2012/13 > Ολλανδία 
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2012/13 > Ολλανδία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Δανία
Ηνωμένο Βασίλειο

Ολλανδία
 
Γερμανία
Βέλγιο Λουξεμβούργο

Amsterdam, Het Concertgebouw  / 

Les Pêcheurs de perles (Bizet) 8 ΣεπτΔΟ: Michel Plasson
Requiem (Brahms) 20-21 ΣεπτΔΟ: Mariss Jansons
Das Lied von der Erde (Mahler) 22 Σεπτ
Andreas weent (Wagemans) 20 ΟκτΔΟ: Michael Schønwandt
Iolanta (Tchaikovsky) 8 ΝοέμΔΟ: Emmanuel Villaume
Die Zauberflöte (Mozart) 17 ΝοέμΔΟ: René Jacobs
Simplicius Simplicissimus (Hartmann) 24 ΝοέμΔΟ: Markus Stenz
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 16 ΦεβΔΟ: Vladimir Jurowski
Acis and Galatea (Handel) 2 ΜάρΔΟ: Leonardo García Alarcón
La scala di seta (Rossini) 23 ΜάρΔΟ: Alessandro de Marchi
Dido and Aeneas (Purcell) 24 ΑπρΔΟ: Robert King
La bohème (Puccini) 27 ΑπρΔΟ: Edo de Waart
Der fliegende Holländer (Wagner) 24-26 ΜάιΔΟ: Andris Nelsons
The Gospel According to the Other Mary (Adams) 8 ΙούνΔΟ: Markus Stenz
Il trovatore (concert) (Verdi) 14 ΣεπτΔΟ: Giancarlo Andretta
Alessandro (concert) (Handel) 21 ΣεπτΔΟ: George Petrou
Requiem (Verdi) 27-29 ΣεπτΔΟ: Mariss Jansons
Carmina Burana (concert) (Orff) 28 ΟκτΔΟ: Tsutomu Matsumura
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 10 ΝοέμΔΟ: Ago Verdonschot
The Messiah (Handel) 16 ΝοέμΔΟ: Frank Hameleers
Rinaldo (concert) (Handel) 28 ΝοέμΔΟ: Wolfgang Katschner
Caligula (Glanert) 14 ΔεκΔΟ: Markus Stenz
Stabat Mater (Pergolesi) 19 ΙανΔΟ: Diego Fasolis
Fidelio (concert) (Beethoven) 29 ΜάρΔΟ: Gerrit Prießnitz
Rusalka (Dvořák,A) 17 ΜάιΔΟ: James Gaffigan
Amsterdam, De Nederlandse Opera  / 
Der Schatzgräber (Schreker) 1-23 ΣεπτΔΟ: Marc Albrecht; Π: Ivo van Hove
Written on Skin (Benjamin) 6-23 ΟκτΔΟ: George Benjamin / Franck Ollu; Π: Katie Mitchell
Ringetje (Wagner) 7 Οκτ
Das Rheingold (Wagner) 15-30 ΝοέμΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Pierre Audi
Die Zauberflöte (Mozart) 5-30 ΔεκΔΟ: Marc Albrecht; Π: Simon McBurney
Einstein on the Beach (Glass) 5-12 ΙανΔΟ: Michael Riesman; Π: Robert Wilson
Guillaume Tell (Rossini) 28 Ιαν-18 ΦεβΔΟ: Paolo Carignani; Π: Pierre Audi
L'Amour des trois oranges (Prokofiev) 1-21 ΜάρΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Laurent Pelly
Die Walküre (Wagner) 20 Απρ-12 ΜάιΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Pierre Audi
La traviata (Verdi) 6-31 ΜάιΔΟ: Giuliano Carella; Π: Willy Decker
Sunken Garden (van der Aa) 3-6 ΙούνΔΟ: André de Ridder; Π: Michel van der Aa
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 4-23 ΙούνΔΟ: Marc Albrecht; Π: David Alden
Death in Venice (Britten) 3-7 ΙούλΔΟ: Edward Gardner; Π: Deborah Warner
Siegfried (Wagner) 31 Αύγ-21 ΣεπτΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Pierre Audi
Armide (Gluck) 6-27 ΟκτΔΟ: Ivor Bolton; Π: Barrie Kosky
Götterdämmerung (Wagner) 14-30 ΝοέμΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Pierre Audi
De speler (Prokofiev) 7-29 ΔεκΔΟ: Marc Albrecht; Π: Andrea Breth
Das Rheingold (Wagner) 29 Ιαν-7 ΦεβΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Pierre Audi
Die Walküre (Wagner) 31 Ιαν-9 ΦεβΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Pierre Audi
Siegfried (Wagner) 2-11 ΦεβΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Pierre Audi
Götterdämmerung (Wagner) 5-14 ΦεβΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Pierre Audi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Carlo Rizzi; Π: Monique Wagemakers
Arabella (Strauss) 11 Απρ-2 ΜάιΔΟ: Marc Albrecht; Π: Christof Loy
Faust (Gounod) 10-27 ΜάιΔΟ: Marc Minkowski; Π: Alex Ollé
Laika (Padding) 3-8 ΙούνΔΟ: Etienne Siebens; Π: Aernout Mik
Falstaff (Verdi) 7-30 ΙούνΔΟ: Daniele Gatti; Π: Robert Carsen
Enschede, Nationale Reisopera  / 
Götterdämmerung (Wagner) 30 Σεπτ-16 ΟκτΔΟ: Ed Spanjaard; Π: Antony McDonald
La bohème (Puccini) 5 ΙανΔΟ: Christian Carsten / Hans Schellevis; Π: Christian Carsten
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 26 ΜάρΔΟ: Hans Schellevis; Π: Xander Straat
Tristan und Isolde (Wagner) 22 Σεπτ-1 ΟκτΔΟ: Antony Hermus; Π: Jakob Peters-Messer
La Tragedie de Carmen (Bizet) 1 ΝοέμΔΟ: Bas Wiegers; Π: Gable Roelofsen,Romy Roelofsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22-24 ΝοέμΔΟ: Antonino Fogliani; Π: Laurence Dale
The Fairy Queen (Purcell) 14-16 ΦεβΔΟ: Arnaud Oosterbaan; Π: Paul Koek
Johannes Passion (Bach,JS) 21-23 ΜάρΠ: Dale Duesing
Heemstede, Opera Trionfo  / 
Owen Wingrave (Britten) 11 ΙανΔΟ: Ed Spanjaard; Π: Floris Visser
Owen Wingrave (Britten) 11 ΙανΔΟ: Ed Spanjaard; Π: Floris Visser
Maastricht, Opera Zuid  / 
Manon (Massenet) 16-18 ΝοέμΔΟ: Ivan Meylemans; Π: Lotte de Beer
Pagliacci (Leoncavallo) 22-24 ΦεβΔΟ: Per-Otto Johansson; Π: Miranda van Kralingen,Nynke van den Bergh
Tosca (Puccini) 25 ΜάιΔΟ: Stefan Veselka; Π: Nicola Glück
Carmen (Bizet) 15-17 ΝοέμΔΟ: Ivan Meylemans; Π: Leopold Witte, Geert Lageveen
La traviata (Verdi) 24 ΜάιΔΟ: Per-Otto Johansson; Π: Frank Van Laecke