2011/12 > Puola 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2011/12 > Puola

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Ruotsi Liettua
Saksa

Puola
 
Valko-Venäjä
Tšekki Slovakia Ukraina

Bydgoszcz, Opera Nova w Bydgoszczy  / 

Hänsel und Gretel (Humperdinck) 17-18 syyjoht: Jerzy Wołosiuk
La bohème (Puccini) 22-25 syyjoht: Andrzej Knap; ohj: Maciej Prus
My Fair Lady (Loewe) 29 syy-3 lokjoht: Maciej Figas
Nabucco (Verdi) 8-9 lok
Manru (Paderewski) 15-18 lok
Carmen (Bizet) 27-29 lok
Il trovatore (Verdi) 5-6 mar
Manru (Paderewski) 3-6 maajoht: Maciej Figas; ohj: Laco Adamik
La bohème (Puccini) 10-11 maajoht: Andrzej Knap; ohj: Maciej Prus
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-18 maajoht: Włodzimierz Szymański; ohj: Sławomir Żerdzicki
Tosca (Puccini) 31 maa-3 huhjoht: Maciej Figas; ohj: Laco Adamik
Il trovatore (Verdi) 11-13 huhjoht: Lukas Beikircher; ohj: Maciej Korwin
Rusalka (Dvořák,A) 28-29 huhjoht: Maciej Figas; ohj: Kristina Wuss
Madame Curie (Sikora) 1 toujoht: Wojciech Michniewski; ohj: Marek Weiss
Eugene Oniegin (Tchaikovsky) 6 tou
Wonderful Town (Bernstein) 8 toujoht: Lesław Sałacki; ohj: Zbigniew Macias
Prince Igor (Borodin) 13 toujoht: Evgeny Samoilov, Vasily Valitov; ohj: Yuri Alexandrov
Gdansk, Opera Bałtycka  / 
Salome (Strauss) 7 lok-17 toujoht: Dariusz Tabisz; ohj: Marek Weiss
La traviata (Verdi) 22 lok-27 tamjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Karolina Sofulak
Madame Curie (Sikora) 23 mar-7 maajoht: Wojciech Michniewski; ohj: Marek Weiss
Halka (Moniuszko) 17-20 joujoht: Andrzej Straszyński; ohj: Ewelina Pietrowiak
Macbeth (Verdi) 4-8 heljoht: José Maria Florêncio; ohj: Marek Weiss
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 25-29 maajoht: José Maria Florêncio; ohj: Marek Weiss
Carmen (Bizet) 22-29 huhjoht: Diego Garcia Rodriguez; ohj: Marek Weiss
The Magic Flute (Mozart) 5-8 toujoht: José Maria Florêncio; ohj: Marek Weiss
Krakow, Opera Krakowska  / 
Carmen (Bizet) 23 syy-11 maajoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Laco Adamik
Madama Butterfly (Puccini) 30 syy-17 maajoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Waldemar Zawodziński
Requiem (Verdi) 1 lokjoht: Warcisław Kunc
La traviata (Verdi) 14 lok-22 tamjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Krzysztof Nazar
Don Giovanni (Mozart) 21-23 lokjoht: Łukasz Borowicz; ohj: Michał Znaniecki
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29-30 lokjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Laco Adamik
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 8 mar-17 tamjoht: Tomasz Tokarczyk
The Haunted Manor () 12-15 marjoht: Piotr Sułkowski; ohj: Laco Adamik
Halka (Moniuszko) 16 jou-22 toujoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Waldemar Zawodziński
Die Fledermaus (Strauss,J) 28 jou-29 tamjoht: Tomasz Tokarczyk
Eugeniusz Oniegin (Tchaikovsky) 10-12 heljoht: Evgeny Volynskiy; ohj: Michał Znaniecki
Carmen (Bizet) 10-11 maajoht: Tadeusz Kozłowski / Maciej Figas; ohj: Waldemar Zawodziński
Ariadne auf Naxos (Strauss) 24-27 maajoht: Tomasz Tokarczyk
Rigoletto (Verdi) 31 maajoht: Tomasz Tokarczyk
Lodz, Teatr Wielki  / 
My Fair Lady (Loewe) 21 syy-20 jou
La traviata (Verdi) 25 syy-8 mar
Carmen (Bizet) 2 lok-25 mar
Maria Stuarda (Donizetti) 15 lok-20 marjoht: Ruben Silva; ohj: Dieter Kaegi
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 lok-29 jou
Gräfin Mariza (Kálmán) 25 lok
Nabucco (Verdi) 27 lok
La bohème (Puccini) 6 mar
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 27 mar
The Magic Flute (Mozart) 1 jou
Aida (Verdi) 6 jou
Madama Butterfly (concert) (Puccini) 10-13 maa
Poznan, Teatr Wielki  / 
Comedy of the Dumb Wife (Kassern) 15-16 lokjoht: Krzysztof Slowinski; ohj: Piotr Kruszczyński
Genoveva (Schumann) 22-23 lok
La bohème (concert) (Puccini) 5-6 mar
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 10-13 mar
Tosca (Puccini) 16 mar
The Fairy Queen (Purcell) 18 mar
La traviata (Verdi) 22 mar
La forza del destino (Verdi) 24 mar
Requiem (Verdi) 26 mar
Aida (Verdi) 27 mar
Ophelia (Prasqual) 29 mar
Warszawa, Teatr Wielki - Opera Narodowa / Polish National Opera  / 
Turandot (Puccini) 8 lok-13 marjoht: Patrick Fournillier; ohj: Mariusz Treliński
Oresteïa (Xenakis) 15-18 lokjoht: Franck Ollu; ohj: Michał Zadara
Łucja z Lammermooru (Donizetti) 21-25 lokjoht: Keri-Lynn Wilson; ohj: Michał Znaniecki
Don Giovanni (Mozart) 2-8 joujoht: Friedrich Haider; ohj: Mariusz Treliński
Halka (Moniuszko) 23 jou-25 tamjoht: Marc Minkowski / Łukasz Borowicz; ohj: Natalia Korczakowska
Nabucco (Verdi) 6-8 tamjoht: Miguel Gomez-Martinez; ohj: Marek Weiss
Wesele Figara (Mozart) 14-22 tamjoht: Roland Bőer; ohj: Keith Warner
Madame Butterfly (Puccini) 2-8 heljoht: Jan Latham-Koenig; ohj: Mariusz Treliński
Senso (Tutino) 26 hel-1 maajoht: Gerd Schaller; ohj: Hugo De Ana
Jakob Lenz (Rihm) 11-18 maajoht: Wojciech Michniewski; ohj: Natalia Korczakowska
Der fliegende Holländer (Wagner) 16 maa-29 huhjoht: Rani Calderon; ohj: Mariusz Treliński
Medeamaterial (Dusapin) 4-6 toujoht: Franck Ollu; ohj: Barbara Wysocka
Pasażerka (Weinberg) 11-15 toujoht: Gabriel Chmura; ohj: David Pountney
Sen nocy letniej (Britten) 25 tou-12 kesjoht: Marta Kluczyńska; ohj: Beata Redo-Dobber
Le Rossignol (Stravinsky) 1-2 kesjoht: Modestas Pitrenas; ohj: Alexander Petrov
Dama pikowa (Tchaikovsky) 14-17 kesjoht: Andriy Yurkevych; ohj: Mariusz Treliński
La traviata (Verdi) 22-30 kesjoht: Miguel Gomez-Martinez; ohj: Mariusz Treliński
Zagłada domu Usherów (Glass) 23-29 kesjoht: Wojciech Michniewski; ohj: Barbara Wysocka
Warszawa, Warszawska Opera Kameralna / Warsaw Chamber Opera  / 
La voix humaine (Poulenc) 12-16 syyjoht: Kai Bumann; ohj: Krzysztof Zanussi
Quo Vadis (Matuszczak) 26-30 syyjoht: Tadeusz Strugała; ohj: Jitka Stokalska
The Burning Fiery Furnace (Britten) 10-14 lokjoht: Kai Bumann; ohj: Maciej Prus
Prometeusz (Matuszczak) 24-28 lokjoht: Tadeusz Strugała; ohj: Jitka Stokalska
Jenůfa (Janáček) 21-25 marjoht: Ruben Silva; ohj: Jitka Stokalska
Ja, Kain (Pałłasz) 7-11 tamjoht: Tadeusz Karolak; ohj: Jitka Stokalska
The Rake's Progress (Stravinsky) 23-27 tamjoht: Charles Olivieri-Munroe / Przemysław Fiugajski; ohj: Marek Weiss
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 6-10 heljoht: Kai Bumann; ohj: Tomasz Konina
Matrimonio con variazioni (Koffler) 20-24 heljoht: Przemysław Fiugajski; ohj: Romana Agnel
Polieukt (Krauze) 5-9 maajoht: Ruben Silva; ohj: Jorge Lavelli
Zbrodnia i kara (Matuszczak) 15-17 maa
Balthazar (Krauze) 26-28 maa
Wroclaw, Opera Wrocławska  / 
Don Giovanni (Mozart) 8 syy-25 tou
The Tales of Hoffmann (Offenbach) 9 syy-18 tou
King Roger (Szymanowski) 10 syy-30 tou
Boris Godunov (Mussorgsky) 11 syy-6 kes
Sid, the serpent who wanted to sing (Fox) 13 syy-17 tou
La traviata (Verdi) 14 syy-27 tou
Little Red Riding Hood (Pauer) 15 syy-29 tou
Halka (Moniuszko) 16 syy-22 tou
The Marriage of Figaro (Mozart) 17 syy-28 maa
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 18 syy-5 tou
Nabucco (Verdi) 20 syy-22 maa
Parsifal (Wagner) 24 syy-2 kes
Chopin (Orefice) 25 syy-25 huh
The Mother of Black-Winged Dreams (Kulenty) 27 syy-17 huh
La bohème (Puccini) 28 syy-19 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodzinski
The Miracles of Mary (Martinů) 29 syy-31 tou
Giovanna d'Arco (Verdi) 30 syy-20 tou
The Magic Flute (Mozart) 5 lok-17 tou
L'elisir d'amore (Donizetti) 6 lok-13 tou
Falstaff (Verdi) 8 lok-31 maa
Così fan tutte (Mozart) 9 lok-12 tou
Carmen (Bizet) 15 lok-29 toujoht: Tomasz Szreder; ohj: Adam Frontczak
The Haunted Manor () 20 lok-6 tou
Rigoletto (Verdi) 21 lok-10 tou
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26 lok-15 tou
Prince Igor (Borodin) 11-20 mar
Alice in Wonderland (Chauls) 25 mar-24 huh
La libertà chiama la libertà (Knapik) 30 mar-16 tou
Puss in Boots (Pawłowski) 6 jou-3 kes
Marta's Garden (Duchnowski) 7 jou
The Trap (Krauze) 17 jou-27 maajoht: Tomasz Szreder; ohj: Ewelina Pietrowiak
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 jou-8 tam
Paradise Lost (Penderecki) 22 tam-4 tou
Hagith (Szymanowski) 12 hel
Samson and Delilah (Saint-Saëns) 18 hel-5 kesjoht: Chikara Imamura / Tadeusz Zathey; ohj: Michał Znaniecki
Otello (Verdi) 14 huh-11 toujoht: Ewa Michnik; ohj: Michał Znaniecki
Un ballo in maschera (Verdi) 15-17 kes