2017/18 > Ρουμανία 
*Δημόσιος ιστότοπος   >Operabase Professional 
2017/18 > Ρουμανία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Ουγγαρία Ουκρανία Μολδαβία

Ρουμανία
 
Σερβία Βουλγαρία

Brasov, Opera Brasov  / 

La traviata (Verdi) 16 ΣεπτΔΟ: Gheorghe Mustea; Π: Dimitrie Tabacaru
Traviata (Verdi) 16 Σεπτ-16 ΙούνΔΟ: Gheorghe Mustea; Π: Dimitrie Tabacaru
Voievodul Tiganilor (Strauss,J) 23 ΣεπτΔΟ: Leonard Boga; Π: Marian Pop
Carmen (Bizet) 30 Σεπτ-6 ΜάιΔΟ: Traian Ichim / Marijn Simons; Π: Cristian Mihăilescu
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 ΟκτΔΟ: Traian Ichim; Π: Anda Tabacaru-Hogea
Bal Mascat (Verdi) 25 Οκτ-10 ΜάρΔΟ: Luciano Di Martino / Traian Ichim; Π: Corinna Boskovsky
Silvia (Kálmán,E) 2 Δεκ
Văduva veselă (Lehár) 8 Δεκ
Liliacul (Strauss,J) 10 Δεκ
Don Giovanni (Mozart) 10 Φεβ
Nunta lui Figaro (Mozart) 17 Φεβ
Il tabarro (Puccini) 24 Μάρ
Suor Angelica (Puccini) 24 Μάρ
Gianni Schicchi (Puccini) 24 Μάρ-17 Ιούν
Silvia (Kálmán,E) 14 ΑπρΔΟ: Mircea Holiartoc; Π: Anda Tabacaru-Hogea
Madama Butterfly (Puccini) 12 ΜάιΔΟ: Mircea Holiartoc; Π: Anda Tabacaru-Hogea
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 25 ΜάιΔΟ: Traian Ichim; Π: Carmen Dobrescu
Cavalleria rusticana (Mascagni) 27 Μάι
Tosca (Puccini) 2 Ιούν
La bohème (Puccini) 9 Ιούν
Bucuresti, Opera Națională București / Bucharest National Opera  / 
Don Giovanni (Mozart) 31 Αύγ-14 ΟκτΔΟ: Ciprian Teodorascu; Π: Andrei Serban
La bohème (Puccini) 7 Οκτ-26 ΜάιΔΟ: Marcello Mottadelli; Π: Ionel Pantea
Madama Butterfly (Puccini) 12 Οκτ-9 ΙούνΔΟ: Tiberiu Soare; Π: Jean Rânzescu
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 Οκτ-25 ΜάιΔΟ: Vladimir Conta; Π: Alexander Rădulescu
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 19 Οκτ-2 ΝοέμΔΟ: Marcello Mottadelli; Π: Andrei Serban
Evgheni Oneghin (Tchaikovsky,P) 21 Οκτ-12 ΜάιΔΟ: Iurie Florea; Π: Ion Caramitru
La traviata (Verdi) 22 Οκτ-27 ΙούνΔΟ: Vladimir Conta; Π: Paul Curran
Aida (Verdi) 27 Οκτ-3 ΙούνΔΟ: Marcello Mottadelli; Π: Plamen Kartalov
Bal Mascat (Verdi) 5 ΝοέμΔΟ: Marcello Mottadelli; Π: Grischa Asagaroff
L'elisir d'amore (Donizetti) 12 Νοέμ-23 ΙούνΔΟ: Iurie Florea; Π: Marco Gandini
Nabucco (Verdi) 16 Νοέμ-24 ΜάιΔΟ: Iurie Florea; Π: Hero Lupescu
Tosca (concert) (Puccini) 30 Νοέμ-17 ΔεκΔΟ: Marcello Mottadelli
Rigoletto (Verdi) 21 ΔεκΔΟ: Marcello Mottadelli; Π: Stephen Barlow
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1 ΦεβΔΟ: Ciprian Teodorascu; Π: Matteo Mazzoni
Carmen (Bizet) 9 Φεβ-1 ΙούλΔΟ: Vladimir Conta
Don Carlo (Verdi) 18 Φεβ-15 ΑπρΔΟ: Tiberiu Soare; Π: Mario De Carlo
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Μάρ-24 Απρ
Don Giovanni (Mozart) 23 Μάρ-28 ΑπρΠ: Anda Tabacaru-Hogea
Cavalleria rusticana (Mascagni) 31 Μάρ-24 ΙούνΔΟ: Johannes Wildner / Adrian Morar; Π: Ion Caramitru
Pagliacci (Leoncavallo) 31 Μάρ-24 ΙούνΔΟ: Johannes Wildner / Adrian Morar; Π: Ion Caramitru
Turandot (Puccini) 22 Απρ-2 ΙούνΔΟ: Tiberiu Soare / Alberto Veronesi
Nabucco (Verdi) 15 Ιούν
Cluj-Napoca, Opera Maghiară din Cluj-Napoca  / 
Zigeunerliebe (Lehár) 16 Σεπτ-8 ΟκτΔΟ: Szabolcs Kulcsár; Π: László Mányoki
Oberon (Weber) 28 Σεπτ-11 ΙανΔΟ: Zsolt Jankó; Π: György Selmeczi
The Knight of Our Lady (Selmeczi) 12 Οκτ-25 ΙανΔΟ: Máté Szabó Sipos; Π: Eszter Novák
Contesa Maritza (Kálmán,E) 22 ΟκτΔΟ: Katalin Incze; Π: József Bor
Mágnás Miska (Szirmai) 29 ΟκτΔΟ: Szabolcs Kulcsár; Π: László Béres
Silvia (Kálmán,E) 4 Νοέμ-25 ΜάρΔΟ: Szabolcs Kulcsár; Π: György Selmeczi
Don Giovanni (Mozart) 23 ΝοέμΔΟ: György Selmeczi; Π: György Selmeczi
La traviata (Verdi) 14 ΔεκΔΟ: Dániel Dinyés; Π: Eva Tatár
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 17 Δεκ-11 ΦεβΔΟ: Kulcsár Szabolcs; Π: Emese Szabó
Tosca (Puccini) 22 ΜάρΔΟ: József Horváth; Π: József Katona
Cluj-Napoca, Opera Națională Română  / 
Evgheni Oneghin (Tchaikovsky,P) 24 ΣεπτΔΟ: Vladimir Lungu; Π: Mihaela Bogdan
Carmen (Bizet) 13 ΟκτΔΟ: Gheorghe Victor Dumănescu; Π: Emil Strugaru
Nabucco (Verdi) 25 Οκτ-15 ΙούνΔΟ: Adrian Morar / David Crescenzi; Π: Ina Hudea
Rigoletto (Verdi) 3 ΝοέμΔΟ: Cristian Sandu; Π: Emil Strugaru
Werther (Massenet) 12 ΝοέμΔΟ: Gabriel Bebeşelea; Π: Nadine Duffaut
Văduva veselă (Lehár) 15 ΝοέμΔΟ: Emil Maxim; Π: Tiberius Simu
Turandot (Puccini) 26 ΝοέμΔΟ: Vladimir Lungu; Π: Rareș Trifain
La bohème (Puccini) 10 Δεκ-2 ΜάιΔΟ: David Crescenzi; Π: Ina Hudea
Liliacul (Strauss,J) 29 ΔεκΔΟ: Adrian Morar; Π: Rodica Popescu Moisa
Bal Mascat (Verdi) 12 ΙανΔΟ: Alberto Veronesi; Π: Radu Lucaciu
Trubadurul (Verdi) 17 Ιαν-15 ΜάρΔΟ: József Horváth; Π: Rodica Popescu Moisa
Otello (Verdi) 21 ΙανΔΟ: David Crescenzi; Π: Mihai Măniuțiu
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 Φεβ-13 ΜάιΔΟ: David Crescenzi / Flaviu Mogoșan; Π: Matteo Mazzoni
Orfeo ed Euridice (Gluck) 12 ΜάρΔΟ: Cristian Sandu; Π: Ina Hudea
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 ΜάρΔΟ: David Crescenzi; Π: Mario De Carlo
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 ΑπρΔΟ: David Crescenzi; Π: Emil Strugaru
Aida (Verdi) 10 ΙούνΔΟ: David Crescenzi; Π: Anghel I Arbore
Constanta, Teatrul Național de Operă și Balet Oleg Danovski  / 
Rigoletto (Verdi) 10 ΜάρΔΟ: Gheorghe Stanciu; Π: Emil Strugaru
Boema (concert) (Puccini) 5 ΜάιΔΟ: Gheorghe Stanciu
Messa di Gloria (Puccini) 12 ΜάιΔΟ: Gheorghe Stanciu
Madama Butterfly (concert) (Puccini) 13 ΜάιΔΟ: Ionut Pascu
Turandot (concert) (Puccini) 20 ΜάιΔΟ: Gheorghe Stanciu
Craiova, Opera Română Craiova  / 
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 1 Οκτ-24 ΦεβΔΟ: Christian Sandu; Π: Jacques-François des Longchamps(original), Arabela Tānese(revival)
Voievodul Tiganilor (Strauss,J) 5 ΟκτΔΟ: Alexandru Iosube; Π: Arabela Tănase
Tristan und Isolde (concert) (Wagner) 14 ΟκτΔΟ: Walter Attanasi
Don Giovanni (Mozart) 22 ΟκτΔΟ: Walter Attanasi; Π: Plamen Kartaloff
Silvia (Kálmán,E) 26 Οκτ-10 ΦεβΔΟ: Alexandru Iosub; Π: András Kürthy
Scripcarul pe acoperis (Bock) 28 Οκτ-24 ΦεβΔΟ: Ary Nagy Sándor; Π: Korcsmáros György
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 29 ΟκτΔΟ: Yalchin Adigezalov; Π: Mihai Timofti
Don Carlo (Verdi) 12 ΝοέμΔΟ: Adi Bar; Π: Rareș Zaharia
La traviata (Verdi) 9 ΔεκΔΟ: Walter Attanasi; Π: Arabela Tānese
Simon Boccanegra (Verdi) 20 ΙανΔΟ: Maurizio Colasanti; Π: Plamen Kartaloff
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 27 ΙανΔΟ: Marius Hristescu; Π: Arabela Tănase
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3 ΦεβΔΟ: Codruţ Bîrsan; Π: Arabela Tănase
Tosca (Puccini) 17 ΦεβΔΟ: Walter Attanasi; Π: Tamás Ferkay
Wiener Blut (Strauss,J) 5 ΜάρΔΟ: Dumitru Cârciumaru; Π: Rareş Zaharia
La bohème (Puccini) 21 ΑπρΔΟ: Walter Attanasi; Π: Arabela Tănase
Aida (Verdi) 6 ΜάιΔΟ: Fabrizio Da Ros; Π: Tamás Ferkay
Tosca (Puccini) 9 ΙούνΔΟ: Walter Attanasi; Π: Antoniu Zamfir
Tosca (Puccini) 10 ΙούνΔΟ: Walter Attanasi; Π: Antoniu Zamfir
Iasi, Opera Națională Română Iași  / 
Rigoletto (Verdi) 7 Σεπτ-22 ΙούνΔΟ: Ciprian Teodorașcu / Marcello Mottadelli; Π: Marco Spada
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 Σεπτ-22 ΑπρΔΟ: Ciprian Teodorașcu; Π: Anda Tabacaru-Hogea
Les Indes galantes (Rameau) 27 Σεπτ-3 ΙούνΔΟ: Adrian Morar; Π: Andrei Serban
Boema (Puccini) 11 Οκτ-8 Μάι
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Οκτ-24 Ιούν
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 Οκτ-9 Μάι
Cavalleria rusticana (Mascagni) 6 Δεκ-10 ΦεβΔΟ: Ciprian Teodorascu; Π: Anda Tabacaru-Hogea
Pagliacci (Leoncavallo) 6 Δεκ-10 ΦεβΔΟ: Ciprian Teodorascu; Π: Anda Tabacaru-Hogea
Die lustige Witwe (Lehár) 10 Δεκ
Tosca (Puccini) 13 Φεβ
Don Giovanni (Mozart) 31 Μάρ-17 Μάι
Carmen (Bizet) 5 Απρ-4 Μάι
La traviata (Verdi) 20 Απρ
Aida (Verdi) 1 ΙούλΔΟ: Marcello Mottadelli
Timisoara, Opera Nationala Romana Timisoara  / 
Rigoletto (Verdi) 18 Αύγ-7 ΦεβΔΟ: Mihaela Silvia Rosca; Π: Marina Emandi-Tiron
Fiddler on the Roof (Bock) 26 Αύγ-16 ΑπρΔΟ: Peter Oschanitzky; Π: György Korcsmáros
Hansel si Gretel (Humperdinck) 27 Αύγ-25 ΙανΠ: Marina Emandi-Tiron
Contesa Maritza (Kálmán,E) 27 Αύγ-2 ΜάιΔΟ: Peter Oschanitzky; Π: György Korcsmáros
Voievodul Tiganilor (Strauss,J) 1 Σεπτ-19 ΦεβΔΟ: Mihaela Silvia Rosca; Π: Marina Emandi-Tiron
Voievodul Tiganilor (Strauss,J) 1 Σεπτ-23 ΜάιΔΟ: Mihaela Silvia Rosca; Π: Marina Emandi-Tiron
Tosca (Puccini) 2 Σεπτ-6 ΙούνΔΟ: Gheorghe Victor Dumănescu; Π: Ognian Draganoff
Liliacul (Strauss,J) 3 Σεπτ-16 ΜάιΔΟ: Mihaela Silvia Roșca; Π: Mario De Carlo
Carmen (Bizet) 24-25 ΣεπτΔΟ: Vladimir Conta; Π: Silviu Purcărete
Aida (Verdi) 29 Σεπτ-27 ΑπρΔΟ: Gheorghe Victor Dumănescu; Π: Ognian Draganoff
My Fair Lady (Loewe) 5 Οκτ-11 ΑπρΔΟ: Mihaela Silvia Rosca; Π: Marina Emandi-Tiron
Turandot (Puccini) 15 ΟκτΔΟ: Dejan Savić; Π: Corneliu Murgu
La traviata (Verdi) 29 Οκτ-29 ΙανΔΟ: Mihaela Silvia Rosca; Π: Mario De Carlo
La traviata (Verdi) 29 Οκτ-9 ΙούνΔΟ: Mihaela Silvia Rosca / Ciprian Teodorascu; Π: Mario De Carlo
Gianni Schicchi (Puccini) 6 Νοέμ-17 ΙανΔΟ: Ciprian Teodorascu; Π: Mario De Carlo
Nabucco (Verdi) 12 Νοέμ-30 ΜάιΔΟ: David Crescenzi / Cristian Sandu; Π: Mario De Carlo
Pagliacci (Leoncavallo) 15 Νοέμ-6 ΑπρΔΟ: David Crescenzi; Π: Eugénie Andrin
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15 Νοέμ-6 ΑπρΔΟ: David Crescenzi; Π: Corneliu Murgu
Norma (Bellini) 10 ΔεκΔΟ: Cristian Sandu; Π: Mario De Carlo
Văduva veselă (Lehár) 20 Δεκ-29 ΑπρΔΟ: Mihaela Silvia Rosca; Π: Mario De Carlo
Bal Mascat (Verdi) 24 ΙανΔΟ: Gheorghe Victor Dumănescu; Π: Frans Meewis
Bal Mascat (Verdi) 24 Ιαν-20 ΜάιΔΟ: Gheorghe Victor Dumănescu; Π: Frans Meewis
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 ΦεβΔΟ: Ciprian Teodorascu; Π: Marina Emandi-Tiron
La bohème (Puccini) 14 ΦεβΔΟ: Vladimir Conta; Π: Mario De Carlo
Faust (Gounod) 23 ΜάρΔΟ: Vladimir Conta; Π: Mario De Carlo
Trubadurul (Verdi) 15 ΑπρΔΟ: Gheorghe Victor Dumănescu; Π: Corneliu Murgu