2011/12 > Espanja 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2011/12 > Espanja

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Ranska
Portugali

Espanja
 

Barcelona, Gran Teatre del Liceu  / 

Faust (concert) (Gounod) 7-28 lokjoht: Edward Gardner / Pierre Vallet
Jo, Dalí (Benguerel) 19-23 lokjoht: Miquel Ortega; ohj: Xavier Albertí
Le grand macabre (Ligeti) 19 mar-1 joujoht: Michael Boder; ohj: Alex Ollé, Valentina Carrasco
Linda di Chamounix (Donizetti) 20 jou-8 tamjoht: Marco Armiliato; ohj: Emilio Sagi
Il burbero di buon cuore (Martin y Soler) 27 tam-6 heljoht: Jordi Savall; ohj: Irina Brook
Le nozze di Figaro (Mozart) 28 tam-3 heljoht: Christophe Rousset; ohj: Lluís Pasqual
La bohème (Puccini) 27 hel-19 maajoht: Víctor Pablo Pérez; ohj: Giancarlo del Monaco
Der Zwerg (Zemlinsky) 4-22 huhjoht: Marc Albrecht; ohj: Andreas Homoki
Una Tragedia florentina (Zemlinsky) 4-22 huhjoht: Marc Albrecht; ohj: Andreas Homoki
La flauta mágica (Mozart) 24-28 huhjoht: Pablo González; ohj: Joan Font
Adriana Lecouvreur (Cilea) 14 tou-3 kesjoht: Maurizio Benini; ohj: David McVicar
El gato con botas (Montsalvatge) 19-27 toujoht: Antoni Ros-Marbà; ohj: Emilio Sagi
El Giravolt de Maig (Toldrà) 10-11 kes
Pelléas et Mélisande (Debussy) 27 kes-7 heijoht: Michael Boder; ohj: Robert Wilson
Aida (Verdi) 21-30 heijoht: Renato Palumbo; ohj: José Antonio Gutiérrez
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 1-4 syyjoht: Sebastian Weigle
Lohengrin (concert) (Wagner) 2-4 syyjoht: Sebastian Weigle
Tristan und Isolde (concert) (Wagner) 6 syyjoht: Peter Schneider
Bilbao, Asociación Bilbaína de Amigos de la Ópera  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 24 syy-3 lokjoht: Donato Renzetti; ohj: Hugo de Ana
Tristan und Isolde (Wagner) 22 lok-3 marjoht: Miguel Ángel Gómez Martínez; ohj: Pierluigi Pier'Alli
Roméo et Juliette (Gounod) 19-28 marjoht: Josep Caballé-Domenech; ohj: Arnaud Bernard
Luisa Miller (Verdi) 21-30 tamjoht: Riccardo Frizza; ohj: Denis Krief
L'elisir d'amore (Donizetti) 18-27 heljoht: José Miguel Pérez Sierra; ohj: Mario Gas
Die tote Stadt (Korngold) 21-30 huhjoht: Stephan Anton Reck; ohj: Willy Decker
Nabucco (Verdi) 19-28 toujoht: Massimo Zanetti; ohj: Daniele Abbado
Bilbao, Teatro Arriaga de Bilbao  / 
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 8-10 lokohj: Jean Liermier
Les Enfants Terribles (Glass) 2-3 joujoht: Emmanuel Olivier; ohj: Stéphane Vérité
La ardilla astuta (Rota) 28-29 jouohj: Alfonso Romero
La canterina (Haydn) 3-4 heljoht: Pablo Mielgo; ohj: Marco Carniti
Der Schauspieldirektor (Mozart) 3-4 heljoht: Pablo Mielgo; ohj: Marco Carniti
La corte de faraón (Lleó) 19-28 huhjoht: Carlos Aragón; ohj: Emilio Sagi
Guillermo Tell (Rossini) 12-13 touohj: Ramon Molins
Entre Sevilla y Triana (Sorozábal) 23-27 kesjoht: Manuel Coves; ohj: Curro Carreres
Jerez, Teatro Villamarta  / 
Suor Angelica (Puccini) 25 marjoht: Carlos Aragón; ohj: Francisco López
Die Perlenfischer (concert) (Bizet) 19-22 joujoht: Guillermo García Calvo
Rigoletto (Verdi) 19-21 tamjoht: Carlos Aragón; ohj: Francisco López
Tosca (Puccini) 31 tou-2 kesjoht: Ramón Tebar; ohj: Giancarlo Del Monaco
La Coruna, Palacio de la Opera  / 
Rigoletto (Verdi) 5-7 syyjoht: Miguel A Gomez-Martinez; ohj: Emilio Sagi
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 syy-2 lokjoht: Cristóbal Soler; ohj: Francisco López
Las Palmas, Festival de Ópera Alfredo Kraus  / 
Carmen (Bizet) 27 hel-4 maajoht: Alain Guingal; ohj: Mario Pontiggia
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 18-24 maa
Rigoletto (Verdi) 13-19 toujoht: Stefano Ranzani; ohj: Mario Pontiggia
Les pêcheurs de perles (Bizet) 15-24 kesjoht: Yves Abel; ohj: Mario Pontiggia
Madrid, Teatro Real  / 
Elektra (Strauss) 30 syy-15 lokjoht: Semyon Bychkov; ohj: Klaus Michael Grüber(original), Ellen Hammer(revival)
La finta giardiniera (concert) (Mozart) 4-5 lokjoht: René Jacobs
Pelléas et Mélisande (Debussy) 31 lok-16 marjoht: Sylvain Cambreling / Jean-François Verdier; ohj: Robert Wilson
Lady Macbeth de Mzensk (Shostakovich) 3-23 joujoht: Hartmut Haenchen; ohj: Martin Kusej
Don Quichotte (concert) (Massenet) 19-22 joujoht: Marc Piollet
Persephone (Stravinsky) 14-29 tamjoht: Teodor Currentzis; ohj: Peter Sellars
Iolanta (Tchaikovsky) 14-29 tamjoht: Teodor Currentzis; ohj: Peter Sellars
La clemenza di Tito (Mozart) 14 hel-4 maajoht: Thomas Hengelbrock / Peter Tilling; ohj: Ursel Herrmann, Karl-Ernst Herrmann
I due Figaro (Mercadante) 27 maa-1 huhjoht: Riccardo Muti; ohj: Emilio Sagi
The Life and Death of Marina Abramović (Hegarty) 11-22 huhohj: Robert Wilson
Cyrano de Bergerac (Alfano) 10-22 toujoht: Pedro Halffter; ohj: Petrika Ionesco
Rienzi, der letzte der Tribunen (concert) (Wagner) 21-27 toujoht: Alejo Pérez
Poppea e Nerone (Monteverdi) 12-30 kesjoht: Sylvain Cambreling; ohj: Krzysztof Warlikowski
Ainadamar (Golijov) 8-22 heijoht: Alejo Pérez; ohj: Peter Sellars
Moses und Aron (concert) (Schoenberg,A) 7-9 syyjoht: Sylvain Cambreling
Boris Godunov (Musorgsky) 28 syy-18 lokjoht: Hartmut Haenchen; ohj: Johan Simons
Suor Angelica (Puccini) 2-15 marjoht: Ingo Metzmacher; ohj: Lluís Pasqual
Il prigioniero (Dallapiccola) 2-15 marjoht: Ingo Metzmacher; ohj: Lluís Pasqual
Macbeth (Verdi) 2-23 joujoht: Teodor Currentzis; ohj: Dmitri Tcherniakov
The Perfect American (Glass) 22 tam-6 heljoht: Dennis Russell Davies; ohj: Phelim McDermott
Parsifal (concert) (Wagner) 29 tam-2 heljoht: Thomas Hengelbrock
Così fan tutte (Mozart) 23 hel-17 maajoht: Sylvain Cambreling / Till Drömann; ohj: Michael Haneke
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 3-7 maajoht: Andriy Yurkevych
Les pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 25-31 maajoht: Daniel Oren
Don Giovanni (Mozart) 3-24 huhjoht: Alejo Pérez; ohj: Dmitri Tcherniakov
La rappresaglia (Mercadante) 13-19 toujoht: Riccardo Muti; ohj: Andrea De Rosa
Wozzeck (Berg) 3-20 kesjoht: Sylvain Cambreling; ohj: Christoph Marthaler
Die Zauberflöte (Mozart) 29 kes-4 heijoht: Simon Rattle; ohj: Robert Carsen
Il Postino (Catán) 17-28 heijoht: Pablo Heras Casado; ohj: Ron Daniels
Madrid, Teatro de la Zarzuela  / 
El Puñao de Rosas (Chapí) 6+ lokjoht: Cristóbal Soler / Carlos Aragón; ohj: Luis Olmos
El Trust de los Tenorios (Serrano) 6+ lokjoht: Cristóbal Soler / Carlos Aragón; ohj: Luis Olmos
Los Sobrinos del Capitán Grant (Caballero) 9 jou-8 tamjoht: José Miguel Pérez-Sierra; ohj: Paco Mir
El gato montés (Penella) 17 hel-11 maajoht: Cristóbal Soler / Oliver Díaz; ohj: José Carlos Plaza
La Chulapona (Torroba) 4 tou-3 kesjoht: Miquel Ortega / Arturo Díez Boscovich; ohj: Gerardo Malla
Malaga, Teatro Cervantes  / 
Katiuska (Sorozábal) 12 lok
Luisa Fernanda (Torroba) 4 jou
Mallorca, Teatre Principal de Palma  / 
El castillo de Barbazul (concert) (Bartók) 29 lokjoht: Francesc Bonnín
Oviedo, Ópera de Oviedo  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 18-24 syyjoht: Eric Hull; ohj: Mario Pontiggia
L'italiana in Algeri (Rossini) 10-16 lokjoht: Ottavio Dantone / Andrés Juncos; ohj: Emilio Sagi
Die Zauberflöte (Mozart) 13-19 marjoht: Paul Goodwin; ohj: Olivia Fuchs
Norma (Bellini) 8-17 joujoht: Roberto Tolomelli; ohj: Susana Gómez
Peter Grimes (Britten) 29 tam-4 heljoht: Corrado Rovaris; ohj: David Alden
El Estreno de una Artista (Gaztambide) 29 hel-3 maa
Gloria y Peluca (Barbieri) 29 hel-3 maa
El caserío (Guridi) 28-31 maa
La del Soto del Parral (Soutullo) 16-30 huh
Pamplona, Baluarte  / 
La Sonambula (Bellini) 6 lokjoht: Miguel Ángel Gómez Martínez; ohj: Patrick Mailler
Norma (Bellini) 19 heljoht: Fabio Biondi
La flauta mágica (Mozart) 4-6 toujoht: Robert Reimer; ohj: Joan Font
Santander, Palacio de Festivales de Cantabria  / 
Die Dreigroschenoper (Weill) 3-4 joujoht: Hans-Jörn Brandenburg / Stefan Rager; ohj: Robert Wilson
Sevilla, Teatro de la Maestranza  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 syy-5 lokjoht: Pedro Halffter; ohj: José Luis Castro
La Valquiria (Wagner) 11-20 marjoht: Pedro Halffter; ohj: Carlus Padrissa, La Fura dels Baus
Hansel y Gretel (Humperdinck) 29-30 joujoht: Pedro Váquez; ohj: Maribel Macias
Luisa Fernanda (Torroba) 7-11 heljoht: Cristóbal Soler; ohj: Luis Olmos
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 17-30 maajoht: Will Humburg; ohj: Michal Znaniecki
La Cenicienta (Rossini) 15-19 huhohj: Joan Font
El triunfo del tiempo y del desengaño (concert) (Handel) 20 huhjoht: Enrico Onofri
Madama Butterfly (Puccini) 5-15 kesjoht: Pedro Halffter; ohj: Mario Gas
Cristóbal Colón (concert) (Carnicer) 28 kesjoht: Santiago Serrate
Valencia, Palau de les Arts Reina Sofia  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 5-23 marjoht: Omer Meir Wellber; ohj: Andrei Konchalovsky
La cenerentola (Rossini) 22 mar-4 tamjoht: Michele Mariotti; ohj: Luca Ronconi
Roméo et Juliette (concert) (Berlioz) 8-9 joujoht: Valery Gergiev
Ariadne auf Naxos (concert) (Strauss) 16-18 joujoht: Riccardo Chailly
Don Giovanni (Mozart) 27 tam-9 heljoht: Zubin Mehta; ohj: Jonathan Miller
Iolanta (concert) (Tchaikovsky) 31 tamjoht: Teodor Currentzis
La vida breve (Falla) 3-14 maajoht: Omer Meir Wellber; ohj: Giancarlo del Monaco
Thaïs (Massenet) 25 maa-15 huhjoht: Patrick Fournillier; ohj: Nicola Raab
Tosca (Puccini) 1-22 huhjoht: Omer Meir Wellber / Plácido Domingo; ohj: Jean-Louis Grinda
Le Cid (concert) (Massenet) 24-30 huhjoht: Plácido Domingo
Il trovatore (Verdi) 26 toujoht: Zubin Mehta
Valencia, Palau de la Música  / 
Roger de Flor (Chapí) 10 maajoht: Miguel A Gomez-Martinez
Valladolid, Teatro Calderón  / 
La Cenicienta (Rossini) 17-21 marjoht: Stanislav Anguelov; ohj: Joan Font
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 9-11 helohj: Emilio Sagi
El gato montés (Penella) 12-15 huhjoht: Cristóbal Soler; ohj: José Carlos Plaza
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-13 toujoht: Denis Vlasenko; ohj: Ignacio García