2013/14 > Ρωσσία 
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2013/14 > Ρωσσία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Φινλανδία
Εσθονία
Λάτβια
Λευκορωσσία

Ρωσσία
 
Ηνωμένες Πολιτείες
Ουκρανία
Γεωργία
Αζερμπαϊτζάν
Καζακστάν Ιαπωνία

Astrakhan, Astrakhan Opera and Ballet Theatre  / 

Boris Godunov (Musorgsky) 20 Σεπτ-2 ΦεβΔΟ: Valeriy Voronin; Π: Konstantin Balakin
Otello (Verdi) 25 Οκτ-30 ΑπρΔΟ: Valeriy Voronin; Π: Konstantin Balakin
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 30 Οκτ-11 Δεκ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 3 Νοέμ-28 Φεβ
Madama Butterfly (Puccini) 13 Νοέμ-21 Μάρ
La traviata (Verdi) 12 Φεβ-18 Απρ
María de Buenos Aires (Piazzolla) 13 Φεβ-11 Μάρ
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 10-12 Απρ
Ekaterinburg, Ekaterinburg Opera House  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Σεπτ-7 ΙούνΔΟ: Michael Güttler; Π: Paul Curran
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 26 Σεπτ-24 Μάι
La traviata (Verdi) 27 Σεπτ-15 Μάι
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 29 Σεπτ-10 Ιούν
La bohème (Puccini) 1 Οκτ-14 Μάρ
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 2 Οκτ-5 Απρ
Madama Butterfly (Puccini) 3 Οκτ-22 Μάι
Otello (Verdi) 8 Οκτ-19 ΙούνΔΟ: Pavel Klinichev; Π: Igor Uschakov
Le comte Ory (Rossini) 15 Οκτ-21 Ιούν
Tosca (Puccini) 18 Οκτ-29 Μάι
Don Giovanni (Mozart) 22 Οκτ-3 Μάι
Prince Igor (Borodin) 26 Οκτ-8 Μάι
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 29 Οκτ-31 Μάι
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 31 Οκτ-8 Απρ
Le nozze di Figaro (Mozart) 9 Νοέμ-6 Μάι
Boris Godunov (Musorgsky) 10 Δεκ-17 ΜάιΔΟ: Michael Güttler; Π: Alexander Titel
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 Δεκ-9 Απρ
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27-28 Δεκ
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 26 Απρ-5 Ιούν
Izhevsk, State Opera and Ballet Theatre of Udmurt Republic  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 5 Φεβ-9 ΑπρΔΟ: Andrey Gordeyev
Kazan, Tatar State Opera and Ballet Theatre named after Mussa Djalil  / 
Tosca (Puccini) 25 Σεπτ
Madama Butterfly (Puccini) 2 Οκτ
Carmen (Bizet) 4 Οκτ-8 Φεβ
The Pearl Fishers (Bizet) 20 ΝοέμΔΟ: Marco Boemi; Π: Vernon Mound
Boris Godunov (Musorgsky) 23 Νοέμ-13 ΦεβΔΟ: Renat Salavatov; Π: Michael Pandzhavize
Requiem (Verdi) 27 Νοέμ
La traviata (Verdi) 6 Δεκ-22 ΑπρΔΟ: Marco Boemi; Π: Jeannette Aster
Rigoletto (Verdi) 8 Δεκ-9 ΦεβΔΟ: Renat Salavatov; Π: Michael Pandzhavize
Nabucco (Verdi) 11 ΔεκΔΟ: Marco Boemi; Π: Denis Krief
Il trovatore (Verdi) 13 ΔεκΔΟ: Marco Boemi; Π: Bruno Berger-Gorski
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 19 Δεκ-11 ΦεβΔΟ: Renat Salavatov; Π: Mikhail Pandzhavidze
Veselá Vdova (Lehár) 20 Δεκ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2-3 Φεβ
Porgy and Bess (Gershwin) 5 Φεβ
Aida (Verdi) 7 Φεβ
Turandot (Puccini) 15 Φεβ
The Love of the Poet (Akhiyarova) 24 Απρ
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Απρ
Krasnoyarsk, State Opera and Ballet Theatre  / 
Prince Igor (Borodin) 18 Σεπτ-25 ΜάιΔΟ: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; Π: Yuliana Malkhasyants
Rigoletto (Verdi) 25 Σεπτ-21 ΦεβΔΟ: Grigor Palikarov / Aleksandr Kosinskiy; Π: Plamen Kartalov
Carmen (Bizet) 29 Σεπτ-18 ΜάιΔΟ: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; Π: Vyacheslav Tsyupa
La traviata (Verdi) 2 Οκτ-11 ΜάιΔΟ: Aleksandr Kosinskiy; Π: Vyacheslav Tsyupa
Madama Butterfly (Puccini) 6 Οκτ-26 ΑπρΔΟ: Aleksandr Kosinskiy; Π: Gennadiy Malkhasyants
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 17 Οκτ-7 ΜάιΔΟ: Aleksandr Kosinskiy; Π: Aleksandr Fedorov
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Οκτ-13 ΑπρΔΟ: Aleksandr Kosinskiy; Π: Boris Ryabikin
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 29 Οκτ-30 ΜάρΔΟ: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; Π: Vyacheslav Tsyupa
Sadko (Rimsky-Korsakov) 17 Νοέμ-4 ΜάιΔΟ: Anatoliy Chepurnoy; Π: Nadezhda Stolbova
L'elisir d'amore (Donizetti) 5 Δεκ-14 ΜάιΔΟ: Yevgeniy Brazhnik; Π: Alexander Petrov
Pagliacci (Leoncavallo) 22 ΔεκΔΟ: Aleksandr Kosinskiy
Concert (Strauss,J) 4 Ιαν
Snegurotchka (Rimsky-Korsakov) 10 Ιαν-2 Μάρ
Concert (Kalman,E) 11 Ιαν-14 Φεβ
Boris Godunov (Musorgsky) 7-8 Φεβ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 27-28 Φεβ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 2 Απρ
Moscow, Bolshoi Theatre  / 
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 17-22 ΣεπτΔΟ: Vassily Sinaisky / Pavel Sorokin; Π: Valery Fokin
La sonnambula (Bellini) 26 Σεπτ-13 ΑπρΔΟ: Julian Reynolds / Alexander Soloviev / Enrique Mazzola; Π: Pier Luigi Pizzi
Boris Godunov (Musorgsky) 1 Οκτ-25 ΙούλΔΟ: Pavel Sorokin / Vassily Sinaisky; Π: Leonid Baratov(original), Igor Ushakov(revival)
Der fliegende Holländer (Wagner) 16-24 ΟκτΔΟ: Vassily Sinaisky / Alexei Bogorad; Π: Peter Konwitschny(original), Nina Gühlstorff(revival)
Tosca (Puccini) 26 Οκτ-27 ΙούλΔΟ: Pavel Klinichev / Alexei Bogorad / Robert Treviño; Π: Boris Pokrovsky
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 31 Οκτ-11 ΜάιΔΟ: Alexander Soloviev / Pavel Klinichev; Π: Kirill Serebrennikov
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 5 Νοέμ-5 ΙανΔΟ: Alexei Bogorad / Alexander Soloviev; Π: Antony McDonald
Iolanta (Tchaikovsky,P) 8 Νοέμ-14 ΙούνΔΟ: Konstantin Khvatynets / Pavel Sorokin; Π: Georgy Ansimov
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 13-17 ΝοέμΔΟ: Alan Buribayev; Π: Peter Ustinov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 20 Νοέμ-12 ΙούνΔΟ: Alexander Vedernikov; Π: Dmitri Tcherniakov
La traviata (Verdi) 26 Νοέμ-20 ΙούλΔΟ: Vassily Sinaisky / Laurent Campellone / Pavel Klinichev; Π: Francesca Zambello
La bohème (Puccini) 4 Δεκ-8 ΙούνΔΟ: Kirill Karabits; Π: Federik Mirdita
Don Carlos (Verdi) 17 Δεκ-29 ΙούνΔΟ: Robert Treviño / Giacomo Sagripanti; Π: Adrian Noble
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 Δεκ-16 ΜάρΔΟ: Christoph-Mathias Mueller; Π: Vasily Barkhatov
Nabucco (Verdi) 15-18 ΙανΔΟ: Alexander Soloviev; Π: Mikhail Kislyarov
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 19 Ιαν
Don Quichotte (Massenet) 26 ΙανΔΟ: Valery Gergiev; Π: Yannis Kokkos
Turandot (Puccini) 28 Ιαν-9 ΙούλΔΟ: Marco Guidarini / Pavel Sorokin; Π: Francesca Zambello
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 22 Φεβ-9 ΙούλΔΟ: Gennadi Rozhdestvensky; Π: Julia Pevzner
The Fiery Angel (Prokofiev) 28 Φεβ-2 ΜάρΔΟ: Michail Jurowski; Π: Francesca Zambello
Carmen (Bizet) 5 Μάρ-22 ΙούνΔΟ: Laurent Campellone / Pavel Sorokin; Π: David Pountney
Die Zauberflöte (Mozart) 19-23 ΜάρΔΟ: Anton Grishanin; Π: Graham Vick
The Enchantress (Tchaikovsky,P) 2-6 ΑπρΔΟ: Alexander Lazarev; Π: Alexander Titel
Mass (Bernstein) 11 ΑπρΠ: Rēzija Kalniņa
Prince Igor (Borodin) 24-26 ΑπρΔΟ: Pavel Klinichev; Π: Yuri Lyubimov
Così fan tutte (Mozart) 24 Μάι-1 ΙούνΠ: Floris Visser
Moscow, Galina Vishnevskaya Opera Centre  / 
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 25 Οκτ-6 ΜάρΔΟ: Alexander Soloviev; Π: Mikhail Polischuk
Boris Godunov (Musorgsky) 11 Δεκ-1 ΑπρΔΟ: Gintaras Rinkevicius / Yaroslav Tkalenko; Π: Ivan Popovsky
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 20 Ιαν-21 ΦεβΔΟ: Yaroslav Tkalenko; Π: Andris Liepa
Moscow, Helikon-Opera  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 5 Σεπτ-25 ΜάιΔΟ: Valery Kiryanov; Π: Dmitry Bertman
Kaffeekantate (Bach,JS) 18 Σεπτ-28 ΜάιΔΟ: Valery Kritskov; Π: Oleg Iliyn
Das Liebesverbot (Wagner) 27-29 ΣεπτΔΟ: Vladimir Ponkin; Π: Dmitry Bertman
Aida (Verdi) 4-6 ΟκτΔΟ: Kirill Tikhonov; Π: Dmitry Bertman
Falstaff (Verdi) 18-20 ΟκτΔΟ: Teodor Currentzis; Π: Dmitry Bertman
Bauernkantate (Bach,JS) 30 Οκτ-11 ΙούνΔΟ: Ekaterina Vasheruk; Π: Alexander Borodovsky
Rasputin (Reise) 8-9 ΝοέμΔΟ: Vladimir Ponkin; Π: Dmitry Bertman
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22-24 ΝοέμΔΟ: Vladimir Ponkin; Π: Dmitry Bertman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Konstantin Chudovsky; Π: Dmitry Bertman
Siberia (Giordano) 6-8 ΔεκΔΟ: Vladimir Ponkin; Π: Dmitry Bertman
Lady Macbeth of Mtsensk District (Shostakovich) 12-15 ΔεκΔΟ: Vladimir Ponkin; Π: Dmitry Bertman
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-29 ΔεκΔΟ: Mstislav Rostropovich; Π: Dmitry Bertman
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 23-26 Ιαν
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 31 Ιαν-2 Φεβ
Aida (Verdi) 4 Φεβ
Vampuka (Ehrenberg) 7-9 Φεβ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13-16 Φεβ
Boris Godunov (Musorgsky) 13-16 Μάρ
Concert (Kalman,E) 20-23 Μάρ
Vec Makropulos (Janáček) 28-30 ΜάρΔΟ: Konstantin Khvatynets; Π: Dmitry Bertman
Lulu (Berg) 18-20 ΑπρΠ: Dmitry Bertman
La finta giardiniera (Mozart) 6 Μάι
The Nightingale (Stravinsky) 7 Μάι
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15-17 Μάι
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-8 Ιούν
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 19-22 Ιούν
Carmen (Bizet) 26-29 Ιούν
Moscow, Novaya Opera Theatre  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 21 Αύγ-18 ΑπρΔΟ: Evgeny Samoilov / Andrey Lebedev; Π: Sergey Artsibashev
La traviata (Verdi) 28 Αύγ-29 ΜάιΔΟ: Dmitry Volosnikov; Π: Alla Sigalova
Rigoletto (Verdi) 3 Σεπτ-16 ΜάρΔΟ: Evgeny Samoilov / Fabio Mastrangelo; Π: Ralf Långbaсka
L'elisir d'amore (Donizetti) 6 Σεπτ-26 ΦεβΔΟ: Dmitry Volosnikov; Π: Yuri Alexandrov
Nabucco (Verdi) 11 Σεπτ-21 ΜάρΔΟ: Evgeny Samoilov; Π: Andrejs Žagars
Cavalleria rusticana (concert) (Mascagni) 19 Σεπτ-29 ΑπρΔΟ: Laurent Campellone
Pagliacci (concert) (Leoncavallo) 19 Σεπτ-29 ΑπρΔΟ: Laurent Campellone
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 Σεπτ-30 ΜάιΔΟ: Vasily Valitov, Evgeny Samoilov; Π: Elijah Moshinsky
Il trovatore (Verdi) 24 Σεπτ-20 ΔεκΔΟ: Evgeny Samoilov / Jan Latham-Koenig; Π: Marco Gandini
Gianni Schicchi (Puccini) 25 Σεπτ-30 Απρ
Monsieur Choufleuri restera chez lui le ... (Offenbach) 25 ΣεπτΔΟ: Vasily Valitov; Π: Gennady Shaposhnikov
Norma (Bellini) 27 Σεπτ-11 ΜάρΔΟ: Evgeny Samoilov
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 19 Οκτ-9 ΦεβΔΟ: Jan Latham-Koenig; Π: Ekaterina Vasilyova
Lohengrin (Wagner) 1 ΝοέμΔΟ: Jan Latham-Koenig; Π: Kasper Holten
Tristan und Isolde (Wagner) 3 Νοέμ-16 ΑπρΔΟ: Jan Latham-Koenig; Π: Nicola Raab
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 6 ΝοέμΔΟ: Andrey Lebedev; Π: Ivan Fadeyev
La cenerentola (Rossini) 14 ΝοέμΔΟ: Dmitry Volosnikov; Π: Victor Gerasimenko
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 29 Νοέμ-2 ΜάρΔΟ: Alexandru Samoilă; Π: Yuri Alexandrov
Prince Igor (Borodin) 8 Δεκ-5 Μάι
Iolanta (Tchaikovsky,P) 18 Δεκ
Faust (concert) (Gounod) 17 Ιαν
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 21 Ιαν
The Demon (concert) (Rubinstein) 22 Ιαν
Salome (concert) (Strauss) 23 ΙανΔΟ: Evgeny Samoilov
Operetta anthology (Strauss,J) 12 Μάρ-6 Μάι
Requiem (Mozart) 27 Μάρ
Snegurotchka (Rimsky-Korsakov) 29-30 Μάρ
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 12 ΑπρΠ: Yuri Grymov
Capriccio (Strauss) 24 Απρ
The School for Wives (Martynov) 20-22 ΜάιΔΟ: Dmitri Jurowski; Π: Yuri Lyubimov, Igor Ushakov
Boris Godunov (Musorgsky) 28 Μάι
Moscow, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Academic Music Theatre  / 
Tannhäuser (Wagner) 27 Σεπτ-24 ΙούνΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Andrejs Žagars
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 Οκτ-18 Μάι
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 5 Οκτ-9 ΜάρΔΟ: Eugeny Brazhnik; Π: Alexander Titel
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 6 Οκτ-19 ΑπρΔΟ: Felix Korobov; Π: Alexander Titel
Carmen (Bizet) 8 Οκτ-4 ΜάιΔΟ: Eugeny Brazhnik; Π: Alexander Titel
La traviata (Verdi) 20 Οκτ-19 ΙούνΔΟ: Felix Korobov; Π: Alexander Titel
The Demon (Rubinstein) 23 Οκτ-27 ΑπρΔΟ: Anton Grishanin; Π: Gennady Trostyanetsky
Madama Butterfly (Puccini) 24 Οκτ-25 ΜάιΔΟ: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Π: Ludmila Naletova
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Οκτ-30 ΜάιΔΟ: Vladimir Agronsky; Π: Alexander Titel, Igor Yasulovich
L'italiana in Algeri (Rossini) 29 Οκτ-16 ΜάιΔΟ: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Π: Evgeny Pisarev
Tosca (Puccini) 2 Νοέμ-23 ΦεβΔΟ: Vyacheslav Volich; Π: Ludmila Naletova
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Νοέμ-21 ΜάιΠ: Alexander Titel
La bohème (Puccini) 10 Νοέμ-22 ΜάιΔΟ: Felix Korobov; Π: Alexander Titel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 25 Νοέμ-24 ΑπρΔΟ: Eugeny Brazhnik; Π: Alexander Titel
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 30 Νοέμ-18 ΙούνΔΟ: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Π: Adolf Shapiro
May Night (Rimsky-Korsakov) 4 Δεκ-16 ΜάρΔΟ: Felix Korobov; Π: Alexander Titel
Socrate (Satie) 7 Δεκ-14 Φεβ
Le pauvre matelot (Milhaud) 7 Δεκ-14 Φεβ
The Merry Widow (Lehár) 18 Δεκ-22 ΙανΔΟ: Timur Zangiev
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 20 Δεκ-7 Ιαν
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 26 Δεκ-12 ΦεβΔΟ: Felix Korobov; Π: Lev Mikhailov
Così fan tutte (Mozart) 19 Ιαν-18 ΑπρΔΟ: Timur Zangiev; Π: Alexander Titel
Le cinesi (Gluck) 21 Φεβ-16 ΙούνΔΟ: Peter Aidu; Π: Georgy Isaakyan
L'Ivrogne corrigé (Gluck) 21 Φεβ-16 ΙούνΔΟ: Peter Aidu; Π: Anatoly Ledukhovsky
Aida (Verdi) 11-16 ΑπρΔΟ: Felix Korobov; Π: Peter Stein
Werther (Massenet) 26 ΑπρΔΟ: Felix Korobov; Π: Mikhail Bychkov
Don Giovanni (Mozart) 10-14 Ιούν
Nizhni Novgorod, State Academic Opera and Ballet Theatre named after Pushkin  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 18 ΣεπτΔΟ: Vladimir Boykov; Π: Otar Dadishkiliani
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 26 Σεπτ-29 Δεκ
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 2 Οκτ
Veselá Vdova (Lehár) 5 Οκτ-13 Απρ
Carmen (Bizet) 10 Οκτ-12 ΜάρΔΟ: Yevgeniy Sheyko; Π: Olga Ivanova
La traviata (Verdi) 16 Οκτ-5 Απρ
Die Fledermaus (Strauss,J) 20 Οκτ-15 Φεβ
Rusalka (Dargomizhsky) 26 Οκτ-20 Νοέμ
Belaya akatsiya (Dunayevsky) 27 Οκτ-14 Μάρ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 31 Οκτ-15 Νοέμ
Madama Butterfly (Puccini) 3 ΝοέμΔΟ: Yevgeniy Sheyko; Π: Vadim Milkov
Iolanta (Tchaikovsky,P) 8 Νοέμ-10 ΑπρΔΟ: Vladimir Boykov; Π: Oleg Dolgopolov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 22 Νοέμ-25 ΙανΔΟ: Vladimir Boykov; Π: Olga Ivanova
Aida (Verdi) 28 Νοέμ-20 ΑπρΔΟ: Sergey Vanteyev; Π: Otar Dadishkiliani
Tosca (Puccini) 6 Δεκ-16 ΑπρΔΟ: Vladimir Boykov; Π: Mikhail Mordvinov
Prince Igor (Borodin) 10 ΙανΔΟ: Yevgeniy Sheyko; Π: Otar Dadishkiliani
Ivan Susanin (Glinka) 23 Ιαν-3 ΑπρΔΟ: Yevgeniy Sheyko; Π: Otar Dadishkiliani
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 31 ΙανΔΟ: Yevgeniy Sheyko
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 ΦεβΔΟ: Sergey Vanteyev; Π: Otar Dadishkiliani
Otello (Verdi) 13 ΦεβΔΟ: Yevgeniy Sheyko; Π: Vadim Milkov
Novosibirsk, Novosibirsk State Opera and Ballet Theatre  / 
Mass (Bernstein) 17 Σεπτ-27 Μάρ
The Little Tower Chamber (Polskiy) 21 Σεπτ-25 Μάι
Carmen (Bizet) 25 Σεπτ-14 Μάι
Prince Igor (Borodin) 28 Σεπτ-18 Μάι
The Steadfast Tin Soldier (Banevich) 29 Σεπτ-3 Μάι
La traviata (Verdi) 1 Οκτ-28 Μάι
Rigoletto (Verdi) 8 Οκτ-27 Φεβ
Madama Butterfly (Puccini) 10 Οκτ-19 Φεβ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 12 Οκτ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 16 Οκτ-25 Φεβ
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 18 Οκτ
Aleko (Rachmaninov) 18 Οκτ
La serva padrona (Pergolesi) 19 Οκτ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 22 Οκτ-5 Μάι
Mavra (Stravinsky) 23 Οκτ-20 Μάι
La cambiale di matrimonio (Rossini) 23 Οκτ-20 Μάι
Tosca (Puccini) 24 Οκτ-16 Ιαν
Gianni Schicchi (Puccini) 26 Οκτ-15 Μάι
Prima la musica, poi le parole (=) 26 Οκτ-15 Μάι
Faust (Gounod) 31 Οκτ-9 Μάρ
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 10 Νοέμ-23 Φεβ
La bohème (Puccini) 16 Νοέμ-5 Δεκ
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 19 Νοέμ-10 Μάι
Jeanne d'Arc au bûcher (Honegger) 23 Νοέμ-23 Μάρ
The Tale of the Pope and of His Workman Balda (Kravchenko) 15 Δεκ-4 Μάι
Bastien und Bastienne (Mozart) 8 Μάρ-10 Μάι
Perm, Perm Tchaikovsky Opera and Ballet Theatre  / 
Iolanta (Tchaikovsky,P) 7 ΣεπτΔΟ: Valentin Uryupin; Π: George Isaakyan
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 9 Σεπτ-19 ΜάιΔΟ: Valery Platonov; Π: George Isaakyan
Pimpinone (Telemann) 10 Σεπτ-17 ΟκτΔΟ: Maxim Emelyanychev; Π: Tatyana Stepanova
The Indian Queen (Purcell) 25 Σεπτ-2 ΟκτΔΟ: Teodor Currentzis; Π: Peter Sellars
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 8 Οκτ-13 ΔεκΠ: Georgy Isaakyan
Le astuzie femminili (Cimarosa) 10 ΟκτΔΟ: Medeya Yassonidi; Π: Maria Rubina
The Broken Cup (Donizetti) 15 Οκτ-17 ΙανΔΟ: Damir Maxutov; Π: Olga Enns
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 18 Οκτ-13 ΜάιΔΟ: Valery Platonov / Valentin Uryupin / Damir Maxutov; Π: Andrejs Žagars
L'orfeo (Monteverdi) 20 Οκτ-31 ΙανΔΟ: Valery Platonov; Π: Georgy Isaakyan
Madama Butterfly (Puccini) 26 Οκτ-15 ΜάιΠ: Denis Radchenko
Adventures in Opera Country (Minkov) 27 Οκτ-4 ΦεβΔΟ: Damir Maxutov; Π: Elena Alexandrova(original), Olga Enns(revival), Ekaterina Malaya(revival)
Il campanello di notte (Donizetti) 27 Οκτ-24 ΙανΔΟ: Damir Maxutov; Π: Olga Enns
One Day in the Life of Ivan Denisovitch (Tchaikovsky,Alexander) 30 Οκτ-21 ΦεβΔΟ: Valery Platonov; Π: Georgy Isaakyan
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 3-6 ΝοέμΠ: Georgy Isaakyan
The Malachite Casket (Batin) 9 Νοέμ-9 ΜάρΔΟ: Damir Maksutov; Π: Olga Enns
Carmen (Bizet) 12 Νοέμ-16 ΙανΔΟ: Valentin Uryupin; Π: Georgy Isaakyan
The Little Sweep (Britten) 16 Νοέμ-6 ΙανΔΟ: Damir Maxutov; Π: Olga Enns
A Christmas Carol (Batin) 17 ΝοέμΔΟ: Dmitry Batin / Raushan Yakupov; Π: Olga Enns
La traviata (Verdi) 19 Νοέμ-31 ΜάιΠ: Sergey Mindrin
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21 Νοέμ-23 ΙανΠ: Evgenia Minakova(original), Georgy Isaakyan(revival)
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-4 ΔεκΔΟ: Raushan Yakupov; Π: Valeria Borodina
Cleopatra (Massenet) 10 Δεκ-7 ΜάιΔΟ: Valery Platonov; Π: Georgy Isaakyan
The Twelve Months (Banevich) 25 Δεκ-20 ΑπρΔΟ: Evgenii Kirilov; Π: Georgy Isaakyan(original), Olga Enns(original), Tatyana Stepanova(revival)
Cendrillon (Massenet) 5 Φεβ-4 ΜάρΔΟ: Valery Platonov; Π: Georgy Isaakyan
Medeamaterial (Dusapin) 7 ΦεβΔΟ: Teodor Currentzis; Π: Filipp Grigorian
Boris Godunov (Musorgsky) 11 Φεβ-24 ΑπρΔΟ: Valery Platonov; Π: Georgy Isaakyan
The Maid of Orleans (Tchaikovsky,P) 18 Φεβ-25 ΜάιΠ: Iosif Keller(original), Georgy Isaakyan(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 15-16 ΜάρΔΟ: Teodor Currentzis; Π: Philipp Himmelmann
La bohème (concert) (Puccini) 30 ΜάρΔΟ: Teodor Currentzis
Petrozavodsk, Republic of Karelia State Music Theatre  / 
Silvia (Kálmán) 2 Οκτ-20 ΑπρΔΟ: Sergei Inkov; Π: Susanna Tsiryuk
Carmen (Bizet) 11 Οκτ-28 ΦεβΔΟ: Sergei Inkov; Π: Yuri Alexandrov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 19 Οκτ-3 ΑπρΔΟ: Sergei Inkov; Π: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 22 Οκτ-11 ΑπρΠ: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Νοέμ-30 ΜάρΔΟ: Sergei Inkov; Π: Olga Mukhortova
La traviata (Verdi) 10 Νοέμ-14 ΜάρΔΟ: Sergei Inkov; Π: Yuri Alexandrov
Morozko (Bocharov) 1 Δεκ-9 Μάρ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Δεκ
Rostov, Rostov State Opera  / 
Faust (Gounod) 22 Σεπτ-11 Μάι
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 29 Σεπτ-16 ΜάιΔΟ: Alexei Shakuro; Π: Susanna Tsiryuk
Bajadere (Kálmán) 6 Οκτ-2 ΜάιΔΟ: Andrey Anikhanov; Π: Alexei Stepanyuk
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 12 Οκτ-6 ΑπρΔΟ: Alexei Shakuro; Π: Leonid Shatohin
La traviata (Verdi) 13 Οκτ-30 ΜάιΔΟ: Maurizio Dones; Π: Susanna Tsiryuk
White Acacia (Dunayevsky) 20 Οκτ-22 ΙούνΔΟ: Alexei Shakuro; Π: Kirill Strezhnev
Carmen (Bizet) 23 Οκτ-20 ΙούνΔΟ: Valery Voronin; Π: Yuri Laptev
Ball im Savoy (Abraham) 27 Οκτ-6 ΙούνΔΟ: Alexei Shakuro; Π: Yuri Alexandrov
Die lustige Witwe (Lehár) 2 Νοέμ-11 ΑπρΔΟ: Alexei Shakuro; Π: Susanna Tsiryuk
Prince Igor (Borodin) 3 Νοέμ-4 ΜάιΔΟ: Valery Voronin; Π: Yuri Alexandrov
Iolanta (Tchaikovsky,P) 6 Νοέμ-19 ΑπρΔΟ: Andrey Anikhanov; Π: Konstantin Balakin
La bohème (Puccini) 15 Νοέμ-18 ΜάιΔΟ: Alexander Anissimov.cond; Π: Konstantin Balakin
Madama Butterfly (Puccini) 17 Νοέμ-7 ΙούνΔΟ: Robert Lyall; Π: Yuri Alexandrov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Νοέμ-27 ΑπρΔΟ: Alexander Anissimov.cond; Π: Susanna Tsiryuk
Rigoletto (Verdi) 29 Ιαν-23 ΑπρΔΟ: Alexander Anissimov.cond; Π: Yuri Laptev
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15 Φεβ-23 ΜάιΔΟ: Alexei Shakuro; Π: Vyacheslav Kushchev
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 12 ΑπρΔΟ: Alexander Anissimov.cond; Π: Susanna Tsiryuk
Samara, Samara Academic Theatre of Opera and Ballet  / 
Aida (Verdi) 14 Σεπτ-24 ΑπρΔΟ: Alexander Anissimov.cond; Π: Yuri Alexandrov
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 18 Σεπτ-19 ΑπρΔΟ: Alexander Anissimov.cond; Π: Ivan Fadeev
Prince Igor (Borodin) 25 Σεπτ-26 ΜάρΔΟ: Boris Benkogenov; Π: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 4 Οκτ-28 ΦεβΔΟ: Alexander Anissimov.cond; Π: Dieter Kaegi
Boris Godunov (Musorgsky) 11 Οκτ-16 ΑπρΔΟ: Viktor Kulikov; Π: Nina Chusova
La traviata (Verdi) 30 Οκτ-12 ΑπρΔΟ: Alexander Anissimov.cond; Π: Antonio de Lucia
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 ΝοέμΔΟ: Vladimir Kovalenko / Viktor Kulikov; Π: Yuri Alexandrov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 Νοέμ-9 ΑπρΔΟ: Alexander Anissimov.cond; Π: Mikhail Pandzhavidze
Silvia (Kálmán) 14 Δεκ-4 ΜάιΔΟ: Eugene Khokhlov
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 Δεκ-18 ΜάιΔΟ: Eugene Khokhlov; Π: Galina Tarasova
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 24 Ιαν-11 ΜάιΔΟ: Alexander Anissimov.cond; Π: Vladimir Petrov
Tosca (Puccini) 22 Μάρ-2 ΑπρΔΟ: Alexander Anissimov.cond; Π: Yuri Alexandrov
Rigoletto (Verdi) 14 ΜάιΔΟ: Viktor Kulikov; Π: Mikhail Kislyarov
Saratov, Saratov Opera and Ballet  / 
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 1 Οκτ-20 ΦεβΠ: Alexei Stepanyuk
Rusalka (Dargomizhsky) 5 Οκτ-16 Φεβ
Carmen (Bizet) 8 Οκτ
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 10 Οκτ-8 Απρ
Oresteia (Taneyev) 13 Οκτ-25 Μάρ
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 Οκτ-12 Απρ
Madama Butterfly (Puccini) 17 Οκτ-13 Απρ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 24 Οκτ-12 Μάρ
Rigoletto (Verdi) 27 Οκτ-23 Απρ
Die lustige Witwe (Lehár) 30 Οκτ-6 Μάρ
Silvia (Kálmán) 3 Νοέμ-5 Ιαν
Les brigands (Offenbach) 9 Νοέμ-18 Μάρ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 12 Νοέμ-27 Απρ
Die Zauberflöte (Mozart) 19 Νοέμ-4 Μάρ
Sadko (Rimsky-Korsakov) 24 Νοέμ-6 Φεβ
Prince Igor (Borodin) 13 Δεκ-14 Φεβ
Die Fledermaus (Strauss,J) 24 Δεκ
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 11 Ιαν-26 Φεβ
La traviata (Verdi) 26 Ιαν-20 Μάρ
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Ιαν-15 Απρ
Tosca (Puccini) 2 Φεβ-2 Απρ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18 Φεβ-20 Απρ
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 28 Φεβ
St Petersburg, St Petersburg Chamber Opera  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 13 Σεπτ-27 Απρ
La belle Hélène (Offenbach) 14 Σεπτ-18 Απρ
La traviata (Verdi) 18 Σεπτ-2 Απρ
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Σεπτ-13 Απρ
Boris Godunov (Musorgsky) 27 Σεπτ-12 Μάρ
Pagliacci (Leoncavallo) 28 Σεπτ-25 Απρ
Madama Butterfly (Puccini) 29 Σεπτ-9 Απρ
Tosca (Puccini) 3 Οκτ-23 Απρ
Pietro il Grande (Donizetti) 10 Οκτ-3 Απρ
La bohème (Puccini) 11 Οκτ-20 Απρ
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13 Οκτ-28 Μάρ
The Rape of Lucretia (Britten) 27 Οκτ-8 Φεβ
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 6 Νοέμ
Don Juan (Mozart) 9 Νοέμ-31 Μάρ
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 10 Νοέμ-5 Μάρ
Rigoletto (Verdi) 29 Νοέμ-11 Απρ
Not Love Alone (Shchedrin) 5-6 Απρ
St Petersburg, Mariinsky Theatre  / 
The Lefthander (Shchedrin) 9 Σεπτ-10 ΜάιΔΟ: Valery Gergiev; Π: Alexei Stepanyuk
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10 Σεπτ-24 ΙούνΔΟ: Boris Gruzin / Pavel Smelkov; Π: Mariusz Trelinski
Lohengrin (concert) (Wagner) 10 Σεπτ-18 ΑπρΔΟ: Valery Gergiev
Macbeth (Verdi) 11 Σεπτ-13 ΑπρΔΟ: Valery Gergiev / Gavriel Heine; Π: David McVicar
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 12 Σεπτ-30 ΑπρΔΟ: Boris Gruzin; Π: Yuri Temirkanov
Rusalka (Dargomizhsky) 13 Σεπτ-4 ΜάιΔΟ: Valery Gergiev / Pavel Petrenko; Π: Vasily Barkhatov
Prince Igor (Borodin) 15 Σεπτ-23 ΙανΔΟ: Boris Gruzin; Π: Yevgeny Sokovnin(original), Irkin Gabitov(revival)
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Σεπτ-3 ΜάιΔΟ: Gavriel Heine / Zaurbek Gugkaev; Π: Alain Maratrat
Opera anthology (Verdi) 18 ΣεπτΔΟ: Andrei Petrenko
My Fair Lady (Loewe) 19-21 ΣεπτΔΟ: Gavriel Heine; Π: Robert Carsen
Tosca (Puccini) 20 Σεπτ-16 ΜάιΔΟ: Boris Gruzin; Π: Paul Curran
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Σεπτ-5 ΦεβΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Alexander Petrov
Faust (Gounod) 24 Σεπτ-26 ΝοέμΔΟ: Mikhail Agrest; Π: Isabella Bywater
La traviata (Verdi) 27 Σεπτ-2 ΑύγΔΟ: Mikhail Agrest / Boris Gruzin; Π: Charles Roubaud
Un ballo in maschera (Verdi) 29 Σεπτ-9 ΦεβΔΟ: Karen Durgaryan; Π: Andrei Konchalovsky
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 29 Σεπτ-16 ΑπρΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Alain Maratrat
Jenůfa (Janáček) 1 ΟκτΔΟ: Mikhail Agrest; Π: Vasily Barkhatov
Carmen (Bizet) 3 Οκτ-2 ΑπρΔΟ: Boris Gruzin / Mikhail Sinkevich; Π: Alexei Stepanyuk
Don Quichotte (Massenet) 4 Οκτ-16 ΜάρΔΟ: Christian Knapp; Π: Yannis Kokkos
Requiem (concert) (Mozart) 4 Οκτ
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 5 Οκτ-30 ΜάρΔΟ: Boris Gruzin; Π: Alexander Petrov
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 8 Οκτ-25 ΜάρΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Vladislav Pazi
Aida (Verdi) 9 Οκτ-19 ΜάρΔΟ: Boris Gruzin; Π: Alexei Stepanyuk
Don Giovanni (Mozart) 10 Οκτ-18 ΜάρΔΟ: Mikhail Agrest; Π: Johannes Schaaf
Il trovatore (Verdi) 11 Οκτ-7 ΙούνΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Pier Luigi Pizzi
Turandot (Puccini) 12 Οκτ-13 ΦεβΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Charles Roubaud
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 Οκτ-23 ΑύγΔΟ: Mikhail Agrest / Zaurbek Gugkaev; Π: Yuri Alexandrov
A Life for the Tsar (Glinka) 15 ΟκτΔΟ: Mikhail Agrest; Π: Dmitri Tcherniakov
La bohème (Puccini) 18 Οκτ-21 ΑπρΔΟ: Gavriel Heine; Π: Ian Judge
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 20 Οκτ-3 ΜάιΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Lotfi Mansouri
Les Troyens (concert) (Berlioz) 21 ΟκτΔΟ: Christian Knapp
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 22 ΟκτΠ: Jonathan Kent
Madama Butterfly (Puccini) 23 Οκτ-21 ΜάιΔΟ: Boris Gruzin; Π: Mariusz Treliński
Macbeth (concert) (Verdi) 25 ΟκτΔΟ: Mikhail Sinkevich
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 Οκτ-24 ΜάιΔΟ: Pavel Bubelnikov; Π: Alexander Petrov
La forza del destino (Verdi) 27 Οκτ-10 ΑπρΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Elijah Moshinsky
Messa da Requiem (Verdi) 29 Οκτ-8 ΑπρΔΟ: Mikhail Agrest
Attila (Verdi) 31 Οκτ-1 ΝοέμΔΟ: Christian Knapp; Π: Arturo Gama
L'Heure espagnole (Ravel) 2 Νοέμ
Gianni Schicchi (Puccini) 2 Νοέμ
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 2 Νοέμ-9 ΑύγΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Yuri Temirkanov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 Νοέμ-15 ΦεβΔΟ: Gavriel Heine; Π: Alexei Stepanyuk
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 6 Νοέμ-11 ΦεβΔΟ: Ignat Solzhenitsyn; Π: Irina Molostova
Idomeneo re di Creta (Mozart) 7-8 ΝοέμΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Michael Sturminger
Il viaggio a Reims (Rossini) 10 ΝοέμΔΟ: Vladislav Karklin; Π: Alain Maratrat
The Turn of the Screw (Britten) 12 ΝοέμΔΟ: Pavel Smelkov; Π: David McVicar
A Midsummer Night's Dream (Britten) 13-14 ΝοέμΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Claudia Solti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14 ΝοέμΔΟ: Christian Knapp; Π: Vasily Barkhatov
The Rape of Lucretia (concert) (Britten) 15 ΝοέμΔΟ: Alice Farnham
The Nose (Shostakovich) 17 ΝοέμΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Yuri Alexandrov
Aida (Verdi) 2 Δεκ-21 Φεβ
The Brothers Karamazov (Smelkov) 3 ΔεκΠ: Vasily Barkhatov
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 5 ΔεκΠ: Dmitri Tcherniakov
Boris Godunov (Musorgsky) 10 Δεκ-21 ΜάρΠ: Graham Vick
Christmas Eve (Rimsky-Korsakov) 14 Δεκ-19 Φεβ
Semyon Kotko (Prokofiev) 17 ΔεκΠ: Yuri Alexandrov
Sadko (Rimsky-Korsakov) 5 Ιαν-15 ΜάρΠ: Alexei Stepanyuk
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 10 Ιαν-25 Φεβ
The Enchanted Wanderer (Shchedrin) 14 Ιαν
Don Carlos (Verdi) 20 Ιαν-6 ΦεβΔΟ: Valery Gergiev / Karen Durgaryan; Π: Giorgio Barberio Corsetti
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 ΙανΠ: Ian Judge
Dead Souls (Shchedrin) 29 Ιαν
Khovanshchina (Musorgsky) 30 Ιαν-7 ΜάρΔΟ: Valery Gergiev; Π: Leonid Baratov(original)
Mazepa (Tchaikovsky,P) 4 ΦεβΠ: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
The Pranks of Fata Morgana (Prokofiev) 8-9 Φεβ
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 8 ΦεβΔΟ: Emmanuel Villaume
The Maid of Pskov (Rimsky-Korsakov) 15 ΦεβΠ: Yuri Laptev(revival)
Nabucco (Verdi) 20 Φεβ-8 ΜάρΠ: Dmitry Bertman
Rigoletto (Verdi) 5 Μάρ-23 ΜάιΠ: Irkin Gabitov
Concert (Wagner) 6 ΜάρΔΟ: Valery Gergiev
The Gambler (Prokofiev) 12 Μάρ
Pagliacci (Leoncavallo) 14 Μάρ-20 ΑπρΔΟ: Gavriel Heine; Π: Isabelle Partiot-Pieri
Elektra (Strauss) 20 Μάρ
Pelléas et Mélisande (Debussy) 24 Μάρ
Salammbô (concert) (Musorgsky) 25 ΜάρΔΟ: Pavel Petrenko
Così fan tutte (Mozart) 19-20 ΑπρΔΟ: Vincent de Kort; Π: Walter Le Moli
Suor Angelica (Puccini) 22 ΑπρΠ: Walter Le Moli
Gianni Schicchi (Puccini) 22 ΑπρΠ: Walter Le Moli
Il tabarro (Puccini) 22 ΑπρΠ: Walter Le Moli
Otello (Verdi) 22 Απρ-6 ΜάιΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Vasily Barkhatov
War and Peace (Prokofiev) 24-26 Απρ
Rigoletto (Verdi) 23 ΜάιΠ: Irkin Gabitov
St Petersburg, Mikhailovsky Theatre  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 Σεπτ-21 ΙούνΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Fabio Sparvoli
La bohème (Puccini) 20 Σεπτ-6 ΜάιΔΟ: Peter Feranec; Π: Arnaud Bernard
Cavalleria rusticana (Mascagni) 23 Σεπτ-30 ΙούνΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Liliana Cavani
Pagliacci (Leoncavallo) 25 Σεπτ-21 ΝοέμΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Liliana Cavani
Cinderella (Asaf'yev) 29 Σεπτ-6 ΑπρΔΟ: Igor Tomashevsky; Π: Olga Mukhortova
Iolanta (Tchaikovsky,P) 29 Σεπτ-28 ΙούνΔΟ: Valentin Bogdanov; Π: Sergey Shepelyov
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Οκτ-2 ΙούνΔΟ: Mikhail Tatarnikov / Peter Feranec; Π: Andrejs Žagars
La traviata (Verdi) 5 Οκτ-25 ΜάιΔΟ: Alexey Nyaga; Π: Stanislav Gaudasinsky
Rusalka (Dvořák,A) 8 Οκτ-13 ΙούνΠ: Igor Konyaev
Tosca (Puccini) 11 Οκτ-17 ΙούνΔΟ: Mikhail Tatarnikov / Valentin Bogdanov; Π: Stanislav Gaudasinsky
La juive (Halévy) 13 ΟκτΠ: Arnaud Bernard
Der fliegende Holländer (Wagner) 16 Οκτ-21 ΑπρΔΟ: Vasily Petrenko; Π: Vasily Barkhatov
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 3 Νοέμ-30 ΜάιΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Stanislav Gaudasinsky
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 Δεκ-5 ΑπρΔΟ: Valentin Bogdanov; Π: Daria Panteleyeva
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 25 Ιαν-10 ΙούνΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Andrey Moguchiy
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 12-13 ΦεβΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Andriy Zholdak
St Petersburg, St Petersburg Theatre of Musical Comedy  / 
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 16 Ιούλ-22 Απρ
Die lustige Witwe (Lehár) 17 Ιούλ-21 Φεβ
Silvia (Kálmán) 19 Ιούλ-17 Απρ
Mr X (Kálmán) 20 Ιούλ-20 Φεβ
Spring Parade (Stolz) 21 Ιούλ-22 Σεπτ
Countess Maritza (Kálmán) 22 Ιούλ-10 Δεκ
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Ιούλ-29 Ιαν
Das Veilchen vom Montmartre (Kálmán) 24 Ιούλ-14 Δεκ
Baroness Lili () 27 Ιούλ-27 Απρ
Die Bajadere (Kalman,E) 31 Ιούλ-15 Ιαν
Madame Pompadour (Fall) 11 Οκτ-13 Δεκ
The Bird Seller (Zeller,C) 15 Οκτ-21 Ιαν
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 27 Οκτ-23 Απρ
Ufa, Bashkir State Opera and Ballet Theatre  / 
Aleko (Rakhmaninov) 12 Δεκ
Silvia (Kálmán) 26 Φεβ-16 Απρ
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Μάρ-20 Μάι
Voronezh, State Opera and Ballet Theatre  / 
Carmina Burana (Orff) 27 Σεπτ-9 Νοέμ
Silvia (Kálmán) 2 Οκτ-11 Απρ
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 4 Οκτ-9 Μάρ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 5 Οκτ
Die Fledermaus (Strauss,J) 9 Οκτ-16 Απρ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11 Οκτ
Gräfin Mariza (Kálmán) 16 Οκτ-6 Απρ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 18-20 Οκτ
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 24 Οκτ-19 Φεβ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 26 Οκτ-13 Φεβ
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 6 Νοέμ-21 Φεβ
La traviata (Verdi) 10 Νοέμ-5 Φεβ
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 16 Νοέμ-23 Ιαν
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Νοέμ-20 Απρ
The Night before Christmas (Rimsky-Korsakov) 26 Δεκ-15 Μάρ
Pagliacci (Leoncavallo) 17 Ιαν-25 Μάρ
Sevastopol Waltz (Listov) 25 Ιαν
Die Kluge (Orff) 9 Φεβ
Der Troubadour (Verdi) 22 Φεβ-18 Απρ
Tosca (Puccini) 12 Απρ
Yoshkar-Ola, Sapaev Mari State Opera and Ballet Theatre  / 
Ball im Savoy (Abraham) 1 Οκτ-5 ΑπρΔΟ: Ruben Aharonian; Π: Olga Malikova
Opera anthology (Verdi) 10 Οκτ
Baroness Lili () 3 Νοέμ-10 ΜάρΔΟ: Ivan Egorov; Π: Sergey Shepelev
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 3 Δεκ
Mr X (Kálmán) 4 Δεκ
Bajadere (Kálmán) 12 Δεκ-6 Απρ
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 Ιαν
Viva la Mamma (Donizetti) 15 Ιαν
Babi Revolt (Ptichkin) 4 Φεβ
Don Pasquale (Donizetti) 12 Φεβ
Kashchey the Immortal (Rimsky-Korsakov) 14 Μάρ-15 Απρ