2017/18 > Γαλλία 
*Δημόσιος ιστότοπος   >Operabase Professional 
2017/18 > Γαλλία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Ηνωμένο Βασίλειο
Βέλγιο
Γερμανία
Λουξεμβούργο

Γαλλία
 
Ελβετία
Ισπανία Μονακό
Ιταλία

Antibes, Anthéa  / 

Les noces de Figaro (Mozart) 2-4 ΦεβΔΟ: György Györiványi Ráth; Π: Daniel Benoin
La traviata (Verdi) 6-7 ΑπρΔΟ: Dirk Kaftan; Π: Andreas Homoki
Avignon, Opéra Grand Avignon  / 
Orphée (Gluck) 3-5 ΔεκΔΟ: Roberto Forés Veses; Π: Fanny Gioria
Les mousquetaires au couvent (Varney) 29-31 ΔεκΔΟ: Dominique Trottein; Π: Valérie Marestin
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 28-30 ΙανΔΟ: Samuel Jean; Π: Alain Timár
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 18-20 ΦεβΔΟ: Roberto Forés Veses; Π: Emmanuelle Cordoliani
Le Pays du sourire (Lehár) 10-11 ΜάρΔΟ: Benjamin Pionnier; Π: Pierre-Emmanuel Rousseau
Vanda (Ginoux) 6-7 ΑπρΠ: Nadine Duffaut
Un barbier (Rossini) 19 ΜάιΔΟ: Adrien Perruchon; Π: Damien Robert
La traviata (Verdi) 8-10 ΙούνΔΟ: Samuel Jean; Π: Stefano Mazzonis di Pralafera
Besancon, Les 2 Scènes  / 
Rinaldo (Handel) 9-10 ΦεβΔΟ: Bertrand Cuiller; Π: Claire Dancoisne
La traviata (adaptation) (Verdi) 27 Φεβ-3 ΜάρΔΟ: Florent Hubert / Paul Escobar; Π: Benjamin Lazar
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
La vie parisienne (Offenbach) 23 Σεπτ-1 ΟκτΔΟ: Marc Minkowski; Π: Vincent Huguet
Le Messie (Handel) 22-23 ΟκτΔΟ: Marc Minkowski
Il pirata (concert) (Bellini) 6 ΝοέμΔΟ: Paul Daniel
Pelléas et Mélisande (Debussy) 19-21 ΙανΔΟ: Marc Minkowski; Π: Philippe Béziat
Marouf savetier du Caire (Rabaud) 7-14 ΦεβΔΟ: Marc Minkowski; Π: Jérôme Deschamps
La petite messe solennelle (Rossini) 5 ΜάρΔΟ: Salvatore Caputo
Requiem (Mozart) 12 ΜάρΔΟ: Raphaël Pichon
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 3-11 ΑπρΔΟ: Pierre Dumoussaud; Π: Francesco Micheli
Pinocchio (Boesmans) 14-18 ΜάιΔΟ: Paul Daniel; Π: Joël Pommerat
Elektra (concert) (Strauss) 29 Μάι-3 ΙούνΔΟ: Paul Daniel
La Périchole (Offenbach) 13-15 ΟκτΔΟ: Marc Minkowski; Π: Romain Gilbert
Anna Bolena (Donizetti) 5-18 ΝοέμΔΟ: Paul Daniel; Π: Marie-Louise Bischofberger
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-13 ΦεβΔΟ: Marc Leroy-Calatayud; Π: Laurent Pelly
Messe en si mineur (Bach,JS) 16-17 ΜάρΔΟ: Raphaël Pichon
Manon (Massenet) 5-14 ΑπρΔΟ: Marc Minkowski; Π: Olivier Py, Daniel Izzo
Miranda (Purcell) 3-6 ΜάιΔΟ: Raphaël Pichon; Π: Katie Mitchell
Die Walküre (Wagner) 17-23 ΜάιΔΟ: Paul Daniel; Π: Julia Burbach, Tal Rösner
Carmina Burana (Orff) 20 Ιούν
Caen, Théâtre de Caen  / 
La flûte enchantée (Mozart) 3-9 ΔεκΔΟ: Christophe Rousset; Π: David Lescot
Les chevaliers de la Table Ronde (Hervé) 29-31 ΔεκΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Pierre-André Weitz
Alcione (Marais) 11-12 ΙανΔΟ: Jordi Savall; Π: Louise Moaty
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22-24 ΦεβΔΟ: Jérémie Rhorer; Π: Olivier Py
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 11-15 ΙανΔΟ: Roberto Forés Veses; Π: Emmanuelle Cordoliani
La traviata (Verdi) 2-4 ΦεβΔΟ: David Molard; Π: Olivier Desbordes
La flûte enchantée (Mozart) 22-25 ΜάρΔΟ: Amaury du Closel; Π: Pierre Thirion-Vallet
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 4-6 ΜάιΔΟ: Mehdi Lougraïda; Π: Olivier Desbordes, Benjamin Moreau
The Beggar's Opera (Pepusch) 11-12 ΟκτΔΟ: William Christie; Π: Robert Carsen
Madame Butterfly (Puccini) 17-20 ΙανΔΟ: Amaury du Closel; Π: Pierre Thirion-Vallet
Marc'Antonio e Cleopatra (concert) (Hasse) 29 ΙανΔΟ: Antonio Florio
La vie parisienne (Offenbach) 9-10 ΦεβΔΟ: Gaspard Brécourt; Π: Olivier Desbordes, Benjamin Moreau
Monsieur de Pourceaugnac (Lully) 2 ΑπρΔΟ: Benjamin Perrot / Florence Bolton; Π: Raphaël de Angelis
Orphée et Eurydice (Gluck) 7-9 ΜάιΔΟ: Patrice Couineau; Π: Pierre Thirion-Vallet
Compiegne, Théâtre Français de la Musique  / 
Le Barbier de Séville (Rossini) 1 ΔεκΔΟ: Amaury du Closel; Π: Pierre Thirion-Vallet
La Sirène (Auber) 26 ΙανΔΟ: David Reiland; Π: Justine Heynemann
Rinaldo (Handel) 16-17 Φεβ
La Damnation de Faust (Berlioz) 15 ΜάρΔΟ: Fiona Monbet; Π: Jacques Perconte
Trouble in Tahiti (Bernstein) 17 ΜάιΔΟ: Julien Masmondet; Π: Catherine Dune
Manga-Café (Zavaro) 17 ΜάιΔΟ: Julien Masmondet; Π: Catherine Dune
Dijon, Opéra de Dijon  / 
Pinocchio (Boesmans) 6-10 ΟκτΔΟ: Emilio Pomárico; Π: Joël Pommerat
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14-23 ΔεκΔΟ: Nicolas Chesneau; Π: Mikaël Serre
Simon Boccanegra (Verdi) 14-22 ΜάρΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Philipp Himmelmann
Pygmalion (Rameau) 23-27 ΜάιΔΟ: Emmanuelle Haïm; Π: Robyn Orlin
L'Amour et Psyché (Mondonville) 23-27 ΜάιΔΟ: Emmanuelle Haïm; Π: Robyn Orlin
El Prometeo (Draghi) 14-15 ΙούνΔΟ: Leonardo García Alarcón; Π: Gustavo Tambascio, Laurent Delvert
Jenůfa (Janáček) 26-30 ΣεπτΔΟ: Stefan Veselka; Π: Yves Lenoir
Nabucco (Verdi) 15-24 ΝοέμΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Marie-Eve Signeyrole
La finta pazza (Sacrati) 5-10 ΦεβΔΟ: Leonardo García Alarcón; Π: Jean-Yves Ruf
Les Boréades (Rameau) 22-28 ΜάρΔΟ: Emmanuelle Haïm; Π: Barrie Kosky
Lille, Opéra de Lille  / 
Così fan tutte (Mozart) 30 Σεπτ-12 ΟκτΔΟ: Emmanuelle Haïm; Π: Christophe Honoré
Le Nain (Zemlinsky) 16-20 ΝοέμΔΟ: Franck Ollu; Π: Daniel Jeanneteau
La Princesse légère (Cruz) 13-16 ΔεκΔΟ: Jean Deroyer / Pierre Dumoussaud; Π: Jos Houben
Le Roi Carotte (Offenbach) 1-13 ΦεβΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Laurent Pelly
La Légende du Roi Dragon (Lavandier) 17-18 ΜάρΔΟ: Quentin Hindley; Π: Johanne Saunier
La Passion selon Saint Jean (Bach,JS) 27-28 ΜάρΔΟ: Raphaël Pichon
Nabucco (Verdi) 16 Μάι-6 ΙούνΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Marie-Eve Signeyrole
Rodelinda (Handel) 4-14 ΟκτΔΟ: Emmanuelle Haïm; Π: Jean Bellorini
Coraline (Turnage) 7-11 ΝοέμΔΟ: Arie van Beek; Π: Aletta Collins
Pygmalion (Rameau) 16-24 ΙανΔΟ: Emmanuelle Haïm; Π: Robyn Orlin
L'Amour et Psyché (Mondonville) 16-24 ΙανΔΟ: Emmanuelle Haïm; Π: Robyn Orlin
Faust (Berlioz) 25 ΙανΔΟ: Fiona Monbet; Π: Jacques Perconte
Trois Contes (Pesson) 6-14 ΜάρΔΟ: Georges-Elie Octors; Π: David Lescot
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Απρ-18 ΜάιΔΟ: Eivind Gullberg Jensen; Π: Romeo Castellucci
Limoges, Opéra de Limoges  / 
La flûte enchantée (Mozart) 5-11 ΝοέμΔΟ: Christophe Rousset; Π: David Lescot
María de Buenos Aires (Piazzolla) 20 ΙανΔΟ: Marcelo Nisinman; Π: Sergio Simón
Madama Butterfly (Puccini) 7-11 ΜάρΔΟ: Robert Tuohy; Π: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 22-26 ΑπρΔΟ: Robert Tuohy; Π: Bernard Pisani
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 25 ΜάιΔΟ: Robert Tuohy; Π: Roland Auzet
A Midsummer Night's Dream (Mendelssohn) 14 ΣεπτΔΟ: Paul Daniel; Π: Juliette Deschamps
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 7-9 ΟκτΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Pierre-André Weitz
Die tote Stadt (Korngold) 25-27 ΙανΔΟ: Pavel Baleff; Π: Sandrine Anglade
Macbeth (Verdi) 10-14 ΑπρΔΟ: Robert Tuohy; Π: Jean-Louis Martinoty, Frédérique Lombart
Les Amants magnifiques (Lully) 16-18 ΜάιΔΟ: Hervé Niquet; Π: Vincent Tavernier
Phèdre (Lemoyne) 4 ΙούνΔΟ: Julien Chauvin; Π: Marc Paquien
Lyon, Opéra de Lyon  / 
War Requiem (Britten) 9-21 ΟκτΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Yoshi Oïda
Mozart et Salieri (Rimsky-Korsakov) 31 Οκτ-7 ΝοέμΔΟ: Pierre Bleuse; Π: Jean Lacornerie
Attila (concert) (Verdi) 12 ΝοέμΔΟ: Daniele Rustioni
La Cenerentola (Rossini) 15 Δεκ-1 ΙανΔΟ: Stefano Montanari; Π: Stefan Herheim
Le Cercle de craie (Zemlinsky) 20 Ιαν-1 ΦεβΔΟ: Lothar Koenigs; Π: Richard Brunel
La Belle au Bois Dormant (Respighi) 6-14 ΦεβΔΟ: Philippe Forget; Π: Barbora Horáková Joly
Le Journal d'un disparu (Janáček) 8-11 ΦεβΠ: Ivo van Hove
Macbeth (Verdi) 16 Μάρ-5 ΑπρΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Ivo van Hove
Don Carlos (Verdi) 17 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Christophe Honoré
L'histoire du Soldat (Stravinsky) 25-30 ΑπρΠ: Alex Ollé
L'histoire du Soldat (Stravinsky) 25-30 ΑπρΠ: Alex Ollé, Ramon Simó, Valentina Carrasco
Germania (Raskatov) 19 Μάι-4 ΙούνΔΟ: Alejo Pérez; Π: John Fulljames
Don Giovanni (Mozart) 25 Ιούν-11 ΙούλΔΟ: Stefano Montanari; Π: David Marton
Mefistofele (Boito) 11-23 ΟκτΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Alex Ollé
Nabucco (concert) (Verdi) 5-7 ΝοέμΔΟ: Daniele Rustioni
L'Heure espagnole (Ravel) 17-21 ΝοέμΔΟ: Jonathan Stockhammer; Π: James Bonas
Rodelinda (Handel) 15 Δεκ-1 ΙανΔΟ: Stefano Montanari; Π: Claus Guth
De la maison des morts (Janáček) 21 Ιαν-2 ΦεβΔΟ: Alejo Pérez; Π: Krzysztof Warlikowski
Roméo et Juliette (Blacher) 8-15 ΦεβΔΟ: Emmanuel Calef; Π: Jean Lacornerie
L'Enchanteresse (Tchaikovsky,P) 15-31 ΜάρΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Andriy Zholdak
Un Didon et Enée (Kalima) 16-30 ΜάρΔΟ: Pierre Bleuse; Π: David Marton
Didon et Enée (Purcell) 16-30 ΜάρΔΟ: Pierre Bleuse
Remember me (Kalima) 16-30 ΜάρΔΟ: Pierre Bleuse; Π: David Marton
Le Retour d'Ulysse (Monteverdi) 29 Μάρ-3 ΑπρΔΟ: Philippe Pierlot; Π: William Kentridge, Luc de Wit
Les Enfants du Levant (Aboulker) 6-13 ΑπρΔΟ: Karine Locatelli; Π: Pauline Laidet
Lessons in Love and Violence (Benjamin,G) 14-26 ΜάιΔΟ: Alexandre Bloch; Π: Katie Mitchell
Barbe-bleue (Offenbach) 14 Ιούν-1 ΙούλΔΟ: Michele Spotti; Π: Laurent Pelly
Lyon, Théâtre Musical de Lyon  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 13-14 ΝοέμΔΟ: Andreï Chevtchouk; Π: Fabien Attias
Rêve de valse (Straus) 14-15 ΙανΔΟ: Andreï Chevtchouk; Π: Pierre Sybil
Le Prince de Madrid (Lopez,F) 11-12 ΜάρΔΟ: Andreï Chevtchouk
La traviata (Verdi) 25-26 ΜάιΔΟ: Andreï Chevtchouk
Marseille, Opéra de Marseille  / 
Le dernier jour d'un condamné (Alagna) 28 Σεπτ-4 ΟκτΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Nadine Duffaut
La favorite (concert) (Donizetti) 13-21 ΟκτΔΟ: Paolo Arrivabeni
Tancredi (concert) (Rossini) 24-26 ΟκτΔΟ: Giuliano Carella
Quatre jours à Paris (Lopez,F) 28-29 ΟκτΔΟ: Bruno Membrey; Π: Jacques Duparc
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 7-8 ΝοέμΔΟ: Ernest Martínez Izquierdo; Π: Jorge Lavelli
Rêve de valse (Straus) 25-26 ΝοέμΔΟ: Emmanuel Trenque; Π: Jack Gervais
Le Chanteur de Mexico (Lopez,F) 16-17 ΔεκΔΟ: Bruno Conti; Π: Jack Gervais
My Fair Lady (Loewe) 30 Δεκ-7 ΙανΔΟ: Bruno Membrey; Π: Jean Liermier
Valses de Vienne (Strauss,J) 13-14 ΙανΔΟ: Bruno Membrey; Π: Jack Gervais
Un barbier (Rossini) 1-2 ΦεβΔΟ: Adrien Perruchon; Π: Damien Robert
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6-15 ΦεβΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Laurent Pelly
La vie parisienne (Offenbach) 24-25 ΦεβΔΟ: Emmanuel Trenque; Π: Nadine Duffaut
Monsieur Beaucaire (Messager) 17-18 ΜάρΔΟ: Bruno Membrey; Π: Jean-Jacques Chazalet
Hérodiade (Massenet) 23-30 ΜάρΔΟ: Victorien Vanoosten; Π: Jean-Louis Pichon
Là-haut (Yvain) 14-15 ΑπρΔΟ: Bruno Conti; Π: Carole Clin
Lohengrin (Wagner) 2-8 ΜάιΔΟ: Paolo Arrivabeni; Π: Louis Désiré
La Fille du tambour-major (Offenbach) 26-27 ΜάιΔΟ: Guy Condette; Π: Jack Gervais
Ernani (Verdi) 6-16 ΙούνΔΟ: Lawrence Foster; Π: Jean-Louis Grinda
Simon Boccanegra (Verdi) 2-9 ΟκτΔΟ: Paolo Arrivabeni; Π: Leo Nucci
Candide (Bernstein) 14 ΟκτΔΟ: Robert Tuohy
La belle de Cadix (Lopez,F) 27-28 ΟκτΔΟ: Bruno Conti; Π: Jack Gervais
La donna del lago (concert) (Rossini) 10-18 ΝοέμΔΟ: José Miguel Pérez-Sierra
La fille de Madame Angot (Lecocq) 24-25 ΝοέμΔΟ: Emmanuel Trenque; Π: Jack Gervais
Un de la canebière (Scotto) 8-9 ΔεκΔΟ: Bruno Membrey; Π: Jacques Duparc
La traviata (Verdi) 23 Δεκ-2 ΙανΔΟ: Nader Abbassi; Π: Renée Auphan
La Veuve joyeuse (Lehár) 19-20 ΙανΔΟ: Bruno Membrey; Π: Olivier Lepelletier
Faust (Gounod) 10-21 ΦεβΔΟ: Lawrence Foster; Π: Nadine Duffaut
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 23-24 ΦεβΔΟ: Bruno Conti; Π: Jack Gervais
Le Petit Faust (Hervé) 16-17 ΜάρΔΟ: Bruno Membrey; Π: Jean-François Vinciguerra
Le nozze di Figaro (Mozart) 24 Μάρ-3 ΑπρΔΟ: Mark Shanahan; Π: Vincent Boussard
Turandot (Puccini) 27 Απρ-5 ΜάιΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Charles Roubaud
Irma la Douce (Monnot) 27-28 ΑπρΔΟ: Christian Mornet / André Mornet; Π: Jacques Duparc
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 25-26 ΜάιΔΟ: Bruno Conti; Π: Jack Gervais
Rigoletto (Verdi) 1-11 ΙούνΔΟ: Lawrence Foster; Π: Charles Roubaud
Massy, Opéra de Massy  / 
Faust (Gounod) 10-12 ΝοέμΔΟ: Cyril Diederich; Π: Nadine Duffaut
Don Quichotte chez la Duchesse (Boismortier) 2-3 ΔεκΔΟ: Hervé Niquet; Π: Corinne Benizio, Gilles Benizio
Le Barbier de Séville (Rossini) 12-14 ΙανΔΟ: Constantin Rouits; Π: Roberta Mattelli, Matteo Peirone
Didon et Enée (Purcell) 2 ΦεβΔΟ: Johannes Pramsohler; Π: Benoît Bénichou
La bohème (Puccini) 9-11 ΜάρΔΟ: Dominique Rouits; Π: Gilles Bouillon
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23-25 ΜάρΔΟ: Mehdi Lougraïda; Π: Olivier Desbordes, Benjamin Moreau
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 25-27 ΜάιΔΟ: Dominique Rouits; Π: Emmanuelle Cordoliani
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 9-11 ΝοέμΔΟ: David Reiland; Π: Paul-Émile Fourny
Phi-Phi (Christiné) 2 ΔεκΔΟ: Gaël Darchen; Π: Anne-Sophie Lépinay
Les noces de Figaro (Mozart) 14-18 Δεκ
Into the Woods (Sondheim) 19-20 Ιαν
The Beggar's Opera (Pepusch) 2-3 Φεβ
Amadigi (Handel) 16-17 Φεβ
Orphée et Eurydice (Gluck) 16-17 Μάρ
Madame Butterfly (Puccini) 11-14 Απρ
Rigoletto (Verdi) 17-19 Μάι
Mérignac, Le Pin Galant  / 
La belle Hélène (Offenbach) 12 ΝοέμΔΟ: Claude Lourties; Π: Renaud Sorel
La traviata (Verdi) 5 ΔεκΔΟ: Frédéric Rouillon; Π: Bernard Jourdain
Dédé (Christiné) 9 ΙανΔΟ: Jean-Pierre Haeck; Π: Denis Mignien
Faust (Gounod) 6 ΦεβΔΟ: Philippe Mestres; Π: Jean-Philippe Corre
La Chauve-souris (Strauss,J) 11 ΦεβΔΟ: Jean-Marc Miquel; Π: Renaud Sorel
La belle de Cadix (Lopez,F) 29 ΑπρΔΟ: Jean-Marc Miquel; Π: Christian Blain
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
La bohème (Puccini) 29 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Roberto Rizzi-Brignoli; Π: Paul-Émile Fourny
Don Pasquale (Donizetti) 17-21 ΝοέμΔΟ: Cyril Englebert; Π: Pierre-Emmanuel Rousseau
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 21 Δεκ-1 ΙανΔΟ: David T Heusel; Π: Paul-Émile Fourny
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 2-6 ΦεβΔΟ: Benjamin Pionnier; Π: Pénélope Bergeret
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15-19 ΑπρΔΟ: Kaspar Zehnder; Π: Joël Lauwers
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 1-5 ΙούνΔΟ: Jacques Mercier; Π: Paul-Émile Fourny
Faust (Gounod) 19-23 ΟκτΔΟ: Cyril Englebert; Π: Nadine Duffaut
Nous sommes éternels (Bartholomée) 16-20 ΝοέμΔΟ: Patrick Davin; Π: Vincent Goethals
Tosca (Puccini) 1-5 ΦεβΔΟ: José Miguel Pérez-Sierra; Π: Paul-Émile Fourny
Orphée et Eurydice (Gluck) 15-19 ΜάρΔΟ: Nathalie Marmeuse; Π: Gabriela Gómez Abaitua
Les parapluies de Cherbourg (Legrand) 18-19 ΜάιΔΟ: Patrick Leterme; Π: Mohamed Yamani
Carmen (Bizet) 15-22 ΙούνΔΟ: José Miguel Pérez-Sierra; Π: Paul-Émile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier  / 
L'italienne à Alger (Rossini) 26 Σεπτ-1 ΟκτΔΟ: Michael Schønwandt; Π: David Hermann
Svadba (Sokolović) 17-19 ΝοέμΔΟ: Guilhem Rosa; Π: Benoît Bénichou
Manfred (Schumann) 29 Νοέμ-3 ΔεκΔΟ: David Niemann; Π: Sandra Pocceschi, Giacomo Strada
Peer Gynt (Grieg) 12-13 ΙανΔΟ: Michael Schønwandt; Π: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 26-30 ΙανΔΟ: Martin Matalon; Π: Jorge Lavelli
War Requiem (concert) (Britten) 16-17 ΦεβΔΟ: Michael Schønwandt
Carmen (Bizet) 16-22 ΜάρΔΟ: Jean-Marie Zeitouni; Π: Aik Karapetian
La Chauve-souris (Strauss,J) 28-29 ΑπρΔΟ: Jérôme Pillement; Π: Benoît Bénichou
Nabucco (Verdi) 15-20 ΜάιΔΟ: Michael Schønwandt; Π: John Fulljames(original), Aylin Bozok(revival)
Idriss (Aboulker) 7-8 ΙούνΔΟ: Vincent Recolin / Guillemette Daboval; Π: Julie Méjean, Sylvère Santin
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 23-25 ΝοέμΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Pierre-André Weitz
Fantasio (Offenbach) 21 Δεκ-6 ΙανΔΟ: Pierre Dumoussaud; Π: Thomas Jolly(original), Katja Krüger(revival)
Tristan et Isolde (concert) (Wagner) 17-20 ΙανΔΟ: Michael Schønwandt
Un barbier (Rossini) 25-27 ΙανΔΟ: Adrien Perruchon; Π: Damien Robert
Don Pasquale (Donizetti) 20-26 ΦεβΔΟ: Michele Spotti; Π: Valentin Scharwz
Le Songe d'une nuit d'été (Britten) 8-12 ΜάιΔΟ: Tito Muñoz; Π: Ted Huffman
Simon Boccanegra (Verdi) 16-18 ΙούνΔΟ: Michael Schønwandt; Π: David Hermann
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
Don Giovanni (Mozart) 29 Σεπτ-10 ΟκτΔΟ: Rani Calderon; Π: Jean-François Sivadier
Hansel et Gretel (Humperdinck) 17-27 ΔεκΔΟ: Thomas Rösner; Π: Emmanuelle Bastet
Kátia Kabanová (Janáček) 28 Ιαν-6 ΦεβΔΟ: Mark Shanahan; Π: Philipp Himmelmann
Un Bal masqué (Verdi) 25 Μάρ-5 ΑπρΔΟ: Rani Calderon; Π: Waut Koeken
Werther (Massenet) 6-15 ΜάιΔΟ: Jean-Marie Zeitouni; Π: Bruno Ravella
L'italiana in Algeri (Rossini) 22 Ιούν-1 ΙούλΔΟ: Giuseppe Grazioli; Π: David Hermann
Aida (Verdi) 25 Σεπτ-4 Οκτ
La Belle Hélène (Offenbach) 14-23 Δεκ
7 Minuti (Battistelli) 1-7 Φεβ
La divisione del mondo (Legrenzi) 20-27 Μάρ
Les Hauts de Hurlevent (Herrmann,B) 2-12 Μάι
Madama Butterfly (Puccini) 23 Ιούν-2 Ιούλ
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 15-17 ΣεπτΔΟ: Pascal Rophé; Π: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Le Couronnement de Poppée (Monteverdi) 9-17 ΟκτΔΟ: Gianluca Capuano; Π: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Atys en folie (Lully) 28-29 ΝοέμΔΟ: Arnaud Marzorati; Π: Jean-Philippe Desrousseaux
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 14-20 ΔεκΔΟ: Jean-Pierre Haeck; Π: Pierre-André Weitz
Rinaldo (Handel) 24-31 ΙανΔΟ: Bertrand Cuiller; Π: Claire Dancoisne
Fidelio (Beethoven) 16-25 ΜάρΔΟ: Erki Pehk; Π: Philippe Miesch
Les P'tites Michu (Messager) 13-24 ΜάιΔΟ: Pierre Dumoussaud; Π: Rémy Barché
Iolanta (Tchaikovsky,P) 30 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Andrey Galanov
Aleko (Rakhmaninov) 30 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Andrey Galanov
La Passion de Simone (Saariaho) 7-8 ΟκτΔΟ: Clément Mao-Takacs; Π: Aleksi Barrière
San Giovanni Battista (Stradella) 9-10 ΝοέμΔΟ: Damien Guillon; Π: Vincent Tavernier
Cendrillon (Massenet) 25 Νοέμ-4 ΔεκΔΟ: Claude Schnitzler; Π: Ezio Toffolutti
The Beggar's Opera (Pepusch) 11-14 ΔεκΔΟ: William Christie / Florian Carré / Marie Van Rhijn; Π: Robert Carsen
Un Bal masqué (Verdi) 13-21 ΜάρΔΟ: Pietro Mianiti; Π: Waut Koeken
Le Vaisseau fantôme (Wagner) 5-13 ΙούνΔΟ: Rudolf Piehlmayer; Π: Rebecca Blankenship, Beverly Blankenship
Nice, Opéra Nice Côte d'Azur  / 
L'Élixir d'amour (Donizetti) 22-28 ΝοέμΔΟ: Roland Böer; Π: Eric Chevalier
Les noces de Figaro (Mozart) 19-25 ΙανΔΟ: György Györiványi Ráth; Π: Daniel Benoin
Norma (Bellini) 16-22 ΦεβΔΟ: Renato Balsadonna; Π: Nicola Berloffa
Roméo et Juliette (Gounod) 21-27 ΜάρΔΟ: Alain Guingal; Π: Irina Brook
Nabucco (Verdi) 18-24 ΜάιΔΟ: György Györiványi Ráth; Π: Jean-Christophe Mast
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 23-27 ΝοέμΔΟ: Giuseppe Finzi; Π: Bernard Pisani
Don Giovanni (Mozart) 18-24 ΙανΔΟ: György Györiványi Ráth; Π: Daniel Benoin
The Rake's Progress (Stravinsky) 1-5 ΜάρΔΟ: Roland Böer; Π: Jean de Pange
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 22-24 ΜάρΔΟ: John Nelson
Faust (Gounod) 22-28 ΜάιΔΟ: Giuliano Carella; Π: Nadine Duffaut
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
Cassandre (Jarrell) 18-22 ΟκτΔΟ: Jean Deroyer; Π: Hervé Loichemol
Notre Carmen (Bizet) 9-19 ΝοέμΔΟ: Roman Lemberg; Π: Franziska Kronfoth
La Passion selon Sade (Bussotti) 23-26 ΝοέμΔΟ: Léo Warynski; Π: Antoine Gindt
Moscou Paradis (Shostakovich) 9-16 ΦεβΔΟ: Jérôme Kuhn; Π: Julien Chavaz
Trouble in Tahiti (Bernstein) 8-14 ΙούνΔΟ: Julien Masmondet; Π: Catherine Dune
Manga-Café (Zavaro) 8-14 ΙούνΔΟ: Julien Masmondet; Π: Catherine Dune
Les P'tites Michu (Messager) 19-29 ΙούνΔΟ: Pierre Dumoussaud; Π: Rémy Barché
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
Cassandre (Jarrell) 18-22 ΟκτΔΟ: Jean Deroyer; Π: Hervé Loichemol
Notre Carmen (Bizet) 9-19 ΝοέμΔΟ: Roman Lemberg; Π: Franziska Kronfoth
La Passion selon Sade (Bussotti) 23-26 ΝοέμΔΟ: Léo Warynski; Π: Antoine Gindt
Moscou Paradis (Shostakovich) 9-16 ΦεβΔΟ: Jérôme Kuhn; Π: Julien Chavaz
Trouble in Tahiti (Bernstein) 8-14 ΙούνΔΟ: Julien Masmondet; Π: Catherine Dune
Manga-Café (Zavaro) 8-14 ΙούνΔΟ: Julien Masmondet; Π: Catherine Dune
Les P'tites Michu (Messager) 19-29 ΙούνΔΟ: Pierre Dumoussaud; Π: Rémy Barché
Paris, Théâtre des Champs-Elysées  / 
Lucia di Lammermoor (concert) (Donizetti) 12 ΣεπτΔΟ: Roberto Abbado
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 15 ΣεπτΔΟ: Teodor Currentzis
Macbeth (concert) (Verdi) 24 ΟκτΔΟ: Gianandrea Noseda
Madama Butterfly (concert) (Puccini) 7 ΝοέμΔΟ: Mikko Franck
Attila (concert) (Verdi) 15 ΝοέμΔΟ: Daniele Rustioni
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5-16 ΔεκΔΟ: Jérémie Rhorer; Π: Laurent Pelly, Cléo Laigret
Oratorio de Noel (Bach,JS) 17 ΔεκΔΟ: Vladimir Jurowski
Un petit Barbier de Séville (Rossini) 10-13 ΙανΔΟ: Adrien Perruchon; Π: Damien Robert
Le Christ au Mont des Oliviers (Beethoven) 16 ΙανΔΟ: Jérémie Rhorer
Die Schöpfung (Haydn) 22 ΙανΔΟ: Jean-Claude Malgoire
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 7-16 ΦεβΔΟ: Jérémie Rhorer; Π: Olivier Py
Requiem (Mozart) 13 ΦεβΔΟ: Quentin Hindley
Alcina (Handel) 14-20 ΜάρΔΟ: Emmanuelle Haïm; Π: Christof Loy
La Passion selon Saint Matthieu (Bach,JS) 24 ΜάρΔΟ: Mark Padmore
Stabat Mater (Pergolesi) 27 ΜάρΔΟ: Andrés Gabetta
Messe en si mineur (Bach,JS) 11 ΑπρΔΟ: Hans-Christoph Rademann
Orfeo ed Euridice (Gluck) 22 Μάι-2 ΙούνΔΟ: Diego Fasolis; Π: Robert Carsen
Grande Messe en ut mineur (Mozart) 30 ΜάιΔΟ: Masaaki Suzuki
Rinaldo (concert) (Handel) 5 ΙούνΔΟ: Christophe Rousset
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 12-15 ΙούνΔΟ: Bertrand de Billy
Faust (concert) (Gounod) 14 ΙούνΔΟ: Christophe Rousset
La Cenerentola (concert) (Rossini) 16 ΙούνΔΟ: Enrique Mazzola
L'italiana in Algeri (concert) (Rossini) 22 ΙούνΔΟ: Michele Mariotti
Rigoletto (concert) (Verdi) 3 ΟκτΔΟ: Gustavo Gimeno
Fidelio (concert) (Beethoven) 6 ΟκτΔΟ: Giovanni Antonini
Candide (concert) (Bernstein) 17 ΟκτΔΟ: Robert Tuohy
Requiem (concert) (Mozart) 19 ΟκτΔΟ: Philippe Herreweghe
Serse (concert) (Handel) 24 ΟκτΔΟ: Maxim Emelyanychev
La bohème (concert) (Puccini) 27 ΟκτΔΟ: Gianandrea Noseda
Nabucco (concert) (Verdi) 9 ΝοέμΔΟ: Daniele Rustioni
La traviata (Verdi) 28 Νοέμ-9 ΔεκΔΟ: Jérémie Rhorer; Π: Deborah Warner
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 6 ΔεκΔΟ: Speranza Scappucci
Rodelinda (concert) (Handel) 10 ΔεκΔΟ: Emmanuelle Haïm
L'enfance du Christ (concert) (Berlioz) 14 ΔεκΔΟ: Emmanuel Krivine
Don Giovanni (concert) (Mozart) 10 ΙανΔΟ: Giovanni Antonini
Arabella (concert) (Strauss) 11 ΙανΔΟ: Constantin Trinks
Stabat Mater (concert) (Pergolesi) 18 ΦεβΔΟ: Julien Chauvin
Ariane à Naxos (Strauss) 21-30 ΜάρΔΟ: Jérémie Rhorer; Π: Katie Mitchell
La Passion selon Saint Jean (concert) (Bach,JS) 29 ΜάρΔΟ: Hans-Christoph Rademann
Armide (concert) (Lully) 1 ΑπρΔΟ: Hervé Niquet
Semele (concert) (Handel) 3 ΑπρΔΟ: Harry Bicket
Manon (concert) (Massenet) 6 ΑπρΔΟ: Frédéric Chaslin
Stabat Mater (concert) (Pergolesi) 14 ΑπρΔΟ: Jean-Claude Malgoire
La Passion selon Saint Matthieu (concert) (Bach,JS) 19 ΑπρΔΟ: Václav Luks
Hippolyte et Aricie (concert) (Rameau) 20 ΜάιΔΟ: Emmanuelle Haïm
L'occasion fait le larron (concert) (Rossini) 26 ΜάιΔΟ: Jean-Claude Malgoire
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 28 ΜάιΔΟ: Emiliano Gonzalez Toro
Agrippina (concert) (Handel) 29 ΜάιΔΟ: Maxim Emelyanychev
Maître Péronilla (concert) (Offenbach) 1 ΙούνΔΟ: Markus Poschner
Paris, Cité de la musique  / 
Falstaff (concert) (Verdi) 29 Σεπτ-1 ΟκτΔΟ: Daniel Harding
Leonore (concert) (Beethoven) 7 ΝοέμΔΟ: René Jacobs
Résurrection (Mahler) 10 ΝοέμΔΟ: Mikko Franck
Requiem (Duruflé) 26 ΝοέμΔΟ: Leonard Slatkin
Elektra (concert) (Strauss) 15 ΔεκΔΟ: Mikko Franck
Les Saisons (Haydn) 16 ΔεκΔΟ: Douglas Boyd
Le Messie (Handel) 17 ΔεκΔΟ: Jordi Savall
Oratorio de Noel (Bach,JS) 18 ΔεκΔΟ: Marc Minkowski
Le pavillon aux pivoines (concert) (Tang,X) 9 Φεβ
Ariodante (concert) (Handel) 10 ΜάρΔΟ: William Christie
Jules Cesar (Handel) 11-16 ΜάρΔΟ: Philipp von Steinaecker; Π: Marguerite Borie
L'Or du Rhin (concert) (Wagner) 24-25 ΜάρΔΟ: Valery Gergiev
Paris, Opéra-Comique  / 
Fantasio (Offenbach) 12-27 ΦεβΔΟ: Laurent Campellone; Π: Thomas Jolly
Alcione (Marais) 26 Απρ-7 ΜάιΔΟ: Jordi Savall; Π: Louise Moaty
Le Timbre d'argent (Saint-Saëns) 9-19 ΙούνΔΟ: François-Xavier Roth; Π: Guillaume Vincent
Miranda (Purcell) 25 Σεπτ-5 ΟκτΔΟ: Raphaël Pichon; Π: Katie Mitchell
Kein Licht (Manoury) 18-22 ΟκτΔΟ: Julien Leroy; Π: Nicolas Stemann
La flûte enchantée (Mozart) 6-14 ΝοέμΔΟ: Kevin John Edusei; Π: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Schubert's Winterreise (Zender) 23-24 ΝοέμΔΟ: Thierry Fischer; Π: Jasmina Hadziahmetovic
Le comte Ory (Rossini) 19-31 ΔεκΔΟ: Louis Langrée; Π: Denis Podalydès
Et in arcadia ego (Rameau) 1-11 ΦεβΔΟ: Christophe Rousset; Π: Phia Ménard, Jean-Luc Beaujault
Le mystère de l'écureuil bleu (Dupin) 23-25 ΦεβΔΟ: Marc-Olivier Dupin; Π: Ivan Grinberg
La Princesse légère (Cruz) 9-11 ΜάρΔΟ: Jean Deroyer; Π: Jos Houben, Emily Wilson
Le domino noir (Auber) 26 Μάρ-5 ΑπρΔΟ: Patrick Davin; Π: Valérie Lesort, Christian Hecq
Marouf savetier du Caire (Rabaud) 23-29 ΑπρΔΟ: Marc Minkowski; Π: Jérôme Deschamps
La Nonne sanglante (Gounod) 2-10 ΙούνΔΟ: Laurence Equilbey; Π: David Bobée
Bohème, notre jeunesse (Puccini) 9-17 ΙούλΔΟ: Marc-Olivier Dupin; Π: Pauline Bureau
Orphée et Eurydice (Gluck) 12-24 ΟκτΔΟ: Raphaël Pichon; Π: Aurélien Bory
Pelléas et Mélisande (concert) (Debussy) 23 Οκτ
Donnerstag aus Licht (Stockhausen) 15-19 ΝοέμΔΟ: Maxime Pascal; Π: Benjamin Lazar
Hamlet (Thomas,A) 17-29 ΔεκΔΟ: Louis Langrée; Π: Cyril Teste
Paris, Opéra National de Paris  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 9 Σεπτ-21 ΟκτΔΟ: Jakub Hrůša / Marius Stieghorst; Π: Jorge Lavelli
Così fan tutte (Mozart) 12 Σεπτ-21 ΟκτΔΟ: Philippe Jordan / Marius Stieghorst; Π: Anne Teresa De Keersmaeker
Pelléas et Mélisande (Debussy) 19 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Philippe Jordan; Π: Robert Wilson
Don Carlos (Verdi) 10 Οκτ-11 ΝοέμΔΟ: Philippe Jordan; Π: Krzysztof Warlikowski
Falstaff (Verdi) 26 Οκτ-16 ΝοέμΔΟ: Fabio Luisi; Π: Christophe Pitoiset
La Ronde (Boesmans) 2-11 ΝοέμΔΟ: Jean Deroyer; Π: Christiane Lutz
De la maison des morts (Janáček) 15 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Esa-Pekka Salonen; Π: Patrice Chéreau
La clemenza di Tito (Mozart) 15 Νοέμ-25 ΔεκΔΟ: Dan Ettinger; Π: Willy Decker
La bohème (Puccini) 1-31 ΔεκΔΟ: Gustavo Dudamel / Manuel López-Gómez; Π: Claus Guth
Jephtha (Handel) 13-30 ΙανΔΟ: William Christie; Π: Claus Guth
Un ballo in maschera (Verdi) 16 Ιαν-10 ΦεβΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Gilbert Deflo
Only the sound remains (Saariaho) 23 Ιαν-7 ΦεβΔΟ: Ernest Martínez; Π: Peter Sellars
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Ιαν-16 ΦεβΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 2-28 ΦεβΔΟ: Dan Ettinger; Π: Benoît Jacquot
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 17 Μάρ-11 ΑπρΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Krzysztof Warlikowski
La Voix humaine (Poulenc) 17 Μάρ-11 ΑπρΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Krzysztof Warlikowski
Benvenuto Cellini (Berlioz) 20 Μάρ-14 ΑπρΔΟ: Philippe Jordan; Π: Terry Gilliam, Leah Hausman
Orphée et Eurydice (Gluck) 24 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Thomas Hengelbrock / Manlio Benzi; Π: Pina Bausch
Parsifal (Wagner) 5-23 ΜάιΔΟ: Philippe Jordan; Π: Richard Jones
Parsifal (Wagner) 13-23 ΜάιΔΟ: Philippe Jordan; Π: Richard Jones
L'Heure espagnole (Ravel) 17 Μάι-17 ΙούνΔΟ: Maxime Pascal; Π: Laurent Pelly
Gianni Schicchi (Puccini) 17 Μάι-17 ΙούνΔΟ: Maxime Pascal; Π: Laurent Pelly
Boris Godounov (Musorgsky) 7 Ιούν-12 ΙούλΔΟ: Vladimir Jurowski / Damian Iorio; Π: Ivo van Hove
Don Pasquale (Donizetti) 9 Ιούν-12 ΙούλΔΟ: Evelino Pidò; Π: Damiano Michieletto
Il trovatore (Verdi) 20 Ιούν-14 ΙούλΔΟ: Maurizio Benini; Π: Alex Ollé
Tristan et Isolde (Wagner) 11 Σεπτ-9 ΟκτΔΟ: Philippe Jordan; Π: Peter Sellars
Les Huguenots (Meyerbeer) 28 Σεπτ-24 ΟκτΔΟ: Michele Mariotti / Lukasz Borowicz; Π: Andreas Kriegenburg
Bérénice (Jarrell) 29 Σεπτ-17 ΟκτΔΟ: Philippe Jordan; Π: Claus Guth
La traviata (Verdi) 29 Σεπτ-29 ΔεκΔΟ: Giacomo Sagripanti / Karel Mark Chichon; Π: Benoît Jacquot
L'Élixir d'amour (Donizetti) 25 Οκτ-25 ΝοέμΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Laurent Pelly
Simon Boccanegra (Verdi) 15 Νοέμ-13 ΔεκΔΟ: Fabio Luisi; Π: Calixto Bieito
La Cenerentola (Rossini) 23 Νοέμ-26 ΔεκΔΟ: Evelino Pidò; Π: Guillaume Gallienne
Cain, overo Il primo omicidio (Scarlatti,A) 24 Ιαν-23 ΦεβΔΟ: René Jacobs; Π: Romeo Castellucci
Les Troyens (Berlioz) 25 Ιαν-12 ΦεβΔΟ: Philippe Jordan; Π: Dmitri Tcherniakov
Rusalka (Dvořák,A) 29 Ιαν-13 ΦεβΔΟ: Susanna Mälkki; Π: Robert Carsen
Otello (Verdi) 7 Μάρ-7 ΑπρΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Andrei Serban
Die Fledermaus (Strauss,J) 13-23 ΜάρΔΟ: Fayçal Karoui; Π: Célie Pauthe
Don Pasquale (Donizetti) 22 Μάρ-16 ΑπρΔΟ: Michele Mariotti; Π: Damiano Michieletto
Lady Macbeth de Mzensk (Shostakovich) 6-25 ΑπρΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Krzysztof Warlikowski
Carmen (Bizet) 11 Απρ-23 ΜάιΔΟ: Lorenzo Viotti; Π: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 27 Απρ-15 ΙούνΔΟ: Henrik Nánási; Π: Robert Carsen
Iolanta (Tchaikovsky,P) 9-24 ΜάιΔΟ: Tomáš Hanus; Π: Dmitri Tcherniakov
Tosca (Puccini) 16 Μάι-23 ΙούνΔΟ: Dan Ettinger; Π: Pierre Audi
La forza del destino (Verdi) 6 Ιούν-9 ΙούλΔΟ: Nicola Luisotti; Π: Jean-Claude Auvray
Don Giovanni (Mozart) 11 Ιούν-13 ΙούλΔΟ: Philippe Jordan / Guillermo García Calvo; Π: Ivo van Hove
La traviata (Verdi) 12 Σεπτ-16 Οκτ
Les Indes galantes (Rameau) 27 Σεπτ-15 Οκτ
Prince Igor (Borodin) 28 Νοέμ-26 Δεκ
Quimper, Théâtre de Cornouaille  / 
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 8 ΔεκΔΟ: Jérôme Correas; Π: Dan Jemmett
Rinaldo (Handel) 18-19 ΙανΔΟ: Bertrand Cuiller; Π: Claire Dancoisne
Le Journal d'un disparu (Janáček) 13 ΜάρΠ: Ivo van Hove
Reims, Opéra de Reims  / 
Così fan tutte (Mozart) 13-15 ΟκτΔΟ: Dominique Rouits; Π: Frédéric Roels
Bataclan (Offenbach) 28-29 ΝοέμΠ: Laurent Lévy, Rémy Berthier
Richard Coeur de Lion (Grétry) 19 ΙανΔΟ: Pauline Warnier; Π: Juan Kruz Diaz De Garaio Esnaola
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 11 ΦεβΔΟ: Martin Matalon; Π: Jorge Lavelli
Monsieur de Pourceaugnac (Lully) 23-24 ΦεβΔΟ: Paolo Zanzu; Π: Clément Hervieu-Léger
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 16-18 ΜάρΔΟ: Benjamin Pionnier; Π: Pénélope Bergeret
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 20 ΑπρΔΟ: Jérôme Correas; Π: Dan Jemmett
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-15 ΜάιΔΟ: Robert Tuohy; Π: Bernard Pisani
Faust (Gounod) 5-7 ΟκτΔΟ: Cyril Englebert; Π: Nadine Duffaut
Into the Woods (Sondheim) 16-17 ΝοέμΔΟ: Samuel Sené; Π: Olivier Bénézech
Un barbier (Rossini) 21 ΔεκΔΟ: Adrien Perruchon; Π: Damien Robert
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 13-15 ΙανΔΟ: Roberto Forés Veses; Π: Emmanuelle Cordoliani
Il mondo alla roversa (Galuppi) 8 ΦεβΔΟ: Françoise Lasserre; Π: Vincent Tavernier
Macbeth (Verdi) 28-30 ΑπρΠ: Frédérique Lombart
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 18-19 ΜάιΔΟ: Cyril Englebert; Π: Paul-Émile Fourny
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Le médecin malgré lui (Gounod) 21-26 ΝοέμΔΟ: Gildas Pungier; Π: Vincent Tavernier
Kátia Kabanová (Janáček) 5-11 ΦεβΔΟ: Jaroslav Kyzlink; Π: Frank Van Laecke
Le Nain (Zemlinsky) 25-29 ΜάρΔΟ: Franck Ollu; Π: Daniel Jeanneteau
Norma (Bellini) 28 Μάι-5 ΙούνΔΟ: Rudolf Piehlmayer; Π: Nicola Berloffa
Aleko (concert) (Rakhmaninov) 27-28 ΣεπτΔΟ: Andrey Galanov
Iolanta (concert) (Tchaikovsky,P) 27-28 ΣεπτΔΟ: Andrey Galanov
San Giovanni Battista (Stradella) 13 ΝοέμΔΟ: Damien Guillon; Π: Vincent Tavernier
Le comte Ory (Rossini) 29 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Erki Pehk; Π: Pierre-Emmanuel Rousseau
The Beggar's Opera (Pepusch) 16-19 ΙανΔΟ: William Christie / Florian Carré / Marie Van Rhijn; Π: Robert Carsen
Passion selon Saint Jean (concert) (Bach,JS) 17-18 ΜάρΔΟ: Damien Guillon
Un Bal masqué (Verdi) 31 Μάρ-4 ΑπρΔΟ: Pietro Mianiti; Π: Waut Koeken
Le Vaisseau fantôme (Wagner) 3-11 ΜάιΔΟ: Rudolf Piehlmayer; Π: Rebecca Blankenship, Beverly Blankenship
Rouen, Opéra de Rouen Normandie  / 
Norma (Bellini) 29 Σεπτ-7 ΟκτΔΟ: Fabrizio Maria Carminati; Π: Frédéric Roels
Il barbiere di Siviglia (reduction) (Rossini) 15-17 ΔεκΔΟ: Adrien Perruchon; Π: Damien Robert
Fantasio (Offenbach) 26-30 ΙανΔΟ: Jean-Pierre Haeck; Π: Thomas Jolly
L'ébloui (Musseau) 13 ΦεβΔΟ: Philippe Nahon; Π: Xavier Legasa
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 3-10 ΑπρΔΟ: Antony Hermus; Π: Emmanuelle Cordoliani
La Passion selon Saint Jean (Bach,JS) 14-15 ΑπρΔΟ: Andreas Spering; Π: Pierre Audi
Médée (Cherubini) 22-27 ΜάιΔΟ: Hervé Niquet; Π: Jean-Yves Ruf
Madama Butterfly (Puccini) 25 Σεπτ-7 ΟκτΔΟ: Pierre Dumoussaud; Π: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Faust (Berlioz) 15-16 ΝοέμΔΟ: Fiona Monbet; Π: Jacques Perconte
Mamselle Nitouche (Herve) 30 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Pierre-André Weitz
Les parapluies de Cherbourg (Legrand) 18-22 ΔεκΔΟ: Patrick Leterme; Π: Emmanuel Dell'Erba, Patrick Leterme
Le comte Ory (Rossini) 20-26 ΙανΔΟ: Luciano Acocella; Π: Pierre-Emmanuel Rousseau
Le Journal d'un disparu (Janáček) 7-8 ΦεβΠ: Ivo van Hove
Carmen (adaptation) (Bizet) 24 Φεβ-2 Μάρ
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 24-28 ΜάιΔΟ: Antony Hermus; Π: Marie-Eve Signeyrole
Saint-Etienne, Opéra de Saint-Étienne  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 7-12 ΝοέμΔΟ: David Reiland; Π: Nicola Berloffa
Requiem (Verdi) 8-12 ΔεκΔΟ: David Reiland
L'enfant et les sortilèges (adaptation) (Ravel) 21 ΔεκΔΟ: Edwige Herchenroder / Nicolas Meyer; Π: Bénédicte Budan
Adriana Lecouvreur (Cilea) 24-28 ΙανΔΟ: Fabrizio Maria Carminati; Π: Davide Livermore
Semiramide (Rossini) 2-6 ΜάρΔΟ: Giuseppe Grazioli; Π: Nicola Raab
Siegfried (reduction) (Wagner) 23-25 ΜάρΔΟ: Laurent Touche; Π: Julien Ostini
Fando et Lis (Menut) 2-6 ΜάιΔΟ: Daniel Kawka; Π: Kristian Frédric
Faust (Gounod) 8-12 ΙούνΔΟ: David Reiland; Π: Julien Ostini
Hérodiade (Massenet) 14-18 ΝοέμΔΟ: Jean-Yves Ossonce; Π: Jean-Louis Pichon
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 Δεκ-2 ΙανΔΟ: Michele Spotti; Π: Pierre-Emmanuel Rousseau
Così fan tutte (Mozart) 1-5 ΦεβΔΟ: José Luis Domínguez Mondragón; Π: Christophe Gayral
Dante (Godard) 8-12 ΜάρΔΟ: Mihhail Gerts; Π: Jean-Romain Vesperini
Cendrillon (Isouard) 3-5 ΜάιΔΟ: Julien Chauvin; Π: Marc Paquien
Carmen (Bizet) 12-16 ΙούνΔΟ: Alain Guingal; Π: Nicola Berloffa
Strasbourg, Opéra National du Rhin  / 
Kein Licht (Manoury) 22-25 ΣεπτΔΟ: Julien Leroy; Π: Nicolas Stemann
Le nozze di Figaro (Mozart) 20-30 ΟκτΔΟ: Patrick Davin; Π: Ludovic Lagarde
Francesca da Rimini (Zandonai) 8-28 ΔεκΔΟ: Giuliano Carella; Π: Nicola Raab
Werther (Massenet) 9-17 ΦεβΔΟ: Ariane Matiakh; Π: Tatjana Gürbaca
Le Pavillon d'or (Mayuzumi) 21 Μάρ-3 ΑπρΔΟ: Paul Daniel; Π: Amon Miyamoto
Sindbad (Moody) 4 ΑπρΔΟ: Howard Moody; Π: Sébastien Dutrieux
Pierrot Lunaire (Schoenberg,A) 20-28 ΜάιΔΟ: Roland Kluttig; Π: David Pountney
Les Sept Péchés capitaux (Weill) 20-28 ΜάιΔΟ: Roland Kluttig; Π: David Pountney
Mahagonny Songspiel (Weill) 20-28 ΜάιΔΟ: Roland Kluttig; Π: David Pountney
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 16-26 ΙούνΔΟ: Marko Letonja; Π: Frederic Wake-Walker
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18-28 ΣεπτΔΟ: Michele Gamba; Π: Pierre-Emmanuel Rousseau
Pelléas et Mélisande (Debussy) 19-27 ΟκτΔΟ: Franck Ollu; Π: Sidi Larbi Cherkaoui, Damien Jalet
Barkouf (Offenbach) 7-23 ΔεκΔΟ: Jacques Lacombe; Π: Mariame Clément
Le Garçon et le poisson magique (Evers) 19-21 ΔεκΠ: Sandra Pocceschi, Giacomo Strada
La divisione del mondo (Legrenzi) 8-16 ΦεβΔΟ: Christophe Rousset; Π: Jetske Mijnssen
Beatrix Cenci (Ginastera) 17-25 ΜάρΔΟ: Marko Letonja; Π: Mariano Pensotti
Der Freischütz (Weber) 17-29 ΑπρΔΟ: Patrick Lange; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
La Princesse arabe (Arriaga) 26 ΜάιΔΟ: Alexandra Cravero; Π: Benoît De Leersnyder
Don Giovanni (Mozart) 15-27 ΙούνΔΟ: Christian Curnyn; Π: Marie-Eve Signeyrole
Toulon, Opéra de Toulon  / 
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 13-15 ΟκτΔΟ: Jean-Pierre Haeck; Π: Pierre-André Weitz
Madama Butterfly (Puccini) 17-21 ΝοέμΔΟ: Valerio Galli; Π: Daniel Benoin
La flûte enchantée (Mozart) 27-31 ΔεκΔΟ: Alexander Briger; Π: René Koering
Wonderful Town (Bernstein) 26-30 ΙανΔΟ: Larry Blank; Π: Olivier Bénézech
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-13 ΜάρΔΟ: Francesco Lanzillotta; Π: Henning Brockhaus
L'italienne à Alger (Rossini) 13-17 ΑπρΔΟ: Francesco Cilluffo; Π: Nicola Berloffa
Nabucco (Verdi) 3-8 ΙούνΔΟ: Jurjen Hempel; Π: Jean-Christophe Mast
Rigoletto (Verdi) 5-9 ΟκτΔΟ: Daniel Montané; Π: Elena Barbalich
Requiem (concert) (Mozart) 9-11 ΝοέμΔΟ: Jurjen Hempel
Le Barbier de Séville (Rossini) 28-31 ΔεκΔΟ: Jurjen Hempel; Π: Adriano Sinivia
Turandot (Puccini) 25-29 ΙανΔΟ: Jurjen Hempel; Π: Federico Grazzini
L'Élixir d'amour (Donizetti) 22-26 ΜάρΔΟ: Valerio Galli; Π: Stefano Mazzonis di Pralafera
L'Élixir d'amour (Donizetti) 22-26 ΜάρΔΟ: Valerio Galli; Π: Stefano Mazzonis di Pralafera
The Telephone (Menotti) 26-28 ΑπρΔΟ: Jurjen Hempel; Π: Sylvie Laligne
The Telephone (Menotti) 26-28 ΑπρΔΟ: Jurjen Hempel; Π: Sylvie Laligne
Amélie va au bal (Menotti) 26-28 ΑπρΔΟ: Jurjen Hempel; Π: Sylvie Laligne
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 24-28 ΜάιΔΟ: Dalia Stasevska; Π: Alain Garichot
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Tiefland (d'Albert) 29 Σεπτ-8 ΟκτΔΟ: Claus Peter Flor; Π: Walter Sutcliffe
La rondine (Puccini) 17-26 ΝοέμΔΟ: Paolo Arrivabeni; Π: Nicolas Joël
La Walkyrie (Wagner) 30 Ιαν-11 ΦεβΔΟ: Claus Peter Flor; Π: Nicolas Joël
Orphée et Eurydice (concert) (Gluck) 23-25 ΦεβΔΟ: Christophe Rousset
Carmen (Bizet) 6-19 ΑπρΔΟ: Andrea Molino; Π: Jean-Louis Grinda
Macbeth (Verdi) 18-29 ΜάιΔΟ: Michele Gamba; Π: Jean-Louis Martinoty(original), Frédérique Lombart(revival)
La Clémence de Titus (Mozart) 22 Ιούν-1 ΙούλΔΟ: Attilio Cremonesi; Π: David McVicar, Marie Lambert
La traviata (Verdi) 26 Σεπτ-7 ΟκτΔΟ: George Petrou; Π: Pierre Rambert
La Ville morte (Korngold) 22 Νοέμ-4 ΔεκΔΟ: Leo Hussain; Π: Philipp Himmelmann
Kopernikus (Vivier) 11-13 ΔεκΠ: Peter Sellars
Lucrezia Borgia (Donizetti) 24 Ιαν-3 ΦεβΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Emilio Sagi
Ariane à Naxos (Strauss) 1-10 ΜάρΔΟ: Evan Rogister; Π: Michel Fau
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 4-14 ΑπρΔΟ: Pascal Rophé; Π: Stefano Poda
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 11-19 ΜάιΔΟ: Christophe Grapperon; Π: Pierre-André Weitz
Werther (Massenet) 20 Ιούν-2 ΙούλΔΟ: Jean-François Verdier; Π: Nicolas Joël
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
Le Paradis perdu (Dubois) 24-26 ΝοέμΔΟ: Jean-Claude Malgoire
Pelléas et Mélisande (Debussy) 23-27 ΜάρΔΟ: Jean-Claude Malgoire; Π: Christian Schiaretti
La Voix humaine (Poulenc) 8-10 ΑπρΔΟ: Jean-Claude Malgoire; Π: Christian Schiaretti
Requiem (Mozart) 10 ΙούνΔΟ: Jean-Claude Malgoire
Tours, Opéra de Tours  / 
Rigoletto (Verdi) 6-10 ΟκτΔΟ: Bruno Ferrandis; Π: François De Carpentries
My Fair Lady (Loewe) 26-31 ΔεκΔΟ: Benjamin Pionnier; Π: Paul-Émile Fourny
Philémon et Baucis (Gounod) 16-20 ΦεβΔΟ: Benjamin Pionnier; Π: Julien Ostini
L'elisir d'amore (Donizetti) 16-20 ΜάρΔΟ: Samuel Jean; Π: Adriano Sinivia
A Midsummer Night's Dream (Britten) 13-17 ΑπρΔΟ: Benjamin Pionnier; Π: Jacques Vincey
Mozart et Salieri (Rimsky-Korsakov) 25-29 ΜάιΔΟ: Vladislav Karklin; Π: Dieter Kaegi
Iolanta (Tchaikovsky,P) 25-29 ΜάιΔΟ: Vladislav Karklin; Π: Dieter Kaegi
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
Così fan tutte (Mozart) 8-12 ΝοέμΔΟ: Marc Minkowski; Π: Ivan Alexandre
L'Europe galante (concert) (Campra) 16 ΝοέμΔΟ: Sébastien d'Hérin
Serse (concert) (Handel) 19 ΝοέμΔΟ: Maxim Emelyanychev
Erismena (Cavalli) 2-3 ΔεκΔΟ: Leonardo García Alarcón; Π: Jean Bellorini
Alceste (Lully) 10 ΔεκΔΟ: Christophe Rousset
Carmen (concert) (Bizet) 19 ΔεκΔΟ: Jean-Christophe Spinosi
Le comte Ory (Rossini) 12-14 ΙανΔΟ: Louis Langrée; Π: Denis Podalydès
Il trionfo del tempo e del disinganno (concert) (Handel) 27 ΙανΔΟ: Sébastien d'Hérin
Giasone (concert) (Cavalli) 9-10 ΜάρΔΟ: Leonardo García Alarcón; Π: Serena Sinigaglia
Le Tremblement de terre (Draghi) 28 ΜάρΔΟ: Vincent Dumestre; Π: Benjamin Lazar
La Passion selon Saint Matthieu (Bach,JS) 31 Μάρ-1 ΑπρΔΟ: Michael Hofstetter
King Arthur (concert) (Purcell) 11 ΑπρΔΟ: Paul McCreesh
Requiem (Verdi) 27 ΜάιΔΟ: Enrique Mazzola
Phaëton (Lully) 30 Μάι-3 ΙούνΔΟ: Vincent Dumestre; Π: Benjamin Lazar
Orfeo ed Euridice (Gluck) 8-10 ΙούνΔΟ: Diego Fasolis; Π: Robert Carsen
Requiem (Mozart) 26 ΙούνΔΟ: Jean-Claude Malgoire
L'italienne à Alger (concert) (Rossini) 29 ΙούνΔΟ: Jean-Christophe Spinosi
L'italienne à Alger (concert) (Rossini) 29 ΙούνΔΟ: Jean-Christophe Spinosi
Issé (concert) (Destouches) 13 ΟκτΔΟ: Louis-Noël Bestion de Camboulas
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 6 ΝοέμΔΟ: François-Xavier Roth
Tarare (concert) (Salieri) 22 ΝοέμΔΟ: Christophe Rousset
Actéon (Charpentier,M) 30 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: David Fallis; Π: Marshall Pynkoski
Pygmalion (Rameau) 30 Νοέμ-2 ΔεκΔΟ: David Fallis; Π: Marshall Pynkoski
King Arthur (Purcell) 7-9 ΔεκΔΟ: Hervé Niquet; Π: Corinne Benizio, Gilles Benizio
The Beggar's Opera (Pepusch) 11-13 ΙανΔΟ: William Christie; Π: Robert Carsen, Christophe Gayral
Il trionfo del tempo e del disinganno (concert) (Handel) 27 ΙανΔΟ: Sébastien d'Hérin
La finta pazza (Sacrati) 16-17 ΜάρΔΟ: Leonardo García Alarcón; Π: Jean-Yves Ruf
Rinaldo (Handel) 4-7 ΑπρΔΟ: Jean-Christophe Spinosi; Π: Nathalie Spinosi, Jean-Christophe Spinosi
La divisione del mondo (Legrenzi) 13-14 ΑπρΔΟ: Christophe Rousset; Π: Jetske Mijnssen
Le Retour d'Ulysse dans sa patrie (Monteverdi) 18-19 ΑπρΔΟ: Philippe Pierlot; Π: William Kentridge
Didon et Enée (Purcell) 15-16 ΙούνΔΟ: Avi Stein; Π: Mary Birnbaum
Le Devin du village (Rousseau) 21-22 ΙούνΔΟ: Sébastien d'Hérin; Π: Caroline Mutel
Les Arts Florissants (Charpentier,M) 7 ΙούλΔΟ: Gaétan Jarry
Vichy, Opéra de Vichy  / 
Don Giovanni (Mozart) 23-24 ΣεπτΔΟ: Roberto Forés Veses; Π: Eric Vigié
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27-29 ΙούλΔΟ: Raphaël Merlin; Π: Pierre Thirion-Vallet