2017/18 > Τσεχία 
*Δημόσιος ιστότοπος   >Operabase Professional 
2017/18 > Τσεχία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Πολωνία
Γερμανία

Τσεχία
 
Αυστρία Σλοβακία
Ουγγαρία

Brno, ND Brno  / 

Nabucco (Verdi) 31 Αύγ-6 ΙούνΔΟ: Jakub Klecker / Jaroslav Kyzlink; Π: György Selmeczi
The Devil and Kate (Dvořák,A) 9 Σεπτ-22 ΙούνΔΟ: Jakub Klecker / Robert Kružík; Π: Jiří Heřman
Le comte Ory (Rossini) 12 Σεπτ-10 ΜάιΔΟ: Robert Kružík / Pavel Šnajdr; Π: Lenka Flory
Rules for Good Manners in the Modern World (Nejtek) 15 Σεπτ-20 ΙούνΔΟ: Pavel Šnajdr; Π: Jiří Adámek
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 Οκτ-21 ΑπρΔΟ: Ondrej Olos; Π: Magdalena Švecová
Powder Her Face (Adès) 2 Νοέμ-25 ΑπρΔΟ: Marko Ivanović / Pavel Šnajdr; Π: Tomáš Studený
The Kiss (Smetana) 10 Νοέμ-27 ΑπρΔΟ: Jakub Klecker; Π: Linda Keprtová
Carmen (Bizet) 1 Δεκ-3 ΜάρΔΟ: Ondrej Olos / Robert Kružík; Π: Tomáš Pilař
Faust (Gounod) 16 Δεκ-27 ΜάιΔΟ: Marko Ivanović / Pavel Šnajdr; Π: Jiří Heřman
Don Giovanni (Mozart) 3-7 ΙανΔΟ: Ondrej Olos / Marko Ivanović; Π: Bruno Berger-Gorski
La traviata (Verdi) 5 Ιαν-28 ΙούλΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Pavel Šnajdr; Π: Zbyněk Srba
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6-10 ΦεβΔΟ: Ondrej Olos; Π: Sandro Santillo
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 17 Φεβ-23 ΜάιΔΟ: Robert Kružík; Π: Martin Glaser
Puss in Boots (Teml) 23 Μάρ-27 ΙούνΔΟ: Valeria Maťašová; Π: Marek Mokoš
Così fan tutte (Mozart) 18 Μάι-8 ΙούνΔΟ: Jakub Klecker; Π: Anna Petrželková
Libuse (Smetana) 7 Σεπτ-27 ΝοέμΔΟ: Robert Kružík; Π: Jiří Heřman
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 14 Σεπτ-26 ΦεβΔΟ: Robert Kružík / Ondrej Olos; Π: Martin Glaser
Rules for Good Manners in the Modern World (Nejtek) 15 Σεπτ-22 ΜάιΔΟ: Pavel Šnajdr; Π: Jiří Adámek
The Devil and Kate (Dvořák,A) 18 Σεπτ-19 ΜάιΔΟ: Jakub Klecker / Robert Kružík; Π: Jiří Heřman
Le comte Ory (Rossini) 26-29 ΣεπτΔΟ: Robert Kružík / Pavel Šnajdr; Π: Lenka Flory
L'elisir d'amore (Donizetti) 5 Οκτ-21 ΜάρΔΟ: Ondrej Olos / Robert Kružík; Π: Magdalena Švecová
Così fan tutte (Mozart) 11 Οκτ-3 ΜάιΔΟ: Jakub Klecker / Robert Kružík; Π: Anna Petrželková
La Dafne (Hanzlík) 31 Οκτ-19 ΜάρΔΟ: Ondrej Olos; Π: Rocc
Nabucco (Verdi) 6 Νοέμ-23 ΜάιΔΟ: Jakub Klecker / Jaroslav Kyzlink; Π: György Selmeczi
Kata Kabanova (Janáček) 11-19 ΝοέμΔΟ: Ondrej Olos; Π: Robert Carsen
The Cunning Little Vixen (Janáček) 17 Νοέμ-18 ΙούνΔΟ: Marko Ivanović; Π: Jiří Heřman
Puss in Boots (Teml) 4 Δεκ-20 ΙούνΔΟ: Valeria Maťašová; Π: Marek Mokoš
Polish Blood (Nedbal) 13 Δεκ-5 ΜάιΔΟ: Jakub Klecker / Ondrej Olos; Π: Tomáš Pilař
The Miracles of Mary (Martinů) 19 Δεκ-16 ΑπρΔΟ: Jakub Klecker / Robert Kružík; Π: Jiří Heřman
Prodaná nevěsta (Smetana) 29 Δεκ-4 ΜάιΔΟ: Jakub Klecker / Jaroslav Kyzlink; Π: Ondřej Havelka
La traviata (Verdi) 3 Ιαν-28 ΜάιΔΟ: Pavel Šnajdr / Jaroslav Kyzlink; Π: Zbyněk Srba
Aida (Verdi) 11 Ιαν-8 ΙούνΔΟ: Jaroslav Kyzlink; Π: Václav Věžník
Don Carlos (Verdi) 2 Φεβ-7 ΑπρΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; Π: Martin Glaser
Papageno spielt auf der Zauberflöte (Streul) 5 Φεβ-13 ΑπρΔΟ: Ondrej Olos / Dáša Karasová; Π: Tomáš Pilař
Bluebeard's Castle (Bartók) 8-10 ΦεβΔΟ: Marko Ivanović; Π: David Radok
Erwartung (Schoenberg,A) 8-10 ΦεβΔΟ: Marko Ivanović; Π: David Radok
Tosca (Puccini) 14-17 ΜάρΔΟ: Jakub Klecker / Ondrej Olos; Π: Jiří Heřman
Love from afar (Saariaho) 23-29 ΜάρΔΟ: Marko Ivanović; Π: Jiří Heřman
Faust (Gounod) 27 Μάρ-2 ΙούνΔΟ: Marko Ivanović; Π: Jiří Heřman
The Epic of Gilgamesh (Martinů) 4-6 ΑπρΔΟ: Marko Ivanović; Π: Jiří Heřman
Dido and Aeneas (Purcell) 4-6 ΑπρΔΟ: Václav Luks; Π: Jiří Heřman
Rusalka (Dvořák,A) 10 Απρ-16 ΜάιΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; Π: Vladimír Morávek
La Gioconda (Ponchielli) 26 Απρ-17 ΜάιΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Robert Kružík; Π: Tomáš Pilař
Carmen (Bizet) 8 Μάι-2 ΙούλΔΟ: Ondrej Olos / Robert Kružík; Π: Tomáš Pilař
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 ΜάιΔΟ: Ondrej Olos; Π: Sandro Santillo
La Voix humaine (Poulenc) 14-26 ΙούνΔΟ: Marko Ivanović; Π: David Radok
Juliette (Martinů) 14-26 ΙούνΔΟ: Marko Ivanović; Π: David Radok
Ceské Budějovice, Jihočeské divadlo / South Bohemian Theatre  / 
The Cunning Little Vixen (Janáček) 2-6 ΑύγΔΟ: Mario De Rose; Π: Lukáš Trpišovský, Martin Kukučka
Rusalka (Dvořák,A) 9-13 ΑύγΔΟ: Mario De Rose / Martin Peschík; Π: Jiří Heřman
La traviata (Verdi) 20 Οκτ-18 ΑπρΔΟ: Mario De Rose; Π: Veronika Poldauf Riedlbauchová
Das Land des Lächelns (Lehár) 7 Νοέμ-18 ΔεκΔΟ: Jan Bubák; Π: Dagmar Hlubková
The Mikado (Sullivan,A) 15 Νοέμ-10 ΜάρΔΟ: Martin Peschík; Π: Dominik Beneš
Il trovatore (Verdi) 25 Νοέμ-28 ΜάρΔΟ: Mario De Rose; Π: Tomáš Studený
Jenůfa (Janáček) 19 Ιαν-16 ΑπρΔΟ: Mario De Rose; Π: Tomáš Studený
L'occasione fa il ladro (Rossini) 17 ΦεβΔΟ: Martin Peschík; Π: Tomáš Studený
Rusalka (Dvořák,A) 10-15 ΙούλΔΟ: Mario De Rose / Martin Peschík; Π: Jiří Heřman
Il trovatore (Verdi) 18-29 ΙούλΔΟ: Mario De Rose; Π: Tomáš Studený
The Cunning Little Vixen (Janáček) 8-11 ΑύγΔΟ: Mario De Rose; Π: Lukáš Trpišovský, Martin Kukučka
Prodaná nevěsta (Smetana) 12-13 ΟκτΔΟ: Mario De Rose; Π: Marek Mokoš
La traviata (Verdi) 24 ΟκτΠ: Veronika Poldauf Riedlbauchová
Jenůfa (Janáček) 31 ΟκτΠ: Tomáš Studený
Liberec, Divadlo F X Šaldy Liberec  / 
Jenůfa (Janáček) 5 Σεπτ-17 ΜάρΔΟ: Martin Doubravský; Π: Linda Keprtová
Rigoletto (Verdi) 14 Σεπτ-12 ΙούνΔΟ: Martin Doubravský; Π: Oldřich Kříž
The Maid of Orleans (Tchaikovsky,P) 22 Σεπτ-9 ΜάιΔΟ: Martin Doubravský; Π: Linda Keprtová
Thaïs (Massenet) 4 Οκτ-12 ΝοέμΔΟ: Martin Doubravský; Π: Linda Keprtová
Aida (Verdi) 27 Οκτ-2 ΜάιΔΟ: Martin Doubravský; Π: Michael Tarant
Netopýr (Strauss,J) 3 ΝοέμΔΟ: František Babický; Π: Martin Otava
Rusalka (Dvořák,A) 17 Νοέμ-17 ΔεκΔΟ: František Babický; Π: Martin Otava
The Two Widows (Smetana) 15 Δεκ-29 ΜάιΔΟ: Robert Jindra; Π: Jan Antonín Pitínský
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Ιαν-31 ΜάρΔΟ: František Babický; Π: Luděk Golat
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 1 Φεβ-10 ΙούνΔΟ: Tvrtko Karlovič; Π: Oldřich Kříž
My Fair Lady (Loewe) 15 Φεβ-14 ΜάιΔΟ: Martin Doubravský; Π: Jan Kříž
Veselé paničky Windsorské (Nicolai) 24 ΦεβΔΟ: František Babický; Π: Stano Slovák
La bohème (Puccini) 9 Μάρ-16 ΙούνΔΟ: Martin Doubravský; Π: Linda Keprtová
Nabucco (Verdi) 12 ΜάιΔΟ: Martin Doubravský; Π: Zdeněk Kaloč
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 18 Μάι-26 ΙούνΠ: Dana Dinková
Sugar (Styne) 5 Σεπτ-18 ΟκτΔΟ: Martin Doubravský; Π: Oldřich Kříž
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 8 Σεπτ-10 ΟκτΠ: Dana Dinková
La bohème (Puccini) 11 Σεπτ-24 ΟκτΔΟ: Martin Doubravský; Π: Linda Keprtová
The Two Widows (Smetana) 21 Σεπτ-9 ΟκτΔΟ: Robert Jindra; Π: Jan Antonín Pitínský
La Cenerentola (Rossini) 28 Σεπτ-2 ΟκτΔΟ: Miriam Němcová; Π: Constance Larrieu
The Maid of Orleans (Tchaikovsky,P) 4 ΟκτΔΟ: Martin Doubravský; Π: Linda Keprtová
My Fair Lady (Loewe) 26 ΟκτΔΟ: Martin Doubravský; Π: Jan Kříž
Funny Girl (Styne) 30 ΟκτΔΟ: Dan Kalousek; Π: Jana Janěková
Olomouc, Moravské divadlo / Moravian Theatre Olomouc  / 
The Greek Passion (Martinů) 11 Σεπτ-6 ΜάιΔΟ: Petr Šumník / Tomáš Hanák; Π: Jan Antonín Pitínský
Das Land des Lächelns (Lehár) 16 Σεπτ-26 ΙούνΔΟ: Tomáš Hanák / Miloslav Oswald; Π: Dagmar Hlubková
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Σεπτ-16 ΙούνΔΟ: Miloslav Oswald / Petr Šumník; Π: Roman Vencl, Michaela Doleželová
La bohème (Puccini) 21 Σεπτ-26 ΙανΔΟ: Miloslav Oswald / Petr Šumník; Π: Andrea Hlinková
Countess Maritza (Kálmán,E) 30 Σεπτ-29 ΜάρΔΟ: Petr Šumník; Π: Dagmar Hlubková
Vinobraní (Nedbal) 6 Οκτ-15 ΙανΔΟ: Tomáš Hanák Petr Šumník; Π: Roman Vencl, Michaela Doleželová
Miss Serafinka's Pearls (Piskáček) 11 Οκτ-12 ΙανΔΟ: Petr Šumník / Tomáš Hanák; Π: Dagmar Hlubková
Rigoletto (Verdi) 20 Οκτ-7 ΜάρΔΟ: Petr Šumník / Miloslav Oswald; Π: Andrea Hlinková
Ernani (Verdi) 15 Δεκ-19 ΙούνΔΟ: Lubomíra Hellová; Π: Karla Štaubertová
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Ιαν-1 ΑπρΔΟ: Tomáš Hanák; Π: Zbyněk Brabec
Don Pasquale (Donizetti) 8-18 ΙούνΔΟ: Lubomir Hellová; Π: Václav Věžník
Die Zauberflöte (Mozart) 6 ΣεπτΔΟ: Miloslav Oswald / Lubomir Hellová; Π: Roman Vencl, Michaela Doleželová
Ernani (Verdi) 9 Σεπτ-22 ΟκτΔΟ: Petr Šumník; Π: Karla Štaubertová
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 ΣεπτΔΟ: Tomáš Hanák; Π: Dagmar Hlubková
Don Pasquale (Donizetti) 21 Σεπτ-15 ΟκτΔΟ: Tomáš Hanák; Π: Václav Věžník
The Greek Passion (Martinů) 27 ΣεπτΔΟ: Petr Šumník; Π: Jan Antonín Pitínský
La bohème (Puccini) 14 ΟκτΔΟ: Miloslav Oswald; Π: Andrea Hlinková
Opava, Slezské divadlo / Silesian Theatre Opava  / 
Cikánský baron (Strauss,J) 4 Οκτ-26 ΙούνΔΟ: Petr Šumník; Π: Dana Dinková
Rusalka (Dvořák,A) 7 Οκτ-7 ΔεκΔΟ: Marek Šedivý; Π: Ilja Racek
Falstaff (Verdi) 21 Οκτ-11 ΙανΔΟ: Marek Šedivý; Π: Lubor Cukr
Hraběnka Marica (Kálmán,E) 31 Οκτ-9 ΔεκΔΟ: Marek Prášil; Π: Dagmar Hlubková
Arizona Lady (Kálmán,E) 16 Δεκ-13 ΦεβΔΟ: Petr Šumník; Π: Dominik Beneš
Ifigénie na Tauridě (Gluck) 18 Φεβ-14 ΑπρΔΟ: Vojtěch Spurný; Π: Lubor Cukr
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 22 Απρ-16 ΙούλΔΟ: Marek Šedivý; Π: Jana Andělová Pletichová
Carmen (Bizet) 12 Μάι-28 ΙούνΔΟ: Fabrizio Da Ros; Π: Jana Andělová Pletichová
Man of La Mancha (Leigh) 17-27 ΙούνΔΟ: Josef Štefan; Π: Jiří Seydler
Man of La Mancha (Leigh) 6 Σεπτ-25 ΟκτΔΟ: Josef Štefan; Π: Jiří Seydler
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 19 Σεπτ-11 ΟκτΔΟ: Marek Šedivý; Π: Jana Andělová Pletichová
Cikánský baron (Strauss,J) 24 ΣεπτΔΟ: Petr Šumník; Π: Dana Dinková
Ifigénie na Tauridě (Gluck) 28 ΣεπτΔΟ: Vojtěch Spurný; Π: Lubor Cukr
Prodaná nevěsta (Smetana) 21-23 ΟκτΔΟ: Vojtech Spurny; Π: Lubor Cukr
Rusalka (Dvořák,A) 29 ΟκτΔΟ: Marek Šedivý; Π: Ilja Racek
Aleko (Rakhmaninov) 17 ΦεβΔΟ: Petr Šumník; Π: Jana Andělová Pletichová
Komedianti (Leoncavallo) 17 ΦεβΔΟ: Petr Šumník; Π: Jana Andělová Pletichová
Der Freischütz (Weber) 16 ΙούνΠ: Lubor Cukr
Ostrava, Národní Divadlo Moravskoslezské / National Moravian-Silesian Theatre  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13 Σεπτ-10 ΜάιΔΟ: Tomáš Brauner / Marko Ivanović; Π: Ondřej Havelka
The Secret (Smetana) 19 Σεπτ-7 ΟκτΔΟ: Jakub Klecker / Robert Kružík; Π: Tomáš Studený
Zob, Zob, Zoban!!! (Schiffauer) 24 Σεπτ-22 ΔεκΔΟ: Adam Sedlický; Π: Václav Klemens
Otello (Verdi) 19 Οκτ-20 ΑπρΔΟ: Jakub Klecker / Robert Kružík; Π: Ivan Krejčí
Hamlet (Thomas,A) 28 Οκτ-11 ΝοέμΔΟ: Tomáš Brauner / Jakub Klecker / David Švec; Π: Radovan Lipus
The Bartered Bride (Smetana) 29 Οκτ-25 ΜάρΔΟ: Robert Kružík / Jan Šrubař; Π: Ilja Racek
Iphigénie en Aulide (Gluck) 14 Δεκ-15 ΙούνΔΟ: Zdeněk Klauda / František Macek; Π: Michał Znaniecki
Lady Macbeth of the Mtsensk District (Shostakovich) 8 Μάρ-9 ΙούνΔΟ: Jakub Klecker / Sander Teepen; Π: Jiří Nekvasil
La traviata (Verdi) 3 Μάι-17 ΙούνΔΟ: Robert Kružík / Adam Sedlický; Π: Bohuslava Kráčmarová
The Rape of Lucretia (Britten) 17-19 ΜάιΔΟ: Ondřej Vrabec / Adam Sedlický; Π: Jiří Nekvasil
Luci mie traditrici (Sciarrino) 26 ΙούνΔΟ: Lilianna Krych; Π: Pia Partum
La traviata (Verdi) 4 Σεπτ-5 ΑπρΔΟ: Robert Kružík / Adam Sedlický; Π: Bohuslava Kráčmarová
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 Σεπτ-30 ΜάιΔΟ: Tomáš Brauner / Marko Ivanović; Π: Ondřej Havelka
Lady Macbeth of the Mtsensk District (Shostakovich) 23 Σεπτ-21 ΙούνΔΟ: Jakub Klecker / Sander Teepen; Π: Jiří Nekvasil
The Bartered Bride (Smetana) 28 Σεπτ-31 ΜάρΔΟ: Robert Kružík / Jan Šrubař; Π: Ilja Racek
Osud (Janáček) 18 Οκτ-23 ΜάιΔΟ: Jakub Klecker / Adam Sedlický; Π: Jiří Nekvasil
Il tabarro (Puccini) 13 Δεκ-3 ΜάιΔΟ: Tomáš Brauner / Adam Sedlický; Π: Roman Polák
Gianni Schicchi (Puccini) 13 Δεκ-3 ΜάιΔΟ: Tomáš Brauner / Adam Sedlický; Π: Roman Polák
Suor Angelica (Puccini) 13 Δεκ-3 ΜάιΔΟ: Tomáš Brauner / Adam Sedlický; Π: Roman Polák
Otello (Verdi) 11 Ιαν-22 ΦεβΔΟ: Jakub Klecker / Robert Kružík; Π: Ivan Krejčí
The Secret (Smetana) 2-24 ΦεβΔΟ: Jakub Klecker / Robert Kružík; Π: Tomáš Studený
The Four Note Opera (Johnson) 14 Φεβ-24 Μάι
Juliette (Martinů) 11 Απρ-5 ΙούνΔΟ: Jakub Klecker / Robert Kružík; Π: SKUTR
Robert le diable (Meyerbeer) 13-19 ΙούνΔΟ: Robert Kružík / Marek Šedivý; Π: Dominik Beneš
Plzen, J K Tyl Theatre  / 
Rusalka (Dvořák,A) 1 Σεπτ-9 ΙούνΔΟ: Norbert Baxa / Jiří Štrunc; Π: Tomáš Pilař
Medea (Cherubini) 5 Σεπτ-26 ΙούνΔΟ: Norbert Baxa; Π: Martin Otava
La vie parisienne (Offenbach) 6 Σεπτ-22 ΙούνΔΟ: Jiří Petrdlík / Jakub Zicha; Π: Zbyněk Brabec
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 10 Σεπτ-28 ΔεκΔΟ: Jiří Petrdlík / Jakub Zicha; Π: Zbyněk Brabec
Madama Butterfly (Puccini) 26 Σεπτ-25 ΙανΔΟ: Norbert Baxa; Π: Martin Otava
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Σεπτ-1 ΝοέμΔΟ: Norbert Baxa; Π: Tomáš Pilař
Jakub Jan Ryba (Kubička) 14 Οκτ-25 ΑπρΔΟ: Jiří Štrunc / Jakub Zicha; Π: Tomáš Pilař
Libuse (Smetana) 16 ΝοέμΔΟ: Oliver von Dohnányi / Jiří Štrunc; Π: Martin Otava, Tomáš Pilař
West Side Story (Bernstein) 6 Δεκ-31 ΜάιΔΟ: Dalibor Bárta / Kryštof Marek; Π: Jerome Robbins
Hamlet (Thomas,A) 20 Ιαν-20 ΜάιΔΟ: Norbert Baxa / Jiří Štrunc; Π: Martin Otava
Sweeney Todd (Sondheim) 27 Ιαν-30 ΜάιΔΟ: Jiří Petrdlík / Dalibor Bárta; Π: Lumír Olšovský
Bezauberndes Fräulein (Benatzky) 24+ Φεβ
Fiddler on the Roof (Bock) 10 Μάρ-19 ΙούνΔΟ: Kryštof Marek / Pavel Kantořík
Zápisník zmizelého (Janáček) 20 Απρ-11 Ιούν
Nevěsta messinská (Fibich) 17 Μάι-27 ΙούνΔΟ: Josef Kurfiřt / Jiří Štrunc; Π: Martin Otava
L'orfeo (Monteverdi) 2-3 ΙούνΔΟ: Vojtěch Spurný; Π: Tomáš Pilař
Turandot (Puccini) 29 Ιούν
L'orfeo (Monteverdi) 4 Σεπτ-30 ΟκτΠ: Tomáš Pilař
Fiddler on the Roof (Bock) 5 Σεπτ-28 Οκτ
Nevěsta messinská (Fibich) 9-25 ΣεπτΠ: Martin Otava
Hamlet (Thomas,A) 27 ΣεπτΠ: Martin Otava
Nabucco (Verdi) 13-18 Οκτ
Medea (Cherubini) 19 ΟκτΠ: Martin Otava
Jakub Jan Ryba (Kubička) 24-25 ΟκτΠ: Tomáš Pilař
La vie parisienne (Offenbach) 25 ΟκτΠ: Zbyněk Brabec
Libuse (Smetana) 28 ΟκτΠ: Martin Otava, Tomáš Pilař
Praha, National Theatre Prague  / 
Aida (Verdi) 26 Αύγ-11 ΑπρΔΟ: Andreas Sebastian Weiser / Richard Hein; Π: Petar Selem
Madama Butterfly (Puccini) 27 Αύγ-10 ΜάιΔΟ: Martin Leginus / Jiří Štrunc; Π: Jiří Heřman
Don Giovanni (Mozart) 1 Σεπτ-30 ΙούνΔΟ: Jan Chalupecký / David Švec; Π: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Tosca (Puccini) 1 Σεπτ-17 ΙούνΔΟ: Andreas Sebastian Weiser / David Švec; Π: Arnaud Bernard
Lohengrin (Wagner) 2 Σεπτ-10 ΙούνΔΟ: Constantin Trinks / Zbyněk Müller; Π: Wolfgang Wagner, Katharina Wagner
Le nozze di Figaro (Mozart) 3-22 ΣεπτΔΟ: Jan Chalupecký / Robert Jindra / Jakub Klecker; Π: Josef Průdek
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Σεπτ-2 ΙούνΔΟ: Jaroslav Kyzlink / David Švec; Π: Vladimír Morávek
La traviata (Verdi) 8 Σεπτ-19 ΙούνΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller / Tomáš Brauner; Π: Jana Kališová
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 11 Σεπτ-10 ΑπρΔΟ: Jan Chalupecký; Π: Michal Caban
Rusalka (Dvořák,A) 13 Σεπτ-14 ΙούνΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller / Keri-Lynn Wilson / Robert Jindra; Π: Jiří Heřman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 Σεπτ-30 ΔεκΔΟ: Enrico Dovico / Tomáš Brauner; Π: Martin Otava
The Bartered Bride (Smetana) 27 Σεπτ-18 ΝοέμΔΟ: Jaroslav Kyzlink / David Švec; Π: Magdalena Švecová
Juliette (Martinů) 29 Σεπτ-16 ΜάρΔΟ: Jaroslav Kyzlink / David Švec; Π: Zuzana Gilhuus
Un ballo in maschera (Verdi) 5 Οκτ-23 ΙούνΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Jan Chalupecký; Π: Dominik Beneš
La Cenerentola (Rossini) 12 Οκτ-17 ΜάιΔΟ: Jan Kučera / David Švec; Π: Enikő Eszenyi
Der Mond (Orff) 22 Οκτ-3 ΔεκΔΟ: Zbyněk Müller / Nikol Kraft; Π: Jiří Nekvasil
Die Kluge (Orff) 22 Οκτ-3 ΔεκΔΟ: Zbyněk Müller / Nikol Kraft; Π: Jiří Nekvasil
La traviata (Verdi) 24 Οκτ-8 ΜάιΔΟ: Enrico Dovico / Jiří Štrunc; Π: Arnaud Bernard
Don Giovanni (Mozart) 27-29 ΟκτΔΟ: Plácido Domingo; Π: Jiří Nekvasil
The Cunning Little Vixen (Janáček) 28 Οκτ-8 ΜάιΔΟ: Robert Jindra; Π: Ondřej Havelka
Carmen (Bizet) 30 Οκτ-12 ΙούνΔΟ: Zbyněk Müller / Robert Jindra; Π: Jozef Bednárik
Le convenienze ed inconvenienze teatrali (Donizetti) 3 Νοέμ-6 ΙούνΔΟ: Enrico Dovico / Jan Bubák; Π: Radim Vizváry
The Devil and Kate (Dvořák,A) 5 Νοέμ-12 ΜάιΔΟ: Jan Chalupecký; Π: Marián Chudovský
Rusalka (Dvořák,A) 20 Νοέμ-7 ΜάιΔΟ: Jiří Štrunc / Andreas Sebastian Weiser; Π: Zdeněk Troška
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Νοέμ-26 ΦεβΔΟ: Richard Hein; Π: Martin Otava
Její pastorkyňa (Janáček) 1-29 ΔεκΔΟ: Robert Jindra / Jaroslav Kyzlink; Π: Jiří Nekvasil
Don Hrabal (Stedron) 14 Δεκ-6 ΦεβΔΟ: Jan Chalupecký; Π: Linda Keprtová
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14 Δεκ-21 ΙανΔΟ: David Švec; Π: Joël Lauwers
Andrea Chénier (Giordano) 19 Δεκ-4 ΜάιΔΟ: Petr Kofroň / Jan Chalupecký; Π: Michal Dočekal
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Δεκ-29 ΜάιΔΟ: Richard Hein / Jiří Štrunc; Π: Matěj Forman
Billy Budd (Britten) 18 Ιαν-27 ΑπρΔΟ: Christopher Ward; Π: Daniel Špinar
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Φεβ-13 ΙούνΔΟ: Enrico Dovico / Zbyněk Müller; Π: Magdalena Švecová
Mefistofele (Boito) 1 Φεβ-28 ΑπρΔΟ: Marco Guidarini / Richard Hein; Π: Ivan Krejčí
Lohengrin (Wagner) 9 Φεβ-4 ΜάιΔΟ: Constantin Trinks / Zbyněk Müller; Π: Wolfgang Wagner, Katharina Wagner
Tosca (Puccini) 15 Φεβ-17 ΙούνΔΟ: Andreas Sebastian Weiser / David Švec; Π: Arnaud Bernard
Turandot (Puccini) 20 Φεβ-18 ΙούνΔΟ: Enrico Dovico / Richard Hein; Π: Václav Věžník
Výlety páně Broučkovy (Janáček) 22 Μάρ-29 ΜάιΔΟ: Jaroslav Kyzlink / David Švec; Π: Sláva Daubnerová
Sternenhoch (Acher) 7 Απρ-13 ΜάιΔΟ: Petr Kofroň; Π: Michal Dočekal
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 10-14 ΜάιΔΟ: Marc Minkowski
Werther (Massenet) 7-26 ΙούνΔΟ: Petr Kofroň / Jan Bubák; Π: Willy Decker, Stefan Heinrichs
Un ballo in maschera (Verdi) 23 ΙούνΔΟ: Jaroslav Kyzlink; Π: Dominik Beneš
Nabucco (Verdi) 28 Ιούν-3 ΙούλΔΟ: Andreas Sebastian Weiser / Jiří Štrunc; Π: José Cura
Mefistofele (Boito) 5 ΙούλΔΟ: Marco Guidarini; Π: Ivan Krejčí
Le nozze di Figaro (Mozart) 2 Σεπτ-28 ΙούνΔΟ: Enrico Dovico / Zbyněk Müller; Π: Magdalena Švecová
Rusalka (Dvořák,A) 7 Σεπτ-23 ΑπρΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller / Keri-Lynn Wilson / Robert Jindra; Π: Jiří Heřman
Madama Butterfly (Puccini) 9 Σεπτ-3 ΜάρΔΟ: Jiří Štrunc; Π: Jiří Heřman
Roméo et Juliette (Gounod) 12 Σεπτ-27 ΜάιΔΟ: Richard Hein / Marco Guidarini; Π: Sláva Daubnerová
Nabucco (Verdi) 13 Σεπτ-29 ΙούνΔΟ: Andreas Sebastian Weiser / Jiří Štrunc; Π: José Cura
Libuse (Smetana) 14 Σεπτ-12 ΜάιΔΟ: Jaroslav Kyzlink; Π: Jan Burian
La traviata (Verdi) 14 Σεπτ-19 ΙούνΔΟ: Enrico Dovico / Jiří Štrunc; Π: Arnaud Bernard
Werther (Massenet) 19 Σεπτ-7 ΜάιΔΟ: Petr Kofroň / Jan Bubák; Π: Willy Decker, Stefan Heinrichs
Fidelio (Beethoven) 22 Σεπτ-24 ΑπρΔΟ: Andreas S Weiser; Π: Vera Nemirova
La traviata (Verdi) 26 Σεπτ-6 ΦεβΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller; Π: Jana Kališová
The Bartered Bride (Smetana) 6 Οκτ-22 ΙούνΔΟ: Jaroslav Kyzlink / David Švec; Π: Magdalena Švecová
The Devil and Kate (Dvořák,A) 6 Οκτ-22 ΙούνΔΟ: Jan Chalupecký; Π: Marián Chudovský
Tosca (Puccini) 7 Οκτ-3 ΙούλΔΟ: Andreas Sebastian Weiser / David Švec; Π: Arnaud Bernard
Le convenienze ed inconvenienze teatrali (Donizetti) 13 Οκτ-17 ΜάρΔΟ: Enrico Dovico / Jan Bubák; Π: Radim Vizváry
Její pastorkyňa (Janáček) 19 Οκτ-27 ΜάρΔΟ: Jaroslav Kyzlink; Π: Jiří Nekvasil
Rusalka (Dvořák,A) 22 Οκτ-27 ΙούνΔΟ: Andreas Sebastian Weiser / Jiří Štrunc; Π: Zdeněk Troška
Carmen (Bizet) 25 Οκτ-1 ΙούλΔΟ: Zbyněk Müller / Robert Jindra; Π: Jozef Bednárik
Faszination Wagner (Wagner) 25-26 ΟκτΔΟ: Matthias Fletzberger; Π: Selcuk Cara
Lohengrin (Wagner) 4 Νοέμ-4 ΜάιΔΟ: Constantin Trinks / Zbyněk Müller; Π: Wolfgang Wagner, Katharina Wagner
La Cenerentola (Rossini) 10 Νοέμ-10 ΑπρΔΟ: Jan Kučera / David Švec; Π: Enikő Eszenyi
Don Giovanni (Mozart) 16 Νοέμ-30 ΙούνΔΟ: Jan Chalupecký / David Švec; Π: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
The Bartered Bride (Smetana) 18 ΝοέμΔΟ: Jaroslav Kyzlink / David Švec; Π: Magdalena Švecová
Aida (Verdi) 18 Νοέμ-4 ΙούλΔΟ: Andreas Sebastian Weiser; Π: Petar Selem
Un ballo in maschera (Verdi) 22 Νοέμ-5 ΙούνΔΟ: Jaroslav Kyzlink / Jan Chalupecký; Π: Dominik Beneš
Výlety páně Broučkovy (Janáček) 5 Δεκ-26 ΑπρΔΟ: Jaroslav Kyzlink; Π: Sláva Daubnerová
Sternenhoch (Acher) 14 Δεκ-21 ΜάρΔΟ: Petr Kofroň; Π: Michal Dočekal
La bohème (Puccini) 20 Ιαν-1 ΑπρΔΟ: Jiří Štrunc / Tomáš Brauner; Π: Ondřej Havelka
Jonny spielt auf (Krenek) 24 Ιαν-20 ΜάρΠ: David Drábek
The Cunning Little Vixen (Janáček) 3 Φεβ-3 ΜάιΔΟ: Robert Jindra; Π: Ondřej Havelka
Don Hrabal (Stedron) 7 Φεβ-28 ΜάρΔΟ: Jan Chalupecký; Π: Linda Keprtová
Turandot (Puccini) 19 Φεβ-18 ΙούνΔΟ: Enrico Dovico / Richard Hein; Π: Václav Věžník
Andrea Chénier (Giordano) 13 Μάρ-3 ΑπρΠ: Michal Dočekal
Letters, Riddles and Writs (Nyman) 4 Απρ-28 ΜάιΔΟ: David Švec; Π: Alice Nellis
The Classical Style (Stucky) 4 Απρ-28 ΜάιΔΟ: David Švec; Π: Alice Nellis
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 Απρ-26 ΙούνΔΟ: Richard Hein / Jiří Štrunc; Π: Matěj Forman
Tramvestie (Wajsar) 18 Απρ-23 ΙούνΠ: Marek Bureš
L'Amour des trois oranges (Prokofiev,S) 16 Μάι-6 ΙούνΔΟ: Christopher Ward; Π: Radim Vizváry
Dalibor (Smetana) 27 Ιούν-4 Ιούλ
Ustí nad Labem, Severočeské divadlo / North Bohemian Theatre of Opera and Ballet  / 
Prodaná nevěsta (Smetana) 12 Σεπτ-16 ΝοέμΔΟ: Milan Kaňák; Π: Zbyněk Brabec
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 21 ΣεπτΔΟ: Miloš Formáček; Π: Andrea Hlinková
La traviata (Verdi) 15 Οκτ-13 ΜάρΔΟ: Miloš Formáček; Π: Martin Dubovic
Das Land des Lächelns (Lehár) 21 Οκτ-10 ΙούλΔΟ: Miloš Formáček; Π: Andrea Hlinková
Prodaná nevěsta (Smetana) 16 ΝοέμΔΟ: Milan Kaňák / Miloš Formáček; Π: Zbyněk Brabec
Der Vogelhändler (Zeller,C) 22 Δεκ-5 ΑπρΔΟ: Milan Kaňák, Jan Snítil; Π: Michal Lieberzeit
Kouzelná flétna (Mozart) 16 Φεβ-3 ΜάιΔΟ: Miloš Formáček / Jan Snítil; Π: Martin Otava
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 8 ΑπρΔΟ: Miloš Formáček / Milan Kaňák; Π: Martin Otava
Nabucco (Verdi) 18 ΑπρΔΟ: Milan Kanaks; Π: Martin Dubovice
Aida (Verdi) 12 Ιούλ