2012/13 > Belgia 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2012/13 > Belgia

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Iso-Britannia Hollanti

Belgia
 
Saksa
Ranska Luxemburg

Antwerpen, Muziektheater Transparant  / 

Opera Buffa (Van Outryve) 6-8 eloohj: Jo Roets, Peter De Bie
Pelléas et Mélisande (Debussy) 23 syyjoht: Marit Strindlund; ohj: Wouter Van Looy
Koningin van de Nacht (Mozart) 22-28 jouohj: Gust Van den Berghe
Concert (Monteverdi) 31 elo-1 syyjoht: Nicolas Achten; ohj: Wouter Van Looy
Antwerpen, De Vlaamse Opera  / 
Messa di Gloria (Puccini) 27 syyjoht: Dmitri Jurowski
La Damnation de Faust (Berlioz) 3-14 lokjoht: Dmitri Jurowski; ohj: Terry Gilliam, Leah Hausman
The Magic Flute (Mozart) 12-31 joujoht: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; ohj: David Hermann
Nabucco (Verdi) 7-21 heljoht: Dmitri Jurowski / Lanfranco Marcelletti; ohj: Daniel Slater
Parsifal (Wagner) 26 maa-5 huhjoht: Eliahu Inbal / Daniel Inbal; ohj: Tatjana Gürbaca
Messa da Requiem (Verdi) 23-24 toujoht: Dmitri Jurowski
Candide (Bernstein) 18-30 kesjoht: Yannis Pouspourikas; ohj: Nigel Lowery
Tristan und Isolde (Wagner) 21 syy-5 lokjoht: Dmitri Jurowski; ohj: Stef Lernous
Tosca (Puccini) 5-13 marjoht: Maurizio Barbacini; ohj: Frans Willem de Haas
Der Rosenkavalier (Strauss) 15-28 joujoht: Dmitri Jurowski; ohj: Christoph Waltz
Otello (Rossini) 7-18 heljoht: Alberto Zedda / Ryuichiro Sonoda; ohj: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Lady Macbeth of the Mtsensk District (Shostakovich) 21 maa-6 huhjoht: Dmitri Jurowski; ohj: Calixto Bieito
Duke Bluebeard's Castle (Bartók) 11-19 huhjoht: Martyn Brabbins; ohj: Kornél Mundruczó
Winterreise (concert) (Schubert) 11-19 huh
Bruxelles, Théâtre Royal de la Monnaie / De Munt  / 
Passion (Dusapin) 30 elo-5 syyjoht: Franck Ollu; ohj: Sasha Waltz
O Mensch! (Dusapin) 10 syyohj: Pascal Dusapin
Lulu (Berg) 14-30 lokjoht: Lothar Koenigs; ohj: Krzysztof Warlikowski
La traviata (Verdi) 4-31 joujoht: Ádám Fischer; ohj: Andrea Breth
Die Fledermaus (concert) (Strauss,J) 19-22 joujoht: Ádám Fischer
Manon Lescaut (Puccini) 24 tam-8 heljoht: Carlo Rizzi; ohj: Mariusz Trelinski
Lucrezia Borgia (Donizetti) 19 hel-8 maajoht: Julian Reynolds; ohj: Guy Joosten
La dispute (Mernier) 5-19 maajoht: Patrick Davin; ohj: Karl-Ernst Herrmann, Joël Lauwers
Roméo et Juliette (concert) (Gounod) 17-24 maajoht: Evelino Pidò
Pelléas et Mélisande (Debussy) 14-25 huhjoht: Ludovic Morlot; ohj: Pierre Audi
Così fan tutte (Mozart) 23 tou-23 kesjoht: Ludovic Morlot / Thomas Rösner; ohj: Michael Haneke
La clemenza di Tito (Mozart) 10-26 lokjoht: Ludovic Morlot; ohj: Ivo van Hove
War Requiem (Britten) 2-3 marjoht: Ludovic Morlot
Hamlet (Thomas,A) 3-22 joujoht: Marc Minkowski; ohj: Olivier Py
Les mamelles de Tirésias (Poulenc) 16-19 tamjoht: Roger Vignoles; ohj: Ted Huffman
Jenůfa (Janáček) 21 tam-7 heljoht: Ludovic Morlot; ohj: Alvis Hermanis
Les Fêtes de l'hymen et de l'amour (concert) (Rameau) 14 heljoht: Hervé Niquet
Guillaume Tell (concert) (Rossini) 3-11 maajoht: Evelino Pidò
King Arthur (Purcell) 19-21 maajoht: George Petrou; ohj: Paul Koek
La resurrezione (concert) (Handel) 29 maajoht: René Jacobs
Au monde (Boesmans) 30 maa-12 huhjoht: Patrick Davin; ohj: Joël Pommerat
Rigoletto (Verdi) 8-23 toujoht: Carlo Rizzi / Samuel Jean; ohj: Robert Carsen
Fidelio (concert) (Beethoven) 11-12 kesjoht: Jérémie Rhorer
Orphée et Eurydice (Gluck) 17 kes-2 heijoht: Hervé Niquet; ohj: Romeo Castellucci
Gent, De Vlaamse Opera  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 16-23 syyjoht: Dmitri Jurowski; ohj: Terry Gilliam, Leah Hausman
Agrippina (Handel) 21 lok-6 marjoht: Paul McCreesh; ohj: Mariame Clément
The Magic Flute (Mozart) 10-20 tamjoht: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; ohj: David Hermann
Nabucco (Verdi) 1-9 maajoht: Dmitri Jurowski / Lanfranco Marcelletti; ohj: Daniel Slater
Parsifal (Wagner) 20-28 huhjoht: Eliahu Inbal / Daniel Inbal; ohj: Tatjana Gürbaca
Messa da Requiem (Verdi) 5-8 toujoht: Dmitri Jurowski
Tristan und Isolde (Wagner) 17-26 lokjoht: Dmitri Jurowski; ohj: Stef Lernous
Tosca (Puccini) 20-26 marjoht: Maurizio Barbacini; ohj: Frans Willem de Haas
Der Rosenkavalier (Strauss) 9-19 tamjoht: Dmitri Jurowski; ohj: Christoph Waltz
Otello (Rossini) 28 hel-9 maajoht: Alberto Zedda / Ryuichiro Sonoda; ohj: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Duke Bluebeard's Castle (Bartók) 30 huh-10 toujoht: Martyn Brabbins; ohj: Kornél Mundruczó
Winterreise (concert) (Schubert) 30 huh-10 tou
Don Giovanni (Mozart) 11-29 kesjoht: Alexander Joel; ohj: Guy Joosten
Liège, Opéra Royal de Wallonie  / 
Stradella (Franck) 19-29 syyjoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Jaco van Dormael
L'officier de fortune (concert) (Grétry) 20 lokjoht: Patrick Davin
Pagliacci (Leoncavallo) 17-30 marjoht: Paolo Arrivabeni; ohj: José Cura
Cavalleria rusticana (Mascagni) 17-30 marjoht: Paolo Arrivabeni; ohj: José Cura
Nabuccolo (Verdi) 10-14 jouohj: Federico Grazzini
La belle Hélène (Offenbach) 22-31 joujoht: Cyril Englebert; ohj: Corinne Benizio, Gilles Benizio
L'italiana in Algeri (Rossini) 18-26 tamjoht: Bruno Campanella; ohj: Emilio Sagi
La fanciulla del West (Puccini) 22 hel-5 toujoht: Gianluigi Gelmetti; ohj: Lorenzo Mariani
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 15-19 maajoht: Philippe Gerard; ohj: Marianne Pousseur, Enrico Bagnoli
La forza del destino (Verdi) 18-28 huhjoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Francesco Maestrini
I due Foscari (concert) (Verdi) 10-12 toujoht: Paolo Arrivabeni
Guillaume Tell (Grétry) 7-15 kesjoht: Claudio Scimone; ohj: Stefano Mazzonis di Pralafera
Attila (Verdi) 20-28 syyjoht: Renato Palumbo; ohj: Ruggero Raimondi
Grétry (concert) (Vito-Delvaux) 6 lokjoht: Cyril Englebert
La Caravane du Caire (concert) (Grétry) 20 lokjoht: Guy Van Waas
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 25 lok-2 marjoht: Christophe Rousset; ohj: Alfredo Arias
Roméo et Juliette (Gounod) 17-26 marjoht: Patrick Davin; ohj: Arnaud Bernard
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 20-31 joujoht: Cyril Englebert; ohj: Stefano Mazzonis Di Pralafera
Fidelio (Beethoven) 31 tam-11 heljoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Mario Martone
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 18-23 heljoht: Massimo Donadello; ohj: Yann Dacosta
Aida (Verdi) 25-30 maajoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Ivo Guerra(original), Johannes Haider(revival)
Zémire et Azor (Grétry) 22-27 huhjoht: Guy Van Waas; ohj: Bernard Pisani
Maria Stuarda (Donizetti) 16-24 toujoht: Aldo Sisillo; ohj: Francesco Esposito
La gazzetta (Rossini) 20-28 kesjoht: Jan Schultsz; ohj: Stefano Mazzonis Di Pralafera