2013/14 > Ολλανδία 
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2013/14 > Ολλανδία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Δανία
Ηνωμένο Βασίλειο

Ολλανδία
 
Γερμανία
Βέλγιο Λουξεμβούργο

Amsterdam, Het Concertgebouw  / 

Il trovatore (concert) (Verdi) 14 ΣεπτΔΟ: Giancarlo Andretta
Alessandro (concert) (Handel) 21 ΣεπτΔΟ: George Petrou
Requiem (Verdi) 27-29 ΣεπτΔΟ: Mariss Jansons
Carmina Burana (concert) (Orff) 28 ΟκτΔΟ: Tsutomu Matsumura
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 10 ΝοέμΔΟ: Ago Verdonschot
The Messiah (Handel) 16 ΝοέμΔΟ: Frank Hameleers
Rinaldo (concert) (Handel) 28 ΝοέμΔΟ: Wolfgang Katschner
Caligula (Glanert) 14 ΔεκΔΟ: Markus Stenz
Stabat Mater (Pergolesi) 19 ΙανΔΟ: Diego Fasolis
Concert (Wagner) 22 ΦεβΔΟ: Edo de Waart
Fidelio (concert) (Beethoven) 29 ΜάρΔΟ: Gerrit Prießnitz
L'Artaserse (concert) (Vinci) 10 ΜάιΔΟ: Diego Fasolis
Rusalka (Dvořák,A) 17 ΜάιΔΟ: James Gaffigan
Amsterdam, Dutch National Opera Academy  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 3-10 ΑύγΔΟ: Richard Egarr; Π: Alexander Oliver
Amsterdam, De Nationale Opera (was De Nederlandse Opera)  / 
Siegfried (Wagner) 31 Αύγ-21 ΣεπτΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Pierre Audi
Armide (Gluck) 6-27 ΟκτΔΟ: Ivor Bolton; Π: Barrie Kosky
Götterdämmerung (Wagner) 14-30 ΝοέμΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Pierre Audi
De speler (Prokofiev) 7-29 ΔεκΔΟ: Marc Albrecht; Π: Andrea Breth
Das Rheingold (Wagner) 29 Ιαν-7 ΦεβΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Pierre Audi
Die Walküre (Wagner) 31 Ιαν-9 ΦεβΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Pierre Audi
Siegfried (Wagner) 2-11 ΦεβΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Pierre Audi
Götterdämmerung (Wagner) 5-14 ΦεβΔΟ: Hartmut Haenchen; Π: Pierre Audi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Carlo Rizzi; Π: Monique Wagemakers
Arabella (Strauss) 11 Απρ-2 ΜάιΔΟ: Marc Albrecht; Π: Christof Loy
Faust (Gounod) 10-27 ΜάιΔΟ: Marc Minkowski; Π: Alex Ollé
Laika (Padding) 3-8 ΙούνΔΟ: Etienne Siebens; Π: Aernout Mik
Falstaff (Verdi) 7-30 ΙούνΔΟ: Daniele Gatti; Π: Robert Carsen
L'orfeo (Monteverdi) 3-6 ΣεπτΔΟ: Pablo Heras-Casado; Π: Sasha Waltz
Gurre-lieder (Schoenberg,A) 7-23 ΣεπτΔΟ: Marc Albrecht; Π: Pierre Audi
L'étoile (Chabrier) 4-26 ΟκτΔΟ: Patrick Fournillier; Π: Laurent Pelly
Lohengrin (Wagner) 10-29 ΝοέμΔΟ: Marc Albrecht; Π: Pierre Audi
La bohème (Puccini) 4-30 ΔεκΔΟ: Renato Palumbo; Π: Benedict Andrews
Il viaggio a Reims (Rossini) 20 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Stefano Montanari; Π: Damiano Michieletto
Reimsreisje (Rossini) 30 Ιαν-1 ΦεβΔΟ: Aldert Vermeulen; Π: Marcel Sijm
Tamerlano (Handel) 24-28 ΦεβΔΟ: Christophe Rousset; Π: Pierre Audi
Alcina (Handel) 25 Φεβ-1 ΜάρΔΟ: Christophe Rousset; Π: Pierre Audi
Die Zauberflöte (Mozart) 4-27 ΜάρΔΟ: Marc Albrecht / Gergely Madaras; Π: Simon McBurney
Macbeth (Verdi) 3-28 ΑπρΔΟ: Marc Albrecht; Π: Andrea Breth
Benvenuto Cellini (Berlioz) 9-31 ΜάιΔΟ: Mark Elder; Π: Terry Gilliam, Leah Hausman
Lulu (Berg) 1-28 ΙούνΔΟ: Fabio Luisi; Π: William Kentridge, Luc de Wit
Den Haag, Opera2day  / 
Médée (Cherubini) 25 Νοέμ-6 ΔεκΔΟ: Hernán Schvartzman; Π: Serge van Veggel
Enschede, Nationale Reisopera  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 22 Σεπτ-1 ΟκτΔΟ: Antony Hermus; Π: Jakob Peters-Messer
La Tragedie de Carmen (Bizet) 1 ΝοέμΔΟ: Bas Wiegers; Π: Gable Roelofsen, Romy Roelofsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22-24 ΝοέμΔΟ: Antonino Fogliani; Π: Laurence Dale
The Fairy Queen (Purcell) 14-16 ΦεβΔΟ: Arnaud Oosterbaan; Π: Paul Koek
Johannes Passion (Bach,JS) 21-23 ΜάρΠ: Dale Duesing
Heemstede, Opera Trionfo  / 
Owen Wingrave (Britten) 11 ΙανΔΟ: Ed Spanjaard; Π: Floris Visser
Maastricht, Opera Zuid  / 
Carmen (Bizet) 15-17 ΝοέμΔΟ: Ivan Meylemans; Π: Leopold Witte, Geert Lageveen
La traviata (Verdi) 24 ΜάιΔΟ: Per-Otto Johansson; Π: Frank Van Laecke