2017/18 > Ηνωμένο Βασίλειο 
*Δημόσιος ιστότοπος   >Operabase Professional 
2017/18 > Ηνωμένο Βασίλειο

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Ιρλανδία

Ηνωμένο Βασίλειο
 
Ολλανδία
Γαλλία Βέλγιο

Belfast, NI Opera  / 

Così fan tutte (Mozart) 17-19 ΝοέμΔΟ: Nicholas Chalmers; Π: Adele Thomas
The Threepenny Opera (Weill) 27 Ιαν-10 ΦεβΔΟ: Sinead Hayes; Π: Walter Sutcliffe
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28-30 ΙούνΔΟ: Stuart Stratford; Π: Oliver Mears
Rigoletto (Verdi) 30 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Gareth Hancock; Π: Walter Sutcliffe
Cardiff, Music Theatre Wales  / 
The Golden Dragon (Eötvös) 22 ΣεπτΔΟ: Geoffrey Paterson; Π: Michael McCarthy
Passion (Dusapin) 11 ΟκτΔΟ: Geoffrey Paterson; Π: Michael McCarthy, Caroline Finn
Cardiff, Welsh National Opera  / 
Khovanshchina (Musorgsky) 23 Σεπτ-7 ΟκτΔΟ: Tomáš Hanus; Π: David Pountney, Benjamin Davis
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 29 Σεπτ-13 ΟκτΔΟ: Ainars Rubikis; Π: James Macdonald(original), Caroline Chaney(revival)
From the House of the Dead (Janáček) 8-12 ΟκτΔΟ: Tomáš Hanus; Π: David Pountney, Caroline Clegg
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 ΟκτΔΟ: James Southall; Π: John Copley(original), Sarah Crisp(revival)
La forza del destino (Verdi) 2-17 ΦεβΔΟ: Carlo Rizzi / Kerem Hasan; Π: David Pountney
Tosca (Puccini) 9-23 ΦεβΔΟ: Carlo Rizzi / Timothy Burke; Π: Michael Blakemore(original), Benjamin Davis(revival)
Don Giovanni (Mozart) 22-24 ΦεβΔΟ: James Southall; Π: John Caird(original), Caroline Chaney(revival)
Rhondda Rips It Up! (Langer) 7 ΙούνΔΟ: Nicola Rose / Berrak Dyer; Π: Caroline Clegg
War and Peace (Prokofiev,S) 15-29 ΣεπτΔΟ: Tomáš Hanus; Π: David Pountney
La traviata (Verdi) 21 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: James Southall; Π: David McVicar(original), Sarah Crisp(revival)
Rhondda Rips It Up! (Langer) 3 ΟκτΔΟ: Nicola Rose / Berrak Dyer; Π: Caroline Clegg
La Cenerentola (Rossini) 5-7 ΟκτΔΟ: Tomáš Hanus; Π: Joan Font
Un ballo in maschera (Verdi) 9-23 ΦεβΔΟ: Carlo Rizzi; Π: David Pountney
The Magic Flute (Mozart) 15 Φεβ-1 ΜάρΔΟ: Damian Iorio; Π: Dominic Cooke
Roberto Devereux (Donizetti) 28 Φεβ-2 ΜάρΔΟ: Carlo Rizzi; Π: Alessandro Talevi
Glasgow, Royal Conservatoire of Scotland  / 
The Day After (Dove) 3-9 ΜάρΔΟ: Philip White; Π: Jamie Manton
Glasgow, Scottish Opera  / 
La traviata (Verdi) 19 Οκτ-2 ΔεκΔΟ: David Parry / Dane Lam; Π: David McVicar, Marie Lambert
Iolanta (concert) (Tchaikovsky,P) 29 Οκτ
The Fiery Angel (concert) (Prokofiev,S) 3 ΔεκΔΟ: Mikhail Agrest; Π: Max Hoehn
Flight (Dove) 17-24 ΦεβΔΟ: Stuart Stratford; Π: Stephen Barlow
Ariadne auf Naxos (Strauss) 22-28 ΜάρΔΟ: Brad Cohen; Π: Antony McDonald
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 27 Απρ-5 ΜάιΔΟ: Stuart Stratford; Π: Oliver Mears
Aleko (concert) (Rakhmaninov) 6 ΜάιΔΟ: Stuart Stratford
Francesca da Rimini (concert) (Rakhmaninov) 6 ΜάιΔΟ: Stuart Stratford
Pagliacci (Leoncavallo) 26-29 ΙούλΔΟ: Stuart Stratford; Π: Bill Bankes-Jones
The Burning Fiery Furnace (Britten) 21 ΣεπτΔΟ: Derek Clark; Π: Jenny Ogilvie
Rigoletto (Verdi) 18-27 ΟκτΔΟ: Rumon Gamba; Π: Matthew Richardson
Edgar (concert) (Puccini) 28 ΟκτΔΟ: Gianluca Marcianò
Anthropocene (MacRae) 24-26 ΙανΔΟ: Stuart Stratford; Π: Matthew Richardson
Katya Kabanova (Janáček) 12-16 ΜάρΔΟ: Stuart Stratford; Π: Stephen Lawless
Silvano (concert) (Mascagni) 14 ΑπρΔΟ: Stuart Stratford
The Magic Flute (Mozart) 4-18 ΜάιΔΟ: Tobias Ringborg / Derek Clark; Π: Thomas Allen
Leeds, Opera North  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 16 Σεπτ-21 ΟκτΔΟ: Tobias Ringborg; Π: Charles Edwards
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 16 Σεπτ-28 ΟκτΔΟ: Martin André; Π: Annabel Arden
Cavalleria rusticana (Mascagni) 27 Σεπτ-21 ΟκτΔΟ: Tobias Ringborg; Π: Karolina Sofulak
Trial by Jury (Sullivan,A) 27 Σεπτ-27 ΟκτΔΟ: Oliver Rundell; Π: John Savournin
Osud (Janáček) 11-20 ΟκτΔΟ: Martin André; Π: Annabel Arden
Trouble in Tahiti (Bernstein) 11-21 ΟκτΔΟ: Tobias Ringborg; Π: Matthew Eberhardt
Madama Butterfly (Puccini) 19 Ιαν-28 ΦεβΔΟ: Martin Pickard; Π: Tim Albery
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Φεβ-2 ΜάρΔΟ: Richard Farnes; Π: Tim Albery
Don Giovanni (Mozart) 17 Φεβ-3 ΜάρΔΟ: Christoph Altstaedt / Matthew Kofi Waldren; Π: Alessandro Talevi
Salome (Strauss) 19-25 ΑπρΔΟ: Richard Armstrong; Π: PJ Harris
Kiss me, Kate (Porter) 23-26 ΜάιΔΟ: James Holmes; Π: Jo Davies(original), Edward Goggin(revival)
Tosca (Puccini) 16 Σεπτ-13 ΟκτΔΟ: Antony Hermus / Jonathan Santagada; Π: Edward Dick
The Merry Widow (Lehár) 29 Σεπτ-12 ΟκτΔΟ: Martin André; Π: Giles Havergal
Silent Night (Puts) 30 Νοέμ-7 ΔεκΔΟ: Nicholas Kok; Π: Tim Albery
The Magic Flute (Mozart) 19 Ιαν-1 ΜάρΔΟ: Robert Howarth; Π: James Brining
Katya Kabanova (Janáček) 2-27 ΦεβΔΟ: Sian Edwards; Π: Tim Albery
Gianni Schicchi (Puccini) 16 Φεβ-2 ΜάρΔΟ: Garry Walker; Π: Christopher Alden
Aida (concert) (Verdi) 1-30 ΜάιΔΟ: Richard Armstrong; Π: Annabel Arden
London, English National Opera (ENO)  / 
Aida (Verdi) 28 Σεπτ-2 ΔεκΔΟ: Keri-Lynn Wilson / Christian Baldini; Π: Phelim McDermott
The Barber of Seville (Rossini) 5-30 ΟκτΔΟ: Hilary Griffiths; Π: Jonathan Miller(original), Peter Relton(revival)
Rodelinda (Handel) 26 Οκτ-15 ΝοέμΔΟ: Christian Curnyn; Π: Richard Jones(original), Donna Stirrup(revival)
Marnie (Muhly) 18 Νοέμ-3 ΔεκΔΟ: Martyn Brabbins; Π: Michael Mayer
Satyagraha (Glass) 1-27 ΦεβΔΟ: Karen Kamensek; Π: Phelim McDermott / Julian Crouch
Iolanthe (Sullivan,A) 13 Φεβ-7 ΑπρΔΟ: Timothy Henty / Chris Hopkins; Π: Cal McCrystal
A Midsummer Night's Dream (Britten) 1-15 ΜάρΔΟ: Alexander Soddy; Π: Robert Carsen(original), Emmanuelle Bastet(revival)
La traviata (Verdi) 16 Μάρ-13 ΑπρΔΟ: Leo McFall / Toby Purser; Π: Daniel Kramer
The Marriage of Figaro (Mozart) 29 Μάρ-14 ΑπρΔΟ: Martyn Brabbins / Matthew Kofi Waldren; Π: Fiona Shaw(original), Peter Relton(revival)
Acis and Galatea (Handel) 9-16 ΙούνΔΟ: Nicholas Ansdell-Evans; Π: Sarah Tipple
The Turn of the Screw (Britten) 22-30 ΙούνΔΟ: Toby Purser; Π: Timothy Sheader
Paul Bunyan (Britten) 3-8 ΣεπτΔΟ: Matthew Kofi Waldren; Π: Jamie Manton
Salome (Strauss) 28 Σεπτ-23 ΟκτΔΟ: Martyn Brabbins; Π: Adena Jacobs
Porgy and Bess (Gershwin) 11 Οκτ-17 ΝοέμΔΟ: John Wilson; Π: James Robinson
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 Οκτ-5 ΔεκΔΟ: Stuart Stratford; Π: David Alden
War Requiem (Britten) 16 Νοέμ-7 ΔεκΔΟ: Martyn Brabbins; Π: Daniel Kramer
La bohème (Puccini) 26 Νοέμ-22 ΦεβΔΟ: Valentina Peleggi; Π: Jonathan Miller(original), Natascha Metherell(revival)
Akhnaten (Glass) 11 Φεβ-7 ΜάρΔΟ: Karen Kamensek; Π: Phelim McDermott
The Merry Widow (Lehár) 1 Μάρ-13 ΑπρΔΟ: Kristiina Poska / Martin Fitzpatrick; Π: Max Webster
The Magic Flute (Mozart) 14 Μάρ-11 ΑπρΔΟ: Ben Gernon / Chris Hopkins; Π: Simon McBurney, Josie Daxter
Jack the Ripper (Bell) 30 Μάρ-12 ΑπρΔΟ: Martyn Brabbins; Π: Daniel Kramer
Dido (Purcell) 11 Μάι-2 ΙούνΔΟ: Valentina Peleggi; Π: Purni Morell
Noye's Fludde (Britten) 3-13 ΙούλΠ: Lyndsey Turner
London, National Opera Studio  / 
London, Royal Academy Opera  / 
Don Giovanni (Mozart) 22-25 ΝοέμΔΟ: Gareth Hancock; Π: Christopher Cowell
Flight (Dove) 12-17 ΜάρΔΟ: Gareth Hancock; Π: Martin Duncan
London, Royal College of Music  / 
A Midsummer Night's Dream (Britten) 5-10 ΜάρΔΟ: Michael Rosewell; Π: Liam Steel
London, Royal Opera  / 
La bohème (Puccini) 11 Σεπτ-20 ΙούλΔΟ: Antonio Pappano / Paul Wynne Griffiths / Nicola Luisotti; Π: Richard Jones
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Σεπτ-14 ΟκτΔΟ: Julia Jones / Richard Hetherington; Π: David McVicar(original), Thomas Guthrie(revival)
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 12 Οκτ-4 ΝοέμΔΟ: Maurizio Benini; Π: Stefan Herheim
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 30 Οκτ-27 ΝοέμΔΟ: Michele Mariotti; Π: Katie Mitchell
La Tragédie de Carmen (Bizet) 3-14 ΝοέμΔΟ: James Hendry; Π: Gerard Jones
Semiramide (Rossini) 19 Νοέμ-16 ΔεκΔΟ: Antonio Pappano / Christopher Willis; Π: David Alden
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 Νοέμ-13 ΙανΔΟ: Daniel Oren; Π: Damiano Michieletto
Pagliacci (Leoncavallo) 29 Νοέμ-13 ΙανΔΟ: Daniel Oren; Π: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 14 Δεκ-16 ΙανΔΟ: Alexander Joel; Π: David McVicar
Salome (Strauss) 8-30 ΙανΔΟ: Henrik Nánási; Π: David McVicar
The Return of Ulysses (Monteverdi) 10-21 ΙανΔΟ: Christian Curnyn; Π: John Fulljames
Tosca (Puccini) 15 Ιαν-3 ΜάρΔΟ: Dan Ettinger / Plácido Domingo; Π: Jonathan Kent
Carmen (Bizet) 6 Φεβ-16 ΜάρΔΟ: Jakub Hrůša; Π: Barrie Kosky
From the House of the Dead (Janáček) 7-24 ΜάρΔΟ: Mark Wigglesworth; Π: Krzysztof Warlikowski
Macbeth (Verdi) 25 Μάρ-10 ΑπρΔΟ: Antonio Pappano; Π: Phyllida Lloyd
Coraline (Turnage) 27 Μάρ-7 ΑπρΔΟ: Sian Edwards; Π: Aletta Collins
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 12-27 ΑπρΔΟ: Antonio Pappano; Π: Richard Jones
4.48 Psychosis (Venables) 24 Απρ-4 ΜάιΠ: Ted Huffman
Lessons in Love and Violence (Benjamin,G) 10-26 ΜάιΔΟ: George Benjamin; Π: Katie Mitchell
Lohengrin (Wagner) 7 Ιούν-1 ΙούλΔΟ: Andris Nelsons; Π: David Alden
Don Giovanni (Mozart) 29 Ιούν-17 ΙούλΔΟ: Marc Minkowski; Π: Kasper Holten
Falstaff (Verdi) 7-21 ΙούλΔΟ: Nicola Luisotti; Π: Robert Carsen
L'Ange de Nisida (Donizetti) 18-21 ΙούλΔΟ: Mark Elder
Das Rheingold (Wagner) 24 Σεπτ-26 ΟκτΔΟ: Antonio Pappano; Π: Keith Warner
Die Walküre (Wagner) 26 Σεπτ-28 ΟκτΔΟ: Antonio Pappano; Π: Keith Warner
Siegfried (Wagner) 29 Σεπτ-31 ΟκτΔΟ: Antonio Pappano; Π: Keith Warner
Götterdämmerung (Wagner) 1 Οκτ-2 ΝοέμΔΟ: Antonio Pappano; Π: Keith Warner
Requiem (concert) (Verdi) 23 ΟκτΔΟ: Antonio Pappano
Simon Boccanegra (Verdi) 15 Νοέμ-10 ΔεκΔΟ: Henrik Nánási; Π: Elijah Moshinsky
Carmen (Bizet) 27 Νοέμ-22 ΔεκΔΟ: Keri-Lynn Wilson; Π: Barrie Kosky
Hansel and Gretel (Humperdinck) 11-29 ΔεκΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Antony McDonald
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 13 Ιαν-1 ΦεβΔΟ: Antonio Pappano; Π: Stefan Herheim
La traviata (Verdi) 14-31 ΙανΔΟ: Antonello Manacorda; Π: Richard Eyre
Katya Kabanova (Janáček) 4-26 ΦεβΔΟ: Edward Gardner; Π: Richard Jones
Così fan tutte (Mozart) 25 Φεβ-16 ΜάρΔΟ: Stefano Montanari; Π: Jan Philipp Gloger
La forza del destino (Verdi) 21 Μάρ-22 ΑπρΔΟ: Antonio Pappano; Π: Christof Loy
Faust (Gounod) 8 Απρ-6 ΜάιΔΟ: Dan Ettinger; Π: David McVicar
Billy Budd (Britten) 23 Απρ-10 ΜάιΔΟ: Ivor Bolton; Π: Deborah Warner
Andrea Chénier (Giordano) 20 Μάι-9 ΙούνΔΟ: Daniel Oren; Π: David McVicar
Tosca (Puccini) 27 Μάι-20 ΙούνΔΟ: Alexander Joel; Π: Jonathan Kent
Boris Godunov (Musorgsky) 19 Ιούν-3 ΙούλΔΟ: Marc Albrecht; Π: Richard Jones
Carmen (Bizet) 22 Ιούν-20 ΙούλΔΟ: Julia Jones; Π: Barrie Kosky
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 Ιούν-21 ΙούλΔΟ: John Eliot Gardiner; Π: David McVicar
La Fille du régiment (Donizetti) 8-20 ΙούλΔΟ: Evelino Pidò; Π: Laurent Pelly
Manchester, Royal Northern College of Music (RNCM)  / 
Cendrillon (Massenet) 8-16 ΔεκΔΟ: Martin André; Π: Olivia Fuchs
Hansel and Gretel (Humperdinck) 17-25 ΜάρΔΟ: Anthony Kraus; Π: Stephen Medcalf