2012/13 > Ιταλία 
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2012/13 > Ιταλία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Γαλλία
Μονακό
Ελβετία
Αυστρία
Σλοβενία

Ιταλία
 
Κροατία
Μάλτα Ελλάδα

Ancona, Teatro delle Muse  / 

Cavalleria rusticana (Mascagni) 11-13 ΙανΔΟ: Carla Delfrate; Π: Arnaud Bernard
L'Enfant prodigue (Debussy) 11-13 ΙανΔΟ: Carla Delfrate; Π: Arnaud Bernard
Madama Butterfly (Puccini) 8-10 ΦεβΔΟ: Renato Palumbo; Π: Arnaud Bernard
Bergamo, Teatro Donizetti  / 
Belisario (Donizetti) 21-23 ΣεπτΔΟ: Roberto Tolomelli; Π: Luigi Barilone
Maria Stuarda (Donizetti) 12-14 ΟκτΔΟ: Sebastiano Rolli; Π: Federico Bertolani
La bohème (Puccini) 19-21 ΟκτΔΟ: Stefano Romani; Π: Ivan Stefanutti
Così fan tutte (Mozart) 9-11 ΝοέμΔΟ: Stefano Montanari; Π: Francesco Bellotto
La serenata al vento (Finzi,A) 1 ΔεκΔΟ: Diego Montrone; Π: Otello Cenci
Ginevra di Scozia (concert) (Mayr) 16 ΙούνΔΟ: George Petrou
Il trovatore (Verdi) 1-3 ΣεπτΔΟ: Andreas Ryter
Maria de Rudenz (Donizetti) 20-22 ΣεπτΔΟ: Sebastiano Rolli; Π: Francesco Bellotto
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 11-13 ΟκτΔΟ: Giovanni Di Stefano; Π: Francesco Esposito
Un ballo in maschera (Verdi) 8-10 ΝοέμΔΟ: Stefano Romani; Π: Ivan Stefanutti
La finta semplice (Varriale) 24 ΝοέμΔΟ: Paolo Belloli; Π: Paolo Andreoni
Sogno di un valzer (Straus) 19 ΙανΔΟ: Maria Galantino; Π: Corrado Abbati
Bolzano, Teatro Comunale  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-13 ΙανΔΟ: Ekhart Wycik; Π: Michael Hunt
War Sum Up (Ratniece) 11 ΣεπτΔΟ: Kaspars Putnins; Π: Kirsten Dehlholm
La bohème (Puccini) 26-27 ΝοέμΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Ivan Stefanutti
Die Zauberflöte (Mozart) 11-12 ΙανΔΟ: Ekhart Wycik; Π: Michela Lucenti
Biedermann und die Brandstifter (Voseček) 25 ΦεβΔΟ: Walter Kobéra; Π: Béatrice Lachaussée
Brescia, Teatro Grande  / 
Tosca (Puccini) 5-7 ΟκτΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Elena Barbalich
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26-28 ΟκτΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Henning Brockhaus
Capuleti e Montecchi (Bellini) 2-4 ΝοέμΔΟ: Giuseppe La Malfa; Π: Sam Brown
L'italiana in Algeri (Rossini) 22-24 ΝοέμΔΟ: Francesco Pasqualetti; Π: Pier Luigi Pizzi(original),Paolo Panizza(revival)
Ernani (Verdi) 14-16 ΔεκΔΟ: Antonio Pirolli; Π: Andrea Cigni
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-13 ΟκτΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Arnaud Bernard
Otello (Verdi) 25-27 ΟκτΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Stefano de Luca
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Roman Brogli-Sacher; Π: Federico Grazzini
Tancredi (Rossini) 13-15 ΔεκΔΟ: Francesco Cilluffo; Π: Francesco Frongia
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 27 ΣεπτΔΟ: Christian Capocaccia; Π: Sam Brown
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 ΟκτΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Henning Brockhaus
Tosca (Puccini) 30 ΟκτΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Elena Barbalich
Ernani (Verdi) 29 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Antonio Pirolli; Π: Andrea Cigni
L'italiana in Algeri (Rossini) 9-11 ΙανΔΟ: Francesco Pasqualetti; Π: Pierluigi Pizzi(original), Massimo Gasparon(revival)
L'Olandese volante (Wagner) 2 ΜάρΠ: Lucas Simon
Otello (Verdi) 26-28 ΣεπτΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Stefano de Luca
La finta semplice (Mozart) 17-19 ΟκτΔΟ: Salvatore Percacciolo; Π: Elisabetta Courir
Der fliegende Holländer (Wagner) 21-23 ΝοέμΔΟ: Roman Brogli-Sacher; Π: Federico Grazzini
Tancredi (Rossini) 6-8 ΔεκΔΟ: Francesco Cilluffo; Π: Francesco Frongia
L'elisir d'amore (Donizetti) 12-13 ΙανΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Arnaud Bernard
Cosenza, Teatro Rendano  / 
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15-17 ΜάρΔΟ: Domenico Virgili; Π: Guia Farinelli Mascagni
Parisina (Mascagni) 16 ΜάρΔΟ: Domenico Virgili; Π: Guia Farinelli Mascagni
Scanderbeg (Vivaldi) 3-5 ΜάιΠ: Zhani Ciko
Cremona, Teatro Ponchielli  / 
Tosca (Puccini) 17-21 ΟκτΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Elena Barbalich
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 26-28 ΟκτΔΟ: Christian Capocaccia; Π: Sam Brown
Ernani (Verdi) 23-25 ΝοέμΔΟ: Antonio Pirolli; Π: Andrea Cigni
L'italiana in Algeri (Rossini) 30 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Francesco Pasqualetti; Π: Pierluigi Pizzi(original),Massimo Gasparon(revival)
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6-8 ΔεκΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Henning Brockhaus
Il pipistrello (Strauss,J) 26 ΔεκΔΟ: Marco Fiorini; Π: Corrado Abbati
Otello (Verdi) 2 ΟκτΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Stefano De Luca
L'elisir d'amore (Donizetti) 18 ΟκτΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Arnaud Bernard
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 ΝοέμΔΟ: Roman Brogli-Sacher; Π: Federico Grazzini
Tancredi (Rossini) 28 ΝοέμΔΟ: Francesco Cilluffo; Π: Francesco Frongia
La finta semplice (Mozart) 6 ΔεκΔΟ: Salvatore Percacciolo; Π: Elisabetta Courir
Genova, Opera di Genova  / 
Don Giovanni (Mozart) 24 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Giovanni Di Stefano; Π: Elisabetta Courir
Turandot (Puccini) 23-30 ΔεκΔΟ: Donato Renzetti; Π: Giuliano Montaldo
Macbeth (Verdi) 19-27 ΙανΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Henning Brockhaus
Rigoletto (Verdi) 1-10 ΜάρΔΟ: Carlo Rizzari; Π: Rolando Panerai
La traviata (Verdi) 18-31 ΜάιΔΟ: Fabio Luisi / Gaetano d'Espinosa; Π: Jean-Louis Grinda
Rigoletto (Verdi) 13-24 ΝοέμΔΟ: Fabio Luisi; Π: Rolando Panerai
Otello (Verdi) 27 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Davide Livermore
Madama Butterfly (Puccini) 18 Φεβ-2 ΜάρΔΟ: Valerio Galli
Le nozze di Figaro (Mozart) 14-18 ΜάρΔΟ: Johannes Wildner; Π: Marco Spada
La bohème (Puccini) 5-16 ΑπρΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Augusto Fornari
Carmen (Bizet) 9-31 ΜάιΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Davide Livermore
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5-16 ΙούνΔΟ: Bruno Campanella; Π: Filippo Crivelli
Jesi, Festival Pergolesi Spontini  / 
La fuga in maschera (Spontini) 31 Αύγ-2 ΣεπτΔΟ: Corrado Rovaris; Π: Leo Muscato
Gott segne den König! (concert) (Spontini) 25 Οκτ
Jesi, Teatro G B Pergolesi  / 
I puritani (Bellini) 3-7 ΟκτΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Carmelo Rifici
Macbeth (Verdi) 7-11 ΝοέμΔΟ: Giampaolo Maria Bisanti; Π: Henning Brockhaus
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23-25 ΝοέμΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Henning Brockhaus
L'arlesiana (Cilea) 27-29 ΣεπτΔΟ: Francesco Cilluffo; Π: Rosetta Cucchi
Falstaff (Verdi) 22-24 ΝοέμΔΟ: Giampaolo Maria Bisanti; Π: Marco Spada
Livorno, Teatro Goldoni  / 
La traviata (Verdi) 12-13 ΔεκΔΟ: Bruno Aprea; Π: Paolo Trevisi
La vedova allegra (Lehár) 20 ΙανΔΟ: Orlando Pulin; Π: Umberto Scida
Napoli Milionaria! (Rota) 15-16 ΜάρΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Fabio Sparvoli
Così fan tutte (Mozart) 18 ΜάιΔΟ: Federico Maria Sardelli; Π: Alessio Pizzech
Lucca, Teatro del Giglio  / 
Tosca (Puccini) 29-30 ΣεπτΔΟ: Julian Kovatchev; Π: Renzo Giacchieri
La traviata (Verdi) 24-25 ΝοέμΔΟ: Bruno Aprea; Π: Paolo Trevisi
Napoli Milionaria! (Rota) 23-24 ΦεβΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Fabio Sparvoli
Carmen (Bizet) 23-24 ΝοέμΔΟ: Carlo Goldstein; Π: Francesco Esposito
Falstaff (Verdi) 13-15 ΔεκΔΟ: Nicola Paszkowski; Π: Cristina Mazzavillani Muti
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 7-9 Φεβ
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 22-23 ΦεβΔΟ: Guy Condette; Π: Nicola Zorzi
Mantova, Teatro Sociale  / 
My Fair Lady (Loewe) 11 ΦεβΔΟ: Emanuele Friello
Messina, Teatro Vittorio Emanuele  / 
Rigoletto (Verdi) 19-23 ΜάρΔΟ: Hirofumi Yoshida; Π: Alessio Pizzech
La bohème (Puccini) 10-14 ΔεκΔΟ: Elio Orciuolo; Π: Aldo Tarabella
Milano, Teatro alla Scala  / 
Lohengrin (Wagner) 7-27 ΔεκΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Claus Guth
Falstaff (Verdi) 15 Ιαν-12 ΦεβΔΟ: Daniel Harding; Π: Robert Carsen
Nabucco (Verdi) 1-20 ΦεβΔΟ: Nicola Luisotti; Π: Daniele Abbado
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 Φεβ-15 ΜάρΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Andreas Homoki
Cuore di cane (Raskatov) 13 Μάρ-3 ΑπρΔΟ: Valery Gergiev; Π: Simon McBurney
Macbeth (Verdi) 28 Μάρ-21 ΑπρΔΟ: Valery Gergiev / Gaetano d'Espinosa; Π: Giorgio Barberio Corsetti
Oberto (Verdi) 17 Απρ-14 ΜάιΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Mario Martone
Götterdämmerung (Wagner) 18 Μάι-7 ΙούνΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Guy Cassiers, Luc de Wit
Das Rheingold (Wagner) 17-24 ΙούνΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Guy Cassiers
Die Walküre (Wagner) 18-25 ΙούνΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Guy Cassiers
Siegfried (Wagner) 20-27 ΙούνΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Guy Cassiers
Götterdämmerung (Wagner) 22-29 ΙούνΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Guy Cassiers
Un ballo in maschera (Verdi) 9-25 ΙούλΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Damiano Michieletto
La scala di seta (Rossini) 20-30 ΣεπτΔΟ: Christophe Rousset; Π: Damiano Michieletto
Don Carlos (Verdi) 12-29 ΟκτΔΟ: Fabio Luisi / Gaetano d'Espinosa; Π: Stéphane Braunschweig
Aida (Verdi) 25 Οκτ-19 ΝοέμΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: Franco Zeffirelli
La traviata (Verdi) 7 Δεκ-4 ΙανΔΟ: Daniele Gatti; Π: Dmitri Tcherniakov
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-28 ΦεβΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Mary Zimmermann
Il trovatore (Verdi) 15 Φεβ-7 ΜάρΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Hugo De Ana
La fidanzata dello Zar (Rimsky-Korsakov) 2-14 ΜάρΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Dmitri Tcherniakov
Les troyens (Berlioz) 8-30 ΑπρΔΟ: Antonio Pappano; Π: David McVicar
Elektra (Strauss) 18 Μάι-10 ΙούνΔΟ: Esa-Pekka Salonen; Π: Patrice Chéreau
Così fan tutte (Mozart) 19 Ιούν-18 ΙούλΔΟ: Daniel Barenboim / Karl Heinz Steffens; Π: Claus Guth
Le comte Ory (Rossini) 4-21 ΙούλΔΟ: Donato Renzetti; Π: Laurent Pelly
Simon Boccanegra (Verdi) 31 Οκτ-19 ΝοέμΔΟ: Stefano Ranzani / Daniel Barenboim; Π: Federico Tiezzi
Modena, Teatro Comunale  / 
Don Carlos (Verdi) 17-21 ΟκτΔΟ: Fabrizio Ventura; Π: Joseph Franconi Lee
Oliver Twist (Carrara) 16-17 ΔεκΔΟ: Flavio Scogna; Π: Soo Sho
Le nozze di Figaro (Mozart) 1-3 ΦεβΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Tiziano Santi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15-17 ΦεβΔΟ: Francesco Angelico
Otello (Verdi) 10-15 ΜάρΔΟ: Maurizio Barbacini; Π: Pier Francesco Maestrini
I vespri siciliani (Verdi) 22-24 ΝοέμΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Davide Livermore
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 30 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Giovanni Di Stefano; Π: Francesco Esposito
Olimpia 2000 (Molinelli) 15 ΔεκΔΟ: Roberto Molinelli; Π: Loredana Parrella
La clemenza di Tito (Mozart) 7-9 ΦεβΔΟ: Eric Hull; Π: Walter Pagliaro
Simon Boccanegra (Verdi) 21-23 ΜάρΔΟ: Francesco Ivan Ciampa; Π: Riccardo Canessa
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-15 ΑπρΔΟ: Patrick Fournillier; Π: Fabio Sparvoli
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
La traviata (Verdi) 5-15 ΔεκΔΟ: Michele Mariotti; Π: Ferzan Ozpetek
Il campanello dello speziale (Donizetti) 16-22 ΔεκΔΟ: Bruno Cinquegrani; Π: Riccardo Canessa
Rusalka (Dvořák,A) 19-29 ΙανΔΟ: John Fiore; Π: Manfred Schweigkofler
La fuga in maschera (Spontini) 10-17 ΦεβΔΟ: Francesco Lanzillotta; Π: Leo Muscato
Messa da Requiem (Verdi) 24 Φεβ-3 ΜάρΔΟ: Nicola Luisotti
Der fliegende Holländer (Wagner) 19-28 ΑπρΔΟ: Pinchas Steinberg; Π: Yannis Kokkos
Rigoletto (Verdi) 17-26 ΜάιΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Arnaud Bernard
Demetrio e Polibio (Rossini) 29 Μάι-7 ΙούνΔΟ: Alessandro De Marchi; Π: Davide Livermore
West Side Story (Bernstein) 22-28 ΙούνΔΟ: Donald Chan; Π: Joey McKneely
Carmina Burana (Orff) 21-26 ΙούλΔΟ: Jordi Bernàcer; Π: Shen Wei
Mysterium (concert) (Rota) 19-20 ΟκτΔΟ: Giuseppe Grazioli
Aida (Verdi) 5-17 ΔεκΔΟ: Nicola Luisotti; Π: Franco Dragone
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14-29 ΙανΔΟ: Bruno Campanella; Π: Mariano Bauduin(original), Filippo Crivelli(revival)
Evgenij Onegin (Tchaikovsky) 28 Φεβ-9 ΜάρΔΟ: John Axelrod; Π: Michal Znaniecki
Otello (Verdi) 13-29 ΑπρΔΟ: Nicola Luisotti; Π: Henning Brockhaus
Pagliacci (Leoncavallo) 22 Μάι-8 ΙούνΔΟ: Nello Santi; Π: Daniele Finzi Pasca
Don Checco (Giosa) 25 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Francesco Lanzillotta; Π: Lorenzo Amato
Salome (Strauss) 15-26 ΝοέμΔΟ: Nicola Luisotti; Π: Manfred Schweigkofler
Novara, Teatro Coccia  / 
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 5-7 ΟκτΔΟ: Carlo Goldstein; Π: Marco Castoldi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 2-4 ΝοέμΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Henning Brockhaus
L'italiana in Algeri (Rossini) 18-20 ΙανΔΟ: Francesco Pasqualetti; Π: Pierluigi Pizzi(original), Massimo Gasparon(revival)
Macbeth (Verdi) 4-6 ΟκτΔΟ: Giuseppe Sabbatini; Π: Dario Argento
Norma (Bellini) 6-8 ΔεκΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Alberto Fassini(original), Vittorio Borrelli(revival)
Tosca (Puccini) 17-19 ΙανΔΟ: Giuseppe Finzi; Π: Fabio Ceresa
Padova, Teatro Verdi  / 
La traviata (Verdi) 19-21 ΟκτΔΟ: Steven Mercurio; Π: Hugo De Ana(original),Filippo Tonon(revival)
Nabucco (Verdi) 23-27 ΔεκΔΟ: Antonio Pirolli; Π: Stefano Poda
Lucrezia Borgia (Donizetti) 20-22 ΣεπτΔΟ: Francesco Pasqualetti; Π: Giulio Ciabatti
Rigoletto (Verdi) 18-20 ΟκτΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Stefano Poda
Tosca (Puccini) 23-27 ΔεκΔΟ: Fabio Mastrangelo; Π: Hugo De Ana
Parma, Fondazione Teatro Regio di Parma  / 
Rigoletto (Verdi) 1-18 ΟκτΔΟ: Daniel Oren / Francesco Ivan Ciampa; Π: Elisabetta Brusa
La battaglia di Legnano (Verdi) 6-27 ΟκτΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Pier Luigi Pizzi
Un ballo in maschera (Verdi) 12-27 ΙανΔΟ: Massimo Zanetti / Francesco Ivan Ciampa; Π: Pier Luigi Samaritani(original), Massimo Gasparon(revival)
Nabucco (Verdi) 4-13 ΜάρΔΟ: Renato Palumbo / Francesco Ivan Ciampa; Π: Boris Stetka(original), Daniele Abbado(revival)
Parsifal (concert) (Wagner) 29 ΜάρΔΟ: Juraj Valcuha
Mefistofele (Boito) 1 ΙούνΔΟ: Pietro Mianiti
Simon Boccanegra (Verdi) 1-11 ΟκτΔΟ: Jader Bignamini; Π: Hugo De Ana
Falstaff (Verdi) 12-26 ΟκτΔΟ: Sebastiano Rolli; Π: Renato Bruson, Marina Bianchi
I masnadieri (Verdi) 18-27 ΟκτΔΟ: Francesco Ivan Ciampa; Π: Leo Muscato
Concert (Verdi) 29 ΟκτΔΟ: Donato Renzetti
Messa da Requiem (Verdi) 31 ΟκτΔΟ: Daniele Gatti
Pagliacci (Leoncavallo) 12-26 ΙανΔΟ: Francesco Ivan Ciampa; Π: Federico Grazzini
Gianni Schicchi (Puccini) 12-26 ΙανΔΟ: Francesco Ivan Ciampa; Π: Federico Grazzini
Stabat Mater (Dvořák,A) 18 ΑπρΔΟ: Daniel Oren
Pavia, Teatro Fraschini  / 
Tosca (Puccini) 11-13 ΟκτΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Elena Barbalich
L'italiana in Algeri (Rossini) 15-17 ΝοέμΔΟ: Francesco Pasqualetti; Π: Pier Luigi Pizzi(original),Massimo Gasparon(revival)
Ernani (Verdi) 9-11 ΔεκΔΟ: Antonio Pirolli; Π: Andrea Cigni
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18-19 ΔεκΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Henning Brockhaus
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 17-19 ΙανΔΟ: Christian Capocaccia; Π: Sam Brown
Otello (Verdi) 10-12 ΟκτΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Stefano De Luca
La finta semplice (Mozart) 23-24 ΟκτΔΟ: Salvatore Percacciolo; Π: Elisabetta Courir
Tancredi (Rossini) 22-24 ΝοέμΔΟ: Francesco Cilluffo; Π: Francesco Frongia
Der fliegende Holländer (Wagner) 9-11 ΔεκΔΟ: Roman Brogli-Sacher; Π: Federico Grazzini
L'elisir d'amore (Donizetti) 19-20 ΙανΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Arnaud Bernard
Piacenza, Teatro Municipale  / 
Don Carlos (Verdi) 28-30 ΟκτΔΟ: Fabrizio Ventura; Π: Joseph Franconi Lee
Le nozze di Figaro (Mozart) 16-20 ΔεκΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Rosetta Cucchi
Otello (Verdi) 22-24 ΜάρΔΟ: Maurizio Barbacini; Π: Alberto Fassini(original), Pier Francesco Maestrini(revival)
Rigoletto (Verdi) 6-9 ΑπρΔΟ: Nicola Paszkowski; Π: Cristina Mazzavillani Muti
Il trovatore (Verdi) 7-10 ΑπρΔΟ: Nicola Paszkowski; Π: Cristina Mazzavillani Muti
La traviata (Verdi) 8-11 ΑπρΔΟ: Nicola Paszkowski; Π: Cristina Mazzavillani Muti
Luisa Miller (Verdi) 12-15 ΟκτΔΟ: Donato Renzetti; Π: Leo Nucci
I vespri siciliani (Verdi) 29 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Davide Livermore
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 2-4 ΦεβΔΟ: Giovanni Di Stefano; Π: Francesco Esposito
La vedova allegra (Lehár) 14-16 ΦεβΔΟ: Christopher Franklin; Π: Nicola Berloffa
Simon Boccanegra (Verdi) 14-16 ΜάρΔΟ: Francesco Ivan Ciampa; Π: Riccardo Canessa
Gianni Schicchi (Puccini) 9-11 ΜάιΔΟ: Fabrizio Dorsi; Π: Flavio Ambrosini
Pisa, Teatro Comunale Verdi  / 
Turandot (Puccini) 12-14 ΟκτΔΟ: Valerio Galli; Π: Ezio Frigerio
La traviata (Verdi) 16-18 ΝοέμΔΟ: Bruno Aprea; Π: Paolo Trevisi
Nabucco (Verdi) 4-6 ΔεκΔΟ: Gianluca Martinenghi; Π: Antoine Selva
Le nozze di Figaro (Mozart) 25-27 ΙανΔΟ: Francesco Pasqualetti; Π: Lev Pugliese
Otello (Verdi) 15-17 ΦεβΔΟ: Claudio Micheli; Π: Enrico Stinchelli
La serva padrona (Pergolesi) 21 ΜάρΔΟ: Carlo Ipata
Falcone e Borsellino (Fortunato) 6-7 ΑπρΔΟ: Elio Orciuolo; Π: Lorenzo Maria Mucci
La forza del destino (Verdi) 11-13 ΟκτΔΟ: Valerio Galli; Π: Renato Bonajuto
Tosca (Puccini) 29 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Nahel Al Halabi; Π: Riccardo Canessa
Carmen (Bizet) 11-12 Ιαν
Il Flaminio (Pergolesi) 22 ΙανΔΟ: Federico Bardazzi
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-9 ΦεβΔΟ: Guy Condette; Π: Nicola Zorzi
Andrea Chénier (Giordano) 7-9 ΜάρΔΟ: Elio Orciuolo; Π: Marco Spada
Amici (Bellisario) 14 Μάρ
Il mantello (Chailly) 14 ΜάρΠ: Stefano Mecenate
Si camminava sull'Arno (Simoni) 4 ΑπρΠ: Lorenzo Mucci
Ravenna, Teatro Comunale Alighieri  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 12-13 ΙανΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Henning Brockhaus
L'italiana in Algeri (Rossini) 2-3 ΦεβΔΟ: Francesco Pasqualetti; Π: Pierluigi Pizzi, Paolo Panizza
The Rape of Lucretia (Britten) 22-24 ΜάρΔΟ: Jonathan Webb; Π: Daniele Abbado
Dido and Aeneas (Purcell) 14 ΑπρΔΟ: Luca Giardini; Π: Gabriella Medetti
Macbeth (Verdi) 8-16 ΝοέμΔΟ: Nicola Paszkovski; Π: Cristina Mazzavillani Muti
Otello (Verdi) 9-16 ΝοέμΔΟ: Nicola Paszkovski; Π: Cristina Mazzavillani Muti
Falstaff (Verdi) 10-17 ΝοέμΔΟ: Nicola Paszkovski; Π: Cristina Mazzavillani Muti
Reggio Emilia, Teatro Municipale Valli  / 
Das Rheingold (Wagner) 30 ΝοέμΔΟ: Léo Warynski; Π: Antoine Gindt
Die Walküre (Wagner) 1 Δεκ
Siegfried (Wagner) 1 ΔεκΔΟ: Léo Warynski; Π: Antoine Gindt
Götterdämmerung (Wagner) 2 Δεκ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18-20 ΙανΔΟ: Francesco Angelico; Π: Damiano Michieletto(original), Eleonora Gravagnola(revival)
Macbeth (Verdi) 1-3 ΜάρΔΟ: Roberto Abbado; Π: Robert Wilson
The Rape of Lucretia (Britten) 5-7 ΑπρΔΟ: Jonathan Webb; Π: Daniele Abbado
My Fair Lady (Loewe) 29 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Emanuele Friello; Π: Massimo Romeo Piparo
Roma, Teatro dell'Opera di Roma  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 27 Νοέμ-11 ΔεκΔΟ: Riccardo Muti; Π: Adrian Noble
Il Naso (Shostakovich) 27 Ιαν-3 ΦεβΔΟ: Alejo Pérez; Π: Peter Stein
I due Foscari (Verdi) 6-16 ΜάρΔΟ: Riccardo Muti; Π: Werner Herzog
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 5-13 ΑπρΔΟ: Charles Dutoit; Π: Carlus Padrissa
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 10-18 ΜάιΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Hugo de Ana
Don Pasquale (Donizetti) 18-25 ΙούνΔΟ: Bruno Campanella; Π: Ruggero Cappuccio
Curlew River (Britten) 27 ΙούνΔΟ: James Conlon; Π: Mario Martone
Nabucco (Verdi) 16-23 ΙούλΔΟ: Riccardo Muti; Π: Jean-Paul Scarpitta
Turandot (Puccini) 23-31 ΟκτΔΟ: Pinchas Steinberg; Π: Roberto De Simone(original), Mariano Bauduin(revival)
Ernani (Verdi) 27 Νοέμ-14 ΔεκΔΟ: Riccardo Muti; Π: Hugo de Ana
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 30 Ιαν-6 ΦεβΔΟ: Charles Dutoit; Π: Laurent Pelly
L'Heure espagnole (Ravel) 30 Ιαν-6 ΦεβΔΟ: Charles Dutoit; Π: Laurent Pelly
Manon Lescaut (Puccini) 27 Φεβ-8 ΜάρΔΟ: Riccardo Muti; Π: Chiara Muti
Maometto II (Rossini) 28 Μάρ-8 ΑπρΔΟ: Roberto Abbado; Π: Pier Luigi Pizzi
L'elisir d'amore (Donizetti) 8-14 ΜάιΔΟ: Donato Renzetti; Π: Ruggero Cappuccio
Carmen (Bizet) 18-28 ΙούνΔΟ: Emmanuel Villaume; Π: Emilio Sagi
The Prodigal Son (Britten) 4 ΙούλΔΟ: James Conlon; Π: Mario Martone
Rigoletto (Verdi) 21-31 ΟκτΔΟ: Renato Palumbo; Π: Leo Muscato
Roma, Accademia Nazionale di Santa Cecilia  / 
Das Rheingold (concert) (Wagner) 23-27 ΦεβΔΟ: Kirill Petrenko
Passione secondo Matteo (concert) (Bach,JS) 25-26 ΜάρΔΟ: Antonio Pappano
Gianni Schicchi (Puccini) 2-5 Μάι
Un ballo in maschera (concert) (Verdi) 8-12 ΙούνΔΟ: Antonio Pappano
Peter Grimes (concert) (Britten) 26-30 ΟκτΔΟ: Antonio Pappano
Rovigo, Teatro Sociale  / 
Maria Stuarda (Donizetti) 16-18 ΝοέμΔΟ: Sebastiano Rolli; Π: Federico Bertolani
Un ballo in maschera (Verdi) 7-9 ΔεκΔΟ: Stefano Romani; Π: Ivan Stefanutti
Don Giovanni (Mozart) 12-13 ΙανΔΟ: Giovanni Di Stefano; Π: Elisabetta Courir
Nabucco (Verdi) 15-17 ΦεβΔΟ: Antonio Pirolli
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Roméo et Juliette (Gounod) 12-14 ΟκτΔΟ: Sergio Alapont; Π: Andrea Cigni
Le nozze di Figaro (Mozart) 2-4 ΝοέμΔΟ: Giancarlo De Lorenzo; Π: Marco Spada
Il signor Bruschino (Rossini) 17-18 ΝοέμΔΟ: José Miguel Perez Sierra; Π: Gabriella Medetti
Nabucco (Verdi) 7-9 ΔεκΔΟ: Gaetano d'Espinosa; Π: Leo Muscato
Falstaff (Verdi) 11-15 ΟκτΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Marco Spada
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 ΟκτΔΟ: Francesco Cilluffo; Π: Alessio Pizzech
Così fan tutte (Mozart) 15-17 ΝοέμΔΟ: Giovanni Battista Rigon; Π: Jacopo Spirei
La traviata (Verdi) 6-8 ΔεκΔΟ: Francesco Lanzillotta; Π: Henning Brockhaus
Savona, Opera Giocosa  / 
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 21 ΟκτΠ: Sam Brown
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 9-10 ΝοέμΔΟ: Giuseppe La Malfa; Π: Maurizio Sguotti
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 10 ΔεκΔΟ: Giovanni Di Stefano; Π: Luca Ferraris
Un ballo in maschera (Verdi) 21 ΙούνΔΟ: Stefano Romani; Π: Ivan Stefanutti
La bohème (Puccini) 22-23 ΙούνΔΟ: Stefano Romani; Π: Ivan Stefanutti
Don Giovanni (Mozart) 10-15 ΙούλΔΟ: Giovanni Di Stefano; Π: Elisabetta Courir
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 20 ΟκτΔΟ: Giovanni Di Stefano; Π: Francesco Esposito
Spoleto, Teatro Lirico Sperimentale  / 
Andante italiano alla belga (Gregoretti) 7-9 ΣεπτΔΟ: Marco Angius; Π: Mario Perrotta
Fuga straniera con moto (Cera) 7-9 ΣεπτΔΟ: Marco Angius; Π: Mario Perrotta
La favola dei tre gobbi (Ciampi) 14-16 ΣεπτΔΟ: Francesco Massimi; Π: Giorgio Bongiovanni
La traviata (Verdi) 18-23 ΣεπτΔΟ: Carlo Palleschi / Daniele Squeo; Π: Stefano Monti
Doglie (Sannicandro) 13-15 ΣεπτΔΟ: Marco Angius; Π: Sandra Del Falco
Euridice e Orfeo (Scapucci) 13-15 ΣεπτΔΟ: Marco Angius; Π: Giorgio Bongiovanni
Grilletta e Porsugnacco (Orlandini) 20-22 ΣεπτΔΟ: Francesco Massimi; Π: Giorgio Bongiovanni
Tosca (Puccini) 24-29 ΣεπτΔΟ: Carlo Palleschi; Π: Lucio Gabriele Dolcini
Così fan tutte (concert) (Mozart) 13 ΟκτΔΟ: Antonio Cipriani
Torino, Teatro Regio  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 12-21 ΟκτΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: Willy Decker(original),Stefan Heinrichs(revival)
Carmen (Bizet) 13-25 ΝοέμΔΟ: Yutaka Sado; Π: Calixto Bieito(original), Joan Anton Rechi(revival)
Andrea Chénier (Giordano) 15-30 ΙανΔΟ: Renato Palumbo; Π: Lamberto Puggelli
La bohème (Puccini) 19-29 ΙανΔΟ: Renato Palumbo; Π: Vittorio Borrelli
Don Giovanni (Mozart) 15-24 ΦεβΔΟ: Christopher Hogwood; Π: Michele Placido
La traviata (Verdi) 5-13 ΜάρΔΟ: Corrado Rovaris; Π: Laurent Pelly
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 14-24 ΜάρΔΟ: Francesco Pasqualetti; Π: Vittorio Borrelli(original), Michael Hampe(revival)
Don Carlos (Verdi) 10-21 ΑπρΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: Hugo de Ana
Evgenij Onegin (Tchaikovsky) 17-26 ΜάιΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: Kasper Holten
L'italiana in Algeri (Rossini) 9-19 ΙούνΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Vittorio Borrelli
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-30 ΙούνΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Fabio Sparvoli
Simon Boccanegra (Verdi) 9-23 ΟκτΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: Vittorio Borrelli(original), Sylvano Bussotti(revival)
Rigoletto (Verdi) 17-25 ΟκτΔΟ: Donato Renzetti; Π: Fabio Banfo(original), Anna Maria Bruzzese(revival)
La traviata (Verdi) 18-27 ΟκτΔΟ: Renato Palumbo; Π: Laurent Pelly(original), Laurie Feldman(revival)
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7-17 ΝοέμΔΟ: Alessandro De Marchi; Π: Vittorio Borrelli
Il flauto magico (Mozart) 10-21 ΙανΔΟ: Christian Arming; Π: Roberto Andò
Madama Butterfly (Puccini) 1-6 ΦεβΔΟ: Pinchas Steinberg; Π: Damiano Michieletto
Turandot (Puccini) 12-27 ΦεβΔΟ: Pinchas Steinberg / Giampaolo Bisanti; Π: Giuliano Montaldo
Tosca (Puccini) 13-18 ΜάρΔΟ: Renato Palumbo; Π: Jean-Louis Grinda
Gianni Schicchi (Puccini) 21-30 ΜάρΔΟ: Stefan Anton Reck; Π: Vittorio Borrelli
Una Tragedia florentina (Zemlinsky) 21-30 ΜάρΔΟ: Stefan Anton Reck; Π: Vittorio Borrelli
Guglielmo Tell (Rossini) 7-18 ΜάιΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: Graham Vick
The Rake's Progress (Stravinsky) 10-22 ΙούνΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: David McVicar
La vedova allegra (Lehár) 27 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Christoph Campestrini; Π: Hugo de Ana
Treviso, Teatro Comunale  / 
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 28 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: José Antonio Montaño; Π: Italo Nunziata
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 Ιαν-3 ΦεβΔΟ: Sergio Alapont; Π: Italo Nunziata
La bohème (Puccini) 2-6 ΟκτΔΟ: Francesco Lanzillotta; Π: Ivan Stefanutti
Rigoletto (Verdi) 20-24 ΝοέμΔΟ: Francesco Ommassini; Π: Patrizia Di Paolo
La cenerentola (Rossini) 29 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Sergio Alapont; Π: Lorenzo Regazzo
Trieste, Teatro Verdi  / 
Stabat Mater (Rossini) 12-13 ΟκτΔΟ: Gianluigi Gelmetti
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Νοέμ-6 ΔεκΔΟ: Corrado Rovaris; Π: Ruggero Capuccio
Il corsaro (Verdi) 11-19 ΙανΔΟ: Gianluigi Gelmetti; Π: Gianluigi Gelmetti
Carmen (Bizet) 5-16 ΦεβΔΟ: Donato Renzetti; Π: Carlos Saura
Macbeth (Verdi) 8-16 ΜάρΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Henning Brockhaus
The Rape of Lucretia (Britten) 23-29 ΜάρΔΟ: Ryuichiro Sonoda; Π: Nenad Glavan
La clemenza di Tito (Mozart) 13-27 ΑπρΔΟ: Gianluigi Gelmetti; Π: Jean-Louis Grinda
Tosca (Puccini) 10-21 ΜάιΔΟ: Donato Renzetti; Π: Giulio Ciabatti
Attila (Verdi) 21-25 ΙούνΔΟ: Donato Renzetti; Π: Enrico Stinchelli
Stabat Mater (Rossini) 11 ΙούλΔΟ: Gianluigi Gelmetti
Venezia, La Fenice  / 
Otello (Verdi) 16-30 ΝοέμΔΟ: Myung Whun Chung; Π: Francesco Micheli
Tristan und Isolde (Wagner) 18 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Myung Whun Chung; Π: Paul Curran
I masnadieri (Verdi) 18-26 ΙανΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Gabriele Lavia
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 25 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Stefano Rabaglia; Π: Bepi Morassi
La bohème (Puccini) 7-20 ΦεβΔΟ: Diego Matheuz; Π: Francesco Micheli
Vec Makropulos (Janáček) 15-23 ΜάρΔΟ: Gabriele Ferro; Π: Robert Carsen
La cambiale di matrimonio (Rossini) 16 Μάρ-17 ΑπρΔΟ: Stefano Montanari / Giovanni Battista Rigon; Π: Enzo Dara
Don Giovanni (Mozart) 30 Απρ-28 ΜάιΔΟ: Antonello Manacorda; Π: Damiano Michieletto
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-25 ΜάιΔΟ: Antonello Manacorda; Π: Damiano Michieletto
Così fan tutte (Mozart) 12-26 ΜάιΔΟ: Antonello Manacorda; Π: Damiano Michieletto
Madama Butterfly (Puccini) 21 Ιούν-31 ΟκτΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Àlex Rigola
Otello (Verdi) 10-17 ΙούλΔΟ: Myung Whun Chung; Π: Francesco Micheli
Messa da Requiem (Verdi) 19 ΙούλΔΟ: Myung Whun Chung
La traviata (Verdi) 30 Αύγ-28 ΣεπτΔΟ: Diego Matheuz; Π: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 13 Σεπτ-26 ΟκτΔΟ: Diego Matheuz; Π: Calixto Bieito
Aspern (Sciarrino) 2-10 ΟκτΔΟ: Marco Angius; Π: Facoltà di Design e Arti IUAV di Venezia
L'elisir d'amore (Donizetti) 13-30 ΟκτΔΟ: Stefano Montanari; Π: Bepi Morassi
L'Africaine (Meyerbeer) 23 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Emmanuel Villaume; Π: Leo Muscato
La scala di seta (Rossini) 17-25 ΙανΔΟ: Alessandro de Marchi; Π: Bepi Morassi
La clemenza di Tito (Mozart) 24 Ιαν-1 ΦεβΔΟ: Ottavio Dantone; Π: Ursel Herrmann, Karl-Ernst Herrmann
La traviata (Verdi) 15 Φεβ-8 ΜάρΔΟ: Diego Matheuz; Π: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 20 Φεβ-9 ΜάρΔΟ: Diego Matheuz; Π: Bepi Morassi
Il campiello (Wolf-Ferrari) 28 Φεβ-11 ΜάρΔΟ: Stefano Romani; Π: Paolo Trevisi
Elegy for Young Lovers (Henze) 27 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Jonathan Webb; Π: Pier Luigi Pizzi
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 28 Μάρ-5 ΑπρΔΟ: Stefano Montanari; Π: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 19 Απρ-30 ΜάιΔΟ: Jader Bignamini; Π: Francesco Micheli
Madama Butterfly (Puccini) 26 Απρ-1 ΙούνΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Àlex Rigola
Tosca (Puccini) 16-31 ΜάιΔΟ: Daniele Callegari; Π: Serena Sinigaglia
The Rake's Progress (Stravinsky) 27 Ιούν-5 ΙούλΔΟ: Diego Matheuz; Π: Damiano Michieletto
Otello (Verdi) 12-18 ΙούλΠ: Francesco Micheli
La traviata (Verdi) 29 Αύγ-25 ΣεπτΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Robert Carsen
Il trovatore (Verdi) 12-28 ΣεπτΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Lorenzo Mariani
L'inganno felice (Rossini) 18-27 ΣεπτΔΟ: Stefano Montanari; Π: Bepi Morassi
Don Giovanni (Mozart) 10-19 ΟκτΠ: Damiano Michieletto
Verona, Teatro Filarmonico  / 
Macbeth (Verdi) 13-23 ΔεκΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Liliana Cavani
Attila (Verdi) 3-12 ΦεβΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Georges Lavaudant
Dido and Aeneas (Purcell) 19-21 ΦεβΔΟ: Stefano Montanari; Π: Marina Bianchi
Un giorno di regno (Verdi) 3-12 ΜάρΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Pier Luigi Pizzi(original), Paolo Panizza(revival)
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-30 ΑπρΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Riccardo Canessa
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 3-12 ΝοέμΔΟ: Fabrizio Maria Carminati; Π: Arnaud Bernard
Don Pasquale (Donizetti) 13-22 ΔεκΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Antonio Albanese
L'italiana in Algeri (Rossini) 2-9 ΦεβΔΟ: Francesco Lanzillotta; Π: Pier Luigi Pizzi
La vedova allegra (Lehár) 2-9 ΜάρΔΟ: Roberto Gianola; Π: Gino Landi
Maria Stuarda (Donizetti) 6-13 ΑπρΔΟ: Sebastiano Rolli; Π: Federico Bertolani
La bohème (Puccini) 9-16 ΝοέμΔΟ: Xu Zhong; Π: Francesco Maestrini