2011/12 > Belgia 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2011/12 > Belgia

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Iso-Britannia Hollanti

Belgia
 
Saksa
Ranska Luxemburg

Antwerpen, Muziektheater Transparant  / 

Utopia 47 (Schütz) 11-12 elojoht: Eric Sleichim
Opera Buffa (Van Outryve) 17-18 hel
Pelléas et Mélisande (Debussy) 14 huhohj: Wouter Van Looy
Antwerpen, De Vlaamse Opera  / 
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 5-15 lokjoht: Yannis Pouspourikas; ohj: Calixto Bieito
Tsjarodejka (Tchaikovsky) 16-26 marjoht: Dmitri Jurowski; ohj: Tatjana Gürbaca
Il viaggio a Reims (Rossini) 18-31 joujoht: Alberto Zedda; ohj: Mariame Clément
La forza del destino (Verdi) 9-23 heljoht: Alexander Joel; ohj: Michael Thalheimer
Rumor (Jost) 23-31 maajoht: Martyn Brabbins; ohj: Guy Joosten
Le Duc d'Albe (Donizetti) 6-18 toujoht: Paolo Carignani; ohj: Carlos Wagner
Carmen (Bizet) 10-19 kesjoht: Yannis Pouspourikas / Dmitri Jurowski; ohj: Daniel Kramer
Bruxelles, Théâtre Royal de la Monnaie / De Munt  / 
Orlando paladino (concert) (Haydn) 2 syyjoht: René Jacobs
Médée (Cherubini) 6-22 syyjoht: Christophe Rousset; ohj: Krzysztof Warlikowski
Król Roger (concert) (Szymanowski) 11-12 syyjoht: Hartmut Haenchen
Oedipe (Enescu) 22 lok-6 marjoht: Leo Hussain; ohj: Alex Ollé, Valentina Carrasco (La Fura dels Baus)
Cendrillon (Massenet) 9-29 joujoht: Alain Altinoglu / Samuel Jean; ohj: Laurent Pelly
Salome (Strauss) 24 tam-11 heljoht: Carlo Rizzi; ohj: Guy Joosten
Rusalka (Dvořák,A) 6-16 maajoht: Adám Fischer / Richard Lewis; ohj: Stefan Herheim
Theodora (concert) (Handel) 12 maajoht: Hervé Niquet
Thanks to my eyes (Bianchi) 3-11 huhjoht: Franck Ollu; ohj: Joël Pommerat
Orlando (Handel) 19 huh-11 toujoht: René Jacobs; ohj: Pierre Audi
Otello (concert) (Rossini) 25 huh-3 toujoht: Evelino Pidò
Recital (Mahler) 4 kes
Il trovatore (Verdi) 10 kes-6 heijoht: Marc Minkowski; ohj: Dmitri Tcherniakov
Passion (Dusapin) 30 elo-5 syyjoht: Franck Ollu; ohj: Sasha Waltz
O Mensch! (Dusapin) 10 syyohj: Pascal Dusapin
Lulu (Berg) 4-30 lokjoht: Lothar Koenigs; ohj: Krzysztof Warlikowski
La traviata (Verdi) 4-31 joujoht: Ádám Fischer; ohj: Andrea Breth
Die Fledermaus (concert) (Strauss,J) 19-22 joujoht: Ádám Fischer
Manon Lescaut (Puccini) 24 tam-8 heljoht: Carlo Rizzi; ohj: Mariusz Trelinski
Lucrezia Borgia (Donizetti) 19 hel-8 maajoht: Julian Reynolds; ohj: Guy Joosten
La dispute (Mernier) 5-19 maajoht: Patrick Davin; ohj: Karl-Ernst Herrmann, Joël Lauwers
Roméo et Juliette (Gounod) 17-24 maajoht: Evelino Pidò
Pelléas et Mélisande (Debussy) 14-25 huhjoht: Ludovic Morlot; ohj: Pierre Audi
Così fan tutte (Mozart) 23 tou-23 kesjoht: Ludovic Morlot / Thomas Rösner; ohj: Michael Haneke
Gent, De Vlaamse Opera  / 
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 21-27 syyjoht: Yannis Pouspourikas; ohj: Calixto Bieito
Tsjarodejka (Tchaikovsky) 30 lok-8 marjoht: Dmitri Jurowski; ohj: Tatjana Gürbaca
Il viaggio a Reims (Rossini) 11-21 tamjoht: Alberto Zedda; ohj: Mariame Clément
La forza del destino (Verdi) 2-10 maajoht: Alexander Joel; ohj: Michael Thalheimer
Rumor (Jost) 12-20 huhjoht: Martyn Brabbins; ohj: Guy Joosten
Le Duc d'Albe (Donizetti) 25 tou-2 kesjoht: Paolo Carignani; ohj: Carlos Wagner
Carmen (Bizet) 27 kes-5 heijoht: Yannis Pouspourikas / Dmitri Jurowski; ohj: Daniel Kramer
Liège, Opéra Royal de Wallonie  / 
Il trovatore (Verdi) 15-27 syyjoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Stefano Vizioli
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 lok-1 marjoht: Christian Zacharias; ohj: Philippe Sireuil
Der fliegende Holländer (Wagner) 25 mar-3 joujoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Petrika Ionesco
Le fille de Madame Angot (Lecocq) 22-31 joujoht: Emmanuel Joël-Hornak; ohj: Anémone(original), Gianni Santucci(revival)
La vera costanza (Haydn) 27 tam-4 heljoht: Jesús López-Cobos; ohj: Elio De Capitani
L'equivoco stravagante (Rossini) 22 hel-4 maajoht: Jan Schultsz; ohj: Stefano Mazzonis Di Pralafera
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 16-18 maajoht: Jean-Pierre Haeck; ohj: Dominique Serron
Sybil et les Silhouettes (Adam,L) 6-10 maajoht: Cyril Englebert; ohj: Esther Wolf
La traviata (Verdi) 19-28 huhjoht: Luciano Acocella; ohj: Stefano Mazzonis di Pralafera
Manon (Massenet) 14-26 kesjoht: Patrick Davin; ohj: Stefano Mazzonis Di Pralafera