2017/18 > Γερμανία 
*Δημόσιος ιστότοπος   >Operabase Professional 
2017/18 > Γερμανία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Δανία Σουηδία
Ολλανδία
Βέλγιο
Λουξεμβούργο

Γερμανία
 
Πολωνία
Τσεχία
Γαλλία Ελβετία Αυστρία

Aachen, Theater Aachen  / 

L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 24 Σεπτ-19 ΙανΔΟ: Justus Thorau; Π: Jarg Pataki
Anatevka (Bock) 17 Οκτ-7 ΙανΔΟ: Karl Shymanovitz; Π: Ewa Teilmans
Katja Kabanowa (Janáček) 12 Νοέμ-23 ΦεβΔΟ: Justus Thorau / Ido Arad / Christopher Ward / Per-Otto Johansson; Π: Tibor Torell
La traviata (Verdi) 10 Δεκ-14 ΙούνΔΟ: Karl Shymanovitz / Justus Thorau; Π: Ewa Teilmans
Don Giovanni (Mozart) 11 Φεβ-7 ΙούλΔΟ: Justus Thorau; Π: Joan Anton Rechi
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15 Απρ-1 ΙούνΔΟ: Justus Thorau; Π: Ute M Engelhardt
Maria Stuarda (Donizetti) 10 Ιούν-15 ΙούλΔΟ: Karl Shymanovitz; Π: Ludger Engels
Das schlaue Füchslein (Janáček) 30 Ιούν-12 ΙούλΔΟ: Raimund Laufen; Π: Tamara Heimbrock
Annaberg-Buchholz, Winterstein-Theater Annaberg  / 
Saison in Salzburg (Raymond) 24 Σεπτ-30 ΔεκΔΟ: Dieter Klug; Π: Urs Alexander Schleiff
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 29 Οκτ-25 ΔεκΔΟ: Dieter Klug; Π: Ingolf Huhn
Peter Pan (Wecker) 16 Νοέμ-27 ΔεκΔΟ: Dieter Klug; Π: Birgit Eckenweber
Der Obersteiger (Zeller,C) 8 Δεκ-9 ΜάρΔΟ: Dieter Klug; Π: Ingolf Huhn
Der Bajazzo (Leoncavallo) 21 Ιαν-23 ΜάρΔΟ: Naoshi Takahashi; Π: Tamara Korber
Gianni Schicchi (Puccini) 21 Ιαν-23 ΜάρΔΟ: Naoshi Takahashi; Π: Tamara Korber
Blossom Time (Romberg) 18 Μάρ-20 Απρ
Blossom Time (Romberg) 18 Μάρ-20 Απρ
Blossom time (Romberg) 18 Μάρ-20 ΑπρΔΟ: Dieter Klug; Π: Ingolf Huhn
Martha (Flotow) 29 Απρ-13 ΜάιΔΟ: Naoshi Takahashi; Π: Jasmin Solfaghari
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Der Freischütz (Weber) 1 Οκτ-10 ΦεβΔΟ: Domonkos Héja; Π: Hinrich Horstkotte
Roxy und ihr Wunderteam (Abraham) 9 Δεκ-7 ΙούνΔΟ: Lancelot Fuhry; Π: Martin G Berger
Prima Donna (Wainwright) 3 Φεβ-22 ΑπρΔΟ: Lancelot Fuhry; Π: Hans Peter Cloos
La forza del destino (Verdi) 24 Μάρ-25 ΜάιΔΟ: Domonkos Héja; Π: André Bücker
Solaris (Fujikura) 18 Μάι-16 ΙούνΔΟ: Lancelot Fuhry; Π: Dirk Schmeding
Dalibor (Smetana) 14+ ΟκτΔΟ: Domonkos Héja; Π: Roland Schwab
Die Zauberflöte (Mozart) 2+ ΔεκΔΟ: Lancelot Fuhry; Π: Andrea Schwalbach
Werther (Massenet) 2+ ΦεβΔΟ: Domonkos Héja; Π: André Bücker
JFK (Little) 24+ ΜάρΔΟ: Lancelot Fuhry; Π: Roman Hovenbitzer
Die Walküre (concert) (Wagner) 20 ΑπρΔΟ: Domonkos Héja
Don Pasquale (Donizetti) 25+ ΜάιΔΟ: Domonkos Héja; Π: Corinna von Rad
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 29+ ΙούνΔΟ: Ivan Demidov; Π: Cusch Jung
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
Leonore (concert) (Beethoven) 3 ΝοέμΔΟ: René Jacobs
La bohème (Puccini) 10-12 ΝοέμΔΟ: Teodor Currentzis; Π: Philipp Himmelmann
Der Messias (Handel) 17 ΔεκΔΟ: Robert King
Parsifal (Wagner) 24 Μάρ-2 ΑπρΔΟ: Simon Rattle; Π: Dieter Dorn
Die Gärtnerin aus Liebe (Mozart) 25 Μάρ-1 ΑπρΔΟ: Simon Rössler; Π: Christian Carsten
Ritter Parceval (Albrecht,H) 26-31 ΜάρΔΟ: Stanley Dodds; Π: Kirsten Uttendorf
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 18 ΜάιΔΟ: Valery Gergiev
Die Zauberflöte (Mozart) 8-14 ΙούλΔΟ: Yannick Nézet-Séguin
Adriana Lecouvreur (Cilea) 20-23 ΙούλΔΟ: Valery Gergiev; Π: Isabelle Partiot-Pieri
Hoffmanns Erzählungen (concert) (Offenbach) 25 ΝοέμΔΟ: Marc Minkowski
Missa Solemnis (Beethoven) 1 ΔεκΔΟ: Jan Caeyers
King Arthur (Purcell) 20 ΙανΔΟ: Paul McCreesh
Das Lied von der Erde (Mahler) 20 ΙανΔΟ: Jochen Rieder
Otello (Verdi) 13-22 ΑπρΔΟ: Daniele Gatti; Π: Robert Wilson
Requiem (Verdi) 14-20 ΑπρΔΟ: Riccardo Muti
Clara (Bond) 14-21 ΑπρΔΟ: Michael Hasel
Der Kleine und Otello (Verdi) 16-20 ΑπρΔΟ: Raphael Haeger
h-Moll-Messe (Bach,JS) 10 ΙούνΔΟ: Philippe Herreweghe
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
Frau Luna (Lincke) 12 Ιαν-4 Μάρ
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
La traviata (Verdi) 30 Αύγ-19 ΜάιΔΟ: Ido Arad / Carlo Montanaro; Π: Götz Friedrich
Die Zauberflöte (Mozart) 31 Αύγ-14 ΙούνΔΟ: Ido Arad / Nikolas Maximilian Nägele; Π: Günter Krämer
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 Σεπτ-18 ΟκτΔΟ: Donald Runnicles / Marcus Bosch / John Fiore; Π: Christian Spuck
Lohengrin (Wagner) 10 Σεπτ-17 ΔεκΔΟ: Donald Runnicles / Axel Kober; Π: Kasper Holten
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-17 ΣεπτΔΟ: Ivan Repušić; Π: Filippo Sanjust
Aida (Verdi) 23 Σεπτ-7 ΟκτΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Benedikt von Peter
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 1 Οκτ-13 ΙανΔΟ: Ido Arad / Nikolas Maximilian Nägele; Π: Katharina Thalbach
L'Invisible (Reimann) 8-31 ΟκτΔΟ: Donald Runnicles; Π: Vasily Barkhatov
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 14-28 ΟκτΔΟ: Nicholas Carter; Π: Robert Carsen
Elektra (Strauss) 19-30 ΟκτΔΟ: Donald Runnicles; Π: Kirsten Harms
Tosca (Puccini) 21 Οκτ-24 ΜάρΔΟ: Giampaolo Bisanti / John Fiore; Π: Boleslaw Barlog
Nabucco (Verdi) 29 Οκτ-24 ΜάιΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli / Paolo Arrivabeni; Π: Keith Warner
Tannhäuser (Wagner) 11 Νοέμ-8 ΑπρΔΟ: Michael Boder / Donald Runnicles; Π: Kirsten Harms
Le prophète (Meyerbeer) 26 Νοέμ-7 ΙανΔΟ: Enrique Mazzola; Π: Olivier Py
Das Märchen von der Zauberflöte (Mozart) 6-12 ΔεκΔΟ: Kevin McCutcheon; Π: Gerlinde Pelkowski
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10-28 ΔεκΔΟ: Nicholas Carter; Π: Götz Friedrich
La bohème (Puccini) 20 Δεκ-2 ΙανΔΟ: Nicholas Carter; Π: Götz Friedrich
Carmen (Bizet) 20 Ιαν-16 ΙούνΔΟ: Ivan Repušić / Nikolas Maximilian Nägele; Π: Ole Anders Tandberg
Così fan tutte (Mozart) 26 Ιαν-17 ΦεβΔΟ: Nicholas Milton; Π: Robert Borgmann
Salome (Strauss) 28 Ιαν-3 ΦεβΔΟ: Evan Rogister; Π: Claus Guth
Der Troubadour (Verdi) 11 Φεβ-12 ΜάιΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Hans Neuenfels
L'arlesiana (concert) (Cilea) 21-24 ΦεβΔΟ: Paolo Arrivabeni
Madama Butterfly (Puccini) 25 Φεβ-10 ΜάρΔΟ: Carlo Rizzi; Π: Pier Luigi Samaritani
Turandot (Puccini) 3-17 ΜάρΔΟ: Alexander Vedernikov; Π: Lorenzo Fioroni
Das Wunder der Heliane (Korngold) 18 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Marc Albrecht; Π: Christof Loy
Pagliacci (Leoncavallo) 31 Μάρ-13 ΑπρΔΟ: Stefano Ranzani; Π: David Pountney
Cavalleria rusticana (Mascagni) 31 Μάρ-13 ΑπρΔΟ: Stefano Ranzani; Π: David Pountney
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 7-20 ΑπρΔΟ: Donald Runnicles; Π: Ole Anders Tandberg
Don Giovanni (Mozart) 15-29 ΑπρΔΟ: Donald Runnicles; Π: Roland Schwab
Die Fledermaus (Strauss,J) 28 Απρ-8 ΙούνΔΟ: Donald Runnicles / Nikolas Maximilian Nägele; Π: Rolando Villazón
Rigoletto (Verdi) 3-17 ΜάιΔΟ: Guillermo García Calvo; Π: Jan Bosse
Ein Maskenball (Verdi) 6-13 ΜάιΔΟ: Donald Runnicles; Π: Götz Friedrich
Don Carlo (Verdi) 18-27 ΜάιΔΟ: Donald Runnicles / Ido Arad; Π: Marco Arturo Marelli
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 28-31 ΜάιΔΟ: Francesco Ivan Ciampa
Il viaggio a Reims (Rossini) 15 Ιούν-5 ΙούλΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Jan Bosse
Faust (Gounod) 23 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Jacques Lacombe; Π: Philipp Stölzl
La Gioconda (Ponchielli) 28 Ιούν-7 ΙούλΔΟ: Pinchas Steinberg; Π: Filippo Sanjust
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Αύγ-1 ΙούνΔΟ: Nikolas Maximilian Nägele / Stephan Zilias; Π: Günter Krämer
La traviata (Verdi) 30 Αύγ-16 ΔεκΔΟ: Stephan Zilias / Donald Runnicles; Π: Götz Friedrich
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 31 Αύγ-20 ΜάιΔΟ: Nikolas Maximilian Nägele; Π: Katharina Thalbach
Roméo und Juliette (Berlioz) 6-10 ΣεπτΔΟ: Thomas Søndergård; Π: Sasha Waltz
Nabucco (Verdi) 8 Σεπτ-28 ΔεκΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Keith Warner
Tristan und Isolde (Wagner) 23 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Donald Runnicles; Π: Graham Vick
Tosca (Puccini) 30 Σεπτ-20 ΑπρΔΟ: Pier Giorgio Morandi / Ivan Repušić / Oksana Lyniv; Π: Boleslaw Barlog
Wozzeck (Berg) 5 Οκτ-15 ΝοέμΔΟ: Donald Runnicles; Π: Ole Anders Tandberg
Fausts Verdammnis (Berlioz) 12-20 ΟκτΔΟ: Donald Runnicles; Π: Christian Spuck
Messa da Requiem (Verdi) 18 Οκτ-9 ΝοέμΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Achim Freyer
Don Giovanni (Mozart) 25 Οκτ-1 ΝοέμΔΟ: Daniel Cohen; Π: Roland Schwab
Lohengrin (Wagner) 28 Οκτ-12 ΜάιΔΟ: Justin Brown / Donald Runnicles; Π: Kasper Holten
Die Sache Makropulos (Janáček) 10-22 ΝοέμΔΟ: Marko Letonja; Π: David Hermann
Die Fledermaus (Strauss,J) 18 Νοέμ-3 ΙανΔΟ: Nikolas Maximilian Nägele / Donald Runnicles / Stephan Zilias; Π: Rolando Villazón
Andrea Chénier (Giordano) 28 Νοέμ-5 ΔεκΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: John Dew
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 1 Δεκ-12 ΙανΔΟ: Enrique Mazzola; Π: Laurent Pelly
Das Märchen von der Zauberflöte (Mozart) 11-12 ΔεκΔΟ: Kevin McCutcheon; Π: Gerlinde Pelkowski
Das schlaue Füchslein (Janáček) 20 Δεκ-4 ΙανΔΟ: Moritz Gnann; Π: Katharina Thalbach
Carmen (Bizet) 6 Ιαν-22 ΙούνΔΟ: Stephan Zilias / Jacques Lacombe; Π: Ole Anders Tandberg
Tannhäuser (Wagner) 13 Ιαν-11 ΜάιΔΟ: Sebastian Weigle / Stefan Blunier; Π: Kirsten Harms
La sonnambula (Bellini) 26 Ιαν-25 ΜάιΔΟ: Diego Fasolis; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Boris Godunow (Musorgsky) 31 Ιαν-9 ΜάρΔΟ: Kirill Karabits; Π: Richard Jones
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 4-15 ΦεβΔΟ: Jacques Lacombe; Π: Filippo Sanjust
Rigoletto (Verdi) 6 Φεβ-30 ΑπρΔΟ: Stephan Zilias / Nicholas Carter; Π: Jan Bosse
La rondine (Puccini) 12-23 ΦεβΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Rolando Villazón
Turandot (Puccini) 23 Φεβ-23 ΜάιΔΟ: Andrea Battistoni / John Fiore; Π: Lorenzo Fioroni
Salome (Strauss) 24 Φεβ-2 ΜάρΔΟ: Stefan Blunier; Π: Claus Guth
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-23 ΜάρΔΟ: Alexander Vedernikov; Π: Götz Friedrich
Der Zwerg (Zemlinsky) 24 Μάρ-12 ΑπρΔΟ: Donald Runnicles; Π: Tobias Kratzer
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 5 Απρ-10 ΜάιΔΟ: Evan Rogister; Π: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Parsifal (Wagner) 14-21 ΑπρΔΟ: Donald Runnicles; Π: Philipp Stölzl
Oceane (Glanert) 28 Απρ-24 ΜάιΔΟ: Donald Runnicles; Π: Robert Carsen
Der fliegende Holländer (Wagner) 1-9 ΜάιΔΟ: Axel Kober; Π: Christian Spuck
Don Quichotte (Massenet) 30 Μάι-18 ΙούνΔΟ: Emmanuel Villaume; Π: Jakop Ahlbom
Delirio (Moultaka) 4-13 ΙούνΠ: Wolfgang Nägele
Otello (Verdi) 8-20 ΙούνΔΟ: Paolo Arrivabeni; Π: Andreas Kriegenburg
Manon Lescaut (Puccini) 9-15 ΙούνΔΟ: Simon Rattle; Π: Gilbert Deflo
Hamlet (concert) (Thomas,A) 24-29 ΙούνΔΟ: Yves Abel
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
La traviata (Verdi) 30 Αύγ-19 ΜάιΔΟ: Ido Arad / Carlo Montanaro; Π: Götz Friedrich
Die Zauberflöte (Mozart) 31 Αύγ-14 ΙούνΔΟ: Ido Arad / Nikolas Maximilian Nägele; Π: Günter Krämer
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 Σεπτ-18 ΟκτΔΟ: Donald Runnicles / Marcus Bosch / John Fiore; Π: Christian Spuck
Lohengrin (Wagner) 10 Σεπτ-17 ΔεκΔΟ: Donald Runnicles / Axel Kober; Π: Kasper Holten
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-17 ΣεπτΔΟ: Ivan Repušić; Π: Filippo Sanjust
Aida (Verdi) 23 Σεπτ-7 ΟκτΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Benedikt von Peter
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 1 Οκτ-13 ΙανΔΟ: Ido Arad / Nikolas Maximilian Nägele; Π: Katharina Thalbach
L'Invisible (Reimann) 8-31 ΟκτΔΟ: Donald Runnicles; Π: Vasily Barkhatov
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 14-28 ΟκτΔΟ: Nicholas Carter; Π: Robert Carsen
Elektra (Strauss) 19-30 ΟκτΔΟ: Donald Runnicles; Π: Kirsten Harms
Tosca (Puccini) 21 Οκτ-24 ΜάρΔΟ: Giampaolo Bisanti / John Fiore; Π: Boleslaw Barlog
Nabucco (Verdi) 29 Οκτ-24 ΜάιΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli / Paolo Arrivabeni; Π: Keith Warner
Tannhäuser (Wagner) 11 Νοέμ-8 ΑπρΔΟ: Michael Boder / Donald Runnicles; Π: Kirsten Harms
Le prophète (Meyerbeer) 26 Νοέμ-7 ΙανΔΟ: Enrique Mazzola; Π: Olivier Py
Das Märchen von der Zauberflöte (Mozart) 6-12 ΔεκΔΟ: Kevin McCutcheon; Π: Gerlinde Pelkowski
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10-28 ΔεκΔΟ: Nicholas Carter; Π: Götz Friedrich
La bohème (Puccini) 20 Δεκ-2 ΙανΔΟ: Nicholas Carter; Π: Götz Friedrich
Carmen (Bizet) 20 Ιαν-16 ΙούνΔΟ: Ivan Repušić / Nikolas Maximilian Nägele; Π: Ole Anders Tandberg
Così fan tutte (Mozart) 26 Ιαν-17 ΦεβΔΟ: Nicholas Milton; Π: Robert Borgmann
Salome (Strauss) 28 Ιαν-3 ΦεβΔΟ: Evan Rogister; Π: Claus Guth
Der Troubadour (Verdi) 11 Φεβ-12 ΜάιΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Hans Neuenfels
L'arlesiana (concert) (Cilea) 21-24 ΦεβΔΟ: Paolo Arrivabeni
Madama Butterfly (Puccini) 25 Φεβ-10 ΜάρΔΟ: Carlo Rizzi; Π: Pier Luigi Samaritani
Turandot (Puccini) 3-17 ΜάρΔΟ: Alexander Vedernikov; Π: Lorenzo Fioroni
Das Wunder der Heliane (Korngold) 18 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Marc Albrecht; Π: Christof Loy
Pagliacci (Leoncavallo) 31 Μάρ-13 ΑπρΔΟ: Stefano Ranzani; Π: David Pountney
Cavalleria rusticana (Mascagni) 31 Μάρ-13 ΑπρΔΟ: Stefano Ranzani; Π: David Pountney
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 7-20 ΑπρΔΟ: Donald Runnicles; Π: Ole Anders Tandberg
Don Giovanni (Mozart) 15-29 ΑπρΔΟ: Donald Runnicles; Π: Roland Schwab
Die Fledermaus (Strauss,J) 28 Απρ-8 ΙούνΔΟ: Donald Runnicles / Nikolas Maximilian Nägele; Π: Rolando Villazón
Rigoletto (Verdi) 3-17 ΜάιΔΟ: Guillermo García Calvo; Π: Jan Bosse
Ein Maskenball (Verdi) 6-13 ΜάιΔΟ: Donald Runnicles; Π: Götz Friedrich
Don Carlo (Verdi) 18-27 ΜάιΔΟ: Donald Runnicles / Ido Arad; Π: Marco Arturo Marelli
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 28-31 ΜάιΔΟ: Francesco Ivan Ciampa
Il viaggio a Reims (Rossini) 15 Ιούν-5 ΙούλΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Jan Bosse
Faust (Gounod) 23 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Jacques Lacombe; Π: Philipp Stölzl
La Gioconda (Ponchielli) 28 Ιούν-7 ΙούλΔΟ: Pinchas Steinberg; Π: Filippo Sanjust
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Αύγ-1 ΙούνΔΟ: Nikolas Maximilian Nägele / Stephan Zilias; Π: Günter Krämer
La traviata (Verdi) 30 Αύγ-16 ΔεκΔΟ: Stephan Zilias / Donald Runnicles; Π: Götz Friedrich
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 31 Αύγ-20 ΜάιΔΟ: Nikolas Maximilian Nägele; Π: Katharina Thalbach
Roméo und Juliette (Berlioz) 6-10 ΣεπτΔΟ: Thomas Søndergård; Π: Sasha Waltz
Nabucco (Verdi) 8 Σεπτ-28 ΔεκΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Keith Warner
Tristan und Isolde (Wagner) 23 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Donald Runnicles; Π: Graham Vick
Tosca (Puccini) 30 Σεπτ-20 ΑπρΔΟ: Pier Giorgio Morandi / Ivan Repušić / Oksana Lyniv; Π: Boleslaw Barlog
Wozzeck (Berg) 5 Οκτ-15 ΝοέμΔΟ: Donald Runnicles; Π: Ole Anders Tandberg
Fausts Verdammnis (Berlioz) 12-20 ΟκτΔΟ: Donald Runnicles; Π: Christian Spuck
Messa da Requiem (Verdi) 18 Οκτ-9 ΝοέμΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Achim Freyer
Don Giovanni (Mozart) 25 Οκτ-1 ΝοέμΔΟ: Daniel Cohen; Π: Roland Schwab
Lohengrin (Wagner) 28 Οκτ-12 ΜάιΔΟ: Justin Brown / Donald Runnicles; Π: Kasper Holten
Die Sache Makropulos (Janáček) 10-22 ΝοέμΔΟ: Marko Letonja; Π: David Hermann
Die Fledermaus (Strauss,J) 18 Νοέμ-3 ΙανΔΟ: Nikolas Maximilian Nägele / Donald Runnicles / Stephan Zilias; Π: Rolando Villazón
Andrea Chénier (Giordano) 28 Νοέμ-5 ΔεκΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: John Dew
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 1 Δεκ-12 ΙανΔΟ: Enrique Mazzola; Π: Laurent Pelly
Das Märchen von der Zauberflöte (Mozart) 11-12 ΔεκΔΟ: Kevin McCutcheon; Π: Gerlinde Pelkowski
Das schlaue Füchslein (Janáček) 20 Δεκ-4 ΙανΔΟ: Moritz Gnann; Π: Katharina Thalbach
Carmen (Bizet) 6 Ιαν-22 ΙούνΔΟ: Stephan Zilias / Jacques Lacombe; Π: Ole Anders Tandberg
Tannhäuser (Wagner) 13 Ιαν-11 ΜάιΔΟ: Sebastian Weigle / Stefan Blunier; Π: Kirsten Harms
La sonnambula (Bellini) 26 Ιαν-25 ΜάιΔΟ: Diego Fasolis; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Boris Godunow (Musorgsky) 31 Ιαν-9 ΜάρΔΟ: Kirill Karabits; Π: Richard Jones
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 4-15 ΦεβΔΟ: Jacques Lacombe; Π: Filippo Sanjust
Rigoletto (Verdi) 6 Φεβ-30 ΑπρΔΟ: Stephan Zilias / Nicholas Carter; Π: Jan Bosse
La rondine (Puccini) 12-23 ΦεβΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Rolando Villazón
Turandot (Puccini) 23 Φεβ-23 ΜάιΔΟ: Andrea Battistoni / John Fiore; Π: Lorenzo Fioroni
Salome (Strauss) 24 Φεβ-2 ΜάρΔΟ: Stefan Blunier; Π: Claus Guth
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-23 ΜάρΔΟ: Alexander Vedernikov; Π: Götz Friedrich
Der Zwerg (Zemlinsky) 24 Μάρ-12 ΑπρΔΟ: Donald Runnicles; Π: Tobias Kratzer
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 5 Απρ-10 ΜάιΔΟ: Evan Rogister; Π: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Parsifal (Wagner) 14-21 ΑπρΔΟ: Donald Runnicles; Π: Philipp Stölzl
Oceane (Glanert) 28 Απρ-24 ΜάιΔΟ: Donald Runnicles; Π: Robert Carsen
Der fliegende Holländer (Wagner) 1-9 ΜάιΔΟ: Axel Kober; Π: Christian Spuck
Don Quichotte (Massenet) 30 Μάι-18 ΙούνΔΟ: Emmanuel Villaume; Π: Jakop Ahlbom
Delirio (Moultaka) 4-13 ΙούνΠ: Wolfgang Nägele
Otello (Verdi) 8-20 ΙούνΔΟ: Paolo Arrivabeni; Π: Andreas Kriegenburg
Manon Lescaut (Puccini) 9-15 ΙούνΔΟ: Simon Rattle; Π: Gilbert Deflo
Hamlet (concert) (Thomas,A) 24-29 ΙούνΔΟ: Yves Abel
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 10 Σεπτ-28 ΙανΔΟ: Jordan de Souza; Π: Suzanne Andrade, Esme Appleton
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 23 Σεπτ-4 ΝοέμΔΟ: Adam Benzwi; Π: Barrie Kosky
Die Bremer Stadtmusikanten (Sendil) 24 Σεπτ-26 ΔεκΔΟ: Ivo Hentschel; Π: Tobias Ribitzki
Die schöne Helena (Offenbach) 1 Οκτ-25 ΔεκΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Barrie Kosky
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 Οκτ-12 ΙούλΔΟ: Jordan de Souza; Π: Barrie Kosky
Satyagraha (Glass) 27 Οκτ-10 ΝοέμΔΟ: Jonathan Stockhammer; Π: Sidi Larbi Cherkaoui
Anatevka (Bock) 3 Δεκ-15 ΙούλΔΟ: Koen Schoots; Π: Barrie Kosky
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Δεκ-20 ΙανΔΟ: Ivo Hentschel / Jordan de Souza; Π: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Don Giovanni (Mozart) 6 Ιαν-9 ΜάρΔΟ: Anthony Bramall / Ivo Hentschel; Π: Herbert Fritsch
Die Gezeichneten (Schreker) 21 Ιαν-11 ΙούλΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Calixto Bieito
Schneewittchen und die 77 Zwerge (Kats-Chernin) 25 Ιαν-17 ΑπρΔΟ: Ivo Hentschel; Π: Christian von Götz
Die Perlen der Cleopatra (Straus) 31 Ιαν-30 ΜάρΔΟ: Adam Benzwi; Π: Barrie Kosky
Xerxes (Handel) 9 Φεβ-20 ΜάρΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Stefan Herheim
Blaubart (Offenbach) 17 Μάρ-13 ΙούλΔΟ: Clemens Flick; Π: Stefan Herheim
Blaubart (Offenbach) 23 Μάρ-13 ΙούλΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Stefan Herheim
Jewgeni Onegin (Tchaikovsky,P) 29 Μάρ-19 ΜάιΔΟ: Jordan de Souza; Π: Barrie Kosky
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Απρ-21 ΜάιΔΟ: Maurizio Barbacini; Π: Kirill Serebrennikov
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 13-28 ΑπρΔΟ: Ivo Hentschel; Π: Calixto Bieito
Semele (Handel) 12 Μάι-10 ΙούλΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Barrie Kosky
My Fair Lady (Loewe) 2 Ιούν-7 ΙούλΔΟ: Peter Christian Feigel; Π: Andreas Homoki
Die Nase (Shostakovich) 16 Ιούν-14 ΙούλΔΟ: Ainars Rubikis; Π: Barrie Kosky
Carmen (Bizet) 23 Ιούν-8 ΙούλΔΟ: Hendrik Vestmann; Π: Sebastian Baumgarten
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Σεπτ-4 ΝοέμΔΟ: Ainars Rubikis; Π: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Anatevka (Bock) 15 Σεπτ-7 ΦεβΔΟ: Koen Schoots; Π: Barrie Kosky
Die tote Stadt (Korngold) 30 Σεπτ-28 ΙούνΔΟ: Ainars Rubikis; Π: Robert Carsen
Blaubart (Offenbach) 3 Οκτ-9 ΔεκΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Stefan Herheim
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 13 Οκτ-16 ΔεκΔΟ: Ainars Rubikis; Π: Andreas Homoki
Der Zauberer von Oz (Valtinoni) 28 Οκτ-26 ΔεκΔΟ: Ivo Hentschel; Π: Felix Seiler
Cendrillon (Massenet) 2 Νοέμ-28 ΔεκΔΟ: Ainars Rubikis; Π: Damiano Michieletto
Candide (Bernstein) 24 Νοέμ-30 ΙούνΔΟ: Jordan de Souza; Π: Barrie Kosky
Die Perlen der Cleopatra (Straus) 6 Δεκ-20 ΙανΔΟ: Adam Benzwi; Π: Barrie Kosky
Viktoria und ihr Husar (concert) (Abraham) 23-30 ΔεκΔΟ: Stefan Soltesz
My Fair Lady (Loewe) 5 Ιαν-1 ΜάιΔΟ: Peter Christian Feigel; Π: Andreas Homoki
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 13 Ιαν-31 ΜάρΔΟ: Adam Benzwi; Π: Barrie Kosky
La bohème (Puccini) 27 Ιαν-29 ΙούνΔΟ: Jordan de Souza; Π: Barrie Kosky
West Side Story (Bernstein) 10 Φεβ-18 ΜάιΔΟ: Koen Schoots; Π: Barrie Kosky, Otto Pichler
Poro (Handel) 16 Μάρ-25 ΙούνΔΟ: Jörg Halubek; Π: Harry Kupfer
Ball im Savoy (Abraham) 21 Μάρ-16 ΙούνΔΟ: Adam Benzwi; Π: Barrie Kosky
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 10 Απρ-11 ΙούνΔΟ: Gabriel Feltz; Π: Suzanne Andrade, Esme Appleton
M - Eine Stadt sucht einen Mörder (Eggert) 5 Μάι-26 Ιούν
Der Jahrmarkt von Sorotschinzi (Musorgsky) 9 Μάι-12 ΙούνΔΟ: Jordan de Souza; Π: Barrie Kosky
Roxy und ihr Wunderteam (Abraham) 31 Μάι-27 ΙούνΔΟ: Kai Tietje; Π: Stefan Huber
Der Rosenkavalier (Strauss) 8-23 ΙούνΔΟ: Henrik Nánási; Π: Andreas Homoki
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
Giovanna d'Arco (Verdi) 5 ΜάρΔΟ: Felix Krieger; Π: Thilo Reinhardt
Ein deutsches Requiem (Brahms) 31 ΜάρΔΟ: Michael Sanderling
Berlin, Staatsoper Unter den Linden  / 
Szenen aus Goethes Faust (Schumann) 3 Οκτ-17 ΔεκΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Jürgen Flimm
Rivale (Ronchetti) 8-22 ΟκτΔΟ: Max Renne; Π: Isabel Ostermann
Der unglaubliche Spotz (Svoboda,M) 24 Νοέμ-20 ΔεκΔΟ: Adrian Heger; Π: Marcin Lakomicki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-29 ΔεκΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Achim Freyer
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 9 Δεκ-14 ΙούλΔΟ: Diego Fasolis; Π: Eva-Maria Höckmayr
La bohème (Puccini) 22 Δεκ-17 ΙανΔΟ: Julien Salemkour; Π: Lindy Hume
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Δεκ-12 ΑπρΔΟ: Julien Salemkour / Daniel Cohen; Π: August Everding
Don Giovanni (Mozart) 7 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Alessandro De Marchi; Π: Claus Guth
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-19 ΙανΔΟ: Eun Sun Kim; Π: Hans Neuenfels
La traviata (Verdi) 28 Ιαν-3 ΙούνΔΟ: Massimo Zanetti / Domingo Hindoyan; Π: Dieter Dorn
Sommertag (Brass) 10 Φεβ-3 ΜάρΔΟ: Max Renne; Π: Eva-Maria Weiss
Tristan und Isolde (Wagner) 11 Φεβ-18 ΜάρΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Dmitri Tcherniakov
Salome (Strauss) 4-17 ΜάρΔΟ: Zubin Mehta / Thomas Guggeis; Π: Hans Neuenfels
Falstaff (Verdi) 25 Μάρ-1 ΑπρΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Mario Martone
Parsifal (Wagner) 30 Μάρ-2 ΑπρΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Dmitri Tcherniakov
The Turn of the Screw (Britten) 8-22 ΑπρΔΟ: Daniel Cohen; Π: Claus Guth
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-28 ΑπρΔΟ: Victorien Vanoosten; Π: Wim Wenders
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Απρ-24 ΜάιΔΟ: Daniel Cohen; Π: Ruth Berghaus
King Arthur (Purcell) 6-21 ΜάιΔΟ: René Jacobs; Π: Sven-Eric Bechtolf, Julian Crouch
Pelléas et Mélisande (Debussy) 27 Μάι-14 ΙούνΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Ruth Berghaus
Tosca (Puccini) 2-16 ΙούνΔΟ: Simone Young; Π: Alvis Hermanis, Gudrun Hartmann
Macbeth (Verdi) 17 Ιούν-2 ΙούλΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Harry Kupfer
Orfeo ed Euridice (Gluck) 22 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Domingo Hindoyan; Π: Jürgen Flimm
Ti vedo, ti sento, mi perdo (Sciarrino) 7-15 ΙούλΔΟ: Maxime Pascal; Π: Jürgen Flimm
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 16 Σεπτ-14 ΟκτΔΟ: Simone Young; Π: Claus Guth
Der Freischütz (Weber) 22 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Marc Minkowski; Π: Michael Thalheimer
Medea (Cherubini) 7-28 ΟκτΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Andrea Breth
Usher (Van Parys) 12-30 ΟκτΔΟ: Marit Strindlund; Π: Philippe Quesne
Le nozze di Figaro (Mozart) 13-26 ΟκτΔΟ: Alessandro De Marchi; Π: Jürgen Flimm
Il trovatore (Verdi) 27 Οκτ-11 ΝοέμΔΟ: Eun Sun Kim; Π: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
L'orfeo (Monteverdi) 17-30 ΝοέμΔΟ: Leonardo García Alarcón; Π: Sasha Waltz
Hippolyte et Aricie (Rameau) 25 Νοέμ-8 ΔεκΔΟ: Sir Simon Rattle; Π: Aletta Collins
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 26 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Diego Fasolis; Π: Eva-Maria Höckmayr
Fidelio (Beethoven) 7-19 ΔεκΔΟ: Karl Heinz Steffens; Π: Harry Kupfer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 Δεκ-12 ΙανΔΟ: Christopher Moulds / Thomas Guggeis; Π: Achim Freyer
Falstaff (Verdi) 20 Δεκ-1 ΙανΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Mario Martone
Violetter Schnee (Furrer) 13-31 ΙανΔΟ: Matthias Pintscher; Π: Claus Guth
Kopernikus (Vivier) 18 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Errico Fresis; Π: Wouter Van Looy
Don Giovanni (Mozart) 20 Ιαν-12 ΦεβΔΟ: Lahav Shani; Π: Claus Guth
Elektra (Strauss) 27 Ιαν-24 ΦεβΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Patrice Chéreau
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1 Φεβ-8 ΜάιΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Ruth Berghaus
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Φεβ-16 ΜάρΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Yuval Sharon
Babylon (Widmann) 9-24 ΜάρΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Andreas Kriegenburg
Schneewittchen (Mitterer) 13 Μάρ-7 ΑπρΠ: Constanze Albert
La traviata (Verdi) 15-30 ΜάρΔΟ: Massimo Zanetti; Π: Dieter Dorn
Die Verlobung im Kloster (Prokofiev) 13-22 ΑπρΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Dmitri Tcherniakov
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 14-21 ΑπρΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Andrea Moses
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Απρ-1 ΜάιΔΟ: Thomas Guggeis; Π: August Everding
Tosca (Puccini) 3-12 ΜάιΔΟ: Domingo Hindoyan; Π: Alvis Hermanis
Macbeth (Verdi) 23-30 ΜάιΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Harry Kupfer
Pelléas et Mélisande (Debussy) 25 Μάι-7 ΙούνΔΟ: Maxime Pascal; Π: Ruth Berghaus
Rigoletto (Verdi) 2-29 ΙούνΔΟ: Andrés Orozco-Estrada; Π: Bartlett Sher
Tristan und Isolde (Wagner) 15-28 ΙούνΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Dmitri Tcherniakov
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Otello (Verdi) 7 Οκτ-25 ΜάρΔΟ: Alexander Kalajdzic; Π: Paul-Georg Dittrich
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Οκτ-2 ΦεβΔΟ: Alexander Kalajdzic / Gregor Rot; Π: Andrea Schwalbach
Werther (Massenet) 2 Δεκ-18 ΜάρΔΟ: Alexander Kalajdzic; Π: Alexander Charim
Benzin (Rezniček) 13 Ιαν-8 ΑπρΔΟ: Gregor Rot; Π: Cordula Däuper
Das Rheingold (Wagner) 3 Μάρ-6 ΜάιΔΟ: Alexander Kalajdzic; Π: Mizgin Bilmen
Anne und Zef (Krüs) 22 ΜάρΔΟ: Wilko Jordens; Π: Michael Britsch
Orlando paladino (Haydn) 27 Απρ-5 ΙούλΔΟ: Merijn van Driesten; Π: Julia Hölscher
Jakob Lenz (Rihm) 9 Ιούν-7 ΙούλΔΟ: Gregor Rot; Π: Nadja Loschky
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Penthesilea (Schoeck) 15 Οκτ-14 ΔεκΔΟ: Dirk Kaftan; Π: Peter Konwitschny
Carmen (Bizet) 5 Νοέμ-20 ΑπρΔΟ: Jacques Lacombe; Π: Carlos Wagner
Geisterritter (Reynolds) 3 Δεκ-4 ΜάρΔΟ: Daniel Mayr; Π: Erik Petersen
Madama Butterfly (Puccini) 8 Δεκ-31 ΜάρΔΟ: Stephan Zilias; Π: Mark Daniel Hirsch
Gianni Schicchi (Puccini) 1 Ιαν-18 ΦεβΔΟ: Jacques Lacombe; Π: Mark Daniel Hirsch
Il tabarro (Puccini) 1 Ιαν-18 ΦεβΔΟ: Jacques Lacombe; Π: Mark Daniel Hirsch
Le nozze di Figaro (Mozart) 28 Ιαν-30 ΙούνΔΟ: Dirk Kaftan / Stephan Zilias / Marcus Merkel / Hermes Helfricht; Π: Aron Stiehl
Echnaton (Glass) 11 Μάρ-28 ΙούνΔΟ: Stephan Zilias; Π: Laura Scozzi
La traviata (Verdi) 24 Μάρ-21 ΜάιΔΟ: Dirk Kaftan; Π: Andreas Homoki
Evita (Lloyd Webber) 11 Απρ-8 ΙούλΔΟ: Jürgen Grimm; Π: Gil Mehmert(original), Sandra Wissmann(revival)
I due Foscari (Verdi) 6 Μάι-12 ΙούλΔΟ: Will Humburg; Π: Philipp Kochheim
Turandot (Puccini) 27 Μάι-22 ΙούνΔΟ: Stephan Zilias; Π: Silviu Purcărete
Oberst Chabert (Waltershausen) 17 Ιούν-13 ΙούλΔΟ: Jacques Lacombe; Π: Roland Schwab
West Side Story (Bernstein) 1+ Σεπτ
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 ΟκτΠ: Josef Ernst Köpplinger
Cavalleria rusticana (Mascagni) 3 Νοέμ
Pagliacci (Leoncavallo) 3 Νοέμ
Iwein (Eggert) 5 Απρ
La forza del destino (Verdi) 3 Μάι
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 12 ΟκτΔΟ: Saessak Shin; Π: Winfried Schneider
Ritter Blaubart (Offenbach) 12-14 ΙανΔΟ: Ivo Hentschel; Π: Steffen Piontek
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 23-24 ΜάρΔΟ: Alexanders Merzyn; Π: Klaus Seiffert
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
Don Carlo (Verdi) 9 Σεπτ-2 ΦεβΔΟ: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; Π: Andrea Moses
Werther (Massenet) 22 Σεπτ-22 ΔεκΔΟ: Iván López Reynoso / Samuel Emanuel; Π: Benjamin Prins
Tosca (Puccini) 1 Οκτ-7 ΔεκΔΟ: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; Π: Roland Schwab
Rivale (Ronchetti) 29 Οκτ-27 ΙούνΔΟ: Max Renne; Π: Isabel Ostermann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Νοέμ-26 ΔεκΔΟ: Iván López Reynoso / Christopher Lichtenstein; Π: Brigitte Fassbaender
Europeras I and II (Cage) 25 Νοέμ-24 ΙούνΔΟ: Christopher Lichtenstein; Π: Isabel Ostermann
How to Kill Your Mother. Projekt Elektra (Salvatori) 26 Νοέμ-23 ΙανΔΟ: Samuel Emanuel; Π: Till Kleine-Möller
Die sieben Todsünden (Weill) 12 Ιαν-22 ΙούνΔΟ: Iván López Reynoso; Π: Aniara Amos
La porta della legge (Sciarrino) 12 Ιαν-22 ΙούνΔΟ: Alexis Agrafiotis / Iván López Reynoso; Π: Aniara Amos
La clemenza di Tito (Mozart) 17 Φεβ-11 ΜάιΔΟ: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; Π: Jürgen Flimm
Elektra (Strauss) 16 Μάρ-1 ΙούνΔΟ: Srboljub Dinić; Π: Adriana Altaras
Elektra (Strauss) 16 Μάρ-1 ΙούνΔΟ: Srboljub Dinić; Π: Adriana Altaras
La Voix humaine (Poulenc) 11 Απρ-3 ΙούνΔΟ: Günther Albers; Π: Isabel Ostermann
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 11 Απρ-3 ΙούνΔΟ: Günther Albers; Π: Isabel Ostermann
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 19-31 ΜάιΔΟ: Iván López Reynoso; Π: Neco Çelik
Bremen, Theater Bremen  / 
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 10 Σεπτ-21 ΑπρΔΟ: Yoel Gamzou / Valery Kirianov; Π: Armin Petras
Candide (Bernstein) 14 Οκτ-24 ΜάρΔΟ: Christopher Ward; Π: Marco Štorman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Οκτ-1 ΦεβΔΟ: Olof Boman / Hartmut Keil; Π: Michael Talke
Rusalka (Dvořák,A) 11 Νοέμ-18 ΜάρΔΟ: Hartmut Keil / Winston Dan Vogel / Killian Farrell; Π: Anna-Sophie Mahler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-26 ΔεκΔΟ: Israel Gursky; Π: Alexander Riemenschneider
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Δεκ-1 ΑπρΔΟ: Israel Gursky; Π: Chris Alexander
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 Ιαν-26 ΙούνΔΟ: Olof Boman / Israel Gursky; Π: Paul-Georg Dittrich
Wahlverwandtschaften (Kürstner) 24 Φεβ-26 ΜάιΔΟ: Clemens Heil; Π: Stephan Kimmig
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Μάρ-24 ΙούνΔΟ: Yoel Gamzou; Π: Felix Rothenhäusler
Carmen (Bizet) 13 Απρ-17 ΜάιΔΟ: Yoel Gamzou; Π: Anna-Sophie Mahler
Simplicius Simplicissimus (Hartmann) 28 Απρ-13 ΙούνΔΟ: Clemens Heil; Π: Tatjana Gürbaca
The Rake's Progress (Stravinsky) 27 Μάι-28 ΙούνΔΟ: Hartmut Keil; Π: Michael Talke
Fidelio (Beethoven) 16 Σεπτ-10 ΙανΔΟ: Yoel Gamzou; Π: Paul-Georg Dittrich
Un ballo in maschera (Verdi) 21 Οκτ-19 ΙανΔΟ: Marco Comin; Π: Michael Talke
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 1 Δεκ-21 ΜάρΔΟ: Hartmut Keil; Π: Alexander Riemenschneider
Lulu (Berg) 27 Ιαν-24 ΜάρΔΟ: Hartmut Keil; Π: Marco Štorman
L'étoile (Chabrier) 30 Μάρ-30 ΙούνΔΟ: Yoel Gamzou; Π: Tom Ryser
Die tote Stadt (Korngold) 12 Μάι-13 ΙούνΔΟ: Yoel Gamzou; Π: Armin Petras
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
Rigoletto (Verdi) 4 Νοέμ-9 ΔεκΔΟ: Marc Niemann; Π: Andrzej Woron
Fidelio (Beethoven) 25 Δεκ-10 ΜάρΔΟ: Marc Niemann; Π: Robert Lehmeier
Frau Luna (Lincke) 30 Ιαν-10 ΙούνΔΟ: Hartmut Brüsch; Π: Holger Seitz
Frau Luna (Lincke) 3+ ΦεβΔΟ: Hartmut Brüsch; Π: Holger Seitz
Der Konsul (Menotti) 17 Μάρ-27 ΜάιΔΟ: Marc Niemann; Π: Matthias Oldag
Der Liebestrank (Donizetti) 28 Απρ-20 ΙούνΔΟ: Ektoras Tartanis; Π: Ansgar Weigner
Der Untermieter (Tate) 2-21 ΙούνΔΟ: Ektoras Tartanis; Π: Sam Brown
Chemnitz, Theater Chemnitz  / 
Hochzeit mit Hindernissen (Morrison,G) 16 Σεπτ-19 ΜάιΔΟ: Jakob Brenner; Π: Stefan Huber
Chess (Andersson,BT) 29 Σεπτ-20 ΜάιΔΟ: Jakob Brenner; Π: Thomas Winter
Der Rosenkavalier (Strauss) 30 Σεπτ-19 ΙανΔΟ: Felix Bender; Π: Paul Esterházy
9. Sinfonie (concert) (Beethoven) 3 ΟκτΔΟ: Clemens Schuldt
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 6 Οκτ-1 ΜάρΔΟ: Felix Bender; Π: Helen Malkowsky
Emil und die Detektive (Schubring) 14 Οκτ-18 ΜάιΔΟ: Jakob Brenner; Π: Michael Schilhan
Turandot (Puccini) 22 Οκτ-28 ΔεκΔΟ: Felix Bender; Π: Hinrich Horstkotte
Non(n)sens (Goggin) 28 Οκτ-21 ΜάιΔΟ: Jakob Brenner; Π: Matthias Winter
Ein Maskenball (Verdi) 2 Δεκ-10 ΜάιΔΟ: Guillermo García Calvo / Stefan Politzka / Attilio Tomasello; Π: Arila Siegert
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-25 ΔεκΔΟ: Guillermo García Calvo / Felix Bender / Stefan Politzka; Π: Steffen Piontek
9. Sinfonie (Beethoven) 31 ΔεκΔΟ: Felix Bender
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 13 Ιαν-10 ΜάρΔΟ: Felix Bender; Π: Helen Malkowsky
Rinaldo (Handel) 20 Ιαν-9 ΜάιΔΟ: Felix Bender; Π: Kobie van Rensburg
Das Rheingold (Wagner) 3 Φεβ-28 ΑπρΔΟ: Guillermo García Calvo / Felix Bender; Π: Verena Stoiber
Tannhäuser (Wagner) 4 Μάρ-1 ΑπρΔΟ: Gerrit Prießnitz; Π: Michael Heinicke
Der Sängerkrieg der Heidehasen (Wilhelm) 23 Μάρ-26 ΜάιΔΟ: Jakob Brenner; Π: Jasna Žarić
Die Walküre (Wagner) 24 Μάρ-27 ΜάιΔΟ: Felix Bender / Guillermo García Calvo; Π: Monique Wagemakers
Parsifal (Wagner) 30 Μάρ-29 ΑπρΔΟ: Guillermo García Calvo; Π: John Dew
Don Pasquale (Donizetti) 12 Μάι-15 ΙούνΔΟ: Stefan Politzka; Π: Nils Braun
Die Fledermaus (Strauss,J) 2-16 ΙούνΔΟ: Guillermo García Calvo; Π: Johannes Pölzgutter
Siegfried (Wagner) 29 Σεπτ-8 ΙούνΔΟ: Felix Bender / Guillermo García Calvo; Π: Sabine Hartmannshenn
Amleto (Faccio) 3 Νοέμ-5 ΜάιΔΟ: Gerrit Prießnitz; Π: Olivier Tambosi
Götterdämmerung (Wagner) 1 Δεκ-10 ΙούνΔΟ: Guillermo García Calvo; Π: Elisabeth Stöppler
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Φεβ-28 ΜάιΔΟ: Jakob Brenner; Π: Michael Schilhan
Der Teufel auf Erden (Suppé) 27 Απρ-2 ΙούνΔΟ: Jakob Brenner; Π: Hinrich Horstkotte
Fidelio (Beethoven) 25 Μάι-23 ΙούνΔΟ: Guillermo García Calvo; Π: Robert Lehmeier
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 17 Σεπτ-18 ΙανΔΟ: Johannes Braun; Π: Susanne Lietzow
Tosca (Puccini) 30 Σεπτ-28 ΙανΔΟ: Roland Kluttig; Π: Hans Walter Richter
Das Land des Lächelns (Lehár) 2 Δεκ-1 ΑπρΔΟ: Johannes Braun; Π: Magdalena Fuchsberger
La Cenerentola (Rossini) 3 Φεβ-29 ΜάρΔΟ: Johannes Braun; Π: Tibor Torell
High Society (Porter) 24 Φεβ-8 ΙούλΔΟ: Roland Fister; Π: Matthias Straub
Pinocchio (Valtinoni) 10 Μάρ-6 ΜάιΔΟ: Paul Willot-Förster; Π: Erik Petersen
Rusalka (Dvořák,A) 22 Απρ-27 ΙούνΔΟ: Roland Kluttig; Π: Tobias Heyder
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 22 Ιούν-11 ΙούλΔΟ: Roland Kluttig; Π: Konstanze Lauterbach
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Sugar (Styne) 1 Σεπτ-1 ΙανΔΟ: Ivo Hentschel; Π: Klaus Seiffert
Turandot (Puccini) 23 Σεπτ-10 ΙούνΔΟ: Evan Christ; Π: Martin Schüler
Wozzeck (Berg) 1 Οκτ-5 ΝοέμΔΟ: Evan Christ; Π: Christiane Lutz
Ritter Blaubart (Offenbach) 16 Νοέμ-13 ΜάιΔΟ: Ivo Hentschel; Π: Steffen Piontek
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25-29 ΔεκΔΟ: Ivo Hentschel; Π: Martin Schüler
Sekretärinnen (Wittenbrink) 26 Ιαν-2 ΙούνΔΟ: Frank Bernard; Π: Thomas Weber-Schallauer
Don Carlo (Verdi) 4 Φεβ-14 ΑπρΔΟ: Evan Christ; Π: Martin Schüler
Don Giovanni (Mozart) 24 Φεβ-7 ΙούνΔΟ: Evan Christ; Π: Martin Schüler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 Μάρ-16 ΙούνΔΟ: Evan Christ; Π: Matthias Oldag
Macbeth (Verdi) 21 Απρ-26 ΙούνΔΟ: Evan Christ; Π: Martin Schüler
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 23 Ιούν-7 ΙούλΔΟ: Alexander Merzyn
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 2 Σεπτ-10 ΦεβΔΟ: Will Humburg / Michael Nündel; Π: Dietrich Hilsdorf
Tosca (Puccini) 17 Σεπτ-27 ΔεκΔΟ: Will Humburg; Π: Eva-Maria Höckmayr
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 29 Οκτ-8 ΑπρΔΟ: Rubén Dubrovsky / Michael Nündel / Karsten Januschke; Π: Emmanuelle Bastet
Schubert's Winterreise (Zender) 11 Νοέμ-13 ΙανΔΟ: Michael Nündel
Die Fledermaus (Strauss,J) 9 Δεκ-8 ΙούνΔΟ: Michael Nündel; Π: Nicole Claudia Weber
Simon Boccanegra (Verdi) 27 Ιαν-20 ΜάιΔΟ: Will Humburg; Π: Dirk Schmeding
Die Sache Makropulos (Janáček) 10 Μάρ-10 ΜάιΔΟ: Will Humburg; Π: Eva-Maria Höckmayr
Orango (Shostakovich) 13-14 ΜάιΔΟ: Will Humburg; Π: Ines Krome
Così fan tutte (Mozart) 19 Μάι-16 ΙούνΔΟ: Michael Nündel; Π: Dietrich Hilsdorf
Die Dreigroschenoper (Weill) 31 Μάι-20 ΙούνΔΟ: Michael Nündel; Π: Philip Tiedemann
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Otello (Verdi) 16 Σεπτ-24 ΜάρΔΟ: Markus L Frank; Π: Roman Hovenbitzer
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 Σεπτ-22 ΔεκΔΟ: Markus L Frank / Wolfgang Kluge; Π: Holger Potocki
A Santa Lucia (Tasca) 29 Σεπτ-22 ΔεκΔΟ: Markus L Frank / Wolfgang Kluge; Π: Holger Potocki
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 27 Οκτ-14 ΑπρΔΟ: Elisa Gogou; Π: Benjamin Prins
Lady Hamilton (Künneke) 26 Νοέμ-31 Δεκ
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 Δεκ-6 ΙανΔΟ: Wolfgang Kluge; Π: Johannes Weigand
Kiss me, Kate (Porter) 19 Ιαν-10 ΙούνΔΟ: Wolfgang Kluge; Π: Johannes Weigand
Die Dreigroschenoper (Weill) 2 Μάρ-1 ΙούνΔΟ: Markus L Frank; Π: Ezio Toffolutti
Manon Lescaut (Puccini) 5 Απρ-8 ΙούνΔΟ: Markus L Frank; Π: Katharina Thoma
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 27 Απρ-16 ΙούνΔΟ: Markus L Frank; Π: Hinrich Horstkotte
Fürst Igor (concert) (Borodin) 25 Μάι-2 ΙούνΔΟ: Elisa Gogou
Julius Cäsar in Ägypten (Handel) 8-23 ΙούνΔΟ: Markus L Frank; Π: Matthias Oldag
King Arthur (Purcell) 21 Σεπτ-12 ΜάιΔΟ: Elisa Gogou; Π: Mario Holetzeck
Der Freischütz (Weber) 26 Οκτ-22 ΙούνΔΟ: Markus L Frank; Π: Saskia Kuhlmann
Im weißen Rößl (Benatzky) 22 Φεβ-4 ΜάιΔΟ: Wolfgang Kluge; Π: Johannes Weigand
Katja und der Teufel (Dvořák,A) 25 Μάι-16 ΙούνΔΟ: Elisa Gogou; Π: Jakob Peters-Messer
Nabucco (concert) (Verdi) 27-30 ΙούνΔΟ: Elisa Gogou
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 Σεπτ-3 ΜάρΔΟ: Lutz Rademacher; Π: Kay Metzger
Elegie für junge Liebende (Henze) 4 Οκτ-25 ΝοέμΔΟ: Lutz Rademacher; Π: Kay Metzger
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 7 Οκτ-23 ΦεβΔΟ: György Mészáros; Π: Wolf Widder
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Οκτ-4 ΦεβΔΟ: György Mészáros; Π: Guta G N Rau
Dracula (Wildhorn) 1 Δεκ-14 ΙούνΔΟ: Mathias Mönius; Π: Lars Helmer
Powder her face (Adès) 9 Φεβ-7 ΑπρΔΟ: Lutz Rademacher; Π: Christian Poewe
Tosca (Puccini) 13 Απρ-22 ΙούνΔΟ: Lutz Rademacher; Π: Ernö Weil
Così fan tutte (Mozart) 1-8 ΙούνΔΟ: György Mészáros; Π: Holger Potocki
Faust (Gounod) 7 Σεπτ
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 26+ Οκτ
Martha (Flotow) 7+ Δεκ
The Addams Family (Lippa) 15+ Φεβ
Luisa Miller (Verdi) 5+ Απρ
Dortmund, Theater Dortmund  / 
Arabella (Strauss) 24 Σεπτ-26 ΝοέμΔΟ: Gabriel Feltz / Motonori Kobayashi; Π: Jens Daniel Herzog
La traviata (Verdi) 6 Οκτ-28 ΔεκΔΟ: Motonori Kobayashi / Ingo Martin Stadtmüller; Π: Tina Lanik
Wunderland (Schreier) 22 Οκτ-6 ΜάρΔΟ: Ingo Martin Stadtmüller; Π: Ilaria Lanzino
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 2 Δεκ-28 ΙανΔΟ: Gabriel Feltz / Philipp Armbruster; Π: Tina Lanik
Frau Luna (Lincke) 13 Ιαν-30 ΜάιΔΟ: Philipp Armbruster / Ingo Martin Stadtmüller; Π: Erik Petersen
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Ιαν-8 ΙούνΔΟ: Gabriel Feltz / Motonori Kobayashi; Π: Stefan Huber
Nabucco (Verdi) 10 Μάρ-10 ΙούνΔΟ: Motonori Kobayashi; Π: Jens Daniel Herzog
Die Schneekönigin (Lange) 8 Απρ-3 ΙούνΔΟ: Ingo Martin Stadtmüller; Π: Johannes Schmid
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 9 Σεπτ-28 ΔεκΔΟ: Andreas Schüller; Π: Arne Böge
Wonderful Town (Bernstein) 13 Σεπτ-15 ΑπρΔΟ: Peter Christian Feigel; Π: Matthias Davids
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 23 Σεπτ-16 ΜάιΔΟ: Andreas Schüller / Christian Garbosnik; Π: Axel Köhler
Die lustige Witwe (Lehár) 30 Σεπτ-31 ΔεκΔΟ: Andreas Schüller; Π: Sebastian Ritschel
Im weißen Rößl (Benatzky) 3 Νοέμ-14 ΙανΔΟ: Christian Garbosnik; Π: Winfried Schneider
Das Märchen vom Zaren Saltan (Rimsky-Korsakov) 18 Νοέμ-9 ΦεβΔΟ: Andreas Schüller; Π: Arne Böge
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2-23 ΔεκΔΟ: Andreas Schüller; Π: Jasmin Solfaghari
Frau Luna (Lincke) 27 Ιαν-6 ΙούλΔΟ: Andreas Schüller / Yura Yang; Π: Andy Hallwaxx
Candide (Bernstein) 3 Μάρ-8 ΙούλΔΟ: Andreas Schüller; Π: Winfried Schneider
María de Buenos Aires (Piazzolla) 21 Μάρ-27 Μάι
María de Buenos Aires (Piazzolla) 28 Μάρ-19 ΜάιΔΟ: Peter Christian Feigel; Π: Radek Stopka
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Απρ-17 ΙούνΔΟ: Andreas Schüller; Π: Peter Kube
Die Dreigroschenoper (Weill) 27 Απρ-13 ΙούλΔΟ: Christian Garbosnik; Π: Sebastian Ritschel
Ein Käfig voller Narren (Herman) 9 Μάι-10 ΙούνΔΟ: Christian Garbosnik; Π: Andreas Gergen
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 30 Ιούν-15 ΙούλΔΟ: Peter Christian Feigel; Π: Axel Köhler
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 Σεπτ-30 ΝοέμΔΟ: Christian Garbosnik; Π: Winfried Schneider
Die Dreigroschenoper (Weill) 15 Σεπτ-5 ΦεβΔΟ: Christian Garbosnik; Π: Sebastian Ritschel
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 29 Σεπτ-7 ΑπρΔΟ: Peter Christian Feigel; Π: Axel Köhler
Candide (Bernstein) 5 Οκτ-15 ΙανΔΟ: Andreas Schüller; Π: Winfried Schneider
Die schöne Galathée (Suppé) 27 Οκτ-30 ΙούνΔΟ: Andreas Schüller; Π: Axel Köhler
Gianni Schicchi (Puccini) 27 Οκτ-30 ΙούνΔΟ: Andreas Schüller; Π: Axel Köhler
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Νοέμ-27 Μάρ
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-23 ΔεκΔΟ: Andreas Schüller; Π: Jasmin Solfaghari
My Fair Lady (Loewe) 26 Ιαν-10 ΙούλΔΟ: Christian Garbosnik; Π: Sebastian Ritschel
Frau Luna (Lincke) 9 Φεβ-3 ΙούλΔΟ: Andreas Schüller; Π: Andy Hallwaxx
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 9 Μάρ-22 ΜάιΔΟ: Andreas Schüller; Π: Axel Köhler
María de Buenos Aires (Piazzolla) 28 Μάρ-19 ΜάιΔΟ: Peter Christian Feigel; Π: Radek Stopka
Der Mann mit dem Lachen (Nimsgern) 27 Απρ-11 ΙούνΔΟ: Peter Christian Feigel; Π: Andreas Gergen
Die lustige Witwe (Lehár) 18 Μάι-6 ΙούλΔΟ: Christian Garbosnik; Π: Sebastian Ritschel
Ein Hauch von Venus (Weill) 22 Ιούν-14 ΙούλΔΟ: Peter Christian Feigel; Π: Matthias Davids
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
La traviata (Verdi) 26 Αύγ-12 ΟκτΔΟ: Ivan Repušić / Domingo Hindoyan; Π: Andreas Homoki
La bohème (Puccini) 27 Αύγ-16 ΙούνΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Christine Mielitz
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Αύγ-27 ΜάιΔΟ: Moritz Gnann / Stefan Klingele / Christoph Gedschold; Π: Achim Freyer
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 6-23 ΣεπτΔΟ: Frédéric Chaslin; Π: Johannes Erath
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22 Σεπτ-2 ΑπρΔΟ: Alessandro De Marchi / Jonathan Darlington; Π: Grischa Asagaroff
Trouble in Tahiti (Bernstein) 30 Σεπτ-14 ΟκτΔΟ: Franz Brochhagen; Π: Manfred Weiss
Carmen (Bizet) 2 Οκτ-7 ΙούλΔΟ: Antonino Fogliani / Alejo Pérez / Daniele Callegari; Π: Axel Köhler
Les Troyens (Berlioz) 3 Οκτ-3 ΝοέμΔΟ: John Fiore; Π: Lydia Steier
Salome (Strauss) 4-17 ΟκτΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Michael Schulz
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 20 Οκτ-13 ΝοέμΔΟ: Christopher Moulds; Π: Michiel Dijkema
Schneewitte (Joneleit) 25 Οκτ-19 ΝοέμΔΟ: Clemens Jüngling; Π: Andrea Kramer
Götterdämmerung (Wagner) 29 Οκτ-4 ΦεβΔΟ: Christian Thielemann; Π: Willy Decker
Rigoletto (Verdi) 12 Νοέμ-8 ΙούνΔΟ: Lorenzo Viotti / Eun Sun Kim / Francesco Lanzillotta; Π: Nikolaus Lehnhoff
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 Νοέμ-6 ΑπρΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Dietrich Hilsdorf
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 2-13 ΔεκΔΟ: Johannes Wulff-Woesten; Π: Christiane Lutz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-26 ΔεκΔΟ: Moritz Gnann; Π: Katharina Thalbach
Die tote Stadt (Korngold) 16 Δεκ-2 ΦεβΔΟ: Jeffrey Tate; Π: David Bösch
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 19-27 ΔεκΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Markus Bothe
Die Fledermaus (Strauss,J) 1-12 ΙανΔΟ: Marius Stieghorst; Π: Günter Krämer
Das Rheingold (Wagner) 13-29 ΙανΔΟ: Christian Thielemann; Π: Willy Decker
Die Walküre (Wagner) 14-30 ΙανΔΟ: Christian Thielemann; Π: Willy Decker
Siegfried (Wagner) 18 Ιαν-1 ΦεβΔΟ: Christian Thielemann; Π: Willy Decker
Der Freischütz (Weber) 10 Φεβ-5 ΜάρΔΟ: Alexander Soddy / Christoph Gedschold; Π: Axel Köhler
Der fliegende Holländer (Wagner) 11 Φεβ-2 ΙούλΔΟ: Asher Fisch; Π: Florentine Klepper
Otello (Verdi) 3 Μάρ-30 ΑπρΔΟ: Stefano Ranzani / Daniele Callegari; Π: Vincent Boussard
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 Μάρ-1 ΑπρΔΟ: Antonello Allemandi; Π: Michael Schulz
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 Μάρ-19 ΙούνΔΟ: Ido Arad; Π: Johannes Erath
Tosca (Puccini) 22 Απρ-3 ΜάιΔΟ: Christian Thielemann; Π: Johannes Schaaf
La forza del destino (Verdi) 28 Απρ-19 ΜάιΔΟ: Mark Wigglesworth; Π: Keith Warner
Fidelio (Beethoven) 4-17 ΜάιΔΟ: Adam Fischer; Π: Christine Mielitz
Das Rätsel der gestohlenen Stimmen (Wulff-Woesten) 13-23 ΜάιΔΟ: Johannes Wulff-Woesten; Π: Tom Quaas
Alles Schwindel (Spoliansky) 9-20 ΙούνΔΟ: Max Renne; Π: Malte C Lachmann
Don Giovanni (Mozart) 17-23 ΙούνΔΟ: Jonathan Darlington; Π: Andreas Kriegenburg
Il prigioniero (Dallapiccola) 30 Ιούν-11 ΙούλΔΟ: NN; Π: Elisabeth Stöppler
Oedipus rex (Stravinsky) 30 Ιούν-11 ΙούλΔΟ: Erik Nielsen; Π: Elisabeth Stöppler
La forza del destino (Verdi) 31 Αύγ-14 ΣεπτΔΟ: Mark Wigglesworth; Π: Keith Warner
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Σεπτ-4 ΜάρΔΟ: Kristiina Poska; Π: Johannes Erath
Rigoletto (Verdi) 2-7 ΣεπτΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Nikolaus Lehnhoff
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4 Σεπτ-17 ΝοέμΔΟ: Christopher Moulds; Π: Michiel Dijkema
Fidelio (Beethoven) 15 Σεπτ-12 ΟκτΔΟ: Jonathan Darlington; Π: Christine Mielitz
Moses und Aron (Schoenberg,A) 29 Σεπτ-15 ΟκτΔΟ: Alan Gilbert; Π: Calixto Bieito
Carmen (Bizet) 1 Οκτ-8 ΙούνΔΟ: Antonino Fogliani; Π: Axel Köhler
Satyricon (Maderna) 13-20 ΟκτΔΟ: Pietro Borgonovo; Π: Georg Schmiedleitner
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Οκτ-6 ΙούνΔΟ: Nikolaj Znaider / Felix Krieger / Christoph Gedschold / Moritz Gnann; Π: Achim Freyer
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 27 Οκτ-7 ΝοέμΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Dietrich Hilsdorf
Das Rätsel der gestohlenen Stimmen (Wulff-Woesten) 27 Οκτ-7 ΝοέμΔΟ: Johannes Wulff-Woesten; Π: Tom Quaas
Pelléas et Mélisande (Debussy) 9 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Mikko Franck; Π: Alex Ollé
La traviata (Verdi) 23 Νοέμ-19 ΙανΔΟ: Giampaolo Bisanti / Stefano Ranzani; Π: Andreas Homoki
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-14 ΔεκΔΟ: Christian Thielemann; Π: David Hermann
Arabella (Strauss) 7-13 ΔεκΔΟ: Asher Fisch; Π: Florentine Klepper
Häuptling Abendwind (Offenbach) 14 Δεκ-26 ΙανΔΟ: Thomas Leo Cadenbach; Π: Manfred Weiss
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-26 ΔεκΔΟ: Asher Fisch; Π: Katharina Thalbach
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 20 Δεκ-20 ΙανΔΟ: Ekkehard Klemm; Π: Manfred Weiss
Cabaret (Kander) 21 Δεκ-8 ΙανΔΟ: Max Renne; Π: Manfred Weiss
La bohème (Puccini) 27 Δεκ-12 ΙούλΔΟ: Daniele Callegari; Π: Christine Mielitz
Der fliegende Holländer (Wagner) 11 Ιαν-1 ΜάρΔΟ: Christian Thielemann / John Fiore; Π: Florentine Klepper
Die lustige Witwe (Lehár) 18 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Jérôme Savary
Tannhäuser (Wagner) 17 Φεβ-10 ΜάρΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Peter Konwitschny
Die verkaufte Braut (Smetana) 8 Μάρ-2 ΜάιΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Mariame Clément
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 Μάρ-20 ΑπρΔΟ: Alessandro De Marchi; Π: Grischa Asagaroff
Tosca (Puccini) 14 Μάρ-7 ΙούνΔΟ: Ivan Repušić; Π: Johannes Schaaf
Trouble in Tahiti (Bernstein) 15-24 ΜάρΔΟ: Franz Brochhagen; Π: Manfred Weiss
Platée (Rameau) 6-29 ΑπρΔΟ: Paul Agnew; Π: Rolando Villazón
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 13-21 ΑπρΔΟ: Alessandro De Marchi; Π: Jens Daniel Herzog
4.48 Psychosis (Venables) 26 Απρ-10 ΜάιΔΟ: Max Renne; Π: Isabel Ostermann
Der Rosenkavalier (Strauss) 27 Απρ-5 ΜάιΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Uwe Eric Laufenberg
Don Giovanni (Mozart) 22 Μάι-20 ΙούνΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Andreas Kriegenburg
Nabucco (Verdi) 25 Μάι-21 ΙούνΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: David Bösch
Die tote Stadt (Korngold) 31 Μάι-4 ΙούνΔΟ: Dmitri Jurowski; Π: David Bösch
Les Huguenots (Meyerbeer) 29 Ιούν-13 ΙούλΔΟ: Alexander Vedernikov; Π: Peter Konwitschny
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
La Cenerentola (Rossini) 17 Σεπτ-15 ΑπρΔΟ: Antonino Fogliani; Π: Jean-Pierre Ponnelle
Turandot (Puccini) 23 Σεπτ-1 ΟκτΔΟ: Aziz Shokhakimov; Π: Huan-Hsiung Li
Gullivers Reise (Resch) 3 Οκτ-11 ΙούλΔΟ: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; Π: Marcelo Diaz
Die Zauberflöte (Mozart) 4 Οκτ-17 ΙούνΔΟ: Axel Kober / Christoph Stöcker; Π: Suzanne Andrade / Barrie Kosky
Suor Angelica (Puccini) 5 Οκτ-8 ΝοέμΔΟ: Axel Kober; Π: Dietrich Hilsdorf
Il tabarro (Puccini) 5 Οκτ-8 ΝοέμΔΟ: Axel Kober; Π: Dietrich Hilsdorf
Gianni Schicchi (Puccini) 5 Οκτ-8 ΝοέμΔΟ: Axel Kober; Π: Dietrich Hilsdorf
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14 Οκτ-12 ΙούνΔΟ: Johannes Wildner / Antonino Fogliani; Π: András Fricsay
Wozzeck (Berg) 20 Οκτ-26 ΝοέμΔΟ: Axel Kober; Π: Stefan Herheim
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 28 Οκτ-10 ΔεκΔΟ: Antonino Fogliani / Wen-Pin Chien; Π: Christof Loy
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 Οκτ-19 ΙούνΔΟ: David Crescenzi / Stefan Klingele; Π: Michael Hampe
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 Οκτ-18 ΙανΔΟ: David Crescenzi / Antonino Fogliani; Π: Christof Loy
Das Rheingold (Wagner) 4 Νοέμ-13 ΙούνΔΟ: Axel Kober; Π: Dietrich Hilsdorf
Madama Butterfly (Puccini) 18 Νοέμ-13 ΙούλΔΟ: David Crescenzi / Antonino Fogliani / Aziz Shokhakimov; Π: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Νοέμ-14 ΙανΔΟ: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut / Wen-Pin Chien / Axel Kober; Π: Esther Mertel, Andreas Meyer-Hanno
Maria Stuarda (Donizetti) 15 Δεκ-16 ΙούνΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Guy Joosten
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 19 Δεκ-11 ΦεβΔΟ: Patrick Francis Chestnut / Lukas Beikircher; Π: Jens Daniel Herzog
Tosca (Puccini) 30 Δεκ-9 ΙανΔΟ: Wen-Pin Chien / Aziz Shokhakimov; Π: Dietrich Hilsdorf
Don Pasquale (Donizetti) 3 Ιαν-1 ΙούλΔΟ: Wen-Pin Chien / Jesse Wong / Jonathan Brandani; Π: Rolando Villazón
Un ballo in maschera (Verdi) 7-21 ΙανΔΟ: Lukas Beikircher / Aziz Shokhakimov; Π: Stein Winge
Madama Butterfly (Puccini) 20-30 ΙανΔΟ: David Crescenzi / Antonino Fogliani / Aziz Shokhakimov; Π: Joan Anton Rechi
Die Walküre (Wagner) 28 Ιαν-31 ΜάρΔΟ: Axel Kober; Π: Dietrich Hilsdorf
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 4 Φεβ-3 ΙούλΔΟ: Jesse Wong; Π: Philipp Westerbarkei
Aida (Verdi) 17 Φεβ-22 ΙούνΔΟ: Wen-Pin Chien; Π: Philipp Himmelmann
Don Pasquale (Donizetti) 22 Φεβ-2 ΙούνΔΟ: Jonathan Brandani / David Crescenzi / Jesse Wong; Π: Rolando Villazón
Rigoletto (Verdi) 23 Φεβ-31 ΜάιΔΟ: Lukas Beikircher; Π: David Hermann
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 9 Μάρ-21 ΜάιΔΟ: Marc Piollet; Π: Suzanne Andrade, Esme Appleton
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 10 Μάρ-9 ΜάιΔΟ: Lukas Beikircher / Stefan Klingele; Π: Dietrich Hilsdorf
Gold! (Evers) 1-25 Απρ
Siegfried (Wagner) 7 Απρ-10 ΜάιΔΟ: Axel Kober; Π: Dietrich Hilsdorf
Pagliacci (Leoncavallo) 7-29 ΑπρΔΟ: Antonino Fogliani; Π: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 7-29 ΑπρΔΟ: Antonino Fogliani; Π: Christof Loy
Pygmalion (Donizetti) 22 Απρ-20 ΜάιΔΟ: Ville Enckelmann; Π: Volker Böhm
Ariadne (Martinů) 22 Απρ-20 ΜάιΔΟ: Jesse Wong; Π: Kinga Szilágyi
Peter Grimes (Britten) 6-8 ΜάιΔΟ: Wen-Pin Chien; Π: Immo Karaman
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 Μάι-23 ΙούνΔΟ: Axel Kober; Π: Otto Schenk
Die Walküre (Wagner) 31 Μάι-24 ΙούνΔΟ: Axel Kober; Π: Dietrich Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 14 Ιούν-4 ΙούλΔΟ: Aziz Shokhakimov; Π: Adolf Dresen
La traviata (Verdi) 14 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Antonino Fogliani; Π: Andreas Homoki
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Σεπτ-23 ΜάιΔΟ: Axel Kober; Π: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Arabella (Strauss) 21 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Axel Kober; Π: Tatjana Gürbaca
Die Schneekönigin (Lange) 21 Σεπτ-9 ΔεκΔΟ: Ville Enckelmann; Π: Johannes Schmid
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 Σεπτ-18 ΔεκΔΟ: Axel Kober; Π: Michael Hampe
Tosca (Puccini) 29 Σεπτ-5 ΑπρΔΟ: David Crescenzi; Π: Dietrich Hilsdorf
Rigoletto (Verdi) 30 Σεπτ-21 ΟκτΔΟ: Lukas Beikircher
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 13 Οκτ-14 ΝοέμΔΟ: Stefan Klingele; Π: András Fricsay
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 13 Οκτ-14 ΝοέμΔΟ: Lukas Beikircher / Marc Piollet; Π: Suzanne Andrade, Esme Appleton
Götterdämmerung (Wagner) 27 Οκτ-23 ΙούνΔΟ: Axel Kober; Π: Dietrich Hilsdorf
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 27 Οκτ-13 ΝοέμΔΟ: Ville Enckelmann
Cavalleria rusticana (Mascagni) 31 Οκτ-17 ΦεβΔΟ: David Crescenzi; Π: Christof Loy
Pagliacci (Leoncavallo) 31 Οκτ-17 ΔεκΔΟ: David Crescenzi; Π: Christof Loy
La Cenerentola (Rossini) 3 Νοέμ-7 ΜάρΔΟ: Antonino Fogliani; Π: Jean-Pierre Ponnelle
Otello (Verdi) 15 Νοέμ-12 ΔεκΔΟ: Antonino Fogliani; Π: Michael Thalheimer
Don Giovanni (Mozart) 17 Νοέμ-21 ΔεκΔΟ: Antonino Fogliani; Π: Karoline Gruber
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Νοέμ-29 ΔεκΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Andreas Meyer-Hanno(original), Esther Mertel(revival)
Die Fledermaus (Strauss,J) 8 Δεκ-20 ΙούνΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Axel Köhler
Maria Stuarda (Donizetti) 9 Δεκ-9 ΦεβΔΟ: Antonino Fogliani; Π: Guy Joosten
Xerxes (Handel) 17-31 ΙανΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Stefan Herheim
Don Pasquale (Donizetti) 18 Ιαν-3 ΦεβΔΟ: Antonino Fogliani; Π: Rolando Villazón
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 24 Ιαν-7 ΑπρΔΟ: Jesse Wong; Π: Philipp Westerbarkei
Siegfried (Wagner) 26 Ιαν-30 ΜάιΔΟ: Axel Kober; Π: Dietrich Hilsdorf
Ariadne auf Naxos (Strauss) 15 Φεβ-2 ΙούνΔΟ: Axel Kober; Π: Dietrich Hilsdorf
Schade, dass sie eine Hure war (Schreier) 16 Φεβ-17 ΜάρΔΟ: Lukas Beikircher; Π: David Hermann
Falstaff (Verdi) 24 Φεβ-3 ΑπρΔΟ: David Crescenzi; Π: Michael Hampe
Der feurige Engel (Prokofiev) 9-31 ΜάρΔΟ: Kimbo Ishii; Π: Immo Karaman
Roméo et Juliette (Gounod) 30 Μάρ-26 ΜάιΔΟ: David Crescenzi; Π: Philipp Westerbarkei
Madama Butterfly (Puccini) 21 Απρ-8 ΙούλΔΟ: Wen-Pin Chien; Π: Joan Anton Rechi
Don Carlo (Verdi) 10 Μάι-5 ΙούλΔΟ: Nicholas Carter; Π: Guy Joosten
Das Rheingold (Wagner) 23 ΜάιΔΟ: Axel Kober; Π: Dietrich Hilsdorf
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 25 Μάι-14 ΙούλΔΟ: Aziz Shokhakimov; Π: Lydia Steier
Geisterritter (Reynolds) 19 Ιούν-10 ΙούλΔΟ: Patrick Francis Chestnut; Π: Eric Petersen
Die Walküre (Wagner) 26 ΙούνΔΟ: Axel Kober; Π: Dietrich Hilsdorf
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 30 Νοέμ-11 ΦεβΔΟ: Mario Hartmuth; Π: Lars Wernecke
Così fan tutte (Mozart) 5 Μάι-8 ΙούνΔΟ: Mario Hartmuth; Π: Anthony Pilavachi
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Der Troubadour (Verdi) 10-27 ΑύγΔΟ: Samuel Bächli; Π: Jürgen R Weber
Pariser Leben (Offenbach) 2-14 ΣεπτΔΟ: Peter Leipold; Π: Samuel Bächli
Roméo et Juliette (Gounod) 17 Σεπτ-18 ΟκτΔΟ: Samuel Bächli; Π: Federico Grazzini
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Σεπτ-31 ΜάρΔΟ: Joana Mallwitz / Samuel Bächli; Π: Sandra Leupold
Orpheus und Eurydike (Gluck) 6 Οκτ-27 ΔεκΔΟ: Zoi Tsokanou; Π: Ester Ambrosino
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Οκτ-19 ΔεκΔΟ: Peter Leipold; Π: Lutz Schwarz
Medea (Cherubini) 11 Νοέμ-21 ΔεκΔΟ: Samuel Bächli; Π: Guy Montavon
Die lustige Witwe (Lehár) 16 Δεκ-23 ΜάρΔΟ: Joana Mallwitz / Chanmin Chung; Π: Axel Köhler
West Side Story (Bernstein) 5 Ιαν-21 ΦεβΔΟ: Chanmin Chung; Π: Pascale-Sabine Chevroton
La Calisto (Cavalli) 1 Μάρ-12 ΜάιΔΟ: Chanmin Chung; Π: Samuel Bächli
Der fliegende Holländer (Wagner) 17 Μάρ-20 ΜάιΔΟ: Xu Zhong / Chanmin Chung / Andrea Sanguineti; Π: Guy Montavon
Es liegt in der Luft (Spoliansky) 18 Απρ-17 ΜάιΔΟ: Ralph Neubert; Π: Fernando Blumenthal
Agnes von Hohenstaufen (Spontini) 1-10 ΙούνΔΟ: Zoi Tsokanou; Π: Marc Adam
Carmen (Bizet) 3-26 ΑύγΔΟ: Samuel Bächli / Chanmin Chung / Myron Michailidis; Π: Guy Montavon
Essen, Aalto-Musiktheater Essen  / 
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 Οκτ-18 ΙανΔΟ: Tomáš Netopil / Johannes Witt / Golo Berg; Π: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Rigoletto (Verdi) 21 Οκτ-19 ΝοέμΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Frank Hilbrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 Νοέμ-7 ΙανΔΟ: Friedrich Haider / Johannes Witt; Π: Marie-Helen Joël
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Νοέμ-9 ΔεκΔΟ: Friedrich Haider; Π: Ezio Toffolutti
Il trovatore (Verdi) 2 Δεκ-9 ΙούνΔΟ: Giacomo Sagripanti / Friedrich Haider / Matteo Beltrami; Π: Patrice Caurier, Moshe Leiser
La bohème (Puccini) 8 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Friedrich Haider; Π: Silviu Purcărete
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Δεκ-11 ΦεβΔΟ: Johannes Witt / Volker Perplies; Π: Gil Mehmert
Norma (Bellini) 19 Ιαν-2 ΜάρΔΟ: Friedrich Haider; Π: Tobias Hoheisel, Imogen Kogge
Turandot (Puccini) 2 Φεβ-1 ΑπρΔΟ: Ed Spanjaard; Π: Tilman Knabe
Hans Heiling (Marschner) 24 Φεβ-22 ΙούνΔΟ: Frank Beermann; Π: Andreas Baesler
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Jetske Mijnssen
Salome (Strauss) 31 Μάρ-1 ΙούλΔΟ: Tomáš Netopil / Georg Fritzsch; Π: Mariame Clément
Lohengrin (Wagner) 8 Απρ-6 ΜάιΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Tatjana Gürbaca
La traviata (Verdi) 21 Απρ-26 ΜάιΔΟ: Friedrich Haider; Π: Josef Ernst Köpplinger
Madama Butterfly (Puccini) 5 Μάι-24 ΙούνΔΟ: Giuseppe Finzi; Π: Tilman Knabe
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 3 Ιούν-13 ΙούλΔΟ: Johannes Witt; Π: Bruno Klimek
Die Walküre (Wagner) 30 Ιούν-8 ΙούλΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Dietrich Hilsdorf
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 14 Σεπτ-31 ΔεκΔΟ: Johannes Witt; Π: Bruno Klimek
Carmen (Bizet) 13 Οκτ-17 ΜάρΔΟ: Sébastien Rouland; Π: Lotte de Beer
Aida (Verdi) 20 Οκτ-17 ΝοέμΔΟ: Friedrich Haider; Π: Dietrich Hilsdorf
La bohème (Puccini) 2 Νοέμ-15 ΔεκΔΟ: Andrea Sanguineti; Π: Silviu Purcărete
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Νοέμ-21 ΑπρΔΟ: Friedrich Haider / Johannes Witt; Π: Ezio Toffolutti
Der Freischütz (Weber) 8 Δεκ-7 ΙούνΔΟ: Tomáš Netopil / Robert Jindra; Π: Tatjana Gürbaca
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Δεκ-6 ΙανΔΟ: Friedrich Haider; Π: Marie-Helen Joël
Salome (Strauss) 19 Ιαν-10 ΜάρΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Mariame Clément
Otello (Verdi) 2 Φεβ-28 ΙούνΔΟ: Matteo Beltrami; Π: Roland Schwab
Don Giovanni (Mozart) 9 Φεβ-28 ΑπρΔΟ: Christopher Moulds; Π: Stefan Herheim
Der Ring an einem Abend (Wagner) 24 Φεβ-5 ΙούλΔΟ: Robert Jindra; Π: Daniel Witzke
Medea (Reimann) 23 Μάρ-10 ΜάιΔΟ: Robert Jindra; Π: Kay Link
Luisa Miller (Verdi) 30 Μάρ-5 ΜάιΔΟ: Marco Comin; Π: Dietrich Hilsdorf
Tosca (Puccini) 13 Απρ-14 ΙούλΔΟ: Robert Jindra; Π: Christine Mielitz
Die Märchenwelt zur Kur bestellt (Feckler) 30 Απρ-19 ΙούνΔΟ: Heribert Feckler; Π: Marie-Helen Joël
Così fan tutte (Mozart) 1 Ιούν-13 ΙούλΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Stephen Lawless
Rusalka (Dvořák,A) 15 Ιούν-7 ΙούλΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Lotte de Beer
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 4 Νοέμ-15 ΙούνΔΟ: Peter Sommerer; Π: Peter Grisebach
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20 Ιαν-24 ΙούνΔΟ: Peter Sommerer; Π: Markus Hertel
Pagliacci (Leoncavallo) 20 Ιαν-24 ΙούνΔΟ: Peter Sommerer; Π: Markus Hertel
Madame Pompadour (Fall) 10 Μάρ-21 ΙούνΔΟ: Marc Niemann; Π: Arne Böge
Le Grand Macabre (Ligeti) 5 Μάι-29 ΙούνΔΟ: Peter Sommerer; Π: Markus Hertel
Petite Messe Solennelle (Rossini) 15 ΜάιΔΟ: Peter Sommerer
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 Αύγ-26 ΔεκΔΟ: Sebastian Weigle / Nikolai Petersen; Π: Christof Loy(original), Ute M Engelhardt(revival)
Il trovatore (Verdi) 10 Σεπτ-13 ΙανΔΟ: Jader Bignamini; Π: David Bösch
Vanessa (Barber) 15 Σεπτ-5 ΟκτΔΟ: Rasmus Baumann; Π: Katharina Thoma
Rinaldo (Handel) 16 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Simone Di Felice; Π: Ted Huffman
Peter Grimes (Britten) 8-27 ΟκτΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Keith Warner
Dido and Aeneas (Purcell) 13 Οκτ-4 ΝοέμΔΟ: Karsten Januschke; Π: Barrie Kosky
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 13 Οκτ-4 ΝοέμΔΟ: Karsten Januschke; Π: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 20 Οκτ-19 ΝοέμΔΟ: Sebastian Weigle / Nikolai Petersen; Π: Dorothea Kirschbaum
Die Entführung aus dem Serail für Kinder (Mozart) 23-30 Οκτ
Der Mieter (Herrmann,A) 12 Νοέμ-7 ΔεκΔΟ: Kazushi Ono / Karsten Januschke; Π: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 17 Νοέμ-1 ΙανΔΟ: Rory Macdonald / Nikolai Petersen; Π: Christof Loy
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 26 Νοέμ-16 ΔεκΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Jens Daniel Herzog
Werther (Massenet) 8 Δεκ-7 ΙανΔΟ: Lorenzo Viotti; Π: Willy Decker
Capriccio (Strauss) 14 Ιαν-18 ΦεβΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Brigitte Fassbaender
Iwan Sussanin (Glinka) 19-27 ΙανΔΟ: Justin Brown; Π: Harry Kupfer
Enrico (Trojahn) 21 Ιαν-4 ΦεβΔΟ: Roland Böer; Π: Tobias Heyder
Roberto Devereux (Donizetti) 2-4 ΦεβΔΟ: Giuliano Carella
Rigoletto (Verdi) 3 Φεβ-8 ΜάρΔΟ: Alexander Prior / Simone Di Felice; Π: Hendrik Müller
L'Africaine (Meyerbeer) 20 Φεβ-2 ΑπρΔΟ: Antonello Manacorda; Π: Tobias Kratzer
Il serpente di bronzo (Zelenka) 22 Φεβ-5 ΜάρΔΟ: Franck Ollu; Π: Corinna Tetzel
A Wintery Spring (Haddad) 22 Φεβ-5 ΜάρΔΟ: Franck Ollu; Π: Corinna Tetzel
Die Passagierin (Weinberg) 3-30 ΜάρΔΟ: Leo Hussain; Π: Anselm Weber
La Cenerentola (Rossini) 10 Μάρ-14 ΑπρΔΟ: Vlad Iftinca; Π: Keith Warner
Aus einem Totenhaus (Janáček) 1-29 ΑπρΔΟ: Tito Ceccherini; Π: David Hermann
Das Rheingold (Wagner) 13 Απρ-6 ΜάιΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Vera Nemirova
La sonnambula (Bellini) 20 Απρ-12 ΜάιΔΟ: Eun Sun Kim; Π: Tina Lanik
Die lustige Witwe (Lehár) 13 Μάι-25 ΙούνΔΟ: Joana Mallwitz; Π: Claus Guth
Billy Budd (Britten) 19 Μάι-9 ΙούνΔΟ: Erik Nielsen; Π: Richard Jones
Adriana Lecouvreur (Cilea) 26 Μάι-24 ΙούνΔΟ: Steven Sloane; Π: Vincent Boussard
Norma (Bellini) 10-27 ΙούνΔΟ: Antonino Fogliani; Π: Christof Loy
Otello (Verdi) 19 Αύγ-16 ΣεπτΔΟ: Henrik Nánási; Π: Johannes Erath
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Αύγ-25 ΔεκΔΟ: Simone Di Felice / Sebastian Weigle / Florian Erdl; Π: Alfred Kirchner
Tri Sestri (Eötvös) 9 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Dennis Russell Davies, Nikolai Petersen; Π: Dorothea Kirschbaum
Lost Highway (Neuwirth) 12-23 ΣεπτΔΟ: Karsten Januschke; Π: Yuval Sharon
Tosca (Puccini) 22 Σεπτ-20 ΟκτΔΟ: Lorenzo Viotti; Π: Andreas Kriegenburg
Rusalka (Dvořák,A) 28 Σεπτ-27 ΟκτΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Jim Lucassen
Capriccio (Strauss) 6 Οκτ-4 ΝοέμΔΟ: Lothar Koenigs; Π: Brigitte Fassbaender
Iolanta (Tchaikovsky,P) 28 Οκτ-1 ΔεκΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Lydia Steier
Oedipus rex (Stravinsky) 28 Οκτ-1 ΔεκΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Lydia Steier
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-30 ΝοέμΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Brigitte Fassbaender
Il corsaro (concert) (Verdi) 7-9 ΝοέμΔΟ: Francesco Lanzillotta
I puritani (Bellini) 2 Δεκ-18 ΙανΔΟ: Tito Ceccherini; Π: Vincent Boussard
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-30 ΔεκΔΟ: David Afkham; Π: Keith Warner
Die lustige Witwe (Lehár) 15 Δεκ-20 ΙανΔΟ: Hartmut Keil; Π: Claus Guth
Xerxes (Handel) 5 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Constantinos Carydis; Π: Tilmann Köhler
Rinaldo (Handel) 12-23 ΙανΔΟ: Simone Di Felice; Π: Ted Huffman
La forza del destino (Verdi) 27 Ιαν-26 ΜάιΔΟ: Jader Bignamini / Gaetano Soliman; Π: Tobias Kratzer
Daphne (Strauss) 1-20 ΦεβΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Claus Guth
Mina (Dierksen) 2-6 ΦεβΔΟ: Uwe Dierksen; Π: Ute M Engelhardt
Dalibor (Smetana) 24 Φεβ-30 ΜάρΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Florentine Klepper
Carmen (Bizet) 1 Μάρ-4 ΑπρΔΟ: Leo Hussain; Π: Barrie Kosky
Wozzeck (Berg) 9 Μάρ-12 ΑπρΔΟ: Gabriel Feltz; Π: Christof Loy
Der ferne Klang (Schreker) 31 Μάρ-11 ΜάιΔΟ: Sebastian Weigle / Florian Erdl; Π: Damiano Michieletto
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-22 ΑπρΔΟ: Lawrence Foster; Π: Guillaume Bernardi
Die Walküre (Wagner) 21 Απρ-8 ΜάιΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Vera Nemirova
Rodelinda (Handel) 12 Μάι-8 ΙούνΔΟ: Andrea Marcon; Π: Claus Guth
Król Roger (Szymanowski) 2-29 ΙούνΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Johannes Erath
Norma (Bellini) 7-28 ΙούνΠ: Christof Loy
The Medium (Menotti) 15-29 ΙούνΔΟ: Nikolai Petersen; Π: Hans Walter Richter
Satyricon (Maderna) 15-29 ΙούνΔΟ: Simone Di Felice; Π: Nelly Danker
La Damnation de Faust (Berlioz) 16-30 ΙούνΔΟ: Roland Böer; Π: Harry Kupfer
Freiberg, Mittelsächsisches Theater  / 
Anatevka (Bock) 8 Σεπτ-29 ΔεκΔΟ: Alexander Livenson; Π: Arila Siegert
Romeo und Julia (Bellini) 11-15 ΟκτΔΟ: Juheon Han; Π: Ralf-Peter Schulze
Die verkaufte Braut (Smetana) 11 Νοέμ-8 ΜάιΔΟ: Raoul Grüneis; Π: Judica Semler
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 25 Νοέμ-27 ΔεκΔΟ: Raoul Grüneis; Π: Ralf-Peter Schulze
Arabella (Strauss) 19 Ιαν-6 ΦεβΔΟ: Raoul Grüneis; Π: Judica Semler
Così fan tutte (Mozart) 28 Απρ-2 ΙούνΔΟ: Raoul Grüneis; Π: Judica Semler
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 17 Ιούν-22 Ιούλ
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 Οκτ-25 ΜάρΔΟ: Fabrice Bollon / Daniel Carter / Johannes Knapp; Π: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Love Life (Weill) 9 Δεκ-6 ΑπρΔΟ: James Holmes / Daniel Carter / Johannes Knapp; Π: Joan Anton Rechi
Katja Kabanowa (Janáček) 27 Ιαν-2 ΙούνΔΟ: Fabrice Bollon / Daniel Carter; Π: Tilman Knabe
Angels in America (Eötvös) 10 Μάρ-3 ΙούνΔΟ: Daniel Carter; Π: Ingo Kerkhof
La bohème (Puccini) 21 Απρ-20 ΙούλΔΟ: Daniel Carter / Johannes Knapp; Π: Frank Hilbrich
The Black Forest Chainsaw Opera (Günther,I) 5 Μάι-14 ΙούλΠ: Stef Lernous
Coraline (Turnage) 9 Ιούν-21 ΙούλΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Aletta Collins
Fuerth, Stadttheater Fürth  / 
Tosca (Puccini) 31 ΟκτΔΟ: Roland Kluttig; Π: Hans Walter Richter
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 27 ΙανΔΟ: Elisa Gogou; Π: Benjamin Prins
Jenůfa (Janáček) 22 ΜάρΔΟ: Martin Doubravský; Π: Linda Keprtová
Der Vogelhändler (Zeller,C) 15 ΜάιΔΟ: Miloš Formáček; Π: Rudolf Pfister
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 3-24 ΣεπτΔΟ: Giuliano Betta; Π: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Σεπτ-5 ΙανΔΟ: Yura Yang / Thomas Rimes; Π: Michiel Dijkema
Mathis der Maler (Hindemith) 28 Οκτ-30 ΔεκΔΟ: Rasmus Baumann / Alexander Binder; Π: Michael Schulz
Der Messias (Handel) 16-31 ΔεκΔΟ: Askan Geisler
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 23 ΔεκΔΟ: Heribert Feckler; Π: Michael Schulz
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 27 Ιαν-29 ΑπρΔΟ: Rasmus Baumann / Gabor Hontvári; Π: Ben Baur
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 9 Φεβ-7 ΙούλΔΟ: Thomas Rimes; Π: Rahel Thiel
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 31 Μάρ-31 ΜάιΔΟ: Stefan Malzew / Bernhard Stengel; Π: Dominique Horwitz
L'elisir d'amore (Donizetti) 5 Μάι-7 ΙούλΔΟ: Thomas Rimes / Yura Yang; Π: Michael Schulz
Nabucco (Verdi) 16 Ιούν-8 ΙούλΔΟ: Giuliano Betta; Π: Sonja Trebes
Gera, Theater und Philharmonie Thüringen  / 
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 24 Σεπτ-22 ΙούνΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Michael Wallner
Rigoletto (Verdi) 6 Οκτ-13 ΙανΔΟ: Laurent Wagner; Π: Kay Kuntze
Der Freischütz (Weber) 8-14 ΟκτΔΟ: Laurent Wagner; Π: Bruno Berger-Gorski
Don Pasquale (Donizetti) 20 Οκτ-28 ΙανΔΟ: Laurent Wagner; Π: Axel Köhler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 12 Νοέμ-8 ΔεκΔΟ: Takahiro Nagasaki; Π: Roland Schwab
Saul in Ein Dor (Tal) 19 Νοέμ-21 ΙανΔΟ: Laurent Wagner; Π: Michael Dissmeier
Die Jugend Abrahams (Gnessin) 19 Νοέμ-21 ΙανΔΟ: Laurent Wagner; Π: Michael Dissmeier
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 9 Φεβ-2 ΑπρΔΟ: Laurent Wagner; Π: Kobie van Rensburg
Weiße Rose (Zimmermann,U) 10 Φεβ-17 ΜάρΔΟ: Takahiro Nagasaki; Π: Juliane Stephan
Mazepa (Tchaikovsky,P) 11 Μάρ-15 ΑπρΔΟ: Laurent Wagner; Π: Kay Kuntze
Oedipe (Enescu) 13 Απρ-18 ΜάιΔΟ: Laurent Wagner; Π: Kay Kuntze
Die verkaufte Braut (Smetana) 27 Μάι-17 ΙούνΔΟ: Takahiro Nagasaki; Π: Kay Kuntze
Cabaret (Kander) 28+ ΣεπτΔΟ: Olav Kröger; Π: Lydia Bunk
Der Vogelhändler (Zeller,C) 30+ ΣεπτΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Bernhard Stengele
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 30+ ΝοέμΔΟ: Laurent Wagner; Π: Kay Kuntze
Die Passagierin (Weinberg) 8+ ΜάρΔΟ: Laurent Wagner; Π: Kay Kuntze
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 4+ Μάι
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Don Giovanni (Mozart) 16 Σεπτ-25 ΦεβΔΟ: Michael Hofstetter; Π: Wolfgang Hofmann
Häuptling Abendwind (Offenbach) 21 Σεπτ-18 ΦεβΔΟ: Wolfgang Wels; Π: Wolfgang Hofmann
Ein Herbstmanöver (Kálmán,E) 28 Οκτ-24 ΙούνΔΟ: Michael Hofstetter; Π: Balázs Kovalik
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16 Δεκ-26 ΜάιΔΟ: Michael Hofstetter; Π: Hans Hollmann
La forza del destino (Verdi) 3 Μάρ-7 ΑπρΔΟ: Michael Hofstetter
Schwanda der Dudelsackpfeifer (Weinberger) 24 Μάρ-29 ΙούνΔΟ: Jan Hoffmann; Π: Cathérine Miville
Goerlitz, Gerhart-Hauptmann-Theater  / 
Die Großherzogin von Gerolstein (Offenbach) 7 Οκτ-26 ΜάιΔΟ: Ulrich Kern; Π: Steffen Piontek
Der Konsul (Menotti) 18 Νοέμ-8 ΑπρΔΟ: Andrea Sanguineti / Ulrich Kern; Π: Dorotty Szalma
The Producers (Brooks) 30 ΔεκΔΟ: Albert Seidl; Π: Sebastian Ritschel
Frau Luna (Lincke) 12 Ιαν-4 ΜάρΔΟ: Albert Seidl; Π: Steffen Piontek
Tannhäuser (Wagner) 17 Μάρ-27 ΜάιΔΟ: Andrea Sanguineti / Ulrich Kern; Π: François De Carpentries
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Απρ-1 ΙούνΔΟ: Ulrich Kern; Π: Birgit Scherzer
Hagen, Theater Hagen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 10 Σεπτ-16 ΔεκΔΟ: Joseph Trafton; Π: Beverly Blankenship, Rebecca Blankenship
Tosca (Puccini) 28 Οκτ-11 ΜάρΔΟ: Joseph Trafton; Π: Roman Hovenbitzer
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 5 Νοέμ-9 ΙανΔΟ: Andrey Doynikov; Π: Corinna Jarosch
Frau Luna (Lincke) 2 Δεκ-20 ΜάιΔΟ: Rodrigo Tomillo; Π: Holger Potocki
Ritter Roland (Haydn) 3 Φεβ-3 ΙούνΔΟ: Joseph Trafton; Π: Dominik Wilgenbus
Aida (Verdi) 3 Μάρ-5 ΙούλΔΟ: Rodrigo Tomillo; Π: Thilo Borowczak
Das schlaue Füchslein (Janáček) 23 Μάρ-24 ΙούνΔΟ: Joseph Trafton; Π: Mascha Pörzgen
Everest (Talbot) 5 Μάι-1 ΙούλΔΟ: Joseph Trafton; Π: Johannes Erath
Kiss me, Kate (Porter) 16 Ιούν-8 ΙούλΔΟ: Steffen Müller-Gabriel; Π: Roland Hüve
Halle, Oper Halle  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 26-30 ΑύγΔΟ: Kay Stromberg; Π: Michael McCaffery
Der Freischütz (Weber) 27 Αύγ-1 ΟκτΔΟ: Josep Caballé Domenech / Michael Wendeberg; Π: Christian Schuller
Fidelio (Beethoven) 15 Σεπτ-5 ΙανΔΟ: Christopher Sprenger; Π: Florian Lutz
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 Σεπτ-14 ΟκτΔΟ: Josep Caballé Domenech / Christopher Sprenger; Π: Florian Lutz
Jephtha (Handel) 20 Οκτ-24 ΝοέμΔΟ: Christoph Spering; Π: Tatjana Gürbaca
Luther (Strasnoy) 22-23 ΟκτΔΟ: Michael Wendeberg; Π: Andreas Morell
Anna Bolena (concert) (Donizetti) 1-8 ΝοέμΔΟ: Michael Wendeberg
María de Buenos Aires (Piazzolla) 26 Νοέμ-12 ΙανΔΟ: Christopher Sprenger; Π: Daniel Bonilla-Torres
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-22 ΔεκΔΟ: Michael Wendeberg / Christopher Sprenger; Π: Matthias Hüstebeck
Aida (Verdi) 20 Ιαν-20 ΑπρΔΟ: Josep Caballé Domenech / Michael Wendeberg; Π: Michael von zur Mühlen
Die Dreigroschenoper (Weill) 18 Φεβ-17 ΙούνΔΟ: Michael Wendeberg / Kay Stromberg; Π: Henriette Hörnigk
Sweeney Todd (Sondheim) 11 Μάρ-24 ΙούνΔΟ: Josep Caballé Domenech; Π: Martin Miotk
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16 Μάρ-25 ΜάιΔΟ: Josep Caballé Domenech; Π: Ulrich Peters
Tosca (Puccini) 18 Μάρ-23 ΙούνΔΟ: Josep Caballé Domenech / Michael Wendeberg; Π: Jochen Biganzoli
Mein Staat als Freund und Geliebte (Kreidler) 27 Απρ-22 ΙούνΔΟ: Christopher Sprenger; Π: Johannes Kreidler
Così fan tutte (Mozart) 20-21 ΜάιΔΟ: Kay Stromberg; Π: Axel Köhler
Berenice (Handel) 25 Μάι-7 ΙούνΔΟ: Jörg Halubek; Π: Jochen Biganzoli
Jephta (Handel) 1-10 ΙούνΔΟ: Christoph Spering; Π: Tatjana Gürbaca
Jephtha (Handel) 1-10 ΙούνΔΟ: Christoph Spering; Π: Tatjana Gürbaca
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
La gazzetta (Rossini) 6 Οκτ-24 ΙούνΔΟ: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; Π: Alfonso Romero Mora
La rondine (Puccini) 15 Δεκ-26 ΜάιΔΟ: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; Π: Ini Gerath
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 9-18 ΦεβΔΟ: Ulrich Windfuhr
Orlando furioso (Vivaldi) 23 Φεβ-29 ΑπρΔΟ: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; Π: Andreas Franz
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
Parsifal (Wagner) 16 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Kent Nagano; Π: Achim Freyer, Sebastian Bauer
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22 Σεπτ-12 ΟκτΔΟ: Josep Caballé Domenech; Π: Giancarlo Del Monaco
Pagliacci (Leoncavallo) 22 Σεπτ-12 ΟκτΔΟ: Josep Caballé Domenech; Π: Giancarlo Del Monaco
Der Freischütz (Weber) 1-13 ΟκτΔΟ: Christof Perick / Christoph Gedschold; Π: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 6 Οκτ-22 ΜάρΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Johannes Erath
Simon Boccanegra (Verdi) 15 Οκτ-2 ΝοέμΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Claus Guth
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 29 Οκτ-11 ΝοέμΔΟ: Václav Luks; Π: Willy Decker(original), Jan Eßinger(revival)
Madama Butterfly (Puccini) 12 Νοέμ-16 ΜάρΔΟ: Kent Nagano / Carlo Rizzari; Π: Vincent Boussard
Isoldes Abendbrot (Marthaler) 18-26 ΝοέμΔΟ: Bendix Dethleffsen; Π: Christoph Marthaler
Wozzeck (Berg) 19 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Kent Nagano; Π: Peter Konwitschny
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Νοέμ-10 ΜάιΔΟ: Adrian Müller; Π: Jette Steckel
La bohème (Puccini) 2-19 ΔεκΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Guy Joosten
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 17-27 ΔεκΔΟ: Adrian Müller; Π: Peter Beauvais
Weihnachtsoratorium (Bach,JS) 20 Δεκ-1 ΙανΔΟ: Alessandro De Marchi
La Belle Hélène (Offenbach) 25 Δεκ-19 ΙανΔΟ: Nathan Brock; Π: Renaud Doucet
Die Walküre (Wagner) 7-20 ΙανΔΟ: Kent Nagano; Π: Claus Guth
Manon Lescaut (Puccini) 7 Ιαν-16 ΝοέμΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Philipp Himmelmann
Lulu (Berg) 27 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Kent Nagano; Π: Christoph Marthaler
Fidelio (Beethoven) 28 Ιαν-9 ΜάιΔΟ: Kent Nagano; Π: Georges Delnon
Stilles Meer (Hosokawa) 31 Ιαν-7 ΦεβΔΟ: Kent Nagano; Π: Oriza Hirata
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10-22 ΦεβΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Adolf Dresen
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 10-28 ΦεβΔΟ: Wolf Tobias Maximilian Müller; Π: Anja Krietsch
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11-17 ΦεβΔΟ: Carlo Rizzari; Π: Gilbert Deflo
Der fliegende Holländer (Wagner) 13 Φεβ-2 ΜάρΔΟ: Johannes Fritzsch; Π: Marco Arturo Marelli
Rigoletto (Verdi) 23 Φεβ-10 ΜάρΔΟ: Carlo Rizzari; Π: Andreas Homoki
Senza sangue (Eötvös) 25 Φεβ-9 ΜάρΔΟ: Peter Eötvös; Π: Dmitri Tcherniakov
Messa da Requiem (Verdi) 11-31 ΜάρΔΟ: Kevin John Edusei; Π: Calixto Bieito
Tosca (Puccini) 21 Μάρ-17 ΑπρΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Robert Carsen
Aida (Verdi) 25 Μάρ-14 ΑπρΔΟ: Renato Palumbo; Π: Guy Joosten
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 25 Μάρ-9 ΑπρΔΟ: Peter Eötvös; Π: Dmitri Tcherniakov
I.th.Ak.A. (Penderbayne) 6-19 ΑπρΔΟ: Barbara Kler; Π: Paul-Georg Dittrich
Faust (Gounod) 15-28 ΑπρΔΟ: Christopher Ward; Π: Andreas Homoki
Das Rheingold (Wagner) 18-29 ΜάιΔΟ: Christof Perick; Π: Claus Guth
Frankenstein (Dvorak,J) 20-27 ΜάιΔΟ: Johannes Harneit; Π: Philipp Stölzl, Philipp Krenn
Benjamin (Ruzicka) 3-16 ΙούνΔΟ: Peter Ruzicka; Π: Yona Kim
Otello (Verdi) 5-20 ΙούνΔΟ: Paolo Carignani; Π: Calixto Bieito
Le nozze di Figaro (Mozart) 14-21 ΙούνΔΟ: Nathan Brock; Π: Stefan Herheim
Miriways (Telemann) 29 Ιούν-7 ΙούλΔΟ: Volker Krafft; Π: Holger Liebig
Così fan tutte (Mozart) 8-29 ΣεπτΔΟ: Sébastien Rouland; Π: Herbert Fritsch
Luisa Miller (Verdi) 22 Σεπτ-11 ΟκτΔΟ: Alexander Joel; Π: Andreas Homoki
Alcina (Handel) 30 Σεπτ-9 ΟκτΔΟ: Riccardo Minasi; Π: Christof Loy
Die tote Stadt (Korngold) 2-13 ΟκτΔΟ: Roland Kluttig; Π: Karoline Gruber
Il turco in Italia (Rossini) 12-23 ΟκτΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Christof Loy
Benjamin (Ruzicka) 14-19 ΟκτΔΟ: Peter Ruzicka / Seitaro Ishikawa; Π: Yona Kim
Szenen aus Goethes Faust (Schumann) 28 Οκτ-17 ΝοέμΔΟ: Kent Nagano; Π: Achim Freyer, Eike Mann
Das Rheingold (Wagner) 30 Οκτ-4 ΝοέμΔΟ: Kent Nagano; Π: Claus Guth
Die Walküre (Wagner) 11-16 ΝοέμΔΟ: Kent Nagano; Π: Claus Guth
Manon Lescaut (Puccini) 13 Νοέμ-29 ΜάρΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Philipp Himmelmann
Siegfried (Wagner) 18-23 ΝοέμΔΟ: Kent Nagano; Π: Claus Guth
Götterdämmerung (Wagner) 25 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Kent Nagano; Π: Claus Guth
Tosca (Puccini) 28 Νοέμ-15 ΔεκΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1 Δεκ-30 ΜάρΔΟ: Carlo Rizzari / Diego Fasolis; Π: Gilbert Deflo
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Δεκ-4 ΙανΔΟ: Kent Nagano; Π: Jette Steckel
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 26 Δεκ-9 ΙανΔΟ: Kent Nagano; Π: Andreas Kriegenburg
Messa da Requiem (Verdi) 8-18 ΙανΔΟ: Paolo Arrivabeni; Π: Calixto Bieito
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 25 Ιαν-1 ΦεβΔΟ: Václav Luks; Π: Willy Decker, Jan Eßinger
Orphée et Eurydice (Gluck) 3 Φεβ-23 ΙούνΔΟ: Alessandro De Marchi; Π: John Neumeier
Carmen (Bizet) 7 Φεβ-16 ΑπρΔΟ: Lorenzo Viotti; Π: Jens Daniel Herzog
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 Φεβ-5 ΜάρΔΟ: Volker Krafft; Π: Stefan Herheim
Nabucco (Verdi) 10 Μάρ-4 ΑπρΔΟ: Paolo Carignani; Π: Kirill Serebrennikov
Rigoletto (Verdi) 12-15 ΜάρΔΟ: Carlo Rizzari; Π: Andreas Homoki
La traviata (Verdi) 14-19 ΜάρΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Johannes Erath
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Alexander Schulin
Lessons in Love and Violence (Benjamin,G) 7-20 ΑπρΔΟ: Kent Nagano; Π: Katie Mitchell
Fidelio (Beethoven) 9-24 ΑπρΔΟ: Kent Nagano; Π: Georges Delnon
Parsifal (Wagner) 19 Απρ-12 ΜάιΔΟ: Kent Nagano; Π: Achim Freyer, Sebastian Bauer
L'elisir d'amore (Donizetti) 23 Απρ-3 ΜάιΔΟ: Nicolas André; Π: Jean-Pierre Ponnelle
La fanciulla del West (Puccini) 7-19 ΜάιΔΟ: Josep Caballé Domenech; Π: Vincent Boussard
La Belle Hélène (Offenbach) 14-24 ΜάιΔΟ: Nathan Brock; Π: Renaud Doucet
Thérèse (Maintz) 18-22 ΜάιΔΟ: Nicolas André; Π: Georges Delnon
Don Carlos (Verdi) 26 Μάι-9 ΙούνΔΟ: Pier Giorgio Morandi; Π: Peter Konwitschny
Daphne (Strauss) 31 Μάι-12 ΙούνΔΟ: Michael Boder; Π: Christof Loy
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 5-13 ΙούνΔΟ: Nathan Brock; Π: Adolf Dresen
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21-29 ΙούνΔΟ: Rupert Burleigh; Π: Vera Nemirova, Sonja Nemirova
Hannover, Staatsoper Hannover  / 
Der Junge Lord (Henze) 2 Σεπτ-19 ΟκτΔΟ: Mark Rohde; Π: Bernd Mottl
La traviata (Verdi) 3 Σεπτ-12 ΙανΔΟ: Gregor Bühl; Π: Benedikt von Peter
Oh, wie schön ist Panama (Hanke) 14 Σεπτ-6 ΔεκΔΟ: Cameron Burns; Π: Tobias Ribitzki
L'elisir d'amore (Donizetti) 15 Σεπτ-14 ΦεβΔΟ: Daniel Klein / Cameron Burns; Π: Tobias Ribitzki
West Side Story (Bernstein) 29 Σεπτ-1 ΑπρΔΟ: Joseph Olefirowicz / Mark Rohde; Π: Matthias Davids
Der fliegende Holländer (Wagner) 30 Σεπτ-23 ΝοέμΔΟ: Ivan Repušić / Mark Rohde; Π: Bernd Mottl
Manon Lescaut (Puccini) 18 Οκτ-24 ΝοέμΔΟ: Valtteri Rauhalammi; Π: Olivier Tambosi
Wilhelm Tell (concert) (Rossini) 31 Οκτ-6 ΙανΔΟ: Alessandro De Marchi
Salome (Strauss) 18 Νοέμ-3 ΦεβΔΟ: Ivan Repušić; Π: Ingo Kerkhof
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2-30 ΔεκΔΟ: Marc Albrecht / Cameron Burns / Daniel Klein / Siegmund Weinmeister; Π: Steffen Tiggeler
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Ιαν-19 ΜάιΔΟ: Valtteri Rauhalammi; Π: Frank Hilbrich
Don Carlo (Verdi) 28 Ιαν-18 ΦεβΔΟ: Mark Rohde; Π: Christof Nel
Der Freischütz (Weber) 6 Μάρ-1 ΜάιΔΟ: Valtteri Rauhalammi; Π: Kay Voges
Candide (Bernstein) 14 Μάρ-27 ΑπρΔΟ: Cameron Burns; Π: Matthias Davids
Aida (Verdi) 14 Απρ-29 ΙούνΔΟ: Ivan Repušić; Π: Kay Voges
Die verkaufte Braut (Smetana) 6 Μάι-26 ΙούνΔΟ: Daniel Klein; Π: Martin G Berger
Dialoge der Karmeliterinnen (Poulenc) 2-28 ΙούνΔΟ: Valtteri Rauhalammi / Cameron Burns; Π: Dietrich Hilsdorf
Die Reise nach Reims (Rossini) 12-27 ΙούνΔΟ: Gregor Bühl; Π: Matthias Davids
Tristan und Isolde (Wagner) 16 Σεπτ-22 ΔεκΔΟ: Ivan Repušić; Π: Stephen Langridge
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Σεπτ-12 ΜάιΔΟ: Cameron Burns; Π: Frank Hilbrich
My Fair Lady (Loewe) 28 Σεπτ-6 ΝοέμΔΟ: Siegmund Weinmeister; Π: Bernd Mottl
Madama Butterfly (Puccini) 20 Οκτ-12 ΔεκΠ: Peter Brenner
Des Kaisers neue Kleider (Lofer) 26 Οκτ-6 ΙούνΔΟ: Cameron Burns; Π: Karsten Barthold
König Karotte (Offenbach) 4 Νοέμ-21 ΙούνΔΟ: Valtteri Rauhalammi; Π: Matthias Davids
West Side Story (Bernstein) 9 Νοέμ-10 ΙούνΔΟ: Mark Rohde; Π: Matthias Davids
Was ihr wollt (Trojahn) 8 Δεκ-20 ΙανΔΟ: Mark Rohde; Π: Balázs Kovalik
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-30 ΔεκΔΟ: Valtteri Rauhalammi; Π: Steffen Tiggeler
La traviata (Verdi) 15 Δεκ-24 ΙανΔΟ: Gregor Bühl; Π: Benedikt von Peter
Aida (Verdi) 21 Δεκ-16 ΙανΔΟ: Valtteri Rauhalammi / Ivan Repušić; Π: Kay Voges
Ein Sommernachtstraum (Britten) 29 Ιαν-30 ΜάρΔΟ: Cameron Burns; Π: Michiel Dijkema
Fausts Verdammnis (Berlioz) 16 Φεβ-11 ΑπρΔΟ: Ivan Repušić; Π: Marie-Eve Signeyrole
Iphis (Kats-Chernin) 29 Μάρ-20 ΜάιΔΟ: Siegmund Weinmeister; Π: Claudia Isabel Martin
Die Gezeichneten (Schreker) 6 Απρ-18 ΙούνΔΟ: Mark Rohde; Π: Johannes von Matuschka
Oedipus rex (concert) (Stravinsky) 27 Απρ-12 ΙούνΔΟ: Valtteri Rauhalammi
Der fliegende Holländer (Wagner) 4 Μάι-4 ΙούλΔΟ: Ivan Repušić / Mark Rohde; Π: Bernd Mottl
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 7 Ιούν-2 ΙούλΔΟ: Howard Arman; Π: Ingo Kerkhof
Heidelberg, Theater und Orchester Heidelberg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Σεπτ-30 ΔεκΔΟ: Olivier Pols; Π: Maximilian von Mayenburg
Don Giovanni (Mozart) 21 Οκτ-7 ΙούλΔΟ: Elias Grandy / Dietger Holm / Olivier Pols; Π: Lorenzo Fioroni
Mitridate (Porpora) 29 Νοέμ-9 ΦεβΔΟ: Felice Venanzoni / Davide Perniceni; Π: Jacopo Spirei
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-25 ΔεκΔΟ: Dietger Holm; Π: Clara Kalus
Don Pasquale (Donizetti) 26 Ιαν-30 ΙούνΔΟ: Davide Perniceni / Johannes Zimmermann / Olivier Pols; Π: Andrea Schwalbach
Faust (Gounod) 16 Μάρ-8 ΙούνΔΟ: Elias Grandy / Dietger Holm / Olivier Pols; Π: Martin G Berger
Writing to Vermeer (Andriessen) 11 Μάι-9 ΙούνΔΟ: Dietger Holm / Olivier Pols; Π: Johannes von Matuschka
Anatevka (Bock) 16 Ιούν-28 ΙούλΔΟ: Olivier Pols; Π: Pascale-Sabine Chevroton
Rigoletto (Verdi) 22 Σεπτ-2 ΦεβΔΟ: Elias Grandy; Π: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Don Pasquale (Donizetti) 17 Οκτ-23 ΝοέμΔΟ: Johannes Zimmermann; Π: Andrea Schwalbach
Idomeneo (Mozart) 16 Νοέμ-15 ΜάρΔΟ: Dietger Holm; Π: Peter Konwitschny
La verita in cimento (Vivaldi) 30 Νοέμ-25 ΙανΔΟ: Davide Perniceni; Π: Yona Kim
Die Zauberflöte (Mozart) 12-30 ΔεκΔΟ: Ines Kaun; Π: Maximilian von Mayenburg
Benjamin (Ruzicka) 9 Φεβ-8 ΑπρΔΟ: Elias Grandy; Π: Ingo Kerkhof
Die lustige Witwe (Lehár) 6 Απρ-6 ΙούλΔΟ: Dietger Holm; Π: Holger Schultze
Katja Kabanova (Janáček) 24 Μάι-24 ΙούνΔΟ: Elias Grandy; Π: Andrea Schwalbach
Anatevka (Bock) 4 ΙούλΔΟ: Johannes Zimmermann; Π: Pascale-Sabine Chevroton
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Der Freischütz (Weber) 18 Οκτ-12 ΝοέμΔΟ: Domonkos Héja; Π: Hinrich Horstkotte
La clemenza di Tito (Mozart) 2-27 ΦεβΔΟ: Gianluca Capuano; Π: Patrick Kinmonth
La Cenerentola (Rossini) 19 Απρ-7 ΙούλΠ: Urs Häberli
Sweeney Todd (Sondheim) 7-10 ΙούνΔΟ: Carlos Vázquez; Π: Michael Moxham
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 23 Σεπτ-12 ΙούνΔΟ: Florian Ziemen / Gabriel Venzago; Π: Hans Hollmann
Der Freischütz (Weber) 3 Οκτ-8 ΑπρΔΟ: Werner Seitzer / Achim Falkenhausen / Sergei Kiselev; Π: Dominik Wilgenbus
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 8 Οκτ-28 ΔεκΔΟ: Achim Falkenhausen; Π: Frank-Bernd Gottschalk
Die verkaufte Braut (Smetana) 22 Οκτ-17 ΔεκΔΟ: Gabriel Venzago; Π: Guillermo Amaya
Orpheus (Telemann) 2 Δεκ-30 ΙούνΔΟ: Florian Ziemen / Gabriel Venzago; Π: Sigrid T'Hooft
Adelia (Donizetti) 10 Μάρ-1 ΙούνΔΟ: Florian Ziemen; Π: Guillermo Amaya
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 28 Μάρ-25 ΜάιΔΟ: Sergei Kiselev; Π: Thomas Barthol
Die Blume von Hawaii (Abraham) 5 Μάι-18 ΙούνΔΟ: Florian Ziemen; Π: Hans Walter Richter
Hof, Theater Hof  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 Σεπτ-19 ΝοέμΔΟ: Walter E Gugerbauer; Π: Reinhardt Friese
Die Großherzogin von Gerolstein (Offenbach) 22 Δεκ-29 ΙανΔΟ: Walter E Gugerbauer; Π: Ansgar Weigner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Δεκ
Ein Traumspiel (Reimann) 17 Μάρ-11 ΜάιΔΟ: Walter E Gugerbauer; Π: Lothar Krause
Alcina (Handel) 16 Ιούν-15 ΙούλΔΟ: Daniel Spaw; Π: Hinrich Horstkotte
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 16 Σεπτ-25 ΔεκΔΟ: Uwe Sandner; Π: Kerstin Maria Pöhler
Anatevka (Bock) 23 Σεπτ-18 ΝοέμΔΟ: Gad Kadosh / Frank Kersting; Π: Anatol Preissler
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 21 Οκτ-4 ΦεβΔΟ: Anton Legkii; Π: Sebastian Welker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Νοέμ-28 ΔεκΔΟ: Daniel Spaw / Johannes Witt / Olivier Pols; Π: Andreas Bronkalla
La Cenerentola (Rossini) 10 Φεβ-29 ΜάρΔΟ: Anton Legkii; Π: Urs Häberli
The Rake's Progress (Stravinsky) 24 Μάρ-22 ΙούνΔΟ: Uwe Sandner; Π: Tilman Gersch
Sweeney Todd (Sondheim) 5 Μάι-30 ΙούνΔΟ: Uwe Sandner; Π: Axel Stöcker
Die Welt auf dem Monde (Haydn) 6 Μάι-23 ΙούνΔΟ: Frank Kersting; Π: Lilly Lee
El gato montés (Penella) 26 Μάι-9 ΙούνΔΟ: Rodrigo Tomillo; Π: Alfonso Romero Mora
Karlsruhe, Badisches Staatstheater Karlsruhe  / 
Der Liebestrank (Donizetti) 20 Σεπτ-1 ΔεκΔΟ: Daniele Squeo; Π: Jacopo Spirei
Adriana Lecouvreur (Cilea) 22 Σεπτ-16 ΙανΔΟ: Johannes Willig / Daniele Squeo; Π: Katharina Thoma
La clemenza di Tito (Mozart) 24 Σεπτ-12 ΙανΔΟ: Gianluca Capuano / Dominic Limburg; Π: Patrick Kinmonth
Götterdämmerung (Wagner) 15 Οκτ-12 ΜάιΔΟ: Justin Brown; Π: Tobias Kratzer
La traviata (Verdi) 19 Οκτ-13 ΙανΔΟ: Johannes Willig; Π: Achim Thorwald
Siegfried (Wagner) 3 Δεκ-10 ΜάιΔΟ: Justin Brown; Π: Thorleifur Örn Arnarsson
Lustigen Nibelungen (Straus) 15 Δεκ-21 ΙούλΔΟ: Dominic Limburg; Π: Johannes Pölzgutter
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Ιαν-12 ΙούνΔΟ: Ulrich Wagner; Π: Ulrich Peters
Simon Boccanegra (Verdi) 20 Ιαν-7 ΙούλΔΟ: Johannes Willig; Π: David Hermann
Gold! (Evers) 27 Ιαν-24 ΦεβΠ: Anja Kühnhold
Das Rheingold (Wagner) 3 Φεβ-5 ΜάιΔΟ: Justin Brown; Π: David Hermann
Roméo et Juliette (Gounod) 11 Φεβ-23 ΙούνΔΟ: Daniele Squeo
Alcina (Handel) 16-27 ΦεβΔΟ: Andreas Spering; Π: James Darrah
Semele (Handel) 23-28 ΦεβΔΟ: Christopher Moulds; Π: Floris Visser
Wahnfried (Dorman) 23 Μάρ-8 ΜάιΔΟ: Justin Brown; Π: Keith Warner
Die Walküre (Wagner) 29 Μάρ-31 ΜάιΔΟ: Justin Brown; Π: Yuval Sharon
Anna Bolena (Donizetti) 3 Ιούν-14 ΙούλΔΟ: Daniele Squeo; Π: Irina Brown
Lucio Silla (Mozart) 8-19 ΙούλΔΟ: Johannes Willig; Π: Tobias Kratzer
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Andrea Chénier (Giordano) 9 Σεπτ-14 ΙανΔΟ: Francesco Angelico / Alexander Hannemann; Π: Michael Schulz
Antigona (Traetta) 15 Σεπτ-5 ΙανΔΟ: Jörg Halubek; Π: Stephan Müller
La bohème (Puccini) 30 Σεπτ-25 ΔεκΔΟ: Francesco Angelico; Π: Philipp Kochheim
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 21 Οκτ-3 ΙούνΔΟ: Anja Bihlmaier / Xin Tan; Π: Sonja Trebes
Venus and Adonis (concert) (Blow) 28 Οκτ-6 ΝοέμΔΟ: Jörg Halubek
Lucio Silla (Mozart) 9 Δεκ-17 ΜάρΔΟ: Jörg Halubek; Π: Stephan Müller
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 Δεκ-6 ΙανΔΟ: Deniola Kuraja; Π: Elmar Gehlen
West Side Story (Bernstein) 20 Ιαν-20 ΙούνΔΟ: Alexander Hannemann / Deniola Kuraja; Π: Philipp Rosendahl
Jenůfa (Janáček) 10 Φεβ-21 ΙούνΔΟ: Francesco Angelico; Π: Markus Dietz
The Rakes Progress (Stravinsky) 24 Μάρ-7 ΙούνΔΟ: Alexander Hannemann; Π: Paul Esterházy
Die Zauberflöte (Mozart) 22 Απρ-8 ΙούνΔΟ: Joakim Unander; Π: Katharina Thoma
Tristan und Isolde (Wagner) 26 Μάι-23 ΙούνΔΟ: Constantin Trinks; Π: Stephan Müller
Eloise (Jenkins) 9-21 ΙούνΔΟ: Maria Radzikhovskiy; Π: Janis Knorr
Das Rheingold (Wagner) 1 Σεπτ-10 ΦεβΔΟ: Francesco Angelico; Π: Markus Dietz
Die Walküre (Wagner) 9 Μάρ-28 ΑπρΔΟ: Francesco Angelico; Π: Markus Dietz
Siegfried (Wagner) 14 Σεπτ-26 ΟκτΔΟ: Francesco Angelico; Π: Markus Dietz
Götterdämmerung (Wagner) 7 Μάρ-4 ΑπρΔΟ: Francesco Angelico; Π: Markus Dietz
Kiel, Theater Kiel  / 
Wilhelm Tell (Rossini) 15 Οκτ-11 ΑπρΔΟ: Daniel Carlberg; Π: Fabio Ceresa
My Fair Lady (Loewe) 20 Οκτ-28 ΔεκΔΟ: Lam Tran Dinh; Π: Ricarda Regina Ludigkeit
Arabella (Strauss) 9 Δεκ-16 ΜάιΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Uwe Schwarz
Sekretärinnen (Wittenbrink) 14 Ιαν-17 ΙούνΔΟ: Sunyeo Kim; Π: Jörg Diekneite
Ein Maskenball (Verdi) 27 Ιαν-10 ΙούνΔΟ: Daniel Carlberg; Π: Pier Francesco Maestrini
Götterdämmerung (Wagner) 10 Μάρ-1 ΙούλΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Daniel Karasek
Das Rheingold (Wagner) 23 Μάρ-26 ΙούνΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Daniel Karasek
Die Walküre (Wagner) 14 Απρ-27 ΙούνΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Daniel Karasek
Aleko (Rakhmaninov) 28 Απρ-8 ΙούλΔΟ: Daniel Carlberg; Π: Valentina Carrasco
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 28 Απρ-8 ΙούλΔΟ: Daniel Carlberg; Π: Valentina Carrasco
Rigoletto (Verdi) 3-11 ΜάιΔΟ: Moritz Caffier; Π: Fabio Ceresa
Siegfried (Wagner) 26-29 ΜάιΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Daniel Karasek
Die Aufteilung der Welt (Legrenzi) 2+ ΣεπτΔΟ: Alessandro Quarta; Π: Ulrich Waller
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22+ ΣεπτΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Fabio Ceresa
Pagliacci (Leoncavallo) 22+ ΣεπτΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Fabio Ceresa
Falscher Verrat (Tutino) 3+ ΝοέμΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Daniel Karasek
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 8+ ΔεκΔΟ: Daniel Carlberg; Π: Pier Francesco Maestrini
My Fair Lady (Loewe) 18+ ΔεκΠ: Ricarda Ludigkeit
Sweeney Todd (Sondheim) 26+ ΙανΔΟ: Moritz Caffier; Π: Ricarda Regina Ludigkeit, Jörg Diekneite
Das Rheingold (Wagner) 1+ ΦεβΔΟ: Georg Fritzsch / Daniel Carlberg; Π: Daniel Karasek
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 9+ Μάρ
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 30+ Μάρ
Die Walküre (Wagner) 6+ ΑπρΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Daniel Karasek
Eloise (Jenkins) 13+ ΑπρΔΟ: Moritz Caffier; Π: Nele Tippelmann
Sekretärinnen (Wittenbrink) 14+ ΑπρΔΟ: Sunyeo Kim; Π: Jörg Diekneite, Daniel Karasek
Die Stumme von Portici (Auber) 27+ ΑπρΔΟ: Daniel Carlberg
Evita (Lloyd Webber) 3+ ΜάιΠ: und Choreografie Ricarda Ludigkeit
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 9+ ΙούνΠ: Serena Sinigaglia
Siegfried (Wagner) 14+ ΙούνΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Daniel Karasek
Götterdämmerung (Wagner) 16+ ΙούνΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Daniel Karasek
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
La bohème (Puccini) 16 Σεπτ-28 ΔεκΔΟ: Enrico Delamboye; Π: Bettina Geyer
Ball im Savoy (Abraham) 28 Οκτ-18 ΜάρΔΟ: Daniel Spogis; Π: Ansgar Weigner
Tosca (concert) (Puccini) 2-25 ΔεκΔΟ: Enrico Delamboye
My Fair Lady (Loewe) 16-30 ΔεκΔΟ: Daniel Spogis; Π: Anja Nicklich
Der fliegende Holländer (Wagner) 20 Ιαν-15 ΑπρΔΟ: Mino Marani; Π: Markus Dietze
Das schlaue Füchslein (Janáček) 3 Μάρ-21 ΜάιΔΟ: Enrico Delamboye; Π: Alexander von Pfeil
Der goldene Drache (Eötvös) 19 Μάι-23 ΙούνΔΟ: Mino Marani; Π: Elmar Goerden
Köln, Oper Köln  / 
Tannhäuser (Wagner) 24 Σεπτ-1 ΝοέμΔΟ: François-Xavier Roth; Π: Patrick Kinmonth
La traviata (Verdi) 15 Οκτ-3 ΔεκΔΟ: Matthias Foremny; Π: Benjamin Schad
Das Rheingold für Kinder (Wagner) 5-29 ΝοέμΔΟ: Rainer Mühlbach; Π: Brigitta Gillessen
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 Νοέμ-31 ΔεκΔΟ: Marcus Bosch; Π: Petra Luisa Meyer
Rigoletto (Verdi) 17 Δεκ-7 ΙανΔΟ: Gabriel Feltz / Arne Willimczik; Π: Katharina Thalbach
Carmina Burana (Orff) 23-30 ΔεκΔΟ: Leo Hussain
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 6-19 ΙανΔΟ: Rainer Mühlbach; Π: Elena Tzavara
Don Giovanni (Mozart) 18 Φεβ-3 ΜάρΔΟ: Nicholas Collon; Π: Emmanuelle Bastet
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 24 Φεβ-10 ΜάρΔΟ: Rainer Mühlbach; Π: Eike Ecker
Manon (Massenet) 4 Μάρ-2 ΑπρΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Johannes Erath
Gli uccellatori (Gassmann) 18 Μάρ-7 ΑπρΔΟ: Gianluca Capuano; Π: Jean Renshaw
Mosè in Egitto (Rossini) 8-28 ΑπρΔΟ: David Parry; Π: Lotte de Beer
Die Soldaten (Zimmermann,B) 29 Απρ-20 ΜάιΔΟ: François-Xavier Roth; Π: Carlus Padrissa
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 Μάι-3 ΙούνΔΟ: Rubén Dubrovsky; Π: Emmanuelle Bastet
The Rape of Lucretia (Britten) 20 Μάι-9 ΙούνΔΟ: Rainer Mühlbach; Π: Kai Anne Schuhmacher
Falstaff (Verdi) 31 Μάι-4 ΙούλΔΟ: Will Humburg; Π: Dietrich Hilsdorf
Pollicino (Henze) 23-30 ΙούνΔΟ: Rainer Mühlbach; Π: Saskia Kuhlmann
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 24 Ιούν-15 ΙούλΔΟ: Gianluca Capuano; Π: Renaud Doucet
Turandot (Puccini) 16 Σεπτ-25 ΟκτΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Lydia Steier
Mare Nostrum (Kagel) 23 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Arnaud Arbet; Π: Valentin Schwarz
Ijob (Hiller,W) 2 ΟκτΔΟ: Arne Willimczik; Π: Béatrice Lachaussée
Salome (Strauss) 14 Οκτ-18 ΝοέμΔΟ: François-Xavier Roth; Π: Ted Huffman
Die Walküre für Kinder (Wagner) 21 Οκτ-1 ΔεκΔΟ: Rainer Mühlbach; Π: Brigitta Gillessen
Peter Grimes (Britten) 25 Νοέμ-8 ΔεκΔΟ: Nicholas Collon; Π: Frederic Wake-Walker
Im weißen Rößl (Benatzky) 9 Δεκ-27 ΙανΔΟ: Uwe Theimer; Π: Eike Ecker
La forza del destino (Verdi) 23 Δεκ-11 ΙανΔΟ: Will Humburg; Π: Olivier Py
Hoffmanns Erzählungen für Kinder (Offenbach) 6-26 ΙανΔΟ: Rainer Mühlbach; Π: Kai Anne Schuhmacher
Rusalka (Dvořák,A) 10 Μάρ-7 ΑπρΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Nadja Loschky
Fidelio (Beethoven) 17-29 ΜάρΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Michael Hampe
La scuola de' gelosi (Salieri) 31 Μάρ-21 ΑπρΔΟ: Rainer Mühlbach; Π: Jean Renshaw
Szenen aus dem Leben der Heiligen Johanna (Braunfels) 14 Απρ-4 ΜάιΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Tatjana Gürbaca
Street Scene (Weill) 28 Απρ-18 ΜάιΔΟ: Tim Murray; Π: John Fulljames
My Fair Lady (Loewe) 19 Μάι-8 ΙούνΔΟ: Hilary Griffiths; Π: Dietrich Hilsdorf
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 25 Μάι-28 ΙούνΔΟ: Rainer Mühlbach; Π: Brigitta Gillessen
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 9 Ιούν-12 ΙούλΔΟ: François-Xavier Roth; Π: Renaud Doucet
Tosca (Puccini) 30 Ιούν-14 ΙούλΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Thilo Reinhardt
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Princess Nefertiti (Dostal) 10 Σεπτ-31 ΔεκΔΟ: Stefan Klingele; Π: Franziska Severin
Die lustige Witwe (Lehár) 17 Σεπτ-26 ΔεκΔΟ: Tobias Engeli; Π: Volker Vogel
Lobgesang (Mendelssohn) 23 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Christoph Gedschold
My Fair Lady (Loewe) 24 Σεπτ-18 ΜάιΔΟ: Stefan Klingele; Π: Karl Zugowski
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Σεπτ-27 ΑπρΔΟ: Christoph Gedschold / José Miguel Escandi / Marius Stieghorst / Daniel Huppert; Π: Ralf Nürnberger
Don Carlo (Verdi) 30 Σεπτ-24 ΦεβΔΟ: Anthony Bramall / Felix Bender; Π: Jakob Peters-Messer
Tosca (Puccini) 1 Οκτ-26 ΙανΔΟ: Marcus Bosch / Andrea Sanguineti / Tobias Engeli / Christoph Gedschold; Π: Michiel Dijkema
Knusper, Knupser, Knäuschen (Humperdinck) 4 Οκτ-23 ΦεβΔΟ: Christian Hornef; Π: Gundula Nowack
Der Freischütz (Weber) 7 Οκτ-28 ΙούνΔΟ: Marcus Bosch; Π: Christian von Götz
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 Οκτ-21 ΙανΔΟ: Matthias Foremny; Π: Gil Mehmert
Die grosse Sünderin (Künneke) 14 Οκτ-11 ΦεβΔΟ: Stefan Klingele; Π: Alexandra Frankmann
Salome (Strauss) 14 Οκτ-10 ΜάρΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Aron Stiehl
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 22 Οκτ-17 ΙούνΔΟ: Tobias Engeli; Π: Cusch Jung
Johannes-Passion (Bach,JS) 27 Οκτ-10 ΙούνΔΟ: Paul Jeremy Goodwin
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 Νοέμ-1 ΑπρΔΟ: Anthony Bramall; Π: Katharina Thalbach
La Cenerentola (Rossini) 8 Δεκ-9 ΜάρΔΟ: Anthony Bramall / Laurent Wagner; Π: Lindy Hume
Rusalka (Dvořák,A) 9 Δεκ-1 ΙούνΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Michiel Dijkema
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-21 ΔεκΔΟ: Matthias Foremny; Π: Birgit Eckenweber
Madama Butterfly (Puccini) 12 Δεκ-18 ΜάρΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Aron Stiehl
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 Δεκ-1 ΑπρΔΟ: Stefan Klingele; Π: Volker Vogel
Turandot (Puccini) 17 Δεκ-23 ΙούνΔΟ: Matthias Foremny; Π: Balázs Kovalik
Das Rheingold (Wagner) 6 Ιαν-10 ΜάιΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 7 Ιαν-11 ΜάιΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Rosamund Gilmore
Siegfried (Wagner) 13 Ιαν-12 ΜάιΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Rosamund Gilmore
Götterdämmerung (Wagner) 14 Ιαν-13 ΜάιΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Rosamund Gilmore
Der Rebell des Königs (Gounod) 20 Ιαν-20 ΙούνΔΟ: David Reiland; Π: Anthony Pilavachi
Freischütz für Kinder (Weber) 3 Φεβ-29 ΑπρΔΟ: Stefan Klingele; Π: Jasmin Solfaghari
Nabucco (Verdi) 9 Φεβ-20 ΑπρΔΟ: Marius Stieghorst / Daniel Huppert; Π: Dietrich Hilsdorf
Zar und Zimmermann (Lortzing) 17 Φεβ-18 ΜάρΔΟ: Stefan Klingele; Π: Dominik Wilgenbus
La traviata (Verdi) 23 Φεβ-22 ΙούνΔΟ: Andrea Sanguineti / José Miguel Escandi; Π: Andreas Homoki
Sekretärinnen (Wittenbrink) 3 Μάρ-13 ΜάιΔΟ: Susanne Fiedler; Π: Anna Evans
Tannhäuser (Wagner) 17 Μάρ-27 ΜάιΔΟ: Ulf Schirmer / Christoph Gedschold; Π: Katharina Wagner
Parsifal (Wagner) 30 ΜάρΔΟ: Anthony Bramall; Π: Roland Aeschlimann
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 7 Απρ-9 ΙούνΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Philipp J Neumann
Pagliacci (Leoncavallo) 7 Απρ-9 ΙούνΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Anthony Pilavachi
West Side Story (Bernstein) 18-21 ΜάιΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Mario Schröder
Casanova (Lortzing) 2-30 ΙούνΔΟ: Stefan Klingele; Π: Cusch Jung
Lulu (Berg) 16 Ιούν-1 ΙούλΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Lotte de Beer
Mein Freund Bunbury (Natschinski) 9 Σεπτ-31 ΔεκΔΟ: Christoph-Johannes Eichhorn / Karl-Heinz Müller
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 9 Σεπτ-25 ΙανΔΟ: Matthias Foremny; Π: Gil Mehmert
Sekretärinnen (Wittenbrink) 12 Σεπτ-14 ΟκτΠ: Anna Evans
Casanova (Lortzing) 15 Σεπτ-7 ΟκτΔΟ: Stefan Klingele; Π: Cusch Jung
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 22 Σεπτ-4 ΟκτΔΟ: Stefan Klingele
Tosca (Puccini) 28 Σεπτ-17 ΜάρΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Michiel Dijkema
La fanciulla del West (Puccini) 29 Σεπτ-2 ΔεκΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Cusch Jung
Rigoletto (Verdi) 5 Οκτ-25 ΜάιΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Anthony Pilavachi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 Οκτ-26 Ιαν
Der Freischütz (Weber) 19 Οκτ-20 ΑπρΔΟ: Felix Bender; Π: Christian von Götz
Die Herzogin von Chicago (Kálmán,E) 20 Οκτ-20 Ιαν
Nabucco (Verdi) 21 Οκτ-24 ΜάιΔΟ: Matthias Foremny; Π: Dietrich Hilsdorf
Turandot (Puccini) 2 Νοέμ-16 ΜάρΔΟ: Felix Bender; Π: Balázs Kovalik
Elektra (Strauss) 3 Νοέμ-28 ΑπρΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Peter Konwitschny
Tannhäuser (Wagner) 18 Νοέμ-9 ΔεκΔΟ: Felix Bender; Π: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Νοέμ-9 ΙούνΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Ralf Nürnberger
Carmen (Bizet) 30 Νοέμ-23 ΜάρΔΟ: Matthias Foremny; Π: Lindy Hume
La bohème (Puccini) 7-26 ΔεκΠ: Peter Konwitschny
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-20 ΔεκΔΟ: Matthias Foremny; Π: Birgit Eckenweber
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 Ιαν-26 ΑπρΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Alfred Kirchner
Salome (Strauss) 13 Ιαν-27 ΑπρΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Aron Stiehl
Don Carlo (Verdi) 19 Ιαν-10 ΜάιΔΟ: Felix Bender; Π: Jakob Peters-Messer
La traviata (Verdi) 20 Ιαν-7 ΙούνΔΟ: Enrico Calesso; Π: Andreas Homoki
On the Town (Bernstein) 26 Ιαν-19 Μάι
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 17 Φεβ-22 ΜάρΔΟ: Anthony Bramall; Π: Katharina Thalbach
Schneewittchen (Lange) 9 Μάρ-2 ΙούνΠ: Patrick Rohbeck
Prinzessin Nofretete (Dostal) 9-31 ΜάρΔΟ: Tobias Engeli
Der fliegende Holländer (Wagner) 30 Μάρ-10 ΙούνΔΟ: Ulf Schirmer / Christoph Gedschold; Π: Michiel Dijkema
Das Rheingold (Wagner) 6 Απρ-1 ΜάιΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 7 Απρ-2 ΜάιΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Rosamund Gilmore
Das Feuerwerk (Burkhard) 13 Απρ-21 Ιούν
Siegfried (Wagner) 13 Απρ-4 ΜάιΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Rosamund Gilmore
Götterdämmerung (Wagner) 14 Απρ-5 ΜάιΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Rosamund Gilmore
Rusalka (Dvořák,A) 18 Μάι-27 ΙούνΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Michiel Dijkema
Madame Pompadour (Fall) 1-25 Ιούν
Die verkaufte Braut (Smetana) 15-30 ΙούνΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Christian von Götz
Im weißen Rößl (Benatzky) 16-28 ΙούνΔΟ: Tobias Engeli
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
Orfeo 2.0 (concert) (Toni) 23 ΣεπτΔΟ: Massimiliano Toni
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 9 Σεπτ-24 ΜάρΔΟ: Andreas Wolf; Π: Clara Kalus
Carmina Burana (Orff) 9 Σεπτ-24 ΜάρΔΟ: Andreas Wolf; Π: Clara Kalus
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 Σεπτ-25 ΔεκΔΟ: Ryusuke Numajiri; Π: Aniara Amos
Ariodante (Handel) 17 Σεπτ-23 ΝοέμΔΟ: Panagiotis Papadopoulos; Π: Wolf Widder
Der ferne Klang (Schreker) 21 Οκτ-15 ΑπρΔΟ: Andreas Wolf; Π: Jochen Biganzoli
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 7 Δεκ-5 ΑπρΔΟ: Ludwig Pflanz / Ulrich Stöcker; Π: Michael Wallner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-29 ΔεκΔΟ: Adrian Pavlov; Π: Herbert Adler
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 Ιαν-16 ΙούνΔΟ: Ryusuke Numajiri / Adrian Pavlov / Francesco Pasqualetti; Π: Pier Francesco Maestrini, Joshua Held
Luci mie traditrici (Sciarrino) 16 Μάρ-24 ΙούνΔΟ: Dietger Holm; Π: Sandra Leupold
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Απρ-15 ΙούνΔΟ: Andreas Wolf; Π: Tom Ryser
Otello (Verdi) 1-17 ΙούνΔΟ: Andreas Wolf; Π: Bernd Reiner Krieger
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16 Σεπτ-6 ΙανΔΟ: Thomas Dorsch; Π: Michael Sturm
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 Σεπτ-24 ΦεβΔΟ: Urich Stöcker; Π: Christian Firmbach
Sugar (Styne) 11 Νοέμ-27 ΜάιΔΟ: Ulrich Stöcker; Π: Olaf Schmidt
Carmen (Bizet) 3 Μάρ-23 ΜάιΔΟ: Thomas Dorsch; Π: Hajo Fouquet
Wiener Blut (Strauss,J) 16-24 ΙούνΔΟ: Ulrich Stöcker; Π: Hajo Fouquet
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Rusalka (Dvořák,A) 9 Σεπτ-29 ΔεκΔΟ: Pawel Poplawski; Π: Stephen Lawless
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 19 Οκτ-17 ΙανΔΟ: Anna Grinberg; Π: Sebastian Gruner
Aida (Verdi) 21 Οκτ-8 ΑπρΔΟ: Svetoslav Borisov; Π: Oliver Mears
Der kleine Horrorladen (Menken) 11 Νοέμ-9 ΜάιΔΟ: Damian Omansen; Π: Ulrich Wiggers
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 19 Νοέμ-25 ΜάρΔΟ: Svetoslav Borisov / Kimbo Ishii; Π: Otto Pichler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 Δεκ-6 ΙανΔΟ: Svetoslav Borisov; Π: Karen Stone
Dantons Tod (Einem) 20 Ιαν-21 ΑπρΔΟ: Kimbo Ishii; Π: Karen Stone
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 10 Φεβ-1 ΙούνΔΟ: Svetoslav Borisov; Π: Erik Petersen
Tosca (Puccini) 17 Φεβ-19 ΜάιΔΟ: Kimbo Ishii / Svetoslav Borisov; Π: Karen Stone
Richard Löwenherz (Handel) 10-17 ΜάρΔΟ: David Stern; Π: Michael McCarthy
Powder her face (Adès) 31 Μάρ-25 ΜάιΔΟ: Hans Rotman; Π: Magdalena Fuchsberger
Cabaret (Kander) 14 Απρ-13 ΜάιΔΟ: Damian Omansen; Π: Sebastian Ritschel
Salome (Strauss) 5 Μάι-3 ΙούνΔΟ: Kimbo Ishii; Π: Ulrich Schulz
Die Entführung aus dem Serail für Kinder (Mozart) 1-12 ΙούνΔΟ: Pawel Poplawski; Π: Sebastian Gruner
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 15 Ιούν-8 ΙούλΔΟ: Damian Omansen; Π: Sebastian Ritschel
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Saul (Handel) 9 Σεπτ-19 ΙανΔΟ: Andreas Spering; Π: Lydia Steier
La bohème (Puccini) 15 Σεπτ-21 ΔεκΔΟ: Paul-Johannes Kirschner / Hermann Bäumer; Π: Monique Wagemakers
La cage aux folles (Herman) 14 Οκτ-16 ΙούνΔΟ: Paul-Johannes Kirschner; Π: Christopher Tölle
A Midsummer Night's Dream (Britten) 22 Οκτ-27 ΝοέμΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Niklaus Helbling
Im weißen Rößl (Benatzky) 2 Δεκ-20 ΙανΔΟ: Paul-Johannes Kirschner / Sebastian Hernandez-Laverny; Π: Peter Jordan, Leonhard Koppelmann
Norma (Bellini) 5 Ιαν-31 ΜάρΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Elisabeth Stöppler
La clemenza di Tito (Mozart) 27 Ιαν-11 ΜάιΔΟ: Samuel Hogarth; Π: Katrin Sedlbauer
Don Carlos (Verdi) 17+ ΜάρΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Elisabeth Stöppler
Don Carlo (Verdi) 17 Μάρ-27 ΜάιΔΟ: Hermann Bäumer / Hossein Pishkar; Π: Elisabeth Stöppler
Der Ring an einem Abend (Wagner) 9 ΣεπτΔΟ: Hermann Bäumer
Le nozze di Figaro (Mozart) 29+ ΣεπτΔΟ: Valtteri Rauhalammi; Π: Elisabeth Stöppler
Don Carlo (Verdi) 21+ ΟκτΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Elisabeth Stöppler
Märchen im Grand-Hotel (Abraham) 25+ ΝοέμΔΟ: Samuel Hogarth; Π: Peter Jordan, Leonhard Koppelmann
Katja Kabanova (Janáček) 18+ ΙανΔΟ: Paul-Johannes Kirschner; Π: Lydia Steier
Saul (Handel) 25+ ΙανΔΟ: Andreas Spering; Π: Lydia Steier
Avis de Tempête (Aperghis) 9+ ΜάρΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Anselm Dalferth
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 19+ ΜάρΔΟ: Paul-Johannes Kirschner; Π: Ronny Jakubaschk
Simon Boccanegra (Verdi) 23+ ΑπρΠ: Frank Hilbrich
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 18+ ΜάιΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Joan Antoni Rechi
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 17 Σεπτ-5 ΙανΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Markus Dietz
Ein Maskenball (Verdi) 20 Σεπτ-25 ΝοέμΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Werner Schroeter
Der Ring an einem Abend (Wagner) 23 Σεπτ-11 ΝοέμΔΟ: Wolfgang Wengenroth
Wie werde ich reich und glucklich? (Spoliansky) 6 Οκτ-8 ΙούλΔΟ: Matthew Toogood; Π: Thomas Fiedler, Jan Dvořák
Norma (Bellini) 14 Οκτ-12 ΙανΔΟ: Benjamin Reiners / Matthew Toogood; Π: Markus Bothe
Aschenputtel (Rossini) 1 Νοέμ-8 ΑπρΔΟ: Attilio Cremonesi / Matthew Toogood; Π: Cordula Däuper
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 Νοέμ-18 ΦεβΔΟ: Alexander Soddy; Π: Olivier Tambosi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 26 Νοέμ-15 ΑπρΔΟ: Benjamin Reiners / Alexander Soddy / Matthew Toogood; Π: Roland Velte
Pagliacci (Leoncavallo) 26 Νοέμ-15 ΑπρΔΟ: Benjamin Reiners / Alexander Soddy / Matthew Toogood; Π: Roland Velte
Fidelio (Beethoven) 9 Δεκ-21 ΜάιΔΟ: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; Π: Roger Vontobel
Aida (Verdi) 14 Δεκ-10 ΦεβΔΟ: Alexander Soddy / Matthew Toogood; Π: Roger Vontobel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Δεκ-28 ΙανΔΟ: Matthew Toogood / Wolfgang Wengenroth; Π: Wolfgang Blum
Turandot (Puccini) 18 Ιαν-30 ΑπρΔΟ: Alexander Soddy / Matthew Toogood; Π: Regula Gerber
Jolanthe (concert) (Tchaikovsky,P) 25 Ιαν-18 ΜάιΔΟ: Benjamin Reiners
Hercules (Handel) 3 Φεβ-12 ΜάιΔΟ: Bernhard Forck; Π: Nigel Lowery
Ernani (Verdi) 24 Φεβ-1 ΙούλΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Yona Kim
My Fair Lady (Loewe) 3 Μάρ-6 ΙούλΔΟ: Matthew Toogood; Π: Helmut Baumann, Jürg Burth
Pelleas und Melisande (Debussy) 25 Μάρ-12 ΜάιΔΟ: Lorenzo di Toro; Π: Luise Kautz
Parsifal (Wagner) 30 Μάρ-31 ΜάιΔΟ: Alexander Soddy; Π: Hans Schüler
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 12 Απρ-6 ΙούνΔΟ: Jörg Halubek; Π: Lorenzo Fioroni
Tannhäuser (Wagner) 21 Απρ-14 ΙούνΔΟ: Alexander Soddy; Π: Chris Alexander
La traviata (Verdi) 19 Μάι-22 ΙούλΔΟ: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; Π: Achim Freyer
Vespertine (Björk) 26 Μάι-25 ΙούλΔΟ: Matthew Toogood / Wolfgang Wengenroth; Π: Kirsten Dehlholm, Jon R Skulberg
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Ιούν-23 ΙούλΔΟ: Benjamin Reiners / Matthew Toogood; Π: Joachim Schloemer
Don Giovanni (Mozart) 14-26 ΙούλΔΟ: Alexander Soddy; Π: Ekaterina Vasileva
Don Giovanni (Mozart) 16 Σεπτ-20 ΝοέμΔΟ: Alexander Soddy; Π: Ekaterina Vasilyova
La Cenerentola (Rossini) 21 Σεπτ-30 ΔεκΔΟ: Attilio Cremonesi / Matthew Toogood; Π: Cordula Däuper(original), Claudia Plaßwich(revival)
Werther (Massenet) 23 Σεπτ-8 ΔεκΔΟ: Benjamin Reiners; Π: David Mouchtar-Samorai
Rigoletto (Verdi) 28 Σεπτ-1 ΔεκΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Alexander Schulin
Madama Butterfly (Puccini) 7 Οκτ-1 ΜάρΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Wolfgang Blum
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 28 Οκτ-2 ΦεβΔΟ: Alexander Soddy; Π: Nigel Lowery
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2 Δεκ-13 ΙανΔΟ: Matthew Toogood / Wolfgang Wengenroth; Π: Wolfgang Blum
Marienvesper (Monteverdi) 15 Δεκ-13 ΙούνΔΟ: Jörg Halubek; Π: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 21 Δεκ-22 ΦεβΔΟ: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; Π: Friedrich Meyer-Oertel
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 6 Ιαν-21 ΜάρΔΟ: Alexander Soddy / Matthew Toogood; Π: Cordula Däuper
Fidelio (Beethoven) 15 Ιαν-27 ΑπρΔΟ: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; Π: Roger Vontobel
Der gute Ehemann (Benda) 10+ ΦεβΔΟ: Robin Phillips; Π: Marco Misgaiski
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 10+ ΦεβΔΟ: Robin Phillips; Π: Marco Misgaiski
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 17 Φεβ-5 ΙούνΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Markus Bothe
Norma (Bellini) 10 Μάρ-4 ΙούλΔΟ: Benjamin Reiners / Matthew Toogood; Π: Markus Bothe
Francesca da Rimini (concert) (Rakhmaninov) 24 Μάρ-18 ΑπρΔΟ: Benjamin Reiners
La Chute de la maison Usher (Debussy) 12 Απρ-18 ΙούνΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Anna Viebrock
Parsifal (Wagner) 19 Απρ-20 ΙούνΔΟ: Alexander Soddy; Π: Hans Schüler
Don Carlo (Verdi) 5-24 ΜάιΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Jens Daniel Herzog
Pelléas et Mélisande (Debussy) 25 Μάι-24 ΙούλΔΟ: Alexander Soddy; Π: Barrie Kosky
Tosca (Puccini) 30 Μάι-23 ΙούλΔΟ: Alexander Soddy; Π: Renate Ackermann
Salome (Strauss) 15 Ιούν-12 ΙούλΔΟ: Alexander Soddy; Π: Gabriele Rech
Meiningen, Meininger Staatstheater  / 
Tosca (Puccini) 8 Σεπτ-20 ΜάιΔΟ: Chin-Chao Lin; Π: Ansgar Haag
Evita (Lloyd Webber) 14 Σεπτ-10 ΜάιΔΟ: Mario Hartmuth / Martin Wettges; Π: Kurt Josef Schildknecht
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 Σεπτ-1 ΔεκΔΟ: Chin-Chao Lin / Martin Wettges; Π: Christian Poewe
Le Grand Macabre (Ligeti) 29-30 ΣεπτΔΟ: Philippe Bach; Π: Herbert Fritsch
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6 Οκτ-20 ΙανΔΟ: Philippe Bach / Mario Hartmuth; Π: Ansgar Haag
Così fan tutte (Mozart) 17 Νοέμ-3 ΜάρΔΟ: Mario Hartmuth; Π: Anthony Pilavachi
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 8 Δεκ-21 ΜάιΔΟ: Mario Hartmuth / Martin Wettges; Π: Wolfgang Dosch
Julie (Boesmans) 25 Ιαν-24 ΜάρΔΟ: Mario Hartmuth; Π: Lars Wernecke
Carmina Burana (Orff) 23 Φεβ-29 ΙούνΔΟ: Philippe Bach; Π: Ivar Thomas van Urk
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13 Απρ-5 ΙούλΔΟ: Philippe Bach; Π: Aldona Farrugia
Tannhäuser (Wagner) 27 Απρ-23 ΙούνΔΟ: Philippe Bach; Π: Ansgar Haag
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 15-27 ΙούνΔΟ: Chin-Chao Lin; Π: Lars Wernecke
Tannhäuser (Wagner) 6 Σεπτ-19 ΙούνΔΟ: Philippe Bach / Chin-Chao Lin; Π: Ansgar Haag
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 8 Σεπτ-20 ΙανΔΟ: Chin-Chao Lin; Π: Lars Wernecke
Carmen (Bizet) 28 Σεπτ-22 ΙούνΔΟ: Philippe Bach; Π: Jasmina Hadziahmetovic
Ariadne on Naxos (Strauss) 19 Οκτ-4 ΝοέμΔΟ: Philippe Bach; Π: Aldona Farrugia
Tosca (Puccini) 2 Νοέμ-6 ΜάιΔΟ: Chin-Chao Lin; Π: Ansgar Haag
Evita (Lloyd Webber) 24 Νοέμ-22 ΜάρΔΟ: Mario Hartmuth / Martin Wettges; Π: Kurt Josef Schildknecht
Schwarzwaldmädel (Jessel) 7 Δεκ-2 ΙούνΔΟ: Mario Hartmuth; Π: Tobias Rott
Così fan tutte (Mozart) 9 Ιαν-16 ΦεβΔΟ: Mario Hartmuth; Π: Anthony Pilavachi
Das Schloss Dürande (Schoeck) 8 Μάρ-6 ΙούλΔΟ: Philippe Bach; Π: Ansgar Haag
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 24 Μάι-15 ΙούνΔΟ: Chin-Chao Lin; Π: Roman Hovenbitzer
Mönchengladbach, Theater Krefeld und Mönchengladbach  / 
Die Faschingsfee (Kálmán,E) 23 Σεπτ-16 ΦεβΔΟ: Diego Martin Etxebarria; Π: Carsten Süss
Der seltsame Fall des Claus Grünberg (Monteverdi) 24 Σεπτ-3 ΔεκΔΟ: Yorgos Ziavras; Π: Kobie van Rensburg
Orpheus und Eurydike (Gluck) 30 Σεπτ-13 ΔεκΔΟ: Werner Ehrhardt / Michael Preiser; Π: Jakob Peters-Messer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 Οκτ-27 ΔεκΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Hinrich Horstkotte
Der Konsul (Menotti) 21 Οκτ-12 ΙανΔΟ: Diego Martin Etxebarria; Π: Katja Bening
Hamlet (Thomas,A) 25 Νοέμ-7 ΦεβΔΟ: Mihkel Kütson / Andreas Fellner; Π: Helen Malkowsky
My Fair Lady (Loewe) 17 Δεκ-21 ΑπρΔΟ: Andreas Fellner; Π: Roland Hüve
Lohengrin (Wagner) 20 Ιαν-25 ΜάρΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Robert Lehmeier
Der Mann, der seine Frau mit einem Hut verwechselte (Nyman) 31 Ιαν-3 ΜάρΔΟ: Michael Preiser; Π: Robert Nemack
Lend Me a Tenor (Carroll) 10 Μάρ-8 ΙούλΔΟ: Andreas Fellner; Π: Ansgar Weigner
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 Απρ-10 ΙούνΔΟ: Mihkel Kütson / Diego Martin Etxebarria / Yorgos Ziavras; Π: François De Carpentries
Gianni Schicchi (Puccini) 29 Απρ-10 ΙούνΔΟ: Mihkel Kütson / Diego Martin Etxebarria / Yorgos Ziavras; Π: François De Carpentries
Nabucco (Verdi) 23 Ιούν-15 ΙούλΔΟ: Diego Martin Etxebarria; Π: Roman Hovenbitzer
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Σεπτ-9 ΙανΔΟ: Diego Martin Etxebarria; Π: Kobie van Rensburg
Nabucco (Verdi) 29 ΣεπτΔΟ: Diego Martin Etxebarria; Π: Roman Hovenbitzer
Die Faschingsfee (Kálmán,E) 13 Οκτ-12 ΙανΔΟ: Diego Martin Etxebarria; Π: Carsten Süß
Räuber Hotzenplotz (Tarkmann) 28 Οκτ-26 ΔεκΔΟ: Andreas Fellner; Π: Katja Bening
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11 Νοέμ-25 ΔεκΔΟ: Diego Martin Etxebarria; Π: Hinrich Horstkotte
Hamlet (Thomas,A) 24 Νοέμ-26 ΦεβΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Helen Malkowsky
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 26 Ιαν-6 ΑπρΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Beverly Blankenship, Rebecca Blankenship
Boris Godunov (Musorgsky) 23 Μάρ-24 ΜάιΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Agnessa Nefjodov
Der goldene Drache (Eötvös) 12 Μάι-10 ΙούλΔΟ: Yorgos Ziavras; Π: Petra Luisa Meyer
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 15 Ιούν-7 ΙούλΔΟ: Diego Martin Etxebarria; Π: Hinrich Horstkotte
München, Bayerische Staatsoper  / 
Così fan tutte (Mozart) 29 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Constantin Trinks; Π: Dieter Dorn
Il turco in Italia (Rossini) 13-18 ΟκτΔΟ: Antonello Allemandi; Π: Christof Loy
Carmen (Bizet) 21-27 ΟκτΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Lina Wertmüller
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Οκτ-10 ΝοέμΔΟ: Constantinos Carydis; Π: Christof Loy
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 29 Οκτ-5 ΝοέμΔΟ: Oksana Lyniv; Π: Harry Kupfer
Tosca (Puccini) 8-17 ΝοέμΔΟ: Daniele Callegari; Π: Luc Bondy
Die schweigsame Frau (Strauss) 12-24 ΝοέμΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Barrie Kosky
Simon Boccanegra (Verdi) 26 Νοέμ-3 ΔεκΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Dmitri Tcherniakov
Andrea Chénier (Giordano) 29 Νοέμ-8 ΔεκΔΟ: Marco Armiliato; Π: Philipp Stölzl
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-15 ΔεκΔΟ: Antonino Fogliani; Π: Barbara Wysocka
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14-21 ΔεκΔΟ: Eun Sun Kim; Π: Richard Jones
Il tabarro (Puccini) 17 Δεκ-1 ΙανΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Lotte de Beer
Suor Angelica (Puccini) 17 Δεκ-1 ΙανΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Lotte de Beer
Gianni Schicchi (Puccini) 17 Δεκ-1 ΙανΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Lotte de Beer
La bohème (Puccini) 25 Δεκ-4 ΙανΔΟ: Alexander Soddy; Π: Otto Schenk
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Δεκ-6 ΙανΔΟ: Friedrich Haider; Π: Helmut Lehberger(original), Leander Haußmann(original), Andreas Weirich(revival)
Das Rheingold (Wagner) 11-13 ΙανΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Andreas Kriegenburg
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 12-17 ΙανΔΟ: Ivor Bolton; Π: Martin Duncan, Ultz
Die Walküre (Wagner) 19-22 ΙανΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Andreas Kriegenburg
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21-28 ΙανΔΟ: Keri-Lynn Wilson; Π: Ferruccio Soleri
Madama Butterfly (Puccini) 24-30 ΙανΔΟ: Daniele Callegari; Π: Wolf Busse
Siegfried (Wagner) 31 Ιαν-3 ΦεβΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Andreas Kriegenburg
Götterdämmerung (Wagner) 8-11 ΦεβΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Andreas Kriegenburg
L'elisir d'amore (Donizetti) 10-18 ΦεβΔΟ: Stefano Ranzani; Π: David Bösch
Carmen (Bizet) 16-21 ΦεβΔΟ: Karel Mark Chichon; Π: Lina Wertmüller
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Φεβ-4 ΜάρΔΟ: Asher Fisch; Π: Johannes Erath
La favorite (Donizetti) 25 Φεβ-3 ΜάρΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Amélie Niermeyer
Der Rosenkavalier (Strauss) 9-21 ΜάρΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Otto Schenk
La Cenerentola (Rossini) 10-16 ΜάρΔΟ: Francesco Angelico; Π: Jean-Pierre Ponnelle
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 11-25 ΜάρΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Antú Romero Nunes
Così fan tutte (Mozart) 24-29 ΜάρΔΟ: Constantin Trinks; Π: Dieter Dorn
La Calisto (Cavalli) 31 Μάρ-9 ΑπρΔΟ: Christopher Moulds; Π: David Alden
Ariadne auf Naxos (Strauss) 1-8 ΑπρΔΟ: Lothar Koenigs; Π: Robert Carsen
Macbeth (Verdi) 7-13 ΑπρΔΟ: Pinchas Steinberg; Π: Martin Kušej
Der zerbrochene Krug (Ullmann) 13-29 ΑπρΔΟ: Karsten Januschke; Π: Andreas Weirich
Der Diktator (Krenek) 13-29 ΑπρΔΟ: Karsten Januschke; Π: Martha Teresa Münder
Lucrezia Borgia (Donizetti) 27 Απρ-7 ΜάιΔΟ: Friedrich Haider; Π: Christof Loy
Mefistofele (Boito) 29 Απρ-6 ΜάιΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Roland Schwab
Die Gezeichneten (Schreker) 12-19 ΜάιΔΟ: Markus Stenz; Π: Krzysztof Warlikowski
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-20 ΜάιΔΟ: Antonino Fogliani; Π: Barbara Wysocka
Aus einem Totenhaus (Janáček) 21 Μάι-8 ΙούνΔΟ: Simone Young; Π: Frank Castorf
Semiramide (Rossini) 2-10 ΙούνΔΟ: Riccardo Frizza; Π: David Alden
Arabella (Strauss) 16-22 ΙούνΔΟ: Constantin Trinks; Π: Andreas Dresen
Rigoletto (Verdi) 17-24 ΙούνΔΟ: Daniele Callegari; Π: Arpad Schilling
Le nozze di Figaro (Mozart) 22-28 ΣεπτΔΟ: Ivor Bolton; Π: Christof Loy
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 23-30 ΣεπτΔΟ: Kirill Petrenko; Π: David Bösch
La traviata (Verdi) 2-12 ΟκτΔΟ: Keri-Lynn Wilson; Π: Günter Krämer
Il trovatore (Verdi) 7-17 ΟκτΔΟ: Asher Fisch; Π: Olivier Py
Aus einem Totenhaus (Janáček) 19-26 ΟκτΔΟ: Simone Young; Π: Frank Castorf
Rigoletto (Verdi) 20 Οκτ-2 ΝοέμΔΟ: Daniele Callegari; Π: Arpad Schilling
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 4-15 ΝοέμΔΟ: Joana Mallwitz; Π: Krzysztof Warlikowski
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 10-20 ΝοέμΔΟ: Paolo Carignani; Π: Antú Romero Nunes
Jenůfa (Janáček) 21-27 ΝοέμΔΟ: Simone Young; Π: Barbara Frey
Otello (Verdi) 23 Νοέμ-21 ΔεκΔΟ: Kirill Petrenko / Asher Fish; Π: Amélie Niermeyer
Così fan tutte (Mozart) 29 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Ivor Bolton; Π: Dieter Dorn
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4-16 ΔεκΔΟ: Eun Sun Kim; Π: Richard Jones(original), Benjamin Davis(revival)
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Δεκ-1 ΙανΔΟ: Alexander Soddy; Π: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Die verkaufte Braut (Smetana) 22 Δεκ-6 ΙανΔΟ: Tomáš Hanus; Π: David Bösch
Norma (Bellini) 5-12 ΙανΔΟ: Daniele Callegari; Π: Jürgen Rose
Arabella (Strauss) 14-25 ΙανΔΟ: Constantin Trinks; Π: Andreas Dresen
Fidelio (Beethoven) 24 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Calixto Bieito
Carmen (Bizet) 25 Ιαν-3 ΜάρΔΟ: Dan Ettinger; Π: Lina Wertmüller
L'elisir d'amore (Donizetti) 3-8 ΦεβΔΟ: Daniele Callegari; Π: David Bösch
Nabucco (Verdi) 9-19 ΦεβΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Yannis Kokkos
Karl V (Krenek) 10-23 ΦεβΔΟ: Erik Nielsen; Π: Carlus Padrissa
Don Giovanni (Mozart) 5-14 ΜάρΔΟ: James Gaffigan; Π: Stephan Kimmig
La fanciulla del West (Puccini) 16 Μάρ-2 ΑπρΔΟ: James Gaffigan; Π: Andreas Dresen
Roberto Devereux (Donizetti) 17-27 ΜάρΔΟ: Friedrich Haider; Π: Christof Loy
Parsifal (Wagner) 24-31 ΜάρΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Pierre Audi
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4-9 ΑπρΔΟ: Constantin Trinks; Π: Martin Duncan
Madama Butterfly (Puccini) 5-10 ΑπρΔΟ: Karel Mark Chichon; Π: Wolf Busse
Mavra (Stravinsky) 15-28 Απρ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 15-28 Απρ
Turandot (Puccini) 20 Απρ-2 ΜάιΔΟ: Pinchas Steinberg; Π: Carlus Padrissa
Der fliegende Holländer (Wagner) 22-28 ΑπρΔΟ: Asher Fisch; Π: Peter Konwitschny
Tosca (Puccini) 4-10 ΜάιΔΟ: Andrea Battistoni; Π: Luc Bondy
Tannhäuser (Wagner) 5-12 ΜάιΔΟ: Simone Young; Π: Romeo Castellucci
Un ballo in maschera (Verdi) 18-24 ΜάιΔΟ: Paolo Carignani; Π: Johannes Erath
Suor Angelica (Puccini) 25 Μάι-2 ΙούνΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Lotte de Beer
Gianni Schicchi (Puccini) 25 Μάι-2 ΙούνΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Lotte de Beer
Il tabarro (Puccini) 25 Μάι-2 ΙούνΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Lotte de Beer
Alceste (Gluck) 26 Μάι-13 ΙούνΔΟ: Antonello Manacorda; Π: Sidi Larbi Cherkaoui
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-15 ΙούνΔΟ: Antonino Fogliani; Π: Barbara Wysocka
La bohème (Puccini) 17-23 ΙούνΔΟ: Giampaolo Bisanti; Π: Otto Schenk
München, Gärtnerplatztheater  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 19 Οκτ-18 ΝοέμΔΟ: Anthony Bramall; Π: Josef Ernst Köpplinger
La Cenerentola (Rossini) 28 Οκτ-22 ΝοέμΔΟ: Michael Brandstätter; Π: Brigitte Fassbaender
Martha (Flotow) 11-29 ΝοέμΔΟ: Andreas Kowalewitz; Π: Loriot
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2 Δεκ-10 ΙανΔΟ: Anthony Bramall; Π: Peter Kertz
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 29 Δεκ-27 ΜάιΔΟ: Karsten Januschke; Π: Josef Ernst Köpplinger
Der Wildschütz (Lortzing) 20 Ιαν-2 ΙούνΔΟ: Michael Brandstätter; Π: Georg Schmiedleitner
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 27 Ιαν-10 ΦεβΔΟ: Oleg Ptashnikov / Andreas Partilla; Π: Josef Ernst Köpplinger
My Fair Lady (Loewe) 13 Φεβ-10 ΙούνΔΟ: Andreas Kowalewitz; Π: Josef Ernst Köpplinger
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Φεβ-10 ΜάιΔΟ: Michael Brandstätter; Π: Rosamund Gilmore
Weiße Rose (Zimmermann,U) 15 Μάρ-16 ΑπρΔΟ: Andreas Partilla; Π: Lukas Wachernig
Maria Stuarda (Donizetti) 22 Μάρ-31 ΜάιΔΟ: Anthony Bramall; Π: Michael Sturminger
Don Pasquale (Donizetti) 29 Απρ-18 ΜάιΔΟ: Michael Brandstätter; Π: Brigitte Fassbaender
Im weißen Rößl (Benatzky) 12-23 ΜάιΔΟ: Michael Brandstätter; Π: Josef Ernst Köpplinger
Don Giovanni (Mozart) 19 Μάι-10 ΙούλΔΟ: Anthony Bramall; Π: Herbert Föttinger
Der tapfere Soldat (Straus) 14 Ιούν-8 ΙούλΔΟ: Anthony Bramall; Π: Peter Konwitschny
Semele (Handel) 24 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Rubén Dubrovsky; Π: Karoline Gruber
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 19-27 ΙούλΔΟ: Jeff Frohner; Π: Josef Ernst Köpplinger
Die lustige Witwe (Lehár) 29 Σεπτ-20 ΙανΔΟ: Anthony Bramall; Π: Josef Ernst Köpplinger
Dantons Tod (Einem) 11 Οκτ-15 ΝοέμΔΟ: Anthony Bramall; Π: Günter Krämer
Der Wildschütz (Lortzing) 24 Οκτ-17 ΜάιΠ: Georg Schmiedleitner
Wiener Blut (Strauss,J) 9 Νοέμ-15 ΔεκΠ: Nicole Claudia Weber
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 Νοέμ-2 ΙανΠ: Peter Kertz
Momo (Hiller,W) 16 Δεκ-18 ΙανΔΟ: Michael Brandstätter / Andreas Partilla; Π: Nicole Claudia Weber
Martha (Flotow) 11-30 ΙανΔΟ: Andreas Kowalewitz; Π: Loriot
Maria Stuarda (Donizetti) 6 Φεβ-5 ΜάιΔΟ: Anthony Bramall; Π: Michael Sturminger, Ricarda Regina Ludigkeit
King Arthur (Purcell) 15 Φεβ-9 ΜάρΔΟ: Howard Arman; Π: Torsten Fischer
Così fan tutte (Mozart) 24 Φεβ-5 ΑπρΠ: Olivier Tambosi
Im weißen Rößl (Benatzky) 14 Μάρ-12 ΜάιΠ: Josef Ernst Köpplinger
La bohème (Puccini) 28 Μάρ-18 ΙούλΔΟ: Anthony Bramall; Π: Bernd Mottl
Der tapfere Soldat (Straus) 2-21 ΑπρΠ: Peter Konwitschny
Die Perlenfischer (concert) (Bizet) 12-22 Απρ
L'Heure espagnole (Ravel) 28 Απρ-20 ΙούνΔΟ: Kiril Stankow; Π: Lukas Wachernig
Der Junge Lord (Henze) 23 Μάι-14 ΙούνΔΟ: Anthony Bramall; Π: Brigitte Fassbaender
Liliom (Doderer) 6-14 ΙούλΔΟ: Michael Brandstätter; Π: Josef Ernst Köpplinger
Münster, Theater Münster  / 
Don Carlo (Verdi) 7 Οκτ-2 ΦεβΔΟ: Golo Berg; Π: Ulrich Peters
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 29 Οκτ-28 ΔεκΔΟ: Stefan Veselka; Π: Andreas Beuermann
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 Δεκ-13 ΜάιΔΟ: Stefan Veselka; Π: Mareike Zimmermann
Angels in America (Eötvös) 24 Φεβ-18 ΑπρΔΟ: Golo Berg; Π: Carlos Wagner
Cendrillon (Massenet) 14 Απρ-6 ΙούλΔΟ: Stefan Veselka; Π: Roman Hovenbitzer
Don Giovanni (Mozart) 26 Μάι-13 ΙούλΔΟ: Golo Berg; Π: Christian von Götz
Madama Butterfly (Puccini) 15+ ΣεπτΔΟ: Golo Berg; Π: Hans Walter Richter
Saul (Handel) 27+ ΟκτΔΟ: Michael Hofstetter; Π: Susanne Knapp
Street Scene (Weill) 22+ ΔεκΔΟ: Stefan Veselka; Π: Hendrik Müller
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 12+ ΦεβΔΟ: Fabian Liesenfeld; Π: Pia Kemper
Sugar (Styne) 23+ ΦεβΔΟ: Thorsten Schmid-Kapfenburg; Π: Ulrich Peters
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 8+ ΑπρΔΟ: Golo Berg; Π: Sebastian Ritschel
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 18+ ΜάιΔΟ: Stefan Veselka; Π: Philipp Kochheim
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Xerxes (Handel) 23 Σεπτ-1 ΟκτΔΟ: Jörg Pitschmann; Π: Kornelia Repschläger
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 30 Σεπτ-2 ΦεβΔΟ: Panagiotis Papadopoulos; Π: Stephan Brauer
Zar und Zimmermann (Lortzing) 7 ΟκτΔΟ: Daniel Stratievsky; Π: Birgit Kronshage
Fidelio (Beethoven) 21 Οκτ-20 ΑπρΔΟ: Sebastian Tewinkel; Π: Jürgen Pöckel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17 Νοέμ-26 ΔεκΔΟ: Sebastian Tewinkel; Π: Manfred Straube
Don Pasquale (Donizetti) 20 Ιαν-29 ΜάρΔΟ: Panagiotis Papadopoulos; Π: Magdalena Fuchsberger
Pagliacci (Leoncavallo) 24 Μάρ-1 ΙούνΔΟ: Panagiotis Papadopoulos; Π: Peter Lotschak
Il mondo della luna (Haydn) 28 Απρ-21 ΜάιΔΟ: Daniel Stratievsky; Π: Jürgen Pöckel
Wie einst im Mai (Kollo) 6-28 ΙούλΔΟ: Panagiotis Papadopoulos; Π: Reinhardt Friese
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Otello (Verdi) 29 Σεπτ-12 ΙανΔΟ: Michael Helmrath / Henning Ehlert; Π: Anette Leistenschneider
Zar und Zimmermann (Lortzing) 14 Οκτ-25 ΦεβΔΟ: Oliver Weder; Π: Anette Leistenschneider
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-22 Νοέμ
Luisa Fernanda (Moreno Torroba) 6 Ιαν-16 ΜάρΔΟ: Oliver Weder; Π: Alfonso Romero Mora
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 26 Ιαν-24 ΜάρΔΟ: Michael Helmrath; Π: Katharina Thoma
Die Fledermaus (Strauss,J) 20 Απρ-27 ΜάιΔΟ: Henning Ehlert; Π: Gernot Kranner
La traviata (Verdi) 15 Ιούν-14 Ιούλ
La traviata (Verdi) 17 Ιούν-14 ΙούλΔΟ: Michael Helmrath; Π: Anette Leistenschneider
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 21 Σεπτ-14 ΝοέμΔΟ: Henning Ehlert; Π: Anette Leistenschneider
Dracula (Wildhorn) 5 Οκτ-30 ΔεκΔΟ: Henning Ehlert / Felix-Immanuel Achtner; Π: Ivan Alboresi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Νοέμ-6 ΙανΔΟ: Henning Ehlert; Π: Anette Leistenschneider
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Δεκ-11 ΙανΔΟ: Henning Ehlert; Π: Gernot Kranner
Vom Geist der Weihnacht (Steffan) 20-22 ΔεκΔΟ: Felix-Immanuel Achtner; Π: Anette Leistenschneider
Julius Caesar (Handel) 15-30 Μάρ
Cabaret (Kander) 12 Απρ-26 Μάι
Otello (Verdi) 4-31 Μάι
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Norma (Bellini) 22 Σεπτ-9 ΟκτΔΟ: Marcus Bosch; Π: Stéphane Braunschweig
My Fair Lady (Loewe) 1-22 ΟκτΔΟ: Andreas Paetzold; Π: Thomas Enzinger
Les Troyens (Berlioz) 8 Οκτ-26 ΝοέμΔΟ: Marcus Bosch; Π: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 20 Οκτ-26 ΔεκΔΟ: Marcus Bosch / Volker Hiemeyer; Π: Alexandra Szemerédy
Die lustige Witwe (Lehár) 5 Νοέμ-24 ΦεβΔΟ: Guido Johannes Rumstadt / Andreas Paetzold / Tarmo Vaask; Π: Thomas Enzinger
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Νοέμ-23 ΙανΔΟ: Guido Johannes Rumstadt; Π: Laura Scozzi
Otello (Verdi) 14 Ιαν-23 ΦεβΔΟ: Guido Johannes Rumstadt / Marcus Bosch; Π: Gabriele Rech
Carmen (Bizet) 27 Ιαν-6 ΜάιΔΟ: Volker Hiemeyer / Esteban Domínguez Gonzalvo; Π: Laurent Laffargue
Idomeneo (Mozart) 17 Φεβ-28 ΑπρΔΟ: Marcus Bosch; Π: David Bösch
Die Soldaten (Zimmermann,B) 17 Μάρ-23 ΑπρΔΟ: Marcus Bosch; Π: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 7 Απρ-20 ΙούλΔΟ: Marcus Bosch / Jan Croonenbroeck; Π: Peter Konwitschny
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13 Μάι-15 ΙούλΔΟ: Volker Hiemeyer; Π: Josef Ernst Köpplinger
Die Ruckkehr des Odysseus (Monteverdi) 3 Ιούν-18 ΙούλΔΟ: Wolfgang Katschner; Π: Mariame Clément
Tosca (Puccini) 15 Ιούν-19 ΙούλΔΟ: Guido Johannes Rumstadt; Π: Jens Daniel Herzog
Oldenburg, Oldenburgisches Staatstheater  / 
Carmen (Bizet) 20 Αύγ-6 ΙανΔΟ: Carlos Vázquez; Π: Robert Lehmeier
Die Walküre (Wagner) 9 Σεπτ-19 ΝοέμΔΟ: Hendrik Vestmann; Π: Paul Esterházy
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14 Οκτ-8 ΑπρΔΟ: Vito Cristofaro; Π: Kateryna Sokolova
Siroé (Hasse) 2 Δεκ-5 ΑπρΔΟ: Wolfgang Katschner; Π: Jakob Peters-Messer
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 9 Δεκ-1 Ιούλ
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 Δεκ-7 ΙανΔΟ: Felix Pätzold; Π: Michael Moxham
Sweeney Todd (Sondheim) 21 Δεκ-28 ΙανΔΟ: Carlos Vázquez; Π: Michael Moxham
Rigoletto (Verdi) 10 Φεβ-17 ΜάιΔΟ: Vito Cristofaro; Π: Hinrich Horstkotte
Maria (Statkowski) 17 Μάρ-19 ΜάιΔΟ: Hendrik Vestmann; Π: Andrea Schwalbach
La Cenerentola (Rossini) 5-20 ΜάιΔΟ: Vito Cristofaro; Π: Axel Köhler
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
The Addams Family (Lippa) 24 Αύγ-5 ΔεκΔΟ: An-Hoon Song; Π: Felix Seiler
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Σεπτ-14 ΔεκΔΟ: Daniel Inbal; Π: Alexander May
Rigoletto (Verdi) 30 Σεπτ-27 ΜάιΔΟ: Andreas Hotz; Π: Adriana Altaras
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 25 Νοέμ-10 ΑπρΔΟ: Daniel Inbal; Π: Sonja Trebes
Antigona (Traetta) 20 Ιαν-25 ΜάιΔΟ: Andreas Hotz; Π: Floris Visser
Apollo und Hyacinth (Mozart) 8 Μάρ-10 ΙούνΔΟ: Daniel Inbal; Π: Jan Friedrich Eggers
Chaplin (Curtis) 10 Μάρ-3 ΙούνΔΟ: An-Hoon Song; Π: Christian von Götz
San Paolo (Corbett) 28 Απρ-20 ΙούνΔΟ: Daniel Inbal; Π: Alexander May
Doktor Faust (Busoni) 16-29 ΙούνΔΟ: Andreas Hotz; Π: Andrea Schwalbach
Chaplin (Curtis) 23+ Αύγ
Antigona (Traetta) 13+ ΣεπτΠ: Floris Visser
Fidelio (Beethoven) 19 ΣεπτΔΟ: Andreas Hotz; Π: Yona Kim
Der Bettelstudent (Millöcker) 1 ΔεκΔΟ: Daniel Inbal; Π: Guillermo Amaya
Doktor Faust (Busoni) 13 ΔεκΠ: Andrea Schwalbach
Tosca (Puccini) 26 ΙανΔΟ: Andreas Hotz; Π: Mascha Pörzgen
The Producers (Brooks) 23 ΜάρΔΟ: An-Hoon Song; Π: Dominique Schnizer
Orlando (Handel) 4 ΜάιΔΟ: Daniel Inbal; Π: Felix Schrödinger
Guercoeur (Magnard) 15 ΙούνΔΟ: Andreas Hotz; Π: Dirk Schmeding
Passau, Landestheater Niederbayern  / 
Die Welt auf dem Mond (Haydn) 23 Σεπτ-26 ΙανΔΟ: Margherita Colombo; Π: Aron Stiehl
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6 Οκτ-29 ΔεκΔΟ: Basil H E Coleman; Π: Johannes Reitmeier
Operetta anthology (Lortzing) 28 Οκτ-21 ΙανΔΟ: Margherita Colombo; Π: Margit Gilch
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 Δεκ-23 ΜάρΔΟ: Basil H E Coleman; Π: Stefan Tilch
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 3 Φεβ-16 ΙούνΔΟ: Margherita Colombo; Π: Stephen Medcalf
Lucrezia Borgia (Donizetti) 14 Απρ-25 ΜάιΔΟ: Basil H E Coleman; Π: Roland Schwab
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 Ιούν-14 ΙούλΔΟ: Basil H E Coleman; Π: Johannes Reitmeier
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 Σεπτ-21 ΟκτΔΟ: Basil H E Coleman; Π: Johannes Reitmeier
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 29 Σεπτ-8 Ιούν
Anna Bolena (Donizetti) 10 Νοέμ-13 Ιαν
Ariodante (Handel) 16 Φεβ-21 Απρ
Gold! (Evers) 12 Μάι-27 Ιούν
Das Rheingold (Wagner) 16-18 ΜάιΔΟ: Basil H E Coleman; Π: Stefan Tilch
Nabucco (Verdi) 15-30 Ιούν
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Σεπτ-14 ΙανΔΟ: Markus Huber; Π: Thomas Münstermann
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 18 Νοέμ-8 ΑπρΔΟ: Florian Erdl; Π: Guido Markowitz, Kerstin Steeb
Der Bettelstudent (Millöcker) 22 Δεκ-11 ΙούλΔΟ: Markus Huber; Π: Wolfgang Lachnitt
Endstation Sehnsucht (Previn) 10 Φεβ-3 ΙούλΔΟ: Tobias Leppert; Π: Tobias Materna
Der Silbersee (Weill) 5 Μάι-5 ΙούλΔΟ: Markus Huber; Π: Thomas Münstermann
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Der Bajazzo (Leoncavallo) 15 Σεπτ-20 ΙανΔΟ: Lutz de Veer; Π: Hinrich Horstkotte
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15 Σεπτ-20 ΙανΔΟ: Lutz de Veer; Π: Hinrich Horstkotte
Ein Käfig voller Narren (Herman) 21 Οκτ-31 ΜάρΔΟ: Vladimir Yaskorski; Π: Wolfgang Dosch
Der Opernball (Heuberger) 17 Νοέμ-25 ΜάιΔΟ: Martin Eckenweber; Π: Volker Wahl, Michaela Ronzoni
Die schöne Galathée (Suppé) 25 Νοέμ-10 ΑπρΔΟ: Matthias Spindler; Π: Wolfgang Dosch
Der Barbier von Bagdad (Cornelius) 12 Ιαν-19 ΜάιΔΟ: Maxim Böckelmann; Π: Jürgen Pöckel
L'orfeo (Monteverdi) 31 Ιαν-9 ΙούνΔΟ: Leo Siberski; Π: Jürgen Pöckel
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Μάι-2 ΙούνΔΟ: Leo Siberski; Π: Thilo Reinhardt
Die Zauberflöte (Mozart) 22-30 ΙούνΔΟ: Leo Siberski; Π: Jürgen Pöckel
Der Opernball (Heuberger) 29+ ΣεπτΔΟ: Martin Eckenweber; Π: Volker Wahl, Michaela Ronzoni
Die lustige Witwe (Lehár) 19 ΟκτΔΟ: Vladimir Yaskorski; Π: Wolfgang Dosch
L'orfeo (Monteverdi) 17+ ΝοέμΔΟ: Mark Johnston; Π: Jürgen Pöckel
Das Lächeln einer Sommernacht (Sondheim) 7 ΔεκΔΟ: Leo Siberski; Π: Jürgen Pöckel
Königskinder (Humperdinck) 26 ΙανΔΟ: Leo Siberski; Π: Jürgen Pöckel
Aida (Verdi) 4 ΜάιΔΟ: Leo Siberski; Π: Andreas Rosar
The Last Five Years (Brown,J) 9 ΜάιΔΟ: Leo Siberski; Π: Nadine Aßmann
Die Zauberflöte (Mozart) 2+ ΙούλΔΟ: Vladimir Yaskorski; Π: Jürgen Pöckel
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 Σεπτ-30 ΜάιΔΟ: Hans-Peter Preu / Thomas Gläser; Π: Manuel Schöbel
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 29 Σεπτ-2 ΜάρΔΟ: Florian Merz / Hans-Peter Preu; Π: Wolfgang Dosch
La traviata (Verdi) 21 Οκτ-21 ΑπρΔΟ: Hans-Peter Preu; Π: Hinrich Horstkotte
Company (Sondheim) 27 Οκτ-26 ΔεκΔΟ: Hans-Peter Preu; Π: Sebastian Ritschel
Tschick (Vollmer) 19 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Hans-Peter Preu; Π: Sebastian Ritschel
Carmen (Bizet) 4 ΜάρΔΟ: Hans-Peter Preu; Π: Manuel Schöbel
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 31 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Jan Michael Horstmann; Π: Manuel Schöbel
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 23 Σεπτ-31 ΜάρΔΟ: Tom Woods / Anton Zapf; Π: Uwe Schwarz
Un ballo in maschera (Verdi) 29 Σεπτ-20 ΙανΔΟ: Tom Woods / Levente Török; Π: Matthias Reichwald
The Producers (Brooks) 3 Οκτ-16 ΔεκΔΟ: Alistair Lilley / Levente Török; Π: Dominik Wilgenbus
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 28 Οκτ-3 ΙούλΔΟ: Levente Török; Π: Aron Stiehl
Messe in h-Moll (Bach,JS) 9 Δεκ-3 ΙούνΔΟ: Alistair Lilley / Tom Woods; Π: Jochen Biganzoli
Die Banalität der Liebe (Milch-Sheriff) 27 Ιαν-12 ΙούλΔΟ: Tom Woods / Levente Török; Π: Itay Tiran
Cabaret (Kander) 17 Μάρ-30 ΜάιΔΟ: Alistair Lilley; Π: Johannes Pölzgutter
Edgar (Puccini) 28 Απρ-18 ΙούλΔΟ: Tetsuro Ban; Π: Hendrik Müller
Don Giovanni (Mozart) 16 Ιούν-19 ΙούλΔΟ: Jonas Alber; Π: Matthias Reichwald
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Aschenputtel (Rossini) 29 Σεπτ-2 ΦεβΔΟ: Manfred Hermann Lehner; Π: Anja Nicklich
Zar und Zimmermann (Lortzing) 21 Οκτ-21 ΔεκΔΟ: Gerrit Prießnitz / Hans-Christoph Borck; Π: Anja Nicklich
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 1 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Volker Plangg; Π: Stephan Brauer
Ein Käfig voller Narren (Herman) 27 Ιαν-24 ΜάρΔΟ: Volker Plangg; Π: Stephan Brauer
Der Freischütz (Weber) 30 Μάρ-15 ΑπρΔΟ: Manfred Hermann Lehner; Π: Hans-Joachim Frey
Der Bajazzo (Leoncavallo) 3 Ιούν-20 ΙούλΔΟ: Manfred Hermann Lehner; Π: Peter Lotschak
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Guillaume Tell (Rossini) 10 Σεπτ-2 ΔεκΔΟ: Sébastien Rouland; Π: Roland Schwab
Gold! (Evers) 1 Οκτ-26 ΔεκΠ: Renate Liedtke
La bohème (Puccini) 21 Οκτ-30 ΜάρΔΟ: Nicholas Milton / Stefan Neubert; Π: Tobias Heyder
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Νοέμ-30 ΔεκΔΟ: Stefan Neubert; Π: Andreas Gergen
My Fair Lady (Loewe) 9 Δεκ-18 ΜάιΔΟ: Stefan Neubert; Π: Thomas Winter
Der Sturm (Martin,F) 27 Ιαν-25 ΜάρΔΟ: Roger Epple; Π: Lorenzo Fioroni
Solaris (Obst) 8-17 ΜάρΔΟ: Christopher Ward; Π: Hermann Schneider
Croesus (Keiser) 13-22 ΑπρΔΟ: Lutz Gillmann; Π: Barbara Schöne
Salome (Strauss) 14 Απρ-21 ΙούνΔΟ: Nicholas Milton; Π: Jakob Peters-Messer
Così fan tutte (Mozart) 11 Μάι-19 ΙούνΔΟ: Stefan Neubert; Π: Jean Renshaw
Nabucco (Verdi) 9-23 ΙούνΔΟ: Christopher Ward; Π: Maximilian von Mayenburg
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater Schwerin  / 
Otello (Verdi) 13 Οκτ-1 ΑπρΔΟ: Daniel Huppert / Gabriel Venzago; Π: Katharina Thoma
My Fair Lady (Loewe) 19 Οκτ-31 ΜάρΔΟ: Gregor Rot / Martin Schelhaas; Π: Toni Burkhardt
Margarethe (Gounod) 3 Νοέμ-2 ΜάρΔΟ: Gregor Rot; Π: Toni Burkhardt
Peter Grimes (Britten) 12 Νοέμ-12 ΙανΔΟ: Daniel Huppert; Π: Toni Burkhardt
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Δεκ-6 ΙανΔΟ: Martin Schelhaas; Π: Toni Burkhardt
Der glückliche Prinz (Böhmer) 9 ΔεκΔΟ: Martin Schelhaas; Π: Nele Tippelmann
Neues vom Tage (Hindemith) 4-30 ΜάιΔΟ: Gabriel Venzago; Π: Toni Burkhardt
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 21-28 ΜάιΔΟ: Michael Ellis Ingram / Gabriel Venzago; Π: Kay Kuntze, AnnaLisa Canton
Tosca (Puccini) 22 Ιούν-28 ΙούλΔΟ: Daniel Huppert / Martin Schelhaas / Gabriel Venzago; Π: Toni Burkhardt
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 Σεπτ-13 ΔεκΔΟ: Daniel Huppert; Π: Toni Burkhardt
Im weißen Rößl (Benatzky) 23 Οκτ-15 ΙούνΔΟ: Gabriel Venzago; Π: Toni Burkhardt
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Δεκ-4 ΙανΔΟ: Markus L Frank / Martin Schelhaas; Π: Toni Burkhardt
Andrea Chénier (Giordano) 18 Ιαν-1 ΙούνΔΟ: Michael Ellis Ingram; Π: Roman Hovenbitzer
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 Απρ-9 ΙούνΔΟ: Daniel Huppert; Π: Toni Burkhardt
Anatevka (Bock) 21-23 ΙούνΔΟ: Michael Ellis Ingram; Π: Toni Burkhardt
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Me and My Girl (Gay) 7 ΟκτΔΟ: Harish Shankar; Π: Kay Link
Ein Maskenball (Verdi) 22 Οκτ-11 ΝοέμΔΟ: Florian Csizmadia; Π: Host Kupich
A Streetcar named Desire (Previn) 25 ΝοέμΔΟ: Florian Csizmadia; Π: Horst Kupich
Tosca (Puccini) 24 Μάρ-10 ΙούνΔΟ: Florian Csizmadia; Π: Susanne Knapp
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Μάι-9 ΙούνΔΟ: Harish Shankar; Π: Horst Kupich
Stuttgart, Oper Stuttgart  / 
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 22 Σεπτ-31 ΟκτΔΟ: Frank Beermann; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Tod in Venedig (Britten) 23 Σεπτ-5 ΙούλΔΟ: Marco Comin; Π: Demis Volpi
La Cenerentola (Rossini) 24 Σεπτ-1 ΝοέμΔΟ: Maurizio Barbacini; Π: Andrea Moses
Tosca (Puccini) 25 Σεπτ-9 ΙανΔΟ: Domingo Hindoyan / Giuliano Carella; Π: Willy Decker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Οκτ-14 ΙανΔΟ: Georg Fritzsch / Willem Wentzel; Π: Peter Konwitschny
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 Οκτ-1 ΔεκΔΟ: Uwe Sandner; Π: Nigel Lowery
Madama Butterfly (Puccini) 2-25 ΝοέμΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli / Timo Handschuh; Π: Monique Wagemakers
Don Giovanni (Mozart) 11 Νοέμ-2 ΦεβΔΟ: Willem Wentzel; Π: Andrea Moses
Medea (Cherubini) 3 Δεκ-3 ΦεβΔΟ: Alejo Pérez; Π: Peter Konwitschny
Ariodante (Handel) 17 Δεκ-20 ΜάρΔΟ: Giuliano Carella; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 22 Δεκ-27 ΙανΔΟ: Hans Christoph Bünger; Π: Armin Petras
La sonnambula (Bellini) 28 Ιαν-19 ΜάρΔΟ: Michele Gamba; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Die Zauberflöte (Mozart) 29 Ιαν-14 ΑπρΔΟ: Roland Kluttig / Timo Handschuh; Π: Peter Konwitschny
Fidelio (Beethoven) 4 Φεβ-25 ΙούλΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Parsifal (Wagner) 25 Φεβ-2 ΑπρΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Calixto Bieito
Don Pasquale (Donizetti) 25 Μάρ-2 ΙούνΔΟ: Giuliano Carella / Marco Comin; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Actus tragicus (Bach,JS) 29 Μάρ-15 ΑπρΔΟ: Ilan Volkov; Π: Herbert Wernicke
Faust (Gounod) 8 Απρ-1 ΙούνΔΟ: Marc Soustrot / Willem Wentzel; Π: Frank Castorf
Der Gefangene (Dallapiccola) 24 Απρ-25 ΙούνΔΟ: Franck Ollu; Π: Andrea Breth
Das Gehege (Rihm) 24 Απρ-25 ΙούνΔΟ: Franck Ollu; Π: Andrea Breth
Der Freischütz (Weber) 2 Μάι-14 ΙούνΔΟ: Daniele Rustioni / Timo Handschuh; Π: Achim Freyer
Wunderzaichen (Andre,M) 13 Μάι-10 ΙούνΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Erdbeben.Träume. (Hosokawa) 1-23 ΙούλΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
I puritani (Bellini) 12-24 ΙούλΔΟ: Manlio Benzi; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Der Freischütz (Weber) 28+ ΣεπτΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Achim Freyer
Lohengrin (Wagner) 29+ ΣεπτΔΟ: Cornelius Meister; Π: Arpad Schilling
Ariodante (Handel) 30+ ΣεπτΔΟ: Christopher Moulds; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 4+ ΟκτΔΟ: Antonino Fogliani; Π: Beat Fäh
Rigoletto (Verdi) 19+ ΟκτΔΟ: Giuliano Carella; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Don Pasquale (Donizetti) 28+ ΟκτΔΟ: Francesco Angelico; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 2+ ΝοέμΔΟ: Titus Engel; Π: Hans Op de Beeck
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 2+ ΔεκΔΟ: Alejo Pérez; Π: Axel Ranisch
La bohème (Puccini) 6+ ΔεκΔΟ: Cornelius Meister; Π: Andrea Moses
Tosca (Puccini) 20+ ΔεκΔΟ: Cornelius Meister; Π: Willy Decker
La Cenerentola (Rossini) 21+ ΔεκΔΟ: Vlad Iftinca; Π: Andrea Moses
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 6+ ΙανΔΟ: Oksana Lyniv; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Medea (Cherubini) 27+ ΙανΔΟ: Marie Jacquot; Π: Peter Konwitschny
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 30+ ΙανΔΟ: Marc Piollet; Π: Christoph Marthaler
Madama Butterfly (Puccini) 3+ ΦεβΔΟ: Eun Sun Kim; Π: Monique Wagemakers
Der Prinz von Homburg (Henze) 17+ ΜάρΔΟ: Cornelius Meister; Π: Stephan Kimmig
Nixon in China (Adams) 7+ ΑπρΔΟ: André de Ridder; Π: Marco Štorman
Iphigénie en Tauride (Gluck) 28+ ΑπρΔΟ: Stefano Montanari; Π: Krzysztof Warlikowski
Così fan tutte (Mozart) 26 ΜάιΔΟ: Cornelius Meister; Π: Yannis Houvardas
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2+ ΙούνΔΟ: Cornelius Meister; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Mefistofele (Boito) 16+ ΙούνΔΟ: Daniele Callegari; Π: Alex Ollé
Der fliegende Holländer (Wagner) 20+ ΙούνΔΟ: David Afkham; Π: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 6 ΙούλΔΟ: Roland Kluttig; Π: Kirill Serebrennikov
Norma (Bellini) 11+ ΙούλΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Trier, Theater Trier  / 
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 17 ΣεπτΔΟ: Jochen Schaaf
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14 Οκτ-21 ΙανΔΟ: Victor Puhl; Π: Thilo Reinhardt
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 Δεκ-2 ΑπρΔΟ: Wouter Padberg; Π: Thilo Reinhardt
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 3 Φεβ-31 ΜάρΔΟ: Wouter Padberg; Π: Andreas Rosar
Into the Woods (Sondheim) 24 Μάρ-16 ΙούνΔΟ: Malte Kühn; Π: Dean Wilmington
Krach bei Bach (Bohm) 7-22 ΑπρΔΟ: Martin Folz; Π: Ela Baumann
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Μάι-1 ΙούλΔΟ: Victor Puhl; Π: Heinz Lukas-Kindermann
Don Giovanni (Mozart) 29+ ΣεπτΔΟ: Jochem Hochstenbach; Π: Jean-Claude Berutti
La vie parisienne (Offenbach) 1+ ΔεκΔΟ: Wouter Padberg; Π: Andreas Rosar
La vie parisienne (Offenbach) 1+ ΙανΔΟ: Wouter Padberg; Π: Andreas Rosar
Madama Butterfly (Puccini) 2 ΦεβΔΟ: Jochem Hochstenbach; Π: Cornelia Rainer
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 6 ΑπρΔΟ: Wouter Padberg; Π: Jens Pesel
Dido and Aeneas (Purcell) 18+ ΜάιΔΟ: Jochem Hochstenbach; Π: Jean-Claude Berutti
La Voix humaine (Poulenc) 18+ ΜάιΔΟ: Jochem Hochstenbach; Π: Jean-Claude Berutti
Ulm, Theater Ulm  / 
Faust (Gounod) 28 Σεπτ-30 ΝοέμΔΟ: Joongbae Jee / Hendrik Haas / Michael Weiger; Π: Matthias Kaiser
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 9 Νοέμ-8 ΜάρΔΟ: Timo Handschuh / Michael Weiger; Π: Benjamin Künzel
Nabucco (Verdi) 21 Δεκ-11 ΑπρΔΟ: Joongbae Jee / Hendrik Haas; Π: Nilufar K Münzing
Elektra (Strauss) 8 Φεβ-6 ΙούνΔΟ: Timo Handschuh / Michael Weiger; Π: Matthias Kaiser
Motezuma (Vivaldi) 29 Μάρ-7 ΙούλΔΟ: Michael Weiger / Hendrik Haas; Π: Antje Schupp
Die glückliche Hand (Schoenberg,A) 17 Μάι-12 ΙούλΔΟ: Hendrik Haas / Michael Weiger; Π: Matthias Kaiser
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Candide (Bernstein) 3 Σεπτ-18 ΜάιΔΟ: Dominik Beykirch; Π: Martin G Berger
Fidelio (Beethoven) 17 Σεπτ-2 ΔεκΔΟ: Stefan Lano; Π: Hasko Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Σεπτ-19 ΜάιΔΟ: Stefan Lano; Π: Nina Gühlstorff
Otello (Verdi) 19 Οκτ-30 ΜάρΔΟ: Dominik Beykirch; Π: Nina Gühlstorff
Dido und Aeneas (Purcell) 16 Νοέμ-20 ΜάρΔΟ: Dominik Beykirch; Π: Corinna von Rad
My Fair Lady (Loewe) 14 Δεκ-14 ΙούνΔΟ: Dominik Beykirch; Π: Anthony Pilavachi
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 27 Ιαν-16 ΙούνΔΟ: Kirill Karabits / Stefan Lano; Π: Michael Talke
Tannhäuser (Wagner) 14 Απρ-23 ΙούνΔΟ: Kirill Karabits / Dominik Beykirch; Π: Maximilian von Mayenburg
Un ballo in maschera (Verdi) 2-29 ΙούνΔΟ: Stefan Lano; Π: Eva-Maria Höckmayr
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 17-18 ΙούνΔΟ: Kirill Karabits
My Fair Lady (Loewe) 13 Σεπτ-30 ΔεκΔΟ: Dominik Beykirch; Π: Anthony Pilavachi
Un ballo in maschera (Verdi) 22 Σεπτ-28 ΔεκΔΟ: Stefan Lano; Π: Eva-Maria Höckmayr
Le nozze di Figaro (Mozart) 14 Δεκ-13 ΙούνΔΟ: Kirill Karabits / Stefan Lano; Π: Michael Talke
Wiesbaden, Hessisches Staatstheater Wiesbaden  / 
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 27 Αύγ-25 ΑπρΔΟ: Patrick Lange / Christina Domnick; Π: Carsten Kochan
Der Liebestrank (Donizetti) 10 Σεπτ-26 ΜάιΔΟ: Daniela Musca; Π: Jim Lucassen
Schönerland (Eichberg) 16 Σεπτ-25 ΟκτΔΟ: Albert Horne; Π: Johanna Wehner
Götterdämmerung (Wagner) 24 Σεπτ-21 ΜάιΔΟ: Alexander Joel; Π: Uwe Eric Laufenberg
Schubert's Winterreise (Zender) 7 Οκτ-29 ΔεκΔΟ: Benjamin Schneider
Manon (Massenet) 28 Οκτ-15 ΔεκΔΟ: Jochen Rieder; Π: Bernd Mottl
Tannhäuser (Wagner) 19 Νοέμ-30 ΙούνΔΟ: Patrick Lange; Π: Uwe Eric Laufenberg
La bohème (Puccini) 1-26 ΔεκΔΟ: Albert Horne; Π: Thorleifur Örn Arnarsson
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Δεκ-24 ΙούνΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Carsten Kochan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20-31 ΔεκΔΟ: Christoph Stiller; Π: Beka Savić
Norma (Bellini) 12 Ιαν-9 ΦεβΔΟ: Daniela Musca; Π: Gabriele Rech
Così fan tutte (Mozart) 21 Ιαν-9 ΜάρΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Uwe Eric Laufenberg
Jephta (Handel) 4 Φεβ-15 ΑπρΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Achim Freyer, Sebastian Sommer
Otello (Verdi) 18 Φεβ-1 ΜάιΔΟ: Daniela Musca; Π: Uwe Eric Laufenberg
Arabella (Strauss) 11 Μάρ-22 ΜάιΔΟ: Patrick Lange; Π: Uwe Eric Laufenberg
Der fliegende Holländer (Wagner) 18 Μάρ-19 ΜάιΔΟ: Patrick Lange; Π: Michiel Dijkema(original), Magdalena Weingut(revival)
Katja Kabanowa (Janáček) 7 Απρ-9 ΙούνΔΟ: Philipp Pointner; Π: Matthew Wild
Un ballo in maschera (Verdi) 30 Απρ-10 ΙούνΔΟ: Patrick Lange; Π: Beka Savić
Vom Ende der Unschuld (Peiffer) 30-31 ΜάιΔΟ: Martin Niklas Spahr; Π: Michiel Dijkema
Don Giovanni (Mozart) 17-29 ΙούνΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Nicolas Brieger
Don Giovanni (Mozart) 2 Σεπτ-2 ΜάιΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Nicolas Brieger
Ein Maskenball (Verdi) 16 Σεπτ-16 ΜάιΔΟ: Christoph Stiller; Π: Beka Savić
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 29 Σεπτ-30 ΙούνΔΟ: Patrick Lange; Π: Bernd Mottl
Alcina (Handel) 30 Σεπτ-20 ΑπρΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Ingo Kerkhof
My Fair Lady (Loewe) 27 Οκτ-20 ΙανΔΟ: Christoph Stiller; Π: Beka Savić
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10 Νοέμ-7 ΦεβΔΟ: Patrick Lange; Π: Vasily Barkhatov
Jenůfa (Janáček) 29 Νοέμ-28 ΔεκΔΟ: Patrick Lange; Π: Ingo Kerkhof
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Δεκ-4 Ιαν
Rigoletto (Verdi) 19 Ιαν-31 ΜάιΔΟ: Will Humburg; Π: Uwe Eric Laufenberg
Candide (Bernstein) 27 Ιαν-7 ΙούνΔΟ: Albert Horne; Π: Bernd Mottl
Salome (Strauss) 16 Φεβ-5 ΜάιΔΟ: Patrick Lange; Π: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Herzog Blaubarts Burg (Bartok) 1-31 ΜάρΔΟ: Leo McFall; Π: Uwe Eric Laufenberg
Die sieben Todsünden (Weill) 1-31 ΜάρΔΟ: Leo McFall; Π: Magdalena Weingut
Tannhäuser (Wagner) 9 Μάρ-26 ΜάιΔΟ: Patrick Lange; Π: Patrick Lange
Madama Butterfly (Puccini) 13 Μάρ-16 ΙούνΔΟ: Christina Domnick; Π: Magdalena Weingut
Idomeneo (Mozart) 30 Απρ-14 ΜάιΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Uwe Eric Laufenberg
Titus (Mozart) 1-27 ΜάιΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Uwe Eric Laufenberg
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Götterdämmerung (Wagner) 16 Σεπτ-15 ΔεκΔΟ: Johannes Pell; Π: Jay Scheib
Rigoletto (Verdi) 23 Σεπτ-2 ΔεκΔΟ: Johannes Pell; Π: Timofej Kuljabin
My Fair Lady (Loewe) 22 Οκτ-25 ΜάρΔΟ: Michael Cook / Markus Baisch; Π: Cusch Jung
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 Δεκ-8 ΑπρΔΟ: Julia Jones / Johannes Pell / Markus Baisch; Π: Denis Krief
Three Tales (Reich) 3 Φεβ-4 ΜάρΔΟ: Michael Cook; Π: Berthold Schneider
Juliette (Martinů) 3 Μάρ-17 ΙούνΔΟ: Johannes Pell; Π: Inga Levant
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-16 ΜάρΔΟ: Johannes Pell; Π: Denis Krief, Katrin Kotzbauer-Bode
Das Labyrinth (Dove) 17-21 ΜάρΔΟ: Markus Baisch; Π: Marie-Eve Signeyrole
La liberazione di Ruggiero dall'isola d'Alcina (Caccini,F) 20 Απρ-14 ΙούλΔΟ: Felice Venanzoni; Π: Benjamin David
Carmen (Bizet) 30 Ιούν-15 ΙούλΔΟ: Julia Jones; Π: Candice Edmunds
Carmen (Bizet) 1-15 ΙούλΔΟ: Julia Jones
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Così fan tutte (Mozart) 7 Οκτ-27 ΙανΔΟ: Enrico Calesso / Alexis Agrafiotis; Π: Martina Veh
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 31 Οκτ-25 ΜάρΔΟ: Enrico Calesso; Π: Anna Vita
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 Δεκ-22 ΑπρΔΟ: Marie Jacquot; Π: Marcel Keller
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 20 Ιαν-7 ΙούλΔΟ: Enrico Calesso; Π: Matthew Ferraro
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10 Μάρ-28 ΙούνΔΟ: Marie Jacquot; Π: Markus Trabusch
Colas der Magier (Mozart) 11 Μάρ-15 ΑπρΔΟ: Frank Sodemann; Π: Mario Pavle del Monaco
Nixon in China (Adams) 19 Μάι-18 ΙούλΔΟ: Enrico Calesso; Π: Tomo Sugao