2017/18 > Αυστρία 
*Δημόσιος ιστότοπος   >Operabase Professional 
2017/18 > Αυστρία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Γερμανία Τσεχία Σλοβακία
Λίχτενσταϊν
Ελβετία

Αυστρία
 
Ουγγαρία
Ιταλία Σλοβενία Κροατία

Bregenz, Vorarlberger Landestheater  / 

Don Pasquale (Donizetti) 2-27 ΦεβΔΟ: Karsten Januschke; Π: Michael Schachermaier
Graz, Oper Graz  / 
Il trovatore (Verdi) 30 Σεπτ-3 ΙούνΔΟ: Andrea Sanguineti / Robin Engelen; Π: Ben Baur
La bohème (Puccini) 1 Οκτ-26 ΔεκΔΟ: Marius Burkert; Π: Dietmar Pflegerl(original), Michael Eybl(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 2 Νοέμ-18 ΜάρΔΟ: Marco Comin / Marcus Merkel; Π: Maximilian von Mayenburg
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 25 Νοέμ-2 ΜάρΔΟ: Marius Burkert / Marcus Merkel; Π: Peter Langdal(original), Line Kromann
Amahl und die nächtlichen Besucher (Menotti) 10-16 ΔεκΔΟ: Marcus Merkel; Π: Annette Wolf
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 16 Δεκ-25 ΑπρΔΟ: Oksana Lyniv / Robin Engelen; Π: Jetske Mijnssen
Die menschliche Stimme (Poulenc) 20-26 ΙανΠ: Juana Ines Cano Restrepo
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 3 Μάρ-22 ΑπρΔΟ: Oksana Lyniv / Marius Burkert; Π: Nadja Loschky
Candide (concert) (Bernstein) 10 Μάρ-8 ΑπρΔΟ: Marcus Merkel
Il viaggio a Reims (Rossini) 7 Απρ-10 ΙούνΔΟ: Oksana Lyniv / Marcus Merkel; Π: Bernd Mottl
Apollo e Dafne (Handel) 15-19 ΜάιΔΟ: Susanne Scholz; Π: Christian Thausing
Mirada antigua (Quislant) 27 Μάι-8 Ιούν
María de Buenos Aires (Piazzolla) 14-23 Ιούν
Innsbruck, Tiroler Landestheater  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23 Σεπτ-26 ΔεκΔΟ: Seokwon Hong; Π: Thaddeus Strassberger
Orphée et Eurydice (Gluck) 30 Σεπτ-8 ΝοέμΔΟ: Oliver Imig; Π: Enrique Gasa Valga
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 4 Νοέμ-16 ΦεβΔΟ: Hansjörg Sofka; Π: Thomas Gassner
La Gioconda (Ponchielli) 25 Νοέμ-16 ΦεβΔΟ: Francesco Rosa / Seokwon Hong; Π: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
West Side Story (Bernstein) 16 Δεκ-21 ΜάρΔΟ: Seokwon Hong; Π: Enrique Gasa Valga
Der Konsul (Menotti) 3 Φεβ-7 ΙούνΔΟ: Uwe Sandner; Π: René Zisterer
Martha (Flotow) 24 Μάρ-5 ΙούλΔΟ: Seokwon Hong; Π: Anette Leistenschneider
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 19 Μάι-7 ΙούλΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Johannes Reitmeier
Klagenfurt, Stadttheater Klagenfurt  / 
La traviata (Verdi) 14 Σεπτ-14 ΝοέμΔΟ: Giedrė Šlekytė; Π: Richard Brunel
Werther (Massenet) 2 Νοέμ-21 ΔεκΔΟ: Lorenzo Viotti; Π: Vincent Huguet
Don Giovanni (Mozart) 14 Δεκ-10 ΦεβΔΟ: Giedrė Šlekytė; Π: Florentine Klepper
Lady Macbeth von Mtsensk (Shostakovich) 1 Μάρ-14 ΑπρΔΟ: Kristiina Poska; Π: Immo Karaman
Linz, Landestheater Linz  / 
La Rosinda (Cavalli) 16 Σεπτ-2 ΟκτΔΟ: Anne Marie Dragosits; Π: Gregor Horres
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 30 Σεπτ-17 ΦεβΔΟ: Markus Poschner / Marc Reibel; Π: Hermann Schneider
Rigoletto (Verdi) 4 Νοέμ-20 ΜάρΔΟ: Martin Braun / Leslie Suganandarajah; Π: Andreas Baesler
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 2 Δεκ-29 ΙούνΔΟ: Marc Reibel; Π: Karl Absenger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Δεκ-12 ΙανΔΟ: Leslie Suganandarajah / Takeshi Moriuchi; Π: Rainer Mennicken
La Damnation de Faust (Berlioz) 3 Φεβ-24 ΑπρΔΟ: Markus Poschner; Π: David Marton
Unverhofftes Wiedersehen (Bröder) 25 Φεβ-21 ΜάρΔΟ: Takeshi Moriuchi; Π: Gregor Horres
Brundibár (Krása) 31 Μάρ-28 ΜάιΠ: Felix Dieckmann
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 Απρ-28 ΙούνΔΟ: Leslie Suganandarajah; Π: Gregor Horres
Death in Venice (Britten) 19 Μάι-6 ΙούλΔΟ: Roland Böer; Π: Hermann Schneider
Così fan tutte (Mozart) 10 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Takeshi Moriuchi; Π: François De Carpentries
Salzburg, Salzburger Landestheater  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 23 Σεπτ-13 ΙανΔΟ: Adrian Kelly; Π: Alexandra Liedtke
The Sound of Music (Rodgers) 17 Οκτ-7 ΑπρΔΟ: Robin Davis; Π: Andreas Gergen
Oedipus rex (Stravinsky) 25 Οκτ-21 ΝοέμΔΟ: Dennis Russell Davies; Π: Carl Philip von Maldeghem
Le nozze di Figaro (Mozart) 20 Ιαν-30 ΜάιΔΟ: Adrian Kelly; Π: Jacopo Spirei
Cardillac (Hindemith) 21 Απρ-15 ΜάιΔΟ: Robin Davis; Π: Amélie Niermeyer
Flüchtling (Gregoretti) 25 Μάι-10 ΙούνΔΟ: Wolfgang Götz; Π: Christina Piegger
Wien, Neue Oper Wien  / 
Die Antilope (Staud) 11-16 ΝοέμΔΟ: Walter Kobéra; Π: Dominique Mentha
Der Ficus spricht (Schedl,G) 14-18 ΙούνΔΟ: Walter Kobéra / Anna Sushon; Π: Leonard Prinsloo
Radames (Eötvös) 14-18 ΙούνΔΟ: Walter Kobéra / Anna Sushon; Π: Leonard Prinsloo
Wien, Wiener Staatsoper  / 
Il trovatore (Verdi) 4-13 ΣεπτΔΟ: Marco Armiliato; Π: Daniele Abbado, Boris Stetka
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-15 ΣεπτΔΟ: Adam Fischer; Π: Jean-Louis Martinoty
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Σεπτ-7 ΜάιΔΟ: Marco Armiliato / Jean-Christophe Spinosi / Alexander Soddy; Π: Günther Rennert
Chowanschtschina (Musorgsky) 8-17 ΣεπτΔΟ: Michael Güttler; Π: Lev Dodin, Valery Galendeev, Iurii Khamutianskii
Salome (Strauss) 16 Σεπτ-25 ΝοέμΔΟ: Yannick Nézet-Séguin; Π: Boleslaw Barlog
La traviata (Verdi) 24 Σεπτ-2 ΟκτΔΟ: James Gaffigan; Π: Jean-François Sivadier, Véronique Timsit
La bohème (Puccini) 30 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Eivind Gullberg Jensen; Π: Franco Zeffirelli
Der Spieler (Prokofiev) 4-20 ΟκτΔΟ: Simone Young; Π: Karoline Gruber
Don Giovanni (Mozart) 5 Οκτ-20 ΙανΔΟ: Sascha Goetzel; Π: Jean-Louis Martinoty
Pelléas et Mélisande (Debussy) 12-21 ΟκτΔΟ: Daniel Harding; Π: Marco Arturo Marelli
Rusalka (Dvořák,A) 19-28 ΟκτΔΟ: Tomáš Hanus; Π: Sven-Eric Bechtolf
Tosca (Puccini) 23 Οκτ-12 ΙανΔΟ: Jesús López-Cobos; Π: Margarethe Wallmann
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 Οκτ-11 ΜάιΔΟ: Evelino Pidò / Guillermo García Calvo / Frédéric Chaslin / Pavel Baleff; Π: Otto Schenk
L'italiana in Algeri (Rossini) 26 Οκτ-2 ΝοέμΔΟ: Evelino Pidò; Π: Jean-Pierre Ponnelle
Katja Kabanova (Janáček) 1-7 ΝοέμΔΟ: Graeme Jenkins; Π: André Engel, Ruth Orthman
Un ballo in maschera (Verdi) 5-11 ΝοέμΔΟ: Jesús López-Cobos; Π: Gianfranco de Bosio
Adriana Lecouvreur (Cilea) 9-18 ΝοέμΔΟ: Evelino Pidò; Π: David McVicar
Madama Butterfly (Puccini) 21-24 ΝοέμΔΟ: Jonathan Darlington; Π: Josef Gielen
Ariadne auf Naxos (Strauss) 23-29 ΝοέμΔΟ: Jeffrey Tate; Π: Sven-Eric Bechtolf
Don Pasquale (Donizetti) 27 Νοέμ-19 ΜάιΔΟ: Evelino Pidò; Π: Irina Brook
Daphne (Strauss) 1-7 ΔεκΔΟ: Simone Young; Π: Nicolas Joël
Lulu (Berg) 3-15 ΔεκΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Willy Decker
Elektra (Strauss) 5-11 ΔεκΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Uwe Eric Laufenberg
Der Rosenkavalier (Strauss) 10-19 ΔεκΔΟ: Adam Fischer; Π: Otto Schenk
Arabella (Strauss) 14-21 ΔεκΔΟ: Patrick Lange; Π: Sven-Eric Bechtolf
Die Zauberflöte (Mozart) 22-29 ΔεκΔΟ: Adam Fischer; Π: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Δεκ-2 ΙανΔΟ: Patrick Lange; Π: Adrian Noble
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Cornelius Meister; Π: Otto Schenk
I puritani (Bellini) 4-10 ΙανΔΟ: Evelino Pidò; Π: John Dew
La Fille du régiment (Donizetti) 11-19 ΙανΔΟ: Evelino Pidò; Π: Laurent Pelly
Carmen (Bizet) 23-29 ΙανΔΟ: Jean-Christophe Spinosi; Π: Franco Zeffirelli
Faust (Gounod) 25-28 ΙανΔΟ: Frédéric Chaslin; Π: Nicolas Joël(original), Stéphane Roche(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 12-18 ΦεβΔΟ: Sascha Goetzel; Π: Jean-Louis Martinoty
La Cenerentola (Rossini) 16-22 ΦεβΔΟ: Jean-Christophe Spinosi; Π: Sven-Eric Bechtolf
Ariodante (Handel) 24 Φεβ-8 ΜάρΔΟ: William Christie; Π: David McVicar
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 25 Φεβ-3 ΜάρΔΟ: Louis Langrée; Π: Falk Richter
Macbeth (Verdi) 27 Φεβ-5 ΜάρΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Christian Rath
Otello (Verdi) 12-22 ΜάρΔΟ: Dan Ettinger; Π: Christine Mielitz
La bohème (Puccini) 14-20 ΜάρΔΟ: Speranza Scappucci; Π: Franco Zeffirelli
Madama Butterfly (Puccini) 19-28 ΜάρΔΟ: Ramón Tebar; Π: Josef Gielen
Dantons Tod (Einem) 24 Μάρ-9 ΑπρΔΟ: Susanna Mälkki; Π: Josef Ernst Köpplinger
Parsifal (Wagner) 28 Μάρ-5 ΑπρΔΟ: Semyon Bychkov; Π: Alvis Hermanis
Das Rheingold (Wagner) 4 ΑπρΔΟ: Adam Fischer; Π: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 8-22 ΑπρΔΟ: Adam Fischer; Π: Sven-Eric Bechtolf
Turandot (Puccini) 10-20 ΑπρΔΟ: Frédéric Chaslin; Π: Marco Arturo Marelli
Siegfried (Wagner) 11 ΑπρΔΟ: Adam Fischer; Π: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 15 ΑπρΔΟ: Adam Fischer; Π: Sven-Eric Bechtolf
Fidelio (Beethoven) 21-27 ΑπρΔΟ: Adam Fischer; Π: Otto Schenk
Andrea Chénier (Giordano) 23 Απρ-2 ΜάιΔΟ: Marco Armiliato; Π: Otto Schenk
Aida (Verdi) 25 Απρ-1 ΜάιΔΟ: Jesús López-Cobos; Π: Nicolas Joël
Simon Boccanegra (Verdi) 6-13 ΜάιΔΟ: Evelino Pidò; Π: Peter Stein
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 12-28 ΜάιΔΟ: Marco Armiliato; Π: Alexandra Liedtke
Capriccio (Strauss) 17-27 ΜάιΔΟ: Michael Boder; Π: Marco Arturo Marelli
La traviata (Verdi) 26 Μάι-1 ΙούνΔΟ: Marco Armiliato; Π: Jean-François Sivadier, Véronique Timsit
Rigoletto (Verdi) 31 Μάι-10 ΙούνΔΟ: Marco Armiliato; Π: Pierre Audi
Der Freischütz (Weber) 11-28 ΙούνΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Christian Rath
Tosca (Puccini) 13-19 ΙούνΔΟ: Marco Armiliato; Π: Margarethe Wallmann
Lohengrin (Wagner) 15-26 ΙούνΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Andreas Homoki
Falstaff (Verdi) 21-27 ΙούνΔΟ: James Conlon; Π: David McVicar
Wien, Theater an der Wien  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 17-28 ΣεπτΔΟ: René Jacobs; Π: Torsten Fischer
Ottone, re di Germania (concert) (Handel) 24 ΣεπτΔΟ: George Petrou
Ariadne auf Naxos (Porpora) 27 Σεπτ-10 ΟκτΔΟ: Markellos Chryssicos; Π: Sergej Morozov
Wozzeck (Berg) 15-27 ΟκτΔΟ: Leo Hussain; Π: Robert Carsen
Don Pasquale (Donizetti) 24 Οκτ-12 ΔεκΔΟ: Tscho Theissing; Π: Marcos Darbyshire
Leonore (concert) (Beethoven) 24 ΟκτΔΟ: René Jacobs
Die Ring Trilogie - Hagen (Wagner) 1-29 ΔεκΔΟ: Constantin Trinks; Π: Tatjana Gürbaca
Die Ring Trilogie - Siegfried (Wagner) 2-30 ΔεκΔΟ: Constantin Trinks; Π: Tatjana Gürbaca
Die Ring Trilogie - Brünnhilde (Wagner) 3-31 ΔεκΔΟ: Constantin Trinks; Π: Tatjana Gürbaca
Egmont (Beethoven) 15 ΔεκΔΟ: Laurence Equilbey; Π: Séverine Chavrier
Maria Stuarda (Donizetti) 19-30 ΙανΔΟ: Paolo Arrivabeni; Π: Christof Loy
Publio Cornelio Scipione (concert) (Handel) 24 ΙανΔΟ: Markellos Chrissikos
Giulietta e Romeo (concert) (Zingarelli) 27 ΙανΔΟ: George Petrou
Pelléas et Mélisande (Debussy) 12 Φεβ-9 ΜάρΔΟ: Thomas Guggeis; Π: Thomas Jonigk
Saul (Handel) 16-27 ΦεβΔΟ: Laurence Cummings; Π: Claus Guth
Armida (concert) (Haydn) 21 ΦεβΔΟ: René Jacobs
Der Besuch der alten Dame (Einem) 16-28 ΜάρΔΟ: Michael Boder; Π: Keith Warner
Fidelio (concert) (Beethoven) 19 ΜάρΔΟ: Giovanni Antonini
A Quiet Place (Bernstein) 22 Μάρ-2 ΑπρΔΟ: Walter Kobéra; Π: Philipp M Krenn
Die Schuldigkeit des ersten Gebots (concert) (Mozart) 27 ΜάρΔΟ: Stefan Gottfried
A Midsummer Night's Dream (Britten) 15-25 ΑπρΔΟ: Antonello Manacorda; Π: Damiano Michieletto
Radamisto (concert) (Handel) 20 Απρ
Così fan tutte (Mozart) 15 Μάι-12 ΙούνΔΟ: Stefan Vladar; Π: Valentin Schwarz
Wien, Volksoper Wien  / 
Der Bettelstudent (Millöcker) 3-18 ΣεπτΔΟ: Wolfram-Maria Märtig; Π: Anatol Preissler
Die Zauberflöte (Mozart) 4 Σεπτ-9 ΙούνΔΟ: Alfred Eschwé / Gerrit Prießnitz; Π: Helmuth Lohner
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 Σεπτ-29 ΙούνΔΟ: Guido Mancusi / Gerrit Prießnitz; Π: Heinz Zednik
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 Σεπτ-16 ΟκτΔΟ: Wolfram-Maria Märtig; Π: Josef Ernst Köpplinger
Die Räuber (Verdi) 14 Οκτ-11 ΔεκΔΟ: Jac van Steen; Π: Alexander Schulin
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Οκτ-2 ΔεκΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Marco Arturo Marelli
Pinocchio (Valtinoni) 19 Νοέμ-19 ΑπρΔΟ: Guido Mancusi; Π: Philipp M Krenn
Roméo et Juliette (Berlioz) 7-27 ΔεκΔΟ: Gerrit Prießnitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 Δεκ-7 ΙανΔΟ: Christof Perick; Π: Karl Dönch
Axel an der Himmelstür (Benatzky) 26 Δεκ-31 ΙανΔΟ: Lorenz C Aichner; Π: Peter Lund
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 5-28 ΙανΔΟ: Anja Bihlmaier; Π: Marco Arturo Marelli
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 10 Ιαν-9 ΦεβΔΟ: Thomas Rösner; Π: Hinrich Horstkotte
The Sound of Music (Rodgers) 14 Ιαν-1 ΜάιΠ: Renaud Doucet
Der Opernball (Heuberger) 17 Φεβ-24 ΜάρΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Axel Köhler
La traviata (Verdi) 19 Φεβ-14 ΜάρΠ: Hans Gratzer
Rusalka (Dvořák,A) 25 Μάρ-23 ΑπρΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Renaud Doucet
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 31 Μάρ-21 ΜάιΠ: Thomas Enzinger
Marilyn forever (Bryars) 14 Απρ-2 ΜάιΔΟ: Wolfram-Maria Märtig; Π: Christoph Zauner
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 5-28 ΜάιΠ: Renaud Doucet
Gasparone (Millöcker) 2-30 ΙούνΔΟ: Andreas Schüller; Π: Olivier Tambosi
Sweeney Todd (Sondheim) 12-28 ΙούνΔΟ: Joseph Olefirowicz; Π: Matthias Davids