2017/18 > Ρωσσία 
*Δημόσιος ιστότοπος   >Operabase Professional 
2017/18 > Ρωσσία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Φινλανδία
Εσθονία
Λάτβια
Λευκορωσσία

Ρωσσία
 
Ηνωμένες Πολιτείες
Ουκρανία
Γεωργία
Αζερμπαϊτζάν
Καζακστάν Ιαπωνία

Astrakhan, Astrakhan Opera and Ballet Theatre  / 

Prince Igor (Borodin) 25-26 Αύγ
La traviata (concert) (Verdi) 19 Οκτ-2 ΙανΔΟ: Alexander Frey
Pagliacci (Leoncavallo) 26 Νοέμ
Otello (Verdi) 8 Δεκ
Tosca (Puccini) 21 Ιαν-8 ΦεβΔΟ: Valery Voronin
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 25 Ιαν
Iolanta (Tchaikovsky,P) 28 Ιαν
Madama Butterfly (Puccini) 4 Φεβ
Chelyabinsk, Chelyabinsk State Academic Opera and Ballet Theatre named after Glinka  / 
A Life for the Tsar (Glinka) 8 Σεπτ-10 Φεβ
Silva (Kálmán,E) 29 Σεπτ-17 Δεκ
Aida (Verdi) 7 Οκτ-10 Μάρ
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 Οκτ-21 Μάρ
Carmen (Bizet) 15 Οκτ-26 Ιαν
Countess Maritza (Kálmán,E) 19 Οκτ-24 Ιαν
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21 Οκτ-24 Φεβ
La traviata (Verdi) 29 Οκτ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 4 Νοέμ
Il trovatore (Verdi) 12 Νοέμ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 18-19 Νοέμ
Prince Igor (Borodin) 20 Ιαν-18 Μάρ
Madama Butterfly (Puccini) 28 Ιαν
Tosca (Puccini) 17 Φεβ
Don Pasquale (Donizetti) 3-4 Μάρ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 24 Μάρ
Faust (Gounod) 31 Μάρ-1 Απρ
Ekaterinburg, Ekaterinburg Opera  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 14 Σεπτ-22 Μάρ
Der fliegende Holländer (Wagner) 19 Σεπτ-23 Ιαν
Carmen (Bizet) 21 Σεπτ-29 Μάρ
Rusalka (Dvořák,A) 23 Σεπτ-5 ΑπρΔΟ: Oliver von Dohnányi; Π: Tomáš Pilař
La traviata (Verdi) 26 Σεπτ-14 Φεβ
La bohème (Puccini) 29 Σεπτ-4 Απρ
Madama Butterfly (Puccini) 3 Οκτ-14 Απρ
Satyagraha (Glass) 6 Οκτ-20 Μάρ
Die Passagierin (Weinberg) 10 Οκτ-11 Μάρ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 12 Οκτ-7 Μάρ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 20 Οκτ-7 Απρ
Prince Igor (Borodin) 21 Οκτ-29 Απρ
Le comte Ory (Rossini) 24 Οκτ-24 Απρ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 26 Οκτ-26 ΑπρΔΟ: Vladislav Karklin; Π: Dieter Kaegi
The Greek Passion (Martinů) 19-22 Απρ
Izhevsk, Udmurt State Opera  / 
Tosca (Puccini) 6 Οκτ-3 Φεβ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 Οκτ
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 29 Οκτ-3 Μάρ
Madama Butterfly (Puccini) 8 Νοέμ
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 9 Νοέμ
Turandot (Puccini) 17 Νοέμ
Aida (Verdi) 23 Νοέμ-15 Μάρ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 8 Δεκ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 24 Ιαν
Countess Maritza (Kálmán,E) 28 Ιαν
L'elisir d'amore (Donizetti) 9 Φεβ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Φεβ
Kazan, Tatar State Opera  / 
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 20-22 Σεπτ
Rigoletto (Verdi) 25 Σεπτ-4 Φεβ
L'elisir d'amore (Donizetti) 1 Οκτ
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Οκτ-20 Δεκ
La bohème (Puccini) 6 Νοέμ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 7 Νοέμ
Boris Godunov (Musorgsky) 12 Νοέμ
Jalil (Zhiganov) 15 Νοέμ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18 Νοέμ-10 ΦεβΔΟ: Alessandro Bicci
Tosca (Puccini) 6 Δεκ
Turandot (Puccini) 10 Δεκ-19 Φεβ
La traviata (Verdi) 15 Δεκ-7 Φεβ
Die Fledermaus (Strauss,J) 25-26 Δεκ
Nabucco (Verdi) 1-2 ΦεβΔΟ: Yefim Maizel; Π: Stefano Romani
Il trovatore (Verdi) 12 Φεβ
Boris Godunov (Musorgsky) 13 Φεβ
Silva (Kálmán,E) 11-18 Μάρ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Απρ
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22 Απρ
Krasnoyarsk, Krasnoyarsk State Opera  / 
Iolanta (Tchaikovsky,P) 21 Σεπτ
La Fille du régiment (Donizetti) 22 Σεπτ-23 Μάρ
Tosca (Puccini) 23 Σεπτ
Medea (Cherubini) 29 Σεπτ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15 Οκτ
Viva la Mamma (Donizetti) 19 Οκτ
Prince Igor (Borodin) 20 Οκτ-17 Μάρ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 21 Οκτ
Madama Butterfly (Puccini) 22 Οκτ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 27 Οκτ-16 Μάρ
La traviata (Verdi) 9 Νοέμ
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Νοέμ
Sadko (Rimsky-Korsakov) 17 Δεκ-21 Φεβ
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 23 Δεκ-4 Ιαν
Requiem (Verdi) 2 Φεβ
Boris Godunov (Musorgsky) 14 Φεβ
Il trovatore (Verdi) 24 Φεβ-25 Μάρ
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 14 Μάρ
Moscow, Bolshoi Theatre  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 12 Σεπτ-26 ΝοέμΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Igor Ushakov
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 Σεπτ-4 ΦεβΔΟ: William Lacey; Π: Evgeny Pisarev
Don Pasquale (Donizetti) 21 Σεπτ-14 ΙανΔΟ: Michał Klauza; Π: Timofey Kulyabin
Prince Igor (Borodin) 27-29 ΣεπτΔΟ: Pavel Klinichev; Π: Yuri Lyubimov
Der Idiot (Weinberg) 5-8 ΟκτΔΟ: Michał Klauza; Π: Evgeny Arye
Der Idiot (Weinberg) 5 Οκτ-11 ΜάρΔΟ: Michał Klauza; Π: Evgeny Arye
The Maid of Pskov (concert) (Rimsky-Korsakov) 13-15 ΟκτΔΟ: Tugan Sokhiev
Alcina (Handel) 18 Οκτ-27 ΜάρΔΟ: Andrea Marcon; Π: Katie Mitchell
Manon Lescaut (Puccini) 25 Οκτ-28 ΙανΔΟ: Anton Grishanin; Π: Adolf Shapiro
La traviata (Verdi) 1 Νοέμ-21 ΙανΔΟ: Pavel Klinichev / Tugan Sokhiev; Π: Francesca Zambello
Così fan tutte (Mozart) 8 Νοέμ-5 ΑπρΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Floris Visser
Don Carlo (Verdi) 15 Νοέμ-4 ΜάρΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Adrian Noble
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21-23 ΝοέμΔΟ: Alexei Bogorad; Π: Julia Pevzner
Carmen (Bizet) 28-29 ΝοέμΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Alexei Borodin
Katerina Izmailova (Shostakovich) 1-3 ΔεκΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Rimas Tuminas
The Stone Guest (Dargomïzhsky) 5-6 ΔεκΔΟ: Anton Grishanin; Π: Dmitry Belyanushkin
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 13 Δεκ-1 ΑπρΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Alexander Titel
Requiem (Verdi) 17 ΔεκΔΟ: Tugan Sokhiev
Iolanta (Tchaikovsky,P) 23 Δεκ-29 ΑπρΔΟ: Anton Grishanin; Π: Sergey Zhenovach
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 27 Δεκ-4 ΙανΔΟ: Anton Grishanin; Π: Dmitry Belyanushkin
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15-18 ΙανΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Rimas Tuminas
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15-18 ΦεβΔΟ: Tugan Sokhiev; Π: Rimas Tuminas
Billy Budd (Britten) 21-27 ΦεβΔΟ: William Lacey; Π: David Alden
Un ballo in maschera (Verdi) 20-26 ΑπρΔΟ: Giacomo Sagripanti; Π: Davide Livermore
La bohème (Puccini) 24+ ΙούλΔΟ: Daniele Rustioni; Π: Jean-Romain Vesperini
Moscow, Moscow Chamber Opera Theatre named after Boris Pokrovsky  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 19 Σεπτ-3 Μάρ
La clemenza di Tito (Mozart) 23 Σεπτ-27 Απρ
Leonora (Beethoven) 27 Σεπτ
La Voix humaine (Poulenc) 28 Σεπτ-22 Απρ
Don Giovanni (Mozart) 4 Οκτ-12 Απρ
The Nose (Shostakovich) 11 Οκτ
Il turco in Italia (Rossini) 13 Οκτ-15 Απρ
Orfeo ed Euridice (Gluck) 18 Οκτ-28 Φεβ
Der Schauspieldirektor (Mozart) 20 Οκτ-20 Μάρ
Pimpinone (Telemann) 20 Οκτ-20 Μάρ
Servilia (Rimsky-Korsakov) 31 Οκτ-1 Νοέμ
Ariadne auf Naxos (Strauss) 29 Νοέμ-17 Μάρ
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 26 Δεκ-18 Φεβ
Il tabarro (Puccini) 25 Ιαν-21 Φεβ
Gianni Schicchi (Puccini) 25 Ιαν-21 Φεβ
Giulio Cesare (Handel) 27-28 Ιαν
Il mondo della luna (Haydn) 23 Φεβ-21 Απρ
Die drei Pintos (Weber) 14-15 Μάρ
Moscow, Moscow State Opera and Ballet Theatre for Children and Young People named after Natalia Sats  / 
The Exercises and Dances of Guido (Martynov) 26 Σεπτ-6 Οκτ
Edible Fairytales (Bronner) 8 Οκτ-12 ΝοέμΔΟ: Alevtina Ioffe; Π: Georgiy Isaakyan
The Magic Flute (Mozart) 13 Οκτ
The Nightingale (Stravinsky) 14+ ΟκτΔΟ: Alevtina Ioffe; Π: Tatiana Mitkaleva
Moscow, Galina Vishnevskaya Opera Centre  / 
Aleko (concert) (Rakhmaninov) 19 Σεπτ-1 Δεκ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10 Νοέμ-21 Φεβ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 21-24 ΝοέμΠ: Alexander Petrov
La bohème (Puccini) 25 Ιαν-27 Φεβ
Moscow, Helikon Opera  / 
Il trovatore (Verdi) 31 Αύγ-18 ΜάρΔΟ: Oliver Díaz; Π: Dmitry Bertman
The Tsar's Bride (concert) (Rimsky-Korsakov) 8-10 Σεπτ
Turandot (Puccini) 14 Σεπτ-11 ΑπρΔΟ: Vladimir Fedoseyev; Π: Dmitry Bertman
Coffee Cantata (concert) (Bach,JS) 21 Σεπτ-16 ΜάιΔΟ: Viktoria Unghuryanu
Pirame et Thisbé (concert) (Rebel,F) 30 Σεπτ-1 Οκτ
Sadko (concert) (Rimsky-Korsakov) 5-8 Οκτ
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 20-22 Οκτ
Tsarina (concert) (Tukhmanov) 28 Οκτ-5 Νοέμ
Die sieben Todsünden (Weill) 1 Νοέμ-19 ΑπρΔΟ: Valery Kirianov; Π: Ilya Ilyin
Rasputin (Reise) 11-12 Νοέμ
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 24 Νοέμ-2 ΙούνΔΟ: Evgeny Brazhnik; Π: Dmitry Bertman
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9-14 ΔεκΔΟ: Vladimir Fedoseyev; Π: Dmitry Bertman
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 17 Δεκ-28 ΙανΔΟ: Maksim Vengerov / Valery Kiryanov; Π: Dmitry Bertman
Die Fledermaus (concert) (Strauss,J) 26 Δεκ-14 ΙανΔΟ: Valery Kiryanov / Mikhail Eghiazarian
Pagliacci (concert) (Leoncavallo) 18-21 ΙανΔΟ: Evgeny Brazhnik
La serva padrona (Pergolesi) 1 Φεβ-24 ΜάρΔΟ: Valery Kiryanov; Π: Ilya Ilyin
The Telephone (Menotti) 1 Φεβ-24 ΜάρΔΟ: Valery Kiryanov; Π: Ilya Ilyin
The Human Voice (Poulenc) 2 Φεβ-25 ΜάρΔΟ: Valery Kiryanov; Π: Dmitry Bertman
Un ballo in maschera (concert) (Verdi) 8-11 ΦεβΔΟ: Valery Kiryanov
Apollo und Hyacinth (concert) (Mozart) 17-18 ΦεβΔΟ: Viktoria Unghuryanu
Lady Macbeth of Mtsensk (concert) (Shostakovich) 22-25 ΦεβΔΟ: Vladimir Ponkin / Valery Kiryanov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-4 ΜάρΔΟ: Konstantin Khvatynez; Π: Dmitry Bertman
www.nibelungopera.ru (Wagner) 10-11 ΜάρΔΟ: Vladimir Ponkin; Π: Dmitry Bertman
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 29 Μάρ-1 ΑπρΔΟ: Evgeny Brazhnik; Π: Dmitry Bertman
Chaadsky (Manotskov) 20-22 ΑπρΔΟ: Felix Korobov; Π: Kirill Serebrennikov
Aleko (Rakhmaninov) 7-16 ΙούνΔΟ: Valery Kiryanov; Π: Rostislav Protasov
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 26-29 ΙούνΠ: Dmitry Bertman
Moscow, Novaya Opera Theatre  / 
Prince Igor (Borodin) 7 Αύγ-8 ΑπρΔΟ: Evgeny Samoilov; Π: Yuri Alexandrov
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 9 Αύγ-13 ΑπρΔΟ: Anatoly Gus / Evgeny Samoilov / Andrey Lebedev; Π: Sergey Artsibashev
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 14 Αύγ-25 Απρ
Il trovatore (Verdi) 24 Αύγ-17 Μάρ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 31 Αύγ-5 Απρ
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 1 Σεπτ-2 Δεκ
Rigoletto (Verdi) 4 Σεπτ-20 ΑπρΔΟ: Evgeny Samoilov / Jan Latham-Koenig / Fabio Mastrangelo / Vasily Valitov / Andrey Lebedev; Π: Ralf Långbaсka
Die Passagierin (Weinberg) 11 Σεπτ-30 Οκτ
Faust (Gounod) 18 Σεπτ-12 Απρ
La traviata (Verdi) 21 Σεπτ-16 Μάρ
La bohème (Puccini) 25 Σεπτ-18 Απρ
Hansel and Gretel (Humperdinck) 8 Οκτ-1 Απρ
L'elisir d'amore (Donizetti) 13 Οκτ-9 Μάρ
Norma (Bellini) 20-21 Οκτ
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 27-28 Οκτ
Lohengrin (Wagner) 11 Νοέμ-10 Φεβ
Roméo et Juliette (Gounod) 16 Νοέμ-13 ΦεβΔΟ: Andrey Lebedev; Π: Arnaud Bernard
La Cenerentola (Rossini) 19 Νοέμ-30 Μάρ
Boris Godunov (Musorgsky) 23 Νοέμ-6 ΑπρΔΟ: Dmitry Volosnikov / Valery Kritskov; Π: Valery Belyakovich
Nabucco (Verdi) 29 Νοέμ-15 ΑπρΔΟ: Evgeny Samoilov / Valery Kritskov / Jan Latham-Koenig; Π: Andrejs Žagars
Salome (Strauss) 9 Δεκ-25 Μάρ
Tristan und Isolde (Wagner) 16 Δεκ-31 Μάρ
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 Ιαν-27 Απρ
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 ΦεβΔΟ: Jan Latham-Koenig; Π: Aleksey Veiro
Aida (concert) (Verdi) 24 ΦεβΔΟ: Yaroslav Kizling
Moscow, Stanislavsky Opera  / 
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Σεπτ-11 ΑπρΔΟ: Alexander Lazarev; Π: Alexander Titel
Carmen (Bizet) 20 Σεπτ-15 ΑπρΔΟ: Evgeny Brazhnik; Π: Alexander Titel
L'elisir d'amore (Donizetti) 21 Σεπτ-16 ΜάρΔΟ: Felix Korobov / Maria Maximchuk; Π: Ludmila Naletova
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 7 Οκτ-3 ΜάρΔΟ: Alexander Lazarev; Π: Alexander Titel, Ludmila Naletova
Madama Butterfly (Puccini) 11 Οκτ-27 ΑπρΔΟ: Vyacheslav Volich; Π: Ludmila Naletova
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14 Οκτ-11 ΜάρΔΟ: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Π: Adolf Shapiro
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 Οκτ-28 ΑπρΔΟ: Evgeny Brazhnik; Π: Alexander Titel
Tosca (Puccini) 21 Οκτ-9 ΑπρΔΟ: Vyacheslav Volich; Π: Ludmila Naletova
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 22 Οκτ-10 ΦεβΔΟ: Evgeny Brazhnik; Π: Alexander Titel
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 25 Οκτ-26 ΜάρΔΟ: Felix Korobov; Π: Alexander Titel
La traviata (Verdi) 28 Οκτ-29 ΑπρΔΟ: Felix Korobov; Π: Alexander Titel
Orfeo ed Euridice (Gluck) 29 Οκτ-14 ΜάρΔΟ: Timur Zangiev; Π: Irina Lychagina
La bohème (Puccini) 30 Οκτ-16 ΑπρΔΟ: Timur Zangiev; Π: Alexander Titel
Aladino e la lampada magica (Rota) 5 Νοέμ-10 ΜάρΔΟ: Vyacheslav Volich; Π: Ludmila Naletova
Aida (Verdi) 6 Νοέμ-25 ΙανΔΟ: Felix Korobov; Π: Peter Stein
Love's Metamorphosis (Zhurbin) 11 Νοέμ-1 ΑπρΔΟ: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Π: Tatiana Mitkaleva
Ariane (Martinů) 17 Νοέμ-19 ΜάρΔΟ: Maria Maximchuk; Π: Ekaterina Vasilyova
La Favola d'Orfeo (Casella) 17 Νοέμ-19 ΜάρΔΟ: Maria Maximchuk; Π: Ekaterina Vasilyova
Khovanshchina (Musorgsky) 29 Νοέμ-22 ΜάρΔΟ: Alexander Lazarev; Π: Alexander Titel
Medea (Cherubini) 16 Δεκ-18 ΑπρΔΟ: Felix Korobov / Timur Zangiev; Π: Alexander Titel
Don Giovanni (Mozart) 27 Δεκ-25 ΜάρΔΟ: Timur Zangiev; Π: Alexander Titel
A Kékszákallú herceg vára (Bartók) 20 Ιαν-12 ΑπρΔΟ: Felix Korobov; Π: Rimas Tuminas
Oedipus rex (Stravinsky) 20 Ιαν-12 ΑπρΔΟ: Felix Korobov; Π: Rimas Tuminas
Jenůfa (Janáček) 28 Φεβ-21 ΑπρΔΟ: Evgeny Brazhnik; Π: Alexander Titel
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 17-25 ΜάιΔΟ: Philipp Chizhevskiy; Π: Konstantin Bogomolov
Macbeth (Verdi) 20-22 ΙούνΔΟ: Felix Korobov; Π: Kama Ginkas
Nizhni Novgorod, Pushkin State Opera  / 
Prince Igor (Borodin) 21 Σεπτ-3 Νοέμ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 27 Σεπτ-25 Ιαν
Die lustige Witwe (Lehár) 7 Οκτ-9 Δεκ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13 Οκτ-25 Νοέμ
My Fair Lady (Loewe) 15 Οκτ-11 Νοέμ
A Life for the Tsar (Glinka) 19 Οκτ
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Οκτ
Mazepa (Tchaikovsky,P) 25 Οκτ-23 Νοέμ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 9 Νοέμ
Madama Butterfly (Puccini) 30 Νοέμ
Aida (Verdi) 7 Δεκ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 Δεκ
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 29 Δεκ
La traviata (Verdi) 14 Ιαν
Motsart i Salieri (Rimsky-Korsakov) 18 Ιαν-14 Φεβ
Aleko (Rakhmaninov) 18 Ιαν-14 Φεβ
Carmen (Bizet) 27 Ιαν
Boris Godunov (Musorgsky) 2 Φεβ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10 Φεβ
Rusalka (Dargomïzhsky) 16 Φεβ
Novosibirsk, Novat  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 7 Σεπτ-1 ΑπρΔΟ: Dmitri Jurowski / Dmitry Korchak; Π: Vyacheslav Starodubtsev
Un ballo in maschera (Verdi) 10 Σεπτ-25 ΜάρΔΟ: Dmitri Jurowski; Π: Vyacheslav Starodubtsev
La bohème (Puccini) 26 Σεπτ-14 ΜάρΔΟ: Dmitri Jurowski; Π: Bénédicte Ardiley(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 29 Σεπτ-14 ΑπρΔΟ: Dmitri Jurowski; Π: Vyacheslav Starodubtsev
Turandot (Puccini) 1 Οκτ-5 ΑπρΔΟ: Dmitri Jurowski; Π: Vyacheslav Starodubtsev
Pagliacci (Leoncavallo) 8 Οκτ-27 ΑπρΔΟ: Valentin Uryupin; Π: Irkin Gabitov
Aida (Verdi) 11 Οκτ-24 ΑπρΔΟ: Dmitri Jurowski / Dmitry Korchak; Π: Vyacheslav Starodubtsev
Boris Godunov (Musorgsky) 14 Οκτ-28 ΝοέμΔΟ: Dmitri Jurowski; Π: Dmitry Belov
La traviata (Verdi) 22 Οκτ-11 ΜάρΔΟ: Evgeny Volynskiy; Π: Rēzija Kalniņa
Carmen (Bizet) 27 Οκτ-15 ΑπρΔΟ: Evgeny Volynskiy; Π: Alexey Stepanuyk
Stabat Mater (Rossini) 2 ΔεκΔΟ: Dmitry Korchak
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 27-28 ΙανΔΟ: Dmitri Jurowski; Π: Vyacheslav Starodubtsev
Prince Igor (Borodin) 20 ΑπρΔΟ: Evgeny Volynskiy; Π: Timothy Kulyabin
Perm, Perm Tchaikovsky Opera and Ballet Theatre  / 
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 2 Σεπτ-8 Φεβ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 Σεπτ
Orleanskaya Deva (Tchaikovsky,P) 15 Σεπτ
Cléopâtre (Massenet) 27 Σεπτ
La traviata (Verdi) 14-15 Οκτ
Ruslan and Lyudmila (concert) (Glinka) 27 Οκτ
Prince Igor (Borodin) 23 Νοέμ
Madama Butterfly (Puccini) 3-5 Δεκ
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 27-28 Ιαν
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 3-4 Φεβ
Phaëton (Lully) 14-18 Μάρ
Jeanne d'Arc au bûcher (Honegger) 14-16 Ιούν
Petrozavodsk, Republic of Karelia State Music Theatre  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 Σεπτ-11 Μάρ
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Οκτ-18 ΦεβΔΟ: Sergei Inkov; Π: Olga Mukhortova
Carmen (Bizet) 8 Οκτ-11 Φεβ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13 Οκτ-10 Δεκ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 15 Οκτ-25 ΦεβΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Vasilii Zargetskii
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 18 Οκτ-25 Ιαν
Silva (Kálmán,E) 1 Νοέμ-4 ΦεβΔΟ: Sergei Inkov; Π: Susanna Tsiryuk
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Νοέμ
La traviata (Verdi) 17 Νοέμ-4 Μάρ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 Δεκ
Madama Butterfly (Puccini) 16 Φεβ
Rostov, Rostov State Opera  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 24 Σεπτ-11 Φεβ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Οκτ-25 Ιαν
Die lustige Witwe (Lehár) 13 Οκτ-16 Μάρ
Faust (Gounod) 15 Οκτ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 22 Οκτ-21 Ιαν
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 26 Οκτ
Giovanna d'Arco (Verdi) 27 Οκτ-27 Ιαν
Prince Igor (Borodin) 4 Νοέμ-22 Φεβ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 Νοέμ
Carmen (Bizet) 9 Δεκ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 16 Δεκ-28 Φεβ
Madama Butterfly (Puccini) 17 Δεκ-17 Φεβ
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 28 Ιαν
Rigoletto (Verdi) 2 Φεβ-11 Μάρ
La traviata (Verdi) 9 Φεβ
Carmen (Bizet) 3 Μάρ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 28 Μάρ
Samara, Samara Academic Theatre of Opera and Ballet  / 
Aida (Verdi) 13 Σεπτ-12 Δεκ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16 Σεπτ
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Σεπτ-11 Ιαν
Tosca (Puccini) 24 Σεπτ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 28 Σεπτ
Boris Godunov (Musorgsky) 1 Οκτ-7 Φεβ
Silvia (Kálmán,E) 3 Οκτ-18 Μάρ
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Οκτ-26 Δεκ
La traviata (Verdi) 8 Οκτ-31 Ιαν
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 11 Οκτ
The Telephone (Menotti) 13 Οκτ-1 Δεκ
La serva padrona (Pergolesi) 13 Οκτ-1 Δεκ
Rigoletto (Verdi) 8 Νοέμ-16 Φεβ
Prince Igor (Borodin) 12 Νοέμ-10 Φεβ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Νοέμ
Madama Butterfly (Puccini) 17 Νοέμ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 29 Νοέμ-25 Ιαν
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 3 Δεκ
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 15 Δεκ
Saratov, Saratov Opera and Ballet  / 
Aida (Verdi) 3 Οκτ-9 Φεβ
A Life for the Tsar (Glinka) 5 Οκτ-7 Δεκ
Un ballo in maschera (Verdi) 7 Οκτ
La traviata (Verdi) 10 Οκτ
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 14 Οκτ-31 Ιαν
Don Giovanni (Mozart) 17 Οκτ
Prince Igor (Borodin) 19 Οκτ
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Οκτ-21 Δεκ
Oresteia (Taneyev) 24 Οκτ-12 Δεκ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 29 Οκτ
Rusalka (Dargomïzhsky) 10 Νοέμ-14 Φεβ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14 Νοέμ
Sadko (Rimsky-Korsakov) 18 Νοέμ-16 Φεβ
Countess Maritza (Kálmán,E) 24 Νοέμ-26 Ιαν
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 26 Νοέμ-4 Ιαν
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 28 Νοέμ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 30 Νοέμ-7 Φεβ
Madama Butterfly (Puccini) 15 Δεκ
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Δεκ
Silva (Kálmán,E) 8 Ιαν
Tosca (Puccini) 4 Φεβ
St Petersburg, St Petersburg Chamber Opera  / 
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 13 Σεπτ-11 ΦεβΔΟ: Alexander Goikhman / Robert Luter; Π: Yuri Alexandrov
Faust (Gounod) 16 Σεπτ-21 ΜάρΔΟ: Maxim Valkov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Σεπτ-7 ΜάρΔΟ: Alexander Goikhman; Π: Darya Modzalevskaya
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20 Σεπτ-25 ΦεβΔΟ: Alexander Goikhman; Π: Yuri Alexandrov
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Σεπτ-24 ΦεβΔΟ: Alexander Goikhman; Π: Yuri Alexandrov
La traviata (Verdi) 24 Σεπτ-11 ΜάρΔΟ: Alexander Goikhman / Robert Luter; Π: Yuri Alexandrov
Les cloches de Corneville (Planquette) 1 Οκτ-18 ΜάρΔΟ: Alexander Goikhman; Π: Yuri Alexandrov
La bohème (Puccini) 4 Οκτ-9 ΦεβΔΟ: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
The Rape of Lucretia (Britten) 12 Οκτ-23 ΜάρΔΟ: Robert Luter; Π: Yuri Alexandrov
La belle Hélène (Offenbach) 14 ΟκτΔΟ: Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 21 Οκτ-17 ΜάρΔΟ: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 22 Οκτ-23 ΦεβΔΟ: Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 Οκτ-16 ΜάρΔΟ: Robert Luter / Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Pagliacci (Leoncavallo) 29 Οκτ-28 ΦεβΔΟ: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Don Giovanni (Mozart) 11 Νοέμ-7 ΦεβΔΟ: Alexander Goikhman / Robert Luter; Π: Yuri Alexandrov
Tosca (Puccini) 19 Νοέμ-1 ΜάρΔΟ: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Νοέμ-4 ΜάρΔΟ: Alexander Goikhman; Π: Yuri Alexandrov
Rigoletto (Verdi) 30 Νοέμ-14 ΜάρΔΟ: Alexander Goikhman / Robert Luter; Π: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 2 Δεκ-2 ΦεβΔΟ: Robert Luter / Alexander Goikhman; Π: Yuri Alexandrov
Not Love Alone (Shchedrin) 20 Δεκ-3 ΦεβΔΟ: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Δεκ-17 ΙανΔΟ: Robert Luter / Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
La belle Hélène (Offenbach) 28 Δεκ-24 ΜάρΔΟ: Maxim Valkov; Π: Yuri Alexandrov
St Petersburg, Mariinsky Theatre  / 
Adriana Lecouvreur (Cilea) 12 Σεπτ-18 ΙανΔΟ: Valery Gergiev / Christian Knapp; Π: Isabelle Partiot-Pieri
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 19 Σεπτ-12 ΜάιΔΟ: Renat Salavatov; Π: Alexei Stepanyuk
Rigoletto (Verdi) 22 Σεπτ-4 ΦεβΔΟ: Vasiliy Valitov; Π: Irkin Gabitov
Otello (Verdi) 23 Σεπτ-23 ΦεβΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Vasily Barkhatov
I vespri siciliani (Verdi) 27 Σεπτ-16 ΙανΔΟ: Christian Knapp / Valery Gergiev; Π: Arnaud Bernard
Boris Godunov (Musorgsky) 3 Οκτ-23 ΙανΔΟ: Boris Gruzin / Mikhail Sinkevich / Pavel Smelkov; Π: Andrei Tarkovsky(original), Irkin Gabitov(revival)
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 6 ΟκτΔΟ: Federico Santi
The Enchanted Wanderer (Shchedrin) 7 ΟκτΔΟ: Valery Gergiev
Don Carlo (Verdi) 12 Οκτ-19 ΜάιΔΟ: Christian Knapp / Valery Gergiev; Π: Giorgio Barberio Corsetti
Prince Igor (Borodin) 13 Οκτ-13 ΜάιΔΟ: Boris Gruzin; Π: Irkin Gabitov
Pagliacci (Leoncavallo) 15 Οκτ-11 ΔεκΔΟ: Vladislav Karklin; Π: Isabelle Partiot-Pieri
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 17 Οκτ-6 ΜάρΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Vladislav Pazi
Francesca da Rimini (concert) (Rakhmaninov) 18 ΟκτΔΟ: Mikhail Sinkevich
Das Rheingold (Wagner) 19 Οκτ-1 ΜάρΔΟ: Michael Güttler / Valery Gergiev; Π: Valery Gergiev, George Tsypin
Die Walküre (Wagner) 20 Οκτ-2 ΜάρΔΟ: Michael Güttler / Valery Gergiev; Π: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Siegfried (Wagner) 21 Οκτ-3 ΜάρΔΟ: Michael Güttler / Valery Gergiev; Π: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Rusalka (Dvořák,A) 21 Οκτ-20 ΜάιΔΟ: Pavel Petrenko; Π: Alexander Maskalin
Götterdämmerung (Wagner) 22 Οκτ-4 ΜάρΔΟ: Michael Güttler / Valery Gergiev; Π: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Tosca (Puccini) 24 Οκτ-10 ΦεβΔΟ: Christian Knapp; Π: Paul Curran
Simon Boccanegra (Verdi) 26 Οκτ-1 ΦεβΔΟ: Christian Knapp; Π: Andrea De Rosa
Salome (Strauss) 27 Οκτ-2 ΦεβΔΟ: Mikhail Sinkevich / Christian Knapp; Π: Marat Gatsalov
Carmen (Bizet) 29 Οκτ-20 ΑπρΔΟ: Christian Knapp / Mikhail Sinkevich; Π: Alexei Stepanyuk
Jenůfa (Janáček) 31 ΟκτΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Vasily Barkhatov
Madama Butterfly (Puccini) 2 Νοέμ-27 ΙανΔΟ: Renat Salavatov; Π: Mariusz Treliński
Der Schauspieldirektor (concert) (Mozart) 3 ΝοέμΔΟ: Christian Knapp
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Νοέμ-13 ΑπρΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Andrei Konchalovsky
La forza del destino (Verdi) 4 Νοέμ-16 ΜάρΔΟ: Christian Knapp / Mikhail Sinkevich; Π: Elijah Moshinsky
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Νοέμ-11 ΑπρΔΟ: Zaurbek Gugkaev; Π: Alain Maratrat
The Maid of Pskov (Rimsky-Korsakov) 6 Νοέμ-7 ΦεβΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Yuri Laptev
Khovanshchina (Musorgsky) 11 Νοέμ-4 ΑπρΔΟ: Mikhail Sinkevich / Pavel Smelkov; Π: Leonid Baratov(original), Yuri Laptev(revival)
Aida (Verdi) 12 Νοέμ-3 ΙανΔΟ: Christian Knapp; Π: Alexei Stepanyuk
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 14 Νοέμ-26 ΑπρΔΟ: Christian Knapp; Π: Yannis Kokkos
La gazza ladra (concert) (Rossini) 15 ΝοέμΔΟ: Zaurbek Gugkaev
Mazepa (Tchaikovsky,P) 15 Νοέμ-11 ΜάιΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
Il trovatore (Verdi) 19 Νοέμ-16 ΔεκΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Pier Luigi Pizzi
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 21 ΝοέμΔΟ: Alexander Anisimov; Π: Georgy Isaakian
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 22 ΝοέμΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Michael Sturminger
Turandot (Puccini) 23 Νοέμ-23 ΜάρΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Charles Roubaud
Der Idiot (Weinberg) 24 Νοέμ-17 ΑπρΔΟ: Zaurbek Gugkaev; Π: Alexei Stepanyuk
Der Idiot (Weinberg) 24 Νοέμ-17 ΑπρΔΟ: Zaurbek Gugkaev; Π: Alexei Stepanyuk
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 25 Νοέμ-18 ΜάρΔΟ: Vladislav Karklin / Mikhail Sinkevich; Π: Lotfi Mansouri
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Νοέμ-24 ΦεβΔΟ: Zaurbek Gugkaev; Π: Yuri Alexandrov
La traviata (Verdi) 26 Νοέμ-3 ΦεβΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Claudia Solti
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 ΝοέμΔΟ: Michael Güttler; Π: Ian Judge
A Midsummer Night's Dream (Britten) 28 Νοέμ-4 ΜάιΔΟ: Vladislav Karklin; Π: Claudia Solti
Sadko (Rimsky-Korsakov) 29 Νοέμ-18 ΜάιΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Alexei Stepanyuk
La bohème (Puccini) 30 Νοέμ-2 ΜάρΔΟ: Vladislav Karklin; Π: Ian Judge
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 2 Δεκ-4 ΙανΔΟ: Zaurbek Gugkaev; Π: Alexei Stepanyuk
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 Δεκ-11 ΦεβΔΟ: Vladislav Karklin / Pavel Petrenko; Π: Alexander Petrov
A Life for the Tsar (Glinka) 5 ΔεκΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Dmitri Tcherniakov
Not Love Alone (Shchedrin) 5 Δεκ-23 ΜάρΔΟ: Zaurbek Gugkaev; Π: Alexander Kuzin
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 6 Δεκ-19 ΙανΔΟ: Zaurbek Gugkaev; Π: Alexei Stepanyuk
Attila (Verdi) 8 Δεκ-3 ΜάιΔΟ: Christian Knapp; Π: Arturo Gama
Fedora (concert) (Giordano) 8 ΔεκΔΟ: Mikhail Sinkevich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 Δεκ-14 ΙανΔΟ: Christian Knapp; Π: Alexander Maskalin
Le Rossignol (Stravinsky) 9 Δεκ-20 ΜάιΔΟ: Alexander Titov; Π: Alexander Petrov
A Christmas Tale (Shchedrin) 10 Δεκ-7 ΙανΔΟ: Vladislav Karklin; Π: Alexei Stepanyuk
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Δεκ-14 ΜάρΔΟ: Renat Salavatov; Π: Yuri Temirkanov
Il pirata (concert) (Bellini) 12 ΔεκΔΟ: Federico Santi
Der Schauspieldirektor (Mozart) 16 Δεκ-3 ΦεβΔΟ: Anton Gakkel; Π: Gleb Cherepanov
Les troyens (Berlioz) 19 Δεκ-15 ΜάιΔΟ: Christian Knapp; Π: Yannis Kokkos
La finta giardiniera (concert) (Mozart) 19 ΔεκΔΟ: Zaurbek Gugkaev
The Gambler (Prokofiev) 20 Δεκ-8 ΦεβΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Temur Chkheidze
Faust (Gounod) 26 Δεκ-27 ΜάρΔΟ: Christian Knapp; Π: Isabella Bywater
The Lefthander (Shchedrin) 28 Δεκ-5 ΑπρΔΟ: Valery Gergiev; Π: Alexei Stepanyuk
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 4 Ιαν-12 ΑπρΔΟ: Zaurbek Gugkaev; Π: Anna Matison
Iolanta (Tchaikovsky,P) 4 ΙανΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Mariusz Treliński
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 5 Ιαν-11 ΦεβΔΟ: Boris Gruzin; Π: Alexander Petrov
Carmen (concert) (Bizet) 8 Ιαν-20 ΑπρΔΟ: Christian Knapp / Mikhail Sinkevich
Macbeth (Verdi) 9 Ιαν-8 ΜάιΔΟ: Gavriel Heine; Π: David McVicar
The Gamblers (concert) (Shostakovich) 9 ΙανΔΟ: Mikhail Sinkevich
The Nose (Shostakovich) 10 Ιαν-21 ΦεβΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Yuri Alexandrov
Oprichnik (Tchaikovsky,P) 11 ΙανΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Viktor Vysotsky
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 ΙανΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Alexander Petrov
Benvenuto Cellini (Berlioz) 17 Ιαν-17 ΦεβΔΟ: Ivan Stolbov; Π: Vasily Barkhatov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 Ιαν-16 ΜάιΔΟ: Zaurbek Gugkaev; Π: Alain Maratrat
Das Rheingold (concert) (Wagner) 23 ΙανΔΟ: Christian Knapp
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 28 ΙανΔΟ: Zaurbek Gugkaev; Π: Alexander Maskalin
Faust (Gounod) 31 Ιαν-27 ΜάρΠ: Isabella Bywater
La favorite (concert) (Donizetti) 1 ΦεβΔΟ: Federico Santi
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 13 Φεβ-10 ΑπρΔΟ: Pavel Smelkov; Π: Dmitri Tcherniakov
Così fan tutte (Mozart) 14 ΦεβΔΟ: Christian Knapp; Π: Walter Le Moli
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 15-16 ΦεβΔΟ: Andrei Petrenko; Π: Alexander Galybin(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Apollo et Hyacinthus (concert) (Mozart) 20 Φεβ
Requiem (Verdi) 22 ΦεβΔΟ: Christian Knapp; Π: Daniele Finzi Pasca
Lohengrin (Wagner) 24 ΦεβΔΟ: Mikhail Sinkevich; Π: Marina Mishuk, Alexander Maskalin
Cléopâtre (concert) (Massenet) 28 ΦεβΔΟ: Mikhail Sinkevich
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 28 ΦεβΔΟ: Valery Gergiev; Π: Irina Molostova
Il signor Bruschino (concert) (Rossini) 2 Μάρ
La scala di seta (Rossini) 2 Μάρ
Semyon Kotko (Prokofiev) 12 ΜάρΠ: Yuri Alexandrov
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 20 ΜάρΠ: Jonathan Kent
Aida (Verdi) 20-21 ΜάρΠ: Daniele Finzi Pasca
Don Giovanni (Mozart) 21 ΜάρΠ: Johannes Schaaf
Werther (concert) (Massenet) 22 Μάρ
Il re pastore (concert) (Mozart) 3 Απρ
Khovanshchina (Musorgsky) 4 ΑπρΠ: Leonid Baratov(original), Yuri Laptev(revival)
Dead Souls (Shchedrin) 14 ΑπρΠ: Vasily Barkhatov
Il tabarro (Puccini) 18 ΑπρΠ: Walter Le Moli
Suor Angelica (Puccini) 18 ΑπρΠ: Walter Le Moli
Gianni Schicchi (Puccini) 18 ΑπρΠ: Walter Le Moli
La Fille du régiment (concert) (Donizetti) 30 Απρ
White Nights (Butsko) 8 ΙούνΠ: Alexei Stepanyuk
St Petersburg, Mikhailovsky Theatre  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 Σεπτ-11 ΜάρΔΟ: Mikhail Tatarnikov / Dmitry Korchak; Π: Eric Vigié
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Σεπτ-20 ΑπρΔΟ: Roland Böer / Mikhail Tatarnikov
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Οκτ-5 ΔεκΔΟ: Mikhail Tatarnikov / Roland Böer
Tosca (Puccini) 10 Οκτ-24 ΦεβΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Stanislav Gaudasinsky
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 14 Οκτ-27 ΜάρΔΟ: Mikhail Tatarnikov / Peter Feranec
Pagliacci (Leoncavallo) 17 Οκτ-27 ΑπρΔΟ: Valentin Uryupin; Π: Liliana Cavani
Cavalleria rusticana (Mascagni) 17 Οκτ-27 ΑπρΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Liliana Cavani
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Οκτ-8 ΑπρΔΟ: Valery Kirianov / Mikhail Tatarnikov / Philipp Selivanov / Roland Böer; Π: Viacheslav Starodubtsev
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 ΟκτΔΟ: Valentin Bogdanov; Π: Fabio Sparvoli
Manon Lescaut (Puccini) 27 Οκτ-31 ΜάρΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Jürgen Flimm
La traviata (Verdi) 29 Οκτ-6 ΑπρΔΟ: Igor Tomashevsky; Π: Margarita Kunitsyna-Tankevich
La Cenerentola (Rossini) 29 Οκτ-23 Δεκ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 31 Οκτ-17 ΦεβΔΟ: Philipp Selivanov / Igor Tomashevsky; Π: Sergey Shepelyov
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Νοέμ-17 ΑπρΔΟ: Mikhail Tatarnikov / Valery Kirianov; Π: Vasily Barkhatov
La bohème (Puccini) 26 Νοέμ-14 ΑπρΔΟ: Mikhail Tatarnikov / Roland Böer / Peter Feranec; Π: Robert Carsen
Velikan (Prokofiev) 10 Δεκ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 13 Δεκ-11 ΑπρΔΟ: Igor Tomashevsky; Π: Andriy Zholdak
Cinderella (Asaf'yev) 4 Ιαν-17 ΦεβΔΟ: Valentin Bogdanov; Π: Olga Mukhortova
Un ballo in maschera (Verdi) 3 ΦεβΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Andrejs Žagars
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 ΦεβΔΟ: Dmitry Korchak; Π: Eric Vigié
L'elisir d'amore (Donizetti) 9 ΜάρΔΟ: Valentin Bogdanov; Π: Fabio Sparvoli
The Giant (Prokofiev) 21 Απρ
Ufa, Bashkir State Opera and Ballet Theatre  / 
Ball im Savoy (Abraham) 18 Σεπτ
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 5 Οκτ-2 Δεκ
Carmen (Bizet) 15 Οκτ-17 Ιαν
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Οκτ-22 Φεβ
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Οκτ-24 Δεκ
Orleanskaya Deva (Tchaikovsky,P) 27 Οκτ
Rigoletto (Verdi) 2 Νοέμ-25 Φεβ
The Violet of Montmartre (Kálmán,E) 5 Νοέμ
Silva (Kálmán,E) 11 Νοέμ-20 Ιαν
Prince Igor (Borodin) 16 Νοέμ
La traviata (Verdi) 22 Νοέμ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 16 Δεκ-31 Ιαν
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 22 Δεκ-18 Φεβ
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Δεκ-27 Ιαν
Tosca (Puccini) 25 Ιαν
Motsart i Salieri (Rimsky-Korsakov) 10-11 Φεβ
A Feast in the Time of the Plague (Cui) 10-11 Φεβ
Pagliacci (Leoncavallo) 16 Φεβ
Ulan-Ude, Buryat Academic Opera and Ballet Theatre  / 
Carmen (Bizet) 13 Σεπτ-17 ΝοέμΔΟ: Leonid Korchmar; Π: Yury Laptev
La traviata (Verdi) 27 Σεπτ-28 Ιαν
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Οκτ-6 Φεβ
Tosca (Puccini) 13 Οκτ
Madama Butterfly (Puccini) 15 Νοέμ
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 15 Δεκ
Der fliegende Holländer (Wagner) 25 Ιαν
Voronezh, State Opera and Ballet Theatre  / 
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 23 Σεπτ-19 Νοέμ
Don Giovanni (Mozart) 27 Σεπτ-7 Φεβ
Die lustige Witwe (Lehár) 28 Σεπτ-2 Φεβ
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 6 Οκτ-11 Φεβ
Die Fledermaus (Strauss,J) 8 Οκτ-28 Φεβ
Il trovatore (Verdi) 12 Οκτ
Pagliacci (Leoncavallo) 14 Οκτ-18 Φεβ
Silvia (Kálmán,E) 20 Οκτ
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26 Οκτ-22 Νοέμ
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 28 Οκτ-9 Δεκ
Iolanta (Tchaikovsky,P) 15 Νοέμ
Countess Maritza (Kálmán,E) 16 Νοέμ-7 Δεκ
Un ballo in maschera (Verdi) 17 Νοέμ
Turandot (Puccini) 18 Νοέμ
Tosca (Puccini) 25 Νοέμ-21 Ιαν
La traviata (Verdi) 2 Δεκ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 8 Δεκ-3 Φεβ
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 13 Δεκ
The Night before Christmas (Rimsky-Korsakov) 23 Δεκ-10 Φεβ
Yoshkar-Ola, Sapaev Mari State Opera and Ballet Theatre  / 
Ball im Savoy (Abraham) 21 Σεπτ
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 13 Οκτ
Carmen (Bizet) 28 Οκτ-25 Μάρ
La traviata (Verdi) 9 Νοέμ
Kashchey the Immortal (Rimsky-Korsakov) 16 Νοέμ
Madama Butterfly (Puccini) 6 Δεκ
L'Amour des trois oranges (Prokofiev) 10 Δεκ-25 Ιαν
Silva (Kálmán,E) 10 Δεκ-14 Φεβ
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 Ιαν-9 Μάρ
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 1 Μάρ
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Μάρ