2011/12 > Itävalta 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2011/12 > Itävalta

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Saksa Tšekki Slovakia
Liechtenstein
Sveitsi

Itävalta
 
Unkari
Italia Slovenia Kroatia

Baden bei Wien, Stadttheater Baden  / 

Faust (Gounod) 22 lok-25 marjoht: Franz Josef Breznik; ohj: Robert Herzl
Pollicino (Henze) 19 mar-11 joujoht: Oliver Ostermann; ohj: Christa Ertl
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 17 jou-11 heljoht: László Gyükér; ohj: Alexandra Frankmann
Sweet Charity (Coleman) 14 tam-25 maajoht: Oliver Ostermann; ohj: Ricarda R Ludigkeit
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 18 hel-31 maajoht: Franz Josef Breznik; ohj: Robert Herzl
Bregenz, Vorarlberger Landestheater  / 
Die Dreigroschenoper (Weill) 30 syy-11 marjoht: Boris Fiala / Andreas Hamza; ohj: Alexander Kubelka
Der Liebestrank (Donizetti) 14 hel-4 maajoht: Domingo Hindoyan; ohj: Alexander Kubelka
Dido und Aeneas (Purcell) 31 maa-16 toujoht: Benjamin Lack; ohj: Paul Lerchbaumer
Graz, Grazer Oper  / 
Otello (Verdi) 1 lok-15 joujoht: Johannes Fritzsch; ohj: Stephen Lawless
Pique Dame (Tchaikovsky) 6 mar-10 heljoht: Tecwyn Evans; ohj: Peter Konwitschny
Das kleine Gespenst (Soyka) 20 mar-11 jouohj: Jewgenij Sitochin
Ein Walzertraum (Straus) 7 jou-1 huhjoht: Marius Burkert; ohj: Michael Schilhan
Elektra (Strauss) 21 tam-13 toujoht: Johannes Fritzsch; ohj: Johannes Erath
Gigi (Loewe) 2 maa-22 kesjoht: Marius Burkert; ohj: Matthias Davids
Maria Stuarda (Donizetti) 30 maa-29 kesjoht: Gaetano d'Espinosa; ohj: Stefano Poda
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 10-19 toujoht: Massimo Parise; ohj: Elisabeth Kassal
Carmen (Bizet) 3-27 kesjoht: Johannes Fritzsch; ohj: Stefan Herheim
Der Mann von La Mancha (Leigh) 24 kes-15 heijoht: Michael Brandstätter; ohj: Josef Ernst Köpplinger
Innsbruck, Tiroler Landestheater  / 
Lohengrin (Wagner) 25 syy-28 tamjoht: Alexander Rumpf; ohj: David Prins
Les Miserables (Schoenberg,C) 18 lok-13 tamjoht: Hansjörg Sofka; ohj: Pierre Wyss
Idomeneo re di Creta (Mozart) 6 mar-18 maajoht: Christoph Altstaedt; ohj: Peer Boysen
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 11 mar-29 tamjoht: Alexander Rumpf; ohj: Marina Wandruschka
Die lustige Witwe (Lehár) 17 jou-19 toujoht: Florian Erdl; ohj: Thomas Enzinger
Falstaff (Verdi) 5 hel-8 heijoht: Christoph Poppen; ohj: Brigitte Fassbaender
Jenůfa (Janáček) 24 maa-4 heijoht: Alexander Rumpf; ohj: Bruno Klimek
Maria Stuarda (Donizetti) 15 huh-16 kesjoht: Francesco Angelico
Shylock! (Kanyar) 5 tou-6 heijoht: Stephan Kanyar; ohj: Pierre Wyss
Der dritte Polizist (Bramböck) 6+ toujoht: Hansjörg Sofka; ohj: Doris Happl
Albert Herring (Britten) 9 kes-5 heijoht: Alexander Rumpf; ohj: Brigitte Fassbaender
Klagenfurt, Stadttheater Klagenfurt  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 syy-5 marjoht: Peter Marschik; ohj: Torsten Fischer
My Fair Lady (Loewe) 15 jou-24 heljoht: John Owen Edwards; ohj: Josef E Köpplinger
Der Evangelimann (Kienzl) 9 hel-9 maajoht: Michael Brandstätter; ohj: Josef E Köpplinger
West Side Story (Bernstein) 29 maa-24 toujoht: Peter Marschik; ohj: Josef E Köpplinger
Tosca (Puccini) 3-31 toujoht: Peter Marschik; ohj: Stefano Poda
West Side Story (Bernstein) 26 hei-4 elo
My Fair Lady (Loewe) 8-18 elo
Linz, Landestheater Linz  / 
La bohème (Puccini) 17 syy-26 kesjoht: Daniel Linton-France / Takeshi Moriuchi; ohj: Rainer Mennicken
Il trovatore (Verdi) 2 lok-16 marjoht: Dante Anzolini / Ingo Ingensand / Marc Reibel; ohj: Andreas Baesler
Gräfin Mariza (Kálmán) 29 lok-13 kesjoht: Marc Reibel / Sigurd Hennemann / Borys Sitarski; ohj: Olivier Tambosi
Maria Stuarda (Donizetti) 10 jou-28 huhjoht: Dennis Russell Davies / Daniel Linton-France; ohj: Olivier Tambosi
Die Omama im Apfelbaum (Naske) 30 jou-2 maajoht: Marc Reibel / Borys Sitarski; ohj: Markus Tschubert
Così fan tutte (Mozart) 4 hel-24 toujoht: Ingo Ingensand / Daniel Linton-France; ohj: Andreas Baesler
Gespräche der Karmeliterinnen (Poulenc) 24 maa-4 heijoht: Dante Anzolini; ohj: Roland Schwab
Nijinskys Tagebuch (Glanert) 9-26 huhjoht: Ingo Ingensand / Sigurd Hennemann; ohj: Rosamund Gilmore
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 tou-15 kesjoht: Dennis Russell Davies; ohj: Anthony Pilavachi
Salzburg, Landestheater  / 
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 25 syy-1 kesjoht: Adrian Kelly; ohj: Marco Dott
The Sound of Music (Rodgers) 23 lok-26 toujoht: Peter Ewaldt / Stefan Müller; ohj: Andreas Gergen
La cenerentola (Rossini) 7 jou-20 huhjoht: Leo Hussain; ohj: Carl Philip von Maldeghem
Imeneo (Handel) 5 hel-20 maajoht: Matthew Halls; ohj: Nina Kühner
La traviata (Verdi) 11-27 maajoht: Leo Hussain; ohj: Andreas Gergen
Wozzeck (Berg) 11 tou-1 kesjoht: Leo Hussain; ohj: Amélie Niermeyer
Wien, Wiener Staatsoper  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 3 syy-13 maajoht: Paolo Carignani; ohj: Peter Stein
Arabella (Strauss) 5 syy-12 toujoht: Franz Welser-Möst; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Ariadne auf Naxos (Strauss) 7-14 syyjoht: Jeffrey Tate; ohj: Filippo Sanjust
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11 syy-15 toujoht: Michael Güttler / Karel Mark Chichon; ohj: Günther Rennert
Don Giovanni (Mozart) 13-25 syyjoht: Patrick Lange; ohj: Jean-Louis Martinoty
Falstaff (Verdi) 15-24 syyjoht: Alain Altinoglu
Alcina (Handel) 27 syy-5 lokjoht: Marc Minkowski; ohj: Adrian Noble
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 28 syy-6 lokjoht: Louis Langrée; ohj: Falk Richter
Madama Butterfly (Puccini) 7 lok-15 maajoht: Patrick Lange; ohj: Josef Gielen
La traviata (Verdi) 9 lok-20 toujoht: Bertrand de Billy; ohj: Jean-Francois Sivadier
Die Zauberflöte (Mozart) 11 lok-22 joujoht: Adam Fischer; ohj: Marco Arturo Marelli
Aladdin und die Wunderlampe (Rota) 15 lokohj: Thomas Birkmeir
Fidelio (Beethoven) 20-30 lokjoht: Bertrand de Billy; ohj: Otto Schenk
Salome (Strauss) 22 lok-18 toujoht: Peter Schneider.cond; ohj: Boleslaw Barlog
Das Rheingold (Wagner) 1 marjoht: Christian Thielemann; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 6 marjoht: Christian Thielemann; ohj: Sven-Eric Bechtolf
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 mar-10 huhjoht: Marco Armiliato; ohj: Otto Schenk
Siegfried (Wagner) 9 marjoht: Christian Thielemann; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Katja Kabanova (Janáček) 10-21 marjoht: Franz Welser-Möst; ohj: André Engel
Götterdämmerung (Wagner) 13 marjoht: Christian Thielemann; ohj: Sven-Eric Bechtolf
L'italiana in Algeri (Rossini) 16-25 marjoht: Marco Armiliato; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Tannhäuser (Wagner) 20 mar-25 maajoht: Franz Welser-Möst / Bertrand de Billy; ohj: Claus Guth
Nabucco (Verdi) 4-9 joujoht: Michael Güttler; ohj: Günter Krämer
Der Rosenkavalier (Strauss) 8 jou-21 huhjoht: Peter Schneider; ohj: Otto Schenk
Daphne (Strauss) 10-19 joujoht: Simone Young; ohj: Nicolas Joel
Aus einem Totenhaus (Janáček) 11-30 joujoht: Franz Welser-Möst; ohj: Peter Konwitschny
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 jou-13 kesjoht: Adam Fischer; ohj: Jean-Louis Martinoty
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 jou-6 tamjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Otto Schenk
Un ballo in maschera (Verdi) 2-20 tamjoht: Philippe Auguin; ohj: Gianfranco de Bosio
La forza del destino (Verdi) 8-17 tamjoht: Jesús López Cobos; ohj: David Pountney
Otello (Verdi) 13-26 tamjoht: Dan Ettinger; ohj: Christine Mielitz
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 24 tam-5 heljoht: Ingo Metzmacher; ohj: Jérôme Deschamps
Andrea Chénier (Giordano) 28 tam-6 heljoht: Pinchas Steinberg; ohj: Otto Schenk
Faust (Gounod) 1-10 heljoht: Alain Altinoglu; ohj: Nicolas Joel
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 17 heljoht: Patrick Lange
La sonnambula (Bellini) 22-29 heljoht: Evelino Pidò; ohj: Marco Arturo Marelli
Carmen (Bizet) 24 hel-1 maajoht: Yves Abel; ohj: Franco Zeffirelli
Die Feen (Wagner) 3 maa
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 17-27 maajoht: Franz Welser-Möst; ohj: Robert Carsen
Tosca (Puccini) 19 maa-14 kesjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Margarethe Wallmann
Cardillac (Hindemith) 29 maa-4 huhjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Parsifal (Wagner) 5-12 huhjoht: Christian Thielemann; ohj: Christine Mielitz
Werther (Massenet) 14-22 huhjoht: Michael Güttler; ohj: Andrei Serban
Pagliacci (Leoncavallo) 29 huh-8 toujoht: Asher Fisch; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 huh-8 toujoht: Asher Fisch; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
La clemenza di Tito (Mozart) 17 tou-1 kesjoht: Louis Langrée; ohj: Jürgen Flimm
Der fliegende Holländer (Wagner) 19-25 toujoht: Graeme Jenkins; ohj: Christine Mielitz
Don Carlos (Verdi) 16-29 kesjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Daniele Abbado
Elektra (Strauss) 18-28 kesjoht: Simone Young; ohj: Harry Kupfer
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20-30 kesjoht: Bruno Campanella; ohj: Boleslaw Barlog
Wien, Theater an der Wien  / 
The Turn of the Screw (Britten) 14-27 syyjoht: Cornelius Meister; ohj: Robert Carsen
Serse (Handel) 18-27 lokjoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Adrian Noble
Gogol (Auerbach) 15-26 marjoht: Vladimir Fedoseyev; ohj: Christine Mielitz
L'orfeo (Monteverdi) 14-31 jou
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 19-31 tamjoht: Kirill Petrenko; ohj: Stephen Lawless
Iolanta (Tchaikovsky) 19-31 tamjoht: Kirill Petrenko; ohj: Stephen Lawless
Les Boulingrin (concert) (Aperghis) 23 tamjoht: Emilio Pomárico
Telemaco (Gluck) 22 hel-2 maajoht: René Jacobs; ohj: Torsten Fischer
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 19 maa-10 heijoht: Riccardo Frizza; ohj: William Friedkin
Hamlet (Thomas,A) 23 huh-5 toujoht: Marc Minkowski; ohj: Olivier Py
La donna del lago (Rossini) 10-19 elojoht: Leo Hussain; ohj: Christof Loy
Wien, Volksoper Wien  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 4 syy-30 joujoht: Michael Tomaschek; ohj: Marco Arturo Marelli
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 syy-31 joujoht: Rudolf Bibl; ohj: Heinz Zednik
Wiener Blut (Strauss,J) 9 syy-6 marjoht: Alfred Eschwé / Gerrit Prießnitz; ohj: Thomas Enzinger
Die Zauberflöte (Mozart) 11 syy-29 kesjoht: Gerrit Prießnitz / Nicholas Milton; ohj: Helmuth Lohner
Rigoletto (Verdi) 15 syy-19 lokjoht: Rossen Gergov; ohj: Stephen Langridge
Hello, Dolly! (Herman) 17 syy-27 lokjoht: John Owen Edwards; ohj: Josef Ernst Köpplinger
Salome (Strauss) 15 lok-27 marjoht: Roland Böer / Gerrit Prießnitz; ohj: Marguerite Borie
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 22 lok-27 huhjoht: Rudolf Bibl; ohj: Robert Herzl
Carmen (Bizet) 30 lok-10 joujoht: Julia Jones / Gerrit Prießnitz; ohj: Guy Joosten
Madama Butterfly (Puccini) 22 mar-22 joujoht: Tetsuro Ban; ohj: Stefan Herheim
Die spinnen, die Römer (Sondheim) 15 jou-28 kesohj: Werner Sobotka
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 jou-18 tamohj: Karl Dönch
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 2-9 tamjoht: Sascha Goetzel / Alfred Eschwé; ohj: Alfred Kirchner
La cenerentola (Rossini) 14 tam-26 helohj: Achim Freyer
Candide (Bernstein) 22-29 tam
Der Mantel (Puccini) 28 tam-16 maajoht: Stefan Klingele; ohj: Robert Meyer
Gianni Schicchi (Puccini) 28 tam-16 maajoht: Stefan Klingele; ohj: Robert Meyer
Das Land des Lächelns (Lehár) 4 hel-2 kesohj: Beverly Blankenship
La traviata (Verdi) 13 hel-4 touohj: Hans Gratzer
Rusalka (Dvořák,A) 9 maa-6 toujoht: Alfred Eschwé; ohj: Renaud Doucet
Der Bajazzo (Leoncavallo) 31 maa-25 huhjoht: Enrico Dovico; ohj: Thomas Schulte-Michels
Das Wundertheater (Henze) 31 maa-25 huhjoht: Gerrit Prießnitz; ohj: Thomas Schulte-Michels
The Sound of Music (Rodgers) 30 huh-30 touohj: Renaud Doucet
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 5-28 touohj: Helen Malkowsky
Madame Pompadour (Fall) 6-30 kes