2012/13 > Ρωσσία 
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2012/13 > Ρωσσία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Φινλανδία
Εσθονία
Λάτβια
Λευκορωσσία

Ρωσσία
 
Ηνωμένες Πολιτείες
Ουκρανία
Γεωργία
Αζερμπαϊτζάν
Καζακστάν Ιαπωνία

Astrakhan, Astrakhan Opera and Ballet Theatre  / 

Boris Godunov (Musorgsky) 12 Οκτ-6 Ιούν
Pikovaja Dama (Tchaikovsky) 30 Νοέμ-12 Μάι
Cherevichki (Tchaikovsky) 24 Δεκ-10 Μάι
Madama Butterfly (Puccini) 3 Φεβ-22 Μάρ
La traviata (Verdi) 16 Ιούν
Boris Godunov (Musorgsky) 20 Σεπτ-8 Νοέμ
Otello (Verdi) 25 Οκτ-23 Νοέμ
Cherevichki (Tchaikovsky) 30 Οκτ-1 Νοέμ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky) 2 Νοέμ
Madama Butterfly (Puccini) 12-13 Νοέμ
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 7-15 Δεκ
Ekaterinburg, Ekaterinburg Opera House  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 29 Σεπτ-5 ΙούνΔΟ: Michael Güttler; Π: Alexander Titel
Le comte Ory (Rossini) 5 Οκτ-19 Φεβ
Tosca (Puccini) 11 Οκτ-27 ΑπρΠ: Irkin Gabitov
Prince Igor (Borodin) 16 Οκτ-7 Ιούν
Le nozze di Figaro (Mozart) 18 Οκτ-25 ΜάιΠ: Irkin Gabitov
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 25 Οκτ-2 ΑπρΠ: Alexei Stepanyuk
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 27 Οκτ-30 Μάι
Madama Butterfly (Puccini) 28 Οκτ-9 ΙούνΠ: Alexei Stepanyuk
Khovanschina (Musorgsky) 30 Οκτ-28 ΜάρΠ: Boris Morozov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1 Νοέμ-11 Απρ
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 4 Νοέμ-20 ΙούνΠ: Mikhail Pandzhavidze
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 6 Νοέμ-30 Μάρ
La bohème (Puccini) 10 Νοέμ-6 Απρ
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 15 Νοέμ-9 Απρ
La traviata (Verdi) 17 Νοέμ-1 ΙούνΠ: Alexei Stepanyuk
Don Giovanni (Mozart) 18 Δεκ-28 Μάι
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27 Δεκ-5 ΜάιΠ: Alina Chevik
Morozko (Bocharov) 28 Δεκ-3 ΙανΠ: Leonid Yakushev
Otello (Verdi) 16 Μάι-18 Ιούν
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Σεπτ-10 ΔεκΔΟ: Michael Güttler; Π: Paul Curran
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 26 Σεπτ-24 Δεκ
La traviata (Verdi) 27 Σεπτ-26 Δεκ
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 29 Σεπτ-28 Δεκ
La bohème (Puccini) 1 Οκτ-5 Δεκ
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 2 Οκτ-30 Δεκ
Madama Butterfly (Puccini) 3 Οκτ-25 Δεκ
Otello (Verdi) 8 Οκτ-15 ΝοέμΔΟ: Pavel Klinichev; Π: Igor Uschakov
Le comte Ory (Rossini) 15 Οκτ-26 Νοέμ
Tosca (Puccini) 18 Οκτ
Don Giovanni (Mozart) 22 Οκτ-17 Δεκ
Prince Igor (Borodin) 26 Οκτ-14 Δεκ
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 29 Οκτ-5 Νοέμ
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 31 Οκτ-4 Δεκ
Le nozze di Figaro (Mozart) 9 Νοέμ-8 Δεκ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 Δεκ
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27-28 Δεκ
Izhevsk, State Opera and Ballet Theatre of Udmurt Republic  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22 Μάρ
Die lustige Witwe (Lehár) 24 Μάρ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky) 29 Μάρ
Gräfin Mariza (Kálmán) 13 Απρ
Carmen (Bizet) 26 Απρ
Iolanta (Tchaikovsky) 22 Μάι
Die Fledermaus (Strauss,J) 24 Μάι
Kazan, Tatar State Opera and Ballet Theatre named after Mussa Djalil  / 
Turandot (Puccini) 23 Σεπτ-4 Μάι
La traviata (Verdi) 28 Σεπτ-7 Φεβ
Carmen (Bizet) 30 Σεπτ-8 Φεβ
Boris Godunov (Musorgsky) 22 Νοέμ-13 Φεβ
Rigoletto (Verdi) 25 Νοέμ-4 Φεβ
Tosca (Puccini) 5 Δεκ-26 Απρ
Madama Butterfly (Puccini) 9 Δεκ-9 Φεβ
Il trovatore (Verdi) 13 Δεκ
The Pearl Fishers (Bizet) 20 Δεκ
Aida (Verdi) 1 Φεβ-29 Απρ
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 3 Φεβ-14 Ιούν
The Love of the Poet (Akhiyarova) 11 Φεβ
Jalil (Zhiganov) 7 Μάι
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6 Ιούν
Nabucco (Verdi) 11 Ιούν
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Ιούν
Tosca (Puccini) 25 Σεπτ
Madama Butterfly (Puccini) 2 Οκτ
Carmen (Bizet) 4-5 Οκτ
Krasnoyarsk, State Opera and Ballet Theatre  / 
La traviata (Verdi) 18 Απρ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 20 Απρ-21 Μάι
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Απρ-2 Ιούν
Sadko (Rimsky-Korsakov) 3 Μάι
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 Μάι
Rigoletto (Verdi) 12-29 Μάι
Cavalleria rusticana (Mascagni) 16 Μάι
Carmen (Bizet) 18 Μάι
Prince Igor (Borodin) 28-30 Ιούν
Prince Igor (Borodin) 18 ΣεπτΔΟ: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; Π: Yuliana Malkhasyants
Rigoletto (Verdi) 25 Σεπτ-20 ΟκτΔΟ: Grigor Palikarov / Aleksandr Kosinskiy; Π: Plamen Kartalov
Carmen (Bizet) 29 ΣεπτΔΟ: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; Π: Vyacheslav Tsyupa
La traviata (Verdi) 2 ΟκτΔΟ: Aleksandr Kosinskiy; Π: Vyacheslav Tsyupa
Madama Butterfly (Puccini) 6 ΟκτΔΟ: Aleksandr Kosinskiy; Π: Gennadiy Malkhasyants
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 17 ΟκτΔΟ: Aleksandr Kosinskiy; Π: Aleksandr Fedorov
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 ΟκτΔΟ: Aleksandr Kosinskiy; Π: Boris Ryabikin
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 27 ΟκτΔΟ: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; Π: Vyacheslav Tsyupa
Moscow, Bolshoi Theatre  / 
Don Giovanni (Mozart) 6-10 ΣεπτΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Robert Carsen
Franziskus (Nevsky) 12-13 ΣεπτΔΟ: Philipp Chizhevsky; Π: Vladimir Bocharov
The Enchantress (Tchaikovsky) 15 Σεπτ-31 ΜάρΔΟ: Alexander Lazarev; Π: Alexander Titel
La bohème (Puccini) 22-23 ΣεπτΔΟ: Kirill Karabits; Π: Federik Mirdita
La traviata (Verdi) 7 Οκτ-4 ΑπρΔΟ: Laurent Campellone / Pavel Klinichev; Π: Francesca Zambello
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 23 Οκτ-30 ΑπρΔΟ: Vassily Sinaisky; Π: Kirill Serebrennikov
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 30 Οκτ-4 ΝοέμΔΟ: Alexander Soloviev / Vassily Sinaisky; Π: Oleg Moralev
Iolanta (Tchaikovsky) 1 Νοέμ-7 ΙούλΔΟ: Alexei Bogorad / Mikhail Granovsky; Π: Georgy Ansimov
Tosca (Puccini) 6 Νοέμ-6 ΙανΔΟ: Alexei Bogorad; Π: Boris Pokrovsky
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 10-14 ΝοέμΔΟ: Alan Buribayev; Π: Peter Ustinov
Boris Godunov (Musorgsky) 29 Νοέμ-8 ΜάιΔΟ: Vassily Sinaisky / Pavel Sorokin; Π: Leonid Baratov(original), Igor Ushakov(revival)
Turandot (Puccini) 7 Δεκ-19 ΜάιΔΟ: Tito Ceccherini; Π: Francesca Zambello
Prince Igor (Borodin) 16 Δεκ-16 ΙούνΔΟ: Vassily Sinaisky; Π: Yuri Lyubimov
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 26 Δεκ-21 ΙούνΔΟ: Kirill Karabits / Alan Buribaev; Π: Dmitri Tcherniakov
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 19 Ιαν-1 ΙούνΔΟ: Alexander Soloviev; Π: Antony McDonald
Carmen (Bizet) 24 Ιαν-21 ΙούλΔΟ: Yuri Temirkanov / Vassily Sinaisky; Π: David Pountney
Die Zauberflöte (Mozart) 31 Ιαν-30 ΙούνΔΟ: Christopher Moulds; Π: Graham Vick
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 7 Φεβ-21 ΙούνΔΟ: Alexander Vedernikov; Π: Dmitri Tcherniakov
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 8-10 Φεβ
Die Fledermaus (Strauss,J) 14-17 ΦεβΔΟ: Christoph-Mathias Mueller; Π: Vasily Barkhatov
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 Φεβ
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17 Φεβ
La sonnambula (Bellini) 6 Μάρ-14 ΙούλΔΟ: Enrique Mazzola; Π: Pier Luigi Pizzi
Der Rosenkavalier (Strauss) 21 Μάρ-27 ΙούλΔΟ: Vassily Sinaisky / Christoph-Mathias Mueller; Π: Stephen Lawless
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 11-14 ΑπρΔΟ: Vladimir Jurowski / Ralf Sochaczewsky; Π: Dmitri Tcherniakov
Nabucco (Verdi) 21-26 ΜάιΔΟ: Michael Güttler / Alexander Soloviev; Π: Mikhail Kislyarov
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 17-22 ΣεπτΔΟ: Vassily Sinaisky / Pavel Sorokin; Π: Valery Fokin
La sonnambula (Bellini) 26-29 ΣεπτΔΟ: Julian Reynolds / Alexander Soloviev; Π: Pier Luigi Pizzi
Boris Godunov (Musorgsky) 1-8 ΟκτΔΟ: Pavel Sorokin; Π: Leonid Baratov(original), Igor Ushakov(revival)
Der fliegende Holländer (Wagner) 16-24 ΟκτΔΟ: Vassily Sinaisky / Alexei Bogorad; Π: Peter Konwitschny(original), Nina Gühlstorff(revival)
Tosca (Puccini) 26 ΟκτΔΟ: Pavel Klinichev; Π: Boris Pokrovsky
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 31 Οκτ-2 ΝοέμΔΟ: Alexander Soloviev / Pavel Klinichev; Π: Kirill Serebrennikov
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 5-6 ΝοέμΔΟ: Alexei Bogorad / Alexander Soloviev; Π: Antony McDonald
Iolanta (Tchaikovsky) 8-10 ΝοέμΔΟ: Konstantin Khvatynets / Pavel Sorokin; Π: Georgy Ansimov
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 13-17 ΝοέμΔΟ: Alan Buribayev; Π: Peter Ustinov
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 20-24 ΝοέμΠ: Dmitri Tcherniakov
La traviata (Verdi) 26-30 ΝοέμΔΟ: Vassily Sinaisky / Laurent Campellone; Π: Francesca Zambello
Moscow, Galina Vishnevskaya Opera Centre  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 25 Οκτ-1 ΝοέμΔΟ: Yaroslav Tkalenko; Π: Andris Liepa
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 14 ΝοέμΠ: Ivan Popovski
Boris Godunov (Musorgsky) 27 ΔεκΔΟ: Gintaras Rinkevicius / Yaroslav Tkalenko; Π: Ivan Popovsky
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 21-23 Μάρ
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 13-16 Απρ
Rigoletto (Verdi) 24-27 Μάι
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 25-29 ΟκτΔΟ: Alexander Soloviev; Π: Mikhail Polischuk
Moscow, Helikon-Opera  / 
Das Liebesverbot (Wagner) 6-9 ΣεπτΔΟ: Vladimir Ponkin; Π: Dmitry Bertman
Kaffeekantate (Bach,JS) 11 Οκτ-17 ΜάρΔΟ: Valery Kritskov; Π: Oleg Iliyn
Siberia (Giordano) 12-14 ΟκτΔΟ: Eugene Brazhnik; Π: Dmitry Bertman
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 19 Οκτ-28 ΑπρΔΟ: Alexander Lisovets / Vladimir Ponkin; Π: Dmitry Bertman
Lady Macbeth of the Mtsensk District (Shostakovich) 25-28 ΟκτΔΟ: Vladimir Ponkin / Valery Kiryanov; Π: Dmitry Bertman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-5 ΝοέμΔΟ: Konstantin Chudovsky; Π: Dmitry Bertman
Pyramus and Thisbe (Lampe) 16-18 ΝοέμΔΟ: Ekaterina Vasheruk, Julian Gallant; Π: Alexandre Borodovski
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 21 ΝοέμΔΟ: Vladimir Ponkin; Π: Dmitry Bertman
Operetta anthology (Kálmán) 28 Νοέμ-9 Δεκ
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-30 ΔεκΔΟ: Mstislav Rostropovich / Valery Kiryanov; Π: Dmitry Bertman
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 16-19 ΙανΔΟ: Vladimir Ponkin; Π: Dmitry Bertman
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 24-27 ΙανΔΟ: Vladimir Ponkin; Π: Dmitry Bertman
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 31 Ιαν-3 ΦεβΔΟ: Kirill Tikhonov; Π: Dmitry Bertman
Le nozze di Figaro (Mozart) 7-10 ΦεβΠ: Dmitry Bertman
Apollo et Hyacinthus (Mozart) 30-31 ΜάρΔΟ: Victoria Unguryanu; Π: Dmitry Bertman
Boris Godunov (Musorgsky) 15-18 ΜάιΠ: Dmitry Bertman
Rusalka (Dvořák,A) 6-8 ΙούνΔΟ: Niels Muus / Denis Kirpanev; Π: Dmitry Bertman
Carmen (Bizet) 19-22 ΙούνΠ: Dmitry Bertman
Un ballo in maschera (Verdi) 5 Σεπτ-1 ΔεκΔΟ: Valery Kiryanov; Π: Dmitry Bertman
Kaffeekantate (Bach,JS) 18 Σεπτ-4 ΔεκΔΟ: Valery Kritskov; Π: Oleg Iliyn
Das Liebesverbot (Wagner) 27-29 ΣεπτΔΟ: Vladimir Ponkin; Π: Dmitry Bertman
Aida (Verdi) 4-6 ΟκτΔΟ: Kirill Tikhonov; Π: Dmitry Bertman
Falstaff (Verdi) 18-20 ΟκτΔΟ: Teodor Currentzis; Π: Dmitry Bertman
Bauernkantate (Bach,JS) 30 Οκτ-20 ΝοέμΔΟ: Ekaterina Vasheruk; Π: Alexander Borodovsky
Rasputin (Reise) 8-9 ΝοέμΔΟ: Vladimir Ponkin; Π: Dmitry Bertman
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22-24 ΝοέμΔΟ: Vladimir Ponkin; Π: Dmitry Bertman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Konstantin Chudovsky; Π: Dmitry Bertman
Siberia (Giordano) 6-8 ΔεκΔΟ: Vladimir Ponkin; Π: Dmitry Bertman
Lady Macbeth of Mtsensk District (Shostakovich) 12-15 ΔεκΔΟ: Vladimir Ponkin; Π: Dmitry Bertman
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-29 ΔεκΔΟ: Mstislav Rostropovich; Π: Dmitry Bertman
Moscow, Novaya Opera Theatre  / 
Prince Igor (Borodin) 20 Σεπτ-27 ΜάιΔΟ: Evgeny Samoilov / Vasily Valitov; Π: Yuri Alexandrov
Lohengrin (Wagner) 22 Σεπτ-10 ΜάρΔΟ: Jan Latham-Koenig, Valery Kritskov, Evgeny Samoilov; Π: Kasper Holten
Rigoletto (Verdi) 25 Σεπτ-17 ΑπρΔΟ: Evgeny Samoilov / Jan Latham-Koenig; Π: Ralf Långbaсka
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 Σεπτ-21 ΜάιΔΟ: Dmitry Volosnikov; Π: Yuri Alexandrov
La cenerentola (Rossini) 29 Σεπτ-6 ΜάρΔΟ: Dmitry Volosnikov; Π: Victor Gerasimenko
Capriccio (Strauss) 4 Οκτ-1 ΦεβΔΟ: Valery Kritskov; Π: Alla Chepinoga
Norma (Bellini) 11 ΟκτΔΟ: Evgeny Samoilov; Π: Sergio Morabito,Jossi Wieler
La traviata (Verdi) 19 Οκτ-11 ΙούνΔΟ: Dmitry Volosnikov; Π: Alla Sigalova
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 28 Οκτ-31 ΜάρΔΟ: Jan Latham-Koenig / Vasily Valitov; Π: Ekaterina Vasilyova
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 ΟκτΔΟ: Vasily Valitov; Π: Michiel Dijkema
Il trovatore (Verdi) 11 Ιαν-24 Ιούν
Nabucco (Verdi) 13 Ιαν-7 ΙούνΔΟ: Evgeny Samoilov; Π: Andrejs Žagars
Requiem (Verdi) 15 Ιαν
Aida (concert) (Verdi) 20 Ιαν-17 Ιούν
I due Foscari (Verdi) 26 Ιαν
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 27 Ιαν
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 10 Φεβ-26 ΙούνΔΟ: Anatoly Gus / Evgeny Samoilov; Π: Sergey Artsibashev
Prince Igor (Borodin) 13 Φεβ-27 ΜάιΔΟ: Evgeny Samoilov; Π: Yuri Alexandrov
Concert (Strauss,J) 21 Φεβ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26 Φεβ-21 ΙούνΔΟ: Vasily Valitov / Evgeny Samoilov; Π: Elijah Moshinsky
Iolanta (Tchaikovsky) 3 Μάρ-19 ΑπρΔΟ: Evgeny Samoilov; Π: Gennady Shaposhnikov
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 12 ΜάρΔΟ: Evgeny Samoilov / Valery Kritskov; Π: Valery Raku
Boris Godunov (Musorgsky) 15 ΜάρΔΟ: Dmitry Volosnikov / Valery Kritskov; Π: Valery Belyakovich
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 23 ΑπρΔΟ: Valery Kritskov; Π: Yuri Grymov
Dido and Aeneas (Purcell) 28 Απρ
Tristan und Isolde (Wagner) 19-25 ΜάιΔΟ: Jan Latham-Koenig; Π: Nicola Raab
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 22 ΜάιΔΟ: Evgeny Samoilov; Π: Ivan Fadeyev
Gianni Schicchi (Puccini) 24 ΜάιΔΟ: Dmitry Volosnikov; Π: Gennady Shaposhnikov
Monsieur Choufleuri (Offenbach) 24 Μάι-25 ΙούνΔΟ: Vasily Valitov; Π: Gennady Shaposhnikov
La cenerentola (Rossini) 18 ΙούνΔΟ: Dmitry Volosnikov; Π: Victor Gerasimenko
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 ΙούνΔΟ: Vasily Valitov; Π: Elijah Moshinsky
Il trovatore (Verdi) 24 ΙούνΔΟ: Evgeny Samoilov; Π: Marco Gandini
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 21 Αύγ-20 ΟκτΔΟ: Evgeny Samoilov / Andrey Lebedev; Π: Sergey Artsibashev
La traviata (Verdi) 28 Αύγ-6 ΟκτΔΟ: Dmitry Volosnikov; Π: Alla Sigalova
Rigoletto (Verdi) 3 Σεπτ-25 ΟκτΔΟ: Evgeny Samoilov / Fabio Mastrangelo; Π: Ralf Långbaсka
L'elisir d'amore (Donizetti) 6 Σεπτ-8 ΔεκΔΟ: Dmitry Volosnikov; Π: Yuri Alexandrov
Nabucco (Verdi) 11 ΣεπτΔΟ: Evgeny Samoilov; Π: Andrejs Žagars
Cavalleria rusticana (concert) (Mascagni) 19 ΣεπτΔΟ: Laurent Campellone
Pagliacci (concert) (Leoncavallo) 19 ΣεπτΔΟ: Laurent Campellone
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 ΣεπτΔΟ: Vasily Valitov, Evgeny Samoilov; Π: Elijah Moshinsky
Il trovatore (Verdi) 24 Σεπτ-27 ΟκτΔΟ: Evgeny Samoilov / Jan Latham-Koenig; Π: Marco Gandini
Gianni Schicchi (Puccini) 25 Σεπτ
Monsieur Choufleuri restera chez lui le ... (Offenbach) 25 ΣεπτΔΟ: Vasily Valitov; Π: Gennady Shaposhnikov
Norma (Bellini) 27 ΣεπτΔΟ: Evgeny Samoilov
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 19 Οκτ-16 ΝοέμΔΟ: Jan Latham-Koenig; Π: Ekaterina Vasilyova
Lohengrin (Wagner) 1 ΝοέμΔΟ: Jan Latham-Koenig; Π: Kasper Holten
Tristan und Isolde (Wagner) 3 ΝοέμΔΟ: Jan Latham-Koenig; Π: Nicola Raab
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 6 ΝοέμΔΟ: Andrey Lebedev; Π: Ivan Fadeyev
La cenerentola (Rossini) 14 ΝοέμΔΟ: Dmitry Volosnikov; Π: Victor Gerasimenko
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 29 Νοέμ-4 ΔεκΔΟ: Alexandru Samoilă; Π: Yuri Alexandrov
Moscow, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Academic Music Theatre  / 
Pelléas et Mélisande (Debussy) 28 Σεπτ-2 ΟκτΔΟ: Benjamin Levy; Π: Olivier Py
Carmen (Bizet) 3 Οκτ-29 ΜάιΔΟ: Wolf Gorelik; Π: Alexander Titel
Tosca (Puccini) 4 Οκτ-13 ΙούλΔΟ: Wolf Gorelik; Π: Lyudmila Naletova
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 7 Οκτ-1 ΙούνΔΟ: Eugeny Brazhnik; Π: Alexander Titel
La bohème (Puccini) 12 Οκτ-9 ΙούλΔΟ: Wolf Gorelik; Π: Alexander Titel
Madama Butterfly (Puccini) 14 Οκτ-18 ΙούλΔΟ: Felix Korobov / Wolf Gorelik; Π: Lyudmila Naletova
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 17 Οκτ-19 ΙούνΔΟ: Felix Korobov; Π: Lev Mikhailov
Così fan tutte (Mozart) 18 Οκτ-24 ΜάιΔΟ: Wolf Gorelik; Π: Alexander Titel
War and Peace (Prokofiev) 25 Οκτ-11 ΑπρΔΟ: Felix Korobov; Π: Alexander Titel
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 31 Οκτ-26 ΙούλΔΟ: Felix Korobov; Π: Alexander Titel
La traviata (Verdi) 1 Νοέμ-17 ΙούλΔΟ: Felix Korobov; Π: Alexander Titel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 6 Νοέμ-12 ΙούλΔΟ: Eugeny Brazhnik; Π: Alexander Titel
A Midsummer Night's Dream (Britten) 10 Νοέμ-28 ΜάρΔΟ: William Lacey; Π: Christopher Alden
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 Νοέμ-7 ΙούλΔΟ: Wolf Gorelik; Π: Adolf Shapiro
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 Δεκ-15 ΙούλΔΟ: Wolf Gorelik; Π: Alexander Titel
La forza del destino (Verdi) 27 Δεκ-23 ΙούνΔΟ: Felix Korobov; Π: Georgy Isaakyan
The Merry Widow (Lehár) 20 Ιαν-27 ΙούνΔΟ: Wolf Gorelik / Timur Zangiev; Π: Adolf Shapiro
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 4 Φεβ
The Demon (Rubinstein) 8 Φεβ-3 Ιούλ
May Night (Rimsky-Korsakov) 9 Μάρ
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 Μάρ-4 ΙούλΔΟ: Maria Maksimchuk; Π: Lyudmila Naletova
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Μάρ-8 ΜάιΔΟ: Vladimir Agronsky; Π: Alexander Titel, Igor Yasulovich
L'italiana in Algeri (Rossini) 28 Μάι-23 ΙούλΔΟ: Felix Korobov; Π: Evgeny Pisarev
Tannhäuser (Wagner) 27 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Andrejs Zagars
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 Οκτ
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 5 ΟκτΔΟ: Eugeny Brazhnik; Π: Alexander Titel
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 6 ΟκτΔΟ: Felix Korobov; Π: Alexander Titel
Carmen (Bizet) 8 ΟκτΔΟ: Wolf Gorelik / Eugeny Brazhnik; Π: Alexander Titel
La traviata (Verdi) 20 ΟκτΔΟ: Felix Korobov; Π: Alexander Titel
The Demon (Rubinstein) 23 ΟκτΔΟ: Anton Grishanin; Π: Gennady Trostyanetsky
Madama Butterfly (Puccini) 24 ΟκτΔΟ: Felix Korobov, Vyacheslav Volich; Π: Lyudmila Naletova
Die Zauberflöte (Mozart) 25-26 ΟκτΔΟ: Vladimir Agronsky; Π: Alexander Titel, Igor Yasulovich
L'italiana in Algeri (Rossini) 29-31 ΟκτΔΟ: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Π: Evgeny Pisarev
Nizhni Novgorod, State Academic Opera and Ballet Theatre named after Pushkin  / 
Otello (Verdi) 4 Οκτ-28 Φεβ
My Fair Lady (Loewe) 6 Οκτ-31 Μάι
Sylvia (Kálmán) 11 Οκτ-1 Ιούν
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 13 Οκτ-24 Μάι
Pikovaya Dama (Tchaikovsky) 19 Οκτ-14 Φεβ
Prince Igor (Borodin) 24 Οκτ-7 Φεβ
Veselá Vdova (Lehár) 26 Οκτ-2 Ιούν
Aida (Verdi) 10 Νοέμ-17 Μάρ
Boris Godunov (Musorgsky) 15 Νοέμ-5 Απρ
Madama Butterfly (Puccini) 29 Νοέμ-10 Μάρ
Belaya akatsiya (Dunayevsky) 1 Δεκ-23 Μάρ
Rusalka (Dargomizhsky) 8 Δεκ-2 Μάρ
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 Δεκ-30 Μάι
Aida (Verdi) 12 Ιαν-17 Μάρ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16 Ιαν-12 Απρ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 20 Ιαν-22 Μάι
Iolanta (Tchaikovsky) 31 Ιαν-28 Μάρ
Carmen (Bizet) 16 Φεβ-8 Ιούν
La traviata (Verdi) 22 Μάρ-17 Μάι
Sevastopol Waltz (Listov) 10 Απρ
Tosca (Puccini) 24 Απρ-19 Ιούν
Mazeppa (Tchaikovsky) 23 Ιούν
Boris Godunov (Musorgsky) 18 ΣεπτΔΟ: Vladimir Boykov; Π: Otar Dadishkiliani
Cherevichki (Tchaikovsky) 26 Σεπτ-18 Οκτ
Mazeppa (Tchaikovsky) 2 Οκτ
Veselá Vdova (Lehár) 5 Οκτ
Carmen (Bizet) 10 Οκτ
La traviata (Verdi) 16 Οκτ
Die Fledermaus (Strauss,J) 20 Οκτ
Rusalka (Dargomizhsky) 25 Οκτ
Belaya akatsiya (Dunayevsky) 27 Οκτ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky) 31 Οκτ
Novosibirsk, Novosibirsk State Opera and Ballet Theatre  / 
Faust (Gounod) 19 Σεπτ-29 Μάι
La traviata (Verdi) 26 Σεπτ-22 Μάι
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 30 Σεπτ-21 Απρ
Tosca (Puccini) 4 Οκτ-4 Μάι
Bohéma (Puccini) 10 Οκτ-20 Μάρ
Carmen (Bizet) 17 Οκτ-25 Απρ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 19 Οκτ-2 Μάι
Prince Igor (Borodin) 21 Οκτ-4 Ιούλ
Iolanta (Tchaikovsky) 23 Οκτ-8 Ιούλ
Madama Butterfly (Puccini) 30 Οκτ-2 Ιούλ
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 14 Νοέμ-5 Φεβ
Gianni Schicchi (Puccini) 20 Νοέμ-17 Μάρ
Prima la musica e poi le parole (Salieri) 20 Νοέμ-17 Μάρ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 7 Δεκ
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 28 Δεκ-9 Φεβ
The Steadfast Tin Soldier (Banevich) 19 Ιαν-28 Απρ
Mass (Bernstein) 29 Ιαν-17 Ιούν
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 7 Φεβ
Aleko (Rachmaninov) 7 Φεβ
Rigoletto (Verdi) 14 Φεβ-16 Μάι
The Tale of the Pope and of His Workman Balda (Kravchenko) 23 Μάρ
Mass (Bernstein) 17-18 Σεπτ
The Little Tower Chamber (Polskiy) 21 Σεπτ-13 Οκτ
Carmen (Bizet) 25 Σεπτ
Prince Igor (Borodin) 28 Σεπτ
The Steadfast Tin Soldier (Banevich) 29 Σεπτ-20 Οκτ
La traviata (Verdi) 1 Οκτ
Rigoletto (Verdi) 8 Οκτ
Madama Butterfly (Puccini) 10 Οκτ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 12 Οκτ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky) 16 Οκτ
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 18 Οκτ
Aleko (Rachmaninov) 18 Οκτ
La serva padrona (Pergolesi) 19 Οκτ
Iolanta (Tchaikovsky) 22 Οκτ
Mavra (Stravinsky) 23 Οκτ
La cambiale di matrimonio (Rossini) 23 Οκτ
Tosca (Puccini) 24 Οκτ
Gianni Schicchi (Puccini) 26 Οκτ
Prima la musica, poi le parole (=) 26 Οκτ
Faust (Gounod) 31 Οκτ
Perm, Perm Tchaikovsky Opera and Ballet Theatre  / 
Iolanta (Tchaikovsky) 3 Σεπτ-30 Οκτ
Le nozze di Figaro (Mozart) 18 Σεπτ-7 Μάρ
Pagliacci (Leoncavallo) 6 Οκτ-20 Δεκ
The Little Sweep (Britten) 7 Οκτ-28 Φεβ
Cendrillon (Massenet) 18 Οκτ-13 Ιούν
Pikovaya Dama (Tchaikovsky) 23-24 Οκτ
L'orfeo (Monteverdi) 27 Οκτ-9 Απρ
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 1 Νοέμ-24 Φεβ
Il campanello di notte (Donizetti) 7 Νοέμ-20 Μάρ
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 20 Νοέμ-25 Ιούν
Medeamaterial (Dusapin) 2 Δεκ-9 Φεβ
Cleopatra (Massenet) 12-13 Δεκ
Boris Godunov (Musorgsky) 23 Ιαν-7 Φεβ
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 29 Ιαν-27 Φεβ
Così fan tutte (Mozart) 13 Φεβ
Carmen (Bizet) 10-11 Απρ
Orleanskaya Deva (Tchaikovsky) 17 Απρ
Christ (Rubinstein) 24-25 ΑπρΔΟ: Valery Platonov; Π: Georgy Isaakyan
Madama Butterfly (Puccini) 8-11 Μάι
La traviata (Verdi) 18-19 Ιούν
Pimpinone (Telemann) 29 Ιούν
Iolanta (Tchaikovsky) 7 ΣεπτΔΟ: Valentin Uryupin; Π: George Isaakyan
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 9 Σεπτ-19 ΔεκΔΟ: Valery Platonov; Π: George Isaakyan
Pimpinone (Telemann) 10 Σεπτ-17 ΟκτΔΟ: Maxim Emelyanychev; Π: Tatyana Stepanova
The Indian Queen (Purcell) 25 Σεπτ-2 ΟκτΠ: Peter Sellars
Pikovaya Dama (Tchaikovsky) 8 Οκτ-13 Δεκ
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 18 Οκτ
L'orfeo (Monteverdi) 20-22 Οκτ
Madama Butterfly (Puccini) 26 Οκτ
Mazeppa (Tchaikovsky) 3-6 Νοέμ
Carmen (Bizet) 12 Νοέμ
The Little Sweep (Britten) 16 Νοέμ
La traviata (Verdi) 19 Νοέμ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21-23 Νοέμ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-4 Δεκ
Cleopatra (Massenet) 10-11 Δεκ
Petrozavodsk, Republic of Karelia State Music Theatre  / 
Carmen (Bizet) 11 Απρ
Die Fledermaus (Strauss,J) 17 Απρ
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 21 Απρ-6 Ιούν
Madama Butterfly (Puccini) 26 Απρ-26 Μάι
La traviata (Verdi) 12 Μάι
Silva (Kálmán) 19-20 Ιούν
Silvia (Kálmán) 2-3 Οκτ
Carmen (Bizet) 11 Οκτ
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 19 Οκτ
Madama Butterfly (Puccini) 22 Οκτ
Rostov, Rostov State Opera  / 
Iolanta (Tchaikovsky) 22 Σεπτ-20 Φεβ
Bajadere (Kálmán) 26 Σεπτ-24 Μάι
La traviata (Verdi) 4 Οκτ-13 Μάρ
Madama Butterfly (Puccini) 6 Οκτ-7 Ιούν
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 7 Οκτ-17 Μάι
Carmen (Bizet) 12 Οκτ-14 Απρ
Ball im Savoy (Abraham) 20 Οκτ-2 Ιούν
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 Οκτ-29 Μάι
Rigoletto (Verdi) 10 Νοέμ-3 Απρ
Die lustige Witwe (Lehár) 23 Νοέμ-11 Μάι
Prince Igor (Borodin) 28 Νοέμ-12 Μάι
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 2 Δεκ-26 Μάι
White Acacia (Dunayevsky) 7 Δεκ-28 Απρ
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Δεκ-28 Μάρ
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 14 Δεκ-21 Απρ
La bohème (Puccini) 8 Φεβ-26 Απρ
Faust (Gounod) 15-23 Ιούν
Faust (Gounod) 22 Σεπτ
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 29 Σεπτ-29 Νοέμ
Bajadere (Kálmán) 6 Οκτ-10 ΝοέμΔΟ: Andrey Anikhanov; Π: Alexei Stepanyuk
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 12 ΟκτΔΟ: Alexei Shakuro; Π: Leonid Shatohin
La traviata (Verdi) 13 ΟκτΔΟ: Maurizio Dones; Π: Susanna Tsiryuk
White Acacia (Dunayevsky) 20 ΟκτΔΟ: Alexei Shakuro; Π: Kirill Strezhnev
Carmen (Bizet) 23 ΟκτΔΟ: Valery Voronin; Π: Yuri Laptev
Ball im Savoy (Abraham) 27 ΟκτΔΟ: Alexei Shakuro; Π: Yuri Alexandrov
Die lustige Witwe (Lehár) 2 ΝοέμΔΟ: Alexei Shakuro; Π: Susanna Tsiryuk
Prince Igor (Borodin) 3 ΝοέμΔΟ: Valery Voronin; Π: Yuri Alexandrov
Iolanta (Tchaikovsky) 6 ΝοέμΔΟ: Andrey Anikhanov; Π: Konstantin Balakin
La bohème (Puccini) 15 ΝοέμΔΟ: Alexander Anissimov; Π: Konstantin Balakin
Madama Butterfly (Puccini) 17 ΝοέμΔΟ: Robert Lyall; Π: Yuri Alexandrov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 ΝοέμΔΟ: Alexander Anissimov; Π: Susanna Tsiryuk
Samara, Samara Academic Theatre of Opera and Ballet  / 
La traviata (Verdi) 1 Οκτ-17 Απρ
Boris Godunov (Musorgsky) 11 Οκτ-29 Μάι
Rigoletto (Verdi) 31 Οκτ-19 Απρ
Prince Igor (Borodin) 4 Νοέμ-25 Μάι
Madama Butterfly (Puccini) 8 Νοέμ-29 Ιούν
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 Δεκ-8 Ιούν
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 31 Ιαν-11 Μάι
L'elisir d'amore (Donizetti) 13 Μάρ
Aida (Verdi) 27 Μάρ-17 Μάι
Il trovatore (Verdi) 27-28 Απρ
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 21-22 Ιούν
Aida (Verdi) 14 Σεπτ-17 ΟκτΔΟ: Alexander Anissimov; Π: Yuri Alexandrov
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 18-19 ΣεπτΔΟ: Alexander Anissimov; Π: Ivan Fadeev
Prince Igor (Borodin) 25 Σεπτ-3 ΝοέμΔΟ: Boris Benkogenov; Π: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 4 ΟκτΔΟ: Alexander Anissimov; Π: Dieter Kaegi
Boris Godunov (Musorgsky) 11 Οκτ-29 ΝοέμΔΟ: Viktor Kulikov; Π: Nina Chusova
La traviata (Verdi) 30 ΟκτΔΟ: Alexander Anissimov; Π: Antonio de Lucia
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 ΝοέμΔΟ: Vladimir Kovalenko / Viktor Kulikov; Π: Yuri Alexandrov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21-22 ΝοέμΔΟ: Alexander Anissimov; Π: Mikhail Pandzhavidze
Saratov, Saratov Opera and Ballet  / 
Madama Butterfly (Puccini) 2 Οκτ-24 Φεβ
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 4 Οκτ-21 Φεβ
Sadko (Rimsky-Korsakov) 7 Οκτ-5 Μάρ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky) 10 Οκτ-2 Μάρ
Oresteia (Taneyev) 13 Οκτ-9 Φεβ
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 Οκτ-2 Φεβ
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 23 Οκτ-19 Ιούν
Silvia (Kálmán) 17 Οκτ-4 Απρ
Iolanta (Tchaikovsky) 25 Οκτ-23 Μάρ
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Οκτ-17 Απρ
Rigoletto (Verdi) 31 Οκτ-30 Μάι
Die lustige Witwe (Lehár) 1 Νοέμ-14 Μάι
Un ballo in maschera (Verdi) 11 Νοέμ-28 Μάι
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 13 Νοέμ-26 Φεβ
Rusalka (Dargomizhsky) 29 Νοέμ-31 Μάρ
Tosca (Puccini) 9 Δεκ-23 Απρ
The Taming of the Shrew (Shebalin) 13 Δεκ
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 Ιαν-24 Ιούν
Les brigands (Offenbach) 25 Ιαν-20 Φεβ
Khovanschina (Musorgsky) 29 Ιαν-3 Μάρ
Carmen (Bizet) 5 Φεβ-27 Ιούν
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 Φεβ-21 Απρ
Il trovatore (Verdi) 19 Μάρ-14 Απρ
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 24 Μάι
La traviata (Verdi) 4 Ιούν
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 1 ΟκτΠ: Alexei Stepanyuk
Rusalka (Dargomizhsky) 5 Οκτ
Carmen (Bizet) 8 Οκτ
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 10 Οκτ
Oresteia (Taneyev) 13 Οκτ
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 Οκτ
Madama Butterfly (Puccini) 17 Οκτ
Iolanta (Tchaikovsky) 25 Οκτ
Rigoletto (Verdi) 27 Οκτ
Die lustige Witwe (Lehár) 30 Οκτ
St Petersburg, St Petersburg Chamber Opera  / 
La belle Hélène (Offenbach) 1 Μάρ-6 Ιούλ
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 2 Μάρ-21 Ιούλ
Pagliacci (Leoncavallo) 3 Μάρ-19 Ιούλ
Rigoletto (Verdi) 7 Μάρ-17 Απρ
La bohème (Puccini) 13 Μάρ-30 Ιούν
The Rape of Lucretia (Britten) 15 Μάρ-18 Ιούλ
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 16 Μάρ-5 Ιούν
Don Juan (Mozart) 17 Μάρ-21 Ιούν
Madama Butterfly (Puccini) 22 Μάρ-26 Ιούν
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23 Μάρ-28 Ιούν
La traviata (Verdi) 27 Μάρ-17 Ιούλ
Pietro il Grande (Donizetti) 31 Μάρ-5 Μάι
Tosca (Puccini) 12 Απρ-2 Ιούν
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 26 Απρ-27 Ιούν
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 Μάι-14 Ιούλ
Boris Godunov (Musorgsky) 29 ΜάιΠ: Yuri Alexandrov
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 13 Σεπτ-25 Δεκ
La belle Hélène (Offenbach) 14 Σεπτ-27 Δεκ
La traviata (Verdi) 18 Σεπτ-29 Δεκ
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Σεπτ-30 Νοέμ
Boris Godunov (Musorgsky) 27 Σεπτ-13 Δεκ
Pagliacci (Leoncavallo) 28 Σεπτ-15 Δεκ
Madama Butterfly (Puccini) 29 Σεπτ-6 Δεκ
Tosca (Puccini) 3 Οκτ-20 Δεκ
Pietro il Grande (Donizetti) 10 Οκτ-11 Δεκ
La bohème (Puccini) 11 Οκτ-24 Νοέμ
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13 Οκτ-21 Δεκ
The Rape of Lucretia (Britten) 27 Οκτ-20 Νοέμ
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 6 Νοέμ
Don Juan (Mozart) 9 Νοέμ-30 Δεκ
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 10 Νοέμ-1 Δεκ
Rigoletto (Verdi) 29 Νοέμ-14 Δεκ
St Petersburg, Mariinsky Theatre  / 
Khovanschina (Musorgsky) 18 ΣεπτΔΟ: Valery Gergiev
Madama Butterfly (Puccini) 21 Σεπτ-18 ΦεβΔΟ: Valery Gergiev; Π: Mariusz Treliński
A Midsummer Night's Dream (Britten) 22 Σεπτ-19 ΜάιΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Claudia Solti
Aida (Verdi) 23 Σεπτ-27 Ιούν
Das Rheingold (Wagner) 26 ΣεπτΔΟ: Valery Gergiev; Π: Alexander Zeldin
Die Walküre (Wagner) 27 ΣεπτΔΟ: Valery Gergiev; Π: Alexander Zeldin
Siegfried (Wagner) 29 ΣεπτΔΟ: Valery Gergiev; Π: Alexander Zeldin
Götterdämmerung (Wagner) 30 ΣεπτΔΟ: Valery Gergiev; Π: Alexander Zeldin
My Fair Lady (Loewe) 4 Οκτ-21 ΙούλΔΟ: Gavriel Heine; Π: Robert Carsen
Tosca (Puccini) 12 ΟκτΔΟ: Valery Gergiev; Π: Paul Curran
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 13-18 ΟκτΔΟ: Valery Gergiev; Π: Alain Maratrat
Pelléas et Mélisande (Debussy) 16 Οκτ-25 ΜάρΔΟ: Valery Gergiev; Π: Daniel Kramer
Don Giovanni (Mozart) 18 Οκτ-23 ΙούλΔΟ: Valery Gergiev; Π: Johannes Schaaf
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 20 Οκτ-1 ΙούνΠ: Yuri Temirkanov
Boris Godunov (Musorgsky) 23 Οκτ-9 ΑπρΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Graham Vick
L'Heure espagnole (Ravel) 25 ΟκτΔΟ: Valery Gergiev; Π: Alexander Maskalin
Gianni Schicchi (Puccini) 25 ΟκτΔΟ: Valery Gergiev; Π: Alexander Maskalin
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 27 Οκτ-30 ΜάιΠ: Lotfi Mansouri
Prince Igor (Borodin) 28 Οκτ-17 ΙούνΔΟ: Valery Gergiev; Π: Irkin Gabitov
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 30 Οκτ-9 ΦεβΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Vasily Barkhatov
La bohème (Puccini) 1 ΝοέμΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: Ian Judge
Mazepa (Tchaikovsky) 4 ΝοέμΔΟ: Valery Gergiev; Π: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 Νοέμ-11 ΑπρΔΟ: Valery Gergiev; Π: Alexander Petrov
A Life for the Tsar (Glinka) 14 Νοέμ-14 ΜάρΔΟ: Valery Gergiev; Π: Dmitri Tcherniakov
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 20 ΝοέμΔΟ: Valery Gergiev; Π: Michael Sturminger
La traviata (Verdi) 22 Νοέμ-12 ΑπρΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Charles Roubaud
Don Carlos (Verdi) 29 Νοέμ-3 Ιούν
Rigoletto (Verdi) 7 ΔεκΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: Irkin Gabitov
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 11 ΔεκΠ: Vladislav Pazi
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Δεκ-25 ΑπρΔΟ: Valery Gergiev; Π: Alain Maratrat
Sadko (Rimsky-Korsakov) 16 Δεκ-27 ΙανΠ: Alexei Stepanyuk
Der fliegende Holländer (Wagner) 18 ΔεκΠ: Ian Judge
Carmen (Bizet) 20 Δεκ-14 ΙούνΠ: Alexei Stepanyuk
Don Quichotte (Massenet) 28 Δεκ-29 ΙούνΔΟ: Valery Gergiev / Christian Knapp / Pavel Petrenko; Π: Yannis Kokkos
Attila (Verdi) 15 ΙανΔΟ: Luciano Di Martino; Π: Arturo Gama
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 22 Ιαν-29 ΜάιΠ: Yuri Temirkanov
The Brothers Karamazov (Smelkov) 29 Ιαν-6 ΙούλΠ: Vasily Barkhatov
La forza del destino (Verdi) 31 ΙανΠ: Elijah Moshinsky
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 5 ΦεβΔΟ: Valery Gergiev; Π: Jonathan Kent
War and Peace (concert) (Prokofiev) 6 ΦεβΔΟ: Valery Gergiev
Dead Souls (Shchedrin) 12 ΦεβΔΟ: Valery Gergiev; Π: Vasily Barkhatov
Elektra (Strauss) 14 ΦεβΔΟ: Valery Gergiev; Π: Jonathan Kent
The Makropulos Affair (Janáček) 20 ΦεβΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Graham Vick
Ariadne auf Naxos (Strauss) 21 ΦεβΠ: Michael Sturminger
The Gambler (Prokofiev) 25 Φεβ-11 ΑπρΔΟ: Valery Gergiev; Π: Yuri Laptev
Otello (Verdi) 19 ΜάρΠ: Andrei Konchalovsky
The Maid of Pskov (Rimsky-Korsakov) 22 ΜάρΠ: Yuri Laptev(revival)
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 24-31 ΜάρΠ: Alexander Petrov
Turandot (Puccini) 27 Μάρ-13 ΙούλΠ: Charles Roubaud
L'elisir d'amore (Donizetti) 28 Μάρ-7 ΜάιΔΟ: Pavel Bubelnikov; Π: Alexander Petrov
Aleko (Rachmaninov) 30 ΜάρΠ: Mariusz Trelinski
Iolanta (Tchaikovsky) 30 ΜάρΠ: Mariusz Trelinski
Semyon Kotko (Prokofiev) 2 ΑπρΠ: Yuri Alexandrov
Nabucco (Verdi) 4 Απρ-4 ΜάιΠ: Dmitry Bertman
Jenůfa (Janáček) 7 ΑπρΔΟ: Mikhail Agrest; Π: Vasily Barkhatov
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Απρ-26 ΙούλΔΟ: Mikhail Sinkevich / Gianandrea Noseda / Mikhail Agrest; Π: Yuri Alexandrov
Faust (Gounod) 26 Απρ-9 ΙούλΔΟ: Mikhail Agrest; Π: Isabella Bywater
The Nose (Shostakovich) 29 ΑπρΠ: Yuri Alexandrov
The Enchanted Wanderer (Shchedrin) 30 ΑπρΠ: Alexei Stepanyuk
Iolanta (Tchaikovsky) 3 Μάι-2 Ιούν
Il trovatore (Verdi) 5 Μάι
May Night (Rimsky-Korsakov) 8 ΜάιΠ: Alexander Maskalin
Suor Angelica (Puccini) 10 ΜάιΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: Walter Le Moli
Gianni Schicchi (Puccini) 10 ΜάιΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: Walter Le Moli
Il Tabarro (Puccini) 10 ΜάιΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: Walter Le Moli
La traviata (Verdi) 11 Μάι-8 Ιούλ
Tosca (Puccini) 17 Μάι-20 Ιούλ
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 21 ΜάιΠ: Dmitri Tcherniakov
Il viaggio a Reims (Rossini) 23 Μάι
Rusalka (Dargomizhsky) 24 Μάι-30 Ιούν
Un ballo in maschera (Verdi) 28-31 Μάι
Messa da Requiem (Verdi) 5 Ιούν
Das Rheingold (Wagner) 11 Ιούν
Die Walküre (Wagner) 13 Ιούν
Siegfried (Wagner) 15 Ιούν
Götterdämmerung (Wagner) 16 Ιούν
War Requiem (Britten) 23 Ιούν
Aleko (concert) (Rachmaninov) 11 Ιούλ
The Lefthander (Shchedrin) 27-28 ΙούλΔΟ: Valery Gergiev; Π: Alexey Stepanyuk
La bohème (Puccini) 1 ΑύγΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: Ian Judge
Le nozze di Figaro (Mozart) 2 ΑύγΠ: Yuri Alexandrov
Rusalka (Dvořák,A) 3-4 ΑύγΔΟ: Pavel Petrenko; Π: Vasily Barkhatov
Il trovatore (concert) (Verdi) 9 ΑύγΔΟ: Mikhail Sinkevich
La traviata (Verdi) 10-11 ΑύγΔΟ: Karen Durgaryan; Π: Charles Roubaud
The Lefthander (Shchedrin) 9 Σεπτ-10 ΜάιΔΟ: Valery Gergiev; Π: Alexey Stepanyuk
Iolanta (Tchaikovsky) 10 Σεπτ-14 ΔεκΠ: Mariusz Trelinski
Macbeth (Verdi) 11 ΣεπτΔΟ: Valery Gergiev; Π: David McVicar
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 12 Σεπτ-30 ΑπρΠ: Yuri Temirkanov
Rusalka (Dargomizhsky) 13 Σεπτ-16 ΟκτΔΟ: Valery Gergiev / Pavel Petrenko; Π: Vasily Barkhatov
Prince Igor (Borodin) 15 Σεπτ-24 ΝοέμΠ: Yevgeny Sokovnin(original), Irkin Gabitov(revival)
Opera anthology (Verdi) 18 ΣεπτΔΟ: Andrei Petrenko
My Fair Lady (Loewe) 19-21 ΣεπτΔΟ: Gavriel Heine; Π: Robert Carsen
Tosca (Puccini) 20 Σεπτ-16 ΜάιΠ: Paul Curran
Faust (Gounod) 24 ΣεπτΔΟ: Mikhail Agrest; Π: Isabella Bywater
La traviata (Verdi) 27-28 ΣεπτΠ: Charles Roubaud
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 29 Σεπτ-18 ΝοέμΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Alain Maratrat
Un ballo in maschera (Verdi) 29 Σεπτ-9 ΦεβΠ: Andrei Konchalovsky
Jenůfa (Janáček) 1 Οκτ
Carmen (Bizet) 3 Οκτ
Don Quichotte (Massenet) 4 Οκτ-24 Ιαν
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 5 Οκτ-30 Μάρ
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 8 Οκτ
Aida (Verdi) 9 Οκτ-25 Ιαν
Don Giovanni (Mozart) 10 Οκτ
Il trovatore (concert) (Verdi) 11 ΟκτΔΟ: Mikhail Sinkevich
A Life for the Tsar (Glinka) 15 ΟκτΠ: Dmitri Tcherniakov
Turandot (Puccini) 17 Οκτ-13 ΦεβΠ: Charles Roubaud
La bohème (Puccini) 18 Οκτ-21 ΑπρΠ: Ian Judge
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 20 Οκτ-16 ΦεβΠ: Lotfi Mansouri
Les Troyens (concert) (Berlioz) 21 Οκτ
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 22 ΟκτΠ: Jonathan Kent
Madama Butterfly (Puccini) 23 Οκτ-21 ΜάιΠ: Mariusz Treliński
Macbeth (concert) (Verdi) 25 Οκτ
La forza del destino (Verdi) 27 ΟκτΠ: Elijah Moshinsky
Messa da Requiem (Verdi) 29-30 Οκτ
Attila (Verdi) 31 ΟκτΠ: Arturo Gama
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 6 ΝοέμΠ: Irina Molostova
Idomeneo re di Creta (Mozart) 7 Νοέμ
The Nose (Shostakovich) 17 Νοέμ
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 27 Νοέμ-27 ΜάρΠ: Yuri Temirkanov
The Brothers Karamazov (Smelkov) 3 ΔεκΠ: Vasily Barkhatov
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 5 Δεκ
Boris Godunov (Musorgsky) 10 ΔεκΠ: Graham Vick
Semyon Kotko (Prokofiev) 17 ΔεκΠ: Yuri Alexandrov
Le nozze di Figaro (Mozart) 7-22 ΙανΠ: Yuri Alexandrov
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 10 Ιαν-25 Φεβ
The Enchanted Wanderer (Shchedrin) 14 Ιαν
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 ΙανΠ: Ian Judge
Dead Souls (Shchedrin) 29 Ιαν
Mazepa (Tchaikovsky) 4 ΦεβΠ: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
The Maid of Pskov (Rimsky-Korsakov) 15 ΦεβΠ: Yuri Laptev(revival)
Nabucco (Verdi) 20 Φεβ-8 ΜάρΠ: Dmitry Bertman
The Gambler (Prokofiev) 12 Μάρ
Sadko (Rimsky-Korsakov) 15 ΜάρΠ: Alexei Stepanyuk
Elektra (Strauss) 20 Μάρ
Pelléas et Mélisande (Debussy) 24 Μάρ
Carmen (Bizet) 28 Μάρ
Suor Angelica (Puccini) 22 ΑπρΠ: Walter Le Moli
Gianni Schicchi (Puccini) 22 ΑπρΠ: Walter Le Moli
Il Tabarro (Puccini) 22 ΑπρΠ: Walter Le Moli
War and Peace (Prokofiev) 24-26 Απρ
Rigoletto (Verdi) 23 ΜάιΠ: Irkin Gabitov
St Petersburg, Mikhailovsky Theatre  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 20 Σεπτ-18 Ιούν
Iolanta (Tchaikovsky) 22 Σεπτ-17 Μάι
La bohème (Puccini) 26 Σεπτ-14 Ιούν
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 Σεπτ-21 Απρ
Tosca (Puccini) 2 Οκτ-3 Φεβ
Rusalka (Dvořák,A) 9 Οκτ-29 Μάι
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 26 Οκτ-12 Ιούν
La traviata (Verdi) 20 Νοέμ-26 Μάι
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 30 Νοέμ-28 Απρ
Cinderella (Asaf'yev) 22 Δεκ-5 Ιαν
Billy Budd (Britten) 24 Ιαν-25 Απρ
Cavalleria rusticana (Mascagni) 9 Φεβ-21 Ιούν
La juive (Halévy) 17 Φεβ
Tosca (Puccini) 10 Μάρ-8 Ιούν
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Μάρ
Don Giovanni (concert) (Mozart) 17 Απρ
Manon Lescaut (concert) (Puccini) 3-5 Μάι
Pagliacci (Leoncavallo) 14 Μάι
Der fliegende Holländer (Wagner) 6-7 Ιούλ
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-12 ΣεπτΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Fabio Sparvoli
La bohème (Puccini) 20 Σεπτ-26 ΔεκΔΟ: Peter Feranec; Π: Arnaud Bernard
Cavalleria rusticana (Mascagni) 23 ΣεπτΠ: Liliana Cavani
Pagliacci (Leoncavallo) 25 Σεπτ-21 ΝοέμΠ: Liliana Cavani
Cinderella (Asaf'yev) 29 Σεπτ-28 ΔεκΠ: Olga Mukhortova
Iolanta (Tchaikovsky) 29 Σεπτ-22 ΔεκΠ: Sergey Shepelyov
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Οκτ-19 ΔεκΠ: Andrejs Zagars
La traviata (Verdi) 5 Οκτ-28 ΔεκΠ: Stanislav Gaudasinsky
Rusalka (Dvořák,A) 8 Οκτ-24 ΔεκΠ: Igor Konyaev
Tosca (Puccini) 11 Οκτ-1 ΔεκΠ: Stanislav Gaudasinsky
La juive (Halévy) 13 ΟκτΠ: Arnaud Bernard
Der fliegende Holländer (Wagner) 16 Οκτ-30 ΝοέμΔΟ: Vasily Petrenko; Π: Vasily Barkhatov
Pikovaya Dama (Tchaikovsky) 3 Νοέμ
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 Δεκ
St Petersburg, St Petersburg Theatre of Musical Comedy  / 
Silvia (Kálmán) 3 Σεπτ-25 Ιαν
The Bird Seller (Zeller,C) 4 Σεπτ-17 Απρ
Countess Maritza (Kálmán) 8 Σεπτ-22 Μάι
Die Fledermaus (Strauss,J) 13 Σεπτ-20 Μάι
Baroness Lili () 15 Σεπτ-25 Μάι
Mr X (Kálmán) 15 Σεπτ-10 Φεβ
Sevastopol Waltz (Listov) 19 Σεπτ-4 Απρ
Die lustige Witwe (Lehár) 24 Σεπτ-27 Μάι
Die Herzogin von Chicago (Kálmán) 29 Σεπτ
The Bondmaid (Strelnikov) 3 Οκτ-3 Φεβ
Madame Pompadour (Fall) 15 Οκτ-14 Φεβ
Das Veilchen vom Montmartre (Kálmán) 30 Οκτ-3 Απρ
Die Bajadere (Kalman) 29 Οκτ-2 Απρ
Operetta anthology (Kálmán) 2 Νοέμ-12 Δεκ
Kiss me, Kate (Porter) 21 Νοέμ-9 Απρ
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 17 Μάι-12 Αύγ
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 16 Ιούλ-30 Οκτ
Die lustige Witwe (Lehár) 17 Ιούλ-8 Νοέμ
Silvia (Kálmán) 19 Ιούλ-28 Οκτ
Mr X (Kálmán) 20 Ιούλ-1 Νοέμ
Spring Parade (Stolz) 21 Ιούλ-22 Σεπτ
Countess Maritza (Kálmán) 22 Ιούλ-9 Νοέμ
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Ιούλ-10 Νοέμ
Das Veilchen vom Montmartre (Kálmán) 24 Ιούλ-2 Οκτ
Baroness Lili () 27 Ιούλ-4 Νοέμ
Die Bajadere (Kalman) 31 Ιούλ-8 Οκτ
Madame Pompadour (Fall) 11 Οκτ
The Bird Seller (Zeller,C) 15 Οκτ
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 27 Οκτ
Ufa, Bashkir State Opera and Ballet Theatre  / 
Così fan tutte (Mozart) 5 Οκτ-13 Μάι
Veselya vdova (Lehár) 13 Οκτ-4 Απρ
La traviata (Verdi) 18 Οκτ-15 Μάι
Prince Igor (Borodin) 20 Οκτ-12 Δεκ
Rigoletto (Verdi) 27 Οκτ-14 Απρ
Aida (Verdi) 8 Νοέμ
Die Fledermaus (Strauss,J) 13 Νοέμ-21 Μάρ
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 15 Νοέμ-2 Απρ
Silvia (Kálmán) 17 Νοέμ-1 Μάρ
Snegurotchka (Rimsky-Korsakov) 22 Νοέμ-23 Μάρ
Tosca (Puccini) 8 Δεκ-14 Μάι
Carmen (Bizet) 16 Δεκ-29 Μάρ
Faust (Gounod) 23 Ιαν
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Φεβ
Madama Butterfly (Puccini) 3 Μάρ
Cavalleria rusticana (Mascagni) 16 Μάρ
Pagliacci (Leoncavallo) 16 Μάρ
Night of the Lunar Eclipse (Nizametdinov) 12 Απρ
Ulan-Ude, Buryat Academic Opera and Ballet Theatre  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 11-12 Οκτ
Madama Butterfly (Puccini) 25 Οκτ
Voronezh, State Opera and Ballet Theatre  / 
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 28 Μάρ-27 Μάι
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 Μάρ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 6 Απρ
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 Απρ
Gräfin Mariza (Kálmán) 12 Απρ
Silvia (Kálmán) 27 Απρ
Sevastopol Waltz (Listov) 6 Μάι
Iolanta (Tchaikovsky) 16 Μάι
Silvia (Kálmán) 2-30 Οκτ
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 4 Οκτ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky) 5 Οκτ
Die Fledermaus (Strauss,J) 9 Οκτ
Tosca (Puccini) 11 Οκτ
Gräfin Mariza (Kálmán) 16 Οκτ
Iolanta (Tchaikovsky) 18-20 Οκτ
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 24 Οκτ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 26 Οκτ
Il trovatore (Verdi) 31 Οκτ
Yoshkar-Ola, Sapaev Mari State Opera and Ballet Theatre  / 
Mr X (Kálmán) 6 ΟκτΔΟ: Ivan Egorov
Iolanta (Tchaikovsky) 10 ΟκτΔΟ: Ivan Egorov
La traviata (Verdi) 5 Νοέμ-10 Ιαν
Pikovaja Dama (Tchaikovsky) 14 Νοέμ
The Tricks of Khanuma (Kancheli) 2 Φεβ
Boris Godunov (Musorgsky) 13 Φεβ
Babi Revolt (Ptichkin) 6 Μάρ
May Night (Rimsky-Korsakov) 14 Μάρ
Viva la Mamma (Donizetti) 20 Μάρ
Die Fledermaus (Strauss,J) 7 Μάι
Baroness Lili () 14-15 Μάι
Ball im Savoy (Abraham) 1-2 ΟκτΔΟ: Ruben Aharonian; Π: Olga Malikova
Opera anthology (Verdi) 10 Οκτ
Baroness Lili () 3 ΝοέμΔΟ: Ivan Egorov; Π: Sergey Shepelev