2012/13 > Saksa 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2012/13 > Saksa

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Tanska Ruotsi
Hollanti
Belgia
Luxemburg

Saksa
 
Puola
Tšekki
Ranska Sveitsi Itävalta

Aachen, Theater Aachen  / 

Woyzeck (Waits) 26 syy-22 marjoht: Ludger Singer; ohj: Bernadette Sonnenbichler
Carmen (Bizet) 7 lok-30 maajoht: Kazem Abdullah; ohj: Michael Helle
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 mar-14 maajoht: Kazem Abdullah; ohj: Ewa Teilmans
Superflumina (Sciarrino) 4 jou-10 maajoht: Péter Halász; ohj: Ludger Engels, Ric Schachtebeck
Ariodante (Handel) 3 hel-12 toujoht: Péter Halász; ohj: Jarg Pataki
Simon Boccanegra (Verdi) 7 huh-11 heijoht: Kazem Abdullah; ohj: Nadja Loschky
Die Zauberflöte (Mozart) 4 tou-13 heijoht: Kazem Abdullah; ohj: Ewa Teilmans
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 9 kes-14 heijoht: Volker Hiemeyer; ohj: Joan Anton Rechi
Fidelio (Beethoven) 15 syy-26 heljoht: Kazem Abdullah; ohj: Alexander Charim
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 syy-1 maajoht: Volker Hiemeyer; ohj: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 lok-19 maajoht: Kazem Abdullah; ohj: Ewa Teilmans
Rusalka (Dvořák,A) 3 mar-20 heljoht: Kazem Abdullah; ohj: Ewa Teilmans
Prinzessin im Eis (Schreier) 8 jou-22 heljoht: Kazem Abdullah; ohj: Anna Malunat
Don Carlos (Verdi) 9 hel-18 toujoht: Kazem Abdullah; ohj: Michael Helle
Alcina (Handel) 6 huh-10 heijoht: Péter Halász; ohj: Jarg Pataki
Die Banditen (Offenbach) 8 kes-9 heijoht: Péter Halász; ohj: Ludger Engels
Altenburg, Landestheater Altenburg  / 
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 20 syy-10 heljoht: Jens Troester; ohj: Ansgar Weigner
Carmen (Bizet) 11 mar-22 tamjoht: Jens Troester; ohj: Kay Kuntze
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 10 tamjoht: Takahiro Nagasaki; ohj: Cornelia Poppe
Anatevka (Bock) 13 tam-4 huhjoht: Thomas Wicklein; ohj: Matthias Winter
Frau Luna (Lincke) 31 maajoht: Thomas Wicklein; ohj: Steffen Piontek
Du bist ich (Simons) 5 tou-24 kesjoht: Jens Troester; ohj: Bernhard Stengele
Die lustige Witwe (Lehár) 20 syy-26 maajoht: Thomas Wicklein; ohj: Roland Schwab
Du bist ich (Simons) 1 marjoht: Jens Troester; ohj: Götz Hellriegel
Werther (Massenet) 9 hel-16 maajoht: Laurent Wagner; ohj: Roland Schwab
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 13-18 huhjoht: Reter Aderhold; ohj: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 huhjoht: Jens Troester; ohj: Sabine Schramm
Iphigenie auf Tauris (Gluck) 1-6 kesohj: Nicolas Brieger
Annaberg-Buchholz, Eduard-von-Winterstein-Theater Annaberg  / 
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 22 syy-7 maajoht: Kajsa Boström; ohj: Birgit Eckenweber
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 syy-3 toujoht: Naoshi Takahashi; ohj: Ingolf Huhn
Im weißen Rößl (Benatzky) 30 syy-26 huhjoht: Dieter Klug; ohj: Reinhard Schwalbe
Götz von Berlichingen (Goldmark) 13 lok-25 tamjoht: Naoshi Takahashi; ohj: Ingolf Huhn
Kiss me, Kate (Porter) 4 mar-19 huhjoht: Dieter Klug; ohj: Birgit Eckenweber
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2-25 joujoht: Dieter Klug; ohj: Hans-Hermann Krug
Der Freischütz (Weber) 13 tam-21 maa
Tell Me on a Sunday (Lloyd Webber) 19 tam-2 tou
Der Studentenprinz (Romberg) 24 hel-10 huh
Der Löwe von Venedig (Gast) 7 huh-19 tou
Gasparone (Millöcker) 11 elo-1 syyjoht: Dieter Klug; ohj: Hans-Hermann Krug
Tell Me on a Sunday (Lloyd Webber) 30 elo-13 lokjoht: Florian Kießling; ohj: Urs Alexander Schleiff
Der Studentenprinz (Romberg) 26 syy-29 jouohj: Ingolf Huhn
Der Freischütz (Weber) 12 lok-11 marjoht: Naoshi Takahashi / Fabian Enders; ohj: Ingolf Huhn
My Fair Lady (Loewe) 27 lok-16 maa
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 mar-28 maajoht: Naoshi Takahashi; ohj: Ingolf Huhn
Amahl und die Heiligen Drei Könige (Menotti) 1-28 jou
Figaros Hochzeit (Mozart) 26 tam-11 tou
Die Blume von Hawaii (Abraham) 9 maa-5 huh
Hexe Hillary und der beleidigte Kontrabass (Lund) 9 huh-6 tou
Tanhäuser (Mangold) 27 huh-18 tou
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Don Giovanni (Mozart) 30 syy-12 tamjoht: Dirk Kaftan; ohj: Patrick Kinmonth
La traviata (Verdi) 4 mar-5 heljoht: Carolin Nordmeyer / Rune Bergmann; ohj: Markus Trabusch
L'étoile (Chabrier) 2 jou-2 maajoht: Carolin Nordmeyer; ohj: Aron Stiehl
La bohème (Puccini) 19 tam-7 toujoht: Gerrit Prießnitz; ohj: Thorleifur Örn Arnarsson
Elektra (Strauss) 9 maa-26 toujoht: Dirk Kaftan; ohj: Lorenzo Fioroni
Ritter Blaubart (Reznicek) 23 maa-4 toujoht: Dirk Kaftan; ohj: Manfred Weiß
Der Ring des Polykrates (Korngold) 31 tou-16 kesjoht: Rune Bergmann; ohj: Markus Trabusch
Violanta (Korngold) 31 tou-16 kesjoht: Rune Bergmann; ohj: Markus Trabusch
Die Fledermaus (Strauss,J) 13 hei-3 elojoht: Klaus Straube; ohj: Hans Oebels
Die Zauberflöte (Mozart) 20-27 heijoht: Klaus Straube; ohj: Andrea Berlet-Scherer
Intolleranza 1960 (Nono) 27 syy-12 lokjoht: Dirk Kaftan; ohj: Ludger Engels
Rigoletto (Verdi) 26 lok-10 huhjoht: Lancelot Fuhry; ohj: Patrick Kinmonth
Porgy and Bess (concert) (Gershwin) 7 jou-2 maa
La bohème (Puccini) 6 tam-4 huhjoht: Dirk Kaftan; ohj: Thorleifur Örn Arnarsson
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 maa-5 kesjoht: Roland Techet; ohj: Yona Kim
Lohengrin (Wagner) 3-29 tou
My Fair Lady (Loewe) 21+ kes
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
La straniera (concert) (Bellini) 24 marjoht: Pietro Rizzo
Die Zauberflöte (Mozart) 23 maa-1 huhjoht: Simon Rattle; ohj: Robert Carsen
Cendrillon (Viardot) 27-31 maajoht: Stanley Dodds
Don Giovanni (Mozart) 17-26 toujoht: Thomas Hengelbrock; ohj: Philipp Himmelmann
Gräfin Mariza (Kálmán) 18-20 lokjoht: László Makláry; ohj: Agnes Gyarmathy
Stabat Mater (Pergolesi) 17 tamjoht: Diego Fasolis
Manon Lescaut (Puccini) 12-21 huhjoht: Simon Rattle; ohj: Richard Eyre
Johannespassion (Bach,JS) 13-18 huhjoht: Simon Rattle; ohj: Peter Sellars
Faust (Gounod) 6-12 kesjoht: Thomas Hengelbrock; ohj: Bartlett Sher
Don Carlos (Verdi) 3-5 heijoht: Valery Gergiev; ohj: Giorgio Barberio Corsetti
Requiem (Verdi) 4 heijoht: Valery Gergiev
Die Entführung aus dem Serail (concert) (Mozart) 21-27 heijoht: Yannick Nézet-Séguin
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
La traviata (Verdi) 11-26 tamjoht: Eckehard Stier; ohj: Sebastian Ritschel
Anatevka (Bock) 22 maa-11 toujoht: Manuel Pujol; ohj: Sebastian Ritschel
Carmina Burana (Orff) 18 lok-30 maaohj: Reiner Feistel
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 tam-2 heljoht: Andrea Sanguineti
Tannhäuser (Wagner) 29 maa-31 toujoht: Ulrich Kern
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Das Mädchen mit den Schwefelhölzern (Lachenmann) 15-23 syyjoht: Lothar Zagrosek / Matthias Hermann; ohj: David Hermann
Parsifal (Wagner) 21 lok-1 huhjoht: Donald Runnicles; ohj: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Turandot (Puccini) 27 lok-3 marjoht: Jesús López Cobos; ohj: Lorenzo Fioroni
Die Zauberflöte (Mozart) 2 mar-3 toujoht: Moritz Gnann / Ivan Repusic; ohj: Günter Krämer
Carmen (Bizet) 6 mar-25 huhjoht: Jacques Lacombe / William Spaulding; ohj: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 8 mar-11 huhjoht: Enrique Mazzola / Moritz Gnann; ohj: Katharina Thalbach
Szenen aus dem Leben der Heiligen Johanna (Braunfels) 16-29 marjoht: Matthias Foremny; ohj: Carl Hegemann
Das schlaue Füchslein (Janáček) 30 mar-28 joujoht: Tomas Hanus; ohj: Katharina Thalbach
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 9 jou-13 huhjoht: Steven Sloane; ohj: Robert Carsen
La traviata (Verdi) 10 jou-26 huhjoht: Ivan Repusic; ohj: Götz Friedrich
Tannhäuser (Wagner) 16 jou-30 maajoht: Ulf Schirmer; ohj: Kirsten Harms
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20 jou-11 tamjoht: Guillermo García Calvo; ohj: Filippo Sanjust
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 5-18 tamjoht: Sebastian Lang-Lessing; ohj: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Tosca (Puccini) 9 tam-9 maajoht: Donald Runnicles; ohj: Boleslaw Barlog
Don Giovanni (Mozart) 17-30 tamjoht: Guillermo García Calvo; ohj: Roland Schwab
Peter Grimes (Britten) 25 tam-15 heljoht: Donald Runnicles; ohj: David Alden
Ein Maskenball (Verdi) 27 tam-8 heljoht: Ivan Repusic; ohj: Götz Friedrich
Madama Butterfly (Puccini) 29 tam-14 heljoht: Alexander Joel / Moritz Gnann; ohj: Pier Luigi Samaritani
Lohengrin (Wagner) 10 hel-21 maajoht: Donald Runnicles; ohj: Kasper Holten
Les troyens (Berlioz) 21 hel-3 maajoht: Donald Runnicles; ohj: David Pountney
Otello (Verdi) 27 hel-6 maajoht: Donald Runnicles; ohj: Andreas Kriegenburg
Tristan und Isolde (Wagner) 14-23 maajoht: Donald Runnicles; ohj: Graham Vick
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 22 maa-7 huhjoht: Donald Runnicles; ohj: Götz Friedrich
Rigoletto (Verdi) 21-30 huhjoht: Pablo Heras-Casado / Moritz Gnann; ohj: Jan Bosse
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 27 huh-1 toujoht: Andriy Yurkevych
Messa da Requiem (Verdi) 2-4 toujoht: William Spaulding; ohj: Achim Freyer
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 27 toujoht: Donald Runnicles
Le Vaisseau fantôme (concert) (Dietsch) 4 kesjoht: Enrique Mazzola
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 5 kesjoht: Guillermo García Calvo
Attila (concert) (Verdi) 19-21 kesjoht: Pinchas Steinberg
Himmelsmechanik (Kagel) 22-26 eloohj: Sven Sören Beyer
Nabucco (Verdi) 8 syy-22 joujoht: Andrea Battistoni / William Spaulding; ohj: Keith Warner
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 syy-16 huhohj: Jakop Ahlbom
Das Rheingold (Wagner) 21 syy-8 tamjoht: Simon Rattle / Donald Runnicles; ohj: Götz Friedrich
Die Walküre (Wagner) 22 syy-9 tamjoht: Simon Rattle; ohj: Götz Friedrich
Siegfried (Wagner) 27 syy-10 tamjoht: Simon Rattle; ohj: Götz Friedrich
Götterdämmerung (Wagner) 29 syy-12 tamjoht: Simon Rattle / Donald Runnicles; ohj: Götz Friedrich
Macbeth (Verdi) 6 lok-26 marjoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Robert Carsen
Die Zauberflöte (Mozart) 9 lok-2 toujoht: Ivan Repusic / Moritz Gnann; ohj: Günter Krämer
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 11 lok-22 heljoht: Guillermo García Calvo / Moritz Gnann; ohj: Katharina Thalbach
La traviata (Verdi) 20 lok-27 huhjoht: Gérard Korsten / Ivan Repusic; ohj: Götz Friedrich
Così fan tutte (Mozart) 25-27 lokohj: Michael von zur Mühlen / Margo Zalite / Clara Hinterberger
Don Carlos (Verdi) 31 lok-24 marjoht: Donald Runnicles; ohj: Marco Arturo Marelli
Otello (Verdi) 9-28 marjoht: Donald Runnicles; ohj: Andreas Kriegenburg
Falstaff (Verdi) 17 mar-4 tamjoht: Donald Runnicles; ohj: Christof Loy
Rigoletto (Verdi) 23 mar-26 huhjoht: Roberto Rizzi Brignoli; ohj: Jan Bosse
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 30 mar-11 jouohj: Annechien Koerselman
Carmen (Bizet) 8 jou-4 toujoht: Giuseppe Finzi; ohj: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
La bohème (Puccini) 12-31 joujoht: Karel Mark Chichon / Ivan Repusic; ohj: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 13 jou-21 toujoht: Ivan Repusic / Matthias Foremny; ohj: Boleslaw Barlog
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-29 joujoht: Moritz Gnann; ohj: Andreas Homoki
La Gioconda (Ponchielli) 19 tam-6 heljoht: Jesús López Cobos; ohj: Filippo Sanjust
Jenůfa (Janáček) 9-18 heljoht: Donald Runnicles; ohj: Christof Loy
Fausts Verdammnis (Berlioz) 23 hel-1 kesjoht: Donald Runnicles; ohj: Christian Spuck
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 hel-7 maajoht: Matthias Foremny; ohj: Götz Friedrich
Der Bajazzo (Leoncavallo) 14-26 maajoht: Cornelius Meister; ohj: David Pountney
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-26 maajoht: Cornelius Meister; ohj: David Pountney
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 maa-16 toujoht: Guillermo García Calvo / Ivan Repusic; ohj: Filippo Sanjust
Don Giovanni (Mozart) 20 maa-8 kesjoht: Friedemann Layer; ohj: Roland Schwab
Das Marchen von der Zauberflote (Mozart) 21-22 maajoht: Kevin McCutcheon; ohj: Gerlinde Pelkowski
Die Trojaner (Berlioz) 30 maa-6 huhjoht: Paul Daniel; ohj: David Pountney
Parsifal (Wagner) 5-21 huhjoht: Axel Kober; ohj: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Der Liebestrank (Donizetti) 25 huh-10 toujoht: Roberto Rizzi Brignoli; ohj: Irina Brook
Tristan und Isolde (Wagner) 14-25 toujoht: Donald Runnicles; ohj: Graham Vick
Billy Budd (Britten) 22 tou-6 kesjoht: Donald Runnicles; ohj: David Alden
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 4-7 kesjoht: Paolo Arrivabeni
Werther (concert) (Massenet) 16-19 kesjoht: Donald Runnicles
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 16 syy-7 heijoht: André de Ridder; ohj: Barrie Kosky
Der Heimkehr des Odysseus (Monteverdi) 16 syy-6 heijoht: André de Ridder; ohj: Barrie Kosky
Orpheus (Monteverdi) 16 syy-5 heijoht: André de Ridder; ohj: Barrie Kosky
American Lulu (Neuwirth) 30 syy-30 kesjoht: Johannes Kalitzke; ohj: Kirill Serebrennikov
Xerxes (Handel) 7 lok-4 joujoht: Konrad Junghänel; ohj: Stefan Herheim
Im weißen Rößl (Benatzky) 14 lok-6 tamjoht: Peter Christian Feigel / Koen Schoots; ohj: Sebastian Baumgarten
La traviata (Verdi) 31 lok-13 tamjoht: Ivan Repušić; ohj: Hans Neuenfels
Ali Baba und die 40 Räuber (Akyol) 3 mar-26 joujoht: Kristiina Poska; ohj: Matthias Davids
Der Freischütz (Weber) 10 mar-3 tamjoht: Mihkel Kütson; ohj: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 25 mar-7 heljoht: Henrik Nanasi / Kristiina Poska; ohj: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
La bohème (Puccini) 30 mar-16 heljoht: Kristiina Poska; ohj: Andreas Homoki
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 12 jou-3 heljoht: Stefan Blunier; ohj: Andreas Homoki
Die Bajadere (Kalman) 23 joujoht: Stefan Soltesz
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 tam-17 heljoht: Henrik Nanasi; ohj: Andreas Homoki
Der Kuhhandel (Weill) 18-22 tamjoht: Antony Hermus
Die sieben Todsünden (Weill) 21 tam-26 heljoht: Kristiina Poska; ohj: Barrie Kosky
Kiss me, Kate (Porter) 9 hel-10 maajoht: Koen Schoots; ohj: Barrie Kosky
Mazeppa (Tchaikovsky) 24 hel-2 heijoht: Henrik Nanasi; ohj: Ivo van Hove
Mikropolis (Jost) 27 hel-24 huhjoht: Christian Jost; ohj: Nadja Loschky
Carmen (Bizet) 6 maa-20 huhjoht: Nicholas Milton; ohj: Sebastian Baumgarten
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 maa-28 kesjoht: Kristiina Poska; ohj: Reinhard von der Thannen
Don Giovanni (Mozart) 7 huh-18 toujoht: Uwe Sandner; ohj: Peter Konwitschny
Le grand macabre (Ligeti) 21 huh-1 kesjoht: Baldur Brönnimann; ohj: Barrie Kosky
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 1-23 toujoht: Kristiina Poska; ohj: Calixto Bieito
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 24 tou-16 kesjoht: Henrik Nanasi; ohj: Barrie Kosky
Ball im Savoy (Abraham) 9 kes-3 heijoht: Adam Benzwi; ohj: Barrie Kosky
Ein Sommernachtstraum (Britten) 15 syy-8 heijoht: Kristiina Poska; ohj: Viestur Kairish
Orpheus (Monteverdi) 19 syy-23 marjoht: André de Ridder; ohj: Barrie Kosky
Ball im Savoy (Abraham) 28 syy-10 marjoht: Adam Benzwi; ohj: Barrie Kosky
Des Kaisers neue Kleider (Vacek) 13 lok-21 heljoht: Uwe Sandner; ohj: Lydia Steier
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 19 lok-23 heljoht: Kristiina Poska; ohj: Reinhard von der Thannen
Die sieben Todsünden (Weill) 1 mar-2 joujoht: Kristiina Poska; ohj: Barrie Kosky
Così fan tutte (Mozart) 3 mar-28 kesjoht: Henrik Nánási; ohj: Alvis Hermanis
West Side Story (Bernstein) 24 mar-13 heijoht: Koen Schoots; ohj: Barrie Kosky
Rusalka (Dvořák,A) 29 mar-11 tamjoht: Henrik Nánási; ohj: Barrie Kosky
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 jou-26 tamjoht: Stefan Soltesz; ohj: Andreas Homoki
Die Herzogin von Chicago (concert) (Kálmán) 22-30 joujoht: János Kovács
Der feurige Engel (Prokofiev) 19 tam-10 heijoht: Henrik Nánási; ohj: Benedict Andrews
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 22 tam-19 heljoht: Mihkel Kütson; ohj: Andreas Homoki
Xerxes (Handel) 1 hel-11 huhjoht: Konrad Junghänel; ohj: Stefan Herheim
Die Zauberflöte (Mozart) 13 hel-10 touohj: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Ali Baba und die 40 Räuber (Akyol) 21 hel-2 huhjoht: Kristiina Poska; ohj: Matthias Davids
Clivia (Dostal) 8 maa-7 heijoht: Kai Tietje; ohj: Stefan Huber
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 29 maa-30 huhjoht: Nicholas Milton; ohj: Thilo Reinhardt
Carmen (Bizet) 9 huh-9 kesjoht: Henrik Nánási; ohj: Sebastian Baumgarten
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 2 tou-13 kesjoht: Henrik Nánási; ohj: Barrie Kosky
Castor et Pollux (Rameau) 11 tou-12 heijoht: Christian Curnyn; ohj: Barrie Kosky
La traviata (Verdi) 23 tou-4 heijoht: NN; ohj: Hans Neuenfels
Die Soldaten (Zimmermann,B) 15 kes-9 heijoht: Gabriel Feltz; ohj: Calixto Bieito
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
Papageno spielt auf der Zauberflöte (Streul) 15 syy-7 lokjoht: Klaus Kirbach; ohj: Heidi Kirbach
Wir gratulieren! (Weinberg) 23-25 syyjoht: Vladimir Stoupel; ohj: Titus Selge
Berlin, Staatsoper im Schiller Theater  / 
Tosca (Puccini) 9 syy-8 heljoht: Julien Salemkour / Leo Hussain; ohj: Carl Riha
R. Hot bzw. die Hitze (Goldmann) 22 syy-8 lokjoht: Max Renne; ohj: Isabel Ostermann
Siegfried (Wagner) 3 lok-18 huhjoht: Daniel Barenboim; ohj: Guy Cassiers
Die Walküre (Wagner) 4 lok-14 huhjoht: Daniel Barenboim; ohj: Guy Cassiers
La traviata (Verdi) 5 lok-15 kesjoht: Stefano Ranzani / Massimo Zanetti; ohj: Peter Mussbach
Der gestiefelte Kater (Cui) 20 lok-17 marjoht: Boris Anifantakis / Vinzenz Weissenburger; ohj: Isabel Ostermann
Madama Butterfly (Puccini) 26 lok-8 maajoht: Antonello Allemandi / Wolfram-Maria Märtig; ohj: Eike Gramss
Don Carlos (Verdi) 28 lok-10 marjoht: Massimo Zanetti; ohj: Philipp Himmelmann
Die Zauberflöte (Mozart) 9 mar-24 toujoht: Alexander Soddy / Julien Salemkour; ohj: August Everding
La finta giardiniera (Mozart) 24 mar-19 huhjoht: Christopher Moulds; ohj: Hans Neuenfels
Das tapfere Schneiderlein (Mitterer) 1-30 jouohj: Maximilian von Mayenburg
La bohème (Puccini) 2-30 joujoht: Andris Nelsons / Julien Salemkour; ohj: Lindy Hume
Der Rosenkavalier (Strauss) 11-23 joujoht: Simon Rattle; ohj: Nicolas Brieger
Der Freischütz (Weber) 11 tam-20 huhjoht: Julien Salemkour; ohj: Nikolaus Lehnhoff
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 15-24 tamjoht: Günther Albers; ohj: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Maria Stuarda (Donizetti) 17-28 tamjoht: Friedrich Haider; ohj: Karsten Wiegand
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 tam-23 heljoht: Michele Rovetta; ohj: Ruth Berghaus
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 26 tam-9 heljoht: Felix Krieger; ohj: Mascha Pörzgen
Matsukaze (Hosokawa) 1-3 heljoht: David Robert Coleman; ohj: Sasha Waltz
Aida (Verdi) 17 hel-7 maajoht: Leo Hussain; ohj: Pet Halmen
Götterdämmerung (Wagner) 3 maa-21 huhjoht: Daniel Barenboim; ohj: Guy Cassiers
The Rake's Progress (Stravinsky) 9-16 maajoht: David Robert Coleman; ohj: Krzysztof Warlikowski
L'elisir d'amore (Donizetti) 15-22 maajoht: Andriy Yurkevych; ohj: Percy Adlon
Vanitas (Sciarrino) 15 maa-3 huhohj: Beate Baron
Das Rheingold (Wagner) 23 maa-13 huhjoht: Daniel Barenboim; ohj: Guy Cassiers
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 huh-22 toujoht: Daniel Harding; ohj: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Der Neinsager (Bredemeyer) 2-21 touohj: Aniara Amos
Der Jasager (Weill) 2-21 touohj: Aniara Amos
Agrippina (Handel) 2-9 toujoht: René Jacobs; ohj: Vincent Boussard
Le vin herbé (Martin,F) 25 tou-13 kesjoht: Franck Ollu; ohj: Katie Mitchell
The Fairy Queen (Purcell) 16-28 kesjoht: Michael Boder, Benjamin Bayl; ohj: Claus Guth
Recitations (Aperghis) 20-30 kesohj: Elisabeth Stöppler
Hanjo (Hosokawa) 22-30 kesjoht: Günther Albers; ohj: Calixto Bieito
Un ballo in maschera (Verdi) 14 syy-10 lokjoht: Massimo Zanetti; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Vertrauenssache (Krenek) 21 syy-6 lokjoht: Günther Albers; ohj: Neco Çelik
Die Zarenbraut (Rimsky-Korsakov) 3 lok-1 marjoht: Daniel Barenboim / Alexander Vitlin; ohj: Dmitri Tcherniakov
Wozzeck (Berg) 4-12 lokjoht: Daniel Barenboim; ohj: Andrea Breth
Don Giovanni (Mozart) 18 lok-3 marjoht: Daniel Barenboim; ohj: Claus Guth
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 25 lok-17 marjoht: Vinzenz Weissenburger; ohj: Eva-Maria Weiss
La traviata (Verdi) 6 mar-4 maajoht: Domingo Hindoyan; ohj: Peter Mussbach
Die Zauberflöte (Mozart) 8 mar-8 maajoht: Wolfram-Maria Märtig; ohj: August Everding
La finta giardiniera (Mozart) 28 mar-5 joujoht: Christopher Moulds; ohj: Hans Neuenfels
Il trovatore (Verdi) 29 mar-22 joujoht: Daniel Barenboim; ohj: Philipp Stölzl
Rotkäppchen (Aperghis) 30 mar-22 jouohj: Thomas Fiedler
Der fliegende Holländer (Wagner) 12-29 joujoht: Daniel Harding; ohj: Philipp Stölzl(original), Mara Kurotschka(revival)
La bohème (Puccini) 20 jou-19 tamjoht: Josep Caballé-Domenech; ohj: Lindy Hume
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 21 jou-12 tamjoht: Günther Albers; ohj: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 tam-7 heljoht: Michele Rovetta; ohj: Ruth Berghaus
Katja Kabanowa (Janáček) 25 tam-16 heljoht: Simon Rattle; ohj: Andrea Breth
Lezioni di tenebra (Ronchetti) 30 tam-29 kesjoht: Max Renne
Salome (Strauss) 2-13 heljoht: Zubin Mehta; ohj: Harry Kupfer
Aida (Verdi) 15-22 heljoht: Zubin Mehta; ohj: Pet Halmen
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 hel-8 maajoht: Ursula Stigloher; ohj: Neco Çelik
Tosca (Puccini) 28 hel-1 kesjoht: Stefano Ranzani; ohj: Carl Riha
Rein Gold (Stemann) 9-29 maajoht: Markus Poschner; ohj: Nicolas Stemann
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 maa-6 huhjoht: Christopher Moulds; ohj: Thomas Langhoff
Die Blinden (Dittrich) 30 maa-11 huh
Die Verwandlung (Dittrich) 30 maa-11 huh
Tannhäuser (Wagner) 12-27 huhjoht: Daniel Barenboim; ohj: Sasha Waltz
Simon Boccanegra (Verdi) 13-17 huhjoht: Daniel Barenboim; ohj: Federico Tiezzi
Le vin herbé (Martin,F) 22-26 huhjoht: Franck Ollu; ohj: Katie Mitchell, Joseph W Alford
Rappresentazione di anima e di corpo (Cavalieri) 4-11 toujoht: René Jacobs; ohj: Achim Freyer, Tilman Hecker
Dido and Aeneas (Purcell) 6-17 toujoht: Christopher Moulds; ohj: Sasha Waltz
Punch and Judy (Birtwistle) 16-31 toujoht: Christopher Moulds; ohj: Derek Gimpel
Don Carlos (Verdi) 18-30 toujoht: Massimo Zanetti; ohj: Philipp Himmelmann
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 6-25 kesjoht: Wayne Marshall; ohj: Vincent Boussard
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 7-11 kesjoht: Marc Minkowski; ohj: Jürgen Flimm, Gudrun Hartmann
Lohengrin (Sciarrino) 14-21 kesohj: Ingo Kerkhof
Neither (Feldman) 22-29 kesjoht: François Xavier Roth; ohj: Katie Mitchell
Aschemond oder The Fairy Queen (Oehring) 23-28 kesjoht: Michael Boder; ohj: Claus Guth
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Rigoletto (Verdi) 2 syy-26 joujoht: Alexander Kalajdzic; ohj: Roman Hovenbitzer
Saul (Handel) 7 lok-4 tamjoht: Alexander Kalajdzic; ohj: Jörg Behr
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 1 jou-8 toujoht: Elisa Gogou; ohj: Helen Malkowsky
Die Fledermaus (Strauss,J) 19 tam-19 toujoht: Alexander Kalajdzic; ohj: Helen Malkowsky
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 9 maa-11 toujoht: Alexander Kalajdzic; ohj: Lotte de Beer
City of Angels (Coleman) 18 tou-16 kesjoht: William Ward Murta; ohj: Thomas Winter
Orlando (Grütter) 15 kes-7 heijoht: Aurélien Bello; ohj: Bettina Geyer, Christian Grammel, Michael E Kleine
Die Hexen von Eastwick (Rowe) 20 syy-31 joujoht: William Ward Murta; ohj: Jens Göbel
Giovanna d'Arco (Verdi) 12 lok-29 tamjoht: Alexander Kalajdzic; ohj: Sabine Hartmannshenn
The Last Five Years (Brown) 22-30 lokjoht: William Ward Murta; ohj: Thomas Winter
Così fan tutte (Mozart) 7 jou-27 huhjoht: Alexander Kalajdzic; ohj: Julia Hölscher
Symphony 9 (Beethoven) 24-26 tamjoht: Alexander Kalajdzic
Tosca (Puccini) 22 hel-12 kesjoht: Alexander Kalajdzic; ohj: Sebastian Bauer
Ringetje (Wagner) 15-23 maajoht: Merijn van Driesten; ohj: Lotte de Beer
Medea (Cherubini) 4 tou-20 kesjoht: Elisa Gogou; ohj: Florian Lutz
The Rape of Lucretia (Britten) 24 tou-2 heijoht: Elisa Gogou; ohj: Andrea Schwalbach
Belshazzar's Feast (Walton) 13 kesjoht: Nicholas Kok
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
SnoWhite (Nimsgern) 2 syy-27 huhjoht: Frank Nimsgern; ohj: Elmar Ottenthal
Peer Gynt (Grieg) 16 syy-7 lokjoht: Ekaterina Klewitz; ohj: Jens Kerbel
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 23 syy-14 joujoht: Stefan Blunier / Thomas Wise; ohj: Klaus Weise
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 23 syy-14 joujoht: Stefan Blunier / Thomas Wise; ohj: Klaus Weise
Sancta Susanna (Hindemith) 23 syy-14 joujoht: Stefan Blunier / Thomas Wise; ohj: Klaus Weise
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 lok-30 joujoht: Robin Engelen / Christopher Sprenger; ohj: Franziska Severin
Norma (Bellini) 28 lok-9 heijoht: Robin Engelen / Christopher Sprenger; ohj: Florian Lutz
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 mar-12 heijoht: Robin Engelen; ohj: Klaus Weise
Jephtha (Handel) 9 jou-10 heijoht: Andreas Spering; ohj: Dietrich Hilsdorf
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 20 tam-11 heijoht: Robin Engelen / Thomas Wise; ohj: Philipp Himmelmann
La traviata (Verdi) 23 hel-20 heijoht: Hendrik Vestmann / Christopher Sprenger; ohj: Andreas Homoki
Nocturno (Haas,Georg) 23 maajoht: Christopher Sprenger; ohj: Florian Lutz
Tristan und Isolde (Wagner) 28 huh-13 heijoht: Stefan Blunier; ohj: Vera Nemirova
Oh, wie schon ist Panama (Kraus-Hübner) 15 tou-9 kesjoht: Ekaterina Klewitz; ohj: Bärbel Stenzenberger
Satyagraha (Glass) 9 kes-14 heijoht: Ulrich Windfuhr; ohj: Silviu Purcarete
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 15 kes-20 heijoht: Ekaterina Klewitz; ohj: Jens Kerbel
Don Giovanni (Mozart) 23 kes-21 heijoht: Robin Engelen; ohj: Klaus Weise
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 28 syy-6 lokjoht: Ekaterina Klewitz; ohj: Jens Kerbel
Written on Skin (Benjamin) 29 syy-5 joujoht: Hendrik Vestmann / Thomas Wise; ohj: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
Dido and Aeneas (Purcell) 1 marjoht: Thomas Wise; ohj: Mark Daniel Hirsch
Tosca (Puccini) 3 mar-27 maajoht: Hendrik Vestmann / Stefan Blunier / Johannes Pell; ohj: Philipp Kochheim
Pinocchios Abenteuer (Dove) 1 jou-29 maajoht: Johannes Pell; ohj: Martin Duncan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-20 joujoht: Johannes Pell; ohj: Franziska Severin(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Aida (Verdi) 16 hel-29 kesjoht: Will Humburg / Stefan Blunier; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Die Bremer Stadtmusikanten (Gladkov) 8 maajoht: Ekaterina Klewitz; ohj: Bärbel Stenzenberger
Der Traum ein Leben (Braunfels) 30 maa-30 toujoht: Will Humburg; ohj: Jürgen R Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 13 huh-8 kesjoht: Hendrik Vestmann; ohj: Jürgen Rose
Thaïs (Massenet) 18 tou-27 kesjoht: Stefan Blunier / Thomas Wise; ohj: Francisco Negrin
Das Kind und der Zauberspuk (Ravel) 24 toujoht: Ekaterina Klewitz
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Frau Luna (Lincke) 30 jou-1 toujoht: Hannes Ferrand; ohj: Sarah Kohrs
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 12-13 tamjoht: Christian Möbius; ohj: Martin Schüler
Frauen am Rande des Nervenzusammenbruchs (Yazbek) 8-9 heljoht: Ferdinand von Seebach; ohj: Stefan Huber
Carmen (Bizet) 11-13 huhjoht: Marc Niemann; ohj: Matthias Oldag
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 7 syy-1 marjoht: Alexander Joel; ohj: Balázs Kovalik
Aida (Verdi) 7 lok-16 tamjoht: Alexander Joel; ohj: Konstanze Lauterbach
Der Bettelstudent (Millöcker) 13 lok-18 joujoht: Georg Menskes; ohj: Detlef Soelter
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 28 lok-19 tamjoht: Sebastian Beckedorf; ohj: Paul Esterhazy
Die Nachtigall (Stravinsky) 28 lok-19 tamjoht: Sebastian Beckedorf; ohj: Paul Esterhazy
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 1 jou-10 heljoht: Georg Menskes; ohj: Hardy Rudolz
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7-29 joujoht: Sebastian Beckedorf / Alexander Joel; ohj: Michael Talke
Ernani (concert) (Verdi) 1 hel-24 maajoht: Georg Menskes
Tristan und Isolde (Wagner) 3-30 maajoht: Alexander Joel; ohj: Yona Kim
Saul (Handel) 16 maa-17 toujoht: Nicolas Kok; ohj: Elisabeth Stöppler
Così fan tutte (Mozart) 28 huh-14 kesjoht: Sebastian Beckedorf; ohj: Lotte De Beer
Die Zauberflöte (Mozart) 3 tou-20 kesjoht: Christopher Hein / György Mészáros; ohj: Aniara Amos
Salome (Strauss) 1-18 kesjoht: Alexander Joel; ohj: Michael Simon
La traviata (Verdi) 10-25 elojoht: Alexander Joël; ohj: Walter Sutcliffe
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 8 syy-26 lokjoht: Georg Menskes; ohj: Hardy Rudolz
Parsifal (Wagner) 5-13 lokjoht: Alexander Joel; ohj: Yona Kim
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 12-19 lokjoht: Georg Menskes; ohj: Detlef Soelter
Salome (Strauss) 20-31 lokjoht: Alexander Joel; ohj: Michael Simon
Die Reise des Edgar Allan Poe (Argento) 30+ marjoht: Sebastian Beckedorf; ohj: Thaddeus Strassberger
Così fan tutte (Mozart) 13+ joujoht: Sebastian Beckedorf; ohj: Lotte De Beer
Die Zauberflöte (Mozart) 30+ joujoht: Christopher Hein; ohj: Aniara Amos
Anna Karenina (Hubay) 15+ heljoht: Sebastian Beckedorf; ohj: Philipp Kochheim
L'elisir d'amore (Donizetti) 29+ maajoht: Christopher Hein; ohj: Alfonso Romero Mora
Farnace (Vivaldi) 16+ touohj: Roland Schwab
West Side Story (Bernstein) 5+ heijoht: Georg Menskes; ohj: Philipp Kochheim
Bremen, Theater Bremen  / 
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 16 syy-17 tamjoht: Daniel Mayr; ohj: John Fulljames
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 7 lok-29 kesjoht: Markus Poschner; ohj: Benedikt von Peter
Die Banditen (Offenbach) 21 lok-24 maajoht: Titus Engel; ohj: Herbert Fritsch
Die Sache Makropulos (Janáček) 10 mar-4 huhjoht: Clemens Heil; ohj: Anna-Sophie Mahler
Die Zauberflöte (Mozart) 8 jou-27 maajoht: Daniel Mayr; ohj: Chris Alexander
Tosca (Puccini) 30 jou-13 kesjoht: Markus Poschner; ohj: Vera Nemirova
Der Freischütz (Weber) 23 maa-19 kesjoht: Markus Poschner; ohj: Sebastian Baumgarten
Così fan tutte (Mozart) 5 tou-20 kesohj: Laurent Chétouane
Tannhäuser (Wagner) 20 tou-23 kesjoht: Markus Poschner; ohj: Tobias Kratzer
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 syy-13 joujoht: Markus Poschner / Clemens Heil; ohj: Sebastian Baumgarten
Der Freischütz (Weber) 21 syy-20 joujoht: Daniel Mayr; ohj: Sebastian Baumgarten
Orlando furioso (Vivaldi) 12 lok-25 joujoht: Olof Boman; ohj: Anna-Sophie Mahler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 18 lok-29 joujoht: Daniel Mayr; ohj: Benedikt von Peter
La traviata (Verdi) 24 mar-31 joujoht: Clemens Heil; ohj: Benedikt von Peter
La bohème (Puccini) 26+ tamjoht: Markus Poschner; ohj: Benedikt von Peter
Juliette (Martinů) 29+ maajoht: Clemens Heil; ohj: John Fulljames
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
Mefistofele (Boito) 15 syy-30 marjoht: Stefan Veselka; ohj: Philipp Kochheim
Der Leuchtturm (Maxwell Davies) 23 syy-28 marjoht: Stephan Tetzlaff; ohj: Ulrich Mokrusch
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 27 lok-25 huhjoht: Volker M Plangg; ohj: Dirk Böhling
La traviata (Verdi) 11 mar-14 joujoht: Stefan Veselka; ohj: Kirsten Uttendorf
Don Giovanni (Mozart) 25 jou-1 maajoht: Stefan Veselka; ohj: Ralf Nürnberger
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 2 hel-20 toujoht: Hartmut Brüsch; ohj: Roland Hüve
Der Untergang des Hauses Usher (Glass) 16 maa-10 toujoht: Stephan Tetzlaff; ohj: Christian von Götz
Die verkaufte Braut (Smetana) 20 huh-27 kesjoht: Stefan Veselka; ohj: Hinrich Horstkotte
Love and Other Demons (Eötvös) 1-21 kesjoht: Stephan Tetzlaff; ohj: Andrej Woron
Der Mann, der seine Frau mit einem Hut verwechselte (Nyman) 17 syy-27 lokjoht: Hartmut Brüsch; ohj: Martin Philipp
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2 mar-9 heljoht: Stefan Veselka; ohj: Christian von Götz
Otello (Verdi) 25 jou-5 maajoht: Stephan Tetzlaff; ohj: Bruno Berger-Gorski
Gräfin Mariza (Kálmán) 15 hel-23 maajoht: Hartmut Brüsch; ohj: Ansgar Weigner
Kommilitonen! (Davies,PM) 29+ maajoht: Stephan Tetzlaff; ohj: Ulrich Mokrusch
Der Freischütz (Weber) 10+ toujoht: Stefan Veselka; ohj: Andrej Woron
Der gewaltige Hahnrei (Goldschmidt) 21+ kesjoht: Stephan Tetzlaff; ohj: Hinrich Horstkotte
Chemnitz, Städtische Theater Chemnitz  / 
Nabucco (Verdi) 23 syy-12 huhjoht: Eckart Manke; ohj: Michael Heinicke
Madama Butterfly (Puccini) 20 lok-4 heijoht: Lukas Beikircher / Anja Bihlmaier; ohj: Anja Krietsch
Die Zauberflöte (Mozart) 28 lok-30 kesjoht: Frank Beermann / Anja Bihlmaier; ohj: Dominik Wilgenbus
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1-26 joujoht: Friedrich Suckel; ohj: Steffen Piontek
Das Feuerwerk (Burkhard) 8 jou-4 kesjoht: Anja Bihlmaier; ohj: Karl Absenger
My Fair Lady (Loewe) 10 jou-22 maajoht: Heinz Meißner; ohj: Michael Heinicke
L'Africaine (Meyerbeer) 2 hel-15 kesjoht: Frank Beermann / Anja Bihlmaier; ohj: Jakob Peters-Messer
Swanhunter (Dove) 12 hel-9 huhjoht: Thomas-Michael Gribow; ohj: Jürgen R Weber
Die Herzogin von Malfi (Rasch) 23 maa-8 kesjoht: Frank Beermann; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 maa-28 kesjoht: NN; ohj: Michael Heinicke
Tannhäuser (Wagner) 30 toujoht: Frank Beermann; ohj: Michael Heinicke
Parsifal (Wagner) 1-9 kesjoht: Frank Beermann; ohj: John Dew
Tristan und Isolde (Wagner) 2 kesjoht: Frank Beermann; ohj: Michael Heinicke
Die Zauberflöte (Mozart) 5-30 kesjoht: Frank Beermann / Anja Bihlmaier; ohj: Dominik Wilgenbus
Die Dreigroschenoper (Weill) 14 kesjoht: Anja Bihlmaier; ohj: Philip Tiedemann
Le grand macabre (Ligeti) 28 syy-18 tamjoht: Frank Beermann; ohj: Walter Sutcliffe
Aida (John,E) 3 lok-12 joujoht: Heiko Lippmann / Tom Bitterlich; ohj: Matthias Winter
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13-15 lokjoht: Tom Bitterlich; ohj: Sabine Sterken
My Fair Lady (Loewe) 25 lok-7 maajoht: Heinz Meißner; ohj: Michael Heinicke
Das Feuerwerk (Burkhard) 2 mar-4 heijoht: Tom Bitterlich / Thomas-Michael Gribow; ohj: Karl Absenger
Die Zauberflöte (Mozart) 9 mar-30 maajoht: Frank Beermann; ohj: Dominik Wilgenbus
Don Giovanni (Mozart) 30 mar-24 toujoht: Felix Bender; ohj: Michael Heinicke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-22 joujoht: Felix Bender / Arnaud Arbet; ohj: Steffen Piontek
Die schweigsame Frau (Strauss) 13 jou-21 huhjoht: Frank Beermann; ohj: Gerd Heinz
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 5-7 tamjoht: Tom Bitterlich; ohj: Sabine Sterken
Don Carlos (Verdi) 1 hel-4 toujoht: Frank Beermann; ohj: Helen Malkowsky
Norma (Bellini) 8 maa-3 kesjoht: Felix Bender; ohj: Christopher Alden
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 1 huh-24 toujoht: Felix Bender; ohj: Michael Heinicke
Tannhäuser (Wagner) 18 huhjoht: Frank Beermann; ohj: Michael Heinicke
Tristan und Isolde (Wagner) 19 huhjoht: Frank Beermann; ohj: Michael Heinicke
Funny Girl (Styne) 3 tou-13 kesjoht: Tom Bitterlich; ohj: Stefan Huber
Der Mond (Orff) 7 kes-12 heijoht: NN; ohj: Holger Pototzki
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Don Giovanni (Mozart) 22 syy-13 tamjoht: Roland Kluttig; ohj: Søren Schuhmacher
Rinaldo (Handel) 9 lok-9 joujoht: Anna-Sophie Brüning; ohj: Jakob Peters-Messer
The Turn of the Screw (Britten) 10 mar-15 joujoht: Roland Kluttig / Hans Stähli; ohj: Urte Regler
Me and My Girl (Gay) 17 mar-9 kesjoht: Lorenzo Da Rio; ohj: Holger Hauer
Madame Pompadour (Fall) 2 jou-9 tamjoht: Hans Stähli; ohj: François De Carpentries
Madama Butterfly (Puccini) 19 tam-20 huhjoht: Roland Kluttig; ohj: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Ein Käfig voller Narren (Herman) 9 hel-21 kesjoht: Roland Fister; ohj: Holger Hauer
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 2 maa-4 toujoht: Anna-Sophie Brüning / Lorenzo Da Rio; ohj: Birgit Kronshage
María de Buenos Aires (Piazzolla) 6 huh-22 kesjoht: Roland Fister
Der Barbier von Bagdad (Cornelius) 27 huh-3 heijoht: Anna-Sophie Brüning; ohj: Alessandro Talevi
Dorian Gray (Fister) 8 kes-10 heijoht: Roland Fister; ohj: Bodo Busse
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 29 kes-17 heijoht: Roland Kluttig; ohj: Konstanze Lauterbach
Der Liebestrank (Donizetti) 21 syy-11 heljoht: Anna-Sophie Brüning / Lorenzo Da Rio; ohj: Jean Renshaw
Dorian Gray (Fister) 29 syy-14 marjoht: Roland Fister; ohj: Bodo Busse
Ein Maskenball (Verdi) 26 lok-29 tamjoht: Roland Kluttig; ohj: Volker Vogel
Madama Butterfly (Puccini) 10-16 marjoht: Roland Kluttig; ohj: Magdolna Parditka, Alexandra Szemeredy
Die lustige Witwe (Lehár) 7 jou-6 huhjoht: Roland Fister; ohj: François De Carpentries
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 10-26 tamjoht: Roland Kluttig; ohj: Konstanze Lauterbach
Lohengrin (Wagner) 23 hel-16 heijoht: Roland Kluttig; ohj: Carlos Wagner
Lohengrin (Sciarrino) 15-22 maajoht: Roland Kluttig; ohj: Bodo Busse
Im weißen Rößl (Benatzky) 29 maa-26 kesjoht: Lorenzo Da Rio; ohj: Tobias Materna
Pelleas und Melisande (Debussy) 19 huh-1 heijoht: Roland Kluttig; ohj: Jakob Peters-Messer
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 10 tou-15 heijoht: Roland Fister; ohj: Pascale-Sabine Chevroton
Orpheus und Eurydike (Gluck) 22 kes-17 heijoht: Anna-Sophie Brüning; ohj: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Savîtrî (Holst) 22 kes-17 heijoht: Anna-Sophie Brüning; ohj: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 7 syy-17 tamjoht: Marc Niemann; ohj: Jo Fabian
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 23 syy-23 heljoht: Evan Christ; ohj: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 3 lok-13 heljoht: Evan Christ; ohj: Ralf Nürnberger
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 10-11 lokjoht: Christian Georgi; ohj: Hauke Tesch
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 27 lok-11 huhjoht: Evan Christ; ohj: Martin Schüler
Das Geheimnis der Wolfsschlucht (Weber) 30 lok-17 joujoht: Frank Bernard; ohj: Hauke Tesch
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 mar-25 joujoht: Marc Niemann; ohj: Martin Schüler
Aida (Verdi) 6-28 joujoht: Evan Christ; ohj: Ralf Nürnberger
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22 jou-30 huhjoht: Evan Christ; ohj: Hauke Tesch
Madame Pompadour (Fall) 26 tam-10 heljoht: Marc Niemann; ohj: Bernd Mottl
Orfeo ed Euridice (Gluck) 16 hel-7 maajoht: Marc Niemann; ohj: Martin Schüler
Anatevka (Bock) 22 maa-5 kesjoht: Marc Niemann; ohj: Giorgio Madia
Götterdämmerung (Wagner) 30 maa-28 huhjoht: Evan Christ; ohj: Martin Schüler
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 1 tou-2 kesjoht: Marc Niemann; ohj: Martin Schüler
Das Rheingold (concert) (Wagner) 24-26 toujoht: Evan Christ
20.000 Meilen unter dem Meer (Dvořák,J) 14-22 kesjoht: Marc Niemann; ohj: Thomas Fiedler
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 syy-22 joujoht: Evan Christ; ohj: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 28 syy-20 joujoht: Evan Christ; ohj: Ralf Nürnberger
Carmen (Bizet) 11 lok-19 tamjoht: Marc Niemann; ohj: Matthias Oldag
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20 lok-12 joujoht: Evan Christ; ohj: Hauke Tesch
Voss (Meale) 22 lokjoht: Bo-Kyoung Kim; ohj: Martin Schüler
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 22 mar-16 heljoht: Marc Niemann; ohj: Jo Fabian
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-26 joujoht: Marc Niemann; ohj: Martin Schüler
Madame Pompadour (Fall) 31 jou-15 heljoht: Marc Niemann; ohj: Bernd Mottl
Peer Gynt (Egk) 25 tam-3 toujoht: Evan Christ; ohj: Martin Schüler
Götterdämmerung (Wagner) 2 hel-16 maajoht: Evan Christ; ohj: Martin Schüler
Wie einst im Mai (Kollo) 21+ maajoht: Frank Bernard; ohj: Matthias Winter
La traviata (Verdi) 29 maa-22 kesjoht: Evan Christ; ohj: Manfred Schweigkofler
Orfeo ed Euridice (Gluck) 17 huh-20 toujoht: Marc Niemann; ohj: Martin Schüler
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Ein Käfig voller Narren (Herman) 29 syy-16 maajoht: Bartholomew Berzonsky; ohj: John Dew
Madame Butterfly (Puccini) 6 lok-12 maajoht: Elias Grandy / Martin Lukas Meister; ohj: John Dew
Die Macht des Schicksals (Verdi) 20 lok-16 heljoht: Martin Lukas Meister; ohj: René Zisterer
My Fair Lady (Loewe) 22 lok-2 joujoht: Wolfgang Wengenroth; ohj: Iris Gerath-Prein
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 26 lok-25 joujoht: Michael Cook / Elias Grandy; ohj: John Dew
Die Opernprobe (Lortzing) 28 lokjoht: Eberhard Bäumler; ohj: Barbara Esser, Jürgen Esser
Das Rheingold (Wagner) 3 mar-4 toujoht: Martin Lukas Meister; ohj: John Dew
Die Walküre (Wagner) 4 mar-5 toujoht: Martin Lukas Meister; ohj: John Dew
Siegfried (Wagner) 11 mar-8 toujoht: Martin Lukas Meister; ohj: John Dew
Götterdämmerung (Wagner) 18 mar-9 toujoht: Martin Lukas Meister; ohj: John Dew
Cavalleria rusticana (Mascagni) 1 jou-28 maajoht: Michael Cook; ohj: Michiel Dijkema
Der Bajazzo (Leoncavallo) 1 jou-28 maajoht: Michael Cook; ohj: Michiel Dijkema
Jakob Lenz (Rihm) 17 tam-1 kesjoht: Michael Cook; ohj: Lothar Krause
Don Pasquale (Donizetti) 19 tam-20 huhjoht: Elias Grandy; ohj: Italo Nunziata
Die Trojaner (Berlioz) 9 maa-23 kesjoht: Martin Lukas Meister; ohj: John Dew
Salome (Strauss) 27 huh-5 heijoht: Martin Lukas Meister; ohj: John Dew
La sonnambula (Bellini) 8 kes-4 heijoht: Elias Grandy; ohj: John Dew
La sonnambula (Bellini) 21 syy-30 marjoht: Elias Grandy; ohj: John Dew
Der Liebestrank (Donizetti) 28 syy-23 tamjoht: Elias Grandy; ohj: Michael Schulz
Wozzeck (Berg) 27 lok-18 tamjoht: Martin Lukas Meister; ohj: John Dew
Wozzeck (Gurlitt) 27 lok-18 tamjoht: Martin Lukas Meister; ohj: John Dew
La traviata (Verdi) 7 jou-31 tamjoht: Elias Grandy; ohj: John Dew
La bohème (Puccini) 14 jou-11 tamjoht: Elias Grandy; ohj: John Dew
Tristan und Isolde (Wagner) 25+ tamjoht: Martin Lukas Meister; ohj: John Dew
The Turn of the Screw (Britten) 15+ helohj: Lothar Krause
Otello (Verdi) 15+ maaohj: Gerhard Hess
Parsifal (Wagner) 13-18 huhjoht: Martin Lukas Meister; ohj: John Dew
Gianni Schicchi (Puccini) 1+ kesjoht: Martin Lukas Meister; ohj: John Dew
Der Mantel (Puccini) 1+ kesjoht: Martin Lukas Meister; ohj: John Dew
Schwester Angelica (Puccini) 1+ kesjoht: Martin Lukas Meister; ohj: John Dew
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Aida (Verdi) 15 syy-12 toujoht: Antony Hermus; ohj: Christian von Götz
Bastien und Bastienne (Mozart) 23 syyjoht: Boris Cepeda; ohj: Jana Eimer
Faust (Gounod) 5 lok-5 tamjoht: Daniel Carlberg; ohj: Hinrich Horstkotte
West Side Story (Bernstein) 19 lok-3 maajoht: Daniel Carlberg; ohj: Christian von Götz
Peer Gynt (Grieg) 21 lok-30 marjoht: Antony Hermus; ohj: Niklas Ritter
Die lustige Witwe (Lehár) 3 mar-7 kesjoht: Wolfgang Kluge; ohj: Wolfgang Maria Bauer
La bohème (Puccini) 29 mar-19 tamjoht: Antony Hermus; ohj: Roman Hovenbitzer
Siegfried (Wagner) 30 maa-9 kesjoht: Antony Hermus; ohj: André Bücker
Esclarmonde (Massenet) 26 tou-29 kesjoht: Daniel Carlberg; ohj: Roman Hovenbitzer
L'elisir d'amore (Donizetti) 5-7 heijoht: Daniel Carlberg; ohj: Jana Eimer
L'elisir d'amore (Donizetti) 14 syy-11 toujoht: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; ohj: Jana Eimer
Die lustige Witwe (Lehár) 21 syy-3 marjoht: Wolfgang Kluge; ohj: Johannes Zametzer
Norma (Bellini) 4 lok-18 huhjoht: Daniel Carlberg; ohj: André Bücker
Esclarmonde (Massenet) 1 jou-1 kesjoht: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; ohj: Roman Hovenbitzer
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 7 jou-14 maajoht: Antony Hermus
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 18 tam-9 toujoht: Wolfgang Kluge; ohj: Wolfgang Dosch
Ledi Makbet Mcenkogo uezda (Shostakovich) 29 maa-15 kesjoht: Antony Hermus; ohj: Hinrich Horstkotte
Tosca (Puccini) 17 tou-28 kesjoht: Antony Hermus; ohj: Hans Peter Cloos
Casanova (Kanyar) 4-6 heijoht: Daniel Carlberg; ohj: Christian von Götz
Die Walküre (Wagner) 27+ syy
Das Rheingold (Wagner) 30+ tam
Das Rheingold (Wagner) 13 tou
Die Walküre (Wagner) 14 tou
Siegfried (Wagner) 15 tou
Götterdämmerung (Wagner) 17 tou
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Irma la Douce (Monnot) 23 elo-31 joujoht: Thomas Wolter; ohj: Tatjana Rese
Der Wildschütz (Lortzing) 24 elo-2 joujoht: Matthias Wegele; ohj: Christian Jérôme Timme
Carmen (Bizet) 14 syy-19 lokjoht: Erich Wächter; ohj: Kay Metzger
Der Vogelhändler (Zeller,C) 2 mar-22 maajoht: Matthias Wegele; ohj: Uwe Drechsel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 mar-23 joujoht: Erich Wächter / Matthias Wegele; ohj: Thomas Mittmann
Parsifal (Wagner) 15 jou-29 maajoht: Erich Wächter; ohj: Kay Metzger
Weiße Rose (Zimmermann,U) 18 tam-3 heljoht: Matthias Wegele; ohj: Sebastian Gruner
Kiss me, Kate (Porter) 25 tam-18 maajoht: Mathias Mönius; ohj: Peter Rein
Macbeth (Verdi) 29 tamjoht: Jörg Pitschmann; ohj: Kay Metzger
Jenůfa (Janáček) 7 hel-18 kesjoht: Lutz Rademacher; ohj: Dirk Schmeding
Il trovatore (Verdi) 15 maa-19 huhjoht: Erich Wächter; ohj: Dirk Schmeding
Tristan und Isolde (Wagner) 12 tou-2 kesjoht: Erich Wächter; ohj: Kay Metzger
Il trovatore (Verdi) 28 elo-28 syyjoht: Erich Wächter / Matthias Wegele; ohj: Dirk Schmeding
Carmen (Bizet) 4 syy-16 marjoht: Lutz Rademacher; ohj: Kay Metzger
West Side Story (Bernstein) 13 syy-19 toujoht: Matthias Wegele; ohj: Kay Metzger
Tristan und Isolde (Wagner) 5 lok-1 marjoht: Lutz Rademacher; ohj: Kay Metzger
Gianni Schicchi (Puccini) 18 lok-28 maajoht: Lutz Rademacher; ohj: Ernö Weil
Il Tabarro (Puccini) 18 lok-28 maajoht: Lutz Rademacher; ohj: Ernö Weil
Suor Angelica (Puccini) 18 lok-28 maajoht: Lutz Rademacher; ohj: Ernö Weil
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8+ marjoht: Lutz Rademacher; ohj: Thomas Mittmann
Wiener Blut (Strauss,J) 6 jou-30 toujoht: Matthias Wegele; ohj: Holger Pototzki
Written on Skin (Benjamin) 11 huh-24 toujoht: Lutz Rademacher; ohj: Kay Metzger
L'elisir d'amore (Donizetti) 6-11 kesjoht: Matthias Wegele; ohj: Christian Poewe
Dortmund, Theater Dortmund-Opernhaus  / 
Boris Godunow (Musorgsky) 30 syy-23 joujoht: Jac van Steen; ohj: Katharina Thoma
Der kleine Barbier (Rossini) 3 lok-18 joujoht: Michael Hönes; ohj: Ronny Jakubaschk
La bohème (Puccini) 7 lok-26 joujoht: Motonori Kobayashi; ohj: Katharina Thoma
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 1 jou-25 tamjoht: Fausto Nardi; ohj: Jens Daniel Herzog
Manon (concert) (Massenet) 16 jou-13 tamjoht: Lancelot Fuhry
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 12 tam-26 kesjoht: Philipp Armbruster; ohj: Ricarda Regina Ludigkeit
Il trovatore (Verdi) 2 hel-14 huhjoht: Lancelot Fuhry; ohj: Katharina Thoma
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 hel-14 heijoht: Jac van Steen; ohj: Mariame Clément
L'elisir d'amore (Donizetti) 7 huh-29 kesjoht: Motonori Kobayashi; ohj: Christian Tschirner
Anna Nicole (Turnage) 27 huh-29 toujoht: Jac van Steen / Philipp Armbruster; ohj: Jens Daniel Herzog
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 25 tou-10 heijoht: Michael Hönes; ohj: Svenja Tiedt
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 syy-26 joujoht: Jac van Steen / Motonori Kobayashi; ohj: Mariame Clément
Don Carlos (Verdi) 29 syy-8 joujoht: Gabriel Feltz; ohj: Jens-Daniel Herzog
Anatevka (Bock) 19 lok-24 tamjoht: Philipp Armbruster; ohj: NN
Der unglaubliche Spotz (Svoboda,M) 27 lok-22 joujoht: Michael Hönes; ohj: Ronny Jakubaschk
Tannhäuser (Wagner) 1 jou-11 toujoht: Gabriel Feltz; ohj: Kay Voges
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 11 tam-4 toujoht: Philipp Armbruster; ohj: Thomas Enzinger
Carmen (Bizet) 1 hel-5 heijoht: Gabriel Feltz / Philipp Armbruster; ohj: Katharina Thoma
Der kleine Barbier (Rossini) 23 hel-6 huhjoht: Michael Hönes; ohj: Ronny Jakubaschk
Aschenputtel (Rossini) 22 maa-3 heiohj: Erik Petersen
Die Jahreszeiten (Haydn) 27 huh-21 kesjoht: Motonori Kobayashi; ohj: Jens-Daniel Herzog
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 17 tou-4 heiohj: Jens-Daniel Herzog
Das Geheimnis der schwarzen Spinne (Weir) 2-3 heijoht: Michael Hönes; ohj: Alexander Becker
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4 syy-15 toujoht: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; ohj: Matthias Oldag
Pariser Leben (Offenbach) 6 syy-22 toujoht: Ernst Theis; ohj: Jasmin Solfaghari
Kiss me, Kate (Porter) 26 syy-5 huhjoht: Peter Christian Feigel; ohj: Holger Hauer
Die Grossherzogin von Gerolstein (Offenbach) 4 lok-10 toujoht: Christian Garbosnik / Ernst Theis; ohj: Michiel Dijkema
Im weißen Rößl (Benatzky) 6 lok-14 huhjoht: Ernst Theis / Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; ohj: Winfried Schneider
Gasparone (Millöcker) 26 lok-14 kesjoht: Christian Garbosnik; ohj: Matthias Oldag
Hello, Dolly! (Herman) 16 mar-23 huhjoht: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; ohj: Winfried Schneider
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-23 joujoht: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; ohj: Jasmin Solfaghari
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 29 tam-7 huhjoht: Ernst Theis / Peter Christian Feigel; ohj: Rita Schaller
My Fair Lady (Loewe) 9 hel-16 kesjoht: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die Zauberflöte (Mozart) 6 maa-9 kesjoht: Ernst Theis / Christian Garbosnik; ohj: Axel Köhler
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 maa-5 kesjoht: Ernst Theis / Christian Garbosnik; ohj: Peter Kube
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 19 huh-28 kesjoht: Andreas Schüller; ohj: Jasmin Solfaghari
Das Spitzentuch der Königin (Strauss,J) 3 toujoht: Ernst Theis
Der Carneval in Rom (Strauss,J) 7 toujoht: Ernst Theis
Prinz Methusalem (Strauss,J) 9 toujoht: Christian Garbosnik / Ernst Theis; ohj: Adriana Altaras
Giuditta (Lehár) 21-30 kesjoht: Christian Garbosnik; ohj: Robert Lehmeier
Giuditta (Lehár) 14 syy-28 toujoht: Christian Garbosnik; ohj: Robert Lehmeier
Pariser Leben (Offenbach) 19 syy-29 marjoht: Ernst Theis / Christoph Lichdi; ohj: Jasmin Solfaghari
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 21 syy-22 kesjoht: Andreas Schüller / Christoph Lichdi; ohj: Jasmin Solfaghari
Gasparone (Millöcker) 25 syy-20 kesjoht: Christoph Lichdi / Christian Garbosnik; ohj: Matthias Oldag
Hello, Dolly! (Herman) 28 syy-8 marjoht: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; ohj: Winfried Schneider
Die Zauberflöte (Mozart) 5 lok-20 huhjoht: Peter Christian Feigel / Ernst Theis / Christian Garbosnik; ohj: Axel Köhler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-22 joujoht: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; ohj: Jasmin Solfaghari
Kiss me, Kate (Porter) 1 maa-1 kesjoht: Peter Christian Feigel; ohj: Holger Hauer
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 maa-13 kesjoht: Peter Christian Feigel / Ernst Theis; ohj: Peter Kube
My Fair Lady (Loewe) 5 huh-8 kesjoht: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die verkaufte Braut (Smetana) 2 tou-6 kesjoht: Andreas Schüller; ohj: Arne Böge
Evita (Lloyd Webber) 27 kes-12 heijoht: Peter Christian Feigel; ohj: Winfried Schneider
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 4 syy-4 marjoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Michael Schulz
Wir erreichen den Fluss (Henze) 13-29 syyjoht: Erik Nielsen; ohj: Elisabeth Stöppler
Fidelio (Beethoven) 14 syy-13 lokjoht: Ádám Fischer; ohj: Christine Mielitz
La bohème (Puccini) 15 syy-6 huhjoht: Pier Giorgio Morandi / Andrea Battistoni; ohj: Christine Mielitz
Tosca (Puccini) 23 syy-7 lokjoht: Julian Kovatchev; ohj: Johannes Schaaf
El Cimarron (Henze) 29-30 syyohj: Michael Kerstan
Don Carlos (Verdi) 4 lok-28 tamjoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Eike Gramss
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14 lok-1 marjoht: Josep Caballe Domenech; ohj: Grischa Asagaroff
Das Geheime Konigreich (Krenek) 20 lok-22 tamjoht: Mihkel Kütson; ohj: Manfred Weiß
Die Zauberflöte (Mozart) 20 lok-8 kesjoht: Julia Jones / Rainer Mühlbach / Stefan Klingele; ohj: Achim Freyer
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 mar-8 heljoht: Constantin Trinks; ohj: David Mouchtar-Samorai
Der Rosenkavalier (Strauss) 18 mar-16 kesjoht: Christian Thielemann; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Idomeneo re di Creta (Mozart) 29 mar-17 joujoht: Julia Jones; ohj: Michael Schulz
Madama Butterfly (Puccini) 30 mar-2 tamjoht: Henrik Nanasi; ohj: Annette Jahns
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-26 joujoht: Mihkel Kütson; ohj: Katharina Thalbach
Dorina e Nibbio (Sarro) 16 jou-30 kesjoht: Felice Venanzoni; ohj: Axel Köhler
Un ballo in maschera (Verdi) 21 jou-11 tamjoht: Carlo Montanaro; ohj: Elisabeth Stöppler
Die Fledermaus (Strauss,J) 28 jou-10 tamjoht: Alexander Joel; ohj: Günter Krämer
Lohengrin (Wagner) 13-20 tamjoht: Christian Thielemann; ohj: Christine Mielitz
Orlando (Handel) 27 tam-6 kesjoht: Jonathan Darlington; ohj: Andreas Kriegenburg
La traviata (Verdi) 6 hel-9 maajoht: Julian Kovatchev / Paolo Arrivabeni; ohj: Andreas Homoki
La clemenza di Tito (Mozart) 15 hel-4 huhjoht: Jonathan Darlington; ohj: Bettina Bruinier
Manon Lescaut (Puccini) 2 maa-27 kesjoht: Christian Thielemann; ohj: Stefan Herheim
Alcina (Handel) 17 maa-1 huhjoht: Rainer Mühlbach; ohj: Jan Philipp Gloger
Rigoletto (Verdi) 28 maa-20 huhjoht: Asher Fisch; ohj: Nikolaus Lehnhoff
La cenerentola (Rossini) 15 huh-31 toujoht: Henrik Nanasi; ohj: Steffen Piontek
Don Giovanni (Mozart) 27 huh-9 toujoht: Alexander Joel; ohj: Willy Decker
Prinz Bussel (Wulff-Woesten) 27 huh-9 kesjoht: Johannes Wulff-Woesten; ohj: Valentina Simeonova
La juive (Halévy) 12 tou-2 heijoht: Tomáš Netopil; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 kes-7 heijoht: Constantin Trinks; ohj: Florentine Klepper
La vestale (concert) (Spontini) 30 kes-6 heijoht: Gabriele Ferro
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 elo-13 lokjoht: Josep Caballé-Domenech; ohj: David Mouchtar-Samorai
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 elo-2 heijoht: Constantin Trinks; ohj: Florentine Klepper
La cenerentola (Rossini) 29 elo-20 lokjoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Steffen Piontek
Die Zauberflöte (Mozart) 3 syy-21 huhjoht: Henrik Nanasi; ohj: Achim Freyer
King Arthur (Purcell) 13 syy-3 joujoht: Felice Venanzoni; ohj: Tilmann Köhler
Macbeth (Verdi) 14 syy-4 lokjoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Philipp Himmelmann
La juive (Halévy) 15-29 syyjoht: Tomáš Netopil; ohj: Jossi Wieler
Carmen (Bizet) 28 syy-25 huhjoht: Josep Caballé-Domenech; ohj: Axel Köhler
Der Rosenkavalier (Strauss) 3-10 lokjoht: Christian Thielemann; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Tannhäuser (Wagner) 31 lok-17 marjoht: Constantin Trinks; ohj: Peter Konwitschny
La bohème (Puccini) 2 mar-1 heijoht: Julian Kovatchev; ohj: Christine Mielitz
Rigoletto (Verdi) 6 mar-1 joujoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Nikolaus Lehnhoff
Tristan und Isolde (Wagner) 16 mar-14 joujoht: Asher Fisch; ohj: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-20 joujoht: Constantin Trinks; ohj: Katharina Thalbach
Madama Butterfly (Puccini) 16 jou-2 tamjoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Annette Jahns
Die lustige Witwe (Lehár) 21 jou-16 tamjoht: Alexander Joel; ohj: Jérôme Savary
La traviata (Verdi) 4-21 tamjoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Andreas Homoki
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 tam-4 heijoht: Josep Caballé-Domenech / Matteo Beltrami; ohj: Grischa Asagaroff
Elektra (Strauss) 19 tam-29 kesjoht: Christian Thielemann; ohj: Barbara Frey
Svanda Dudák (Weinberger) 24 tam-2 heljoht: Constantin Trinks; ohj: Axel Köhler
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 hel-2 huhjoht: Mikhail Agrest; ohj: Christine Mielitz
Guntram (concert) (Strauss) 23 hel-2 maajoht: Omer Meir Wellber
Idomeneo re di Creta (Mozart) 27 hel-14 maajoht: Julia Jones; ohj: Michael Schulz
Ariadne auf Naxos (Strauss) 9 maa-18 huhjoht: Omer Meir Wellber; ohj: Marco Arturo Marelli
Salome (Strauss) 21-27 maajoht: Cornelius Meister; ohj: Peter Mussbach
Così fan tutte (Mozart) 22 maa-12 kesjoht: Omer Meir Wellber; ohj: Andreas Kriegenburg
L'impresario delle Canarie (Martini,G) 6 huh-1 kesjoht: Felice Venanzoni; ohj: Axel Köhler
Alcina (Handel) 28 huh-7 kesjoht: Rainer Mühlbach; ohj: Jan Philipp Gloger
Jakub Flugelbunt (Srnka) 4-14 toujoht: Tomáš Hanus
Prinz Bussel (Wulff-Woesten) 23 tou-3 kesjoht: Johannes Wulff-Woesten; ohj: Valentina Simeonova
Simon Boccanegra (Verdi) 30 tou-15 kesjoht: Christian Thielemann; ohj: Jan Philipp Gloger
Feuersnot (Strauss) 7-10 kesjoht: Stefan Klingele
Turandot (Puccini) 16 kes-6 heijoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Andreas Homoki
Karl May (Tsangaris) 20 kes-5 heijoht: Erik Nielsen; ohj: Manfred Weiß
Duisburg, Deutsche Oper am Rhein  / 
Tosca (Puccini) 16 syy-16 joujoht: Enrico Dovico / NN; ohj: Dietrich Hilsdorf
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 13 lok-17 toujoht: Wolfram Koloseus; ohj: Joan Anton Rechi
La bohème (Puccini) 21-30 marjoht: Giordano Bellincampi; ohj: Robert Carsen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 mar-30 joujoht: Christoph Altstaedt / Ralf Lange; ohj: Andreas Meyer-Hanno
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 jou-29 kesjoht: Axel Kober / Christoph Altstaedt / Ralf Lange; ohj: Michael Hampe
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 7-27 joujoht: Patrick Francis Chestnut; ohj: Svenja Tiedt
Carmen (Bizet) 19 jou-5 toujoht: Christoph Altstaedt / Ralf Lange; ohj: Carlos Wagner
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 12 tam-7 toujoht: Christoph Altstaedt / Christoph Stöcker; ohj: Svenja Tiedt
The Rake's Progress (Stravinsky) 6-27 huhjoht: Wen-Pin Chien; ohj: Sabine Hartmannshenn
Salome (Strauss) 3-18 toujoht: Georg Fritzsch / Wen-Pin Chien; ohj: Tatjana Gürbaca
Die Walküre (Wagner) 26 tou-16 kesjoht: Axel Kober; ohj: Kurt Horres
Rigoletto (Verdi) 12-22 kesjoht: Wen-Pin Chien / Patrick Francis Chestnut; ohj: David Hermann
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13 kes-21 heiohj: Claus Guth
Luisa Miller (Verdi) 4-20 heijoht: Giordano Bellincampi; ohj: Carlos Wagner
Don Giovanni (Mozart) 20 syy-21 kesjoht: Lukas Beikircher; ohj: Karoline Gruber
Arche Noah (Britten) 21 syy-6 lokjoht: Karoline Philippi; ohj: Volker Böhm
La traviata (Verdi) 8 lok-8 joujoht: Lukas Beikircher; ohj: Andreas Homoki
Peter Grimes (Britten) 26 lok-1 marjoht: Wen-Pin Chien; ohj: Immo Karaman
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 27 mar-25 kesohj: Barbara Klimo
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-23 joujoht: Christoph Altstaedt; ohj: Andreas Meyer-Hanno
Die Zauberflöte (Mozart) 13 jou-12 kesjoht: Axel Kober / Wen-Pin Chien; ohj: Barrie Kosky
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4-24 heljoht: Wen-Pin Chien; ohj: András Fricsay Kali Son
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 14 hel-31 toujoht: Lukas Beikircher; ohj: Johannes Schmid
Tosca (Puccini) 8 maa-27 toujoht: Enrico Dovico; ohj: Dietrich Hilsdorf
Der Ring an einem Abend (Wagner) 26 maa-9 huhjoht: Axel Kober
Norma (Bellini) 10-21 huhjoht: Giordano Bellincampi; ohj: Werner Schroeter
Die Walküre (Wagner) 19 huh-4 toujoht: Lukas Beikircher; ohj: Kurt Horres
Pagliacci (Leoncavallo) 25 huh-17 toujoht: Enrico Dovico; ohj: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 huh-17 toujoht: Enrico Dovico; ohj: Christof Loy
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 8 tou-19 kesjoht: Patrick Francis Chestnut; ohj: Joan Anton Rechi
Lohengrin (Wagner) 24 tou-15 kesjoht: Axel Kober; ohj: Sabine Hartmannshenn
Der Troll (Berheide) 20-29 kesjoht: Wen-Pin Chien; ohj: Gregor Horres
Death in Venice (Britten) 3-6 heijoht: Lukas Beikircher; ohj: Immo Karaman
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
Elektra (Strauss) 22 syy-7 lokjoht: Axel Kober; ohj: Christof Nel
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 13-19 lokjoht: Patrick Francis Chestnut; ohj: Svenja Tiedt
La bohème (Puccini) 14 lok-4 marjoht: Giordano Bellincampi; ohj: Robert Carsen
Pagliacci (Leoncavallo) 18 lok-2 marjoht: Enrico Dovico; ohj: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 lok-2 marjoht: Enrico Dovico; ohj: Christof Loy
Salome (Strauss) 1 mar-23 maajoht: Georg Fritzsch / Wen-Pin Chien; ohj: Tatjana Gürbaca
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 18 mar-19 joujoht: Christoph Altstaedt / Ralf Lange; ohj: Andreas Meyer-Hanno
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 21 mar-20 huhjoht: Wen-Pin Chien / Patrick Francis Chestnut; ohj: András Fricsay Kali Son
Carmen (Bizet) 22 mar-9 maajoht: Christoph Altstaedt / Ralf Lange / Benjamin Bayl; ohj: Carlos Wagner
Don Giovanni (Mozart) 7 jou-28 huhjoht: Friedemann Layer / Ralf Lange; ohj: Karoline Gruber
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 9 jou-14 kesjoht: Axel Kober; ohj: Guy Joosten
Die Nachtigall (Stravinsky) 18-20 joujoht: Wen-Pin Chien; ohj: Svenja Tiedt
Rigoletto (Verdi) 5 tam-18 heijoht: Wen-Pin Chien / Patrick Francis Chestnut; ohj: David Hermann
Xerxes (Handel) 26 tam-17 heljoht: Konrad Junghänel; ohj: Stefan Herheim
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 27 tam-11 huhjoht: Axel Kober / Ralf Lange; ohj: Guy Joosten
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 tam-11 heiohj: Claus Guth
Tosca (Puccini) 8 hel-2 maajoht: Enrico Dovico / NN; ohj: Dietrich Hilsdorf
SehnSuchtMeer (Oehring) 8-28 maajoht: Axel Kober; ohj: Claus Guth
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 14 maa-17 heijoht: Christoph Altstaedt / Christoph Stöcker; ohj: Svenja Tiedt
Falstaff (Verdi) 21-30 maajoht: Axel Kober; ohj: Michael Hampe
Die Walküre (Wagner) 31 maa-7 huhjoht: Axel Kober; ohj: Kurt Horres
Tannhäuser (Wagner) 4 tou-2 kesjoht: Axel Kober; ohj: Burkhard C Kosminski
Un ballo in maschera (Verdi) 11 tou-23 kesjoht: Peter Hirsch; ohj: Stein Winge
Der fliegende Holländer (Wagner) 16 tou-27 kesjoht: Marc Piollet; ohj: Adolf Dresen
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 15 kes-21 heijoht: Jonathan Darlington; ohj: Barbara Klimo
Elektra (Strauss) 11-15 syyjoht: Axel Kober; ohj: Christof Nel
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 14-29 syyohj: Barbara Klimo
Luisa Miller (Verdi) 28 syy-2 marjoht: Giordano Bellincampi; ohj: Carlos Wagner
Carmen (Bizet) 1 lok-20 joujoht: Wen-Pin Chien; ohj: Carlos Wagner
Tosca (Puccini) 20 lok-28 joujoht: Enrico Dovico; ohj: Dietrich Hilsdorf
Billy Budd (Britten) 8-21 marjoht: Peter Hirsch; ohj: Immo Karaman
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 mar-19 heljoht: Christoph Altstaedt; ohj: Andreas Meyer-Hanno
The Turn of the Screw (Britten) 22 mar-8 joujoht: Wen-Pin Chien; ohj: Immo Karaman
Peter Grimes (Britten) 24-29 marjoht: Wen-Pin Chien; ohj: Immo Karaman
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 7 jou-26 huhjoht: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; ohj: Joan Anton Rechi
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 10 jou-18 toujoht: Christoph Stöcker; ohj: Svenja Tiedt
Don Giovanni (Mozart) 5-31 tamjoht: Lukas Beikircher; ohj: Karoline Gruber
Lohengrin (Wagner) 18 tam-16 heljoht: Axel Kober; ohj: Sabine Hartmannshenn
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 hel-2 heijoht: Christoph Altstaedt; ohj: Michael Hampe
La traviata (Verdi) 22 hel-4 heijoht: Lukas Beikircher; ohj: Andreas Homoki
Der Rosenkavalier (Strauss) 1-16 maajoht: Axel Kober; ohj: Otto Schenk
Der Ring an einem Abend (Wagner) 29 maajoht: Axel Kober
Werther (Massenet) 25 huh-5 heijoht: Christoph Altstaedt; ohj: Joan Anton Rechi
Norma (Bellini) 2 tou-8 kesjoht: Giordano Bellincampi; ohj: Werner Schroeter
Death in Venice (Britten) 14-29 kesjoht: Lukas Beikircher; ohj: Immo Karaman
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 27 kes-6 heijoht: Lukas Beikircher; ohj: Johannes Schmid
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
The Rape of Lucretia (Britten) 8 jou-28 heljoht: Carlos Domínguez-Nieto; ohj: Alexandra Kieser
Die Zauberflöte (Mozart) 23 maa-26 toujoht: Philippe Bach; ohj: Rudolf Frey
Im weißen Rößl (Benatzky) 5 lok-29 maajoht: Carlos Domínguez-Nieto; ohj: Tobias Rott
Der Bettelstudent (Millöcker) 7 jou-27 heljoht: Carlos Domínguez-Nieto; ohj: Wolfgang Quetes
I puritani (Bellini) 15 hel-4 toujoht: Leo McFall; ohj: Bernd-Dieter Müller
Rigoletto (Verdi) 10 tou-13 kesjoht: Philippe Bach; ohj: Ansgar Haag
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Carmen (Bizet) 30 syy-7 huhjoht: Joel Revzen; ohj: Bernard Uzan
Die Zauberin (Tchaikovsky) 26 lok-2 joujoht: Johannes Pell; ohj: Tatjana Gürbaca
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 3 mar-1 maajoht: Samuel Bächli; ohj: Stephen Lawless
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 8 mar-3 tamjoht: Samuel Bächli; ohj: Eva Maria Abelein
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 9-30 marjoht: Samuel Bächli; ohj: Bettina Lell
Der Corregidor (Wolf,H) 11 marjoht: Ralph Neubert
Gräfin Mariza (Kálmán) 8 jou-23 maajoht: Johannes Pell; ohj: Guy Montavon
Die Frauen der Toten (Bröder) 2 hel-14 huhjoht: Johannes Pell; ohj: Gabriele Rech
Der Ring an einem Abend (Wagner) 7 hel-14 toujoht: Samuel Bächli; ohj: Christian Georg Fuchs
Die Medici (Leoncavallo) 16 maa-14 kesjoht: James Meena; ohj: Roman Hovenbitzer
Anatevka (Bock) 20 huh-7 kesjoht: Francesco Bottigliero; ohj: Michael Heinicke
Simon Boccanegra (Verdi) 28 huh-9 kesjoht: Samuel Bächli; ohj: Christiane Küppers
Die Schatzinsel (Schwemmer) 25 tou-16 kesjoht: Johannes Pell; ohj: Eva-Maria Abelein
Don Carlos (Verdi) 21 syyjoht: Manlio Benzi; ohj: Stefano Poda
Gräfin Mariza (Kálmán) 25 syy-1 heljoht: Johannes Pell; ohj: Guy Montavon
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 10 lok-8 hel
Die Schatzinsel (Schwemmer) 16 lokjoht: Johannes Pell; ohj: Eva-Maria Abelein
Der Ring an einem Abend (Wagner) 22 lok-1 marjoht: Samuel Bächli; ohj: Christian Georg Fuchs
Anatevka (Bock) 2 mar-9 maajoht: Francesco Bottigliero; ohj: Michael Heinicke
Evita (Lloyd Webber) 9 mar-17 maajoht: Francesco Bottigliero; ohj: Nicole Claudia Weber
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 20 marjoht: Samuel Bächli; ohj: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 mar-28 jou
Carmen (Bizet) 30 mar-19 tamjoht: Joel Revzen / Johannes Pell; ohj: Bernard Uzan
La cenerentola (Rossini) 21 jou-7 heljoht: Samuel Bächli; ohj: Lynne Hockney
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 14 hel-20 kesjoht: Peter Feranec; ohj: Hermann Schneider
Joseph Süß (Glanert) 22 maa-21 kesjoht: Samuel Bächli; ohj: Guy Montavon
Boris Godunow (Musorgsky) 13 huh-18 toujoht: Samuel Bächli; ohj: NN
Rufen Sie Herrn Plim! (Spoliansky) 8 tou-12 kesjoht: Ralph Neubert; ohj: Hank Irwin Kittel
Otello (Verdi) 24 tou-22 kesjoht: Tyrone Paterson; ohj: Guy Montavon
Essen, Aalto Theater  / 
Die Macht des Schicksals (Verdi) 8 syy-14 lokjoht: Giacomo Sagripanti / Volker Perplies; ohj: Dietrich Hilsdorf
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 23 syy-31 toujoht: Christoph Poppen / Volker Perplies; ohj: Jetske Mijnssen
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 29 syy-9 maajoht: Stefan Soltesz / Wolfram-Maria Märtig; ohj: Dietrich Hilsdorf
La traviata (Verdi) 30 syy-6 maajoht: Stefan Soltesz / Volker Perplies; ohj: Josef Ernst Köpplinger
Pelléas et Mélisande (Debussy) 6 lok-1 marjoht: Stefan Soltesz; ohj: Nikolaus Lehnhoff
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 17 lok-4 heijoht: Srboljub Dinić / Wolfram-Maria Märtig; ohj: Michael Sturminger
Die Fledermaus (Strauss,J) 20 lok-8 maajoht: Stefan Soltesz / Volker Perplies / Thomas Rösner; ohj: Gil Mehmert
Die Zauberflöte (Mozart) 11-24 marjoht: Stefan Soltesz / Volker Perplies; ohj: Ezio Toffolutti
Ariadne auf Naxos (Strauss) 1 jou-22 heljoht: Stefan Soltesz / Volker Perplies; ohj: Michael Sturminger
La bohème (Puccini) 13 jou-12 tamjoht: Volker Perplies / Alexander Joel; ohj: Silviu Purcarete
Hercules (Handel) 19 tam-22 maajoht: Alexander Eberle; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Tosca (Puccini) 30 tam-14 heijoht: Stefan Soltesz / Volker Perplies; ohj: Christine Mielitz
Madama Butterfly (Puccini) 16 hel-5 toujoht: Stefan Soltesz / Wolfram-Maria Märtig; ohj: Tilman Knabe
Parsifal (Wagner) 17 maa-30 kesjoht: Stefan Soltesz; ohj: Joachim Schloemer
Aida (Verdi) 30 maa-9 toujoht: Srboljub Dinic / Volker Perplies; ohj: Dietrich Hilsdorf
Figaros Hochzeit (Mozart) 14 huh-11 toujoht: Wolfram-Maria Märtig; ohj: Johannes Schaaf
Tristan und Isolde (Wagner) 19-25 toujoht: Stefan Soltesz; ohj: Barrie Kosky
Die Räuber (Verdi) 8 kes-20 heijoht: Srboljub Dinić; ohj: Dietrich Hilsdorf
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 12 heijoht: Stefan Soltesz; ohj: Fred Berndt
Macbeth (Verdi) 19 lok-4 joujoht: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; ohj: David Hermann
Tristan und Isolde (Wagner) 10-23 marjoht: Peter Schneider; ohj: Barrie Kosky
Werther (Massenet) 30 mar-5 huhjoht: Sébastien Rouland, Yannis Pouspourikas; ohj: Carlos Wagner
La bohème (Puccini) 6-29 joujoht: Yannis Pouspourikas; ohj: Silviu Purcarete
Die Zauberflöte (Mozart) 8-27 joujoht: Yannis Pouspourikas; ohj: Ezio Toffolutti
Fidelio (Beethoven) 26 jou-17 tamjoht: Stefan Klingele; ohj: Dietrich W Hilsdorf
La traviata (Verdi) 5-31 tamjoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Josef Ernst Köpplinger
L'elisir d'amore (Donizetti) 16 tam-8 heljoht: Matteo Beltrami; ohj: Andreas Baesler
Der fliegende Holländer (Wagner) 24 tam-21 heljoht: Tomáš Netopil; ohj: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 30 tam-20 maajoht: Srboljub Dinic; ohj: Michael Sturminger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13-23 heljoht: Wolfram-Maria Märtig; ohj: Michael Sturminger
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 19 hel-23 maajoht: Yannis Pouspourikas; ohj: Johannes Schaaf
La straniera (Bellini) 2 maa-13 huhjoht: Josep Caballé-Domenech; ohj: Christof Loy
Ariodante (Handel) 19 huh-18 kesjoht: Matthew Halls; ohj: Jim Lucassen
Jenůfa (Janáček) 24 tou-19 kesjoht: Tomáš Netopil; ohj: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 30 tou-5 heijoht: Yannis Pouspourikas; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Don Giovanni (Mozart) 15-28 kesjoht: Tomáš Netopil; ohj: Stefan Herheim
Madama Butterfly (Puccini) 27 kes-6 heijoht: Antony Hermus; ohj: Tilman Knabe
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
My Fair Lady (Loewe) 8 syy-16 tamjoht: Anna Skryleva; ohj: Peter Grisebach
Evita (Lloyd Webber) 14 syy-17 marjoht: Rebecca Hicks; ohj: Peter Grisebach
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 28 syy-26 tamjoht: Peter Sommerer; ohj: Markus Hertel
La bohème (Puccini) 24 mar-24 maajoht: Peter Sommerer; ohj: Markus Hertel
Anything Goes (Porter) 2 hel-24 huhjoht: Stefan Diederich; ohj: Markus Hertel
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 30 maa-1 toujoht: Anna Skryleva; ohj: Reinhard Göber
Don Quichotte (Massenet) 25 tou-21 kesjoht: Peter Sommerer; ohj: Markus Hertel
Sigurd der Drachentöter (Pape) 15 syy-11 marjoht: Peter Geilich; ohj: Markus Hertel
Madama Butterfly (Puccini) 28 syy-7 heljoht: Peter Sommerer; ohj: Matthias Schönfeldt
Don Quichotte (Massenet) 26 lok-19 joujoht: Peter Sommerer; ohj: Markus Hertel
Ein Sommernachtstraum (Britten) 22 hel-29 tou
Das Land des Lächelns (Lehár) 12 huh-10 hei
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
La bohème (Puccini) 26 elo-13 lokjoht: José Luis Gómez / Eun Sun Kim; ohj: Alfred Kirchner
Vanessa (Barber,S) 2-28 syyjoht: Jonathan Darlington; ohj: Katharina Thoma
Adriana Lecouvreur (Cilea) 7 syy-11 marjoht: Mark Shanahan / Sebastian Zierer; ohj: Vincent Boussard
Königskinder (Humperdinck) 30 syy-27 lokjoht: Sebastian Weigle; ohj: David Bösch
Chowanschtschina (Musorgsky) 12 lok-2 marjoht: Lawrence Foster; ohj: Christian Pade
Pelléas et Mélisande (Debussy) 4 mar-8 joujoht: Friedemann Layer; ohj: Claus Guth
L'étoile (Chabrier) 9 mar-15 maajoht: Sebastian Zierer / Karsten Januschke / Hartmut Keil; ohj: David Alden
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 14-16 marjoht: Pier Giorgio Morandi
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 2 jou-11 toujoht: Erik Nielsen; ohj: Johannes Erath
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 7 jou-4 huhjoht: Constantin Trinks / Hartmut Keil / Sebastian Zierer; ohj: Guillaume Bernardi
La traviata (Verdi) 15 jou-6 tamjoht: Omer Meir Wellber / Karsten Januschke; ohj: Axel Corti
Der Spieler (Prokofiev) 13 tam-24 heljoht: Sebastian Weigle; ohj: Harry Kupfer
Das Rheingold (Wagner) 25 tam-6 heljoht: Sebastian Weigle; ohj: Vera Nemirova
Die Walküre (Wagner) 27 tam-8 heljoht: Sebastian Weigle; ohj: Vera Nemirova(original), Hans Walter Richter (revival)
Siegfried (Wagner) 1-10 heljoht: Sebastian Weigle; ohj: Vera Nemirova
Götterdämmerung (Wagner) 3-13 heljoht: Sebastian Weigle; ohj: Vera Nemirova
Die Fledermaus (Strauss,J) 9 hel-14 huhjoht: Roland Böer / Karsten Januschke / Hartmut Keil / Sebastian Zierer; ohj: Christof Loy
Otello (Verdi) 23 hel-7 heijoht: Riccardo Frizza / Sebastian Weigle; ohj: Johannes Erath
Idoménée (Mozart) 17 maa-28 huhjoht: Julia Jones / Karsten Januschke; ohj: Jan Philipp Gloger
Lohengrin (Wagner) 29 maa-1 toujoht: Bertrand de Billy / Hartmut Keil; ohj: Jens Daniel Herzog
Idomeneo re di Creta (Mozart) 6-16 huhjoht: Sebastian Zierer; ohj: Tobias Heyder
Don Carlos (Verdi) 13 huh-5 heijoht: Carlo Montanaro / Karsten Januschke; ohj: David McVicar, Caterina Panti Liberovici
Landschaft mit entfernten Verwandten (Goebbels) 1-9 toujoht: Franck Ollu; ohj: Heiner Goebbels
La fanciulla del West (Puccini) 12 tou-15 kesjoht: Sebastian Weigle; ohj: Christof Loy
Rienzi, der letzte der Tribunen (concert) (Wagner) 17-20 toujoht: Sebastian Weigle
Un ballo in maschera (Verdi) 18 tou-28 kesjoht: Stamatia Karampini; ohj: Claus Guth
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 25 tou-20 kesjoht: Steven Sloane; ohj: Barrie Kosky
Dido and Aeneas (Purcell) 25 tou-20 kesjoht: Steven Sloane; ohj: Barrie Kosky
Teseo (Handel) 30 tou-9 kesjoht: Felice Venanzoni; ohj: Tilmann Köhler
La fanciulla del West (Puccini) 1 kesjoht: Sebastian Zierer; ohj: Hans Walter Richter
Les vêpres siciliennes (Verdi) 16 kes-6 heijoht: Pablo Heras-Casado; ohj: Jens Daniel Herzog
Das Spiel von Seele und Körper (Cavalieri) 29 kes-7 heijoht: Michael Form; ohj: Hendrik Müller
Les vêpres siciliennes (Verdi) 1 syy-11 lokjoht: Giuliano Carella; ohj: Jens-Daniel Herzog
Rusalka (Dvořák,A) 12 syy-28 kesjoht: Sebastian Weigle / Johannes Debus; ohj: Jim Lucassen
Idomeneo re di Creta (Mozart) 20 syy-6 lokjoht: Roland Böer; ohj: Jan Philipp Gloger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 5 lok-4 tamjoht: Sebastian Weigle / Hartmut Keil; ohj: Brigitte Fassbaender
Die Zauberflöte (Mozart) 12 lok-29 joujoht: Sebastian Zierer / Hartmut Keil / Sebastian Weigle / Karsten Januschke; ohj: Alfred Kirchner
Tannhäuser (Wagner) 19 lok-9 marjoht: Constantin Trinks; ohj: Vera Nemirova
Ezio (Gluck) 10 mar-7 joujoht: Christian Curnyn; ohj: Vincent Boussard
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 16 mar-15 joujoht: Constantinos Carydis; ohj: Barrie Kosky
Dido and Aeneas (Purcell) 16 mar-15 joujoht: Constantinos Carydis; ohj: Barrie Kosky
Oedipe (Enescu) 8 jou-5 tamjoht: Alexander Liebreich; ohj: Hans Neuenfels
Tosca (Puccini) 11 jou-26 tamjoht: Leo Hussain / Mark Shanahan; ohj: Andreas Kriegenburg
The Tempest (Adès) 11 tam-7 heljoht: Sian Edwards; ohj: Keith Warner
Werther (Massenet) 15 tam-8 heljoht: Maurizio Barbacini; ohj: Willy Decker
Die Gespenstersonate (Reimann) 29 tam-8 heljoht: Karsten Januschke; ohj: Walter Sutcliffe
Falstaff (Verdi) 9 hel-30 toujoht: Bertrand de Billy / Carlo Franci; ohj: Keith Warner
Orlando furioso (Vivaldi) 12 hel-14 maajoht: Felice Venanzoni; ohj: David Bösch
Edgar (concert) (Puccini) 18 heljoht: Marc Soustrot
Daphne (Strauss) 28 hel-22 maajoht: Stefan Blunier; ohj: Claus Guth
Così fan tutte (Mozart) 7 maa-10 kesjoht: Hartmut Keil / Sebastian Zierer; ohj: Christof Loy
La gazza ladra (Rossini) 30 maa-4 toujoht: Henrik Nánási; ohj: David Alden
La fanciulla del West (Puccini) 5 huh-18 toujoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Christof Loy
Tristan und Isolde (Wagner) 18 huh-10 toujoht: Constantinos Carydis; ohj: Christof Nel
Don Giovanni (Mozart) 11 tou-27 kesjoht: Sebastian Weigle / Karsten Januschke / Sebastian Zierer; ohj: Christof Loy
Orpheus (Telemann) 25 tou-8 kesjoht: Titus Engel; ohj: Florentine Klepper
Tiefland (d'Albert) 31 tou-14 kesjoht: Sebastian Weigle; ohj: Anselm Weber
Die Liebe der Danae (concert) (Strauss) 15-19 kesjoht: Sebastian Weigle
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 22 kes-12 heijoht: Paul Daniel; ohj: Eva-Maria Höckmayr
Der goldene Drache (Eötvös) 29 kes-11 heijoht: Péter Eötvös / Hartmut Keil; ohj: Elisabeth Stöppler
Die Ausflüge des Herrn Broucek (Janáček) 5-13 heijoht: Johannes Debus; ohj: Axel Weidauer
Freiberg, Theater Freiberg  / 
My Fair Lady (Loewe) 22 syy-31 joujoht: Ido Arad; ohj: Jürgen Pöckel
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 21 lokjoht: Jan Michael Horstmann; ohj: Manfred Straube
Sturmhöhe (Floyd) 9-23 marjoht: Jan Michael Horstmann; ohj: Judica Semler
Tannhäuser (Wagner) 1 jou-26 maajoht: Jan Michael Horstmann; ohj: Ralf-Peter Schulze
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 30+ maajoht: Ido Arad
Charlotte Corday (Ferrero) 27 huh-5 toujoht: Jan Michael Horstmann; ohj: Judica Semler
Im weißen Rößl (Benatzky) 22 kes-18 heiohj: Manfred Straube
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 27 syy-24 marjoht: Raoul Grüneis; ohj: Arila Siegert
My Fair Lady (Loewe) 6 lok-20 marohj: Jürgen Pöckel
Tannhäuser (Wagner) 15-27 lokjoht: Jan Michael Horstmann; ohj: Ralf-Peter Schulze
Gräfin Mariza (Kálmán) 2 mar-14 joujoht: Raoul Grüneis; ohj: Manfred Straube
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-29 jou
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Nabucco (Verdi) 6 lok-28 maajoht: Fabrice Bollon / Johannes Knapp; ohj: Michael Sturm
Rinaldo (Handel) 18 lok-15 maajoht: Norbert Kleinschmidt; ohj: Tom Ryser
Ariadne auf Naxos (Strauss) 24 mar-22 maajoht: Gerhard Markson; ohj: Jörg Behr
Lohengrin (Wagner) 12 tam-1 kesjoht: Fabrice Bollon; ohj: Frank Hilbrich
King Arthur (Purcell) 9 hel-21 kesjoht: Clemens Flick; ohj: Robert Schuster
Pique Dame (Tchaikovsky) 9 maa-7 kesjoht: Fabrice Bollon; ohj: Eva-Maria Höckmayr
Parsifal (Wagner) 21 huh-22 kesjoht: Fabrice Bollon; ohj: Frank Hilbrich
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 8 kes-10 heijoht: Johannes Knapp; ohj: Tom Ryser
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 lok-7 heljoht: Gerhard Markson; ohj: Frank Hilbrich
Nabucco (Verdi) 10 lok-12 tamjoht: Johannes Knapp; ohj: Michael Sturm
I vespri siciliani (Verdi) 2 mar-16 heljoht: Fabrice Bollon; ohj: Michael Sturm
Oscar und die Dame in Rosa (Bollon) 5 tam-21 maajoht: David Parry; ohj: Clemens Bechtel
Tannhäuser (Wagner) 22 hel-23 maajoht: Fabrice Bollon; ohj: Eva-Maria Höckmayr
Gegen die Wand (Vollmer) 29 maa-12 heijoht: Bernhard Epstein; ohj: Michael Sturm
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 26 huh-19 kesjoht: Fabrice Bollon; ohj: Jörg Behr
Der Mantel (Puccini) 26 huh-19 kesjoht: Fabrice Bollon; ohj: Jörg Behr
Das geopferte Leben (Parra) 27-31 toujoht: Peter Tilling; ohj: Vera Nemirova
Fuerth, Stadttheater Fürth  / 
Die Grossherzogin von Gerolstein (Offenbach) 11-27 tamjoht: Friedemann Seitzer; ohj: Georg Blüml
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Street Scene (Weill) 22 syy-15 joujoht: Heiko Mathias Förster; ohj: Gil Mehmert
Sprung in die Leere (Leuschner) 6-31 lokjoht: Dirk Erdelkamp; ohj: Ulla Theißen
Le nozze di Figaro (Mozart) 17 mar-8 maajoht: Valtteri Rauhalammi; ohj: Peter Hailer
Don Carlos (Verdi) 22 jou-7 heijoht: Rasmus Baumann; ohj: Stephan Märki
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 9 hel-12 toujoht: Rasmus Baumann / Valtteri Rauhalammi; ohj: Michael Schulz
Anatevka (Bock) 23 hel-21 huhjoht: Bernhard Stengel; ohj: Peter Hailer
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 maa-24 toujoht: Valtteri Rauhalammi; ohj: Michaela Dicu
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 7-19 huhjoht: Dirk Erdelkamp; ohj: Carsten Kirchmeier
Der Zigeunerbaron (concert) (Strauss,J) 20 huh-26 toujoht: Rasmus Baumann
Der Rosenkavalier (Strauss) 2 kes-4 heijoht: Rasmus Baumann; ohj: Philipp Harnoncourt
Cabaret (Kander) 15 syy-2 toujoht: Wolfgang Wilger; ohj: Sandra Wissmann
L'italiana in Algeri (Rossini) 28 syy-25 joujoht: Valtteri Rauhalammi; ohj: David Hermann
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 lok-29 marjoht: Rasmus Baumann; ohj: Philipp Harnoncourt
Don Quichotte (Massenet) 7 jou-15 heljoht: Valtteri Rauhalammi; ohj: Elisabeth Stöppler
La bohème (Puccini) 11-18 tamjoht: Rasmus Baumann; ohj: Michael Schulz
Stadt der 1000 Feuer (Augst) 21-28 helohj: Oliver Augst, John Birke
Jenůfa (Janáček) 22 maa-14 kesjoht: Rasmus Baumann; ohj: Michael Schulz
Das Land des Lächelns (Lehár) 30 maa-15 kesjoht: Rasmus Baumann
Simon das Findelkind (Zebeljan) 26 huh-7 kesjoht: Valtteri Rauhalammi; ohj: NN
Pique Dame (Tchaikovsky) 22 kesjoht: Rasmus Baumann; ohj: Dietrich Hilsdorf
Gera, Bühnen der Stadt Gera  / 
Anatevka (Bock) 23 syy-15 joujoht: Thomas Wicklein; ohj: Matthias Winter
Frau Luna (Lincke) 28 syy-19 heljoht: Thomas Wicklein; ohj: Steffen Piontek
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 17 lok-19 marjoht: Takahiro Nagasaki; ohj: Cornelia Poppe
Werther (Massenet) 1 jou-29 maajoht: Laurent Wagner; ohj: Roland Schwab
Carmen (Bizet) 1 hel-13 huhjoht: Jens Troester; ohj: Kay Kuntze
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 8 hel-26 toujoht: Peter Aderhold / Gerrit Prießnitz; ohj: Kay Kuntze
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 8 maa-17 toujoht: Jens Troester; ohj: Ansgar Weigner
Noahs Flut (Britten) 4-6 heijoht: Thomas Wicklein; ohj: Felix Eckerle
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13 lokjoht: Takahiro Nagasaki / Miao Liu; ohj: Cornelia Poppe
Carmen (Bizet) 23 lok-15 marjoht: Jens Troester; ohj: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 lokjoht: Jens Troester; ohj: Sabine Schramm
Du bist ich (Simons) 8 mar-29 joujoht: Jens Troester; ohj: Götz Hellriegel
Babytalk (Zaufke) 30 marjoht: Thomas Wicklein / Takahiro Nagasaki; ohj: Cornelia Poppe
La bohème (Puccini) 7 jou-30 maaohj: Anthony Pilavachi
Werther (Massenet) 25 tamjoht: Laurent Wagner; ohj: Roland Schwab
Anatevka (Bock) 14 maajoht: Thomas Wicklein; ohj: Matthias Winter
Peter Grimes (Britten) 21 maa-19 huhohj: Kay Kuntze
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 28 maajoht: Peter Aderhold; ohj: Kay Kuntze
Nuit des hommes (Nørgård) 28 kesjoht: Thomas Wicklein; ohj: Kay Kuntze
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Der Freischütz (Weber) 15 syy-25 joujoht: Michael Hofstetter; ohj: Nigel Lowery
Acis und Galatea (Handel) 23 syy-28 joujoht: Jan Hoffmann; ohj: Stephanie Kuhlmann
Cabaret (Kander) 26 lok-15 heljoht: Andreas Kowalewitz / Wolfgang Wels; ohj: Cathérine Miville
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 17 mar-18 tamjoht: Florian Ziemen; ohj: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Oberto (concert) (Verdi) 1-30 joujoht: Michael Hofstetter
Fosca (Gomes) 2 hel-27 huhjoht: Florian Ziemen; ohj: Thomas Oliver Niehaus
Agrippina (Handel) 23 maa-19 toujoht: Michael Hofstetter; ohj: Balázs Kovalik
Kommilitonen! (Maxwell Davies) 5 tou-20 kesjoht: Michael Hofstetter; ohj: Cathérine Miville
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 syy-25 joujoht: Florian Ziemen; ohj: Helmut Polixa
Die oberen Zehntausend (Kerker) 30 mar-11 tam
Idomeneo re di Creta (Mozart) 18 tam-19 huh
Cabaret (Kander) 8 hel-4 heijoht: Andreas Kowalewitz / Wolfgang Wels; ohj: Cathérine Miville
Mirandolina (Martinů) 30 maa-6 hei
Die Eroberung von Granada (Arrieta) 24 tou-11 hei
Requiem (Mozart) 20-22 kes
Goerlitz, Theater Goerlitz  / 
Anatevka (Bock) 21 lok-21 kesjoht: Manuel Pujol; ohj: Sebastian Ritschel
My Fair Lady (Loewe) 27 lok-10 toujoht: Manuel Pujol; ohj: Egon Baumgarten
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 11 mar-26 joujoht: Ulrich Kern; ohj: Sebastian Ritschel
Kleider machen Leute (Zemlinsky) 24 mar-3 toujoht: Ulrich Kern; ohj: Klaus Arauner
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 7-30 tamjoht: Olga Dribas; ohj: Claus Kiesewetter
La traviata (Verdi) 11 tam-26 toujoht: Eckehard Stier / Andrea Sanguineti / Dorian Wilson / Christopher Ward / Ulrich Kern; ohj: Sebastian Ritschel
Tod eines Bankers (Kersting) 12 huh-17 toujoht: Ulrich Kern; ohj: Klaus Arauner
Le nozze di Figaro (Mozart) 25 tou-13 elojoht: Eckehard Stier; ohj: Sebastian Ritschel
Orpheus und Euridike (Gluck) 20 kesjoht: Steffan Claußner; ohj: Sebastian Ritschel
My Fair Lady (Loewe) 1 syy-3 huhjoht: Manuel Pujol; ohj: Egon Baumgarten
Anatevka (Bock) 11 lok-18 huhjoht: Manuel Pujol; ohj: Sebastian Ritschel
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 12 lok-9 kesjoht: Ulrich Kern; ohj: Rebekka Stanzel
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 12 lok-9 kes
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 22 mar-21 tamjoht: Olga Dribas; ohj: Claus Kiesewetter
Tannhäuser (Binder) 23 mar-15 kesjoht: Ulrich Kern; ohj: Klaus Arauner
Salon Pitzelberger (Offenbach) 13 hel-8 kesjoht: Manuel Pujol; ohj: Rita Schaller
Jenůfa (Janáček) 2 tou-1 kesjoht: Andrea Sanguineti; ohj: Klaus Arauner
Sweeney Todd (Sondheim) 10-29 kesjoht: Ulrich Kern; ohj: Sebastian Ritschel
Orpheus und Euridike (Gluck) 3-19 heijoht: Steffan Claußner; ohj: Sebastian Ritschel
Hagen, Theater Hagen  / 
Cabaret (Kander) 1-30 syyjoht: Steffen Müller-Gabriel; ohj: Thilo Borowczak
Don Giovanni (Mozart) 7 lok-31 tamjoht: Florian Ludwig; ohj: Norbert Hilchenbach
Don Carlos (Verdi) 10 mar-7 huhjoht: Florian Ludwig; ohj: Philipp Kochheim
Die Grossherzogin von Gerolstein (Offenbach) 12 tam-2 heijoht: Steffen Müller-Gabriel; ohj: Roman Hovenbitzer
Der Wildschütz (Lortzing) 2 maa-7 heijoht: Florian Ludwig; ohj: Annette Wolf
Stabat Mater (concert) (Dvořák,A) 19 maajoht: Florian Ludwig
Selma Jezková (Ruders) 13 huh-13 heijoht: David Marlow; ohj: Gregor Horres
Carmen (Bizet) 8 kes-10 heijoht: Florian Ludwig; ohj: Anthony Pilavachi
Die Dreigroschenoper (Weill) 23 kes-12 heijoht: Alexander Ruef; ohj: Thomas Weber-Schallauer
Carmen (Bizet) 13 syy-3 marjoht: Florian Ludwig; ohj: Anthony Pilavachi
Das Feuerwerk (Burkhard) 28 syy-28 heljoht: Steffen Müller-Gabriel; ohj: Nicola Glück
Don Pasquale (Donizetti) 16 mar-2 maajoht: David Marlow; ohj: Annette Wolf
Lola rennt (Vollmer) 8 maa-3 heijoht: David Marlow; ohj: Norbert Hilchenbach
Don Quichotte (Massenet) 26 huh-22 kesjoht: Florian Ludwig; ohj: Gregor Horres
Otello (Verdi) 7 kes-2 heijoht: Florian Ludwig; ohj: NN
Halle, Oper Halle  / 
My Fair Lady (Loewe) 3 lok-18 kesjoht: Kay Stromberg; ohj: Karl Absenger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12 lok-2 marjoht: Robbert van Steijn; ohj: Matthias Hüstebeck
Alcina (Handel) 26 lok-17 toujoht: Bernhard Forck; ohj: Andrej Woron, Martin Stiefermann
Die Fledermaus (Strauss,J) 4 mar-9 huhjoht: Andreas Henning; ohj: Axel Köhler
Die Walküre (Wagner) 13 tam-23 maajoht: Karl-Heinz Steffens; ohj: Hansgünther Heyme
Der geduldige Sokrates (Telemann) 26 tam-28 kesjoht: Wolfgang Katschner; ohj: Axel Köhler
Götterdämmerung (Wagner) 23 hel-23 maajoht: Karl Heinz-Steffens; ohj: Hansgünther Heyme
Das Rheingold (Wagner) 3 maajoht: Andreas Henning; ohj: Hansgünther Heyme
Siegfried (Wagner) 7 maajoht: Karl-Heinz Steffens; ohj: Hansgünther Heyme
Gräfin Mariza (Kálmán) 24 maa-24 toujoht: Kay Stromberg; ohj: Axel Köhler
Nabucco (Verdi) 5 huh-30 kesjoht: Andreas Henning; ohj: Christian Schuller
Salon Pitzelberger (Offenbach) 1-26 toujoht: Ingo Martin Stadtmüller; ohj: Axel Köhler
Almira (Handel) 7-14 kesjoht: Andreas Spering; ohj: Axel Köhler
Macbeth (Verdi) 8-21 kesjoht: Andreas Henning; ohj: Axel Köhler
Martha (Flotow) 15 syy-5 lokjoht: Kay Stromberg; ohj: Michael McCaffery
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 syy-27 lokjoht: Ingo Martin Stadtmüller; ohj: Fred Bernd
Sky Disc (Humet) 2 lok-24 marjoht: Andreas Henning; ohj: G H Seebach
Nabucco (Verdi) 9 lok-21 joujoht: Andreas Henning; ohj: Christian Schuller
Macbeth (Verdi) 11 lokjoht: Andreas Henning; ohj: Axel Köhler
Almira (Handel) 17 mar-12 huhjoht: Andreas Spering; ohj: Axel Köhler
Schahrazade (Sekles) 30 mar-29 kesjoht: Josep Caballé Domenech; ohj: Axel Köhler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-23 joujoht: Robbert van Steijn; ohj: Matthias Hüstebeck
Die Zauberflöte (Mozart) 25-29 tamjoht: Andreas Henning; ohj: Axel Köhler
Das Rheingold (Wagner) 14 heljoht: Andreas Henning; ohj: Hansgünther Heyme
Die Walküre (Wagner) 16 heljoht: Andreas Henning; ohj: Hansgünther Heyme
Siegfried (Wagner) 21 heljoht: Andreas Henning; ohj: Hansgünther Heyme
Götterdämmerung (Wagner) 23 heljoht: Andreas Henning; ohj: Hansgünther Heyme
Pique Dame (Tchaikovsky) 9+ toujoht: Robbert van Steijn / Christian Schuller
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 18+ toujoht: Kay Stromberg; ohj: Michael McCaffery
Der Freischütz (Weber) 29+ toujoht: Andreas Henning; ohj: Christian Schuller
Arminio (Handel) 6+ kesjoht: Bernhard Forck; ohj: Nigel Lowery
Der Vampyr (Marschner) 3+ heijoht: Josep Caballé Domenech; ohj: Wolf Widder
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Don Pasquale (Donizetti) 14 syy-14 lokjoht: Fabian Dobler; ohj: Werner Pichler
Der Bajazzo (Leoncavallo) 30 lok-9 kesjoht: Fabian Dobler; ohj: Andreas Franz
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 jou-10 heljoht: Fabian Dobler; ohj: Oswald Lipfert
Lauter Verrückte! (Mayr) 27 hel-8 kesjoht: Fabian Dobler; ohj: Philipp Kochheim
Die Italienerin in Algier (Rossini) 30 lok-30 marjoht: Fabian Dobler; ohj: Andreas Franz
Hamburg, Opernloft  / 
Carmen (Bizet) 1 jou-5 heijoht: Markus Bruker; ohj: Inken Rahardt
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 jou-14 kesjoht: Markus Bruker; ohj: Natascha Ursuliak
La traviata (Verdi) 4 huh-29 kesjoht: Markus Bruker; ohj: Rainer Holzapfel
Rigoletto (Verdi) 4 huhjoht: Markus Bruker; ohj: Rainer Holzapfel
Thaïs (Massenet) 6 huh-6 kesjoht: Markus Bruker; ohj: Inken Rahardt
Figaros Hochzeit (Mozart) 20 huh-7 kesjoht: Markus Bruker; ohj: Inken Rahardt
Tolomeo (Handel) 5 toujoht: Markus Bruker; ohj: Inken Rahardt
Tristan und Isolde (Wagner) 31 tou-4 heijoht: Markus Bruker; ohj: Inken Rahardt
Tolomeo (Handel) 9 elojoht: Markus Bruker; ohj: Inken Rahardt
Figaros Hochzeit (Mozart) 10 elojoht: Markus Bruker; ohj: Inken Rahardt
La traviata (Verdi) 23 elo-14 syyjoht: Markus Bruker; ohj: Rainer Holzapfel
Tosca (Puccini) 30 elo
Tristan und Isolde (Wagner) 30 elo-20 syyjoht: Markus Bruker; ohj: Sebastian Ritschel
Manon (Massenet) 21 syy
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
West Side Story (Bernstein) 2-26 elo
Fürst Igor (Borodin) 15 syy-5 lokjoht: Simone Young; ohj: David Pountney
Le nozze di Figaro (Mozart) 22 syy-19 lokjoht: Stefan Soltesz; ohj: Johannes Schaaf
Tannhäuser (Wagner) 7 lok-22 toujoht: Simone Young; ohj: Harry Kupfer
Don Giovanni (Mozart) 10 lok-20 maajoht: Constantin Trinks / Alexander Soddy; ohj: Doris Dörrie
Ariadne auf Naxos (Strauss) 20 lok-29 tamjoht: Constantin Trinks / Stefan Soltesz; ohj: Christian Stückl
Falstaff (Verdi) 24 lok-6 marjoht: Carlo Montanaro; ohj: Marco Arturo Marelli
I am your opus (Reimann) 4-30 marjoht: Samuel Hogarth; ohj: Petra Müller
Madama Butterfly (Puccini) 11 mar-5 joujoht: Alexander Joel; ohj: Vincent Boussard
Der fliegende Holländer (Wagner) 13 mar-15 toujoht: Marcus Bosch / Simone Young; ohj: Marco Arturo Marelli
Die Zauberflöte (Mozart) 21 mar-10 tamjoht: Nicholas Carter / Gregor Bühl; ohj: Achim Freyer
Vanitas (Sciarrino) 24-30 marjoht: Rupert Burleigh; ohj: NN
Manon Lescaut (Puccini) 6 jou-25 tamjoht: Asher Fisch; ohj: Philipp Himmelmann
Flavius Bertaridus (Telemann) 8-13 joujoht: Alessandro De Marchi; ohj: Jens Daniel Herzog
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-18 joujoht: Nicholas Carter; ohj: Peter Beauvais
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 jou-15 heljoht: Alexander Soddy / Alfred Eschwé; ohj: Hans Hollmann
Rienzi, der letzte der Tribunen (concert) (Wagner) 13-18 tamjoht: Simone Young
Don Carlos (Verdi) 20 tam-10 heljoht: Alexander Joel; ohj: Peter Konwitschny
La cenerentola (Rossini) 22 tam-30 huhjoht: Florian Csizmadia / Alessandro De Marchi; ohj: Renaud Doucet
La bohème (Puccini) 31 tam-27 heljoht: Kirill Karabits / Matthias Foremny; ohj: Guy Joosten
Tosca (Puccini) 1-22 heljoht: Markus Poschner; ohj: Robert Carsen
Eloise und die Vampire (Jenkins) 3-24 heljoht: Benjamin Gordon; ohj: Kerstin Steeb
La traviata (Verdi) 17 hel-4 toujoht: Patrick Lange / Matthias Foremny; ohj: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 19 hel-5 maajoht: Jonas Alber; ohj: Marco Arturo Marelli
Gloriana (Britten) 24 maa-6 huhjoht: Simone Young; ohj: Richard Jones
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 7 huh-17 toujoht: Simone Young; ohj: Peter Konwitschny
Faust (Gounod) 16 huh-7 kesjoht: Alexander Soddy / Alfred Eschwé; ohj: Andreas Homoki
La fille du régiment (Donizetti) 11-18 toujoht: Alfred Eschwé; ohj: Alexander von Pfeil
Lohengrin (Wagner) 12 toujoht: Simone Young; ohj: Peter Konwitschny
Tristan und Isolde (Wagner) 14 toujoht: Simone Young; ohj: Ruth Berghaus
Parsifal (Wagner) 19 toujoht: Simone Young; ohj: Robert Wilson
L'elisir d'amore (Donizetti) 21 tou-6 kesjoht: Ivan Repusic; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Das Rheingold (Wagner) 26 toujoht: Simone Young; ohj: Claus Guth
Die Walküre (Wagner) 28 toujoht: Simone Young; ohj: Claus Guth
Siegfried (Wagner) 31 toujoht: Simone Young; ohj: Claus Guth
Götterdämmerung (Wagner) 2 kesjoht: Simone Young; ohj: Claus Guth
Seven Angels (Bedford) 21-30 kesjoht: Alexander Winterson; ohj: Heiko Hentschel
Der Meister und Margarita (Höller) 14 syy-4 lokjoht: Marcus Bosch; ohj: Jochen Biganzoli
La traviata (Verdi) 20 syy-10 huhjoht: Alexander Joel; ohj: Johannes Erath
Otello (Verdi) 29 syy-5 lokjoht: Henrik Nánási; ohj: August Everding
La battaglia di Legnano (Verdi) 20 lok-20 marjoht: Simone Young; ohj: David Alden
I due Foscari (Verdi) 27 lok-21 marjoht: Simone Young; ohj: David Alden
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 10-28 marjoht: Simone Young; ohj: David Alden
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-19 marjoht: Axel Kober; ohj: Christian Stückl
Die Zauberflöte (Mozart) 23 mar-25 joujoht: Constantin Trinks; ohj: Achim Freyer
Peter Grimes (Britten) 24 mar-5 joujoht: Simone Young; ohj: Sabine Hartmannshenn
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 mar-4 joujoht: Nicholas Carter; ohj: Sandra Leupold
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-21 joujoht: Nicholas Carter; ohj: Peter Beauvais
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-31 joujoht: Alexander Soddy; ohj: Hans Hollmann
Lohengrin (Wagner) 22 jou-12 tamjoht: Simone Young; ohj: Peter Konwitschny
Madama Butterfly (Puccini) 3 tam-19 huhjoht: Carlo Montanaro; ohj: Vincent Boussard
Carmen (Bizet) 19 tam-12 heljoht: Alexander Soddy; ohj: Jens-Daniel Herzog
Rigoletto (Verdi) 21 tam-1 kesjoht: Ivan Repusic; ohj: Andreas Homoki
Manon Lescaut (Puccini) 1-14 heljoht: Matthias Foremny; ohj: Philipp Himmelmann
Zwerg Nase (Hogarth) 2-23 heljoht: Benjamin Gordon; ohj: Nicola Panzer
Fidelio (Beethoven) 8-22 heljoht: Jun Märkl; ohj: Hans Neuenfels
Don Giovanni (Mozart) 11 hel-26 kesjoht: Stefan Soltesz; ohj: Doris Dörrie
Il turco in Italia (Rossini) 20 hel-4 maajoht: Alfred Eschwé; ohj: Christof Loy
Das schlaue Füchslein (Janáček) 9 maa-5 huhjoht: Lawrence Foster; ohj: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 11 maa-25 kesjoht: Nicholas Carter; ohj: Marco Arturo Marelli
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 26 maa-3 huhjoht: Pietro Rizzo
La bohème (Puccini) 2-12 huhjoht: Matthias Foremny; ohj: Guy Joosten
Salome (Strauss) 11-25 huhjoht: Sebastian Weigle; ohj: Willy Decker
Fürst Igor (Borodin) 21-30 huhohj: David Pountney
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-8 toujoht: Alfred Eschwé; ohj: Gilbert Deflo
Lear (Reimann) 4-17 toujoht: Simone Young; ohj: Karoline Gruber
Almira (Handel) 25 tou-19 kesjoht: Alessandro De Marchi; ohj: Jetske Mijnssen
Das Rheingold (Wagner) 26 tou
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 tou-9 kesjoht: Joana Mallwitz; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Arabella (Strauss) 30 tou-13 kesjoht: Stefan Soltesz; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Katja Kabanova (Janáček) 5-24 kesjoht: Lothar Zagrosek; ohj: Willy Decker
Orontea (Cesti) 5-13 heijoht: Nicholas Carter; ohj: Anja Krietsch
Hannover, Niedersächsische Staatstheater  / 
Kiss me, Kate (Porter) 8 syy-3 lokjoht: Benjamin Reiners; ohj: Bernd Mottl
L'opera seria (Gassmann) 9 syy-2 lokjoht: Mark Rohde; ohj: Michiel Dijkema
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 21 lok-7 joujoht: Karen Kamensek; ohj: Frank Hilbrich
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 lok-1 heljoht: Benjamin Reiners / Ivan Repušić; ohj: Alexander Charim
Vor dem Aufstand (Various) 2 mar-5 maajoht: Siegmund Weinmeister; ohj: Andrea Schwalbach
Freunde! (Androsch) 9 mar-2 joujoht: Toshiaki Murakami; ohj: Tobias Ribitzki
Madame Butterfly (Puccini) 11 mar-11 tamjoht: Mark Rohde; ohj: Peter Brenner(original), Charles Ebert(revival)
Die Reise nach Reims (Rossini) 29 mar-7 heljoht: Benjamin Reiners; ohj: Matthias Davids
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 jou-5 tamjoht: Mark Rohde; ohj: Steffen Tiggeler
Così fan tutte (Mozart) 22 jou-28 kesjoht: Karen Kamensek; ohj: Alexander Charim
Don Carlos (Verdi) 18 tam-10 heljoht: Mark Rohde; ohj: Christof Nel
Räuber Hotzenplotz (Tarkmann) 3 hel-15 tou
Orest (Trojahn) 8 hel-16 huhjoht: Gregor Bühl; ohj: Enrico Lübbe
La traviata (Verdi) 16 hel-20 huhjoht: Benjamin Reiners; ohj: Benedikt von Peter
My Fair Lady (Loewe) 13 maa-13 huhjoht: Siegmund Weinmeister; ohj: Bernd Mottl
Im Schatten des Maulbeerbaums (Rushton) 6 huh-9 kes
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 14 huh-19 kesjoht: Ivan Repušić; ohj: Ingo Kerkhof
Il Tabarro (Puccini) 27 huh-19 toujoht: Karen Kamensek; ohj: Sebastian Baumgarten
Suor Angelica (Puccini) 27 huh-19 toujoht: Karen Kamensek; ohj: Sebastian Baumgarten
Gianni Schicchi (Puccini) 27 huh-19 toujoht: Karen Kamensek; ohj: Sebastian Baumgarten
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 8-26 kesjoht: Karen Kamensek; ohj: Benedikt von Peter
Carmen (Bizet) 14-25 kesjoht: Ivan Repušić; ohj: Monique Wagemakers
Rigoletto (Verdi) 20-27 kesjoht: Benjamin Reiners; ohj: Karsten Wiegand
L'opera seria (Gassmann) 24 elo-8 syyjoht: Mark Rohde; ohj: Michiel Dijkema
Ein Maskenball (Verdi) 14 syy-13 kesjoht: Mark Rohde; ohj: Olivier Tambosi
Rigoletto (Verdi) 17 syy-8 marjoht: Benjamin Reiners; ohj: Karsten Wiegand
Carmen (Bizet) 29 syy-14 joujoht: Anja Bihlmaier; ohj: Monique Wagemakers
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 13 lok-19 heijoht: Karen Kamensek; ohj: Olivier Tambosi
Street Scene (Weill) 30 lok-5 heljoht: Benjamin Reiners; ohj: Bernd Mottl
La bohème (Puccini) 17 mar-5 tamjoht: Benjamin Reiners; ohj: Chris Alexander
Kiss me, Kate (Porter) 27 mar-25 tamjoht: Benjamin Reiners; ohj: Bernd Mottl
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-28 joujoht: Mark Rohde / Siegmund Weinmeister; ohj: Steffen Tiggele(original), Charles Ebert(revival)
Pagliacci (Leoncavallo) 10 tam-5 huhjoht: Karen Kamensek; ohj: Philipp Himmelmann
Cavalleria rusticana (Mascagni) 10 tam-5 huhjoht: Karen Kamensek; ohj: Philipp Himmelmann
Così fan tutte (Mozart) 15 tam-6 huhjoht: Siegmund Weinmeister; ohj: Alexander Charim
Don Carlos (Verdi) 24 tam-9 heljoht: Mark Rohde; ohj: Christof Nel
Die Zauberflöte (Mozart) 15 hel-10 huhjoht: Anja Bihlmaier; ohj: Elisabeth Stöppler
La traviata (Verdi) 2 maa-8 huhjoht: Benjamin Reiners; ohj: Benedikt von Peter
Die Schöne und das Tier (Grétry) 13 maa-19 kesjoht: Anja Bihlmaier; ohj: Zuzana Masaryk
Ein Sommernachtstraum (Britten) 29 maa-3 heijoht: Karen Kamensek; ohj: Michiel Dijkema
My Fair Lady (Loewe) 24 huh-18 toujoht: Siegmund Weinmeister; ohj: Bernd Mottl
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 14 tou-2 heijoht: Kaling Khouw; ohj: Markus Michael Tschubert
Don Giovanni (Mozart) 17 tou-25 heijoht: Benjamin Reiners; ohj: Benedikt von Peter
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 30 tou-13 heijoht: Anja Bihlmaier; ohj: Ingo Kerkhof
Castor et Pollux (Rameau) 28 kes-22 heijoht: Howard Arman; ohj: Alexander Charim
Heidelberg, Theater der Stadt Heidelberg  / 
Mazeppa (Tchaikovsky) 24 mar-29 tamjoht: Yordan Kamdzhalov; ohj: Elisabeth Stöppler
Polifemo (Porpora) 7 jou-28 tamjoht: Wolfgang Katschner; ohj: Karoline Gruber
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 22 jou-24 toujoht: Mirga Gražinytė; ohj: Nadja Loschky
Dionysos (Rihm) 8 hel-19 huhjoht: Yordan Kamdzhalov; ohj: Ingo Kerkhof
Die Fledermaus (Strauss,J) 7 huh-20 toujoht: Dietger Holm / Jan Schweiger; ohj: Antoine Uitdehaag
Un ballo in maschera (Verdi) 2 kes-8 heijoht: Dietger Holm; ohj: Yona Kim
Tosca (Puccini) 14 syy-16 heljoht: Yordan Kamdzhalov / Dietger Holm / Gad Kadosh; ohj: Andrea Schwalbach
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 24 syy-13 lokjoht: Róbert Farkas; ohj: Nadja Loschky
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 lok-25 tamjoht: Gad Kadosh; ohj: Antoine Uitdehaag
Iphigenie auf Tauris (Traetta) 21 jou-13 heljoht: Wolfgang Katschner; ohj: Rudolf Frey
Un ballo in maschera (Verdi) 23 tam-13 heijoht: Dietger Holm; ohj: Yona Kim
Rumor (Jost) 28 maa-18 toujoht: Yordan Kamdzhalov; ohj: Lorenzo Fioroni
Così fan tutte (Mozart) 10 tou-4 heijoht: Yordan Kamdzhalov; ohj: Nadja Loschky
Akhnaten (Glass) 6 kes-20 heijoht: Dietger Holm; ohj: Nanine Linning
Der Studentenprinz (Romberg) 18+ heijoht: Dietger Holm
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 7 lok-27 tamjoht: Mirga Gražinyte; ohj: Nadja Loschky
Martha (Flotow) 17 tam-18 tou
Saul (Handel) 9 hel-14 huhjoht: Andreas Spering; ohj: Lydia Steier
Minsk (Wilson,I) 3-22 maajoht: Ruben Gazarian; ohj: Christian Marten-Molnár
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 6 lok-10 marjoht: Timo Handschuh; ohj: Matthias Kaiser
Hello, Dolly! (Herman) 19 mar-6 heljoht: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; ohj: Winfried Schneider
Otello (Verdi) 3 huh-12 heijoht: Roger Epple; ohj: Niklaus Helbling
Hellerau, KunstForumHellerau  / 
Pills or Serenades (Mello) 23 maaohj: Adeline Rosenstein, Yvonne Harder
Weiße Rose (concert) (Zimmermann,U) 5 lokjoht: Dominik Beykirch
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Don Pasquale (Donizetti) 8 syy-3 maajoht: Leif Klinkhardt; ohj: Axel Heil
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 13 lok-4 maajoht: Werner Seitzer; ohj: Hans-Peter Lehmann
Ein Walzertraum (Straus) 19 lok-17 tamjoht: Achim Falkenhausen; ohj: Werner Pichler
La bohème (Puccini) 28 lok-21 joujoht: Leif Klinkhardt; ohj: Heinz Lukas-Kindermann
Das Land des Lächelns (Lehár) 1-22 joujoht: Leif Klinkhardt; ohj: Benjamin Sahler(original), Ute Stöckmann(revival)
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 9 hel-3 toujoht: Achim Falkenhausen; ohj: Wolfgang Quetes
Der fliegende Holländer (Wagner) 30 maa-17 kesjoht: Werner Seitzer; ohj: Karsten Barthold
Falstaff (Verdi) 21 syy-14 maajoht: Werner Seitzer; ohj: Ansgar Weigner
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 1 lok-31 joujoht: Achim Falkenhausen; ohj: Wolfgang Quetes
Der fliegende Holländer (Wagner) 3 lok-29 tamjoht: Werner Seitzer; ohj: Karsten Barthold
Noah und die Flut (Britten) 19 lok-23 marjoht: Achim Falkenhausen; ohj: Sascha Mink
Peter Grimes (Britten) 9 mar-19 huhjoht: Leif Klinkhardt; ohj: Frank Van Laecke
Iphigenia in Aulis (concert) (Gluck) 25-26 tamjoht: Werner Seitzer
La cage aux folles (Herman) 15 hel-20 heijoht: Leif Klinkhardt; ohj: Katja Buhl
Der Zarewitsch (Lehár) 22 maa-11 heiohj: Klaus-Dieter Köhler
Fidelio (Beethoven) 17 tou-13 heijoht: Werner Seitzer
Hof, Theater Hof  / 
Fidelio (Beethoven) 21 syy-25 joujoht: Arn Goerke; ohj: Christian Tombeil
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 26 lok-6 huhjoht: Kai Tietje; ohj: Roland Hüve
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 30 mar-12 toujoht: Arn Goerke; ohj: Holger Seitz
Winterreise (Schubert) 3 jou
Die tote Stadt (Korngold) 8 maa-21 huhjoht: Arn Goerke; ohj: Jens Pesel
Der Liebestrank (Donizetti) 8 kes-14 heijoht: Ivo Hentschel; ohj: Ulrich Peters
Aida (Verdi) 20 syy-25 marjoht: Arn Goerke; ohj: Klaus Kusenberg
La cage aux folles (Herman) 25 lok-16 maajoht: Ivo Hentschel; ohj: Reinhardt Friese
Frau Luna (Lincke) 20 jou-25 toujoht: Roland Vieweg; ohj: Karsten Jesgarz
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 14 maa-16 heijoht: Ivo Hentschel; ohj: Peter Kupke
Fräulein Julie (Bibalo) 27 huh-21 kesjoht: Roland Vieweg; ohj: Uwe Drechsel
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 kes-19 heijoht: Arn Goerke; ohj: François de Carpentries
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Wilhelm Tell (Rossini) 22 syy-15 joujoht: Uwe Sandner; ohj: Urs Häberli
Im weißen Rößl (Benatzky) 3 mar-7 huhjoht: Rodrigo Tomillo; ohj: Holger Pototzki
Nabucco (Verdi) 19 tam-9 toujoht: Markus Bieringer; ohj: Kerstin Maria Pöhler
Wozzeck (Berg) 2 maa-13 huhjoht: Uwe Sandner; ohj: Urs Häberli
Messa da Requiem (Verdi) 24-28 maajoht: Uwe Sandner
Così fan tutte (Mozart) 20 huh-7 heijoht: Markus Bieringer; ohj: Andreas Bronkalla
Aida (John,E) 18 tou-5 heijoht: Markus Bieringer; ohj: Johannes Reitmeier
Tod in Venedig (Britten) 14 kes-6 heijoht: Uwe Sandner; ohj: Alvaro Schoeck
Regina (Lortzing) 21 syy-27 joujoht: Uwe Sandner; ohj: Hansgünther Heyme
Aida (John,E) 29 syy-25 joujoht: Markus Bieringer; ohj: Johannes Reitmeier
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 26 lok-25 toujoht: Rodrigo Tomillo; ohj: Reto Lang
Da kommt noch wer (Vaage) 2 mar-25 tamjoht: Markus Bieringer; ohj: Bruno Berger-Gorski
Ein Mond aus kochender Milch (Kerger) 2 mar-25 tamjoht: Markus Bieringer; ohj: Bruno Berger-Gorski
Viva la Mamma (Donizetti) 21 jou-13 kesjoht: Rodrigo Tomillo; ohj: Anatol Preissler
Iphigenia in Aulis (Gluck) 22 hel-3 toujoht: Markus Bieringer; ohj: Benjamin Schad
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 6 huh-4 heijoht: Uwe Sandner; ohj: Urs Häberli
Manon Lescaut (Puccini) 17 tou-10 heijoht: Uwe Sandner; ohj: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
West Side Story (Bernstein) 14 kes-13 heijoht: Markus Bieringer; ohj: Cusch Jung
Karlsruhe, Badisches Staatstheater  / 
Ritter Blaubart (Offenbach) 23 syy-9 marjoht: Markus Bieringer; ohj: Aron Stiehl
Tannhäuser (Wagner) 7 lok-9 kesjoht: Justin Brown; ohj: Aron Stiehl
Rigoletto (Verdi) 10-27 lokjoht: Johannes Willig; ohj: Jim Lucassen
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 14 lok-30 joujoht: Justin Brown; ohj: Arila Siegert
Wallenberg (Tüür) 26 lok-30 marjoht: Johannes Willig; ohj: Tobias Kratzer
Carmen (Bizet) 3 mar-23 huhjoht: Johannes Willig; ohj: Achim Thorwald
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 mar-23 tamjoht: Ulrich Wagner; ohj: Achim Thorwald
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 8 jou-28 kesjoht: Florian Ziemen; ohj: Bernd Mottl
Die Zauberflöte (Mozart) 25 jou-6 huhjoht: Christoph Gedschold; ohj: Ulrich Peters
Die Trojaner (Berlioz) 13 tam-2 heljoht: Justin Brown; ohj: David Hermann
Die Vestalin (Spontini) 26 tam-26 toujoht: Johannes Willig; ohj: Aron Stiehl
Der Sieg von Schönheit und Täuschung (Barry) 16-23 heljoht: Richard Baker; ohj: Sam Brown
Der Sieg von Zeit und Wahrheit (Handel) 16-23 heljoht: Richard Baker; ohj: Sam Brown
Alessandro (Handel) 20-24 heljoht: Michael Form; ohj: Alexander Fahima
Robin Hood (Schwemmer) 3+ maaohj: Nelly Danker
Tosca (Puccini) 9 maa-7 huhjoht: Christoph Gedschold; ohj: John Dew
Das Rheingold (Wagner) 27 maajoht: Justin Brown; ohj: Denis Krief
Die Walküre (Wagner) 28 maajoht: Justin Brown; ohj: Denis Krief
Siegfried (Wagner) 30 maajoht: Justin Brown; ohj: Denis Krief
Götterdämmerung (Wagner) 1 huhjoht: Justin Brown; ohj: Denis Krief
Border (Vollmer) 17 huh-18 heijoht: Steven Moore; ohj: Ulrike Stöck
Die Regimentstochter (Donizetti) 20 huh-3 heijoht: Johannes Willig; ohj: Aurelia Eggers
Die Passagierin (Weinberg) 18 tou-14 heijoht: Christoph Gedschold; ohj: Holger Müller-Brandes
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 22 kes-19 heiohj: Pavel Fieber
Peter Grimes (Britten) 6-18 heijoht: Justin Brown; ohj: Christopher Alden
Peter Grimes (Britten) 15 syy-30 marjoht: Justin Brown; ohj: Christopher Alden
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 21 syy-17 tamjoht: Johannes Willig; ohj: Pavel Fieber
Die Regimentstochter (Donizetti) 3 lok-27 marjoht: Justus Thorau; ohj: Aurelia Eggers
Ein Maskenball (Verdi) 12 lok-27 kesjoht: Johannes Willig / Christoph Gedschold; ohj: Aron Stiehl
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 lok-10 tamjoht: Christoph Gedschold; ohj: Achim Thorwald
Rigoletto (Verdi) 3 mar-9 maajoht: Johannes Willig; ohj: Jim Lucassen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-28 joujoht: Ulrich Wagner; ohj: Achim Thorwald
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 jou-5 heijoht: Justin Brown; ohj: Lorenzo Fioroni
Die Zauberflöte (Mozart) 12 tam-28 kesjoht: Christoph Gedschold; ohj: Ulrich Peters
Doctor Atomic (Adams) 25 tam-25 toujoht: Johannes Willig; ohj: Yuval Sharon
Tannhäuser (Wagner) 9 hel-20 huhjoht: Justin Brown; ohj: Aron Stiehl
Riccardo Primo (Handel) 21-27 heljoht: Michael Hofstetter; ohj: Benjamin Lazar
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 23 hel-23 huhjoht: Christoph Gedschold; ohj: Annette Weber
Die Passagierin (Weinberg) 21 maa-16 toujoht: Christoph Gedschold; ohj: Holger Müller-Brandes
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 27 huh-12 heijoht: Justin Brown; ohj: Tobias Kratzer
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 14 kes-22 heijoht: Christoph Gedschold; ohj: Tobias Heyder
Die Nachtigall (Stravinsky) 14 kes-22 heijoht: Christoph Gedschold; ohj: Tim Plegge
Boris Godunow (Musorgsky) 19-26 heijoht: Justin Brown; ohj: David Hermann
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Orpheus (Henze) 15 syy-30 lokjoht: Patrik Ringborg; ohj: Johannes Wieland
Fidelio (Beethoven) 22 syy-18 toujoht: Yoel Gamzou; ohj: Elmar Gehlen
A Midsummer Night's Dream (Britten) 26 syy-10 marjoht: Alexander Hannemann; ohj: Nadja Loschky
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 27 lok-31 toujoht: Alexander Hannemann / Thomas Rimes / Xin Tan; ohj: Dominique Mentha
Das tapfere Schneiderlein (Mitterer) 3 mar-16 heljoht: Giulia Glennon; ohj: Espen Fegran
Così fan tutte (Mozart) 8 jou-22 toujoht: Patrik Ringborg / Alexander Hannemann; ohj: Patrick Schlösser
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 jou-13 tamjoht: Patrik Ringborg; ohj: Elmar Gehlen
Die Zauberflöte (Mozart) 12 tam-7 huhjoht: Patrik Ringborg / Alexander Hannemann; ohj: Katharina Thoma
Evita (Lloyd Webber) 26 tam-4 heijoht: Yoel Gamzou / Thomas Rimes / Xin Tan; ohj: Tom Ryser
Otello (Verdi) 2 hel-31 maajoht: Yoel Gamzou; ohj: Volker Schmalöer
L'olimpiade (Vivaldi) 9 maa-30 toujoht: Jörg Halubek; ohj: Dominique Mentha
Tannhäuser (Wagner) 16 huh-22 kesjoht: Patrik Ringborg; ohj: Lorenzo Fioroni
The Turn of the Screw (Britten) 15 kes-6 heijoht: Alexander Hannemann; ohj: Paul Esterhazy
Tosca (Puccini) 21 syy-19 huhjoht: Yoel Gamzou / Patrik Ringborg; ohj: Adriana Altaras
La bohème (Puccini) 27 syy-31 tamjoht: Alexander Hannemann / Thomas Rimes; ohj: Philipp Kochheim
The Turn of the Screw (Britten) 4-27 lokjoht: Alexander Hannemann; ohj: Paul Esterhazy
Samson und Dalila (concert) (Saint-Saëns) 12 lok-17 marjoht: Yoel Gamzou
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 mar-11 heijoht: Patrik Ringborg / Yoel Gamzou / Alexander Hannemann; ohj: Volker Schmalöer
Saul (Handel) 14 jou-27 maajoht: Jörg Halubek; ohj: Katharina Thoma
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 jou-4 tamjoht: Patrik Ringborg; ohj: Elmar Gehlen
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 1 hel-13 heijoht: Marco Zeiser Celesti; ohj: Patrick Schlösser
Die Zauberflöte (Mozart) 7 hel-4 toujoht: Alexander Hannemann / Xin Tan; ohj: Katharina Thoma
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 maa-5 kesjoht: Alexander Hannemann; ohj: Stephan Müller
La Voix humaine (Poulenc) 1 maa-5 kesjoht: Alexander Hannemann; ohj: Stephan Müller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 24 tou-28 kesjoht: Patrik Ringborg; ohj: Michael Schulz
Rigoletto (Verdi) 5-12 heijoht: Yoel Gamzou; ohj: Sonja Trebes
Kiel, Theater Kiel  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 9 syy-12 kesjoht: Michael Nündel; ohj: Thomas Enzinger
La traviata (Verdi) 29 syy-9 kesjoht: Leo Siberski; ohj: Thomas Wünsch
Die Zauberflöte (Mozart) 20 lok-4 tamjoht: Mariano Rivas; ohj: Lars Peter
La Voix humaine (Poulenc) 5 mar-3 joujoht: Mzia Jajanidze; ohj: Tobias Ribitzki
Agrippina (Handel) 10 mar-15 kesjoht: Rubén Dubrovsky; ohj: Arila Siegert
Der fliegende Holländer (Wagner) 26 tam-17 toujoht: Georg Fritzsch; ohj: Carlos Wagner
Sekretärinnen (Wittenbrink) 30 tam-9 toujoht: Michael Nündel; ohj: Jörg Diekneite, Daniel Karasek
Don Giovanni (Mozart) 9 maa-20 kesjoht: Leo Siberski; ohj: Dariusch Yazdkhasti
Pit und Paula - Frisch versalzen (Wilden,B) 5-26 huhjoht: Michael Nündel; ohj: Nele Tippelmann
Schachnovelle (Halffter) 18 tou-19 kesjoht: Georg Fritzsch; ohj: Daniel Karasek
Der Troubadour (Verdi) 17-25 elojoht: Georg Fritzsch; ohj: Daniel Karasek
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 syy-29 jou
Sekretärinnen (Wittenbrink) 8 syy-21 huhjoht: Michael Nündel; ohj: Jörg Diekneite, Daniel Karasek
La traviata (Verdi) 14 syy-27 joujoht: Leo Siberski; ohj: Uwe Schwarz
Jenůfa (Janáček) 28 syy-28 marjoht: Leo Siberski; ohj: Arila Siegert
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 9 mar-20 heljoht: Michael Nündel; ohj: Michiel Dijkema
Madama Butterfly (Puccini) 14 jou-19 heljoht: Leo Siberski; ohj: Matthias von Stegmann
Die Zauberflöte (Mozart) 21 jou-26 tam
Tristan und Isolde (Wagner) 25 tam-9 kesjoht: Georg Fritzsch; ohj: Daniel Karasek
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 15 maa-22 toujoht: Leo Siberski; ohj: Adriana Altaras
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 tou-25 kesjoht: Georg Fritzsch; ohj: Roman Hovenbitzer
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 mar-10 heljoht: Enrico Delamboye; ohj: Gabriele Wiesmüller
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 18 mar-27 tamjoht: Karsten Huschke; ohj: Marcus Lobbes
Die Zauberflöte (Mozart) 22 jou-16 tamjoht: Enrico Delamboye; ohj: Cordula Däuper
Evita (Lloyd Webber) 29 jou-12 toujoht: Christopher Bruckman; ohj: Markus Dietze
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 hel-5 toujoht: Enrico Delamboye; ohj: Kathrin Prick
Weiße Rose (Zimmermann,U) 26 maa-22 toujoht: Arno Waschk; ohj: Anja Nicklich
Die Dreigroschenoper (Weill) 13 huh-24 toujoht: Karsten Huschke; ohj: Markus Dietze
Rigoletto (Verdi) 27 huh-23 kesjoht: Leslie Suganandarajah; ohj: Gabriele Wiesmüller
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 1-15 kesjoht: Enrico Delamboye
Der Freischütz (Weber) 21 syy-20 heljoht: Enrico Delamboye; ohj: Philipp Kochheim
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 mar-27 kesjoht: Enrico Delamboye; ohj: Cordula Däuper
Die Zauberflöte (Mozart) 5-25 jou
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26-29 jou
Die verkaufte Braut (Smetana) 18 tam-26 toujoht: Joseph Bousso; ohj: Thomas Münstermann
Abu Hassan (Weber) 8 maa-10 toujoht: NN; ohj: Doris Schumacher
Salome (Strauss) 22 maa-29 kesjoht: Enrico Delamboye; ohj: Markus Dietze
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 tou-6 heijoht: Leslie Suganandarajah; ohj: Beate Baron
Köln, Oper Köln  / 
La forza del destino (Verdi) 16 syy-3 lokjoht: Will Humburg; ohj: Olivier Py
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 lok-4 marjoht: Konrad Junghänel; ohj: Uwe Eric Laufenberg
My Fair Lady (Loewe) 27 lok-31 joujoht: Andreas Schüller; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 27 lok-21 joujoht: Raimund Laufen; ohj: Eike Ecker
Fidelio (Beethoven) 18 mar-7 joujoht: Markus Poschner
Così fan tutte (Mozart) 24 mar-3 tamjoht: Konrad Junghänel; ohj: Uwe Eric Laufenberg
La clemenza di Tito (Mozart) 15 jou-6 tamjoht: Konrad Junghänel; ohj: Uwe Eric Laufenberg
L'Artaserse (concert) (Vinci) 19-27 joujoht: Diego Fasolis
Anna Bolena (Donizetti) 17 hel-10 maajoht: Alessandro De Marchi; ohj: Tobias Hoheisel, Imogen Kogge
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 8 maa-12 huhjoht: Raimund Laufen; ohj: Brigitta Gillessen
The Turn of the Screw (Britten) 17 maa-6 huhjoht: Raimund Laufen; ohj: Benjamin Schad
Parsifal (Wagner) 29 maa-14 huhjoht: Markus Stenz; ohj: Carlus Padrissa, La Fura dels Baus
Die Gezeichneten (Schreker) 20 huh-18 toujoht: Markus Stenz; ohj: Patrick Kinmonth
Schwester Angelica (Puccini) 9-30 toujoht: Dirk Kaftan; ohj: Sabine Hartmannshenn, Eva-Maria Höckmayr, Gabriele Rech
Der Mantel (Puccini) 9-30 toujoht: Dirk Kaftan; ohj: Sabine Hartmannshenn, Eva-Maria Höckmayr, Gabriele Rech
Gianni Schicchi (Puccini) 9-30 toujoht: Dirk Kaftan; ohj: Sabine Hartmannshenn, Eva-Maria Höckmayr, Gabriele Rech
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 9-29 kesjoht: Konrad Junghänel; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 14-30 kesjoht: Raimund Laufen; ohj: Elena Tzavara
Attila (Verdi) 21-23 kesjoht: Claude Schnitzler
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 14 syy-26 marjoht: Rainer Mühlbach; ohj: Eike Ecker
Tosca (Puccini) 15-28 syyjoht: Markus Stenz; ohj: Thilo Reinhardt
Wozzeck (Berg) 29 syy-12 lokjoht: Markus Stenz; ohj: Ingo Kerkhof
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 20 lok-3 marjoht: Marc Piollet; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Alcina (Handel) 26 lok-31 marjoht: Konrad Junghänel; ohj: Ingo Kerkhof
Rigoletto (Verdi) 24 mar-1 joujoht: Gerrit Prießnitz; ohj: Katharina Thalbach
Musik (Langemann) 7-22 joujoht: Walter Kobéra; ohj: Helene Hegemann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-26 joujoht: Markus Stenz; ohj: Jürgen Rose
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 jou-4 tamjoht: Gerrit Prießnitz
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 17-31 tamjoht: Rainer Mühlbach; ohj: Elena Tzavara
La forza del destino (Verdi) 18-26 tamjoht: Will Humburg; ohj: Olivier Py
Schneewittchen (Lange) 13-27 maajoht: Rainer Mühlbach; ohj: Elena Tzavara
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 16-23 maajoht: Claude Schnitzler; ohj: Tilman Knabe
Jakob Lenz (Rihm) 22 maa-13 huhjoht: Alejo Perez; ohj: Beatrice Lachaussée
Winterreise (Schubert) 4 huh
Der Freischütz (Weber) 12-27 huhjoht: Markus Stenz; ohj: Viesturs Kairišs
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 26 huh-11 kesjoht: Rainer Mühlbach
Otello (Verdi) 18 tou-1 kesjoht: Will Humburg; ohj: Johannes Schaaf
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 kes-6 heijoht: Andreas Schüller; ohj: Bernd Mottl
Les Enfants Terribles (Glass) 25 kesjoht: Rainer Mühlbach; ohj: Anna Horn, Elena Tzavara, Götz Leineweber
Krefeld, Theater Krefeld  / 
Mazeppa (Tchaikovsky) 3 mar-28 joujoht: Mihkel Kütson / Alexander Steinitz; ohj: Helen Malkowsky
Lustigen Nibelungen (Straus) 6 mar-5 huhjoht: Andreas Fellner; ohj: Hinrich Horstkotte
Das Land des Lächelns (Lehár) 8 jou-15 maajoht: Alexander Steinitz; ohj: Jakob Peters-Messer
Die Fledermaus (Strauss,J) 15 jou-7 toujoht: Andreas Fellner; ohj: Reinhardt Friese
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 12 tam-27 maajoht: Karsten Seefing; ohj: Jürgen Pöckel
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 2 hel-16 heijoht: Alexander Steinitz; ohj: Kobie van Rensburg
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 9 maa-24 toujoht: Mihkel Kütson; ohj: Matthias Oldag
Das Land des Lächelns (Lehár) 4 lok-29 joujoht: Alexander Steinitz; ohj: Jakob Peters-Messer
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 13 lok-11 maajoht: Alexander Steinitz; ohj: Andreas Baesler
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 mar-18 tamjoht: Andreas Fellner; ohj: Reinhardt Friese
Manon (Massenet) 1 maa-3 heijoht: Mihkel Kütson; ohj: François de Carpentries
Don Giovanni (Mozart) 10 tou-5 heijoht: Alexander Steinitz; ohj: Kobie van Rensburg
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Ariadne auf Naxos (Strauss) 22 syy-31 joujoht: Matthias Foremny / Ulf Schirmer; ohj: Karoline Gruber
Tosca (Puccini) 3 lok-15 kesjoht: Anthony Bramall; ohj: Michiel Dijkema
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 lok-14 kesjoht: William Lacey / Joongbae Jee; ohj: Volker Vogel
Die Zauberflöte (Mozart) 12 lok-14 maajoht: William Lacey / Matthias Foremny / Milko Milev; ohj: Ralf Nürnberger
Rigoletto (Verdi) 13 lok-24 maajoht: Matthias Foremny; ohj: Anthony Pilavachi
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 17 lokjoht: Bo Price; ohj: Anna Evans
My Fair Lady (Loewe) 19 lok-9 heijoht: Roland Seiffarth; ohj: Karl Zugowski
Der Graf von Monte Christo (Wildhorn) 24 lok-5 heijoht: Stefan Diederich; ohj: Cusch Jung
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 31 lok-10 heljoht: Anthony Bramall / William Lacey; ohj: Claus Guth
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 3 mar-14 heijoht: Roland Seiffarth; ohj: Franziska Severin
Das schlaue Füchslein (Janáček) 10 mar-2 kesjoht: Matthias Foremny; ohj: Lotte de Beer
Macbeth (Verdi) 11 mar-21 joujoht: Matthias Foremny; ohj: Peter Konwitschny
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 23 mar-31 toujoht: William Lacey; ohj: Kerstin Polenske
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 mar-20 joujoht: Ulf Schirmer / Anthony Bramall; ohj: Birgit Eckenweber
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 1 jou-3 maajoht: Roland Seiffarth; ohj: Günter Lohse
La bohème (Puccini) 9 jou-25 tamjoht: William Lacey; ohj: Peter Konwitschny
Nabucco (Verdi) 6 tam-9 kesjoht: Anthony Bramall; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 13 tam-19 toujoht: Ulf Schirmer; ohj: Jochen Biganzoli
Der Ring für Kinder (Wagner) 19 tam-21 toujoht: Stefan Diederich; ohj: Jasmin Solfaghari
Così fan tutte (Mozart) 26 tam-22 kesjoht: Anthony Bramall; ohj: Peter Konwitschny
Parsifal (Wagner) 13 hel-20 toujoht: Ulf Schirmer; ohj: Roland Aeschlimann
Die Feen (Wagner) 16 hel-24 toujoht: Ulf Schirmer; ohj: Renaud Doucet
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 2 maa-25 toujoht: Matthias Foremny; ohj: Nicolas Joel
Pinocchio (Valtinoni) 16 maa-7 kesjoht: Matthias Foremny; ohj: Gundula Nowack
Der Wildschütz (Lortzing) 29 maa-21 kesjoht: Stefan Diederich; ohj: Volker Vogel
Crazy For You (Gershwin) 6 huh-7 kesjoht: Stefan Diederich; ohj: Kerstin Polenske
Der Zarewitsch (Lehár) 13 huh-28 kesjoht: Roland Seiffarth; ohj: Volker Vogel
Das Fürstenkind (Lehár) 26 huh-30 kesjoht: Stefan Diederich; ohj: Volker Vogel
Das Rheingold (Wagner) 4 tou-16 kesjoht: Ulf Schirmer; ohj: Rosamund Gilmore
Der fliegende Holländer (Wagner) 26 toujoht: Anthony Bramall; ohj: Johanna Mangold, Anthony Bramall
Frau Luna (Lincke) 1 kes-12 heijoht: Stefan Diederich; ohj: Dominik Wilgenbus
Das Rheingold (Wagner) 22 syy-10 marjoht: Ulf Schirmer; ohj: Rosamund Gilmore
Das Liebesverbot (Wagner) 29 syy-28 toujoht: Matthias Foremny / Jeremy Carnall; ohj: Aron Stiehl
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 lok-20 heljoht: Roland Seiffarth; ohj: Franziska Severin
Die Zauberflöte (Mozart) 6 lok-15 maajoht: Jeremy Carnall; ohj: Ralf Nürnberger
Rigoletto (Verdi) 10 lok-21 maajoht: Matthias Foremny; ohj: Anthony Pilavachi
Nabucco (Verdi) 18 lok-22 maajoht: Anthony Bramall; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Tosca (Puccini) 19 lok-3 toujoht: Anthony Bramall; ohj: Michiel Dijkema
Dornröschen (Humperdinck) 26 lok-28 heljoht: Anthony Bramall
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 29 lok-16 toujoht: Margherita Colombo; ohj: Gundula Nowack
Frau Luna (Lincke) 31 lok-31 joujoht: Stefan Diederich / Christoph-Johannes Eichhorn; ohj: Dominik Wilgenbus
La traviata (Verdi) 2 mar-29 toujoht: NN; ohj: Andreas Homoki
Der Wildschütz (Lortzing) 9 mar-2 heljoht: Stefan Diederich; ohj: Volker Vogel
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 14 mar-18 tamjoht: Stefan Diederich; ohj: Cusch Jung
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 mar-4 huhjoht: Roland Seiffarth; ohj: Volker Vogel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-27 joujoht: Ulf Schirmer; ohj: Birgit Eckenweber
Die Walküre (Wagner) 7 jou-11 tamjoht: Ulf Schirmer; ohj: Rosamund Gilmore
Pinocchio (Valtinoni) 11 jou-8 touohj: Gundula Nowack
La bohème (Puccini) 20 jou-1 tamjoht: Matthias Foremny; ohj: Peter Konwitschny
Elektra (Strauss) 12 tam-31 toujoht: Ulf Schirmer; ohj: Peter Konwitschny
Der Ring für Kinder (Wagner) 8 hel-22 kesjoht: Stefan Diederich; ohj: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 8 hel-11 toujoht: Anthony Bramall; ohj: Lindy Hume
Der Rosenkavalier (Strauss) 15 hel-8 kesjoht: Ulf Schirmer; ohj: Alfred Kirchner(original), Gundula Nowack(revival)
My Fair Lady (Loewe) 19 hel-17 kesjoht: Stefan Diederich / Frank-Michael Erben; ohj: Karl Zugowski
Manon Lescaut (Puccini) 22 hel-10 toujoht: Anthony Bramall; ohj: Giancarlo del Monaco
Der Graf von Monte Christo (Wildhorn) 27 hel-29 toujoht: Stefan Diederich; ohj: Cusch Jung
Die lustige Witwe (Lehár) 22 maa-13 heijoht: Stefan Diederich / Georg Fritzsch; ohj: Volker Vogel
Parsifal (Wagner) 30 maa-18 huhjoht: Ulf Schirmer; ohj: Roland Aeschlimann
The Rake's Progress (Stravinsky) 6 huh-18 toujoht: Anthony Bramall; ohj: Damiano Michieletto
Die Feen (Wagner) 20 huh-27 kesjoht: Matthias Foremny; ohj: Renaud Doucet
Der Opernball (Heuberger) 10 tou-8 heijoht: Stefan Diederich; ohj: Volker Vogel
Der Waffenschmied (Lortzing) 24 tou-15 kesjoht: Stefan Diederich; ohj: Stefan Petraschewsky
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 14-28 kesjoht: Ulf Schirmer; ohj: Balázs Kovalik
Messa da Requiem (Verdi) 29 kesjoht: Anthony Bramall
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
Le cinesi (Gluck) 9 syyjoht: Werner Ehrhardt; ohj: Igor Folwill
Leinen aus Smyrna (Rushton) 24-25 marjoht: Herbert Götz; ohj: Gabriele Rech
Peters Bryllup (Schultz) 16 kesjoht: Werner Ehrhardt
Serse (Handel) 21 syyjoht: Wolfgang Katschner; ohj: André Bücker
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 3 marjoht: Werner Ehrhardt
La Dirindina (Scarlatti,D) 25-26 huhjoht: Werner Ehrhardt; ohj: Kay Link
La serva padrona (Pergolesi) 25-26 huhjoht: Werner Ehrhardt; ohj: Kay Link
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Parsifal (Wagner) 2 syy-5 toujoht: Roman Brogli-Sacher; ohj: Anthony Pilavachi
Elektra (Strauss) 12 lok-14 maajoht: Roman Brogli-Sacher; ohj: Reto Nickler
My Fair Lady (Loewe) 17 lok-24 toujoht: Ludwig Pflanz; ohj: Jürgen Pöckel
La vida breve (Falla) 18 lok-8 joujoht: Roman Brogli-Sacher; ohj: Rosetta Cucchi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 lok-8 joujoht: Roman Brogli-Sacher; ohj: Rosetta Cucchi
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 26 lok-15 joujoht: NN; ohj: Wolf Widder
Das Land des Lächelns (Lehár) 16 mar-12 kesjoht: Ludwig Pflanz; ohj: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 jou-5 tamjoht: Ludwig Pflanz; ohj: Herbert Adler
Macbeth (Verdi) 11 tam-7 kesjoht: NN; ohj: Alberto Triola
Idomeneo re di Creta (Mozart) 22 hel-9 kesjoht: Giuseppe Finzi; ohj: Rosetta Cucchi
Evita (Lloyd Webber) 8 maa-8 kesjoht: Ludwig Pflanz; ohj: Jörg Fallheier
Die tote Stadt (Korngold) 5 huh-15 kesjoht: Brian Schembri; ohj: Dieter Kaegi
Thaïs (Massenet) 17 tou-13 kesjoht: Daniel Inbal; ohj: Marc Adam
Der Mann von La Mancha (Leigh) 23 elo-19 huhjoht: Ludwig Pflanz; ohj: Pascale Chevroton
Idomeneo re di Creta (Mozart) 13 syy-21 marjoht: Andreas Wolf; ohj: Rosetta Cucchi
Siegfried für Kinder (Wagner) 22 syy-25 hel
Tristan und Isolde (Wagner) 6 lok-11 toujoht: Roman Brogli-Sacher; ohj: Anthony Pilavachi
Thaïs (Massenet) 18 lok-9 heljoht: Andreas Wolf; ohj: Marc Adam
Don Carlos (Verdi) 8 mar-22 maajoht: Ryusuke Numajiri; ohj: Sandra Leupold
Rigoletto für Jugendliche (Verdi) 9 mar-18 hel
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 jou-6 heljoht: Ludwig Pflanz; ohj: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 jou-5 tamjoht: Ludwig Pflanz; ohj: Herbert Adler
Der Wildschütz (Lortzing) 17 tam-22 kesjoht: NN; ohj: Anthony Pilavachi
Armide (Gluck) 28 hel-26 kesjoht: Christoph Spering; ohj: Michael Wallner
My Fair Lady (Loewe) 7 maa-27 kesjoht: Ludwig Pflanz; ohj: Jürgen Pöckel
Madama Butterfly (Puccini) 21 maa-13 kesjoht: Ryusuke Numajiri; ohj: Jürgen Pöckel
Der Zwerg (Zemlinsky) 8 huh-14 kesjoht: Ryusuke Numajiri; ohj: Bernd Reiner Krieger
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 8 huh-14 kesjoht: Ryusuke Numajiri; ohj: Bernd Reiner Krieger
La cenerentola (Rossini) 30 tou-28 kesjoht: Ryusuke Numajiri; ohj: Cordula Däuper
The Brothers (Antheil) 5-19 kes
Venus in Africa (Antheil) 5-19 kes
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 22 syy-25 joujoht: Gernot Sahler / Nezih Seckin / Urs-Michael Theus; ohj: Hajo Fouquet
Die chinesische Nachtigall (Hilsberg) 29 syy-22 joujoht: Deborah Coombe; ohj: Nilufar K Münzing
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 lok-30 tamjoht: Nezih Seckin; ohj: Iris Ini Gerath
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 17 mar-13 joujoht: Nezih Seckin; ohj: Friedrich von Mansberg
Julius Caesar (Handel) 11 tam-7 maajoht: Kathy Nierenz / Daniel Stickan; ohj: Friedrich von Mansberg
Madama Butterfly (Puccini) 2 maa-29 toujoht: Urs-Michael Theus; ohj: Hajo Fouquet
Zar und Zimmermann (Lortzing) 22-30 kesjoht: Nezih Seckin; ohj: Iris Ini Gerath
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 syy-25 joujoht: Thomas Dorsch; ohj: Hajo Fouquet
Zar und Zimmermann (Lortzing) 3 lok-1 maajoht: Nezih Seckin; ohj: Iris Ini Gerath
Werther (Massenet) 12 joujoht: Thomas Dorsch; ohj: Friedrich von Mansberg
Max und Moritz (Hilsberg) 19 tamjoht: Deborah Coombe; ohj: Nilufar K Münzing
Carmina Burana (Orff) 8 maa-11 kesjoht: Thomas Dorsch / Joachim Vogelsänger / Henning Voss; ohj: Hajo Fouquet
Die Zauberflöte (Mozart) 28 kes-6 heijoht: Thomas Dorsch; ohj: Iris Ini Gerath
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Don Carlos (Verdi) 15 syy-25 marjoht: Michael Balke / Hermann Dukek; ohj: Bruno Berger-Gorski
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 6 lok-19 tamjoht: Kimbo Ishii-Eto; ohj: Christian Poewe
Carmina Burana (Orff) 7 lok-26 toujoht: Michael Balke; ohj: Gonzalo Galguera
Die Dreigroschenoper (Weill) 20 lok-15 joujoht: Maria Hinze; ohj: Jan Jochymski
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 mar-6 tamjoht: Michael Balke / Pawel Poplawski; ohj: Karen Stone
Sweeney Todd (Sondheim) 17 mar-9 toujoht: David Levi; ohj: Leonard Prinsloo
Hello, Dolly! (Herman) 6 jou-20 toujoht: Martin Wagner; ohj: Leonard Prinsloo
Madame Butterfly (Puccini) 7 jou-5 tamjoht: Kimbo Ishii-Eto / Pawel Poplawski; ohj: Olivia Fuchs
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11 tam-17 maajoht: Michael Balke / Kimbo Ishii-Eto; ohj: Karen Stone
Ein Sommernachtstraum (Britten) 26 tam-6 huhjoht: Pawel Poplawski; ohj: Aniara Amos
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 7 hel-7 huhjoht: Pawel Poplawski; ohj: Christian von Götz
Kiss me, Kate (Porter) 16 maa-2 kesjoht: Kimbo Ishii-Eto; ohj: Walter Sutcliffe
El rey de Harlem (Henze) 12 huhjoht: Hermann Dukek; ohj: Johannes Bergmann
Maria Stuarda (Donizetti) 13 huh-4 kesjoht: Michael Balke; ohj: Karen Stone
Tristan und Isolde (Wagner) 11 tou-1 kesjoht: Kimbo Ishii-Eto; ohj: Stephen Lawless
Les Miserables (Schoenberg,C) 21 kes-20 heijoht: Pawel Poplawski / Hermann Dukek; ohj: Gil Mehmert
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 14 syy-12 tamjoht: Michael Balke; ohj: Karen Stone
Kiss me, Kate (Porter) 20 syy-26 tamjoht: Kimbo Ishii-Eto / Martin Wagner; ohj: Walter Sutcliffe
Don Giovanni (Mozart) 22 syy-20 lokjoht: Pawel Poplawski / Michael Balke; ohj: Oliver Knopik
Der fliegende Holländer (Wagner) 10 lokjoht: Hermann Dukek; ohj: Lucas Simon
Macbeth (Verdi) 2 mar-27 huhjoht: Kimbo Ishii-Eto; ohj: Volker Lösch
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 16 mar-2 maajoht: Michael Balke; ohj: Therese Schmidt
Die Zauberflöte (Mozart) 30 mar-14 joujoht: Kimbo Ishii-Eto; ohj: Holger Pototzki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-30 joujoht: Michael Balke; ohj: Karen Stone
Sweeney Todd (Sondheim) 18 jou-30 toujoht: David Levi; ohj: Leonard Prinsloo
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25 tam-31 toujoht: Michael Balke / Pawel Poplawski; ohj: Christian von Götz
Der Rosenkavalier (Strauss) 22 hel-10 toujoht: Kimbo Ishii-Eto / Michael Balke; ohj: Olivia Fuchs
Otto (Handel) 15-22 maajoht: Stephan Schultz; ohj: Arila Siegert
Der Bettelstudent (Millöcker) 3-23 toujoht: Pawel Poplawski; ohj: Nico Rabenald
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Elektra (Strauss) 7 syy-25 tamjoht: Hermann Bäumer; ohj: Tilman Knabe
Così fan tutte (Mozart) 9 lok-2 huhjoht: Andreas Hotz; ohj: Johannes Schütz
Fatinitza (Suppé) 2 mar-8 maajoht: Florian Csizmadia; ohj: Lydia Steier
Der Prinz von Homburg (Henze) 12 tam-3 toujoht: Hermann Bäumer; ohj: Christof Nel
Stabat Mater (Pergolesi) 31 tam-12 toujoht: Stephan Zilias; ohj: Georg Schütky
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 23 maa-26 toujoht: Florian Csizmadia; ohj: Johannes Erath
Tristan und Isolde (Wagner) 20 huh-9 toujoht: Hermann Bäumer; ohj: Tilman Knabe
Gerusalemme liberata (Pallavicino) 17 tou-20 kesjoht: Wolfgang Katschner; ohj: Sandra Leupold
Macbeth (Verdi) 9-26 kesjoht: Hermann Bäumer; ohj: Tatjana Gürbaca
Mefistofele (Boito) 6 syy-25 lokjoht: Hermann Bäumer; ohj: Lorenzo Fioroni
Macbeth (Verdi) 19 syy-3 lokjoht: Hermann Bäumer; ohj: Tatjana Gürbaca
Rinaldo (Handel) 31 lok-30 marjoht: Hermann Bäumer; ohj: Tatjana Gürbaca
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 10+ marjoht: Florian Csizmadia; ohj: Johannes Erath
La traviata (Verdi) 11+ tamjoht: Florian Csizmadia; ohj: Vera Nemirova
Don Giovanni (Mozart) 22+ maajoht: Hermann Bäumer; ohj: Tilman Knabe
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Temistocle (Bach,JC) 21 syy-20 heijoht: Joseph Trafton; ohj: Joachim Schlömer, Sebastian Bauer
Lohengrin (Wagner) 28 syy-1 marjoht: Alois Seidlmeier; ohj: Tilman Knabe
Turandot (Puccini) 30 syy-18 tamjoht: Joseph Trafton; ohj: Regula Gerber
The Outcast (Neuwirth) 14 lok-5 joujoht: Joseph Trafton; ohj: Michael Simon
La fanciulla del West (Puccini) 20 lok-5 kesjoht: Alois Seidlmeier; ohj: Tilman Knabe
Die Zauberflöte (Mozart) 30 lok-9 kesjoht: Joseph Trafton; ohj: Joachim Schlömer
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 mar-6 heijoht: Alois Seidlmeier; ohj: Friedrich Meyer-Oertel
Werther (Massenet) 17 mar-20 maajoht: Alois Seidlmeier; ohj: David Mouchtar-Samorai
Un ballo in maschera (Verdi) 18 mar-13 tamjoht: Joseph Trafton; ohj: Werner Schroeter
Siegfried (Wagner) 1 jou-4 heijoht: Dan Ettinger; ohj: Achim Freyer, Sebastian Bauer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 jou-1 heljoht: Joseph Trafton; ohj: Wolfgang Blum
Tosca (Puccini) 12 jou-12 toujoht: Dan Ettinger; ohj: Renate Ackermann
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 tam-18 toujoht: Alois Seidlmeier; ohj: Monique Wagemakers
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 9 tam-20 toujoht: Joseph Trafton; ohj: Regula Gerber
Don Carlos (Verdi) 2 hel-23 heijoht: Alois Seidlmeier; ohj: Jens Daniel Herzog
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 hel-4 toujoht: Joseph Trafton; ohj: Christian Pade
Götterdämmerung (Wagner) 22 maa-7 heijoht: Dan Ettinger; ohj: Achim Freyer
Parsifal (Wagner) 29 maa-19 toujoht: Alois Seidlmeier; ohj: Hans Schüler
Das Rheingold (Wagner) 11 huh-28 kesjoht: Dan Ettinger; ohj: Achim Freyer
Die Walküre (Wagner) 25 huh-30 kesjoht: Dan Ettinger; ohj: Achim Freyer
Der Idiot (Weinberg) 5 tou-17 heijoht: Thomas Sanderling; ohj: Regula Gerber
Szenen aus Goethes Faust (concert) (Schumann) 15 tou-14 heijoht: Joseph Trafton
Otello (Verdi) 29 tou-16 heijoht: Dan Ettinger; ohj: Chris Alexander
Neumond (Ronchetti) 4-6 kesjoht: Joseph Trafton; ohj: Christian Pade
Company (Sondheim) 15 kes-21 heijoht: William Ward; ohj: Roland Hüve
The Turn of the Screw (Britten) 12-24 heijoht: Joseph Trafton; ohj: Frank Hilbrich
Simon Boccanegra (Verdi) 25 heijoht: Alois Seidlmeier; ohj: David Mouchtar-Samorai
The Turn of the Screw (Britten) 20 syy-4 huhjoht: Joseph Trafton; ohj: Frank Hilbrich
Company (Sondheim) 21 syy-22 maajoht: Christiaan Crans; ohj: Roland Hüve
Simon Boccanegra (Verdi) 25 syy-5 tamjoht: Alois Seidlmeier; ohj: David Mouchtar-Samorai
Madama Butterfly (Puccini) 2 lok-15 heljoht: Joseph Trafton; ohj: Wolfgang Blum
Der Freischütz (Weber) 25 lok-27 kesjoht: Alois Seidlmeier; ohj: Armin Holz
My Fair Lady (Loewe) 26-29 lokjoht: Joseph Trafton; ohj: Helmut Baumann, Jürg Burth
La scala di seta (Rossini) 7 mar-19 tamjoht: Alois Seidlmeier; ohj: Lukas Hemleb
Carmina Burana (concert) (Orff) 22 mar-7 heljoht: Dan Ettinger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 marjoht: Joseph Trafton; ohj: Wolfgang Blum
Falstaff (Verdi) 14 jou-4 kesjoht: Dan Ettinger; ohj: Christof Nel
Don Carlos (Verdi) 29 jou-29 kesjoht: Alois Seidlmeier; ohj: Jens-Daniel Herzog
Der Idiot (Weinberg) 12 tam-22 heljoht: Thomas Sanderling; ohj: Regula Gerber
Der Sturm (Purcell) 18+ tamohj: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 9 heljoht: Joseph Trafton; ohj: Joachim Schloemer
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 14 hel-30 heijoht: Dan Ettinger; ohj: Cordula Däuper
Elektra (Strauss) 14-27 maajoht: Dan Ettinger; ohj: Ruth Berghaus
Stiffelio (Verdi) 29 maa-5 kesjoht: Alois Seidlmeier; ohj: Regula Gerber
Der Rosenkavalier (Strauss) 7 tou-22 kesjoht: Alois Seidlmeier; ohj: Oliver Tambosi
Böse Geister (Hölszky) 31 tou-29 heiohj: Joachim Schlömer
Mitridate, re di Ponto (Mozart) 13 heijoht: Dennis Russell Davies; ohj: Nicolas Brieger
Opera anthology (Mozart) 13 hei
Meiningen, Das Meininger Theater  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 syy-24 maajoht: Sierd Quarré / Gregor Rot; ohj: Rudolf Frey
Ein Maskenball (Verdi) 27 lokjoht: Philippe Bach; ohj: Ansgar Haag
Die Zauberflöte (Mozart) 23 mar-22 heljoht: Philippe Bach; ohj: Rudolf Frey
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 tam-2 kesjoht: Gregor Rot; ohj: Georg Blüml
Das Liebesverbot (Wagner) 2 hel-22 toujoht: Philippe Bach; ohj: Ansgar Haag
Tristan und Isolde (Wagner) 1 maa-21 kesjoht: Philippe Bach; ohj: Gerd Heinz
Der Bettelstudent (Millöcker) 10 tou-14 heijoht: Gregor Rot; ohj: Wolfgang Quetes
I puritani (Bellini) 5-13 heijoht: Leo McFall; ohj: Bernd-Dieter Müller
I puritani (Bellini) 15 syy-9 toujoht: Leo McFall; ohj: Bernd-Dieter Müller
Der Bettelstudent (Millöcker) 28 syy-6 heijoht: Gregor Rot; ohj: Wolfgang Quetes
Rigoletto (Verdi) 18 lok-29 kesjoht: Philippe Bach; ohj: Ansgar Haag
Requiem (Verdi) 26 lokjoht: Leo McFall
Tristan und Isolde (Wagner) 1 mar-9 tamjoht: Philippe Bach; ohj: Gerd Heinz
Anya 17 (Gorb) 28 mar-8 heljoht: Leo McFall; ohj: Mareike Zimmermann
Der Zarewitsch (Lehár) 24 tam-7 kesjoht: Gregor Rot; ohj: Lars Wernecke
Die Zauberflöte (Mozart) 9 hel-17 heijoht: Philippe Bach; ohj: Rudolf Frey
Der Rosenkavalier (Strauss) 4 huh-16 heijoht: Philippe Bach; ohj: Rudolf Frey
Gianni Schicchi (Puccini) 20 kes-5 heijoht: Leo McFall; ohj: Gerd Heinz
Der Bajazzo (Leoncavallo) 20 kes-5 heijoht: Leo McFall; ohj: Gerd Heinz
Mönchengladbach, Theater Mönchengladbach  / 
Norma (Bellini) 29 syy-12 joujoht: Andreas Fellner; ohj: Thomas Wünsch
Le Villi (Puccini) 20+ tamjoht: Mihkel Kütson; ohj: Beverly Blankenship
Suor Angelica (Puccini) 20+ tamjoht: Mihkel Kütson; ohj: Beverly Blankenship
Die Fledermaus (Strauss,J) 25+ heljoht: Andreas Fellner; ohj: Reinhardt Friese
Maskerade (Nielsen,C) 12 huh-17 heijoht: Alexander Steinitz; ohj: Aron Stiehl
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 22 kes-27 heijoht: Alexander Steinitz; ohj: Andreas Baesler
Stiffelio (Verdi) 28 syy-7 maajoht: Mihkel Kütson; ohj: Helen Malkowsky
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 20 lok-28 joujoht: Mihkel Kütson; ohj: Matthias Oldag
My Fair Lady (Loewe) 17 mar-30 maajoht: Andreas Fellner; ohj: Roland Hüve
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 tam-24 huhjoht: Alexander Steinitz; ohj: Jakob Peters-Messer
Mazeppa (Tchaikovsky) 13 tam-24 huhjoht: Mihkel Kütson; ohj: Helen Malkowsky
München, Bayerische Staatsoper  / 
Tannhäuser (Wagner) 23 syy-2 lokjoht: Kent Nagano; ohj: David Alden(original), Natascha Ursuliak(revival)
Fidelio (Beethoven) 30 syy-30 lokjoht: Eivind Gullberg Jensen; ohj: Calixto Bieito
Tosca (Puccini) 7-25 lokjoht: Carlo Montanaro; ohj: Luc Bondy
Babylon (Widmann) 27 lok-10 marjoht: Kent Nagano; ohj: Carlus Padrissa
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 28 lok-4 marjoht: Kent Nagano; ohj: Dmitri Tcherniakov
Rusalka (Dvořák,A) 5-16 marjoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Martin Kušej
Lohengrin (Wagner) 11-18 marjoht: Lothar Koenigs; ohj: Richard Jones
Turandot (Puccini) 22 mar-1 joujoht: Marco Armiliato; ohj: Carlus Padrissa
Die Zauberflöte (Mozart) 24 mar-8 joujoht: Asher Fisch; ohj: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
La bohème (Puccini) 6-14 joujoht: Paolo Carignani; ohj: Otto Schenk
Anna Bolena (concert) (Donizetti) 12-16 joujoht: Pietro Rizzo
Rigoletto (Verdi) 15-30 joujoht: Marco Armiliato; ohj: Árpád Schilling
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16-22 joujoht: Kazushi Ono; ohj: Herbert List
Aida (Verdi) 23 jou-4 tamjoht: Paolo Carignani; ohj: Christof Nel
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 joujoht: Paolo Carignani; ohj: Leander Haußmann(original), Helmut Lehberger(revival)
Das Rheingold (Wagner) 5-23 tamjoht: Kent Nagano; ohj: Andreas Kriegenburg
Die Walküre (Wagner) 6-24 tamjoht: Kent Nagano; ohj: Andreas Kriegenburg
Siegfried (Wagner) 9-25 tamjoht: Kent Nagano; ohj: Andreas Kriegenburg
Lucrezia Borgia (Donizetti) 10-20 tamjoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Christof Loy
Götterdämmerung (Wagner) 13-27 tamjoht: Kent Nagano; ohj: Andreas Kriegenburg
Madama Butterfly (Puccini) 14-19 tamjoht: Manlio Benzi; ohj: Wolf Busse
Carmen (Bizet) 29 tam-6 heljoht: Asher Fisch; ohj: Lina Wertmüller
I due Foscari (concert) (Verdi) 3-10 heljoht: Massimiliano Murrali
Sigurd der Drachentöter (Pape) 7 hel-30 maajoht: Christopher Ward; ohj: Sam Brown
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9-16 heljoht: Riccardo Frizza; ohj: Ferruccio Soleri
Boris Godunow (Musorgsky) 13 hel-2 maajoht: Kent Nagano; ohj: Calixto Bieito
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 18-24 heljoht: Yves Abel; ohj: Vincent Boussard
Tristan und Isolde (Wagner) 3-10 maajoht: Kent Nagano; ohj: Peter Konwitschny
Jenůfa (Janáček) 6-16 maajoht: Tomáš Hanus; ohj: Barbara Frey
Ariadne auf Naxos (Strauss) 17-25 maajoht: Lothar Koenigs; ohj: Robert Carsen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 maa-4 huhjoht: Tomáš Hanus; ohj: Richard Jones
Parsifal (Wagner) 28-31 maajoht: Kent Nagano; ohj: Peter Konwitschny
Otello (Verdi) 6-13 huhjoht: Paolo Carignani; ohj: Francesca Zambello
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 12-19 huhjoht: Patrick Lange; ohj: Martin Duncan
Der fliegende Holländer (Wagner) 14-20 huhjoht: Asher Fisch; ohj: Peter Konwitschny
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 huh-4 toujoht: Leo Hussain; ohj: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 3-12 toujoht: Adam Fischer; ohj: Stephan Kimmig
Elegie für junge Liebende (Henze) 3-9 toujoht: Francesco Angelico; ohj: Christiane Pohle
Macbeth (Verdi) 5-17 toujoht: Massimo Zanetti; ohj: Martin Kušej
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 tou-8 kesjoht: Emmanuel Villaume; ohj: Richard Jones
La traviata (Verdi) 20-30 toujoht: Dan Ettinger; ohj: Günter Krämer
Simon Boccanegra (Verdi) 3-15 kesjoht: Bertrand de Billy; ohj: Dmitri Tcherniakov
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 syy-24 toujoht: Carlo Montanaro; ohj: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 22-29 syyjoht: Louis Langrée; ohj: Stephan Kimmig
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 syy-11 lokjoht: Ivor Bolton / Dan Ettinger; ohj: Dieter Dorn
Wozzeck (Berg) 3-9 lokjoht: Lothar Koenigs; ohj: Andreas Kriegenburg
Rigoletto (Verdi) 12 lok-9 toujoht: Stefano Ranzani; ohj: Árpád Schilling
Der Zwerg (Zemlinsky) 20-27 lokjoht: Martyn Brabbins; ohj: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 20-27 lokjoht: Martyn Brabbins; ohj: Grzegorz Jarzyna
Così fan tutte (Mozart) 28 lok-3 marjoht: Mark Wigglesworth; ohj: Dieter Dorn
Rusalka (Dvořák,A) 29 lok-8 marjoht: Tomáš Hanus; ohj: Martin Kušej
Il trovatore (Verdi) 9-20 marjoht: Paolo Carignani; ohj: Olivier Py
Die Zauberflöte (Mozart) 14-27 marjoht: Ivor Bolton; ohj: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 21 mar-7 joujoht: Kirill Petrenko; ohj: Krzysztof Warlikowski
Tosca (Puccini) 6-13 joujoht: Kirill Petrenko; ohj: Luc Bondy
La bohème (Puccini) 15 jou-10 toujoht: Asher Fisch / Marco Armiliato; ohj: Otto Schenk
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21-29 joujoht: Tomáš Hanus; ohj: Richard Jones(original), Benjamin Davis(revival)
La forza del destino (Verdi) 22 jou-11 tamjoht: Asher Fisch; ohj: Martin Kušej
La traviata (Verdi) 31 jou-25 huhjoht: Dan Ettinger / Paolo Carignani / Pietro Rizzo; ohj: Günter Krämer
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 4-10 tamjoht: Kirill Petrenko; ohj: Krzysztof Warlikowski
La Calisto (Cavalli) 12-21 tamjoht: Ivor Bolton; ohj: David Alden
Der fliegende Holländer (Wagner) 17-23 tamjoht: Gabriel Feltz; ohj: Peter Konwitschny
Babylon (Widmann) 25-31 tamjoht: Kent Nagano; ohj: Carlus Padrissa
Turandot (Puccini) 30 tam-5 heljoht: Asher Fisch; ohj: Carlus Padrissa
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-14 heljoht: Constantin Trinks; ohj: Richard Jones
La clemenza di Tito (Mozart) 10-26 heljoht: Kirill Petrenko; ohj: Jan Bosse
Il turco in Italia (Rossini) 13-24 heljoht: Maurizio Benini; ohj: Christof Loy
Der Rosenkavalier (Strauss) 2-18 maajoht: Kirill Petrenko / NN; ohj: Jürgen Rose, Otto Schenk
La cenerentola (Rossini) 4-12 maajoht: Riccardo Frizza; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Madama Butterfly (Puccini) 11-19 maajoht: Keri-Lynn Wilson; ohj: Wolf Busse
Boris Godunow (Musorgsky) 16-31 maajoht: Kirill Petrenko; ohj: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 22 maa-2 huhjoht: Asher Fisch; ohj: William Friedkin
Carmen (Bizet) 27 maa-3 huhjoht: Carlo Montanaro; ohj: Lina Wertmüller
Simon Boccanegra (Verdi) 14-24 huhjoht: Bertrand de Billy; ohj: Dmitri Tcherniakov
Parsifal (Wagner) 16-20 huhjoht: Asher Fisch; ohj: Peter Konwitschny
The Rake's Progress (Stravinsky) 30 huh-11 tou
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16-22 toujoht: Asher Fisch; ohj: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 tou-7 kesjoht: Antonello Allemandi; ohj: Ferruccio Soleri
Die Soldaten (Zimmermann,B) 25 tou-6 kesjoht: Kirill Petrenko; ohj: Andreas Kriegenburg
München, Staatstheater am Gärtnerplatz  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 11 lok-31 joujoht: Michael Brandstätter; ohj: Josef E Köpplinger
Don Pasquale (Donizetti) 25 lok-10 marjoht: Marco Comin; ohj: Brigitte Fassbaender
Johanna auf dem Scheiterhaufen (Honegger) 12-19 joujoht: Marco Comin; ohj: NN
Anything Goes (Porter) 28 hel-22 maajoht: Michael Brandstätter; ohj: Josef E Köpplinger
Der Bettelstudent (Millöcker) 12 huh-12 toujoht: Michael Brandstätter; ohj: Emmy Werner
Der Präsident (Cerha) 1-14 kesjoht: Marco Comin; ohj: Josef E Köpplinger
Der Mann von La Mancha (Leigh) 2-19 lokjoht: Andreas Kowalewitz; ohj: Josef E Köpplinger, Nicole Claudia Weber
Semele (Handel) 24 lok-7 marjoht: Marco Comin; ohj: Karoline Gruber
Der Flaschengeist (Hiller,W) 24 tam-28 heljoht: Michael Brandstätter; ohj: Nicole Claudia Weber
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 tam-5 maajoht: Marco Comin; ohj: Stephanie Mohr
Yolanta (concert) (Tchaikovsky) 15-20 heljoht: Marco Comin
Don Pasquale (Donizetti) 29 maa-12 huhjoht: Michael Brandstätter; ohj: Brigitte Fassbaender
Aida (Verdi) 18-29 kesjoht: Marco Comin; ohj: Torsten Fischer
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 19-30 heijoht: Michael Brandstätter; ohj: Josef E Köpplinger
Münster, Städtische Bühnen Münster  / 
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 8 syy-25 joujoht: Fabrizio Ventura / Hendrik Vestmann; ohj: Aron Stiehl
La traviata (Verdi) 19 lok-24 marjoht: Hendrik Vestmann / Fabrizio Ventura; ohj: Axel Kresin
Im weißen Rößl (Benatzky) 3 mar-10 maajoht: Hendrik Vestmann; ohj: Ulrich Peters
Tosca (Puccini) 19 tam-5 heijoht: Fabrizio Ventura; ohj: Achim Thorwald
Neues vom Tage (Hindemith) 2 maa-11 kesjoht: Hendrik Vestmann; ohj: Ansgar Weigner
Flüchtling (Gregoretti) 13-27 huhjoht: Thorsten Schmid-Kapfenburg; ohj: Jakob Seidl
Salome (Strauss) 18 tou-13 heijoht: Fabrizio Ventura; ohj: Georg Köhl
Der Troubadour (Verdi) 5 lok-20 huhjoht: Fabrizio Ventura; ohj: Georg Rootering
Die Zauberflöte (Mozart) 30 mar-13 kesjoht: Fabrizio Ventura; ohj: Kobie van Rensburg
Benvenuto Cellini (Berlioz) 15 hel-4 kesjoht: Fabrizio Ventura; ohj: Aron Stiehl
The Black Rider (Waits) 1 maa-24 kesjoht: Michael Barfuß; ohj: Frank Behnke
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 29 maa-29 kesjoht: NN; ohj: Holger Seitz
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 tou-4 heijoht: Fabrizio Ventura; ohj: Ulrich Peters
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Evita (Lloyd Webber) 26 syy-24 heljoht: Frank Obermair; ohj: Reinhardt Friese
Rigoletto (Verdi) 28 syy-2 joujoht: Romely Pfund; ohj: Igor Folwill
Undine (Lortzing) 20 lok-25 tamjoht: Romely Pfund; ohj: Wolfgang Lachnitt
Cinderella passt was nicht (Zaufke) 10 mar-28 joujoht: Frank Obermair / Emiliano Greizerstein; ohj: Stefan Haufe
La cage aux folles (Herman) 30 mar-29 joujoht: Romely Pfund; ohj: Reinhardt Friese
Madame Pompadour (Fall) 19 tam-11 toujoht: Frank Obermair; ohj: Wolfgang Lachnitt
Die Zauberflöte (Mozart) 16 maa-19 huhjoht: Romely Pfund; ohj: Markus Kopf
Der Konsul (Menotti) 27 huh-25 toujoht: Romely Pfund; ohj: Wolfgang Lachnitt
Gräfin Mariza (Kálmán) 21 kes-14 heijoht: Karl Prokopetz / Romely Pfund; ohj: Wolfgang Lachnitt
Die Zauberflöte (Mozart) 21 syy-26 joujoht: Romely Pfund; ohj: Markus Kopf
Die Dame von Monte-Carlo (Poulenc) 18 lok-28 joujoht: Emiliano Greizerstein; ohj: Fabian von Matt
Die menschliche Stimme (Poulenc) 18 lok-28 joujoht: Emiliano Greizerstein; ohj: Fabian von Matt
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 lok-27 maajoht: Romely Pfund; ohj: Benedikt Borrmann
Madame Pompadour (Fall) 30 lok-23 joujoht: Jörg Pitschmann; ohj: Wolfgang Lachnitt
Die Sternstunde des Josef Bieder (Streul) 9 mar-15 jouohj: Wolfgang Lachnitt
Evita (Lloyd Webber) 27 mar-30 tamjoht: Jörg Pitschmann; ohj: Reinhardt Friese
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 jou-21 huhjoht: Jörg Pitschmann
My Fair Lady (Loewe) 25 tam-28 toujoht: Jörg Pitschmann; ohj: Wolfgang Lachnitt
La cenerentola (Rossini) 22 maa-26 huhjoht: Jörg Pitschmann; ohj: Wolfgang Lachnitt
Madame Butterfly (Puccini) 10 tou-1 kesjoht: Jörg Pitschmann; ohj: Jürgen Pöckel
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4-27 heijoht: Jörg Pitschmann; ohj: Wolfgang Lachnitt
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 syy-2 tamjoht: Markus L Frank; ohj: Bianca Sue Henne
Prinzessin Anna (Vinje) 16 lok-16 joujoht: Ayako Matuschka; ohj: Bianca Sue Henne
Casanova (Lincke) 20 lok-21 joujoht: Oliver Weder; ohj: Wolfgang Dosch
West Side Story (Bernstein) 26 lok-30 joujoht: Markus L Frank; ohj: Iris Limbarth
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 16 mar-8 maajoht: Michael Ellis Ingram; ohj: Wolfgang Dosch
Mein Zauberflötchen (Mozart) 17 mar-23 joujoht: Ayako Matuschka; ohj: Babette Peiker
André Chénier (Giordano) 25 tam-21 huhjoht: Markus L Frank; ohj: Toni Burkhardt
Aida (John,E) 2 maa-2 kesjoht: Michael Ellis Ingram; ohj: Iris Limbarth
Die heimliche Ehe (Cimarosa) 3 tou-1 kesjoht: Markus L Frank; ohj: Tilman Hecker
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 kes-20 heijoht: Markus L Frank; ohj: Toni Burkhardt
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 20 syy-1 joujoht: Markus L Frank; ohj: Kay Link
Aida (John,E) 18 lok-28 joujoht: Michael Ellis Ingram; ohj: Iris Limbarth
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 26 lok-13 joujoht: Michael Ellis Ingram; ohj: Wolfgang Dosch
Der Vogelhändler (Zeller,C) 15 mar-8 maajoht: Michael Ellis Ingram; ohj: Achim Lenz
Tiefland (d'Albert) 17 tam-22 maajoht: Markus L Frank; ohj: Toni Burkhardt
Rigoletto (Verdi) 6 tou-7 kes
My Fair Lady (Loewe) 27 kes-19 hei
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Il trovatore (Verdi) 30 syy-11 tamjoht: Guido Johannes Rumstadt; ohj: Balázs Kovalik
La fille du régiment (Donizetti) 13 lok-13 joujoht: Gábor Káli; ohj: Andreas Baesler
Tristan und Isolde (Wagner) 21 lok-20 tamjoht: Marcus Bosch; ohj: Monique Wagemakers
Vec Makropulos (Janáček) 23 lok-23 marjoht: Marcus Bosch; ohj: Robert Carsen
Der kleine Barbier (Rossini) 4 mar-18 maajoht: Christian Hutter; ohj: Ulrich Proschka
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 10 mar-11 heljoht: Gábor Káli; ohj: Laura Scozzi
Aida (Verdi) 25 mar-8 tamjoht: Philipp Pointner / Gábor Káli; ohj: Jens Daniel Herzog
Don Giovanni (Mozart) 26 tam-21 huhjoht: Marcus Bosch; ohj: Georg Schmiedleitner
Der fliegende Holländer (Wagner) 1 hel-24 maajoht: Marcus Bosch / Guido Johannes Rumstadt / Robbert van Steijn; ohj: Helen Malkowsky
Im weißen Rößl (Benatzky) 2 maa-29 kesjoht: Gábor Káli; ohj: Thomas Enzinger
Andrea Chénier (Giordano) 30 maa-17 heijoht: Philipp Pointner; ohj: Guy Montavon
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 7 huh-30 toujoht: Marcus Bosch / Guido Johannes Rumstadt; ohj: David Mouchtar-Samorai
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 huh-17 kesjoht: Guido Johannes Rumstadt; ohj: Waut Koeken
Rusalka (Dvořák,A) 12 tou-13 heijoht: Marcus Bosch; ohj: Dieter Kaegi
Platée (Rameau) 8 kes-26 heijoht: Hervé Niquet; ohj: Mariame Clément
Carmen (Bizet) 15 kes-27 heijoht: Guido Johannes Rumstadt; ohj: Laurent Laffargue
Otello (Verdi) 5 syy-31 tamjoht: Guido Johannes Rumstadt; ohj: Gabriele Rech
Im weißen Rößl (Benatzky) 6 lok-6 joujoht: Gábor Káli; ohj: Thomas Enzinger
Platée (Rameau) 12 lok-3 marjoht: Hervé Niquet / Gábor Káli; ohj: Mariame Clément
Funny Girl (Styne) 2 mar-3 maajoht: Jürgen Grimm / Gábor Káli; ohj: Stefan Huber
Nabucco (Verdi) 10 mar-7 joujoht: Peter Tilling; ohj: Immo Karaman
Das Rheingold (Wagner) 30 mar-2 maajoht: Marcus Bosch; ohj: Georg Schmiedleitner
Cherubino mischt sich ein (Mozart) 11 tam-3 kesjoht: Andreas Paetzold / Matteo Pirola; ohj: Lutz Schwarz
Arabella (Strauss) 1 hel-7 toujoht: Marcus Bosch; ohj: Andreas Baesler
And The Trains Kept Coming... (Navok) 23 hel-8 huhjoht: Peter Tilling; ohj: Stefan Otteni
Judas Maccabaeus (Handel) 23 hel-8 huhjoht: Peter Tilling; ohj: Stefan Otteni
La traviata (Verdi) 8-30 maajoht: Marcus Bosch; ohj: Peter Konwitschny
Die Walküre (Wagner) 5 huh-6 heijoht: Marcus Bosch; ohj: Georg Schmiedleitner
Les Huguenots (Meyerbeer) 15 kes-20 heijoht: Guido Johannes Rumstadt; ohj: Tobias Kratzer
Oldenburg, Oldenburgische Staatstheater  / 
Salome (Strauss) 11 lok-31 tamjoht: Roger Epple; ohj: KD Schmidt
Saul (Handel) 20 lokjoht: Thomas Bönisch; ohj: Lydia Steier
Die Zauberflöte (Mozart) 3 mar-27 tamjoht: Thomas Dorsch; ohj: Niklaus Helbling
Carmina Burana (concert) (Orff) 9 mar-31 joujoht: Thomas Dorsch; ohj: Sebastian Ukena
La bohème (Puccini) 24 mar-15 maajoht: Roger Epple; ohj: Lorenzo Fioroni
Anoia (Kampe) 21 jou-6 tamjoht: Paul-Johannes Kirschner; ohj: Alexander Müller-Elmau
Otello (Verdi) 17 tam-10 toujoht: Roger Epple; ohj: Niklaus Helbling
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2 maa-22 toujoht: Jason Weaver; ohj: Ronny Jakubaschk
The Rake's Progress (Stravinsky) 31 tou-20 kesjoht: Thomas Dorsch; ohj: Markus Bothe
Tristan und Isolde (Wagner) 5 lok-29 joujoht: Roger Epple; ohj: Alexander Müller-Elmau
Carmina Burana (Orff) 12 lok-10 joujoht: Thomas Bönisch; ohj: Sebastian Ukena
La bohème (Puccini) 13 lok-26 joujoht: Roger Epple; ohj: Marco Fiorini
Die Zauberflöte (Mozart) 19 lok-13 joujoht: NN; ohj: Niklaus Helbling
Die Fledermaus (Strauss,J) 30+ marjoht: Paul-Johannes Kirschner; ohj: K D Schmidt
The Rake's Progress (Stravinsky) 7+ joujoht: NN; ohj: Markus Bothe
Otello (Verdi) 17+ tamjoht: Roger Epple; ohj: Niklaus Helbling
Lohengrin (Sciarrino) 25+ tamjoht: NN; ohj: Thomas Fiedler
Così fan tutte (Mozart) 31+ tamjoht: Roger Epple; ohj: Niklaus Helbling
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 15+ heljoht: Thomas Bönisch; ohj: Ronny Jakubaschk
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 28+ maajoht: NN; ohj: Julia Hölscher
Albert Herring (Britten) 6+ kesjoht: Robin Davis; ohj: Lydia Steier
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
Sieg der Schönheit (Telemann) 31 lok-9 maajoht: Michael Schneider / An-Hoon Song; ohj: Markus Bothe
Die Macht des Schicksals (Verdi) 3 mar-26 tamjoht: Andreas Hotz / Daniel Inbal; ohj: Robert Lehmeier
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 1 jou-8 kesjoht: Daniel Inbal; ohj: Walter Sutcliffe
Anatevka (Bock) 5 jou-20 toujoht: An-Hoon Song; ohj: Adriana Altaras
Der Liebestrank (Donizetti) 19 tam-16 toujoht: Daniel Inbal / An-Hoon Song; ohj: Guillermo Amaya
Das grosse Heft (Corbett) 16 maa-2 toujoht: Andreas Hotz; ohj: Alexander May
Der aus der Lowengrube errettete Daniel (Telemann) 21 huhjoht: Daniel Inbal; ohj: Jan David Schmitz
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 15-28 kesjoht: Andreas Hotz; ohj: Jochen Biganzoli
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 15-28 kesjoht: Andreas Hotz; ohj: Jochen Biganzoli
Sancta Susanna (Hindemith) 15-28 kesjoht: Andreas Hotz; ohj: Jochen Biganzoli
Evita (Lloyd Webber) 24 elo-12 tamjoht: An-Hoon Song; ohj: Marcel Keller
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 14 syy-17 lokjoht: Andreas Hotz; ohj: Jochen Biganzoli
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 14 syy-17 lokjoht: Andreas Hotz; ohj: Jochen Biganzoli
Sancta Susanna (Hindemith) 14 syy-17 lokjoht: Andreas Hotz; ohj: Jochen Biganzoli
La bohème (Puccini) 28 syy-5 maajoht: Andreas Hotz; ohj: Floris Visser
Anatevka (Bock) 16 lok-2 marohj: Adriana Altaras
Der Vogelhändler (Zeller,C) 23 mar-10 heijoht: An-Hoon Song; ohj: Marcel Keller
Johannes-Passion (Bach,JS) 18 tam-18 huhjoht: Andreas Hotz; ohj: Andrej Woron
Vanda (Dvořák,A) 15 maa-8 toujoht: Daniel Inbal; ohj: Robert Lehmeier
Der Liebestrank (Donizetti) 5+ huhjoht: Daniel Inbal / An-Hoon Song / Mino Marani; ohj: Guillermo Amaya
Die Vögel (Braunfels) 21 kes-11 heijoht: Andreas Hotz; ohj: Yona Kim
Passau, Landestheater Niederbayern (Landshut, Passau, Straubing)  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 27 lok-28 kesjoht: Kai Röhrig; ohj: Utz
Beatrice di Tenda (Bellini) 3 mar-9 joujoht: Basil H E Coleman; ohj: Sebastian von Kerssenbrock
La finta giardiniera (Mozart) 15 jou-17 maajoht: Kai Röhrig; ohj: Stephen Medcalf
L'orfeo (Monteverdi) 23 maa-27 huhjoht: Wolfgang Katschner; ohj: Kobie van Rensburg
Manon (Massenet) 4 tou-2 kesjoht: Basil H E Coleman; ohj: Stefan Tilch
Rigoletto (Verdi) 15-30 kesjoht: Basil H E Coleman; ohj: Nilufar K Münzing
Gräfin Mariza (Kálmán) 5 lok-9 kesjoht: Kai Röhrig; ohj: Sebastian von Kerssenbrock
Rigoletto (Verdi) 18 lok-14 heljoht: Basil H E Coleman; ohj: Nilufar K Münzing
Il pirata (Bellini) 30 mar-24 tamjoht: Basil H E Coleman; ohj: Alberto Jona, Jenaro Meléndrez Chas
Carousel (Rodgers) 23 hel-18 toujoht: Basil H E Coleman; ohj: Stefan Tilch
Die schöne und getreue Ariadne (Conradi) 12 huh-30 toujoht: Kai Röhrig; ohj: Jonathan Lunn
La traviata (Verdi) 14-29 kesjoht: Basil H E Coleman; ohj: Amir Hosseinpour
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Don Giovanni (Mozart) 14 syy-31 maajoht: Markus Huber; ohj: Wolf Widder
Der Vogelhändler (Zeller,C) 29 syy-26 joujoht: Martin Hannus; ohj: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 mar-4 tamjoht: Martin Hannus; ohj: Wolf Widder
Manon (Massenet) 17 mar-12 maajoht: Martin Hannus; ohj: Sven Severin
Dracula (Wildhorn) 31 jou-31 toujoht: Tobias Leppert; ohj: Wolf Widder
La cenerentola (Rossini) 16 hel-14 heijoht: Martin Hannus; ohj: Bettina Lell
Das Feuerwerk (Burkhard) 23 maa-10 heijoht: Tobias Leppert; ohj: Wolfgang Dosch
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 9 tou-12 heijoht: Markus Huber; ohj: Bettina Lell
Ein Maskenball (Verdi) 21 syy-11 maajoht: Markus Huber; ohj: Wolf Widder
Così fan tutte (Mozart) 9 mar-14 maajoht: Martin Hannus; ohj: Toni Burkhardt
Gräfin Mariza (Kálmán) 31 jou-19 kesjoht: Martin Hannus; ohj: Wolf Widder
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 1 maa-13 heijoht: Markus Huber; ohj: Bettina Lell
Frau Luna (Lincke) 23 tou-17 heijoht: Tobias Leppert; ohj: Bettina Lell
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
My Fair Lady (Loewe) 27 lokjoht: André Cipowicz; ohj: Rainer Wenke
Ball im Savoy (Abraham) 31 lok-12 toujoht: Tobias Engeli / André Cipowicz; ohj: Wolfgang Dosch
Così fan tutte (Mozart) 3 mar-27 huhjoht: Lutz de Veer; ohj: Søren Schuhmacher
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 tam-3 maajoht: Lutz de Veer; ohj: Arila Siegert
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 8-22 kesjoht: Tobias Engeli; ohj: Tim Heilmann
Der Freischütz (Weber) 12-20 heijoht: Tobias Engeli; ohj: Rainer Wenke
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 syy-22 joujoht: Tobias Engeli; ohj: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 11 lok-5 tamjoht: Tobias Engeli / André Cipowicz; ohj: Wolfgang Dosch
Tannhäuser (Wagner) 30 mar-3 toujoht: Lutz de Veer; ohj: Roland May
Così fan tutte (Mozart) 17 joujoht: Lutz de Veer; ohj: Søren Schuhmacher
Carmen (Bizet) 12 huh-13 toujoht: Tobias Engeli; ohj: Søren Schuhmacher
Anatevka (Bock) 29 huhjoht: Thomas Wicklein; ohj: Matthias Winter
Joseph Süß (Glanert) 10 tou-10 kesjoht: Lutz de Veer; ohj: Thilo Reinhardt
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 mar-12 tamjoht: Michele Carulli / Hans-Peter Preu; ohj: Annette Jahns
Hexen (Ashkenasi) 25 marjoht: Thomas Gläser; ohj: Wolf-Dieter Gööck
Das Liebesverbot (Wagner) 8 jou-20 toujoht: Jan Michael Horstmann / Christian Voß; ohj: Hinrich Horstkotte
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-23 joujoht: Matthias Mücksch / Hee-Chuhn Choi; ohj: Helen Malkowsky
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 tamohj: Wolfgang Dosch
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 8 maa-6 huhjoht: Michele Carulli; ohj: Horst Otto Kupich
L'orfeo (Monteverdi) 16 maa-16 toujoht: Jan Michael Horstmann; ohj: Jan Michael Horstmann
Frau Luna (Lincke) 5-26 tou
Das Liebesverbot (Wagner) 15 syy-14 mar
Frau Luna (Lincke) 19 syy-5 tam
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 12 lok-11 tou
L'orfeo (Monteverdi) 22 mar-7 hel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-22 jou
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 tam-1 maa
Ariadne auf Naxos (Strauss) 30 maa-4 tou
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Orpheus und Eurydike (Gluck) 22 syy-25 marjoht: Tetsuro Ban; ohj: Peter Lund
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 27 lok-24 marjoht: Philip van Buren; ohj: Thomas Enzinger
Aida (Verdi) 8 joujoht: Tetsuro Ban; ohj: Michael Helle
Lola rennt (Vollmer) 28 hel-10 toujoht: Arne Willimczik; ohj: Schirin Khodadadian
West Side Story (Bernstein) 16 maa-22 kesjoht: Philip van Buren; ohj: Andrea Schwalbach
Kátia Kabanová (Janáček) 5 tou-19 heijoht: Tetsuro Ban; ohj: Brigitte Fassbaender
The Fairy Queen (Purcell) 15 kes-21 heijoht: Jörn Hinnerk Andresen; ohj: Lydia Steier
The Rake's Progress (Stravinsky) 21 syy-17 joujoht: Tetsuro Ban; ohj: Elias Perrig
The Fairy Queen (Purcell) 28 syy-26 joujoht: Jörn Hinnerk Andresen; ohj: Lydia Steier
West Side Story (Bernstein) 12 lok-5 heljoht: Alistair Lilley; ohj: Andrea Schwalbach
Frau Luna (Lincke) 26 lok-24 kesjoht: György Mészáros / Alistair Lilley; ohj: Thomas Enzinger
La bohème (Puccini) 7 jou-29 toujoht: Tetsuro Ban; ohj: Johannes Pölzgutter
Die Feen (Wagner) 25 tam-19 kesjoht: Tetsuro Ban; ohj: Florian Lutz
Anatevka (Bock) 22 maa-8 kesohj: Andrea Schwalbach
Die Kaffeekantate (Bach,JS) 12+ huhohj: Christina Schmidt
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 12+ huhjoht: Christina Schmidt
Nichtung (Moussa) 17 tou-18 heijoht: Samy Moussa; ohj: Christine Mielitz
Die Zauberflöte (Mozart) 15 kes-20 heiohj: Matthias Reichwald
Remscheid, Theater der Stadt Remscheid  / 
Glückliche Reise (Künneke) 31 lokjoht: Eva Caspari; ohj: Johannes Weigand
Nabucco (Verdi) 22 maajoht: Stefano Seghedoni; ohj: Giovanni Rico
Gräfin Mariza (Kálmán) 17 huh
Evita (Lloyd Webber) 1 kesjoht: Tobias Deutschmann; ohj: Pascale-Sabine Chevroton
Kiss me, Kate (Porter) 22 kes
My Fair Lady (Loewe) 6 marjoht: Inga Hilsberg; ohj: Lajos Wenzel
La bohème (Puccini) 19 marjoht: Tamas Bolberitz
Tosca (Puccini) 16 heljoht: Silvano Frontalini
La traviata (Verdi) 24 toujoht: Peter Kuhn; ohj: Igor Folwill
West Side Story (Bernstein) 8 kesohj: Kay Metzger
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
West Side Story (Bernstein) 16-28 syyjoht: Peter Leonard; ohj: Babette Bartz
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 23 syy-6 huhjoht: Florian Krumpöck; ohj: Jasmin Solfaghari
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27 lok-29 joujoht: Manfred Hermann Lehner; ohj: Rainer Wenke
Die Fledermaus (Strauss,J) 4 mar-26 toujoht: Manfred Hermann Lehner; ohj: Rainer Wenke
Die Zauberflöte (Mozart) 13-26 joujoht: Manfred Hermann Lehner; ohj: Babette Bartz
Happy Birthday, Mr. President (Russman) 27 tam-24 toujoht: Peter Leonard; ohj: Albert Sherman
Nabucco (Verdi) 28 huh-31 toujoht: Florian Krumpöck; ohj: Babette Bartz
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 7 elo-30 syyohj: Babette Bartz
Anatevka (Bock) 1 syy-17 lokjoht: Manfred Hermann Lehner; ohj: Jürgen Pöckel
Nabucco (Verdi) 14 syy-19 lokjoht: Florian Krumpöck; ohj: Babette Bartz
Madama Butterfly (Puccini) 6-30 lokjoht: Manfred Hermann Lehner / Peter Leonard; ohj: Jay Lesenger
Die Fledermaus (Strauss,J) 3+ marjoht: Manfred Hermann Lehner; ohj: Rainer Wenke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14+ joujoht: Manfred Hermann Lehner; ohj: Rainer Wenke
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 16 syy-2 heljoht: Alexander Drčar; ohj: Olivier Tambosi, Christiane Boesiger
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 22 syy-7 marjoht: Andreas Wolf; ohj: Immo Karaman
Aladin und die Wunderlampe (Rota) 20 lok-27 heljoht: Thomas Peuschel; ohj: Sebastian Welker
Die Zauberflöte (Mozart) 3 mar-25 joujoht: Toshiyuki Kamioka; ohj: Andreas Gergen
Fausts Verdammnis (Berlioz) 15 jou-17 heljoht: Andreas Wolf; ohj: Frank Hilbrich
La petite messe solennelle (Rossini) 15 maa-21 huhjoht: Martin Straubel; ohj: Gaetano Franzese
Rigoletto (Verdi) 27 huh-2 kesjoht: Toshiyuki Kamioka; ohj: Dagmar Schlingmann
The Turn of the Screw (Britten) 8 kes-6 heijoht: Thomas Peuschel; ohj: Beate Baron
Die Dreigroschenoper (Weill) 15 syy-25 lokjoht: Thomas Peuschel; ohj: Dagmar Schlingmann
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 22 syy-10 marjoht: Gregor Bühl; ohj: Immo Karaman
Tosca (Puccini) 24 mar-26 maajoht: Will Humburg; ohj: Dagmar Schlingmann
Die Zauberflöte (Mozart) 1 jou-5 tamjoht: Toshiyuki Kamioka; ohj: Andreas Gergen
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 jou-5 huhjoht: Thomas Peuschel; ohj: Ralf Nürnberger
Werther (Massenet) 22 hel-31 toujoht: Thomas Peuschel; ohj: Jetske Mijnssen
Macbeth (Verdi) 12 huh-20 heijoht: Marzio Conti; ohj: Sebastian Welker
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 huh-28 kesjoht: Thomas Peuschel; ohj: Dagmar Schlingmann
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 7 kes-26 heijoht: Toshiyuki Kamioka; ohj: Dominik Neuner
La finta giardiniera (Mozart) 5-24 heijoht: NN; ohj: Tom Ryser
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater  / 
Das Traumfresserchen (Hiller,W) 9 syy-21 joujoht: Martin Schelhaas / Paolo Bressan; ohj: Sibylle Krantz
Madama Butterfly (Puccini) 16 syy-11 joujoht: Daniel Huppert; ohj: Arturo Gama
Anatevka (Bock) 28 syy-19 toujoht: Paolo Bressan; ohj: Stefan Haufe
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 26 lok-11 toujoht: Daniel Huppert; ohj: Peter Dehler
Der Musikfeind (Genée) 11 mar-11 toujoht: Ewald Donhoffer; ohj: Anke Rauthmann
Die Opernprobe (Lortzing) 11 mar-11 toujoht: Ewald Donhoffer; ohj: Anke Rauthmann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-26 joujoht: Martin Schelhaas; ohj: Arturo Gama
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 tam-19 kesjoht: Manfred Mayrhofer; ohj: Hendrik Müller
Death Knocks (Jost) 2 maa-28 huhjoht: Martin Schelhaas; ohj: Anke Rauthmann
Der arme Matrose (Milhaud) 2 maa-17 toujoht: Martin Schelhaas; ohj: Anke Rauthmann
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 12 huh-9 kesjoht: Daniel Huppert; ohj: Georg Rootering
Die Opernprobe (Lortzing) 23 tou
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 kes-21 heijoht: Daniel Huppert; ohj: Peter Dehler
Sigurd der Drachentöter (Pape) 12 syy-11 lokjoht: Friedemann Braun; ohj: Markus Wünsch
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 25 syy-11 tamjoht: Daniel Huppert; ohj: Peter Dehler
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 6 lok-9 tamjoht: Manfred Mayrhofer; ohj: Hendrik Müller
La bohème (Puccini) 22 mar-23 toujoht: Daniel Huppert; ohj: Gregor Horres
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 15 jou-4 toujoht: Daniel Huppert; ohj: Georg Rootering
Dead Man Walking (Heggie) 24 tam-7 toujoht: Gregor Rot; ohj: David Freeman
Die Opernprobe (Lortzing) 23 maa-15 kesjoht: Ewald Donhoffer; ohj: Anke Rauthmann
Der Musikfeind (Genée) 23 maa-15 kesjoht: Ewald Donhoffer; ohj: Anke Rauthmann
Die verkaufte Braut (Smetana) 16-30 touohj: Frank-Bernd Gottschalk
Nabucco (Verdi) 27 kes-31 hei
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Prinzessin Anna oder Wie man einen Helden findet (Vinje) 16 syyjoht: Egbert Funk; ohj: Rainer Holzapfel
Don Giovanni (Mozart) 20 syyjoht: Golo Berg; ohj: Horst Kupich
Der Zarewitsch (Lehár) 1 joujoht: Egbert Funk; ohj: Susanne Knapp
Kleider machen Leute (Zemlinsky) 9 maajoht: Golo Berg; ohj: Horst Kupich
Rigoletto (Verdi) 18 toujoht: Golo Berg; ohj: Dirk Löschner
Glückliche Reise (Künneke) 30 kesjoht: Egbert Funk; ohj: Horst Kupich
Rigoletto (Verdi) 22+ syyjoht: Golo Berg; ohj: Dirk Löschner
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 19-26 lokjoht: Egbert Funk; ohj: Wolfgang Dosch
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24+ marjoht: Egbert Funk; ohj: Horst Kupich
Lohengrin (Wagner) 7+ joujoht: Golo Berg; ohj: Dirk Löschner
Die verkaufte Braut (Smetana) 12+ huhjoht: Golo Berg; ohj: Horst Kupich
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10+ toujoht: Golo Berg
Stuttgart, Staatstheater Stuttgart  / 
Don Giovanni (Mozart) 28 syy-10 tamjoht: Antony Hermus; ohj: Andrea Moses
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 lok-16 marjoht: Simon Hewett; ohj: Phillip Stölzl
Iphigenie in Aulis (Gluck) 1 mar-19 tamjoht: Christoph Poppen; ohj: Andrea Moses
Norma (Bellini) 6 mar-6 joujoht: Ivan Anguélov; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Der Schaum der Tage (Denisov) 1 jou-21 heijoht: Sylvain Cambreling; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Die Zauberflöte (Mozart) 15 jou-27 tamjoht: Uwe Sandner; ohj: Peter Konwitschny
Alcina (Handel) 7 tam-15 heljoht: Sébastien Rouland; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Götterdämmerung (Wagner) 20 tam-17 heljoht: Marc Soustrot; ohj: Peter Konwitschny
Wozzeck (Berg) 22 tam-28 heljoht: Michael Schønwandt / Titus Engel; ohj: Andrea Moses
Nabucco (Verdi) 24 hel-12 huhjoht: Giuliano Carella; ohj: Rudolf Frey
Tosca (Puccini) 27 hel-2 toujoht: Marko Letonja / Simon Hewett; ohj: Willy Decker
Parsifal (Wagner) 1 huh-12 toujoht: Sylvain Cambreling; ohj: Calixto Bieito
Die glückliche Hand (Schoenberg,A) 10 huh-10 toujoht: Sylvain Cambreling; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Schicksal (Janáček) 10 huh-10 toujoht: Sylvain Cambreling; ohj: Jossi Wieler,Sergio Morabito
La sonnambula (Bellini) 13 huh-7 kesjoht: Gabriele Ferro; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 huh-14 toujoht: Simon Hewett / Josè Luis Gomez-Rios / Timo Handschuh / Titus Engel; ohj: Calixto Bieito
Ariadne auf Naxos (Strauss) 20 tou-29 kesjoht: Michael Schønwandt / Uwe Sandner; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Fausts Verdammnis (Berlioz) 26 tou-20 kesjoht: Kwamé Ryan / Willem Wentzel; ohj: Andrea Moses
Platée (Rameau) 4 kes-15 heijoht: Christian Curnyn; ohj: Calixto Bieito
La cenerentola (Rossini) 30 kes-22 heijoht: Josè Luis Gomez-Rios; ohj: Andrea Moses
Francesca da Rimini (concert) (Rakhmaninov) 19-20 heijoht: Sylvain Cambreling
La cenerentola (Rossini) 20 syy-17 joujoht: José Luis Gómez Ríos; ohj: Andrea Moses
Don Giovanni (Mozart) 21 syy-16 marjoht: Andrés Orozco-Estrada; ohj: Andrea Moses
L'Écume des jours (Denisov) 22 syy-11 lokjoht: Sylvain Cambreling; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Falstaff (Verdi) 20 lok-2 tamjoht: Sylvain Cambreling; ohj: Andrea Moses
Nabucco (Verdi) 24 lok-22 tamjoht: Simon Hewett; ohj: Rudolf Frey
La Damnation de Faust (Berlioz) 17 mar-6 tamjoht: Kwamé Ryan; ohj: Andrea Moses
Peter Pan (Ayres) 19 jou-10 huhjoht: Roland Kluttig; ohj: Frank Hilbrich
Die Zauberflöte (Mozart) 25 jou-1 heljoht: Uwe Sandner; ohj: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 25 tam-28 heljoht: Giuliano Carella; ohj: Ruth Berghaus
Ariadne auf Naxos (Strauss) 29 tam-8 maajoht: Michael Schønwandt; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 7 hel-21 toujoht: Simon Hewett; ohj: Waltraud Lehner
Wunderzaichen (Andre,M) 2-25 maajoht: Sylvain Cambreling; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Siegfried (Wagner) 23 maa-27 huhjoht: Marc Soustrot; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
La sonnambula (Bellini) 29 maa-11 kesjoht: Gabriele Ferro; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Actus tragicus (Bach,JS) 29 huh-5 kesjoht: Michael Hofstetter; ohj: Herbert Wernicke
Orpheus und Eurydike (Gluck) 4 tou-26 heijoht: Nicholas Kok; ohj: Christian Spuck
Tosca (Puccini) 18 tou-8 heijoht: Simon Hewett; ohj: Willy Decker
La bohème (Puccini) 30 tou-22 heijoht: Simon Hewett; ohj: Andrea Moses
Tristan und Isolde (Wagner) 20-27 heijoht: Sylvain Cambreling; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Iphigenie en Aulide (Gluck) 25-30 heijoht: Willem Wentzel; ohj: Andrea Moses
Trier, Theater Trier  / 
Evita (Lloyd Webber) 31 elo-30 huhjoht: Valtteri Rauhalammi; ohj: Sven Grützmacher
La traviata (Verdi) 13 lok-22 heljoht: Victor Puhl; ohj: Birgit Scherzer
Gräfin Mariza (Kálmán) 26 tam-21 huhjoht: Joongbae Jee; ohj: Klaus-Dieter Köhler
Die Kluge (Orff) 30 maa-9 kesjoht: Victor Puhl / Joongbae Jee; ohj: Sven Grützmacher
Die spanische Stunde (Ravel) 30 maa-9 kesjoht: Victor Puhl / Joongbae Jee; ohj: Sven Grützmacher
My Fair Lady (Loewe) 24 tou-5 heijoht: Christoph Jung; ohj: Marc Pierre Liebermann
Die verkaufte Braut (Smetana) 1 kes-14 heijoht: Joongbae Jee; ohj: Thomas Münstermann
Rigoletto (Verdi) 14 syy-21 heljoht: Victor Puhl / Joongbae Jee; ohj: Bruno Berger-Gorski
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 mar-9 maajoht: Victor Puhl / Joongbae Jee; ohj: Klaus-Dieter Köhler
The Fly (Shore) 18 tam-8 maajoht: Joongbae Jee; ohj: Sebastian Welker
Der Wildschütz (Lortzing) 15 maa-18 toujoht: Joongbae Jee / Christoph Jung; ohj: Matthias Kaiser
Orfeo ed Euridice (Gluck) 24 tou-19 heijoht: Victor Puhl / Joongbae Jee; ohj: Birgit Scherzer
Ulm, Ulmer Theater  / 
Gianni Schicchi (Puccini) 8 lok-3 maajoht: Timo Handschuh / Nils Schweckendiek; ohj: Matthias Kaiser
Il Tabarro (Puccini) 8 lok-3 maajoht: Timo Handschuh / Nils Schweckendiek; ohj: Matthias Kaiser
Suor Angelica (Puccini) 8 lok-3 maajoht: Timo Handschuh / Nils Schweckendiek; ohj: Matthias Kaiser
Der Wildschütz (Lortzing) 20 jou-7 huhjoht: Michael Weiger; ohj: Igor Folwill
Herrengedeck (Müller,A) 11 tam-20 toujoht: Ariane Müller; ohj: Ariane Müller
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 7 hel-11 toujoht: Timo Handschuh; ohj: Matthias Kaiser
Messa da Requiem (Verdi) 28 maa-12 heijoht: Timo Handschuh; ohj: Matthias Kaiser
Don Pasquale (Donizetti) 16 tou-18 heijoht: Nils Schweckendiek; ohj: Corinna Tetzel
Der Bettelstudent (Millöcker) 1-22 kesjoht: Girard Rhoden; ohj: Benjamin Künzel
Der Ring an einem Abend (Wagner) 13 kes-21 heijoht: Nils Schweckendiek; ohj: Benjamin Künzel
Otello (Verdi) 26 syy-2 heljoht: Timo Handschuh; ohj: Matthias Kaiser
Ghetto (Lackerschmid) 29 syyjoht: Hendrik Haas; ohj: Andreas von Studnitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 mar-25 tamjoht: Daniel Montané; ohj: Benjamin Künzel
Der Rosenkavalier (Strauss) 23 tam-11 toujoht: Timo Handschuh; ohj: Matthias Kaiser
Friederike (Lehár) 8 hel-30 touohj: Benjamin Künzel
Iphigenie en Tauride (Gluck) 6 maa-31 toujoht: Daniel Montané; ohj: Igor Folwill
Serse (Handel) 8 tou-20 heijoht: Daniel Montané; ohj: Matthias Kaiser
Erlöst Albert E. (Stäbler) 26 kes-18 heijoht: Michael Weiger; ohj: Philipp Jescheck
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 16 syy-8 kesjoht: Felix Bender; ohj: Gabriele Rech
La traviata (Verdi) 28 syy-6 heijoht: Stefan Solyom / Martin Hoff; ohj: Karsten Wiegand
Falstaff (Verdi) 20 lok-31 toujoht: Stefan Solyom; ohj: Sabine Hartmannshenn
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 jou-6 tamjoht: Martin Hoff; ohj: Karsten Wiegand / Valentin Schwarz
Die erleuchtete Fabrik (Nono) 8 jou-31 tamjoht: Felix Bender; ohj: Julia Hübner
Béatrice et Bénédict (Berlioz) 16 hel-14 kesjoht: Benjamin Shwartz / Felix Bender; ohj: Gabriele Wiesmüller
Rigoletto (Verdi) 7 maa-20 toujoht: Stefan Solyom; ohj: Karsten Wiegand
Pettersson und Findus (Ramdohr) 8 maa-29 kesjoht: Andre Kassel; ohj: Gabriele Wiesmüller
Faust (Gounod) 30 maa-2 kesjoht: Felix Bender; ohj: Karsten Wiegand
Ein Traumspiel (Lidholm) 20 huh-15 kesjoht: Stefan Solyom; ohj: Christian Sedelmayer
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 24 tou-5 heijoht: Vanda Albota; ohj: Valentin Schwarz
Madama Butterfly (Puccini) 22 kes-4 heijoht: Martin Hoff; ohj: Eva-Maria Höckmayr
Lohengrin (Wagner) 7 syy-18 huhjoht: Stefan Solyom; ohj: Tobias Kratzer
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 lok-29 tamjoht: Stefan Klingele / Martin Virin; ohj: Elisabeth Stöppler
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 22+ marjoht: Martin Virin; ohj: Nina Gühlstorff
Werther (Massenet) 18-23 tamjoht: Martin Hoff; ohj: Michael Talke
Jonny spielt auf (Krenek) 29+ toujoht: Martin Hoff; ohj: Frank Hilbrich
Wiesbaden, Hessiches Staatstheater  / 
Aida (Verdi) 8 syy-20 maajoht: Zsolt Hamar; ohj: Immo Karaman
Der Vogelhändler (Zeller,C) 16 syy-31 maajoht: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; ohj: Ansgar Weigner
Don Pasquale (Donizetti) 28 syy-22 joujoht: Wolfgang Wengenroth, Christoph Stiller; ohj: Markus Bothe
Anatevka (Bock) 30 syy-18 joujoht: Bartholomew Berzonsky; ohj: John Dew
Die lustige Witwe (Lehár) 6 lok-27 kesjoht: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; ohj: Iris Ini Gerath
La traviata (Verdi) 14 lok-7 huhjoht: Wolfgang Ott / Zsolt Hamar; ohj: Göran Järvefelt
Turandot (Puccini) 21 lok-6 huhjoht: Christoph Stiller, Wolfgang Ott; ohj: Cesare Lievi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 24 mar-21 maajoht: Zsolt Hamar, Christoph Stiller; ohj: Konstanze Lauterbach
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 jou-25 tamjoht: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; ohj: Heinz Peters
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 jou-26 kesjoht: Christoph Stiller; ohj: Michiel Dijkema
Die verkaufte Braut (Smetana) 26 tam-29 kesjoht: Wolfgang Ott; ohj: Michiel Dijkema
Lohengrin (Wagner) 3 hel-20 toujoht: Zsolt Hamar / Fabrice Bollon; ohj: Kirsten Harms
Ariadne auf Naxos (Strauss) 9 maa-4 heijoht: Zsolt Hamar; ohj: Philippe Arlaud
Wozzeck (Berg) 29 maa-5 toujoht: Zsolt Hamar; ohj: Manfred Beilharz
The Full Monty (Yazbek) 13-14 huhjoht: Frank Bangert; ohj: Iris Limbarth
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 27 huh-3 heijoht: Zsolt Hamar; ohj: Manfred Beilharz
Büchners Frauen (Schäffer) 24-25 toujoht: Vimbayi Kaziboni; ohj: Teresa Reiber
Alessandro (Handel) 25 toujoht: George Petrou; ohj: Lucinda Childs
Simon Boccanegra (Verdi) 14 kes-6 heijoht: Christoph Stiller; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 7 syy-31 lokjoht: Zsolt Hamar; ohj: Michiel Dijkema
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 syy-23 lokjoht: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; ohj: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 28 syy-25 lokjoht: Wolfgang Wengenroth; ohj: Cesare Lievi
Evita (Lloyd Webber) 5-7 lokjoht: Wolfgang Wengenroth; ohj: Pascale-Sabine Chevroton
Die lustige Witwe (Lehár) 20+ lokjoht: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; ohj: Iris Ini Gerath
La bohème (Puccini) 3+ marjoht: Wolfgang Ott; ohj: Wolfgang Quetes
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 30+ marjoht: Zsolt Hamar; ohj: Ansgar Weigner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15+ joujoht: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; ohj: Heinz Peters
La forza del destino (Verdi) 25+ tamjoht: Wolfgang Ott; ohj: Immo Karaman
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 31+ tamjoht: Zsolt Hamar; ohj: Manfred Beilharz
La Calisto (Cavalli) 8-9 maajoht: Sébastien Rouland; ohj: Teresa Reiber
Aida (Verdi) 16+ maajoht: Zsolt Hamar / Christoph Stiller; ohj: Immo Karaman
Madama Butterfly (Puccini) 6+ huhjoht: Martin Lukas Meister / Elias Grandy; ohj: John Dew
Elegie für junge Liebende (Henze) 1+ toujoht: Zsolt Hamar; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Falstaff (Verdi) 9+ kesjoht: Zsolt Hamar; ohj: Christian Spuck
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Der Freischütz (Weber) 14 syy-5 tamjoht: Florian Frannek; ohj: Andrea Schwalbach
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 lok-6 tamjoht: Florian Frannek; ohj: Johannes Weigand
Vom guten ton - die welt ist voll geplapper (Beimel) 21 lok-16 joujoht: Detlef Tewes; ohj: Cornelie Müller
Glückliche Reise (Künneke) 31 lok-21 maajoht: Eva Caspari; ohj: Johannes Weigand
Bluthochzeit (Fortner) 13 tam-17 maajoht: Hilary Griffiths; ohj: Christian von Götz
Der Barbier von Barmen (Giménez) 27 tam-12 toujoht: Boris Brinkmann; ohj: Björn Reinke
Ein Maskenball (Verdi) 24 hel-22 kesjoht: Florian Frannek; ohj: Johannes Weigand
Don Quichotte (Massenet) 13 huh-30 kesjoht: Tobias Deutschmann; ohj: Jakob Peters-Messer
Evita (Lloyd Webber) 24 tou-7 heijoht: Tobias Deutschmann; ohj: Aurelia Eggers
Der fliegende Holländer (Wagner) 19-21 heijoht: Hilary Griffiths; ohj: Jakob Peters-Messer
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 syy-15 marjoht: Florian Frannek; ohj: Johannes Weigand
Evita (Lloyd Webber) 5 lok-2 maajoht: Tobias Deutschmann; ohj: Aurelia Eggers
Die Irrfahrten des Odysseus (Terzakis) 17 lokjoht: Eva Caspari
Maria egiziaca (Respighi) 2-16 mar
Le Toreador (Adam,A) 19+ tamjoht: Tobias Deutschmann; ohj: Björn Reinke
Alcina (Handel) 23 maa-13 huhohj: Johannes Weigand
König Roger (Szymanowski) 14-28 kesjoht: Florian Frannek; ohj: Jakob Peters-Messer
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Orfeo ed Euridice (Gluck) 30 syy-14 tamjoht: Enrico Calesso; ohj: Bernhard Stengele
Macbeth (Verdi) 14 lok-3 heljoht: Enrico Calesso / Andrea Sanguineti; ohj: Stephan Suschke
Refidim Junction (Wolf,M) 10-24 marjoht: Ulrich Pakusch; ohj: Kai Christian Moritz
Die Fledermaus (Strauss,J) 17 mar-17 toujoht: Andrea Sanguineti; ohj: Georg Rootering
Der lustige Krieg (Strauss,J) 1 jou
Il re Lear (Cagnoni) 26 tam
Brundibár (Krása) 13 heljoht: Martin Berger; ohj: Hermann Schneider
Des Teufels Lustschloss (Schubert) 16 hel-26 toujoht: Enrico Calesso; ohj: Peter P Pachl
Der Graf von Gleichen (Schubert) 23 maa
Wozzeck (Berg) 13 huh-14 kesjoht: Enrico Calesso; ohj: Hermann Schneider
La traviata (Verdi) 19-20 huhjoht: Enrico Calesso
Leonce und Lena (Zeisl) 8 kes
Don Giovanni (Mozart) 22 kes-16 heijoht: Andrea Sanguineti; ohj: François De Carpentries
Lohengrin (Wagner) 29 syy-31 tamjoht: Enrico Calesso; ohj: Kurt Josef Schildknecht
Don Giovanni (Mozart) 18 lok-26 tamjoht: Gerd Müller-Lorenz; ohj: Francois de Carpentries
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 8 mar-20 huhjoht: Frank Obermair; ohj: Ivan Alboresi
Die diebische Elster (Rossini) 15 hel-25 huhjoht: NN; ohj: Andreas Beuermann
Salome (Strauss) 5 huh-20 kesjoht: Enrico Calesso; ohj: Alexander von Pfeil
La sonnambula (Bellini) 19-21 huhjoht: Enrico Calesso
The Rake's Progress (Stravinsky) 28 kes-23 heijoht: Enrico Calesso; ohj: Stephan Suschke
Zwickau, Theater Plauen-Zwickau  / 
Hello Dolly! (Herman) 7 syyjoht: Tobias Engeli; ohj: Rainer Wenke
My Fair Lady (Loewe) 11-26 marjoht: Tobias Engeli / André Cipowicz; ohj: Rainer Wenke
Così fan tutte (Mozart) 30 mar-10 maajoht: Lutz de Veer; ohj: Søren Schuhmacher
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 11 tam-6 huhjoht: Lutz de Veer; ohj: Arila Siegert
Ball im Savoy (Abraham) 27 hel-5 huhjoht: Tobias Engeli / André Cipowicz; ohj: Wolfgang Dosch
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 15 maa-26 toujoht: Tobias Engeli; ohj: Tim Heilmann
Tannhäuser (Wagner) 24 tou-2 kesjoht: Lutz de Veer; ohj: Roland May
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 syy-21 huhjoht: Tobias Engeli; ohj: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 19 lok-10 tamjoht: Tobias Engeli / André Cipowicz; ohj: Wolfgang Dosch
Joseph Süß (Glanert) 1 mar-20 kesjoht: Lutz de Veer; ohj: Thilo Reinhardt
Così fan tutte (Mozart) 4 jou-14 maajoht: Lutz de Veer; ohj: Søren Schuhmacher
Madame Pompadour (Fall) 17 tam-6 huhjoht: Lutz de Veer; ohj: Valentina Simeonova
Tannhäuser (Wagner) 22 tam-25 huhjoht: Lutz de Veer; ohj: Roland May
Carmen (Bizet) 1+ kesjoht: Tobias Engeli; ohj: Søren Schuhmacher