2013/14 > Russia 
*Public site   >Operabase Professional 
2013/14 > Russia

 World premiere
 Rarity
 New production
 Production new to this company

  
Finland
Estonia
Latvia
Belarus

Russia
 
United States
Ukraine
Georgia
Azerbaijan
Kazakhstan Japan

Astrakhan, Astrakhan Opera and Ballet Theatre  / 

Boris Godunov (Musorgsky) 20 Sep-2 FebC: Valeriy Voronin; D: Konstantin Balakin
Otello (Verdi) 25 Oct-30 AprC: Valeriy Voronin; D: Konstantin Balakin
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 30 Oct-11 Dec
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 3 Nov-28 Feb
Madama Butterfly (Puccini) 13 Nov-21 Mar
La traviata (Verdi) 12 Feb-18 Apr
María de Buenos Aires (Piazzolla) 13 Feb-11 Mar
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 10-12 Apr
Ekaterinburg, Ekaterinburg Opera House  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Sep-7 JunC: Michael Güttler; D: Paul Curran
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 26 Sep-24 May
La traviata (Verdi) 27 Sep-15 May
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 29 Sep-10 Jun
La bohème (Puccini) 1 Oct-14 Mar
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 2 Oct-5 Apr
Madama Butterfly (Puccini) 3 Oct-22 May
Otello (Verdi) 8 Oct-19 JunC: Pavel Klinichev; D: Igor Uschakov
Le comte Ory (Rossini) 15 Oct-21 Jun
Tosca (Puccini) 18 Oct-29 May
Don Giovanni (Mozart) 22 Oct-3 May
Prince Igor (Borodin) 26 Oct-8 May
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 29 Oct-31 May
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 31 Oct-8 Apr
Le nozze di Figaro (Mozart) 9 Nov-6 May
Boris Godunov (Musorgsky) 10 Dec-17 MayC: Michael Güttler; D: Alexander Titel
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 Dec-9 Apr
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27-28 Dec
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 26 Apr-5 Jun
Izhevsk, State Opera and Ballet Theatre of Udmurt Republic  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 5 Feb-9 AprC: Andrey Gordeyev
Kazan, Tatar State Opera and Ballet Theatre named after Mussa Djalil  / 
Tosca (Puccini) 25 Sep
Madama Butterfly (Puccini) 2 Oct
Carmen (Bizet) 4 Oct-8 Feb
The Pearl Fishers (Bizet) 20 NovC: Marco Boemi; D: Vernon Mound
Boris Godunov (Musorgsky) 23 Nov-13 FebC: Renat Salavatov; D: Michael Pandzhavize
Requiem (Verdi) 27 Nov
La traviata (Verdi) 6 Dec-22 AprC: Marco Boemi; D: Jeannette Aster
Rigoletto (Verdi) 8 Dec-9 FebC: Renat Salavatov; D: Michael Pandzhavize
Nabucco (Verdi) 11 DecC: Marco Boemi; D: Denis Krief
Il trovatore (Verdi) 13 DecC: Marco Boemi; D: Bruno Berger-Gorski
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 19 Dec-11 FebC: Renat Salavatov; D: Mikhail Pandzhavidze
Veselá Vdova (Lehár) 20 Dec
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2-3 Feb
Porgy and Bess (Gershwin) 5 Feb
Aida (Verdi) 7 Feb
Turandot (Puccini) 15 Feb
The Love of the Poet (Akhiyarova) 24 Apr
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Apr
Krasnoyarsk, State Opera and Ballet Theatre  / 
Prince Igor (Borodin) 18 Sep-25 MayC: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; D: Yuliana Malkhasyants
Rigoletto (Verdi) 25 Sep-21 FebC: Grigor Palikarov / Aleksandr Kosinskiy; D: Plamen Kartalov
Carmen (Bizet) 29 Sep-18 MayC: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; D: Vyacheslav Tsyupa
La traviata (Verdi) 2 Oct-11 MayC: Aleksandr Kosinskiy; D: Vyacheslav Tsyupa
Madama Butterfly (Puccini) 6 Oct-26 AprC: Aleksandr Kosinskiy; D: Gennadiy Malkhasyants
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 17 Oct-7 MayC: Aleksandr Kosinskiy; D: Aleksandr Fedorov
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Oct-13 AprC: Aleksandr Kosinskiy; D: Boris Ryabikin
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 29 Oct-30 MarC: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; D: Vyacheslav Tsyupa
Sadko (Rimsky-Korsakov) 17 Nov-4 MayC: Anatoliy Chepurnoy; D: Nadezhda Stolbova
L'elisir d'amore (Donizetti) 5 Dec-14 MayC: Yevgeniy Brazhnik; D: Alexander Petrov
Pagliacci (Leoncavallo) 22 DecC: Aleksandr Kosinskiy
Concert (Strauss,J) 4 Jan
Snegurotchka (Rimsky-Korsakov) 10 Jan-2 Mar
Concert (Kalman,E) 11 Jan-14 Feb
Boris Godunov (Musorgsky) 7-8 Feb
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 27-28 Feb
Iolanta (Tchaikovsky,P) 2 Apr
Moscow, Bolshoi Theatre  / 
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 17-22 SepC: Vassily Sinaisky / Pavel Sorokin; D: Valery Fokin
La sonnambula (Bellini) 26 Sep-13 AprC: Julian Reynolds / Alexander Soloviev / Enrique Mazzola; D: Pier Luigi Pizzi
Boris Godunov (Musorgsky) 1 Oct-25 JulC: Pavel Sorokin / Vassily Sinaisky; D: Leonid Baratov(original), Igor Ushakov(revival)
Der fliegende Holländer (Wagner) 16-24 OctC: Vassily Sinaisky / Alexei Bogorad; D: Peter Konwitschny(original), Nina Gühlstorff(revival)
Tosca (Puccini) 26 Oct-27 JulC: Pavel Klinichev / Alexei Bogorad / Robert Treviño; D: Boris Pokrovsky
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 31 Oct-11 MayC: Alexander Soloviev / Pavel Klinichev; D: Kirill Serebrennikov
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 5 Nov-5 JanC: Alexei Bogorad / Alexander Soloviev; D: Antony McDonald
Iolanta (Tchaikovsky,P) 8 Nov-14 JunC: Konstantin Khvatynets / Pavel Sorokin; D: Georgy Ansimov
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 13-17 NovC: Alan Buribayev; D: Peter Ustinov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 20 Nov-12 JunC: Alexander Vedernikov; D: Dmitri Tcherniakov
La traviata (Verdi) 26 Nov-20 JulC: Vassily Sinaisky / Laurent Campellone / Pavel Klinichev; D: Francesca Zambello
La bohème (Puccini) 4 Dec-8 JunC: Kirill Karabits; D: Federik Mirdita
Don Carlos (Verdi) 17 Dec-29 JunC: Robert Treviño / Giacomo Sagripanti; D: Adrian Noble
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 Dec-16 MarC: Christoph-Mathias Mueller; D: Vasily Barkhatov
Nabucco (Verdi) 15-18 JanC: Alexander Soloviev; D: Mikhail Kislyarov
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 19 Jan
Don Quichotte (Massenet) 26 JanC: Valery Gergiev; D: Yannis Kokkos
Turandot (Puccini) 28 Jan-9 JulC: Marco Guidarini / Pavel Sorokin; D: Francesca Zambello
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 22 Feb-9 JulC: Gennadi Rozhdestvensky; D: Julia Pevzner
The Fiery Angel (Prokofiev) 28 Feb-2 MarC: Michail Jurowski; D: Francesca Zambello
Carmen (Bizet) 5 Mar-22 JunC: Laurent Campellone / Pavel Sorokin; D: David Pountney
Die Zauberflöte (Mozart) 19-23 MarC: Anton Grishanin; D: Graham Vick
The Enchantress (Tchaikovsky,P) 2-6 AprC: Alexander Lazarev; D: Alexander Titel
Mass (Bernstein) 11 AprD: Rēzija Kalniņa
Prince Igor (Borodin) 24-26 AprC: Pavel Klinichev; D: Yuri Lyubimov
Così fan tutte (Mozart) 24 May-1 JunD: Floris Visser
Moscow, Galina Vishnevskaya Opera Centre  / 
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 25 Oct-6 MarC: Alexander Soloviev; D: Mikhail Polischuk
Boris Godunov (Musorgsky) 11 Dec-1 AprC: Gintaras Rinkevicius / Yaroslav Tkalenko; D: Ivan Popovsky
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 20 Jan-21 FebC: Yaroslav Tkalenko; D: Andris Liepa
Moscow, Helikon-Opera  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 5 Sep-25 MayC: Valery Kiryanov; D: Dmitry Bertman
Kaffeekantate (Bach,JS) 18 Sep-28 MayC: Valery Kritskov; D: Oleg Iliyn
Das Liebesverbot (Wagner) 27-29 SepC: Vladimir Ponkin; D: Dmitry Bertman
Aida (Verdi) 4-6 OctC: Kirill Tikhonov; D: Dmitry Bertman
Falstaff (Verdi) 18-20 OctC: Teodor Currentzis; D: Dmitry Bertman
Bauernkantate (Bach,JS) 30 Oct-11 JunC: Ekaterina Vasheruk; D: Alexander Borodovsky
Rasputin (Reise) 8-9 NovC: Vladimir Ponkin; D: Dmitry Bertman
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22-24 NovC: Vladimir Ponkin; D: Dmitry Bertman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Nov-1 DecC: Konstantin Chudovsky; D: Dmitry Bertman
Siberia (Giordano) 6-8 DecC: Vladimir Ponkin; D: Dmitry Bertman
Lady Macbeth of Mtsensk District (Shostakovich) 12-15 DecC: Vladimir Ponkin; D: Dmitry Bertman
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-29 DecC: Mstislav Rostropovich; D: Dmitry Bertman
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 23-26 Jan
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 31 Jan-2 Feb
Aida (Verdi) 4 Feb
Vampuka (Ehrenberg) 7-9 Feb
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13-16 Feb
Boris Godunov (Musorgsky) 13-16 Mar
Concert (Kalman,E) 20-23 Mar
Vec Makropulos (Janáček) 28-30 MarC: Konstantin Khvatynets; D: Dmitry Bertman
Lulu (Berg) 18-20 AprD: Dmitry Bertman
La finta giardiniera (Mozart) 6 May
The Nightingale (Stravinsky) 7 May
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15-17 May
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-8 Jun
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 19-22 Jun
Carmen (Bizet) 26-29 Jun
Moscow, Novaya Opera Theatre  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 21 Aug-18 AprC: Evgeny Samoilov / Andrey Lebedev; D: Sergey Artsibashev
La traviata (Verdi) 28 Aug-29 MayC: Dmitry Volosnikov; D: Alla Sigalova
Rigoletto (Verdi) 3 Sep-16 MarC: Evgeny Samoilov / Fabio Mastrangelo; D: Ralf Långbaсka
L'elisir d'amore (Donizetti) 6 Sep-26 FebC: Dmitry Volosnikov; D: Yuri Alexandrov
Nabucco (Verdi) 11 Sep-21 MarC: Evgeny Samoilov; D: Andrejs Žagars
Cavalleria rusticana (concert) (Mascagni) 19 Sep-29 AprC: Laurent Campellone
Pagliacci (concert) (Leoncavallo) 19 Sep-29 AprC: Laurent Campellone
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 Sep-30 MayC: Vasily Valitov, Evgeny Samoilov; D: Elijah Moshinsky
Il trovatore (Verdi) 24 Sep-20 DecC: Evgeny Samoilov / Jan Latham-Koenig; D: Marco Gandini
Gianni Schicchi (Puccini) 25 Sep-30 Apr
Monsieur Choufleuri restera chez lui le ... (Offenbach) 25 SepC: Vasily Valitov; D: Gennady Shaposhnikov
Norma (Bellini) 27 Sep-11 MarC: Evgeny Samoilov
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 19 Oct-9 FebC: Jan Latham-Koenig; D: Ekaterina Vasilyova
Lohengrin (Wagner) 1 NovC: Jan Latham-Koenig; D: Kasper Holten
Tristan und Isolde (Wagner) 3 Nov-16 AprC: Jan Latham-Koenig; D: Nicola Raab
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 6 NovC: Andrey Lebedev; D: Ivan Fadeyev
La cenerentola (Rossini) 14 NovC: Dmitry Volosnikov; D: Victor Gerasimenko
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 29 Nov-2 MarC: Alexandru Samoilă; D: Yuri Alexandrov
Prince Igor (Borodin) 8 Dec-5 May
Iolanta (Tchaikovsky,P) 18 Dec
Faust (concert) (Gounod) 17 Jan
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 21 Jan
The Demon (concert) (Rubinstein) 22 Jan
Salome (concert) (Strauss) 23 JanC: Evgeny Samoilov
Operetta anthology (Strauss,J) 12 Mar-6 May
Requiem (Mozart) 27 Mar
Snegurotchka (Rimsky-Korsakov) 29-30 Mar
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 12 AprD: Yuri Grymov
Capriccio (Strauss) 24 Apr
The School for Wives (Martynov) 20-22 MayC: Dmitri Jurowski; D: Yuri Lyubimov, Igor Ushakov
Boris Godunov (Musorgsky) 28 May
Moscow, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Academic Music Theatre  / 
Tannhäuser (Wagner) 27 Sep-24 JunC: Fabrice Bollon; D: Andrejs Žagars
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 Oct-18 May
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 5 Oct-9 MarC: Eugeny Brazhnik; D: Alexander Titel
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 6 Oct-19 AprC: Felix Korobov; D: Alexander Titel
Carmen (Bizet) 8 Oct-4 MayC: Eugeny Brazhnik; D: Alexander Titel
La traviata (Verdi) 20 Oct-19 JunC: Felix Korobov; D: Alexander Titel
The Demon (Rubinstein) 23 Oct-27 AprC: Anton Grishanin; D: Gennady Trostyanetsky
Madama Butterfly (Puccini) 24 Oct-25 MayC: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; D: Ludmila Naletova
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Oct-30 MayC: Vladimir Agronsky; D: Alexander Titel, Igor Yasulovich
L'italiana in Algeri (Rossini) 29 Oct-16 MayC: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; D: Evgeny Pisarev
Tosca (Puccini) 2 Nov-23 FebC: Vyacheslav Volich; D: Ludmila Naletova
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Nov-21 MayD: Alexander Titel
La bohème (Puccini) 10 Nov-22 MayC: Felix Korobov; D: Alexander Titel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 25 Nov-24 AprC: Eugeny Brazhnik; D: Alexander Titel
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 30 Nov-18 JunC: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; D: Adolf Shapiro
May Night (Rimsky-Korsakov) 4 Dec-16 MarC: Felix Korobov; D: Alexander Titel
Socrate (Satie) 7 Dec-14 Feb
Le pauvre matelot (Milhaud) 7 Dec-14 Feb
The Merry Widow (Lehár) 18 Dec-22 JanC: Timur Zangiev
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 20 Dec-7 Jan
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 26 Dec-12 FebC: Felix Korobov; D: Lev Mikhailov
Così fan tutte (Mozart) 19 Jan-18 AprC: Timur Zangiev; D: Alexander Titel
Le cinesi (Gluck) 21 Feb-16 JunC: Peter Aidu; D: Georgy Isaakyan
L'Ivrogne corrigé (Gluck) 21 Feb-16 JunC: Peter Aidu; D: Anatoly Ledukhovsky
Aida (Verdi) 11-16 AprC: Felix Korobov; D: Peter Stein
Werther (Massenet) 26 AprC: Felix Korobov; D: Mikhail Bychkov
Don Giovanni (Mozart) 10-14 Jun
Nizhni Novgorod, State Academic Opera and Ballet Theatre named after Pushkin  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 18 SepC: Vladimir Boykov; D: Otar Dadishkiliani
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 26 Sep-29 Dec
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 2 Oct
Veselá Vdova (Lehár) 5 Oct-13 Apr
Carmen (Bizet) 10 Oct-12 MarC: Yevgeniy Sheyko; D: Olga Ivanova
La traviata (Verdi) 16 Oct-5 Apr
Die Fledermaus (Strauss,J) 20 Oct-15 Feb
Rusalka (Dargomizhsky) 26 Oct-20 Nov
Belaya akatsiya (Dunayevsky) 27 Oct-14 Mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 31 Oct-15 Nov
Madama Butterfly (Puccini) 3 NovC: Yevgeniy Sheyko; D: Vadim Milkov
Iolanta (Tchaikovsky,P) 8 Nov-10 AprC: Vladimir Boykov; D: Oleg Dolgopolov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 22 Nov-25 JanC: Vladimir Boykov; D: Olga Ivanova
Aida (Verdi) 28 Nov-20 AprC: Sergey Vanteyev; D: Otar Dadishkiliani
Tosca (Puccini) 6 Dec-16 AprC: Vladimir Boykov; D: Mikhail Mordvinov
Prince Igor (Borodin) 10 JanC: Yevgeniy Sheyko; D: Otar Dadishkiliani
Ivan Susanin (Glinka) 23 Jan-3 AprC: Yevgeniy Sheyko; D: Otar Dadishkiliani
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 31 JanC: Yevgeniy Sheyko
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 FebC: Sergey Vanteyev; D: Otar Dadishkiliani
Otello (Verdi) 13 FebC: Yevgeniy Sheyko; D: Vadim Milkov
Novosibirsk, Novosibirsk State Opera and Ballet Theatre  / 
Mass (Bernstein) 17 Sep-27 Mar
The Little Tower Chamber (Polskiy) 21 Sep-25 May
Carmen (Bizet) 25 Sep-14 May
Prince Igor (Borodin) 28 Sep-18 May
The Steadfast Tin Soldier (Banevich) 29 Sep-3 May
La traviata (Verdi) 1 Oct-28 May
Rigoletto (Verdi) 8 Oct-27 Feb
Madama Butterfly (Puccini) 10 Oct-19 Feb
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 12 Oct
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 16 Oct-25 Feb
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 18 Oct
Aleko (Rachmaninov) 18 Oct
La serva padrona (Pergolesi) 19 Oct
Iolanta (Tchaikovsky,P) 22 Oct-5 May
Mavra (Stravinsky) 23 Oct-20 May
La cambiale di matrimonio (Rossini) 23 Oct-20 May
Tosca (Puccini) 24 Oct-16 Jan
Gianni Schicchi (Puccini) 26 Oct-15 May
Prima la musica, poi le parole (=) 26 Oct-15 May
Faust (Gounod) 31 Oct-9 Mar
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 10 Nov-23 Feb
La bohème (Puccini) 16 Nov-5 Dec
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 19 Nov-10 May
Jeanne d'Arc au bûcher (Honegger) 23 Nov-23 Mar
The Tale of the Pope and of His Workman Balda (Kravchenko) 15 Dec-4 May
Bastien und Bastienne (Mozart) 8 Mar-10 May
Perm, Perm Tchaikovsky Opera and Ballet Theatre  / 
Iolanta (Tchaikovsky,P) 7 SepC: Valentin Uryupin; D: George Isaakyan
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 9 Sep-19 MayC: Valery Platonov; D: George Isaakyan
Pimpinone (Telemann) 10 Sep-17 OctC: Maxim Emelyanychev; D: Tatyana Stepanova
The Indian Queen (Purcell) 25 Sep-2 OctC: Teodor Currentzis; D: Peter Sellars
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 8 Oct-13 DecD: Georgy Isaakyan
Le astuzie femminili (Cimarosa) 10 OctC: Medeya Yassonidi; D: Maria Rubina
The Broken Cup (Donizetti) 15 Oct-17 JanC: Damir Maxutov; D: Olga Enns
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 18 Oct-13 MayC: Valery Platonov / Valentin Uryupin / Damir Maxutov; D: Andrejs Žagars
L'orfeo (Monteverdi) 20 Oct-31 JanC: Valery Platonov; D: Georgy Isaakyan
Madama Butterfly (Puccini) 26 Oct-15 MayD: Denis Radchenko
Adventures in Opera Country (Minkov) 27 Oct-4 FebC: Damir Maxutov; D: Elena Alexandrova(original), Olga Enns(revival), Ekaterina Malaya(revival)
Il campanello di notte (Donizetti) 27 Oct-24 JanC: Damir Maxutov; D: Olga Enns
One Day in the Life of Ivan Denisovitch (Tchaikovsky,Alexander) 30 Oct-21 FebC: Valery Platonov; D: Georgy Isaakyan
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 3-6 NovD: Georgy Isaakyan
The Malachite Casket (Batin) 9 Nov-9 MarC: Damir Maksutov; D: Olga Enns
Carmen (Bizet) 12 Nov-16 JanC: Valentin Uryupin; D: Georgy Isaakyan
The Little Sweep (Britten) 16 Nov-6 JanC: Damir Maxutov; D: Olga Enns
A Christmas Carol (Batin) 17 NovC: Dmitry Batin / Raushan Yakupov; D: Olga Enns
La traviata (Verdi) 19 Nov-31 MayD: Sergey Mindrin
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21 Nov-23 JanD: Evgenia Minakova(original), Georgy Isaakyan(revival)
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-4 DecC: Raushan Yakupov; D: Valeria Borodina
Cleopatra (Massenet) 10 Dec-7 MayC: Valery Platonov; D: Georgy Isaakyan
The Twelve Months (Banevich) 25 Dec-20 AprC: Evgenii Kirilov; D: Georgy Isaakyan(original), Olga Enns(original), Tatyana Stepanova(revival)
Cendrillon (Massenet) 5 Feb-4 MarC: Valery Platonov; D: Georgy Isaakyan
Medeamaterial (Dusapin) 7 FebC: Teodor Currentzis; D: Filipp Grigorian
Boris Godunov (Musorgsky) 11 Feb-24 AprC: Valery Platonov; D: Georgy Isaakyan
The Maid of Orleans (Tchaikovsky,P) 18 Feb-25 MayD: Iosif Keller(original), Georgy Isaakyan(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 15-16 MarC: Teodor Currentzis; D: Philipp Himmelmann
La bohème (concert) (Puccini) 30 MarC: Teodor Currentzis
Petrozavodsk, Republic of Karelia State Music Theatre  / 
Silvia (Kálmán) 2 Oct-20 AprC: Sergei Inkov; D: Susanna Tsiryuk
Carmen (Bizet) 11 Oct-28 FebC: Sergei Inkov; D: Yuri Alexandrov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 19 Oct-3 AprC: Sergei Inkov; D: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 22 Oct-11 AprD: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Nov-30 MarC: Sergei Inkov; D: Olga Mukhortova
La traviata (Verdi) 10 Nov-14 MarC: Sergei Inkov; D: Yuri Alexandrov
Morozko (Bocharov) 1 Dec-9 Mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Dec
Rostov, Rostov State Opera  / 
Faust (Gounod) 22 Sep-11 May
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 29 Sep-16 MayC: Alexei Shakuro; D: Susanna Tsiryuk
Bajadere (Kálmán) 6 Oct-2 MayC: Andrey Anikhanov; D: Alexei Stepanyuk
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 12 Oct-6 AprC: Alexei Shakuro; D: Leonid Shatohin
La traviata (Verdi) 13 Oct-30 MayC: Maurizio Dones; D: Susanna Tsiryuk
White Acacia (Dunayevsky) 20 Oct-22 JunC: Alexei Shakuro; D: Kirill Strezhnev
Carmen (Bizet) 23 Oct-20 JunC: Valery Voronin; D: Yuri Laptev
Ball im Savoy (Abraham) 27 Oct-6 JunC: Alexei Shakuro; D: Yuri Alexandrov
Die lustige Witwe (Lehár) 2 Nov-11 AprC: Alexei Shakuro; D: Susanna Tsiryuk
Prince Igor (Borodin) 3 Nov-4 MayC: Valery Voronin; D: Yuri Alexandrov
Iolanta (Tchaikovsky,P) 6 Nov-19 AprC: Andrey Anikhanov; D: Konstantin Balakin
La bohème (Puccini) 15 Nov-18 MayC: Alexander Anissimov.cond; D: Konstantin Balakin
Madama Butterfly (Puccini) 17 Nov-7 JunC: Robert Lyall; D: Yuri Alexandrov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Nov-27 AprC: Alexander Anissimov.cond; D: Susanna Tsiryuk
Rigoletto (Verdi) 29 Jan-23 AprC: Alexander Anissimov.cond; D: Yuri Laptev
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15 Feb-23 MayC: Alexei Shakuro; D: Vyacheslav Kushchev
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 12 AprC: Alexander Anissimov.cond; D: Susanna Tsiryuk
Samara, Samara Academic Theatre of Opera and Ballet  / 
Aida (Verdi) 14 Sep-24 AprC: Alexander Anissimov.cond; D: Yuri Alexandrov
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 18 Sep-19 AprC: Alexander Anissimov.cond; D: Ivan Fadeev
Prince Igor (Borodin) 25 Sep-26 MarC: Boris Benkogenov; D: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 4 Oct-28 FebC: Alexander Anissimov.cond; D: Dieter Kaegi
Boris Godunov (Musorgsky) 11 Oct-16 AprC: Viktor Kulikov; D: Nina Chusova
La traviata (Verdi) 30 Oct-12 AprC: Alexander Anissimov.cond; D: Antonio de Lucia
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 NovC: Vladimir Kovalenko / Viktor Kulikov; D: Yuri Alexandrov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 Nov-9 AprC: Alexander Anissimov.cond; D: Mikhail Pandzhavidze
Silvia (Kálmán) 14 Dec-4 MayC: Eugene Khokhlov
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 Dec-18 MayC: Eugene Khokhlov; D: Galina Tarasova
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 24 Jan-11 MayC: Alexander Anissimov.cond; D: Vladimir Petrov
Tosca (Puccini) 22 Mar-2 AprC: Alexander Anissimov.cond; D: Yuri Alexandrov
Rigoletto (Verdi) 14 MayC: Viktor Kulikov; D: Mikhail Kislyarov
Saratov, Saratov Opera and Ballet  / 
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 1 Oct-20 FebD: Alexei Stepanyuk
Rusalka (Dargomizhsky) 5 Oct-16 Feb
Carmen (Bizet) 8 Oct
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 10 Oct-8 Apr
Oresteia (Taneyev) 13 Oct-25 Mar
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 Oct-12 Apr
Madama Butterfly (Puccini) 17 Oct-13 Apr
Iolanta (Tchaikovsky,P) 24 Oct-12 Mar
Rigoletto (Verdi) 27 Oct-23 Apr
Die lustige Witwe (Lehár) 30 Oct-6 Mar
Silvia (Kálmán) 3 Nov-5 Jan
Les brigands (Offenbach) 9 Nov-18 Mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 12 Nov-27 Apr
Die Zauberflöte (Mozart) 19 Nov-4 Mar
Sadko (Rimsky-Korsakov) 24 Nov-6 Feb
Prince Igor (Borodin) 13 Dec-14 Feb
Die Fledermaus (Strauss,J) 24 Dec
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 11 Jan-26 Feb
La traviata (Verdi) 26 Jan-20 Mar
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Jan-15 Apr
Tosca (Puccini) 2 Feb-2 Apr
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18 Feb-20 Apr
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 28 Feb
St Petersburg, St Petersburg Chamber Opera  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 13 Sep-27 Apr
La belle Hélène (Offenbach) 14 Sep-18 Apr
La traviata (Verdi) 18 Sep-2 Apr
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Sep-13 Apr
Boris Godunov (Musorgsky) 27 Sep-12 Mar
Pagliacci (Leoncavallo) 28 Sep-25 Apr
Madama Butterfly (Puccini) 29 Sep-9 Apr
Tosca (Puccini) 3 Oct-23 Apr
Pietro il Grande (Donizetti) 10 Oct-3 Apr
La bohème (Puccini) 11 Oct-20 Apr
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13 Oct-28 Mar
The Rape of Lucretia (Britten) 27 Oct-8 Feb
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 6 Nov
Don Juan (Mozart) 9 Nov-31 Mar
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 10 Nov-5 Mar
Rigoletto (Verdi) 29 Nov-11 Apr
Not Love Alone (Shchedrin) 5-6 Apr
St Petersburg, Mariinsky Theatre  / 
The Lefthander (Shchedrin) 9 Sep-10 MayC: Valery Gergiev; D: Alexei Stepanyuk
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10 Sep-24 JunC: Boris Gruzin / Pavel Smelkov; D: Mariusz Trelinski
Lohengrin (concert) (Wagner) 10 Sep-18 AprC: Valery Gergiev
Macbeth (Verdi) 11 Sep-13 AprC: Valery Gergiev / Gavriel Heine; D: David McVicar
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 12 Sep-30 AprC: Boris Gruzin; D: Yuri Temirkanov
Rusalka (Dargomizhsky) 13 Sep-4 MayC: Valery Gergiev / Pavel Petrenko; D: Vasily Barkhatov
Prince Igor (Borodin) 15 Sep-23 JanC: Boris Gruzin; D: Yevgeny Sokovnin(original), Irkin Gabitov(revival)
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Sep-3 MayC: Gavriel Heine / Zaurbek Gugkaev; D: Alain Maratrat
Opera anthology (Verdi) 18 SepC: Andrei Petrenko
My Fair Lady (Loewe) 19-21 SepC: Gavriel Heine; D: Robert Carsen
Tosca (Puccini) 20 Sep-16 MayC: Boris Gruzin; D: Paul Curran
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Sep-5 FebC: Mikhail Sinkevich; D: Alexander Petrov
Faust (Gounod) 24 Sep-26 NovC: Mikhail Agrest; D: Isabella Bywater
La traviata (Verdi) 27 Sep-2 AugC: Mikhail Agrest / Boris Gruzin; D: Charles Roubaud
Un ballo in maschera (Verdi) 29 Sep-9 FebC: Karen Durgaryan; D: Andrei Konchalovsky
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 29 Sep-16 AprC: Mikhail Tatarnikov; D: Alain Maratrat
Jenůfa (Janáček) 1 OctC: Mikhail Agrest; D: Vasily Barkhatov
Carmen (Bizet) 3 Oct-2 AprC: Boris Gruzin / Mikhail Sinkevich; D: Alexei Stepanyuk
Don Quichotte (Massenet) 4 Oct-16 MarC: Christian Knapp; D: Yannis Kokkos
Requiem (concert) (Mozart) 4 Oct
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 5 Oct-30 MarC: Boris Gruzin; D: Alexander Petrov
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 8 Oct-25 MarC: Mikhail Tatarnikov; D: Vladislav Pazi
Aida (Verdi) 9 Oct-19 MarC: Boris Gruzin; D: Alexei Stepanyuk
Don Giovanni (Mozart) 10 Oct-18 MarC: Mikhail Agrest; D: Johannes Schaaf
Il trovatore (Verdi) 11 Oct-7 JunC: Mikhail Sinkevich; D: Pier Luigi Pizzi
Turandot (Puccini) 12 Oct-13 FebC: Mikhail Sinkevich; D: Charles Roubaud
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 Oct-23 AugC: Mikhail Agrest / Zaurbek Gugkaev; D: Yuri Alexandrov
A Life for the Tsar (Glinka) 15 OctC: Mikhail Agrest; D: Dmitri Tcherniakov
La bohème (Puccini) 18 Oct-21 AprC: Gavriel Heine; D: Ian Judge
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 20 Oct-3 MayC: Mikhail Sinkevich; D: Lotfi Mansouri
Les Troyens (concert) (Berlioz) 21 OctC: Christian Knapp
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 22 OctD: Jonathan Kent
Madama Butterfly (Puccini) 23 Oct-21 MayC: Boris Gruzin; D: Mariusz Treliński
Macbeth (concert) (Verdi) 25 OctC: Mikhail Sinkevich
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 Oct-24 MayC: Pavel Bubelnikov; D: Alexander Petrov
La forza del destino (Verdi) 27 Oct-10 AprC: Mikhail Sinkevich; D: Elijah Moshinsky
Messa da Requiem (Verdi) 29 Oct-8 AprC: Mikhail Agrest
Attila (Verdi) 31 Oct-1 NovC: Christian Knapp; D: Arturo Gama
L'Heure espagnole (Ravel) 2 Nov
Gianni Schicchi (Puccini) 2 Nov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 2 Nov-9 AugC: Pavel Smelkov; D: Yuri Temirkanov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 Nov-15 FebC: Gavriel Heine; D: Alexei Stepanyuk
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 6 Nov-11 FebC: Ignat Solzhenitsyn; D: Irina Molostova
Idomeneo re di Creta (Mozart) 7-8 NovC: Pavel Smelkov; D: Michael Sturminger
Il viaggio a Reims (Rossini) 10 NovC: Vladislav Karklin; D: Alain Maratrat
The Turn of the Screw (Britten) 12 NovC: Pavel Smelkov; D: David McVicar
A Midsummer Night's Dream (Britten) 13-14 NovC: Pavel Smelkov; D: Claudia Solti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14 NovC: Christian Knapp; D: Vasily Barkhatov
The Rape of Lucretia (concert) (Britten) 15 NovC: Alice Farnham
The Nose (Shostakovich) 17 NovC: Pavel Smelkov; D: Yuri Alexandrov
Aida (Verdi) 2 Dec-21 Feb
The Brothers Karamazov (Smelkov) 3 DecD: Vasily Barkhatov
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 5 DecD: Dmitri Tcherniakov
Boris Godunov (Musorgsky) 10 Dec-21 MarD: Graham Vick
Christmas Eve (Rimsky-Korsakov) 14 Dec-19 Feb
Semyon Kotko (Prokofiev) 17 DecD: Yuri Alexandrov
Sadko (Rimsky-Korsakov) 5 Jan-15 MarD: Alexei Stepanyuk
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 10 Jan-25 Feb
The Enchanted Wanderer (Shchedrin) 14 Jan
Don Carlos (Verdi) 20 Jan-6 FebC: Valery Gergiev / Karen Durgaryan; D: Giorgio Barberio Corsetti
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 JanD: Ian Judge
Dead Souls (Shchedrin) 29 Jan
Khovanshchina (Musorgsky) 30 Jan-7 MarC: Valery Gergiev; D: Leonid Baratov(original)
Mazepa (Tchaikovsky,P) 4 FebD: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
The Pranks of Fata Morgana (Prokofiev) 8-9 Feb
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 8 FebC: Emmanuel Villaume
The Maid of Pskov (Rimsky-Korsakov) 15 FebD: Yuri Laptev(revival)
Nabucco (Verdi) 20 Feb-8 MarD: Dmitry Bertman
Rigoletto (Verdi) 5 Mar-23 MayD: Irkin Gabitov
Concert (Wagner) 6 MarC: Valery Gergiev
The Gambler (Prokofiev) 12 Mar
Pagliacci (Leoncavallo) 14 Mar-20 AprC: Gavriel Heine; D: Isabelle Partiot-Pieri
Elektra (Strauss) 20 Mar
Pelléas et Mélisande (Debussy) 24 Mar
Salammbô (concert) (Musorgsky) 25 MarC: Pavel Petrenko
Così fan tutte (Mozart) 19-20 AprC: Vincent de Kort; D: Walter Le Moli
Suor Angelica (Puccini) 22 AprD: Walter Le Moli
Gianni Schicchi (Puccini) 22 AprD: Walter Le Moli
Il tabarro (Puccini) 22 AprD: Walter Le Moli
Otello (Verdi) 22 Apr-6 MayC: Pavel Smelkov; D: Vasily Barkhatov
War and Peace (Prokofiev) 24-26 Apr
Rigoletto (Verdi) 23 MayD: Irkin Gabitov
St Petersburg, Mikhailovsky Theatre  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 Sep-21 JunC: Daniele Rustioni; D: Fabio Sparvoli
La bohème (Puccini) 20 Sep-6 MayC: Peter Feranec; D: Arnaud Bernard
Cavalleria rusticana (Mascagni) 23 Sep-30 JunC: Mikhail Tatarnikov; D: Liliana Cavani
Pagliacci (Leoncavallo) 25 Sep-21 NovC: Mikhail Tatarnikov; D: Liliana Cavani
Cinderella (Asaf'yev) 29 Sep-6 AprC: Igor Tomashevsky; D: Olga Mukhortova
Iolanta (Tchaikovsky,P) 29 Sep-28 JunC: Valentin Bogdanov; D: Sergey Shepelyov
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Oct-2 JunC: Mikhail Tatarnikov / Peter Feranec; D: Andrejs Žagars
La traviata (Verdi) 5 Oct-25 MayC: Alexey Nyaga; D: Stanislav Gaudasinsky
Rusalka (Dvořák,A) 8 Oct-13 JunD: Igor Konyaev
Tosca (Puccini) 11 Oct-17 JunC: Mikhail Tatarnikov / Valentin Bogdanov; D: Stanislav Gaudasinsky
La juive (Halévy) 13 OctD: Arnaud Bernard
Der fliegende Holländer (Wagner) 16 Oct-21 AprC: Vasily Petrenko; D: Vasily Barkhatov
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 3 Nov-30 MayC: Mikhail Tatarnikov; D: Stanislav Gaudasinsky
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 Dec-5 AprC: Valentin Bogdanov; D: Daria Panteleyeva
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 25 Jan-10 JunC: Mikhail Tatarnikov; D: Andrey Moguchiy
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 12-13 FebC: Mikhail Tatarnikov; D: Andriy Zholdak
St Petersburg, St Petersburg Theatre of Musical Comedy  / 
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 16 Jul-22 Apr
Die lustige Witwe (Lehár) 17 Jul-21 Feb
Silvia (Kálmán) 19 Jul-17 Apr
Mr X (Kálmán) 20 Jul-20 Feb
Spring Parade (Stolz) 21 Jul-22 Sep
Countess Maritza (Kálmán) 22 Jul-10 Dec
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Jul-29 Jan
Das Veilchen vom Montmartre (Kálmán) 24 Jul-14 Dec
Baroness Lili () 27 Jul-27 Apr
Die Bajadere (Kalman,E) 31 Jul-15 Jan
Madame Pompadour (Fall) 11 Oct-13 Dec
The Bird Seller (Zeller,C) 15 Oct-21 Jan
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 27 Oct-23 Apr
Ufa, Bashkir State Opera and Ballet Theatre  / 
Aleko (Rakhmaninov) 12 Dec
Silvia (Kálmán) 26 Feb-16 Apr
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Mar-20 May
Voronezh, State Opera and Ballet Theatre  / 
Carmina Burana (Orff) 27 Sep-9 Nov
Silvia (Kálmán) 2 Oct-11 Apr
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 4 Oct-9 Mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 5 Oct
Die Fledermaus (Strauss,J) 9 Oct-16 Apr
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11 Oct
Gräfin Mariza (Kálmán) 16 Oct-6 Apr
Iolanta (Tchaikovsky,P) 18-20 Oct
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 24 Oct-19 Feb
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 26 Oct-13 Feb
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 6 Nov-21 Feb
La traviata (Verdi) 10 Nov-5 Feb
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 16 Nov-23 Jan
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Nov-20 Apr
The Night before Christmas (Rimsky-Korsakov) 26 Dec-15 Mar
Pagliacci (Leoncavallo) 17 Jan-25 Mar
Sevastopol Waltz (Listov) 25 Jan
Die Kluge (Orff) 9 Feb
Der Troubadour (Verdi) 22 Feb-18 Apr
Tosca (Puccini) 12 Apr
Yoshkar-Ola, Sapaev Mari State Opera and Ballet Theatre  / 
Ball im Savoy (Abraham) 1 Oct-5 AprC: Ruben Aharonian; D: Olga Malikova
Opera anthology (Verdi) 10 Oct
Baroness Lili () 3 Nov-10 MarC: Ivan Egorov; D: Sergey Shepelev
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 3 Dec
Mr X (Kálmán) 4 Dec
Bajadere (Kálmán) 12 Dec-6 Apr
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 Jan
Viva la Mamma (Donizetti) 15 Jan
Babi Revolt (Ptichkin) 4 Feb
Don Pasquale (Donizetti) 12 Feb
Kashchey the Immortal (Rimsky-Korsakov) 14 Mar-15 Apr