / Karsten Januschke; Π: Jan Philipp Gloger
Lohengrin (Wagner) 29 Μάρ-1 ΜάιΔΟ: Bertrand de Billy / Hartmut Keil; Π: Jens Daniel Herzog
Idomeneo re di Creta (Mozart) 6-16 ΑπρΔΟ: Sebastian Zierer; Π: Tobias Heyder
Don Carlos (Verdi) 13 Απρ-5 ΙούλΔΟ: Carlo Montanaro / Karsten Januschke; Π: David McVicar, Caterina Panti Liberovici
Landschaft mit entfernten Verwandten (Goebbels) 1-9 ΜάιΔΟ: Franck Ollu; Π: Heiner Goebbels
La fanciulla del West (Puccini) 12 Μάι-15 ΙούνΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Christof Loy
Rienzi, der letzte der Tribunen (concert) (Wagner) 17-20 ΜάιΔΟ: Sebastian Weigle
Un ballo in maschera (Verdi) 18 Μάι-28 ΙούνΔΟ: Stamatia Karampini; Π: Claus Guth
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 25 Μάι-20 ΙούνΔΟ: Steven Sloane; Π: Barrie Kosky
Dido and Aeneas (Purcell) 25 Μάι-20 ΙούνΔΟ: Steven Sloane; Π: Barrie Kosky
Teseo (Handel) 30 Μάι-9 ΙούνΔΟ: Felice Venanzoni; Π: Tilmann Köhler
La fanciulla del West (Puccini) 1 ΙούνΔΟ: Sebastian Zierer; Π: Hans Walter Richter
Les vêpres siciliennes (Verdi) 16 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Pablo Heras-Casado; Π: Jens Daniel Herzog
Das Spiel von Seele und Körper (Cavalieri) 29 Ιούν-7 ΙούλΔΟ: Michael Form; Π: Hendrik Müller
Les vêpres siciliennes (Verdi) 1 Σεπτ-11 ΟκτΔΟ: Giuliano Carella; Π: Jens-Daniel Herzog
Rusalka (Dvořák,A) 12 Σεπτ-28 ΙούνΔΟ: Sebastian Weigle / Johannes Debus; Π: Jim Lucassen
Idomeneo re di Creta (Mozart) 20 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Roland Böer; Π: Jan Philipp Gloger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 5 Οκτ-4 ΙανΔΟ: Sebastian Weigle / Hartmut Keil; Π: Brigitte Fassbaender
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Οκτ-29 ΔεκΔΟ: Sebastian Zierer / Hartmut Keil / Sebastian Weigle / Karsten Januschke; Π: Alfred Kirchner
Tannhäuser (Wagner) 19 Οκτ-9 ΝοέμΔΟ: Constantin Trinks; Π: Vera Nemirova
Ezio (Gluck) 10 Νοέμ-7 ΔεκΔΟ: Christian Curnyn; Π: Vincent Boussard
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 16 Νοέμ-15 ΔεκΔΟ: Constantinos Carydis; Π: Barrie Kosky
Dido and Aeneas (Purcell) 16 Νοέμ-15 ΔεκΔΟ: Constantinos Carydis; Π: Barrie Kosky
Oedipe (Enescu) 8 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Alexander Liebreich; Π: Hans Neuenfels
Tosca (Puccini) 11 Δεκ-26 ΙανΔΟ: Leo Hussain / Mark Shanahan; Π: Andreas Kriegenburg
The Tempest (Adès) 11 Ιαν-7 ΦεβΔΟ: Sian Edwards; Π: Keith Warner
Werther (Massenet) 15 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Maurizio Barbacini; Π: Willy Decker
Die Gespenstersonate (Reimann) 29 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Karsten Januschke; Π: Walter Sutcliffe
Falstaff (Verdi) 9 Φεβ-30 ΜάιΔΟ: Bertrand de Billy / Carlo Franci; Π: Keith Warner
Orlando furioso (Vivaldi) 12 Φεβ-14 ΜάρΔΟ: Felice Venanzoni; Π: David Bösch
Edgar (concert) (Puccini) 18 ΦεβΔΟ: Marc Soustrot
Daphne (Strauss) 28 Φεβ-22 ΜάρΔΟ: Stefan Blunier; Π: Claus Guth
Così fan tutte (Mozart) 7 Μάρ-10 ΙούνΔΟ: Hartmut Keil / Sebastian Zierer; Π: Christof Loy
La gazza ladra (Rossini) 30 Μάρ-4 ΜάιΔΟ: Henrik Nánási; Π: David Alden
La fanciulla del West (Puccini) 5 Απρ-18 ΜάιΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Christof Loy
Tristan und Isolde (Wagner) 18 Απρ-10 ΜάιΔΟ: Constantinos Carydis; Π: Christof Nel
Don Giovanni (Mozart) 11 Μάι-27 ΙούνΔΟ: Sebastian Weigle / Karsten Januschke / Sebastian Zierer; Π: Christof Loy
Orpheus (Telemann) 25 Μάι-8 ΙούνΔΟ: Titus Engel; Π: Florentine Klepper
Tiefland (d'Albert) 31 Μάι-14 ΙούνΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Anselm Weber
Die Liebe der Danae (concert) (Strauss) 15-19 ΙούνΔΟ: Sebastian Weigle
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 22 Ιούν-12 ΙούλΔΟ: Paul Daniel; Π: Eva-Maria Höckmayr
Der goldene Drache (Eötvös) 29 Ιούν-11 ΙούλΔΟ: Péter Eötvös / Hartmut Keil; Π: Elisabeth Stöppler
Die Ausflüge des Herrn Broucek (Janáček) 5-13 ΙούλΔΟ: Johannes Debus; Π: Axel Weidauer
Freiberg, Theater Freiberg  / 
My Fair Lady (Loewe) 22 Σεπτ-31 ΔεκΔΟ: Ido Arad; Π: Jürgen Pöckel
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 21 ΟκτΔΟ: Jan Michael Horstmann; Π: Manfred Straube
Sturmhöhe (Floyd) 9-23 ΝοέμΔΟ: Jan Michael Horstmann; Π: Judica Semler
Tannhäuser (Wagner) 1 Δεκ-26 ΜάρΔΟ: Jan Michael Horstmann; Π: Ralf-Peter Schulze
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 30+ ΜάρΔΟ: Ido Arad
Charlotte Corday (Ferrero) 27 Απρ-5 ΜάιΔΟ: Jan Michael Horstmann; Π: Judica Semler
Im weißen Rößl (Benatzky) 22 Ιούν-18 ΙούλΠ: Manfred Straube
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 27 Σεπτ-24 ΝοέμΔΟ: Raoul Grüneis; Π: Arila Siegert
My Fair Lady (Loewe) 6 Οκτ-20 ΝοέμΠ: Jürgen Pöckel
Tannhäuser (Wagner) 15-27 ΟκτΔΟ: Jan Michael Horstmann; Π: Ralf-Peter Schulze
Gräfin Mariza (Kálmán) 2 Νοέμ-14 ΔεκΔΟ: Raoul Grüneis; Π: Manfred Straube
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-29 Δεκ
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Nabucco (Verdi) 6 Οκτ-28 ΜάρΔΟ: Fabrice Bollon / Johannes Knapp; Π: Michael Sturm
Rinaldo (Handel) 18 Οκτ-15 ΜάρΔΟ: Norbert Kleinschmidt; Π: Tom Ryser
Ariadne auf Naxos (Strauss) 24 Νοέμ-22 ΜάρΔΟ: Gerhard Markson; Π: Jörg Behr
Lohengrin (Wagner) 12 Ιαν-1 ΙούνΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Frank Hilbrich
King Arthur (Purcell) 9 Φεβ-21 ΙούνΔΟ: Clemens Flick; Π: Robert Schuster
Pique Dame (Tchaikovsky) 9 Μάρ-7 ΙούνΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Eva-Maria Höckmayr
Parsifal (Wagner) 21 Απρ-22 ΙούνΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Frank Hilbrich
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 8 Ιούν-10 ΙούλΔΟ: Johannes Knapp; Π: Tom Ryser
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 Οκτ-7 ΦεβΔΟ: Gerhard Markson; Π: Frank Hilbrich
Nabucco (Verdi) 10 Οκτ-12 ΙανΔΟ: Johannes Knapp; Π: Michael Sturm
I vespri siciliani (Verdi) 2 Νοέμ-16 ΦεβΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Michael Sturm
Oscar und die Dame in Rosa (Bollon) 5 Ιαν-21 ΜάρΔΟ: David Parry; Π: Clemens Bechtel
Tannhäuser (Wagner) 22 Φεβ-23 ΜάρΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Eva-Maria Höckmayr
Gegen die Wand (Vollmer) 29 Μάρ-12 ΙούλΔΟ: Bernhard Epstein; Π: Michael Sturm
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 26 Απρ-19 ΙούνΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Jörg Behr
Der Mantel (Puccini) 26 Απρ-19 ΙούνΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Jörg Behr
Das geopferte Leben (Parra) 27-31 ΜάιΔΟ: Peter Tilling; Π: Vera Nemirova
Fuerth, Stadttheater Fürth  / 
Die Grossherzogin von Gerolstein (Offenbach) 11-27 ΙανΔΟ: Friedemann Seitzer; Π: Georg Blüml
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Street Scene (Weill) 22 Σεπτ-15 ΔεκΔΟ: Heiko Mathias Förster; Π: Gil Mehmert
Sprung in die Leere (Leuschner) 6-31 ΟκτΔΟ: Dirk Erdelkamp; Π: Ulla Theißen
Le nozze di Figaro (Mozart) 17 Νοέμ-8 ΜάρΔΟ: Valtteri Rauhalammi; Π: Peter Hailer
Don Carlos (Verdi) 22 Δεκ-7 ΙούλΔΟ: Rasmus Baumann; Π: Stephan Märki
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 9 Φεβ-12 ΜάιΔΟ: Rasmus Baumann / Valtteri Rauhalammi; Π: Michael Schulz
Anatevka (Bock) 23 Φεβ-21 ΑπρΔΟ: Bernhard Stengel; Π: Peter Hailer
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Μάρ-24 ΜάιΔΟ: Valtteri Rauhalammi; Π: Michaela Dicu
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 7-19 ΑπρΔΟ: Dirk Erdelkamp; Π: Carsten Kirchmeier
Der Zigeunerbaron (concert) (Strauss,J) 20 Απρ-26 ΜάιΔΟ: Rasmus Baumann
Der Rosenkavalier (Strauss) 2 Ιούν-4 ΙούλΔΟ: Rasmus Baumann; Π: Philipp Harnoncourt
Cabaret (Kander) 15 Σεπτ-2 ΜάιΔΟ: Wolfgang Wilger; Π: Sandra Wissmann
L'italiana in Algeri (Rossini) 28 Σεπτ-25 ΔεκΔΟ: Valtteri Rauhalammi; Π: David Hermann
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 Οκτ-29 ΝοέμΔΟ: Rasmus Baumann; Π: Philipp Harnoncourt
Don Quichotte (Massenet) 7 Δεκ-15 ΦεβΔΟ: Valtteri Rauhalammi; Π: Elisabeth Stöppler
La bohème (Puccini) 11-18 ΙανΔΟ: Rasmus Baumann; Π: Michael Schulz
Stadt der 1000 Feuer (Augst) 21-28 ΦεβΠ: Oliver Augst, John Birke
Jenůfa (Janáček) 22 Μάρ-14 ΙούνΔΟ: Rasmus Baumann; Π: Michael Schulz
Das Land des Lächelns (Lehár) 30 Μάρ-15 ΙούνΔΟ: Rasmus Baumann
Simon das Findelkind (Zebeljan) 26 Απρ-7 ΙούνΔΟ: Valtteri Rauhalammi; Π: NN
Pique Dame (Tchaikovsky) 22 ΙούνΔΟ: Rasmus Baumann; Π: Dietrich Hilsdorf
Gera, Bühnen der Stadt Gera  / 
Anatevka (Bock) 23 Σεπτ-15 ΔεκΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Matthias Winter
Frau Luna (Lincke) 28 Σεπτ-19 ΦεβΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Steffen Piontek
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 17 Οκτ-19 ΝοέμΔΟ: Takahiro Nagasaki; Π: Cornelia Poppe
Werther (Massenet) 1 Δεκ-29 ΜάρΔΟ: Laurent Wagner; Π: Roland Schwab
Carmen (Bizet) 1 Φεβ-13 ΑπρΔΟ: Jens Troester; Π: Kay Kuntze
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 8 Φεβ-26 ΜάιΔΟ: Peter Aderhold / Gerrit Prießnitz; Π: Kay Kuntze
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 8 Μάρ-17 ΜάιΔΟ: Jens Troester; Π: Ansgar Weigner
Noahs Flut (Britten) 4-6 ΙούλΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Felix Eckerle
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13 ΟκτΔΟ: Takahiro Nagasaki / Miao Liu; Π: Cornelia Poppe
Carmen (Bizet) 23 Οκτ-15 ΝοέμΔΟ: Jens Troester; Π: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 ΟκτΔΟ: Jens Troester; Π: Sabine Schramm
Du bist ich (Simons) 8 Νοέμ-29 ΔεκΔΟ: Jens Troester; Π: Götz Hellriegel
Babytalk (Zaufke) 30 ΝοέμΔΟ: Thomas Wicklein / Takahiro Nagasaki; Π: Cornelia Poppe
La bohème (Puccini) 7 Δεκ-30 ΜάρΠ: Anthony Pilavachi
Werther (Massenet) 25 ΙανΔΟ: Laurent Wagner; Π: Roland Schwab
Anatevka (Bock) 14 ΜάρΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Matthias Winter
Peter Grimes (Britten) 21 Μάρ-19 ΑπρΠ: Kay Kuntze
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 28 ΜάρΔΟ: Peter Aderhold; Π: Kay Kuntze
Nuit des hommes (Nørgård) 28 ΙούνΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Kay Kuntze
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Der Freischütz (Weber) 15 Σεπτ-25 ΔεκΔΟ: Michael Hofstetter; Π: Nigel Lowery
Acis und Galatea (Handel) 23 Σεπτ-28 ΔεκΔΟ: Jan Hoffmann; Π: Stephanie Kuhlmann
Cabaret (Kander) 26 Οκτ-15 ΦεβΔΟ: Andreas Kowalewitz / Wolfgang Wels; Π: Cathérine Miville
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 17 Νοέμ-18 ΙανΔΟ: Florian Ziemen; Π: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Oberto (concert) (Verdi) 1-30 ΔεκΔΟ: Michael Hofstetter
Fosca (Gomes) 2 Φεβ-27 ΑπρΔΟ: Florian Ziemen; Π: Thomas Oliver Niehaus
Agrippina (Handel) 23 Μάρ-19 ΜάιΔΟ: Michael Hofstetter; Π: Balázs Kovalik
Kommilitonen! (Maxwell Davies) 5 Μάι-20 ΙούνΔΟ: Michael Hofstetter; Π: Cathérine Miville
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Σεπτ-25 ΔεκΔΟ: Florian Ziemen; Π: Helmut Polixa
Die oberen Zehntausend (Kerker) 30 Νοέμ-11 Ιαν
Idomeneo re di Creta (Mozart) 18 Ιαν-19 Απρ
Cabaret (Kander) 8 Φεβ-4 ΙούλΔΟ: Andreas Kowalewitz / Wolfgang Wels; Π: Cathérine Miville
Mirandolina (Martinů) 30 Μάρ-6 Ιούλ
Die Eroberung von Granada (Arrieta) 24 Μάι-11 Ιούλ
Requiem (Mozart) 20-22 Ιούν
Goerlitz, Theater Goerlitz  / 
Anatevka (Bock) 21 Οκτ-21 ΙούνΔΟ: Manuel Pujol; Π: Sebastian Ritschel
My Fair Lady (Loewe) 27 Οκτ-10 ΜάιΔΟ: Manuel Pujol; Π: Egon Baumgarten
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 11 Νοέμ-26 ΔεκΔΟ: Ulrich Kern; Π: Sebastian Ritschel
Kleider machen Leute (Zemlinsky) 24 Νοέμ-3 ΜάιΔΟ: Ulrich Kern; Π: Klaus Arauner
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 7-30 ΙανΔΟ: Olga Dribas; Π: Claus Kiesewetter
La traviata (Verdi) 11 Ιαν-26 ΜάιΔΟ: Eckehard Stier / Andrea Sanguineti / Dorian Wilson / Christopher Ward / Ulrich Kern; Π: Sebastian Ritschel
Tod eines Bankers (Kersting) 12 Απρ-17 ΜάιΔΟ: Ulrich Kern; Π: Klaus Arauner
Le nozze di Figaro (Mozart) 25 Μάι-13 ΑύγΔΟ: Eckehard Stier; Π: Sebastian Ritschel
Orpheus und Euridike (Gluck) 20 ΙούνΔΟ: Steffan Claußner; Π: Sebastian Ritschel
My Fair Lady (Loewe) 1 Σεπτ-3 ΑπρΔΟ: Manuel Pujol; Π: Egon Baumgarten
Anatevka (Bock) 11 Οκτ-18 ΑπρΔΟ: Manuel Pujol; Π: Sebastian Ritschel
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 12 Οκτ-9 ΙούνΔΟ: Ulrich Kern; Π: Rebekka Stanzel
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 12 Οκτ-9 Ιούν
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 22 Νοέμ-21 ΙανΔΟ: Olga Dribas; Π: Claus Kiesewetter
Tannhäuser (Binder) 23 Νοέμ-15 ΙούνΔΟ: Ulrich Kern; Π: Klaus Arauner
Salon Pitzelberger (Offenbach) 13 Φεβ-8 ΙούνΔΟ: Manuel Pujol; Π: Rita Schaller
Jenůfa (Janáček) 2 Μάι-1 ΙούνΔΟ: Andrea Sanguineti; Π: Klaus Arauner
Sweeney Todd (Sondheim) 10-29 ΙούνΔΟ: Ulrich Kern; Π: Sebastian Ritschel
Orpheus und Euridike (Gluck) 3-19 ΙούλΔΟ: Steffan Claußner; Π: Sebastian Ritschel
Hagen, Theater Hagen  / 
Cabaret (Kander) 1-30 ΣεπτΔΟ: Steffen Müller-Gabriel; Π: Thilo Borowczak
Don Giovanni (Mozart) 7 Οκτ-31 ΙανΔΟ: Florian Ludwig; Π: Norbert Hilchenbach
Don Carlos (Verdi) 10 Νοέμ-7 ΑπρΔΟ: Florian Ludwig; Π: Philipp Kochheim
Die Grossherzogin von Gerolstein (Offenbach) 12 Ιαν-2 ΙούλΔΟ: Steffen Müller-Gabriel; Π: Roman Hovenbitzer
Der Wildschütz (Lortzing) 2 Μάρ-7 ΙούλΔΟ: Florian Ludwig; Π: Annette Wolf
Stabat Mater (concert) (Dvořák,A) 19 ΜάρΔΟ: Florian Ludwig
Selma Jezková (Ruders) 13 Απρ-13 ΙούλΔΟ: David Marlow; Π: Gregor Horres
Carmen (Bizet) 8 Ιούν-10 ΙούλΔΟ: Florian Ludwig; Π: Anthony Pilavachi
Die Dreigroschenoper (Weill) 23 Ιούν-12 ΙούλΔΟ: Alexander Ruef; Π: Thomas Weber-Schallauer
Carmen (Bizet) 13 Σεπτ-3 ΝοέμΔΟ: Florian Ludwig; Π: Anthony Pilavachi
Das Feuerwerk (Burkhard) 28 Σεπτ-28 ΦεβΔΟ: Steffen Müller-Gabriel; Π: Nicola Glück
Don Pasquale (Donizetti) 16 Νοέμ-2 ΜάρΔΟ: David Marlow; Π: Annette Wolf
Lola rennt (Vollmer) 8 Μάρ-3 ΙούλΔΟ: David Marlow; Π: Norbert Hilchenbach
Don Quichotte (Massenet) 26 Απρ-22 ΙούνΔΟ: Florian Ludwig; Π: Gregor Horres
Otello (Verdi) 7 Ιούν-2 ΙούλΔΟ: Florian Ludwig; Π: NN
Halle, Oper Halle  / 
My Fair Lady (Loewe) 3 Οκτ-18 ΙούνΔΟ: Kay Stromberg; Π: Karl Absenger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12 Οκτ-2 ΝοέμΔΟ: Robbert van Steijn; Π: Matthias Hüstebeck
Alcina (Handel) 26 Οκτ-17 ΜάιΔΟ: Bernhard Forck; Π: Andrej Woron, Martin Stiefermann
Die Fledermaus (Strauss,J) 4 Νοέμ-9 ΑπρΔΟ: Andreas Henning; Π: Axel Köhler
Die Walküre (Wagner) 13 Ιαν-23 ΜάρΔΟ: Karl-Heinz Steffens; Π: Hansgünther Heyme
Der geduldige Sokrates (Telemann) 26 Ιαν-28 ΙούνΔΟ: Wolfgang Katschner; Π: Axel Köhler
Götterdämmerung (Wagner) 23 Φεβ-23 ΜάρΔΟ: Karl Heinz-Steffens; Π: Hansgünther Heyme
Das Rheingold (Wagner) 3 ΜάρΔΟ: Andreas Henning; Π: Hansgünther Heyme
Siegfried (Wagner) 7 ΜάρΔΟ: Karl-Heinz Steffens; Π: Hansgünther Heyme
Gräfin Mariza (Kálmán) 24 Μάρ-24 ΜάιΔΟ: Kay Stromberg; Π: Axel Köhler
Nabucco (Verdi) 5 Απρ-30 ΙούνΔΟ: Andreas Henning; Π: Christian Schuller
Salon Pitzelberger (Offenbach) 1-26 ΜάιΔΟ: Ingo Martin Stadtmüller; Π: Axel Köhler
Almira (Handel) 7-14 ΙούνΔΟ: Andreas Spering; Π: Axel Köhler
Macbeth (Verdi) 8-21 ΙούνΔΟ: Andreas Henning; Π: Axel Köhler
Martha (Flotow) 15 Σεπτ-5 ΟκτΔΟ: Kay Stromberg; Π: Michael McCaffery
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Σεπτ-27 ΟκτΔΟ: Ingo Martin Stadtmüller; Π: Fred Bernd
Sky Disc (Humet) 2 Οκτ-24 ΝοέμΔΟ: Andreas Henning; Π: G H Seebach
Nabucco (Verdi) 9 Οκτ-21 ΔεκΔΟ: Andreas Henning; Π: Christian Schuller
Macbeth (Verdi) 11 ΟκτΔΟ: Andreas Henning; Π: Axel Köhler
Almira (Handel) 17 Νοέμ-12 ΑπρΔΟ: Andreas Spering; Π: Axel Köhler
Schahrazade (Sekles) 30 Νοέμ-29 ΙούνΔΟ: Josep Caballé Domenech; Π: Axel Köhler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-23 ΔεκΔΟ: Robbert van Steijn; Π: Matthias Hüstebeck
Die Zauberflöte (Mozart) 25-29 ΙανΔΟ: Andreas Henning; Π: Axel Köhler
Das Rheingold (Wagner) 14 ΦεβΔΟ: Andreas Henning; Π: Hansgünther Heyme
Die Walküre (Wagner) 16 ΦεβΔΟ: Andreas Henning; Π: Hansgünther Heyme
Siegfried (Wagner) 21 ΦεβΔΟ: Andreas Henning; Π: Hansgünther Heyme
Götterdämmerung (Wagner) 23 ΦεβΔΟ: Andreas Henning; Π: Hansgünther Heyme
Pique Dame (Tchaikovsky) 9+ ΜάιΔΟ: Robbert van Steijn / Christian Schuller
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 18+ ΜάιΔΟ: Kay Stromberg; Π: Michael McCaffery
Der Freischütz (Weber) 29+ ΜάιΔΟ: Andreas Henning; Π: Christian Schuller
Arminio (Handel) 6+ ΙούνΔΟ: Bernhard Forck; Π: Nigel Lowery
Der Vampyr (Marschner) 3+ ΙούλΔΟ: Josep Caballé Domenech; Π: Wolf Widder
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Don Pasquale (Donizetti) 14 Σεπτ-14 ΟκτΔΟ: Fabian Dobler; Π: Werner Pichler
Der Bajazzo (Leoncavallo) 30 Οκτ-9 ΙούνΔΟ: Fabian Dobler; Π: Andreas Franz
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Δεκ-10 ΦεβΔΟ: Fabian Dobler; Π: Oswald Lipfert
Lauter Verrückte! (Mayr) 27 Φεβ-8 ΙούνΔΟ: Fabian Dobler; Π: Philipp Kochheim
Die Italienerin in Algier (Rossini) 30 Οκτ-30 ΝοέμΔΟ: Fabian Dobler; Π: Andreas Franz
Hamburg, Opernloft  / 
Carmen (Bizet) 1 Δεκ-5 ΙούλΔΟ: Markus Bruker; Π: Inken Rahardt
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 Δεκ-14 ΙούνΔΟ: Markus Bruker; Π: Natascha Ursuliak
La traviata (Verdi) 4 Απρ-29 ΙούνΔΟ: Markus Bruker; Π: Rainer Holzapfel
Rigoletto (Verdi) 4 ΑπρΔΟ: Markus Bruker; Π: Rainer Holzapfel
Thaïs (Massenet) 6 Απρ-6 ΙούνΔΟ: Markus Bruker; Π: Inken Rahardt
Figaros Hochzeit (Mozart) 20 Απρ-7 ΙούνΔΟ: Markus Bruker; Π: Inken Rahardt
Tolomeo (Handel) 5 ΜάιΔΟ: Markus Bruker; Π: Inken Rahardt
Tristan und Isolde (Wagner) 31 Μάι-4 ΙούλΔΟ: Markus Bruker; Π: Inken Rahardt
Tolomeo (Handel) 9 ΑύγΔΟ: Markus Bruker; Π: Inken Rahardt
Figaros Hochzeit (Mozart) 10 ΑύγΔΟ: Markus Bruker; Π: Inken Rahardt
La traviata (Verdi) 23 Αύγ-14 ΣεπτΔΟ: Markus Bruker; Π: Rainer Holzapfel
Tosca (Puccini) 30 Αύγ
Tristan und Isolde (Wagner) 30 Αύγ-20 ΣεπτΔΟ: Markus Bruker; Π: Sebastian Ritschel
Manon (Massenet) 21 Σεπτ
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
West Side Story (Bernstein) 2-26 Αύγ
Fürst Igor (Borodin) 15 Σεπτ-5 ΟκτΔΟ: Simone Young; Π: David Pountney
Le nozze di Figaro (Mozart) 22 Σεπτ-19 ΟκτΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Johannes Schaaf
Tannhäuser (Wagner) 7 Οκτ-22 ΜάιΔΟ: Simone Young; Π: Harry Kupfer
Don Giovanni (Mozart) 10 Οκτ-20 ΜάρΔΟ: Constantin Trinks / Alexander Soddy; Π: Doris Dörrie
Ariadne auf Naxos (Strauss) 20 Οκτ-29 ΙανΔΟ: Constantin Trinks / Stefan Soltesz; Π: Christian Stückl
Falstaff (Verdi) 24 Οκτ-6 ΝοέμΔΟ: Carlo Montanaro; Π: Marco Arturo Marelli
I am your opus (Reimann) 4-30 ΝοέμΔΟ: Samuel Hogarth; Π: Petra Müller
Madama Butterfly (Puccini) 11 Νοέμ-5 ΔεκΔΟ: Alexander Joel; Π: Vincent Boussard
Der fliegende Holländer (Wagner) 13 Νοέμ-15 ΜάιΔΟ: Marcus Bosch / Simone Young; Π: Marco Arturo Marelli
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Νοέμ-10 ΙανΔΟ: Nicholas Carter / Gregor Bühl; Π: Achim Freyer
Vanitas (Sciarrino) 24-30 ΝοέμΔΟ: Rupert Burleigh; Π: NN
Manon Lescaut (Puccini) 6 Δεκ-25 ΙανΔΟ: Asher Fisch; Π: Philipp Himmelmann
Flavius Bertaridus (Telemann) 8-13 ΔεκΔΟ: Alessandro De Marchi; Π: Jens Daniel Herzog
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-18 ΔεκΔΟ: Nicholas Carter; Π: Peter Beauvais
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 Δεκ-15 ΦεβΔΟ: Alexander Soddy / Alfred Eschwé; Π: Hans Hollmann
Rienzi, der letzte der Tribunen (concert) (Wagner) 13-18 ΙανΔΟ: Simone Young
Don Carlos (Verdi) 20 Ιαν-10 ΦεβΔΟ: Alexander Joel; Π: Peter Konwitschny
La cenerentola (Rossini) 22 Ιαν-30 ΑπρΔΟ: Florian Csizmadia / Alessandro De Marchi; Π: Renaud Doucet
La bohème (Puccini) 31 Ιαν-27 ΦεβΔΟ: Kirill Karabits / Matthias Foremny; Π: Guy Joosten
Tosca (Puccini) 1-22 ΦεβΔΟ: Markus Poschner; Π: Robert Carsen
Eloise und die Vampire (Jenkins) 3-24 ΦεβΔΟ: Benjamin Gordon; Π: Kerstin Steeb
La traviata (Verdi) 17 Φεβ-4 ΜάιΔΟ: Patrick Lange / Matthias Foremny; Π: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 19 Φεβ-5 ΜάρΔΟ: Jonas Alber; Π: Marco Arturo Marelli
Gloriana (Britten) 24 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Simone Young; Π: Richard Jones
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 7 Απρ-17 ΜάιΔΟ: Simone Young; Π: Peter Konwitschny
Faust (Gounod) 16 Απρ-7 ΙούνΔΟ: Alexander Soddy / Alfred Eschwé; Π: Andreas Homoki
La fille du régiment (Donizetti) 11-18 ΜάιΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Alexander von Pfeil
Lohengrin (Wagner) 12 ΜάιΔΟ: Simone Young; Π: Peter Konwitschny
Tristan und Isolde (Wagner) 14 ΜάιΔΟ: Simone Young; Π: Ruth Berghaus
Parsifal (Wagner) 19 ΜάιΔΟ: Simone Young; Π: Robert Wilson
L'elisir d'amore (Donizetti) 21 Μάι-6 ΙούνΔΟ: Ivan Repusic; Π: Jean-Pierre Ponnelle
Das Rheingold (Wagner) 26 ΜάιΔΟ: Simone Young; Π: Claus Guth
Die Walküre (Wagner) 28 ΜάιΔΟ: Simone Young; Π: Claus Guth
Siegfried (Wagner) 31 ΜάιΔΟ: Simone Young; Π: Claus Guth
Götterdämmerung (Wagner) 2 ΙούνΔΟ: Simone Young; Π: Claus Guth
Seven Angels (Bedford) 21-30 ΙούνΔΟ: Alexander Winterson; Π: Heiko Hentschel
Der Meister und Margarita (Höller) 14 Σεπτ-4 ΟκτΔΟ: Marcus Bosch; Π: Jochen Biganzoli
La traviata (Verdi) 20 Σεπτ-10 ΑπρΔΟ: Alexander Joel; Π: Johannes Erath
Otello (Verdi) 29 Σεπτ-5 ΟκτΔΟ: Henrik Nánási; Π: August Everding
La battaglia di Legnano (Verdi) 20 Οκτ-20 ΝοέμΔΟ: Simone Young; Π: David Alden
I due Foscari (Verdi) 27 Οκτ-21 ΝοέμΔΟ: Simone Young; Π: David Alden
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 10-28 ΝοέμΔΟ: Simone Young; Π: David Alden
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-19 ΝοέμΔΟ: Axel Kober; Π: Christian Stückl
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Νοέμ-25 ΔεκΔΟ: Constantin Trinks; Π: Achim Freyer
Peter Grimes (Britten) 24 Νοέμ-5 ΔεκΔΟ: Simone Young; Π: Sabine Hartmannshenn
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 Νοέμ-4 ΔεκΔΟ: Nicholas Carter; Π: Sandra Leupold
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-21 ΔεκΔΟ: Nicholas Carter; Π: Peter Beauvais
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-31 ΔεκΔΟ: Alexander Soddy; Π: Hans Hollmann
Lohengrin (Wagner) 22 Δεκ-12 ΙανΔΟ: Simone Young; Π: Peter Konwitschny
Madama Butterfly (Puccini) 3 Ιαν-19 ΑπρΔΟ: Carlo Montanaro; Π: Vincent Boussard
Carmen (Bizet) 19 Ιαν-12 ΦεβΔΟ: Alexander Soddy; Π: Jens-Daniel Herzog
Rigoletto (Verdi) 21 Ιαν-1 ΙούνΔΟ: Ivan Repusic; Π: Andreas Homoki
Manon Lescaut (Puccini) 1-14 ΦεβΔΟ: Matthias Foremny; Π: Philipp Himmelmann
Zwerg Nase (Hogarth) 2-23 ΦεβΔΟ: Benjamin Gordon; Π: Nicola Panzer
Fidelio (Beethoven) 8-22 ΦεβΔΟ: Jun Märkl; Π: Hans Neuenfels
Don Giovanni (Mozart) 11 Φεβ-26 ΙούνΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Doris Dörrie
Il turco in Italia (Rossini) 20 Φεβ-4 ΜάρΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Christof Loy
Das schlaue Füchslein (Janáček) 9 Μάρ-5 ΑπρΔΟ: Lawrence Foster; Π: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 11 Μάρ-25 ΙούνΔΟ: Nicholas Carter; Π: Marco Arturo Marelli
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 26 Μάρ-3 ΑπρΔΟ: Pietro Rizzo
La bohème (Puccini) 2-12 ΑπρΔΟ: Matthias Foremny; Π: Guy Joosten
Salome (Strauss) 11-25 ΑπρΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Willy Decker
Fürst Igor (Borodin) 21-30 ΑπρΠ: David Pountney
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-8 ΜάιΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Gilbert Deflo
Lear (Reimann) 4-17 ΜάιΔΟ: Simone Young; Π: Karoline Gruber
Almira (Handel) 25 Μάι-19 ΙούνΔΟ: Alessandro De Marchi; Π: Jetske Mijnssen
Das Rheingold (Wagner) 26 Μάι
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Μάι-9 ΙούνΔΟ: Joana Mallwitz; Π: Jean-Pierre Ponnelle
Arabella (Strauss) 30 Μάι-13 ΙούνΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Sven-Eric Bechtolf
Katja Kabanova (Janáček) 5-24 ΙούνΔΟ: Lothar Zagrosek; Π: Willy Decker
Orontea (Cesti) 5-13 ΙούλΔΟ: Nicholas Carter; Π: Anja Krietsch
Hannover, Niedersächsische Staatstheater  / 
Kiss me, Kate (Porter) 8 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Bernd Mottl
L'opera seria (Gassmann) 9 Σεπτ-2 ΟκτΔΟ: Mark Rohde; Π: Michiel Dijkema
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 21 Οκτ-7 ΔεκΔΟ: Karen Kamensek; Π: Frank Hilbrich
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 Οκτ-1 ΦεβΔΟ: Benjamin Reiners / Ivan Repušić; Π: Alexander Charim
Vor dem Aufstand (Various) 2 Νοέμ-5 ΜάρΔΟ: Siegmund Weinmeister; Π: Andrea Schwalbach
Freunde! (Androsch) 9 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Toshiaki Murakami; Π: Tobias Ribitzki
Madame Butterfly (Puccini) 11 Νοέμ-11 ΙανΔΟ: Mark Rohde; Π: Peter Brenner(original), Charles Ebert(revival)
Die Reise nach Reims (Rossini) 29 Νοέμ-7 ΦεβΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Matthias Davids
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Mark Rohde; Π: Steffen Tiggeler
Così fan tutte (Mozart) 22 Δεκ-28 ΙούνΔΟ: Karen Kamensek; Π: Alexander Charim
Don Carlos (Verdi) 18 Ιαν-10 ΦεβΔΟ: Mark Rohde; Π: Christof Nel
Räuber Hotzenplotz (Tarkmann) 3 Φεβ-15 Μάι
Orest (Trojahn) 8 Φεβ-16 ΑπρΔΟ: Gregor Bühl; Π: Enrico Lübbe
La traviata (Verdi) 16 Φεβ-20 ΑπρΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Benedikt von Peter
My Fair Lady (Loewe) 13 Μάρ-13 ΑπρΔΟ: Siegmund Weinmeister; Π: Bernd Mottl
Im Schatten des Maulbeerbaums (Rushton) 6 Απρ-9 Ιούν
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 14 Απρ-19 ΙούνΔΟ: Ivan Repušić; Π: Ingo Kerkhof
Il Tabarro (Puccini) 27 Απρ-19 ΜάιΔΟ: Karen Kamensek; Π: Sebastian Baumgarten
Suor Angelica (Puccini) 27 Απρ-19 ΜάιΔΟ: Karen Kamensek; Π: Sebastian Baumgarten
Gianni Schicchi (Puccini) 27 Απρ-19 ΜάιΔΟ: Karen Kamensek; Π: Sebastian Baumgarten
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 8-26 ΙούνΔΟ: Karen Kamensek; Π: Benedikt von Peter
Carmen (Bizet) 14-25 ΙούνΔΟ: Ivan Repušić; Π: Monique Wagemakers
Rigoletto (Verdi) 20-27 ΙούνΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Karsten Wiegand
L'opera seria (Gassmann) 24 Αύγ-8 ΣεπτΔΟ: Mark Rohde; Π: Michiel Dijkema
Ein Maskenball (Verdi) 14 Σεπτ-13 ΙούνΔΟ: Mark Rohde; Π: Olivier Tambosi
Rigoletto (Verdi) 17 Σεπτ-8 ΝοέμΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Karsten Wiegand
Carmen (Bizet) 29 Σεπτ-14 ΔεκΔΟ: Anja Bihlmaier; Π: Monique Wagemakers
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 13 Οκτ-19 ΙούλΔΟ: Karen Kamensek; Π: Olivier Tambosi
Street Scene (Weill) 30 Οκτ-5 ΦεβΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Bernd Mottl
La bohème (Puccini) 17 Νοέμ-5 ΙανΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Chris Alexander
Kiss me, Kate (Porter) 27 Νοέμ-25 ΙανΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Bernd Mottl
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-28 ΔεκΔΟ: Mark Rohde / Siegmund Weinmeister; Π: Steffen Tiggele(original), Charles Ebert(revival)
Pagliacci (Leoncavallo) 10 Ιαν-5 ΑπρΔΟ: Karen Kamensek; Π: Philipp Himmelmann
Cavalleria rusticana (Mascagni) 10 Ιαν-5 ΑπρΔΟ: Karen Kamensek; Π: Philipp Himmelmann
Così fan tutte (Mozart) 15 Ιαν-6 ΑπρΔΟ: Siegmund Weinmeister; Π: Alexander Charim
Don Carlos (Verdi) 24 Ιαν-9 ΦεβΔΟ: Mark Rohde; Π: Christof Nel
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Φεβ-10 ΑπρΔΟ: Anja Bihlmaier; Π: Elisabeth Stöppler
La traviata (Verdi) 2 Μάρ-8 ΑπρΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Benedikt von Peter
Die Schöne und das Tier (Grétry) 13 Μάρ-19 ΙούνΔΟ: Anja Bihlmaier; Π: Zuzana Masaryk
Ein Sommernachtstraum (Britten) 29 Μάρ-3 ΙούλΔΟ: Karen Kamensek; Π: Michiel Dijkema
My Fair Lady (Loewe) 24 Απρ-18 ΜάιΔΟ: Siegmund Weinmeister; Π: Bernd Mottl
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 14 Μάι-2 ΙούλΔΟ: Kaling Khouw; Π: Markus Michael Tschubert
Don Giovanni (Mozart) 17 Μάι-25 ΙούλΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Benedikt von Peter
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 30 Μάι-13 ΙούλΔΟ: Anja Bihlmaier; Π: Ingo Kerkhof
Castor et Pollux (Rameau) 28 Ιούν-22 ΙούλΔΟ: Howard Arman; Π: Alexander Charim
Heidelberg, Theater der Stadt Heidelberg  / 
Mazeppa (Tchaikovsky) 24 Νοέμ-29 ΙανΔΟ: Yordan Kamdzhalov; Π: Elisabeth Stöppler
Polifemo (Porpora) 7 Δεκ-28 ΙανΔΟ: Wolfgang Katschner; Π: Karoline Gruber
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 22 Δεκ-24 ΜάιΔΟ: Mirga Gražinytė; Π: Nadja Loschky
Dionysos (Rihm) 8 Φεβ-19 ΑπρΔΟ: Yordan Kamdzhalov; Π: Ingo Kerkhof
Die Fledermaus (Strauss,J) 7 Απρ-20 ΜάιΔΟ: Dietger Holm / Jan Schweiger; Π: Antoine Uitdehaag
Un ballo in maschera (Verdi) 2 Ιούν-8 ΙούλΔΟ: Dietger Holm; Π: Yona Kim
Tosca (Puccini) 14 Σεπτ-16 ΦεβΔΟ: Yordan Kamdzhalov / Dietger Holm / Gad Kadosh; Π: Andrea Schwalbach
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 24 Σεπτ-13 ΟκτΔΟ: Róbert Farkas; Π: Nadja Loschky
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 Οκτ-25 ΙανΔΟ: Gad Kadosh; Π: Antoine Uitdehaag
Iphigenie auf Tauris (Traetta) 21 Δεκ-13 ΦεβΔΟ: Wolfgang Katschner; Π: Rudolf Frey
Un ballo in maschera (Verdi) 23 Ιαν-13 ΙούλΔΟ: Dietger Holm; Π: Yona Kim
Rumor (Jost) 28 Μάρ-18 ΜάιΔΟ: Yordan Kamdzhalov; Π: Lorenzo Fioroni
Così fan tutte (Mozart) 10 Μάι-4 ΙούλΔΟ: Yordan Kamdzhalov; Π: Nadja Loschky
Akhnaten (Glass) 6 Ιούν-20 ΙούλΔΟ: Dietger Holm; Π: Nanine Linning
Der Studentenprinz (Romberg) 18+ ΙούλΔΟ: Dietger Holm
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 7 Οκτ-27 ΙανΔΟ: Mirga Gražinyte; Π: Nadja Loschky
Martha (Flotow) 17 Ιαν-18 Μάι
Saul (Handel) 9 Φεβ-14 ΑπρΔΟ: Andreas Spering; Π: Lydia Steier
Minsk (Wilson,I) 3-22 ΜάρΔΟ: Ruben Gazarian; Π: Christian Marten-Molnár
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 6 Οκτ-10 ΝοέμΔΟ: Timo Handschuh; Π: Matthias Kaiser
Hello, Dolly! (Herman) 19 Νοέμ-6 ΦεβΔΟ: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Π: Winfried Schneider
Otello (Verdi) 3 Απρ-12 ΙούλΔΟ: Roger Epple; Π: Niklaus Helbling
Hellerau, KunstForumHellerau  / 
Pills or Serenades (Mello) 23 ΜάρΠ: Adeline Rosenstein, Yvonne Harder
Weiße Rose (concert) (Zimmermann,U) 5 ΟκτΔΟ: Dominik Beykirch
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Don Pasquale (Donizetti) 8 Σεπτ-3 ΜάρΔΟ: Leif Klinkhardt; Π: Axel Heil
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 13 Οκτ-4 ΜάρΔΟ: Werner Seitzer; Π: Hans-Peter Lehmann
Ein Walzertraum (Straus) 19 Οκτ-17 ΙανΔΟ: Achim Falkenhausen; Π: Werner Pichler
La bohème (Puccini) 28 Οκτ-21 ΔεκΔΟ: Leif Klinkhardt; Π: Heinz Lukas-Kindermann
Das Land des Lächelns (Lehár) 1-22 ΔεκΔΟ: Leif Klinkhardt; Π: Benjamin Sahler(original), Ute Stöckmann(revival)
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 9 Φεβ-3 ΜάιΔΟ: Achim Falkenhausen; Π: Wolfgang Quetes
Der fliegende Holländer (Wagner) 30 Μάρ-17 ΙούνΔΟ: Werner Seitzer; Π: Karsten Barthold
Falstaff (Verdi) 21 Σεπτ-14 ΜάρΔΟ: Werner Seitzer; Π: Ansgar Weigner
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 1 Οκτ-31 ΔεκΔΟ: Achim Falkenhausen; Π: Wolfgang Quetes
Der fliegende Holländer (Wagner) 3 Οκτ-29 ΙανΔΟ: Werner Seitzer; Π: Karsten Barthold
Noah und die Flut (Britten) 19 Οκτ-23 ΝοέμΔΟ: Achim Falkenhausen; Π: Sascha Mink
Peter Grimes (Britten) 9 Νοέμ-19 ΑπρΔΟ: Leif Klinkhardt; Π: Frank Van Laecke
Iphigenia in Aulis (concert) (Gluck) 25-26 ΙανΔΟ: Werner Seitzer
La cage aux folles (Herman) 15 Φεβ-20 ΙούλΔΟ: Leif Klinkhardt; Π: Katja Buhl
Der Zarewitsch (Lehár) 22 Μάρ-11 ΙούλΠ: Klaus-Dieter Köhler
Fidelio (Beethoven) 17 Μάι-13 ΙούλΔΟ: Werner Seitzer
Hof, Theater Hof  / 
Fidelio (Beethoven) 21 Σεπτ-25 ΔεκΔΟ: Arn Goerke; Π: Christian Tombeil
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 26 Οκτ-6 ΑπρΔΟ: Kai Tietje; Π: Roland Hüve
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 30 Νοέμ-12 ΜάιΔΟ: Arn Goerke; Π: Holger Seitz
Winterreise (Schubert) 3 Δεκ
Die tote Stadt (Korngold) 8 Μάρ-21 ΑπρΔΟ: Arn Goerke; Π: Jens Pesel
Der Liebestrank (Donizetti) 8 Ιούν-14 ΙούλΔΟ: Ivo Hentschel; Π: Ulrich Peters
Aida (Verdi) 20 Σεπτ-25 ΝοέμΔΟ: Arn Goerke; Π: Klaus Kusenberg
La cage aux folles (Herman) 25 Οκτ-16 ΜάρΔΟ: Ivo Hentschel; Π: Reinhardt Friese
Frau Luna (Lincke) 20 Δεκ-25 ΜάιΔΟ: Roland Vieweg; Π: Karsten Jesgarz
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 14 Μάρ-16 ΙούλΔΟ: Ivo Hentschel; Π: Peter Kupke
Fräulein Julie (Bibalo) 27 Απρ-21 ΙούνΔΟ: Roland Vieweg; Π: Uwe Drechsel
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 Ιούν-19 ΙούλΔΟ: Arn Goerke; Π: François de Carpentries
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Wilhelm Tell (Rossini) 22 Σεπτ-15 ΔεκΔΟ: Uwe Sandner; Π: Urs Häberli
Im weißen Rößl (Benatzky) 3 Νοέμ-7 ΑπρΔΟ: Rodrigo Tomillo; Π: Holger Pototzki
Nabucco (Verdi) 19 Ιαν-9 ΜάιΔΟ: Markus Bieringer; Π: Kerstin Maria Pöhler
Wozzeck (Berg) 2 Μάρ-13 ΑπρΔΟ: Uwe Sandner; Π: Urs Häberli
Messa da Requiem (Verdi) 24-28 ΜάρΔΟ: Uwe Sandner
Così fan tutte (Mozart) 20 Απρ-7 ΙούλΔΟ: Markus Bieringer; Π: Andreas Bronkalla
Aida (John,E) 18 Μάι-5 ΙούλΔΟ: Markus Bieringer; Π: Johannes Reitmeier
Tod in Venedig (Britten) 14 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Uwe Sandner; Π: Alvaro Schoeck
Regina (Lortzing) 21 Σεπτ-27 ΔεκΔΟ: Uwe Sandner; Π: Hansgünther Heyme
Aida (John,E) 29 Σεπτ-25 ΔεκΔΟ: Markus Bieringer; Π: Johannes Reitmeier
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 26 Οκτ-25 ΜάιΔΟ: Rodrigo Tomillo; Π: Reto Lang
Da kommt noch wer (Vaage) 2 Νοέμ-25 ΙανΔΟ: Markus Bieringer; Π: Bruno Berger-Gorski
Ein Mond aus kochender Milch (Kerger) 2 Νοέμ-25 ΙανΔΟ: Markus Bieringer; Π: Bruno Berger-Gorski
Viva la Mamma (Donizetti) 21 Δεκ-13 ΙούνΔΟ: Rodrigo Tomillo; Π: Anatol Preissler
Iphigenia in Aulis (Gluck) 22 Φεβ-3 ΜάιΔΟ: Markus Bieringer; Π: Benjamin Schad
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 6 Απρ-4 ΙούλΔΟ: Uwe Sandner; Π: Urs Häberli
Manon Lescaut (Puccini) 17 Μάι-10 ΙούλΔΟ: Uwe Sandner; Π: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
West Side Story (Bernstein) 14 Ιούν-13 ΙούλΔΟ: Markus Bieringer; Π: Cusch Jung
Karlsruhe, Badisches Staatstheater  / 
Ritter Blaubart (Offenbach) 23 Σεπτ-9 ΝοέμΔΟ: Markus Bieringer; Π: Aron Stiehl
Tannhäuser (Wagner) 7 Οκτ-9 ΙούνΔΟ: Justin Brown; Π: Aron Stiehl
Rigoletto (Verdi) 10-27 ΟκτΔΟ: Johannes Willig; Π: Jim Lucassen
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 14 Οκτ-30 ΔεκΔΟ: Justin Brown; Π: Arila Siegert
Wallenberg (Tüür) 26 Οκτ-30 ΝοέμΔΟ: Johannes Willig; Π: Tobias Kratzer
Carmen (Bizet) 3 Νοέμ-23 ΑπρΔΟ: Johannes Willig; Π: Achim Thorwald
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Νοέμ-23 ΙανΔΟ: Ulrich Wagner; Π: Achim Thorwald
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 8 Δεκ-28 ΙούνΔΟ: Florian Ziemen; Π: Bernd Mottl
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Δεκ-6 ΑπρΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Ulrich Peters
Die Trojaner (Berlioz) 13 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Justin Brown; Π: David Hermann
Die Vestalin (Spontini) 26 Ιαν-26 ΜάιΔΟ: Johannes Willig; Π: Aron Stiehl
Der Sieg von Schönheit und Täuschung (Barry) 16-23 ΦεβΔΟ: Richard Baker; Π: Sam Brown
Der Sieg von Zeit und Wahrheit (Handel) 16-23 ΦεβΔΟ: Richard Baker; Π: Sam Brown
Alessandro (Handel) 20-24 ΦεβΔΟ: Michael Form; Π: Alexander Fahima
Robin Hood (Schwemmer) 3+ ΜάρΠ: Nelly Danker
Tosca (Puccini) 9 Μάρ-7 ΑπρΔΟ: Christoph Gedschold; Π: John Dew
Das Rheingold (Wagner) 27 ΜάρΔΟ: Justin Brown; Π: Denis Krief
Die Walküre (Wagner) 28 ΜάρΔΟ: Justin Brown; Π: Denis Krief
Siegfried (Wagner) 30 ΜάρΔΟ: Justin Brown; Π: Denis Krief
Götterdämmerung (Wagner) 1 ΑπρΔΟ: Justin Brown; Π: Denis Krief
Border (Vollmer) 17 Απρ-18 ΙούλΔΟ: Steven Moore; Π: Ulrike Stöck
Die Regimentstochter (Donizetti) 20 Απρ-3 ΙούλΔΟ: Johannes Willig; Π: Aurelia Eggers
Die Passagierin (Weinberg) 18 Μάι-14 ΙούλΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Holger Müller-Brandes
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 22 Ιούν-19 ΙούλΠ: Pavel Fieber
Peter Grimes (Britten) 6-18 ΙούλΔΟ: Justin Brown; Π: Christopher Alden
Peter Grimes (Britten) 15 Σεπτ-30 ΝοέμΔΟ: Justin Brown; Π: Christopher Alden
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 21 Σεπτ-17 ΙανΔΟ: Johannes Willig; Π: Pavel Fieber
Die Regimentstochter (Donizetti) 3 Οκτ-27 ΝοέμΔΟ: Justus Thorau; Π: Aurelia Eggers
Ein Maskenball (Verdi) 12 Οκτ-27 ΙούνΔΟ: Johannes Willig / Christoph Gedschold; Π: Aron Stiehl
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 Οκτ-10 ΙανΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Achim Thorwald
Rigoletto (Verdi) 3 Νοέμ-9 ΜάρΔΟ: Johannes Willig; Π: Jim Lucassen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-28 ΔεκΔΟ: Ulrich Wagner; Π: Achim Thorwald
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Δεκ-5 ΙούλΔΟ: Justin Brown; Π: Lorenzo Fioroni
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Ιαν-28 ΙούνΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Ulrich Peters
Doctor Atomic (Adams) 25 Ιαν-25 ΜάιΔΟ: Johannes Willig; Π: Yuval Sharon
Tannhäuser (Wagner) 9 Φεβ-20 ΑπρΔΟ: Justin Brown; Π: Aron Stiehl
Riccardo Primo (Handel) 21-27 ΦεβΔΟ: Michael Hofstetter; Π: Benjamin Lazar
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 23 Φεβ-23 ΑπρΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Annette Weber
Die Passagierin (Weinberg) 21 Μάρ-16 ΜάιΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Holger Müller-Brandes
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 27 Απρ-12 ΙούλΔΟ: Justin Brown; Π: Tobias Kratzer
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 14 Ιούν-22 ΙούλΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Tobias Heyder
Die Nachtigall (Stravinsky) 14 Ιούν-22 ΙούλΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Tim Plegge
Boris Godunow (Musorgsky) 19-26 ΙούλΔΟ: Justin Brown; Π: David Hermann
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Orpheus (Henze) 15 Σεπτ-30 ΟκτΔΟ: Patrik Ringborg; Π: Johannes Wieland
Fidelio (Beethoven) 22 Σεπτ-18 ΜάιΔΟ: Yoel Gamzou; Π: Elmar Gehlen
A Midsummer Night's Dream (Britten) 26 Σεπτ-10 ΝοέμΔΟ: Alexander Hannemann; Π: Nadja Loschky
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 27 Οκτ-31 ΜάιΔΟ: Alexander Hannemann / Thomas Rimes / Xin Tan; Π: Dominique Mentha
Das tapfere Schneiderlein (Mitterer) 3 Νοέμ-16 ΦεβΔΟ: Giulia Glennon; Π: Espen Fegran
Così fan tutte (Mozart) 8 Δεκ-22 ΜάιΔΟ: Patrik Ringborg / Alexander Hannemann; Π: Patrick Schlösser
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 Δεκ-13 ΙανΔΟ: Patrik Ringborg; Π: Elmar Gehlen
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Ιαν-7 ΑπρΔΟ: Patrik Ringborg / Alexander Hannemann; Π: Katharina Thoma
Evita (Lloyd Webber) 26 Ιαν-4 ΙούλΔΟ: Yoel Gamzou / Thomas Rimes / Xin Tan; Π: Tom Ryser
Otello (Verdi) 2 Φεβ-31 ΜάρΔΟ: Yoel Gamzou; Π: Volker Schmalöer
L'olimpiade (Vivaldi) 9 Μάρ-30 ΜάιΔΟ: Jörg Halubek; Π: Dominique Mentha
Tannhäuser (Wagner) 16 Απρ-22 ΙούνΔΟ: Patrik Ringborg; Π: Lorenzo Fioroni
The Turn of the Screw (Britten) 15 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Alexander Hannemann; Π: Paul Esterhazy
Tosca (Puccini) 21 Σεπτ-19 ΑπρΔΟ: Yoel Gamzou / Patrik Ringborg; Π: Adriana Altaras
La bohème (Puccini) 27 Σεπτ-31 ΙανΔΟ: Alexander Hannemann / Thomas Rimes; Π: Philipp Kochheim
The Turn of the Screw (Britten) 4-27 ΟκτΔΟ: Alexander Hannemann; Π: Paul Esterhazy
Samson und Dalila (concert) (Saint-Saëns) 12 Οκτ-17 ΝοέμΔΟ: Yoel Gamzou
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Νοέμ-11 ΙούλΔΟ: Patrik Ringborg / Yoel Gamzou / Alexander Hannemann; Π: Volker Schmalöer
Saul (Handel) 14 Δεκ-27 ΜάρΔΟ: Jörg Halubek; Π: Katharina Thoma
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Δεκ-4 ΙανΔΟ: Patrik Ringborg; Π: Elmar Gehlen
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 1 Φεβ-13 ΙούλΔΟ: Marco Zeiser Celesti; Π: Patrick Schlösser
Die Zauberflöte (Mozart) 7 Φεβ-4 ΜάιΔΟ: Alexander Hannemann / Xin Tan; Π: Katharina Thoma
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 Μάρ-5 ΙούνΔΟ: Alexander Hannemann; Π: Stephan Müller
La Voix humaine (Poulenc) 1 Μάρ-5 ΙούνΔΟ: Alexander Hannemann; Π: Stephan Müller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 24 Μάι-28 ΙούνΔΟ: Patrik Ringborg; Π: Michael Schulz
Rigoletto (Verdi) 5-12 ΙούλΔΟ: Yoel Gamzou; Π: Sonja Trebes
Kiel, Theater Kiel  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 9 Σεπτ-12 ΙούνΔΟ: Michael Nündel; Π: Thomas Enzinger
La traviata (Verdi) 29 Σεπτ-9 ΙούνΔΟ: Leo Siberski; Π: Thomas Wünsch
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Οκτ-4 ΙανΔΟ: Mariano Rivas; Π: Lars Peter
La Voix humaine (Poulenc) 5 Νοέμ-3 ΔεκΔΟ: Mzia Jajanidze; Π: Tobias Ribitzki
Agrippina (Handel) 10 Νοέμ-15 ΙούνΔΟ: Rubén Dubrovsky; Π: Arila Siegert
Der fliegende Holländer (Wagner) 26 Ιαν-17 ΜάιΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Carlos Wagner
Sekretärinnen (Wittenbrink) 30 Ιαν-9 ΜάιΔΟ: Michael Nündel; Π: Jörg Diekneite, Daniel Karasek
Don Giovanni (Mozart) 9 Μάρ-20 ΙούνΔΟ: Leo Siberski; Π: Dariusch Yazdkhasti
Pit und Paula - Frisch versalzen (Wilden,B) 5-26 ΑπρΔΟ: Michael Nündel; Π: Nele Tippelmann
Schachnovelle (Halffter) 18 Μάι-19 ΙούνΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Daniel Karasek
Der Troubadour (Verdi) 17-25 ΑύγΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Daniel Karasek
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Σεπτ-29 Δεκ
Sekretärinnen (Wittenbrink) 8 Σεπτ-21 ΑπρΔΟ: Michael Nündel; Π: Jörg Diekneite, Daniel Karasek
La traviata (Verdi) 14 Σεπτ-27 ΔεκΔΟ: Leo Siberski; Π: Uwe Schwarz
Jenůfa (Janáček) 28 Σεπτ-28 ΝοέμΔΟ: Leo Siberski; Π: Arila Siegert
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 9 Νοέμ-20 ΦεβΔΟ: Michael Nündel; Π: Michiel Dijkema
Madama Butterfly (Puccini) 14 Δεκ-19 ΦεβΔΟ: Leo Siberski; Π: Matthias von Stegmann
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Δεκ-26 Ιαν
Tristan und Isolde (Wagner) 25 Ιαν-9 ΙούνΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Daniel Karasek
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 15 Μάρ-22 ΜάιΔΟ: Leo Siberski; Π: Adriana Altaras
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 Μάι-25 ΙούνΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Roman Hovenbitzer
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 Νοέμ-10 ΦεβΔΟ: Enrico Delamboye; Π: Gabriele Wiesmüller
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 18 Νοέμ-27 ΙανΔΟ: Karsten Huschke; Π: Marcus Lobbes
Die Zauberflöte (Mozart) 22 Δεκ-16 ΙανΔΟ: Enrico Delamboye; Π: Cordula Däuper
Evita (Lloyd Webber) 29 Δεκ-12 ΜάιΔΟ: Christopher Bruckman; Π: Markus Dietze
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 Φεβ-5 ΜάιΔΟ: Enrico Delamboye; Π: Kathrin Prick
Weiße Rose (Zimmermann,U) 26 Μάρ-22 ΜάιΔΟ: Arno Waschk; Π: Anja Nicklich
Die Dreigroschenoper (Weill) 13 Απρ-24 ΜάιΔΟ: Karsten Huschke; Π: Markus Dietze
Rigoletto (Verdi) 27 Απρ-23 ΙούνΔΟ: Leslie Suganandarajah; Π: Gabriele Wiesmüller
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 1-15 ΙούνΔΟ: Enrico Delamboye
Der Freischütz (Weber) 21 Σεπτ-20 ΦεβΔΟ: Enrico Delamboye; Π: Philipp Kochheim
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Νοέμ-27 ΙούνΔΟ: Enrico Delamboye; Π: Cordula Däuper
Die Zauberflöte (Mozart) 5-25 Δεκ
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26-29 Δεκ
Die verkaufte Braut (Smetana) 18 Ιαν-26 ΜάιΔΟ: Joseph Bousso; Π: Thomas Münstermann
Abu Hassan (Weber) 8 Μάρ-10 ΜάιΔΟ: NN; Π: Doris Schumacher
Salome (Strauss) 22 Μάρ-29 ΙούνΔΟ: Enrico Delamboye; Π: Markus Dietze
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 Μάι-6 ΙούλΔΟ: Leslie Suganandarajah; Π: Beate Baron
Köln, Oper Köln  / 
La forza del destino (Verdi) 16 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Will Humburg; Π: Olivier Py
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 Οκτ-4 ΝοέμΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Uwe Eric Laufenberg
My Fair Lady (Loewe) 27 Οκτ-31 ΔεκΔΟ: Andreas Schüller; Π: Dietrich W Hilsdorf
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 27 Οκτ-21 ΔεκΔΟ: Raimund Laufen; Π: Eike Ecker
Fidelio (Beethoven) 18 Νοέμ-7 ΔεκΔΟ: Markus Poschner
Così fan tutte (Mozart) 24 Νοέμ-3 ΙανΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Uwe Eric Laufenberg
La clemenza di Tito (Mozart) 15 Δεκ-6 ΙανΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Uwe Eric Laufenberg
L'Artaserse (concert) (Vinci) 19-27 ΔεκΔΟ: Diego Fasolis
Anna Bolena (Donizetti) 17 Φεβ-10 ΜάρΔΟ: Alessandro De Marchi; Π: Tobias Hoheisel, Imogen Kogge
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 8 Μάρ-12 ΑπρΔΟ: Raimund Laufen; Π: Brigitta Gillessen
The Turn of the Screw (Britten) 17 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Raimund Laufen; Π: Benjamin Schad
Parsifal (Wagner) 29 Μάρ-14 ΑπρΔΟ: Markus Stenz; Π: Carlus Padrissa, La Fura dels Baus
Die Gezeichneten (Schreker) 20 Απρ-18 ΜάιΔΟ: Markus Stenz; Π: Patrick Kinmonth
Schwester Angelica (Puccini) 9-30 ΜάιΔΟ: Dirk Kaftan; Π: Sabine Hartmannshenn, Eva-Maria Höckmayr, Gabriele Rech
Der Mantel (Puccini) 9-30 ΜάιΔΟ: Dirk Kaftan; Π: Sabine Hartmannshenn, Eva-Maria Höckmayr, Gabriele Rech
Gianni Schicchi (Puccini) 9-30 ΜάιΔΟ: Dirk Kaftan; Π: Sabine Hartmannshenn, Eva-Maria Höckmayr, Gabriele Rech
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 9-29 ΙούνΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Uwe Eric Laufenberg
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 14-30 ΙούνΔΟ: Raimund Laufen; Π: Elena Tzavara
Attila (Verdi) 21-23 ΙούνΔΟ: Claude Schnitzler
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 14 Σεπτ-26 ΝοέμΔΟ: Rainer Mühlbach; Π: Eike Ecker
Tosca (Puccini) 15-28 ΣεπτΔΟ: Markus Stenz; Π: Thilo Reinhardt
Wozzeck (Berg) 29 Σεπτ-12 ΟκτΔΟ: Markus Stenz; Π: Ingo Kerkhof
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 20 Οκτ-3 ΝοέμΔΟ: Marc Piollet; Π: Dietrich W Hilsdorf
Alcina (Handel) 26 Οκτ-31 ΝοέμΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Ingo Kerkhof
Rigoletto (Verdi) 24 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Gerrit Prießnitz; Π: Katharina Thalbach
Musik (Langemann) 7-22 ΔεκΔΟ: Walter Kobéra; Π: Helene Hegemann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-26 ΔεκΔΟ: Markus Stenz; Π: Jürgen Rose
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 Δεκ-4 ΙανΔΟ: Gerrit Prießnitz
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 17-31 ΙανΔΟ: Rainer Mühlbach; Π: Elena Tzavara
La forza del destino (Verdi) 18-26 ΙανΔΟ: Will Humburg; Π: Olivier Py
Schneewittchen (Lange) 13-27 ΜάρΔΟ: Rainer Mühlbach; Π: Elena Tzavara
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 16-23 ΜάρΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Tilman Knabe
Jakob Lenz (Rihm) 22 Μάρ-13 ΑπρΔΟ: Alejo Perez; Π: Beatrice Lachaussée
Winterreise (Schubert) 4 Απρ
Der Freischütz (Weber) 12-27 ΑπρΔΟ: Markus Stenz; Π: Viesturs Kairišs
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 26 Απρ-11 ΙούνΔΟ: Rainer Mühlbach
Otello (Verdi) 18 Μάι-1 ΙούνΔΟ: Will Humburg; Π: Johannes Schaaf
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Andreas Schüller; Π: Bernd Mottl
Les Enfants Terribles (Glass) 25 ΙούνΔΟ: Rainer Mühlbach; Π: Anna Horn, Elena Tzavara, Götz Leineweber
Krefeld, Theater Krefeld  / 
Mazeppa (Tchaikovsky) 3 Νοέμ-28 ΔεκΔΟ: Mihkel Kütson / Alexander Steinitz; Π: Helen Malkowsky
Lustigen Nibelungen (Straus) 6 Νοέμ-5 ΑπρΔΟ: Andreas Fellner; Π: Hinrich Horstkotte
Das Land des Lächelns (Lehár) 8 Δεκ-15 ΜάρΔΟ: Alexander Steinitz; Π: Jakob Peters-Messer
Die Fledermaus (Strauss,J) 15 Δεκ-7 ΜάιΔΟ: Andreas Fellner; Π: Reinhardt Friese
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 12 Ιαν-27 ΜάρΔΟ: Karsten Seefing; Π: Jürgen Pöckel
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 2 Φεβ-16 ΙούλΔΟ: Alexander Steinitz; Π: Kobie van Rensburg
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 9 Μάρ-24 ΜάιΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Matthias Oldag
Das Land des Lächelns (Lehár) 4 Οκτ-29 ΔεκΔΟ: Alexander Steinitz; Π: Jakob Peters-Messer
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 13 Οκτ-11 ΜάρΔΟ: Alexander Steinitz; Π: Andreas Baesler
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 Νοέμ-18 ΙανΔΟ: Andreas Fellner; Π: Reinhardt Friese
Manon (Massenet) 1 Μάρ-3 ΙούλΔΟ: Mihkel Kütson; Π: François de Carpentries
Don Giovanni (Mozart) 10 Μάι-5 ΙούλΔΟ: Alexander Steinitz; Π: Kobie van Rensburg
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Ariadne auf Naxos (Strauss) 22 Σεπτ-31 ΔεκΔΟ: Matthias Foremny / Ulf Schirmer; Π: Karoline Gruber
Tosca (Puccini) 3 Οκτ-15 ΙούνΔΟ: Anthony Bramall; Π: Michiel Dijkema
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Οκτ-14 ΙούνΔΟ: William Lacey / Joongbae Jee; Π: Volker Vogel
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Οκτ-14 ΜάρΔΟ: William Lacey / Matthias Foremny / Milko Milev; Π: Ralf Nürnberger
Rigoletto (Verdi) 13 Οκτ-24 ΜάρΔΟ: Matthias Foremny; Π: Anthony Pilavachi
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 17 ΟκτΔΟ: Bo Price; Π: Anna Evans
My Fair Lady (Loewe) 19 Οκτ-9 ΙούλΔΟ: Roland Seiffarth; Π: Karl Zugowski
Der Graf von Monte Christo (Wildhorn) 24 Οκτ-5 ΙούλΔΟ: Stefan Diederich; Π: Cusch Jung
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 31 Οκτ-10 ΦεβΔΟ: Anthony Bramall / William Lacey; Π: Claus Guth
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 3 Νοέμ-14 ΙούλΔΟ: Roland Seiffarth; Π: Franziska Severin
Das schlaue Füchslein (Janáček) 10 Νοέμ-2 ΙούνΔΟ: Matthias Foremny; Π: Lotte de Beer
Macbeth (Verdi) 11 Νοέμ-21 ΔεκΔΟ: Matthias Foremny; Π: Peter Konwitschny
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 23 Νοέμ-31 ΜάιΔΟ: William Lacey; Π: Kerstin Polenske
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Νοέμ-20 ΔεκΔΟ: Ulf Schirmer / Anthony Bramall; Π: Birgit Eckenweber
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 1 Δεκ-3 ΜάρΔΟ: Roland Seiffarth; Π: Günter Lohse
La bohème (Puccini) 9 Δεκ-25 ΙανΔΟ: William Lacey; Π: Peter Konwitschny
Nabucco (Verdi) 6 Ιαν-9 ΙούνΔΟ: Anthony Bramall; Π: Dietrich W Hilsdorf
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 13 Ιαν-19 ΜάιΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Jochen Biganzoli
Der Ring für Kinder (Wagner) 19 Ιαν-21 ΜάιΔΟ: Stefan Diederich; Π: Jasmin Solfaghari
Così fan tutte (Mozart) 26 Ιαν-22 ΙούνΔΟ: Anthony Bramall; Π: Peter Konwitschny
Parsifal (Wagner) 13 Φεβ-20 ΜάιΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Roland Aeschlimann
Die Feen (Wagner) 16 Φεβ-24 ΜάιΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Renaud Doucet
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 2 Μάρ-25 ΜάιΔΟ: Matthias Foremny; Π: Nicolas Joel
Pinocchio (Valtinoni) 16 Μάρ-7 ΙούνΔΟ: Matthias Foremny; Π: Gundula Nowack
Der Wildschütz (Lortzing) 29 Μάρ-21 ΙούνΔΟ: Stefan Diederich; Π: Volker Vogel
Crazy For You (Gershwin) 6 Απρ-7 ΙούνΔΟ: Stefan Diederich; Π: Kerstin Polenske
Der Zarewitsch (Lehár) 13 Απρ-28 ΙούνΔΟ: Roland Seiffarth; Π: Volker Vogel
Das Fürstenkind (Lehár) 26 Απρ-30 ΙούνΔΟ: Stefan Diederich; Π: Volker Vogel
Das Rheingold (Wagner) 4 Μάι-16 ΙούνΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Rosamund Gilmore
Der fliegende Holländer (Wagner) 26 ΜάιΔΟ: Anthony Bramall; Π: Johanna Mangold, Anthony Bramall
Frau Luna (Lincke) 1 Ιούν-12 ΙούλΔΟ: Stefan Diederich; Π: Dominik Wilgenbus
Das Rheingold (Wagner) 22 Σεπτ-10 ΝοέμΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Rosamund Gilmore
Das Liebesverbot (Wagner) 29 Σεπτ-28 ΜάιΔΟ: Matthias Foremny / Jeremy Carnall; Π: Aron Stiehl
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 Οκτ-20 ΦεβΔΟ: Roland Seiffarth; Π: Franziska Severin
Die Zauberflöte (Mozart) 6 Οκτ-15 ΜάρΔΟ: Jeremy Carnall; Π: Ralf Nürnberger
Rigoletto (Verdi) 10 Οκτ-21 ΜάρΔΟ: Matthias Foremny; Π: Anthony Pilavachi
Nabucco (Verdi) 18 Οκτ-22 ΜάρΔΟ: Anthony Bramall; Π: Dietrich W Hilsdorf
Tosca (Puccini) 19 Οκτ-3 ΜάιΔΟ: Anthony Bramall; Π: Michiel Dijkema
Dornröschen (Humperdinck) 26 Οκτ-28 ΦεβΔΟ: Anthony Bramall
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 29 Οκτ-16 ΜάιΔΟ: Margherita Colombo; Π: Gundula Nowack
Frau Luna (Lincke) 31 Οκτ-31 ΔεκΔΟ: Stefan Diederich / Christoph-Johannes Eichhorn; Π: Dominik Wilgenbus
La traviata (Verdi) 2 Νοέμ-29 ΜάιΔΟ: NN; Π: Andreas Homoki
Der Wildschütz (Lortzing) 9 Νοέμ-2 ΦεβΔΟ: Stefan Diederich; Π: Volker Vogel
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 14 Νοέμ-18 ΙανΔΟ: Stefan Diederich; Π: Cusch Jung
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Νοέμ-4 ΑπρΔΟ: Roland Seiffarth; Π: Volker Vogel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-27 ΔεκΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Birgit Eckenweber
Die Walküre (Wagner) 7 Δεκ-11 ΙανΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Rosamund Gilmore
Pinocchio (Valtinoni) 11 Δεκ-8 ΜάιΠ: Gundula Nowack
La bohème (Puccini) 20 Δεκ-1 ΙανΔΟ: Matthias Foremny; Π: Peter Konwitschny
Elektra (Strauss) 12 Ιαν-31 ΜάιΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Peter Konwitschny
Der Ring für Kinder (Wagner) 8 Φεβ-22 ΙούνΔΟ: Stefan Diederich; Π: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 8 Φεβ-11 ΜάιΔΟ: Anthony Bramall; Π: Lindy Hume
Der Rosenkavalier (Strauss) 15 Φεβ-8 ΙούνΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Alfred Kirchner(original), Gundula Nowack(revival)
My Fair Lady (Loewe) 19 Φεβ-17 ΙούνΔΟ: Stefan Diederich / Frank-Michael Erben; Π: Karl Zugowski
Manon Lescaut (Puccini) 22 Φεβ-10 ΜάιΔΟ: Anthony Bramall; Π: Giancarlo del Monaco
Der Graf von Monte Christo (Wildhorn) 27 Φεβ-29 ΜάιΔΟ: Stefan Diederich; Π: Cusch Jung
Die lustige Witwe (Lehár) 22 Μάρ-13 ΙούλΔΟ: Stefan Diederich / Georg Fritzsch; Π: Volker Vogel
Parsifal (Wagner) 30 Μάρ-18 ΑπρΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Roland Aeschlimann
The Rake's Progress (Stravinsky) 6 Απρ-18 ΜάιΔΟ: Anthony Bramall; Π: Damiano Michieletto
Die Feen (Wagner) 20 Απρ-27 ΙούνΔΟ: Matthias Foremny; Π: Renaud Doucet
Der Opernball (Heuberger) 10 Μάι-8 ΙούλΔΟ: Stefan Diederich; Π: Volker Vogel
Der Waffenschmied (Lortzing) 24 Μάι-15 ΙούνΔΟ: Stefan Diederich; Π: Stefan Petraschewsky
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 14-28 ΙούνΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Balázs Kovalik
Messa da Requiem (Verdi) 29 ΙούνΔΟ: Anthony Bramall
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
Le cinesi (Gluck) 9 ΣεπτΔΟ: Werner Ehrhardt; Π: Igor Folwill
Leinen aus Smyrna (Rushton) 24-25 ΝοέμΔΟ: Herbert Götz; Π: Gabriele Rech
Peters Bryllup (Schultz) 16 ΙούνΔΟ: Werner Ehrhardt
Serse (Handel) 21 ΣεπτΔΟ: Wolfgang Katschner; Π: André Bücker
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 3 ΝοέμΔΟ: Werner Ehrhardt
La Dirindina (Scarlatti,D) 25-26 ΑπρΔΟ: Werner Ehrhardt; Π: Kay Link
La serva padrona (Pergolesi) 25-26 ΑπρΔΟ: Werner Ehrhardt; Π: Kay Link
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Parsifal (Wagner) 2 Σεπτ-5 ΜάιΔΟ: Roman Brogli-Sacher; Π: Anthony Pilavachi
Elektra (Strauss) 12 Οκτ-14 ΜάρΔΟ: Roman Brogli-Sacher; Π: Reto Nickler
My Fair Lady (Loewe) 17 Οκτ-24 ΜάιΔΟ: Ludwig Pflanz; Π: Jürgen Pöckel
La vida breve (Falla) 18 Οκτ-8 ΔεκΔΟ: Roman Brogli-Sacher; Π: Rosetta Cucchi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 Οκτ-8 ΔεκΔΟ: Roman Brogli-Sacher; Π: Rosetta Cucchi
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 26 Οκτ-15 ΔεκΔΟ: NN; Π: Wolf Widder
Das Land des Lächelns (Lehár) 16 Νοέμ-12 ΙούνΔΟ: Ludwig Pflanz; Π: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Ludwig Pflanz; Π: Herbert Adler
Macbeth (Verdi) 11 Ιαν-7 ΙούνΔΟ: NN; Π: Alberto Triola
Idomeneo re di Creta (Mozart) 22 Φεβ-9 ΙούνΔΟ: Giuseppe Finzi; Π: Rosetta Cucchi
Evita (Lloyd Webber) 8 Μάρ-8 ΙούνΔΟ: Ludwig Pflanz; Π: Jörg Fallheier
Die tote Stadt (Korngold) 5 Απρ-15 ΙούνΔΟ: Brian Schembri; Π: Dieter Kaegi
Thaïs (Massenet) 17 Μάι-13 ΙούνΔΟ: Daniel Inbal; Π: Marc Adam
Der Mann von La Mancha (Leigh) 23 Αύγ-19 ΑπρΔΟ: Ludwig Pflanz; Π: Pascale Chevroton
Idomeneo re di Creta (Mozart) 13 Σεπτ-21 ΝοέμΔΟ: Andreas Wolf; Π: Rosetta Cucchi
Siegfried für Kinder (Wagner) 22 Σεπτ-25 Φεβ
Tristan und Isolde (Wagner) 6 Οκτ-11 ΜάιΔΟ: Roman Brogli-Sacher; Π: Anthony Pilavachi
Thaïs (Massenet) 18 Οκτ-9 ΦεβΔΟ: Andreas Wolf; Π: Marc Adam
Don Carlos (Verdi) 8 Νοέμ-22 ΜάρΔΟ: Ryusuke Numajiri; Π: Sandra Leupold
Rigoletto für Jugendliche (Verdi) 9 Νοέμ-18 Φεβ
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 Δεκ-6 ΦεβΔΟ: Ludwig Pflanz; Π: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Ludwig Pflanz; Π: Herbert Adler
Der Wildschütz (Lortzing) 17 Ιαν-22 ΙούνΔΟ: NN; Π: Anthony Pilavachi
Armide (Gluck) 28 Φεβ-26 ΙούνΔΟ: Christoph Spering; Π: Michael Wallner
My Fair Lady (Loewe) 7 Μάρ-27 ΙούνΔΟ: Ludwig Pflanz; Π: Jürgen Pöckel
Madama Butterfly (Puccini) 21 Μάρ-13 ΙούνΔΟ: Ryusuke Numajiri; Π: Jürgen Pöckel
Der Zwerg (Zemlinsky) 8 Απρ-14 ΙούνΔΟ: Ryusuke Numajiri; Π: Bernd Reiner Krieger
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 8 Απρ-14 ΙούνΔΟ: Ryusuke Numajiri; Π: Bernd Reiner Krieger
La cenerentola (Rossini) 30 Μάι-28 ΙούνΔΟ: Ryusuke Numajiri; Π: Cordula Däuper
The Brothers (Antheil) 5-19 Ιούν
Venus in Africa (Antheil) 5-19 Ιούν
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 22 Σεπτ-25 ΔεκΔΟ: Gernot Sahler / Nezih Seckin / Urs-Michael Theus; Π: Hajo Fouquet
Die chinesische Nachtigall (Hilsberg) 29 Σεπτ-22 ΔεκΔΟ: Deborah Coombe; Π: Nilufar K Münzing
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 Οκτ-30 ΙανΔΟ: Nezih Seckin; Π: Iris Ini Gerath
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 17 Νοέμ-13 ΔεκΔΟ: Nezih Seckin; Π: Friedrich von Mansberg
Julius Caesar (Handel) 11 Ιαν-7 ΜάρΔΟ: Kathy Nierenz / Daniel Stickan; Π: Friedrich von Mansberg
Madama Butterfly (Puccini) 2 Μάρ-29 ΜάιΔΟ: Urs-Michael Theus; Π: Hajo Fouquet
Zar und Zimmermann (Lortzing) 22-30 ΙούνΔΟ: Nezih Seckin; Π: Iris Ini Gerath
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Σεπτ-25 ΔεκΔΟ: Thomas Dorsch; Π: Hajo Fouquet
Zar und Zimmermann (Lortzing) 3 Οκτ-1 ΜάρΔΟ: Nezih Seckin; Π: Iris Ini Gerath
Werther (Massenet) 12 ΔεκΔΟ: Thomas Dorsch; Π: Friedrich von Mansberg
Max und Moritz (Hilsberg) 19 ΙανΔΟ: Deborah Coombe; Π: Nilufar K Münzing
Carmina Burana (Orff) 8 Μάρ-11 ΙούνΔΟ: Thomas Dorsch / Joachim Vogelsänger / Henning Voss; Π: Hajo Fouquet
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Thomas Dorsch; Π: Iris Ini Gerath
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Don Carlos (Verdi) 15 Σεπτ-25 ΝοέμΔΟ: Michael Balke / Hermann Dukek; Π: Bruno Berger-Gorski
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 6 Οκτ-19 ΙανΔΟ: Kimbo Ishii-Eto; Π: Christian Poewe
Carmina Burana (Orff) 7 Οκτ-26 ΜάιΔΟ: Michael Balke; Π: Gonzalo Galguera
Die Dreigroschenoper (Weill) 20 Οκτ-15 ΔεκΔΟ: Maria Hinze; Π: Jan Jochymski
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Νοέμ-6 ΙανΔΟ: Michael Balke / Pawel Poplawski; Π: Karen Stone
Sweeney Todd (Sondheim) 17 Νοέμ-9 ΜάιΔΟ: David Levi; Π: Leonard Prinsloo
Hello, Dolly! (Herman) 6 Δεκ-20 ΜάιΔΟ: Martin Wagner; Π: Leonard Prinsloo
Madame Butterfly (Puccini) 7 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Kimbo Ishii-Eto / Pawel Poplawski; Π: Olivia Fuchs
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11 Ιαν-17 ΜάρΔΟ: Michael Balke / Kimbo Ishii-Eto; Π: Karen Stone
Ein Sommernachtstraum (Britten) 26 Ιαν-6 ΑπρΔΟ: Pawel Poplawski; Π: Aniara Amos
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 7 Φεβ-7 ΑπρΔΟ: Pawel Poplawski; Π: Christian von Götz
Kiss me, Kate (Porter) 16 Μάρ-2 ΙούνΔΟ: Kimbo Ishii-Eto; Π: Walter Sutcliffe
El rey de Harlem (Henze) 12 ΑπρΔΟ: Hermann Dukek; Π: Johannes Bergmann
Maria Stuarda (Donizetti) 13 Απρ-4 ΙούνΔΟ: Michael Balke; Π: Karen Stone
Tristan und Isolde (Wagner) 11 Μάι-1 ΙούνΔΟ: Kimbo Ishii-Eto; Π: Stephen Lawless
Les Miserables (Schoenberg,C) 21 Ιούν-20 ΙούλΔΟ: Pawel Poplawski / Hermann Dukek; Π: Gil Mehmert
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 14 Σεπτ-12 ΙανΔΟ: Michael Balke; Π: Karen Stone
Kiss me, Kate (Porter) 20 Σεπτ-26 ΙανΔΟ: Kimbo Ishii-Eto / Martin Wagner; Π: Walter Sutcliffe
Don Giovanni (Mozart) 22 Σεπτ-20 ΟκτΔΟ: Pawel Poplawski / Michael Balke; Π: Oliver Knopik
Der fliegende Holländer (Wagner) 10 ΟκτΔΟ: Hermann Dukek; Π: Lucas Simon
Macbeth (Verdi) 2 Νοέμ-27 ΑπρΔΟ: Kimbo Ishii-Eto; Π: Volker Lösch
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 16 Νοέμ-2 ΜάρΔΟ: Michael Balke; Π: Therese Schmidt
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Νοέμ-14 ΔεκΔΟ: Kimbo Ishii-Eto; Π: Holger Pototzki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-30 ΔεκΔΟ: Michael Balke; Π: Karen Stone
Sweeney Todd (Sondheim) 18 Δεκ-30 ΜάιΔΟ: David Levi; Π: Leonard Prinsloo
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25 Ιαν-31 ΜάιΔΟ: Michael Balke / Pawel Poplawski; Π: Christian von Götz
Der Rosenkavalier (Strauss) 22 Φεβ-10 ΜάιΔΟ: Kimbo Ishii-Eto / Michael Balke; Π: Olivia Fuchs
Otto (Handel) 15-22 ΜάρΔΟ: Stephan Schultz; Π: Arila Siegert
Der Bettelstudent (Millöcker) 3-23 ΜάιΔΟ: Pawel Poplawski; Π: Nico Rabenald
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Elektra (Strauss) 7 Σεπτ-25 ΙανΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Tilman Knabe
Così fan tutte (Mozart) 9 Οκτ-2 ΑπρΔΟ: Andreas Hotz; Π: Johannes Schütz
Fatinitza (Suppé) 2 Νοέμ-8 ΜάρΔΟ: Florian Csizmadia; Π: Lydia Steier
Der Prinz von Homburg (Henze) 12 Ιαν-3 ΜάιΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Christof Nel
Stabat Mater (Pergolesi) 31 Ιαν-12 ΜάιΔΟ: Stephan Zilias; Π: Georg Schütky
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 23 Μάρ-26 ΜάιΔΟ: Florian Csizmadia; Π: Johannes Erath
Tristan und Isolde (Wagner) 20 Απρ-9 ΜάιΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Tilman Knabe
Gerusalemme liberata (Pallavicino) 17 Μάι-20 ΙούνΔΟ: Wolfgang Katschner; Π: Sandra Leupold
Macbeth (Verdi) 9-26 ΙούνΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Tatjana Gürbaca
Mefistofele (Boito) 6 Σεπτ-25 ΟκτΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Lorenzo Fioroni
Macbeth (Verdi) 19 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Tatjana Gürbaca
Rinaldo (Handel) 31 Οκτ-30 ΝοέμΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Tatjana Gürbaca
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 10+ ΝοέμΔΟ: Florian Csizmadia; Π: Johannes Erath
La traviata (Verdi) 11+ ΙανΔΟ: Florian Csizmadia; Π: Vera Nemirova
Don Giovanni (Mozart) 22+ ΜάρΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Tilman Knabe
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Temistocle (Bach,JC) 21 Σεπτ-20 ΙούλΔΟ: Joseph Trafton; Π: Joachim Schlömer, Sebastian Bauer
Lohengrin (Wagner) 28 Σεπτ-1 ΝοέμΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: Tilman Knabe
Turandot (Puccini) 30 Σεπτ-18 ΙανΔΟ: Joseph Trafton; Π: Regula Gerber
The Outcast (Neuwirth) 14 Οκτ-5 ΔεκΔΟ: Joseph Trafton; Π: Michael Simon
La fanciulla del West (Puccini) 20 Οκτ-5 ΙούνΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: Tilman Knabe
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Οκτ-9 ΙούνΔΟ: Joseph Trafton; Π: Joachim Schlömer
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 Νοέμ-6 ΙούλΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: Friedrich Meyer-Oertel
Werther (Massenet) 17 Νοέμ-20 ΜάρΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: David Mouchtar-Samorai
Un ballo in maschera (Verdi) 18 Νοέμ-13 ΙανΔΟ: Joseph Trafton; Π: Werner Schroeter
Siegfried (Wagner) 1 Δεκ-4 ΙούλΔΟ: Dan Ettinger; Π: Achim Freyer, Sebastian Bauer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Δεκ-1 ΦεβΔΟ: Joseph Trafton; Π: Wolfgang Blum
Tosca (Puccini) 12 Δεκ-12 ΜάιΔΟ: Dan Ettinger; Π: Renate Ackermann
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 Ιαν-18 ΜάιΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: Monique Wagemakers
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 9 Ιαν-20 ΜάιΔΟ: Joseph Trafton; Π: Regula Gerber
Don Carlos (Verdi) 2 Φεβ-23 ΙούλΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: Jens Daniel Herzog
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 Φεβ-4 ΜάιΔΟ: Joseph Trafton; Π: Christian Pade
Götterdämmerung (Wagner) 22 Μάρ-7 ΙούλΔΟ: Dan Ettinger; Π: Achim Freyer
Parsifal (Wagner) 29 Μάρ-19 ΜάιΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: Hans Schüler
Das Rheingold (Wagner) 11 Απρ-28 ΙούνΔΟ: Dan Ettinger; Π: Achim Freyer
Die Walküre (Wagner) 25 Απρ-30 ΙούνΔΟ: Dan Ettinger; Π: Achim Freyer
Der Idiot (Weinberg) 5 Μάι-17 ΙούλΔΟ: Thomas Sanderling; Π: Regula Gerber
Szenen aus Goethes Faust (concert) (Schumann) 15 Μάι-14 ΙούλΔΟ: Joseph Trafton
Otello (Verdi) 29 Μάι-16 ΙούλΔΟ: Dan Ettinger; Π: Chris Alexander
Neumond (Ronchetti) 4-6 ΙούνΔΟ: Joseph Trafton; Π: Christian Pade
Company (Sondheim) 15 Ιούν-21 ΙούλΔΟ: William Ward; Π: Roland Hüve
The Turn of the Screw (Britten) 12-24 ΙούλΔΟ: Joseph Trafton; Π: Frank Hilbrich
Simon Boccanegra (Verdi) 25 ΙούλΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: David Mouchtar-Samorai
The Turn of the Screw (Britten) 20 Σεπτ-4 ΑπρΔΟ: Joseph Trafton; Π: Frank Hilbrich
Company (Sondheim) 21 Σεπτ-22 ΜάρΔΟ: Christiaan Crans; Π: Roland Hüve
Simon Boccanegra (Verdi) 25 Σεπτ-5 ΙανΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: David Mouchtar-Samorai
Madama Butterfly (Puccini) 2 Οκτ-15 ΦεβΔΟ: Joseph Trafton; Π: Wolfgang Blum
Der Freischütz (Weber) 25 Οκτ-27 ΙούνΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: Armin Holz
My Fair Lady (Loewe) 26-29 ΟκτΔΟ: Joseph Trafton; Π: Helmut Baumann, Jürg Burth
La scala di seta (Rossini) 7 Νοέμ-19 ΙανΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: Lukas Hemleb
Carmina Burana (concert) (Orff) 22 Νοέμ-7 ΦεβΔΟ: Dan Ettinger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 ΝοέμΔΟ: Joseph Trafton; Π: Wolfgang Blum
Falstaff (Verdi) 14 Δεκ-4 ΙούνΔΟ: Dan Ettinger; Π: Christof Nel
Don Carlos (Verdi) 29 Δεκ-29 ΙούνΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: Jens-Daniel Herzog
Der Idiot (Weinberg) 12 Ιαν-22 ΦεβΔΟ: Thomas Sanderling; Π: Regula Gerber
Der Sturm (Purcell) 18+ ΙανΠ: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 9 ΦεβΔΟ: Joseph Trafton; Π: Joachim Schloemer
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 14 Φεβ-30 ΙούλΔΟ: Dan Ettinger; Π: Cordula Däuper
Elektra (Strauss) 14-27 ΜάρΔΟ: Dan Ettinger; Π: Ruth Berghaus
Stiffelio (Verdi) 29 Μάρ-5 ΙούνΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: Regula Gerber
Der Rosenkavalier (Strauss) 7 Μάι-22 ΙούνΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: Oliver Tambosi
Böse Geister (Hölszky) 31 Μάι-29 ΙούλΠ: Joachim Schlömer
Mitridate, re di Ponto (Mozart) 13 ΙούλΔΟ: Dennis Russell Davies; Π: Nicolas Brieger
Opera anthology (Mozart) 13 Ιούλ
Meiningen, Das Meininger Theater  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 Σεπτ-24 ΜάρΔΟ: Sierd Quarré / Gregor Rot; Π: Rudolf Frey
Ein Maskenball (Verdi) 27 ΟκτΔΟ: Philippe Bach; Π: Ansgar Haag
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Νοέμ-22 ΦεβΔΟ: Philippe Bach; Π: Rudolf Frey
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Ιαν-2 ΙούνΔΟ: Gregor Rot; Π: Georg Blüml
Das Liebesverbot (Wagner) 2 Φεβ-22 ΜάιΔΟ: Philippe Bach; Π: Ansgar Haag
Tristan und Isolde (Wagner) 1 Μάρ-21 ΙούνΔΟ: Philippe Bach; Π: Gerd Heinz
Der Bettelstudent (Millöcker) 10 Μάι-14 ΙούλΔΟ: Gregor Rot; Π: Wolfgang Quetes
I puritani (Bellini) 5-13 ΙούλΔΟ: Leo McFall; Π: Bernd-Dieter Müller
I puritani (Bellini) 15 Σεπτ-9 ΜάιΔΟ: Leo McFall; Π: Bernd-Dieter Müller
Der Bettelstudent (Millöcker) 28 Σεπτ-6 ΙούλΔΟ: Gregor Rot; Π: Wolfgang Quetes
Rigoletto (Verdi) 18 Οκτ-29 ΙούνΔΟ: Philippe Bach; Π: Ansgar Haag
Requiem (Verdi) 26 ΟκτΔΟ: Leo McFall
Tristan und Isolde (Wagner) 1 Νοέμ-9 ΙανΔΟ: Philippe Bach; Π: Gerd Heinz
Anya 17 (Gorb) 28 Νοέμ-8 ΦεβΔΟ: Leo McFall; Π: Mareike Zimmermann
Der Zarewitsch (Lehár) 24 Ιαν-7 ΙούνΔΟ: Gregor Rot; Π: Lars Wernecke
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Φεβ-17 ΙούλΔΟ: Philippe Bach; Π: Rudolf Frey
Der Rosenkavalier (Strauss) 4 Απρ-16 ΙούλΔΟ: Philippe Bach; Π: Rudolf Frey
Gianni Schicchi (Puccini) 20 Ιούν-5 ΙούλΔΟ: Leo McFall; Π: Gerd Heinz
Der Bajazzo (Leoncavallo) 20 Ιούν-5 ΙούλΔΟ: Leo McFall; Π: Gerd Heinz
Mönchengladbach, Theater Mönchengladbach  / 
Norma (Bellini) 29 Σεπτ-12 ΔεκΔΟ: Andreas Fellner; Π: Thomas Wünsch
Le Villi (Puccini) 20+ ΙανΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Beverly Blankenship
Suor Angelica (Puccini) 20+ ΙανΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Beverly Blankenship
Die Fledermaus (Strauss,J) 25+ ΦεβΔΟ: Andreas Fellner; Π: Reinhardt Friese
Maskerade (Nielsen,C) 12 Απρ-17 ΙούλΔΟ: Alexander Steinitz; Π: Aron Stiehl
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 22 Ιούν-27 ΙούλΔΟ: Alexander Steinitz; Π: Andreas Baesler
Stiffelio (Verdi) 28 Σεπτ-7 ΜάρΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Helen Malkowsky
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 20 Οκτ-28 ΔεκΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Matthias Oldag
My Fair Lady (Loewe) 17 Νοέμ-30 ΜάρΔΟ: Andreas Fellner; Π: Roland Hüve
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 Ιαν-24 ΑπρΔΟ: Alexander Steinitz; Π: Jakob Peters-Messer
Mazeppa (Tchaikovsky) 13 Ιαν-24 ΑπρΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Helen Malkowsky
München, Bayerische Staatsoper  / 
Tannhäuser (Wagner) 23 Σεπτ-2 ΟκτΔΟ: Kent Nagano; Π: David Alden(original), Natascha Ursuliak(revival)
Fidelio (Beethoven) 30 Σεπτ-30 ΟκτΔΟ: Eivind Gullberg Jensen; Π: Calixto Bieito
Tosca (Puccini) 7-25 ΟκτΔΟ: Carlo Montanaro; Π: Luc Bondy
Babylon (Widmann) 27 Οκτ-10 ΝοέμΔΟ: Kent Nagano; Π: Carlus Padrissa
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 28 Οκτ-4 ΝοέμΔΟ: Kent Nagano; Π: Dmitri Tcherniakov
Rusalka (Dvořák,A) 5-16 ΝοέμΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Martin Kušej
Lohengrin (Wagner) 11-18 ΝοέμΔΟ: Lothar Koenigs; Π: Richard Jones
Turandot (Puccini) 22 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Marco Armiliato; Π: Carlus Padrissa
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Νοέμ-8 ΔεκΔΟ: Asher Fisch; Π: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
La bohème (Puccini) 6-14 ΔεκΔΟ: Paolo Carignani; Π: Otto Schenk
Anna Bolena (concert) (Donizetti) 12-16 ΔεκΔΟ: Pietro Rizzo
Rigoletto (Verdi) 15-30 ΔεκΔΟ: Marco Armiliato; Π: Árpád Schilling
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16-22 ΔεκΔΟ: Kazushi Ono; Π: Herbert List
Aida (Verdi) 23 Δεκ-4 ΙανΔΟ: Paolo Carignani; Π: Christof Nel
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 ΔεκΔΟ: Paolo Carignani; Π: Leander Haußmann(original), Helmut Lehberger(revival)
Das Rheingold (Wagner) 5-23 ΙανΔΟ: Kent Nagano; Π: Andreas Kriegenburg
Die Walküre (Wagner) 6-24 ΙανΔΟ: Kent Nagano; Π: Andreas Kriegenburg
Siegfried (Wagner) 9-25 ΙανΔΟ: Kent Nagano; Π: Andreas Kriegenburg
Lucrezia Borgia (Donizetti) 10-20 ΙανΔΟ: Paolo Arrivabeni; Π: Christof Loy
Götterdämmerung (Wagner) 13-27 ΙανΔΟ: Kent Nagano; Π: Andreas Kriegenburg
Madama Butterfly (Puccini) 14-19 ΙανΔΟ: Manlio Benzi; Π: Wolf Busse
Carmen (Bizet) 29 Ιαν-6 ΦεβΔΟ: Asher Fisch; Π: Lina Wertmüller
I due Foscari (concert) (Verdi) 3-10 ΦεβΔΟ: Massimiliano Murrali
Sigurd der Drachentöter (Pape) 7 Φεβ-30 ΜάρΔΟ: Christopher Ward; Π: Sam Brown
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9-16 ΦεβΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Ferruccio Soleri
Boris Godunow (Musorgsky) 13 Φεβ-2 ΜάρΔΟ: Kent Nagano; Π: Calixto Bieito
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 18-24 ΦεβΔΟ: Yves Abel; Π: Vincent Boussard
Tristan und Isolde (Wagner) 3-10 ΜάρΔΟ: Kent Nagano; Π: Peter Konwitschny
Jenůfa (Janáček) 6-16 ΜάρΔΟ: Tomáš Hanus; Π: Barbara Frey
Ariadne auf Naxos (Strauss) 17-25 ΜάρΔΟ: Lothar Koenigs; Π: Robert Carsen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Μάρ-4 ΑπρΔΟ: Tomáš Hanus; Π: Richard Jones
Parsifal (Wagner) 28-31 ΜάρΔΟ: Kent Nagano; Π: Peter Konwitschny
Otello (Verdi) 6-13 ΑπρΔΟ: Paolo Carignani; Π: Francesca Zambello
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 12-19 ΑπρΔΟ: Patrick Lange; Π: Martin Duncan
Der fliegende Holländer (Wagner) 14-20 ΑπρΔΟ: Asher Fisch; Π: Peter Konwitschny
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Απρ-4 ΜάιΔΟ: Leo Hussain; Π: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 3-12 ΜάιΔΟ: Adam Fischer; Π: Stephan Kimmig
Elegie für junge Liebende (Henze) 3-9 ΜάιΔΟ: Francesco Angelico; Π: Christiane Pohle
Macbeth (Verdi) 5-17 ΜάιΔΟ: Massimo Zanetti; Π: Martin Kušej
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 Μάι-8 ΙούνΔΟ: Emmanuel Villaume; Π: Richard Jones
La traviata (Verdi) 20-30 ΜάιΔΟ: Dan Ettinger; Π: Günter Krämer
Simon Boccanegra (Verdi) 3-15 ΙούνΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Dmitri Tcherniakov
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 Σεπτ-24 ΜάιΔΟ: Carlo Montanaro; Π: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 22-29 ΣεπτΔΟ: Louis Langrée; Π: Stephan Kimmig
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Σεπτ-11 ΟκτΔΟ: Ivor Bolton / Dan Ettinger; Π: Dieter Dorn
Wozzeck (Berg) 3-9 ΟκτΔΟ: Lothar Koenigs; Π: Andreas Kriegenburg
Rigoletto (Verdi) 12 Οκτ-9 ΜάιΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Árpád Schilling
Der Zwerg (Zemlinsky) 20-27 ΟκτΔΟ: Martyn Brabbins; Π: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 20-27 ΟκτΔΟ: Martyn Brabbins; Π: Grzegorz Jarzyna
Così fan tutte (Mozart) 28 Οκτ-3 ΝοέμΔΟ: Mark Wigglesworth; Π: Dieter Dorn
Rusalka (Dvořák,A) 29 Οκτ-8 ΝοέμΔΟ: Tomáš Hanus; Π: Martin Kušej
Il trovatore (Verdi) 9-20 ΝοέμΔΟ: Paolo Carignani; Π: Olivier Py
Die Zauberflöte (Mozart) 14-27 ΝοέμΔΟ: Ivor Bolton; Π: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 21 Νοέμ-7 ΔεκΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Krzysztof Warlikowski
Tosca (Puccini) 6-13 ΔεκΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Luc Bondy
La bohème (Puccini) 15 Δεκ-10 ΜάιΔΟ: Asher Fisch / Marco Armiliato; Π: Otto Schenk
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21-29 ΔεκΔΟ: Tomáš Hanus; Π: Richard Jones(original), Benjamin Davis(revival)
La forza del destino (Verdi) 22 Δεκ-11 ΙανΔΟ: Asher Fisch; Π: Martin Kušej
La traviata (Verdi) 31 Δεκ-25 ΑπρΔΟ: Dan Ettinger / Paolo Carignani / Pietro Rizzo; Π: Günter Krämer
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 4-10 ΙανΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Krzysztof Warlikowski
La Calisto (Cavalli) 12-21 ΙανΔΟ: Ivor Bolton; Π: David Alden
Der fliegende Holländer (Wagner) 17-23 ΙανΔΟ: Gabriel Feltz; Π: Peter Konwitschny
Babylon (Widmann) 25-31 ΙανΔΟ: Kent Nagano; Π: Carlus Padrissa
Turandot (Puccini) 30 Ιαν-5 ΦεβΔΟ: Asher Fisch; Π: Carlus Padrissa
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-14 ΦεβΔΟ: Constantin Trinks; Π: Richard Jones
La clemenza di Tito (Mozart) 10-26 ΦεβΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Jan Bosse
Il turco in Italia (Rossini) 13-24 ΦεβΔΟ: Maurizio Benini; Π: Christof Loy
Der Rosenkavalier (Strauss) 2-18 ΜάρΔΟ: Kirill Petrenko / NN; Π: Jürgen Rose, Otto Schenk
La cenerentola (Rossini) 4-12 ΜάρΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Jean-Pierre Ponnelle
Madama Butterfly (Puccini) 11-19 ΜάρΔΟ: Keri-Lynn Wilson; Π: Wolf Busse
Boris Godunow (Musorgsky) 16-31 ΜάρΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 22 Μάρ-2 ΑπρΔΟ: Asher Fisch; Π: William Friedkin
Carmen (Bizet) 27 Μάρ-3 ΑπρΔΟ: Carlo Montanaro; Π: Lina Wertmüller
Simon Boccanegra (Verdi) 14-24 ΑπρΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Dmitri Tcherniakov
Parsifal (Wagner) 16-20 ΑπρΔΟ: Asher Fisch; Π: Peter Konwitschny
The Rake's Progress (Stravinsky) 30 Απρ-11 Μάι
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16-22 ΜάιΔΟ: Asher Fisch; Π: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 Μάι-7 ΙούνΔΟ: Antonello Allemandi; Π: Ferruccio Soleri
Die Soldaten (Zimmermann,B) 25 Μάι-6 ΙούνΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Andreas Kriegenburg
München, Staatstheater am Gärtnerplatz  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 11 Οκτ-31 ΔεκΔΟ: Michael Brandstätter; Π: Josef E Köpplinger
Don Pasquale (Donizetti) 25 Οκτ-10 ΝοέμΔΟ: Marco Comin; Π: Brigitte Fassbaender
Johanna auf dem Scheiterhaufen (Honegger) 12-19 ΔεκΔΟ: Marco Comin; Π: NN
Anything Goes (Porter) 28 Φεβ-22 ΜάρΔΟ: Michael Brandstätter; Π: Josef E Köpplinger
Der Bettelstudent (Millöcker) 12 Απρ-12 ΜάιΔΟ: Michael Brandstätter; Π: Emmy Werner
Der Präsident (Cerha) 1-14 ΙούνΔΟ: Marco Comin; Π: Josef E Köpplinger
Der Mann von La Mancha (Leigh) 2-19 ΟκτΔΟ: Andreas Kowalewitz; Π: Josef E Köpplinger, Nicole Claudia Weber
Semele (Handel) 24 Οκτ-7 ΝοέμΔΟ: Marco Comin; Π: Karoline Gruber
Der Flaschengeist (Hiller,W) 24 Ιαν-28 ΦεβΔΟ: Michael Brandstätter; Π: Nicole Claudia Weber
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 Ιαν-5 ΜάρΔΟ: Marco Comin; Π: Stephanie Mohr
Yolanta (concert) (Tchaikovsky) 15-20 ΦεβΔΟ: Marco Comin
Don Pasquale (Donizetti) 29 Μάρ-12 ΑπρΔΟ: Michael Brandstätter; Π: Brigitte Fassbaender
Aida (Verdi) 18-29 ΙούνΔΟ: Marco Comin; Π: Torsten Fischer
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 19-30 ΙούλΔΟ: Michael Brandstätter; Π: Josef E Köpplinger
Münster, Städtische Bühnen Münster  / 
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 8 Σεπτ-25 ΔεκΔΟ: Fabrizio Ventura / Hendrik Vestmann; Π: Aron Stiehl
La traviata (Verdi) 19 Οκτ-24 ΝοέμΔΟ: Hendrik Vestmann / Fabrizio Ventura; Π: Axel Kresin
Im weißen Rößl (Benatzky) 3 Νοέμ-10 ΜάρΔΟ: Hendrik Vestmann; Π: Ulrich Peters
Tosca (Puccini) 19 Ιαν-5 ΙούλΔΟ: Fabrizio Ventura; Π: Achim Thorwald
Neues vom Tage (Hindemith) 2 Μάρ-11 ΙούνΔΟ: Hendrik Vestmann; Π: Ansgar Weigner
Flüchtling (Gregoretti) 13-27 ΑπρΔΟ: Thorsten Schmid-Kapfenburg; Π: Jakob Seidl
Salome (Strauss) 18 Μάι-13 ΙούλΔΟ: Fabrizio Ventura; Π: Georg Köhl
Der Troubadour (Verdi) 5 Οκτ-20 ΑπρΔΟ: Fabrizio Ventura; Π: Georg Rootering
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Νοέμ-13 ΙούνΔΟ: Fabrizio Ventura; Π: Kobie van Rensburg
Benvenuto Cellini (Berlioz) 15 Φεβ-4 ΙούνΔΟ: Fabrizio Ventura; Π: Aron Stiehl
The Black Rider (Waits) 1 Μάρ-24 ΙούνΔΟ: Michael Barfuß; Π: Frank Behnke
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 29 Μάρ-29 ΙούνΔΟ: NN; Π: Holger Seitz
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 Μάι-4 ΙούλΔΟ: Fabrizio Ventura; Π: Ulrich Peters
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Evita (Lloyd Webber) 26 Σεπτ-24 ΦεβΔΟ: Frank Obermair; Π: Reinhardt Friese
Rigoletto (Verdi) 28 Σεπτ-2 ΔεκΔΟ: Romely Pfund; Π: Igor Folwill
Undine (Lortzing) 20 Οκτ-25 ΙανΔΟ: Romely Pfund; Π: Wolfgang Lachnitt
Cinderella passt was nicht (Zaufke) 10 Νοέμ-28 ΔεκΔΟ: Frank Obermair / Emiliano Greizerstein; Π: Stefan Haufe
La cage aux folles (Herman) 30 Νοέμ-29 ΔεκΔΟ: Romely Pfund; Π: Reinhardt Friese
Madame Pompadour (Fall) 19 Ιαν-11 ΜάιΔΟ: Frank Obermair; Π: Wolfgang Lachnitt
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Μάρ-19 ΑπρΔΟ: Romely Pfund; Π: Markus Kopf
Der Konsul (Menotti) 27 Απρ-25 ΜάιΔΟ: Romely Pfund; Π: Wolfgang Lachnitt
Gräfin Mariza (Kálmán) 21 Ιούν-14 ΙούλΔΟ: Karl Prokopetz / Romely Pfund; Π: Wolfgang Lachnitt
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Σεπτ-26 ΔεκΔΟ: Romely Pfund; Π: Markus Kopf
Die Dame von Monte-Carlo (Poulenc) 18 Οκτ-28 ΔεκΔΟ: Emiliano Greizerstein; Π: Fabian von Matt
Die menschliche Stimme (Poulenc) 18 Οκτ-28 ΔεκΔΟ: Emiliano Greizerstein; Π: Fabian von Matt
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 Οκτ-27 ΜάρΔΟ: Romely Pfund; Π: Benedikt Borrmann
Madame Pompadour (Fall) 30 Οκτ-23 ΔεκΔΟ: Jörg Pitschmann; Π: Wolfgang Lachnitt
Die Sternstunde des Josef Bieder (Streul) 9 Νοέμ-15 ΔεκΠ: Wolfgang Lachnitt
Evita (Lloyd Webber) 27 Νοέμ-30 ΙανΔΟ: Jörg Pitschmann; Π: Reinhardt Friese
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 Δεκ-21 ΑπρΔΟ: Jörg Pitschmann
My Fair Lady (Loewe) 25 Ιαν-28 ΜάιΔΟ: Jörg Pitschmann; Π: Wolfgang Lachnitt
La cenerentola (Rossini) 22 Μάρ-26 ΑπρΔΟ: Jörg Pitschmann; Π: Wolfgang Lachnitt
Madame Butterfly (Puccini) 10 Μάι-1 ΙούνΔΟ: Jörg Pitschmann; Π: Jürgen Pöckel
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4-27 ΙούλΔΟ: Jörg Pitschmann; Π: Wolfgang Lachnitt
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Σεπτ-2 ΙανΔΟ: Markus L Frank; Π: Bianca Sue Henne
Prinzessin Anna (Vinje) 16 Οκτ-16 ΔεκΔΟ: Ayako Matuschka; Π: Bianca Sue Henne
Casanova (Lincke) 20 Οκτ-21 ΔεκΔΟ: Oliver Weder; Π: Wolfgang Dosch
West Side Story (Bernstein) 26 Οκτ-30 ΔεκΔΟ: Markus L Frank; Π: Iris Limbarth
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 16 Νοέμ-8 ΜάρΔΟ: Michael Ellis Ingram; Π: Wolfgang Dosch
Mein Zauberflötchen (Mozart) 17 Νοέμ-23 ΔεκΔΟ: Ayako Matuschka; Π: Babette Peiker
André Chénier (Giordano) 25 Ιαν-21 ΑπρΔΟ: Markus L Frank; Π: Toni Burkhardt
Aida (John,E) 2 Μάρ-2 ΙούνΔΟ: Michael Ellis Ingram; Π: Iris Limbarth
Die heimliche Ehe (Cimarosa) 3 Μάι-1 ΙούνΔΟ: Markus L Frank; Π: Tilman Hecker
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 Ιούν-20 ΙούλΔΟ: Markus L Frank; Π: Toni Burkhardt
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 20 Σεπτ-1 ΔεκΔΟ: Markus L Frank; Π: Kay Link
Aida (John,E) 18 Οκτ-28 ΔεκΔΟ: Michael Ellis Ingram; Π: Iris Limbarth
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 26 Οκτ-13 ΔεκΔΟ: Michael Ellis Ingram; Π: Wolfgang Dosch
Der Vogelhändler (Zeller,C) 15 Νοέμ-8 ΜάρΔΟ: Michael Ellis Ingram; Π: Achim Lenz
Tiefland (d'Albert) 17 Ιαν-22 ΜάρΔΟ: Markus L Frank; Π: Toni Burkhardt
Rigoletto (Verdi) 6 Μάι-7 Ιούν
My Fair Lady (Loewe) 27 Ιούν-19 Ιούλ
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Il trovatore (Verdi) 30 Σεπτ-11 ΙανΔΟ: Guido Johannes Rumstadt; Π: Balázs Kovalik
La fille du régiment (Donizetti) 13 Οκτ-13 ΔεκΔΟ: Gábor Káli; Π: Andreas Baesler
Tristan und Isolde (Wagner) 21 Οκτ-20 ΙανΔΟ: Marcus Bosch; Π: Monique Wagemakers
Vec Makropulos (Janáček) 23 Οκτ-23 ΝοέμΔΟ: Marcus Bosch; Π: Robert Carsen
Der kleine Barbier (Rossini) 4 Νοέμ-18 ΜάρΔΟ: Christian Hutter; Π: Ulrich Proschka
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 10 Νοέμ-11 ΦεβΔΟ: Gábor Káli; Π: Laura Scozzi
Aida (Verdi) 25 Νοέμ-8 ΙανΔΟ: Philipp Pointner / Gábor Káli; Π: Jens Daniel Herzog
Don Giovanni (Mozart) 26 Ιαν-21 ΑπρΔΟ: Marcus Bosch; Π: Georg Schmiedleitner
Der fliegende Holländer (Wagner) 1 Φεβ-24 ΜάρΔΟ: Marcus Bosch / Guido Johannes Rumstadt / Robbert van Steijn; Π: Helen Malkowsky
Im weißen Rößl (Benatzky) 2 Μάρ-29 ΙούνΔΟ: Gábor Káli; Π: Thomas Enzinger
Andrea Chénier (Giordano) 30 Μάρ-17 ΙούλΔΟ: Philipp Pointner; Π: Guy Montavon
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 7 Απρ-30 ΜάιΔΟ: Marcus Bosch / Guido Johannes Rumstadt; Π: David Mouchtar-Samorai
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 Απρ-17 ΙούνΔΟ: Guido Johannes Rumstadt; Π: Waut Koeken
Rusalka (Dvořák,A) 12 Μάι-13 ΙούλΔΟ: Marcus Bosch; Π: Dieter Kaegi
Platée (Rameau) 8 Ιούν-26 ΙούλΔΟ: Hervé Niquet; Π: Mariame Clément
Carmen (Bizet) 15 Ιούν-27 ΙούλΔΟ: Guido Johannes Rumstadt; Π: Laurent Laffargue
Otello (Verdi) 5 Σεπτ-31 ΙανΔΟ: Guido Johannes Rumstadt; Π: Gabriele Rech
Im weißen Rößl (Benatzky) 6 Οκτ-6 ΔεκΔΟ: Gábor Káli; Π: Thomas Enzinger
Platée (Rameau) 12 Οκτ-3 ΝοέμΔΟ: Hervé Niquet / Gábor Káli; Π: Mariame Clément
Funny Girl (Styne) 2 Νοέμ-3 ΜάρΔΟ: Jürgen Grimm / Gábor Káli; Π: Stefan Huber
Nabucco (Verdi) 10 Νοέμ-7 ΔεκΔΟ: Peter Tilling; Π: Immo Karaman
Das Rheingold (Wagner) 30 Νοέμ-2 ΜάρΔΟ: Marcus Bosch; Π: Georg Schmiedleitner
Cherubino mischt sich ein (Mozart) 11 Ιαν-3 ΙούνΔΟ: Andreas Paetzold / Matteo Pirola; Π: Lutz Schwarz
Arabella (Strauss) 1 Φεβ-7 ΜάιΔΟ: Marcus Bosch; Π: Andreas Baesler
And The Trains Kept Coming... (Navok) 23 Φεβ-8 ΑπρΔΟ: Peter Tilling; Π: Stefan Otteni
Judas Maccabaeus (Handel) 23 Φεβ-8 ΑπρΔΟ: Peter Tilling; Π: Stefan Otteni
La traviata (Verdi) 8-30 ΜάρΔΟ: Marcus Bosch; Π: Peter Konwitschny
Die Walküre (Wagner) 5 Απρ-6 ΙούλΔΟ: Marcus Bosch; Π: Georg Schmiedleitner
Les Huguenots (Meyerbeer) 15 Ιούν-20 ΙούλΔΟ: Guido Johannes Rumstadt; Π: Tobias Kratzer
Oldenburg, Oldenburgische Staatstheater  / 
Salome (Strauss) 11 Οκτ-31 ΙανΔΟ: Roger Epple; Π: KD Schmidt
Saul (Handel) 20 ΟκτΔΟ: Thomas Bönisch; Π: Lydia Steier
Die Zauberflöte (Mozart) 3 Νοέμ-27 ΙανΔΟ: Thomas Dorsch; Π: Niklaus Helbling
Carmina Burana (concert) (Orff) 9 Νοέμ-31 ΔεκΔΟ: Thomas Dorsch; Π: Sebastian Ukena
La bohème (Puccini) 24 Νοέμ-15 ΜάρΔΟ: Roger Epple; Π: Lorenzo Fioroni
Anoia (Kampe) 21 Δεκ-6 ΙανΔΟ: Paul-Johannes Kirschner; Π: Alexander Müller-Elmau
Otello (Verdi) 17 Ιαν-10 ΜάιΔΟ: Roger Epple; Π: Niklaus Helbling
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2 Μάρ-22 ΜάιΔΟ: Jason Weaver; Π: Ronny Jakubaschk
The Rake's Progress (Stravinsky) 31 Μάι-20 ΙούνΔΟ: Thomas Dorsch; Π: Markus Bothe
Tristan und Isolde (Wagner) 5 Οκτ-29 ΔεκΔΟ: Roger Epple; Π: Alexander Müller-Elmau
Carmina Burana (Orff) 12 Οκτ-10 ΔεκΔΟ: Thomas Bönisch; Π: Sebastian Ukena
La bohème (Puccini) 13 Οκτ-26 ΔεκΔΟ: Roger Epple; Π: Marco Fiorini
Die Zauberflöte (Mozart) 19 Οκτ-13 ΔεκΔΟ: NN; Π: Niklaus Helbling
Die Fledermaus (Strauss,J) 30+ ΝοέμΔΟ: Paul-Johannes Kirschner; Π: K D Schmidt
The Rake's Progress (Stravinsky) 7+ ΔεκΔΟ: NN; Π: Markus Bothe
Otello (Verdi) 17+ ΙανΔΟ: Roger Epple; Π: Niklaus Helbling
Lohengrin (Sciarrino) 25+ ΙανΔΟ: NN; Π: Thomas Fiedler
Così fan tutte (Mozart) 31+ ΙανΔΟ: Roger Epple; Π: Niklaus Helbling
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 15+ ΦεβΔΟ: Thomas Bönisch; Π: Ronny Jakubaschk
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 28+ ΜάρΔΟ: NN; Π: Julia Hölscher
Albert Herring (Britten) 6+ ΙούνΔΟ: Robin Davis; Π: Lydia Steier
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
Sieg der Schönheit (Telemann) 31 Οκτ-9 ΜάρΔΟ: Michael Schneider / An-Hoon Song; Π: Markus Bothe
Die Macht des Schicksals (Verdi) 3 Νοέμ-26 ΙανΔΟ: Andreas Hotz / Daniel Inbal; Π: Robert Lehmeier
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 1 Δεκ-8 ΙούνΔΟ: Daniel Inbal; Π: Walter Sutcliffe
Anatevka (Bock) 5 Δεκ-20 ΜάιΔΟ: An-Hoon Song; Π: Adriana Altaras
Der Liebestrank (Donizetti) 19 Ιαν-16 ΜάιΔΟ: Daniel Inbal / An-Hoon Song; Π: Guillermo Amaya
Das grosse Heft (Corbett) 16 Μάρ-2 ΜάιΔΟ: Andreas Hotz; Π: Alexander May
Der aus der Lowengrube errettete Daniel (Telemann) 21 ΑπρΔΟ: Daniel Inbal; Π: Jan David Schmitz
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 15-28 ΙούνΔΟ: Andreas Hotz; Π: Jochen Biganzoli
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 15-28 ΙούνΔΟ: Andreas Hotz; Π: Jochen Biganzoli
Sancta Susanna (Hindemith) 15-28 ΙούνΔΟ: Andreas Hotz; Π: Jochen Biganzoli
Evita (Lloyd Webber) 24 Αύγ-12 ΙανΔΟ: An-Hoon Song; Π: Marcel Keller
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 14 Σεπτ-17 ΟκτΔΟ: Andreas Hotz; Π: Jochen Biganzoli
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 14 Σεπτ-17 ΟκτΔΟ: Andreas Hotz; Π: Jochen Biganzoli
Sancta Susanna (Hindemith) 14 Σεπτ-17 ΟκτΔΟ: Andreas Hotz; Π: Jochen Biganzoli
La bohème (Puccini) 28 Σεπτ-5 ΜάρΔΟ: Andreas Hotz; Π: Floris Visser
Anatevka (Bock) 16 Οκτ-2 ΝοέμΠ: Adriana Altaras
Der Vogelhändler (Zeller,C) 23 Νοέμ-10 ΙούλΔΟ: An-Hoon Song; Π: Marcel Keller
Johannes-Passion (Bach,JS) 18 Ιαν-18 ΑπρΔΟ: Andreas Hotz; Π: Andrej Woron
Vanda (Dvořák,A) 15 Μάρ-8 ΜάιΔΟ: Daniel Inbal; Π: Robert Lehmeier
Der Liebestrank (Donizetti) 5+ ΑπρΔΟ: Daniel Inbal / An-Hoon Song / Mino Marani; Π: Guillermo Amaya
Die Vögel (Braunfels) 21 Ιούν-11 ΙούλΔΟ: Andreas Hotz; Π: Yona Kim
Passau, Landestheater Niederbayern (Landshut, Passau, Straubing)  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 27 Οκτ-28 ΙούνΔΟ: Kai Röhrig; Π: Utz
Beatrice di Tenda (Bellini) 3 Νοέμ-9 ΔεκΔΟ: Basil H E Coleman; Π: Sebastian von Kerssenbrock
La finta giardiniera (Mozart) 15 Δεκ-17 ΜάρΔΟ: Kai Röhrig; Π: Stephen Medcalf
L'orfeo (Monteverdi) 23 Μάρ-27 ΑπρΔΟ: Wolfgang Katschner; Π: Kobie van Rensburg
Manon (Massenet) 4 Μάι-2 ΙούνΔΟ: Basil H E Coleman; Π: Stefan Tilch
Rigoletto (Verdi) 15-30 ΙούνΔΟ: Basil H E Coleman; Π: Nilufar K Münzing
Gräfin Mariza (Kálmán) 5 Οκτ-9 ΙούνΔΟ: Kai Röhrig; Π: Sebastian von Kerssenbrock
Rigoletto (Verdi) 18 Οκτ-14 ΦεβΔΟ: Basil H E Coleman; Π: Nilufar K Münzing
Il pirata (Bellini) 30 Νοέμ-24 ΙανΔΟ: Basil H E Coleman; Π: Alberto Jona, Jenaro Meléndrez Chas
Carousel (Rodgers) 23 Φεβ-18 ΜάιΔΟ: Basil H E Coleman; Π: Stefan Tilch
Die schöne und getreue Ariadne (Conradi) 12 Απρ-30 ΜάιΔΟ: Kai Röhrig; Π: Jonathan Lunn
La traviata (Verdi) 14-29 ΙούνΔΟ: Basil H E Coleman; Π: Amir Hosseinpour
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Don Giovanni (Mozart) 14 Σεπτ-31 ΜάρΔΟ: Markus Huber; Π: Wolf Widder
Der Vogelhändler (Zeller,C) 29 Σεπτ-26 ΔεκΔΟ: Martin Hannus; Π: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Νοέμ-4 ΙανΔΟ: Martin Hannus; Π: Wolf Widder
Manon (Massenet) 17 Νοέμ-12 ΜάρΔΟ: Martin Hannus; Π: Sven Severin
Dracula (Wildhorn) 31 Δεκ-31 ΜάιΔΟ: Tobias Leppert; Π: Wolf Widder
La cenerentola (Rossini) 16 Φεβ-14 ΙούλΔΟ: Martin Hannus; Π: Bettina Lell
Das Feuerwerk (Burkhard) 23 Μάρ-10 ΙούλΔΟ: Tobias Leppert; Π: Wolfgang Dosch
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 9 Μάι-12 ΙούλΔΟ: Markus Huber; Π: Bettina Lell
Ein Maskenball (Verdi) 21 Σεπτ-11 ΜάρΔΟ: Markus Huber; Π: Wolf Widder
Così fan tutte (Mozart) 9 Νοέμ-14 ΜάρΔΟ: Martin Hannus; Π: Toni Burkhardt
Gräfin Mariza (Kálmán) 31 Δεκ-19 ΙούνΔΟ: Martin Hannus; Π: Wolf Widder
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 1 Μάρ-13 ΙούλΔΟ: Markus Huber; Π: Bettina Lell
Frau Luna (Lincke) 23 Μάι-17 ΙούλΔΟ: Tobias Leppert; Π: Bettina Lell
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
My Fair Lady (Loewe) 27 ΟκτΔΟ: André Cipowicz; Π: Rainer Wenke
Ball im Savoy (Abraham) 31 Οκτ-12 ΜάιΔΟ: Tobias Engeli / André Cipowicz; Π: Wolfgang Dosch
Così fan tutte (Mozart) 3 Νοέμ-27 ΑπρΔΟ: Lutz de Veer; Π: Søren Schuhmacher
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 Ιαν-3 ΜάρΔΟ: Lutz de Veer; Π: Arila Siegert
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 8-22 ΙούνΔΟ: Tobias Engeli; Π: Tim Heilmann
Der Freischütz (Weber) 12-20 ΙούλΔΟ: Tobias Engeli; Π: Rainer Wenke
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 Σεπτ-22 ΔεκΔΟ: Tobias Engeli; Π: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 11 Οκτ-5 ΙανΔΟ: Tobias Engeli / André Cipowicz; Π: Wolfgang Dosch
Tannhäuser (Wagner) 30 Νοέμ-3 ΜάιΔΟ: Lutz de Veer; Π: Roland May
Così fan tutte (Mozart) 17 ΔεκΔΟ: Lutz de Veer; Π: Søren Schuhmacher
Carmen (Bizet) 12 Απρ-13 ΜάιΔΟ: Tobias Engeli; Π: Søren Schuhmacher
Anatevka (Bock) 29 ΑπρΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Matthias Winter
Joseph Süß (Glanert) 10 Μάι-10 ΙούνΔΟ: Lutz de Veer; Π: Thilo Reinhardt
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 Νοέμ-12 ΙανΔΟ: Michele Carulli / Hans-Peter Preu; Π: Annette Jahns
Hexen (Ashkenasi) 25 ΝοέμΔΟ: Thomas Gläser; Π: Wolf-Dieter Gööck
Das Liebesverbot (Wagner) 8 Δεκ-20 ΜάιΔΟ: Jan Michael Horstmann / Christian Voß; Π: Hinrich Horstkotte
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-23 ΔεκΔΟ: Matthias Mücksch / Hee-Chuhn Choi; Π: Helen Malkowsky
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 ΙανΠ: Wolfgang Dosch
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 8 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Michele Carulli; Π: Horst Otto Kupich
L'orfeo (Monteverdi) 16 Μάρ-16 ΜάιΔΟ: Jan Michael Horstmann; Π: Jan Michael Horstmann
Frau Luna (Lincke) 5-26 Μάι
Das Liebesverbot (Wagner) 15 Σεπτ-14 Νοέμ
Frau Luna (Lincke) 19 Σεπτ-5 Ιαν
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 12 Οκτ-11 Μάι
L'orfeo (Monteverdi) 22 Νοέμ-7 Φεβ
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-22 Δεκ
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 Ιαν-1 Μάρ
Ariadne auf Naxos (Strauss) 30 Μάρ-4 Μάι
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Orpheus und Eurydike (Gluck) 22 Σεπτ-25 ΝοέμΔΟ: Tetsuro Ban; Π: Peter Lund
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 27 Οκτ-24 ΝοέμΔΟ: Philip van Buren; Π: Thomas Enzinger
Aida (Verdi) 8 ΔεκΔΟ: Tetsuro Ban; Π: Michael Helle
Lola rennt (Vollmer) 28 Φεβ-10 ΜάιΔΟ: Arne Willimczik; Π: Schirin Khodadadian
West Side Story (Bernstein) 16 Μάρ-22 ΙούνΔΟ: Philip van Buren; Π: Andrea Schwalbach
Kátia Kabanová (Janáček) 5 Μάι-19 ΙούλΔΟ: Tetsuro Ban; Π: Brigitte Fassbaender
The Fairy Queen (Purcell) 15 Ιούν-21 ΙούλΔΟ: Jörn Hinnerk Andresen; Π: Lydia Steier
The Rake's Progress (Stravinsky) 21 Σεπτ-17 ΔεκΔΟ: Tetsuro Ban; Π: Elias Perrig
The Fairy Queen (Purcell) 28 Σεπτ-26 ΔεκΔΟ: Jörn Hinnerk Andresen; Π: Lydia Steier
West Side Story (Bernstein) 12 Οκτ-5 ΦεβΔΟ: Alistair Lilley; Π: Andrea Schwalbach
Frau Luna (Lincke) 26 Οκτ-24 ΙούνΔΟ: György Mészáros / Alistair Lilley; Π: Thomas Enzinger
La bohème (Puccini) 7 Δεκ-29 ΜάιΔΟ: Tetsuro Ban; Π: Johannes Pölzgutter
Die Feen (Wagner) 25 Ιαν-19 ΙούνΔΟ: Tetsuro Ban; Π: Florian Lutz
Anatevka (Bock) 22 Μάρ-8 ΙούνΠ: Andrea Schwalbach
Die Kaffeekantate (Bach,JS) 12+ ΑπρΠ: Christina Schmidt
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 12+ ΑπρΔΟ: Christina Schmidt
Nichtung (Moussa) 17 Μάι-18 ΙούλΔΟ: Samy Moussa; Π: Christine Mielitz
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Ιούν-20 ΙούλΠ: Matthias Reichwald
Remscheid, Theater der Stadt Remscheid  / 
Glückliche Reise (Künneke) 31 ΟκτΔΟ: Eva Caspari; Π: Johannes Weigand
Nabucco (Verdi) 22 ΜάρΔΟ: Stefano Seghedoni; Π: Giovanni Rico
Gräfin Mariza (Kálmán) 17 Απρ
Evita (Lloyd Webber) 1 ΙούνΔΟ: Tobias Deutschmann; Π: Pascale-Sabine Chevroton
Kiss me, Kate (Porter) 22 Ιούν
My Fair Lady (Loewe) 6 ΝοέμΔΟ: Inga Hilsberg; Π: Lajos Wenzel
La bohème (Puccini) 19 ΝοέμΔΟ: Tamas Bolberitz
Tosca (Puccini) 16 ΦεβΔΟ: Silvano Frontalini
La traviata (Verdi) 24 ΜάιΔΟ: Peter Kuhn; Π: Igor Folwill
West Side Story (Bernstein) 8 ΙούνΠ: Kay Metzger
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
West Side Story (Bernstein) 16-28 ΣεπτΔΟ: Peter Leonard; Π: Babette Bartz
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 23 Σεπτ-6 ΑπρΔΟ: Florian Krumpöck; Π: Jasmin Solfaghari
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27 Οκτ-29 ΔεκΔΟ: Manfred Hermann Lehner; Π: Rainer Wenke
Die Fledermaus (Strauss,J) 4 Νοέμ-26 ΜάιΔΟ: Manfred Hermann Lehner; Π: Rainer Wenke
Die Zauberflöte (Mozart) 13-26 ΔεκΔΟ: Manfred Hermann Lehner; Π: Babette Bartz
Happy Birthday, Mr. President (Russman) 27 Ιαν-24 ΜάιΔΟ: Peter Leonard; Π: Albert Sherman
Nabucco (Verdi) 28 Απρ-31 ΜάιΔΟ: Florian Krumpöck; Π: Babette Bartz
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 7 Αύγ-30 ΣεπτΠ: Babette Bartz
Anatevka (Bock) 1 Σεπτ-17 ΟκτΔΟ: Manfred Hermann Lehner; Π: Jürgen Pöckel
Nabucco (Verdi) 14 Σεπτ-19 ΟκτΔΟ: Florian Krumpöck; Π: Babette Bartz
Madama Butterfly (Puccini) 6-30 ΟκτΔΟ: Manfred Hermann Lehner / Peter Leonard; Π: Jay Lesenger
Die Fledermaus (Strauss,J) 3+ ΝοέμΔΟ: Manfred Hermann Lehner; Π: Rainer Wenke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14+ ΔεκΔΟ: Manfred Hermann Lehner; Π: Rainer Wenke
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 16 Σεπτ-2 ΦεβΔΟ: Alexander Drčar; Π: Olivier Tambosi, Christiane Boesiger
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 22 Σεπτ-7 ΝοέμΔΟ: Andreas Wolf; Π: Immo Karaman
Aladin und die Wunderlampe (Rota) 20 Οκτ-27 ΦεβΔΟ: Thomas Peuschel; Π: Sebastian Welker
Die Zauberflöte (Mozart) 3 Νοέμ-25 ΔεκΔΟ: Toshiyuki Kamioka; Π: Andreas Gergen
Fausts Verdammnis (Berlioz) 15 Δεκ-17 ΦεβΔΟ: Andreas Wolf; Π: Frank Hilbrich
La petite messe solennelle (Rossini) 15 Μάρ-21 ΑπρΔΟ: Martin Straubel; Π: Gaetano Franzese
Rigoletto (Verdi) 27 Απρ-2 ΙούνΔΟ: Toshiyuki Kamioka; Π: Dagmar Schlingmann
The Turn of the Screw (Britten) 8 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Thomas Peuschel; Π: Beate Baron
Die Dreigroschenoper (Weill) 15 Σεπτ-25 ΟκτΔΟ: Thomas Peuschel; Π: Dagmar Schlingmann
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 22 Σεπτ-10 ΝοέμΔΟ: Gregor Bühl; Π: Immo Karaman
Tosca (Puccini) 24 Νοέμ-26 ΜάρΔΟ: Will Humburg; Π: Dagmar Schlingmann
Die Zauberflöte (Mozart) 1 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Toshiyuki Kamioka; Π: Andreas Gergen
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Δεκ-5 ΑπρΔΟ: Thomas Peuschel; Π: Ralf Nürnberger
Werther (Massenet) 22 Φεβ-31 ΜάιΔΟ: Thomas Peuschel; Π: Jetske Mijnssen
Macbeth (Verdi) 12 Απρ-20 ΙούλΔΟ: Marzio Conti; Π: Sebastian Welker
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 Απρ-28 ΙούνΔΟ: Thomas Peuschel; Π: Dagmar Schlingmann
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 7 Ιούν-26 ΙούλΔΟ: Toshiyuki Kamioka; Π: Dominik Neuner
La finta giardiniera (Mozart) 5-24 ΙούλΔΟ: NN; Π: Tom Ryser
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater  / 
Das Traumfresserchen (Hiller,W) 9 Σεπτ-21 ΔεκΔΟ: Martin Schelhaas / Paolo Bressan; Π: Sibylle Krantz
Madama Butterfly (Puccini) 16 Σεπτ-11 ΔεκΔΟ: Daniel Huppert; Π: Arturo Gama
Anatevka (Bock) 28 Σεπτ-19 ΜάιΔΟ: Paolo Bressan; Π: Stefan Haufe
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 26 Οκτ-11 ΜάιΔΟ: Daniel Huppert; Π: Peter Dehler
Der Musikfeind (Genée) 11 Νοέμ-11 ΜάιΔΟ: Ewald Donhoffer; Π: Anke Rauthmann
Die Opernprobe (Lortzing) 11 Νοέμ-11 ΜάιΔΟ: Ewald Donhoffer; Π: Anke Rauthmann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-26 ΔεκΔΟ: Martin Schelhaas; Π: Arturo Gama
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 Ιαν-19 ΙούνΔΟ: Manfred Mayrhofer; Π: Hendrik Müller
Death Knocks (Jost) 2 Μάρ-28 ΑπρΔΟ: Martin Schelhaas; Π: Anke Rauthmann
Der arme Matrose (Milhaud) 2 Μάρ-17 ΜάιΔΟ: Martin Schelhaas; Π: Anke Rauthmann
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 12 Απρ-9 ΙούνΔΟ: Daniel Huppert; Π: Georg Rootering
Die Opernprobe (Lortzing) 23 Μάι
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Ιούν-21 ΙούλΔΟ: Daniel Huppert; Π: Peter Dehler
Sigurd der Drachentöter (Pape) 12 Σεπτ-11 ΟκτΔΟ: Friedemann Braun; Π: Markus Wünsch
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 25 Σεπτ-11 ΙανΔΟ: Daniel Huppert; Π: Peter Dehler
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 6 Οκτ-9 ΙανΔΟ: Manfred Mayrhofer; Π: Hendrik Müller
La bohème (Puccini) 22 Νοέμ-23 ΜάιΔΟ: Daniel Huppert; Π: Gregor Horres
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 15 Δεκ-4 ΜάιΔΟ: Daniel Huppert; Π: Georg Rootering
Dead Man Walking (Heggie) 24 Ιαν-7 ΜάιΔΟ: Gregor Rot; Π: David Freeman
Die Opernprobe (Lortzing) 23 Μάρ-15 ΙούνΔΟ: Ewald Donhoffer; Π: Anke Rauthmann
Der Musikfeind (Genée) 23 Μάρ-15 ΙούνΔΟ: Ewald Donhoffer; Π: Anke Rauthmann
Die verkaufte Braut (Smetana) 16-30 ΜάιΠ: Frank-Bernd Gottschalk
Nabucco (Verdi) 27 Ιούν-31 Ιούλ
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Prinzessin Anna oder Wie man einen Helden findet (Vinje) 16 ΣεπτΔΟ: Egbert Funk; Π: Rainer Holzapfel
Don Giovanni (Mozart) 20 ΣεπτΔΟ: Golo Berg; Π: Horst Kupich
Der Zarewitsch (Lehár) 1 ΔεκΔΟ: Egbert Funk; Π: Susanne Knapp
Kleider machen Leute (Zemlinsky) 9 ΜάρΔΟ: Golo Berg; Π: Horst Kupich
Rigoletto (Verdi) 18 ΜάιΔΟ: Golo Berg; Π: Dirk Löschner
Glückliche Reise (Künneke) 30 ΙούνΔΟ: Egbert Funk; Π: Horst Kupich
Rigoletto (Verdi) 22+ ΣεπτΔΟ: Golo Berg; Π: Dirk Löschner
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 19-26 ΟκτΔΟ: Egbert Funk; Π: Wolfgang Dosch
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24+ ΝοέμΔΟ: Egbert Funk; Π: Horst Kupich
Lohengrin (Wagner) 7+ ΔεκΔΟ: Golo Berg; Π: Dirk Löschner
Die verkaufte Braut (Smetana) 12+ ΑπρΔΟ: Golo Berg; Π: Horst Kupich
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10+ ΜάιΔΟ: Golo Berg
Stuttgart, Staatstheater Stuttgart  / 
Don Giovanni (Mozart) 28 Σεπτ-10 ΙανΔΟ: Antony Hermus; Π: Andrea Moses
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 Οκτ-16 ΝοέμΔΟ: Simon Hewett; Π: Phillip Stölzl
Iphigenie in Aulis (Gluck) 1 Νοέμ-19 ΙανΔΟ: Christoph Poppen; Π: Andrea Moses
Norma (Bellini) 6 Νοέμ-6 ΔεκΔΟ: Ivan Anguélov; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Der Schaum der Tage (Denisov) 1 Δεκ-21 ΙούλΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Δεκ-27 ΙανΔΟ: Uwe Sandner; Π: Peter Konwitschny
Alcina (Handel) 7 Ιαν-15 ΦεβΔΟ: Sébastien Rouland; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Götterdämmerung (Wagner) 20 Ιαν-17 ΦεβΔΟ: Marc Soustrot; Π: Peter Konwitschny
Wozzeck (Berg) 22 Ιαν-28 ΦεβΔΟ: Michael Schønwandt / Titus Engel; Π: Andrea Moses
Nabucco (Verdi) 24 Φεβ-12 ΑπρΔΟ: Giuliano Carella; Π: Rudolf Frey
Tosca (Puccini) 27 Φεβ-2 ΜάιΔΟ: Marko Letonja / Simon Hewett; Π: Willy Decker
Parsifal (Wagner) 1 Απρ-12 ΜάιΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Calixto Bieito
Die glückliche Hand (Schoenberg,A) 10 Απρ-10 ΜάιΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Schicksal (Janáček) 10 Απρ-10 ΜάιΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Jossi Wieler,Sergio Morabito
La sonnambula (Bellini) 13 Απρ-7 ΙούνΔΟ: Gabriele Ferro; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 Απρ-14 ΜάιΔΟ: Simon Hewett / Josè Luis Gomez-Rios / Timo Handschuh / Titus Engel; Π: Calixto Bieito
Ariadne auf Naxos (Strauss) 20 Μάι-29 ΙούνΔΟ: Michael Schønwandt / Uwe Sandner; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Fausts Verdammnis (Berlioz) 26 Μάι-20 ΙούνΔΟ: Kwamé Ryan / Willem Wentzel; Π: Andrea Moses
Platée (Rameau) 4 Ιούν-15 ΙούλΔΟ: Christian Curnyn; Π: Calixto Bieito
La cenerentola (Rossini) 30 Ιούν-22 ΙούλΔΟ: Josè Luis Gomez-Rios; Π: Andrea Moses
Francesca da Rimini (concert) (Rakhmaninov) 19-20 ΙούλΔΟ: Sylvain Cambreling
La cenerentola (Rossini) 20 Σεπτ-17 ΔεκΔΟ: José Luis Gómez Ríos; Π: Andrea Moses
Don Giovanni (Mozart) 21 Σεπτ-16 ΝοέμΔΟ: Andrés Orozco-Estrada; Π: Andrea Moses
L'Écume des jours (Denisov) 22 Σεπτ-11 ΟκτΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Falstaff (Verdi) 20 Οκτ-2 ΙανΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Andrea Moses
Nabucco (Verdi) 24 Οκτ-22 ΙανΔΟ: Simon Hewett; Π: Rudolf Frey
La Damnation de Faust (Berlioz) 17 Νοέμ-6 ΙανΔΟ: Kwamé Ryan; Π: Andrea Moses
Peter Pan (Ayres) 19 Δεκ-10 ΑπρΔΟ: Roland Kluttig; Π: Frank Hilbrich
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Δεκ-1 ΦεβΔΟ: Uwe Sandner; Π: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 25 Ιαν-28 ΦεβΔΟ: Giuliano Carella; Π: Ruth Berghaus
Ariadne auf Naxos (Strauss) 29 Ιαν-8 ΜάρΔΟ: Michael Schønwandt; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 7 Φεβ-21 ΜάιΔΟ: Simon Hewett; Π: Waltraud Lehner
Wunderzaichen (Andre,M) 2-25 ΜάρΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Siegfried (Wagner) 23 Μάρ-27 ΑπρΔΟ: Marc Soustrot; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
La sonnambula (Bellini) 29 Μάρ-11 ΙούνΔΟ: Gabriele Ferro; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Actus tragicus (Bach,JS) 29 Απρ-5 ΙούνΔΟ: Michael Hofstetter; Π: Herbert Wernicke
Orpheus und Eurydike (Gluck) 4 Μάι-26 ΙούλΔΟ: Nicholas Kok; Π: Christian Spuck
Tosca (Puccini) 18 Μάι-8 ΙούλΔΟ: Simon Hewett; Π: Willy Decker
La bohème (Puccini) 30 Μάι-22 ΙούλΔΟ: Simon Hewett; Π: Andrea Moses
Tristan und Isolde (Wagner) 20-27 ΙούλΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Iphigenie en Aulide (Gluck) 25-30 ΙούλΔΟ: Willem Wentzel; Π: Andrea Moses
Trier, Theater Trier  / 
Evita (Lloyd Webber) 31 Αύγ-30 ΑπρΔΟ: Valtteri Rauhalammi; Π: Sven Grützmacher
La traviata (Verdi) 13 Οκτ-22 ΦεβΔΟ: Victor Puhl; Π: Birgit Scherzer
Gräfin Mariza (Kálmán) 26 Ιαν-21 ΑπρΔΟ: Joongbae Jee; Π: Klaus-Dieter Köhler
Die Kluge (Orff) 30 Μάρ-9 ΙούνΔΟ: Victor Puhl / Joongbae Jee; Π: Sven Grützmacher
Die spanische Stunde (Ravel) 30 Μάρ-9 ΙούνΔΟ: Victor Puhl / Joongbae Jee; Π: Sven Grützmacher
My Fair Lady (Loewe) 24 Μάι-5 ΙούλΔΟ: Christoph Jung; Π: Marc Pierre Liebermann
Die verkaufte Braut (Smetana) 1 Ιούν-14 ΙούλΔΟ: Joongbae Jee; Π: Thomas Münstermann
Rigoletto (Verdi) 14 Σεπτ-21 ΦεβΔΟ: Victor Puhl / Joongbae Jee; Π: Bruno Berger-Gorski
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Νοέμ-9 ΜάρΔΟ: Victor Puhl / Joongbae Jee; Π: Klaus-Dieter Köhler
The Fly (Shore) 18 Ιαν-8 ΜάρΔΟ: Joongbae Jee; Π: Sebastian Welker
Der Wildschütz (Lortzing) 15 Μάρ-18 ΜάιΔΟ: Joongbae Jee / Christoph Jung; Π: Matthias Kaiser
Orfeo ed Euridice (Gluck) 24 Μάι-19 ΙούλΔΟ: Victor Puhl / Joongbae Jee; Π: Birgit Scherzer
Ulm, Ulmer Theater  / 
Gianni Schicchi (Puccini) 8 Οκτ-3 ΜάρΔΟ: Timo Handschuh / Nils Schweckendiek; Π: Matthias Kaiser
Il Tabarro (Puccini) 8 Οκτ-3 ΜάρΔΟ: Timo Handschuh / Nils Schweckendiek; Π: Matthias Kaiser
Suor Angelica (Puccini) 8 Οκτ-3 ΜάρΔΟ: Timo Handschuh / Nils Schweckendiek; Π: Matthias Kaiser
Der Wildschütz (Lortzing) 20 Δεκ-7 ΑπρΔΟ: Michael Weiger; Π: Igor Folwill
Herrengedeck (Müller,A) 11 Ιαν-20 ΜάιΔΟ: Ariane Müller; Π: Ariane Müller
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 7 Φεβ-11 ΜάιΔΟ: Timo Handschuh; Π: Matthias Kaiser
Messa da Requiem (Verdi) 28 Μάρ-12 ΙούλΔΟ: Timo Handschuh; Π: Matthias Kaiser
Don Pasquale (Donizetti) 16 Μάι-18 ΙούλΔΟ: Nils Schweckendiek; Π: Corinna Tetzel
Der Bettelstudent (Millöcker) 1-22 ΙούνΔΟ: Girard Rhoden; Π: Benjamin Künzel
Der Ring an einem Abend (Wagner) 13 Ιούν-21 ΙούλΔΟ: Nils Schweckendiek; Π: Benjamin Künzel
Otello (Verdi) 26 Σεπτ-2 ΦεβΔΟ: Timo Handschuh; Π: Matthias Kaiser
Ghetto (Lackerschmid) 29 ΣεπτΔΟ: Hendrik Haas; Π: Andreas von Studnitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 Νοέμ-25 ΙανΔΟ: Daniel Montané; Π: Benjamin Künzel
Der Rosenkavalier (Strauss) 23 Ιαν-11 ΜάιΔΟ: Timo Handschuh; Π: Matthias Kaiser
Friederike (Lehár) 8 Φεβ-30 ΜάιΠ: Benjamin Künzel
Iphigenie en Tauride (Gluck) 6 Μάρ-31 ΜάιΔΟ: Daniel Montané; Π: Igor Folwill
Serse (Handel) 8 Μάι-20 ΙούλΔΟ: Daniel Montané; Π: Matthias Kaiser
Erlöst Albert E. (Stäbler) 26 Ιούν-18 ΙούλΔΟ: Michael Weiger; Π: Philipp Jescheck
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Σεπτ-8 ΙούνΔΟ: Felix Bender; Π: Gabriele Rech
La traviata (Verdi) 28 Σεπτ-6 ΙούλΔΟ: Stefan Solyom / Martin Hoff; Π: Karsten Wiegand
Falstaff (Verdi) 20 Οκτ-31 ΜάιΔΟ: Stefan Solyom; Π: Sabine Hartmannshenn
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 Δεκ-6 ΙανΔΟ: Martin Hoff; Π: Karsten Wiegand / Valentin Schwarz
Die erleuchtete Fabrik (Nono) 8 Δεκ-31 ΙανΔΟ: Felix Bender; Π: Julia Hübner
Béatrice et Bénédict (Berlioz) 16 Φεβ-14 ΙούνΔΟ: Benjamin Shwartz / Felix Bender; Π: Gabriele Wiesmüller
Rigoletto (Verdi) 7 Μάρ-20 ΜάιΔΟ: Stefan Solyom; Π: Karsten Wiegand
Pettersson und Findus (Ramdohr) 8 Μάρ-29 ΙούνΔΟ: Andre Kassel; Π: Gabriele Wiesmüller
Faust (Gounod) 30 Μάρ-2 ΙούνΔΟ: Felix Bender; Π: Karsten Wiegand
Ein Traumspiel (Lidholm) 20 Απρ-15 ΙούνΔΟ: Stefan Solyom; Π: Christian Sedelmayer
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 24 Μάι-5 ΙούλΔΟ: Vanda Albota; Π: Valentin Schwarz
Madama Butterfly (Puccini) 22 Ιούν-4 ΙούλΔΟ: Martin Hoff; Π: Eva-Maria Höckmayr
Lohengrin (Wagner) 7 Σεπτ-18 ΑπρΔΟ: Stefan Solyom; Π: Tobias Kratzer
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Οκτ-29 ΙανΔΟ: Stefan Klingele / Martin Virin; Π: Elisabeth Stöppler
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 22+ ΝοέμΔΟ: Martin Virin; Π: Nina Gühlstorff
Werther (Massenet) 18-23 ΙανΔΟ: Martin Hoff; Π: Michael Talke
Jonny spielt auf (Krenek) 29+ ΜάιΔΟ: Martin Hoff; Π: Frank Hilbrich
Wiesbaden, Hessiches Staatstheater  / 
Aida (Verdi) 8 Σεπτ-20 ΜάρΔΟ: Zsolt Hamar; Π: Immo Karaman
Der Vogelhändler (Zeller,C) 16 Σεπτ-31 ΜάρΔΟ: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; Π: Ansgar Weigner
Don Pasquale (Donizetti) 28 Σεπτ-22 ΔεκΔΟ: Wolfgang Wengenroth, Christoph Stiller; Π: Markus Bothe
Anatevka (Bock) 30 Σεπτ-18 ΔεκΔΟ: Bartholomew Berzonsky; Π: John Dew
Die lustige Witwe (Lehár) 6 Οκτ-27 ΙούνΔΟ: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; Π: Iris Ini Gerath
La traviata (Verdi) 14 Οκτ-7 ΑπρΔΟ: Wolfgang Ott / Zsolt Hamar; Π: Göran Järvefelt
Turandot (Puccini) 21 Οκτ-6 ΑπρΔΟ: Christoph Stiller, Wolfgang Ott; Π: Cesare Lievi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 24 Νοέμ-21 ΜάρΔΟ: Zsolt Hamar, Christoph Stiller; Π: Konstanze Lauterbach
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 Δεκ-25 ΙανΔΟ: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; Π: Heinz Peters
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 Δεκ-26 ΙούνΔΟ: Christoph Stiller; Π: Michiel Dijkema
Die verkaufte Braut (Smetana) 26 Ιαν-29 ΙούνΔΟ: Wolfgang Ott; Π: Michiel Dijkema
Lohengrin (Wagner) 3 Φεβ-20 ΜάιΔΟ: Zsolt Hamar / Fabrice Bollon; Π: Kirsten Harms
Ariadne auf Naxos (Strauss) 9 Μάρ-4 ΙούλΔΟ: Zsolt Hamar; Π: Philippe Arlaud
Wozzeck (Berg) 29 Μάρ-5 ΜάιΔΟ: Zsolt Hamar; Π: Manfred Beilharz
The Full Monty (Yazbek) 13-14 ΑπρΔΟ: Frank Bangert; Π: Iris Limbarth
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 27 Απρ-3 ΙούλΔΟ: Zsolt Hamar; Π: Manfred Beilharz
Büchners Frauen (Schäffer) 24-25 ΜάιΔΟ: Vimbayi Kaziboni; Π: Teresa Reiber
Alessandro (Handel) 25 ΜάιΔΟ: George Petrou; Π: Lucinda Childs
Simon Boccanegra (Verdi) 14 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Christoph Stiller; Π: Dietrich W Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 7 Σεπτ-31 ΟκτΔΟ: Zsolt Hamar; Π: Michiel Dijkema
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 Σεπτ-23 ΟκτΔΟ: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; Π: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Σεπτ-25 ΟκτΔΟ: Wolfgang Wengenroth; Π: Cesare Lievi
Evita (Lloyd Webber) 5-7 ΟκτΔΟ: Wolfgang Wengenroth; Π: Pascale-Sabine Chevroton
Die lustige Witwe (Lehár) 20+ ΟκτΔΟ: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; Π: Iris Ini Gerath
La bohème (Puccini) 3+ ΝοέμΔΟ: Wolfgang Ott; Π: Wolfgang Quetes
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 30+ ΝοέμΔΟ: Zsolt Hamar; Π: Ansgar Weigner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15+ ΔεκΔΟ: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; Π: Heinz Peters
La forza del destino (Verdi) 25+ ΙανΔΟ: Wolfgang Ott; Π: Immo Karaman
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 31+ ΙανΔΟ: Zsolt Hamar; Π: Manfred Beilharz
La Calisto (Cavalli) 8-9 ΜάρΔΟ: Sébastien Rouland; Π: Teresa Reiber
Aida (Verdi) 16+ ΜάρΔΟ: Zsolt Hamar / Christoph Stiller; Π: Immo Karaman
Madama Butterfly (Puccini) 6+ ΑπρΔΟ: Martin Lukas Meister / Elias Grandy; Π: John Dew
Elegie für junge Liebende (Henze) 1+ ΜάιΔΟ: Zsolt Hamar; Π: Dietrich W Hilsdorf
Falstaff (Verdi) 9+ ΙούνΔΟ: Zsolt Hamar; Π: Christian Spuck
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Der Freischütz (Weber) 14 Σεπτ-5 ΙανΔΟ: Florian Frannek; Π: Andrea Schwalbach
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 Οκτ-6 ΙανΔΟ: Florian Frannek; Π: Johannes Weigand
Vom guten ton - die welt ist voll geplapper (Beimel) 21 Οκτ-16 ΔεκΔΟ: Detlef Tewes; Π: Cornelie Müller
Glückliche Reise (Künneke) 31 Οκτ-21 ΜάρΔΟ: Eva Caspari; Π: Johannes Weigand
Bluthochzeit (Fortner) 13 Ιαν-17 ΜάρΔΟ: Hilary Griffiths; Π: Christian von Götz
Der Barbier von Barmen (Giménez) 27 Ιαν-12 ΜάιΔΟ: Boris Brinkmann; Π: Björn Reinke
Ein Maskenball (Verdi) 24 Φεβ-22 ΙούνΔΟ: Florian Frannek; Π: Johannes Weigand
Don Quichotte (Massenet) 13 Απρ-30 ΙούνΔΟ: Tobias Deutschmann; Π: Jakob Peters-Messer
Evita (Lloyd Webber) 24 Μάι-7 ΙούλΔΟ: Tobias Deutschmann; Π: Aurelia Eggers
Der fliegende Holländer (Wagner) 19-21 ΙούλΔΟ: Hilary Griffiths; Π: Jakob Peters-Messer
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Σεπτ-15 ΝοέμΔΟ: Florian Frannek; Π: Johannes Weigand
Evita (Lloyd Webber) 5 Οκτ-2 ΜάρΔΟ: Tobias Deutschmann; Π: Aurelia Eggers
Die Irrfahrten des Odysseus (Terzakis) 17 ΟκτΔΟ: Eva Caspari
Maria egiziaca (Respighi) 2-16 Νοέμ
Le Toreador (Adam,A) 19+ ΙανΔΟ: Tobias Deutschmann; Π: Björn Reinke
Alcina (Handel) 23 Μάρ-13 ΑπρΠ: Johannes Weigand
König Roger (Szymanowski) 14-28 ΙούνΔΟ: Florian Frannek; Π: Jakob Peters-Messer
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Orfeo ed Euridice (Gluck) 30 Σεπτ-14 ΙανΔΟ: Enrico Calesso; Π: Bernhard Stengele
Macbeth (Verdi) 14 Οκτ-3 ΦεβΔΟ: Enrico Calesso / Andrea Sanguineti; Π: Stephan Suschke
Refidim Junction (Wolf,M) 10-24 ΝοέμΔΟ: Ulrich Pakusch; Π: Kai Christian Moritz
Die Fledermaus (Strauss,J) 17 Νοέμ-17 ΜάιΔΟ: Andrea Sanguineti; Π: Georg Rootering
Der lustige Krieg (Strauss,J) 1 Δεκ
Il re Lear (Cagnoni) 26 Ιαν
Brundibár (Krása) 13 ΦεβΔΟ: Martin Berger; Π: Hermann Schneider
Des Teufels Lustschloss (Schubert) 16 Φεβ-26 ΜάιΔΟ: Enrico Calesso; Π: Peter P Pachl
Der Graf von Gleichen (Schubert) 23 Μάρ
Wozzeck (Berg) 13 Απρ-14 ΙούνΔΟ: Enrico Calesso; Π: Hermann Schneider
La traviata (Verdi) 19-20 ΑπρΔΟ: Enrico Calesso
Leonce und Lena (Zeisl) 8 Ιούν
Don Giovanni (Mozart) 22 Ιούν-16 ΙούλΔΟ: Andrea Sanguineti; Π: François De Carpentries
Lohengrin (Wagner) 29 Σεπτ-31 ΙανΔΟ: Enrico Calesso; Π: Kurt Josef Schildknecht
Don Giovanni (Mozart) 18 Οκτ-26 ΙανΔΟ: Gerd Müller-Lorenz; Π: Francois de Carpentries
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 8 Νοέμ-20 ΑπρΔΟ: Frank Obermair; Π: Ivan Alboresi
Die diebische Elster (Rossini) 15 Φεβ-25 ΑπρΔΟ: NN; Π: Andreas Beuermann
Salome (Strauss) 5 Απρ-20 ΙούνΔΟ: Enrico Calesso; Π: Alexander von Pfeil
La sonnambula (Bellini) 19-21 ΑπρΔΟ: Enrico Calesso
The Rake's Progress (Stravinsky) 28 Ιούν-23 ΙούλΔΟ: Enrico Calesso; Π: Stephan Suschke
Zwickau, Theater Plauen-Zwickau  / 
Hello Dolly! (Herman) 7 ΣεπτΔΟ: Tobias Engeli; Π: Rainer Wenke
My Fair Lady (Loewe) 11-26 ΝοέμΔΟ: Tobias Engeli / André Cipowicz; Π: Rainer Wenke
Così fan tutte (Mozart) 30 Νοέμ-10 ΜάρΔΟ: Lutz de Veer; Π: Søren Schuhmacher
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 11 Ιαν-6 ΑπρΔΟ: Lutz de Veer; Π: Arila Siegert
Ball im Savoy (Abraham) 27 Φεβ-5 ΑπρΔΟ: Tobias Engeli / André Cipowicz; Π: Wolfgang Dosch
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 15 Μάρ-26 ΜάιΔΟ: Tobias Engeli; Π: Tim Heilmann
Tannhäuser (Wagner) 24 Μάι-2 ΙούνΔΟ: Lutz de Veer; Π: Roland May
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 Σεπτ-21 ΑπρΔΟ: Tobias Engeli; Π: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 19 Οκτ-10 ΙανΔΟ: Tobias Engeli / André Cipowicz; Π: Wolfgang Dosch
Joseph Süß (Glanert) 1 Νοέμ-20 ΙούνΔΟ: Lutz de Veer; Π: Thilo Reinhardt
Così fan tutte (Mozart) 4 Δεκ-14 ΜάρΔΟ: Lutz de Veer; Π: Søren Schuhmacher
Madame Pompadour (Fall) 17 Ιαν-6 ΑπρΔΟ: Lutz de Veer; Π: Valentina Simeonova
Tannhäuser (Wagner) 22 Ιαν-25 ΑπρΔΟ: Lutz de Veer; Π: Roland May
Carmen (Bizet) 1+ ΙούνΔΟ: Tobias Engeli; Π: Søren Schuhmacher