2017/18 > Ρωσσία 
*Δημόσιος ιστότοπος   >Operabase Professional 
2017/18 > Ρωσσία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Φινλανδία
Εσθονία
Λάτβια
Λευκορωσσία

Ρωσσία
 
Ηνωμένες Πολιτείες
Ουκρανία
Γεωργία
Αζερμπαϊτζάν
Καζακστάν Ιαπωνία

Astrakhan, Astrakhan Opera and Ballet Theatre  / 

Prince Igor (Borodin) 25-26 Αύγ
La traviata (concert) (Verdi) 19 Οκτ-5 ΝοέμΔΟ: Alexander Frey
Pagliacci (Leoncavallo) 26 Νοέμ
Otello (Verdi) 8 Δεκ
Chelyabinsk, Chelyabinsk State Academic Opera and Ballet Theatre named after Glinka  / 
A Life for the Tsar (Glinka) 8 Σεπτ
Silva (Kálmán,E) 29 Σεπτ-17 Δεκ
Aida (Verdi) 7 Οκτ
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 Οκτ-16 Νοέμ
Carmen (Bizet) 15 Οκτ
Countess Maritza (Kálmán,E) 19-23 Οκτ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21 Οκτ
La traviata (Verdi) 29 Οκτ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 4 Νοέμ
Il trovatore (Verdi) 12 Νοέμ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 18-19 Νοέμ
Ekaterinburg, Ekaterinburg Opera  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 14 Σεπτ-15 Δεκ
Der fliegende Holländer (Wagner) 19 Σεπτ-12 Δεκ
Carmen (Bizet) 21 Σεπτ-2 Ιαν
Rusalka (Dvořák,A) 23 Σεπτ-4 ΙανΔΟ: Oliver von Dohnányi; Π: Tomáš Pilař
La traviata (Verdi) 26 Σεπτ-29 Δεκ
La bohème (Puccini) 29 Σεπτ-7 Οκτ
Madama Butterfly (Puccini) 3 Οκτ
Satyagraha (Glass) 6 Οκτ-16 Νοέμ
Die Passagierin (Weinberg) 10 Οκτ-14 Νοέμ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 12 Οκτ-6 Δεκ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 20 Οκτ-28 Δεκ
Prince Igor (Borodin) 21 Οκτ-8 Δεκ
Le comte Ory (Rossini) 24 Οκτ-5 Δεκ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 26 Οκτ-23 ΝοέμΔΟ: Vladislav Karklin; Π: Dieter Kaegi
Izhevsk, Udmurt State Opera  / 
Tosca (Puccini) 6 Οκτ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 Οκτ
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 29 Οκτ
Madama Butterfly (Puccini) 8 Νοέμ
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 9 Νοέμ
Turandot (Puccini) 17 Νοέμ
Aida (Verdi) 23 Νοέμ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 8 Δεκ
Kazan, Tatar State Opera  / 
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 20-22 Σεπτ
Rigoletto (Verdi) 25 Σεπτ
L'elisir d'amore (Donizetti) 1 Οκτ
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Οκτ-20 Δεκ
La bohème (Puccini) 6 Νοέμ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 7 Νοέμ
Boris Godunov (Musorgsky) 12 Νοέμ
Jalil (Zhiganov) 15 Νοέμ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18 Νοέμ
Tosca (Puccini) 6 Δεκ
Turandot (Puccini) 10 Δεκ
La traviata (Verdi) 15 Δεκ
Die Fledermaus (Strauss,J) 25-26 Δεκ
Krasnoyarsk, Krasnoyarsk State Opera  / 
Iolanta (Tchaikovsky,P) 21 Σεπτ
La Fille du régiment (Donizetti) 22 Σεπτ-2 Δεκ
Tosca (Puccini) 23 Σεπτ
Medea (Cherubini) 29 Σεπτ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15 Οκτ
Viva la Mamma (Donizetti) 19 Οκτ
Prince Igor (Borodin) 20 Οκτ-20 Δεκ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 21 Οκτ
Madama Butterfly (Puccini) 22 Οκτ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 27 Οκτ
La traviata (Verdi) 9 Νοέμ
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Νοέμ
Sadko (Rimsky-Korsakov) 17 Δεκ
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 23 Δεκ-4 Ιαν
Moscow, Bolshoi Theatre  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 12 Σεπτ-26 ΝοέμΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Igor Ushakov
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 Σεπτ-4 ΦεβΔΟ: William Lacey; Π: Evgeny Pisarev
Don Pasquale (Donizetti) 21 Σεπτ-14 ΙανΔΟ: Michał Klauza; Π: Timofey Kulyabin
Prince Igor (Borodin) 27-29 ΣεπτΔΟ: Pavel Klinichev; Π: Yuri Lyubimov
Der Idiot (Weinberg) 5-8 ΟκτΔΟ: Michał Klauza; Π: Evgeny Arye
The Maid of Pskov (concert) (Rimsky-Korsakov) 13-15 ΟκτΔΟ: Tugan Sokhiev
Alcina (Handel) 18-26 ΟκτΔΟ: Andrea Marcon; Π: Katie Mitchell
Manon Lescaut (Puccini) 25 Οκτ-28 ΙανΔΟ: Anton Grishanin; Π: Adolf Shapiro
La traviata (Verdi) 1 Νοέμ-21 ΙανΔΟ: Pavel Klinichev / Tugan Sokhiev; Π: Francesca Zambello
Così fan tutte (Mozart) 8-11 ΝοέμΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Floris Visser
Don Carlo (Verdi) 15-19 ΝοέμΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Adrian Noble
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21-23 ΝοέμΔΟ: Alexei Bogorad; Π: Julia Pevzner
Carmen (Bizet) 28-29 ΝοέμΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Alexei Borodin
Katerina Izmailova (Shostakovich) 1-3 ΔεκΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Rimas Tuminas
The Stone Guest (Dargomïzhsky) 5-6 ΔεκΔΟ: Anton Grishanin; Π: Dmitry Belyanushkin
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 13-15 ΔεκΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Alexander Titel
Iolanta (Tchaikovsky,P) 23 Δεκ-7 ΙανΔΟ: Anton Grishanin; Π: Sergey Zhenovach
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 27 Δεκ-4 ΙανΔΟ: Anton Grishanin; Π: Dmitry Belyanushkin
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15-18 ΙανΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Rimas Tuminas
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15-18 ΦεβΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Rimas Tuminas
Billy Budd (Britten) 21-27 ΦεβΔΟ: William Lacey; Π: David Alden
Moscow, Moscow Chamber Opera Theatre named after Boris Pokrovsky  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 19 Σεπτ-5 Δεκ
La clemenza di Tito (Mozart) 23 Σεπτ-21 Δεκ
Leonora (Beethoven) 27 Σεπτ
La Voix humaine (Poulenc) 28 Σεπτ
Don Giovanni (Mozart) 4 Οκτ-1 Δεκ
The Nose (Shostakovich) 11 Οκτ
Il turco in Italia (Rossini) 13 Οκτ-17 Δεκ
Orfeo ed Euridice (Gluck) 18-19 Οκτ
Der Schauspieldirektor (Mozart) 20 Οκτ-2 Δεκ
Pimpinone (Telemann) 20 Οκτ-2 Δεκ
Servilia (Rimsky-Korsakov) 31 Οκτ-1 Νοέμ
Ariadne auf Naxos (Strauss) 29 Νοέμ
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 26-31 Δεκ
Moscow, Moscow State Opera and Ballet Theatre for Children and Young People named after Natalia Sats  / 
The Exercises and Dances of Guido (Martynov) 26 Σεπτ-6 Οκτ
Edible Fairytales (Bronner) 8 Οκτ-12 ΝοέμΔΟ: Alevtina Ioffe; Π: Georgiy Isaakyan
The Magic Flute (Mozart) 13 Οκτ
The Nightingale (Stravinsky) 14+ ΟκτΔΟ: Alevtina Ioffe; Π: Tatiana Mitkaleva
Moscow, Galina Vishnevskaya Opera Centre  / 
Aleko (concert) (Rakhmaninov) 19-21 Σεπτ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10-14 Νοέμ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 21-24 ΝοέμΠ: Alexander Petrov
Moscow, Helikon Opera  / 
Il trovatore (Verdi) 31 Αύγ-18 ΜάρΔΟ: Oliver Díaz; Π: Dmitry Bertman
The Tsar's Bride (concert) (Rimsky-Korsakov) 8-10 Σεπτ
Turandot (Puccini) 14-24 Σεπτ
Coffee Cantata (concert) (Bach,JS) 21 Σεπτ-7 ΜάρΔΟ: Viktoria Unghuryanu
Pirame et Thisbé (concert) (Rebel,F) 30 Σεπτ-1 Οκτ
Sadko (concert) (Rimsky-Korsakov) 5-8 Οκτ
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 20-22 Οκτ
Tsarina (concert) (Tukhmanov) 28 Οκτ-5 Νοέμ
Die sieben Todsünden (Weill) 1-2 Νοέμ
Rasputin (Reise) 11-12 Νοέμ
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 24-26 Νοέμ
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9-14 ΔεκΔΟ: Vladimir Fedoseyev; Π: Dmitry Bertman
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 17 Δεκ-28 ΙανΔΟ: Maksim Vengerov / Valery Kiryanov; Π: Dmitry Bertman
Die Fledermaus (concert) (Strauss,J) 26 Δεκ-14 ΙανΔΟ: Valery Kiryanov / Mikhail Eghiazarian
Pagliacci (concert) (Leoncavallo) 18-21 ΙανΔΟ: Evgeny Brazhnik
La serva padrona (Pergolesi) 1 Φεβ-24 ΜάρΔΟ: Valery Kiryanov; Π: Ilya Ilyin
The Telephone (Menotti) 1 Φεβ-24 ΜάρΔΟ: Valery Kiryanov; Π: Ilya Ilyin
The Human Voice (Poulenc) 2 Φεβ-25 ΜάρΔΟ: Valery Kiryanov; Π: Dmitry Bertman
Un ballo in maschera (concert) (Verdi) 8-11 ΦεβΔΟ: Valery Kiryanov
Apollo und Hyacinth (concert) (Mozart) 17-18 ΦεβΔΟ: Viktoria Unghuryanu
Lady Macbeth of Mtsensk (concert) (Shostakovich) 22-25 ΦεβΔΟ: Vladimir Ponkin / Valery Kiryanov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-4 ΜάρΔΟ: Konstantin Khvatynez; Π: Dmitry Bertman
www.nibelungopera.ru (Wagner) 10-11 ΜάρΔΟ: Vladimir Ponkin; Π: Dmitry Bertman
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 29-31 ΜάρΔΟ: Evgeny Brazhnik; Π: Dmitry Bertman
Chaadsky (Manotskov) 20-22 Απρ
Moscow, Novaya Opera Theatre  / 
Prince Igor (Borodin) 7 Αύγ-1 Δεκ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 9 Αύγ-12 Δεκ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 14 Αύγ-19 Δεκ
Il trovatore (Verdi) 24 Αύγ-28 Ιαν
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 31 Αύγ-2 Δεκ
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 1 Σεπτ-2 Δεκ
Rigoletto (Verdi) 4 Σεπτ-23 Ιαν
Die Passagierin (Weinberg) 11 Σεπτ-30 Οκτ
Faust (Gounod) 18 Σεπτ-6 Δεκ
La traviata (Verdi) 21 Σεπτ-8 Δεκ
La bohème (Puccini) 25 Σεπτ-8 Νοέμ
Hansel and Gretel (Humperdinck) 8 Οκτ-24 Δεκ
L'elisir d'amore (Donizetti) 13 Οκτ-31 Ιαν
Norma (Bellini) 20-21 Οκτ
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 27-28 Οκτ
Lohengrin (Wagner) 11 Νοέμ
Roméo et Juliette (Gounod) 16 Νοέμ-23 Δεκ
La Cenerentola (Rossini) 19 Νοέμ-27 Ιαν
Boris Godunov (Musorgsky) 23 Νοέμ
Nabucco (Verdi) 29 Νοέμ-3 Φεβ
Salome (Strauss) 9 Δεκ
Tristan und Isolde (Wagner) 16 Δεκ
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18-20 Ιαν
Moscow, Stanislavsky Opera  / 
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Σεπτ-17 ΜάρΔΟ: Alexander Lazarev; Π: Alexander Titel
Carmen (Bizet) 20 Σεπτ-27 ΙανΔΟ: Evgeny Brazhnik; Π: Alexander Titel
L'elisir d'amore (Donizetti) 21 Σεπτ-16 ΜάρΔΟ: Felix Korobov / Maria Maximchuk; Π: Ludmila Naletova
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 7 Οκτ-3 ΜάρΔΟ: Alexander Lazarev; Π: Alexander Titel, Ludmila Naletova
Madama Butterfly (Puccini) 11 Οκτ-7 ΜάρΔΟ: Vyacheslav Volich; Π: Ludmila Naletova
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14 Οκτ-11 ΜάρΔΟ: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Π: Adolf Shapiro
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 Οκτ-21 ΔεκΔΟ: Evgeny Brazhnik; Π: Alexander Titel
Tosca (Puccini) 21 Οκτ-8 ΦεβΔΟ: Vyacheslav Volich; Π: Ludmila Naletova
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 22 Οκτ-10 ΦεβΔΟ: Evgeny Brazhnik; Π: Alexander Titel
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 25 Οκτ-26 ΜάρΔΟ: Felix Korobov; Π: Alexander Titel
La traviata (Verdi) 28 Οκτ-3 ΦεβΔΟ: Felix Korobov; Π: Alexander Titel
Orfeo ed Euridice (Gluck) 29 Οκτ-14 ΜάρΔΟ: Timur Zangiev; Π: Irina Lychagina
La bohème (Puccini) 30 Οκτ-4 ΙανΔΟ: Timur Zangiev; Π: Alexander Titel
Aladino e la lampada magica (Rota) 5 Νοέμ-10 ΜάρΔΟ: Vyacheslav Volich; Π: Ludmila Naletova
Aida (Verdi) 6 Νοέμ-25 ΙανΔΟ: Felix Korobov; Π: Peter Stein
Love's Metamorphosis (Zhurbin) 11-12 ΝοέμΔΟ: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Π: Tatiana Mitkaleva
La Favola d'Orfeo (Casella) 17 Νοέμ-19 ΜάρΔΟ: Maria Maximchuk; Π: Ekaterina Vasilyova
Ariane (Martinů) 17 Νοέμ-19 ΜάρΔΟ: Maria Maximchuk; Π: Ekaterina Vasilyova
Khovanshchina (Musorgsky) 29 Νοέμ-22 ΜάρΔΟ: Alexander Lazarev; Π: Alexander Titel
Medea (Cherubini) 16 Δεκ-9 ΦεβΔΟ: Felix Korobov / Timur Zangiev; Π: Alexander Titel
Don Giovanni (Mozart) 27 Δεκ-25 ΜάρΔΟ: Timur Zangiev; Π: Alexander Titel
A Kékszákallú herceg vára (Bartók) 20 ΙανΔΟ: Felix Korobov; Π: Rimas Tuminas
Oedipus rex (Stravinsky) 20 ΙανΔΟ: Felix Korobov; Π: Rimas Tuminas
Jenůfa (Janáček) 28 Φεβ-2 ΜάρΔΟ: Evgeny Brazhnik; Π: Alexander Titel
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 17-23 ΜάιΔΟ: Philipp Chizhevskiy; Π: Konstantin Bogomolov
Macbeth (Verdi) 20-22 ΙούνΔΟ: Felix Korobov; Π: Kama Ginkas
Nizhni Novgorod, Pushkin State Opera  / 
Prince Igor (Borodin) 21 Σεπτ-3 Νοέμ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 27 Σεπτ-18 Νοέμ
Die lustige Witwe (Lehár) 7 Οκτ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13 Οκτ-25 Νοέμ
My Fair Lady (Loewe) 15 Οκτ-11 Νοέμ
A Life for the Tsar (Glinka) 19 Οκτ
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Οκτ
Mazepa (Tchaikovsky,P) 25 Οκτ-23 Νοέμ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 9 Νοέμ
Madama Butterfly (Puccini) 30 Νοέμ
Novosibirsk, Novat  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 7 Σεπτ-24 ΔεκΔΟ: Dmitri Jurowski / Dmitry Korchak; Π: Vyacheslav Starodubtsev
Un ballo in maschera (Verdi) 10 Σεπτ-12 ΔεκΔΟ: Dmitri Jurowski; Π: Vyacheslav Starodubtsev
La bohème (Puccini) 26 Σεπτ-5 ΝοέμΔΟ: Dmitri Jurowski; Π: Bénédicte Ardiley(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 29 Σεπτ-1 ΔεκΔΟ: Dmitri Jurowski; Π: Vyacheslav Starodubtsev
Turandot (Puccini) 1 Οκτ-10 ΔεκΔΟ: Dmitri Jurowski; Π: Vyacheslav Starodubtsev
Pagliacci (Leoncavallo) 8 Οκτ-14 ΔεκΔΟ: Valentin Uryupin; Π: Irkin Gabitov
Aida (Verdi) 11 Οκτ-24 ΝοέμΔΟ: Dmitri Jurowski; Π: Vyacheslav Starodubtsev
Boris Godunov (Musorgsky) 14 Οκτ-28 ΝοέμΔΟ: Dmitri Jurowski; Π: Dmitry Belov
La traviata (Verdi) 22 Οκτ-7 ΔεκΔΟ: Evgeny Volynskiy; Π: Rēzija Kalniņa
Carmen (Bizet) 27 Οκτ-26 ΝοέμΔΟ: Evgeny Volynskiy; Π: Alexey Stepanuyk
Stabat Mater (Rossini) 2 ΔεκΔΟ: Dmitry Korchak
Perm, Perm Tchaikovsky Opera and Ballet Theatre  / 
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 2 Σεπτ-28 Νοέμ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 Σεπτ
Orleanskaya Deva (Tchaikovsky,P) 15 Σεπτ
Cléopâtre (Massenet) 27 Σεπτ
La traviata (Verdi) 14-15 Οκτ
Ruslan and Lyudmila (concert) (Glinka) 27 Οκτ
Prince Igor (Borodin) 23 Νοέμ
Madama Butterfly (Puccini) 3-5 Δεκ
Petrozavodsk, Republic of Karelia State Music Theatre  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 Σεπτ-4 Νοέμ
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Οκτ-29 Δεκ
Carmen (Bizet) 8 Οκτ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13 Οκτ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 15 Οκτ-22 Νοέμ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 18 Οκτ
Silva (Kalman,E) 1 Νοέμ
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Νοέμ
La traviata (Verdi) 17 Νοέμ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 Δεκ
Rostov, Rostov State Opera  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 24 Σεπτ-3 Δεκ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Οκτ
Die lustige Witwe (Lehár) 13 Οκτ
Faust (Gounod) 15 Οκτ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 22 Οκτ
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 26 Οκτ
Giovanna d'Arco (Verdi) 27 Οκτ
Prince Igor (Borodin) 4 Νοέμ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 Νοέμ
Carmen (Bizet) 9 Δεκ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 16 Δεκ
Madama Butterfly (Puccini) 17 Δεκ
Samara, Samara Academic Theatre of Opera and Ballet  / 
Aida (Verdi) 13 Σεπτ-12 Δεκ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16 Σεπτ
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Σεπτ-21 Νοέμ
Tosca (Puccini) 24 Σεπτ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 28 Σεπτ
Boris Godunov (Musorgsky) 1 Οκτ
Silvia (Kálmán,E) 3 Οκτ-27 Δεκ
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Οκτ-26 Δεκ
La traviata (Verdi) 8 Οκτ
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 11 Οκτ
The Telephone (Menotti) 13 Οκτ-1 Δεκ
La serva padrona (Pergolesi) 13 Οκτ-1 Δεκ
Rigoletto (Verdi) 8 Νοέμ
Prince Igor (Borodin) 12 Νοέμ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Νοέμ
Madama Butterfly (Puccini) 17 Νοέμ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 29 Νοέμ
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 3 Δεκ
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 15 Δεκ
Saratov, Saratov Opera and Ballet  / 
Aida (Verdi) 3 Οκτ-10 Δεκ
A Life for the Tsar (Glinka) 5 Οκτ-7 Δεκ
Un ballo in maschera (Verdi) 7 Οκτ
La traviata (Verdi) 10 Οκτ
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 14 Οκτ
Don Giovanni (Mozart) 17 Οκτ
Prince Igor (Borodin) 19 Οκτ
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Οκτ-21 Δεκ
Oresteia (Taneyev) 24 Οκτ-12 Δεκ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 29 Οκτ
Rusalka (Dargomïzhsky) 10 Νοέμ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14 Νοέμ
Sadko (Rimsky-Korsakov) 18 Νοέμ
Countess Maritza (Kálmán,E) 24 Νοέμ
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 26 Νοέμ-4 Ιαν
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 28 Νοέμ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 30 Νοέμ
Madama Butterfly (Puccini) 15 Δεκ
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Δεκ
Silva (Kálmán,E) 8 Ιαν
St Petersburg, St Petersburg Chamber Opera  / 
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 13 ΣεπτΔΟ: Alexander Goikhman / Robert Luter; Π: Yuri Alexandrov
Faust (Gounod) 16 Σεπτ-6 ΔεκΔΟ: Maxim Valkov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Σεπτ-12 ΝοέμΔΟ: Alexander Goikhman; Π: Darya Modzalevskaya
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Alexander Goikhman; Π: Yuri Alexandrov
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Σεπτ-9 ΔεκΔΟ: Alexander Goikhman; Π: Yuri Alexandrov
La traviata (Verdi) 24 Σεπτ-25 ΝοέμΔΟ: Alexander Goikhman / Robert Luter; Π: Yuri Alexandrov
Les cloches de Corneville (Planquette) 1 Οκτ-29 ΔεκΔΟ: Alexander Goikhman; Π: Yuri Alexandrov
La bohème (Puccini) 4 Οκτ-10 ΔεκΔΟ: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
The Rape of Lucretia (Britten) 12 ΟκτΔΟ: Robert Luter; Π: Yuri Alexandrov
La belle Hélène (Offenbach) 14 ΟκτΔΟ: Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 21 ΟκτΔΟ: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 22 Οκτ-30 ΔεκΔΟ: Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 Οκτ-17 ΝοέμΔΟ: Robert Luter / Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Pagliacci (Leoncavallo) 29 Οκτ-3 ΔεκΔΟ: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Don Giovanni (Mozart) 11 ΝοέμΔΟ: Alexander Goikhman / Robert Luter; Π: Yuri Alexandrov
Tosca (Puccini) 19 ΝοέμΔΟ: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 ΝοέμΔΟ: Alexander Goikhman; Π: Yuri Alexandrov
Rigoletto (Verdi) 30 ΝοέμΔΟ: Alexander Goikhman / Robert Luter; Π: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 2 ΔεκΔΟ: Robert Luter / Alexander Goikhman; Π: Yuri Alexandrov
Not Love Alone (Shchedrin) 20 ΔεκΔΟ: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 ΔεκΔΟ: Robert Luter / Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
La belle Hélène (Offenbach) 28 ΔεκΔΟ: Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
St Petersburg, Mariinsky Theatre  / 
Adriana Lecouvreur (Cilea) 13 ΣεπτΔΟ: Christian Knapp; Π: Isabelle Partiot-Pieri
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 19 Σεπτ-12 ΜάιΔΟ: Renat Salavatov; Π: Alexei Stepanyuk
Rigoletto (Verdi) 22 ΣεπτΔΟ: Vasiliy Valitov; Π: Irkin Gabitov
Otello (Verdi) 23 Σεπτ-23 ΦεβΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Vasily Barkhatov
I vespri siciliani (Verdi) 27 ΣεπτΔΟ: Christian Knapp; Π: Arnaud Bernard
Boris Godunov (Musorgsky) 3-10 ΟκτΔΟ: Boris Gruzin; Π: Andrei Tarkovsky(original), Irkin Gabitov(revival)
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 6 ΟκτΔΟ: Federico Santi
The Enchanted Wanderer (Shchedrin) 7 ΟκτΔΟ: Valery Gergiev
Don Carlo (Verdi) 12 Οκτ-19 ΜάιΔΟ: Christian Knapp; Π: Giorgio Barberio Corsetti
Prince Igor (Borodin) 13 Οκτ-13 ΜάιΔΟ: Boris Gruzin; Π: Irkin Gabitov
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 17 Οκτ-6 ΜάρΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Vladislav Pazi
Francesca da Rimini (concert) (Rakhmaninov) 18 ΟκτΔΟ: Mikhail Sinkevich
Das Rheingold (Wagner) 19 Οκτ-1 ΜάρΔΟ: Michael Güttler / Valery Gergiev; Π: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Die Walküre (Wagner) 20 Οκτ-2 ΜάρΔΟ: Michael Güttler / Valery Gergiev; Π: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Siegfried (Wagner) 21 Οκτ-3 ΜάρΔΟ: Michael Güttler / Valery Gergiev; Π: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Rusalka (Dvořák,A) 21 Οκτ-20 ΜάιΔΟ: Pavel Petrenko; Π: Alexander Maskalin
Götterdämmerung (Wagner) 22 Οκτ-3 ΜάρΔΟ: Michael Güttler / Valery Gergiev; Π: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Tosca (Puccini) 24 Οκτ-10 ΦεβΔΟ: Christian Knapp; Π: Paul Curran
Simon Boccanegra (Verdi) 26 ΟκτΔΟ: Christian Knapp; Π: Andrea De Rosa
Salome (Strauss) 27 Οκτ-2 ΦεβΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Marat Gatsalov
Carmen (Bizet) 29 Οκτ-20 ΑπρΔΟ: Christian Knapp; Π: Alexei Stepanyuk
Jenůfa (Janáček) 31 ΟκτΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Vasily Barkhatov
Madama Butterfly (Puccini) 2 ΝοέμΔΟ: Renat Salavatov; Π: Mariusz Treliński
Der Schauspieldirektor (concert) (Mozart) 3 ΝοέμΔΟ: Christian Knapp
La forza del destino (Verdi) 4 Νοέμ-16 ΜάρΔΟ: Christian Knapp; Π: Elijah Moshinsky
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Νοέμ-11 ΑπρΔΟ: Zaurbek Gugkaev; Π: Alain Maratrat
Aida (Verdi) 12 ΝοέμΔΟ: Christian Knapp; Π: Alexei Stepanyuk
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 14 Νοέμ-26 ΑπρΔΟ: Christian Knapp; Π: Yannis Kokkos
Mazepa (Tchaikovsky,P) 15 Νοέμ-11 ΑπρΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
La gazza ladra (concert) (Rossini) 15 ΝοέμΔΟ: Zaurbek Gugkaev
Il trovatore (Verdi) 19 ΝοέμΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Pier Luigi Pizzi
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 21 ΝοέμΔΟ: Alexander Anisimov
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 22 ΝοέμΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Michael Sturminger
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 ΝοέμΔΟ: Michael Güttler; Π: Ian Judge
A Midsummer Night's Dream (Britten) 28 Νοέμ-4 ΜάιΔΟ: Vladislav Karklin; Π: Claudia Solti
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 2-30 ΔεκΠ: Alexei Stepanyuk
A Life for the Tsar (Glinka) 5 ΔεκΠ: Dmitri Tcherniakov
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 6-7 ΔεκΠ: Alexei Stepanyuk
Attila (Verdi) 8 Δεκ-3 ΜάιΠ: Arturo Gama
Fedora (concert) (Giordano) 8 Δεκ
Le Rossignol (Stravinsky) 9 Δεκ-20 ΜάιΠ: Alexander Petrov
Le nozze di Figaro (Mozart) 9 ΔεκΠ: Yuri Alexandrov
A Christmas Tale (Shchedrin) 10 Δεκ-7 ΙανΠ: Alexei Stepanyuk
Pagliacci (Leoncavallo) 11 ΔεκΠ: Isabelle Partiot-Pieri
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Δεκ-14 ΜάρΠ: Yuri Temirkanov
Il pirata (concert) (Bellini) 12 Δεκ
La finta giardiniera (concert) (Mozart) 19 Δεκ
The Gambler (Prokofiev) 20 ΔεκΠ: Temur Chkheidze
Macbeth (Verdi) 9 Ιαν-8 ΜάιΠ: David McVicar
The Gamblers (concert) (Shostakovich) 9 Ιαν
The Nose (Shostakovich) 10 Ιαν-21 ΦεβΠ: Yuri Alexandrov
Oprichnik (Tchaikovsky,P) 11 ΙανΠ: Viktor Vysotsky
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 28 ΙανΠ: Alexander Maskalin
The Lefthander (Shchedrin) 30 Ιαν-5 ΑπρΔΟ: Valery Gergiev; Π: Alexei Stepanyuk
Faust (Gounod) 31 Ιαν-27 ΜάρΠ: Isabella Bywater
La favorita (concert) (Donizetti) 1 Φεβ
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 11 ΦεβΠ: Alexander Petrov
Così fan tutte (Mozart) 14 ΦεβΠ: Walter Le Moli
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 15-16 ΦεβΠ: Alexander Galybin(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Apollo et Hyacinthus (concert) (Mozart) 20 Φεβ
Requiem (Verdi) 22 ΦεβΠ: Daniele Finzi Pasca
Lohengrin (Wagner) 24 ΦεβΠ: Marina Mishuk, Alexander Maskalin
Cléopâtre (concert) (Massenet) 28 Φεβ
La bohème (Puccini) 2 ΜάρΠ: Ian Judge
Il signor Bruschino (concert) (Rossini) 2 Μάρ
La scala di seta (Rossini) 2 Μάρ
Der Idiot (Weinberg) 9 Μάρ-17 ΑπρΠ: Alexei Stepanyuk
Semyon Kotko (Prokofiev) 12 ΜάρΠ: Yuri Alexandrov
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 17 ΜάρΠ: Lotfi Mansouri
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 20 ΜάρΠ: Jonathan Kent
Aida (Verdi) 20-21 ΜάρΠ: Daniele Finzi Pasca
Don Giovanni (Mozart) 21 ΜάρΠ: Johannes Schaaf
Werther (concert) (Massenet) 22 Μάρ
Turandot (Puccini) 23 ΜάρΠ: Charles Roubaud
Not Love Alone (Shchedrin) 23 ΜάρΔΟ: Valery Gergiev; Π: Alexander Kuzin
Il re pastore (concert) (Mozart) 3 Απρ
Khovanshchina (Musorgsky) 4 ΑπρΠ: Leonid Baratov(original), Yuri Laptev(revival)
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 10 ΑπρΠ: Dmitri Tcherniakov
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 12 ΑπρΠ: Anna Matison
Un ballo in maschera (Verdi) 13 ΑπρΠ: Andrei Konchalovsky
Dead Souls (Shchedrin) 14 ΑπρΠ: Vasily Barkhatov
Il tabarro (Puccini) 18 ΑπρΠ: Walter Le Moli
Suor Angelica (Puccini) 18 ΑπρΠ: Walter Le Moli
Gianni Schicchi (Puccini) 18 ΑπρΠ: Walter Le Moli
La Fille du régiment (concert) (Donizetti) 30 Απρ
Les troyens (Berlioz) 15 ΜάιΠ: Yannis Kokkos
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16 ΜάιΠ: Alain Maratrat
Sadko (Rimsky-Korsakov) 18 ΜάιΠ: Alexei Stepanyuk
White Nights (Butsko) 8 ΙούνΠ: Alexei Stepanyuk
St Petersburg, Mikhailovsky Theatre  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 Σεπτ-11 ΜάρΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Eric Vigié
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Σεπτ-20 ΑπρΔΟ: Roland Böer
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Οκτ-5 ΔεκΔΟ: Roland Böer
Tosca (Puccini) 10 Οκτ-24 Φεβ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 14 Οκτ-27 Μάρ
Pagliacci (Leoncavallo) 17 Οκτ-27 Απρ
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Οκτ-8 ΑπρΔΟ: Valery Kirianov / Mikhail Tatarnikov; Π: Viacheslav Starodubtsev
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 Οκτ
Manon Lescaut (Puccini) 27 Οκτ-31 Μάρ
La Cenerentola (Rossini) 29 Οκτ-23 Δεκ
La traviata (Verdi) 29 Οκτ-6 Απρ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 31 Οκτ-17 Φεβ
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Νοέμ-17 Απρ
La bohème (Puccini) 26 Νοέμ-14 ΑπρΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Robert Carsen
Velikan (Prokofiev) 10 Δεκ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 13 Δεκ-11 Απρ
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Φεβ
L'elisir d'amore (Donizetti) 9 Μάρ
The Giant (Prokofiev) 21 Απρ
Ufa, Bashkir State Opera and Ballet Theatre  / 
Ball im Savoy (Abraham) 18 Σεπτ
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 5 Οκτ
Carmen (Bizet) 15 Οκτ
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Οκτ
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Οκτ
Orleanskaya Deva (Tchaikovsky,P) 27 Οκτ
Rigoletto (Verdi) 2 Νοέμ
The Violet of Montmartre (Kálmán,E) 5 Νοέμ
Silva (Kalman,E) 11 Νοέμ
Prince Igor (Borodin) 16 Νοέμ
La traviata (Verdi) 22 Νοέμ
Ulan-Ude, Buryat Academic Opera and Ballet Theatre  / 
Carmen (Bizet) 13 Σεπτ-17 ΝοέμΔΟ: Leonid Korchmar; Π: Yury Laptev
La traviata (Verdi) 27 Σεπτ
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Οκτ
Tosca (Puccini) 13 Οκτ
Madama Butterfly (Puccini) 15 Νοέμ
Voronezh, State Opera and Ballet Theatre  / 
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 23 Σεπτ-19 Νοέμ
Don Giovanni (Mozart) 27 Σεπτ-29 Νοέμ
Die lustige Witwe (Lehár) 28 Σεπτ-24 Νοέμ
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 6 Οκτ
Die Fledermaus (Strauss,J) 8 Οκτ-30 Νοέμ
Il trovatore (Verdi) 12 Οκτ
Pagliacci (Leoncavallo) 14 Οκτ
Silvia (Kálmán,E) 20 Οκτ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26 Οκτ-20 Νοέμ
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 28 Οκτ
Un ballo in maschera (Verdi) 17 Νοέμ
Turandot (Puccini) 18 Νοέμ
Tosca (Puccini) 25 Νοέμ
Yoshkar-Ola, Sapaev Mari State Opera and Ballet Theatre  / 
Ball im Savoy (Abraham) 21 Σεπτ
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 13 Οκτ
Carmen (Bizet) 28 Οκτ-20 Ιαν
La traviata (Verdi) 9 Νοέμ
Kashchey the Immortal (Rimsky-Korsakov) 16 Νοέμ
L'Amour des trois oranges (Prokofiev) 10 Δεκ-25 Ιαν
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Ιαν-25 Φεβ