2017/18 > Αυστρία 
*Δημόσιος ιστότοπος   >Operabase Professional 
2017/18 > Αυστρία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Γερμανία Τσεχία Σλοβακία
Λίχτενσταϊν
Ελβετία

Αυστρία
 
Ουγγαρία
Ιταλία Σλοβενία Κροατία

Bregenz, Vorarlberger Landestheater  / 

Don Pasquale (Donizetti) 2-27 ΦεβΔΟ: Karsten Januschke; Π: Michael Schachermaier
Fidelio (Beethoven) 1 ΦεβΔΟ: Karsten Januschke; Π: Henry Arnold
Graz, Oper Graz  / 
Il trovatore (Verdi) 30 Σεπτ-3 ΙούνΔΟ: Andrea Sanguineti / Robin Engelen; Π: Ben Baur
La bohème (Puccini) 1 Οκτ-26 ΔεκΔΟ: Marius Burkert; Π: Dietmar Pflegerl(original), Michael Eybl(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 2 Νοέμ-18 ΜάρΔΟ: Marco Comin / Marcus Merkel; Π: Maximilian von Mayenburg
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 25 Νοέμ-2 ΜάρΔΟ: Marius Burkert / Marcus Merkel; Π: Peter Langdal(original), Line Kromann
Amahl und die nächtlichen Besucher (Menotti) 10-16 ΔεκΔΟ: Marcus Merkel; Π: Annette Wolf
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 16 Δεκ-25 ΑπρΔΟ: Oksana Lyniv / Robin Engelen; Π: Jetske Mijnssen
Die menschliche Stimme (Poulenc) 20-26 ΙανΔΟ: Stacey Bartsch; Π: Juana Ines Cano Restrepo
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 3 Μάρ-22 ΑπρΔΟ: Roland Kluttig / Marius Burkert; Π: Nadja Loschky
Candide (concert) (Bernstein) 10 Μάρ-8 ΑπρΔΟ: Marcus Merkel
Il viaggio a Reims (Rossini) 7 Απρ-10 ΙούνΔΟ: Oksana Lyniv / Marcus Merkel; Π: Bernd Mottl
Apollo e Dafne (Handel) 15-19 ΜάιΔΟ: Susanne Scholz; Π: Christian Thausing
Mirada antigua (Quislant) 27 Μάι-8 ΙούνΔΟ: Leonhard Garms; Π: Christoph Zauner
Antigone. Und kein Ende (Troiani) 27 Μάι-8 ΙούνΔΟ: Leonhard Garms; Π: Christoph Zauner
Konjiki Yasha (Yokokawa) 27 Μάι-8 ΙούνΔΟ: Leonhard Garms; Π: Christoph Zauner
Rizomas y Madrigueras (Martínez M) 27 Μάι-8 ΙούνΔΟ: Leonhard Garms; Π: Christoph Zauner
María de Buenos Aires (Piazzolla) 14-23 ΙούνΔΟ: Marcus Merkel; Π: Rainer Vierlinger
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 Σεπτ-16 ΙούνΔΟ: Oksana Lyniv; Π: Lorenzo Fioroni
Pagliacci (Leoncavallo) 29 Σεπτ-16 ΙούνΔΟ: Oksana Lyniv; Π: Lorenzo Fioroni
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 5 Οκτ-20 ΔεκΔΟ: Marcus Merkel; Π: Axel Köhler(original), Christian Thausing(revival)
Kiss me, Kate (Porter) 20 Οκτ-13 ΑπρΔΟ: Marcus Merkel / Marius Burkert; Π: Lee Blakeley
Salome (Strauss) 10 Νοέμ-8 ΦεβΔΟ: Oksana Lyniv / Marius Burkert; Π: Florentine Klepper
Polnische Hochzeit (Beer) 8 Δεκ-24 ΜάρΔΟ: Marius Burkert / Marcus Merkel; Π: Sebastian Ritschel
Martha (Flotow) 12 Ιαν-11 ΑπρΔΟ: Robin Engelen / Marius Burkert; Π: Peter Lund
König Roger (Szymanowski) 14 Φεβ-4 ΜάιΔΟ: Roland Kluttig / Robin Engelen; Π: Holger Müller-Brandes
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23 Μάρ-14 ΙούνΔΟ: Andrea Sanguineti / Marcus Merkel; Π: Verena Stoiber
Mario und der Zauberer (Oliver) 2-13 ΑπρΔΟ: Marcus Merkel; Π: Christian Thausing
Oberon (concert) (Weber) 9-23 ΜάιΔΟ: Oksana Lyniv
Tosca (Puccini) 16 Μάι-13 ΙούνΔΟ: Oksana Lyniv / Marcus Merkel; Π: Alexander Schulin(original), Christian Thausing(revival)
Gold! (Evers) 17 Μάι-4 Ιούν
Innsbruck, Tiroler Landestheater  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23 Σεπτ-26 ΔεκΔΟ: Seokwon Hong; Π: Thaddeus Strassberger
Orphée et Eurydice (Gluck) 30 Σεπτ-8 ΝοέμΔΟ: Oliver Imig; Π: Enrique Gasa Valga
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 4 Νοέμ-16 ΦεβΔΟ: Hansjörg Sofka; Π: Thomas Gassner
La Gioconda (Ponchielli) 25 Νοέμ-16 ΦεβΔΟ: Francesco Rosa / Seokwon Hong; Π: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
West Side Story (Bernstein) 16 Δεκ-21 ΜάρΔΟ: Seokwon Hong; Π: Enrique Gasa Valga
Der Konsul (Menotti) 3 Φεβ-7 ΙούνΔΟ: Uwe Sandner; Π: René Zisterer
Martha (Flotow) 24 Μάρ-5 ΙούλΔΟ: Seokwon Hong; Π: Anette Leistenschneider
Gold! (Evers) 6 Μάι-29 ΙούνΠ: Mareike Zimmermann
Rienzi (Wagner) 19 Μάι-7 ΙούλΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Johannes Reitmeier
Souvenir (Temperley) 3 Ιούν-8 ΙούλΠ: Dale Albright
Carmen (Bizet) 21 Σεπτ-29 ΔεκΔΟ: Andrea Sanguineti; Π: Laurence Dale
West Side Story (Bernstein) 3 Οκτ-29 ΜάρΔΟ: Seokwon Hong; Π: Enrique Gasa Valga
Gold! (Evers) 11 ΟκτΔΟ: Hansjörg Sofka; Π: Mareike Zimmermann
The Fall of the House of Usher (Glass) 10 Νοέμ-4 ΙανΔΟ: Seokwon Hong; Π: Johannes Reitmeier
Simon Boccanegra (Verdi) 24 Νοέμ-23 ΜάρΔΟ: Francesco Rosa; Π: Thilo Reinhardt
Hello, Dolly! (Herman) 15 Δεκ-3 ΑπρΔΟ: Hansjörg Sofka; Π: Stefan Tilch
Liliom (Doderer) 22 Φεβ-22 ΑπρΔΟ: Stefan Klingele; Π: Johannes Reitmeier
Mignon (Thomas,A) 6 Απρ-22 ΙούνΔΟ: Seokwon Hong; Π: Helen Malkowsky
Chicago (Kander) 18 Μάι-7 ΙούλΔΟ: Hansjörg Sofka; Π: Enrique Gasa Valga
Don Giovanni (Mozart) 15 Ιούν-6 ΙούλΠ: Kurt Josef Schildknecht
Klagenfurt, Stadttheater Klagenfurt  / 
La traviata (Verdi) 14 Σεπτ-14 ΝοέμΔΟ: Giedrė Šlekytė; Π: Richard Brunel
Werther (Massenet) 2 Νοέμ-21 ΔεκΔΟ: Lorenzo Viotti; Π: Vincent Huguet
Don Giovanni (Mozart) 14 Δεκ-10 ΦεβΔΟ: Giedrė Šlekytė; Π: Florentine Klepper
Lady Macbeth von Mtsensk (Shostakovich) 1 Μάρ-14 ΑπρΔΟ: Kristiina Poska; Π: Immo Karaman
Mutter Courage und ihre Kinder (Dessau) 18 Μάρ-8 ΜάιΔΟ: Boris Fiala; Π: Bernd Liepold-Mosser
Der Zauberer von Oz (Arlen) 17 Απρ-2 ΙούνΔΟ: Günter Wallner / Mitsugu Hoshino; Π: Aron Stiehl
Rusalka (Dvořák,A) 13 Σεπτ-20 ΟκτΔΟ: Nicholas Carter; Π: Eva-Maria Höckmayr
La clemenza di Tito (Mozart) 8 Νοέμ-19 ΔεκΔΟ: Nicholas Carter; Π: Marco Štorman
La bohème (Puccini) 20 Δεκ-25 ΙανΔΟ: Lorenzo Viotti; Π: Florian Scholz
Pelléas et Mélisande (Debussy) 14 Φεβ-16 ΜάρΔΟ: Nicholas Carter; Π: Eric Ruf, Laurent Delvert
Koma (Haas,Georg) 28 Μάρ-15 ΜάιΔΟ: Bas Wiegers; Π: Immo Karaman
Evita (Lloyd Webber) 2 Μάι-8 ΙούνΔΟ: Mitsugu Hoshino; Π: Aron Stiehl
Linz, Landestheater Linz  / 
La Rosinda (Cavalli) 16 Σεπτ-2 ΟκτΔΟ: Anne Marie Dragosits; Π: Gregor Horres
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 30 Σεπτ-17 ΦεβΔΟ: Markus Poschner / Marc Reibel; Π: Hermann Schneider
Rigoletto (Verdi) 4 Νοέμ-20 ΜάρΔΟ: Martin Braun / Leslie Suganandarajah; Π: Andreas Baesler
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 2 Δεκ-29 ΙούνΔΟ: Marc Reibel; Π: Karl Absenger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Δεκ-12 ΙανΔΟ: Leslie Suganandarajah / Takeshi Moriuchi; Π: Rainer Mennicken
La Damnation de Faust (Berlioz) 3 Φεβ-24 ΑπρΔΟ: Markus Poschner; Π: David Marton
Unverhofftes Wiedersehen (Bröder) 25 Φεβ-21 ΜάρΔΟ: Takeshi Moriuchi; Π: Gregor Horres
Brundibár (Krása) 31 Μάρ-28 ΜάιΔΟ: Martin Braun / Marc Reibel; Π: Hermann Schneider
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 Απρ-28 ΙούνΔΟ: Leslie Suganandarajah / Takeshi Moriuchi; Π: Gregor Horres
Death in Venice (Britten) 19 Μάι-6 ΙούλΔΟ: Roland Böer; Π: Hermann Schneider
Così fan tutte (Mozart) 10 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Takeshi Moriuchi / Marc Reibel; Π: François De Carpentries
Tristan und Isolde (Wagner) 15 Σεπτ-10 ΦεβΔΟ: Markus Poschner; Π: Heiner Müller
Die Wand (Diendorfer) 16 Σεπτ-21 ΟκτΔΟ: Jinie Ka; Π: Eva-Maria Melbye
Simon (Stäbler) 30 Σεπτ-21 ΟκτΔΟ: Katharina Müllner; Π: Gregor Horres
La clemenza di Tito (Mozart) 2 Νοέμ-7 ΑπρΔΟ: Martin Braun; Π: François De Carpentries
The Transposed Heads (Glanville-Hicks) 24 ΝοέμΔΟ: Leslie Suganandarajah; Π: Gregor Horres
Der Vogelhändler (Zeller,C) 9 Δεκ-4 ΙούλΔΟ: Marc Reibel; Π: Karl Absenger
Elektra (Strauss) 19 Ιαν-26 ΑπρΔΟ: Markus Poschner; Π: Michael Schulz
Winterreise (Schubert) 20 Ιαν-24 ΦεβΠ: Hermann Schneider
Penthesilea (Schoeck) 2 Μάρ-5 ΙούλΔΟ: Leslie Suganandarajah; Π: Peter Konwitschny
Polnische Hochzeit (Beer) 16 Μάρ-28 ΑπρΔΟ: Martin Braun; Π: Gregor Horres
Médée (Cherubini) 4 Μάι-28 ΙούνΔΟ: Bruno Weil; Π: Guy Montavon
Salzburg, Salzburger Landestheater  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 23 Σεπτ-13 ΙανΔΟ: Adrian Kelly; Π: Alexandra Liedtke
The Sound of Music (Rodgers) 17 Οκτ-7 ΑπρΔΟ: Robin Davis; Π: Andreas Gergen
Oedipus rex (Stravinsky) 25 Οκτ-21 ΝοέμΔΟ: Dennis Russell Davies; Π: Carl Philip von Maldeghem
Le nozze di Figaro (Mozart) 20 Ιαν-30 ΜάιΔΟ: Adrian Kelly; Π: Jacopo Spirei
Cardillac (Hindemith) 21 Απρ-15 ΜάιΔΟ: Robin Davis; Π: Amélie Niermeyer
Flüchtling (Gregoretti) 25 Μάι-10 ΙούνΔΟ: Wolfgang Götz; Π: Christina Piegger
Wien, Neue Oper Wien  / 
Die Antilope (Staud) 11-16 ΝοέμΔΟ: Walter Kobéra; Π: Dominique Mentha
Radames (Eötvös) 14-18 ΙούνΔΟ: Walter Kobéra / Anna Sushon; Π: Leonard Prinsloo
Der Ficus spricht (Schedl,G) 14-18 ΙούνΔΟ: Walter Kobéra / Anna Sushon; Π: Leonard Prinsloo
Wien, Wiener Staatsoper  / 
Il trovatore (Verdi) 4-13 ΣεπτΔΟ: Marco Armiliato; Π: Daniele Abbado, Boris Stetka
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-15 ΣεπτΔΟ: Adam Fischer; Π: Jean-Louis Martinoty
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Σεπτ-7 ΜάιΔΟ: Marco Armiliato / Jean-Christophe Spinosi / Alexander Soddy; Π: Günther Rennert
Chowanschtschina (Musorgsky) 8-17 ΣεπτΔΟ: Michael Güttler; Π: Lev Dodin, Valery Galendeev, Iurii Khamutianskii
Salome (Strauss) 16 Σεπτ-25 ΝοέμΔΟ: Simone Young; Π: Boleslaw Barlog
La traviata (Verdi) 24 Σεπτ-2 ΟκτΔΟ: James Gaffigan; Π: Jean-François Sivadier, Véronique Timsit
La bohème (Puccini) 30 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Eivind Gullberg Jensen; Π: Franco Zeffirelli
Der Spieler (Prokofiev,S) 4-20 ΟκτΔΟ: Simone Young; Π: Karoline Gruber
Don Giovanni (Mozart) 5 Οκτ-20 ΙανΔΟ: Sascha Goetzel; Π: Jean-Louis Martinoty
Pelléas et Mélisande (Debussy) 12-21 ΟκτΔΟ: Daniel Harding; Π: Marco Arturo Marelli
Rusalka (Dvořák,A) 19-28 ΟκτΔΟ: Tomáš Hanus; Π: Sven-Eric Bechtolf
Tosca (Puccini) 23 Οκτ-12 ΙανΔΟ: Jesús López-Cobos; Π: Margarethe Wallmann
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 Οκτ-11 ΜάιΔΟ: Evelino Pidò / Guillermo García Calvo / Frédéric Chaslin / Pavel Baleff; Π: Otto Schenk
L'italiana in Algeri (Rossini) 26 Οκτ-2 ΝοέμΔΟ: Evelino Pidò; Π: Jean-Pierre Ponnelle
Katja Kabanova (Janáček) 1-7 ΝοέμΔΟ: Graeme Jenkins; Π: André Engel, Ruth Orthman
Un ballo in maschera (Verdi) 5-11 ΝοέμΔΟ: Jesús López-Cobos / Graeme Jenkins; Π: Gianfranco de Bosio
Adriana Lecouvreur (Cilea) 9-18 ΝοέμΔΟ: Evelino Pidò; Π: David McVicar
Madama Butterfly (Puccini) 21-24 ΝοέμΔΟ: Jonathan Darlington; Π: Josef Gielen
Ariadne auf Naxos (Strauss) 23-29 ΝοέμΔΟ: Jeffrey Tate; Π: Sven-Eric Bechtolf
Don Pasquale (Donizetti) 27 Νοέμ-19 ΜάιΔΟ: Evelino Pidò; Π: Irina Brook
Daphne (Strauss) 1-7 ΔεκΔΟ: Simone Young; Π: Nicolas Joël
Lulu (Berg) 3-15 ΔεκΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Willy Decker
Elektra (Strauss) 5-11 ΔεκΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Uwe Eric Laufenberg
Der Rosenkavalier (Strauss) 10-19 ΔεκΔΟ: Adam Fischer; Π: Otto Schenk
Arabella (Strauss) 14-21 ΔεκΔΟ: Patrick Lange; Π: Sven-Eric Bechtolf
Die Zauberflöte (Mozart) 22-29 ΔεκΔΟ: Adam Fischer; Π: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Δεκ-2 ΙανΔΟ: Patrick Lange; Π: Adrian Noble
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Cornelius Meister; Π: Otto Schenk
I puritani (Bellini) 4-10 ΙανΔΟ: Evelino Pidò; Π: John Dew
La Fille du régiment (Donizetti) 11-19 ΙανΔΟ: Evelino Pidò; Π: Laurent Pelly
Carmen (Bizet) 23-29 ΙανΔΟ: Jean-Christophe Spinosi; Π: Franco Zeffirelli
Faust (Gounod) 25 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Frédéric Chaslin; Π: Nicolas Joël(original), Stéphane Roche(revival)
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 9 ΦεβΔΟ: Michael Güttler
Le nozze di Figaro (Mozart) 12-18 ΦεβΔΟ: Sascha Goetzel; Π: Jean-Louis Martinoty
La Cenerentola (Rossini) 16-22 ΦεβΔΟ: Jean-Christophe Spinosi; Π: Sven-Eric Bechtolf
Ariodante (Handel) 24 Φεβ-8 ΜάρΔΟ: William Christie; Π: David McVicar
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 25 Φεβ-3 ΜάρΔΟ: Louis Langrée; Π: Falk Richter
Macbeth (Verdi) 27 Φεβ-5 ΜάρΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Christian Rath
Otello (Verdi) 12-22 ΜάρΔΟ: Graeme Jenkins; Π: Christine Mielitz
La bohème (Puccini) 14-20 ΜάρΔΟ: Speranza Scappucci; Π: Franco Zeffirelli
Madama Butterfly (Puccini) 19-28 ΜάρΔΟ: Ramón Tebar; Π: Josef Gielen
Dantons Tod (Einem) 24 Μάρ-9 ΑπρΔΟ: Susanna Mälkki; Π: Josef Ernst Köpplinger
Parsifal (Wagner) 29 Μάρ-5 ΑπρΔΟ: Semyon Bychkov; Π: Alvis Hermanis
Das Rheingold (Wagner) 4 ΑπρΔΟ: Adam Fischer; Π: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 8-22 ΑπρΔΟ: Adam Fischer; Π: Sven-Eric Bechtolf
Turandot (Puccini) 10-20 ΑπρΔΟ: Frédéric Chaslin; Π: Marco Arturo Marelli
Siegfried (Wagner) 11 ΑπρΔΟ: Adam Fischer; Π: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 15 ΑπρΔΟ: Adam Fischer; Π: Sven-Eric Bechtolf
Fidelio (Beethoven) 21-27 ΑπρΔΟ: Adam Fischer; Π: Otto Schenk
Andrea Chénier (Giordano) 23 Απρ-2 ΜάιΔΟ: Marco Armiliato; Π: Otto Schenk
Aida (Verdi) 25 Απρ-1 ΜάιΔΟ: Evelino Pidò; Π: Nicolas Joël
Simon Boccanegra (Verdi) 6-13 ΜάιΔΟ: Evelino Pidò; Π: Peter Stein
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 12-28 ΜάιΔΟ: Marco Armiliato; Π: Alexandra Liedtke
Capriccio (Strauss) 17-27 ΜάιΔΟ: Michael Boder; Π: Marco Arturo Marelli
La traviata (Verdi) 26 Μάι-1 ΙούνΔΟ: Marco Armiliato; Π: Jean-François Sivadier, Véronique Timsit
Rigoletto (Verdi) 31 Μάι-10 ΙούνΔΟ: Marco Armiliato; Π: Pierre Audi
Der Freischütz (Weber) 11-28 ΙούνΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Christian Rath
Tosca (Puccini) 13-19 ΙούνΔΟ: Marco Armiliato; Π: Margarethe Wallmann
Lohengrin (Wagner) 15-26 ΙούνΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Andreas Homoki
Falstaff (Verdi) 21-27 ΙούνΔΟ: James Conlon; Π: David McVicar
Carmen (Bizet) 6-12 ΣεπτΔΟ: Frédéric Chaslin; Π: Franco Zeffirelli
Ariadne auf Naxos (Strauss) 7-13 ΣεπτΔΟ: Patrick Lange; Π: Sven-Eric Bechtolf
Der Freischütz (Weber) 8-14 ΣεπτΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Christian Rath
La traviata (Verdi) 16 Σεπτ-4 ΦεβΔΟ: Evelino Pidò / Marco Armiliato; Π: Jean-François Sivadier
Werther (Massenet) 22-28 ΣεπτΔΟ: Frédéric Chaslin; Π: Andrei Serban
Don Pasquale (Donizetti) 29 Σεπτ-14 ΙούνΔΟ: Evelino Pidò / Enrique Mazzola; Π: Irina Brook
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1 Οκτ-21 ΜάιΔΟ: Jean-Christophe Spinosi / Michael Güttler / Evelino Pidò; Π: Günther Rennert
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 5-13 ΟκτΔΟ: Louis Langrée; Π: Falk Richter
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 Οκτ-9 ΜάρΔΟ: Sascha Goetzel / Sascha Goetzel; Π: Jean-Louis Martinoty
Les Troyens (Berlioz) 14 Οκτ-4 ΝοέμΔΟ: Alain Altinoglu; Π: David McVicar
Elektra (Strauss) 16-25 ΟκτΔΟ: Michael Boder; Π: Uwe Eric Laufenberg
Lohengrin (Wagner) 23 Οκτ-7 ΝοέμΔΟ: Simone Young; Π: Andreas Homoki
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Οκτ-3 ΝοέμΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Gianfranco de Bosio
L'elisir d'amore (Donizetti) 31 Οκτ-25 ΙούνΔΟ: Speranza Scappucci / Marco Armiliato / Guillermo García Calvo; Π: Otto Schenk
Madama Butterfly (Puccini) 6 Νοέμ-7 ΔεκΔΟ: Jonathan Darlington / Jader Bignamini; Π: Josef Gielen
Don Giovanni (Mozart) 14 Νοέμ-17 ΜάρΔΟ: Adam Fischer / Antonello Manacorda; Π: Jean-Louis Martinoty
Rusalka (Dvořák,A) 15-22 ΝοέμΔΟ: Eivind Gullberg Jensen; Π: Sven-Eric Bechtolf
La bohème (Puccini) 23 Νοέμ-15 ΑπρΔΟ: Speranza Scappucci; Π: Franco Zeffirelli
La Cenerentola (Rossini) 25 Νοέμ-6 ΦεβΔΟ: Jean-Christophe Spinosi / Speranza Scappucci; Π: Sven-Eric Bechtolf
Nabucco (Verdi) 6-12 ΔεκΔΟ: Paolo Carignani; Π: Günter Krämer
Die Weiden (Staud) 8-20 ΔεκΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Andrea Moses
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13-23 ΔεκΔΟ: Axel Kober; Π: Adrian Noble
Die Zauberflöte (Mozart) 15-30 ΔεκΔΟ: Adam Fischer; Π: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Sascha Goetzel; Π: Otto Schenk
Andrea Chénier (Giordano) 6 Ιαν-31 ΜάιΔΟ: Frédéric Chaslin / Marco Armiliato; Π: Otto Schenk
Das Rheingold (Wagner) 8 ΙανΔΟ: Axel Kober; Π: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 12 ΙανΔΟ: Axel Kober; Π: Sven-Eric Bechtolf
Tosca (Puccini) 14 Ιαν-23 ΙούνΔΟ: Evelino Pidò / Marco Armiliato; Π: Margarethe Wallmann
Siegfried (Wagner) 16 ΙανΔΟ: Axel Kober; Π: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 20 ΙανΔΟ: Axel Kober; Π: Sven-Eric Bechtolf
Falstaff (Verdi) 23-30 ΙανΔΟ: James Conlon; Π: David McVicar
Arabella (Strauss) 2-8 ΦεβΔΟ: Axel Kober; Π: Sven-Eric Bechtolf
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-21 ΦεβΔΟ: Evelino Pidò; Π: Laurent Pelly
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 16-22 ΦεβΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Kasper Holten
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 1 ΜάρΔΟ: Michael Güttler
Cavalleria rusticana (Mascagni) 11-23 ΜάρΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Jean-Pierre Ponnelle
Pagliacci (Leoncavallo) 11-23 ΜάρΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Jean-Pierre Ponnelle
Der Rosenkavalier (Strauss) 21-30 ΜάρΔΟ: Adam Fischer; Π: Otto Schenk
Simon Boccanegra (Verdi) 22 Μάρ-1 ΑπρΔΟ: Philippe Auguin; Π: Peter Stein
Orest (Trojahn) 31 Μάρ-13 ΑπρΔΟ: Michael Boder; Π: Marco Arturo Marelli
Turandot (Puccini) 6-16 ΑπρΔΟ: Domingo Hindoyan; Π: Marco Arturo Marelli
Parsifal (Wagner) 18-24 ΑπρΔΟ: Valery Gergiev; Π: Alvis Hermanis
Salome (Strauss) 22-28 ΑπρΔΟ: Michael Boder; Π: Boleslaw Barlog
Fidelio (Beethoven) 23 Απρ-2 ΜάιΔΟ: Adam Fischer; Π: Otto Schenk
Rigoletto (Verdi) 1-16 ΜάιΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Pierre Audi
Macbeth (Verdi) 5-14 ΜάιΔΟ: James Conlon; Π: Christian Rath
Dantons Tod (Einem) 22-29 ΜάιΔΟ: Michael Boder; Π: Josef Ernst Köpplinger
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 25 Μάι-10 ΙούνΔΟ: Christian Thielemann; Π: Vincent Huguet
Manon (Massenet) 1-13 ΙούνΔΟ: Frédéric Chaslin; Π: Andrei Serban
Aida (Verdi) 19-29 ΙούνΔΟ: Marco Armiliato; Π: Nicolas Joël
Otello (Verdi) 20-30 ΙούνΔΟ: Myung-Whun Chung; Π: Adrian Noble
Wien, Theater an der Wien  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 17-28 ΣεπτΔΟ: René Jacobs; Π: Torsten Fischer
Ottone, re di Germania (concert) (Handel) 24 ΣεπτΔΟ: George Petrou
Ariadne auf Naxos (Porpora) 27 Σεπτ-10 ΟκτΔΟ: Markellos Chryssicos; Π: Sergej Morozov
Wozzeck (Berg) 15-27 ΟκτΔΟ: Leo Hussain; Π: Robert Carsen
Don Pasquale (Donizetti) 24 Οκτ-12 ΔεκΔΟ: Tscho Theissing; Π: Marcos Darbyshire
Leonore (concert) (Beethoven) 24 ΟκτΔΟ: René Jacobs
Die Ring Trilogie - Hagen (Wagner) 1-29 ΔεκΔΟ: Constantin Trinks; Π: Tatjana Gürbaca
Die Ring Trilogie - Siegfried (Wagner) 2-30 ΔεκΔΟ: Constantin Trinks; Π: Tatjana Gürbaca
Die Ring Trilogie - Brünnhilde (Wagner) 3-31 ΔεκΔΟ: Constantin Trinks; Π: Tatjana Gürbaca
Egmont (Beethoven) 15 ΔεκΔΟ: Laurence Equilbey; Π: Séverine Chavrier
Maria Stuarda (Donizetti) 19-30 ΙανΔΟ: Paolo Arrivabeni; Π: Christof Loy
Publio Cornelio Scipione (concert) (Handel) 24 ΙανΔΟ: Markellos Chrissikos
Giulietta e Romeo (concert) (Zingarelli) 27 ΙανΔΟ: George Petrou
Pelléas et Mélisande (Debussy) 12 Φεβ-9 ΜάρΔΟ: Thomas Guggeis / Claire Levacher; Π: Thomas Jonigk
Saul (Handel) 16-27 ΦεβΔΟ: Laurence Cummings; Π: Claus Guth
Armida (concert) (Haydn) 21 ΦεβΔΟ: René Jacobs
Der Besuch der alten Dame (Einem) 16-28 ΜάρΔΟ: Michael Boder; Π: Keith Warner
Fidelio (concert) (Beethoven) 19 ΜάρΔΟ: Giovanni Antonini
A Quiet Place (Bernstein) 22 Μάρ-2 ΑπρΔΟ: Walter Kobéra; Π: Philipp M Krenn
Die Schuldigkeit des ersten Gebots (concert) (Mozart) 27 ΜάρΔΟ: Stefan Gottfried
A Midsummer Night's Dream (Britten) 15-25 ΑπρΔΟ: Antonello Manacorda; Π: Damiano Michieletto
Radamisto (concert) (Handel) 20 ΑπρΔΟ: Martin Haselböck
Così fan tutte (Mozart) 15 Μάι-12 ΙούνΔΟ: Stefan Vladar / Raphael Schlusselberg; Π: Valentin Schwarz
Alcina (Handel) 15-26 ΣεπτΔΟ: Stefan Gottfried; Π: Tatjana Gürbaca
Gismondo (concert) (Vinci) 25 ΣεπτΔΟ: Martyna Pastuszka
Die Zauberinsel (Purcell) 29 Σεπτ-19 ΟκτΔΟ: Markellos Chryssicos; Π: Jean Renshaw
Guillaume Tell (Rossini) 13-27 ΟκτΔΟ: Diego Matheuz; Π: Torsten Fischer
Serse (concert) (Handel) 22 ΟκτΔΟ: Maxim Emelyanychev
Teseo (Handel) 14-25 ΝοέμΔΟ: René Jacobs; Π: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Tarare (concert) (Salieri) 24 ΝοέμΔΟ: Christophe Rousset
Don Carlos (reduction) (Verdi) 28 Νοέμ-27 ΔεκΔΟ: Matteo Pais; Π: Sébastien Dutrieux
Euryanthe (Weber) 12-31 ΔεκΔΟ: Constantin Trinks; Π: Christof Loy
The Messiah (concert) (Handel) 16 ΔεκΔΟ: Robert King
King Arthur (Purcell) 17-30 ΙανΔΟ: Stefan Gottfried; Π: Sven-Eric Bechtolf, Julian Crouch
Peter Schmoll (concert) (Weber) 23 ΙανΔΟ: Roberto Paternostro
Elias (Mendelssohn) 16-27 ΦεβΔΟ: Jukka-Pekka Saraste; Π: Calixto Bieito
Mazeppa (concert) (Tchaikovsky,P) 21 ΦεβΔΟ: Evgeny Brazhnik
Iolanta (concert) (Tchaikovsky,P) 22 ΦεβΔΟ: Evgeny Brazhnik
Undine (concert) (Tchaikovsky,P) 22 ΦεβΔΟ: Evgeny Brazhnik
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 26 Φεβ-15 ΜάρΔΟ: Raphael Schluesselberg; Π: Barbora Horáková Joly
Olympia (Offenbach) 26 Φεβ-15 ΜάρΔΟ: Raphael Schluesselberg; Π: Barbora Horáková Joly
Die Jungfrau von Orleans (Tchaikovsky,P) 16-27 ΜάρΔΟ: Oksana Lyniv; Π: Lotte de Beer
Der Freischütz (concert) (Weber) 22 ΜάρΔΟ: Laurence Equilbey
Orlando furioso (concert) (Vivaldi) 26 ΜάρΔΟ: George Petrou
Orlando (Handel) 14-28 ΑπρΔΟ: Giovanni Antonini; Π: Claus Guth
Rinaldo (concert) (Handel) 27 ΑπρΔΟ: Jean-Christophe Spinosi
Candide (Bernstein) 30 Απρ-20 ΜάιΔΟ: Benjamin Bayl; Π: Christoph Zauner
Oberon (Weber) 13-19 ΜάιΔΟ: Thomas Guggeis; Π: Nikolaus Habjan
Wien, Volksoper Wien  / 
Der Bettelstudent (Millöcker) 3-18 ΣεπτΔΟ: Guido Mancusi; Π: Anatol Preissler
Die Zauberflöte (Mozart) 4 Σεπτ-9 ΙούνΔΟ: Alfred Eschwé / Gerrit Prießnitz / Wolfram-Maria Märtig / Guido Mancusi / Andreas Schüller; Π: Helmuth Lohner
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 Σεπτ-29 ΙούνΔΟ: Guido Mancusi / Gerrit Prießnitz / Thomas Rösner / Alexander Joel / Alfred Eschwé; Π: Heinz Zednik
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 Σεπτ-16 ΟκτΔΟ: Wolfram-Maria Märtig; Π: Josef Ernst Köpplinger
Die Räuber (Verdi) 14 Οκτ-11 ΔεκΔΟ: Jac van Steen / Felix Lemke; Π: Alexander Schulin
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Οκτ-2 ΔεκΔΟ: Alfred Eschwé / Michael Tomaschek; Π: Marco Arturo Marelli
Pinocchio (Valtinoni) 19 Νοέμ-19 ΑπρΔΟ: Guido Mancusi / Christoph Huber; Π: Philipp M Krenn
Roméo et Juliette (Berlioz) 7-27 ΔεκΔΟ: Gerrit Prießnitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 Δεκ-7 ΙανΔΟ: Christof Perick; Π: Karl Dönch
My Fair Lady (Loewe) 21 Δεκ-19 ΙανΔΟ: Michael Tomaschek; Π: Robert Herzl
Axel an der Himmelstür (Benatzky) 26 Δεκ-31 ΙανΔΟ: Lorenz C Aichner; Π: Peter Lund
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 5-28 ΙανΔΟ: Anja Bihlmaier; Π: Marco Arturo Marelli
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 10 Ιαν-9 ΦεβΔΟ: Thomas Rösner / Wolfram-Maria Märtig; Π: Hinrich Horstkotte
The Sound of Music (Rodgers) 14 Ιαν-1 ΜάιΔΟ: Wolfram-Maria Märtig; Π: Renaud Doucet
Vivaldi - Die fünfte Jahreszeit (Kolonovits) 27 Ιαν-1 ΜάρΔΟ: Christian Kolonovitz; Π: Robert Meyer
Der Opernball (Heuberger) 17 Φεβ-24 ΜάρΔΟ: Alfred Eschwé / Lorenz C Aichner; Π: Axel Köhler
La traviata (Verdi) 19 Φεβ-14 ΜάρΔΟ: Nicholas Milton / Wolfram-Maria Märtig; Π: Hans Gratzer
Carousel (Rodgers) 15 Μάρ-22 ΑπρΔΟ: Joseph Olefirowicz / Ansi Verwey; Π: Henry Mason
Rusalka (Dvořák,A) 25 Μάρ-23 ΑπρΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Renaud Doucet
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 31 Μάρ-21 ΜάιΔΟ: Alfred Eschwé / Karsten Januschke; Π: Thomas Enzinger
Marilyn forever (Bryars) 14 Απρ-2 ΜάιΔΟ: Wolfram-Maria Märtig; Π: Christoph Zauner
Der Zauberer von Oz (Arlen) 29 Απρ-8 ΙούνΔΟ: Wolfram-Maria Märtig; Π: Henry Mason
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 5-28 ΜάιΔΟ: Gerrit Prießnitz; Π: Renaud Doucet
Gasparone (Millöcker) 2-30 ΙούνΔΟ: Andreas Schüller; Π: Olivier Tambosi
Sweeney Todd (Sondheim) 12-21 ΙούνΔΟ: Joseph Olefirowicz; Π: Matthias Davids
La Wally (Catalani) 17-27 ΙούνΔΟ: Marc Piollet; Π: Aron Stiehl
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Σεπτ-31 ΜάιΔΟ: Gerrit Prießnitz / Alfred Eschwé; Π: Heinz Zednik
Die Zauberflöte (Mozart) 3 Σεπτ-1 ΙούνΔΟ: Wolfram-Maria Märtig; Π: Helmuth Lohner
Gasparone (Millöcker) 4 Σεπτ-2 ΝοέμΔΟ: Andreas Schüller; Π: Olivier Tambosi
Sweeney Todd (Sondheim) 7-19 ΣεπτΔΟ: Joseph Olefirowicz; Π: Matthias Davids
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 16 Σεπτ-26 ΔεκΔΟ: Alfred Eschwé / Laszlo Gyüker; Π: Peter Lund
Zar und Zimmermann (Lortzing) 13 Οκτ-2 ΔεκΔΟ: Christof Perick; Π: Hinrich Horstkotte
Der Mantel (Puccini) 27 Οκτ-29 ΙανΔΟ: Lorenz C Aichner; Π: Robert Meyer
Gianni Schicchi (Puccini) 27 Οκτ-29 ΙανΔΟ: Lorenz C Aichner; Π: Robert Meyer
Der Opernball (Heuberger) 3 Νοέμ-19 ΔεκΠ: Axel Köhler
Die Räuber (Verdi) 4-7 ΔεκΠ: Alexander Schulin
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Δεκ-6 ΙανΠ: Karl Dönch
Wonderful Town (Bernstein) 9 Δεκ-11 ΜάρΔΟ: James Holmes; Π: Matthias Davids
Don Giovanni (Mozart) 20 Δεκ-2 ΙανΠ: Achim Freyer
My Fair Lady (Loewe) 30 Δεκ-11 ΑπρΠ: Robert Herzl
Pinocchio (Valtinoni) 8 Ιαν-30 ΙούνΠ: Philipp M Krenn
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 1-17 ΦεβΠ: Hinrich Horstkotte
Der Mann von La Mancha (Leigh) 3 Φεβ-13 ΜάρΠ: Olivier Tambosi
Porgy and Bess (concert) (Gershwin) 10-25 ΦεβΔΟ: Joseph Olefirowicz
Der fliegende Holländer (Wagner) 9 Μάρ-2 ΑπρΔΟ: Marc Piollet; Π: Aron Stiehl
Axel an der Himmelstür (Benatzky) 15 Μάρ-8 ΑπρΠ: Peter Lund
Meine Schwester und ich (Benatzky) 6 Απρ-13 ΜάιΔΟ: Guido Mancusi; Π: Robert Meyer
The Sound of Music (Rodgers) 13 Απρ-21 ΜάιΠ: Renaud Doucet
Powder Her Face (Adès) 13-28 ΑπρΔΟ: Lorenz C Aichner; Π: Martin G Berger
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 Απρ-7 ΜάιΠ: Renaud Doucet
Carousel (Rodgers) 20 Μάι-28 ΙούνΠ: Henry Mason
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 2-25 ΙούνΠ: Helmut Baumann
La traviata (Verdi) 5-23 ΙούνΠ: Hans Gratzer