2013/14 > Πολωνία  
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2013/14 > Πολωνία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Σουηδία Λιθουανία
Γερμανία

Πολωνία
 
Λευκορωσσία
Τσεχία Σλοβακία Ουκρανία

Bialystok, Opera i Filharmonia Podlaska  / 

Straszny dwór (Moniuszko) 3 Νοέμ-12 ΦεβΔΟ: Mieczysław Dondajewski; Π: Roberto Skolmowski
La traviata (Verdi) 20 Δεκ-22 ΙούνΔΟ: Michał Klauza; Π: Roberto Skolmowski
Bydgoszcz, Opera Nova w Bydgoszczy  / 
Halka (Moniuszko) 20 Σεπτ-5 ΑπρΔΟ: Piotr Wajrak; Π: Natalia Babińska
Rusalka (Dvořák,A) 28 Σεπτ-25 ΦεβΔΟ: Maciej Figas; Π: Kristina Wuss
Manru (Paderewski) 10 Οκτ-23 ΜάρΔΟ: Maciej Figas; Π: Laco Adamik
Cavalleria rusticana (Mascagni) 26 Οκτ-4 ΦεβΔΟ: Wojciech Rajski; Π: Andrzej Bubień
Pagliacci (Leoncavallo) 26 Οκτ-4 ΦεβΔΟ: Wojciech Rajski; Π: Andrzej Bubień
Madama Butterfly (Puccini) 7-10 ΝοέμΔΟ: Maciej Figas; Π: Marianne Berglof
Baron cygański (Strauss,J) 27 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Piotr Wajrak; Π: Janina Niesobska
Die Zauberflöte (Mozart) 12-13 ΔεκΔΟ: Dirk Vermeulen; Π: Matthias Remus
L'elisir d'amore (Donizetti) 16-19 ΙανΔΟ: Piotr Wajrak; Π: Krzysztof Nazar
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-9 ΦεβΔΟ: Maciej Wierzchoń / Piotr Wajrak; Π: Cezary Domagała
La traviata (Verdi) 1 Μάρ-14 ΜάιΔΟ: Simca Heled; Π: Bodo Igesz
Gräfin Mariza (Kálmán) 13-16 ΜάρΔΟ: Maciej Figas; Π: Laco Adamik
La bohème (Puccini) 28-30 ΜάρΔΟ: Andrzej Knap; Π: Maciej Prus
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 26-27 ΑπρΔΟ: Piotr Wajrak; Π: Wojciech Adamczyk
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 ΑπρΔΟ: Eraldo Salmieri; Π: Natalia Babińska
The Portrait (Weinberg) 1 ΜάιΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: David Pountney(original), Anelia Kadieva(revival)
Lakmé (Delibes) 22-25 ΜάιΔΟ: Andrzej Straszyński; Π: Krzysztof Kelm
Gdansk, Opera Bałtycka  / 
Maria (Statkowski) 25-29 ΑύγΔΟ: Łukasz Borowicz; Π: Michael Gieleta
Carmen (Bizet) 6-8 ΣεπτΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Marek Weiss
Ubu Rex (Penderecki) 27 Σεπτ-29 ΑπρΔΟ: Wojciech Michniewski; Π: Janusz Wiśniewski
Maria (Statkowski) 15-17 ΝοέμΔΟ: Łukasz Borowicz; Π: Michael Gieleta
La traviata (Verdi) 7-11 ΔεκΔΟ: Andriy Yurkevych; Π: Karolina Sofulak
Madame Curie (Sikora) 18-19 ΙανΔΟ: Wojciech Michniewski; Π: Marek Weiss
Macbeth (Verdi) 14-16 ΦεβΔΟ: José Maria Florêncio; Π: Marek Weiss
Così fan tutte (Mozart) 1-5 ΜάρΔΟ: Friedrich Haider; Π: Marek Weiss
The Gamblers (Shostakovich) 30 Μάρ-2 ΑπρΔΟ: Michał Klauza; Π: Andrzej Chyra
Rothschild's Violin (Fleyshman) 30 Μάρ-2 ΑπρΔΟ: Michał Klauza; Π: Marek Weiss
Tosca (Puccini) 25 Μάι-17 ΙούνΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Marek Weiss
Krakow, Opera Krakowska  / 
The Gypsy Baron (Strauss,J) 14 Σεπτ-28 ΙανΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Laco Adamik
Rigoletto (Verdi) 22 ΣεπτΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Henryk Baranowski
The Devils of Loudun (Penderecki) 27 Σεπτ-16 ΜάρΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Laco Adamik
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 4 Οκτ-3 ΝοέμΔΟ: Tomasz Tokarczyk
Paradise Lost (Penderecki) 5 Οκτ
Madama Butterfly (Puccini) 11 Οκτ-6 ΑπρΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Waldemar Zawodziński
Orpheus and Eurydice (Gluck) 19 Οκτ-23 ΜάρΔΟ: Marek Toporowski; Π: Giorgio Madia
The Marriage of Figaro (Mozart) 25 Οκτ-2 ΦεβΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Laco Adamik
Halka (Moniuszko) 8-10 ΝοέμΔΟ: Łukasz Borowicz; Π: Waldemar Zawodziński
Pierrot Lunaire (Schoenberg,A) 20 Νοέμ-21 ΦεβΔΟ: Paweł Szczepański; Π: Włodzimierz Nurkowski
The Troubadour (Verdi) 22 Νοέμ-9 ΜάρΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Laco Adamik
La traviata (Verdi) 29 Νοέμ-6 ΜάιΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Krzysztof Nazar
L'elisir d'amore (Donizetti) 7 Δεκ-18 ΜάιΔΟ: Evgeny Volynskiy; Π: Henryk Baranowski
The Haunted Manor () 4-5 ΙανΔΟ: Piotr Sułkowski; Π: Laco Adamik
Die Fledermaus (Strauss,J) 17 Ιαν-2 ΜάρΔΟ: Uwe Theimer; Π: Janusz Józefowicz
Carmen (Bizet) 7-9 ΦεβΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Laco Adamik
La cenerentola (Rossini) 15 Φεβ-25 ΜάιΔΟ: Damiano Binetti; Π: Giorgio Madia
Little Lord (Markwick) 21 Φεβ-31 ΜάιΔΟ: Sebastian Perłowski; Π: Janusz Szydłowski
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28-30 ΜάρΔΟ: Evgeny Volynskiy; Π: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 11-13 ΑπρΔΟ: Andrzej Straszyński; Π: Laco Adamik
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 25-30 ΑπρΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Michał Znaniecki
Lodz, Teatr Wielki  / 
Madama Butterfly (Puccini) 22 Σεπτ-28 ΜάρΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Janina Niesobska
Tosca (Puccini) 27 Σεπτ-16 ΜάρΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Nabucco (Verdi) 2 Οκτ-13 ΑπρΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Marek Okopiński
La bohème (Puccini) 4 Οκτ-2 ΑπρΔΟ: Tadeusz Wojciechowski / Eraldo Salmieri; Π: Laco Adamik
La traviata (Verdi) 6 Οκτ-30 ΜάρΔΟ: Eraldo Salmieri; Π: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Carmen (Bizet) 9 Οκτ-10 ΑπρΔΟ: Bassem Akiki; Π: Laco Adamik
Anna Bolena (Donizetti) 13 Οκτ-26 ΑπρΔΟ: Eraldo Salmieri; Π: Janina Niesobska
My Fair Lady (Loewe) 16 Οκτ-21 Ιαν
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11 Ιαν-5 ΑπρΔΟ: Eraldo Salmieri; Π: Natalia Babińska
The Magic Flute (Mozart) 25 Ιαν-23 ΜάρΔΟ: Bassem Akiki; Π: Waldemar Zawodziński
Aida (Verdi) 8-11 ΦεβΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Marek Weiss-Grzesiński
Maria Stuarda (Donizetti) 23 ΦεβΔΟ: Eraldo Salmieri; Π: Dieter Kaegi
Requiem (concert) (Verdi) 18 ΑπρΔΟ: Eraldo Salmieri
Poznan, Teatr Wielki  / 
Falstaff (Verdi) 21 Σεπτ-9 ΦεβΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Tomasz Konina
Cyberiada (Meyer,K) 28-29 ΣεπτΔΟ: Krzysztof Słowiński; Π: Ran Arthur Braun
Parsifal (Wagner) 18 Οκτ-13 ΑπρΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Kirsten Dehlholm
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Οκτ-6 ΦεβΔΟ: Zbigniew Graca; Π: Marek Weiss-Grzesiński
Jaś i Małgosia (Humperdinck) 7 Νοέμ-31 ΜάιΔΟ: Agnieszka Nagórka; Π: Monika Dobrowlańska
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 17 ΝοέμΔΟ: Gabriel Chmura
Nabucco (Verdi) 22 Νοέμ-6 ΑπρΔΟ: Tadeusz Kozłowski / Agnieszka Nagórka; Π: Marek Weiss-Grzesiński
The Portrait (Weinberg) 6 Δεκ-19 ΙανΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: David Pountney(original), Anelia Kadieva(revival)
La traviata (Verdi) 15 Δεκ-4 ΦεβΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Marek Weiss-Grzesiński
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 Ιαν-6 ΜάιΔΟ: Zbigniew Graca; Π: Marek Weiss-Grzesiński
Aida (Verdi) 12 Ιαν-9 ΜάρΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Marek Weiss-Grzesiński
Straszny dwór (Moniuszko) 22 Ιαν-2 ΑπρΔΟ: Maciej Wieloch; Π: Emil Wesołowski
Tosca (Puccini) 23 Φεβ-30 ΜάρΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Laco Adamik
Don Giovanni (Mozart) 22 Μάρ-10 ΙούνΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Pippo Delbono
La bohème (Puccini) 24 Απρ-13 ΜάιΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Ran Arthur Braun
Carmen (Bizet) 24 Μάι-20 ΙούνΔΟ: Kees Bakels; Π: Denis Krief
The Angel of the Odd (Coli) 7-14 ΙούνΔΟ: Grzegorz Wierus; Π: Krzysztof Cicheński
Szczecin, Opera na Zamku  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Σεπτ-6 ΑπρΔΟ: Frank Zacher / Jerzy Wołosiuk; Π: Dmitry Bertman
Madama Butterfly (Puccini) 26-27 ΟκτΔΟ: Vladimir Kiradjiev; Π: Pia Partum
Zemsta nietoperza (Strauss,J) 23 Νοέμ-25 ΜάιΔΟ: Jerzy Wołosiuk; Π: Jitka Stokalska
Lohengrin (Wagner) 13 Δεκ-11 ΙανΔΟ: Golo Berg; Π: Dirk Löschner
Robinson Crusoe (Offenbach) 31 Δεκ-23 ΦεβΔΟ: Jerzy Wołosiuk / Piotr Deptuch; Π: Martin Otava
L'elisir d'amore (Donizetti) 14 Φεβ-1 ΙούνΔΟ: Vladimir Kiradjiev; Π: Jitka Stokalska
Nabucco (Verdi) 22-23 ΜάρΔΟ: Vladimir Kiradjiev; Π: Olga Iwanowna
Hrabina Marica (Kálmán) 22 ΙούνΔΟ: Jerzy Wołosiuk; Π: Natalia Babińska
Warszawa, Teatr Wielki - Opera Narodowa / Polish National Opera  / 
The Devils of Loudun (Penderecki) 2-8 ΟκτΔΟ: Lionel Friend; Π: Keith Warner
Don Carlos (Verdi) 27 Οκτ-2 ΝοέμΔΟ: Carlo Montanaro; Π: Willy Decker
Nabucco (Verdi) 19 Νοέμ-25 ΦεβΔΟ: Bassem Akiki; Π: Marek Weiss
Jolanta (Tchaikovsky,P) 12-19 ΔεκΔΟ: Valery Gergiev; Π: Mariusz Trelinski
Duke Bluebeard's Castle (Bartók) 13-19 ΔεκΔΟ: Valery Gergiev; Π: Mariusz Trelinski
Orfeo ed Euridice (Gluck) 10 Ιαν-21 ΦεβΔΟ: Łukasz Borowicz; Π: Mariusz Treliński
Straszny dwór (Moniuszko) 24 Ιαν-5 ΙούνΔΟ: Jakub Chrenowicz; Π: Mikołaj Grabowski
Qudsja Zaher (Szymański) 2-4 ΦεβΔΟ: Wojciech Michiewski; Π: Eimuntas Nekrošius
Le Rossignol (Stravinsky) 15-18 ΦεβΔΟ: Modestas Pitrenas; Π: Alexander Petrov
Madame Butterfly (Puccini) 14 Μάρ-10 ΜάιΔΟ: Andriy Yurkevych / Piotr Staniszewski; Π: Mariusz Treliński
Attila (concert) (Verdi) 15 ΜάρΔΟ: Carlo Montanaro
Lohengrin (Wagner) 11-17 ΑπρΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Antony McDonald
Zwycięstwo nad słońcem (Wojciechowski) 26-29 ΑπρΔΟ: Marta Kluczyńska; Π: Krzysztof Garbaczewski
Solarize (Stańczyk) 26-29 ΑπρΔΟ: Marta Kluczyńska; Π: Krzysztof Garbaczewski
Elektra (Strauss) 4-6 ΜάιΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Willy Decker
Moby Dick (Knapik) 25-29 ΙούνΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Barbara Wysocka
Warszawa, Warszawska Opera Kameralna / Warsaw Chamber Opera  / 
Imeneo (Handel) 13 Σεπτ-15 ΦεβΔΟ: Władysław Kłosiewicz; Π: Ryszard Peryt
The Telephone (Menotti) 27-28 ΣεπτΠ: Katarzyna Kowalska-Smoleń
(Łopacki) 27-28 ΣεπτΔΟ: Marcin Piotr Łopacki
The Young Wife (Brochocka) 11-12 ΟκτΠ: Adam Biernacki
Così fan tutte (Mozart) 18 Οκτ-30 ΝοέμΔΟ: Ruben Silva; Π: Marek Weiss
Suor Angelica (Puccini) 25-26 ΟκτΔΟ: Marta Kosielska; Π: Maria Gabriella Munari
La cenerentola (Rossini) 31 Ιαν-22 ΦεβΔΟ: Zbigniew Graca; Π: Jitka Stokalska
Rinaldo (Handel) 14-15 ΜάρΔΟ: Władysław Kłosiewicz; Π: Ryszard Peryt
Die Zauberflöte (Mozart) 22-23 ΜάρΠ: Jacek Papis
Nocleg w Apeninach (Moniuszko) 28-29 ΜάρΔΟ: Sławomir A. Wróblewski; Π: Małgorzata Kaczmarska
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 Απρ-24 ΜάιΔΟ: Ruben Silva; Π: Jitka Stokalska
Wroclaw, Opera Wrocławska  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 Σεπτ-19 ΟκτΔΟ: Tadeusz Zathey; Π: Marek Weiss
La traviata (Verdi) 12 Σεπτ-18 ΔεκΔΟ: Ewa Michnik; Π: Adam Frontczak
Chopin (Orefice) 13 Σεπτ-21 ΝοέμΔΟ: Ewa Michnik
Rigoletto (Verdi) 14 Σεπτ-8 ΝοέμΔΟ: Ewa Michnik; Π: Michał Znaniecki
Król Roger (Szymanowski) 15 Σεπτ-24 ΟκτΔΟ: Ewa Michnik; Π: Mariusz Treliński
Little Red Riding Hood (Pauer) 17 Σεπτ-21 ΟκτΔΟ: Michał Czubaszek; Π: Adam Frontczak
Nabucco (Verdi) 18 Σεπτ-23 ΝοέμΔΟ: Ewa Michnik; Π: Marek Weiss
Cavalleria rusticana (Mascagni) 19 Σεπτ-9 ΝοέμΔΟ: Ewa Michnik; Π: Waldemar Zawodziński
Pagliacci (Leoncavallo) 19 Σεπτ-9 ΝοέμΔΟ: Ewa Michnik; Π: Waldemar Zawodziński
Così fan tutte (Mozart) 20-24 ΣεπτΔΟ: Tomasz Szreder; Π: Michał Znaniecki
Carmen (Bizet) 22 Σεπτ-21 ΔεκΔΟ: Tomasz Szreder; Π: Adam Frontczak
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 Σεπτ-6 ΝοέμΔΟ: Ewa Michnik; Π: Michał Znaniecki
Halka (Moniuszko) 25 Σεπτ-26 ΝοέμΔΟ: Ewa Michnik; Π: Laco Adamik
La bohème (Puccini) 26 Σεπτ-29 ΝοέμΔΟ: Ewa Michnik; Π: Waldemar Zawodziński
Paradise Lost (Penderecki) 27 Σεπτ-31 ΜάιΔΟ: Andrzej Straszyński; Π: Waldemar Zawodziński
Boris Godunov (Musorgsky) 28 Σεπτ-28 ΝοέμΔΟ: Ewa Michnik; Π: Waldemar Zawodziński
Die Zauberflöte (Mozart) 29 Σεπτ-27 ΔεκΔΟ: Tadeusz Zathey; Π: Anna Długołęcka
Otello (Verdi) 9 Οκτ-12 ΝοέμΔΟ: Ewa Michnik; Π: Michał Znaniecki
The Trap (Krauze) 10-5 ΟκτΔΟ: Tomasz Szreder; Π: Ewelina Pietrowiak
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 11-26 ΟκτΔΟ: Ewa Michnik; Π: Waldemar Zawodziński
Falstaff (Verdi) 12 Οκτ-14 ΝοέμΔΟ: Ewa Michnik; Π: Waldemar Zawodziński
Giovanna d'Arco (Verdi) 23 Οκτ-20 ΝοέμΔΟ: Ewa Michnik; Π: Natascha Ursuliak
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Οκτ-5 ΝοέμΔΟ: Tadeusz Zathey; Π: Igor Przegrodzki
Sid, the serpent who wanted to sing (Fox) 29 Οκτ-25 ΝοέμΔΟ: Michał Czubaszek; Π: Adam Frontczak
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 8-17 ΝοέμΔΟ: Ewa Michnik; Π: Waldemar Zawodziński
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 26 Νοέμ-17 ΣεπτΔΟ: Tadeusz Zathey; Π: Michał Znaniecki
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 1 Δεκ-18 Σεπτ
The Haunted Manor () 5 Δεκ-19 ΝοέμΔΟ: Tomasz Szreder; Π: Lado Adamic
Alice in Wonderland (Chauls) 17 Δεκ-18 ΝοέμΔΟ: Michał Czubaszek; Π: Adam Frontczak
Anatevka (Bock) 4-19 ΙανΔΟ: Ewa Michnik; Π: Marek Weiss, Adam Frontczak
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Ιαν-31 ΔεκΔΟ: Ewa Michnik; Π: Helena Kaut-Howson
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 8 Μάρ-30 ΟκτΔΟ: Tomasz Szreder; Π: Anette Leistenschneider
Parsifal (Wagner) 17 Απρ-27 ΣεπτΔΟ: Walter E Gugerbauer / Tomasz Szreder; Π: Georg Rootering
Macbeth (Verdi) 13-22 ΙούνΔΟ: Ewa Michnik; Π: Bruno Berger-Gorski
Angels in America (Eötvös) 3-4 Οκτ
Sunken Garden (van der Aa) 8 Οκτ
Der Rosenkavalier (Strauss) 13-20 Δεκ