2012/13 > Espanja 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2012/13 > Espanja

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Ranska
Portugali

Espanja
 

Albacete, Teatro Circo  / 

Tosca (Puccini) 11 maajoht: Igor Cherniskiy / Alexandru Samoile
Barcelona, L'Auditori  / 
Joana a la foguera (Honegger) 17-18 marjoht: Marc Soustrot
El castell de Barbablava (concert) (Bartók) 30 mar-2 joujoht: Pinchas Steinberg
Belshazzar (Handel) 9 joujoht: William Christie
El Pessebre (Casals) 14-16 joujoht: Arthur Post
Requiem (Verdi) 12-14 huhjoht: Pablo González
Requiem (Mozart) 13 toujoht: Leopold Hager
L'enfance du Christ (concert) (Berlioz) 20-22 joujoht: Pablo González
Boris Godunov (concert) (Musorgsky) 13 heljoht: Tugan Sokhiev
Requiem (Mozart) 28 hel-2 maajoht: Pablo González
Ein deutsches Requiem (Brahms) 21-23 maajoht: François-Xavier Roth
Barcelona, Gran Teatre del Liceu  / 
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 1-4 syyjoht: Sebastian Weigle
Lohengrin (concert) (Wagner) 2-5 syyjoht: Sebastian Weigle
Tristan und Isolde (concert) (Wagner) 6 syyjoht: Peter Schneider
La forza del destino (Verdi) 2-20 lokjoht: Renato Palumbo; ohj: Jean-Claude Auvray
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 mar-5 kesjoht: Daniele Callegari; ohj: Mario Gas
Rusalka (Dvořák,A) 22 jou-14 tamjoht: Andrew Davis; ohj: Stefan Herheim
Il pirata (concert) (Bellini) 4-7 tamjoht: Antonino Fogliani
Iolanta (concert) (Tchaikovsky) 10-13 tamjoht: Valery Gergiev
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 4-23 heljoht: Stéphane Denève; ohj: Laurent Pelly
Street Scene (Weill) 1-5 maajoht: Tim Murray; ohj: John Fulljames
Madama Butterfly (Puccini) 21 maa-29 heijoht: Josep Pons / Daniele Callegari / José Miguel Pérez-Sierra; ohj: Moshe Leiser, Patrice Caurier
L'or del Rin (Wagner) 20 huh-2 toujoht: Josep Pons; ohj: Robert Carsen
Il turco in Italia (Rossini) 18 tou-6 kesjoht: Víctor Pablo Pérez; ohj: Christof Loy
Lucio Silla (Mozart) 21 kes-7 heijoht: Harry Bicket; ohj: Claus Guth
Rienzi, der letzte der Tribunen (concert) (Wagner) 27-30 kesjoht: Pablo González
Agrippina (Handel) 16-29 marjoht: Harry Bicket; ohj: David McVicar
L'Atlàntida (concert) (Falla) 27-28 marjoht: Josep Pons
Cendrillon (Massenet) 20 jou-7 tamjoht: Andrew Davis; ohj: Laurent Pelly
La sonnambula (Bellini) 27 tam-17 heljoht: Daniel Oren; ohj: Marco Arturo Marelli
Tosca (Puccini) 8-25 maajoht: Paolo Carignani; ohj: Paco Azorín
Winterreise (concert) (Schubert) 28 maa
La llegenda de la cuitat invisible de Kitege (Rimsky-Korsakov) 13-30 huhjoht: Josep Pons; ohj: Dmitri Tcherniakov
La Valquiria (Wagner) 19 tou-3 kesjoht: Josep Pons; ohj: Robert Carsen
Il prigioniero (Dallapiccola) 22 kes-4 heijoht: Josep Pons; ohj: Lluís Pasqual
Suor Angelica (Puccini) 22 kes-4 heijoht: Josep Pons; ohj: Lluís Pasqual
Barcelona, Palau de la Música Catalana  / 
La pasion segun San Juan (Bach,JS) 12 toujoht: Josep Vila I Casañas
Concert (Verdi) 27 kesjoht: Guerrasim Voronkov
Requiem (Mozart) 11 heijoht: Esteve Nabona
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 3 joujoht: René Jacobs
Bilbao, Asociación Bilbaína de Amigos de la Ópera  / 
La traviata (Verdi) 29 syy-8 lokjoht: Keri-Lynn Wilson; ohj: Pier Luigi Pizzi
Un giorno di regno (Verdi) 27 lok-5 marjoht: Alberto Zedda; ohj: Pier Luigi Pizzi
Król Roger (Szymanowski) 24 mar-3 joujoht: Lukasz Borowicz; ohj: Michal Znaniecki
Tosca (Puccini) 19-28 tamjoht: Bertrand de Billy; ohj: Nuria Espert
Les vêpres siciliennes (Verdi) 16-25 heljoht: John Mauceri; ohj: Davide Livermore
Maria Stuarda (Donizetti) 29 maa-26 huhjoht: José Miguel Perez Sierra; ohj: Stefano Poda
La bohème (Puccini) 18-27 toujoht: Miguel A Gomez-Martinez; ohj: Emilio Sagi
Giovanna d'Arco (Verdi) 21-30 syyjoht: Yves Abel; ohj: Gabriele Lavia
Rigoletto (Verdi) 19-28 lokjoht: Daniel Oren; ohj: Emilio Sagi
La forza del destino (Verdi) 16-25 marjoht: Pietro Rizzo; ohj: Ignacio Garcia
Adriana Lecouvreur (Cilea) 18-27 tamjoht: Fabrizio Carminati; ohj: Lorenzo Mariani
Carmen (Bizet) 15-24 heljoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Calixto Bieito
I puritani (Bellini) 5-14 huhjoht: José Miguel Perez Sierra; ohj: Alfonso Romero
Turandot (Puccini) 17-26 toujoht: John Mauceri; ohj: Nuria Espert
Bilbao, Teatro Arriaga de Bilbao  / 
Zarzuela anthology (Vives) 11-13 lokjoht: Miguel Roa; ohj: Albert Boadella
El Superbarbero de Sevilla (Rossini) 2-4 hel
La princesa árabe (Arriaga) 9-11 maa
Il mondo della luna (Haydn) 16-18 toujoht: Jesús López Cobos; ohj: Emilio Sagi
El caserío (Guridi) 21-29 kesjoht: Miguel Roa; ohj: Pablo Viar
El Dúo de La Africana (Caballero) 13-23 heljoht: Rubén Fernández Aguirre; ohj: Emilio Sagi
Los niños perdidos (Kolonovits) 26 huh-2 toujoht: David Giménez Carreras; ohj: Emilio Sagi
Córdoba, Teatro Córdoba  / 
Carmen (Bizet) 4-11 toujoht: Hadrian Avila Arzuza; ohj: Cheté Cavagliatto
La traviata (Verdi) 13-15 syyjoht: Lorenzo Ramos; ohj: Susana Gómez
Jerez, Teatro Villamarta  / 
La Coruna, Palacio de la Opera  / 
Nabucco (concert) (Verdi) 8 syyjoht: Keri Lynn Wilson
Madama Butterfly (Puccini) 27-30 syyjoht: Marcello Panni; ohj: Mario Pontiggia
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 10-13 syyjoht: Ramón Tebar; ohj: Alfonso Romero Mora
Tristan und Isolde (Wagner) 28 syyjoht: Eliahu Inbal
Las Palmas, Ópera de Las Palmas de Gran Canaria  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 21 hel-2 maajoht: Massimo Zanetti; ohj: Mario Pontiggia
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 14-20 huhjoht: Eric Hull; ohj: Mario Pontiggia
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-20 huhjoht: Eric Hull; ohj: Mario Pontiggia
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 19-25 toujoht: Alessandro Vitiello; ohj: Mario Pontiggia
La bohème (Puccini) 19-25 kesjoht: Stefano Ranzani; ohj: Mario Pontiggia
Las Palmas, Teatro Pérez Galdós  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 21 hel-2 maajoht: Massimo Zanetti; ohj: Mario Pontiggia
L'occasione fa il ladro (Rossini) 20-21 maajoht: Errico Fresis; ohj: Ignacio Cabrera
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-20 huhjoht: Eric Hull; ohj: Mario Pontiggia
Una Tragedia florentina (Zemlinsky) 14-20 huhjoht: Eric Hull; ohj: Mario Pontiggia
El rapto en el serrallo (Mozart) 19-25 toujoht: Alessandro Vitiello; ohj: Mario Pontiggia
La bohème (Puccini) 19-25 kesjoht: Stefano Ranzani; ohj: Mario Pontiggia
Madrid, Teatros del Canal  / 
Pepita Jimenez (Albéniz) 19-25 toujoht: José Ramón Encinar; ohj: Calixto Bieito
La Voix humaine (Poulenc) 11-15 huh
La corte de faraón (Lleó) 4+ touohj: Emilio Sagi
Madrid, Teatro Real  / 
Moses und Aron (concert) (Schoenberg,A) 7-9 syyjoht: Sylvain Cambreling
Boris Godunov (Musorgsky) 28 syy-18 lokjoht: Hartmut Haenchen; ohj: Johan Simons
Il prigioniero (Dallapiccola) 2-15 marjoht: Ingo Metzmacher; ohj: Lluís Pasqual
Suor Angelica (Puccini) 2-15 marjoht: Ingo Metzmacher; ohj: Lluís Pasqual
Macbeth (Verdi) 2-23 joujoht: Teodor Currentzis; ohj: Dmitri Tcherniakov
The Perfect American (Glass) 22 tam-6 heljoht: Dennis Russell Davies; ohj: Phelim McDermott
Parsifal (concert) (Wagner) 29 tam-2 heljoht: Thomas Hengelbrock
Così fan tutte (Mozart) 23 hel-17 maajoht: Sylvain Cambreling / Till Drömann; ohj: Michael Haneke
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 3-7 maajoht: Andriy Yurkevych
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 25-31 maajoht: Daniel Oren
Don Giovanni (Mozart) 3-24 huhjoht: Alejo Pérez; ohj: Dmitri Tcherniakov
Don Pasquale (Donizetti) 13-19 toujoht: Riccardo Muti; ohj: Andrea De Rosa
Wozzeck (Berg) 3-20 kesjoht: Sylvain Cambreling; ohj: Christoph Marthaler
Il Postino (Catán) 17-28 heijoht: Pablo Heras Casado; ohj: Ron Daniels
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14-26 syyjoht: Tomas Hanus; ohj: Emilio Sagi
Die Eroberung von Mexico (Rihm) 9-19 lokjoht: Alejo Pérez; ohj: Pierre Audi
The Indian Queen (Purcell) 5-19 marjoht: Teodor Currentzis; ohj: Peter Sellars
Dido and Aeneas (concert) (Purcell) 18 marjoht: Teodor Currentzis
L'elisir d'amore (Donizetti) 2-20 joujoht: Marc Piollet; ohj: Damiano Michieletto
Tristan und Isolde (Wagner) 12 tam-8 heljoht: Teodor Currentzis; ohj: Peter Sellars
Brokeback Mountain (Wuorinen) 28 tam-11 heljoht: Titus Engel; ohj: Ivo van Hove
Alceste (Gluck) 27 hel-15 maajoht: Ivor Bolton; ohj: Krzysztof Warlikowski
Lohengrin (Wagner) 3-27 huhjoht: Hartmut Haenchen / Walter Althammer; ohj: Lukas Hemleb
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17 tou-21 kesjoht: Sylvain Cambreling; ohj: Christoph Marthaler
I vespri siciliani (concert) (Verdi) 11-17 kesjoht: James Conlon
Orphée et Eurydice (Gluck) 12-14 heijoht: Thomas Hengelbrock; ohj: Pina Bausch
Madrid, Teatro de la Zarzuela  / 
El amor brujo (Falla) 21 syy-20 lokjoht: Juanjo Mena / Guillermo García Calvo; ohj: Herbert Wernicke(original), Wendelin Lang(revival)
La vida breve (Falla) 21 syy-20 lokjoht: Juanjo Mena / Guillermo García Calvo; ohj: Herbert Wernicke(original), Wendelin Lang(revival)
El Juramento (Gaztambide) 23 mar-16 joujoht: Miguel A Gomez-Martinez; ohj: Emilio Sagi
La Reina Mora (Serrano) 18 tam-10 heljoht: José María Moreno; ohj: Jesús Castejón
Alma de Dios (Serrano) 18 tam-10 heljoht: José María Moreno; ohj: Jesús Castejón
Marina (Arrieta) 15 maa-21 huhjoht: Cristóbal Soler; ohj: Ignacio García
Viento es la dicha de Amor (Nebra) 17-31 toujoht: Alan Curtis; ohj: Andrés Lima
La tempranica (concert) (Giménez) 21-22 syyjoht: Rafael Frühbeck de Burgos
Los amores de la Inés (Falla) 19 lok-10 marjoht: Cristóbal Soler; ohj: José Carlos Plaza
La verbena de la paloma (Bretón) 19 lok-10 marjoht: Cristóbal Soler; ohj: José Carlos Plaza
La Del Manojo de Rosas (Sorozábal) 18 jou-12 tamjoht: Miguel A Gomez-Martinez; ohj: Emilio Sagi
La princesa árabe (Arriaga) 22-25 tamjoht: Carlos Aragón; ohj: Pablo Ramos
Winterreise (Schubert) 27 tam
Curro Vargas (Chapí) 14 hel-2 maajoht: Guillermo García Calvo / Martín Baeza; ohj: Graham Vick
Black el Payaso (Sorozábal) 4-27 huhjoht: Donato Renzetti; ohj: Ignacio García
Pagliacci (Leoncavallo) 4-27 huhjoht: Donato Renzetti; ohj: Ignacio García
Concert (Verdi) 6 tou
Concert (Rossini) 10 toujoht: Alberto Zedda
Catalina (concert) (Gaztambide) 4-19 kes
El dominó azul (concert) (Arrieta) 7-20 kes
El Diablo en el poder (concert) (Barbieri) 11-21 kesjoht: José María Moreno
Malaga, Teatro Cervantes  / 
Carmen (Bizet) 2-3 marjoht: Martin Mázik; ohj: Roberta Mattelli
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22-23 heljoht: Francisco Antonio Moya; ohj: Ignacio García
Zamarrilla, Bandolero (Matabuena) 14-15 maajoht: Arturo Díez Boscovich; ohj: Lorenzo Rodríguez de la Peña
La bohème (Puccini) 17-19 toujoht: Jorge Rubio; ohj: Curro Carreres
Betulia liberata (Mozart) 1-2 lokjoht: Michi Gaigg; ohj: Manuela Kloibmüller
Dido and Aeneas (concert) (Purcell) 12 tamjoht: Michael Thomas
Il trovatore (Verdi) 26 maa-2 huhjoht: Arturo Díez Boscovich; ohj: Ignacio García
Mallorca, Teatre Principal de Palma  / 
Doña Francisquita (Vives) 5-9 joujoht: Carlos Aragón; ohj: Pablo López
Turandot (Puccini) 3-10 maajoht: José María Moreno; ohj: Pablo López
La flauta mágica (Mozart) 17-21 huhjoht: Martin Fisher-Dieskau; ohj: Francisco López
Aida (Verdi) 23-30 kesjoht: José María Moreno; ohj: Francisco López
Stabat Mater (Rossini) 16 marjoht: Stefan Malzew
Murcia, Teatro Romea  / 
Rigoletto (Verdi) 26 lokjoht: Alexandru Samoile
El Barbero de Sevilla (Rossini) 21 heljoht: Igor Chernetski
Il trovatore (Verdi) 20 maajoht: Igor Chernetski
Katiuska (Sorozábal) 1 huhjoht: Félix San Mateo
La Parranda (Alonso) 2 huhjoht: Félix San Mateo
La rosa del azafrán (Guerrero) 3 huhjoht: Félix San Mateo
Agua, Azucarillos y Aguardiente (Chueca) 4 huhjoht: Félix San Mateo
Gigantes y Cabezudos (Caballero) 4 huhjoht: Félix San Mateo
Luisa Fernanda (Moreno Torroba) 5 huhjoht: Félix San Mateo
Oviedo, Ópera de Oviedo  / 
Werther (Massenet) 11-20 syyjoht: Yves Abel; ohj: Guy Joosten
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-20 lokjoht: Marzio Conti; ohj: Emilio Sagi
Turandot (Puccini) 15-24 marjoht: Gianluca Marcianò; ohj: Susana Gómez
Agrippina (Handel) 16-22 joujoht: Benjamin Bayl; ohj: Mariame Clément
Don Carlos (Verdi) 24 tam-2 heljoht: Corrado Rovaris; ohj: Giancarlo Del Monaco
La corte del faraón (Lleó) 19-23 maajoht: Pablo Mielgo; ohj: Emilio Sagi
La verbena de la paloma (Bretón) 20-23 huhohj: Marina Bollaín
El gato montés (Penella) 21-24 toujoht: Oliver Díaz; ohj: José Carlos Plaza
Das Rheingold (Wagner) 15-21 syyjoht: Guillermo García Calvo; ohj: Michal Znaniecki
La traviata (Verdi) 13-19 lokjoht: Carlo Montanaro / Pablo Mielgo; ohj: Susana Gómez
Don Pasquale (Donizetti) 17-23 marjoht: Marzio Conti; ohj: Curro Carreres
Ainadamar (Golijov) 8-14 joujoht: Corrado Rovaris; ohj: Luis de Tavira
Don Giovanni (Mozart) 26 tam-1 heljoht: Álvaro Albiach; ohj: Alfred Kirchner
Pamplona, Asociación Gayarre Amigos de la Ópera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 27 lokjoht: José Miguel Pérez Sierra; ohj: Lánder Iglesias
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23-25 marjoht: Miquel Ortega; ohj: Alfonso Romero Mora
El Juramento (Gaztambide) 10 toujoht: Oliver Díaz; ohj: Emilio Sagi
La Del Manojo de Rosas (Sorozábal) 1 kesjoht: Melchor Guillomía; ohj: José María López Ariza
Il trovatore (Verdi) 25-27 lok
Pamplona, Baluarte  / 
Madama Butterfly (Puccini) 27 lokjoht: José Miguel Pérez-Sierra; ohj: Lander Iglesias
Così fan tutte (Mozart) 16 marjoht: Pablo Mielgo; ohj: Tomás Muñoz
Tosca (Puccini) 8-10 heljoht: Will Humburg; ohj: Giancarlo Del Monaco
Requiem (Verdi) 31 lok
El holandés errante (Wagner) 23 mar
La traviata (Verdi) 23-25 tamjoht: Pablo Mielgo
Sabadell, Amics de l'Opera de Sabadell  / 
Tosca (Puccini) 31 lok-4 marjoht: Daniel Gil de Tejada; ohj: Carles Ortiz
Nabucco (Verdi) 20-24 heljoht: Rubén Gimeno; ohj: Carles Ortiz
La traviata (Verdi) 24-28 huhjoht: Daniel Gil de Tejada; ohj: Pau Monterde
La flauta mágica (Mozart) 30 syy-3 lok
Concert (Wagner) 29 mar-1 jou
Norma (Bellini) 19-23 hel
Sevilla, Teatro de la Maestranza  / 
Thaïs (Massenet) 25-31 lokjoht: Pedro Halffter; ohj: Nicola Raab
Sigfrido (Wagner) 5-15 joujoht: Pedro Halffter; ohj: Carlus Padrissa, Allex Aguilera, La Fura dels Baus
Cavalleria rusticana (Mascagni) 5-12 heljoht: Stefano Ranzani; ohj: Ermanno Olmi
Sarka (Janáček) 5-12 heljoht: Stefano Ranzani; ohj: Ermanno Olmi
Entre Sevilla y Triana (Sorozábal) 13-15 maajoht: Juan García Rodríguez; ohj: Curro Carreres
La Princesa de Navarra (concert) (Rameau) 17 maajoht: Hervé Niquet
El gato montés (Penella) 6-8 toujoht: Cristóbal Soler; ohj: José Carlos Plaza
Rigoletto (Verdi) 19-29 kesjoht: Pedro Halffter; ohj: Stefano Vizioli
Aida (Verdi) 25 lok-9 marjoht: Pedro Halftter; ohj: José Antonio Gutiérrez
Manon Lescaut (Puccini) 5-14 joujoht: Pedro Halffter; ohj: Jean Reno
La cenerentola (Rossini) 14-22 heljoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Paul Curran
El Superbarbero de Sevilla (Rossini) 2 maa
La Del Manojo de Rosas (Sorozábal) 20-22 maajoht: Miguel A Gomez-Martinez; ohj: Emilio Sagi
Götterdämmerung (Wagner) 14-20 kesjoht: Pedro Halffter; ohj: Carlus Padrissa
Valencia, Palau de les Arts Reina Sofia  / 
Rigoletto (Verdi) 10-24 marjoht: Omer Meir Wellber; ohj: Gilbert Deflo
La bohème (Puccini) 2-21 joujoht: Riccardo Chailly / Andrea Battistoni; ohj: Davide Livermore
I due Foscari (Verdi) 24 tam-8 heljoht: Omer Meir Wellber; ohj: Thaddeus Strassberger
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 hel-15 maajoht: Omer Meir Wellber; ohj: Damiano Michieletto
Die Zauberflöte (Mozart) 6-30 huhjoht: Ottavio Dantone; ohj: Stephen Medcalf
Otello (Verdi) 1-16 kesjoht: Zubin Mehta; ohj: Davide Livermore
Così fan tutte (Mozart) 26-30 kesjoht: Marco Guidarini; ohj: Isabel Hindersin
La traviata (Verdi) 19 lok-13 marjoht: Zubin Mehta; ohj: Willy Decker(original), Meisje Hummel(revival)
Die Walküre (Wagner) 3-16 marjoht: Zubin Mehta; ohj: Carlus Padrissa
Ein deutsches Requiem (Brahms) 20 marjoht: Omer Meir Wellber
Messa da Requiem (Verdi) 12-13 joujoht: Riccardo Chailly
Manon Lescaut (Puccini) 1-18 heljoht: Plácido Domingo / Jordi Bernàcer; ohj: Stephen Medcalf
L'italiana in Algeri (Rossini) 23 hel-15 maajoht: Ottavio Dantone; ohj: Joan Font
Simon Boccanegra (Verdi) 27 maa-9 huhohj: Lluís Pasqual
Maror (Palau) 24-30 huhjoht: Manuel Galduf; ohj: Antonio Díaz Zamora
Valencia, Palau de la Música  / 
L'Indovina (concert) (Giner) 2 maajoht: Cristóbal Soler
Valladolid, Teatro Calderón  / 
Tosca (Puccini) 23-27 tamohj: Giancarlo Del Monaco
La clemenza di Tito (Mozart) 29 tam-2 heljoht: Carlos Aragón; ohj: Marco Carniti
Curro Vargas (Chapí) 20-23 maajoht: Martín Baeza; ohj: Graham Vick