2013/14 > Γαλλία 
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2013/14 > Γαλλία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Ηνωμένο Βασίλειο
Βέλγιο
Γερμανία
Λουξεμβούργο

Γαλλία
 
Ελβετία
Ισπανία Μονακό
Ιταλία

Angers, Angers Nantes Opéra  / 

Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15-17 ΝοέμΔΟ: Jacques Lacombe; Π: Mireille Delunsch
Le turc en Italie (Rossini) 5-7 ΙανΔΟ: Giuseppe Grazioli; Π: Lee Blakeley
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 2 ΦεβΔΟ: Mark Shanahan
La Derniere Fête (Bikkembergs) 13-16 ΦεβΔΟ: Xavier Ribes; Π: Dirk Opstaele
Chat perché (Singier) 23-26 ΦεβΔΟ: Pierre Roullier / Philippe Ferro; Π: Caroline Gautier
Pelléas et Mélisande (Debussy) 11-13 ΑπρΔΟ: Daniel Kawka; Π: Emmanuelle Bastet
La flûte enchantée (Mozart) 13-17 ΙούνΔΟ: Mark Shanahan; Π: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Avignon, Opéra Grand Avignon  / 
A Death in the Family (Mayer,W) 6 ΣεπτΔΟ: Sara Jobin; Π: Róbert Alföldi
Madama Butterfly (Puccini) 17-19 ΝοέμΔΟ: Alain Guingal; Π: Mireille Larroche
Laika the Spacedog (Hepplewhite) 4 ΔεκΔΟ: Russell Hepplewhite; Π: Tim Yealland
My Fair Lady (Loewe) 28-31 ΔεκΔΟ: Dominique Trottein; Π: Paul-Emile Fourny
L'italiana in Algeri (Rossini) 2-4 ΦεβΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Nicola Berloffa
Le dernier jour d'un condamné (Alagna) 9-12 ΜάρΔΟ: Balázs Kocsár; Π: Nadine Duffaut
Tancréde (Campra) 11-13 ΑπρΔΟ: Olivier Schneebeli; Π: Vincent Tavernier
Le Dilettante d'Avignon (concert) (Halévy) 18 ΑπρΔΟ: Michel Piquemal
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18-20 ΜάιΔΟ: Alain Guingal; Π: Jean-Claude Auvray
Pagliacci (Leoncavallo) 18-20 ΜάιΔΟ: Alain Guingal; Π: Jean-Claude Auvray
Requiem (Mozart) 4-5 ΟκτΔΟ: Leonardo Garcia-Alarcon
Mireille (Gounod) 30 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Alain Guingal; Π: Robert Fortune
La belle Hélène (Offenbach) 27-31 ΔεκΔΟ: Dominique Trottein; Π: Jérôme Savary(original), Frédérique Lombart(revival)
Don Pasquale (Donizetti) 25-27 ΙανΔΟ: Roberto Fores-Veses; Π: Andrea Cigni
La bohème (Puccini) 15-17 ΦεβΔΟ: Balázs Kocsár; Π: Nadine Duffaut
Simon Boccanegra (Verdi) 20-22 ΜάρΔΟ: Alain Guingal; Π: Gilles Bouillon
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 12-14 ΑπρΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Oriol Thomas, Zuzana Markova
Hamlet (Thomas,A) 3-6 ΜάιΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Vincent Boussard
Besancon, Scène nationale de Besançon  / 
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 8 ΝοέμΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Philippe Béziat
Siegfried et l'Anneau Maudit (Wagner) 11 ΔεκΔΟ: Victorien Vanoosten; Π: Charlotte Nessi
Il était une fois... une petite Cenerentola (Rossini) 20 ΙανΔΟ: Nicolas Kaïtasov; Π: Sandrine Anglade
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 20 ΜάρΔΟ: Raphaël Pichon
Owen Wingrave (Britten) 22-24 ΜάιΔΟ: David Syrus; Π: Christophe Gayral
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
Lucio Silla (Mozart) 23 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Jane Glover; Π: Emmanuelle Bastet
Otello (Verdi) 21 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Julia Jones; Π: Gabriele Rech
Messe en si mineur (concert) (Bach,JS) 14 ΔεκΔΟ: Raphaël Pichon
Porgy and Bess (Gershwin) 16-26 ΙανΔΟ: Albert Horne; Π: Christine Crouse
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 12-18 ΦεβΔΟ: Julia Jones; Π: Juliette Deschamps
Les Indes galantes (Rameau) 21 Φεβ-1 ΜάρΔΟ: Christophe Rousset; Π: Laura Scozzi
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 22 ΜάρΔΟ: Raphaël Pichon
La Lettre des sables (Lauba) 25-30 ΑπρΔΟ: Jean-Michaël Lavoie; Π: Daniel Mesguich
Anna Bolena (Donizetti) 27 Μάι-8 ΙούνΔΟ: Leonardo Vordoni; Π: Marie-Louise Bischofberger
Caen, Théâtre de Caen  / 
Didon et Enée (Purcell) 13-14 ΝοέμΔΟ: Florent Hubert; Π: Samuel Achache, Jeanne Candel
Daphnis et Églé (Rameau) 4-8 ΙούνΔΟ: William Christie; Π: Sophie Daneman
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
La traviata (Verdi) 18-19 ΟκτΔΟ: Amaury du Closel; Π: Pierre Thirion-Vallet
Kátia Kabanová (Janáček) 15 ΝοέμΔΟ: Irène Kudela; Π: André Engel
Tannhäuser (concert) (Wagner) 30 ΝοέμΠ: Amaury du Closel
Don Pasquale (Donizetti) 10-12 ΙανΔΟ: Roberto Forès Veses; Π: Andrea Cigni
La serva padrona (Pergolesi) 27 ΦεβΔΟ: Pablo Pavon
Nélée et Myrthis (Rameau) 27 ΦεβΔΟ: Pablo Pavon
Le voyage dans la lune (Offenbach) 11-12 ΑπρΔΟ: Dominique Trottein; Π: Olivier Desbordes
La Voix humaine (Poulenc) 13-14 ΜάιΔΟ: Amaury du Closel; Π: Pierre Thirion-Vallet
The Telephone (Menotti) 13-14 ΜάιΔΟ: Amaury du Closel; Π: Pierre Thirion-Vallet
Compiegne, Théâtre Imperial  / 
Requiem (Verdi) 27 ΝοέμΔΟ: Arie van Beek
Croquefer (Offenbach) 13 ΔεκΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Jean-Philippe Salerio
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 13 ΔεκΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Jean-Philippe Salerio
La petite messe solennelle (Rossini) 8 ΦεβΔΟ: Mathieu Romano
Carmen (Bizet) 15-18 ΜάρΔΟ: Benjamin Pionnier; Π: Philippe Arlaud
Dijon, Opéra de Dijon  / 
L'Or du Rhin (Wagner) 5-12 ΟκτΔΟ: Daniel Kawka; Π: Laurent Joyeux
La Walkyrie (Wagner) 5-12 ΟκτΔΟ: Daniel Kawka; Π: Laurent Joyeux
Siegfried (Wagner) 6-15 ΟκτΔΟ: Daniel Kawka; Π: Laurent Joyeux
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 6-15 ΟκτΔΟ: Daniel Kawka; Π: Laurent Joyeux
Le Messie (Handel) 8 ΔεκΔΟ: Emmanuelle Haïm
Winterreise (Schubert) 9 Φεβ
Les Surprises de l'Amour (concert) (Rameau) 14 ΦεβΔΟ: Sébastien d'Hérin
Peer Gynt (Grieg) 10-12 ΜάρΔΟ: Gergely Madaras; Π: Emmanuelle Cordoliani
La finta giardiniera (Mozart) 9-11 ΑπρΔΟ: Emmanuelle Haïm; Π: David Lescot
Le nozze di Figaro (Mozart) 17-23 ΜάιΔΟ: Jonathan Cohen; Π: Richard Brunel
Lille, Opéra de Lille  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 3-21 ΟκτΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Stanislas Nordey
Quartett (Francesconi) 13-17 ΝοέμΔΟ: Georges-Elie Octors; Π: Alex Ollé
La Petite Renarde rusée (Janáček) 28 Ιαν-7 ΦεβΔΟ: Franck Ollu; Π: Robert Carsen(original), Maria Lamont(revival)
La finta giardiniera (Mozart) 17-30 ΜάρΔΟ: Emmanuelle Haïm; Π: David Lescot
Elena (Cavalli) 7-10 ΑπρΔΟ: Leonardo García Alarcón; Π: Jean-Yves Ruf
Orfeo 14 [Vol 1] (Oehring) 18-19 ΙούνΔΟ: Emmanuelle Haïm
Limoges, Opéra-Théâtre de Limoges  / 
Fortunio (Messager) 10-12 ΝοέμΔΟ: Giuseppe Grazioli; Π: Emmanuelle Cordoliani
Carmen (Bizet) 1-9 ΙανΔΟ: Robert Tuohy; Π: Frédéric Roels
Il trovatore (Verdi) 9-11 ΜάρΔΟ: Konstantin Chudovsky; Π: Gilbert Deflo
Don Pasquale (Donizetti) 6-8 ΑπρΔΟ: Roberto Forés Veses; Π: Andrea Cigni
Lyon, Opéra de Lyon  / 
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 22 ΣεπτΔΟ: René Jacobs
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 12-26 ΟκτΔΟ: Kazushi Ono; Π: Christophe Honoré
Norma (Bellini) 10-12 ΝοέμΔΟ: Evelino Pidò
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14-30 ΔεκΔΟ: Kazushi Ono / Philippe Forget; Π: Laurent Pelly
Cœur de chien (Raskatov) 20-30 ΙανΔΟ: Martyn Brabbins; Π: Simon McBurney
The Tender Land (Copland) 1-9 ΦεβΔΟ: Philippe Forget; Π: Jean Lacornerie
Le comte Ory (Rossini) 21 Φεβ-5 ΜάρΔΟ: Stefano Montanari; Π: Laurent Pelly
Peter Grimes (Britten) 10-26 ΑπρΔΟ: Kazushi Ono; Π: Yoshi Oida
Le Tour d'écrou (Britten) 11-29 ΑπρΔΟ: Kazushi Ono; Π: Valentina Carrasco
Curlew River (Britten) 12-25 ΑπρΔΟ: Alan Woodbridge; Π: Olivier Py
Jérémy Fischer (Aboulker) 4-11 ΙούνΠ: Michel Dieuaide
Simon Boccanegra (Verdi) 7-22 ΙούνΔΟ: Daniele Rustioni; Π: David Bösch
Lyon, Théâtre d'Opérette de Lyon  / 
Monsieur Beaucaire (Messager) 7-8 Δεκ
Violettes impériales (Scotto) 11-12 ΙανΠ: Pierre Sybil
Le petit duc (Lecocq) 1-2 ΦεβΔΟ: Bruce Grant; Π: Fabrice Lelievre
Sang Viennois (Strauss,J) 22-23 ΦεβΔΟ: Andreï Chevtchouk; Π: Pierre Sybil
Viva Napoli (Lopez,F) 22-23 ΜάρΔΟ: Bruno Conti; Π: Carlo Di Angelo
Aida (Verdi) 24-25 Μάι
Marseille, Opéra Municipal de Marseille  / 
Aida (Verdi) 21 Σεπτ-1 ΟκτΔΟ: Fabrizio Maria Carminati; Π: Charles Roubaud
La Voix humaine (concert) (Poulenc) 11 ΟκτΔΟ: Lawrence Foster
La straniera (concert) (Bellini) 31 Οκτ-8 ΝοέμΔΟ: Paolo Arrivabeni
Orphée et Eurydice (Gluck) 30 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Kenneth Montgomery; Π: Frédéric Flamand
Orphée aux enfers (Offenbach) 27 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Samuel Jean; Π: Laura Scozzi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 Ιαν-6 ΦεβΔΟ: Alain Guingal; Π: Frédéric Bélier-Garcia
Colomba (Petit,J) 8-16 ΜάρΔΟ: Claire Gibault; Π: Charles Roubaud
Symphony 9 (Beethoven) 4 ΑπρΔΟ: Lawrence Foster
Le Roi d'Ys (Lalo) 10-18 ΜάιΔΟ: Lawrence Foster; Π: Jean-Louis Pichon
La traviata (Verdi) 17-22 ΙούνΔΟ: Lawrence Foster / Eun Sun Kim; Π: Renée Auphan
La Gioconda (Ponchielli) 1-10 ΟκτΔΟ: Fabrizio Maria Carminati; Π: Jean-Louis Grinda
Moïse et Pharaon (concert) (Rossini) 8-16 ΝοέμΔΟ: Paolo Arrivabeni
Mosè (concert) (Colonna) 13 ΝοέμΔΟ: Jean-Marc Aymes
L'elisir d'amore (Donizetti) 23 Δεκ-4 ΙανΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Arnaud Bernard
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 29 Ιαν-1 ΦεβΔΟ: Claude Schnizler; Π: Oriol Tomas
Tosca (Puccini) 11-20 ΜάρΔΟ: Fabrizio Maria Carminati; Π: Louis Désiré
Der fliegende Holländer (Wagner) 21-29 ΑπρΔΟ: Lawrence Foster; Π: Charles Roubaud
Requiem (Mozart) 13 ΜάιΔΟ: Michel Piquemal
Falstaff (Verdi) 4-14 ΙούνΔΟ: Lawrence Foster; Π: Jean-Louis Grinda
Massy, Opéra de Massy  / 
Falstaff (Verdi) 15-17 ΝοέμΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Jean-Louis Grinda
King Arthur (Purcell) 7-8 ΔεκΔΟ: Hervé Niquet; Π: Corinne Benizio, Gilles Benizio
La traviata (Verdi) 23-26 ΙανΔΟ: Dominique Rouits; Π: Roberta Mattelli
Un train pour Johannesburg (Weill) 7 ΦεβΔΟ: Dominique Trottein; Π: Olivier Desbordes
Don Giovanni (Mozart) 5-9 ΜάρΔΟ: Dominique Rouits; Π: Eric Perez
L'orfeo (Monteverdi) 29-30 ΜάρΔΟ: Sébastien d'Hérin; Π: Caroline Mutel
L'empereur d'Atlantis (Ullmann) 5 ΑπρΔΟ: Philippe Nahon; Π: Louise Moaty
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 16-18 ΜάιΔΟ: Dominique Rouits; Π: Nadine Duffaut
Mérignac, Le Pin Galant  / 
La traviata (Verdi) 12 Νοέμ
Madama Butterfly (Puccini) 15 Ιαν
Le nozze di Figaro (Mozart) 4 Φεβ
Roméo et Juliette (Gounod) 16 Μάρ
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
La cenerentola (Rossini) 20-24 ΣεπτΔΟ: José Miguel Pérez-Sierra; Π: Louis Désiré
Lakmé (Delibes) 22-26 ΝοέμΔΟ: Jacques Mercier; Π: Paul-Emile Fourny
The Indian Queen (Purcell) 19-21 ΙανΔΟ: Hervé Niquet; Π: Joachim Schloemer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-14 ΦεβΔΟ: Benjamin Pionnier; Π: Pénélope Bergeret
Vanessa (Barber,S) 21-25 ΜάρΔΟ: David T Heusel; Π: Bérénice Collet
Operetta anthology (Offenbach) 25-26 ΑπρΔΟ: Patrice Peyriéras; Π: Alain Sachs
Viva la Mamma (Donizetti) 16-20 ΜάιΔΟ: Laurent Gendre; Π: Vincent Vittoz
La vida breve (Falla) 13-17 ΙούνΔΟ: Jacques Mercier; Π: Paul-Emile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier Languedoc-Roussillon  / 
Orfeo ed Euridice (Gluck) 24 Σεπτ-1 ΟκτΔΟ: Balázs Kocsár; Π: Chiara Muti
Elena (Cavalli) 10-15 ΝοέμΔΟ: Leonardo García Alarcón; Π: Jean-Yves Ruf
Così fan tutte (Mozart) 20 Δεκ-9 ΙανΔΟ: Alexander Shelley; Π: Jean-Paul Scarpitta
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 17-21 ΙανΔΟ: Ari Rasilainen; Π: Marie-Eve Signeyrole
L'étoile (Chabrier) 29-30 ΜάρΔΟ: Jérôme Pillement; Π: Benoît Bénichou
La traviata (Verdi) 4-14 ΙούνΠ: Jean-Paul Scarpitta
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
Turandot (Puccini) 4-12 ΟκτΔΟ: Rani Calderon; Π: Yannis Kokkos
Candide (Bernstein) 5-11 ΔεκΔΟ: Ryan McAdams; Π: Sam Brown
L'orfeo (Monteverdi) 10-17 ΙανΔΟ: Christophe Rousset; Π: Claus Guth
Barbe-bleue (Offenbach) 20-27 ΦεβΔΟ: Jonathan Schiffman; Π: Waut Koeken
Siegfried (Wagner) 21-30 ΜάρΔΟ: Victorien Vanoosten; Π: Charlotte Nessi
La Clémence de Titus (Mozart) 29 Απρ-8 ΜάιΔΟ: Kazem Abdullah; Π: John Fulljames
Il medico dei pazzi (Battistelli) 20-28 ΙούνΔΟ: Francesco Lanzillotta; Π: Carlos Wagner
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15 Οκτ-7 ΝοέμΔΟ: Jacques Lacombe; Π: Mireille Delunsch
Le turc en Italie (Rossini) 10-19 ΔεκΔΟ: Giuseppe Grazioli; Π: Lee Blakeley
La Derniere Fête (Bikkembergs) 19-26 ΙανΔΟ: Xavier Ribes; Π: Dirk Opstaele
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 4-6 ΦεβΔΟ: Mark Shanahan
Chat perché (Singier) 9-12 ΦεβΔΟ: Pierre Roullier / Philippe Ferro; Π: Caroline Gautier
Pelléas et Mélisande (Debussy) 23 Μάρ-1 ΑπρΔΟ: Daniel Kawka; Π: Emmanuelle Bastet
La flûte enchantée (Mozart) 22 Μάι-3 ΙούνΔΟ: Mark Shanahan; Π: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Nice, Opéra de Nice  / 
Der Freischütz (Weber) 17-23 ΝοέμΔΟ: Philippe Auguin; Π: Guy Montavon
Die Fledermaus (Strauss,J) 17-23 ΙανΔΟ: Bruno Ferrandis; Π: Andreas Gergen
Semele (Handel) 16-20 ΦεβΔΟ: George Petrou; Π: Jakob Peters-Messer
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16-22 ΜάρΔΟ: Roland Böer; Π: Francesco Micheli
Dreyfus (Legrand) 16 Μάι-6 ΙούνΔΟ: Jérôme Pillement; Π: Daniel Benoin
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
La Grande duchesse de Gerolstein (Offenbach) 12 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Philippe Béziat
The Rape of Lucretia (Britten) 14-19 ΙανΔΟ: Maxime Pascal; Π: Stephen Taylor
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 24-30 ΙανΔΟ: Philippe Nahon; Π: Louise Moaty
King Arthur (Purcell) 7-12 ΦεβΔΟ: Frédérique Chauvet; Π: Sybrand van der Werf
Le Balcon (Eötvös) 20-24 Μάι
La colombe (Gounod) 11-15 ΙούνΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Stéphane Vérité
Le pauvre matelot (Milhaud) 11-15 ΙούνΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Stéphane Vérité
Paris, Théâtre des Champs-Elysées  / 
Le Vaisseau fantôme (concert) (Wagner) 18 ΣεπτΔΟ: Yannick Nézet-Séguin
Les Vêpres de la Vierge (concert) (Monteverdi) 14 ΟκτΔΟ: Jean-Claude Malgoire
La vestale (Spontini) 15-28 ΟκτΔΟ: Jérémie Rhorer; Π: Eric Lacascade
Aci, Galatea e Polifemo (concert) (Handel) 19 ΟκτΔΟ: Emmanuelle Haïm
Norma (concert) (Bellini) 15 ΝοέμΔΟ: Evelino Pidò
Requiem (Fauré) 16 ΝοέμΔΟ: Philippe Herreweghe
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 10-19 ΔεκΔΟ: Jérémie Rhorer; Π: Olivier Py
Le Messie (Handel) 11 ΔεκΔΟ: Emmanuelle Haïm
La favorite (concert) (Donizetti) 18 ΔεκΔΟ: Jacques Lacombe
Catone in Utica (Vivaldi) 10 ΙανΔΟ: Alan Curtis
Stabat Mater (Pergolesi) 27 Ιαν
Theodora (Handel) 10 ΦεβΔΟ: Harry Bicket
Concert (Monteverdi) 11-13 ΦεβΔΟ: Emmanuelle Haïm
Le Villi (concert) (Puccini) 20 ΦεβΔΟ: Paolo Carignani
Symphony 9 (Beethoven) 2 ΜάρΔΟ: Vladimir Jurowski
Les Fêtes de l'hymen et de l'amour (concert) (Rameau) 11 ΜάρΔΟ: Hervé Niquet
Le Chevalier à la rose (Strauss) 18 ΜάρΔΟ: Kirill Petrenko
Otello (Rossini) 7-17 ΑπρΔΟ: Jean-Christophe Spinosi; Π: Moshe Leiser
Oedipus rex (Stravinsky) 24 ΑπρΔΟ: Daniele Gatti
Le barbier de Séville (Rossini) 28-29 ΑπρΔΟ: Jean-Claude Malgoire; Π: Christian Schiaretti, Arnaud Décarsin
Tancredi (Rossini) 19-27 ΜάιΔΟ: Enrique Mazzola; Π: Jacques Osinski
L'italienne à Alger (concert) (Rossini) 10 ΙούνΔΟ: Roger Norrington
La scala di seta (concert) (Rossini) 13 ΙούνΔΟ: Enrique Mazzola
Fidelio (concert) (Beethoven) 14 ΙούνΔΟ: Jérémie Rhorer
Castor et Pollux (Rameau) 13-21 ΟκτΔΟ: Hervé Niquet; Π: Christian Schiaretti
La Clémence de Titus (Mozart) 10-18 ΔεκΔΟ: Jérémie Rhorer; Π: Denis Podalydès
Solaris (Fujikura) 5-7 ΜάρΔΟ: Erik Nielsen; Π: Saburo Teshigawara
Macbeth (Verdi) 4-16 ΜάιΔΟ: Daniele Gatti; Π: Mario Martone
Maria Stuarda (Donizetti) 18-27 ΙούνΔΟ: Daniele Callegari; Π: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Paris, Théâtre du Châtelet  / 
My Fair Lady (Loewe) 5 Δεκ-1 ΙανΔΟ: Jayce Ogren; Π: Robert Carsen
Einstein on the Beach (Glass) 8-12 ΙανΔΟ: Michael Riesman; Π: Robert Wilson
La pietra del paragone (Rossini) 20-29 ΙανΔΟ: Jean-Christophe Spinosi; Π: Giorgio Barberio Corsetti, Pierrick Sorin
Into the Woods (Sondheim) 1-12 ΑπρΔΟ: David Charles Abell; Π: Lee Blakeley
A Flowering Tree (Adams) 5-13 ΜάιΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Vishal Bhardwaj
The King and I (Rodgers) 13-29 ΙούνΔΟ: James Holmes; Π: Lee Blakeley
Paris, Cité de la musique  / 
Orlando (concert) (Handel) 19 ΙούνΔΟ: René Jacobs
Paris, Opéra-Comique  / 
Written on Skin (Benjamin) 16-19 ΝοέμΔΟ: George Benjamin; Π: Katie Mitchell
Manfred (Schumann) 9-15 ΔεκΔΟ: Emmanuel Krivine; Π: Georges Lavaudant
Lakmé (Delibes) 10-20 ΙανΔΟ: François-Xavier Roth; Π: Lilo Baur
Pelléas et Mélisande (Debussy) 17-25 ΦεβΔΟ: Louis Langrée; Π: Stéphane Braunschweig
Platée (Rameau) 20-30 ΜάρΔΟ: William Christie; Π: Robert Carsen
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 21 ΜάρΔΟ: Raphaël Pichon
L'histoire du Soldat (Stravinsky) 5-7 ΑπρΔΟ: Marc Minkowski; Π: Jacques Osinski
El amor brujo (Falla) 5-7 ΑπρΔΟ: Marc Minkowski; Π: Jacques Osinski
Ali-Baba (Lecocq) 12-22 ΜάιΔΟ: Jean-Pierre Haeck; Π: Arnaud Meunier
La Naissance de David de Sassoun (concert) (Aprikian) 5 ΙούνΔΟ: Alain Altinoglu
Robert le Cochon (Dupin) 13-15 ΙούνΔΟ: Jean-François Heisser; Π: Ivan Grinberg
Paris, MC93 Bobigny  / 
Don Giovanni (Mozart) 22-31 ΜάρΔΟ: Alexandre Myrat; Π: Christophe Perton
Paris, L'Opéra National de Paris (Opéra Bastille, Palais Garnier)  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 7 Σεπτ-9 ΟκτΔΟ: Maurizio Benini; Π: Andrei Serban
Alceste (Gluck) 12 Σεπτ-7 ΟκτΔΟ: Marc Minkowski; Π: Olivier Py
Vec Makropulos (Janáček) 16 Σεπτ-2 ΟκτΔΟ: Susanna Mälkki; Π: Krzysztof Warlikowski
Aida (Verdi) 10 Οκτ-16 ΝοέμΔΟ: Philippe Jordan; Π: Olivier Py
Così fan tutte (Mozart) 22 Οκτ-13 ΝοέμΔΟ: Michael Schønwandt; Π: Ezio Toffolutti
Elektra (Strauss) 27 Οκτ-1 ΔεκΔΟ: Philippe Jordan; Π: Robert Carsen
I puritani (Bellini) 25 Νοέμ-19 ΔεκΔΟ: Michele Mariotti; Π: Laurent Pelly
La clemenza di Tito (Mozart) 27 Νοέμ-23 ΔεκΔΟ: Tomas Netopil; Π: Willy Decker
Werther (Massenet) 19 Ιαν-12 ΦεβΔΟ: Michel Plasson; Π: Benoît Jacquot
Alcina (Handel) 25 Ιαν-12 ΦεβΔΟ: Christophe Rousset; Π: Robert Carsen
La fanciulla del West (Puccini) 1-28 ΦεβΔΟ: Carlo Rizzi; Π: Nikolaus Lehnhoff
Madama Butterfly (Puccini) 14 Φεβ-12 ΜάρΔΟ: Daniele Callegari; Π: Robert Wilson
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Μάρ-15 ΑπρΔΟ: Philippe Jordan; Π: Robert Carsen
La bohème (Puccini) 15 Μάρ-14 ΙούλΔΟ: Daniel Oren; Π: Jonathan Miller
L'italiana in Algeri (Rossini) 31 Μάρ-23 ΑπρΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Andrei Serban
Tristan und Isolde (Wagner) 8 Απρ-4 ΜάιΔΟ: Philippe Jordan; Π: Peter Sellars
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 24 Απρ-23 ΜάιΔΟ: Bruno Campanella; Π: Robert Carsen
Orphée et Eurydice (Gluck) 3-21 ΜάιΔΟ: Thomas Hengelbrock / Manlio Benzi; Π: Pina Bausch
La traviata (Verdi) 2-20 ΙούνΔΟ: Daniel Oren; Π: Benoît Jacquot
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 7-30 ΙούνΔΟ: Rinaldo Alessandrini; Π: Robert Wilson, Giuseppe Frigeni
La traviata (Verdi) 8 Σεπτ-12 ΟκτΔΟ: Dan Ettinger; Π: Benoît Jacquot
Le barbier de Séville (Rossini) 19 Σεπτ-3 ΝοέμΔΟ: Carlo Montanaro; Π: Damiano Michieletto
Tosca (Puccini) 10 Οκτ-28 ΝοέμΔΟ: Daniel Oren / Evelino Pidò; Π: Pierre Audi
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 16 Οκτ-15 ΦεβΔΟ: Philippe Jordan / Marius Stieghorst; Π: Zabou Breitman
Hansel et Gretel (Humperdinck) 20 Νοέμ-18 ΔεκΔΟ: Yves Abel; Π: Mariame Clément
La bohème (Puccini) 30 Νοέμ-30 ΔεκΔΟ: Mark Elder; Π: Jonathan Miller
Don Giovanni (Mozart) 15 Ιαν-14 ΦεβΔΟ: Alain Altinoglu; Π: Michael Haneke
Ariadne auf Naxos (Strauss) 22 Ιαν-17 ΦεβΔΟ: Michael Schønwandt; Π: Laurent Pelly, Agathe Melinand
Pelléas et Mélisande (Debussy) 7-28 ΦεβΔΟ: Philippe Jordan; Π: Robert Wilson, Giuseppe Frigeni
Faust (Gounod) 2-28 ΜάρΔΟ: Michel Plasson; Π: Jean-Louis Martinoty
Le Cid (Massenet) 27 Μάρ-21 ΑπρΔΟ: Michel Plasson; Π: Charles Roubaud
Rusalka (Dvořák,A) 3-26 ΑπρΔΟ: Jakub Hrůša; Π: Robert Carsen
La flûte enchantée (Mozart) 17 Απρ-28 ΙούνΔΟ: Constantin Trinks / Patrick Lange; Π: Robert Carsen
Le Roi Arthus (Chausson) 16 Μάι-14 ΙούνΔΟ: Philippe Jordan; Π: Graham Vick
Alceste (Gluck) 16 Ιούν-15 ΙούλΔΟ: Marc Minkowski / Sébastien Rouland; Π: Olivier Py
Adriana Lecouvreur (Cilea) 23 Ιούν-15 ΙούλΔΟ: Daniel Oren; Π: David McVicar
Paris, Salle Pleyel  / 
Alessandro (concert) (Handel) 23 ΣεπτΔΟ: George Petrou
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 11 ΟκτΔΟ: René Jacobs
Carmina Burana (Orff) 11-12 ΝοέμΔΟ: Paavo Järvi
Messe en si mineur (concert) (Bach,JS) 17 ΔεκΔΟ: Raphaël Pichon
Boris Godounov (concert) (Musorgsky) 5 ΦεβΔΟ: Tugan Sokhiev
La bohème (concert) (Puccini) 17 ΙούνΔΟ: Jean-Luc Tingaud
Otello (concert) (Verdi) 26 ΙούνΔΟ: Riccardo Frizza
Quimper, Théâtre de Cornouaille  / 
La Voix humaine (Poulenc) 8 ΟκτΠ: Juliette Mailhé
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 14 ΙανΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Philippe Béziat
Kátia Kabanová (Janáček) 21 ΜάρΔΟ: Irène Kudela; Π: André Engel
Reims, Opéra de Reims  / 
L'orfeo (Monteverdi) 19-20 ΟκτΔΟ: Leonardo García Alarcón; Π: Laurent Brethome
Don Giovanni (Mozart) 6-10 ΝοέμΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Oriol Tomas
Croquefer (Offenbach) 16 ΝοέμΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Jean-Philippe Salério
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 16 ΝοέμΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Jean-Philippe Salério
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 17-18 ΙανΔΟ: Philippe Nahon; Π: Louise Moaty
Don Pasquale (Donizetti) 9-11 ΦεβΔΟ: Roberto Forés Veses; Π: Andrea Cigni
Il trovatore (Verdi) 23-25 ΜάρΔΟ: Konstantin Chudovsky; Π: Gilbert Deflo
La belle Hélène (Offenbach) 17-18 ΜάιΔΟ: Christophe Talmont; Π: Bernard Pisani
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Orlando (Handel) 16-21 ΟκτΔΟ: Jean-Christophe Spinosi; Π: Eric Vigner
Il re pastore (concert) (Mozart) 9-10 ΔεκΔΟ: Darell Ang
Fortunio (Messager) 31 Ιαν-6 ΦεβΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Emmanuelle Cordoliani
Concert (Berlioz) 21 Φεβ
Pomme d'Api (Offenbach) 27-29 ΜάρΔΟ: Darrel Ang
Une Éducation manquée (Chabrier) 27-29 ΜάρΔΟ: Darrel Ang
Rigoletto (Verdi) 28 Μάι-5 ΙούνΔΟ: Sasha Götzel; Π: Jean-Louis Grinda
Rouen, Opéra de Rouen Haute-Normandie  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 4-8 ΟκτΔΟ: Nicolas Kruger; Π: Frédéric Roels
Carmen Intime (Bizet) 13 Νοέμ-8 ΔεκΠ: Frédéric Roels, Coline Gourdin
Le Vaisseau fantôme (Wagner) 31 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Julien Masmondet; Π: Lucas Simon
Don Pasquale (Donizetti) 14-20 ΜάρΔΟ: Luciano Acocella; Π: Andrea Cigni
Dido and Aeneas (Purcell) 9-13 ΜάιΔΟ: Vincent Dumestre; Π: Cécile Roussat, Julien Lubek
La finta giardiniera (Mozart) 4-12 ΙούνΔΟ: Andreas Spering; Π: Vincent Boussard
Saint-Etienne, Opéra Théâtre de Saint-Étienne  / 
L'orfeo (Monteverdi) 8 ΟκτΔΟ: Leonardo García Alarcón; Π: Laurent Brethome
Lakmé (Delibes) 8-12 ΝοέμΔΟ: Laurent Campellone; Π: Lilo Baur
Concert (Verdi) 19 ΝοέμΔΟ: Laurent Campellone
Siegfried et l'Anneau Maudit (Wagner) 7 ΔεκΔΟ: Marius Stieghorst; Π: Charlotte Nessi
Ciboulette (Hahn) 29 Δεκ-2 ΙανΔΟ: Laurent Touche; Π: Michel Fau
La belle et la bête (Glass) 18-19 ΙανΔΟ: Michael Riesman
Les Barbares (concert) (Saint-Saëns) 14-16 ΦεβΔΟ: Laurent Campellone
Werther (Massenet) 21-25 ΜάρΔΟ: Laurent Campellone; Π: Laurent Fréchuret
La petite messe solennelle (concert) (Rossini) 1 ΑπρΔΟ: Alberto Zedda
Carmina Burana (concert) (Orff) 13 ΜάιΔΟ: Laurent Campellone
Les noces de Figaro (Mozart) 15-21 ΙούνΔΟ: Jonathan Cohen; Π: Richard Brunel
Strasbourg, L'Opéra national du Rhin  / 
De la maison des morts (Janáček) 27 Σεπτ-5 ΟκτΔΟ: Marko Letonja; Π: Robert Carsen
La cenerentola (Rossini) 25 Οκτ-5 ΝοέμΔΟ: Enrique Mazzola / Thomas Blunt; Π: Sandrine Anglade
Rigoletto (Verdi) 8-23 ΔεκΔΟ: Paolo Carignani; Π: Robert Carsen(original), Christophe Gayral(revival)
Aladin et la lampe merveilleuse (Rota) 17-22 ΙανΔΟ: Vincent Monteil; Π: Waut Koeken
Der fliegende Holländer (Wagner) 26 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Marko Letonja; Π: Nicolas Brieger
Le Roi Arthus (Chausson) 14-25 ΜάρΔΟ: Jacques Lacombe; Π: Keith Warner
Die Schöpfung (concert) (Haydn) 3-9 ΑπρΔΟ: Vincent Monteil
Doctor Atomic (Adams) 2-9 ΜάιΔΟ: Patrick Davin; Π: Lucinda Childs
Platée (Rameau) 13-21 ΙούνΔΟ: Christophe Rousset; Π: Mariame Clément
La colombe (Gounod) 1-3 ΙούλΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Stéphane Vérité
Le pauvre matelot (Milhaud) 1-3 ΙούλΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Stéphane Vérité
Toulon, Opéra de Toulon Provence Mediterranée  / 
Norma (Bellini) 22-27 ΟκτΔΟ: Giuliano Carella; Π: Massimo Gasparòn
La finta giardiniera (Mozart) 22-24 ΝοέμΔΟ: Andreas Spering; Π: Vincent Boussard
La vie parisienne (Offenbach) 28-31 ΔεκΔΟ: Jérôme Pillement; Π: Nadine Duffaut
La cenerentola (Rossini) 24-28 ΙανΔΟ: Edmon Colomer; Π: Jean-Philippe Clarac, Olivier Delœuil
Ariane à Naxos (Strauss) 14-18 ΜάρΔΟ: Rani Calderon; Π: Mireille Larroche
Macbeth (Verdi) 25-29 ΑπρΔΟ: Giuliano Carella; Π: Jean-Louis Martinoty
Don Giovanni (Mozart) 20-27 ΜάιΔΟ: Giuliano Carella; Π: Frédéric Bélier-Garcia
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Manon (Massenet) 29 Σεπτ-15 ΟκτΔΟ: Jesús López-Cobos; Π: Laurent Pelly
Orlando (Handel) 10-16 ΝοέμΔΟ: Jean-Christophe Spinosi; Π: Eric Vigner
Hansel et Gretel (Humperdinck) 22-31 ΔεκΔΟ: Claus Peter Flor; Π: Andreas Baesler
La favorite (Donizetti) 6-19 ΦεβΔΟ: Bruno Campanella; Π: Vincent Boussard
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-23 ΜάρΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Yannis Kokkos
Pagliacci (Leoncavallo) 14-23 ΜάρΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Yannis Kokkos
Les Pigeons d'argile (Hurel) 15-22 ΑπρΔΟ: Tito Ceccherini; Π: Mariame Clément
I due Foscari (Verdi) 16-25 ΜάιΔΟ: Gianluigi Gelmetti; Π: Stefano Vizioli
Daphne (Strauss) 15-29 ΙούνΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Patrick Kinmonth
Le petit ramoneur (Britten) 25 Ιούν-4 ΙούλΔΟ: Christophe Larrieu; Π: Caroline Bertran-Hours
Un bal masqué (Verdi) 30 Σεπτ-12 ΟκτΔΟ: Daniel Oren; Π: Vincent Boussard
Owen Wingrave (Britten) 21-25 ΝοέμΔΟ: David Syrus; Π: Walter Sutcliffe
The Turn of the Screw (Britten) 21-25 ΝοέμΔΟ: David Syrus; Π: Walter Sutcliffe
Doña Francisquita (Vives) 21-31 ΔεκΔΟ: Josep Caballé Domenech; Π: Emilio Sagi
Tristan und Isolde (Wagner) 28 Ιαν-11 ΦεβΔΟ: Claus Peter Flor; Π: Nicolas Joël
Porgy and Bess (Gershwin) 17-22 ΜάρΔΟ: William Barkhymer; Π: Baayork Lee
Castor et Pollux (Rameau) 24 Μάρ-2 ΑπρΔΟ: Christophe Rousset; Π: Mariame Clément
massacre (Mitterer) 12-17 ΑπρΔΟ: Peter Rundel; Π: Ludovic Lagarde
Les fiançailles au couvent (Prokofiev) 15-24 ΜάιΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Martin Duncan
Turandot (Puccini) 19-30 ΙούνΔΟ: Stefan Solyom; Π: Calixto Bieito
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
Le Roi David (Honegger) 29 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Jean-Claude Malgoire
La petite messe solennelle (Rossini) 17-21 ΙανΔΟ: Jean-Claude Malgoire; Π: Jean Philippe Delavault
Aben Hamet (Dubois) 14-18 ΜάρΔΟ: Jean-Claude Malgoire; Π: Alita Baldi
Le barbier de Séville (Rossini) 15-17 ΑπρΔΟ: Jean-Claude Malgoire; Π: Arnaud Décarsin, Christian Schiaretti
Tours, Grand Théâtre de Tours  / 
Don Giovanni (Mozart) 11-15 ΟκτΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Oriol Tomas
Passionnément (Messager) 27-31 ΔεκΔΟ: Emmanuel Trenque; Π: Jacques Duparc
Carmen (Bizet) 17-21 ΙανΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Gilles Bouillon
The Turn of the Screw (Britten) 14-18 ΜάρΔΟ: Ariane Matiakh; Π: Dominique Pitoiset
Bérénice (Magnard) 4-8 ΑπρΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Alain Garichot
Falstaff (Verdi) 23-27 ΜάιΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Gilles Bouillon
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
La Caravane du Caire (concert) (Grétry) 22 ΟκτΔΟ: Guy Van Waas
Orfeo ed Euridice (concert) (Gluck) 7 ΝοέμΔΟ: Laurence Equilbey
Orlando (Handel) 21-24 ΝοέμΔΟ: Jean-Christophe Spinosi; Π: Eric Vigner
Les Danaïdes (concert) (Salieri) 27 ΝοέμΔΟ: Christophe Rousset
Elena (Cavalli) 6-8 ΔεκΔΟ: Leonardo García Alarcón; Π: Jean-Yves Ruf
Così fan tutte (Mozart) 30 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Ryan Brow; Π: Nick Olcott
Les Femmes vengées (Philidor) 1-2 ΦεβΔΟ: Ryan Brown; Π: Nick Olcott
Le Bourgeois gentilhomme (Lully) 7-9 ΦεβΔΟ: Christophe Coin; Π: Denis Podalydès
Les Fêtes de l'hymen et de l'amour (concert) (Rameau) 13 ΦεβΔΟ: Hervé Niquet
Herculanum (concert) (David) 8 ΜάρΔΟ: Hervé Niquet
L'Artaserse (Vinci) 19-23 ΜάρΔΟ: Diego Fasolis; Π: Silviu Purcarete(original), Rares Zaharia(revival)
Tamerlano (concert) (Handel) 5 ΑπρΔΟ: Maxim Emelyanychev
Tancréde (Campra) 6-7 ΜάιΔΟ: Olivier Schneebeli; Π: Vincent Tavernier
Persée (Lully) 23-25 ΜάιΔΟ: David Fallis; Π: Marshall Pynkoski
Amadigi di Gaula (concert) (Handel) 5 ΙούνΔΟ: Ottavio Dantone
Didon et Enée (Purcell) 14-15 ΙούνΔΟ: Vincent Dumestre; Π: Cécile Roussat, Julien Lubek