2011/12 > Ranska 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2011/12 > Ranska

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Iso-Britannia
Belgia
Saksa
Luxemburg

Ranska
 
Sveitsi
Espanja Monaco
Italia

Angers, Angers Nantes Opéra  / 

Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 4-6 lokjoht: Daniel Kawka; ohj: Patrice Caurier, Moshe Leiser
La vie parisienne (Offenbach) 4-8 tamjoht: Claude Schnitzler; ohj: Carlos Wagner
L'Enfant et la Nuit (Villard) 1-3 heljoht: Franck Villard; ohj: Olivier Balazuc
Orphée et Eurydice (Gluck) 18-22 maajoht: Andreas Spering; ohj: Emmanuelle Bastet
La bohème (Puccini) 23-25 huhjoht: Mark Shanahan; ohj: Stephen Langridge
Avignon, Opéra Théâtre d'Avignon et des Pays du Vaucluse  / 
Thaïs (Massenet) 27-29 marjoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Nadine Duffaut
Le nozze di Figaro (Mozart) 31 jou-8 tamjoht: Olivier Schneebeli; ohj: Christian Gangneron
Il trovatore (Verdi) 5-7 heljoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Charles Roubaud
Faust (Gounod) 11-13 maajoht: Dominique Trottein; ohj: Paul-Emile Fourny
Tosca (Puccini) 27-31 toujoht: Alain Guingal; ohj: Nadine Duffaut
Besancon, Le Théâtre musical de Besançon  / 
La Botte secrète (Terrasse) 8 marjoht: Christophe Grapperon; ohj: Pierre Guillois
Il Diluvio universale (concert) (Falvetti) 9 marjoht: Leonardo García Alarcón
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 10 tamjoht: Samuel Jean; ohj: Yann Dacosta
L'orfeo (Monteverdi) 13 tamjoht: Sébastien d'Hérin; ohj: Caroline Mutel
Dardanus (concert) (Rameau) 17 hel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21-22 helohj: Johanny Bert
The Second Woman (Verrières) 19 maajoht: Jean Deroyer; ohj: Guillaume Vincent
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
Madame Butterfly (Puccini) 22 syy-23 marjoht: Julia Jones; ohj: Numa Sadoul
Les Enfants Terribles (Glass) 18-24 marjoht: Emmanuel Olivier; ohj: Stéphane Vérité
Macbeth (Verdi) 22 mar-5 heljoht: Kwamé Ryan; ohj: Jean-Louis Martinoty
Une Petite Renarde rusee (Janacek) 10-12 heljoht: Denis Comtet; ohj: Charlotte Nessi
L'amour masqué (Messager) 6-11 maajoht: Geoffrey Styles; ohj: Bernard Pisani
Alcina (Handel) 2-13 toujoht: Harry Bicket; ohj: David Alden
Orphée et Eurydice (Gluck) 9-13 toujoht: Geoffroy Jourdain; ohj: Dominique Pitoiset, Stephen Taylor
Don Giovanni (Mozart) 13-24 kesjoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Laurent Laffargue
Les noces de Figaro (Mozart) 14-23 kesjoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Laurent Laffargue
Caen, Théâtre de Caen  / 
La Didone (Cavalli) 16-18 lokjoht: William Christie; ohj: Clément Hervieu-Léger / Valérie Nègre
L'Or du Rhin (Wagner) 18 marjoht: Peter Rundel; ohj: Antoine Gindt
Siegfried (Wagner) 19 marjoht: Peter Rundel; ohj: Antoine Gindt
La Walkyrie (Wagner) 19 marjoht: Peter Rundel; ohj: Antoine Gindt
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 20 marjoht: Peter Rundel; ohj: Antoine Gindt
La traviata (Verdi) 22-28 tamjoht: Nicolas Chalvin; ohj: Jean-François Sivadier
Idoménée (Mozart) 1-3 maajoht: François-Xavier Roth; ohj: Yannis Kokkos
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
West Side Story (Bernstein) 30 joujoht: Gérard Lecointe
Eugène Onéguine (Tchaikovsky) 17 tamjoht: Dominique Trottein; ohj: Eric Perez
Hansel et Gretel (Humperdinck) 8-9 helohj: Johanny Bert
Don Giovanni (Mozart) 2-4 maajoht: Arie van Beek; ohj: Pierre Thirion-Vallet
La belle Hélène (Offenbach) 5 huhjoht: Jérôme Pillement / Dominique Trottein; ohj: Olivier Desbordes
Phi-Phi (Christiné) 12 toujoht: Christophe Grapperon; ohj: Johanny Bert
Compiegne, Théâtre Imperial  / 
La Zingara (Favart) 24 tamjoht: Jérôme Correas; ohj: André Fornier
La traviata (Verdi) 24 maajoht: Amaury du Closel; ohj: Pierre Thirion-Vallet
Orphée et Eurydice (Gluck) 13 toujoht: Nicolas Chalvin
Dijon, Opéra de Dijon  / 
Agrippina (Handel) 8-13 lokjoht: Emmanuelle Haïm; ohj: Jean-Yves Ruf
La traviata (Verdi) 29 jou-10 tamjoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Jean-Francois Sivadier
Così fan tutte (Mozart) 14-20 maajoht: Christophe Rousset; ohj: Marcial Di Fonzo Bo
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 1-3 huhjoht: Emmanuelle Haïm; ohj: Jean-Francois Sivadier
L'Opéra de la lune (Pauset) 12-15 toujoht: Brice Pauset; ohj: Damien Caille-Perret
Requiem (Mozart) 13 toujoht: Jos van Immerse
Lille, Opéra de Lille  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 8-19 lokjoht: Arie Van Beek; ohj: David Lescot
Agrippine (Handel) 5-9 marjoht: Emmanuelle Haïm; ohj: Jean-Yves Ruf
Le Tour d'écrou (Britten) 13-15 joujoht: Jean-Luc Tingaud; ohj: Olivier Bénézech
Passion (Dusapin) 2-5 heljoht: Franck Ollu; ohj: Sasha Waltz
Le Couronnement de Poppée (Monteverdi) 12-22 maajoht: Emmanuelle Haïm; ohj: Jean-François Sivadier
Cendrillon (Massenet) 15-29 toujoht: Claude Schnitzler; ohj: Laurent Pelly
Limoges, Opéra-Théâtre de Limoges  / 
L'Élixir d'amour (Donizetti) 4-6 marjoht: Jérôme Kaltenbach; ohj: Richard Brunel
Chat perché (Singier) 17-18 marjoht: Pierre Roullier; ohj: Caroline Gautier
La voix humaine (Poulenc) 29 marohj: Vincent Vittoz
Jenůfa (Janáček) 20-22 tamjoht: Ondrej Olos; ohj: Pierre Constant
La Périchole (Offenbach) 16-18 maajoht: Jérôme Kaltenbach; ohj: Bérangère Jannelle
La traviata (Verdi) 13-19 huhjoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Jean-Romain Vesperini
Julie (Boesmans) 14-15 toujoht: Daniel Kawka; ohj: Matthew Jocelyn
Lyon, Opéra de Lyon  / 
Le Nez (Shostakovich) 8-20 lokjoht: Kazushi Ono; ohj: William Kentridge
I Capuleti e i Montecchi (concert) (Bellini) 8-13 marjoht: Evelino Pidò
La vie parisienne (Offenbach) 28 mar-8 joujoht: Gérard Korsten; ohj: Laurent Pelly
Douce et Barbe-Bleue (Aboulker) 11-14 tamjoht: Karine Locatelli; ohj: Jean-Romain Vesperini
Von heute auf morgen (Schoenberg,A) 27 tam-10 heljoht: Bernhard Kontarsky; ohj: John Fulljames
Il Tabarro (Puccini) 27 tam-10 heljoht: Gaetano d'Espinosa; ohj: David Pountney
Sancta Susanna (Hindemith) 28 tam-9 heljoht: Bernhard Kontarsky; ohj: John Fulljames
Suor Angelica (Puccini) 28 tam-9 heljoht: Gaetano d'Espinosa; ohj: David Pountney
Une Tragédie florentine (Zemlinsky) 29 tam-8 heljoht: Bernhard Kontarsky; ohj: Georges Lavaudant
Gianni Schicchi (Puccini) 29 tam-8 heljoht: Gaetano d'Espinosa; ohj: David Pountney
Il Trittico (Puccini) 3-13 heljoht: Gaetano d'Espinosa; ohj: David Pountney
Parsifal (Wagner) 9-25 maajoht: Kazushi Ono; ohj: François Girard
Terre et cendres (Combier) 10-21 maajoht: Philippe Forget; ohj: Yoshi Oida
Concert (concert) (Wagner) 16 maajoht: Kazushi Ono
Le Rossignol (Stravinsky) 22-27 huhjoht: Alejo Pérez; ohj: Robert Lepage
Mesdames de la Halle (Offenbach) 2-15 toujoht: Jean-Paul Fouchécourt; ohj: Jean Lacornerie
Le Nain (Zemlinsky) 19-29 toujoht: Martyn Brabbins; ohj: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 19-29 toujoht: Martyn Brabbins; ohj: Grzegorz Jarzyna
Carmen (Bizet) 25 kes-11 heijoht: Stefano Montanari; ohj: Olivier Py
Lyon, Théâtre d'Opérette de Lyon  / 
Princesse Czardas (Kálmán) 26-27 marjoht: Bruce Grant; ohj: Pierre Sybil
La vie parisienne (Offenbach) 31 joujoht: José Pick; ohj: Frédéric L'Huillier
Andalousie (Lopez,F) 7-8 tamjoht: Andreï Chevtchouk; ohj: Pierre Sybil
Ciboulette (Hahn) 4-5 heljoht: Bruno Conti; ohj: Jean-Jacques Chazalet
La Périchole (Offenbach) 3-4 maajoht: Andreï Chevtchouk; ohj: Frédéric L'Huillier
Rigoletto (Verdi) 24-25 maajoht: Andreï Chevtchouk; ohj: Frédéric L'Huillier
Marseille, Opéra Municipal de Marseille  / 
Roméo et Juliette (Gounod) 11-19 lokjoht: Luciano Acocella; ohj: Arnaud Bernard
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 22-29 marjoht: Alain Guingal
La bohème (Puccini) 29 jou-10 tamjoht: Mark Shanahan; ohj: Jean-Louis Pichon
La Chartreuse de Parme (Sauguet) 8-14 heljoht: Lawrence Foster; ohj: Renée Auphan
Le comte Ory (Rossini) 20-27 maajoht: Roberto Rizzi Brignoli; ohj: Frédéric Bélier-Garcia
Il trovatore (Verdi) 24 huh-4 toujoht: Tamás Pal; ohj: Charles Roubaud
Die Zauberflöte (Mozart) 6-16 kesjoht: Kenneth Montgomery; ohj: Jean-Paul Scarpitta
Massy, Opéra-Théâtre de Massy  / 
Carmen (Bizet) 4-6 marjoht: Fabien Gabel; ohj: Nadine Duffaut
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9-11 joujoht: Dominique Rouits; ohj: Frédéric Bélier-Garcia
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 13-15 tamjoht: Yoel Levi; ohj: Eric Perez
La route Fleurie (Lopez,F) 29-31 tamjoht: Didier Benetti; ohj: Jacques Duparc
L'Egisto (Marazzoli) 4 heljoht: Jérôme Correas; ohj: Jean-Denis Monory
Eugène Onéguine (Tchaikovsky) 9-11 maajoht: Dominique Rouits; ohj: Eric Perez
Le nozze di Figaro (Mozart) 30 maa-3 huhjoht: Olivier Schneebeli; ohj: Christian Gangneron
Phi-Phi (Christiné) 3 toujoht: Christophe Grapperon; ohj: Johanny Bert
Mérignac, Le Pin Galant  / 
Aida (Verdi) 19 tam
Requiem (Verdi) 20 tam
La bohème (Puccini) 13 maa
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
Falstaff (Verdi) 15-16 lokjoht: Gian Rosario Presutti; ohj: Jean-Louis Grinda
Françoise de Rimini (Thomas,A) 18-22 marjoht: Jacques Mercier; ohj: Vincent Tordjman
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 25 tamjoht: Didier Benetti; ohj: Jacques Duparc
L'italienne à Alger (Rossini) 13-24 maajoht: Paolo Olmi; ohj: David Hermann
Caravaggio (Giraud) 6-8 huhjoht: François-Xavier Roth
Switch! (Kastel) 25-26 toujoht: Fabrice Kastel; ohj: Pierre Val
Faust (Gounod) 17 kesjoht: Jacques Mercier; ohj: Paul-Emile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier Languedoc-Roussillon  / 
Rusalka (Dvořák,A) 7-11 lokjoht: Lawrence Foster; ohj: Jim Lucassen
L'arbore di Diana (Martin y Soler) 25-29 marjoht: Fabio Biondi; ohj: Francisco Negrin
La belle Hélène (Offenbach) 28 jou-5 tamjoht: Hervé Niquet; ohj: Corinne Benizio, Gilles Benizio
Elektra (Strauss) 2-4 maajoht: Aldert Vermeulen; ohj: Jean-Yves Courrègelongue
Einstein on the Beach (Glass) 16-18 maa
La Petite Renarde rusée (Janáček) 25-26 toujoht: Jérôme Pillement; ohj: Marie-Eve Signeyrole
Le nozze di Figaro (Mozart) 20-28 kesjoht: Sascha Goetzel; ohj: Jean-Paul Scarpitta
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 29 syy-6 lokjoht: Tito Muñoz; ohj: Carlos Wagner
Les Noces (Stravinsky) 23-29 lokjoht: Tito Muñoz; ohj: Tero Saarinen
La Chauve-souris (Strauss,J) 18-31 joujoht: Patrick Davin; ohj: Philipp Himmelmann
L'italienne à Alger (Rossini) 17-25 heljoht: Paolo Olmi; ohj: David Hermann
René, l'énervé (Reinhardt Wagner) 14-21 maaohj: Jean-Michel Ribes
La rondine (Puccini) 6-15 toujoht: José Cura; ohj: José Cura
Le tueur de mots (Ambrosini) 26 kes-3 heijoht: Andrea Molino; ohj: Francesco Micheli
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 14-16 lokjoht: Daniel Kawka; ohj: Patrice Caurier, Moshe Leiser
La vie parisienne (Offenbach) 11-18 joujoht: Claude Schnitzler; ohj: Carlos Wagner
L'Enfant et la Nuit (Villard) 24-27 tamjoht: Franck Villard; ohj: Olivier Balazuc
Orphée et Eurydice (Gluck) 2-11 maajoht: Andreas Spering; ohj: Emmanuelle Bastet
La bohème (Puccini) 4-6 toujoht: Mark Shanahan; ohj: Stephen Langridge
Nice, Opéra de Nice  / 
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 16-18 syyjoht: Philippe Auguin
La voix humaine (Poulenc) 7-11 lok
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 7-11 lokjoht: Philippe Auguin; ohj: René Koering
Norma (Bellini) 10-15 joujoht: Andriy Yurkevytch
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 17-24 tamjoht: Philippe Auguin; ohj: Ron Daniels
Il trovatore (Verdi) 16-23 heljoht: Fabrizio Ventura; ohj: Lorenzo Mariani
La bohème (Puccini) 11-17 maajoht: Derrick Inouye; ohj: Maurizio Scaparro
Il Tigrane (Scarlatti,A) 1-5 kesjoht: Gilbert Bezzina; ohj: Gilbert Blin
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
Le Tour d'écrou (Britten) 13-16 lokjoht: Jean-Luc Tingaud; ohj: Olivier Bénézech
L'Egisto (Marazzoli) 19-23 lokjoht: Jérôme Correas; ohj: Jean-Denis Monory
La Botte secrète (Terrasse) 16 jou-8 tamjoht: Christophe Grapperon; ohj: Pierre Guillois
Caligula (Pagliardi) 8-11 maajoht: Vincent Dumestre; ohj: Alexandra Rübner, Mimmo Cuticchio
Le Ring (Wagner) 2-11 toujoht: Dominique Debart; ohj: Alain Bézu
Paris, Théâtre des Champs-Élysées  / 
Les Capulet et les Montaigu (concert) (Bellini) 11 marjoht: Evelino Pidò
Missa Solemnis (concert) (Beethoven) 14 marjoht: Philippe Herreweghe
Oberto (concert) (Verdi) 17-19 marjoht: Carlo Rizzi
Jules César (concert) (Handel) 25 marjoht: Alan Curtis
La flûte enchantée (Mozart) 16-26 joujoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: William Kentridge, Luc de Wit
Le Messie (concert) (Handel) 23 joujoht: Laurence Cummings
Farnace (concert) (Vivaldi) 10 tamjoht: Diego Fasolis
Les Saisons (concert) (Haydn) 21 tamjoht: Paul McCreesh
Tosca (concert) (Puccini) 24 tamjoht: Gianandrea Noseda
Don Pasquale (Donizetti) 13-23 heljoht: Enrique Mazzola; ohj: Denis Podalydès
Giustino (concert) (Vivaldi) 24 heljoht: Stefano Molardi
Le Clémence de Titus (concert) (Mozart) 25 heljoht: Louis Langrée
Roméo et Juliette (concert) (Berlioz) 26 heljoht: Mark Elder
Parsifal (concert) (Wagner) 6-9 maajoht: Daniele Gatti
Theodora (concert) (Handel) 10 maajoht: Hervé Niquet
Tristan et Isolde (concert) (Wagner) 11 maajoht: Andris Nelsons
Gloria Magnificat (concert) (Vivaldi) 24 maajoht: Rinaldo Alessandrini
Les Noces (concert) (Stravinsky) 27 maajoht: Valery Gergiev
Oedipus rex (concert) (Stravinsky) 27 maajoht: Valery Gergiev
La Passion selon Saint Matthieu (concert) (Bach,JS) 2 huhjoht: Pierre Cao
La Passion selon Saint Jean (concert) (Bach,JS) 11 huhjoht: Jean-Claude Malgoire
La Didone (Cavalli) 12-20 huhjoht: William Christie; ohj: Clément Hervieu-Léger
La Walkyrie (concert) (Wagner) 24 huhjoht: Kent Nagano
Così fan tutte (Mozart) 22-31 toujoht: Jérémie Rhorer; ohj: Eric Génovèse
Concert (Mozart) 5 kesjoht: Jean-Claude Malgoire
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 22 kesjoht: Thomas Hengelbrock
Paris, Théâtre du Châtelet  / 
René, l'énervé (Reinhardt Wagner) 7 syy-29 lokjoht: Reinhardt Wagner; ohj: Jean-Michel Ribes
Cruzar la Cara de la Luna (Martinez) 23-27 syyjoht: David Hanlon; ohj: Leonard Foglia
The Sound of Music (Rodgers) 7+ joujoht: Kevin Farrell; ohj: Emilio Sagi
Orlando paladino (Haydn) 17-25 maajoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Kamel Ouali
Nixon in China (Adams) 10-18 huhjoht: Alexander Briger; ohj: Chen Shi-Zheng
Paris, Cité de la musique  / 
L'Or du Rhin (Wagner) 7 lokjoht: Peter Rundel; ohj: Antoine Gindt
Siegfried (Wagner) 8 lokjoht: Peter Rundel; ohj: Antoine Gindt
La Walkyrie (Wagner) 8 lokjoht: Peter Rundel; ohj: Antoine Gindt
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 9 lokjoht: Peter Rundel; ohj: Antoine Gindt
Paris, Opéra-Comique  / 
Amadis de Gaule (Bach,JC) 2-8 tamjoht: Jérémie Rhorer; ohj: Marcel Bozonnet
Il maestro di cappella (Cimarosa) 7 tamjoht: Ton Koopman
Egisto (Cavalli) 1-9 heljoht: Vincent Dumestre; ohj: Benjamin Lazar
La muette de Portici (Auber) 5-15 huhjoht: Patrick Davin; ohj: Emma Dante
La petite messe solennelle (Rossini) 20-21 huhjoht: Nicholas Jenkins; ohj: Nicola Hümpel
Re Orso (Stroppa) 19-22 toujoht: Susanna Mälkki; ohj: Richard Brunel
Les pêcheurs de perles (Bizet) 18-28 kesjoht: Leo Hussain; ohj: Yoshi Oïda
Paris, MC93 Bobigny  / 
La finta giardiniera (Mozart) 23-29 kesjoht: Guillaume Tourniaire; ohj: Stephen Taylor
Paris, L'Opéra National de Paris (Opéra Bastille, Palais Garnier)  / 
Salome (Strauss) 8-30 syyjoht: Pinchas Steinberg; ohj: André Engel
La Clemence de Titus (Mozart) 10 syy-8 lokjoht: Adam Fischer; ohj: Willy Decker
Faust (Gounod) 22 syy-25 lokjoht: Alain Altinoglu / Garrett Keast; ohj: Jean-Louis Martinoty
Tannhäuser (Wagner) 6-29 lokjoht: Mark Elder; ohj: Robert Carsen
Lulu (Berg) 18 lok-5 marjoht: Michael Schonwandt; ohj: Willy Decker
La Force du destin (Verdi) 14 mar-17 joujoht: Philippe Jordan; ohj: Jean-Claude Auvray
La cenerentola (Rossini) 26 mar-17 joujoht: Bruno Campanella; ohj: Jean-Pierre Ponnelle(original), Grisha Asagaroff(revival)
Manon (Massenet) 10 tam-13 heljoht: Evelino Pidò; ohj: Coline Serreau
La Dame de Pique (Tchaikovsky) 19 tam-6 heljoht: Dimitri Jurowski; ohj: Lev Dodin
La Cerisaie (Fénelon) 27 tam-13 heljoht: Tito Ceccherini; ohj: Georges Lavaudant
Rigoletto (Verdi) 27 tam-23 heljoht: Daniele Callegari; ohj: Jérôme Savary
Orphée et Eurydice (Gluck) 4-16 heljoht: Thomas Hengelbrock / Manlio Benzi; ohj: Pina Bausch
Pelléas et Mélisande (Debussy) 28 hel-16 maajoht: Philippe Jordan; ohj: Robert Wilson, Giuseppe Frigeni
La Veuve joyeuse (Lehár) 29 hel-2 huhjoht: Asher Fisch; ohj: Jorge Lavelli
Le Diable dans le Beffroi (Debussy) 29 hel-3 maajoht: Jeff Cohen; ohj: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
La chute de la maison Usher (Debussy) 29 hel-3 maajoht: Jeff Cohen; ohj: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Don Giovanni (Mozart) 15 maa-21 huhjoht: Philippe Jordan / Marius Stieghors; ohj: Michael Haneke
Pagliacci (Leoncavallo) 13 huh-11 toujoht: Daniel Oren; ohj: Giancarlo Del Monaco
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13 huh-11 toujoht: Daniel Oren; ohj: Giancarlo Del Monaco
Le barbier de Séville (Rossini) 24 tou-2 heijoht: Marco Armiliato; ohj: Coline Serreau
Hippolyte et Aricie (Rameau) 9 kes-9 heijoht: Emmanuelle Haïm; ohj: Ivan Alexandre
Arabella (Strauss) 14 kes-10 heijoht: Philippe Jordan; ohj: Marco Arturo Marelli
L'Amour des trois oranges (Prokofiev) 23 kes-13 heijoht: Alain Altinoglu; ohj: Gilbert Deflo
Paris, Salle Pleyel  / 
The Fairy Queen (Purcell) 6 marjoht: Hervé Niquet
Jephtha (concert) (Handel) 24 marjoht: William Christie
Norma (concert) (Bellini) 20 joujoht: Andriy Yurkevich
Peer Gynt (concert) (Grieg) 23-24 toujoht: Paavo Järvi
Reims, Opéra de Reims  / 
The Turn of the Screw (Britten) 4 lokjoht: Jean-Luc Tingaud; ohj: Olivier Bénézech
Das Rheingold (Wagner) 9 jouohj: Antoine Gindt
Siegfried (Wagner) 10 jouohj: Antoine Gindt
Die Walküre (Wagner) 10 jouohj: Antoine Gindt
Götterdämmerung (Wagner) 11 jouohj: Antoine Gindt
Mozart (Hahn) 30-31 joujoht: Christophe Talmont; ohj: Bernard Pisani
Jenůfa (Janáček) 3-5 heljoht: Ondrej Olos; ohj: Pierre Constant
Un de la canebière (Scotto) 18-19 heljoht: Didier Benetti; ohj: Jacques Duparc
The Second Woman (Verrières) 13 maajoht: Jean Deroyer; ohj: Guillaume Vincent
Faust (Gounod) 25-27 maajoht: Dominique Trottein; ohj: Paul-Emile Fourny
La Maison qui chante (Jolas) 7 huhjoht: Philippe Nahon; ohj: Véronique Samakh
La traviata (Verdi) 11-13 toujoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Jean-Romain Vesperini
Phi-Phi (Christiné) 22 toujoht: Christophe Grapperon; ohj: Johanny Bert
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Jenůfa (Janáček) 4-10 marjoht: Ondrej Olos; ohj: Pierre Constant
Le Journal d'un disparu (Janáček) 22 mar
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 31 jou-6 tamjoht: Giuseppe Grazioli; ohj: Christophe Gayral
The Turn of the Screw (Britten) 3-9 heljoht: Tito Muñoz; ohj: Dominique Pitoiset
La Princesse jaune (Saint-Saëns) 10-14 maajoht: Claude Schnitzler; ohj: Vincent Tavernier
Monsieur de Pourceaugnac (Lully) 30 maa-1 huhjoht: François Lazarevitch; ohj: Vincent Tavernier
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 tou-2 kesjoht: Ernest Martìnez Izquierdo; ohj: Jean Liermier
Rouen, Opéra de Rouen Haute-Normandie  / 
Concert (Mozart) 23 syy
The Turn of the Screw (Britten) 5-9 lokjoht: Kynan Johns; ohj: Frédéric Roels
Red Waters (Zeidel) 4-6 marjoht: Paul-Emmanuel Thomas; ohj: Arthur Nauzyciel
Viva la Mamma (Donizetti) 30 mar-6 joujoht: Federico Santi; ohj: François de Carpentries
Ne Criez pas au Loup (Sargenti) 1-5 heljoht: Oswald Sallaberger; ohj: Caroline Leboutte
Egisto (Cavalli) 16-19 heljoht: Vincent Dumestre; ohj: Benjamin Lazar
La Maison qui chante (Jolas) 30 maa-1 huhohj: Véronique Samakh
La vera costanza (Haydn) 6-10 huhjoht: Jérôme Corréas; ohj: Elio De Capitani(original), Clovis Bonnaud(revival)
La traviata (Verdi) 11-20 toujoht: Luciano Acocella; ohj: Claire Servais
Saint-Etienne, Opéra Théâtre de Saint-Étienne  / 
La Navarraise (Massenet) 4-8 marjoht: Laurent Campellone; ohj: Jean-Louis Grinda
Cavalleria rusticana (Mascagni) 4-8 marjoht: Laurent Campellone; ohj: Vincent Vittoz
Les Conjurées (Schubert) 8-9 joujoht: Bernard Tétu
Les deux aveugles (Offenbach) 31 jou-3 tamjoht: Laurent Touche; ohj: Vincent Vittoz
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 31 jou-3 tamjoht: Laurent Touche; ohj: Yann Dacosta
L'Opéra de quat'sous (Weill) 1-5 heljoht: Samuel Jean; ohj: Laurent Fréchuret
The Rake's Progress (Stravinsky) 2-6 maajoht: Laurent Campellone; ohj: Carlos Wagner
Madama Butterfly (Puccini) 25-29 huhjoht: Laurent Campellone; ohj: Alain Garichot
Orphée et Eurydice (Gluck) 13-17 kesjoht: Giuseppe Grazioli; ohj: Frédéric Flamand
Strasbourg, L'Opéra National du Rhin  / 
La Nuit de Gutenberg (Manoury) 24-29 syyjoht: Daniel Klajner; ohj: Yoshi Oida
La bohème (Puccini) 21 lok-8 marjoht: Stefano Ranzani; ohj: Robert Carsen(original), Frans de Haas(revival)
Die Fledermaus (Strauss,J) 10-27 joujoht: Roland Böer / Vincent Monteil; ohj: Waut Koeken
Le chat botté (Cui) 11-13 tamjoht: Vincent Monteil; ohj: Jean-Philippe Delavault
Kát'a Kabanová (Janáček) 21 tam-2 heljoht: Friedemann Layer; ohj: Robert Carsen
Les Huguenots (Meyerbeer) 14-28 maajoht: Daniele Callegari; ohj: Olivier Py
Farnace (Vivaldi) 18-26 toujoht: Diego Fasolis; ohj: Lucinda Childs
Der Rosenkavalier (Strauss) 17-28 kesjoht: Marko Letonja; ohj: Mariame Clément
L'occasione fa il ladro (Rossini) 5-7 heijoht: Franck Villard; ohj: Sandrine Anglade
Toulon, Opéra de Toulon Provence Mediterranée  / 
Il diluvio universale (concert) (Donizetti) 3 lokjoht: Leonardo Garcia Alarcon
Faust (Gounod) 7-13 lokjoht: Antony Hermus; ohj: Paul-Emile Fourny
Le Directeur de théâtre (Mozart) 13-18 marjoht: Pascal Verrot; ohj: Frédéric Bellier-Garcia
Bastien und Bastienne (Mozart) 13-18 marjoht: Pascal Verrot; ohj: Frédéric Bellier-Garcia
La bohème (Puccini) 23-31 joujoht: Giuliano Carella; ohj: Daniel Benoin
Lohengrin (concert) (Wagner) 29 tam-3 heljoht: Giuliano Carella; ohj: Frédéric Andrau
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 maa-5 huhjoht: Nicolas Krüger; ohj: Stefano Mazzonis di Pralafera
Otello (Verdi) 11-15 toujoht: Giuliano Carella; ohj: Giulio Ciabatti
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Tosca (Puccini) 29 syy-14 lokjoht: Tugan Sokhiev; ohj: Mario Pontiggia
Polieukt (Krauze) 4-6 marjoht: Ruben Silva; ohj: Jorge Lavelli
Falstaff (Verdi) 2-13 joujoht: Daniele Callegari; ohj: Nicolas Joel
Le Trouvere (Verdi) 3-12 heljoht: Daniel Oren; ohj: Gilbert Deflo
La Clemence de Titus (Mozart) 9-20 maajoht: David Syrus; ohj: David McVicar
Madame Butterfly (Puccini) 13-24 huhjoht: Claus Peter Flor; ohj: Nicolas Joel
Celui qui dit oui (Weill) 2-6 toujoht: Christophe Larrieu; ohj: Max Henry
Les Indes galantes (Rameau) 4-15 toujoht: Christophe Rousset; ohj: Laura Scozzi
Tannhäuser (Wagner) 17-29 kesjoht: Hartmut Haenchen; ohj: Christian Rizzo
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
La somnambule (concert) (Bellini) 11-14 lokjoht: Jean Claude Malgoire
Monsieur de Pourceaugnac (Lully) 11-12 heljoht: François Lazarévitch; ohj: Vincent Tavernier
Concert (Rossini) 18-19 hel
Concert (Rossini) 18-19 hel
Tancrède (Rossini) 14-18 maajoht: Jean Claude Malgoire; ohj: Jean Philippe Delavault
Celui qui dit oui (Weill) 4 huhjoht: Alexandre Bouquelloen; ohj: William Mesguich
Le barbier de Séville (Rossini) 9-15 toujoht: Jean Claude Malgoire; ohj: Christian Schiaretti
Tours, Grand Théâtre de Tours  / 
Thaïs (Massenet) 14-18 lokjoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Nadine Duffaut
Red Waters (Zeidel) 24 marjoht: Paul-Emmanuel Thomas; ohj: Arthur Nauzyciel
Dédé (Christiné) 29-31 joujoht: Dominique Trottein; ohj: Jacques Duparc
L'Opéra de quatre sous (Weill) 26-29 tamjoht: Dominique Trottein; ohj: Bernard Pisani
Idomeneo re di Creta (Mozart) 16-20 maajoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Alain Garichot
La bohème (Puccini) 13-17 huhjoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Gilles Bouillon
Macbeth (Verdi) 11-15 toujoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Gilles Bouillon
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
Panurge dans l'Île des Lanternes (concert) (Gretry) 4 lokjoht: Hervé Niquet
Renaud (concert) (Sacchini) 4 lokjoht: Hervé Niquet
La Coquette trompée (concert) (Dauvergne) 8 lokjoht: Héloïse Gaillard
Les Troqueurs (concert) (Dauvergne) 8 lokjoht: Héloïse Gaillard
Iphigenie en Aulide (concert) (Gluck) 15 lokjoht: David Stern
Polyxene (concert) (Dauvergne) 15 lokjoht: David Stern
La Vénitienne (concert) (Dauvergne) 8 marjoht: Guy van Waas
Hercule mourant (concert) (Dauvergne) 19 marjoht: Christophe Rousset
Amadis de Gaule (Bach,JC) 10-12 joujoht: Jérémie Rhorer
L'orfeo (Monteverdi) 10-11 tamjoht: Sebastien d'Hérin; ohj: Caroline Mutel
Venus and Adonis (concert) (Blow) 13 tamjoht: Jonathan Cohen
La descente d'Orphée aux Enfers (concert) (Charpentier,M) 13 tamjoht: Jonathan Cohen
Le Roi et le Fermier (Monsigny) 4 heljoht: Ryan Brown
Dardanus (concert) (Rameau) 16 heljoht: Raphaël Pichon
Didone abbandonata (Hasse) 10 maajoht: Michael Hofstetter; ohj: Balázs Kovalik
Ariodante (concert) (Handel) 15 maajoht: Alan Curtis
Tancrède (Rossini) 23-25 maajoht: Jean-Claude Malgoire; ohj: Jean-Philippe Delavault
La Passion selon Saint Matthieu (Bach,JS) 7-8 huhjoht: Peter Neumann
Armide (Lully) 11-13 toujoht: Olivier Schneebeli, David Fallis; ohj: Marshall Pynkoski
La traviata (Verdi) 1-3 kesjoht: Luciano Acocella; ohj: Claire Servais
Orphée et Eurydice (Gluck) 24-25 kesjoht: Giuseppe Grazioli; ohj: Frédéric Flamand