2013/14 > Γερμανία 
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2013/14 > Γερμανία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Δανία Σουηδία
Ολλανδία
Βέλγιο
Λουξεμβούργο

Γερμανία
 
Πολωνία
Τσεχία
Γαλλία Ελβετία Αυστρία

Aachen, Theater Aachen  / 

Fidelio (Beethoven) 15 Σεπτ-26 ΦεβΔΟ: Kazem Abdullah; Π: Alexander Charim
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 Σεπτ-1 ΜάρΔΟ: Volker Hiemeyer; Π: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Οκτ-19 ΜάρΔΟ: Kazem Abdullah; Π: Ewa Teilmans
Rusalka (Dvořák,A) 3 Νοέμ-20 ΦεβΔΟ: Kazem Abdullah; Π: Ewa Teilmans
Prinzessin im Eis (Schreier) 8 Δεκ-22 ΦεβΔΟ: Kazem Abdullah; Π: Anna Malunat
Don Carlos (Verdi) 9 Φεβ-18 ΜάιΔΟ: Kazem Abdullah; Π: Michael Helle
Alcina (Handel) 6 Απρ-10 ΙούλΔΟ: Péter Halász; Π: Jarg Pataki
Die Banditen (Offenbach) 8 Ιούν-9 ΙούλΔΟ: Péter Halász; Π: Ludger Engels
La finta giardiniera (Mozart) 28 Ιούν-11 ΙούλΔΟ: Herbert Görtz; Π: Lilly Lee
Altenburg, Landestheater Altenburg  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Σεπτ-26 ΜάρΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Roland Schwab
Du bist ich (Simons) 1 ΝοέμΔΟ: Jens Troester; Π: Götz Hellriegel
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 28 Ιαν-27 ΦεβΔΟ: Takahiro Nagasaki; Π: Cornelia Poppe
Werther (Massenet) 9 Φεβ-16 ΜάρΔΟ: Laurent Wagner; Π: Roland Schwab
Anatevka (Bock) 13 Φεβ-8 ΜάιΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Matthias Winter
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 13-18 ΑπρΔΟ: Reter Aderhold; Π: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 Απρ-24 ΜάιΔΟ: Jens Troester; Π: Sabine Schramm
Ball im Savoy (Abraham) 27 Απρ-15 ΙούνΔΟ: Tobias Engeli; Π: Wolfgang Dosch
Iphigenie auf Tauris (Gluck) 1 Ιούν-11 ΙούλΔΟ: Laurent Wagner; Π: Nicolas Brieger
Annaberg-Buchholz, Eduard-von-Winterstein-Theater Annaberg  / 
Gasparone (Millöcker) 11 Αύγ-1 ΣεπτΔΟ: Dieter Klug; Π: Hans-Hermann Krug
Tell Me on a Sunday (Lloyd Webber) 30 Αύγ-13 ΟκτΔΟ: Florian Kießling; Π: Urs Alexander Schleiff
Der Studentenprinz (Romberg) 26 Σεπτ-29 ΔεκΠ: Ingolf Huhn
Der Freischütz (Weber) 12 Οκτ-11 ΝοέμΔΟ: Naoshi Takahashi / Fabian Enders; Π: Ingolf Huhn
My Fair Lady (Loewe) 27 Οκτ-16 ΜάρΔΟ: Dieter Klug; Π: Dietrich Kunze
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 Νοέμ-28 ΜάρΔΟ: Naoshi Takahashi; Π: Ingolf Huhn
Amahl und die Heiligen Drei Könige (Menotti) 1-28 ΔεκΔΟ: Dieter Klug; Π: Birgit Eckenweber
Figaros Hochzeit (Mozart) 26 Ιαν-11 ΜάιΔΟ: Naoshi Takahashi; Π: Ingolf Huhn
Die Blume von Hawaii (Abraham) 9 Μάρ-5 ΑπρΔΟ: Dieter Klug; Π: Tamara Korber
Hexe Hillary und der beleidigte Kontrabass (Lund) 9 Απρ-6 Μάι
Tanhäuser (Mangold) 27 Απρ-18 Μάι
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Intolleranza 1960 (Nono) 27 Σεπτ-12 ΟκτΔΟ: Dirk Kaftan; Π: Ludger Engels
Rigoletto (Verdi) 26 Οκτ-10 ΑπρΔΟ: Lancelot Fuhry; Π: Patrick Kinmonth
Simon Boccanegra (concert) (Verdi) 7 Δεκ-2 ΜάρΔΟ: Lancelot Fuhry
Don Giovanni (Mozart) 14 Δεκ-22 ΜάρΔΟ: Roland Techet; Π: Patrick Kinmonth
La bohème (Puccini) 6 Ιαν-4 ΑπρΔΟ: Dirk Kaftan; Π: Thorleifur Örn Arnarsson
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 Μάρ-5 ΙούνΔΟ: Roland Techet; Π: Yona Kim
Lohengrin (Wagner) 3-29 ΜάιΔΟ: Dirk Kaftan; Π: Thorleifur Örn Arnarsson
My Fair Lady (Loewe) 21 Ιούν-24 ΙούλΔΟ: Eberhard Fritsche; Π: Thilo Reinhardt
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
Gräfin Mariza (Kálmán) 18-20 ΟκτΔΟ: László Makláry; Π: Agnes Gyarmathy
Stabat Mater (Pergolesi) 17 ΙανΔΟ: Diego Fasolis
Manon Lescaut (Puccini) 12-21 ΑπρΔΟ: Simon Rattle; Π: Richard Eyre
Johannespassion (Bach,JS) 13-18 ΑπρΔΟ: Simon Rattle; Π: Peter Sellars
Faust (Gounod) 6-12 ΙούνΔΟ: Thomas Hengelbrock; Π: Bartlett Sher
Don Carlos (Verdi) 3-5 ΙούλΔΟ: Valery Gergiev; Π: Giorgio Barberio Corsetti
Requiem (Verdi) 4 ΙούλΔΟ: Valery Gergiev
Die Entführung aus dem Serail (concert) (Mozart) 21-27 ΙούλΔΟ: Yannick Nézet-Séguin
Capuleti e Montecchi (concert) (Bellini) 27 ΝοέμΔΟ: Karel Mark Chichon
Der Rosenkavalier (Strauss) 27 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Simon Rattle; Π: Brigitte Fassbaender
Der kleine Rosenkavalier (Strauss) 2-6 Απρ
La traviata (Verdi) 22-29 ΜάιΔΟ: Pablo Heras-Casado; Π: Rolando Villazón
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9-11 ΙούλΔΟ: Valery Gergiev
Die Hochzeit des Figaro (concert) (Mozart) 16-19 ΙούλΔΟ: Yannick Nézet-Séguin
Die Trojaner (Berlioz) 22 ΙούλΔΟ: Valery Gergiev
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
Carmina Burana (Orff) 18 Οκτ-30 ΜάρΠ: Reiner Feistel
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Andrea Sanguineti
Tannhäuser (Wagner) 29 Μάρ-31 ΜάιΔΟ: Ulrich Kern; Π: Klaus Arauner
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Himmelsmechanik (Kagel) 22-26 ΑύγΠ: Sven Sören Beyer
Nabucco (Verdi) 8 Σεπτ-22 ΔεκΔΟ: Andrea Battistoni / William Spaulding; Π: Keith Warner
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 Σεπτ-16 ΑπρΠ: Jakop Ahlbom
Das Rheingold (Wagner) 21 Σεπτ-8 ΙανΔΟ: Simon Rattle / Donald Runnicles; Π: Götz Friedrich
Die Walküre (Wagner) 22 Σεπτ-9 ΙανΔΟ: Simon Rattle; Π: Götz Friedrich
Siegfried (Wagner) 27 Σεπτ-10 ΙανΔΟ: Simon Rattle; Π: Götz Friedrich
Götterdämmerung (Wagner) 29 Σεπτ-12 ΙανΔΟ: Simon Rattle / Donald Runnicles; Π: Götz Friedrich
Macbeth (Verdi) 6 Οκτ-26 ΝοέμΔΟ: Paolo Arrivabeni; Π: Robert Carsen
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Οκτ-2 ΜάιΔΟ: Ivan Repušić / Moritz Gnann; Π: Günter Krämer
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 11 Οκτ-22 ΦεβΔΟ: Guillermo García Calvo / Moritz Gnann; Π: Katharina Thalbach
La traviata (Verdi) 20 Οκτ-27 ΑπρΔΟ: Gérard Korsten / Ivan Repušić; Π: Götz Friedrich
Così fan tutte (Mozart) 25-27 ΟκτΠ: Michael von zur Mühlen / Margo Zālīte / Clara Hinterberger
Don Carlos (Verdi) 31 Οκτ-24 ΝοέμΔΟ: Donald Runnicles; Π: Marco Arturo Marelli
Otello (Verdi) 9-28 ΝοέμΔΟ: Donald Runnicles; Π: Andreas Kriegenburg
Falstaff (Verdi) 17 Νοέμ-4 ΙανΔΟ: Donald Runnicles; Π: Christof Loy
Rigoletto (Verdi) 23 Νοέμ-26 ΑπρΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Jan Bosse
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 30 Νοέμ-11 ΔεκΠ: Annechien Koerselman
Carmen (Bizet) 8 Δεκ-4 ΜάιΔΟ: Giuseppe Finzi; Π: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
La bohème (Puccini) 12-31 ΔεκΔΟ: Karel Mark Chichon / Ivan Repušić; Π: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 13 Δεκ-21 ΜάιΔΟ: Ivan Repušić / Matthias Foremny; Π: Boleslaw Barlog
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-29 ΔεκΔΟ: Moritz Gnann; Π: Andreas Homoki
La Gioconda (Ponchielli) 19 Ιαν-6 ΦεβΔΟ: Jesús López-Cobos; Π: Filippo Sanjust
Jenůfa (Janáček) 9-18 ΦεβΔΟ: Donald Runnicles; Π: Christof Loy
Fausts Verdammnis (Berlioz) 23 Φεβ-1 ΙούνΔΟ: Donald Runnicles; Π: Christian Spuck
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Φεβ-7 ΜάρΔΟ: Matthias Foremny; Π: Götz Friedrich
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-26 ΜάρΔΟ: Cornelius Meister; Π: David Pountney
Der Bajazzo (Leoncavallo) 14-26 ΜάρΔΟ: Cornelius Meister; Π: David Pountney
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 Μάρ-16 ΜάιΔΟ: Guillermo García Calvo / Ivan Repušić; Π: Filippo Sanjust
Don Giovanni (Mozart) 20 Μάρ-8 ΙούνΔΟ: Friedemann Layer; Π: Roland Schwab
Das Marchen von der Zauberflote (Mozart) 21-22 ΜάρΔΟ: Kevin McCutcheon; Π: Gerlinde Pelkowski
Die Trojaner (Berlioz) 30 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Paul Daniel; Π: David Pountney
Parsifal (Wagner) 5-21 ΑπρΔΟ: Axel Kober; Π: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Der Liebestrank (Donizetti) 25 Απρ-10 ΜάιΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Irina Brook
Tristan und Isolde (Wagner) 14-25 ΜάιΔΟ: Donald Runnicles; Π: Graham Vick
Billy Budd (Britten) 22 Μάι-6 ΙούνΔΟ: Donald Runnicles; Π: David Alden
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 4-7 ΙούνΔΟ: Paolo Arrivabeni
Werther (concert) (Massenet) 16-19 ΙούνΔΟ: Donald Runnicles
Oresteïa (Xenakis) 9-16 ΣεπτΔΟ: Moritz Gnann; Π: David Hermann
Dinorah (concert) (Meyerbeer) 1 ΟκτΔΟ: Enrique Mazzola
Ariadne auf Naxos (concert) (Strauss) 14 ΟκτΔΟ: Ulf Schirmer
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 5-11 ΝοέμΔΟ: Pietro Rizzo
Die Schändung der Lucretia (Britten) 15-16 ΝοέμΔΟ: Nicholas Carter; Π: Fiona Shaw
Carmen (Bizet) 28 Νοέμ-21 ΜάιΔΟ: Jacques Lacombe / Nicholas Carter / Alain Altinoglu; Π: Peter Beauvais, Søren Schuhmacher
Falstaff (Verdi) 29 Νοέμ-11 ΔεκΔΟ: Stefan Solyom; Π: Christof Loy
Die Zauberflöte (Mozart) 6 Δεκ-14 ΙούνΔΟ: Moritz Gnann / Nicholas Carter; Π: Günter Krämer
Tannhäuser (Wagner) 7 Δεκ-15 ΦεβΔΟ: Axel Kober / Donald Runnicles; Π: Kirsten Harms
Turandot (Puccini) 12 Δεκ-11 ΑπρΔΟ: Ivan Repusic; Π: Lorenzo Fioroni
Der Rosenkavalier (Strauss) 14-20 ΔεκΔΟ: Donald Runnicles; Π: Götz Friedrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16-28 ΔεκΔΟ: Donald Runnicles / Moritz Gnann; Π: Andreas Homoki
Lohengrin (Wagner) 21 Δεκ-25 ΑπρΔΟ: Donald Runnicles; Π: Kasper Holten
Der Liebestrank (Donizetti) 22 Δεκ-25 ΜάιΔΟ: Nicholas Carter; Π: Irina Brook
La traviata (Verdi) 4 Ιαν-4 ΙούλΔΟ: Ivan Repusic; Π: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 15 Ιαν-25 ΜάρΔΟ: Donald Runnicles; Π: Boleslaw Barlog
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16-28 ΙανΔΟ: Moritz Gnann / Nicholas Carter; Π: Götz Friedrich
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 25 Ιαν-14 ΦεβΔΟ: Donald Runnicles; Π: Ole Anders Tandberg
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 Ιαν-22 ΜάιΔΟ: William Spaulding / Enrique Mazzola; Π: Katharina Thalbach
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-6 ΦεβΔΟ: Ivan Repusic; Π: Filippo Sanjust
Elektra (Strauss) 4-7 ΦεβΔΟ: Donald Runnicles; Π: Kirsten Harms
Samson und Dalila (Saint-Saëns) 21 Φεβ-1 ΜάρΔΟ: Jacques Lacombe; Π: Patrick Kinmonth
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-24 ΜάρΔΟ: Alain Altinoglu; Π: Götz Friedrich
La rondine (Puccini) 8 Μάρ-3 ΙούλΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Rolando Villazón
Das Mädchen aus dem Goldenen Westen (Puccini) 13-28 ΜάρΔΟ: Carlo Rizzi; Π: Vera Nemirova
La bohème (Puccini) 20-30 ΜάρΔΟ: Donald Runnicles; Π: Götz Friedrich
Madama Butterfly (Puccini) 26 Μάρ-31 ΜάιΔΟ: Yves Abel; Π: Pier Luigi Samaritani
Roméo et Juliette (Berlioz) 18 Απρ-2 ΜάιΔΟ: Donald Runnicles; Π: Sasha Waltz
Don Carlos (Verdi) 23 Απρ-3 ΜάιΔΟ: Donald Runnicles; Π: Marco Arturo Marelli
Valentina (Maskats) 19 ΜάιΔΟ: Modestas Pitrenas; Π: Viestur Kairish
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 29 Μάι-12 ΙούνΔΟ: Steven Sloane; Π: Robert Carsen
Nabucco (Verdi) 6-20 ΙούνΔΟ: Paolo Arrivabeni; Π: Keith Warner
Faust (Gounod) 19 Ιούν-5 ΙούλΔΟ: Marco Armiliato; Π: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
Ein Sommernachtstraum (Britten) 15 Σεπτ-8 ΙούλΔΟ: Kristiina Poska; Π: Viestur Kairish
Orpheus (Monteverdi) 19 Σεπτ-23 ΝοέμΔΟ: André de Ridder; Π: Barrie Kosky
Ball im Savoy (Abraham) 28 Σεπτ-10 ΝοέμΔΟ: Adam Benzwi; Π: Barrie Kosky
Des Kaisers neue Kleider (Vacek) 13 Οκτ-21 ΦεβΔΟ: Uwe Sandner; Π: Lydia Steier
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 19 Οκτ-23 ΦεβΔΟ: Kristiina Poska; Π: Reinhard von der Thannen
Die sieben Todsünden (Weill) 1 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Kristiina Poska; Π: Barrie Kosky
Così fan tutte (Mozart) 3 Νοέμ-28 ΙούνΔΟ: Henrik Nanasi; Π: Alvis Hermanis
West Side Story (Bernstein) 24 Νοέμ-13 ΙούλΔΟ: Koen Schoots; Π: Barrie Kosky
Rusalka (Dvořák,A) 29 Νοέμ-11 ΙανΔΟ: Henrik Nanasi; Π: Barrie Kosky
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Δεκ-26 ΙανΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Andreas Homoki
Die Herzogin von Chicago (concert) (Kálmán) 22-30 ΔεκΔΟ: János Kovács
Der feurige Engel (Prokofiev) 19 Ιαν-10 ΙούλΔΟ: Henrik Nanasi; Π: Benedict Andrews
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 22 Ιαν-19 ΦεβΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Andreas Homoki
Xerxes (Handel) 1 Φεβ-11 ΑπρΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Stefan Herheim
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Φεβ-10 ΜάιΔΟ: Henrik Nanasi / Kristiina Poska; Π: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Ali Baba und die 40 Räuber (Akyol) 21 Φεβ-2 ΑπρΔΟ: Kristiina Poska; Π: Matthias Davids
Clivia (Dostal) 8 Μάρ-7 ΙούλΔΟ: Kai Tietje; Π: Stefan Huber
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 29 Μάρ-30 ΑπρΔΟ: Nicholas Milton; Π: Thilo Reinhardt
Carmen (Bizet) 9 Απρ-9 ΙούνΔΟ: Henrik Nanasi; Π: Sebastian Baumgarten
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 2 Μάι-13 ΙούνΔΟ: Henrik Nanasi; Π: Barrie Kosky
Castor et Pollux (Rameau) 11 Μάι-12 ΙούλΔΟ: Christian Curnyn; Π: Barrie Kosky
La traviata (Verdi) 23 Μάι-4 ΙούλΔΟ: NN; Π: Hans Neuenfels
Die Soldaten (Zimmermann,B) 15 Ιούν-9 ΙούλΔΟ: Gabriel Feltz; Π: Calixto Bieito
Die schöne Helena (Offenbach) 11 Οκτ-1 ΦεβΔΟ: Henrik Nánási; Π: Barrie Kosky
Das Gespenst von Canterville (Lange) 2 Νοέμ-26 ΔεκΔΟ: Kristiina Poska; Π: Jasmina Hadziahmetovic
Don Giovanni (Mozart) 30 Νοέμ-11 ΙούλΔΟ: Henrik Nánási; Π: Herbert Fritsch
Arizona Lady (concert) (Kálmán) 21-30 ΔεκΔΟ: Kai Tietje
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 30 Ιαν-10 ΑπρΔΟ: Adam Benzwi; Π: Barrie Kosky, Adam Benzwi, Pavel B Jiracek
Gianni Schicchi (Puccini) 1 Μάρ-8 ΙούλΔΟ: Henrik Nánási; Π: Calixto Bieito
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 Μάρ-8 ΙούλΔΟ: Henrik Nánási; Π: Calixto Bieito
María de Buenos Aires (concert) (Piazzolla) 20-22 ΜάρΔΟ: Per Arne Glorvigen
Moses und Aron (Schoenberg,A) 19 Απρ-7 ΙούλΔΟ: Vladimir Jurowski; Π: Barrie Kosky
Lucio Silla (concert) (Mozart) 9-13 ΜάιΔΟ: Kristiina Poska
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 31 Μάι-9 ΙούλΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Lydia Steier
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
I masnadieri (concert) (Verdi) 26 ΦεβΔΟ: Felix Krieger
Berlin, Staatsoper im Schiller Theater  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 14 Σεπτ-10 ΟκτΔΟ: Massimo Zanetti; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Vertrauenssache (Krenek) 21 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Günther Albers; Π: Neco Çelik
Die Zarenbraut (Rimsky-Korsakov) 3 Οκτ-1 ΝοέμΔΟ: Daniel Barenboim / Alexander Vitlin; Π: Dmitri Tcherniakov
Wozzeck (Berg) 4-12 ΟκτΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Andrea Breth
Don Giovanni (Mozart) 18 Οκτ-3 ΝοέμΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Claus Guth
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 25 Οκτ-17 ΝοέμΔΟ: Vinzenz Weissenburger; Π: Eva-Maria Weiss
La traviata (Verdi) 6 Νοέμ-4 ΜάρΔΟ: Domingo Hindoyan; Π: Peter Mussbach
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Νοέμ-8 ΜάρΔΟ: Wolfram-Maria Märtig; Π: August Everding
La finta giardiniera (Mozart) 28 Νοέμ-5 ΔεκΔΟ: Christopher Moulds; Π: Hans Neuenfels
Il trovatore (Verdi) 29 Νοέμ-22 ΔεκΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Philipp Stölzl
Rotkäppchen (Aperghis) 30 Νοέμ-22 ΔεκΠ: Annika Haller
Der fliegende Holländer (Wagner) 12-29 ΔεκΔΟ: Daniel Harding; Π: Philipp Stölzl(original), Mara Kurotschka(revival)
La bohème (Puccini) 20 Δεκ-19 ΙανΔΟ: Josep Caballé-Domenech; Π: Lindy Hume
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 21 Δεκ-12 ΙανΔΟ: Günther Albers; Π: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Ιαν-7 ΦεβΔΟ: Michele Rovetta; Π: Ruth Berghaus
Katja Kabanowa (Janáček) 25 Ιαν-16 ΦεβΔΟ: Simon Rattle; Π: Andrea Breth
Lezioni di tenebra (Ronchetti) 30 Ιαν-29 ΙούνΔΟ: Max Renne; Π: Reyna Bruns
Salome (Strauss) 2-13 ΦεβΔΟ: Zubin Mehta; Π: Harry Kupfer
Aida (Verdi) 15-22 ΦεβΔΟ: Zubin Mehta; Π: Pet Halmen
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 Φεβ-8 ΜάρΔΟ: Ursula Stigloher; Π: Neco Çelik
Tosca (Puccini) 28 Φεβ-1 ΙούνΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Carl Riha
Rein Gold (Stemann) 9-29 ΜάρΔΟ: Markus Poschner; Π: Nicolas Stemann
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Christopher Moulds; Π: Thomas Langhoff
Die Blinden (Dittrich) 30 Μάρ-11 ΑπρΔΟ: Diego Martín Etxebarría; Π: Thomas Goerge
Die Verwandlung (Dittrich) 30 Μάρ-11 ΑπρΔΟ: Diego Martín Etxebarría; Π: Thomas Goerge
Tannhäuser (Wagner) 12-27 ΑπρΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Sasha Waltz
Simon Boccanegra (Verdi) 13-17 ΑπρΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Federico Tiezzi
Le vin herbé (Martin,F) 22-26 ΑπρΔΟ: Franck Ollu; Π: Katie Mitchell, Joseph W Alford
Rappresentazione di anima e di corpo (Cavalieri) 4-11 ΜάιΔΟ: René Jacobs; Π: Achim Freyer, Tilman Hecker
Dido and Aeneas (Purcell) 6-17 ΜάιΔΟ: Christopher Moulds; Π: Sasha Waltz
Punch and Judy (Birtwistle) 16-31 ΜάιΔΟ: Christopher Moulds; Π: Derek Gimpel
Don Carlos (Verdi) 18-30 ΜάιΔΟ: Massimo Zanetti; Π: Philipp Himmelmann
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 6-25 ΙούνΔΟ: Wayne Marshall; Π: Vincent Boussard
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 7-11 ΙούνΔΟ: Marc Minkowski; Π: Jürgen Flimm, Gudrun Hartmann
Lohengrin (Sciarrino) 14-21 ΙούνΔΟ: Michele Rovetta; Π: Ingo Kerkhof
Neither (Feldman) 22-29 ΙούνΔΟ: François-Xavier Roth; Π: Katie Mitchell
Aschemond oder The Fairy Queen (Oehring) 23-28 ΙούνΔΟ: Michael Boder / Benjamin Bayl; Π: Claus Guth
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Die Hexen von Eastwick (Rowe) 20 Σεπτ-29 ΙούνΔΟ: William Ward Murta; Π: Jens Göbel
Giovanna d'Arco (Verdi) 12 Οκτ-29 ΙανΔΟ: Alexander Kalajdzic; Π: Sabine Hartmannshenn
The Last Five Years (Brown) 22 Οκτ-12 ΜάιΔΟ: William Ward Murta; Π: Thomas Winter
Così fan tutte (Mozart) 7 Δεκ-27 ΑπρΔΟ: Alexander Kalajdzic; Π: Julia Hölscher
Symphony 9 (concert) (Beethoven) 24-26 ΙανΔΟ: Alexander Kalajdzic
Tosca (Puccini) 22 Φεβ-27 ΙούνΔΟ: Alexander Kalajdzic; Π: Sebastian Bauer
Ringetje (Wagner) 15 Μάρ-29 ΙούνΔΟ: Merijn van Driesten; Π: Lotte de Beer
Medea (Cherubini) 4 Μάι-20 ΙούνΔΟ: Elisa Gogou; Π: Florian Lutz
The Rape of Lucretia (Britten) 24 Μάι-2 ΙούλΔΟ: Elisa Gogou; Π: Andrea Schwalbach
A Midsummer Night's Dream (concert) (Mendelssohn) 5-7 ΣεπτΔΟ: Alexander Kalajdzic
Bonnie und Clyde (Wildhorn) 7+ Σεπτ
Madama Butterfly (Puccini) 27+ Σεπτ
La cenerentola (Rossini) 8+ Νοέμ
Culinaria (Various) 21+ Νοέμ
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 17+ Ιαν
Hamlet (Thomas,A) 28+ Φεβ
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 20+ Μάρ
Dächer. Plätze. Wege. Leute. (Kampe) 29+ ΑπρΠ: Ivan Bazak
Xerxes (Handel) 3+ Μάι
Tannhäuser (Wagner) 31+ Μάι
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 28 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Ekaterina Klewitz; Π: Jens Kerbel
Written on Skin (Benjamin) 29 Σεπτ-5 ΔεκΔΟ: Hendrik Vestmann / Thomas Wise; Π: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
Dido and Aeneas (Purcell) 1 ΝοέμΔΟ: Thomas Wise; Π: Mark Daniel Hirsch
Tosca (Puccini) 3 Νοέμ-27 ΜάρΔΟ: Hendrik Vestmann / Stefan Blunier / Johannes Pell; Π: Philipp Kochheim
Pinocchios Abenteuer (Dove) 1 Δεκ-29 ΜάρΔΟ: Johannes Pell; Π: Martin Duncan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-20 ΔεκΔΟ: Johannes Pell; Π: Franziska Severin(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Aida (Verdi) 16 Φεβ-29 ΙούνΔΟ: Will Humburg / Stefan Blunier; Π: Dietrich W Hilsdorf
Die Bremer Stadtmusikanten (Gladkov) 8 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Ekaterina Klewitz; Π: Bärbel Stenzenberger
Der Traum ein Leben (Braunfels) 30 Μάρ-30 ΜάιΔΟ: Will Humburg; Π: Jürgen Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Απρ-8 ΙούνΔΟ: Hendrik Vestmann; Π: Jürgen Rose
Thaïs (Massenet) 18 Μάι-27 ΙούνΔΟ: Stefan Blunier / Thomas Wise; Π: Francisco Negrín
Das Kind und der Zauberspuk (Ravel) 24 ΜάιΔΟ: Ekaterina Klewitz; Π: Jens Kerbel
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Frauen am Rande des Nervenzusammenbruchs (Yazbek) 8-9 ΦεβΔΟ: Ferdinand von Seebach; Π: Stefan Huber
Carmen (Bizet) 11-13 ΑπρΔΟ: Marc Niemann; Π: Matthias Oldag
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
La traviata (Verdi) 10-25 ΑύγΔΟ: Alexander Joël; Π: Walter Sutcliffe
Parsifal (Wagner) 5 Οκτ-25 ΜάιΔΟ: Alexander Joel; Π: Yona Kim
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 12 Οκτ-21 ΝοέμΔΟ: Georg Menskes; Π: Detlef Soelter
Salome (Strauss) 20 Οκτ-16 ΝοέμΔΟ: Alexander Joel; Π: Michael Simon
Die Reise des Edgar Allan Poe (Argento) 30 Νοέμ-21 ΜάρΔΟ: Sebastian Beckedorf; Π: Thaddeus Strassberger
Aida (Verdi) 8 Δεκ-18 ΙανΔΟ: Alexander Joel; Π: Konstanze Lauterbach
Così fan tutte (Mozart) 13 Δεκ-12 ΜάρΔΟ: Alexander Joel / Sebastian Beckedorf; Π: Lotte de Beer
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Δεκ-25 ΙούνΔΟ: Ann-Katrin Stöcker; Π: Aniara Amos
Anna Karenina (Hubay) 15 Φεβ-28 ΜάιΔΟ: Sebastian Beckedorf; Π: Philipp Kochheim
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 Μάρ-5 ΙούνΔΟ: Christopher Hein; Π: Alfonso Romero Mora
Vivier (Nikodijević) 15 Μάι-4 ΙούνΔΟ: Sebastian Beckedorf; Π: Lotte de Beer
Farnace (Vivaldi) 16-31 ΜάιΔΟ: Rudolf Schneider; Π: Roland Schwab
West Side Story (Bernstein) 6-23 ΙούλΔΟ: Georg Menskes; Π: Philipp Kochheim
Bremen, Theater Bremen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 Σεπτ-14 ΜάρΔΟ: Markus Poschner / Clemens Heil; Π: Sebastian Baumgarten
Der Freischütz (Weber) 21 Σεπτ-20 ΔεκΔΟ: Daniel Mayr; Π: Sebastian Baumgarten
Orlando furioso (Vivaldi) 12 Οκτ-25 ΔεκΔΟ: Olof Boman; Π: Anna-Sophie Mahler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 18 Οκτ-9 ΑπρΔΟ: Daniel Mayr; Π: Benedikt von Peter
La traviata (Verdi) 24 Νοέμ-21 ΙούνΔΟ: Clemens Heil; Π: Benedikt von Peter
Woyzeck (Waits) 16 Δεκ-4 ΦεβΔΟ: Tobias Vethake; Π: Klaus Schumacher
La bohème (Puccini) 26 Ιαν-8 ΙούλΔΟ: Markus Poschner; Π: Benedikt von Peter
Tosca (Puccini) 8 Μάρ-8 ΙούνΔΟ: Clemens Heil; Π: Vera Nemirova
Juliette (Martinů) 29 Μάρ-24 ΜάιΔΟ: Clemens Heil; Π: John Fulljames
Così fan tutte (Mozart) 6 Ιούν-12 ΙούλΔΟ: Clemens Heil; Π: Laurent Chétouane
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
Der Mann, der seine Frau mit einem Hut verwechselte (Nyman) 17 Σεπτ-27 ΟκτΔΟ: Hartmut Brüsch; Π: Martin Philipp
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2 Νοέμ-9 ΦεβΔΟ: Stefan Veselka; Π: Christian von Götz
Otello (Verdi) 25 Δεκ-5 ΜάρΔΟ: Stephan Tetzlaff; Π: Bruno Berger-Gorski
Gräfin Mariza (Kálmán) 15 Φεβ-15 ΙούνΔΟ: Hartmut Brüsch; Π: Ansgar Weigner
Kommilitonen! (Davies,PM) 29 Μάρ-19 ΜάιΔΟ: Stephan Tetzlaff; Π: Ulrich Mokrusch
Der Freischütz (Weber) 10 Μάι-29 ΙούνΔΟ: Stefan Veselka; Π: Andrej Woron
Der gewaltige Hahnrei (Goldschmidt) 21 Ιούν-13 ΙούλΔΟ: Stephan Tetzlaff; Π: Hinrich Horstkotte
Chemnitz, Städtische Theater Chemnitz  / 
Le grand macabre (Ligeti) 28 Σεπτ-18 ΙανΔΟ: Frank Beermann; Π: Walter Sutcliffe
Aida (John,E) 3 Οκτ-12 ΔεκΔΟ: Heiko Lippmann / Tom Bitterlich; Π: Matthias Winter
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13-15 ΟκτΔΟ: Tom Bitterlich; Π: Sabine Sterken
My Fair Lady (Loewe) 25 Οκτ-7 ΜάρΔΟ: Heinz Meißner; Π: Michael Heinicke
Das Feuerwerk (Burkhard) 2 Νοέμ-4 ΙούλΔΟ: Tom Bitterlich / Thomas-Michael Gribow; Π: Karl Absenger
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Νοέμ-30 ΜάρΔΟ: Frank Beermann; Π: Dominik Wilgenbus
Don Giovanni (Mozart) 30 Νοέμ-24 ΜάιΔΟ: Felix Bender; Π: Michael Heinicke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-22 ΔεκΔΟ: Felix Bender / Arnaud Arbet; Π: Steffen Piontek
Die schweigsame Frau (Strauss) 13 Δεκ-21 ΑπρΔΟ: Frank Beermann; Π: Gerd Heinz
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 5-7 ΙανΔΟ: Tom Bitterlich; Π: Sabine Sterken
Don Carlos (Verdi) 1 Φεβ-4 ΜάιΔΟ: Frank Beermann; Π: Helen Malkowsky
Norma (Bellini) 8 Μάρ-3 ΙούνΔΟ: Felix Bender; Π: Christopher Alden
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 1 Απρ-24 ΜάιΔΟ: Felix Bender; Π: Michael Heinicke
Tannhäuser (Wagner) 18 ΑπρΔΟ: Frank Beermann; Π: Michael Heinicke
Tristan und Isolde (Wagner) 19 ΑπρΔΟ: Frank Beermann; Π: Michael Heinicke
Funny Girl (Styne) 3 Μάι-13 ΙούνΔΟ: Tom Bitterlich; Π: Stefan Huber
Der Mond (Orff) 7 Ιούν-12 ΙούλΔΟ: Arnaud Arbet; Π: Holger Pototzki
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Der Liebestrank (Donizetti) 21 Σεπτ-11 ΦεβΔΟ: Anna-Sophie Brüning / Lorenzo Da Rio; Π: Jean Renshaw
Dorian Gray (Fister) 29 Σεπτ-14 ΝοέμΔΟ: Roland Fister; Π: Bodo Busse
Ein Maskenball (Verdi) 26 Οκτ-29 ΙανΔΟ: Roland Kluttig; Π: Volker Vogel
Madama Butterfly (Puccini) 10-16 ΝοέμΔΟ: Roland Kluttig; Π: Magdolna Parditka, Alexandra Szemeredy
Die lustige Witwe (Lehár) 7 Δεκ-6 ΑπρΔΟ: Roland Fister; Π: François De Carpentries
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10-26 ΙανΔΟ: Roland Kluttig; Π: Konstanze Lauterbach
Lohengrin (Wagner) 23 Φεβ-16 ΙούλΔΟ: Roland Kluttig; Π: Carlos Wagner
Lohengrin (Sciarrino) 15-22 ΜάρΔΟ: Roland Kluttig; Π: Bodo Busse
Im weißen Rößl (Benatzky) 29 Μάρ-26 ΙούνΔΟ: Lorenzo Da Rio; Π: Tobias Materna
Pelleas und Melisande (Debussy) 19 Απρ-1 ΙούλΔΟ: Roland Kluttig; Π: Jakob Peters-Messer
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 10 Μάι-15 ΙούλΔΟ: Roland Fister; Π: Pascale-Sabine Chevroton
Orpheus und Eurydike (Gluck) 22 Ιούν-17 ΙούλΔΟ: Anna-Sophie Brüning; Π: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Savîtrî (Holst) 22 Ιούν-17 ΙούλΔΟ: Anna-Sophie Brüning; Π: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 Σεπτ-22 ΔεκΔΟ: Evan Christ; Π: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 28 Σεπτ-20 ΔεκΔΟ: Evan Christ; Π: Ralf Nürnberger
Carmen (Bizet) 11 Οκτ-19 ΙανΔΟ: Marc Niemann; Π: Matthias Oldag
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20 Οκτ-12 ΔεκΔΟ: Evan Christ; Π: Hauke Tesch
Voss (Meale) 22 ΟκτΔΟ: Bo-Kyoung Kim; Π: Martin Schüler
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 22 Νοέμ-16 ΦεβΔΟ: Marc Niemann; Π: Jo Fabian
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-26 ΔεκΔΟ: Marc Niemann; Π: Martin Schüler
Madame Pompadour (Fall) 31 Δεκ-15 ΦεβΔΟ: Marc Niemann; Π: Bernd Mottl
Peer Gynt (Egk) 25 Ιαν-3 ΜάιΔΟ: Evan Christ; Π: Martin Schüler
Götterdämmerung (Wagner) 2 Φεβ-16 ΜάρΔΟ: Evan Christ; Π: Martin Schüler
Wie einst im Mai (Kollo) 21-27 ΜάρΔΟ: Frank Bernard; Π: Matthias Winter
La traviata (Verdi) 29 Μάρ-22 ΙούνΔΟ: Evan Christ; Π: Manfred Schweigkofler
Orfeo ed Euridice (Gluck) 17 Απρ-20 ΜάιΔΟ: Marc Niemann; Π: Martin Schüler
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
La sonnambula (Bellini) 21 Σεπτ-30 ΝοέμΔΟ: Elias Grandy; Π: John Dew
Der Liebestrank (Donizetti) 28 Σεπτ-23 ΙανΔΟ: Elias Grandy; Π: Michael Schulz
Wozzeck (Berg) 27 Οκτ-18 ΙανΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: John Dew
Wozzeck (Gurlitt) 27 Οκτ-18 ΙανΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: John Dew
La traviata (Verdi) 7 Δεκ-16 ΜάιΔΟ: Elias Grandy / Anna Skryleva; Π: John Dew
La bohème (Puccini) 14 Δεκ-11 ΙανΔΟ: Elias Grandy; Π: John Dew
Tristan und Isolde (Wagner) 25 Ιαν-8 ΜάιΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: John Dew
The Turn of the Screw (Britten) 15-19 ΦεβΔΟ: Michael Cook; Π: Lothar Krause
Otello (Verdi) 15 Μάρ-3 ΙούλΔΟ: Anna Skryleva; Π: Gerhard Hess
Parsifal (Wagner) 13-18 ΑπρΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: John Dew
Der Mantel (Puccini) 1 Ιούν-11 ΙούλΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: John Dew
Gianni Schicchi (Puccini) 1 Ιούν-11 ΙούλΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: John Dew
Schwester Angelica (Puccini) 1 Ιούν-11 ΙούλΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: John Dew
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 14 Σεπτ-11 ΜάιΔΟ: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; Π: Jana Eimer
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Σεπτ-3 ΝοέμΔΟ: Wolfgang Kluge; Π: Johannes Zametzer
Norma (Bellini) 4 Οκτ-18 ΑπρΔΟ: Daniel Carlberg; Π: André Bücker
Esclarmonde (Massenet) 1 Δεκ-1 ΙούνΔΟ: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; Π: Roman Hovenbitzer
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 7 Δεκ-14 ΜάρΔΟ: Antony Hermus
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 18 Ιαν-9 ΜάιΔΟ: Wolfgang Kluge; Π: Wolfgang Dosch
Lady Macbeth von Mtsensk (Shostakovich) 23 Μάρ-15 ΙούνΔΟ: Antony Hermus; Π: Hinrich Horstkotte
Tosca (Puccini) 17 Μάι-28 ΙούνΔΟ: Antony Hermus; Π: Hans Peter Cloos
Casanova (Kanyar) 4-6 ΙούλΔΟ: Daniel Carlberg; Π: Christian von Götz
Die Walküre (Wagner) 27+ Σεπτ
Das Rheingold (Wagner) 30+ Ιαν
Das Rheingold (Wagner) 13 Μάι
Die Walküre (Wagner) 14 Μάι
Siegfried (Wagner) 15 Μάι
Götterdämmerung (Wagner) 17 Μάι
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Il trovatore (Verdi) 28 Αύγ-28 ΣεπτΔΟ: Matthias Wegele; Π: Dirk Schmeding
Carmen (Bizet) 4 Σεπτ-16 ΝοέμΔΟ: Lutz Rademacher; Π: Kay Metzger
West Side Story (Bernstein) 13 Σεπτ-19 ΜάιΔΟ: Matthias Wegele; Π: Kay Metzger
Tristan und Isolde (Wagner) 5 Οκτ-1 ΝοέμΔΟ: Lutz Rademacher; Π: Kay Metzger
Gianni Schicchi (Puccini) 18 Οκτ-28 ΜάρΔΟ: Lutz Rademacher; Π: Ernö Weil
Il tabarro (Puccini) 18 Οκτ-28 ΜάρΔΟ: Lutz Rademacher; Π: Ernö Weil
Suor Angelica (Puccini) 18 Οκτ-28 ΜάρΔΟ: Lutz Rademacher; Π: Ernö Weil
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Νοέμ-25 ΔεκΔΟ: Lutz Rademacher; Π: Thomas Mittmann
Wiener Blut (Strauss,J) 6 Δεκ-30 ΜάιΔΟ: Matthias Wegele; Π: Holger Pototzki
Jenůfa (Janáček) 21 Φεβ-18 ΙούνΔΟ: Lutz Rademacher; Π: Dirk Schmeding
Written on Skin (Benjamin) 11 Απρ-24 ΜάιΔΟ: Lutz Rademacher; Π: Kay Metzger
L'elisir d'amore (Donizetti) 6-11 ΙούνΔΟ: Matthias Wegele; Π: Christian Poewe
Dortmund, Theater Dortmund-Opernhaus  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 Σεπτ-26 ΔεκΔΟ: Jac van Steen / Motonori Kobayashi; Π: Mariame Clément
Don Carlos (Verdi) 29 Σεπτ-8 ΔεκΔΟ: Gabriel Feltz; Π: Jens Daniel Herzog
Anatevka (Bock) 19 Οκτ-24 ΙανΔΟ: Philipp Armbruster; Π: Johannes Schmid
Der unglaubliche Spotz (Svoboda,M) 27 Οκτ-22 ΔεκΔΟ: Michael Hönes; Π: Ronny Jakubaschk
Tannhäuser (Wagner) 1 Δεκ-11 ΜάιΔΟ: Gabriel Feltz; Π: Kay Voges
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 11 Ιαν-4 ΜάιΔΟ: Motonori Kobayashi; Π: Thomas Enzinger
Carmen (Bizet) 1 Φεβ-5 ΙούλΔΟ: Gabriel Feltz / Philipp Armbruster; Π: Katharina Thoma
Der kleine Barbier (Rossini) 23 Φεβ-6 ΑπρΔΟ: Michael Hönes; Π: Ronny Jakubaschk
Aschenputtel (Rossini) 22 Μάρ-3 ΙούλΔΟ: Motonori Kobayashi / Philipp Armbruster; Π: Erik Petersen
Die Jahreszeiten (Haydn) 27 Απρ-21 ΙούνΔΟ: Motonori Kobayashi; Π: Jens Daniel Herzog
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 17 Μάι-4 ΙούλΔΟ: Motonori Kobayashi / Philipp Armbruster; Π: Jens Daniel Herzog
Das Geheimnis der schwarzen Spinne (Weir) 2-3 ΙούλΔΟ: Michael Hönes; Π: Alexander Becker
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Giuditta (Lehár) 14 Σεπτ-28 ΜάιΔΟ: Christian Garbosnik; Π: Robert Lehmeier
Pariser Leben (Offenbach) 19 Σεπτ-29 ΝοέμΔΟ: Ernst Theis / Christoph Lichdi; Π: Jasmin Solfaghari
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 21 Σεπτ-22 ΙούνΔΟ: Andreas Schüller / Christoph Lichdi; Π: Jasmin Solfaghari
Gasparone (Millöcker) 25 Σεπτ-20 ΙούνΔΟ: Christoph Lichdi / Christian Garbosnik; Π: Matthias Oldag
Hello, Dolly! (Herman) 28 Σεπτ-8 ΝοέμΔΟ: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Π: Winfried Schneider
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Οκτ-20 ΑπρΔΟ: Peter Christian Feigel / Ernst Theis / Christian Garbosnik; Π: Axel Koehler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-22 ΔεκΔΟ: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; Π: Jasmin Solfaghari
Kiss me, Kate (Porter) 1 Μάρ-1 ΙούνΔΟ: Peter Christian Feigel; Π: Holger Hauer
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 Μάρ-13 ΙούνΔΟ: Peter Christian Feigel / Ernst Theis; Π: Peter Kube
My Fair Lady (Loewe) 5 Απρ-8 ΙούνΔΟ: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die verkaufte Braut (Smetana) 2 Μάι-6 ΙούνΔΟ: Andreas Schüller; Π: Arne Böge
Evita (Lloyd Webber) 27 Ιούν-12 ΙούλΔΟ: Peter Christian Feigel; Π: Winfried Schneider
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Αύγ-13 ΟκτΔΟ: Josep Caballé-Domenech; Π: David Mouchtar-Samorai
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 Αύγ-2 ΙούλΔΟ: Constantin Trinks; Π: Florentine Klepper
La cenerentola (Rossini) 29 Αύγ-20 ΟκτΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Steffen Piontek
Die Zauberflöte (Mozart) 3 Σεπτ-21 ΑπρΔΟ: Henrik Nanasi; Π: Achim Freyer
King Arthur (Purcell) 13 Σεπτ-3 ΔεκΔΟ: Felice Venanzoni; Π: Tilmann Köhler
Macbeth (Verdi) 14 Σεπτ-4 ΟκτΔΟ: Paolo Arrivabeni; Π: Philipp Himmelmann
La juive (Halévy) 15-29 ΣεπτΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Jossi Wieler
Carmen (Bizet) 28 Σεπτ-25 ΑπρΔΟ: Josep Caballé-Domenech; Π: Axel Koehler
Der Rosenkavalier (Strauss) 3-10 ΟκτΔΟ: Christian Thielemann; Π: Uwe Eric Laufenberg
Tannhäuser (Wagner) 31 Οκτ-17 ΝοέμΔΟ: Constantin Trinks; Π: Peter Konwitschny
La bohème (Puccini) 2 Νοέμ-1 ΙούλΔΟ: Julian Kovatchev; Π: Christine Mielitz
Rigoletto (Verdi) 6 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Nikolaus Lehnhoff
Tristan und Isolde (Wagner) 16 Νοέμ-14 ΔεκΔΟ: Asher Fisch; Π: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-20 ΔεκΔΟ: Constantin Trinks; Π: Katharina Thalbach
Madama Butterfly (Puccini) 16 Δεκ-2 ΙανΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Annette Jahns
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Δεκ-16 ΙανΔΟ: Alexander Joel; Π: Jérôme Savary
La traviata (Verdi) 4-21 ΙανΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Andreas Homoki
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Ιαν-4 ΙούλΔΟ: Josep Caballé-Domenech / Matteo Beltrami; Π: Grischa Asagaroff
Elektra (Strauss) 19 Ιαν-29 ΙούνΔΟ: Christian Thielemann; Π: Barbara Frey
Svanda Dudák (Weinberger) 24 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Constantin Trinks; Π: Axel Koehler
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 Φεβ-2 ΑπρΔΟ: Mikhail Agrest; Π: Christine Mielitz
Guntram (concert) (Strauss) 23 Φεβ-2 ΜάρΔΟ: Omer Meir Wellber
Idomeneo re di Creta (Mozart) 27 Φεβ-14 ΜάρΔΟ: Julia Jones; Π: Michael Schulz
Ariadne auf Naxos (Strauss) 9 Μάρ-18 ΑπρΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Marco Arturo Marelli
Salome (Strauss) 21-27 ΜάρΔΟ: Cornelius Meister; Π: Peter Mussbach
Così fan tutte (Mozart) 22 Μάρ-12 ΙούνΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Andreas Kriegenburg
L'impresario delle Canarie (Martini,G) 6 Απρ-1 ΙούνΔΟ: Felice Venanzoni; Π: Axel Koehler
Alcina (Handel) 28 Απρ-7 ΙούνΔΟ: Rainer Mühlbach; Π: Jan Philipp Gloger
Jakub Flugelbunt (Srnka) 4-14 ΜάιΔΟ: Tomáš Hanus; Π: Heike Maria Jenor
Prinz Bussel (Wulff-Woesten) 23 Μάι-3 ΙούνΔΟ: Johannes Wulff-Woesten; Π: Valentina Simeonova
Simon Boccanegra (Verdi) 30 Μάι-15 ΙούνΔΟ: Christian Thielemann / Paolo Arrivabeni; Π: Jan Philipp Gloger
Feuersnot (Strauss) 7-10 ΙούνΔΟ: Stefan Klingele
Turandot (Puccini) 16 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Andreas Homoki
Karl May (Tsangaris) 20 Ιούν-5 ΙούλΔΟ: Erik Nielsen; Π: Manfred Weiß
Duisburg, Deutsche Oper am Rhein  / 
Don Giovanni (Mozart) 20 Σεπτ-21 ΙούνΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Karoline Gruber
Arche Noah (Britten) 21 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Karoline Philippi; Π: Volker Böhm
La traviata (Verdi) 8 Οκτ-8 ΔεκΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Andreas Homoki
Peter Grimes (Britten) 26 Οκτ-1 ΝοέμΔΟ: Wen-Pin Chien; Π: Immo Karaman
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 27 Νοέμ-25 ΙούνΔΟ: Ville Enckelmann / Christoph Stöcker; Π: Barbara Klimo
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-23 ΔεκΔΟ: Christoph Altstaedt; Π: Andreas Meyer-Hanno
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Δεκ-12 ΙούνΔΟ: Axel Kober / Wen-Pin Chien; Π: Barrie Kosky
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4-24 ΙανΔΟ: Wen-Pin Chien; Π: András Fricsay
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 14 Φεβ-31 ΜάιΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Johannes Schmid
Tosca (Puccini) 8 Μάρ-27 ΜάιΔΟ: Enrico Dovico; Π: Dietrich Hilsdorf
Der Ring an einem Abend (Wagner) 26 Μάρ-9 ΑπρΔΟ: Axel Kober
Norma (Bellini) 10-21 ΑπρΔΟ: Giordano Bellincampi; Π: Werner Schroeter
Die Walküre (Wagner) 19 Απρ-4 ΜάιΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Kurt Horres
Pagliacci (Leoncavallo) 25 Απρ-17 ΜάιΔΟ: Enrico Dovico; Π: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 Απρ-17 ΜάιΔΟ: Enrico Dovico; Π: Christof Loy
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 8 Μάι-19 ΙούνΔΟ: Patrick Francis Chestnut; Π: Joan Anton Rechi
Lohengrin (Wagner) 24 Μάι-15 ΙούνΔΟ: Axel Kober; Π: Sabine Hartmannshenn
Gegen die Wand (Vollmer) 20-29 ΙούνΔΟ: Wen-Pin Chien; Π: Gregor Horres
Death in Venice (Britten) 3-6 ΙούλΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Immo Karaman
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
Elektra (Strauss) 11-15 ΣεπτΔΟ: Axel Kober; Π: Christof Nel
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 14-29 ΣεπτΔΟ: Ville Enckelmann / Christoph Stöcker; Π: Barbara Klimo
Luisa Miller (Verdi) 28 Σεπτ-2 ΝοέμΔΟ: Giordano Bellincampi; Π: Carlos Wagner
Carmen (Bizet) 1 Οκτ-20 ΔεκΔΟ: Wen-Pin Chien; Π: Carlos Wagner
Tosca (Puccini) 20 Οκτ-28 ΔεκΔΟ: Enrico Dovico; Π: Dietrich Hilsdorf
Billy Budd (Britten) 8-21 ΝοέμΔΟ: Peter Hirsch; Π: Immo Karaman
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Νοέμ-19 ΦεβΔΟ: Christoph Altstaedt; Π: Andreas Meyer-Hanno
The Turn of the Screw (Britten) 22 Νοέμ-8 ΔεκΔΟ: Wen-Pin Chien; Π: Immo Karaman
Peter Grimes (Britten) 24-29 ΝοέμΔΟ: Wen-Pin Chien; Π: Immo Karaman
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 7 Δεκ-26 ΑπρΔΟ: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; Π: Joan Anton Rechi
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 10 Δεκ-18 ΜάιΔΟ: Christoph Stöcker; Π: Svenja Tiedt
Don Giovanni (Mozart) 5-31 ΙανΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Karoline Gruber
Lohengrin (Wagner) 18 Ιαν-16 ΦεβΔΟ: Axel Kober; Π: Sabine Hartmannshenn
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Φεβ-2 ΙούλΔΟ: Christoph Altstaedt; Π: Michael Hampe
La traviata (Verdi) 22 Φεβ-4 ΙούλΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Andreas Homoki
Der Rosenkavalier (Strauss) 1-16 ΜάρΔΟ: Axel Kober; Π: Otto Schenk
Der Ring an einem Abend (Wagner) 29 ΜάρΔΟ: Axel Kober
Werther (Massenet) 25 Απρ-5 ΙούλΔΟ: Christoph Altstaedt; Π: Joan Anton Rechi
Norma (Bellini) 2 Μάι-8 ΙούνΔΟ: Giordano Bellincampi; Π: Werner Schroeter
Death in Venice (Britten) 14-29 ΙούνΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Immo Karaman
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 27 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Johannes Schmid
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 5 Οκτ-29 ΜάρΔΟ: Carlos Domínguez-Nieto; Π: Tobias Rott
Der Bettelstudent (Millöcker) 7 Δεκ-27 ΦεβΔΟ: Carlos Domínguez-Nieto; Π: Wolfgang Quetes
I puritani (Bellini) 15 Φεβ-4 ΜάιΔΟ: Leo McFall; Π: Bernd-Dieter Müller
Rigoletto (Verdi) 10 Μάι-13 ΙούνΔΟ: Philippe Bach; Π: Ansgar Haag
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Don Carlos (Verdi) 21 ΣεπτΔΟ: Manlio Benzi; Π: Stefano Poda
Gräfin Mariza (Kálmán) 25 Σεπτ-1 ΦεβΔΟ: Johannes Pell; Π: Guy Montavon
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 10 Οκτ-8 ΦεβΔΟ: Samuel Bächli; Π: Bettina Lell
Die Schatzinsel (Schwemmer) 16 ΟκτΔΟ: Johannes Pell; Π: Eva-Maria Abelein
Der Ring an einem Abend (Wagner) 22 Οκτ-1 ΝοέμΔΟ: Samuel Bächli; Π: Christian Georg Fuchs
Anatevka (Bock) 2 Νοέμ-9 ΜάρΔΟ: Francesco Bottigliero; Π: Michael Heinicke
Evita (Lloyd Webber) 9 Νοέμ-17 ΜάρΔΟ: Francesco Bottigliero; Π: Nicole Claudia Weber
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 20 ΝοέμΔΟ: Samuel Bächli; Π: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Νοέμ-28 ΔεκΔΟ: Francesco Bottigliero; Π: Lutz Schwarz
Carmen (Bizet) 30 Νοέμ-19 ΙανΔΟ: Joel Revzen / Johannes Pell; Π: Bernard Uzan
La cenerentola (Rossini) 21 Δεκ-7 ΦεβΔΟ: Samuel Bächli; Π: Lynne Hockney
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 Φεβ-20 ΙούνΔΟ: Peter Feranec; Π: Hermann Schneider
Joseph Süß (Glanert) 22 Μάρ-21 ΙούνΔΟ: Samuel Bächli; Π: Guy Montavon
Boris Godunow (Musorgsky) 13 Απρ-18 ΜάιΔΟ: Samuel Bächli / Francesco Bottigliero; Π: Hank Irwin Kittel
Rufen Sie Herrn Plim! (Spoliansky) 8 Μάι-12 ΙούνΔΟ: Ralph Neubert; Π: Hank Irwin Kittel
Otello (Verdi) 24 Μάι-22 ΙούνΔΟ: Tyrone Paterson; Π: Guy Montavon
Essen, Aalto Theater  / 
Macbeth (Verdi) 19 Οκτ-4 ΔεκΔΟ: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; Π: David Hermann
Tristan und Isolde (Wagner) 10-23 ΝοέμΔΟ: Peter Schneider.cond; Π: Barrie Kosky
Werther (Massenet) 30 Νοέμ-5 ΑπρΔΟ: Sébastien Rouland, Yannis Pouspourikas; Π: Carlos Wagner
La bohème (Puccini) 6-29 ΔεκΔΟ: Yannis Pouspourikas; Π: Silviu Purcarete
Die Zauberflöte (Mozart) 8-27 ΔεκΔΟ: Yannis Pouspourikas; Π: Ezio Toffolutti
Fidelio (Beethoven) 26 Δεκ-17 ΙανΔΟ: Stefan Klingele; Π: Dietrich W Hilsdorf
La traviata (Verdi) 5-31 ΙανΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Josef Ernst Köpplinger
L'elisir d'amore (Donizetti) 16 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Andreas Baesler
Der fliegende Holländer (Wagner) 24 Ιαν-21 ΦεβΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 30 Ιαν-20 ΜάρΔΟ: Srboljub Dinic; Π: Michael Sturminger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13-23 ΦεβΔΟ: Wolfram-Maria Märtig; Π: Michael Sturminger
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 19 Φεβ-23 ΜάρΔΟ: Yannis Pouspourikas; Π: Johannes Schaaf
La straniera (Bellini) 2 Μάρ-13 ΑπρΔΟ: Josep Caballé-Domenech; Π: Christof Loy
Ariodante (Handel) 19 Απρ-18 ΙούνΔΟ: Matthew Halls; Π: Jim Lucassen
Jenůfa (Janáček) 24 Μάι-19 ΙούνΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 30 Μάι-5 ΙούλΔΟ: Yannis Pouspourikas; Π: Dietrich W Hilsdorf
Don Giovanni (Mozart) 15-28 ΙούνΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Stefan Herheim
Madama Butterfly (Puccini) 27 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Antony Hermus; Π: Tilman Knabe
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Sigurd der Drachentöter (Pape) 15 Σεπτ-11 ΝοέμΔΟ: Peter Geilich; Π: Markus Hertel
Madama Butterfly (Puccini) 28 Σεπτ-7 ΦεβΔΟ: Peter Sommerer; Π: Matthias Schönfeldt
Don Quichotte (Massenet) 26 Οκτ-19 ΔεκΔΟ: Peter Sommerer; Π: Markus Hertel
Ein Sommernachtstraum (Britten) 22 Φεβ-29 ΜάιΔΟ: Peter Sommerer; Π: Markus Hertel
Das Land des Lächelns (Lehár) 12 Απρ-10 ΙούλΔΟ: Mark Rohde; Π: Peter Grisebach
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 Ιούν-8 ΙούλΔΟ: Peter Sommerer; Π: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 1 Σεπτ-11 ΟκτΔΟ: Giuliano Carella; Π: Jens Daniel Herzog
Rusalka (Dvořák,A) 12 Σεπτ-28 ΙούνΔΟ: Sebastian Weigle / Johannes Debus; Π: Jim Lucassen
Idomeneo re di Creta (Mozart) 20 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Roland Böer; Π: Jan Philipp Gloger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 5 Οκτ-4 ΙανΔΟ: Sebastian Weigle / Hartmut Keil; Π: Brigitte Fassbaender
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Οκτ-29 ΔεκΔΟ: Sebastian Zierer / Hartmut Keil / Sebastian Weigle / Karsten Januschke; Π: Alfred Kirchner
Tannhäuser (Wagner) 19 Οκτ-9 ΝοέμΔΟ: Constantin Trinks; Π: Vera Nemirova
Ezio (Gluck) 10 Νοέμ-7 ΔεκΔΟ: Christian Curnyn; Π: Vincent Boussard
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 16 Νοέμ-15 ΔεκΔΟ: Constantinos Carydis; Π: Barrie Kosky
Dido and Aeneas (Purcell) 16 Νοέμ-15 ΔεκΔΟ: Constantinos Carydis; Π: Barrie Kosky
Oedipe (Enescu) 8 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Alexander Liebreich; Π: Hans Neuenfels
Tosca (Puccini) 11 Δεκ-26 ΙανΔΟ: Leo Hussain / Mark Shanahan; Π: Andreas Kriegenburg
The Tempest (Adès) 11 Ιαν-7 ΦεβΔΟ: Sian Edwards; Π: Keith Warner
Werther (Massenet) 15 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Maurizio Barbacini; Π: Willy Decker
Die Gespenstersonate (Reimann) 29 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Karsten Januschke; Π: Walter Sutcliffe
Falstaff (Verdi) 9 Φεβ-30 ΜάιΔΟ: Bertrand de Billy / Carlo Franci; Π: Keith Warner
Orlando furioso (Vivaldi) 12 Φεβ-14 ΜάρΔΟ: Felice Venanzoni; Π: David Bösch
Edgar (concert) (Puccini) 18 ΦεβΔΟ: Marc Soustrot
Daphne (Strauss) 28 Φεβ-22 ΜάρΔΟ: Stefan Blunier; Π: Claus Guth
Così fan tutte (Mozart) 7 Μάρ-10 ΙούνΔΟ: Hartmut Keil / Sebastian Zierer; Π: Christof Loy
La gazza ladra (Rossini) 30 Μάρ-4 ΜάιΔΟ: Henrik Nanasi; Π: David Alden
La fanciulla del West (Puccini) 5 Απρ-18 ΜάιΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Christof Loy
Tristan und Isolde (Wagner) 18 Απρ-10 ΜάιΔΟ: Constantinos Carydis; Π: Christof Nel
Don Giovanni (Mozart) 11 Μάι-27 ΙούνΔΟ: Sebastian Weigle / Karsten Januschke / Sebastian Zierer; Π: Christof Loy
Orpheus (Telemann) 25 Μάι-8 ΙούνΔΟ: Titus Engel; Π: Florentine Klepper
Tiefland (d'Albert) 31 Μάι-14 ΙούνΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Anselm Weber
Die Liebe der Danae (concert) (Strauss) 15-19 ΙούνΔΟ: Sebastian Weigle
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 22 Ιούν-12 ΙούλΔΟ: Paul Daniel; Π: Eva-Maria Höckmayr
Der goldene Drache (Eötvös) 29 Ιούν-11 ΙούλΔΟ: Péter Eötvös / Hartmut Keil; Π: Elisabeth Stöppler
Die Ausflüge des Herrn Broucek (Janáček) 5-13 ΙούλΔΟ: Johannes Debus; Π: Axel Weidauer
Freiberg, Theater Freiberg  / 
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 27 Σεπτ-24 ΝοέμΔΟ: Raoul Grüneis; Π: Arila Siegert
My Fair Lady (Loewe) 6 Οκτ-31 ΔεκΔΟ: Jürgen Pöckel; Π: Hans Ellerfeld
Tannhäuser (Wagner) 15-27 ΟκτΔΟ: Jan Michael Horstmann; Π: Ralf-Peter Schulze
Gräfin Mariza (Kálmán) 2 Νοέμ-28 ΙανΔΟ: Raoul Grüneis; Π: Manfred Straube
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 Δεκ-28 ΦεβΔΟ: Raoul Grüneis; Π: Ralf-Peter Schulze
Der Rosenkavalier (Strauss) 15 Μάρ-27 ΑπρΔΟ: Raoul Grüneis; Π: Sebastian Ritschel
Don Pasquale (Donizetti) 10-13 Μάι
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 7-21 ΙούνΔΟ: Raoul Grüneis; Π: Manfred Straube
Im weißen Rößl (Benatzky) 23-26 Αύγ
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 Οκτ-7 ΦεβΔΟ: Gerhard Markson; Π: Frank Hilbrich
Nabucco (Verdi) 10 Οκτ-12 ΙανΔΟ: Johannes Knapp / Fabrice Bollon; Π: Michael Sturm
I vespri siciliani (Verdi) 2 Νοέμ-16 ΦεβΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Michael Sturm
Oscar und die Dame in Rosa (Bollon) 5 Ιαν-21 ΜάρΔΟ: David Parry; Π: Clemens Bechtel
Tannhäuser (Wagner) 22 Φεβ-23 ΜάρΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Eva-Maria Höckmayr
Gegen die Wand (Vollmer) 29 Μάρ-12 ΙούλΔΟ: Bernhard Epstein; Π: Michael Sturm
Der Mantel (Puccini) 26 Απρ-19 ΙούνΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Jörg Behr
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 26 Απρ-19 ΙούνΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Jörg Behr
Das geopferte Leben (Parra) 27-31 ΜάιΔΟ: Peter Tilling; Π: Vera Nemirova
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Cabaret (Kander) 15 Σεπτ-2 ΜάιΔΟ: Wolfgang Wilger; Π: Sandra Wissmann
L'italiana in Algeri (Rossini) 28 Σεπτ-25 ΔεκΔΟ: Valtteri Rauhalammi; Π: David Hermann
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 Οκτ-29 ΝοέμΔΟ: Rasmus Baumann; Π: Philipp Harnoncourt
Don Quichotte (Massenet) 7 Δεκ-15 ΦεβΔΟ: Valtteri Rauhalammi; Π: Elisabeth Stöppler
La bohème (Puccini) 11-18 ΙανΔΟ: Rasmus Baumann; Π: Michael Schulz
Stadt der 1000 Feuer (Augst) 21-28 ΦεβΠ: Oliver Augst, John Birke
Jenůfa (Janáček) 22 Μάρ-14 ΙούνΔΟ: Rasmus Baumann; Π: Michael Schulz
Das Land des Lächelns (concert) (Lehár) 30 Μάρ-15 ΙούνΔΟ: Bernhard Stengel
Simon das Findelkind (Zebeljan) 26 Απρ-7 ΙούνΔΟ: Valtteri Rauhalammi; Π: NN
Albert Herring (Britten) 4 Μάι-5 ΙούλΔΟ: Valtteri Rauhalammi; Π: Thomas Weber-Schallauer
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 22 ΙούνΔΟ: Rasmus Baumann; Π: Dietrich Hilsdorf
Gera, Bühnen der Stadt Gera  / 
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13 ΟκτΔΟ: Takahiro Nagasaki / Miao Liu; Π: Cornelia Poppe
Carmen (Bizet) 23 Οκτ-15 ΝοέμΔΟ: Jens Troester; Π: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 ΟκτΔΟ: Jens Troester; Π: Sabine Schramm
Du bist ich (Simons) 8 Νοέμ-29 ΔεκΔΟ: Jens Troester; Π: Götz Hellriegel
Messa da Requiem (Verdi) 13-14 ΝοέμΔΟ: Laurent Wagner
Babytalk (Zaufke) 30 Νοέμ-17 ΑπρΔΟ: Thomas Wicklein / Takahiro Nagasaki; Π: Cornelia Poppe
La bohème (Puccini) 7 Δεκ-30 ΜάρΔΟ: Laurent Wagner; Π: Anthony Pilavachi
Werther (Massenet) 25 ΙανΔΟ: Laurent Wagner; Π: Roland Schwab
Anatevka (Bock) 19 Φεβ-14 ΜάρΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Matthias Winter
Peter Grimes (Britten) 21 Μάρ-9 ΜάιΔΟ: Laurent Wagner; Π: Kay Kuntze
Die lustige Witwe (Lehár) 25 Μάρ-6 ΙούλΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Roland Schwab
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 28 Μάρ-27 ΙούνΔΟ: Peter Aderhold; Π: Kay Kuntze
Ball im Savoy (Abraham) 15 ΙούνΔΟ: Tobias Engeli; Π: Wolfgang Dosch
Nuit des hommes (Nørgård) 28 Ιούν-19 ΙούλΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Kay Kuntze
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Σεπτ-16 ΦεβΔΟ: Florian Ziemen; Π: Helmut Polixa
Die oberen Zehntausend (Kerker) 30 Νοέμ-30 ΜάιΔΟ: Florian Ziemen; Π: Roman Hovenbitzer
Idomeneo re di Creta (Mozart) 18 Ιαν-27 ΑπρΔΟ: Michael Hofstetter; Π: Nigel Lowery
Cabaret (Kander) 8 Φεβ-4 ΙούλΔΟ: Andreas Kowalewitz / Wolfgang Wels; Π: Cathérine Miville
Mirandolina (Martinů) 30 Μάρ-6 ΙούλΔΟ: Michael Hofstetter; Π: Andriy Zholdak
Die Eroberung von Granada (Arrieta) 24 Μάι-11 ΙούλΔΟ: Jan Hoffmann; Π: Cathérine Miville
Requiem (Mozart) 20-22 ΙούνΔΟ: Michael Hofstetter; Π: Christof Nel
Goerlitz, Theater Goerlitz  / 
My Fair Lady (Loewe) 1 Σεπτ-3 ΑπρΔΟ: Manuel Pujol; Π: Egon Baumgarten
Anatevka (Bock) 11 Οκτ-18 ΑπρΔΟ: Manuel Pujol; Π: Sebastian Ritschel
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 12 Οκτ-9 ΙούνΔΟ: Ulrich Kern; Π: Rebekka Stanzel
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 22 Νοέμ-21 ΙανΔΟ: Olga Dribas; Π: Claus Kiesewetter
Tannhäuser (Binder) 23 Νοέμ-15 ΙούνΔΟ: Ulrich Kern; Π: Klaus Arauner
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Δεκ-13 ΙούλΔΟ: Andrea Sanguineti; Π: Sebastian Ritschel
Salon Pitzelberger (Offenbach) 13 Φεβ-8 ΙούνΔΟ: Manuel Pujol; Π: Rita Schaller
Jenůfa (Janáček) 2 Μάι-1 ΙούνΔΟ: Andrea Sanguineti; Π: Klaus Arauner
Sweeney Todd (Sondheim) 10-29 ΙούνΔΟ: Ulrich Kern; Π: Sebastian Ritschel
Orpheus und Euridike (Gluck) 3-19 ΙούλΔΟ: Steffan Claußner; Π: Sebastian Ritschel
Hagen, Theater Hagen  / 
Carmen (Bizet) 13 Σεπτ-3 ΝοέμΔΟ: Florian Ludwig; Π: Anthony Pilavachi
Das Feuerwerk (Burkhard) 28 Σεπτ-28 ΦεβΔΟ: Steffen Müller-Gabriel; Π: Nicola Glück
Don Pasquale (Donizetti) 16 Νοέμ-2 ΜάρΔΟ: David Marlow; Π: Annette Wolf
Lola rennt (Vollmer) 8 Μάρ-3 ΙούλΔΟ: David Marlow; Π: Norbert Hilchenbach
Don Quichotte (Massenet) 26 Απρ-22 ΙούνΔΟ: Florian Ludwig; Π: Gregor Horres
Otello (Verdi) 7 Ιούν-2 ΙούλΔΟ: Florian Ludwig; Π: NN
Halle, Oper Halle  / 
Martha (Flotow) 15 Σεπτ-5 ΟκτΔΟ: Kay Stromberg; Π: Michael McCaffery
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Σεπτ-27 ΟκτΔΟ: Ingo Martin Stadtmüller; Π: Fred Bernd
Sky Disc (Humet) 2 Οκτ-24 ΝοέμΔΟ: Andreas Henning; Π: G H Seebach
Nabucco (Verdi) 9 Οκτ-5 ΑπρΔΟ: Andreas Henning; Π: Christian Schuller
Macbeth (Verdi) 11 ΟκτΔΟ: Andreas Henning; Π: Axel Koehler
Almira (Handel) 17 Νοέμ-12 ΑπρΔΟ: Andreas Spering; Π: Axel Koehler
My Fair Lady (Loewe) 22 Νοέμ-2 ΜάρΔΟ: Ingo Martin Stadtmüller / Kay Stromberg; Π: Karl Absenger
Schahrazade (Sekles) 30 Νοέμ-29 ΙούνΔΟ: Josep Caballé Domenech; Π: Axel Koehler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-23 ΔεκΔΟ: Robbert van Steijn; Π: Matthias Hüstebeck
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Ιαν-3 ΜάιΔΟ: Andreas Henning; Π: Axel Koehler
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 31 Ιαν-11 ΑπρΔΟ: Katrin Wittrisch / Tino Fiebig; Π: Heike Hanefeld
Das Rheingold (Wagner) 14 ΦεβΔΟ: Andreas Henning; Π: Hansgünther Heyme
Die Walküre (Wagner) 16 ΦεβΔΟ: Andreas Henning; Π: Hansgünther Heyme
Siegfried (Wagner) 21 ΦεβΔΟ: Andreas Henning; Π: Hansgünther Heyme
Götterdämmerung (Wagner) 23 ΦεβΔΟ: Andreas Henning; Π: Hansgünther Heyme
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9 Μάι-20 ΙούνΔΟ: Robbert van Steijn / Christian Schuller; Π: Christian Schuller
Der Vampyr (Marschner) 3-12 ΙούλΔΟ: Josep Caballé Domenech; Π: Wolf Widder
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Die Italienerin in Algier (Rossini) 30 Οκτ-28 ΦεβΔΟ: Fabian Dobler; Π: Andreas Franz
Der scharlachrote Buchstabe (Kroll) 9 Απρ-8 ΙούνΔΟ: Fabian Dobler; Π: Michael Bogdanov
Hamburg, Opernloft  / 
Tolomeo (Handel) 9 Αύγ-17 ΙανΔΟ: Markus Bruker; Π: Inken Rahardt
Figaros Hochzeit (Mozart) 10 Αύγ-11 ΑπρΔΟ: Markus Bruker; Π: Inken Rahardt
La traviata (Verdi) 23 Αύγ-25 ΑπρΔΟ: Markus Bruker; Π: Rainer Holzapfel
Tosca (Puccini) 30 Αύγ-12 Απρ
Tristan und Isolde (Wagner) 30 Αύγ-5 ΑπρΔΟ: Markus Bruker; Π: Sebastian Ritschel
Manon (Massenet) 21 Σεπτ
Carmen (Bizet) 30 Δεκ-24 Απρ
Der fliegende Holländer (Wagner) 9 Ιαν-29 Μάρ
Der Freischütz (Weber) 13 Φεβ-27 Μάρ
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 28 Φεβ-3 Απρ
Così fan tutte (Mozart) 23 Απρ
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
Der Meister und Margarita (Höller) 14 Σεπτ-4 ΟκτΔΟ: Marcus Bosch; Π: Jochen Biganzoli
La traviata (Verdi) 20 Σεπτ-10 ΑπρΔΟ: Alexander Joel; Π: Johannes Erath
Otello (Verdi) 29 Σεπτ-5 ΟκτΔΟ: Henrik Nanasi; Π: August Everding
La battaglia di Legnano (Verdi) 20 Οκτ-20 ΝοέμΔΟ: Simone Young; Π: David Alden
I due Foscari (Verdi) 27 Οκτ-21 ΝοέμΔΟ: Simone Young; Π: David Alden
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 10-28 ΝοέμΔΟ: Simone Young; Π: David Alden
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-19 ΝοέμΔΟ: Axel Kober; Π: Christian Stückl
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Νοέμ-25 ΔεκΔΟ: Constantin Trinks; Π: Achim Freyer
Peter Grimes (Britten) 24 Νοέμ-5 ΔεκΔΟ: Simone Young; Π: Sabine Hartmannshenn
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 Νοέμ-4 ΔεκΔΟ: Nicholas Carter; Π: Sandra Leupold
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-21 ΔεκΔΟ: Nicholas Carter; Π: Peter Beauvais
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-31 ΔεκΔΟ: Alexander Soddy; Π: Hans Hollmann
Lohengrin (Wagner) 22 Δεκ-12 ΙανΔΟ: Simone Young; Π: Peter Konwitschny
Madama Butterfly (Puccini) 3 Ιαν-19 ΑπρΔΟ: Carlo Montanaro; Π: Vincent Boussard
Carmen (Bizet) 19 Ιαν-12 ΦεβΔΟ: Alexander Soddy; Π: Jens Daniel Herzog
Rigoletto (Verdi) 21 Ιαν-1 ΙούνΔΟ: Ivan Repušić; Π: Andreas Homoki
Manon Lescaut (Puccini) 1-14 ΦεβΔΟ: Matthias Foremny; Π: Philipp Himmelmann
Zwerg Nase (Hogarth) 2-23 ΦεβΔΟ: Benjamin Gordon; Π: Nicola Panzer
Fidelio (Beethoven) 8-22 ΦεβΔΟ: Jun Märkl; Π: Hans Neuenfels
Don Giovanni (Mozart) 11 Φεβ-26 ΙούνΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Doris Dörrie
Il turco in Italia (Rossini) 20 Φεβ-4 ΜάρΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Christof Loy
Das schlaue Füchslein (Janáček) 9 Μάρ-5 ΑπρΔΟ: Lawrence Foster; Π: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 11 Μάρ-25 ΙούνΔΟ: Nicholas Carter; Π: Marco Arturo Marelli
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 26 Μάρ-3 ΑπρΔΟ: Pietro Rizzo
La bohème (Puccini) 2-12 ΑπρΔΟ: Matthias Foremny; Π: Guy Joosten
Salome (Strauss) 11-25 ΑπρΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Willy Decker
Fürst Igor (Borodin) 21-30 ΑπρΔΟ: Christian Arming; Π: David Pountney
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-8 ΜάιΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Gilbert Deflo
Lear (Reimann) 4-17 ΜάιΔΟ: Simone Young; Π: Karoline Gruber
Almira (Handel) 25 Μάι-19 ΙούνΔΟ: Alessandro de Marchi; Π: Jetske Mijnssen
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Μάι-9 ΙούνΔΟ: Joana Mallwitz; Π: Jean-Pierre Ponnelle
Arabella (Strauss) 30 Μάι-13 ΙούνΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Sven-Eric Bechtolf
Katja Kabanova (Janáček) 5-24 ΙούνΔΟ: Lothar Zagrosek; Π: Willy Decker
Orontea (Cesti) 5-13 ΙούλΔΟ: Nicholas Carter; Π: Anja Krietsch
Hannover, Niedersächsische Staatstheater  / 
L'opera seria (Gassmann) 24 Αύγ-8 ΣεπτΔΟ: Mark Rohde; Π: Michiel Dijkema
Ein Maskenball (Verdi) 14 Σεπτ-13 ΙούνΔΟ: Mark Rohde; Π: Olivier Tambosi
Rigoletto (Verdi) 17 Σεπτ-8 ΝοέμΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Karsten Wiegand
Carmen (Bizet) 29 Σεπτ-14 ΔεκΔΟ: Anja Bihlmaier; Π: Monique Wagemakers
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 13 Οκτ-19 ΙούλΔΟ: Karen Kamensek; Π: Olivier Tambosi
Street Scene (Weill) 30 Οκτ-5 ΦεβΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Bernd Mottl
La bohème (Puccini) 17 Νοέμ-5 ΙανΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Chris Alexander
Kiss me, Kate (Porter) 27 Νοέμ-25 ΙανΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Bernd Mottl
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-28 ΔεκΔΟ: Anja Bihlmaier; Π: Steffen Tiggele(original), Charles Ebert(revival)
Pagliacci (Leoncavallo) 10 Ιαν-5 ΑπρΔΟ: Karen Kamensek; Π: Philipp Himmelmann
Cavalleria rusticana (Mascagni) 10 Ιαν-5 ΑπρΔΟ: Karen Kamensek; Π: Philipp Himmelmann
Così fan tutte (Mozart) 15 Ιαν-6 ΑπρΔΟ: Siegmund Weinmeister; Π: Alexander Charim
Don Carlos (Verdi) 24 Ιαν-9 ΦεβΔΟ: Mark Rohde; Π: Christof Nel
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Φεβ-10 ΑπρΔΟ: Anja Bihlmaier; Π: Elisabeth Stöppler
La traviata (Verdi) 2 Μάρ-8 ΑπρΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Benedikt von Peter
Die Schöne und das Tier (Grétry) 13 Μάρ-19 ΙούνΔΟ: Anja Bihlmaier; Π: Zuzana Masaryk
Ein Sommernachtstraum (Britten) 29 Μάρ-3 ΙούλΔΟ: Karen Kamensek; Π: Michiel Dijkema
My Fair Lady (Loewe) 24 Απρ-18 ΜάιΔΟ: Siegmund Weinmeister; Π: Bernd Mottl
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 14 Μάι-2 ΙούλΔΟ: Kaling Khouw; Π: Markus Michael Tschubert
Don Giovanni (Mozart) 17 Μάι-25 ΙούλΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Benedikt von Peter
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 30 Μάι-13 ΙούλΔΟ: Anja Bihlmaier; Π: Ingo Kerkhof
Castor et Pollux (Rameau) 28 Ιούν-22 ΙούλΔΟ: Howard Arman; Π: Alexander Charim
Madama Butterfly (Puccini) 6-23 ΙούλΔΟ: Mark Rohde; Π: Peter Brenner
Heidelberg, Theater der Stadt Heidelberg  / 
Tosca (Puccini) 14 Σεπτ-16 ΦεβΔΟ: Yordan Kamdzhalov / Dietger Holm / Gad Kadosh; Π: Andrea Schwalbach
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 24 Σεπτ-13 ΟκτΔΟ: Róbert Farkas; Π: Nadja Loschky
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 Οκτ-25 ΙανΔΟ: Gad Kadosh; Π: Antoine Uitdehaag
Iphigenie auf Tauris (Traetta) 15 Δεκ-13 ΦεβΔΟ: Wolfgang Katschner; Π: Rudolf Frey
Un ballo in maschera (Verdi) 23 Ιαν-13 ΙούλΔΟ: Dietger Holm / Gad Kadosh; Π: Yona Kim
Rumor (Jost) 21 Μάρ-18 ΜάιΔΟ: Yordan Kamdzhalov; Π: Lorenzo Fioroni
Così fan tutte (Mozart) 10 Μάι-2 ΙούλΔΟ: Yordan Kamdzhalov; Π: Nadja Loschky
Akhnaten (Glass) 6 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Dietger Holm / Róbert Farkas; Π: Nanine Linning
My Fair Lady (Loewe) 5 Ιούλ-1 ΑύγΔΟ: Dietger Holm; Π: Andrea Schwalbach
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 6 Οκτ-10 ΝοέμΔΟ: Timo Handschuh; Π: Matthias Kaiser
Hello, Dolly! (Herman) 19 Νοέμ-6 ΦεβΔΟ: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Π: Winfried Schneider
Otello (Verdi) 3 Απρ-12 ΙούλΔΟ: Roger Epple; Π: Niklaus Helbling
Hellerau, KunstForumHellerau  / 
Weiße Rose (concert) (Zimmermann,U) 5 ΟκτΔΟ: Dominik Beykirch
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Falstaff (Verdi) 21 Σεπτ-14 ΜάρΔΟ: Werner Seitzer; Π: Ansgar Weigner
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 1 Οκτ-31 ΔεκΔΟ: Achim Falkenhausen; Π: Wolfgang Quetes
Der fliegende Holländer (Wagner) 3 Οκτ-29 ΙανΔΟ: Werner Seitzer; Π: Karsten Barthold
Noah und die Flut (Britten) 19 Οκτ-23 ΝοέμΔΟ: Achim Falkenhausen; Π: Sascha Mink
Peter Grimes (Britten) 9 Νοέμ-19 ΑπρΔΟ: Leif Klinkhardt; Π: Frank Van Laecke
Iphigenia in Aulis (concert) (Gluck) 25-26 ΙανΔΟ: Werner Seitzer
La cage aux folles (Herman) 15 Φεβ-20 ΙούλΔΟ: Leif Klinkhardt; Π: Katja Buhl
Der Zarewitsch (Lehár) 22 Μάρ-11 ΙούλΔΟ: Daniel Stratievsky; Π: Klaus-Dieter Köhler
Fidelio (Beethoven) 17 Μάι-13 ΙούλΔΟ: Werner Seitzer
Hof, Theater Hof  / 
Aida (Verdi) 20 Σεπτ-25 ΔεκΔΟ: Arn Goerke; Π: Klaus Kusenberg
La cage aux folles (Herman) 25 Οκτ-16 ΜάρΔΟ: Ivo Hentschel; Π: Reinhardt Friese
Frau Luna (Lincke) 20 Δεκ-25 ΜάιΔΟ: Roland Vieweg; Π: Karsten Jesgarz
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 14 Μάρ-16 ΙούλΔΟ: Ivo Hentschel; Π: Peter Kupke
Fräulein Julie (Bibalo) 27 Απρ-21 ΙούνΔΟ: Roland Vieweg; Π: Uwe Drechsel
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 Ιούν-19 ΙούλΔΟ: Arn Goerke; Π: François De Carpentries
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Regina (Lortzing) 21 Σεπτ-27 ΔεκΔΟ: Uwe Sandner; Π: Hansgünther Heyme
Aida (John,E) 29 Σεπτ-19 ΑπρΔΟ: Markus Bieringer; Π: Johannes Reitmeier
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 26 Οκτ-25 ΜάιΔΟ: Rodrigo Tomillo; Π: Reto Lang
Da kommt noch wer (Vaage) 2 Νοέμ-25 ΙανΔΟ: Markus Bieringer; Π: Bruno Berger-Gorski
Ein Mond aus kochender Milch (Kerger) 2 Νοέμ-25 ΙανΔΟ: Markus Bieringer; Π: Bruno Berger-Gorski
Viva la Mamma (Donizetti) 21 Δεκ-13 ΙούνΔΟ: Rodrigo Tomillo; Π: Anatol Preissler
Iphigenia in Aulis (Gluck) 22 Φεβ-3 ΜάιΔΟ: Markus Bieringer; Π: Benjamin Schad
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 6 Απρ-4 ΙούλΔΟ: Uwe Sandner; Π: Urs Häberli
Manon Lescaut (Puccini) 17 Μάι-10 ΙούλΔΟ: Uwe Sandner; Π: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
West Side Story (Bernstein) 14 Ιούν-13 ΙούλΔΟ: Markus Bieringer; Π: Cusch Jung
Karlsruhe, Badisches Staatstheater  / 
Peter Grimes (Britten) 15 Σεπτ-30 ΝοέμΔΟ: Justin Brown; Π: Christopher Alden
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 21 Σεπτ-17 ΙανΔΟ: Johannes Willig; Π: Pavel Fieber
Die Regimentstochter (Donizetti) 3 Οκτ-27 ΝοέμΔΟ: Justus Thorau; Π: Aurelia Eggers
Ein Maskenball (Verdi) 12 Οκτ-27 ΙούνΔΟ: Johannes Willig / Christoph Gedschold; Π: Aron Stiehl
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 Οκτ-10 ΙανΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Achim Thorwald
Rigoletto (Verdi) 3 Νοέμ-9 ΜάρΔΟ: Johannes Willig; Π: Jim Lucassen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-28 ΔεκΔΟ: Ulrich Wagner; Π: Achim Thorwald
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Δεκ-5 ΙούλΔΟ: Justin Brown; Π: Lorenzo Fioroni
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Ιαν-28 ΙούνΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Ulrich Peters
Doctor Atomic (Adams) 25 Ιαν-25 ΜάιΔΟ: Johannes Willig; Π: Yuval Sharon
Tannhäuser (Wagner) 9 Φεβ-20 ΑπρΔΟ: Justin Brown; Π: Aron Stiehl
Riccardo Primo (Handel) 21-27 ΦεβΔΟ: Michael Hofstetter; Π: Benjamin Lazar
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 23 Φεβ-23 ΑπρΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Annette Weber
Rinaldo (Handel) 1 ΜάρΔΟ: Wolfgang Katschner
Die Passagierin (Weinberg) 21 Μάρ-16 ΜάιΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Holger Müller-Brandes
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 27 Απρ-12 ΙούλΔΟ: Justin Brown; Π: Tobias Kratzer
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 14 Ιούν-22 ΙούλΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Tobias Heyder
Die Nachtigall (Stravinsky) 14 Ιούν-22 ΙούλΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Tim Plegge
Boris Godunow (Musorgsky) 19-26 ΙούλΔΟ: Justin Brown; Π: David Hermann
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Tosca (Puccini) 21 Σεπτ-19 ΑπρΔΟ: Yoel Gamzou / Patrik Ringborg; Π: Adriana Altaras
La bohème (Puccini) 27 Σεπτ-31 ΙανΔΟ: Alexander Hannemann / Thomas Rimes; Π: Philipp Kochheim
The Turn of the Screw (Britten) 4-27 ΟκτΔΟ: Alexander Hannemann; Π: Paul Esterházy
Samson und Dalila (concert) (Saint-Saëns) 12 Οκτ-17 ΝοέμΔΟ: Yoel Gamzou
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Νοέμ-11 ΙούλΔΟ: Patrik Ringborg / Yoel Gamzou / Alexander Hannemann; Π: Volker Schmalöer
Saul (Handel) 14 Δεκ-27 ΜάρΔΟ: Jörg Halubek; Π: Katharina Thoma
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Δεκ-4 ΙανΔΟ: Patrik Ringborg; Π: Elmar Gehlen
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 1 Φεβ-13 ΙούλΔΟ: Marco Zeiser Celesti; Π: Patrick Schlösser
Die Zauberflöte (Mozart) 7 Φεβ-4 ΜάιΔΟ: Alexander Hannemann / Xin Tan; Π: Katharina Thoma
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 Μάρ-5 ΙούνΔΟ: Alexander Hannemann; Π: Stephan Müller
La Voix humaine (Poulenc) 1 Μάρ-5 ΙούνΔΟ: Alexander Hannemann; Π: Stephan Müller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 24 Μάι-28 ΙούνΔΟ: Patrik Ringborg; Π: Michael Schulz
Rigoletto (Verdi) 5-12 ΙούλΔΟ: Yoel Gamzou; Π: Sonja Trebes
Genevieve de Brabant (Satie) 11 ΙούλΔΟ: Alexander Hannemann; Π: Lisa Marie Küssner
Der Diktator (Krenek) 11-24 ΙούλΔΟ: Alexander Hannemann; Π: Lisa Marie Küssner
Kiel, Theater Kiel  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Σεπτ-29 ΔεκΔΟ: Michael Nündel; Π: Jörg Diekneite
La traviata (Verdi) 14 Σεπτ-27 ΔεκΔΟ: Leo Siberski; Π: Uwe Schwarz
Jenůfa (Janáček) 28 Σεπτ-3 ΜάιΔΟ: Leo Siberski; Π: Arila Siegert
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 9 Νοέμ-15 ΜάιΔΟ: Michael Nündel / Moritz Caffier; Π: Michiel Dijkema
Madama Butterfly (Puccini) 14 Δεκ-18 ΜάιΔΟ: Leo Siberski; Π: Matthias von Stegmann
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Δεκ-26 ΙανΔΟ: Michael Nündel; Π: Daniel Karasek
Tristan und Isolde (Wagner) 25 Ιαν-13 ΙούνΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Daniel Karasek
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 15 Μάρ-29 ΙούνΔΟ: Leo Siberski; Π: Adriana Altaras
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 Μάι-28 ΙούνΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Roman Hovenbitzer
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
Der Freischütz (Weber) 21 Σεπτ-20 ΦεβΔΟ: Enrico Delamboye; Π: Philipp Kochheim
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Νοέμ-27 ΙούνΔΟ: Enrico Delamboye; Π: Cordula Däuper
Die Zauberflöte (Mozart) 5-29 ΔεκΔΟ: Enrico Delamboye; Π: Cordula Däuper(original), Inga Schulte(revival)
Die verkaufte Braut (Smetana) 18 Ιαν-26 ΜάιΔΟ: Joseph Bousso; Π: Thomas Münstermann
Abu Hassan (Weber) 8 Μάρ-10 ΜάιΔΟ: Karsten Huschke; Π: Doris Schumacher
Salome (Strauss) 22 Μάρ-29 ΙούνΔΟ: Enrico Delamboye; Π: Markus Dietze
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 Μάι-6 ΙούλΔΟ: Leslie Suganandarajah; Π: Beate Baron
Köln, Oper Köln  / 
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 14 Σεπτ-26 ΝοέμΔΟ: Rainer Mühlbach; Π: Eike Ecker
Tosca (Puccini) 15-28 ΣεπτΔΟ: Markus Stenz; Π: Thilo Reinhardt
Wozzeck (Berg) 29 Σεπτ-12 ΟκτΔΟ: Markus Stenz; Π: Ingo Kerkhof
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 20 Οκτ-3 ΝοέμΔΟ: Marc Piollet; Π: Dietrich W Hilsdorf
Alcina (Handel) 26 Οκτ-31 ΝοέμΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Ingo Kerkhof
Rigoletto (Verdi) 24 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Gerrit Prießnitz; Π: Katharina Thalbach
Musik (Langemann) 7-22 ΔεκΔΟ: Walter Kobéra; Π: Helene Hegemann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-26 ΔεκΔΟ: Markus Stenz; Π: Jürgen Rose
Die Fledermaus (concert) (Strauss,J) 29 Δεκ-4 ΙανΔΟ: Gerrit Prießnitz
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 17-31 ΙανΔΟ: Rainer Mühlbach; Π: Elena Tzavara
La forza del destino (Verdi) 18-26 ΙανΔΟ: Will Humburg; Π: Olivier Py
L'Artaserse (concert) (Vinci) 9 ΜάρΔΟ: Diego Fasolis
Schneewittchen (Lange) 13-27 ΜάρΔΟ: Rainer Mühlbach; Π: Elena Tzavara
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 16-23 ΜάρΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Tilman Knabe
Jakob Lenz (Rihm) 22 Μάρ-13 ΑπρΔΟ: Alejo Perez; Π: Beatrice Lachaussée
Winterreise (Schubert) 4 Απρ
Der Freischütz (Weber) 12-27 ΑπρΔΟ: Markus Stenz; Π: Viesturs Kairišs
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 26 Απρ-11 ΙούνΔΟ: Rainer Mühlbach
Tamerlano (concert) (Handel) 4 ΜάιΔΟ: Maxim Emelyanichev
Otello (Verdi) 18 Μάι-1 ΙούνΔΟ: Will Humburg; Π: Johannes Schaaf
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Andreas Schüller; Π: Bernd Mottl
Les Enfants Terribles (Glass) 25 ΙούνΔΟ: Rainer Mühlbach; Π: Anna Horn
Madama Butterfly (Puccini) 4-14 Σεπτ
Così fan tutte (Mozart) 28 Σεπτ-12 Οκτ
Leucippo (Hasse) 2-11 Οκτ
Jolanthe (concert) (Tchaikovsky,P) 17-19 Οκτ
Solaris (Glanert) 2-16 Νοέμ
Die Zauberflöte (Mozart) 6-26 Δεκ
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 7-13 Δεκ
Die lustige Witwe (concert) (Lehár) 31 Δεκ-4 Ιαν
Der Freischütz (Weber) 27 Φεβ-8 Μάρ
The Turn of the Screw (Britten) 22 Μάρ-5 Απρ
Ich wandte mich (Zimmermann,B) 27 Μάρ-6 Απρ
Il prigioniero (Dallapiccola) 27 Μάρ-6 Απρ
Arabella (Strauss) 25 Απρ-10 Μάι
La clemenza di Tito (Mozart) 9-24 Μάι
Carmen (Bizet) 23 Μάι-3 Ιούν
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 30 Μάι-16 Ιούν
Otello (Verdi) 14-27 Ιούν
Krefeld, Theater Krefeld  / 
Das Land des Lächelns (Lehár) 4 Οκτ-29 ΔεκΔΟ: Alexander Steinitz; Π: Jakob Peters-Messer
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 13 Οκτ-11 ΜάρΔΟ: Alexander Steinitz; Π: Andreas Baesler
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 Νοέμ-18 ΙανΔΟ: Andreas Fellner; Π: Reinhardt Friese
Manon (Massenet) 1 Μάρ-3 ΙούλΔΟ: Mihkel Kütson; Π: François De Carpentries
Don Giovanni (Mozart) 10 Μάι-5 ΙούλΔΟ: Alexander Steinitz; Π: Kobie van Rensburg
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Das Rheingold (Wagner) 22 Σεπτ-10 ΝοέμΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Rosamund Gilmore
Das Liebesverbot (Wagner) 29 Σεπτ-28 ΜάιΔΟ: Matthias Foremny / Jeremy Carnall; Π: Aron Stiehl
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 Οκτ-20 ΦεβΔΟ: Roland Seiffarth; Π: Franziska Severin
Die Zauberflöte (Mozart) 6 Οκτ-15 ΜάρΔΟ: Jeremy Carnall; Π: Ralf Nürnberger
Rigoletto (Verdi) 10 Οκτ-21 ΜάρΔΟ: Matthias Foremny; Π: Anthony Pilavachi
Nabucco (Verdi) 18 Οκτ-22 ΜάρΔΟ: Anthony Bramall; Π: Dietrich W Hilsdorf
Tosca (Puccini) 19 Οκτ-3 ΜάιΔΟ: Anthony Bramall; Π: Michiel Dijkema
Dornröschen (Humperdinck) 26 Οκτ-28 ΦεβΔΟ: Anthony Bramall
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 29 Οκτ-16 ΜάιΔΟ: Margherita Colombo; Π: Gundula Nowack
Frau Luna (Lincke) 31 Οκτ-31 ΔεκΔΟ: Stefan Diederich / Christoph-Johannes Eichhorn; Π: Dominik Wilgenbus
La traviata (Verdi) 2 Νοέμ-29 ΜάιΔΟ: NN; Π: Andreas Homoki
Der Wildschütz (Lortzing) 9 Νοέμ-2 ΦεβΔΟ: Stefan Diederich; Π: Volker Vogel
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 14 Νοέμ-18 ΙανΔΟ: Stefan Diederich; Π: Cusch Jung
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Νοέμ-4 ΑπρΔΟ: Roland Seiffarth; Π: Volker Vogel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-27 ΔεκΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Birgit Eckenweber
Die Walküre (Wagner) 7 Δεκ-11 ΙανΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Rosamund Gilmore
Pinocchio (Valtinoni) 11 Δεκ-8 ΜάιΠ: Gundula Nowack
La bohème (Puccini) 20 Δεκ-1 ΙανΔΟ: Matthias Foremny; Π: Peter Konwitschny
Elektra (Strauss) 12 Ιαν-31 ΜάιΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Peter Konwitschny
Der Ring für Kinder (Wagner) 8 Φεβ-22 ΙούνΔΟ: Stefan Diederich; Π: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 8 Φεβ-11 ΜάιΔΟ: Anthony Bramall; Π: Lindy Hume
Der Rosenkavalier (Strauss) 15 Φεβ-8 ΙούνΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Alfred Kirchner(original), Gundula Nowack(revival)
My Fair Lady (Loewe) 19 Φεβ-17 ΙούνΔΟ: Stefan Diederich / Frank-Michael Erben; Π: Karl Zugowski
Manon Lescaut (Puccini) 22 Φεβ-10 ΜάιΔΟ: Anthony Bramall; Π: Giancarlo Del Monaco
Der Graf von Monte Christo (Wildhorn) 27 Φεβ-29 ΜάιΔΟ: Stefan Diederich; Π: Cusch Jung
Requiem (Mozart) 8 Μάρ-22 ΙούνΔΟ: Jeremy Carnall
Die lustige Witwe (Lehár) 22 Μάρ-13 ΙούλΔΟ: Stefan Diederich / Georg Fritzsch; Π: Volker Vogel
Parsifal (Wagner) 30 Μάρ-18 ΑπρΔΟ: Ulf Schirmer / Anthony Bramall; Π: Roland Aeschlimann
The Rake's Progress (Stravinsky) 6 Απρ-18 ΜάιΔΟ: Anthony Bramall; Π: Damiano Michieletto
Die Feen (Wagner) 20 Απρ-27 ΙούνΔΟ: Matthias Foremny; Π: Renaud Doucet
Der Opernball (Heuberger) 10 Μάι-8 ΙούλΔΟ: Stefan Diederich; Π: Volker Vogel
Der Waffenschmied (Lortzing) 24 Μάι-15 ΙούνΔΟ: Stefan Diederich; Π: Stefan Petraschewsky
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 14-28 ΙούνΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Balázs Kovalik
Messa da Requiem (Verdi) 29 ΙούνΔΟ: Anthony Bramall
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 14 ΣεπτΔΟ: Margherita Colombo; Π: Gundula Nowack
Nabucco (Verdi) 21 Σεπτ-5 ΑπρΔΟ: Anthony Bramall; Π: Dietrich W Hilsdorf
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Σεπτ-28 ΔεκΔΟ: NN; Π: Volker Vogel
Die lustige Witwe (Lehár) 27 Σεπτ-22 ΦεβΔΟ: Stefan Diederich; Π: Volker Vogel
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 3 Οκτ-23 ΝοέμΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Balázs Kovalik
Tosca (Puccini) 4 Οκτ-3 ΜάιΔΟ: Anthony Bramall / Matthias Foremny; Π: Michiel Dijkema
Faust (Gounod) 11 Οκτ-4 ΙούνΔΟ: Anthony Bramall; Π: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Οκτ-19 ΑπρΔΟ: Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; Π: Ralf Nürnberger
Im weißen Rößl (Benatzky) 25 Οκτ-5 ΑπρΔΟ: NN; Π: Volker Vogel
Der Ring für Kinder (Wagner) 31 Οκτ-13 ΜάρΔΟ: Stefan Diederich; Π: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 1 Νοέμ-10 ΜάιΔΟ: Anthony Bramall; Π: Lindy Hume
My Fair Lady (Loewe) 7 Νοέμ-10 ΙούλΔΟ: NN; Π: Karl Zugowski
Aladdin und die Wunderlampe (Rota) 8 Νοέμ-1 ΦεβΔΟ: Johannes Pell; Π: Jasmin Solfaghari
The Rake's Progress (Stravinsky) 14 Νοέμ-8 ΜάιΔΟ: Anthony Bramall / Jeremy Carnall; Π: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 22 Νοέμ-31 ΙανΔΟ: Matthias Foremny; Π: Anthony Pilavachi
La traviata (Verdi) 5 Δεκ-4 ΑπρΔΟ: Jeremy Carnall; Π: Andreas Homoki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-17 ΔεκΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Birgit Eckenweber
La bohème (Puccini) 19 Δεκ-27 ΦεβΔΟ: Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; Π: Peter Konwitschny
Das Rheingold (Wagner) 11 Ιαν-28 ΜάιΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 18 Ιαν-29 ΜάιΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Rosamund Gilmore
Manon Lescaut (Puccini) 24 Ιαν-24 ΑπρΔΟ: Anthony Bramall; Π: Giancarlo Del Monaco
Das Liebesverbot (Wagner) 28 Φεβ-23 ΜάιΔΟ: Jeremy Carnall; Π: Aron Stiehl
Madama Butterfly (Puccini) 14 Μάρ-23 ΙούνΔΟ: Anthony Bramall; Π: Aron Stiehl
Parsifal (Wagner) 3 Απρ-22 ΜάιΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Roland Aeschlimann
Siegfried (Wagner) 12 Απρ-30 ΜάιΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Rosamund Gilmore
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 Απρ-8 ΙούλΔΟ: Stefan Diederich; Π: Franziska Severin
The Canterville Ghost (Getty) 9 Μάι-26 ΙούνΔΟ: Matthias Foremny; Π: Anthony Pilavachi
Pagliacci (Leoncavallo) 9 Μάι-26 ΙούνΔΟ: Matthias Foremny; Π: Anthony Pilavachi
Zar und Zimmermann (Lortzing) 29 Μάι-3 ΙούλΔΟ: Stefan Diederich; Π: Dominik Wilgenbus
Tannhäuser (Wagner) 31 Μάι-7 ΙούνΔΟ: Matthias Foremny
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 13 Ιούν-12 ΙούλΔΟ: NN; Π: Günter Lohse
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
Serse (Handel) 21 ΣεπτΔΟ: Wolfgang Katschner; Π: André Bücker
La clemenza di Tito (concert) (Gluck) 3 ΝοέμΔΟ: Werner Ehrhardt
La Dirindina (Scarlatti,D) 25-26 ΑπρΔΟ: Werner Ehrhardt; Π: Kay Link
La serva padrona (Pergolesi) 25-26 ΑπρΔΟ: Werner Ehrhardt; Π: Kay Link
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 24 ΜάιΠ: Jakop Ahlbom
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Der Mann von La Mancha (Leigh) 23 Αύγ-19 ΑπρΔΟ: Ludwig Pflanz; Π: Pascale-Sabine Chevroton
Idomeneo re di Creta (Mozart) 13 Σεπτ-21 ΝοέμΔΟ: Andreas Wolf; Π: Rosetta Cucchi
Siegfried für Kinder (Wagner) 22 Σεπτ-25 ΦεβΔΟ: Carl Augustin; Π: Sascha Mink
Tristan und Isolde (Wagner) 6 Οκτ-11 ΜάιΔΟ: Roman Brogli-Sacher; Π: Anthony Pilavachi
Thaïs (Massenet) 18 Οκτ-9 ΦεβΔΟ: Andreas Wolf; Π: Marc Adam
Don Carlos (Verdi) 8 Νοέμ-22 ΜάρΔΟ: Ryusuke Numajiri; Π: Sandra Leupold
Rigoletto für Jugendliche (Verdi) 9 Νοέμ-18 ΦεβΔΟ: Carl Augustin; Π: Sascha Mink
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 Δεκ-6 ΦεβΔΟ: Ludwig Pflanz; Π: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Ludwig Pflanz; Π: Herbert Adler
Der Wildschütz (Lortzing) 17 Ιαν-22 ΙούνΔΟ: Andreas Wolf; Π: Anthony Pilavachi
Armide (Gluck) 28 Φεβ-26 ΙούνΔΟ: Christoph Spering; Π: Michael Wallner
My Fair Lady (Loewe) 7 Μάρ-27 ΙούνΔΟ: Ludwig Pflanz; Π: Jürgen Pöckel
Madama Butterfly (Puccini) 21 Μάρ-13 ΙούνΔΟ: Ryusuke Numajiri; Π: Jürgen Pöckel
Der Zwerg (Zemlinsky) 18 Απρ-14 ΙούνΔΟ: Ryusuke Numajiri; Π: Bernd Reiner Krieger
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 18 Απρ-14 ΙούνΔΟ: Ryusuke Numajiri; Π: Bernd Reiner Krieger
La cenerentola (Rossini) 30 Μάι-28 ΙούνΔΟ: Ryusuke Numajiri; Π: Cordula Däuper
Venus in Africa (Antheil) 5-19 ΙούνΔΟ: Andreas Wolf; Π: Susanne Frey
The Brothers (Antheil) 5-19 ΙούνΔΟ: Andreas Wolf; Π: Susanne Frey
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Σεπτ-25 ΔεκΔΟ: Thomas Dorsch; Π: Hajo Fouquet
Zar und Zimmermann (Lortzing) 3 Οκτ-1 ΜάρΔΟ: Nezih Seckin; Π: Iris Ini Gerath
Werther (Massenet) 12 Δεκ-22 ΦεβΔΟ: Thomas Dorsch; Π: Friedrich von Mansberg
Max und Moritz (Hilsberg) 19 Ιαν-25 ΦεβΔΟ: Deborah Coombe; Π: Nilufar K Münzing
Carmina Burana (Orff) 8 Μάρ-11 ΙούνΔΟ: Thomas Dorsch / Joachim Vogelsänger / Henning Voss; Π: Hajo Fouquet
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Thomas Dorsch; Π: Iris Ini Gerath
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 14 Σεπτ-12 ΙανΔΟ: Michael Balke; Π: Karen Stone
Kiss me, Kate (Porter) 20 Σεπτ-26 ΙανΔΟ: Kimbo Ishii / Martin Wagner; Π: Walter Sutcliffe
Don Giovanni (Mozart) 22 Σεπτ-20 ΟκτΔΟ: Pawel Poplawski / Michael Balke; Π: Oliver Knopik
Der fliegende Holländer (Wagner) 10 ΟκτΔΟ: Hermann Dukek; Π: Lucas Simon
Macbeth (Verdi) 2 Νοέμ-27 ΑπρΔΟ: Kimbo Ishii; Π: Volker Lösch
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 16 Νοέμ-2 ΜάρΔΟ: Michael Balke; Π: Therese Schmidt
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Νοέμ-14 ΔεκΔΟ: Michael Balke; Π: Holger Pototzki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-30 ΔεκΔΟ: Michael Balke; Π: Karen Stone
Sweeney Todd (Sondheim) 18 Δεκ-30 ΜάιΔΟ: David Levi / Hermann Dukek; Π: Leonard Prinsloo
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25 Ιαν-31 ΜάιΔΟ: Michael Balke / Pawel Poplawski; Π: Christian von Götz
Der Rosenkavalier (Strauss) 22 Φεβ-10 ΜάιΔΟ: Kimbo Ishii / Michael Balke; Π: Olivia Fuchs
Otto (Handel) 15-22 ΜάρΔΟ: Stephan Schultz; Π: Arila Siegert
Die Geschichte vom Soldaten (Igor Strawinsky) 22 Μάρ-25 ΑπρΔΟ: Kimbo Ishii / Hermann Dukek; Π: Ulrich Schulz
Der Bettelstudent (Millöcker) 3-23 ΜάιΔΟ: Pawel Poplawski / Martin Wagner; Π: Nico Rabenald
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Mefistofele (Boito) 6 Σεπτ-20 ΦεβΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Lorenzo Fioroni
Macbeth (Verdi) 19 Σεπτ-29 ΙανΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Tatjana Gürbaca
Rinaldo (Handel) 31 Οκτ-8 ΑπρΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Tatjana Gürbaca
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10 Νοέμ-26 ΔεκΔΟ: Florian Csizmadia; Π: Johannes Erath
La traviata (Verdi) 11 Ιαν-21 ΑπρΔΟ: Florian Csizmadia; Π: Vera Nemirova
Don Giovanni (Mozart) 22 Μάρ-28 ΑπρΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Tilman Knabe
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
The Turn of the Screw (Britten) 20 Σεπτ-24 ΙανΔΟ: Joseph Trafton; Π: Frank Hilbrich
Simon Boccanegra (Verdi) 25 Σεπτ-13 ΙανΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: David Mouchtar-Samorai
Madama Butterfly (Puccini) 2 Οκτ-15 ΦεβΔΟ: Joseph Trafton; Π: Wolfgang Blum
Der Freischütz (Weber) 25 Οκτ-27 ΙούνΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: Armin Holz
My Fair Lady (Loewe) 26 Οκτ-11 ΙούλΔΟ: Christiaan Crans; Π: Helmut Baumann, Jürg Burth
La scala di seta (Rossini) 7 Νοέμ-28 ΙούλΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: Lukas Hemleb
Carmina Burana (Orff) 22 Νοέμ-6 ΙούνΔΟ: Dan Ettinger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 Νοέμ-6 ΙανΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: Wolfgang Blum
La bohème (Puccini) 24 Νοέμ-23 ΙανΔΟ: Dan Ettinger / Joseph Trafton; Π: Friedrich Meyer-Oertel
Falstaff (Verdi) 14 Δεκ-4 ΙούνΔΟ: Dan Ettinger; Π: Christof Nel
Don Carlos (Verdi) 29 Δεκ-29 ΙούνΔΟ: Joseph Trafton; Π: Jens Daniel Herzog
Der Idiot (Weinberg) 12 Ιαν-20 ΑπρΔΟ: Thomas Sanderling; Π: Regula Gerber
Der Sturm (Purcell) 18+ ΙανΠ: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Φεβ-2 ΙούλΔΟ: Joseph Trafton; Π: Joachim Schloemer
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 14 Φεβ-30 ΙούλΔΟ: Dan Ettinger; Π: Cordula Däuper
Elektra (Strauss) 14-27 ΜάρΔΟ: Dan Ettinger; Π: Ruth Berghaus
Tosca (Puccini) 28 Μάρ-17 ΙούνΔΟ: Dan Ettinger; Π: Renate Ackermann
Stiffelio (Verdi) 29 Μάρ-24 ΙούλΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: Regula Gerber
La fanciulla del West (Puccini) 12 Απρ-6 ΙούλΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: Tilman Knabe
Parsifal (Wagner) 18 Απρ-19 ΙούνΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: Hans Schüler
Der Rosenkavalier (Strauss) 7 Μάι-22 ΙούνΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: Oliver Tambosi
Böse Geister (Hölszky) 31 Μάι-29 ΙούλΠ: Joachim Schlömer
La traviata (Verdi) 18 Ιούν-21 ΙούλΔΟ: Joseph Trafton; Π: Achim Freyer
Opera anthology (Mozart) 13 Ιούλ
Mitridate, re di Ponto (Mozart) 13+ ΙούλΔΟ: Dennis Russell Davies; Π: Nicolas Brieger
Carmen (Bizet) 26-31 ΙούλΔΟ: Dan Ettinger / Joseph Trafton; Π: Gabriele Rech
Meiningen, Das Meininger Theater  / 
I puritani (Bellini) 15 Σεπτ-9 ΜάιΔΟ: Leo McFall; Π: Bernd-Dieter Müller
Der Bettelstudent (Millöcker) 28 Σεπτ-6 ΙούλΔΟ: Gregor Rot; Π: Wolfgang Quetes
Rigoletto (Verdi) 18 Οκτ-29 ΙούνΔΟ: Philippe Bach; Π: Ansgar Haag
Requiem (Verdi) 26 ΟκτΔΟ: Leo McFall
Tristan und Isolde (Wagner) 1 Νοέμ-9 ΙανΔΟ: Philippe Bach; Π: Gerd Heinz
Anya 17 (Gorb) 28 Νοέμ-8 ΦεβΔΟ: Leo McFall; Π: Mareike Zimmermann
Der Zarewitsch (Lehár) 24 Ιαν-7 ΙούνΔΟ: Gregor Rot; Π: Lars Wernecke
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Φεβ-17 ΙούλΔΟ: Philippe Bach; Π: Rudolf Frey
Der Rosenkavalier (Strauss) 4 Απρ-16 ΙούλΔΟ: Philippe Bach; Π: Rudolf Frey
Der Bajazzo (Leoncavallo) 20 Ιούν-5 ΙούλΔΟ: Leo McFall; Π: Gerd Heinz
Gianni Schicchi (Puccini) 20 Ιούν-5 ΙούλΔΟ: Leo McFall; Π: Gerd Heinz
Mönchengladbach, Theater Mönchengladbach  / 
Stiffelio (Verdi) 28 Σεπτ-7 ΜάρΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Helen Malkowsky
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 20 Οκτ-28 ΔεκΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Matthias Oldag
My Fair Lady (Loewe) 17 Νοέμ-30 ΜάρΔΟ: Andreas Fellner; Π: Roland Hüve
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 13 Ιαν-24 ΑπρΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Helen Malkowsky
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 Απρ-6 ΙούλΔΟ: Alexander Steinitz; Π: Jakob Peters-Messer
München, Bayerische Staatsoper  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 Σεπτ-24 ΜάιΔΟ: Carlo Montanaro; Π: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 22-29 ΣεπτΔΟ: Louis Langrée; Π: Stephan Kimmig
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Σεπτ-11 ΟκτΔΟ: Ivor Bolton / Dan Ettinger; Π: Dieter Dorn
Wozzeck (Berg) 3-9 ΟκτΔΟ: Lothar Koenigs; Π: Andreas Kriegenburg
Rigoletto (Verdi) 12 Οκτ-9 ΜάιΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Árpád Schilling
Der Zwerg (Zemlinsky) 20-27 ΟκτΔΟ: Martyn Brabbins; Π: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 20-27 ΟκτΔΟ: Martyn Brabbins; Π: Grzegorz Jarzyna
Così fan tutte (Mozart) 28 Οκτ-3 ΝοέμΔΟ: Mark Wigglesworth; Π: Dieter Dorn
Rusalka (Dvořák,A) 29 Οκτ-8 ΝοέμΔΟ: Tomáš Hanus; Π: Martin Kušej
Il trovatore (Verdi) 9-20 ΝοέμΔΟ: Paolo Carignani; Π: Olivier Py
Die Zauberflöte (Mozart) 14-27 ΝοέμΔΟ: Ivor Bolton; Π: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 21 Νοέμ-7 ΔεκΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Krzysztof Warlikowski
Tosca (Puccini) 6-13 ΔεκΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Luc Bondy
La bohème (Puccini) 15 Δεκ-10 ΜάιΔΟ: Asher Fisch / Marco Armiliato; Π: Otto Schenk
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21-29 ΔεκΔΟ: Tomáš Hanus; Π: Richard Jones(original), Benjamin Davis(revival)
La forza del destino (Verdi) 22 Δεκ-11 ΙανΔΟ: Asher Fisch; Π: Martin Kušej
La traviata (Verdi) 31 Δεκ-25 ΑπρΔΟ: Dan Ettinger / Paolo Carignani / Pietro Rizzo; Π: Günter Krämer
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 4-10 ΙανΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Krzysztof Warlikowski
La Calisto (Cavalli) 12-21 ΙανΔΟ: Ivor Bolton; Π: David Alden
Der fliegende Holländer (Wagner) 17-23 ΙανΔΟ: Gabriel Feltz; Π: Peter Konwitschny
Babylon (Widmann) 25-31 ΙανΔΟ: Kent Nagano; Π: Carlus Padrissa
Turandot (Puccini) 30 Ιαν-5 ΦεβΔΟ: Asher Fisch; Π: Carlus Padrissa
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-14 ΦεβΔΟ: Constantin Trinks; Π: Richard Jones
La clemenza di Tito (Mozart) 10-26 ΦεβΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Jan Bosse
Il turco in Italia (Rossini) 13-24 ΦεβΔΟ: Maurizio Benini; Π: Christof Loy
Der Rosenkavalier (Strauss) 2-18 ΜάρΔΟ: Kirill Petrenko / NN; Π: Jürgen Rose, Otto Schenk
La cenerentola (Rossini) 4-12 ΜάρΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Jean-Pierre Ponnelle
Madama Butterfly (Puccini) 11-19 ΜάρΔΟ: Keri-Lynn Wilson; Π: Wolf Busse
Boris Godunow (Musorgsky) 16-31 ΜάρΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 22 Μάρ-2 ΑπρΔΟ: Asher Fisch; Π: William Friedkin
Carmen (Bizet) 27 Μάρ-3 ΑπρΔΟ: Carlo Montanaro; Π: Lina Wertmüller
Simon Boccanegra (Verdi) 14-24 ΑπρΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Dmitri Tcherniakov
Parsifal (Wagner) 16-20 ΑπρΔΟ: Asher Fisch; Π: Peter Konwitschny
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16-22 ΜάιΔΟ: Asher Fisch; Π: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 Μάι-7 ΙούνΔΟ: Antonello Allemandi; Π: Ferruccio Soleri
Die Soldaten (Zimmermann,B) 25 Μάι-6 ΙούνΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Andreas Kriegenburg
Capuleti e Montecchi (Bellini) 11-18 ΙούνΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Vincent Boussard
Tosca (Puccini) 20-27 ΣεπτΔΟ: Asher Fisch; Π: Luc Bondy
Simon Boccanegra (Verdi) 3-10 ΟκτΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Dmitri Tcherniakov
La clemenza di Tito (Mozart) 14-23 ΟκτΔΟ: Oksana Lyniv; Π: Jan Bosse
Die Sache Makropulos (Janáček) 19+ ΟκτΔΟ: Tomas Hanus; Π: Arpad Schilling
Rigoletto (Verdi) 8-14 ΝοέμΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Árpád Schilling
Manon Lescaut (Puccini) 15+ ΝοέμΔΟ: Alain Altinoglu; Π: Hans Neuenfels
Le nozze di Figaro (Mozart) 8-17 ΔεκΔΟ: Ivor Bolton; Π: Dieter Dorn
Carmen (Bizet) 19-26 ΔεκΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Lina Wertmüller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 20-27 ΔεκΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Krzysztof Warlikowski
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 Δεκ-15 ΑπρΔΟ: Asher Fisch; Π: David Bösch
Guillaume Tell (Rossini) 18-25 ΙανΔΟ: Dan Ettinger; Π: Antú Romero Nunes, Johannes Hofmann
La bohème (Puccini) 23-31 ΙανΔΟ: Dan Ettinger; Π: Otto Schenk
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26 ΙανΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Barbara Wysocka
Madama Butterfly (Puccini) 21-26 ΦεβΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Wolf Busse
La cenerentola (Rossini) 1 Μάρ-26 ΑπρΔΟ: Antonello Allemandi; Π: Jean-Pierre Ponnelle
Le comte Ory (Rossini) 12 Απρ
La forza del destino (Verdi) 4-10 ΜάιΔΟ: Asher Fisch; Π: Martin Kušej
La traviata (Verdi) 24 Μάι-4 ΙούνΔΟ: Oksana Lyniv; Π: Günter Krämer
Lulu (Berg) 25 ΜάιΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Dmitri Tcherniakov
Pinocchio (Valtinoni) 5 ΙούνΔΟ: Stellario Fagone; Π: Axel Ranisch
Pelléas et Mélisande (Debussy) 28+ ΙούνΔΟ: Constantinos Carydis; Π: Christiane Pohle
Arabella (Strauss) 6+ ΙούλΔΟ: Philippe Jordan; Π: Andreas Dresen
München, Staatstheater am Gärtnerplatz  / 
Der Mann von La Mancha (Leigh) 2-19 ΟκτΔΟ: Andreas Kowalewitz; Π: Josef E Köpplinger, Nicole Claudia Weber
Semele (Handel) 24 Οκτ-7 ΝοέμΔΟ: Marco Comin; Π: Karoline Gruber
Brundibár (Krása) 27-28 ΝοέμΔΟ: Andreas Kowalewitz; Π: Magdalena Schnitzler
Der Flaschengeist (Hiller,W) 23 Ιαν-28 ΦεβΔΟ: Michael Brandstätter; Π: Nicole Claudia Weber
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 Ιαν-5 ΜάρΔΟ: Marco Comin; Π: Stephanie Mohr
Yolanta (concert) (Tchaikovsky,P) 15-20 ΦεβΔΟ: Marco Comin
Don Pasquale (Donizetti) 29 Μάρ-12 ΑπρΔΟ: Michael Brandstätter; Π: Brigitte Fassbaender
Aida (Verdi) 18-29 ΙούνΔΟ: Marco Comin; Π: Torsten Fischer
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 19-30 ΙούλΔΟ: Michael Brandstätter; Π: Josef E Köpplinger
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 17-23 Σεπτ
Peter Grimes (Britten) 21 Οκτ-2 ΝοέμΔΟ: Marco Comin; Π: Balázs Kovalik
Aida (Verdi) 8-12 Νοέμ
Wiener Blut (Strauss,J) 26 Νοέμ-18 ΔεκΔΟ: Michael Brandstätter; Π: Nicole Claudia Weber
Le Petit Faust (Hervé) 16-23 ΜάιΔΟ: Michael Brandstätter; Π: Rudolf Frey
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 Μάι-7 Ιούν
Così fan tutte (Mozart) 13-27 ΙούνΔΟ: Michael Brandstätter; Π: Olivier Tambosi
Münster, Theater Münster  / 
Der Troubadour (Verdi) 5 Οκτ-20 ΑπρΔΟ: Fabrizio Ventura; Π: Georg Rootering
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Νοέμ-13 ΙούνΔΟ: Fabrizio Ventura; Π: Kobie van Rensburg
Benvenuto Cellini (Berlioz) 15 Φεβ-4 ΙούνΔΟ: Stefan Veselka; Π: Aron Stiehl
The Black Rider (Waits) 1 Μάρ-24 ΙούνΔΟ: Michael Barfuß; Π: Frank Behnke
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 29 Μάρ-29 ΙούνΔΟ: Stefan Veselka; Π: Holger Seitz
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 Μάι-4 ΙούλΔΟ: Fabrizio Ventura; Π: Ulrich Peters
Carmen (Bizet) 6+ ΣεπτΔΟ: Fabrizio Ventura; Π: Georg Köhl
Die Zauberflöte (Mozart) 12+ Οκτ
Die verkaufte Braut (Smetana) 1+ ΝοέμΔΟ: Stefan Veselka; Π: Yona Kim
Joseph Süß (Glanert) 7+ ΦεβΔΟ: Thorsten Schmid-Kapfenburg; Π: Guy Montavon
Anything Goes (Porter) 28+ ΦεβΔΟ: Stefan Veselka; Π: Ulrich Peters
Ariodante (Handel) 28+ ΜάρΠ: Kobie van Rensburg
La bohème (Puccini) 16+ ΜάιΔΟ: Fabrizio Ventura; Π: Pavel Fieber
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Σεπτ-26 ΔεκΔΟ: Romely Pfund; Π: Markus Kopf
Die Dame von Monte-Carlo (Poulenc) 18 Οκτ-28 ΜάρΔΟ: Emiliano Greizerstein; Π: Fabian von Matt
Die menschliche Stimme (Poulenc) 18 Οκτ-28 ΜάρΔΟ: Emiliano Greizerstein; Π: Fabian von Matt
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 Οκτ-27 ΜάρΔΟ: Romely Pfund / Jörg Pitschmann; Π: Benedikt Borrmann
Madame Pompadour (Fall) 30 Οκτ-23 ΔεκΔΟ: Jörg Pitschmann; Π: Wolfgang Lachnitt
Die Sternstunde des Josef Bieder (Streul) 9 Νοέμ-11 ΑπρΠ: Wolfgang Lachnitt
Evita (Lloyd Webber) 27 Νοέμ-30 ΙανΔΟ: Jörg Pitschmann; Π: Reinhardt Friese
Stabat Mater (concert) (Rossini) 12 ΔεκΔΟ: Stefan Malzew
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 Δεκ-21 ΑπρΔΟ: Jörg Pitschmann
My Fair Lady (Loewe) 25 Ιαν-6 ΙούνΔΟ: Jörg Pitschmann; Π: Wolfgang Lachnitt
La cenerentola (Rossini) 22 Μάρ-26 ΑπρΔΟ: Jörg Pitschmann; Π: Wolfgang Lachnitt
Madame Butterfly (Puccini) 10 Μάι-1 ΙούνΔΟ: Jörg Pitschmann; Π: Jürgen Pöckel
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4-27 ΙούλΔΟ: Jörg Pitschmann; Π: Wolfgang Lachnitt
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 20 Σεπτ-1 ΔεκΔΟ: Markus L Frank; Π: Kay Link
Aida (John,E) 18 Οκτ-28 ΔεκΔΟ: Michael Ellis Ingram; Π: Iris Limbarth
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 26 Οκτ-13 ΔεκΔΟ: Michael Ellis Ingram; Π: Wolfgang Dosch
Der Vogelhändler (Zeller,C) 15 Νοέμ-8 ΜάρΔΟ: Michael Ellis Ingram; Π: Achim Lenz
Tiefland (d'Albert) 17 Ιαν-22 ΜάρΔΟ: Markus L Frank; Π: Toni Burkhardt
Rigoletto (Verdi) 16 Μάι-7 ΙούνΔΟ: Markus L Frank; Π: Katharina Thoma
My Fair Lady (Loewe) 27 Ιούν-19 Ιούλ
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Otello (Verdi) 30 Σεπτ-31 ΙανΔΟ: Guido Johannes Rumstadt; Π: Gabriele Rech
Im weißen Rößl (Benatzky) 6 Οκτ-6 ΔεκΔΟ: Gábor Káli; Π: Thomas Enzinger
Platée (Rameau) 12 Οκτ-3 ΝοέμΔΟ: Hervé Niquet / Gábor Káli; Π: Mariame Clément
Funny Girl (Styne) 2 Νοέμ-3 ΜάρΔΟ: Jürgen Grimm / Gábor Káli; Π: Stefan Huber
Nabucco (Verdi) 10 Νοέμ-7 ΔεκΔΟ: Peter Tilling; Π: Immo Karaman
Das Rheingold (Wagner) 30 Νοέμ-2 ΜάρΔΟ: Marcus Bosch; Π: Georg Schmiedleitner
Cherubino mischt sich ein (Mozart) 11 Ιαν-3 ΙούνΔΟ: Andreas Paetzold / Matteo Pirola; Π: Lutz Schwarz
Arabella (Strauss) 1 Φεβ-7 ΜάιΔΟ: Marcus Bosch; Π: Andreas Baesler
Judas Maccabaeus (Handel) 23 Φεβ-8 ΑπρΔΟ: Peter Tilling; Π: Stefan Otteni
And The Trains Kept Coming... (Navok) 23 Φεβ-8 ΑπρΔΟ: Peter Tilling; Π: Stefan Otteni
La traviata (Verdi) 8-30 ΜάρΔΟ: Marcus Bosch; Π: Peter Konwitschny
Die Walküre (Wagner) 5 Απρ-6 ΙούλΔΟ: Marcus Bosch; Π: Georg Schmiedleitner
My Fair Lady (Loewe) 2 Μάι-13 ΙούλΔΟ: Gábor Káli; Π: Thomas Enzinger
Tosca (Puccini) 17 Μάι-19 ΙούλΔΟ: Marcus Bosch; Π: Jens Daniel Herzog
Les Huguenots (Meyerbeer) 15 Ιούν-20 ΙούλΔΟ: Guido Johannes Rumstadt; Π: Tobias Kratzer
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 Ιούν-17 ΙούλΔΟ: Peter Tilling; Π: Andreas Baesler
Oldenburg, Oldenburgische Staatstheater  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 5 Οκτ-29 ΔεκΔΟ: Roger Epple; Π: Alexander Müller-Elmau
Carmina Burana (Orff) 12 Οκτ-16 ΦεβΔΟ: Thomas Bönisch; Π: Sebastian Ukena
La bohème (Puccini) 13 Οκτ-26 ΔεκΔΟ: Roger Epple; Π: Marco Fiorini
Die Zauberflöte (Mozart) 19 Οκτ-31 ΜάιΔΟ: Thomas Bönisch; Π: Niklaus Helbling
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 Νοέμ-22 ΙούλΔΟ: Paul-Johannes Kirschner; Π: K D Schmidt
The Rake's Progress (Stravinsky) 7 Δεκ-18 ΙανΔΟ: NN; Π: Markus Bothe
Otello (Verdi) 17 Ιαν-12 ΜάρΔΟ: Roger Epple; Π: Niklaus Helbling
Lohengrin (Sciarrino) 25 Ιαν-15 ΦεβΔΟ: Yuval Zorn; Π: Thomas Fiedler
Così fan tutte (Mozart) 31 Ιαν-24 ΙούλΔΟ: Roger Epple; Π: Niklaus Helbling
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 15 Φεβ-18 ΜάιΔΟ: Thomas Bönisch; Π: Ronny Jakubaschk
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Μάρ-29 ΜάιΔΟ: Thomas Bönisch; Π: Julia Hölscher
Albert Herring (Britten) 6+ ΙούνΔΟ: Robin Davis; Π: Lydia Steier
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
Evita (Lloyd Webber) 24 Αύγ-12 ΙανΔΟ: An-Hoon Song; Π: Marcel Keller
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 14 Σεπτ-17 ΟκτΔΟ: Andreas Hotz; Π: Jochen Biganzoli
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 14 Σεπτ-17 ΟκτΔΟ: Andreas Hotz; Π: Jochen Biganzoli
Sancta Susanna (Hindemith) 14 Σεπτ-17 ΟκτΔΟ: Andreas Hotz; Π: Jochen Biganzoli
La bohème (Puccini) 28 Σεπτ-5 ΜάρΔΟ: Andreas Hotz; Π: Floris Visser
Anatevka (Bock) 16 Οκτ-2 ΝοέμΠ: Adriana Altaras
Der Vogelhändler (Zeller,C) 23 Νοέμ-10 ΙούλΔΟ: An-Hoon Song; Π: Marcel Keller
Johannes-Passion (Bach,JS) 18 Ιαν-18 ΑπρΔΟ: Andreas Hotz; Π: Andrej Woron
Vanda (Dvořák,A) 15 Μάρ-22 ΜάιΔΟ: Daniel Inbal; Π: Robert Lehmeier
Der Liebestrank (Donizetti) 5-19 ΑπρΔΟ: Daniel Inbal / An-Hoon Song / Mino Marani; Π: Guillermo Amaya
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 4 Μάι-6 ΙούλΔΟ: An-Hoon Song; Π: Guillermo Amaya, Elmar Supp
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 5 Μάι-9 ΙούλΔΟ: Florian Appel; Π: Alexander May
Die Vögel (Braunfels) 21 Ιούν-11 ΙούλΔΟ: Andreas Hotz; Π: Yona Kim
Passau, Landestheater Niederbayern (Landshut, Passau, Straubing)  / 
Gräfin Mariza (Kálmán) 5 Οκτ-9 ΙούνΔΟ: Kai Röhrig; Π: Sebastian Kerssenbrock
Rigoletto (Verdi) 18 Οκτ-14 ΦεβΔΟ: Basil H E Coleman; Π: Nilufar K Münzing
Il pirata (Bellini) 30 Νοέμ-24 ΙανΔΟ: Basil H E Coleman; Π: Alberto Jona, Jenaro Meléndrez Chas
Carousel (Rodgers) 23 Φεβ-18 ΜάιΔΟ: Basil H E Coleman; Π: Stefan Tilch
Die schöne und getreue Ariadne (Conradi) 12 Απρ-30 ΜάιΔΟ: Kai Röhrig; Π: Jonathan Lunn
La traviata (Verdi) 14-29 ΙούνΔΟ: Basil H E Coleman; Π: Amir Hosseinpour
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Ein Maskenball (Verdi) 21 Σεπτ-11 ΜάρΔΟ: Markus Huber; Π: Wolf Widder
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 27 Σεπτ-4 ΦεβΔΟ: Tobias Leppert; Π: Kai Hüsgen
Così fan tutte (Mozart) 9 Νοέμ-14 ΜάρΔΟ: Martin Hannus; Π: Toni Burkhardt
Gräfin Mariza (Kálmán) 31 Δεκ-19 ΙούνΔΟ: Martin Hannus; Π: Wolf Widder
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 1 Μάρ-13 ΙούλΔΟ: Markus Huber; Π: Bettina Lell
Frau Luna (Lincke) 23 Μάι-17 ΙούλΔΟ: Tobias Leppert; Π: Bettina Lell
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 Σεπτ-23 ΜάρΔΟ: Tobias Engeli; Π: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 11 Οκτ-5 ΙανΔΟ: Tobias Engeli / André Cipowicz; Π: Wolfgang Dosch
Tannhäuser (Wagner) 30 Νοέμ-3 ΜάιΔΟ: Lutz de Veer; Π: Roland May
Così fan tutte (Mozart) 17 Δεκ-19 ΙανΔΟ: Lutz de Veer; Π: Søren Schuhmacher
Carmen (Bizet) 12 Απρ-23 ΜάιΔΟ: Tobias Engeli; Π: Søren Schuhmacher
Anatevka (Bock) 29 ΑπρΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Matthias Winter
Joseph Süß (Glanert) 10 Μάι-10 ΙούνΔΟ: Lutz de Veer; Π: Thilo Reinhardt
Novecento (Kálmán) 22 ΜάιΔΟ: Maxim Böckelmann; Π: Wolfgang Dosch
Sugar (Styne) 28 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Maxim Böckelmann; Π: Tim Heilmann
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Das Liebesverbot (Wagner) 15 Σεπτ-14 ΝοέμΔΟ: Jan Michael Horstmann / Christian Voß; Π: Hinrich Horstkotte
Frau Luna (Lincke) 19 Σεπτ-5 ΙανΔΟ: Hans-Peter Preu; Π: Susanne Knapp
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 ΝοέμΔΟ: Hans-Peter Preu / Florian Merz; Π: Wolfgang Dosch
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 17 Νοέμ-11 ΜάιΔΟ: Jan Michael Horstmann; Π: Anja Sündermann
L'orfeo (Monteverdi) 22 Νοέμ-7 ΦεβΔΟ: Jan Michael Horstmann; Π: Jan Michael Horstmann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-22 ΔεκΔΟ: Matthias Mücksch; Π: Helen Malkowsky
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 18 ΔεκΔΟ: Michele Carulli / Hans-Peter Preu; Π: Annette Jahns
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 Ιαν-1 ΜάρΔΟ: Hans-Peter Preu / Thomas Gläser; Π: Manuel Schöbel
Ariadne auf Naxos (Strauss) 30 Μάρ-4 ΜάιΔΟ: Jan Michael Horstmann / Hans-Peter Preu; Π: Annette Jahns
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4 Απρ-9 ΜάιΔΟ: Hans-Peter Preu; Π: Horst Otto Kupich
Médée (Charpentier,M) 17 Μάι-13 ΙούνΔΟ: Jan Michael Horstmann; Π: Jan Michael Horstmann
Der Schauspieldirektor (Mozart) 22 Μάι-20 Ιούν
Regensburg, Theater Regensburg  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 21 Σεπτ-17 ΔεκΔΟ: Tetsuro Ban; Π: Elias Perrig
The Fairy Queen (Purcell) 28 Σεπτ-26 ΔεκΔΟ: Jörn Hinnerk Andresen; Π: Lydia Steier
West Side Story (Bernstein) 12 Οκτ-5 ΦεβΔΟ: Alistair Lilley; Π: Andrea Schwalbach
Frau Luna (Lincke) 26 Οκτ-24 ΙούνΔΟ: György Mészáros / Alistair Lilley; Π: Thomas Enzinger
La bohème (Puccini) 7 Δεκ-29 ΜάιΔΟ: Tetsuro Ban; Π: Johannes Pölzgutter
Die Feen (Wagner) 25 Ιαν-19 ΙούνΔΟ: Tetsuro Ban; Π: Florian Lutz
Anatevka (Bock) 22 Μάρ-8 ΙούνΔΟ: Alistair Lilley; Π: Andrea Schwalbach
Die Kaffeekantate (Bach,JS) 12 Απρ-3 ΙούλΔΟ: Thomas Engel; Π: Christina Schmidt
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 12 Απρ-3 ΙούλΔΟ: Thomas Engel; Π: Christina Schmidt
Nichtung (Moussa) 17 Μάι-18 ΙούλΔΟ: Samy Moussa; Π: Christine Mielitz
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Ιούν-20 ΙούλΔΟ: Tetsuro Ban; Π: Matthias Reichwald
Remscheid, Theater der Stadt Remscheid  / 
My Fair Lady (Loewe) 6 ΝοέμΔΟ: Inga Hilsberg; Π: Lajos Wenzel
La bohème (Puccini) 20 ΝοέμΔΟ: Tamas Bolberitz
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 24 ΙανΔΟ: Heinz Helberg
Tosca (Puccini) 16 ΦεβΔΟ: Silvano Frontalini
La traviata (Verdi) 24-25 ΜάιΔΟ: Peter Kuhn; Π: Igor Folwill
West Side Story (Bernstein) 8 ΙούνΠ: Kay Metzger
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 7 Αύγ-30 ΣεπτΠ: Babette Bartz
Anatevka (Bock) 1 Σεπτ-29 ΜάρΔΟ: Manfred Hermann Lehner; Π: Jürgen Pöckel
Nabucco (Verdi) 14 Σεπτ-20 ΑπρΔΟ: Florian Krumpöck; Π: Babette Bartz
Madama Butterfly (Puccini) 6 Οκτ-28 ΜάρΔΟ: Manfred Hermann Lehner / Peter Leonard; Π: Jay Lesenger
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 Νοέμ-15 ΦεβΔΟ: Manfred Hermann Lehner; Π: Rainer Wenke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14-26 ΔεκΔΟ: Manfred Hermann Lehner; Π: Rainer Wenke
Così fan tutte (Mozart) 9 Φεβ-24 ΑπρΔΟ: Florian Krumpöck; Π: Babette Bartz
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Μάρ-9 ΑπρΔΟ: Manfred Hermann Lehner; Π: Babette Bartz
My Fair Lady (Loewe) 15+ ΙούνΔΟ: Manfred Hermann Lehner; Π: Babette Bartz
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Die Dreigroschenoper (Weill) 15 Σεπτ-25 ΟκτΔΟ: Thomas Peuschel; Π: Dagmar Schlingmann
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 22 Σεπτ-10 ΝοέμΔΟ: Gregor Bühl; Π: Immo Karaman
Tosca (Puccini) 24 Νοέμ-26 ΜάρΔΟ: Will Humburg; Π: Dagmar Schlingmann
Die Zauberflöte (Mozart) 1 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Toshiyuki Kamioka; Π: Andreas Gergen
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Δεκ-5 ΑπρΔΟ: Thomas Peuschel; Π: Ralf Nürnberger
Stabat Mater (Rossini) 9-10 ΦεβΔΟ: Asher Fisch
Werther (Massenet) 22 Φεβ-31 ΜάιΔΟ: Thomas Peuschel; Π: Jetske Mijnssen
Macbeth (Verdi) 12 Απρ-20 ΙούλΔΟ: Marzio Conti; Π: Sebastian Welker
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 Απρ-28 ΙούνΔΟ: Thomas Peuschel; Π: Dagmar Schlingmann
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 7 Ιούν-26 ΙούλΔΟ: Toshiyuki Kamioka; Π: Dominik Neuner
La finta giardiniera (Mozart) 5-24 ΙούλΔΟ: Ulrich Cornelius Maier; Π: Tom Ryser
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater  / 
Sigurd der Drachentöter (Pape) 20 Σεπτ-10 ΙανΔΟ: Friedemann Braun; Π: Markus Wünsch
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 25 Σεπτ-11 ΙανΔΟ: Daniel Huppert; Π: Peter Dehler
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 6 Οκτ-23 ΙανΔΟ: Manfred Mayrhofer; Π: Hendrik Müller
La bohème (Puccini) 22 Νοέμ-23 ΜάιΔΟ: Daniel Huppert; Π: Gregor Horres
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 15 Δεκ-4 ΜάιΔΟ: Daniel Huppert; Π: Georg Rootering
Dead Man Walking (Heggie) 24 Ιαν-7 ΜάιΔΟ: Gregor Rot; Π: David Freeman
Die Opernprobe (Lortzing) 23 Μάρ-15 ΙούνΔΟ: Ewald Donhoffer; Π: Anke Rauthmann
Der Musikfeind (Genée) 23 Μάρ-15 ΙούνΔΟ: Ewald Donhoffer; Π: Anke Rauthmann
Die verkaufte Braut (Smetana) 16-30 ΜάιΔΟ: Gregor Rot; Π: Frank-Bernd Gottschalk
Nabucco (Verdi) 27 Ιούν-3 ΑύγΔΟ: Daniel Huppert; Π: Georg Rootering
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Rigoletto (Verdi) 22 Σεπτ-2 ΝοέμΔΟ: Golo Berg; Π: Dirk Löschner
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 19 Οκτ-10 ΔεκΔΟ: Egbert Funk; Π: Wolfgang Dosch
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Νοέμ-9 ΔεκΔΟ: Egbert Funk; Π: Horst Kupich
Lohengrin (Wagner) 7-28 ΔεκΔΟ: Golo Berg; Π: Dirk Löschner
Die verkaufte Braut (Smetana) 12 ΑπρΔΟ: Golo Berg; Π: Horst Kupich
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10 ΜάιΔΟ: Golo Berg; Π: Horst Kupich
Stuttgart, Staatstheater Stuttgart  / 
La cenerentola (Rossini) 20 Σεπτ-17 ΔεκΔΟ: José Luis Gomez Ríos; Π: Andrea Moses
Don Giovanni (Mozart) 21 Σεπτ-16 ΝοέμΔΟ: Andrés Orozco-Estrada; Π: Andrea Moses
L'Écume des jours (Denisov) 22 Σεπτ-11 ΟκτΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Falstaff (Verdi) 20 Οκτ-2 ΙανΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Andrea Moses
Nabucco (Verdi) 24 Οκτ-22 ΙανΔΟ: Simon Hewett / Giuliano Carella; Π: Rudolf Frey
La Damnation de Faust (Berlioz) 17 Νοέμ-6 ΙανΔΟ: Kwamé Ryan; Π: Andrea Moses
Peter Pan (Ayres) 19 Δεκ-10 ΑπρΔΟ: Roland Kluttig / Willem Wentzel; Π: Frank Hilbrich
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Δεκ-1 ΦεβΔΟ: Uwe Sandner; Π: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 25 Ιαν-28 ΦεβΔΟ: Giuliano Carella; Π: Ruth Berghaus
Ariadne auf Naxos (Strauss) 29 Ιαν-8 ΜάρΔΟ: Michael Schønwandt; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7 Φεβ-21 ΜάιΔΟ: Simon Hewett; Π: Waltraud Lehner
Wunderzaichen (Andre,M) 2-25 ΜάρΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Siegfried (Wagner) 23 Μάρ-27 ΑπρΔΟ: Marc Soustrot; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
La sonnambula (Bellini) 29 Μάρ-11 ΙούνΔΟ: Gabriele Ferro; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Actus tragicus (Bach,JS) 29 Απρ-5 ΙούνΔΟ: Michael Hofstetter; Π: Herbert Wernicke
Orpheus und Eurydike (Gluck) 4 Μάι-26 ΙούλΔΟ: Nicholas Kok; Π: Christian Spuck
Tosca (Puccini) 18 Μάι-8 ΙούλΔΟ: Simon Hewett; Π: Willy Decker
La bohème (Puccini) 30 Μάι-22 ΙούλΔΟ: Simon Hewett / Till Drömann; Π: Andrea Moses
Tristan und Isolde (Wagner) 20-27 ΙούλΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Iphigenie en Aulide (Gluck) 25-30 ΙούλΔΟ: Willem Wentzel; Π: Andrea Moses
Trier, Theater Trier  / 
Rigoletto (Verdi) 14 Σεπτ-21 ΦεβΔΟ: Victor Puhl / Joongbae Jee; Π: Bruno Berger-Gorski
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Νοέμ-9 ΜάρΔΟ: Victor Puhl / Joongbae Jee; Π: Klaus-Dieter Köhler
The Fly (Shore) 18 Ιαν-8 ΜάρΔΟ: Joongbae Jee; Π: Sebastian Welker
Der Wildschütz (Lortzing) 15 Μάρ-18 ΜάιΔΟ: Joongbae Jee; Π: Matthias Kaiser
Orfeo ed Euridice (Gluck) 24 Μάι-19 ΙούλΔΟ: Victor Puhl / Joongbae Jee; Π: Birgit Scherzer
Ulm, Theater Ulm  / 
Otello (Verdi) 26 Σεπτ-2 ΦεβΔΟ: Timo Handschuh; Π: Matthias Kaiser
Ghetto (Lackerschmid) 29 ΣεπτΔΟ: Hendrik Haas; Π: Andreas von Studnitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 Νοέμ-25 ΙανΔΟ: Daniel Montané; Π: Benjamin Künzel
Cabaret (Kander) 5 Δεκ-23 ΜάρΔΟ: Hendrik Haas / Michael Weiger; Π: Harald Fuhrmann
Der Rosenkavalier (Strauss) 23 Ιαν-11 ΜάιΔΟ: Timo Handschuh; Π: Matthias Kaiser
Friederike (Lehár) 8 Φεβ-20 ΜάιΠ: Benjamin Künzel
Iphigenie en Tauride (Gluck) 6 Μάρ-31 ΜάιΔΟ: Daniel Montané; Π: Igor Folwill
Serse (Handel) 8 Μάι-20 ΙούλΔΟ: Daniel Montané; Π: Matthias Kaiser
Erlöst Albert E. (Stäbler) 26 Ιούν-18 ΙούλΔΟ: Michael Weiger; Π: Philipp Jescheck
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Pettersson und Findus (Ramdohr) 5 Σεπτ-8 ΜάρΔΟ: André Kassel; Π: Gabriele Wiesmüller
Lohengrin (Wagner) 7 Σεπτ-18 ΑπρΔΟ: Stefan Solyom; Π: Tobias Kratzer
Madama Butterfly (Puccini) 20 Σεπτ-13 ΑπρΔΟ: Martin Hoff; Π: Eva-Maria Höckmayr
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Οκτ-29 ΙανΔΟ: Stefan Klingele / Martin Virin; Π: Elisabeth Stöppler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 Νοέμ-5 ΙανΔΟ: Martin Hoff; Π: Karsten Wiegand, Valentin Schwarz
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 22 Νοέμ-19 ΑπρΔΟ: Martin Virin; Π: Nina Gühlstorff
Werther (Massenet) 18 Ιαν-15 ΜάιΔΟ: Martin Hoff; Π: Michael Talke
La traviata (Verdi) 25 Ιαν-9 ΜάιΔΟ: Stefan Solyom / Martin Hoff; Π: Karsten Wiegand
Vom Lärm der Welt (Helbig) 28 Μάρ-31 ΜάιΔΟ: Stefan Solyom / Martin Virin; Π: Hasko Weber
Wüstenwind (Dogru) 2 Απρ-27 ΜάιΔΟ: Dirk Sobe; Π: Sebastian Gühne
Jonny spielt auf (Krenek) 29 Μάι-5 ΙούλΔΟ: Martin Hoff; Π: Frank Hilbrich
La bohème (Puccini) 6+ ΣεπτΔΟ: Massimo Zanetti / Martin Hoff; Π: Bettina Bruinier
Der Rosenkavalier (Strauss) 31+ ΟκτΔΟ: Stefan Solyom; Π: Vera Nemirova
I masnadieri (Verdi) 31+ ΙανΔΟ: Martin Hoff; Π: Volker Lösch
Die Zauberflöte (Mozart) 26+ ΑπρΔΟ: Stefan Solyom / Martin Hoff; Π: Nina Gühlstorff
Lola rennt (Vollmer) 13+ ΙούνΔΟ: Martin Hoff; Π: Michael Dissmeier, Christian Wiehle
Wiesbaden, Hessiches Staatstheater  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 7 Σεπτ-1 ΙούλΔΟ: Zsolt Hamar; Π: Michiel Dijkema
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 Σεπτ-9 ΦεβΔΟ: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; Π: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Σεπτ-10 ΔεκΔΟ: Wolfgang Wengenroth; Π: Cesare Lievi
Evita (Lloyd Webber) 5 Οκτ-25 ΑπρΔΟ: Wolfgang Wengenroth; Π: Pascale-Sabine Chevroton
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Οκτ-20 ΔεκΔΟ: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; Π: Iris Ini Gerath
La bohème (Puccini) 3 Νοέμ-19 ΙανΔΟ: Wolfgang Ott; Π: Wolfgang Quetes
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 30 Νοέμ-24 ΑπρΔΟ: Zsolt Hamar; Π: Ansgar Weigner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 Δεκ-24 ΙανΔΟ: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; Π: Heinz Peters
La forza del destino (Verdi) 25 Ιαν-27 ΑπρΔΟ: Wolfgang Ott; Π: Immo Karaman
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 31 Ιαν-10 ΑπρΔΟ: Zsolt Hamar; Π: Manfred Beilharz
La Calisto (Cavalli) 8 Μάρ-19 ΑπρΔΟ: Sébastien Rouland; Π: Teresa Reiber
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-28 ΜάρΔΟ: Christoph Stiller; Π: Michiel Dijkema
Madama Butterfly (Puccini) 6-16 ΑπρΔΟ: Martin Lukas Meister / Elias Grandy; Π: John Dew
Elegie für junge Liebende (Henze) 1-21 ΜάιΔΟ: Zsolt Hamar; Π: Dietrich W Hilsdorf
Rusalka (Dvořák,A) 7 ΜάιΔΟ: Henrik Nanasi; Π: Barrie Kosky
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 ΜάιΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Fabio Sparvoli
Falstaff (Verdi) 9+ ΙούνΔΟ: Zsolt Hamar; Π: Christian Spuck
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Σεπτ-5 ΑπρΔΟ: Florian Frannek; Π: Johannes Weigand
Evita (Lloyd Webber) 5 Οκτ-2 ΜάρΔΟ: Tobias Deutschmann; Π: Aurelia Eggers
Die Irrfahrten des Odysseus (Terzakis) 13 ΟκτΔΟ: Eva Caspari; Π: Benjamin Prins
Maria egiziaca (Respighi) 2-16 ΝοέμΔΟ: Florian Frannek; Π: Johannes Blum
Le Toreador (Adam,A) 19 ΙανΔΟ: Tobias Deutschmann; Π: Björn Reinke
Alcina (Handel) 23 Μάρ-13 ΑπρΔΟ: Boris Brinkmann; Π: Johannes Weigand
König Roger (Szymanowski) 14-28 ΙούνΔΟ: Florian Frannek; Π: Jakob Peters-Messer
Tosca (Puccini) 5 Σεπτ-12 ΟκτΔΟ: Toshiyuki Kamioka; Π: Stefano Poda
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 Οκτ-1 ΜάρΔΟ: Florian Frannek; Π: Johannes Weigand
Don Giovanni (Mozart) 8 Νοέμ-7 ΙούνΔΟ: Andreas Kowalewitz; Π: Thomas Schulte-Michels
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 Δεκ-8 ΦεβΔΟ: Toshiyuki Kamioka; Π: Johannes Weigand
Parsifal (Wagner) 13 Μάρ-18 ΑπρΔΟ: Toshiyuki Kamioka; Π: Thilo Reinhardt
Salome (Strauss) 17 Απρ-30 ΜάιΔΟ: Toshiyuki Kamioka; Π: Michiel Dijkema
Johannes-Passion (Bach,JS) 22-25 ΜάιΔΟ: Jörg Halubek; Π: Philipp Harnoncourt
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Lohengrin (Wagner) 29 Σεπτ-31 ΙανΔΟ: Enrico Calesso; Π: Kurt Josef Schildknecht
Don Giovanni (Mozart) 18 Οκτ-26 ΙανΔΟ: Gerd Müller-Lorenz; Π: François De Carpentries
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 8 Νοέμ-20 ΑπρΔΟ: Frank Obermair; Π: Ivan Alboresi
Die diebische Elster (Rossini) 15 Φεβ-25 ΑπρΔΟ: Giovanni Battista Rigon / Alexis Agrafotis; Π: Andreas Beuermann
Salome (Strauss) 5 Απρ-20 ΙούνΔΟ: Enrico Calesso; Π: Alexander Von Pfeil
La sonnambula (Bellini) 19-21 ΑπρΔΟ: Enrico Calesso
The Rake's Progress (Stravinsky) 28 Ιούν-23 ΙούλΔΟ: Enrico Calesso; Π: Stephan Suschke
Zwickau, Theater Plauen-Zwickau  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 Σεπτ-21 ΑπρΔΟ: Tobias Engeli; Π: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 19 Οκτ-10 ΙανΔΟ: Tobias Engeli / André Cipowicz; Π: Wolfgang Dosch
Joseph Süß (Glanert) 1 Νοέμ-20 ΙούνΔΟ: Lutz de Veer; Π: Thilo Reinhardt
Così fan tutte (Mozart) 4 Δεκ-14 ΜάρΔΟ: Lutz de Veer; Π: Søren Schuhmacher
Madame Pompadour (Fall) 17 Ιαν-6 ΑπρΔΟ: Lutz de Veer; Π: Valentina Simeonova
Tannhäuser (Wagner) 22 Ιαν-25 ΑπρΔΟ: Lutz de Veer; Π: Roland May
Carmen (Bizet) 1-8 ΙούνΔΟ: Tobias Engeli; Π: Søren Schuhmacher