2017/18 > Πολωνία  
*Δημόσιος ιστότοπος   >Operabase Professional 
2017/18 > Πολωνία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Σουηδία Λιθουανία
Γερμανία

Πολωνία
 
Λευκορωσσία
Τσεχία Σλοβακία Ουκρανία

Bialystok, Opera i Filharmonia Podlaska  / 

Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Ιαν-11 ΦεβΔΟ: Grzegorz Berniak; Π: Andrzej Bubień
La bohème (Puccini) 17 Φεβ-18 ΜάρΔΟ: Paweł Kotla; Π: Maria Sartova
Bydgoszcz, Opera Nova w Bydgoszczy  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Σεπτ-10 ΙούνΔΟ: Maciej Figas; Π: Grzegorz Boniecki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21-24 ΣεπτΔΟ: Jerzy Wołosiuk; Π: Cezary Domagała
Rigoletto (Verdi) 6 Οκτ-13 ΜάιΔΟ: Maciej Figas; Π: Natalia Babińska
Falstaff (Verdi) 21 Οκτ-11 ΜάρΔΟ: Piotr Wajrak; Π: Maciej Prus
Halka (Moniuszko) 28 Οκτ-5 ΝοέμΔΟ: Piotr Wajrak; Π: Natalia Babińska
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 23-28 ΝοέμΔΟ: Maciej Figas; Π: Janina Niesobska
La Damnation de Faust (Berlioz) 9-11 ΔεκΔΟ: Michał Klauza; Π: Maciej Prus
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 12-15 ΙανΔΟ: Piotr Wajrak; Π: Wojciech Adamczyk
Cavalleria rusticana (Mascagni) 27-30 ΙανΔΟ: Piotr Wajrak; Π: Andrzej Bubień
Pagliacci (Leoncavallo) 27-30 ΙανΔΟ: Piotr Wajrak; Π: Andrzej Bubień
La traviata (Verdi) 3-4 ΦεβΔΟ: Maciej Figas; Π: Bodo Igesz
My Fair Lady (Loewe) 8-11 ΦεβΔΟ: Maciej Figas; Π: Maciej Korwin
Rusalka (Dvořák,A) 17-20 ΦεβΔΟ: Maciej Figas; Π: Kristina Wuss
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24-27 ΦεβΔΟ: Jerzy Wołosiuk; Π: Sławomir Żerdzicki
Manru (Paderewski) 3-4 ΜάρΔΟ: Maciej Figas; Π: Laco Adamik
Falstaff (Verdi) 9-11 ΜάρΔΟ: Piotr Wajrak; Π: Maciej Prus
The Magic Flute (Mozart) 17-20 ΜάρΔΟ: Maciej Figas; Π: Matthias Rebus
La bohème (Puccini) 24-27 ΜάρΔΟ: Andrzej Knap; Π: Maciej Prus
The Marriage of Figaro (Mozart) 6-8 ΑπρΔΟ: Marcin Sompoliński; Π: Wojciech Adamczyk
Rigoletto (Verdi) 11-13 ΜάιΔΟ: Maciej Figas; Π: Natalia Babińska
Madama Butterfly (Puccini) 18-20 ΜάιΔΟ: Maciej Figas; Π: Marianne Berglöf
L'elisir d'amore (Donizetti) 25-27 ΜάιΔΟ: Piotr Wajrak; Π: Krzysztof Nazar
Bytom, Opera Śląska / Silesian Opera Bytom  / 
Carmen (concert) (Bizet) 2 ΣεπτΔΟ: Bassem Akiki; Π: Wiesław Ochman
Nabucco (Verdi) 17 Σεπτ-25 ΝοέμΔΟ: Bassem Akiki; Π: Laco Adamik
La forza del destino (Verdi) 23 Σεπτ-9 ΔεκΔΟ: Jakub Kontz; Π: Tomasz Konina
Baron cygański (Strauss,J) 24 Σεπτ-9 ΦεβΔΟ: Krzysztof Dziewięcki; Π: Henryk Konwiński
Aida (Verdi) 6 Οκτ-22 ΑπρΔΟ: Tadeusz Kozłowski / Tadeusz Serafin; Π: Laco Adamik
Roméo et Juliette (Gounod) 21 Οκτ-25 ΦεβΔΟ: Bassem Akiki; Π: Michał Znaniecki
Madama Butterfly (Puccini) 3 ΝοέμΔΟ: Bassem Akiki; Π: Henryk Konwiński
The Little Sweep (Britten) 7 Νοέμ-1 ΙούνΔΟ: Grzegorz Brajner; Π: Zofia Dowjat
Straszny dwór (Moniuszko) 11 ΝοέμΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Wiesław Ochman
Cyganeria (Puccini) 24 Νοέμ-16 ΔεκΔΟ: Bassem Akiki; Π: Francesco Bottigliero
Nabucco (Verdi) 25 Νοέμ-4 ΜάρΔΟ: Bassem Akiki; Π: Laco Adamik
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 29 Δεκ-10 ΦεβΔΟ: Rafał Kłoczko; Π: Pia Partum
My Fair Lady (Loewe) 12 Ιαν-19 Φεβ
Madama Butterfly (Puccini) 3-8 Μάρ
Tosca (Puccini) 10 Μάρ-21 ΜάιΔΟ: Bassem Akiki; Π: Tadeusz Bradecki
La forza del destino (Verdi) 18-27 ΜάρΔΟ: Jakub Kontz; Π: Tomasz Konina
Die Fledermaus (Strauss,J) 7-27 ΑπρΔΟ: Slawomir Chrzanowski; Π: Henryk Konwiński
Halka (Moniuszko) 25 Μάι-3 ΙούνΔΟ: Maciej Tomasiewicz; Π: Marek Weiss-Grzesiński
La finta giardiniera (Mozart) 15-19 ΙούνΔΟ: Bassem Akiki; Π: André Heller-Lopes
Gdansk, Opera Bałtycka  / 
Sąd Ostateczny (Knittel) 8 Νοέμ-30 ΙούνΔΟ: Simon Morus; Π: Paweł Szkotak
Nabucco (Verdi) 19 Ιαν-19 ΜάιΔΟ: Warcisław Kunc; Π: Krzysztof Babicki
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 24 Φεβ-16 ΙούνΔΟ: Jarosław Szemet; Π: Tomasz Podsiadły
La traviata (Verdi) 9-10 ΜάρΔΟ: Tadeusz Wojciechowski; Π: Karolina Sofulak
La bohème (Puccini) 16 Μάρ-27 ΜάιΔΟ: Warcisław Kunc; Π: Karen Stone
Orfeusz w piekle (Offenbach) 12 Απρ-10 ΙούνΔΟ: Warcisław Kunc; Π: Maria Sartova
Krakow, Opera Krakowska  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 9 ΣεπτΔΟ: Evgeny Volynskiy
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 24 Σεπτ-28 Ιαν
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 29 Σεπτ-1 Οκτ
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-10 Οκτ
Norma (Bellini) 27 Οκτ-4 Μάρ
Tannhäuser (Wagner) 17-19 Νοέμ
La bohème (Puccini) 1 Δεκ-6 ΜάιΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Laco Adamik
Straszny dwór (Moniuszko) 9-10 Δεκ
Die Fledermaus (Strauss,J) 11-14 Ιαν
La traviata (Verdi) 2-4 ΦεβΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Krzysztof Nazar
Madama Butterfly (Puccini) 16-18 ΦεβΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Waldemar Zawodziński
Il turco in Italia (Rossini) 23-25 ΦεβΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Włodzimierz Nurkowski
Don Pasquale (Donizetti) 9-13 Μάρ
Pagliacci (Leoncavallo) 24-27 ΜάρΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Włodzimierz Nurkowski
Gianni Schicchi (Puccini) 24-27 ΜάρΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Włodzimierz Nurkowski
Carmen (Bizet) 6-8 ΑπρΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Laco Adamik
Tosca (Puccini) 20-22 ΑπρΔΟ: Andrew Straszynski; Π: Laco Adamik
Anna Bolena (Donizetti) 26-29 ΜάιΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Magdalena Łazarkiewicz
Lodz, Teatr Wielki Łódź  / 
Turandot (Puccini) 29 Σεπτ-20 ΜάιΔΟ: Antoni Wit; Π: Adolf Weltschek, Małgorzata Zwolińska
Turandot (Puccini) 30 Σεπτ-1 ΟκτΔΟ: Antoni Wit; Π: Adolf Weltschek, Małgorzata Zwolińska
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 4 Οκτ-20 ΜάιΔΟ: Wojciech Rodek; Π: Artur Hofman
Nabucco (Verdi) 10 Οκτ-7 ΝοέμΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Marek Okopiński
Eugeniusz Oniegin (Tchaikovsky,P) 14 Οκτ-9 ΦεβΔΟ: Wojciech Rodek; Π: Paweł Szkotak
Madama Butterfly (Puccini) 21 Οκτ-27 ΜάιΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Janina Niesobska
Halka (Moniuszko) 10-28 ΝοέμΔΟ: Wojciech Rodek; Π: Jarosław Kilian
Don Giovanni (Mozart) 12 Νοέμ-3 ΔεκΔΟ: Wojciech Rodek; Π: Maria Sartova
Carmen (Bizet) 23 Νοέμ-8 ΑπρΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Laco Adamik
My Fair Lady (Loewe) 14 Δεκ-14 ΦεβΔΟ: Piotr Wajrak; Π: Maciej Korwin
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Ιαν-6 ΜάιΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Giorgio Madia
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 20 Ιαν-13 ΜάρΔΟ: Bassem Akiki; Π: Tomasz Konina
Straszny dwór (Moniuszko) 24-25 ΦεβΔΟ: Piotr Wajrak; Π: Krystyna Janda
A Streetcar named Desire (Previn) 21-24 ΑπρΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Maciej Prus
Aida (Verdi) 10 ΜάιΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Marek Weiss-Grzesiński
Turandot (Puccini) 29 Σεπτ-20 ΜάιΔΟ: Antoni Wit; Π: Adolf Weltschek, Małgorzata Zwolińska
Poznan, Teatr Wielki Poznań  / 
Rigoletto (Verdi) 14 Οκτ-20 ΦεβΔΟ: Gabriel Chmura / Adi Bar; Π: Marcin Bortkiewicz
Carmen (concert) (Bizet) 27 Οκτ-29 ΜάιΔΟ: Walter E Gugerbauer; Π: Denis Krief
Macbeth (Verdi) 5 Νοέμ-25 ΜάρΔΟ: Gabriel Chmura / Tadeusz Kozłowski; Π: Olivier Fredj
Halka (Moniuszko) 11 Νοέμ-11 ΙανΔΟ: Grzegorz Wierus; Π: Paweł Passini
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18 ΝοέμΔΟ: Massimiliano Caldi; Π: Marek Weiss-Grzesiński
Le nozze di Figaro (Mozart) 19 ΝοέμΔΟ: Zbigniew Graca; Π: Marek Weiss-Grzesiński
Figaro Gets a Divorce (Langer) 24-26 ΝοέμΔΟ: Katarzyna Tomala; Π: David Pountney, Robin Tebbutt
The Angel of the Odd (Coli) 30 Νοέμ-14 ΑπρΔΟ: Grzegorz Wierus; Π: Krzysztof Cicheński
Peter and the Wolf (Prokofiev) 7 Δεκ-1 ΙούνΔΟ: Aleksander Gref; Π: Iwona Pasińska
Legenda Bałtyku (Nowowiejski) 8-12 ΔεκΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Robert Bondara
Boris Godunov (Musorgsky) 14 Ιαν-24 ΑπρΔΟ: Gabriel Chmura / Grzegorz Wierus; Π: Iwan Wyrypajew
Die Zauberflöte (Mozart) 18 Ιαν-19 ΜάιΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Sjaron Minailo
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 Ιαν-5 ΙούνΔΟ: Katarzyna Tomala; Π: Krzysztof Cicheński, Krzysztof Szaniecki
Nabucco (Verdi) 4-6 ΦεβΔΟ: Tomasz Kozłowski; Π: Marek Weiss-Grzesiński
Fiddler on the Roof (Bock) 10 Φεβ-6 ΜάιΔΟ: Aleksander Gref; Π: Emil Wesołowski
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 4-10 ΜάρΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Michael Sturm
Parsifal (Wagner) 16-18 ΜάρΔΟ: Gabriel Chmura; Π: Kirsten Dehlholm
Aida (Verdi) 6-8 ΑπρΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Marek Weiss-Grzesiński
Jenůfa (Janáček) 15-17 ΑπρΔΟ: Katarzyna Tomala; Π: Alvis Hermanis
La traviata (Verdi) 8-10 ΙούνΔΟ: Walter E Gugerbauer; Π: Marek Weiss-Grzesiński
L'elisir d'amore (Donizetti) 17-23 ΙούνΔΟ: Katarzyna Tomala; Π: Andrij Zholdak
Szczecin, Opera na Zamku  / 
Carmen (Bizet) 17 Νοέμ-25 ΜάρΔΟ: Vladimir Kiradjiev; Π: Ewelina Pietrowiak
The Turn of the Screw (Britten) 25-26 ΝοέμΔΟ: Jerzy Wołosiuk; Π: Natalia Babińska
Bal maskowy (Verdi) 16-17 ΔεκΔΟ: Vladimir Kiradjiev; Π: Waldemar Zawodziński
Madama Butterfly (Puccini) 20-21 ΙανΔΟ: Vladimir Kiradjiev; Π: Pia Partum
Così fan tutte (Mozart) 10 Φεβ-22 ΑπρΔΟ: Jerzy Wołosiuk; Π: Jacek Papis
Hrabina Marica (Kálmán,E) 23-25 ΦεβΔΟ: Jerzy Wołosiuk; Π: Natalia Babińska
La traviata (Verdi) 13-15 ΑπρΔΟ: Vladimir Kiradjiev; Π: Michał Znaniecki
Die Fledermaus (Strauss,J) 19-20 ΜάιΔΟ: Wojciech Semerau-Siemianowski; Π: Jitka Stokalska
Guru (Petitgirard) 28 Σεπτ-13 ΑπρΔΟ: Laurent Petitgirard / Jerzy Woloziuk; Π: Damian Cruden
Warszawa, Polish National Opera  / 
Eros i Psyche (Różycki) 13-19 ΟκτΔΟ: Grzegorz Nowak; Π: Barbara Wysocka
Rigoletto (Verdi) 27-31 ΟκτΔΟ: Grzegorz Nowak; Π: Gilbert Deflo
About the Kingdom of Day and Night (Mozart) 3-9 ΝοέμΠ: Bożena Bujnicka
La Voix humaine (Poulenc) 22 Νοέμ-24 ΙούνΠ: Maja Kleczewska
Czarodziejski flet (Mozart) 1 Δεκ-2 ΙανΔΟ: Piotr Staniszewski; Π: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Peleas i Melizanda (Debussy) 21-30 ΙανΔΟ: Patrick Fournillier; Π: Katie Mitchell
Straszny dwór (Moniuszko) 9-10 ΦεβΔΟ: Ewa Strusińska; Π: David Pountney
Aida (Verdi) 14-17 ΦεβΔΟ: Patrick Fournillier; Π: Roberto Laganà Manoli
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 22-23 ΦεβΔΟ: Andriy Yurkevych; Π: Mariusz Treliński
Halka (Moniuszko) 2-4 ΜάρΔΟ: José Maria Florêncio; Π: Natalia Korczakowska
La clemenza di Tito (Mozart) 11-18 ΜάρΔΟ: Benjamin Bayl; Π: Ivo van Hove
Szalony muezin (Szymanowski) 13 Μάρ-28 ΙούνΔΟ: Bassem Akiki; Π: Natalia Korczakowska
Goplana (Zeleński) 22 Μάρ-7 ΑπρΔΟ: Grzegorz Nowak; Π: Janusz Wiśniewski
Turandot (Puccini) 5-10 ΑπρΔΟ: Grzegorz Nowak; Π: Mariusz Treliński
The Fiery Angel (Prokofiev) 13-22 ΜάιΔΟ: Kazushi Ono / Bassem Akiki; Π: Mariusz Treliński
Madame Butterfly (Puccini) 18 Μάι-19 ΙούνΔΟ: Piotr Staniszewski; Π: Mariusz Treliński
Carmen (Bizet) 7-17 ΙούνΔΟ: Keri-Lynn Wilson; Π: Andrzej Chyra
Nabucco (Verdi) 14 Σεπτ-10 ΜάρΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Marek Weiss
Madama Butterfly (Puccini) 19 Οκτ-7 ΔεκΔΟ: Carlo Montanaro; Π: Mariusz Treliński
The Haunted Manor (Moniuszko) 3 Νοέμ-15 ΜάιΔΟ: Grzegorz Nowak; Π: David Pountney
Król Roger (Szymanowski) 2-11 ΔεκΔΟ: Grzegorz Nowak; Π: Mariusz Treliński
The Magic Flute (Mozart) 14 Δεκ-31 ΜάρΔΟ: Piotr Staniszewski; Π: Suzanne Andrade(original), Barrie Kosky(original), Tobias Ribitzki(revival)
Rigoletto (Verdi) 12-20 ΙανΔΟ: Patrick Fournillier; Π: Gilbert Deflo
Carmen (Bizet) 9 Φεβ-19 ΜάρΔΟ: Tadeusz Kozłowski; Π: Andrzej Chyra
A Miracle (Stefani) 13-20 ΦεβΔΟ: Władysław Kłosiewicz; Π: Jarosław Kilian
Il turco in Italia (Rossini) 7-12 ΜάρΠ: Christopher Alden, Karolina Sofulak
Die tote Stadt (Korngold) 24-30 ΜάρΔΟ: Finnegan Downie Dear; Π: Mariusz Treliński
Onegin (Tchaikovsky,P) 7-18 ΙούνΔΟ: Andriy Yurkevych; Π: Mariusz Treliński
Warszawa, Warsaw Chamber Opera  / 
La Cenerentola (Rossini) 5-8 ΟκτΔΟ: José Maria Florêncio; Π: Jitka Stokalska
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12-15 ΟκτΔΟ: José Maria Florêncio; Π: Jitka Stokalska
Armide (Lully) 5-14 ΝοέμΔΟ: Benjamin Bayl; Π: Deda Cristina Colonna
The Rape of Lucretia (Britten) 17 ΝοέμΔΟ: Maksim Walkow; Π: Jurij Aleksandrow
Tango (Dobrzyński) 8 Δεκ-13 ΑπρΔΟ: José Maria Florêncio; Π: Maciej Wojtyszko
Il turco in Italia (Rossini) 10-15 Ιαν
Don Giovanni (Mozart) 25 Ιαν-10 Μάρ
Imeneo (Handel) 24-25 Μάρ
Così fan tutte (Mozart) 6-7 Απρ
La clemenza di Tito (Mozart) 14 ΑπρΔΟ: Friedrich Haider; Π: Marek Weiss
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 20-24 Απρ
Le nozze di Figaro (Mozart) 11-13 ΜάιΠ: Ryszard Peryt
Die Zauberflöte (Mozart) 18-22 ΜάιΔΟ: Marcin Sompoliński; Π: Ryszard Peryt
Wroclaw, Opera Wrocławska  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 22 Σεπτ-21 ΑπρΔΟ: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Π: Waldemar Zawodziński
In the Land of the Magic Flute (Mozart) 26 Σεπτ-6 ΙούνΔΟ: Przemysław Fiugajski; Π: Beata Redo-Dobber
La Cenerentola (Rossini) 5 Οκτ-1 ΙούνΔΟ: Marta Kluczyńska; Π: Irina Brook
Fidelio (Beethoven) 14 Οκτ-16 ΜάρΔΟ: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Π: Rocc
Carmen (Bizet) 18 Οκτ-4 ΜάιΔΟ: Tomasz Szreder / Franck Chastrusse; Π: Adam Frontczak
Madama Butterfly (Puccini) 25 Οκτ-3 ΙούνΔΟ: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Π: Giancarlo Del Monaco
La bohème (Puccini) 3 Νοέμ-17 ΜάρΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Waldemar Zawodziński
Cracovians and Highlanders (Stefani) 11 Νοέμ-3 ΜάιΔΟ: Adam Banaszak; Π: Barbara Wiśniewska
Der Rosenkavalier (Strauss) 17 Νοέμ-28 ΑπρΔΟ: Bassem Akiki; Π: Georg Rootering
Eugene Oniegin (Tchaikovsky,P) 6-8 ΔεκΔΟ: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Π: Yuri Alexandrov
Orpheus and Eurydice (Gluck) 15 Δεκ-8 ΙούνΔΟ: Jarosław Thiel; Π: Mariusz Treliński
Candide (Bernstein) 30 Δεκ-22 ΦεβΔΟ: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Π: Hanna Marasz
Fiddler on the Roof (Bock) 10-14 ΙανΔΟ: Piotr Borkowski; Π: Marek Weiss
Die Fledermaus (Strauss,J) 24-28 ΙανΔΟ: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Π: Helena Kaut-Howson
Oberto (Verdi) 2-23 ΦεβΔΟ: Paweł Przytocki
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 9-11 ΦεβΔΟ: Paweł Przytocki; Π: Waldemar Zawodziński
La traviata (Verdi) 15-24 ΦεβΔΟ: Tomasz Tokarczyk; Π: Adam Frontczak
Il trovatore (Verdi) 9 Μάρ-5 ΜάιΔΟ: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Π: Andrejs Žagars
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 23 Μάρ-28 ΑπρΔΟ: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Π: Krystian Lada
Król Roger (Szymanowski) 12-14 ΑπρΔΟ: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Π: Mariusz Treliński
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18-20 ΜάιΔΟ: Wojciech Rodek; Π: Waldemar Zawodziński
Nabucco (Verdi) 25-27 ΜάιΔΟ: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Π: Krystian Lada
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13-17 ΙούνΔΟ: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Π: Waldemar Zawodziński
Pagliacci (Leoncavallo) 13-17 ΙούνΔΟ: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Π: Waldemar Zawodziński
Das Liebesverbot (Wagner) 1-3 ΙούλΔΟ: Matthias Fletzberger