2013/14 > Αυστρία 
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2013/14 > Αυστρία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Γερμανία Τσεχία Σλοβακία
Λίχτενσταϊν
Ελβετία

Αυστρία
 
Ουγγαρία
Ιταλία Σλοβενία Κροατία

Baden bei Wien, Stadttheater Baden  / 

Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 19 Οκτ-29 ΝοέμΔΟ: Franz Josef Breznik; Π: Robert Herzl
Aschenputtel (Singer) 16 Νοέμ-22 ΔεκΔΟ: Oliver Ostermann; Π: Manfred Waba
Das Feuerwerk (Burkhard) 14 Δεκ-31 ΙανΔΟ: Michael Zehetner; Π: Karina Fibich
Der Mann von La Mancha (Leigh) 18 Ιαν-8 ΜάρΔΟ: Franz Josef Breznik; Π: Robert Herzl
Zwei Herzen im Dreivierteltakt (Stolz) 15 Φεβ-29 ΜάρΔΟ: Oliver Ostermann; Π: Alexandra Frankmann
Giuditta (Lehár) 20-29 ΙούνΔΟ: Franz Josef Breznik; Π: Dominik Wilgenbus
Giuditta (Lehár) 6 Αύγ-4 ΣεπτΔΟ: Franz Josef Breznik; Π: Dominik Wilgenbus
Bregenz, Vorarlberger Landestheater  / 
Rigoletto (Verdi) 5-28 ΦεβΔΟ: Alexander Drčar; Π: Alexander Kubelka
Erl, Tiroler Festspiele Erl  / 
Weihnachtsoratorium (Bach,JS) 26 Δεκ-6 ΙανΔΟ: Gustav Kuhn
Don Giovanni (Mozart) 27 Δεκ-3 ΙανΔΟ: Gustav Kuhn; Π: Gustav Kuhn
Tosca (Puccini) 28 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Gustav Kuhn; Π: Angelica Ladurner
Winterreise (Schubert) 2 Ιαν
Das Rheingold (Wagner) 18 Ιούλ-1 ΑύγΔΟ: Gustav Kuhn; Π: Gustav Kuhn
Die Walküre (Wagner) 19 Ιούλ-2 ΑύγΔΟ: Gustav Kuhn; Π: Gustav Kuhn
Siegfried (Wagner) 25 Ιούλ-2 ΑύγΔΟ: Gustav Kuhn; Π: Gustav Kuhn
Götterdämmerung (Wagner) 26 Ιούλ-3 ΑύγΔΟ: Gustav Kuhn; Π: Gustav Kuhn
Los niños perdidos (Kolonovits) 9-15 ΑύγΔΟ: David Giménez Carreras; Π: Emilio Sagi
Graz, Oper Graz  / 
Lohengrin (Wagner) 28 Σεπτ-30 ΜάιΔΟ: Julien Salemkour / Marius Burkert / Dirk Kaftan; Π: Johannes Erath
La bohème (Puccini) 6 Οκτ-4 ΔεκΔΟ: José Miguel Esandi; Π: Dietmar Pflegerl
Im weißen Rößl (Benatzky) 19 Οκτ-8 ΜάιΔΟ: Florian Erdl; Π: Josef E Köpplinger
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Νοέμ-14 ΜάιΔΟ: Dirk Kaftan; Π: Mariame Clément
Carousel (Rodgers) 7 Δεκ-5 ΙούνΔΟ: Marius Burkert; Π: Matthias Davids
Turandot (Puccini) 18 Ιαν-25 ΜάιΔΟ: Domingo Hindoyan; Π: Marco Arturo Marelli
Jenůfa (Janáček) 29 Μάρ-15 ΙούνΔΟ: Dirk Kaftan; Π: Peter Konwitschny
La favorita (Donizetti) 26 Απρ-14 ΙούνΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Sam Brown
Innsbruck, Tiroler Landestheater  / 
La forza del destino (Verdi) 21 Σεπτ-6 ΦεβΔΟ: Francesco Angelico; Π: Kay Kuntze
Anatevka (Bock) 5 Οκτ-28 ΔεκΔΟ: Hansjörg Sofka; Π: Dale Albright
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 11 Οκτ-17 ΝοέμΔΟ: Vito Cristofaro; Π: Urs Häberli
Don Pasquale (Donizetti) 9 Νοέμ-27 ΑπρΔΟ: Vito Cristofaro; Π: Stefan Tilch
Mara (Netzer) 7 Δεκ-19 ΜάρΔΟ: Alexander Rumpf; Π: Johannes Reitmeier
Parsifal (Wagner) 16 Φεβ-3 ΜάιΔΟ: Alexander Rumpf; Π: Johannes Reitmeier
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 22 Μάρ-2 ΙούλΔΟ: Hansjörg Sofka; Π: Johannes Reitmeier, Roger E Boggasch
Tiefland (d'Albert) 10 Μάι-3 ΙούλΔΟ: Francesco Angelico; Π: Kurt Josef Schildknecht
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 21 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Alexander Rumpf; Π: Ulrich Peters
Klagenfurt, Stadttheater Klagenfurt  / 
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 Σεπτ-19 ΟκτΔΟ: Alexander Soddy; Π: Marco Storman
Macbeth (Verdi) 31 Οκτ-5 ΔεκΔΟ: Alexander Soddy; Π: Cesare Lievi
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 19 Δεκ-18 ΦεβΔΟ: Günter Wallner; Π: Tobias Kratzer
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 6 Φεβ-22 ΜάρΔΟ: Attilio Cremonesi; Π: Michael Sturminger
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 20 Μάρ-10 ΜάιΔΟ: Alexander Soddy; Π: Immo Karaman
Linz, Landestheater Linz  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 14 Σεπτ-1 ΙούνΔΟ: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi / Daniel Spaw; Π: Amon Miyamoto
Dido und Aeneas (Purcell) 25 Οκτ-20 ΔεκΔΟ: Takeshi Moriuchi / Daniel Spaw; Π: Daniela Kurz
Das Rheingold (Wagner) 26 Οκτ-1 ΦεβΔΟ: Dennis Russell Davies / Marc Reibel; Π: Uwe Eric Laufenberg
Spuren der Verirrten (Glass) 9 Νοέμ-3 ΦεβΔΟ: Dennis Russell Davies / Ingo Ingensand; Π: David Pountney
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Δεκ-4 ΙούλΔΟ: Marc Reibel / Ingo Ingensand / Daniel Spaw; Π: Adriana Altaras
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 Ιαν-1 ΑπρΔΟ: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi; Π: Anthony Pilavachi
Fadinger (Leitner) 8 Φεβ-26 ΙούνΔΟ: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi; Π: André Turnheim
Die Walküre (Wagner) 22 Μάρ-14 ΙούνΔΟ: Dennis Russell Davies / Daniel Linton-France; Π: Uwe Eric Laufenberg
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 2 Μάι-26 ΙούνΔΟ: Borys Sitarski; Π: John F Kutil
Carmen (Bizet) 24 Μάι-2 ΙούλΔΟ: Daniel Linton-France; Π: Olivier Tambosi
Salzburg, Landestheater  / 
La cage aux folles (Herman) 21 Σεπτ-8 ΜάρΔΟ: Peter Ewaldt / Stefan Müller; Π: Andreas Gergen
The Sound of Music (Rodgers) 28 Σεπτ-26 ΜάιΔΟ: Peter Ewaldt / Stefan Müller; Π: Andreas Gergen / Christian Struppeck
Die Pilger von Mekka (Gluck) 27 Οκτ-12 ΔεκΔΟ: Adrian Kelly; Π: Jacopo Spirei
Jonny spielt auf (Krenek) 7 Δεκ-14 ΙανΔΟ: Adrian Kelly; Π: Andreas Gergen
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 6 Φεβ-27 ΜάιΔΟ: Leo Hussain; Π: André Heller-Lopes
Die Dreigroschenoper (Weill) 4 Απρ-15 ΙούνΔΟ: Christian Frank; Π: Stephanie Mohr
La clemenza di Tito (Mozart) 4 Μάι-12 ΙούνΔΟ: Leo Hussain; Π: Amélie Niermeyer
Emilie (Saariaho) 24 Μάι-10 ΙούνΔΟ: Leo Hussain; Π: Agnessa Nefjodov
Die Zauberflöte (Mozart) 20+ ΣεπτΔΟ: Mirga Gražinyte-Tyla; Π: Carl Philip von Maldeghem
La cage aux folles (Herman) 7-12 ΟκτΔΟ: Peter Ewaldt / Stefan Müller; Π: Andreas Gergen
Rigoletto (Verdi) 25+ ΟκτΔΟ: Adrian Kelly; Π: Amélie Niermeyer
Im weißen Rößl (Benatzky) 7+ ΔεκΔΟ: Peter Ewaldt; Π: Andreas Gergen
The Sound of Music (Rodgers) 10+ ΙανΔΟ: Peter Ewaldt; Π: Andreas Gergen, Christian Struppeck
La sonnambula (Bellini) 22+ ΦεβΔΟ: Speranza Scappucci; Π: Agnessa Nefjodov
Fidelio (Beethoven) 18+ ΑπρΔΟ: Adrian Kelly; Π: Andreas Gergen
Tahrir (Mahmoud) 17+ ΜάιΔΟ: Mirga Gražinyte-Tyla; Π: Yekta Kara
Dafne (Caldara) 7+ ΙούνΔΟ: Peter Ewaldt; Π: Marco Dott
Wien, Wiener Kammeroper  / 
Semiramide (Vinci) 27 Σεπτ-15 ΟκτΔΟ: Alan Curtis; Π: Francesco Micheli
La cenerentola (Rossini) 25 Νοέμ-21 ΔεκΔΟ: Konstantin Chudovsky; Π: Jasmin Solfaghari
Mare Nostrum (Kagel) 11-24 ΦεβΔΟ: Gelsomino Rocco; Π: Christoph Zauner
La clemenza di Tito (Mozart) 13 Απρ-10 ΜάιΔΟ: Rubén Dubrovsky; Π: Alberto Triola
Punch and Judy (Birtwistle) 22 Μάι-5 ΙούνΔΟ: Walter Kobéra; Π: Leonard Prinsloo
Wien, Wiener Staatsoper  / 
La traviata (Verdi) 3 Σεπτ-25 ΜάιΔΟ: Marco Armiliato; Π: Jean-François Sivadier
Carmen (Bizet) 4-16 ΣεπτΔΟ: Dan Ettinger; Π: Franco Zeffirelli
Tosca (Puccini) 5 Σεπτ-27 ΙούνΔΟ: Marco Armiliato / Paolo Carignani / Stefan Soltesz / Philippe Auguin; Π: Margarethe Wallmann
Otello (Verdi) 14-23 ΣεπτΔΟ: Dan Ettinger; Π: Christine Mielitz
Tristan und Isolde (Wagner) 21 Σεπτ-21 ΔεκΔΟ: Franz Welser-Möst / Myung Whun Chung; Π: David McVicar
Nabucco (Verdi) 22 Σεπτ-7 ΜάιΔΟ: Paolo Carignani / Jesús López-Cobos; Π: Günter Krämer
Simon Boccanegra (Verdi) 27 Σεπτ-4 ΟκτΔΟ: Alain Altinoglu; Π: Peter Stein
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Σεπτ-31 ΜάρΔΟ: Michael Güttler / Guillermo Garcia Calvo / Stefan Soltesz; Π: Richard Bletschacher, Günther Rennert
La fanciulla del West (Puccini) 5-17 ΟκτΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Marco Arturo Marelli
Aida (Verdi) 9-18 ΟκτΔΟ: Dan Ettinger; Π: Nicolas Joël
Don Carlos (Verdi) 13-19 ΟκτΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Daniele Abbado
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 Οκτ-30 ΑπρΔΟ: Adam Fischer / Franz Welser-Möst; Π: Otto Schenk
Anna Bolena (Donizetti) 25 Οκτ-3 ΝοέμΔΟ: Evelino Pidò; Π: Eric Génovèse
La Fille du régiment (Donizetti) 26 Οκτ-4 ΝοέμΔΟ: Bruno Campanella; Π: Laurent Pelly(original), Christian Rath(revival)
Un ballo in maschera (Verdi) 7-16 ΝοέμΔΟ: Jesús López-Cobos; Π: Gianfranco de Bosio
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 Νοέμ-14 ΙούνΔΟ: Guillermo Garcia Calvo; Π: Otto Schenk
Madama Butterfly (Puccini) 11 Νοέμ-14 ΑπρΔΟ: Plácido Domingo / Jonathan Darlington; Π: Josef Gielen
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Νοέμ-17 ΙούνΔΟ: Christoph Eschenbach / Constantin Trin; Π: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Peter Grimes (Britten) 23 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Graeme Jenkins; Π: Christine Mielitz
La bohème (Puccini) 4 Δεκ-29 ΜάρΔΟ: Philippe Auguin / Franz Welser-Möst; Π: Franco Zeffirelli
Pollicino (Henze) 18 Δεκ-8 ΜάιΔΟ: Gerrit Prießnitz; Π: René Zisterer
Fidelio (Beethoven) 19-29 ΔεκΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Otto Schenk
La cenerentola (Rossini) 23 Δεκ-2 ΙούνΔΟ: Michael Güttler / Jesús López-Cobos; Π: Sven-Eric Bechtolf
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Otto Schenk
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-15 ΙανΔΟ: Jérémie Rhorer; Π: Jean-Louis Martinoty
Don Giovanni (Mozart) 11-21 ΙανΔΟ: Alain Altinoglu; Π: Jean-Louis Martinoty
Così fan tutte (Mozart) 13-20 ΙανΔΟ: Patrick Lange; Π: Roberto De Simone
Boris Godunow (Musorgsky) 23-31 ΙανΔΟ: Michael Güttler; Π: Yannis Kokkos
Pagliacci (Leoncavallo) 25 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Paolo Carignani; Π: Jean-Pierre Ponnelle
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Paolo Carignani; Π: Jean-Pierre Ponnelle
Rusalka (Dvořák,A) 26 Ιαν-9 ΦεβΔΟ: Jiri Belohlavek; Π: Sven-Eric Bechtolf
Salome (Strauss) 7-13 ΦεβΔΟ: Andris Nelson; Π: Boleslaw Barlog
Manon (Massenet) 12-21 ΦεβΔΟ: Frédéric Chaslin; Π: Andrei Serban
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16 Φεβ-12 ΜάρΔΟ: Evelino Pidò; Π: David McVicar, Justin Way
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 28 ΦεβΔΟ: Patrick Lange
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-14 ΜάρΔΟ: Patrick Lange; Π: Falk Richter
Wozzeck (Berg) 27-30 ΜάρΔΟ: Daniele Gatti; Π: Adolf Dresen
Rigoletto (Verdi) 1-10 ΑπρΔΟ: Jesús López-Cobos; Π: Sandro Sequi
Lohengrin (Wagner) 12-28 ΑπρΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Andreas Homoki
Ariadne auf Naxos (Strauss) 15 Απρ-20 ΙούνΔΟ: Michael Boder / Franz Welser-Möst; Π: Sven-Eric Bechtolf
Parsifal (Wagner) 17-24 ΑπρΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Christine Mielitz
Faust (Gounod) 2-10 ΜάιΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Stéphane Roche
Andrea Chénier (Giordano) 3-9 ΜάιΔΟ: Paolo Carignani; Π: Otto Schenk
Norma (concert) (Bellini) 8-21 ΜάιΔΟ: Andriy Yurkevych
La clemenza di Tito (Mozart) 11-18 ΜάιΔΟ: Adam Fischer; Π: Jürgen Flimm
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23 Μάι-4 ΙούνΔΟ: Marko Letonja; Π: Andrei Serban
Die Walküre (Wagner) 31 Μάι-22 ΙούνΔΟ: Jeffrey Tate; Π: Sven-Eric Bechtolf
Siegfried (Wagner) 5-25 ΙούνΔΟ: Jeffrey Tate; Π: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 8-29 ΙούνΔΟ: Jeffrey Tate; Π: Sven-Eric Bechtolf
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 18-30 ΙούνΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Otto Schenk
Das Rheingold (Wagner) 19 ΙούνΔΟ: Jeffrey Tate; Π: Sven-Eric Bechtolf
Der fliegende Holländer (Wagner) 3-12 ΣεπτΔΟ: Yannick Nézet-Séguin; Π: Christine Mielitz
Tosca (Puccini) 4 Σεπτ-27 ΜάρΔΟ: Paolo Carignani / Marco Armiliato; Π: Margarethe Wallmann
Rusalka (Dvořák,A) 5-13 ΣεπτΔΟ: Tomas Netopil; Π: Sven-Eric Bechtolf
La fanciulla del West (Puccini) 11-18 ΣεπτΔΟ: Paolo Carignani; Π: Marco Arturo Marelli
Manon (Massenet) 17-24 ΣεπτΔΟ: Frédéric Chaslin; Π: Andrei Serban
L'elisir d'amore (Donizetti) 19 Σεπτ-6 ΜάιΔΟ: Guillermo García Calvo; Π: Otto Schenk
Don Carlos (Verdi) 21 Σεπτ-1 ΜάρΔΟ: Alain Altinoglu / Marco Armiliato; Π: Daniele Abbado
Salome (Strauss) 4 Οκτ-8 ΙούνΔΟ: Alain Altinoglu / Simone Young / Peter Schneider; Π: Boleslaw Barlog
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 5-16 ΟκτΔΟ: Christoph Eschenbach; Π: Kasper Holten
Roberto Devereux (Donizetti) 9-17 ΟκτΔΟ: Andriy Yurkevych; Π: Silviu Purcarete
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-23 ΟκτΔΟ: Christian Thielemann; Π: Sven-Eric Bechtolf
Tannhäuser (Wagner) 22 Οκτ-2 ΝοέμΔΟ: Myung-Whun Chung; Π: Claus Guth
La bohème (Puccini) 29 Οκτ-7 ΝοέμΔΟ: Dan Ettinger; Π: Franco Zeffirelli
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 Νοέμ-12 ΜάιΔΟ: Michael Güttler / Jean-Christophe Spinosi; Π: Richard Bletschacher(original), Günther Rennert(revival)
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 8-17 ΝοέμΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Otto Schenk
Chowanschtschina (Musorgsky) 15-30 ΝοέμΔΟ: Semyon Bychkov; Π: Lev Dodin
Le nozze di Figaro (Mozart) 16-25 ΝοέμΔΟ: Sascha Goetzel; Π: Jean-Louis Martinoty
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 Νοέμ-12 ΑπρΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Otto Schenk
La traviata (Verdi) 5 Δεκ-21 ΜάρΔΟ: Franz Welser-Möst / Dan Ettinger; Π: Jean-François Sivadier
La cenerentola (Rossini) 6 Δεκ-26 ΜάιΔΟ: Jesús López Cobos / Evelino Pidò; Π: Sven-Eric Bechtolf
Arabella (Strauss) 9-21 ΔεκΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Sven-Eric Bechtolf
Rigoletto (Verdi) 20 Δεκ-30 ΙούνΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Pierre Audi
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Δεκ-11 ΙανΔΟ: Adam Fischer; Π: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Otto Schenk
Tristan und Isolde (Wagner) 10-18 ΙανΔΟ: Peter Schneider; Π: David McVicar
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 16-28 ΙανΔΟ: Marko Letonja; Π: Vera Nemirova
Simon Boccanegra (Verdi) 21 Ιαν-1 ΦεβΔΟ: Philippe Auguin; Π: Peter Stein
Madama Butterfly (Puccini) 26 Ιαν-24 ΑπρΔΟ: Philippe Auguin; Π: Josef Gielen
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 13 ΦεβΔΟ: Franz Welser-Möst
Andrea Chénier (Giordano) 18-24 ΦεβΔΟ: Marco Armiliato; Π: Otto Schenk
La juive (Halévy) 23 Φεβ-7 ΜάρΔΟ: Frédéric Chaslin; Π: Günter Krämer
I puritani (Bellini) 28 Φεβ-10 ΜάρΔΟ: Marco Armiliato; Π: John Dew
Werther (Massenet) 5-13 ΜάρΔΟ: Frédéric Chaslin; Π: Andrei Serban
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 8-17 ΜάρΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Matthias Hartmann
Aida (Verdi) 22-28 ΜάρΔΟ: Philippe Auguin; Π: Nicolas Joël
Elektra (Strauss) 29 Μάρ-16 ΑπρΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Uwe Eric Laufenberg
Parsifal (Wagner) 2-8 ΑπρΔΟ: Peter Schneider; Π: Christine Mielitz
Anna Bolena (Donizetti) 10-20 ΑπρΔΟ: Andriy Yurkevych; Π: Eric Génovèse
L'italiana in Algeri (Rossini) 18-30 ΑπρΔΟ: Jesús López-Cobos; Π: Jean-Pierre Ponnelle
Don Pasquale (Donizetti) 26 Απρ-11 ΜάιΔΟ: Jesús López-Cobos; Π: Irina Brook
Nabucco (Verdi) 10-22 ΜάιΔΟ: Jesús López-Cobos; Π: Günter Krämer
Das Rheingold (Wagner) 16-30 ΜάιΔΟ: Simon Rattle; Π: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 17-31 ΜάιΔΟ: Simon Rattle; Π: Sven-Eric Bechtolf
Siegfried (Wagner) 20 Μάι-4 ΙούνΔΟ: Simon Rattle; Π: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 25 Μάι-7 ΙούνΔΟ: Simon Rattle; Π: Sven-Eric Bechtolf
Fidelio (Beethoven) 3-9 ΙούνΔΟ: Adam Fischer; Π: Otto Schenk
Don Giovanni (Mozart) 11-19 ΙούνΔΟ: Cornelius Meister; Π: Jean-Louis Martinoty
The Tempest (Adès) 14-27 ΙούνΔΟ: Thomas Adès; Π: Robert Lepage
Cardillac (Hindemith) 22-29 ΙούνΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Sven-Eric Bechtolf
Wien, Theater an der Wien  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 16-26 ΣεπτΔΟ: Michael Boder; Π: Martin Kušej
Alessandro (concert) (Handel) 25 ΣεπτΔΟ: George Petrou
A Harlot's Progress (Bell) 13-27 ΟκτΔΟ: Donald Runnicles; Π: Jens Daniel Herzog
Idomeneo re di Creta (Mozart) 13-24 ΝοέμΔΟ: René Jacobs; Π: Damiano Micheletto
Lazarus (Schubert) 11-23 ΔεκΔΟ: Michael Boder; Π: Claus Guth
Rinaldo (concert) (Handel) 14 ΔεκΔΟ: Riccardo Minasi
I due Foscari (Verdi) 15-27 ΙανΔΟ: James Conlon; Π: Thaddeus Strassberger
Platée (Rameau) 17-28 ΦεβΔΟ: William Christie; Π: Robert Carsen
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 6-8 ΜάρΔΟ: Nikolaus Harnoncourt
Don Giovanni (concert) (Mozart) 17-19 ΜάρΔΟ: Nikolaus Harnoncourt
Così fan tutte (concert) (Mozart) 27-29 ΜάρΔΟ: Nikolaus Harnoncourt
The Messiah (Handel) 14-26 ΑπρΔΟ: Christophe Rousset; Π: Claus Guth
Missa Solemnis (concert) (Beethoven) 16 ΑπρΔΟ: Martin Haselböck
La traviata (Verdi) 1-11 ΙούλΔΟ: Sian Edwards; Π: Peter Konwitschny
Charodeyka (Tchaikovsky,P) 14-26 ΣεπτΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Christof Loy
Iphigenie en Aulide et Tauride (Gluck) 16-29 ΟκτΔΟ: Leo Hussain; Π: Torsten Fischer
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 16-30 ΝοέμΔΟ: Jean-Christophe Spinosi; Π: Lotte de Beer
American Lulu (Neuwirth) 14 ΔεκΔΟ: Johannes Kalitzke; Π: Kirill Serebrennikov
La straniera (Bellini) 14-28 ΙανΔΟ: Paolo Arrivabeni; Π: Christof Loy
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-27 ΦεβΔΟ: René Jacobs; Π: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Geschichten aus dem Wiener Wald (Gruber) 14-23 ΜάρΔΟ: HK Gruber; Π: Michael Sturminger
Le nozze di Figaro (Mozart) 11-22 ΑπρΔΟ: Marc Minkowski; Π: Felix Breisach
La mere coupable (Milhaud) 8-17 ΜάιΔΟ: Leo Hussain; Π: Herbert Föttinger
Wien, Volksoper Wien  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Σεπτ-2 ΑπρΔΟ: Alfred Eschwé / Gerrit Prießnitz / Philipp Pointner; Π: Helmuth Lohner
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Σεπτ-27 ΙούνΔΟ: Rudolf Bibl; Π: Heinz Zednik
Frau Luna (Lincke) 8-22 ΣεπτΔΟ: Lorenz C Aichner; Π: Peter Lund
Sweeney Todd (Sondheim) 11 Σεπτ-18 ΟκτΔΟ: Joseph Olefirowicz; Π: Matthias Davids
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16 Σεπτ-9 ΝοέμΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Marco Arturo Marelli
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 20 Σεπτ-23 ΝοέμΔΟ: Rudolf Bibl; Π: Robert Herzl
Salome (Strauss) 24 Σεπτ-17 ΟκτΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Marguerite Borie
Der Wildschütz (Lortzing) 28 Σεπτ-15 ΟκτΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Dietrich W Hilsdorf, Ralf Budde
Ein Walzertraum (Straus) 3 Οκτ-18 ΝοέμΔΟ: Guido Mancusi; Π: Robert Meyer
Il trovatore (Verdi) 16 Νοέμ-30 ΙούνΔΟ: Enrico Dovico; Π: Dietrich W Hilsdorf
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Νοέμ-10 ΙούνΔΟ: Michael Tomaschek; Π: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Νοέμ-25 ΔεκΔΟ: Nicholas Milton; Π: Karl Dönch
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 14 Δεκ-21 ΙανΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Hinrich Horstkotte
Antonia und der Reißteufel (Kolonovits) 20 Δεκ-16 ΙούνΔΟ: Christian Kolonovits; Π: Robert Meyer
My Fair Lady (Loewe) 29 Δεκ-14 ΦεβΔΟ: Michael Tomaschek; Π: Robert Herzl
Kiss me, Kate (Porter) 11 Ιαν-28 ΙούνΔΟ: Lorenz C Aichner; Π: Bernd Mottl
Carmen (Bizet) 19 Ιαν-7 ΜάιΔΟ: Enrico Dovico; Π: Guy Joosten
Guys and Dolls (Loesser) 25 Ιαν-21 ΦεβΔΟ: Joseph R Olefirowicz; Π: Heinz Marecek
Albert Herring (Britten) 15 Φεβ-20 ΜάρΔΟ: Gerrit Prießnitz; Π: Brigitte Fassbaender
Turandot (Puccini) 28 Φεβ-23 ΜάρΔΟ: Enrico Dovico; Π: Renaud Doucet
Gräfin Mariza (Kálmán) 22 Μάρ-21 ΜάιΔΟ: Alexander Rumpf; Π: Thomas Enzinger
La traviata (Verdi) 29 Μάρ-8 ΜάιΔΟ: Eun Sun Kim; Π: Hans Gratzer
Die spinnen, die Römer! (Sondheim) 5 Απρ-10 ΜάιΔΟ: David Levi; Π: Werner Sobotka
Die verkaufte Braut (Smetana) 11 Απρ-27 ΜάιΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Helmut Baumann
Fidelio (Beethoven) 25 Μάι-11 ΙούνΔΟ: Julia Jones; Π: Markus Bothe
Feuersnot (concert) (Strauss) 14-22 Ιούν
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Σεπτ-22 ΙούνΠ: Heinz Zednik
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Σεπτ-30 ΙούνΠ: Helmuth Lohner
Il trovatore (Verdi) 3 Σεπτ-12 ΟκτΠ: Dietrich W Hilsdorf, Ralf Budde
Guys and Dolls (Loesser) 6 Σεπτ-13 ΟκτΠ: Heinz Marecek
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 11 Σεπτ-7 ΟκτΠ: Hinrich Horstkotte
Kiss me, Kate (Porter) 14 Σεπτ-13 ΝοέμΠ: Bernd Mottl
Onkel Präsident (Cerha) 11-27 ΟκτΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Josef Ernst Köpplinger
Turandot (Puccini) 18 Οκτ-8 ΝοέμΠ: Renaud Doucet
Frau Luna (Lincke) 21 Οκτ-9 ΔεκΠ: Peter Lund
La traviata (Verdi) 25 Οκτ-4 ΙούνΠ: Hans Gratzer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Δεκ-6 ΙανΠ: Karl Dönch
My Fair Lady (Loewe) 27 Δεκ-11 ΑπρΠ: Robert Herzl
Die lustige Witwe (Lehár) 2-27 ΙανΠ: Marco Arturo Marelli
Viva la Mamma (Donizetti) 17 Ιαν-4 ΜάρΔΟ: Kristiina Poska; Π: Rolando Villazón
Carmen (Bizet) 24 Ιαν-2 ΜάιΠ: Guy Joosten(original)
Sweeney Todd (Sondheim) 30 Ιαν-23 ΙούνΠ: Matthias Davids
Pariser Leben (Offenbach) 21 Φεβ-19 ΑπρΔΟ: Sébastien Rouland; Π: Michiel Dijkema
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 28 Φεβ-21 ΜάρΠ: Marco Arturo Marelli
Erwin, das Naturtalent (Svoboda,M) 7-18 ΜάρΠ: Susanne Sommer
Albert Herring (Britten) 8-17 ΜάρΠ: Brigitte Fassbaender
Hello, Dolly! (Herman) 19 Μάρ-16 ΜάιΠ: Josef Ernst Köpplinger
Fidelio (Beethoven) 22 Μάρ-7 ΑπρΠ: Markus Bothe
La bohème (Puccini) 23 Απρ-22 ΜάιΠ: Harry Kupfer
Così fan tutte (Mozart) 15 Μάι-29 ΙούνΠ: Bruno Klimek
Gräfin Mariza (Kálmán) 23 Μάι-28 ΙούνΠ: Thomas Enzinger