2013/14 > Τσεχία 
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2013/14 > Τσεχία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Πολωνία
Γερμανία

Τσεχία
 
Αυστρία Σλοβακία
Ουγγαρία

Brno, Národní divadlo Brno / National Theatre Brno  / 

Carmen (Bizet) 13 Σεπτ-19 ΦεβΔΟ: Jan Zbavitel; Π: Ladislav Stros
Don Giovanni (Mozart) 21 Σεπτ-31 ΜάιΔΟ: Peter Feranec; Π: Bruno Berger-Gorski
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 Σεπτ-2 ΜάιΔΟ: Jakub Klecker / Pavel Šnajdr; Π: Roman Polák
A Midsummer Night's Dream (Britten) 3 Οκτ-15 ΦεβΔΟ: Jakub Klecker; Π: Roman Meluzín
Sen nocy letniej (Britten) 3 Οκτ-15 ΦεβΔΟ: Jakub Klecker; Π: Roman Meluzín
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 5 Οκτ-14 ΜάιΔΟ: Jaroslav Kyzlink; Π: Zdeněk Kaloč
Sicilské nešpory (Verdi) 7 Οκτ-16 ΙούνΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; Π: Laco Adamik
Rusalka (Dvořák,A) 11 Οκτ-5 ΙούνΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; Π: Vladimír Morávek
Nabucco (Verdi) 22 Οκτ-21 ΜάρΔΟ: Gergely Kesselyák / Jakub Klecker; Π: György Selmeczi
La Dafne (Hanzlík) 25 Οκτ-16 ΜάρΔΟ: Ondrej Olos; Π: Rocc
Prodaná nevěsta (Smetana) 6 Νοέμ-18 ΙούνΔΟ: Petr Vronský / Jakub Klecker / Jaroslav Kyzlink; Π: Ondřej Havelka
Aida (Verdi) 9 Νοέμ-20 ΜάιΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Peter Feranec; Π: Václav Věžník
La traviata (Verdi) 12 Νοέμ-19 ΜάρΔΟ: Jaroslav Kyzlink; Π: Zbyněk Srba
Netopýr (Strauss,J) 22 Δεκ-15 ΜάρΔΟ: Ondrej Olos / Kaspar Zehnder; Π: Ondřej Havelka
Maria di Rohan (Donizetti) 31 Ιαν-3 ΜάιΔΟ: Ondrej Olos; Π: Barbara Klimo
Madama Butterfly (Puccini) 7 Φεβ-30 ΑπρΔΟ: Jaroslav Kyzlink; Π: Jiří Nekvasil
Turandot (Puccini) 8 Μάρ-15 ΙούνΔΟ: Jakub Klecker / Ondrej Olos; Π: Jiří Nekvasil
Polish Blood (Nedbal) 28 Μάρ-20 ΙούνΔΟ: Jakub Klecker; Π: Tomáš Pilař
Die Schöpfung (Haydn) 11-26 ΑπρΔΟ: Caspar Richter / Ondrej Olos; Π: Uwe Scholz
Alice in Bed (Medek) 7 Μάι-6 ΙούνΔΟ: Ondrej Olos; Π: Rocc
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 22 Μάι-3 ΙούνΔΟ: Tomáš Hanus / Jakub Klecker; Π: James Conway
Ceské Budějovice, Jihočeské divadlo / South Bohemian Theatre  / 
Tosca (Puccini) 27 Σεπτ-10 ΜάρΔΟ: Martin Peschík; Π: Jan Burian
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 9 Οκτ-28 ΑπρΔΟ: Martin Peschík / Petr Jiříkovský; Π: Dagmar Hlubková
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 26 Οκτ-9 ΙανΔΟ: Martin Peschík / Petr Jiříkovský; Π: Oldřich Kříž
Et nunc et semper (De Rose) 7 Δεκ-15 ΑπρΔΟ: Mario De Rose; Π: Miloslav Veselý
Cavalleria rusticana (Mascagni) 7 Δεκ-15 ΑπρΔΟ: Mario De Rose; Π: Miloslav Veselý
Rigoletto (Verdi) 4 Ιαν-2 ΜάρΔΟ: Mario De Rose; Π: Jana Kališová
Carmen (Bizet) 21 Φεβ-10 ΜάιΔΟ: Mario De Rose; Π: Jana Kališová
Liberec, Divadlo F X Šaldy  / 
La forza del destino (Verdi) 18 Σεπτ-11 ΑπρΔΟ: Martin Doubravský; Π: Tomáš Pilař
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Σεπτ-10 ΑπρΔΟ: František Babický; Π: Martin Otava
La traviata (Verdi) 29 Σεπτ-10 ΜάιΔΟ: Martin Doubravský; Π: Martin Otava
The Merry Widow (Lehár) 1 Οκτ-23 ΔεκΔΟ: František Babický; Π: Jan Ježek
Carmen (Bizet) 9 Οκτ-24 ΝοέμΔΟ: František Babický; Π: Václav Věžník
Rusalka (Dvořák,A) 25 Οκτ-14 ΜάιΔΟ: František Babický; Π: Josef Průdek
Nabucco (Verdi) 8 Νοέμ-2 ΜάρΔΟ: Martin Doubravský; Π: Zdeněk Kaloč
Don Quichotte (Massenet) 13 Νοέμ-27 ΔεκΔΟ: Martin Doubravský; Π: Linda Keprtová
Der Freischütz (Weber) 19 Νοέμ-23 ΦεβΔΟ: František Babický; Π: Werner Pichler
The Bartered Bride (Smetana) 9 Φεβ
Polish Blood (Nedbal) 28 Μάρ-23 ΜάιΔΟ: František Babický; Π: Gabriela Petráková
The Demon (Rubinstein) 8 Απρ-3 ΜάιΔΟ: Martin Doubravský; Π: Martin Otava
Olomouc, Moravské divadlo Olomouc / Moravian Theatre Olomouc  / 
Netopýr (Strauss,J) 17 Σεπτ-20 ΑπρΔΟ: Tomáš Hanák; Π: Zbyněk Brabec
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 19 Σεπτ-5 ΜάρΔΟ: Miloslav Oswald; Π: Martin Otava
Carmen (Bizet) 28 Σεπτ-6 ΦεβΔΟ: Petr Šumník; Π: Michael Tarant
Falstaff (Verdi) 4 Οκτ-30 ΜάιΔΟ: Miloslav Oswald; Π: Andrea Hlinková
Concert (Wagner) 9 Οκτ-15 ΑπρΔΟ: Miloslav Oswald
Prodaná nevěsta (Smetana) 11 ΟκτΔΟ: Petr Šumník; Π: Michael Tarant
Cert a Kaca (Dvorak,A) 20 Οκτ-2 ΜάιΔΟ: Pavel Šnajdr / Petr Šumník; Π: Václav Věžník
Polska krev (Nedbal) 27 Οκτ-15 ΦεβΔΟ: Tomáš Hanák / Pavel Šnajdr; Π: Gustav Skála
Paganini (Lehár) 27 Ιαν-16 ΑπρΔΟ: Tomáš Hanák; Π: Jana Andělová-Pletichová
Turandot (Puccini) 16-17 ΜάιΔΟ: Petr Šumník; Π: Václav Málek
Opava, Slezské divadlo / Silesian Theatre Opava  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Σεπτ-1 ΜάρΔΟ: Tomáš Hanák; Π: Jana Andělová-Pletichová
Perly panny Serafínky (Piskáček) 7 Σεπτ-15 ΑπρΔΟ: Karel Mládek; Π: Dagmar Hlubková
Cert a Kaca (Dvorak,A) 29 Σεπτ-18 ΜάρΔΟ: Petr Šumník; Π: Lubor Cukr
Madama Butterfly (Puccini) 12 Οκτ-4 ΑπρΔΟ: Petr Šumník; Π: Jana Andělová Pletichová
Nabucco (Verdi) 25 Οκτ-8 ΦεβΔΟ: Tomáš Hanák; Π: Jana Andělová-Pletichová
Netopýr (Strauss,J) 23 Νοέμ-7 ΔεκΔΟ: Petr Chromčák; Π: Rudolf Tesáček
Tisíc a jedna noc (Strauss,J) 15 Δεκ-30 ΑπρΔΟ: Petr Chromčák; Π: Rudolf Tesáček
Don Carlos (Verdi) 29 Δεκ
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 23 Φεβ-22 ΑπρΔΟ: Petr Chromčák; Π: Lubor Cukr
Requiem (concert) (Mozart) 28 ΜάρΔΟ: Petr Chromčák
Così fan tutte (Mozart) 22+ Ιούν
Ostrava, Národní Divadlo Moravskoslezské / National Moravian-Silesian Theatre  / 
Anna Bolena (Donizetti) 17 Σεπτ-15 ΜάιΔΟ: Oliver von Dohnányi / Jakub Žídek; Π: Ivan Krejčí
Katya Kabanova (Janáček) 20-25 ΣεπτΔΟ: Robert Jindra; Π: Jiří Nekvasil
La belle Hélène (Offenbach) 26 Σεπτ-20 ΜάιΔΟ: Karol Kevický / Jakub Žídek; Π: Gabriela Petráková
Ernani (Verdi) 10 Οκτ-6 ΜάιΔΟ: Tomáš Brauner / Jan Šrubař; Π: Marián Chudovský
La Wally (Catalani) 26 Οκτ-23 ΝοέμΔΟ: Robert Jindra / Jan Srubař; Π: Václav Klemens
The Gypsy Princess (Kálmán) 31 Οκτ-3 ΜάιΔΟ: Karol Kevický / Jakub Žídek; Π: Lumír Olšovský
Lohengrin (Wagner) 1 Νοέμ-18 ΔεκΔΟ: Robert Jindra / Jan Šrubař; Π: Rocc
The Bartered Bride (Smetana) 16 Νοέμ-29 ΔεκΔΟ: Jan Šrubař; Π: Ilja Racek
Mirandolina (Martinů) 5 Δεκ-1 ΙούνΔΟ: Marko Ivanovič; Π: Jiří Nekvasil
A Night in Venice (Strauss,J) 28 Δεκ-2 ΜάιΔΟ: Jan Šrubař / Marek Prášil; Π: Pavel Mikuláštík
Nabucco (Verdi) 24 Ιαν-4 ΙούνΔΟ: Tomáš Brauner / Jakub Žídek; Π: Michael Tarant
Genoveva (Schumann) 27 Φεβ-20 ΜάιΔΟ: Charles Olivieri-Munroe / Jakub Žídek; Π: Martin Glaser
La traviata (Verdi) 5 Απρ-24 ΜάιΔΟ: Jan Chalupecký; Π: Carmen Or
Jenůfa (Janáček) 11-14 ΜάιΔΟ: Robert Jindra; Π: Michael Tarant
The Devil's Wall (Smetana) 12-17 ΙούνΔΟ: Robert Jindra; Π: Jiří Nekvasil
Plzen, J K Tyl Theatre  / 
Faust (Gounod) 5 Σεπτ-11 ΙανΔΟ: Tomáš Brauner; Π: Jiří Heřman
La Gioconda (Ponchielli) 8 Σεπτ-8 ΔεκΔΟ: Tomáš Brauner; Π: Oldřich Kříž
Tajemství (Smetana) 22 Σεπτ-16 ΑπρΔΟ: Jiří Štrunc; Π: Dominik Beneš
Polska krev (Nedbal) 24 Σεπτ-25 ΜάρΔΟ: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík; Π: Jan Ježek
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 ΟκτΔΟ: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík; Π: Petr Novotný
La traviata (Verdi) 19 Οκτ-17 ΑπρΔΟ: Jiří Štrunc / Tomáš Brauner / Jiří Petrdlík; Π: Linda Keprtová
Ruze z Argentiny (Beneš) 19 Οκτ-13 ΑπρΔΟ: Jan Rezek; Π: Martin Pacek
Tosca (Puccini) 23 Οκτ-15 ΜάρΔΟ: Petr Kofroň; Π: Jan Burian
Brundibár (Krása) 11 Νοέμ
Voják a tanečnice (Martinů) 25 Ιαν-30 ΑπρΔΟ: Petr Kofroň; Π: Tomáš Pilař
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 5-23 ΑπρΔΟ: Tomáš Brauner; Π: Dominik Beneš
Prodaná nevěsta (Smetana) 7+ ΙούνΔΟ: Jiří Štrunc; Π: Jana Kališová
Praha, Stavovské divadlo / Theatre of the Estates  / 
Don Giovanni (Mozart) 23 Αύγ-7 ΙούνΔΟ: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký / David Švec; Π: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Le nozze di Figaro (Mozart) 24 Αύγ-29 ΜάιΔΟ: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký / Robert Jindra; Π: Josef Průdek
Orfeo ed Euridice (Gluck) 3 Σεπτ-17 ΜάιΔΟ: Jan Latham-Koenig / Zbyněk Müller; Π: Hartmut Schörghofer
The Magic Flute (Mozart) 7 Σεπτ-3 ΙούνΔΟ: Jan Chalupecký / David Švec; Π: David Radok
Così fan tutte (Mozart) 19 Σεπτ-5 ΙούνΔΟ: Robert Jindra / Jan Chalupecký; Π: Martin Čičvák
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 29 Νοέμ-23 ΜάρΔΟ: Tomáš Netopil / David Švec / Jan Chalupecký; Π: Joël Lauwers
Praha, Divadlo Kolowrat / Kolowrat Theatre  / 
Toufar (Březina) 18 Σεπτ-17 ΜάιΔΟ: Jiří Štrunc; Π: Petr Zelenka
Praha, Národní divadlo / National Theatre Prague  / 
Čarokraj (Ivanovič) 27 Αύγ-23 ΙούνΔΟ: Marko Ivanovič / David Švec; Π: Petr Forman
Aida (Verdi) 5 Σεπτ-16 ΙούνΔΟ: Zbyněk Müller / Jaroslav Kyzlink; Π: Steffen Piontek
The Two Widows (Smetana) 11 Σεπτ-30 ΜάιΔΟ: Robert Jindra; Π: Jiří Nekvasil
Carmen (Bizet) 13 Σεπτ-5 ΜάιΔΟ: Robert Jindra / Zbyněk Müller; Π: Jozef Bednárik
The Devil and Kate (Dvořák,A) 15 Σεπτ-3 ΜάιΔΟ: Jan Chalupecký; Π: Marián Chudovský
The Bartered Bride (Smetana) 15 Σεπτ-4 ΙούνΔΟ: Ondrej Lenárd / David Švec / Jan Chalupecký; Π: Magdalena Švecová
The Jacobin (Dvořák,A) 20 Σεπτ-21 ΜάιΔΟ: Zbyněk Müller / Tomáš Netopil / David Švec; Π: Jiří Heřman
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 Σεπτ-7 ΦεβΔΟ: David Švec / Jan Chalupecký; Π: Simone Sandroni
Libuse (Smetana) 27 Σεπτ-8 ΜάιΔΟ: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký; Π: Petr Novotný
Simon Boccanegra (Verdi) 25 Οκτ-4 ΑπρΔΟ: Jaroslav Kyzlink; Π: David Pountney
Rusalka (Dvořák,A) 31 Οκτ-28 ΜάιΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller; Π: Jiří Heřman
Jenůfa (Janáček) 31 Ιαν-22 ΜάιΔΟ: Ondrej Lenárd; Π: Jiří Nekvasil
Gloriana (Britten) 11-16 ΦεβΔΟ: Zbyněk Müller / Jan Chalupecký; Π: Jiří Heřman
The Cunning Little Vixen (Janáček) 20 Μάρ-1 ΙούνΔΟ: Jan Latham-Koenig; Π: Ondřej Havelka
Praha, Státní Opera / State Opera  / 
La traviata (Verdi) 30 Αύγ-14 ΙούνΔΟ: Enrico Dovico / František Drs / Richard Hein; Π: Arnaud Bernard
Nabucco (Verdi) 31 Αύγ-22 ΙούνΔΟ: Tomáš Brauner / Hilary Griffiths / Richard Hein / Enrico Dovico / Rastislav Stur; Π: Karel Němec
Madama Butterfly (Puccini) 3 Σεπτ-7 ΙούνΔΟ: Enrico Dovico / František Drs / Hilary Griffiths / Jiří Štrunc; Π: Karel Jernek
Don Carlos (Verdi) 7 Σεπτ-28 ΔεκΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Richard Hein; Π: Manfred Schweigkofler
Turandot (Puccini) 12 Σεπτ-1 ΜάιΔΟ: Enrico Dovico / Richard Hein / Jaroslav Kyzlink; Π: Václav Věžník
La bohème (Puccini) 14 Σεπτ-19 ΙούνΔΟ: Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc; Π: Ondřej Havelka
Il trovatore (Verdi) 19 Σεπτ-6 ΜάιΔΟ: Jan Latham-Koenig / Jiří Štrunc; Π: Lubor Cukr
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Σεπτ-19 ΦεβΔΟ: Richard Hein / František Drs / Rudolf Krečmer; Π: Martin Otava
Carmen (Bizet) 30 Σεπτ-27 ΙούνΔΟ: František Drs / Jiří Mikula; Π: Zdeněk Troška
Rusalka (Dvořák,A) 3 Οκτ-12 ΙούνΔΟ: František Drs / Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc / Jan Chalupecký; Π: Zdeněk Troška
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 Οκτ-11 ΜάιΔΟ: Tomáš Brauner / Enrico Dovico; Π: Martin Otava
Rigoletto (Verdi) 19 Οκτ-5 ΙούνΔΟ: Enrico Dovico / František Drs / Richard Hein; Π: Karel Jernek
Tosca (Puccini) 29 Νοέμ-26 ΙούνΔΟ: František Drs / Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc / Jaroslav Kyzlink; Π: Martin Otava
Tannhäuser (Wagner) 11 Ιαν-25 ΜάιΔΟ: Hilary Griffiths / Richard Hein; Π: Andrejs Žagars
Otello (Verdi) 26 Ιαν-30 ΜάιΔΟ: Tomáš Brauner / Heiko Mathias Förster; Π: Dominik Neuner, Lubor Cukr
La rondine (concert) (Puccini) 14-16 ΜάιΔΟ: Martin Leginus
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Μάι-24 ΙούνΔΟ: Heiko Mathias Förster / Richard Hein; Π: Ladislav Štros
Valka s mloky (Franz) 4-25 ΙούνΔΟ: Marko Ivanović, František Drs; Π: David Drábek
Ustí nad Labem, Severočeské divadlo / North Bohemian Theatre of Opera and Ballet  / 
La traviata (Verdi) 11 Σεπτ-11 ΦεβΔΟ: Miloš Formáček; Π: Martin Dubovic
Nabucco (Verdi) 18 Σεπτ-5 ΟκτΔΟ: Milan Kaňák; Π: Martin Dubovic
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 Οκτ-25 ΦεβΔΟ: Norbert Baxa; Π: Martin Otava
Hraběnka Marica () 13 Δεκ-16 ΦεβΔΟ: Milan Kaňák; Π: Zbyněk Brabec