2012/13 > Πολωνία  
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2012/13 > Πολωνία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Σουηδία Λιθουανία
Γερμανία

Πολωνία
 
Λευκορωσσία
Τσεχία Σλοβακία Ουκρανία

Bydgoszcz, Opera Nova w Bydgoszczy  / 

My Fair Lady (Loewe) 7 Σεπτ-23 ΙούνΔΟ: Maciej Figas; Π: Maciej Korwin
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-16 ΣεπτΔΟ: Jerzy Wołosiuk; Π: Cezary Domagała
Rusalka (Dvořák,A) 22-26 ΣεπτΔΟ: Maciej Figas; Π: Kristina Wuss
La traviata (Verdi) 17-20 ΟκτΔΟ: Maciej Figas; Π: Bodo Igesz
La bohème (Puccini) 8 Νοέμ-19 ΜάιΔΟ: Andrzej Knap; Π: Maciej Prus
Hrabina Marica (Kálmán) 15 Νοέμ-7 ΑπρΔΟ: Maciej Figas; Π: Laco Adamik
L'elisir d'amore (Donizetti) 14 Δεκ-14 ΑπρΔΟ: Jerzy Wołosiuk; Π: Krzysztof Nazar
La Gioconda (Ponchielli) 11-12 ΙανΔΟ: Ruben Silva; Π: Krzysztof Nazar
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 16 Ιαν-9 ΙούνΔΟ: Jerzy Wołosiuk / Maciej Figas; Π: Janina Niesobska
Zemsta nietoperza (Strauss,J) 27 Ιαν-27 ΦεβΔΟ: Maciej Figas; Π: Grzegorz Boniecki
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6-7 ΦεβΔΟ: Włodzimierz Szymański; Π: Sławomir Żerdzicki
Madama Butterfly (Puccini) 15-17 ΦεβΔΟ: Maciej Figas; Π: Marianne Berglof
Die Zauberflöte (Mozart) 22-24 ΦεβΔΟ: Dirk Vermeulen; Π: Matthias Remus
Carmen (Bizet) 14-17 ΜάρΔΟ: Maciej Figas; Π: Bodo Igesz
Il trovatore (Verdi) 22-23 ΜάρΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Maciej Korwin
Halka (Moniuszko) 27 Απρ-16 ΙούνΔΟ: Piotr Wajrak; Π: Natalia Babińska
Don Giovanni (Mozart) 1 ΜάιΠ: Andrejs Žagars
Khovanschina (Musorgsky) 9 Μάι
Nabucco (Verdi) 23-26 ΜάιΔΟ: Maciej Figas; Π: Ryszard Peryt
Halka (Moniuszko) 20-23 ΣεπτΔΟ: Piotr Wajrak; Π: Natalia Babińska
Rusalka (Dvořák,A) 28-29 ΣεπτΔΟ: Maciej Figas; Π: Kristina Wuss
Manru (Paderewski) 10-13 ΟκτΔΟ: Maciej Figas; Π: Laco Adamik
Gdansk, Opera Bałtycka  / 
Carmen (Bizet) 13 Οκτ-4 ΙούνΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Marek Weiss
Salome (Strauss) 7-13 ΝοέμΔΟ: Michał Klauza; Π: Marek Weiss
La traviata (Verdi) 24-27 ΝοέμΔΟ: Tadeusz Kozłowski / Jakub Kontz; Π: Karolina Sofulak
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Δεκ-19 ΜάιΔΟ: Michał Klauza; Π: Marek Weiss
Rothschild's Violin (Fleyshman) 26 Ιαν-14 ΑπρΔΟ: Michał Klauza; Π: Marek Weiss
The Gamblers (Shostakovich) 26 Ιαν-14 ΑπρΔΟ: Michał Klauza; Π: Andrzej Chyra
Macbeth (Verdi) 9-13 Φεβ
Madame Curie (Sikora) 8-9 ΜάρΔΟ: Wojciech Michniewski; Π: Marek Weiss
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 23-26 Μάρ
Maria (Statkowski) 25-29 ΑύγΔΟ: Łukasz Borowicz; Π: Michael Gieleta
Carmen (Bizet) 6-8 ΣεπτΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Marek Weiss
Ubu Rex (Penderecki) 27 Σεπτ-13 ΟκτΔΟ: Wojciech Michniewski; Π: Janusz Wiśniewski
Maria (Statkowski) 15-17 ΝοέμΔΟ: Łukasz Borowicz; Π: Michael Gieleta
La traviata (Verdi) 7-11 ΔεκΠ: Karolina Sofulak
Krakow, Opera Krakowska  / 
Carmen (Bizet) 19 Σεπτ-29 ΙανΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Laco Adamik
The Gypsy Baron (Strauss,J) 27 Σεπτ-22 ΙανΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Laco Adamik
Rigoletto (Verdi) 3 Οκτ-5 ΙούλΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Henryk Baranowski
Le nozze di Figaro (Mozart) 6 Οκτ-21 ΑπρΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Laco Adamik
La cenerentola (Rossini) 12 Οκτ-19 ΜάιΔΟ: Damiano Binetti; Π: Giorgio Madia
La traviata (Verdi) 19 Οκτ-14 ΙούνΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Krzysztof Nazar
Madama Butterfly (Puccini) 26 Οκτ-12 ΜάιΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Waldemar Zawodziński
Tosca (Puccini) 3 Νοέμ-5 ΜάιΔΟ: Vladimir Kiradjiev; Π: Laco Adamik
Halka (Moniuszko) 9 Νοέμ-7 ΑπρΔΟ: Piotr Wajrak; Π: Waldemar Zawodziński
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16 Νοέμ-3 ΜάιΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Włodzimierz Nurkowski
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 Δεκ-17 ΜάρΔΟ: Evgeny Volynskiy; Π: Henryk Baranowski
Little Lord (Markwick) 14 Δεκ-26 ΜάιΔΟ: Sebastian Perłowski; Π: Janusz Szydłowski
The Haunted Manor () 20-22 ΔεκΔΟ: Piotr Wajrak; Π: Laco Adamik
Die Fledermaus (Strauss,J) 4-8 ΙανΔΟ: Uwe Theimer; Π: Janusz Józefowicz
Winterreise (Schubert) 24 Ιαν-19 ΜάρΔΟ: Konrad Mastyło; Π: Józef Opalski
Don Giovanni (Mozart) 22-24 ΦεβΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Michał Znaniecki
The Emperor of Atlantis (Ullmann) 8-10 ΜάρΔΟ: Grzegorz Berniak; Π: Beata Redo-Dobber
Orpheus and Eurydice (Gluck) 27 Απρ-18 ΙούνΔΟ: Marek Toporowski; Π: Giorgio Madia
Il trovatore (Verdi) 8-12 Ιούν
Rodelinda (concert) (Handel) 13 ΙούνΔΟ: Jan Tomasz Adamus
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 21-23 ΙούνΔΟ: Łukasz Borowicz; Π: Michał Znaniecki
Carmina Burana (Orff) 28-30 Ιούν
The Gypsy Baron (Strauss,J) 14-15 ΣεπτΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Laco Adamik
Rigoletto (Verdi) 22 ΣεπτΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Henryk Baranowski
The Devils of Loudun (Penderecki) 27-29 ΣεπτΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Laco Adamik
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 4 Οκτ-3 ΝοέμΔΟ: Tomasz Tokarczyk
Madama Butterfly (Puccini) 11-13 ΟκτΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Waldemar Zawodziński
Orpheus and Eurydice (Gluck) 19-20 ΟκτΔΟ: NN; Π: Giorgio Madia
The Marriage of Figaro (Mozart) 25-27 ΟκτΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Laco Adamik
Halka (Moniuszko) 8-10 ΝοέμΔΟ: Łukasz Borowicz
The Troubadour (Verdi) 22-24 ΝοέμΔΟ: Tomasz Tokarczyk
La traviata (Verdi) 29 ΝοέμΔΟ: Tomasz Tokarczyk
Lodz, Teatr Wielki  / 
Tosca (Puccini) 27 Οκτ-21 ΜάιΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Madama Butterfly (concert) (Puccini) 28 Δεκ-23 ΙούνΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Janina Niesobska
Anna Bolena (Donizetti) 23 Μάρ-26 ΜάιΔΟ: Eraldo Salmieri; Π: Janina Niesobska
La traviata (Verdi) 27 Απρ-12 ΜάιΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Guy Coutance
Maria Stuarda (Donizetti) 29 ΜάιΔΟ: Eraldo Salmieri; Π: Dieter Kaegi
Carmen (Bizet) 9 ΙούνΔΟ: Bassem Akiki / Tadeusz Kozłowski; Π: Laco Adamik
Madama Butterfly (Puccini) 22 Σεπτ-12 ΝοέμΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Janina Niesobska
Tosca (Puccini) 27 Σεπτ-26 ΝοέμΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Nabucco (Verdi) 2 Οκτ-27 ΝοέμΠ: Marek Okopiński
Cyganeria (Puccini) 4 Οκτ-29 ΔεκΠ: Laco Adamik
La traviata (Verdi) 6 ΟκτΠ: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Carmen (Bizet) 9 Οκτ-1 ΔεκΠ: Laco Adamik
Anna Bolena (Donizetti) 13 Οκτ-8 ΔεκΠ: Janina Niesobska
My Fair Lady (Loewe) 16-17 Οκτ
Aida (Verdi) 3 Νοέμ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14-17 Δεκ
Poznan, Teatr Wielki  / 
Wesele Figara (Mozart) 6 Οκτ-21 ΑπρΔΟ: Zbigniew Graca; Π: Marek Weiss-Grzesiński
Straszny dwór (Moniuszko) 10 Οκτ-16 ΜάιΔΟ: Maciej Wieloch; Π: Emil Wesołowski
La traviata (Verdi) 19 Οκτ-28 ΦεβΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Marek Weiss-Grzesiński
Cyganeria (Puccini) 27 Οκτ-4 ΝοέμΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Ran Arthur Braun
Aida (Verdi) 6 Νοέμ-5 ΦεβΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Marek Weiss-Grzesiński
La serva padrona (Pergolesi) 16 Νοέμ-17 ΑπρΔΟ: Francesco Bottigliero; Π: Natalia Babińska
Hamlet (Thomas,A) 17-18 ΝοέμΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Ignacio Garcia
Lady Macbeth of Mtsensk District (Shostakovich) 30 Νοέμ-14 ΦεβΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Marcelo Lombardero(original), Pablo Maritano(revival)
The Marriage (Musorgsky) 4 Δεκ-21 Φεβ
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 7 Δεκ-13 Ιαν
Anatevka (Bock) 12 Δεκ-8 Φεβ
Der Freischütz (Weber) 25 Ιαν-17 Φεβ
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 Φεβ-1 Ιούν
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Zbigniew Graca; Π: Marek Weiss-Grzesiński
Nabucco (Verdi) 17-21 Μάρ
Comedy of the Dumb Wife (Kassern) 7-17 Απρ
Werther (Massenet) 12-14 ΑπρΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Ignacio Garcia
Krol Edyp (Stravinsky) 27 Απρ-6 ΙούνΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Jacek Przybyłowicz
Tosca (Puccini) 9 Μάι-11 ΙούνΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Laco Adamik
Cyberiada (Meyer,K) 25-28 ΜάιΔΟ: Krzysztof Słowiński; Π: Ran Arthur Braun
Falstaff (Verdi) 21-25 Ιούν
Falstaff (Verdi) 21 Σεπτ-9 ΦεβΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Tomasz Konina
Cyberiada (Meyer,K) 28-29 ΣεπτΔΟ: Krzysztof Słowiński; Π: Ran Arthur Braun
Parsifal (Wagner) 18 Οκτ-13 ΑπρΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Kirsten Dehlholm
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Οκτ-6 ΦεβΔΟ: Zbigniew Graca; Π: Marek Weiss-Grzesiński
Jaś i Małgosia (Humperdinck) 7 Νοέμ-31 ΜάιΔΟ: Agnieszka Nagórka; Π: Monika Dobrowlańska
Messa da Requiem (Verdi) 17 ΝοέμΔΟ: Gabriel Chmura
Nabucco (Verdi) 22 Νοέμ-6 ΑπρΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Marek Weiss-Grzesiński
The Portrait (Weinberg) 6 Δεκ-19 ΙανΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: David Pountney(original), Anelia Kadieva(revival)
La traviata (Verdi) 15 Δεκ-4 ΦεβΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Marek Weiss-Grzesiński
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 Ιαν-6 ΜάιΔΟ: Zbigniew Graca; Π: Marek Weiss-Grzesiński
Aida (Verdi) 12 Ιαν-9 ΜάρΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Marek Weiss-Grzesiński
Straszny dwór (Moniuszko) 22 Ιαν-2 ΑπρΔΟ: Maciej Wieloch; Π: Emil Wesołowski
Tosca (Puccini) 23 Φεβ-30 ΜάρΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Laco Adamik
Don Giovanni (Mozart) 22-25 ΜάρΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Pippo Delbono
La bohème (Puccini) 24 Απρ-13 ΜάιΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Ran Arthur Braun
Carmen (Bizet) 24-28 ΜάιΔΟ: Kees Bakels; Π: Denis Krief
The Angel of the Odd (Coli) 7-14 ΙούνΔΟ: Grzegorz Wierus; Π: Krzysztof Cicheński
Szczecin, Opera na Zamku  / 
Madama Butterfly (Puccini) 14-23 ΣεπτΔΟ: Wojciech Semerau-Siemianowski; Π: Pia Partum
Wiener Blut (Strauss,J) 26 Οκτ-19 ΑπρΔΟ: Piotr Deptuch; Π: Daniel Kustosik
Fidelio (Beethoven) 17-18 ΝοέμΔΟ: Piotr Deptuch; Π: Werner Pichler
Nabucco (Verdi) 23-25 ΝοέμΔΟ: Vladimir Kiradjiev; Π: Olga Iwanowna
Zemsta nietoperza (Strauss,J) 4-18 ΙανΔΟ: Wojciech Semerau-Siemianowski / Norbert Twórczyński; Π: Jitka Stokalska
Kraina uśmiechu (Lehár) 1-2 ΦεβΔΟ: Frank Zacher; Π: Wiesław Ochmann
Księżniczka czardasza (Kálmán) 22-23 ΦεβΔΟ: Jerzy Kosek; Π: Maria Sartowa
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 22 Μάρ-14 ΑπρΔΟ: Frank Zacher; Π: Dmitry Bertman
Robinson Crusoe (Offenbach) 22 ΙούνΔΟ: Piotr Deptuch; Π: Martin Otava
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 28 Σεπτ-6 ΑπρΔΟ: Frank Zacher / Jerzy Wołosiuk; Π: Dmitry Bertman
Madama Butterfly (Puccini) 26-27 ΟκτΔΟ: Vladimir Kiradjiev; Π: Pia Partum
Zemsta nietoperza (Strauss,J) 23-24 ΝοέμΔΟ: Jerzy Wołosiuk; Π: Jitka Stokalska
Lohengrin (Wagner) 13 Δεκ-11 ΙανΔΟ: Golo Berg
Robinson Crusoe (Offenbach) 31 Δεκ-19 ΙανΔΟ: Jerzy Wołosiuk / Piotr Deptuch; Π: Martin Otava
Nabucco (Verdi) 22-23 ΜάρΔΟ: Vladimir Kiradjiev; Π: Olga Iwanowna
Warszawa, Teatr Wielki - Opera Narodowa / Polish National Opera  / 
Nabucco (Verdi) 19 Σεπτ-29 ΙανΔΟ: Andrzej Straszyński; Π: Marek Weiss
Manon Lescaut (Puccini) 23 Οκτ-2 ΝοέμΔΟ: Patrick Fournillier; Π: Mariusz Treliński
Madama Butterfly (Puccini) 29 Νοέμ-4 ΔεκΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Mariusz Treliński
Pygmalion (concert) (Rameau) 7 ΔεκΔΟ: Paul Agnew
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 8-12 ΔεκΔΟ: Keri-Lynn Wilson; Π: Mariusz Treliński
Don Carlos (Verdi) 13-22 ΙανΔΟ: Carlo Montanaro; Π: Willy Decker
The Makropulos Affair (Janáček) 17-23 ΦεβΔΟ: Gerd Schaller; Π: Christoph Marthaler
La traviata (Verdi) 1-3 ΜάρΔΟ: Miguel A Gomez-Martinez; Π: Mariusz Treliński
Medeamaterial (Dusapin) 8-10 ΜάρΔΟ: NN; Π: Barbara Wysocka
Turandot (Puccini) 24-28 ΜάρΔΟ: Carlo Montanaro; Π: Mariusz Treliński
Halka (Moniuszko) 4 Απρ-14 ΜάιΔΟ: Łukasz Borowicz; Π: Natalia Korczakowska
Lady Sarashina (Eötvös) 7-14 ΑπρΔΟ: Christian Schumann; Π: Ushio Amagatsu
Qudsja Zaher (Szymański) 20-24 ΑπρΔΟ: Wojciech Michiewski; Π: Eimuntas Nekrošius
Le Rossignol (Stravinsky) 5-8 ΜάιΔΟ: Modestas Pitrenas; Π: Alexander Petrov
Transcryptum (Blecharz) 23-28 ΜάιΔΟ: Marta Kluczynska; Π: Wojtek Blecharz
Der fliegende Holländer (Wagner) 24-31 ΜάιΔΟ: Andriy Yurkevych; Π: Mariusz Treliński
Rigoletto (Verdi) 13-16 ΙούνΔΟ: Andriy Yurkevych; Π: Gilbert Deflo
The Devils of Loudun (Penderecki) 2-8 ΟκτΔΟ: Lionel Friend; Π: Keith Warner
Don Carlos (Verdi) 27 Οκτ-2 ΝοέμΔΟ: Carlo Montanaro; Π: Willy Decker
Nabucco (Verdi) 19 Νοέμ-25 ΦεβΔΟ: Bassem Akiki; Π: Marek Weiss
Jolanta (Tchaikovsky) 12-19 ΔεκΔΟ: Valery Gergiev; Π: Mariusz Trelinski
Duke Bluebeard's Castle (Bartók) 13-19 ΔεκΔΟ: Valery Gergiev; Π: Mariusz Trelinski
Orfeo ed Euridice (Gluck) 10 Ιαν-21 ΦεβΔΟ: Łukasz Borowicz; Π: Mariusz Treliński
Straszny dwór (Moniuszko) 24 Ιαν-5 ΙούνΔΟ: Jakub Chrenowicz; Π: Mikołaj Grabowski
Qudsja Zaher (Szymański) 2-4 ΦεβΔΟ: Wojciech Michiewski; Π: Eimuntas Nekrošius
Le Rossignol (Stravinsky) 15-18 ΦεβΔΟ: Modestas Pitrenas; Π: Alexander Petrov
Madame Butterfly (Puccini) 14 Μάρ-10 ΜάιΔΟ: Andriy Yurkevych, Piotr Staniszewski; Π: Mariusz Treliński
Attila (concert) (Verdi) 15 ΜάρΔΟ: Carlo Montanaro
Lohengrin (Wagner) 11-17 ΑπρΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Antony McDonald
Zwycięstwo nad słońcem (Wojciechowski) 26-29 ΑπρΠ: Krzysztof Garbaczewski
Solarize (Stańczyk) 26-29 ΑπρΠ: Krzysztof Garbaczewski
Elektra (Strauss) 4-6 ΜάιΔΟ: NN; Π: Willy Decker
Moby Dick (Knapik) 25-29 ΙούνΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Barbara Wysocka
Warszawa, Warszawska Opera Kameralna / Warsaw Chamber Opera  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 25-28 ΟκτΔΟ: Ruben Silva
The Barber of Seville (Paisiello) 4-6 ΙανΔΟ: Tadeusz Karolak; Π: Jitka Stokalska
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Ιαν-7 ΙούλΔΟ: Ruben Silva; Π: Ryszard Peryt
The Rake's Progress (Stravinsky) 1-4 ΜάρΔΟ: Charles Olivieri-Munroe; Π: Marek Weiss
Orfeusz i Eurydyka (concert) (Gluck) 4 ΑπρΔΟ: Kai Bumann
L'elisir d'amore (Donizetti) 1-2 Μάι
Così fan tutte (Mozart) 20-23 ΙούνΔΟ: Ruben Silva; Π: Marek Weiss
Don Giovanni (Mozart) 25 Ιούν
Le nozze di Figaro (Mozart) 27-30 Ιούν
La finta giardiniera (Mozart) 2 Ιούλ
La finta semplice (Mozart) 4 Ιούλ
Zaïde (Mozart) 9 Ιούλ
Lo sposo deluso (Mozart) 11 Ιούλ
Der Schauspieldirektor (Mozart) 11 Ιούλ
L'oca del Cairo (Mozart) 11 Ιούλ
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 13-14 Ιούλ
Bastien und Bastienne (Mozart) 18 Ιούλ
Imeneo (Handel) 13-14 ΣεπτΔΟ: Władysław Kłosiewicz; Π: Ryszard Peryt
The Telephone (Menotti) 27-28 Σεπτ
Così fan tutte (Mozart) 18 Οκτ-30 Νοέμ
Suor Angelica (Puccini) 25-26 Οκτ
Wroclaw, Opera Wrocławska  / 
Straszny dwór (Moniuszko) 8 Σεπτ-16 ΜάιΔΟ: Tomasz Szreder; Π: Laco Adamik
La bohème (Puccini) 9 Σεπτ-19 ΑπρΔΟ: Ewa Michnik; Π: Waldemar Zawodziński
Rigoletto (Verdi) 13 Σεπτ-15 ΜάρΔΟ: Ewa Michnik; Π: Michał Znaniecki
Czarodziejski flet (Mozart) 14 Σεπτ-18 ΜάιΔΟ: Tadeusz Zathey; Π: Anna Długołęcka
Król Roger (Szymanowski) 15 Σεπτ-12 ΑπρΔΟ: Ewa Michnik; Π: Mariusz Treliński
L'elisir d'amore (Donizetti) 16 Σεπτ-20 ΑπρΔΟ: Ewa Michnik; Π: Michał Znaniecki
Alice in Wonderland (Chauls) 19 Σεπτ-7 ΜάιΔΟ: Bassem Akiki; Π: Adam Frontczak
Otello (Verdi) 21 Σεπτ-29 ΜάιΔΟ: Ewa Michnik; Π: Michał Znaniecki
Sid, wąż, który chciał śpiewać (Fox) 25 Σεπτ-18 ΜάιΔΟ: Bassem Akiki; Π: Adam Frontczak
Carmen (Bizet) 26 Σεπτ-1 ΙούνΔΟ: Tomasz Szreder; Π: Adam Frontczak
Falstaff (Verdi) 27 Σεπτ-17 ΜάρΔΟ: Ewa Michnik; Π: Waldemar Zawodziński
Pułapka (Krauze) 28 ΣεπτΔΟ: Tomasz Szreder; Π: Ewelina Pietrowiak
Angels in America (Eötvös) 29 ΣεπτΔΟ: Bassem Akiki
La libertà chiama la libertà (Knapik) 30 ΣεπτΔΟ: Jacek Kaspszyk; Π: Michał Zadara
Ogrod Marty (Duchnowski) 3 ΟκτΔΟ: Cezary Duchnowski
Zítra se bude... (Březina) 5 ΟκτΔΟ: Marko Ivanović; Π: Jiří Nekvasil
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 Οκτ-30 ΑπρΔΟ: Tadeusz Zathey; Π: Igor Przegrodzki
Don Giovanni (Mozart) 11 Οκτ-3 ΑπρΔΟ: Jari Hämäläinen / Bassem Akiki; Π: Mariusz Treliński
The Mother of Black-Winged Dreams (Kulenty) 24 ΟκτΔΟ: Bassem Akiki; Π: Ewelina Pietrowiak
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 25 Οκτ-13 ΑπρΔΟ: Ewa Michnik; Π: Waldemar Zawodziński
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Οκτ-5 ΜάιΔΟ: Francesco Bottigliero; Π: Marek Weiss
Boris Godunow (Musorgsky) 28 Οκτ-17 ΜάιΔΟ: Ewa Michnik; Π: Waldemar Zawodziński
Giovanna d'Arco (Verdi) 30 Οκτ-16 ΜάρΔΟ: Ewa Michnik; Π: Natascha Ursuliak
Halka (Moniuszko) 4 Νοέμ-2 ΙούνΔΟ: Tomasz Szreder; Π: Laco Adamik
Raj utracony (Penderecki) 7 Νοέμ-9 ΜάιΔΟ: Tomasz Szreder; Π: Waldemar Zawodziński
Chopin (Orefice) 15 Νοέμ-8 ΜάιΔΟ: Ewa Michnik; Π: Laco Adamik
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 18 Νοέμ-19 ΜάιΔΟ: Ewa Michnik; Π: Hans-Peter Lehmann
Parsifal (Wagner) 21 Νοέμ-9 ΜάρΔΟ: Tomasz Szreder; Π: Georg Rootering
Samson i Dalila (Saint-Saëns) 27 Νοέμ-15 ΜάιΔΟ: Tadeusz Zathey; Π: Michał Znaniecki
Così fan tutte (Mozart) 28 Νοέμ-11 ΑπρΔΟ: Bassem Akiki; Π: Michał Znaniecki
Little Red Riding Hood (Pauer) 30 Νοέμ-2 ΙούνΔΟ: Bassem Akiki; Π: Adam Frontczak
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15 Δεκ-5 ΑπρΔΟ: Ewa Michnik; Π: Waldemar Zawodziński
Pagliacci (Leoncavallo) 15 Δεκ-5 ΑπρΔΟ: Ewa Michnik; Π: Waldemar Zawodziński
Fiddler on the Roof (Bock) 29 Δεκ-25 ΜάιΔΟ: Ewa Michnik; Π: Marek Weiss
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Δεκ-7 ΙανΔΟ: Ewa Michnik; Π: Helena Kaut-Howson
Nabucco (Verdi) 24 Φεβ-18 ΑπρΔΟ: Ewa Michnik; Π: Marek Weiss
La traviata (Verdi) 27 Απρ-28 ΜάιΔΟ: Bassem Akiki; Π: Adam Frontczak
Aida (Verdi) 8 ΙούνΔΟ: Ewa Michnik; Π: Adam Frontczak
Tosca (Puccini) 14-30 ΙούνΔΟ: Tomasz Szreder; Π: Adam Frontczak
Little Red Riding Hood (Pauer) 10 Σεπτ-1 ΑπρΔΟ: Michał Czubaszek; Π: Adam Frontczak
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 Σεπτ-8 ΜάιΔΟ: Tadeusz Zathey; Π: Marek Weiss
La traviata (Verdi) 12 Σεπτ-10 ΜάιΔΟ: Ewa Michnik; Π: Adam Frontczak
Chopin (Orefice) 13 Σεπτ-6 ΜάιΔΟ: Ewa Michnik
Rigoletto (Verdi) 14 Σεπτ-5 ΑπρΔΟ: Ewa Michnik; Π: Michał Znaniecki
Król Roger (Szymanowski) 15 Σεπτ-24 ΑπρΔΟ: Ewa Michnik; Π: Mariusz Treliński
Nabucco (Verdi) 18 Σεπτ-11 ΑπρΔΟ: Ewa Michnik; Π: Marek Weiss
Cavalleria rusticana (Mascagni) 19 Σεπτ-10 ΑπρΔΟ: Ewa Michnik; Π: Waldemar Zawodziński
Pagliacci (Leoncavallo) 19 Σεπτ-10 ΑπρΔΟ: Ewa Michnik; Π: Waldemar Zawodziński
Così fan tutte (Mozart) 20 Σεπτ-15 ΑπρΔΟ: Tomasz Szreder; Π: Michał Znaniecki
Carmen (Bizet) 22 Σεπτ-4 ΜάιΔΟ: Tomasz Szreder; Π: Adam Frontczak
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 Σεπτ-22 ΜάιΔΟ: Ewa Michnik; Π: Michał Znaniecki
Halka (Moniuszko) 25 Σεπτ-30 ΜάιΔΟ: Ewa Michnik; Π: Laco Adamik
La bohème (Puccini) 26 Σεπτ-6 ΑπρΔΟ: Ewa Michnik; Π: Waldemar Zawodziński
Paradise Lost (Penderecki) 27 Σεπτ-31 ΜάιΔΟ: Andrzej Straszyński; Π: Waldemar Zawodziński
Boris Godunov (Musorgsky) 28 Σεπτ-29 ΜάιΔΟ: Ewa Michnik; Π: Waldemar Zawodziński
Die Zauberflöte (Mozart) 29 Σεπτ-9 ΑπρΔΟ: Tadeusz Zathey; Π: Anna Długołęcka
Otello (Verdi) 9 Οκτ-24 ΜάιΔΟ: Ewa Michnik; Π: Michał Znaniecki
The Trap (Krauze) 10 Οκτ-27 ΜάιΔΟ: Tomasz Szreder; Π: Ewelina Pietrowiak
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 11 Οκτ-9 ΜάιΔΟ: Ewa Michnik; Π: Waldemar Zawodziński
Falstaff (Verdi) 12 Οκτ-7 ΜάιΔΟ: Ewa Michnik; Π: Waldemar Zawodziński
Giovanna d'Arco (Verdi) 23 Οκτ-2 ΑπρΔΟ: Ewa Michnik; Π: Natascha Ursuliak
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Οκτ-13 ΑπρΔΟ: Tadeusz Zathey; Π: Igor Przegrodzki
Sid, the serpent who wanted to sing (Fox) 29 Οκτ-21 ΜάιΔΟ: Michał Czubaszek; Π: Adam Frontczak
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 8-17 ΝοέμΔΟ: Ewa Michnik; Π: Waldemar Zawodziński
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 26 Νοέμ-30 ΑπρΔΟ: Tadeusz Zathey; Π: Michał Znaniecki
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 1 Δεκ-26 Απρ
The Haunted Manor () 5 Δεκ-23 ΜάιΔΟ: Tomasz Szreder; Π: Lado Adamic
Alice in Wonderland (Chauls) 17 Δεκ-8 ΑπρΔΟ: Michał Czubaszek; Π: Adam Frontczak
Anatevka (Bock) 4-19 ΙανΔΟ: Ewa Michnik; Π: Marek Weiss, Adam Frontczak
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Ewa Michnik; Π: Helena Kaut-Howson
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 Μάρ-11 ΜάιΔΟ: Tomasz Szreder; Π: Anette Leistenschneider
Parsifal (Wagner) 17 ΑπρΔΟ: Walter E Gugerbauer / Tomasz Szreder; Π: Georg Rootering
Macbeth (Verdi) 13-22 ΙούνΔΟ: Ewa Michnik; Π: Bruno Berger-Gorski