2012/13 > Γαλλία 
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2012/13 > Γαλλία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Ηνωμένο Βασίλειο
Βέλγιο
Γερμανία
Λουξεμβούργο

Γαλλία
 
Ελβετία
Ισπανία Μονακό
Ιταλία

Angers, Angers Nantes Opéra  / 

Les Deux Veuves (Smetana) 28-30 ΣεπτΔΟ: Mark Shanahan; Π: Jo Davies
Le chapeau de paille d'Italie (Rota) 16-20 ΔεκΔΟ: Giuseppe Grazioli; Π: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Vénus et Adonis (Blow) 6-9 ΙανΔΟ: Bertrand Cuiller; Π: Louise Moaty
La Rose blanche (Zimmermann,U) 29-30 ΙανΔΟ: Nicolas Farine; Π: Stephan Grögler
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 3-7 ΑπρΔΟ: Sascha Goetzel; Π: Alfredo Arias
La traviata (Verdi) 16-18 ΙούνΔΟ: Roberto Rizzi Brignoli; Π: Emmanuelle Bastet
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15-17 ΝοέμΔΟ: Jacques Lacombe; Π: Mireille Delunsch
Le turc en Italie (Rossini) 5-7 ΙανΔΟ: Giuseppe Grazioli; Π: Lee Blakeley
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 2 ΦεβΔΟ: Mark Shanahan
Chat perché (Singier) 23-26 ΦεβΔΟ: Pierre Roullier / Philippe Ferro; Π: Caroline Gautier
Pelléas et Mélisande (Debussy) 11-13 ΑπρΔΟ: Daniel Kawka; Π: Emmanuelle Bastet
La flûte enchantée (Mozart) 13-17 ΙούνΔΟ: Mark Shanahan; Π: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Avignon, Opéra Grand Avignon  / 
L'orfeo (Monteverdi) 31 ΟκτΔΟ: Sébastien d'Hérin; Π: Caroline Mutel
La traviata (Verdi) 25 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Luciano Acocella; Π: Nadine Duffaut
La Veuve joyeuse (Lehár) 29-31 ΔεκΔΟ: Benjamin Pionnier; Π: Jacques Duparc
Wozzeck (Berg) 27-29 ΙανΔΟ: Pierre Roullier; Π: Mireille Larroche
L'amour masqué (Messager) 9 ΦεβΔΟ: Samuel Jean; Π: Philippe Binot, Pascal Barraud
Jenůfa (Janáček) 17-19 ΜάρΔΟ: Balázs Kocsár; Π: Frédéric Meyer-Oertel
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7-9 ΑπρΔΟ: Roberto Fores-Veses; Π: Frédéric Bélier-Garcia
La Dame de Monte-Carlo (Poulenc) 19 ΑπρΠ: Vincent Vittoz
La Voix humaine (Poulenc) 19 ΑπρΠ: Vincent Vittoz
Roméo et Juliette (Gounod) 26-28 ΜάιΔΟ: Alain Guingal; Π: Paul-Emile Fourny
A Death in the Family (Mayer,W) 6 ΣεπτΔΟ: Sara Jobin; Π: Róbert Alföldi
Madama Butterfly (Puccini) 17-19 ΝοέμΔΟ: Alain Guingal; Π: Mireille Larroche
My Fair Lady (Loewe) 28-31 ΔεκΔΟ: Dominique Trottein; Π: Paul-Emile Fourny
L'italiana in Algeri (Rossini) 2-4 ΦεβΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Nicola Berloffa
Le dernier jour d'un condamné (Alagna) 9-12 ΜάρΔΟ: Balàzs Kocsàr; Π: Nadine Duffaut
Tancréde (Campra) 11-13 ΑπρΔΟ: Olivier Schneebeli; Π: Vincent Tavernier
Le Dilettante d'Avignon (concert) (Halévy) 18 Απρ
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18-20 ΜάιΔΟ: Alain Guingal; Π: Jean-Claude Auvray
Pagliacci (Leoncavallo) 18-20 ΜάιΔΟ: Alain Guingal; Π: Jean-Claude Auvray
Besancon, Scène nationale de Besançon  / 
Le Roi du bois (Reverdy) 16-18 Οκτ
Mesdames de la Halle (Offenbach) 5-6 Δεκ
La Passion selon Marie (Moultaka) 18 Δεκ
Didon et Enée (Purcell) 12 Φεβ
Orphée et Eurydice (Gluck) 12-14 Μάρ
Kátia Kabanová (Janáček) 14-15 ΜάιΔΟ: Irène Kudela; Π: André Engel
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 8 ΝοέμΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Philippe Béziat
Siegfried et l'Anneau Maudit (Wagner) 11 ΔεκΔΟ: Victorien Vanoosten; Π: Charlotte Nessi
Il était une fois... une petite Cenerentola (Rossini) 20 ΙανΔΟ: Nicolas Kaïtosov; Π: Sandrine Anglade
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 20 ΜάρΔΟ: Raphaël Pichon
Owen Wingrave (Britten) 22-24 ΜάιΔΟ: David Syrus; Π: Christophe Gayral
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
Le barbier de Séville (Rossini) 28 Σεπτ-7 ΟκτΔΟ: Paolo Olmi; Π: Joan Font
Slutchaï (Strasnoy) 26-29 ΝοέμΔΟ: Oscar Strasnoy; Π: Christine Dormoy
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 8-16 ΦεβΔΟ: Nader Abbassi; Π: Mireille Delunsch
Hippolyte et Aricie (concert) (Rameau) 11 ΦεβΔΟ: Raphaël Pichon
Didon et Enée (Purcell) 26 Φεβ-3 ΜάρΔΟ: Sébastien d'Hérin; Π: Bernard Lévy
Salome (Strauss) 21-29 ΜάρΔΟ: Kwamé Ryan; Π: Dominique Pitoiset
Orphée aux enfers (Offenbach) 17-25 ΑπρΔΟ: Samuel Jean; Π: Laura Scozzi
La flûte enchantée (Mozart) 29 Μάι-10 ΙούνΔΟ: Jurjen Hempel; Π: Laura Scozzi
Lucio Silla (Mozart) 23 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Jane Glover; Π: Emmanuelle Bastet
Otello (Verdi) 21 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Julia Jones; Π: Gabriele Rech
Porgy and Bess (Gershwin) 16-26 ΙανΔΟ: Albert Horne; Π: Christine Crouse
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 12-18 ΦεβΔΟ: Julia Jones; Π: Juliette Deschamps
Les Indes galantes (Rameau) 21 Φεβ-1 ΜάρΔΟ: Christophe Rousset; Π: Laura Scozzi
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 22 ΜάρΔΟ: Raphaël Pichon
La Lettre des sables (Lauba) 25-30 ΑπρΔΟ: Jean-Michaël Lavoie; Π: Daniel Mesguich
Anna Bolena (Donizetti) 27 Μάι-8 ΙούνΔΟ: Leonardo Vordoni; Π: Marie-Louise Bischofberger
Caen, Théâtre de Caen  / 
Vénus et Adonis (Blow) 11-13 ΟκτΔΟ: Bertrand Cuiller; Π: Louise Moaty
Trouble in Tahiti (Bernstein) 15-16 ΝοέμΔΟ: Jean Deroyer; Π: Benoît Benichou
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 15-16 ΝοέμΔΟ: Jean Deroyer; Π: Benoît Benichou
David et Jonathas (Charpentier,M) 3-5 ΦεβΔΟ: William Christie; Π: Andreas Homoki
La Dame de Monte-Carlo (Poulenc) 13 ΑπρΠ: Vincent Vittoz
La Voix humaine (Poulenc) 13 ΑπρΠ: Vincent Vittoz
L'olimpiade (Mysliveček) 13-15 ΜάιΔΟ: Václav Luks; Π: Karl-Ernst Hermann, Ursel Herrmann, Rogier Hardeman
Didon et Enée (Purcell) 13-14 ΝοέμΔΟ: Florent Hubert; Π: Samuel Achache, Jeanne Candel
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
Requiem (Mozart) 3 ΟκτΔΟ: Leonardo García Alarcón
Lost in the stars (Weill) 23 ΝοέμΔΟ: Gaspard Brécourt; Π: Olivier Desbordes
Madame Butterfly (Puccini) 8 ΙανΔΟ: Dominique Trottein; Π: Olivier Desbordes
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 ΦεβΔΟ: Olivier Holt; Π: Olivier Achard
Tosca (Puccini) 23-24 ΜάρΔΟ: Amaury du Closel; Π: Pierre Thirion-Vallet
Goyescas (concert) (Granados) 19 ΑπρΔΟ: Patrice Couineau
La traviata (Verdi) 18-19 ΟκτΔΟ: Amaury du Closel; Π: Pierre Thirion-Vallet
Kátia Kabanová (Janáček) 15 ΝοέμΔΟ: Irène Kudela; Π: André Engel
Tannhäuser (concert) (Wagner) 30 ΝοέμΠ: Amaury du Closel
Don Pasquale (Donizetti) 10-12 ΙανΔΟ: Roberto Forès Veses; Π: Andrea Cigni
La serva padrona (Pergolesi) 27 ΦεβΔΟ: Pablo Pavon
Nélée et Myrthis (Rameau) 27 ΦεβΔΟ: Pablo Pavon
Le voyage dans la lune (Offenbach) 11-12 ΑπρΔΟ: Dominique Trottein; Π: Olivier Desbordes
La Voix humaine (Poulenc) 13-14 ΜάιΔΟ: Amaury du Closel; Π: Pierre Thirion-Vallet
The Telephone (Menotti) 13-14 ΜάιΔΟ: Amaury du Closel; Π: Pierre Thirion-Vallet
Compiegne, Théâtre Imperial  / 
Le Bourgeois gentilhomme (Lully) 10 ΟκτΠ: Catherine Hiegel
Fanfare fragile (Feldhandler) 7 Δεκ
Le Directeur de théâtre (concert) (Mozart) 9 ΦεβΔΟ: Damian Iorio
Didon et Enée (Purcell) 14 ΦεβΔΟ: Sébastien d'Hérin; Π: Bernard Lévy
La Voix humaine (Poulenc) 28 ΜάρΠ: Vincent Vittoz
L'histoire du petit tailleur (Harsányi) 21 Μάι
Requiem (Verdi) 27 ΝοέμΔΟ: Arie van Beek
Croquefer (Offenbach) 13 ΔεκΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Jean-Philippe Salerio
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 13 ΔεκΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Jean-Philippe Salerio
La petite messe solennelle (Rossini) 8 ΦεβΔΟ: Mathieu Romano
Carmen (Bizet) 15-18 ΜάρΔΟ: Benjamin Pionnier; Π: Philippe Arlaud
Dijon, Opéra de Dijon  / 
Pelléas et Mélisande (Debussy) 13-14 ΟκτΔΟ: Marit Strindlund; Π: Wouter Van Looy
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 7-11 ΔεκΔΟ: Daniel Kawka; Π: Lilo Baur
Acteon (Charpentier,M) 1-3 ΦεβΔΟ: Emmanuelle Haïm; Π: Damien Caille-Perret
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 14-15 ΦεβΔΟ: Didier Puntos; Π: Arnaud Meunier
Don Giovanni (Mozart) 22-30 ΜάρΔΟ: Gerard Korsten; Π: Jean-Yves Ruf
L'olimpiade (Mysliveček) 22-25 ΜάιΔΟ: Václav Luks; Π: Ursel Herrmann, Karl-Ernst Herrmann
L'Or du Rhin (Wagner) 5-12 ΟκτΔΟ: Daniel Kawka; Π: Laurent Joyeux
La Walkyrie (Wagner) 5-12 ΟκτΔΟ: Daniel Kawka; Π: Laurent Joyeux
Siegfried (Wagner) 6-15 ΟκτΔΟ: Daniel Kawka; Π: Laurent Joyeux
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 6-15 ΟκτΔΟ: Daniel Kawka; Π: Laurent Joyeux
Winterreise (Schubert) 9 Φεβ
Peer Gynt (Grieg) 10-12 ΜάρΔΟ: Gergely Madaras; Π: Emmanuelle Cordoliani
La finta giardiniera (Mozart) 9-11 ΑπρΔΟ: Emmanuelle Haïm; Π: David Lescot
Le nozze di Figaro (Mozart) 17-23 ΜάιΔΟ: Jonathan Cohen; Π: Richard Brunel
Lille, Opéra de Lille  / 
Venus and Adonis (Blow) 19-23 ΟκτΔΟ: Bertrand Cuiller; Π: Louise Moaty
Médée (Charpentier,M) 6-15 ΝοέμΔΟ: Emmanuelle Haïm; Π: Pierre Audi
Jenůfa (Janáček) 29 Ιαν-7 ΦεβΔΟ: Mark Shanahan; Π: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Acteon (Charpentier,M) 5-9 ΜάρΔΟ: Atsushi Sakaï; Π: Damien Caille-Perret, Yves Lenoir
Le barbier de Séville (Rossini) 14 Μάι-2 ΙούνΔΟ: Antonello Allemandi; Π: Jean-François Sivadier, Véronique Timsit
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 3-21 ΟκτΔΟ: Roberto Rizzi Brignoli; Π: Stanislas Nordey
Quartett (Francesconi) 13-17 ΝοέμΔΟ: Georges-Elie Octors; Π: Alex Ollé
La Petite Renarde rusée (Janáček) 28 Ιαν-7 ΦεβΔΟ: Franck Ollu; Π: Robert Carsen(original), Maria Lamont(revival)
La finta giardiniera (Mozart) 17-30 ΜάρΔΟ: Emmanuelle Haïm; Π: David Lescot
Elena (Cavalli) 7-10 ΑπρΔΟ: Leonardo García Alarcón; Π: Jean-Yves Ruf
Orfeo 14 [Vol 1] (Oehring) 18-19 Ιούν
Limoges, Opéra-Théâtre de Limoges  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 9-11 ΝοέμΔΟ: Jurjen Hempel; Π: Frédéric Roels
Rigoletto (Verdi) 25-27 ΙανΔΟ: Gaetano d'Espinosa; Π: François de Carpentries
Le Roi du bois (Reverdy) 30 ΙανΠ: Sandrine Anglade
Wozzeck (Berg) 5-7 ΜάρΔΟ: Pierre Roullier; Π: Mireille Larroche
Orphée et Eurydice (Gluck) 5-7 ΑπρΔΟ: Jean-François Verdier; Π: Nathalie Pernette
Fra Diavolo (Auber) 12-14 ΜάιΔΟ: Benjamin Lévy; Π: Bérangère Jannelle
Fortunio (Messager) 10-12 ΝοέμΔΟ: Giuseppe Grazioli; Π: Emmanuelle Cordoliani
Carmen (Bizet) 1-9 ΙανΔΟ: Robert Tuohy; Π: Frédéric Roels
Il trovatore (Verdi) 9-11 ΜάρΔΟ: Konstantin Chudovsky; Π: Gilbert Deflo
Lyon, Opéra de Lyon  / 
Macbeth (Verdi) 13-27 ΟκτΔΟ: Kazushi Ono; Π: Ivo van Hove
Les Puritains (concert) (Bellini) 13-18 ΝοέμΔΟ: Evelino Pidò
Le Messie (Handel) 3-14 ΔεκΔΟ: Laurence Cummings; Π: Deborah Warner
La Petite Renarde rusée (Janáček) 21 Ιαν-1 ΦεβΔΟ: Tomas Hanus; Π: André Engel
L'empereur d'Atlantis (Ullmann) 12-17 ΦεβΔΟ: Jean-Michaël Lavoie; Π: Richard Brunel
Claude (Escaich) 27 Μάρ-14 ΑπρΔΟ: Jérémie Rhorer; Π: Olivier Py
Fidelio (Beethoven) 28 Μάρ-12 ΑπρΔΟ: Kazushi Ono; Π: Gary Hill
Erwartung (Schoenberg,A) 29 Μάρ-13 ΑπρΔΟ: Kazushi Ono; Π: Alex Ollé
Il prigioniero (Dallapiccola) 29 Μάρ-13 ΑπρΔΟ: Kazushi Ono; Π: Alex Ollé
Capriccio (Strauss) 7-19 ΜάιΔΟ: Bernhard Kontarsky; Π: David Marton
Le Roi et moi () 12-15 ΙούνΔΟ: Karine Locatelli; Π: Jean Lacornerie
La flûte enchantée (Mozart) 24 Ιούν-9 ΙούλΔΟ: Stefano Montanari; Π: Pierrick Sorin
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 22 ΣεπτΔΟ: René Jacobs
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 12-26 ΟκτΔΟ: Kazushi Ono; Π: Christophe Honoré
Norma (Bellini) 10-12 ΝοέμΔΟ: Evelino Pidò
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14-30 ΔεκΔΟ: Kazushi Ono / Philippe Forget; Π: Laurent Pelly
Cœur de chien (Raskatov) 20-30 ΙανΔΟ: Martyn Brabbins; Π: Simon McBurney
The Tender Land (Copland) 1-9 ΦεβΔΟ: Philippe Forget; Π: Jean Lacornerie
Le comte Ory (Rossini) 21 Φεβ-5 ΜάρΔΟ: Stefano Montanari; Π: Laurent Pelly
Peter Grimes (Britten) 10-26 ΑπρΔΟ: Kazushi Ono; Π: Yoshi Oida
Le Tour d'écrou (Britten) 11-29 ΑπρΔΟ: Kazushi Ono; Π: Valentina Carrasco
Curlew River (Britten) 12-25 ΑπρΔΟ: Alan Woodbridge; Π: Olivier Py
Jérémy Fischer (Aboulker) 4-11 ΙούνΠ: Michel Dieuaide
Simon Boccanegra (Verdi) 7-22 ΙούνΔΟ: Daniele Rustioni; Π: David Bösch
Lyon, Théâtre d'Opérette de Lyon  / 
La chanson de Fortunio (Offenbach) 21 ΟκτΔΟ: Bruce Grant; Π: Brigitte Desnoues
Les noces de Jeannette (Massé) 21 ΟκτΔΟ: Bruce Grant; Π: Anny Vogel
Le barbier de Séville (Rossini) 24-25 ΝοέμΔΟ: Bruno Membrey; Π: Jean-Jacques Chazalet
Valses de Vienne (=) 5-6 ΙανΔΟ: Andreï Chevtchouk; Π: François Jacquet
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 16-17 ΦεβΔΟ: Victor Costa; Π: Pierre Sybil
Passionnément (Messager) 16-17 ΜάρΔΟ: Victor Costa; Π: Pierre Sybil
Carmen (Bizet) 13-14 ΑπρΔΟ: Andreï Chevtchouk
Monsieur Beaucaire (Messager) 7-8 Δεκ
Violettes impériales (Scotto) 11-12 ΙανΠ: Pierre Sybil
Le petit duc (Lecocq) 1-2 ΦεβΔΟ: Bruce Grant; Π: Fabrice Lelievre
Sang Viennois (Strauss,J) 22-23 ΦεβΔΟ: Andreï Chevtchouk; Π: Pierre Sybil
Viva Napoli (Lopez,F) 22-23 ΜάρΔΟ: Bruno Conti; Π: Carlo Di Angelo
Aida (Verdi) 24-25 Μάι
Marseille, Opéra Municipal de Marseille  / 
Carmen (Bizet) 4-14 ΟκτΔΟ: Nader Abbassi; Π: Nicolas Joël(original), Stéphane Roche(revival)
Poliuto (concert) (Donizetti) 24 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Alain Guingal
L'italiana in Algeri (Rossini) 29 Δεκ-6 ΙανΔΟ: Giuliano Carella; Π: Nicola Berloffa
Elektra (Strauss) 7-16 ΦεβΔΟ: Pinchas Steinberg; Π: Charles Roubaud
Otello (Verdi) 24 Μάρ-5 ΑπρΔΟ: Friedrich Pleyer; Π: Nadine Duffaut
La clemenza di Tito (Mozart) 4-12 ΜάιΔΟ: Mark Shanahan; Π: David McVicar(original), Marie Lambert(revival)
Cléopâtre (Massenet) 15-23 ΙούνΔΟ: Lawrence Foster; Π: Charles Roubaud
Les troyens (concert) (Berlioz) 12-15 ΙούλΔΟ: Lawrence Foster
Aida (Verdi) 21 Σεπτ-1 ΟκτΔΟ: Fabrizio Maria Carminati; Π: Charles Roubaud
La Voix humaine (concert) (Poulenc) 11 ΟκτΔΟ: Lawrence Foster
La straniera (concert) (Bellini) 31 Οκτ-8 ΝοέμΔΟ: Paolo Arrivabeni
Orphée et Eurydice (Gluck) 30 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Kenneth Montgomery; Π: Frédéric Flamand
Orphée aux enfers (Offenbach) 27 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Samuel Jean; Π: Laura Scozzi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 Ιαν-6 ΦεβΔΟ: Alain Guingal; Π: Frédéric Bélier–Garcia
Colomba (Petit,J) 8-16 ΜάρΔΟ: Claire Gibault; Π: Charles Roubaud
Symphony 9 (Beethoven) 4 ΑπρΔΟ: Lawrence Foster
Le Roi d'Ys (Lalo) 10-18 ΜάιΔΟ: Lawrence Foster; Π: Jean-Louis Pichon
La traviata (Verdi) 17-22 ΙούνΔΟ: Lawrence Foster / Eun Sun Kim; Π: Renée Auphan
Massy, Opéra de Massy  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 9-11 ΝοέμΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Arnaud Bernard
Madama Butterfly (Puccini) 9-11 ΔεκΔΟ: Dominique Rouits; Π: Olivier Desbordes
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 12-13 ΙανΔΟ: Didier Benetti; Π: Jacques Duparc
Le Tour d'écrou (Britten) 2-3 ΦεβΔΟ: Jean-Luc Tingaud; Π: Olivier Bénézech
Le Retour d'Ulysse dans sa patrie (Monteverdi) 23-24 ΦεβΔΟ: Jérôme Correas; Π: Christophe Rauck
La cenerentola (Rossini) 22-24 ΜάρΔΟ: Dominique Rouits; Π: Charles Roubaud
Nabucco (Verdi) 18-23 ΑπρΔΟ: Dominique Rouits; Π: Giorgio Lalov
Requiem (Verdi) 1 Ιούν
Falstaff (Verdi) 15-17 ΝοέμΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Jean-Louis Grinda
King Arthur (Purcell) 7-8 ΔεκΔΟ: Hervé Niquet; Π: Corinne Benizio, Gilles Benizio
La traviata (Verdi) 23-26 ΙανΔΟ: Dominique Rouits; Π: Roberta Mattelli
Un train pour Johannesburg (Weill) 7 ΦεβΔΟ: Dominique Trottein; Π: Olivier Desbordes
Don Giovanni (Mozart) 5-9 ΜάρΔΟ: Dominique Rouits; Π: Eric Perez
L'orfeo (Monteverdi) 29-30 ΜάρΔΟ: Sébastien d'Hérin; Π: Caroline Mutel
L'empereur d'Atlantis (Ullmann) 5 ΑπρΔΟ: Philippe Nahon; Π: Louise Moaty
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 16-18 ΜάιΔΟ: Dominique Rouits; Π: Nadine Duffaut
Mérignac, Le Pin Galant  / 
Carmen (Bizet) 22 ΝοέμΔΟ: Martin Mazik; Π: Roberta Mattelli
La belle Hélène (Offenbach) 31 ΔεκΔΟ: Claude Cuguillere; Π: Fabrice Lelievre
Nabucco (Verdi) 19 ΦεβΔΟ: Martin Mazik; Π: Roberta Mattelli
Les cloches de Corneville (Planquette) 24 ΦεβΔΟ: Philippe Mestres; Π: Michèle Herbé
Le barbier de Séville (Rossini) 26 ΜάρΔΟ: Norbert Baxa; Π: Martin Otava
La traviata (Verdi) 12 Νοέμ
Madama Butterfly (Puccini) 15 Ιαν
Le nozze di Figaro (Mozart) 4 Φεβ
Roméo et Juliette (Gounod) 16 Μάρ
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Σεπτ-2 ΟκτΔΟ: Jacques Mercier; Π: Daniel Mesguich, Sébastien Lenglet
L'elisir d'amore (Donizetti) 23-27 ΝοέμΔΟ: Benjamin Pionnier; Π: Joël Lauwers
My Fair Lady (Loewe) 22-31 ΔεκΔΟ: David Heusel; Π: Paul-Emile Fourny
King Arthur (Purcell) 10-12 ΦεβΔΟ: Hervé Niquet; Π: Corinne Benizio, Gilles Benizio
La belle de Cadix (Lopez,F) 15-17 ΜάρΔΟ: Dominique Trottein; Π: Olivier Desbordes
Iolanta (Tchaikovsky) 12-16 ΑπρΔΟ: Jacques Mercier; Π: David Hermann
Le Journal d'Anne Frank (Frid) 18-19 ΜάιΔΟ: Aurélien Azan Zielinski; Π: Sonia Masson
La traviata (Verdi) 14-20 ΙούνΔΟ: Jari Hämäläinen; Π: Paul-Émile Fourny
La cenerentola (Rossini) 20-24 ΣεπτΔΟ: José Miguel Pérez-Sierra; Π: Louis Désiré
Lakmé (Delibes) 22-26 ΝοέμΔΟ: Jacques Mercier; Π: Paul-Émile Fourny
The Indian Queen (Purcell) 19-21 ΙανΔΟ: Hervé Niquet; Π: Joachim Schloemer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-14 ΦεβΔΟ: Benjamin Pionnier; Π: Pénélope Bergeret
Vanessa (Barber,S) 21-25 ΜάρΔΟ: David T Heusel; Π: Bérénice Collet
Operetta anthology (Offenbach) 25-26 ΑπρΔΟ: Patrice Peyriéras; Π: Alain Sachs
Viva la Mamma (Donizetti) 16-20 ΜάιΔΟ: Laurent Gendre; Π: Vincent Vittoz
La vida breve (Falla) 13-17 ΙούνΔΟ: Jacques Mercier; Π: Paul-Émile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier Languedoc-Roussillon  / 
Orfeo ed Euridice (Gluck) 19-25 ΣεπτΔΟ: Kenneth Montgomery; Π: Chiara Muti
Lakmé (Delibes) 26 Οκτ-4 ΝοέμΔΟ: Robert Tuohy; Π: Vincent Huguet
What Next? (Carter,E) 30 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Carl Christian Bettendorf; Π: Urs Schönebaum
Jetzt (Nitschke) 30 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Carl Christian Bettendorf; Π: Urs Schönebaum
La bohème (Puccini) 21 Δεκ-1 ΙανΔΟ: Michael Balke; Π: Jean-Paul Scarpitta
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 1-10 ΦεβΔΟ: Balázs Kocsár; Π: Alfredo Arias
Le Roi d'Ys (concert) (Lalo) 23 ΜάρΔΟ: Jean-Luc Tingaud
The Beggar's Opera (Britten) 3-4 ΑπρΔΟ: Jérôme Pillement; Π: Benjamin Prins
Poppea e Nerone (Monteverdi) 15-19 ΜάιΔΟ: Peter Tilling; Π: Krzysztof Warlikowski
Don Giovanni (Mozart) 6-16 ΙούνΔΟ: Raphaël Schlüsselberg; Π: Jean-Paul Scarpitta
Orfeo ed Euridice (Gluck) 24 Σεπτ-1 ΟκτΔΟ: Balázs Kocsár; Π: Chiara Muti
Elena (Cavalli) 10-15 ΝοέμΔΟ: Leonardo García Alarcón; Π: Jean-Yves Ruf
Così fan tutte (Mozart) 20 Δεκ-9 ΙανΔΟ: Alexander Shelley; Π: Jean-Paul Scarpitta
Eugène Onéguine (Tchaikovsky) 17-21 ΙανΔΟ: Ari Rasilainen; Π: Marie-Eve Signeyrole
L'étoile (Chabrier) 29-30 ΜάρΔΟ: Jérôme Pillement; Π: Benoît Bénichou
La traviata (Verdi) 4-14 ΙούνΠ: Jean-Paul Scarpitta
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
Così fan tutte (Mozart) 25 Σεπτ-4 ΟκτΔΟ: Tito Muñoz; Π: Jim Lucassen
L'Artaserse (Vinci) 2-10 ΝοέμΔΟ: Diego Fasolis; Π: Silviu Purcarete
L'étoile (Chabrier) 28 Δεκ-3 ΙανΔΟ: Jonathan Schiffman; Π: Emmanuelle Bastet
Macbeth (Verdi) 1-12 ΦεβΔΟ: Roberto Rizzi Brignoli; Π: Jean-Louis Martinoty
L'Importance d'être constant (Barry) 17-22 ΜάρΔΟ: Tito Muñoz; Π: Sam Brown
Iolanta (Tchaikovsky) 30 Απρ-9 ΜάιΔΟ: Jacques Mercier; Π: David Hermann
Der Zwerg (Zemlinsky) 21-29 ΙούνΔΟ: Christian Arming; Π: Philipp Himmelmann
Turandot (Puccini) 4-12 ΟκτΔΟ: Rani Calderon; Π: Yannis Kokkos
Candide (Bernstein) 5-11 ΔεκΔΟ: Ryan McAdams; Π: Sam Brown
L'orfeo (Monteverdi) 10-17 ΙανΔΟ: Christophe Rousset; Π: Claus Guth
Barbe-bleue (Offenbach) 20-27 ΦεβΔΟ: Jonathan Schiffman; Π: Waut Koeken
Siegfried (Wagner) 21-30 ΜάρΔΟ: NN; Π: Charlotte Nessi
La Clémence de Titus (Mozart) 29 Απρ-8 ΜάιΔΟ: Kazem Abdullah; Π: John Fulljames
Il medico dei pazzi (Battistelli) 20-28 ΙούνΔΟ: Francesco Lanzillotta; Π: Carlos Wagner
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
Les Deux Veuves (Smetana) 17-24 ΟκτΔΟ: Mark Shanahan; Π: Jo Davies
Le chapeau de paille d'Italie (Rota) 25 Νοέμ-4 ΔεκΔΟ: Giuseppe Grazioli; Π: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Vénus et Adonis (Blow) 14-20 ΙανΔΟ: Bertrand Cuiller; Π: Louise Moaty
La Rose blanche (Zimmermann,U) 5-10 ΦεβΔΟ: Nicolas Farine; Π: Stephan Grögler
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 15-24 ΜάρΔΟ: Sascha Goetzel; Π: Alfredo Arias
La traviata (Verdi) 26 Μάι-5 ΙούνΔΟ: Roberto Rizzi Brignoli; Π: Emmanuelle Bastet
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15 Οκτ-7 ΝοέμΔΟ: Jacques Lacombe; Π: Mireille Delunsch
Le turc en Italie (Rossini) 10-19 ΔεκΔΟ: Giuseppe Grazioli; Π: Lee Blakeley
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 4-6 ΦεβΔΟ: Mark Shanahan
Chat perché (Singier) 9-12 ΦεβΔΟ: Pierre Roullier / Philippe Ferro; Π: Caroline Gautier
Pelléas et Mélisande (Debussy) 23 Μάρ-1 ΑπρΔΟ: Daniel Kawka; Π: Emmanuelle Bastet
La flûte enchantée (Mozart) 22 Μάι-3 ΙούνΔΟ: Mark Shanahan; Π: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Nice, Opéra de Nice  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 24-30 ΟκτΔΟ: Philippe Auguin; Π: Giorgio Gallione
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15-19 ΙανΔΟ: Philippe Auguin; Π: René Koering
Die Zauberflöte (Mozart) 10-16 ΦεβΔΟ: Leopold Hager; Π: Mariame Clément
La petite flûte enchantée (Mozart) 13-15 ΦεβΔΟ: Frédéric Deloche; Π: Yves Coudray
Madama Butterfly (Puccini) 15-21 ΜάρΔΟ: György G Ráth; Π: Daniel Benoin
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 31 Μάι-2 ΙούνΔΟ: Jérôme Correas; Π: Christophe Rauck
Der Freischütz (Weber) 17-23 ΝοέμΔΟ: Philippe Auguin; Π: Guy Montavon
Die Fledermaus (Strauss,J) 17-23 ΙανΔΟ: Bruno Ferrandis; Π: Andreas Gergen
Semele (Handel) 16-20 ΦεβΔΟ: George Petrou; Π: Jakob Peters-Messer
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16-22 ΜάρΔΟ: Roland Böer; Π: Francesco Micheli
Dreyfus (Legrand) 16 Μάι-6 ΙούνΔΟ: Jérôme Pillement; Π: Daniel Benoin
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
Les Enfants Terribles (Glass) 23 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Emmanuel Olivier; Π: Stéphane Vérité
La Voix humaine (Poulenc) 5-15 ΔεκΠ: Vincent Vittoz
Croquefer (Offenbach) 20 Δεκ-13 ΙανΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Jean-Philippe Salério
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 20 Δεκ-13 ΙανΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Jean-Philippe Salério
Schneewittchen (Lange) 20-26 ΑπρΔΟ: Vincent Monteil; Π: Waut Koeken
Ariadne auf Naxos (concert) (Strauss) 14-19 ΜάιΔΟ: Maxime Pascal / Alphonse Cemin
La Grande duchesse de Gerolstein (Offenbach) 12 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Philippe Béziat
The Rape of Lucretia (Britten) 14-19 ΙανΔΟ: Maxime Pascal; Π: Stephen Taylor
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 24-30 ΙανΔΟ: Philippe Nahon; Π: Louise Moaty
King Arthur (Purcell) 7-12 ΦεβΔΟ: Frédérique Chauvet; Π: Sybrand van der Werf
Le Balcon (Eötvös) 20-24 Μάι
Le pauvre matelot (Milhaud) 11-15 ΙούνΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Stéphane Vérité
La colombe (Gounod) 11-15 ΙούνΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Stéphane Vérité
Paris, Théâtre des Champs-Elysées  / 
Médée (Charpentier,M) 12-23 ΟκτΔΟ: Emmanuelle Haïm; Π: Pierre Audi
Requiem (concert) (Mozart) 22 ΟκτΔΟ: Rolf Beck
Rodelinda (concert) (Handel) 26 ΟκτΔΟ: Alan Curtis
Fidelio (concert) (Beethoven) 30 ΟκτΔΟ: Eivind Gullberg Jensen
Medeamaterial (Dusapin) 9-10 ΝοέμΔΟ: Marcus Creed; Π: Sasha Waltz
Les Puritains (concert) (Bellini) 16 ΝοέμΔΟ: Evelino Pidò
Médée (Cherubini) 10-16 ΔεκΔΟ: Christophe Rousset; Π: Krzysztof Warlikowski
L'Artaserse (concert) (Vinci) 11-13 ΔεκΔΟ: Diego Fasolis
Didon et Enée (concert) (Purcell) 15 ΔεκΔΟ: Jean-Claude Malgoire
Le Messie (concert) (Handel) 20 ΔεκΔΟ: Jean-Christophe Spinosi
Radamisto (concert) (Handel) 6 ΦεβΔΟ: Harry Bicket
La favorite (Donizetti) 7-19 ΦεβΔΟ: Paolo Arrivabeni; Π: Valérie Nègre
L'Opéra de quat'sous (concert) (Weill) 28 ΦεβΔΟ: Vladimir Jurowski
Acis et Galatée (concert) (Handel) 20 ΜάρΔΟ: Paul Goodwin
Ein deutsches Requiem (concert) (Brahms) 28 ΜάρΔΟ: Kurt Masur
Don Giovanni (Mozart) 25 Απρ-7 ΜάιΔΟ: Jeremie Rhorer; Π: Stephane Braunschweig
Don Carlos (concert) (Verdi) 28 ΑπρΔΟ: Gianandrea Noseda
Requiem (concert) (Mozart) 2 ΜάιΔΟ: Jérémie Rhorer
La petite messe solennelle (concert) (Rossini) 6 ΜάιΔΟ: Daniele Gatti
Agrippina (concert) (Handel) 15 ΜάιΔΟ: Eduardo López Banzo
Imeneo (concert) (Handel) 22 ΜάιΔΟ: Christopher Hogwood
Benvenuto Cellini (concert) (Berlioz) 1 ΙούνΔΟ: Valery Gergiev
Le barbier de Séville (concert) (Rossini) 14 ΙούνΔΟ: Roger Norrington
Requiem (concert) (Verdi) 16-18 ΙούνΔΟ: Daniele Gatti
Pénélope (concert) (Fauré) 20 ΙούνΔΟ: Fayçal Karoui
Le Vaisseau fantôme (concert) (Wagner) 18 ΣεπτΔΟ: Yannick Nézet-Séguin
Les Vêpres de la Vierge (concert) (Monteverdi) 14 ΟκτΔΟ: Jean-Claude Malgoire
La vestale (Spontini) 15-28 ΟκτΔΟ: Jérémie Rhorer; Π: Eric Lacascade
Aci, Galatea e Polifemo (concert) (Handel) 19 ΟκτΔΟ: Emmanuelle Haïm
Norma (concert) (Bellini) 15 ΝοέμΔΟ: Evelino Pidò
Requiem (Fauré) 16 ΝοέμΔΟ: Philippe Herreweghe
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 10-19 ΔεκΔΟ: Jérémie Rhorer; Π: Olivier Py
Le Messie (Handel) 11 ΔεκΔΟ: Emmanuelle Haïm
La favorite (concert) (Donizetti) 18 ΔεκΔΟ: Jacques Lacombe
Catone in Utica (Vivaldi) 10 ΙανΔΟ: Alan Curtis
Stabat Mater (Pergolesi) 27 Ιαν
Theodora (Handel) 10 ΦεβΔΟ: Harry Bicket
Le Villi (concert) (Puccini) 20 ΦεβΔΟ: Paolo Carignani
Symphony 9 (Beethoven) 2 ΜάρΔΟ: Vladimir Jurowski
Les Fêtes de l'hymen et de l'amour (concert) (Rameau) 11 ΜάρΔΟ: Hervé Niquet
Le Chevalier à la rose (Strauss) 18 ΜάρΔΟ: Kirill Petrenko
Otello (Rossini) 7-17 ΑπρΔΟ: Jean-Christophe Spinosi; Π: Moshe Leiser
Oedipus rex (Stravinsky) 24 ΑπρΔΟ: Daniele Gatti
Le barbier de Séville (Rossini) 29 ΑπρΔΟ: Jean-Claude Malgoire; Π: Christian Schiaretti, Arnaud Décarsin
Tancredi (Rossini) 19-27 ΜάιΔΟ: Enrique Mazzola; Π: Jacques Osinski
L'italienne à Alger (concert) (Rossini) 10 ΙούνΔΟ: Roger Norrington
La scala di seta (concert) (Rossini) 13 ΙούνΔΟ: Enrique Mazzola
Fidelio (concert) (Beethoven) 14 ΙούνΔΟ: Jérémie Rhorer
Paris, Théâtre du Châtelet  / 
West Side Story (Bernstein) 26 Οκτ-1 ΙανΔΟ: Donald Chan; Π: Jerome Robbins(original), Joey McKneely(revival)
Street Scene (Weill) 25-31 ΙανΔΟ: Tim Murray; Π: John Fulljames(original), Lucy Bradley(revival)
Le Pavillon aux pivoines (Tang) 10-16 Φεβ
Carousel (Rodgers) 18-27 ΜάρΔΟ: Kevin Farrell; Π: Jo Davies
Sunday in the Park with George (Sondheim) 15-25 ΑπρΔΟ: David Charles Abell; Π: Lee Blakeley
Ceiling/Sky (Adams) 11-19 ΙούνΔΟ: Alexandre Briger; Π: Giorgio Barberio Corsetti
My Fair Lady (Loewe) 5 Δεκ-1 ΙανΔΟ: Jayce Ogren; Π: Robert Carsen
Einstein on the Beach (Glass) 8-12 ΙανΔΟ: Michael Riesman; Π: Robert Wilson
La pietra del paragone (Rossini) 20-29 ΙανΔΟ: Jean-Christophe Spinosi; Π: Giorgio Barberio Corsetti, Pierrick Sorin
Into the Woods (Sondheim) 1-12 ΑπρΔΟ: David Charles Abell; Π: Lee Blakeley
A Flowering Tree (Adams) 5-13 ΜάιΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Vishal Bhardwaj
The King and I (Rodgers) 13-29 ΙούνΔΟ: James Holmes; Π: Lee Blakeley
Paris, Cité de la musique  / 
Quartett (concert) (Francesconi) 19 ΜάρΔΟ: Susanna Mälkki
Orlando (concert) (Handel) 19 ΙούνΔΟ: René Jacobs
Paris, Opéra-Comique  / 
Venus and Adonis (Blow) 12-15 ΔεκΔΟ: Bertrand Cuiller; Π: Louise Moaty
David et Jonathas (Charpentier,M) 14-24 ΙανΔΟ: William Christie; Π: Andreas Homoki
Ciboulette (Hahn) 16-26 ΦεβΔΟ: Laurence Equilbey; Π: Michel Fau
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 17-29 ΜάρΔΟ: Pascal Rophé; Π: Ludovic Lagarde
La Voix humaine (Poulenc) 17-29 ΜάρΔΟ: Pascal Rophé; Π: Ludovic Lagarde
Le Roi d'Ys (concert) (Lalo) 25 ΜάρΔΟ: Jean-Luc Tingaud
Cendrillon (Viardot) 17-19 ΑπρΠ: Thierry Thieû Ninag
Marouf savetier du Caire (Rabaud) 25 Μάι-3 ΙούνΔΟ: Alain Altinoglu; Π: Jérôme Deschamps
Written on Skin (Benjamin) 16-19 ΝοέμΔΟ: George Benjamin; Π: Katie Mitchell
Manfred (Schumann) 9-15 ΔεκΔΟ: Emmanuel Krivine; Π: Georges Lavaudant
Lakmé (Delibes) 10-20 ΙανΔΟ: François-Xavier Roth; Π: Lilo Baur
Pelléas et Mélisande (Debussy) 17-25 ΦεβΔΟ: Louis Langrée; Π: Stéphane Braunschweig
Platée (Rameau) 20-30 ΜάρΔΟ: William Christie; Π: Robert Carsen
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 23 ΜάρΔΟ: Raphaël Pichon
L'histoire du Soldat (Stravinsky) 5-7 ΑπρΔΟ: Marc Minkowski; Π: Jacques Osinski
El amor brujo (Falla) 5-7 ΑπρΔΟ: Marc Minkowski; Π: Jacques Osinski
Ali-Baba (Lecocq) 12-22 ΜάιΔΟ: Jean-Pierre Haeck; Π: Arnaud Meunier
La Naissance de David de Sassoun (concert) (Aprikian) 5 ΙούνΔΟ: Alain Altinoglu
Robert le Cochon (Dupin) 13-15 ΙούνΔΟ: Jean-François Heisser; Π: Ivan Grinberg
Paris, MC93 Bobigny  / 
Il mondo della luna (Haydn) 23-28 ΙούνΔΟ: Guillaume Tourniaire; Π: David Lescot
Don Giovanni (Mozart) 22-31 ΜάρΔΟ: Alexandre Myrat; Π: Christophe Perton
Paris, L'Opéra National de Paris (Opéra Bastille, Palais Garnier)  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 7 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Tomas Netopil; Π: Robert Carsen
Capriccio (Strauss) 8-27 ΣεπτΔΟ: Philippe Jordan; Π: Robert Carsen
Les noces de Figaro (Mozart) 15 Σεπτ-25 ΟκτΔΟ: Evelino Pido / Marius Stieghorst; Π: Giorgio Strehler(original), Humbert Camerlo(revival)
The Rake's Progress (Stravinsky) 10-30 ΟκτΔΟ: Jeffrey Tate; Π: Olivier Py
La fille du régiment (Donizetti) 15 Οκτ-11 ΝοέμΔΟ: Marco Armiliato; Π: Laurent Pelly
Tosca (Puccini) 23 Οκτ-20 ΝοέμΔΟ: Paolo Carignani; Π: Werner Schroeter
La cenerentola (Rossini) 22 Νοέμ-25 ΜάρΔΟ: Riccardo Frizza / Bruno Campanella; Π: Jean-Pierre Ponnelle(original), Grischa Asagaroff(revival)
Carmen (Bizet) 4-29 ΔεκΔΟ: Philippe Jordan; Π: Yves Beaunesne
La Khovantchina (Musorgsky) 22 Ιαν-9 ΦεβΔΟ: Michail Jurowski; Π: Andrei Serban
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 23 Ιαν-13 ΦεβΔΟ: Paul Daniel; Π: Richard Jones, Antony Mcdonald
Le Nain (Zemlinsky) 23 Ιαν-13 ΦεβΔΟ: Paul Daniel; Π: Richard Jones, Antony Mcdonald
L'Or du Rhin (Wagner) 29 Ιαν-18 ΙούνΔΟ: Philippe Jordan; Π: Gunter Krämer
La Walkyrie (Wagner) 17 Φεβ-19 ΙούνΔΟ: Philippe Jordan; Π: Gunter Krämer
Falstaff (Verdi) 27 Φεβ-24 ΜάρΔΟ: Daniel Oren; Π: Dominique Pitoiset
Siegfried (Wagner) 21 Μάρ-23 ΙούνΔΟ: Philippe Jordan; Π: Gunter Krämer
Siegfried et l'Anneau Maudit (Wagner) 25 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Marius Stieghorst; Π: Charlotte Nessi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 Απρ-6 ΜάιΔΟ: Claus Peter Flor; Π: Mariame Clement
La Gioconda (Ponchielli) 2-31 ΜάιΔΟ: Daniel Oren; Π: Pier Luigi Pizzi
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 21 Μάι-26 ΙούνΔΟ: Philippe Jordan; Π: Gunter Krämer
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 23 Μάι-18 ΙούνΔΟ: Emmanuelle Haïm; Π: Laurent Pelly
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 7 Σεπτ-9 ΟκτΔΟ: Maurizio Benini; Π: Andrei Serban
Alceste (Gluck) 12 Σεπτ-7 ΟκτΔΟ: Marc Minkowski; Π: Olivier Py
Vec Makropulos (Janáček) 16 Σεπτ-2 ΟκτΔΟ: Susanna Mälkki; Π: Krzysztof Warlikowski
Aida (Verdi) 10 Οκτ-16 ΝοέμΔΟ: Philippe Jordan; Π: Olivier Py
Così fan tutte (Mozart) 22 Οκτ-13 ΝοέμΔΟ: Michael Schonwandt; Π: Ezio Toffolutti
Elektra (Strauss) 27 Οκτ-1 ΔεκΔΟ: Philippe Jordan; Π: Robert Carsen
I puritani (Bellini) 25 Νοέμ-19 ΔεκΔΟ: Michele Mariotti; Π: Laurent Pelly
La clemenza di Tito (Mozart) 27 Νοέμ-23 ΔεκΔΟ: Tomas Netopil; Π: Willy Decker
Werther (Massenet) 19 Ιαν-12 ΦεβΔΟ: Michel Plasson; Π: Benoît Jacquot
Alcina (Handel) 25 Ιαν-12 ΦεβΔΟ: Christophe Rousset; Π: Robert Carsen
La fanciulla del West (Puccini) 1-28 ΦεβΔΟ: Carlo Rizzi; Π: Nikolaus Lehnhoff
Madama Butterfly (Puccini) 14 Φεβ-12 ΜάρΔΟ: Daniele Callegari; Π: Robert Wilson
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Μάρ-15 ΑπρΔΟ: Philippe Jordan; Π: Robert Carsen
La bohème (Puccini) 15 Μάρ-14 ΙούλΔΟ: Daniel Oren; Π: Jonathan Miller
L'italiana in Algeri (Rossini) 31 Μάρ-23 ΑπρΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Andrei Serban
Tristan und Isolde (Wagner) 8 Απρ-4 ΜάιΔΟ: Philippe Jordan; Π: Peter Sellars
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 24 Απρ-23 ΜάιΔΟ: Bruno Campanella; Π: Robert Carsen
Orphée et Eurydice (Gluck) 3-21 ΜάιΔΟ: Thomas Hengelbrock / Manlio Benzi; Π: Pina Bausch
La traviata (Verdi) 2-20 ΙούνΔΟ: Daniel Oren; Π: Benoît Jacquot
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 7-30 ΙούνΔΟ: Rinaldo Alessandrini; Π: Robert Wilson, Giuseppe Frigeni
Paris, Salle Pleyel  / 
Missa Solemnis (concert) (Beethoven) 8 ΟκτΔΟ: John Eliot Gardiner
Le Château de Barbe-Bleue (concert) (Bartók) 10-11 ΟκτΔΟ: Christoph von Dohnányi
Tristan et Isolde (concert) (Wagner) 13 ΟκτΔΟ: Myung Whun Chung
La Chute de Fukuyama (Hetzel) 29 ΜάρΔΟ: Daniel Harding
Alessandro (concert) (Handel) 23 ΣεπτΔΟ: George Petrou
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 11 ΟκτΔΟ: René Jacobs
Carmina Burana (Orff) 11-12 ΝοέμΔΟ: Paavo Järvi
Boris Godounov (concert) (Musorgsky) 5 ΦεβΔΟ: Tugan Sokhiev
La bohème (concert) (Puccini) 17 ΙούνΔΟ: Kirill Karabits
Otello (concert) (Verdi) 26 ΙούνΔΟ: Riccardo Frizza
Quimper, Théâtre de Cornouaille  / 
Fabula (Strasnoy) 27 Νοέμ
Caligula (Pagliardi) 1 ΔεκΔΟ: Vincent Dumestre; Π: Mimmo Cuticchio, Alexandra Rübner
Cendrillon (Viardot) 7-8 ΙούνΔΟ: Mireille Delunsch; Π: Thierry Thieû Niang
La Voix humaine (Poulenc) 8 ΟκτΠ: Juliette Mailhé
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 14 ΙανΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Philippe Béziat
Kátia Kabanová (Janáček) 21 ΜάρΔΟ: Irène Kudela; Π: André Engel
Reims, Opéra de Reims  / 
La Veuve joyeuse (Lehár) 6-7 ΟκτΔΟ: Dominique Trottein; Π: Jacques Duparc
Rigoletto (Verdi) 9-13 ΝοέμΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: François de Carpentries
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 ΝοέμΔΟ: Jérôme Devaud; Π: Claude Montagne
La belle de Cadix (Lopez,F) 12-13 ΙανΔΟ: Dominique Trottein; Π: Olivier Desbordes
Wozzeck (Berg) 8-10 ΦεβΔΟ: Pierre Roullier; Π: Mireille Larroche
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 16-17 ΜάρΔΟ: Jérôme Correas; Π: Christophe Rauck
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 3-5 ΜάιΔΟ: Luciano Acocella; Π: Nadine Duffaut
Cendrillon (Viardot) 14 ΜάιΠ: Thierry Thieû Niang
L'orfeo (Monteverdi) 19-20 ΟκτΔΟ: Leonardo García Alarcón; Π: Laurent Brethome
Don Giovanni (Mozart) 6-10 ΝοέμΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Oriol Tomas
Don Pasquale (Donizetti) 9-11 ΙανΔΟ: Roberto Forés Veses; Π: Andrea Cigni
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 17-18 ΙανΔΟ: Philippe Nahon; Π: Louise Moaty
Il trovatore (Verdi) 23-25 ΜάρΔΟ: Konstantin Chudovsky; Π: Gilbert Deflo
La belle Hélène (Offenbach) 17-18 ΜάιΔΟ: Christophe Talmont; Π: Bernard Pisani
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Lost in the stars (Weill) 17-19 ΟκτΔΟ: Dominique Trottein; Π: Olivier Desbordes
La belle Hélène (Offenbach) 31 Δεκ-6 ΙανΔΟ: Gildas Pungier; Π: Vincent Tavernier
Die Walküre (concert) (Wagner) 7-13 ΦεβΔΟ: Claude Schnitzler
La Voix humaine (Poulenc) 4-7 ΑπρΠ: Vincent Vittoz
La traviata (Verdi) 27 Μάι-4 ΙούνΔΟ: Antony Hermus; Π: Jean-Romain Vesperini
Orlando (Handel) 16-21 ΟκτΔΟ: Jean-Christophe Spinosi; Π: Eric Vigner
Il re pastore (concert) (Mozart) 9-10 ΔεκΔΟ: Darell Ang
Fortunio (Messager) 2-6 ΦεβΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Emmanuelle Cordoliani
Pomme d'Api (concert) (Offenbach) 27-28 ΜάρΔΟ: Darrel Ang
Une Éducation manquée (Chabrier) 27-28 ΜάρΔΟ: Darrel Ang
Rigoletto (Verdi) 28 Μάι-5 ΙούνΔΟ: Sasha Götzel; Π: Jean-Louis Grinda
Rouen, Opéra de Rouen Haute-Normandie  / 
Carmen (Bizet) 25 Σεπτ-7 ΟκτΔΟ: Luciano Acocella; Π: Frédéric Roels
Caligula (Pagliardi) 20-21 ΝοέμΔΟ: Vincent Dumestre; Π: Alexandra Rübner, Mimmo Cuticchio
O Mensch! (Dusapin) 25 ΝοέμΠ: Pascal Dusapin
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 29 Ιαν-3 ΦεβΔΟ: Federico Santi; Π: Yann Dacosta
Lolo Ferrari (Fourgon) 8-12 ΜάρΔΟ: Luciano Acocella; Π: Michaël Delaunoy
Wozzeck (Berg) 29 Μάρ-2 ΑπρΔΟ: Pierre Roullier; Π: Mireille Larroche
Fidelio (concert) (Beethoven) 22-26 ΜάιΔΟ: Oswald Sallaberger; Π: Marguerite Borie
La Damnation de Faust (Berlioz) 4-8 ΟκτΔΟ: Nicolas Krüger; Π: Frédéric Roels
Carmen Intime (Bizet) 13 Νοέμ-8 ΔεκΠ: Frédéric Roels, Coline Gourdin
Le Vaisseau fantôme (Wagner) 31 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Julien Masmondet; Π: Lucas Simon
Don Pasquale (Donizetti) 14-20 ΜάρΔΟ: Luciano Acocella; Π: Andrea Cigni
Dido and Aeneas (Purcell) 9-13 ΜάιΔΟ: Vincent Dumestre; Π: Cécile Roussat, Julien Lubek
La finta giardiniera (Mozart) 4-12 ΙούνΔΟ: Andreas Spering; Π: Vincent Boussard
Saint-Etienne, Opéra Théâtre de Saint-Étienne  / 
Cendrillon (Massenet) 21-25 ΟκτΔΟ: Laurent Touche; Π: Benjamin Lazar
Le Mage (Massenet) 9-11 ΝοέμΔΟ: Laurent Campellone
Nabucco (Falvetti) 29 ΝοέμΔΟ: Leonardo García Alarcón
Le barbier de Séville (Rossini) 30 Ιαν-3 ΦεβΔΟ: Alberto Zedda; Π: Damiano Michieletto(original), Andreas Zimmermann(revival)
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 5-10 ΦεβΔΟ: Didier Puntos; Π: Arnaud Meunier
La traviata (Verdi) 13-19 ΜάρΔΟ: Laurent Campellone; Π: Jean-Louis Grinda
La princesse de Trébizonde (Offenbach) 17-21 ΜάιΔΟ: Laurent Campellone; Π: Waut Koeken, Benjamin Prins
Lakmé (Delibes) 8-12 ΝοέμΔΟ: Laurent Campellone; Π: Lilo Baur
Concert (Verdi) 19 ΝοέμΔΟ: Laurent Campellone
Siegfried et l'Anneau Maudit (Wagner) 7 ΔεκΔΟ: Marius Stieghorst; Π: Charlotte Nessi
Ciboulette (Hahn) 29 Δεκ-2 ΙανΔΟ: Laurent Touche; Π: Michel Fau
Les Barbares (concert) (Saint-Saëns) 14-16 ΦεβΔΟ: Laurent Campellone
Werther (Massenet) 21-25 ΜάρΔΟ: Laurent Campellone; Π: Laurent Fréchuret
La petite messe solennelle (concert) (Rossini) 1 ΑπρΔΟ: Alberto Zedda
Carmina Burana (concert) (Orff) 13 ΜάιΔΟ: Laurent Campellone
Les noces de Figaro (Mozart) 15-21 ΙούνΔΟ: Jonathan Cohen; Π: Richard Brunel
Strasbourg, L'Opéra national du Rhin  / 
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 20 ΣεπτΔΟ: Marko Letonja
Moses und Aron (concert) (Schoenberg,A) 21 ΣεπτΔΟ: Sylvain Cambreling
Der ferne Klang (Schreker) 19-30 ΟκτΔΟ: Marko Letonja; Π: Stéphane Braunschweig
Die Zauberflöte (Mozart) 7-23 ΔεκΔΟ: Theodor Guschlbauer; Π: Mariame Clément
Blanche-Neige (Lange) 6-11 ΙανΔΟ: Vincent Monteil; Π: Waut Koeken
La Petite Renarde rusée (Janáček) 8-16 ΦεβΔΟ: Friedemann Layer; Π: Robert Carsen
Tannhäuser (Wagner) 24 Μάρ-8 ΑπρΔΟ: Constantin Trinks; Π: Keith Warner
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 17-30 ΜάιΔΟ: Patrick Davin; Π: Vincent Boussard
L'Heure espagnole (Ravel) 25 ΜάιΔΟ: Vincent Monteil; Π: Anne Le Guernec
Tosca (Puccini) 19-27 ΙούνΔΟ: Daniele Callegari; Π: Robert Carsen(original), John La Bouchardière(revival)
Owen Wingrave (Britten) 4-6 ΙούλΔΟ: David Syrus; Π: Christophe Gayral
De la maison des morts (Janáček) 27 Σεπτ-5 ΟκτΔΟ: Marko Letonja; Π: Robert Carsen
La cenerentola (Rossini) 25 Οκτ-5 ΝοέμΔΟ: Enrique Mazzola / Thomas Blunt; Π: Sandrine Anglade
Rigoletto (Verdi) 8-23 ΔεκΔΟ: Paolo Carignani; Π: Robert Carsen(original), Christophe Gayral(revival)
Aladin et la lampe merveilleuse (Rota) 17-22 ΙανΔΟ: Vincent Monteil; Π: Waut Koeken
Der fliegende Holländer (Wagner) 26 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Marko Letonja; Π: Nicolas Brieger
Le Roi Arthus (Chausson) 14-25 ΜάρΔΟ: Jacques Lacombe; Π: Keith Warner
Doctor Atomic (Adams) 2-9 ΜάιΔΟ: Patrick Davin; Π: Lucinda Childs
Platée (Rameau) 13-21 ΙούνΔΟ: Christophe Rousset; Π: Mariame Clément
La colombe (Gounod) 1-3 ΙούλΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Stéphane Vérité
Le pauvre matelot (Milhaud) 1-3 ΙούλΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Stéphane Vérité
Toulon, Opéra de Toulon Provence Mediterranée  / 
Carmen (Bizet) 12-18 ΟκτΔΟ: Giuliano Carella; Π: Jean-Philippe Delavault
La Botte secrète (Terrasse) 24 ΟκτΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Pierre Guillois
Madama Butterfly (Puccini) 16-22 ΝοέμΔΟ: Giuliano Carella; Π: Numa Sadoul
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 27 Ιαν-1 ΦεβΔΟ: Serge Baudo; Π: Jean-Philippe Clarac,Olivier Deloeuil
Follies (Sondheim) 8-10 ΜάρΔΟ: David Charles Abell; Π: Olivier Bénézech
Aida (Verdi) 7-13 ΑπρΔΟ: Alberto Hold-Garrido; Π: Paul-Emile Fourny
La flûte enchantée (Mozart) 14-21 ΜάιΔΟ: Wolfgang Dörner; Π: Robert Fortune
Norma (Bellini) 22-27 ΟκτΔΟ: Giuliano Carella; Π: Massimo Gasparon
La finta giardiniera (Mozart) 22-24 ΝοέμΔΟ: Andreas Spering; Π: Vincent Boussard
La vie parisienne (Offenbach) 28-31 ΔεκΔΟ: Jérôme Pillement; Π: Nadine Duffaut
La cenerentola (Rossini) 24-28 ΙανΔΟ: Edmon Colomer; Π: Jean-Philippe Clarac, Olivier Delœuil
Ariane à Naxos (Strauss) 14-18 ΜάρΔΟ: Rani Calderon; Π: Mireille Larroche
Macbeth (Verdi) 25-29 ΑπρΔΟ: Giuliano Carella; Π: Jean-Louis Martinoty
Don Giovanni (Mozart) 20-27 ΜάιΔΟ: Giuliano Carella; Π: Frédéric Bélier-Garcia
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 30 Σεπτ-14 ΟκτΔΟ: Pinchas Steinberg; Π: Jorge Lavelli
Written on Skin (Benjamin) 23-30 ΝοέμΔΟ: Franck Ollu; Π: Katie Mitchell
La belle Hélène (Offenbach) 22-31 ΔεκΔΟ: Jean-Marie Zeitouni; Π: Bernard Pisani
Albert Herring (Britten) 25 Ιαν-3 ΦεβΔΟ: David Syrus; Π: Richard Brunel
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 15-17 ΦεβΔΟ: Christophe Larrieu; Π: Alexandre Camerlo
Don Giovanni (Mozart) 15-28 ΜάρΔΟ: Attilio Cremonesi; Π: Brigitte Jaques-Wajeman
Don Pasquale (Donizetti) 19-30 ΑπρΔΟ: Paolo Olmi; Π: Stéphane Roche
Don Carlos (Verdi) 18-30 ΙούνΔΟ: Maurizio Benini; Π: Nicolas Joel
La vida breve (concert) (Falla) 22 ΙούνΔΟ: Josep Pons
Manon (Massenet) 29 Σεπτ-15 ΟκτΔΟ: Jesus Lopez-Cobos; Π: Laurent Pelly
Orlando (Handel) 10-16 ΝοέμΔΟ: Jean-Christophe Spinosi; Π: Eric Vigner
Hansel et Gretel (Humperdinck) 22-31 ΔεκΔΟ: Claus Peter Flor; Π: Andreas Baesler
La favorite (Donizetti) 6-19 ΦεβΔΟ: Bruno Campanella; Π: Vincent Boussard
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-23 ΜάρΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Yannis Kokkos
Pagliacci (Leoncavallo) 14-23 ΜάρΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Yannis Kokkos
Les Pigeons d'argile (Hurel) 15-22 ΑπρΔΟ: Tito Ceccherini; Π: Mariame Clément
I due Foscari (Verdi) 16-25 ΜάιΔΟ: Gianluigi Gelmetti; Π: Stefano Vizioli
Daphne (Strauss) 15-29 ΙούνΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Patrick Kinmonth
Le petit ramoneur (Britten) 25 Ιούν-4 ΙούλΔΟ: Christophe Larrieu; Π: Caroline Bertran-Hours
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
L'Amfiparnaso (Vecchi) 16-18 ΝοέμΔΟ: Jean Claude Malgoire; Π: Laurent Serrano
Gianni Schicchi (Puccini) 16-18 ΝοέμΔΟ: Jean Claude Malgoire; Π: Laurent Serrano
Vénus et Adonis (Blow) 9 ΔεκΔΟ: Jean Claude Malgoire
Didon et Enée (Purcell) 9 ΔεκΔΟ: Jean Claude Malgoire
Platée (Rameau) 8-12 ΦεβΔΟ: Jean Claude Malgoire; Π: François Raffinot
Requiem (Verdi) 12-14 ΑπρΔΟ: Jean Claude Malgoire
Le Roi David (Honegger) 29 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Jean Claude Malgoire
La petite messe solennelle (Rossini) 17-21 ΙανΔΟ: Jean Claude Malgoire; Π: Jean Philippe Delavault
Aben Hamet (Dubois) 14-18 ΜάρΔΟ: Jean Claude Malgoire; Π: Alita Baldi
Le barbier de Séville (Rossini) 15-17 ΑπρΔΟ: Jean Claude Malgoire; Π: Arnaud Décarsin, Christian Schiaretti
Tours, Grand Théâtre de Tours  / 
Rigoletto (Verdi) 19-23 ΟκτΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: François de Carpentries
L'amour masqué (Messager) 28-31 ΔεκΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Bernard Pisani
Roméo et Juliette (Gounod) 25-29 ΙανΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Paul-Émile Fourny
Un bal masqué (Verdi) 8-12 ΜάρΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Gilles Bouillon
Le barbier de Séville (Rossini) 5-9 ΑπρΔΟ: Vincent de Kort; Π: Gilles Bouillon
L'Aiglon (Ibert) 17-21 ΜάιΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Patrice Caurier(original), Moshe Leiser(original), Renée Auphan(revival)
Don Giovanni (Mozart) 11-15 ΟκτΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Oriol Tomas
Passionnément (Messager) 27-31 ΔεκΔΟ: Emmanuel Trenque; Π: Jacques Duparc
Carmen (Bizet) 17-21 ΙανΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Gilles Bouillon
The Turn of the Screw (Britten) 14-18 ΜάρΔΟ: Ariane Matiakh; Π: Dominique Pitoiset
Bérénice (Magnard) 4-8 ΑπρΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Alain Garichot
Falstaff (Verdi) 23-27 ΜάιΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Gilles Bouillon
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
Pyrrhus (concert) (Royer) 16 ΣεπτΔΟ: Michael Greenberg
Carmen (Bizet) 14-18 ΟκτΔΟ: Luciano Acocella; Π: Frédéric Roels
Renaud (concert) (Sacchini) 19 ΟκτΔΟ: Christophe Rousset
Thésée (concert) (Gossec) 13 ΝοέμΔΟ: Guy Van Waas
La cambiale di matrimonio (Rossini) 15-17 ΝοέμΔΟ: Leonardo García Alarcón; Π: Stephan Grögler
Grande Messe en ut mineur (concert) (Mozart) 24 ΝοέμΔΟ: Laurence Equilbey
Messe en si mineur (Bach,JS) 20 ΔεκΔΟ: Václav Luks
King Arthur (Purcell) 19-24 ΙανΔΟ: Hervé Niquet; Π: Corinne Benizio, Gilles Benizio
Hippolyte et Aricie (concert) (Rameau) 13 ΦεβΔΟ: Raphael Pichon
Platée (Rameau) 17-22 ΦεβΔΟ: Jean Claude Malgoire; Π: François Raffinot
Stabat Mater (concert) (Pergolesi) 27 ΜάρΔΟ: Michael Hofstetter
La Passion selon Saint Jean (concert) (Bach,JS) 28-29 ΜάρΔΟ: Raphael Pichon
Farnace (concert) (Vivaldi) 3 ΑπρΔΟ: George Petrou
Le Retour d'Ulysse dans sa patrie (Monteverdi) 12 ΑπρΔΟ: Jérôme Corréas; Π: Christophe Rauck
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 21 ΜάιΔΟ: Marc Minkowski
Alessandro (Handel) 31 Μάι-2 ΙούνΔΟ: George Petrou; Π: Lucinda Childs
Don Giovanni (Mozart) 23-27 ΙούνΔΟ: Raphaël Schlüsselberg; Π: Jean-Paul Scarpitta
Acis and Galatea (concert) (Handel) 28 ΙούνΔΟ: Robert King
Amadis (concert) (Lully) 5 ΙούλΔΟ: Christophe Rousset
La Caravane du Caire (concert) (Grétry) 22 ΟκτΔΟ: Guy Van Waas
Orfeo ed Euridice (concert) (Gluck) 7 ΝοέμΔΟ: Laurence Equilbey
Orlando (Handel) 21-24 ΝοέμΔΟ: Jean-Christophe Spinosi; Π: Eric Vigner
Les Danaïdes (concert) (Salieri) 27 ΝοέμΔΟ: Christophe Rousset
Elena (Cavalli) 6-8 ΔεκΔΟ: Leonardo García Alarcón; Π: Jean-Yves Ruf
Così fan tutte (Mozart) 30 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Ryan Brow; Π: Nick Olcott
Les Femmes vengées (Philidor) 1-2 ΦεβΔΟ: Ryan Brown; Π: Nick Olcott
Le Bourgeois gentilhomme (Lully) 7-9 ΦεβΔΟ: Christophe Coin; Π: Denis Podalydès
Les Fêtes de l'hymen et de l'amour (concert) (Rameau) 13 ΦεβΔΟ: Hervé Niquet
Herculanum (concert) (David) 8 ΜάρΔΟ: Hervé Niquet
L'Artaserse (Vinci) 19-23 ΜάρΔΟ: Diego Fasolis; Π: Silviu Purcarete
Tamerlano (concert) (Handel) 5 ΑπρΔΟ: Maxim Emelyanychev
Tancréde (Campra) 6-7 ΜάιΔΟ: Olivier Schneebeli; Π: Vincent Tavernier
Persée (Lully) 23-25 ΜάιΔΟ: David Fallis; Π: Marshall Pynkoski
Amadigi di Gaula (concert) (Handel) 5 ΙούνΔΟ: Ottavio Dantone
Didon et Enée (Purcell) 14-15 ΙούνΔΟ: Vincent Dumestre; Π: Cécile Roussat, Julien Lubek