2013/14 > Ελβετία 
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2013/14 > Ελβετία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Γερμανία
Γαλλία
Μονακό

Ελβετία
 
Λίχτενσταϊν
Αυστρία
Ιταλία

Basel, Theater Basel  / 

Tosca (Puccini) 11 Σεπτ-1 ΙανΔΟ: Enrico Delamboye / Giuliano Betta; Π: Jette Steckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 Σεπτ-26 ΟκτΔΟ: Rolando Garza; Π: Ulrike Jühe
Lohengrin (Wagner) 20 Οκτ-15 ΙούνΔΟ: Axel Kober / Giuliano Betta; Π: Vera Nemirova
Votre Faust (Pousseur) 8-9 ΝοέμΔΟ: Gerhardt Müller-Goldboom; Π: Aliénor Dauchez
Anschlag (Wertmüller) 10 ΝοέμΔΟ: Titus Engel; Π: Georges Delnon, Marie-Thérèse Jossen
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 18 Ιαν-17 ΜάιΔΟ: Giuliano Betta / Joseph Trafton; Π: Corinna von Rad
Schneewittchen (Holliger) 20 Φεβ-15 ΑπρΔΟ: Heinz Holliger; Π: Achim Freyer, Sebastian Hirn
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 29 Μάρ-11 ΜάιΔΟ: Rolando Garza; Π: Barbara Horáková-Joly
The Indian Queen (Purcell) 30 Απρ-27 ΙούνΔΟ: David Cowan; Π: Joachim Schloemer
La Damnation de Faust (Berlioz) 25 Μάι-29 ΙούνΔΟ: Enrico Delamboye / Giuliano Betta; Π: Arpad Schilling
Bern, Stadttheater Bern  / 
Der Freischütz (Weber) 20 Οκτ-18 ΙανΔΟ: Mario Venzago; Π: Michael Simon
La traviata (Verdi) 17 Νοέμ-16 ΦεβΔΟ: Mirga Gražinyte-Tyla; Π: Jetske Mijnssen
Das schlaue Füchslein (Janáček) 25 Ιαν-30 ΜάρΔΟ: Mirga Gražinyte-Tyla; Π: Markus Bothe
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 9 Μάρ-20 ΜάιΔΟ: Kevin John Edusei; Π: Mara Kurotschka
Ariadne auf Naxos (Strauss) 19 Απρ-25 ΜάιΔΟ: Kevin John Edusei; Π: Lydia Steier
Peter Grimes (Britten) 6-22 ΙούνΔΟ: Kevin John Edusei; Π: Ludger Engels
Biel, Theater Biel Solothurn  / 
Il turco in Italia (Rossini) 20 Σεπτ-7 ΙανΔΟ: Marco Zambelli; Π: Pierre-Emmanuel Rousseau
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Νοέμ-6 ΜάρΔΟ: Harald Siegel; Π: Paul Suter
Das Rheingold (concert) (Wagner) 23-24 ΝοέμΔΟ: Hans Urbanek; Π: Andreas Rosar
Un ballo in maschera (Verdi) 13 Δεκ-8 ΦεβΔΟ: Franco Trinca; Π: Paul-Emile Fourny
Figaro¿ (Henking) 28 Φεβ-12 ΙούνΔΟ: Jürg Henneberger; Π: Andreas Zimmermann
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Απρ-15 ΙούνΔΟ: Benjamin Pionnier; Π: Georg Rootering
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 9-11 ΙούνΔΟ: Kaspar Zehnder
Colombier, L'Avant-Scène Opéra  / 
La vie parisienne (Offenbach) 14-16 ΜάρΔΟ: Sylvain Jaccard; Π: Christiane Georgi
La flûte enchantée (Mozart) 23-25 Μάι
Fribourg, Opéra de Fribourg  / 
Le voyage dans la lune (Offenbach) 30 Δεκ-12 ΙανΔΟ: Laurent Gendre; Π: Olivier Desbordes
Genève, Grand Théâtre de Genève  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-19 ΣεπτΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Guy Joosten
Sigurd (concert) (Reyer) 6-10 ΟκτΔΟ: Frédéric Chaslin
Die Walküre (Wagner) 7-16 ΝοέμΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
La Chauve-souris (Strauss,J) 13-31 ΔεκΔΟ: Theodor Guschlbauer; Π: Stephen Lawless
Siegfried (Wagner) 30 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
Nabucco (Verdi) 28 Φεβ-10 ΜάρΔΟ: John Fiore; Π: Roland Aeschlimann
Delusion of the Fury (Partch) 28-29 ΜάρΠ: Heiner Goebbels
Winterreise (Schubert) 30 Μάρ
Götterdämmerung (Wagner) 23 Απρ-2 ΜάιΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
Der Ring des Nibelungen (Wagner) 13-25 ΜάιΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
La Wally (Catalani) 18-28 ΙούνΔΟ: Evelino Pidò; Π: Cesare Lievi
Rigoletto (Verdi) 3-16 ΣεπτΔΟ: Alexander Joel; Π: Robert Carsen(original), Olivier Fredj(revival)
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 9-19 ΟκτΔΟ: Michail Jurowski; Π: Robert Carsen(original), Paula Scozzi(revival)
Capuleti e Montecchi (concert) (Bellini) 30 ΝοέμΔΟ: Karel Mark Chichon
La Grande duchesse de Gerolstein (Offenbach) 15-31 ΔεκΔΟ: Franck Villard; Π: Laurent Pelly
Le Petit Prince (Levinas) 6-10 ΙανΔΟ: Arie van Beek; Π: Lilo Baur
Iphigenie en Tauride (Gluck) 25 Ιαν-4 ΦεβΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Lukas Hemleb
Porgy and Bess (Gershwin) 13-24 ΦεβΔΟ: William Barkhymer; Π: Baayork Lee
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 8-13 ΜάρΔΟ: Semyon Bychkov
Medea (Cherubini) 9-24 ΑπρΔΟ: Marko Letonja; Π: Christof Loy
Fidelio (Beethoven) 10-25 ΙούνΔΟ: Pinchas Steinberg; Π: Matthias Hartmann
Lausanne, Opéra de Lausanne  / 
Lakmé (Delibes) 4-13 ΟκτΔΟ: Miquel Ortega; Π: Lilo Baur
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 27 ΟκτΔΟ: Gabriel Garrido
Les mousquetaires au couvent (Varney) 22-31 ΔεκΔΟ: Philippe Béran; Π: Jérôme Deschamps
Le voyage dans la lune (Offenbach) 7-19 ΙανΔΟ: Laurent Gendre; Π: Olivier Desbordes
Hansel et Gretel (Humperdinck) 5-12 ΦεβΔΟ: Laurent Gay; Π: Julie Beauvais
Luisa Miller (Verdi) 21-30 ΜάρΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Giancarlo Del Monaco
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Απρ-7 ΜάιΔΟ: Carlos Vieu; Π: Adriano Sinivia
Phi-Phi (Christiné) 1 ΙούνΔΟ: Jacques Blanc; Π: Gérard Demierre
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 6-15 ΙούνΔΟ: Frank Beermann; Π: David Hermann
Manon (Massenet) 3-12 ΟκτΔΟ: Jesús López-Cobos; Π: Arnaud Bernard
Le Petit Prince (Levinas) 5-12 ΝοέμΔΟ: Arie van Beek; Π: Lilo Baur
La Veuve joyeuse (Lehár) 21-31 ΔεκΔΟ: Cyril Diederich; Π: Jérôme Savary, Frédérique Lombart
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 16-18 ΙανΔΟ: Laurent Gendre; Π: Tom Ryser
La traviata (Verdi) 6-15 ΦεβΔΟ: Corrado Rovaris; Π: Jean-Louis Grinda
Tancredi (Rossini) 20-29 ΜάρΔΟ: Ottavio Dantone; Π: Emilio Sagi
Solaris (Fujikura) 24-26 ΑπρΔΟ: Erik Nielsen; Π: Saburo Teshigawara
Die Zauberflöte (Mozart) 5-14 ΙούνΔΟ: Diego Fasolis; Π: Pet Halmen
Luzern, Luzerner Theater  / 
Pnima...ins innere (Czernowin) 29 Αύγ-8 ΣεπτΔΟ: Howard Arman; Π: David Hermann
La cenerentola (Rossini) 14 Σεπτ-26 ΔεκΔΟ: Howard Arman; Π: Sam Brown
Kiss me, Kate (Porter) 31 Οκτ-17 ΜάιΔΟ: Florian Pestell; Π: Dominique Mentha
Alcina (Handel) 11 Ιαν-19 ΑπρΔΟ: Howard Arman; Π: Nadja Loschky
The Boatswain's Mate (Smyth) 15-26 ΦεβΔΟ: Andrew Dunscombe; Π: Hersilie Ewald
Carmen (Bizet) 23 Φεβ-14 ΙούνΔΟ: Howard Arman; Π: Tobias Kratzer
Don Pasquale (Donizetti) 27 Απρ-13 ΙούνΔΟ: Michael Wendeberg; Π: Johannes Pölzgutter
Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch (Naske) 5-15 ΙούνΔΟ: Michael Wendeberg; Π: Dominique Mentha
Die Antilope (Staud) 3+ ΣεπτΔΟ: Howard Arman; Π: Dominique Mentha
Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch (Naske) 14+ ΣεπτΔΟ: Florian Pestell; Π: Dominique Mentha
Die lustige Witwe (Lehár) 8+ ΝοέμΔΟ: Howard Arman; Π: Dominique Mentha
Cantos de Sirena (Various) 10+ ΙανΔΟ: Howard Arman; Π: Carlus Padrissa
La bohème (Puccini) 27+ ΦεβΠ: Achim Thorwald
Ariadne auf Naxos (Strauss) 19+ ΑπρΔΟ: Howard Arman; Π: Holger Müller-Brandes
Prima la musica, poi le parole (=) 13+ ΜάιΔΟ: Andrew Dunscombe; Π: Christian Kipper
St Gallen, Theater St Gallen  / 
Don Giovanni (Mozart) 6 Σεπτ-30 ΔεκΔΟ: Otto Tausk / Attilio Tomasello; Π: Guy Joosten
Der fliegende Holländer (Wagner) 19 Οκτ-28 ΙανΔΟ: Modestas Pitrenas / Attilio Tomasello; Π: Alexander Nerlich
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 Νοέμ-15 ΔεκΔΟ: Otto Tausk; Π: Aron Stiehl
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 30 Νοέμ-25 ΙανΔΟ: Stéphane Fromageot; Π: Cusch Jung
Der Messias (Handel) 20 ΔεκΔΟ: Paul Goodwin
La Gioconda (Ponchielli) 1 Φεβ-23 ΜάιΔΟ: Pietro Rizzo / Attilio Tomasello; Π: Rosetta Cucchi
Rigoletto (Verdi) 14 Φεβ-4 ΜάιΔΟ: Stéphane Fromageot; Π: Rosetta Cucchi
Das schlaue Füchslein (Janáček) 19 Φεβ-16 ΜάρΔΟ: Attilio Tomasello; Π: Nicola Raab
Die tote Stadt (Korngold) 10 Μάι-7 ΙούνΔΟ: Otto Tausk; Π: Jan Schmidt-Garre
La favorita (Donizetti) 20 Ιούν-4 ΙούλΔΟ: Attilio Tomasello; Π: Guy Montavon
Winterthur, Theater am Stadtgarten  / 
Tosca (Puccini) 26 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Yordan Kamdzhalov; Π: Andrea Schwalbach
Die lustige Witwe (Lehár) 11-13 ΟκτΔΟ: Wolfgang Kluge; Π: Johannes Zametzer
Dido and Aeneas (Purcell) 19-22 ΝοέμΔΟ: Hans Huyssen; Π: Heike Hanefeld
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 10-15 ΔεκΔΟ: Johannes Knapp; Π: Tom Ryser
La cage aux folles (Herman) 31 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Inga Hilsberg; Π: Bernd Schaarmann
Il turco in Italia (Rossini) 21-26 ΙανΔΟ: Mario Zambelli; Π: Pierre-Emmanuel Rousseau
Das schlaue Füchslein (Janáček) 11-13 ΜάρΔΟ: Mirga Gražinyte-Tyla; Π: Markus Bothe
Kiss me, Kate (Porter) 18-20 ΜάρΔΟ: Peter Christian Feigel; Π: Holger Hauer
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 9-17 ΜάιΔΟ: Riccardo Minasi; Π: Cordula Däuper
Zurich, Oper im Knopfloch  / 
Three Decembers (Heggie) 19-26 ΟκτΔΟ: Charl de Villiers; Π: Matthias Flückiger
Zurich, Opernhaus Zürich  / 
Alexandre Bis (Martinů) 21 ΣεπτΔΟ: Thomas Barthel; Π: Jan Essinger
Die Soldaten (Zimmermann,B) 22 Σεπτ-26 ΟκτΔΟ: Marc Albrecht; Π: Calixto Bieito
Don Giovanni (Mozart) 25 Σεπτ-11 ΟκτΔΟ: Robin Ticciati; Π: Sebastian Baumgarten
Rigoletto (Verdi) 27 Σεπτ-21 ΙούνΔΟ: Fabio Luisi / Stefan Blunier; Π: Tatjana Gürbaca
La straniera (Bellini) 28 Σεπτ-22 ΟκτΔΟ: Fabio Luisi; Π: Christof Loy
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 5 Οκτ-11 ΜάιΠ: Anja Horst
Otello (Verdi) 13 Οκτ-1 ΝοέμΔΟ: Friedemann Layer; Π: Graham Vick
Faust (Gounod) 3 Νοέμ-11 ΔεκΔΟ: Patrick Lange; Π: Jan Philipp Gloger
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 10-24 ΝοέμΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Harry Kupfer
Jenůfa (Janáček) 22 Νοέμ-7 ΔεκΔΟ: Patrick Lange; Π: Dmitri Tcherniakov
Das Gespenst von Canterville (Lange) 23 Νοέμ-28 ΙούνΔΟ: Michael Zlabinger; Π: Jasmina Hadziahmetovic
Fidelio (Beethoven) 8 Δεκ-11 ΙανΔΟ: Fabio Luisi / Thomas Rösner; Π: Andreas Homoki
Sale (Handel) 14 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Laurence Cummings; Π: Christoph Marthaler, Marie-Eve Signeyrole
La bohème (Puccini) 22 Δεκ-3 ΙανΔΟ: Nello Santi; Π: Philippe Sireuil
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 14 Ιαν-1 ΦεβΔΟ: Patrick Fournillier; Π: Jens Daniel Herzog
Alcina (Handel) 26 Ιαν-25 ΦεβΔΟ: Giovanni Antonini; Π: Christof Loy
Così fan tutte (Mozart) 6-16 ΦεβΔΟ: Tomas Netopil; Π: Sven-Eric Bechtolf
Don Carlos (Verdi) 15 Φεβ-1 ΜάρΔΟ: Fabio Luisi; Π: Sven-Eric Bechtolf
Aida (Verdi) 2 Μάρ-1 ΑπρΔΟ: Fabio Luisi; Π: Tatjana Gürbaca
Der fliegende Holländer (Wagner) 11-23 ΜάρΔΟ: Constantin Trinks; Π: Andreas Homoki
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 21 Μάρ-2 ΑπρΔΟ: Fabio Luisi / Patrick Furrer; Π: Grischa Asagaroff
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 6 Απρ-18 ΜάιΔΟ: Jiri Belohlavek; Π: Robert Carsen
Andrea Chénier (Giordano) 12 Απρ-10 ΜάιΔΟ: Nello Santi; Π: Grischa Asagaroff
Salome (Strauss) 19 Απρ-4 ΜάιΔΟ: Alain Altinoglu; Π: Sven-Eric Bechtolf
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 9-17 ΜάιΔΟ: Riccardo Minasi; Π: Cordula Däuper
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 17 Μάι-14 ΙούνΔΟ: Robert Howarth; Π: Willy Decker
Peter Grimes (Britten) 24-31 ΜάιΔΟ: Erik Nielsen; Π: David Pountney
La fanciulla del West (Puccini) 22 Ιούν-13 ΙούλΔΟ: Marco Armiliato; Π: Barrie Kosky
Roberto Devereux (Donizetti) 27 Ιούν-13 ΙούλΔΟ: Andriy Yurkevych; Π: Giancarlo Del Monaco
Carmen (Bizet) 29 Ιούν-12 ΙούλΔΟ: Vasily Petrenko; Π: Matthias Hartmann
Die Gaensemagd (Schiphorst) 20 Σεπτ-28 ΙούνΔΟ: Thomas Barthel; Π: Nina Russi
Lohengrin (Wagner) 21 Σεπτ-11 ΙούλΔΟ: Simone Young; Π: Andreas Homoki
La fanciulla del West (Puccini) 24 Σεπτ-10 ΟκτΔΟ: Marco Armiliato; Π: Barrie Kosky
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26 Σεπτ-11 ΟκτΔΟ: Enrique Mazzola; Π: Cesare Lievi
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 24 Οκτ-9 ΝοέμΔΟ: Riccardo Minasi; Π: Cordula Däuper
The Turn of the Screw (Britten) 2-23 ΝοέμΔΟ: Constantin Trinks; Π: Willy Decker
Die Zauberflöte (Mozart) 7 Νοέμ-11 ΔεκΔΟ: Cornelius Meister; Π: Tatjana Gürbaca
Robin Hood (Schwemmer) 15 Νοέμ-27 ΙούνΔΟ: Michael Zlabinger; Π: Sam Brown
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 22 Νοέμ-6 ΔεκΔΟ: Fabio Luisi; Π: David Pountney
Luisa Miller (Verdi) 16 Δεκ-2 ΙανΔΟ: Carlo Rizzi; Π: Damiano Michieletto
La cenerentola (Rossini) 31 Δεκ-15 ΙανΔΟ: Giancarlo Andretta; Π: Cesare Lievi
Le nozze di Figaro (Mozart) 10-24 ΙανΔΟ: Henrik Nánási; Π: Sven-Eric Bechtolf
Tristan und Isolde (Wagner) 25 Ιαν-7 ΦεβΔΟ: Jiri Belohlavek; Π: Claus Guth
Norma (Bellini) 31 Ιαν-21 ΦεβΔΟ: Fabio Luisi; Π: Robert Wilson
Il re pastore (Mozart) 11-21 ΦεβΔΟ: Christopher Moulds; Π: Grischa Asagaroff
Juliette (Martinů) 14 Φεβ-4 ΜάρΔΟ: Fabio Luisi; Π: Andreas Homoki
Ariadne auf Naxos (Strauss) 15 Φεβ-3 ΜάρΔΟ: Fabio Luisi; Π: Claus Guth
Rote Laterne (Jost) 6-27 ΜάρΔΟ: Alain Altinoglu; Π: Nadja Loschky
Anna Bolena (Donizetti) 20 Μάρ-2 ΑπρΔΟ: Andriy Yurkevych; Π: Giancarlo Del Monaco
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6-25 ΑπρΔΟ: Nello Santi; Π: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 18 Απρ-23 ΜάιΔΟ: Marco Armiliato; Π: David Hermann
Fidelio (Beethoven) 26 Απρ-10 ΜάιΔΟ: Markus Poschner; Π: Andreas Homoki
Slutchaï (Strasnoy) 8-21 ΜάιΔΟ: Carrie-An Matheson; Π: Jan Eßinger
La verita in cimento (Vivaldi) 25 Μάι-16 ΙούνΔΟ: Ottavio Dantone; Π: Jan Philipp Gloger
Aida (Verdi) 6-20 ΙούνΔΟ: Michele Mariotti; Π: Tatjana Gürbaca
Capuleti e Montecchi (Bellini) 21 Ιούν-12 ΙούλΔΟ: Fabio Luisi; Π: Christof Loy
L'elisir d'amore (Donizetti) 26 Ιούν-5 ΙούλΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Grischa Asagaroff
Elektra (Strauss) 28 Ιούν-10 ΙούλΔΟ: Lothar Koenigs; Π: Martin Kušej