2011/12 > Italia 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2011/12 > Italia

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Ranska
Monaco
Sveitsi
Itävalta
Slovenia

Italia
 
Kroatia
Malta Kreikka

Ancona, Teatro delle Muse  / 

Le nozze di Figaro (Mozart) 27-29 tamjoht: Guillaume Tourniaire; ohj: Pier Luigi Pizzi
Bari, Fondazione Lirico Sinfonica Petruzzelli  / 
Götterdämmerung (Wagner) 21-25 lokjoht: Stefan Anton Reck; ohj: Walter Pagliaro
Carmen (Bizet) 20-30 tamjoht: Lorin Maazel; ohj: William Kerley
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17-25 huhjoht: Lorin Maazel
Tosca (Puccini) 24-31 toujoht: Alberto Veronesi; ohj: Michele Mirabella
Don Giovanni (Mozart) 10-16 syyjoht: Roberto Abbado; ohj: NN
West Side Story (Bernstein) 10-14 lokjoht: Boris Brott
War Requiem (Britten) 17-19 marjoht: Jonathan Webb
Bergamo, Teatro Donizetti  / 
Gemma di Vergy (Donizetti) 16-18 syyjoht: Roberto Rizzi Brignoli; ohj: Laurent Gerber
Maria di Rohan (Donizetti) 7-9 lokjoht: Gregory Kunde; ohj: Roberto Recchia
La Cecchina (Piccinni) 18-20 marjoht: Stefano Montanari; ohj: Francesco Bellotto
Madama Butterfly (Puccini) 25-27 marjoht: NN; ohj: Massimo Pezzuti
Bologna, Teatro Comunale  / 
La Tragedie de Carmen (Bizet) 8-13 elojoht: Marco Boni; ohj: Franco Ripa di Meana
Turandot (Puccini) 19-31 tamjoht: Fabio Mastrangelo; ohj: Mariusz Trelinski
La traviata (Verdi) 22 hel-11 maajoht: Michele Mariotti; ohj: Alfonso Antoniozzi
Jakob Lenz (Rihm) 12-15 huhjoht: Marco Angius; ohj: Henning Brockhaus
L'italiana in Algeri (Rossini) 10-19 toujoht: Paolo Olmi; ohj: Francesco Esposito
Le nozze di Figaro (Mozart) 17-28 kesjoht: Michele Mariotti; ohj: Mario Martone
Pagliacci (Leoncavallo) 9-17 lokjoht: Alberto Veronesi; ohj: Liliana Cavani
Cavalleria rusticana (Mascagni) 9-17 lokjoht: Alberto Veronesi; ohj: Liliana Cavani
Il trovatore (Verdi) 18-30 joujoht: Renato Palumbo; ohj: Paul Curran
Bolzano, Nuovo Teatro Comunale  / 
Roméo et Juliette (Gounod) 28-29 lokjoht: Yves Abel; ohj: Manfred Schweigkofler
Salome (Strauss) 25-26 tamjoht: Niksa Bareza; ohj: Manfred Schweigkofler
The Tyrant (Dresher) 8-11 heljoht: Peter Valentovic; ohj: Michael Hunt
La traviata (Verdi) 30-31 maajoht: Pietro Rizzo; ohj: Rosetta Cucchi
Brescia, Teatro Grande  / 
Rigoletto (Verdi) 7-9 lokjoht: Marco Guidarini; ohj: Massimo Gasparon, Matteo Mazzoni
I puritani (Bellini) 20-22 lokjoht: Antonio Pirolli; ohj: Carmelo Rifici
Roméo et Juliette (Gounod) 11-13 marjoht: Michael Balke; ohj: Andrea Cigni
Il cappello di paglia di Firenze (Rota) 2-4 joujoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Elena Barbalich
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-18 joujoht: Matteo Beltrami; ohj: Federico Grazzini
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
Rigoletto (Verdi) 30 syy-2 lokjoht: Marco Guidarini; ohj: Massimo Gasparon
I puritani (Bellini) 4-6 marjoht: Antonio Pirolli; ohj: Carmelo Rifici
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-3 joujoht: Matteo Beltrami; ohj: Federico Grazzini
Roméo et Juliette (Gounod) 13-15 tamjoht: Michael Balke; ohj: Andrea Cigni
Cremona, Teatro Ponchielli  / 
I puritani (Bellini) 14-16 lokjoht: Antonio Pirolli; ohj: Carmelo Rifici
Rigoletto (Verdi) 21-25 lokjoht: Marco Guidarini; ohj: Massimo Gasparon
Il cappello di paglia di Firenze (Rota) 4-6 marjoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Elena Barbalich
Roméo et Juliette (Gounod) 18-20 marjoht: Michael Balke; ohj: Andrea Cigni
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8-11 joujoht: Matteo Beltrami; ohj: Federico Grazzini
Tosca (Puccini) 17-21 lokjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Elena Barbalich
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 26-28 lokjoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Sam Brown
Ernani (Verdi) 23-25 marjoht: Antonio Pirolli; ohj: Andrea Cigni
L'italiana in Algeri (Rossini) 30 mar-2 joujoht: Josè Luis Gomez-Rios; ohj: Pierluigi Pizzi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6-8 joujoht: Matteo Beltrami; ohj: Henning Brockhaus
Genova, Opera di Genova  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 20 lok-17 marjoht: Johannes Wildner; ohj: Daniele Abbado(original), Boris Stetka(revival)
Gianni Schicchi (Puccini) 11 mar-4 heljoht: Valerio Galli; ohj: Rolando Panerai
Il campanello di notte (Donizetti) 11 mar-4 heljoht: Valerio Galli; ohj: Rolando Panerai
La bohème (Puccini) 16 jou-5 heljoht: Marco Guidarini; ohj: Augusto Fornari
Roméo et Juliette (Gounod) 22 hel-4 maajoht: Fabio Luisi / Marcello Rota; ohj: Jean-Louis Grinda
L'opera da tre soldi (Weill) 15-18 maajoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Luca De Fusco
Turandot (Puccini) 19 huh-12 kesohj: Giuliano Montaldo
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 tou-7 kes
Che fine ha fatto la piccola Irene? (Betta) 18 tou-7 kes
Mantova, Teatro Sociale  / 
Tosca (Puccini) 24 maa
Nabucco (Verdi) 22 huh
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 tou
Messina, Teatro Vittorio Emanuele di Messina  / 
Norma (Bellini) 13-17 joujoht: Andrea Licata; ohj: Federico Tiezzi
L'elisir d'amore (Donizetti) 27-31 maajoht: Alberto Veronesi; ohj: Francesco Torrigiani
La rondine (Puccini) 29-31 toujoht: Hirofumi Yoshida; ohj: Stefano Vizioli
Rigoletto (Verdi) 27 mar-1 joujoht: Christopher Franklin; ohj: Alessio Pizzech
Milano, Teatro alla Scala  / 
Don Giovanni (Mozart) 7 jou-14 tamjoht: Daniel Barenboim / Karl Heinz Steffens; ohj: Robert Carsen
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 15 tam-5 heljoht: Marko Letonja; ohj: Robert Carsen
Aida (Verdi) 14 hel-10 maajoht: Omer Meir Wellber; ohj: Franco Zeffirelli
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 11-27 maajoht: Semyon Bychkov; ohj: Claus Guth
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 maa-17 huhjoht: Andrea Battistoni; ohj: Giorgio Strehler(original), Marina Bianchi(revival)
Tosca (Puccini) 22 huh-15 toujoht: Nicola Luisotti; ohj: Luc Bondy
Peter Grimes (Britten) 19 tou-7 kesjoht: Robin Ticciati; ohj: Richard Jones
Luisa Miller (Verdi) 6-23 kesjoht: Gianandrea Noseda / Daniele Rustioni; ohj: Mario Martone
Manon (Massenet) 19 kes-7 heijoht: Fabio Luisi; ohj: Laurent Pelly
Don Pasquale (Donizetti) 30 kes-14 heijoht: Enrique Mazzola; ohj: Jonathan Miller
La bohème (Puccini) 26 syy-26 lokjoht: Daniele Rustioni; ohj: Franco Zeffirelli
Siegfried (Wagner) 23 lok-22 marjoht: Daniel Barenboim; ohj: Guy Cassiers
Rigoletto (Verdi) 6-17 marjoht: Gustavo Dudamel; ohj: Luc Bondy
Modena, Teatro Comunale  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 27-30 lokjoht: Gianluigi Gelmetti; ohj: Massimo Gasparon
Roméo et Juliette (Gounod) 18-20 marjoht: Yves Abel; ohj: Manfred Schweigkofler
La bohème (Puccini) 27-29 tamjoht: Aldo Sisillo; ohj: Boyko Bogdanov, Vera Petrova
Salome (Strauss) 11-12 heljoht: Niksa Bareza; ohj: Manfred Schweigkofler
La traviata (Verdi) 14-18 maajoht: Pietro Rizzo; ohj: Rosetta Cucchi
Aida (Verdi) 27 maa-1 huhjoht: Antonino Fogliani; ohj: Joseph Franconi Lee
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
Semiramide (Rossini) 18-27 marjoht: Gabriele Ferro; ohj: Luca Ronconi
Il marito disperato (Cimarosa) 6-16 joujoht: Christophe Rousset; ohj: Paolo Rossi
Porgy and Bess (Gershwin) 10-15 tamjoht: William Barkhymer; ohj: Baayork Lee, Larry Marshall
L'opera da tre soldi (Weill) 17-21 tamjoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Luca De Fusco
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 10-18 heljoht: Nello Santi; ohj: Gianni Amelio
La cantata e disfida di Don Trastullo (Jommelli) 2-11 maajoht: Maurizio Agostini; ohj: Riccardo Canessa
I masnadieri (Verdi) 21-31 maajoht: Nicola Luisotti; ohj: Gabriele Lavia
La furba e lo sciocco (Sarro) 4-13 toujoht: Bruno Praticò
Il maestro di cappella (Cimarosa) 4-13 toujoht: Bruno Praticò
La bohème (Puccini) 18-31 toujoht: Andrea Battistoni; ohj: Lorenzo Amato
Les pêcheurs de perles (Bizet) 16-25 lokjoht: Gabriele Ferro; ohj: Fabio Sparvoli
Padova, Teatro Verdi  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21-23 lokjoht: Francesco Rosa; ohj: Stefano Poda
La bohème (Puccini) 23-29 joujoht: Stefano Romani; ohj: Ivan Stefanutti
Parma, Fondazione Teatro Regio di Parma  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 1-23 lokjoht: Gianluigi Gelmetti; ohj: Pierluigi Samaritani, Massimo Gasparon
Messa da Requiem (Verdi) 6-8 lokjoht: Yuri Temirkanov
Falstaff (Verdi) 10-25 lokjoht: Andrea Battistoni; ohj: Stephen Medcalf
Aida (Verdi) 27 tam-11 heljoht: Antonino Fogliani; ohj: Alberto Fassini(original), Joseph Franconi Lee(revival)
Stiffelio (Verdi) 15-24 huhjoht: Andrea Battistoni; ohj: Guy Montavon
Pavia, Teatro Fraschini  / 
Rigoletto (Verdi) 13-15 lokjoht: Marco Guidarini; ohj: Massimo Gasparon
I puritani (Bellini) 28-30 lokjoht: Antonio Pirolli; ohj: Carmelo Rifici
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24-26 marjoht: Matteo Beltrami; ohj: Federico Grazzini
Il cappello di paglia di Firenze (Rota) 9-10 joujoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Elena Barbalich
Roméo et Juliette (Gounod) 19-21 tamjoht: Michael Balke; ohj: Andrea Cigni
Piacenza, Teatro Municipale  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 27-30 lokjoht: Gianluigi Gelmetti; ohj: Massimo Gasparon
Roméo et Juliette (Gounod) 18-20 marjoht: Yves Abel; ohj: Manfred Schweigkofler
La bohème (Puccini) 27-29 tamjoht: Aldo Sisillo; ohj: Boyko Bogdanov(original), Vera Petrova(revival)
Salome (Strauss) 4-5 heljoht: Niksa Bareza; ohj: Manfred Schweigkofler
La traviata (Verdi) 14-18 maajoht: Pietro Rizzo; ohj: Rosetta Cucchi
Aida (Verdi) 27 maa-1 huhjoht: Antonino Fogliani; ohj: Joseph Franconi Lee
Pisa, Teatro Comunale Verdi  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 29-30 lokjoht: Jonathan Webb; ohj: Alessio Pizzech
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29-30 lokjoht: Jonathan Webb; ohj: Alessio Pizzech
Madama Butterfly (Puccini) 12-13 marjoht: Roberto Zarpellon; ohj: Vivien Hewitt
Aida (Verdi) 29-30 marjoht: Tulio Gagliardo; ohj: Antoine Selva
Rigoletto (Verdi) 16-18 joujoht: Giuseppe Acquaviva; ohj: Ivan Stefanutti
La bohème (Puccini) 14-15 tamjoht: NN; ohj: Marco Gandini
L'opera da tre soldi (Weill) 11-12 heljoht: Nathalie Marin; ohj: David Haughton
Mozart e Salieri (Rimsky-Korsakov) 25-26 heljoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Gianluca Floris
Zanetto (Mascagni) 25-26 heljoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Gianluca Floris
Ravenna, Teatro Comunale Alighieri  / 
La bohème (Puccini) 29 tamjoht: Francisco Bonnin; ohj: Marco Gandini
L'opera da tre soldi (Weill) 21-23 heljoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Luca De Fusco
Il piccolo spazzacamino (Britten) 11 maajoht: Erasmo Gaudiomonte; ohj: Piero Fenati
Rinaldo (Handel) 20-22 huhjoht: Ottavio Dantone; ohj: Pier Luigi Pizzi
Sancta Susanna (Hindemith) 6-7 heijoht: Riccardo Muti; ohj: Chiara Muti
Reggio Emilia, Teatro Municipale Valli  / 
L'occasione fa il ladro (Rossini) 26-27 marjoht: Daniele Rustioni; ohj: Jean-Pierre Ponnelle(original), Sonja Frisell(revival)
Aida (Verdi) 24-26 heljoht: Antonino Fogliani; ohj: Joseph Alberto Fassini(original), Franconi Lee(revival)
Einstein on the Beach (Glass) 24-25 maa
Rinaldo (Handel) 27-29 huhjoht: Ottavio Dantone; ohj: Pier Luigi Pizzi
Roma, Teatro dell'Opera  / 
Macbeth (Verdi) 27 mar-11 joujoht: Riccardo Muti; ohj: Peter Stein
Candide (Bernstein) 18-24 tamjoht: Wayne Marshall; ohj: Lorenzo Mariani
Madama Butterfly (Puccini) 21-28 heljoht: Pinchas Steinberg; ohj: Giorgio Ferrara
Die Zauberflöte (Mozart) 27 maa-1 huhjoht: Erik Nielsen; ohj: David McVicar
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18-26 huhjoht: Bruno Campanella; ohj: Ruggero Cappuccio
Attila (Verdi) 25 tou-5 kesjoht: Riccardo Muti; ohj: Pier Luigi Pizzi
A Midsummer Night's Dream (Britten) 19-26 kesjoht: James Conlon; ohj: Paul Curran
La Gioconda (Ponchielli) 23-31 lokjoht: Roberto Abbado; ohj: Pier Luigi Pizzi
Roma, Accademia Nazionale di Santa Cecilia  / 
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Norma (Bellini) 14-18 lokjoht: Sergio Alapont; ohj: Andrea Cigni
L'elisir d'amore (Donizetti) 5-6 marjoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Paolo Panizza
I due timidi (Rota) 19-20 marjoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Marco Spada
La notte di un nevrastenico (Rota) 19-20 marjoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Marco Spada
Ernani (Verdi) 7-11 joujoht: Maurizio Barbacini; ohj: Jun Aguni
Savona, Opera Giocosa  / 
Il signor Bruschino (Rossini) 14-15 lokjoht: Giuseppe La Malfa; ohj: Elisabetta Courir
Il cappello di paglia di Firenze (Rota) 10-13 marjoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Elena Barbalich
Spoleto, Teatro Lirico Sperimentale  / 
Lo sgambetto (Marocchini) 9-11 syy
Un grido di voce (Vacca) 9-11 syy
Ragaaazziii! (Cera) 9-11 syyjoht: Marco Angius; ohj: Marco Carniti
Pipa e Barlafuso (Caldara) 16-18 syyjoht: Francesco Massimi; ohj: Giorgio Bongiovanni
La zingaretta (Leo) 16-18 syyjoht: Francesco Massimi; ohj: Giorgio Bongiovanni
Madama Butterfly (Puccini) 23-25 syyjoht: Carlo Palleschi; ohj: Andrea Stanisci
Torino, Teatro Regio  / 
Fidelio (Beethoven) 9-18 joujoht: Gianandrea Noseda; ohj: Mario Martone
Tosca (Puccini) 10-22 tamjoht: Gianandrea Noseda; ohj: Jean-Louis Grinda
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19-26 heljoht: Alessandro Galoppini; ohj: Vittorio Borrelli
Madama Butterfly (Puccini) 21-28 heljoht: Daniele Rustioni; ohj: Damiano Michieletto
La bohème (Puccini) 6-17 maajoht: Massimo Zanetti; ohj: Vittorio Borrelli(original), Giuseppe Patroni Griffi(revival)
Rigoletto (Verdi) 14-20 maajoht: Daniele Rustioni; ohj: Fabio Banfo
Così fan tutte (Mozart) 10-22 huhjoht: Christopher Franklin; ohj: Ettore Scola
Norma (Bellini) 16-30 toujoht: Michele Mariotti; ohj: Joseph Franconi Lee(original), Alberto Fassini(revival)
Un ballo in maschera (Verdi) 19 kes-1 heijoht: Renato Palumbo; ohj: Lorenzo Mariani
Treviso, Teatro Comunale  / 
Don Pasquale (Donizetti) 9-15 marjoht: Sergio Alapont; ohj: Italo Nunziata
L'occasione fa il ladro (Rossini) 3-4 joujoht: Daniele Rustioni; ohj: Jean-Pierre Ponnelle(original), Sonja Frisell(revival)
Madama Butterfly (Puccini) 9-15 tamjoht: Nicola Marasco; ohj: Fabio Ceresa
The Telephone (Menotti) 15-19 heljoht: Claudio Desderi; ohj: Sandro Pasqualetto
La voix humaine (Poulenc) 15-19 heljoht: Claudio Desderi; ohj: Sandro Pasqualetto
Trieste, Teatro Verdi  / 
La battaglia di Legnano (Verdi) 25 hel-3 maajoht: Boris Brott; ohj: Ruggero Cappuccio
Rigoletto (Verdi) 17-27 maajoht: Corrado Rovaris; ohj: Michele Mirabella
La bohème (Puccini) 13-26 huhjoht: Donato Renzetti; ohj: Marco Gandini
L'amico Fritz (Mascagni) 17-26 toujoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Daniele Salvo
C'est ainsi (Berls) 28 kes-4 heijoht: NN; ohj: Antonio Calenda
Verona, Teatro Filarmonico  / 
Rigoletto (Verdi) 17-26 marjoht: Andrea Battistoni; ohj: Arnaud Bernard
La vedova allegra (Lehár) 13 jou-2 tamjoht: Julian Kovatchev; ohj: Federico Tiezzi
Falstaff (Verdi) 15-31 joujoht: Daniele Rustioni; ohj: Luca Guadagnino
The Messiah (concert) (Handel) 16 joujoht: Daniele Rustioni
Pagliacci (Leoncavallo) 27 tam-5 heljoht: Julian Kovatchev; ohj: Franco Zeffirelli
Iris (Mascagni) 16-25 maajoht: Gianluca Martinenghi; ohj: Federico Tiezzi
La gazza ladra (Rossini) 22-29 huhjoht: Giovanni Battista Rigon; ohj: Damiano Michieletto
Aida (Verdi) 9-18 marjoht: Fabio Mastrangelo; ohj: Hugo De Ana