2014/15 > Ιταλία 
*Δημόσιος ιστότοπος   >Operabase Professional 
2014/15 > Ιταλία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Γαλλία
Μονακό
Ελβετία
Αυστρία
Σλοβενία

Ιταλία
 
Κροατία
Μάλτα Ελλάδα

Bergamo, Teatro Donizetti Bergamo  / 

Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26-28 ΣεπτΔΟ: Roberto Tolomelli; Π: Francesco Bellotto
Betly (Donizetti) 27 Σεπτ-8 ΝοέμΔΟ: Giovanni Battista Rigon; Π: Luigi Barilone
Tosca (Puccini) 10-12 ΟκτΔΟ: Fabio Mastrangelo; Π: Hugo De Ana
Torquato Tasso (Donizetti) 7-9 ΝοέμΔΟ: Sebastiano Rolli; Π: Federico Bertolani
Don Pasquale (Donizetti) 15-17 ΟκτΔΟ: Christopher Franklin; Π: Andrea Cigni
Stabat Mater (Rossini) 21 ΟκτΔΟ: Michele Mariotti
Le nozze di Figaro (Mozart) 6-8 ΝοέμΔΟ: Stefano Montanari; Π: Mario Martone
Anna Bolena (Donizetti) 27-29 ΝοέμΔΟ: Corrado Rovaris; Π: Alessandro Talevi
La scala di seta (Rossini) 4-6 ΔεκΔΟ: Francesco Ommassini; Π: Damiano Michieletto(original), Andrea Bernard(revival)
Bolzano, Teatro Comunale Bolzano  / 
Don Giovanni (Mozart) 22-23 ΝοέμΔΟ: José Luis Gómez Ríos; Π: Graham Vick
Faust (Gounod) 21-22 Ιαν
Anatevka (Bock) 16-30 ΜάιΔΟ: Stephen Lloyd; Π: Bettina Bruinier
Brescia, Teatro Grande  / 
Madama Butterfly (Puccini) 3-5 ΟκτΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Giulio Ciabatti
Don Giovanni (Mozart) 7-9 ΟκτΔΟ: José Luis Gómez Ríos; Π: Graham Vick
Nabucco (Verdi) 27-29 ΝοέμΔΟ: Marcello Mottadelli
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 12-14 ΔεκΔΟ: Christian Capocaccia; Π: Frédéric Roels
La boheme (Puccini) 2-4 ΟκτΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Leo Muscato
Le nozze di Figaro (Mozart) 23-25 ΟκτΔΟ: Stefano Montanari; Π: Mario Martone
La scala di seta (Rossini) 20-22 ΝοέμΔΟ: Francesco Ommassini; Π: Damiano Michieletto, Andrea Bernard
Un ballo in maschera (Verdi) 11-13 ΔεκΔΟ: Pietro Mianiti; Π: Nicola Berloffa
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
Don Giovanni (Mozart) 26-27 ΣεπτΔΟ: José Luis Gómez Ríos; Π: Graham Vick
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16-18 ΟκτΔΟ: Carlo Goldstein; Π: Ivan Stefanutti
Nabucco (Verdi) 3-5 ΔεκΔΟ: Marcello Mottadelli; Π: Andrea Cigni
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 19-21 ΔεκΔΟ: Christian Capocaccia; Π: Frédéric Roels
Madama Butterfly (Puccini) 9-11 Ιαν
Pagliacci (Leoncavallo) 1-5 ΙούλΔΟ: Carlo Goldstein
Le nozze di Figaro (Mozart) 24-26 ΣεπτΔΟ: Stefano Montanari; Π: Mario Martone
Don Pasquale (Donizetti) 30 Οκτ-1 ΝοέμΔΟ: Christopher Franklin; Π: Andrea Cigni
Un ballo in maschera (Verdi) 26-28 ΝοέμΔΟ: Pietro Mianiti; Π: Nicola Berloffa
La scala di seta (Rossini) 11-13 ΔεκΔΟ: Francesco Ommassini; Π: Damiano Michieletto, Andrea Bernard
La boheme (Puccini) 22-24 ΙανΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Leo Muscato
Turandot (reduction) (Puccini) 20 ΦεβΠ: Silvia Paoli
Cosenza, Teatro Rendano  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21-23 ΝοέμΔΟ: Luca Ferrara; Π: Rosetta Cucchi
Madama Butterfly (Puccini) 19-21 ΔεκΔΟ: Alberto Hold-Garrido; Π: Vincenzo Grisostomi Travaglini
Cremona, Teatro Ponchielli  / 
Madama Butterfly (Puccini) 8-12 ΟκτΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Giulio Ciabatti
Don Giovanni (Mozart) 17-19 ΟκτΔΟ: José Luis Gómez Ríos; Π: Graham Vick
Nabucco (Verdi) 14-16 ΝοέμΔΟ: Marcello Mottadelli; Π: Andrea Cigni
Adriana Lecouvreur (Cilea) 20-22 ΝοέμΔΟ: Carlo Goldstein; Π: Ivan Stefanutti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 6-8 ΔεκΔΟ: Christian Capocaccia; Π: Frédéric Roels
Il flauto magico (adaptation) (Mozart) 12 ΦεβΔΟ: Mario Tronco; Π: Mario Tronco
La boheme (Puccini) 7-11 ΟκτΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Leo Muscato
Le nozze di Figaro (Mozart) 16-18 ΟκτΔΟ: Stefano Montanari; Π: Davide Livermore
La scala di seta (Rossini) 6-8 ΝοέμΔΟ: Francesco Ommassini; Π: Damiano Michieletto, Andrea Bernard
Don Pasquale (Donizetti) 19-21 ΝοέμΔΟ: Christopher Franklin; Π: Andrea Cigni
Un ballo in maschera (Verdi) 4-6 ΔεκΔΟ: Pietro Mianiti; Π: Nicola Berloffa
Fano, Teatro della Fortuna  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 12-14 ΜάρΔΟ: Francesco Lanzillotta; Π: Saverio Marconi
Carmen (Bizet) 2-3 ΜάιΔΟ: Mario Tronco; Π: Mario Martone
Sinfonia 9 (Beethoven) 14 ΜάιΔΟ: Daniele Agiman
Madama Butterfly (Puccini) 26-28 ΝοέμΔΟ: Francesco Ivan Ciampa; Π: Pier Luigi Pizzi
Ferrara, Teatro Comunale  / 
Il turco in Italia (Rossini) 6-8 ΦεβΔΟ: Francesco Ommassini; Π: Federico Bertolani
La sonnambula (Bellini) 20-22 ΜάρΔΟ: Francesco Ommassini; Π: Alessandro Londei
Falstaff (Verdi) 11-12 ΑπρΔΟ: Nicola Paszkowski; Π: Cristina Mazzavillani Muti
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 8 ΜάιΔΟ: Roberto Zarpellon; Π: Marco Bellussi
Firenze, Opera di Firenze  / 
Il campiello (Wolf-Ferrari) 25 Σεπτ-4 ΟκτΔΟ: Francesco Cilluffo; Π: Leo Muscato
Requiem (Mozart) 5-7 Οκτ
Brundibar (Krasa) 14-19 ΟκτΔΟ: Farhad G Mahani /Elena Pierini; Π: Marina Bianchi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 23 Οκτ-2 ΝοέμΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Mario Pontiggia
Requiem (Verdi) 28-30 Νοέμ
Falstaff (Verdi) 29 Νοέμ-12 ΔεκΔΟ: Zubin Mehta; Π: Luca Ronconi
Petite Messe Solennelle (Rossini) 16 Δεκ
I puritani (Bellini) 28 Ιαν-10 ΦεβΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Fabio Ceresa
Requiem (Verdi) 8 ΦεβΔΟ: Daniele Gatti
Pollicino (Henze) 24-28 ΦεβΔΟ: Alessandro Cadario; Π: Dieter Kaegi
Dido and Aeneas (Purcell) 1-10 ΜάρΔΟ: Stefano Montanari; Π: Marina Bianchi
La Tempesta (Purcell) 24-25 Μάρ
La traviata (Verdi) 1-8 ΑπρΔΟ: Zubin Mehta; Π: Henning Brockhaus
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 Ιούλ-6 ΣεπτΔΟ: Alessandro D'Agostini; Π: Damiano Michieletto
Madama Butterfly (Puccini) 18-29 ΙούλΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Fabio Ceresa
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22-30 ΣεπτΔΟ: Fabrizio Maria Carminati; Π: Graham Vick
Il ragazzo del riscio (Wenjing) 4-5 ΟκτΔΟ: Zhang Guoyong; Π: Yi Liming
Cosi fan tutte (Mozart) 18-27 ΟκτΔΟ: Roland Böer; Π: Lorenzo Mariani
Le braci (Tutino) 5-15 ΝοέμΔΟ: Francesco Cilluffo; Π: Leo Muscato
Rigoletto (Verdi) 4-20 ΔεκΔΟ: Zubin Mehta; Π: William Friedkin
La Voix humaine (Poulenc) 22 Ιαν-5 ΦεβΔΟ: Xǔ Zhōng
Suor Angelica (Puccini) 22 Ιαν-5 ΦεβΔΟ: Xǔ Zhōng; Π: Andrea De Rosa
Goyescas (Granados) 23 Ιαν-7 ΦεβΔΟ: Guillermo García Calvo; Π: Andrea De Rosa
El amor brujo (Falla) 23 Ιαν-7 ΦεβΔΟ: Guillermo García Calvo
L'Imperatore di Atlantide (Ullmann) 27 Ιαν-3 ΦεβΔΟ: Roberto Misto; Π: Pier Paolo Pacini
Fra Diavolo (Auber) 9-10 ΦεβΔΟ: Alessandro D'Agostini; Π: Francesco Torrigiani
Les pecheurs de perles (Bizet) 24-28 ΦεβΔΟ: Ryan McAdams; Π: Fabio Sparvoli
Hansel e Gretel (Humperdinck) 5-13 ΜάρΔΟ: Farhad G Mahani; Π: Gianmaria Aliverta
L'italiana in Algeri (Rossini) 15-26 ΜάρΔΟ: Bruno Campanella; Π: Joan Font
Genova, Opera di Genova  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 9-12 ΟκτΔΟ: Alvise Casellati; Π: Filippo Crivelli
Luisa Miller (Verdi) 18-28 ΝοέμΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Leo Nucci(original), Salvo Piro(revival)
Tosca (Puccini) 20 Δεκ-2 ΙανΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Davide Livermore
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 Φεβ-1 ΜάρΔΟ: Giampaolo Bisanti / Giorgio Bruzzone; Π: Dario Argento
Fedora (Giordano) 21-29 ΜάρΔΟ: Valerio Galli; Π: Pier Francesco Maestrini
L'amico Fritz (concert) (Mascagni) 28 ΜάρΔΟ: Andrea Battistoni
Billy Budd (Britten) 17-23 ΑπρΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Davide Livermore
Carmen (Bizet) 8-17 ΜάιΔΟ: Philippe Auguin; Π: Davide Livermore
La vedova allegra (Lehar) 18-28 ΙούλΔΟ: Felix Krieger / Pablo Assante; Π: Hugo De Ana
Il ragazzo del riscio (Wenjing) 30 Σεπτ-1 Οκτ
Simon Boccanegra (Verdi) 22-31 ΟκτΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Andrea De Rosa
La Boheme (Puccini) 17 Δεκ-3 ΙανΔΟ: Giuseppe Acquaviva; Π: Ettore Scola
Don Giovanni (Mozart) 30 Ιαν-7 ΦεβΔΟ: Cristoph Poppen; Π: Rosetta Cucchi
Roberto Devereux (Donizetti) 17-29 ΜάρΔΟ: Francesco Lanzillotta; Π: Alfonso Antoniozzi
Andrea Chenier (Giordano) 12-20 ΑπρΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Salvo Piro(original), Lamberto Puggelli(revival)
Tosca (Puccini) 4-8 ΜάιΔΟ: Dmitri Jurowski; Π: Davide Livermore
Salome (Strauss) 21-28 ΜάιΔΟ: Fabio Luisi; Π: Rosetta Cucchi
La forza del destino (Verdi) 18-28 ΙούνΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Davide Livermore
Jesi, Teatro G B Pergolesi  / 
Don Giovanni (Mozart) 18-19 ΟκτΔΟ: José Luis Gómez Ríos; Π: Graham Vick
Tosca (Puccini) 7-9 ΝοέμΔΟ: Antonio Pirolli; Π: Massimo Gasparòn
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 29-30 ΝοέμΔΟ: Christian Capocaccia; Π: Frédéric Roels
Le nozze di Figaro (Mozart) 2 ΟκτΔΟ: Donato Renzetti; Π: Leo Muscato
Nabucco (Verdi) 16-18 ΟκτΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Stefano Monti
Don Pasquale (Donizetti) 13-15 ΝοέμΔΟ: Giuseppe La Malfa; Π: Andrea Cigni
La vedova allegra (Lehar) 11-13 ΔεκΔΟ: Antonio Pirolli; Π: Vittorio Sgarbi
Livorno, Teatro Goldoni  / 
L'amico Fritz (Mascagni) 7 ΔεκΔΟ: Mario Menicagli; Π: Simona Marchini
La rondine (Puccini) 13-14 ΔεκΔΟ: Massimiliano Stefanelli; Π: Gino Zampieri
La vedova allegra (Lehar) 17 ΙανΔΟ: Maurizio Bagliolo; Π: Marco Prosperini
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6-7 ΦεβΔΟ: Nicola Paszkowski; Π: Alessio Pizzech
Requiem (Mozart) 18 ΑπρΔΟ: Daniela Contessi
La traviata (Verdi) 7-8 Νοέμ
Simon Boccanegra (Verdi) 28-29 ΝοέμΔΟ: Ivo Lipanovich; Π: Lorenzo Mucci
Cavalleria rusticana (Mascagni) 11-13 Δεκ
Madama Butterfly (Puccini) 16-17 Ιαν
La vedova allegra (Lehar) 27-28 Φεβ
Aida (Verdi) 12-13 Μάρ
Lucca, Teatro del Giglio  / 
Recital (Puccini) 11 Σεπτ
Don Giovanni (Mozart) 28 Φεβ-1 ΜάρΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Rosetta Cucchi
Mefistofele (Boito) 9-10 ΑπρΔΟ: Francesco Pasqualetti; Π: Enrico Castiglione
Madama Butterfly (Puccini) 20-22 ΝοέμΔΟ: Valerio Galli; Π: Sandro Pasqualetto
Il convitato di pietra (Pacini) 5 ΔεκΔΟ: Daniele Ferrari; Π: Lorenzo Maria Mucci
Simon Boccanegra (Verdi) 4-5 ΙανΔΟ: Ivo Lipanovic; Π: Lorenzo Maria Mucci
La vedova allegra (Lehar) 6-7 ΦεβΔΟ: Nicola Paszkowski; Π: Fabio Sparvoli
Massa Maritima, Lirica in Piazza  / 
La boheme (Puccini) 3-5 ΑύγΔΟ: Claudio Maria Micheli; Π: Massimiliano Damato
Cavalleria rusticana (Mascagni) 4-6 ΑύγΔΟ: Maurizio Morgantini; Π: Maurizio Marchini
Gianni Schicchi (Puccini) 4-6 ΑύγΔΟ: Maurizio Morgantini; Π: Maurizio Marchini
La traviata (Verdi) 3 Αύγ
Turandot (Puccini) 4 Αύγ
Pagliacci (Leoncavallo) 5 Αύγ
Milano, Teatro alla Scala  / 
Fidelio (Beethoven) 10-23 ΔεκΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Deborah Warner
Die Soldaten (Zimmermann,B) 17 Ιαν-3 ΦεβΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Alvis Hermanis
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 1-27 ΦεβΔΟ: Rinaldo Alessandrini; Π: Robert Wilson
Aida (Verdi) 15 Φεβ-14 ΜάρΔΟ: Zubin Mehta; Π: Peter Stein
Lucio Silla (Mozart) 26 Φεβ-17 ΜάρΔΟ: Marc Minkowski; Π: Marshall Pynkoski
Carmen (Bizet) 22 Μάρ-16 ΙούνΔΟ: Massimo Zanetti; Π: Emma Dante
Turandot (Puccini) 1-23 ΜάιΔΟ: Riccardo Chailly; Π: Nikolaus Lehnhoff
CO2 (Battistelli) 16-29 ΜάιΔΟ: Cornelius Meister; Π: Robert Carsen
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 Μάι-11 ΙούνΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Mary Zimmerman
Pagliacci (Leoncavallo) 12-23 ΙούνΔΟ: Carlo Rizzi; Π: Mario Martone
Cavalleria rusticana (Mascagni) 12-23 ΙούνΔΟ: Carlo Rizzi; Π: Mario Martone
Tosca (Puccini) 22 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Carlo Rizzi; Π: Luc Bondy(original), Marie-Louise Bondy(revival)
Otello (Rossini) 4-24 ΙούλΔΟ: John Eliot Gardiner; Π: Jürgen Flimm
Il Barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Ιούλ-10 ΑύγΔΟ: Massimo Zanetti; Π: Jean-Pierre Ponnelle
La Boheme (Puccini) 19 Αύγ-2 ΣεπτΔΟ: Gustavo Dudamel; Π: Franco Zeffirelli
Il castello del Duca Barbablu (concert) (Bartok) 15-18 ΣεπτΔΟ: Alan Gilbert
L'elisir d'amore (Donizetti) 21 Σεπτ-17 ΟκτΔΟ: Nello Santi; Π: Grischa Asagaroff
La Cenerentola per i bambini (Rossini) 29 Σεπτ-16 ΑπρΔΟ: Pietro Mianiti; Π: Ulrich Peter
Requiem (concert) (Verdi) 29-30 ΣεπτΔΟ: Zubin Mehta
Falstaff (Verdi) 14 Οκτ-4 ΝοέμΔΟ: Daniele Gatti; Π: Robert Carsen
Wozzeck (Berg) 29 Οκτ-13 ΝοέμΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Jürgen Flimm
Giovanna d'Arco (Verdi) 7 Δεκ-2 ΙανΔΟ: Riccardo Chailly; Π: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Rigoletto (Verdi) 13 Ιαν-6 ΦεβΔΟ: Mikko Franck; Π: Gilbert Deflo
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 28 Ιαν-14 ΦεβΔΟ: Diego Fasolis; Π: Jürgen Flimm
I due Foscari (Verdi) 25 Φεβ-25 ΜάρΔΟ: Michele Mariotti; Π: Alvis Hermanis
La cena delle beffe (Giordano) 3 Απρ-7 ΜάιΔΟ: Carlo Rizzi; Π: Mario Martone
La fanciulla del West (Puccini) 3-28 ΜάιΔΟ: Riccardo Chailly; Π: Graham Vick
L'Enfant et les sortileges (Ravel) 17 Μάι-6 ΙούνΔΟ: Marc Minkowski; Π: Laurent Pelly
L'Heure espagnole (Ravel) 17 Μάι-6 ΙούνΔΟ: Marc Minkowski; Π: Laurent Pelly
Der Rosenkavalier (Strauss) 4 Ιούν-2 ΙούλΔΟ: Zubin Mehta; Π: Harry Kupfer
Simon Boccanegra (Verdi) 18 Ιούν-8 ΙούλΔΟ: Myung-Whun Chung; Π: Federico Tiezzi
Die Zauberflote (Mozart) 2-26 ΣεπτΔΟ: Adam Fischer; Π: Peter Stein
The Turn of the Screw (Britten) 14 Σεπτ-17 ΟκτΔΟ: Christoph Eschenbach; Π: Kasper Holten
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 22 Σεπτ-1 ΟκτΔΟ: Rinaldo Alessandrini; Π: Robert Wilson
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Οκτ-27 ΝοέμΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Frederic Wake-Walker
Fin de partie (Kurtag) 6-30 ΝοέμΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Luc Bondy
Porgy and Bess (Gershwin) 15-22 ΝοέμΔΟ: Nikolaus Harnoncourt; Π: Philipp Harnoncourt
Modena, Teatro Comunale  / 
Rigoletto (Verdi) 12-16 ΝοέμΔΟ: Giovanni Di Stefano; Π: Giandomenico Vaccari
La rondine (Puccini) 29-30 ΝοέμΔΟ: Massimiliano Stefanelli; Π: Gino Zampieri, Emiliana Paoli
Il viaggio di Roberto (Marzocchi) 14 ΔεκΔΟ: Paolo Marzocchi; Π: Alessio Pizzech
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23-25 ΙανΔΟ: Christopher Franklin; Π: Nicola Berloffa
Don Giovanni (Mozart) 11-15 ΦεβΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Rosetta Cucchi
L'elisir d'amore (Donizetti) 15-17 ΜάρΔΟ: Francesco Cilluffo; Π: Marcello Grigorov
Nabucco (Verdi) 7-11 ΟκτΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Stefano Monti
Tristan und Isolde (Wagner) 11-15 ΝοέμΔΟ: Marcus Bosch; Π: Monique Wagemakers
Il labbro della Lady (Galante) 21-22 ΝοέμΔΟ: Carlo Boccadoro; Π: Stefania Panighini
L'amico Fritz (Mascagni) 15-17 ΙανΔΟ: Donato Renzetti; Π: Leo Nucci, Salvo Piro
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 19-21 ΦεβΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Henning Brockhaus(original), Valentina Escobar(revival)
Oedipus Rex (concert) (Stravinsky) 10 ΑπρΔΟ: Juraj Valčuha
Madama Butterfly (Puccini) 15-17 ΑπρΔΟ: Valerio Galli; Π: Sandro Pasqualetto
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
Salome (Strauss) 15-26 ΝοέμΔΟ: Gabriele Ferro; Π: Manfred Schweigkofler
Il trovatore (Verdi) 12-20 ΔεκΔΟ: Nicola Luisotti; Π: Michał Znaniecki
Andrea Chenier (Giordano) 20-29 ΙανΔΟ: Nello Santi; Π: Salvo Piro(original), Lamberto Puggelli(revival)
Tristano e Isotta (Wagner) 22 Φεβ-5 ΜάρΔΟ: Zubin Mehta; Π: Lluís Pasqual
Turandot (Puccini) 21 Μάρ-1 ΑπρΔΟ: Juraj Valčuha / Maurizio Agostini; Π: Roberto De Simone
Luisa Miller (Verdi) 5-10 ΜάιΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Andrea De Rosa
L'isola disabitata (Jommelli) 14-20 ΜάιΔΟ: Rinaldo Alessandrini; Π: Mariano Bauduin
Orfeo e Euridice (Gluck) 27 Μάι-4 ΙούνΔΟ: Francesco Ommassini; Π: Karole Armitage
La cenerentola (Rossini) 18-30 ΙούνΔΟ: Gabriele Ferro; Π: Paul Curran
La petite messe solennelle (concert) (Rossini) 25 ΙούνΔΟ: Marco Faelli
Tosca (Puccini) 11-24 ΙούλΔΟ: Jordi Bernàcer; Π: Jean Kalman
La boheme (Puccini) 14-25 ΙούλΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Francesco Saponaro
Don Pasquale (Donizetti) 26 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Giancarlo Andretta; Π: Roberto De Simone
La traviata (Verdi) 3-13 ΝοέμΔΟ: Renato Palumbo / Maurizio Agostini; Π: Ferzan Ozpetek
Carmen (Bizet) 13-20 ΔεκΔΟ: Zubin Mehta / Jacques Delacôte; Π: Daniele Finzi Pasca
La vedova allegra (Lehar) 22 Ιαν-3 ΦεβΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Federico Tiezzi
Norma (Bellini) 21 Φεβ-1 ΜάρΔΟ: Nello Santi; Π: Lorenzo Amato
Falstaff (Verdi) 13-20 ΜάρΔΟ: Pinchas Steinberg; Π: Luca Ronconi(original), Marina Bianchi(revival)
Oedipus rex (concert) (Stravinsky) 15-16 ΑπρΔΟ: Juraj Valčuha
Fedora (Giordano) 3-11 ΜάιΔΟ: Christian Badea; Π: Lamberto Puggelli(original), Salvo Piro(revival)
Zenobia in Palmira (Paisiello) 18-27 ΜάιΔΟ: Francesco Ommassini; Π: Riccardo Canessa
Suor Angelica (Puccini) 28 Μάι-8 ΙούνΔΟ: Donato Renzetti; Π: Andrea De Rosa
Goyescas (Granados) 28 Μάι-8 ΙούνΔΟ: Donato Renzetti; Π: Andrea De Rosa
Madama Butterfly (Puccini) 14-31 ΙούλΔΟ: Pinchas Steinberg; Π: Pippo Delbono
Aida (Verdi) 15 Ιούλ-2 ΑύγΔΟ: Pinchas Steinberg; Π: Franco Dragone
Le nozze di Figaro (Mozart) 24 Σεπτ-4 ΟκτΔΟ: Gabriele Ferro; Π: Chiara Muti
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16-23 ΟκτΔΟ: Daniel Oren; Π: Lorenzo Mariani
Achille in Sciro (concert) (Sarro) 4-5 ΝοέμΔΟ: Alessandro De Marchi
La Grotta di Trofonio (Salieri) 13-22 ΝοέμΔΟ: Alessandro De Marchi
Il tabarro (concert) (Puccini) 17-18 ΝοέμΔΟ: Stefan Anton Reck
Der Zwerg (concert) (Zemlinsky) 17-18 ΝοέμΔΟ: Stefan Anton Reck
Novara, Teatro Coccia  / 
La traviata (Verdi) 10-12 ΟκτΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Daniele Abbado, Boris Stetka
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 29-30 ΝοέμΔΟ: Guy Condette; Π: Nicola Zorzi
Turandot (Puccini) 6-8 ΦεβΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Mercedes Martini
Il viaggio a Reims (Rossini) 9-11 Οκτ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14-15 Νοέμ
La boheme (Puccini) 13-14 Φεβ
Padova, Teatro Verdi  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26-28 ΣεπτΔΟ: Gianluca Marcianò; Π: Francesco Esposito
Madama Butterfly (Puccini) 24-26 ΟκτΔΟ: Tiziano Severini; Π: Stefano Trespidi
La vedova allegra (Lehar) 29-31 ΔεκΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Hugo De Ana
Norma (Bellini) 16-18 ΟκτΔΟ: Tiziano Severini; Π: Paolo Miccichè
Parma, Fondazione Teatro Regio di Parma  / 
La forza del destino (Verdi) 10-28 ΟκτΔΟ: Jader Bignamini; Π: Stefano Poda
Concert (Verdi) 18 ΟκτΔΟ: Francesco Cilluffo
La traviata (Verdi) 24 Οκτ-2 ΝοέμΔΟ: Stefano Rabaglia; Π: Henning Brockhaus
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-31 ΜάρΔΟ: Francesco Cilluffo; Π: Marcello Grigorov
Madama Butterfly (Puccini) 12-18 ΙούνΔΟ: Francesco Lanzillotta; Π: Giulio Ciabatti
Otello (Verdi) 1-17 ΟκτΔΟ: Daniele Callegari; Π: Pier Luigi Pizzi
Rigoletto (Verdi) 10-29 ΟκτΔΟ: Fabrizio Cassi; Π: Alessio Pizzech
Il corsaro (Verdi) 14-31 ΟκτΔΟ: Alain Guingal; Π: Lamberto Puggelli, Grazia Pulvirenti
Pavia, Teatro Fraschini  / 
Don Giovanni (Mozart) 10-12 ΟκτΔΟ: José Luis Gómez Ríos; Π: Graham Vick
Adriana Lecouvreur (Cilea) 24-26 ΟκτΔΟ: Carlo Goldstein; Π: Ivan Stefanutti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 21-23 ΝοέμΔΟ: Christian Capocaccia; Π: Frédéric Roels
Nabucco (Verdi) 9-11 ΔεκΔΟ: Marcello Mottadelli; Π: Andrea Cigni
Madama Butterfly (Puccini) 16-18 ΙανΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Giulio Ciabatti
Il paese del sorriso (Lehar) 11 ΜάρΔΟ: Paolo Fiamingo; Π: Corrado Abbati
Le nozze di Figaro (Mozart) 29-31 ΟκτΔΟ: Stefano Montanari; Π: Mario Martone
Un ballo in maschera (Verdi) 20-22 ΝοέμΔΟ: Pietro Mianiti; Π: Nicola Berloffa
La scala di seta (Rossini) 27-29 ΝοέμΔΟ: Francesco Ommassini; Π: Damiano Michieletto, Andrea Bernard
Don Pasquale (Donizetti) 9-12 ΔεκΔΟ: Christopher Franklin; Π: Andrea Cigni
La boheme (Puccini) 29-31 ΙανΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Leo Muscato
Piacenza, Teatri di Piacenza - Teatro Municipale  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-12 ΟκτΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Leo Nucci, Salvo Piro
Falstaff (Verdi) 31 Οκτ-2 ΝοέμΔΟ: Nicola Paszkoswki; Π: Cristina Mazzavillani Muti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 9-11 ΙανΔΟ: Christopher Franklin; Π: Nicola Berloffa
Don Giovanni (Mozart) 20-22 ΦεβΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Rosetta Cucchi
La voix humaine (Poulenc) 18-19 ΑπρΔΟ: Jonathan Webb; Π: Sandro Pasqualetto
The Telephone (Menotti) 18-19 ΑπρΔΟ: Jonathan Webb; Π: Sandro Pasqualetto
I due Foscari (concert) (Verdi) 22-24 ΜάιΔΟ: Donato Renzetti
L'amico Fritz (Mascagni) 9-11 ΟκτΔΟ: Donato Renzetti; Π: Leo Nucci
Nabucco (Verdi) 27-29 ΔεκΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Stefano Monti
Il turco in Italia (Rossini) 29-31 ΙανΔΟ: Giovanni Di Stefano; Π: Federico Bertolani
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26-28 ΦεβΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Henning Brockhaus
Macbeth (Verdi) 18-20 ΜάρΔΟ: Francesco Ivan Ciampa; Π: Riccardo Canessa
Madama Butterfly (Puccini) 8-10 ΑπρΔΟ: Valerio Galli; Π: Sandro Pasqualetto
Pisa, Teatro di Pisa  / 
Don Giovanni (Mozart) 11-12 ΟκτΔΟ: Francesco Pasqualetti; Π: Enrico Castiglione
Il Ghetto (Colombini) 22-23 ΝοέμΔΟ: Hirofumi Yoshida; Π: Ferenc Anger
La rondine (Puccini) 17-18 ΙανΔΟ: Massimiliano Stefanelli; Π: Gino Zampieri
L'empio punito (Melani) 5 ΦεβΔΟ: Carlo Ipata; Π: Giovanni Guerrieri
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21-22 ΦεβΔΟ: Nicola Paszkowski; Π: Alessio Pizzech
Macbeth (Verdi) 6-8 ΜάρΔΟ: Simon Kresic; Π: Dario Argento
Il convitato di pietra (Dargomizhsky) 13 ΜάρΠ: Lorenzo Maria Mucci
Markheim (Deri) 18 ΑπρΠ: Stefano Mecenate
Simon Boccanegra (Verdi) 10-11 ΟκτΔΟ: Ivo Lipanovic; Π: Lorenzo Maria Mucci
Il trionfo dell'onore (Scarlatti,A) 16 ΟκτΔΟ: Federico Bardazzi; Π: Nicola Zorzi
Don Giovanni (Gazzaniga) 6 ΝοέμΔΟ: Federico Bardazzi; Π: Alessio Pizzech
Il convitato di pietra (Tritto) 14 ΝοέμΔΟ: Carlo Ipata; Π: Renato Bonajuto
Il convitato di pietra (Pacini) 21 ΝοέμΔΟ: Daniele Ferrari; Π: Lorenzo Maria Mucci
Catone in Utica (Handel) 20 ΔεκΔΟ: Carlo Ipata; Π: Giulia Gallo, Giovanni Guerrieri
Aida (Verdi) 30-31 ΙανΔΟ: Gianluca Marcianò; Π: Franco Zeffirelli(original), Stefano Trespidi(revival)
La vedova allegra (Lehar) 20-21 ΦεβΔΟ: Nicola Paszkowski; Π: Fabio Sparvoli
Mefistofele (Boito) 18-20 ΜάρΔΟ: Francesco Pasqualetti; Π: Enrico Castiglione
Ravenna, Teatro Comunale Alighieri  / 
Il viaggio di Roberto (Marzocchi) 7 Δεκ-19 ΙανΔΟ: Paolo Marzocchi; Π: Alessio Pizzech
La rondine (Puccini) 24-25 ΙανΔΟ: Massimiliano Stefanelli; Π: Gino Zampieri
L'elisir d'amore (Donizetti) 28 Φεβ-1 ΜάρΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Salvo Piro
La sonnambula (Bellini) 27-29 ΜάρΔΟ: Francesco Ommassini; Π: Alessandro Londei
Reggio Emilia, Teatro Municipale Valli  / 
Madama Butterfly (Puccini) 28-30 ΝοέμΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Giulio Ciabatti
Don Giovanni (Mozart) 11-13 ΔεκΔΟ: José Luis Gómez Ríos; Π: Graham Vick
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 30 Ιαν-1 ΦεβΔΟ: Christopher Franklin; Π: Nicola Berloffa
Falstaff (Verdi) 6-8 ΜάρΔΟ: Nicola Paszkowski; Π: Cristina Mazzavillani Muti
La boheme (Puccini) 13-15 Νοέμ
Roma, Teatro dell'Opera di Roma  / 
Rusalka (Dvorak,A) 27 Νοέμ-14 ΔεκΔΟ: Eivind Gullberg Jensen; Π: Denis Krief
Werther (Massenet) 18-29 ΙανΔΟ: Jesús López-Cobos; Π: Willy Decker
Rigoletto (Verdi) 4-8 ΦεβΔΟ: Gaetano d'Espinosa; Π: Leo Muscato
Carmina Burana (Orff) 14-20 ΦεβΔΟ: David Coleman; Π: Micha van Hoecke
Tosca (Puccini) 1 Μάρ-28 ΙούνΔΟ: Donato Renzetti; Π: Alessandro Talevi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 Μάρ-12 ΑπρΔΟ: Roberto Abbado; Π: Luca Ronconi
Aida (Verdi) 23 Απρ-3 ΜάιΔΟ: Jader Bignamini; Π: Micha van Hoecke
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Μάι-3 ΙούνΔΟ: Roland Böer; Π: Giorgio Strehler
La dama di picche (Tchaikovsky,P) 19-30 ΙούνΔΟ: James Conlon; Π: Richard Jones
I Was Looking at the Ceiling and then I Saw the Sky (Adams) 11-17 ΣεπτΔΟ: Alexander Briger; Π: Giorgio Barberio Corsetti
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 6-17 ΟκτΔΟ: John Axelrod; Π: Graham Vick
The Bassarids (Henze) 27 Νοέμ-10 ΔεκΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Mario Martone
Tosca (Puccini) 4-13 ΔεκΔΟ: Donato Renzetti; Π: Alessandro Talevi
La cenerentola (Rossini) 22 Ιαν-19 ΦεβΔΟ: Alejo Pérez; Π: Emma Dante
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11-21 ΦεβΔΟ: Donato Renzetti; Π: Davide Livermore
Benvenuto Cellini (Berlioz) 22 Μάρ-3 ΑπρΔΟ: Roberto Abbado; Π: Terry Gilliam
Gianni Schicchi (Puccini) 17-24 ΑπρΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Damiano Michieletto
Il tabarro (Puccini) 17-24 ΑπρΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Damiano Michieletto
Suor Angelica (Puccini) 17-24 ΑπρΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 24 Μάι-30 ΙούνΔΟ: Jader Bignamini; Π: Paul Curran
Linda di Chamounix (Donizetti) 17-28 ΙούνΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Emilio Sagi
Dido and Aeneas (Purcell) 14-18 ΣεπτΔΟ: Christopher Moulds; Π: Sasha Waltz
Un ballo in maschera (Verdi) 16-30 ΟκτΔΟ: Jesús López-Cobos; Π: Leo Muscato
Roma, Accademia Nazionale di Santa Cecilia  / 
Una notte sul Monte Calvo (concert) (Musorgsky) 25-28 ΟκτΔΟ: Antonio Pappano
L'impresario in angustie (Cimarosa) 6 Δεκ
Orlando (concert) (Vivaldi) 6 ΦεβΔΟ: Federico Maria Sardelli
Aida (concert) (Verdi) 27 ΦεβΔΟ: Antonio Pappano
La nuova Euridice secondo Rilke (Sciarrino) 28-30 ΜάρΔΟ: Antonio Pappano
Magnificat (Bach,JS) 28-30 ΜάρΔΟ: Antonio Pappano
Symphony 9 (concert) (Beethoven) 3-6 ΟκτΔΟ: Antonio Pappano
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 7-10 ΝοέμΔΟ: Manfred Honeck
La creazione (concert) (Haydn) 19-22 ΔεκΔΟ: Andrés Orozco-Estrada
Requiem (concert) (Faure) 23-26 ΙανΔΟ: Antonio Pappano
Oedipus Rex (concert) (Stravinsky) 27 Φεβ-1 ΜάρΔΟ: Sakari Oramo
Symphony 3 (concert) (Mahler) 13 ΜάρΔΟ: Iván Fischer
Cosi fan tutte (concert) (Mozart) 23-27 ΙούνΔΟ: Semyon Bychkov
Rovigo, Teatro Sociale  / 
La vedova allegra (Lehar) 17-19 ΟκτΔΟ: Srboljub Dinić; Π: Hugo De Ana(original), Stefano Trespidi(revival)
Il trovatore (Verdi) 28-30 ΝοέμΔΟ: Toufic Maatouk; Π: Paolo Panizza
Don Pasquale (Donizetti) 15 ΦεβΔΟ: Marco Boemi; Π: Francesco Bellotto
La cenerentola (Rossini) 19 ΑπρΔΟ: Giovanni Di Stefano
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Carmen (Bizet) 10-12 ΟκτΔΟ: Benjamin Bayl; Π: Andrea Cigni
Madama Butterfly (Puccini) 31 Οκτ-2 ΝοέμΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Arnaud Bernard
La scala di seta (Rossini) 21-23 ΝοέμΔΟ: Francesco Pasqualetti; Π: Bepi Morassi
Adriana Lecouvreur (Cilea) 5-7 ΔεκΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Ivan Stefanutti
Elisabetta regina d'Inghilterra (Rossini) 9-11 ΟκτΔΟ: Federico Ferri; Π: Marco Spada
Don Giovanni (Mozart) 30 Οκτ-1 ΝοέμΔΟ: Gaetano d'Espinosa; Π: Paco Azorín
Aida (Verdi) 27-29 ΝοέμΔΟ: Sergio Alapont; Π: Franco Zeffirelli
Sinfonia 9 (Beethoven) 5-6 ΔεκΔΟ: Andrea Battistoni
Savona, Opera Giocosa  / 
La Traviata (Verdi) 2-7 ΙούλΔΟ: Aldo Sisillo; Π: Stefano Monti
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11-12 ΙούλΔΟ: Daniele Agiman; Π: Aldo Tarabella
Cosi fan tutte (Mozart) 7-11 ΟκτΔΟ: Giovanni Di Stefano; Π: Elisabetta Courir
Torino, Teatro Regio  / 
Messa da Requiem (Verdi) 30 Σεπτ-7 ΟκτΔΟ: Gianandrea Noseda
Otello (Verdi) 14-26 ΟκτΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: Walter Sutcliffe
Giulio Cesare (Handel) 20-29 ΝοέμΔΟ: Alessandro De Marchi; Π: Laurent Pelly(original), Laurie Feldman Santoliquido(revival)
Suor Angelica (Puccini) 15-25 ΙανΔΟ: Donato Renzetti; Π: Andrea De Rosa
Goyescas (Granados) 15-25 ΙανΔΟ: Donato Renzetti; Π: Andrea De Rosa
Le nozze di Figaro (Mozart) 12-24 ΦεβΔΟ: Yutaka Sado; Π: Elena Barbalich
Il turco in Italia (Rossini) 12-22 ΜάρΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Christopher Alden
I puritani (Bellini) 14-26 ΑπρΔΟ: Michele Mariotti; Π: Fabio Ceresa
Hansel e Gretel (Humperdinck) 6-12 ΜάιΔΟ: Giulio Laguzzi; Π: Vittorio Borrelli
Faust (Gounod) 3-12 ΙούνΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: Stefano Poda
La boheme (Puccini) 9-23 ΙούλΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Vittorio Borrelli
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10-24 ΙούλΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Vittorio Borrelli
La traviata (Verdi) 11-25 ΙούλΔΟ: Francesco Ivan Ciampa; Π: Laurent Pelly
Norma (Bellini) 12-26 ΙούλΔΟ: Roberto Abbado; Π: Alberto Fassini, Vittorio Borrelli
Aida (Verdi) 14-25 ΟκτΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: William Friedkin
Didone ed Enea (Purcell) 19-28 ΝοέμΔΟ: Federico Maria Sardelli; Π: Cécile Roussat, Julien Lubek
Carmina Burana (Orff) 17-22 ΔεκΔΟ: Jonathan Webb; Π: Mietta Corli
La piccola volpe astuta (Janacek) 19-26 ΙανΔΟ: Jan Latham-Koenig; Π: Robert Carsen, Stefano Simone Pintor
Tosca (Puccini) 9-21 ΦεβΔΟ: Renato Palumbo; Π: Daniele Abbado
La Cenerentola (Rossini) 15-24 ΜάρΔΟ: Jader Bignamini; Π: Alessandro Talevi
La donna serpente (Casella) 14-24 ΑπρΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: Arturo Cirillo
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11-22 ΜάιΔΟ: Gianandrea Noseda; Π: Damiano Michieletto
Pollicino (Henze) 28-31 ΜάιΔΟ: Claudio Fenoglio; Π: Dieter Kaegi
Carmen (Bizet) 22 Ιούν-3 ΙούλΔΟ: Asher Fisch; Π: Matthias Hartmann
Treviso, Teatro Comunale  / 
La sonnambula (Bellini) 1-5 ΟκτΔΟ: Francesco Ommassini; Π: Alessandro Londei
Il trovatore (Verdi) 19-23 ΝοέμΔΟ: Marco Boemi; Π: Francesco Esposito
Il turco in Italia (Rossini) 28 Ιαν-1 ΦεβΔΟ: Francesco Ommassini; Π: Federico Bertolani
Don Giovanni (Mozart) 9-13 ΟκτΔΟ: Francesco Ommassini; Π: Lorenzo Regazzo
Le convenienze ed inconvenienze teatrali (Donizetti) 20-22 ΝοέμΔΟ: Franco Trinca; Π: Pierre-Emmanuel Rousseau
Il gioco del vento e della luna (Mosca,L) 11-13 ΔεκΔΟ: musicale Giovanni Mancuso; Π: Francesco Bellotto
L'italiana in Algeri (Rossini) 27-31 ΙανΔΟ: Francesco Ommassini; Π: Giuseppe Emiliani
Trieste, Teatro Verdi  / 
Il re pastore (Mozart) 24 Οκτ-2 ΝοέμΔΟ: Felix Krieger; Π: Elisabetta Brusa
Das Liebesverbot (Wagner) 18 Δεκ-4 ΙανΔΟ: Oliver von Dohnányi; Π: Aron Stiehl
Nabucco (Verdi) 29 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Stefano Poda
Orfeo ed Euridice (Gluck) 5-15 ΜάρΔΟ: Filippo Maria Bressan; Π: Giulio Ciabatti
Il campiello (Wolf-Ferrari) 9-19 ΑπρΔΟ: Francesco Cilluffo; Π: Leo Muscato
Don Pasquale (Donizetti) 28 Μάι-7 ΙούνΔΟ: Hirofumi Yoshida; Π: Stefano Vizioli
Falstaff (Verdi) 25 Ιούν-5 ΙούλΔΟ: José Miguel Pérez-Sierra; Π: Roberto De Simone
Don Giovanni (Mozart) 30 Οκτ-8 ΝοέμΔΟ: Gianluigi Gelmetti; Π: Allex Aguilera
Werther (Massenet) 27 Νοέμ-5 ΔεκΔΟ: Christopher Franklin; Π: Giulio Ciabatti
L'elisir d'amore (Donizetti) 18-30 ΔεκΔΟ: Ryuchiro Sonoda; Π: Fabio Sparvoli
Norma (Bellini) 29 Ιαν-6 ΦεβΔΟ: Fabrizio Maria Carminati; Π: Federico Tiezzi
Luisa Miller (Verdi) 4-12 ΜάρΔΟ: Myron Michailidis; Π: Denis Krief
La cenerentola (Rossini) 8-16 ΑπρΔΟ: George Petrou; Π: Rodula Gaitanou
La boheme (Puccini) 13-21 ΜάιΔΟ: Renato Balsadonna; Π: Marco Gandini
Die Fledermaus (Strauss,J) 10-18 ΙούνΔΟ: Gianluigi Gelmetti; Π: Daniel Benoin
Venezia, La Fenice  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 22 Νοέμ-6 ΔεκΔΟ: Myung-Whun Chung; Π: Andrea De Rosa
La traviata (Verdi) 23 Νοέμ-7 ΔεκΔΟ: Diego Matheuz; Π: Robert Carsen
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 14-20 ΙανΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Arnaud Bernard
Il signor Bruschino (Rossini) 23-31 ΙανΔΟ: Francesco Ommassini; Π: Bepi Morassi
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Ιαν-19 ΦεβΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Bepi Morassi
Don Pasquale (Donizetti) 8-22 ΦεβΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Italo Nunziata
La traviata (Verdi) 13 Φεβ-13 ΙούνΔΟ: Omer Meil Wellber / Gaetano d'Espinosa / Francesco Ivan Ciampa / Riccardo Frizza; Π: Robert Carsen
Alceste (Gluck) 20-28 ΜάρΔΟ: Guillaume Tourniaire; Π: Pier Luigi Pizzi
Madama Butterfly (Puccini) 8-31 ΜάιΔΟ: Jader Bignamini; Π: Alex Rigola
Norma (Bellini) 20 Μάι-6 ΙούνΔΟ: Gaetano d'Espinosa; Π: Kara Walker
La scala di seta (Rossini) 20 Ιούν-4 ΙούλΔΟ: Francesco Pasqualetti; Π: Bepi Morassi
Juditha Triumphans (Vivaldi) 25 Ιούν-5 ΙούλΔΟ: Alessandro De Marchi; Π: Elena Barbalich
Dafne (Caldara) 9-13 ΙούλΔΟ: Stefano Montanari; Π: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 25 Αύγ-4 ΟκτΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Robert Carsen
Tosca (Puccini) 29 Αύγ-2 ΟκτΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Serena Sinigaglia
La cambiale di matrimonio (Rossini) 9-26 ΣεπτΔΟ: Lorenzo Viotti; Π: Enzo Dara
La voix humaine (Poulenc) 6-13 ΟκτΔΟ: Francesco Lanzillotta; Π: Gianmaria Aliverta
Il diario di uno scomparso (Janacek) 6-13 Οκτ
Die Zauberflote (Mozart) 20-31 ΟκτΔΟ: Antonello Manacorda; Π: Damiano Michieletto
Idomeneo (Mozart) 20-28 ΝοέμΔΟ: Jeffrey Tate; Π: Alessandro Talevi
Stiffelio (Verdi) 22 Ιαν-3 ΦεβΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Johannes Weigand
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 23 Ιαν-4 ΦεβΔΟ: Enrico Calesso; Π: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 29 Ιαν-12 ΦεβΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Robert Carsen
Les chevaliers de la Table Ronde (Herve) 7-13 ΦεβΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Pierre-André Weitz
Le cinesi (Gluck) 2-4 Μάρ
Madama Butterfly (Puccini) 18-26 ΜάρΔΟ: Myung-Whun Chung; Π: Alex Rigola
Il ritorno dei Chironomidi (Mancuso) 20-23 Μάρ
La traviata (Verdi) 8-24 ΑπρΔΟ: Nello Santi; Π: Robert Carsen
La favorite (Donizetti) 6-21 ΜάιΔΟ: Donato Renzetti; Π: Rosetta Cucchi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 Μάι-1 ΙούνΔΟ: Stefano Montanari / Marco Paladin; Π: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 8 Μάι-5 ΙούνΠ: Robert Carsen
L'amico Fritz (Mascagni) 27 Μάι-6 ΙούνΔΟ: Fabrizio Maria Carminati; Π: Simona Marchini
Ascesa e caduta della citta di Mahagonny (Weill) 1-14 ΙούλΔΟ: John Axelrod; Π: Graham Vick
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 Αύγ-9 ΟκτΔΟ: Stefano Montanari; Π: Bepi Morassi
Norma (Bellini) 26 Αύγ-18 ΣεπτΠ: Kara Walker
La traviata (Verdi) 6 Σεπτ-8 ΟκτΔΟ: Myung-Whun Chung; Π: Robert Carsen
Il medico dei pazzi (Battistelli) 14-22 ΣεπτΔΟ: Marco Angius
Il signor Bruschino (Rossini) 21-30 ΣεπτΠ: Bepi Morassi
Verona, Teatro Filarmonico  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-21 ΔεκΔΟ: Fabrizio Maria Carminati; Π: Guglielmo Ferro
La traviata (Verdi) 25 Ιαν-1 ΦεβΔΟ: Marco Boemi; Π: Henning Brockhaus
Cavalleria rusticana (Mascagni) 8-15 ΜάρΔΟ: Jader Bignamini; Π: Renato Zanella
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12-19 ΑπρΔΟ: Stefano Montanari; Π: Pier Francesco Maestrini
Il flauto magico (Mozart) 8-15 ΝοέμΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Mariano Furlani
La forza del destino (Verdi) 13-20 ΔεκΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Pier Francesco Maestrini
La cenerentola (Rossini) 31 Ιαν-7 ΦεβΔΟ: Sebastiano Rolli; Π: Paolo Panizza
Rigoletto (Verdi) 13-20 ΜάρΔΟ: Fabrizio Maria Carminati; Π: Arnaud Bernard
La sonnambula (Bellini) 17-24 ΑπρΔΟ: Francesco Ommassini; Π: Hugo De Ana
Dido and Aeneas (Purcell) 23-30 ΟκτΔΟ: Stefano Montanari; Π: Marina Bianchi