2012/13 > Ranska 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2012/13 > Ranska

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Iso-Britannia
Belgia
Saksa
Luxemburg

Ranska
 
Sveitsi
Espanja Monaco
Italia

Angers, Angers Nantes Opéra  / 

Les Deux Veuves (Smetana) 28-30 syyjoht: Mark Shanahan; ohj: Jo Davies
Le chapeau de paille d'Italie (Rota) 16-20 joujoht: Giuseppe Grazioli; ohj: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Vénus et Adonis (Blow) 6-9 tamjoht: Bertrand Cuiller; ohj: Louise Moaty
La Rose blanche (Zimmermann,U) 29-30 tamjoht: Nicolas Farine; ohj: Stephan Grögler
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 3-7 huhjoht: Sascha Goetzel; ohj: Alfredo Arias
La traviata (Verdi) 16-18 kesjoht: Roberto Rizzi Brignoli; ohj: Emmanuelle Bastet
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15-17 marjoht: Jacques Lacombe; ohj: Mireille Delunsch
Le turc en Italie (Rossini) 5-7 tamjoht: Giuseppe Grazioli; ohj: Lee Blakeley
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 2 heljoht: Mark Shanahan
Chat perché (Singier) 23-26 heljoht: Pierre Roullier / Philippe Ferro; ohj: Caroline Gautier
Pelléas et Mélisande (Debussy) 11-13 huhjoht: Daniel Kawka; ohj: Emmanuelle Bastet
La flûte enchantée (Mozart) 13-17 kesjoht: Mark Shanahan; ohj: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Avignon, Opéra Grand Avignon  / 
L'orfeo (Monteverdi) 31 lokjoht: Sébastien d'Hérin; ohj: Caroline Mutel
La traviata (Verdi) 25 mar-1 joujoht: Luciano Acocella; ohj: Nadine Duffaut
La Veuve joyeuse (Lehár) 29-31 joujoht: Benjamin Pionnier; ohj: Jacques Duparc
Wozzeck (Berg) 27-29 tamjoht: Pierre Roullier; ohj: Mireille Larroche
L'amour masqué (Messager) 9 heljoht: Samuel Jean; ohj: Philippe Binot, Pascal Barraud
Jenůfa (Janáček) 17-19 maajoht: Balázs Kocsár; ohj: Frédéric Meyer-Oertel
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7-9 huhjoht: Roberto Fores-Veses; ohj: Frédéric Bélier-Garcia
La Dame de Monte-Carlo (Poulenc) 19 huhohj: Vincent Vittoz
La Voix humaine (Poulenc) 19 huhohj: Vincent Vittoz
Roméo et Juliette (Gounod) 26-28 toujoht: Alain Guingal; ohj: Paul-Emile Fourny
A Death in the Family (Mayer,W) 6 syyjoht: Sara Jobin; ohj: Róbert Alföldi
Madama Butterfly (Puccini) 17-19 marjoht: Alain Guingal; ohj: Mireille Larroche
My Fair Lady (Loewe) 28-31 joujoht: Dominique Trottein; ohj: Paul-Emile Fourny
L'italiana in Algeri (Rossini) 2-4 heljoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Nicola Berloffa
Le dernier jour d'un condamné (Alagna) 9-12 maajoht: Balàzs Kocsàr; ohj: Nadine Duffaut
Tancréde (Campra) 11-13 huhjoht: Olivier Schneebeli; ohj: Vincent Tavernier
Le Dilettante d'Avignon (concert) (Halévy) 18 huh
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18-20 toujoht: Alain Guingal; ohj: Jean-Claude Auvray
Pagliacci (Leoncavallo) 18-20 toujoht: Alain Guingal; ohj: Jean-Claude Auvray
Besancon, Scène nationale de Besançon  / 
Le Roi du bois (Reverdy) 16-18 lok
Mesdames de la Halle (Offenbach) 5-6 jou
La Passion selon Marie (Moultaka) 18 jou
Didon et Enée (Purcell) 12 hel
Orphée et Eurydice (Gluck) 12-14 maa
Kátia Kabanová (Janáček) 14-15 toujoht: Irène Kudela; ohj: André Engel
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 8 marjoht: Christophe Grapperon; ohj: Philippe Béziat
Siegfried et l'Anneau Maudit (Wagner) 11 joujoht: Victorien Vanoosten; ohj: Charlotte Nessi
Il était une fois... une petite Cenerentola (Rossini) 20 tamjoht: Nicolas Kaïtosov; ohj: Sandrine Anglade
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 20 maajoht: Raphaël Pichon
Owen Wingrave (Britten) 22-24 toujoht: David Syrus; ohj: Christophe Gayral
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
Le barbier de Séville (Rossini) 28 syy-7 lokjoht: Paolo Olmi; ohj: Joan Font
Slutchaï (Strasnoy) 26-29 marjoht: Oscar Strasnoy; ohj: Christine Dormoy
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 8-16 heljoht: Nader Abbassi; ohj: Mireille Delunsch
Hippolyte et Aricie (concert) (Rameau) 11 heljoht: Raphaël Pichon
Didon et Enée (Purcell) 26 hel-3 maajoht: Sébastien d'Hérin; ohj: Bernard Lévy
Salome (Strauss) 21-29 maajoht: Kwamé Ryan; ohj: Dominique Pitoiset
Orphée aux enfers (Offenbach) 17-25 huhjoht: Samuel Jean; ohj: Laura Scozzi
La flûte enchantée (Mozart) 29 tou-10 kesjoht: Jurjen Hempel; ohj: Laura Scozzi
Lucio Silla (Mozart) 23 syy-3 lokjoht: Jane Glover; ohj: Emmanuelle Bastet
Otello (Verdi) 21 mar-2 joujoht: Julia Jones; ohj: Gabriele Rech
Porgy and Bess (Gershwin) 16-26 tamjoht: Albert Horne; ohj: Christine Crouse
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 12-18 heljoht: Julia Jones; ohj: Juliette Deschamps
Les Indes galantes (Rameau) 21 hel-1 maajoht: Christophe Rousset; ohj: Laura Scozzi
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 22 maajoht: Raphaël Pichon
La Lettre des sables (Lauba) 25-30 huhjoht: Jean-Michaël Lavoie; ohj: Daniel Mesguich
Anna Bolena (Donizetti) 27 tou-8 kesjoht: Leonardo Vordoni; ohj: Marie-Louise Bischofberger
Caen, Théâtre de Caen  / 
Vénus et Adonis (Blow) 11-13 lokjoht: Bertrand Cuiller; ohj: Louise Moaty
Trouble in Tahiti (Bernstein) 15-16 marjoht: Jean Deroyer; ohj: Benoît Benichou
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 15-16 marjoht: Jean Deroyer; ohj: Benoît Benichou
David et Jonathas (Charpentier,M) 3-5 heljoht: William Christie; ohj: Andreas Homoki
La Dame de Monte-Carlo (Poulenc) 13 huhohj: Vincent Vittoz
La Voix humaine (Poulenc) 13 huhohj: Vincent Vittoz
L'olimpiade (Mysliveček) 13-15 toujoht: Václav Luks; ohj: Karl-Ernst Hermann, Ursel Herrmann, Rogier Hardeman
Didon et Enée (Purcell) 13-14 marjoht: Florent Hubert; ohj: Samuel Achache, Jeanne Candel
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
Requiem (Mozart) 3 lokjoht: Leonardo García Alarcón
Lost in the stars (Weill) 23 marjoht: Gaspard Brécourt; ohj: Olivier Desbordes
Madame Butterfly (Puccini) 8 tamjoht: Dominique Trottein; ohj: Olivier Desbordes
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 heljoht: Olivier Holt; ohj: Olivier Achard
Tosca (Puccini) 23-24 maajoht: Amaury du Closel; ohj: Pierre Thirion-Vallet
Goyescas (concert) (Granados) 19 huhjoht: Patrice Couineau
La traviata (Verdi) 18-19 lokjoht: Amaury du Closel; ohj: Pierre Thirion-Vallet
Kátia Kabanová (Janáček) 15 marjoht: Irène Kudela; ohj: André Engel
Tannhäuser (concert) (Wagner) 30 marohj: Amaury du Closel
Don Pasquale (Donizetti) 10-12 tamjoht: Roberto Forès Veses; ohj: Andrea Cigni
La serva padrona (Pergolesi) 27 heljoht: Pablo Pavon
Nélée et Myrthis (Rameau) 27 heljoht: Pablo Pavon
Le voyage dans la lune (Offenbach) 11-12 huhjoht: Dominique Trottein; ohj: Olivier Desbordes
La Voix humaine (Poulenc) 13-14 toujoht: Amaury du Closel; ohj: Pierre Thirion-Vallet
The Telephone (Menotti) 13-14 toujoht: Amaury du Closel; ohj: Pierre Thirion-Vallet
Compiegne, Théâtre Imperial  / 
Le Bourgeois gentilhomme (Lully) 10 lokohj: Catherine Hiegel
Fanfare fragile (Feldhandler) 7 jou
Le Directeur de théâtre (concert) (Mozart) 9 heljoht: Damian Iorio
Didon et Enée (Purcell) 14 heljoht: Sébastien d'Hérin; ohj: Bernard Lévy
La Voix humaine (Poulenc) 28 maaohj: Vincent Vittoz
L'histoire du petit tailleur (Harsányi) 21 tou
Requiem (Verdi) 27 marjoht: Arie van Beek
Croquefer (Offenbach) 13 joujoht: Christophe Grapperon; ohj: Jean-Philippe Salerio
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 13 joujoht: Christophe Grapperon; ohj: Jean-Philippe Salerio
La petite messe solennelle (Rossini) 8 heljoht: Mathieu Romano
Carmen (Bizet) 15-18 maajoht: Benjamin Pionnier; ohj: Philippe Arlaud
Dijon, Opéra de Dijon  / 
Pelléas et Mélisande (Debussy) 13-14 lokjoht: Marit Strindlund; ohj: Wouter Van Looy
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 7-11 joujoht: Daniel Kawka; ohj: Lilo Baur
Acteon (Charpentier,M) 1-3 heljoht: Emmanuelle Haïm; ohj: Damien Caille-Perret
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 14-15 heljoht: Didier Puntos; ohj: Arnaud Meunier
Don Giovanni (Mozart) 22-30 maajoht: Gerard Korsten; ohj: Jean-Yves Ruf
L'olimpiade (Mysliveček) 22-25 toujoht: Václav Luks; ohj: Ursel Herrmann, Karl-Ernst Herrmann
L'Or du Rhin (Wagner) 5-12 lokjoht: Daniel Kawka; ohj: Laurent Joyeux
La Walkyrie (Wagner) 5-12 lokjoht: Daniel Kawka; ohj: Laurent Joyeux
Siegfried (Wagner) 6-15 lokjoht: Daniel Kawka; ohj: Laurent Joyeux
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 6-15 lokjoht: Daniel Kawka; ohj: Laurent Joyeux
Winterreise (Schubert) 9 hel
Peer Gynt (Grieg) 10-12 maajoht: Gergely Madaras; ohj: Emmanuelle Cordoliani
La finta giardiniera (Mozart) 9-11 huhjoht: Emmanuelle Haïm; ohj: David Lescot
Le nozze di Figaro (Mozart) 17-23 toujoht: Jonathan Cohen; ohj: Richard Brunel
Lille, Opéra de Lille  / 
Venus and Adonis (Blow) 19-23 lokjoht: Bertrand Cuiller; ohj: Louise Moaty
Médée (Charpentier,M) 6-15 marjoht: Emmanuelle Haïm; ohj: Pierre Audi
Jenůfa (Janáček) 29 tam-7 heljoht: Mark Shanahan; ohj: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Acteon (Charpentier,M) 5-9 maajoht: Atsushi Sakaï; ohj: Damien Caille-Perret, Yves Lenoir
Le barbier de Séville (Rossini) 14 tou-2 kesjoht: Antonello Allemandi; ohj: Jean-François Sivadier, Véronique Timsit
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 3-21 lokjoht: Roberto Rizzi Brignoli; ohj: Stanislas Nordey
Quartett (Francesconi) 13-17 marjoht: Georges-Elie Octors; ohj: Alex Ollé
La Petite Renarde rusée (Janáček) 28 tam-7 heljoht: Franck Ollu; ohj: Robert Carsen(original), Maria Lamont(revival)
La finta giardiniera (Mozart) 17-30 maajoht: Emmanuelle Haïm; ohj: David Lescot
Elena (Cavalli) 7-10 huhjoht: Leonardo García Alarcón; ohj: Jean-Yves Ruf
Orfeo 14 [Vol 1] (Oehring) 18-19 kes
Limoges, Opéra-Théâtre de Limoges  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 9-11 marjoht: Jurjen Hempel; ohj: Frédéric Roels
Rigoletto (Verdi) 25-27 tamjoht: Gaetano d'Espinosa; ohj: François de Carpentries
Le Roi du bois (Reverdy) 30 tamohj: Sandrine Anglade
Wozzeck (Berg) 5-7 maajoht: Pierre Roullier; ohj: Mireille Larroche
Orphée et Eurydice (Gluck) 5-7 huhjoht: Jean-François Verdier; ohj: Nathalie Pernette
Fra Diavolo (Auber) 12-14 toujoht: Benjamin Lévy; ohj: Bérangère Jannelle
Fortunio (Messager) 10-12 marjoht: Giuseppe Grazioli; ohj: Emmanuelle Cordoliani
Carmen (Bizet) 1-9 tamjoht: Robert Tuohy; ohj: Frédéric Roels
Il trovatore (Verdi) 9-11 maajoht: Konstantin Chudovsky; ohj: Gilbert Deflo
Lyon, Opéra de Lyon  / 
Macbeth (Verdi) 13-27 lokjoht: Kazushi Ono; ohj: Ivo van Hove
Les Puritains (concert) (Bellini) 13-18 marjoht: Evelino Pidò
Le Messie (Handel) 3-14 joujoht: Laurence Cummings; ohj: Deborah Warner
La Petite Renarde rusée (Janáček) 21 tam-1 heljoht: Tomas Hanus; ohj: André Engel
L'empereur d'Atlantis (Ullmann) 12-17 heljoht: Jean-Michaël Lavoie; ohj: Richard Brunel
Claude (Escaich) 27 maa-14 huhjoht: Jérémie Rhorer; ohj: Olivier Py
Fidelio (Beethoven) 28 maa-12 huhjoht: Kazushi Ono; ohj: Gary Hill
Erwartung (Schoenberg,A) 29 maa-13 huhjoht: Kazushi Ono; ohj: Alex Ollé
Il prigioniero (Dallapiccola) 29 maa-13 huhjoht: Kazushi Ono; ohj: Alex Ollé
Capriccio (Strauss) 7-19 toujoht: Bernhard Kontarsky; ohj: David Marton
Le Roi et moi () 12-15 kesjoht: Karine Locatelli; ohj: Jean Lacornerie
La flûte enchantée (Mozart) 24 kes-9 heijoht: Stefano Montanari; ohj: Pierrick Sorin
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 22 syyjoht: René Jacobs
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 12-26 lokjoht: Kazushi Ono; ohj: Christophe Honoré
Norma (Bellini) 10-12 marjoht: Evelino Pidò
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14-30 joujoht: Kazushi Ono / Philippe Forget; ohj: Laurent Pelly
Cœur de chien (Raskatov) 20-30 tamjoht: Martyn Brabbins; ohj: Simon McBurney
The Tender Land (Copland) 1-9 heljoht: Philippe Forget; ohj: Jean Lacornerie
Le comte Ory (Rossini) 21 hel-5 maajoht: Stefano Montanari; ohj: Laurent Pelly
Peter Grimes (Britten) 10-26 huhjoht: Kazushi Ono; ohj: Yoshi Oida
Le Tour d'écrou (Britten) 11-29 huhjoht: Kazushi Ono; ohj: Valentina Carrasco
Curlew River (Britten) 12-25 huhjoht: Alan Woodbridge; ohj: Olivier Py
Jérémy Fischer (Aboulker) 4-11 kesohj: Michel Dieuaide
Simon Boccanegra (Verdi) 7-22 kesjoht: Daniele Rustioni; ohj: David Bösch
Lyon, Théâtre d'Opérette de Lyon  / 
La chanson de Fortunio (Offenbach) 21 lokjoht: Bruce Grant; ohj: Brigitte Desnoues
Les noces de Jeannette (Massé) 21 lokjoht: Bruce Grant; ohj: Anny Vogel
Le barbier de Séville (Rossini) 24-25 marjoht: Bruno Membrey; ohj: Jean-Jacques Chazalet
Valses de Vienne (=) 5-6 tamjoht: Andreï Chevtchouk; ohj: François Jacquet
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 16-17 heljoht: Victor Costa; ohj: Pierre Sybil
Passionnément (Messager) 16-17 maajoht: Victor Costa; ohj: Pierre Sybil
Carmen (Bizet) 13-14 huhjoht: Andreï Chevtchouk
Monsieur Beaucaire (Messager) 7-8 jou
Violettes impériales (Scotto) 11-12 tamohj: Pierre Sybil
Le petit duc (Lecocq) 1-2 heljoht: Bruce Grant; ohj: Fabrice Lelievre
Sang Viennois (Strauss,J) 22-23 heljoht: Andreï Chevtchouk; ohj: Pierre Sybil
Viva Napoli (Lopez,F) 22-23 maajoht: Bruno Conti; ohj: Carlo Di Angelo
Aida (Verdi) 24-25 tou
Marseille, Opéra Municipal de Marseille  / 
Carmen (Bizet) 4-14 lokjoht: Nader Abbassi; ohj: Nicolas Joël(original), Stéphane Roche(revival)
Poliuto (concert) (Donizetti) 24 mar-2 joujoht: Alain Guingal
L'italiana in Algeri (Rossini) 29 jou-6 tamjoht: Giuliano Carella; ohj: Nicola Berloffa
Elektra (Strauss) 7-16 heljoht: Pinchas Steinberg; ohj: Charles Roubaud
Otello (Verdi) 24 maa-5 huhjoht: Friedrich Pleyer; ohj: Nadine Duffaut
La clemenza di Tito (Mozart) 4-12 toujoht: Mark Shanahan; ohj: David McVicar(original), Marie Lambert(revival)
Cléopâtre (Massenet) 15-23 kesjoht: Lawrence Foster; ohj: Charles Roubaud
Les troyens (concert) (Berlioz) 12-15 heijoht: Lawrence Foster
Aida (Verdi) 21 syy-1 lokjoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Charles Roubaud
La Voix humaine (concert) (Poulenc) 11 lokjoht: Lawrence Foster
La straniera (concert) (Bellini) 31 lok-8 marjoht: Paolo Arrivabeni
Orphée et Eurydice (Gluck) 30 mar-1 joujoht: Kenneth Montgomery; ohj: Frédéric Flamand
Orphée aux enfers (Offenbach) 27 jou-5 tamjoht: Samuel Jean; ohj: Laura Scozzi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 tam-6 heljoht: Alain Guingal; ohj: Frédéric Bélier–Garcia
Colomba (Petit,J) 8-16 maajoht: Claire Gibault; ohj: Charles Roubaud
Symphony 9 (Beethoven) 4 huhjoht: Lawrence Foster
Le Roi d'Ys (Lalo) 10-18 toujoht: Lawrence Foster; ohj: Jean-Louis Pichon
La traviata (Verdi) 17-22 kesjoht: Lawrence Foster / Eun Sun Kim; ohj: Renée Auphan
Massy, Opéra de Massy  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 9-11 marjoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Arnaud Bernard
Madama Butterfly (Puccini) 9-11 joujoht: Dominique Rouits; ohj: Olivier Desbordes
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 12-13 tamjoht: Didier Benetti; ohj: Jacques Duparc
Le Tour d'écrou (Britten) 2-3 heljoht: Jean-Luc Tingaud; ohj: Olivier Bénézech
Le Retour d'Ulysse dans sa patrie (Monteverdi) 23-24 heljoht: Jérôme Correas; ohj: Christophe Rauck
La cenerentola (Rossini) 22-24 maajoht: Dominique Rouits; ohj: Charles Roubaud
Nabucco (Verdi) 18-23 huhjoht: Dominique Rouits; ohj: Giorgio Lalov
Requiem (Verdi) 1 kes
Falstaff (Verdi) 15-17 marjoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Jean-Louis Grinda
King Arthur (Purcell) 7-8 joujoht: Hervé Niquet; ohj: Corinne Benizio, Gilles Benizio
La traviata (Verdi) 23-26 tamjoht: Dominique Rouits; ohj: Roberta Mattelli
Un train pour Johannesburg (Weill) 7 heljoht: Dominique Trottein; ohj: Olivier Desbordes
Don Giovanni (Mozart) 5-9 maajoht: Dominique Rouits; ohj: Eric Perez
L'orfeo (Monteverdi) 29-30 maajoht: Sébastien d'Hérin; ohj: Caroline Mutel
L'empereur d'Atlantis (Ullmann) 5 huhjoht: Philippe Nahon; ohj: Louise Moaty
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 16-18 toujoht: Dominique Rouits; ohj: Nadine Duffaut
Mérignac, Le Pin Galant  / 
Carmen (Bizet) 22 marjoht: Martin Mazik; ohj: Roberta Mattelli
La belle Hélène (Offenbach) 31 joujoht: Claude Cuguillere; ohj: Fabrice Lelievre
Nabucco (Verdi) 19 heljoht: Martin Mazik; ohj: Roberta Mattelli
Les cloches de Corneville (Planquette) 24 heljoht: Philippe Mestres; ohj: Michèle Herbé
Le barbier de Séville (Rossini) 26 maajoht: Norbert Baxa; ohj: Martin Otava
La traviata (Verdi) 12 mar
Madama Butterfly (Puccini) 15 tam
Le nozze di Figaro (Mozart) 4 hel
Roméo et Juliette (Gounod) 16 maa
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 28 syy-2 lokjoht: Jacques Mercier; ohj: Daniel Mesguich, Sébastien Lenglet
L'elisir d'amore (Donizetti) 23-27 marjoht: Benjamin Pionnier; ohj: Joël Lauwers
My Fair Lady (Loewe) 22-31 joujoht: David Heusel; ohj: Paul-Emile Fourny
King Arthur (Purcell) 10-12 heljoht: Hervé Niquet; ohj: Corinne Benizio, Gilles Benizio
La belle de Cadix (Lopez,F) 15-17 maajoht: Dominique Trottein; ohj: Olivier Desbordes
Iolanta (Tchaikovsky) 12-16 huhjoht: Jacques Mercier; ohj: David Hermann
Le Journal d'Anne Frank (Frid) 18-19 toujoht: Aurélien Azan Zielinski; ohj: Sonia Masson
La traviata (Verdi) 14-20 kesjoht: Jari Hämäläinen; ohj: Paul-Émile Fourny
La cenerentola (Rossini) 20-24 syyjoht: José Miguel Pérez-Sierra; ohj: Louis Désiré
Lakmé (Delibes) 22-26 marjoht: Jacques Mercier; ohj: Paul-Émile Fourny
The Indian Queen (Purcell) 19-21 tamjoht: Hervé Niquet; ohj: Joachim Schloemer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-14 heljoht: Benjamin Pionnier; ohj: Pénélope Bergeret
Vanessa (Barber,S) 21-25 maajoht: David T Heusel; ohj: Bérénice Collet
Operetta anthology (Offenbach) 25-26 huhjoht: Patrice Peyriéras; ohj: Alain Sachs
Viva la Mamma (Donizetti) 16-20 toujoht: Laurent Gendre; ohj: Vincent Vittoz
La vida breve (Falla) 13-17 kesjoht: Jacques Mercier; ohj: Paul-Émile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier Languedoc-Roussillon  / 
Orfeo ed Euridice (Gluck) 19-25 syyjoht: Kenneth Montgomery; ohj: Chiara Muti
Lakmé (Delibes) 26 lok-4 marjoht: Robert Tuohy; ohj: Vincent Huguet
What Next? (Carter,E) 30 mar-2 joujoht: Carl Christian Bettendorf; ohj: Urs Schönebaum
Jetzt (Nitschke) 30 mar-2 joujoht: Carl Christian Bettendorf; ohj: Urs Schönebaum
La bohème (Puccini) 21 jou-1 tamjoht: Michael Balke; ohj: Jean-Paul Scarpitta
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 1-10 heljoht: Balázs Kocsár; ohj: Alfredo Arias
Le Roi d'Ys (concert) (Lalo) 23 maajoht: Jean-Luc Tingaud
The Beggar's Opera (Britten) 3-4 huhjoht: Jérôme Pillement; ohj: Benjamin Prins
Poppea e Nerone (Monteverdi) 15-19 toujoht: Peter Tilling; ohj: Krzysztof Warlikowski
Don Giovanni (Mozart) 6-16 kesjoht: Raphaël Schlüsselberg; ohj: Jean-Paul Scarpitta
Orfeo ed Euridice (Gluck) 24 syy-1 lokjoht: Balázs Kocsár; ohj: Chiara Muti
Elena (Cavalli) 10-15 marjoht: Leonardo García Alarcón; ohj: Jean-Yves Ruf
Così fan tutte (Mozart) 20 jou-9 tamjoht: Alexander Shelley; ohj: Jean-Paul Scarpitta
Eugène Onéguine (Tchaikovsky) 17-21 tamjoht: Ari Rasilainen; ohj: Marie-Eve Signeyrole
L'étoile (Chabrier) 29-30 maajoht: Jérôme Pillement; ohj: Benoît Bénichou
La traviata (Verdi) 4-14 kesohj: Jean-Paul Scarpitta
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
Così fan tutte (Mozart) 25 syy-4 lokjoht: Tito Muñoz; ohj: Jim Lucassen
L'Artaserse (Vinci) 2-10 marjoht: Diego Fasolis; ohj: Silviu Purcarete
L'étoile (Chabrier) 28 jou-3 tamjoht: Jonathan Schiffman; ohj: Emmanuelle Bastet
Macbeth (Verdi) 1-12 heljoht: Roberto Rizzi Brignoli; ohj: Jean-Louis Martinoty
L'Importance d'être constant (Barry) 17-22 maajoht: Tito Muñoz; ohj: Sam Brown
Iolanta (Tchaikovsky) 30 huh-9 toujoht: Jacques Mercier; ohj: David Hermann
Der Zwerg (Zemlinsky) 21-29 kesjoht: Christian Arming; ohj: Philipp Himmelmann
Turandot (Puccini) 4-12 lokjoht: Rani Calderon; ohj: Yannis Kokkos
Candide (Bernstein) 5-11 joujoht: Ryan McAdams; ohj: Sam Brown
L'orfeo (Monteverdi) 10-17 tamjoht: Christophe Rousset; ohj: Claus Guth
Barbe-bleue (Offenbach) 20-27 heljoht: Jonathan Schiffman; ohj: Waut Koeken
Siegfried (Wagner) 21-30 maajoht: NN; ohj: Charlotte Nessi
La Clémence de Titus (Mozart) 29 huh-8 toujoht: Kazem Abdullah; ohj: John Fulljames
Il medico dei pazzi (Battistelli) 20-28 kesjoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Carlos Wagner
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
Les Deux Veuves (Smetana) 17-24 lokjoht: Mark Shanahan; ohj: Jo Davies
Le chapeau de paille d'Italie (Rota) 25 mar-4 joujoht: Giuseppe Grazioli; ohj: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Vénus et Adonis (Blow) 14-20 tamjoht: Bertrand Cuiller; ohj: Louise Moaty
La Rose blanche (Zimmermann,U) 5-10 heljoht: Nicolas Farine; ohj: Stephan Grögler
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 15-24 maajoht: Sascha Goetzel; ohj: Alfredo Arias
La traviata (Verdi) 26 tou-5 kesjoht: Roberto Rizzi Brignoli; ohj: Emmanuelle Bastet
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15 lok-7 marjoht: Jacques Lacombe; ohj: Mireille Delunsch
Le turc en Italie (Rossini) 10-19 joujoht: Giuseppe Grazioli; ohj: Lee Blakeley
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 4-6 heljoht: Mark Shanahan
Chat perché (Singier) 9-12 heljoht: Pierre Roullier / Philippe Ferro; ohj: Caroline Gautier
Pelléas et Mélisande (Debussy) 23 maa-1 huhjoht: Daniel Kawka; ohj: Emmanuelle Bastet
La flûte enchantée (Mozart) 22 tou-3 kesjoht: Mark Shanahan; ohj: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Nice, Opéra de Nice  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 24-30 lokjoht: Philippe Auguin; ohj: Giorgio Gallione
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15-19 tamjoht: Philippe Auguin; ohj: René Koering
Die Zauberflöte (Mozart) 10-16 heljoht: Leopold Hager; ohj: Mariame Clément
La petite flûte enchantée (Mozart) 13-15 heljoht: Frédéric Deloche; ohj: Yves Coudray
Madama Butterfly (Puccini) 15-21 maajoht: György G Ráth; ohj: Daniel Benoin
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 31 tou-2 kesjoht: Jérôme Correas; ohj: Christophe Rauck
Der Freischütz (Weber) 17-23 marjoht: Philippe Auguin; ohj: Guy Montavon
Die Fledermaus (Strauss,J) 17-23 tamjoht: Bruno Ferrandis; ohj: Andreas Gergen
Semele (Handel) 16-20 heljoht: George Petrou; ohj: Jakob Peters-Messer
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16-22 maajoht: Roland Böer; ohj: Francesco Micheli
Dreyfus (Legrand) 16 tou-6 kesjoht: Jérôme Pillement; ohj: Daniel Benoin
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
Les Enfants Terribles (Glass) 23 mar-2 joujoht: Emmanuel Olivier; ohj: Stéphane Vérité
La Voix humaine (Poulenc) 5-15 jouohj: Vincent Vittoz
Croquefer (Offenbach) 20 jou-13 tamjoht: Christophe Grapperon; ohj: Jean-Philippe Salério
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 20 jou-13 tamjoht: Christophe Grapperon; ohj: Jean-Philippe Salério
Schneewittchen (Lange) 20-26 huhjoht: Vincent Monteil; ohj: Waut Koeken
Ariadne auf Naxos (concert) (Strauss) 14-19 toujoht: Maxime Pascal / Alphonse Cemin
La Grande duchesse de Gerolstein (Offenbach) 12 jou-5 tamjoht: Christophe Grapperon; ohj: Philippe Béziat
The Rape of Lucretia (Britten) 14-19 tamjoht: Maxime Pascal; ohj: Stephen Taylor
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 24-30 tamjoht: Philippe Nahon; ohj: Louise Moaty
King Arthur (Purcell) 7-12 heljoht: Frédérique Chauvet; ohj: Sybrand van der Werf
Le Balcon (Eötvös) 20-24 tou
Le pauvre matelot (Milhaud) 11-15 kesjoht: Claude Schnitzler; ohj: Stéphane Vérité
La colombe (Gounod) 11-15 kesjoht: Claude Schnitzler; ohj: Stéphane Vérité
Paris, Théâtre des Champs-Elysées  / 
Médée (Charpentier,M) 12-23 lokjoht: Emmanuelle Haïm; ohj: Pierre Audi
Requiem (concert) (Mozart) 22 lokjoht: Rolf Beck
Rodelinda (concert) (Handel) 26 lokjoht: Alan Curtis
Fidelio (concert) (Beethoven) 30 lokjoht: Eivind Gullberg Jensen
Medeamaterial (Dusapin) 9-10 marjoht: Marcus Creed; ohj: Sasha Waltz
Les Puritains (concert) (Bellini) 16 marjoht: Evelino Pidò
Médée (Cherubini) 10-16 joujoht: Christophe Rousset; ohj: Krzysztof Warlikowski
L'Artaserse (concert) (Vinci) 11-13 joujoht: Diego Fasolis
Didon et Enée (concert) (Purcell) 15 joujoht: Jean-Claude Malgoire
Le Messie (concert) (Handel) 20 joujoht: Jean-Christophe Spinosi
Radamisto (concert) (Handel) 6 heljoht: Harry Bicket
La favorite (Donizetti) 7-19 heljoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Valérie Nègre
L'Opéra de quat'sous (concert) (Weill) 28 heljoht: Vladimir Jurowski
Acis et Galatée (concert) (Handel) 20 maajoht: Paul Goodwin
Ein deutsches Requiem (concert) (Brahms) 28 maajoht: Kurt Masur
Don Giovanni (Mozart) 25 huh-7 toujoht: Jeremie Rhorer; ohj: Stephane Braunschweig
Don Carlos (concert) (Verdi) 28 huhjoht: Gianandrea Noseda
Requiem (concert) (Mozart) 2 toujoht: Jérémie Rhorer
La petite messe solennelle (concert) (Rossini) 6 toujoht: Daniele Gatti
Agrippina (concert) (Handel) 15 toujoht: Eduardo López Banzo
Imeneo (concert) (Handel) 22 toujoht: Christopher Hogwood
Benvenuto Cellini (concert) (Berlioz) 1 kesjoht: Valery Gergiev
Le barbier de Séville (concert) (Rossini) 14 kesjoht: Roger Norrington
Requiem (concert) (Verdi) 16-18 kesjoht: Daniele Gatti
Pénélope (concert) (Fauré) 20 kesjoht: Fayçal Karoui
Le Vaisseau fantôme (concert) (Wagner) 18 syyjoht: Yannick Nézet-Séguin
Les Vêpres de la Vierge (concert) (Monteverdi) 14 lokjoht: Jean-Claude Malgoire
La vestale (Spontini) 15-28 lokjoht: Jérémie Rhorer; ohj: Eric Lacascade
Aci, Galatea e Polifemo (concert) (Handel) 19 lokjoht: Emmanuelle Haïm
Norma (concert) (Bellini) 15 marjoht: Evelino Pidò
Requiem (Fauré) 16 marjoht: Philippe Herreweghe
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 10-19 joujoht: Jérémie Rhorer; ohj: Olivier Py
Le Messie (Handel) 11 joujoht: Emmanuelle Haïm
La favorite (concert) (Donizetti) 18 joujoht: Jacques Lacombe
Catone in Utica (Vivaldi) 10 tamjoht: Alan Curtis
Stabat Mater (Pergolesi) 27 tam
Theodora (Handel) 10 heljoht: Harry Bicket
Le Villi (concert) (Puccini) 20 heljoht: Paolo Carignani
Symphony 9 (Beethoven) 2 maajoht: Vladimir Jurowski
Les Fêtes de l'hymen et de l'amour (concert) (Rameau) 11 maajoht: Hervé Niquet
Le Chevalier à la rose (Strauss) 18 maajoht: Kirill Petrenko
Otello (Rossini) 7-17 huhjoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Moshe Leiser
Oedipus rex (Stravinsky) 24 huhjoht: Daniele Gatti
Le barbier de Séville (Rossini) 29 huhjoht: Jean-Claude Malgoire; ohj: Christian Schiaretti, Arnaud Décarsin
Tancredi (Rossini) 19-27 toujoht: Enrique Mazzola; ohj: Jacques Osinski
L'italienne à Alger (concert) (Rossini) 10 kesjoht: Roger Norrington
La scala di seta (concert) (Rossini) 13 kesjoht: Enrique Mazzola
Fidelio (concert) (Beethoven) 14 kesjoht: Jérémie Rhorer
Paris, Théâtre du Châtelet  / 
West Side Story (Bernstein) 26 lok-1 tamjoht: Donald Chan; ohj: Jerome Robbins(original), Joey McKneely(revival)
Street Scene (Weill) 25-31 tamjoht: Tim Murray; ohj: John Fulljames(original), Lucy Bradley(revival)
Le Pavillon aux pivoines (Tang) 10-16 hel
Carousel (Rodgers) 18-27 maajoht: Kevin Farrell; ohj: Jo Davies
Sunday in the Park with George (Sondheim) 15-25 huhjoht: David Charles Abell; ohj: Lee Blakeley
Ceiling/Sky (Adams) 11-19 kesjoht: Alexandre Briger; ohj: Giorgio Barberio Corsetti
My Fair Lady (Loewe) 5 jou-1 tamjoht: Jayce Ogren; ohj: Robert Carsen
Einstein on the Beach (Glass) 8-12 tamjoht: Michael Riesman; ohj: Robert Wilson
La pietra del paragone (Rossini) 20-29 tamjoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Giorgio Barberio Corsetti, Pierrick Sorin
Into the Woods (Sondheim) 1-12 huhjoht: David Charles Abell; ohj: Lee Blakeley
A Flowering Tree (Adams) 5-13 toujoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Vishal Bhardwaj
The King and I (Rodgers) 13-29 kesjoht: James Holmes; ohj: Lee Blakeley
Paris, Cité de la musique  / 
Quartett (concert) (Francesconi) 19 maajoht: Susanna Mälkki
Orlando (concert) (Handel) 19 kesjoht: René Jacobs
Paris, Opéra-Comique  / 
Venus and Adonis (Blow) 12-15 joujoht: Bertrand Cuiller; ohj: Louise Moaty
David et Jonathas (Charpentier,M) 14-24 tamjoht: William Christie; ohj: Andreas Homoki
Ciboulette (Hahn) 16-26 heljoht: Laurence Equilbey; ohj: Michel Fau
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 17-29 maajoht: Pascal Rophé; ohj: Ludovic Lagarde
La Voix humaine (Poulenc) 17-29 maajoht: Pascal Rophé; ohj: Ludovic Lagarde
Le Roi d'Ys (concert) (Lalo) 25 maajoht: Jean-Luc Tingaud
Cendrillon (Viardot) 17-19 huhohj: Thierry Thieû Ninag
Marouf savetier du Caire (Rabaud) 25 tou-3 kesjoht: Alain Altinoglu; ohj: Jérôme Deschamps
Written on Skin (Benjamin) 16-19 marjoht: George Benjamin; ohj: Katie Mitchell
Manfred (Schumann) 9-15 joujoht: Emmanuel Krivine; ohj: Georges Lavaudant
Lakmé (Delibes) 10-20 tamjoht: François-Xavier Roth; ohj: Lilo Baur
Pelléas et Mélisande (Debussy) 17-25 heljoht: Louis Langrée; ohj: Stéphane Braunschweig
Platée (Rameau) 20-30 maajoht: William Christie; ohj: Robert Carsen
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 23 maajoht: Raphaël Pichon
L'histoire du Soldat (Stravinsky) 5-7 huhjoht: Marc Minkowski; ohj: Jacques Osinski
El amor brujo (Falla) 5-7 huhjoht: Marc Minkowski; ohj: Jacques Osinski
Ali-Baba (Lecocq) 12-22 toujoht: Jean-Pierre Haeck; ohj: Arnaud Meunier
La Naissance de David de Sassoun (concert) (Aprikian) 5 kesjoht: Alain Altinoglu
Robert le Cochon (Dupin) 13-15 kesjoht: Jean-François Heisser; ohj: Ivan Grinberg
Paris, MC93 Bobigny  / 
Il mondo della luna (Haydn) 23-28 kesjoht: Guillaume Tourniaire; ohj: David Lescot
Don Giovanni (Mozart) 22-31 maajoht: Alexandre Myrat; ohj: Christophe Perton
Paris, L'Opéra National de Paris (Opéra Bastille, Palais Garnier)  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 7 syy-3 lokjoht: Tomas Netopil; ohj: Robert Carsen
Capriccio (Strauss) 8-27 syyjoht: Philippe Jordan; ohj: Robert Carsen
Les noces de Figaro (Mozart) 15 syy-25 lokjoht: Evelino Pido / Marius Stieghorst; ohj: Giorgio Strehler(original), Humbert Camerlo(revival)
The Rake's Progress (Stravinsky) 10-30 lokjoht: Jeffrey Tate; ohj: Olivier Py
La fille du régiment (Donizetti) 15 lok-11 marjoht: Marco Armiliato; ohj: Laurent Pelly
Tosca (Puccini) 23 lok-20 marjoht: Paolo Carignani; ohj: Werner Schroeter
La cenerentola (Rossini) 22 mar-25 maajoht: Riccardo Frizza / Bruno Campanella; ohj: Jean-Pierre Ponnelle(original), Grischa Asagaroff(revival)
Carmen (Bizet) 4-29 joujoht: Philippe Jordan; ohj: Yves Beaunesne
La Khovantchina (Musorgsky) 22 tam-9 heljoht: Michail Jurowski; ohj: Andrei Serban
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 23 tam-13 heljoht: Paul Daniel; ohj: Richard Jones, Antony Mcdonald
Le Nain (Zemlinsky) 23 tam-13 heljoht: Paul Daniel; ohj: Richard Jones, Antony Mcdonald
L'Or du Rhin (Wagner) 29 tam-18 kesjoht: Philippe Jordan; ohj: Gunter Krämer
La Walkyrie (Wagner) 17 hel-19 kesjoht: Philippe Jordan; ohj: Gunter Krämer
Falstaff (Verdi) 27 hel-24 maajoht: Daniel Oren; ohj: Dominique Pitoiset
Siegfried (Wagner) 21 maa-23 kesjoht: Philippe Jordan; ohj: Gunter Krämer
Siegfried et l'Anneau Maudit (Wagner) 25 maa-6 huhjoht: Marius Stieghorst; ohj: Charlotte Nessi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 huh-6 toujoht: Claus Peter Flor; ohj: Mariame Clement
La Gioconda (Ponchielli) 2-31 toujoht: Daniel Oren; ohj: Pier Luigi Pizzi
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 21 tou-26 kesjoht: Philippe Jordan; ohj: Gunter Krämer
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 23 tou-18 kesjoht: Emmanuelle Haïm; ohj: Laurent Pelly
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 7 syy-9 lokjoht: Maurizio Benini; ohj: Andrei Serban
Alceste (Gluck) 12 syy-7 lokjoht: Marc Minkowski; ohj: Olivier Py
Vec Makropulos (Janáček) 16 syy-2 lokjoht: Susanna Mälkki; ohj: Krzysztof Warlikowski
Aida (Verdi) 10 lok-16 marjoht: Philippe Jordan; ohj: Olivier Py
Così fan tutte (Mozart) 22 lok-13 marjoht: Michael Schonwandt; ohj: Ezio Toffolutti
Elektra (Strauss) 27 lok-1 joujoht: Philippe Jordan; ohj: Robert Carsen
I puritani (Bellini) 25 mar-19 joujoht: Michele Mariotti; ohj: Laurent Pelly
La clemenza di Tito (Mozart) 27 mar-23 joujoht: Tomas Netopil; ohj: Willy Decker
Werther (Massenet) 19 tam-12 heljoht: Michel Plasson; ohj: Benoît Jacquot
Alcina (Handel) 25 tam-12 heljoht: Christophe Rousset; ohj: Robert Carsen
La fanciulla del West (Puccini) 1-28 heljoht: Carlo Rizzi; ohj: Nikolaus Lehnhoff
Madama Butterfly (Puccini) 14 hel-12 maajoht: Daniele Callegari; ohj: Robert Wilson
Die Zauberflöte (Mozart) 11 maa-15 huhjoht: Philippe Jordan; ohj: Robert Carsen
La bohème (Puccini) 15 maa-14 heijoht: Daniel Oren; ohj: Jonathan Miller
L'italiana in Algeri (Rossini) 31 maa-23 huhjoht: Riccardo Frizza; ohj: Andrei Serban
Tristan und Isolde (Wagner) 8 huh-4 toujoht: Philippe Jordan; ohj: Peter Sellars
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 24 huh-23 toujoht: Bruno Campanella; ohj: Robert Carsen
Orphée et Eurydice (Gluck) 3-21 toujoht: Thomas Hengelbrock / Manlio Benzi; ohj: Pina Bausch
La traviata (Verdi) 2-20 kesjoht: Daniel Oren; ohj: Benoît Jacquot
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 7-30 kesjoht: Rinaldo Alessandrini; ohj: Robert Wilson, Giuseppe Frigeni
Paris, Salle Pleyel  / 
Missa Solemnis (concert) (Beethoven) 8 lokjoht: John Eliot Gardiner
Le Château de Barbe-Bleue (concert) (Bartók) 10-11 lokjoht: Christoph von Dohnányi
Tristan et Isolde (concert) (Wagner) 13 lokjoht: Myung Whun Chung
La Chute de Fukuyama (Hetzel) 29 maajoht: Daniel Harding
Alessandro (concert) (Handel) 23 syyjoht: George Petrou
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 11 lokjoht: René Jacobs
Carmina Burana (Orff) 11-12 marjoht: Paavo Järvi
Boris Godounov (concert) (Musorgsky) 5 heljoht: Tugan Sokhiev
La bohème (concert) (Puccini) 17 kesjoht: Kirill Karabits
Otello (concert) (Verdi) 26 kesjoht: Riccardo Frizza
Quimper, Théâtre de Cornouaille  / 
Fabula (Strasnoy) 27 mar
Caligula (Pagliardi) 1 joujoht: Vincent Dumestre; ohj: Mimmo Cuticchio, Alexandra Rübner
Cendrillon (Viardot) 7-8 kesjoht: Mireille Delunsch; ohj: Thierry Thieû Niang
La Voix humaine (Poulenc) 8 lokohj: Juliette Mailhé
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 14 tamjoht: Christophe Grapperon; ohj: Philippe Béziat
Kátia Kabanová (Janáček) 21 maajoht: Irène Kudela; ohj: André Engel
Reims, Opéra de Reims  / 
La Veuve joyeuse (Lehár) 6-7 lokjoht: Dominique Trottein; ohj: Jacques Duparc
Rigoletto (Verdi) 9-13 marjoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: François de Carpentries
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 marjoht: Jérôme Devaud; ohj: Claude Montagne
La belle de Cadix (Lopez,F) 12-13 tamjoht: Dominique Trottein; ohj: Olivier Desbordes
Wozzeck (Berg) 8-10 heljoht: Pierre Roullier; ohj: Mireille Larroche
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 16-17 maajoht: Jérôme Correas; ohj: Christophe Rauck
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 3-5 toujoht: Luciano Acocella; ohj: Nadine Duffaut
Cendrillon (Viardot) 14 touohj: Thierry Thieû Niang
L'orfeo (Monteverdi) 19-20 lokjoht: Leonardo García Alarcón; ohj: Laurent Brethome
Don Giovanni (Mozart) 6-10 marjoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Oriol Tomas
Don Pasquale (Donizetti) 9-11 tamjoht: Roberto Forés Veses; ohj: Andrea Cigni
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 17-18 tamjoht: Philippe Nahon; ohj: Louise Moaty
Il trovatore (Verdi) 23-25 maajoht: Konstantin Chudovsky; ohj: Gilbert Deflo
La belle Hélène (Offenbach) 17-18 toujoht: Christophe Talmont; ohj: Bernard Pisani
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Lost in the stars (Weill) 17-19 lokjoht: Dominique Trottein; ohj: Olivier Desbordes
La belle Hélène (Offenbach) 31 jou-6 tamjoht: Gildas Pungier; ohj: Vincent Tavernier
Die Walküre (concert) (Wagner) 7-13 heljoht: Claude Schnitzler
La Voix humaine (Poulenc) 4-7 huhohj: Vincent Vittoz
La traviata (Verdi) 27 tou-4 kesjoht: Antony Hermus; ohj: Jean-Romain Vesperini
Orlando (Handel) 16-21 lokjoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Eric Vigner
Il re pastore (concert) (Mozart) 9-10 joujoht: Darell Ang
Fortunio (Messager) 2-6 heljoht: Claude Schnitzler; ohj: Emmanuelle Cordoliani
Pomme d'Api (concert) (Offenbach) 27-28 maajoht: Darrel Ang
Une Éducation manquée (Chabrier) 27-28 maajoht: Darrel Ang
Rigoletto (Verdi) 28 tou-5 kesjoht: Sasha Götzel; ohj: Jean-Louis Grinda
Rouen, Opéra de Rouen Haute-Normandie  / 
Carmen (Bizet) 25 syy-7 lokjoht: Luciano Acocella; ohj: Frédéric Roels
Caligula (Pagliardi) 20-21 marjoht: Vincent Dumestre; ohj: Alexandra Rübner, Mimmo Cuticchio
O Mensch! (Dusapin) 25 marohj: Pascal Dusapin
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 29 tam-3 heljoht: Federico Santi; ohj: Yann Dacosta
Lolo Ferrari (Fourgon) 8-12 maajoht: Luciano Acocella; ohj: Michaël Delaunoy
Wozzeck (Berg) 29 maa-2 huhjoht: Pierre Roullier; ohj: Mireille Larroche
Fidelio (concert) (Beethoven) 22-26 toujoht: Oswald Sallaberger; ohj: Marguerite Borie
La Damnation de Faust (Berlioz) 4-8 lokjoht: Nicolas Krüger; ohj: Frédéric Roels
Carmen Intime (Bizet) 13 mar-8 jouohj: Frédéric Roels, Coline Gourdin
Le Vaisseau fantôme (Wagner) 31 tam-2 heljoht: Julien Masmondet; ohj: Lucas Simon
Don Pasquale (Donizetti) 14-20 maajoht: Luciano Acocella; ohj: Andrea Cigni
Dido and Aeneas (Purcell) 9-13 toujoht: Vincent Dumestre; ohj: Cécile Roussat, Julien Lubek
La finta giardiniera (Mozart) 4-12 kesjoht: Andreas Spering; ohj: Vincent Boussard
Saint-Etienne, Opéra Théâtre de Saint-Étienne  / 
Cendrillon (Massenet) 21-25 lokjoht: Laurent Touche; ohj: Benjamin Lazar
Le Mage (Massenet) 9-11 marjoht: Laurent Campellone
Nabucco (Falvetti) 29 marjoht: Leonardo García Alarcón
Le barbier de Séville (Rossini) 30 tam-3 heljoht: Alberto Zedda; ohj: Damiano Michieletto(original), Andreas Zimmermann(revival)
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 5-10 heljoht: Didier Puntos; ohj: Arnaud Meunier
La traviata (Verdi) 13-19 maajoht: Laurent Campellone; ohj: Jean-Louis Grinda
La princesse de Trébizonde (Offenbach) 17-21 toujoht: Laurent Campellone; ohj: Waut Koeken, Benjamin Prins
Lakmé (Delibes) 8-12 marjoht: Laurent Campellone; ohj: Lilo Baur
Concert (Verdi) 19 marjoht: Laurent Campellone
Siegfried et l'Anneau Maudit (Wagner) 7 joujoht: Marius Stieghorst; ohj: Charlotte Nessi
Ciboulette (Hahn) 29 jou-2 tamjoht: Laurent Touche; ohj: Michel Fau
Les Barbares (concert) (Saint-Saëns) 14-16 heljoht: Laurent Campellone
Werther (Massenet) 21-25 maajoht: Laurent Campellone; ohj: Laurent Fréchuret
La petite messe solennelle (concert) (Rossini) 1 huhjoht: Alberto Zedda
Carmina Burana (concert) (Orff) 13 toujoht: Laurent Campellone
Les noces de Figaro (Mozart) 15-21 kesjoht: Jonathan Cohen; ohj: Richard Brunel
Strasbourg, L'Opéra national du Rhin  / 
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 20 syyjoht: Marko Letonja
Moses und Aron (concert) (Schoenberg,A) 21 syyjoht: Sylvain Cambreling
Der ferne Klang (Schreker) 19-30 lokjoht: Marko Letonja; ohj: Stéphane Braunschweig
Die Zauberflöte (Mozart) 7-23 joujoht: Theodor Guschlbauer; ohj: Mariame Clément
Blanche-Neige (Lange) 6-11 tamjoht: Vincent Monteil; ohj: Waut Koeken
La Petite Renarde rusée (Janáček) 8-16 heljoht: Friedemann Layer; ohj: Robert Carsen
Tannhäuser (Wagner) 24 maa-8 huhjoht: Constantin Trinks; ohj: Keith Warner
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 17-30 toujoht: Patrick Davin; ohj: Vincent Boussard
L'Heure espagnole (Ravel) 25 toujoht: Vincent Monteil; ohj: Anne Le Guernec
Tosca (Puccini) 19-27 kesjoht: Daniele Callegari; ohj: Robert Carsen(original), John La Bouchardière(revival)
Owen Wingrave (Britten) 4-6 heijoht: David Syrus; ohj: Christophe Gayral
De la maison des morts (Janáček) 27 syy-5 lokjoht: Marko Letonja; ohj: Robert Carsen
La cenerentola (Rossini) 25 lok-5 marjoht: Enrique Mazzola / Thomas Blunt; ohj: Sandrine Anglade
Rigoletto (Verdi) 8-23 joujoht: Paolo Carignani; ohj: Robert Carsen(original), Christophe Gayral(revival)
Aladin et la lampe merveilleuse (Rota) 17-22 tamjoht: Vincent Monteil; ohj: Waut Koeken
Der fliegende Holländer (Wagner) 26 tam-8 heljoht: Marko Letonja; ohj: Nicolas Brieger
Le Roi Arthus (Chausson) 14-25 maajoht: Jacques Lacombe; ohj: Keith Warner
Doctor Atomic (Adams) 2-9 toujoht: Patrick Davin; ohj: Lucinda Childs
Platée (Rameau) 13-21 kesjoht: Christophe Rousset; ohj: Mariame Clément
La colombe (Gounod) 1-3 heijoht: Claude Schnitzler; ohj: Stéphane Vérité
Le pauvre matelot (Milhaud) 1-3 heijoht: Claude Schnitzler; ohj: Stéphane Vérité
Toulon, Opéra de Toulon Provence Mediterranée  / 
Carmen (Bizet) 12-18 lokjoht: Giuliano Carella; ohj: Jean-Philippe Delavault
La Botte secrète (Terrasse) 24 lokjoht: Christophe Grapperon; ohj: Pierre Guillois
Madama Butterfly (Puccini) 16-22 marjoht: Giuliano Carella; ohj: Numa Sadoul
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 27 tam-1 heljoht: Serge Baudo; ohj: Jean-Philippe Clarac,Olivier Deloeuil
Follies (Sondheim) 8-10 maajoht: David Charles Abell; ohj: Olivier Bénézech
Aida (Verdi) 7-13 huhjoht: Alberto Hold-Garrido; ohj: Paul-Emile Fourny
La flûte enchantée (Mozart) 14-21 toujoht: Wolfgang Dörner; ohj: Robert Fortune
Norma (Bellini) 22-27 lokjoht: Giuliano Carella; ohj: Massimo Gasparon
La finta giardiniera (Mozart) 22-24 marjoht: Andreas Spering; ohj: Vincent Boussard
La vie parisienne (Offenbach) 28-31 joujoht: Jérôme Pillement; ohj: Nadine Duffaut
La cenerentola (Rossini) 24-28 tamjoht: Edmon Colomer; ohj: Jean-Philippe Clarac, Olivier Delœuil
Ariane à Naxos (Strauss) 14-18 maajoht: Rani Calderon; ohj: Mireille Larroche
Macbeth (Verdi) 25-29 huhjoht: Giuliano Carella; ohj: Jean-Louis Martinoty
Don Giovanni (Mozart) 20-27 toujoht: Giuliano Carella; ohj: Frédéric Bélier-Garcia
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 30 syy-14 lokjoht: Pinchas Steinberg; ohj: Jorge Lavelli
Written on Skin (Benjamin) 23-30 marjoht: Franck Ollu; ohj: Katie Mitchell
La belle Hélène (Offenbach) 22-31 joujoht: Jean-Marie Zeitouni; ohj: Bernard Pisani
Albert Herring (Britten) 25 tam-3 heljoht: David Syrus; ohj: Richard Brunel
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 15-17 heljoht: Christophe Larrieu; ohj: Alexandre Camerlo
Don Giovanni (Mozart) 15-28 maajoht: Attilio Cremonesi; ohj: Brigitte Jaques-Wajeman
Don Pasquale (Donizetti) 19-30 huhjoht: Paolo Olmi; ohj: Stéphane Roche
Don Carlos (Verdi) 18-30 kesjoht: Maurizio Benini; ohj: Nicolas Joel
La vida breve (concert) (Falla) 22 kesjoht: Josep Pons
Manon (Massenet) 29 syy-15 lokjoht: Jesus Lopez-Cobos; ohj: Laurent Pelly
Orlando (Handel) 10-16 marjoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Eric Vigner
Hansel et Gretel (Humperdinck) 22-31 joujoht: Claus Peter Flor; ohj: Andreas Baesler
La favorite (Donizetti) 6-19 heljoht: Bruno Campanella; ohj: Vincent Boussard
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-23 maajoht: Tugan Sokhiev; ohj: Yannis Kokkos
Pagliacci (Leoncavallo) 14-23 maajoht: Tugan Sokhiev; ohj: Yannis Kokkos
Les Pigeons d'argile (Hurel) 15-22 huhjoht: Tito Ceccherini; ohj: Mariame Clément
I due Foscari (Verdi) 16-25 toujoht: Gianluigi Gelmetti; ohj: Stefano Vizioli
Daphne (Strauss) 15-29 kesjoht: Hartmut Haenchen; ohj: Patrick Kinmonth
Le petit ramoneur (Britten) 25 kes-4 heijoht: Christophe Larrieu; ohj: Caroline Bertran-Hours
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
L'Amfiparnaso (Vecchi) 16-18 marjoht: Jean Claude Malgoire; ohj: Laurent Serrano
Gianni Schicchi (Puccini) 16-18 marjoht: Jean Claude Malgoire; ohj: Laurent Serrano
Vénus et Adonis (Blow) 9 joujoht: Jean Claude Malgoire
Didon et Enée (Purcell) 9 joujoht: Jean Claude Malgoire
Platée (Rameau) 8-12 heljoht: Jean Claude Malgoire; ohj: François Raffinot
Requiem (Verdi) 12-14 huhjoht: Jean Claude Malgoire
Le Roi David (Honegger) 29 mar-1 joujoht: Jean Claude Malgoire
La petite messe solennelle (Rossini) 17-21 tamjoht: Jean Claude Malgoire; ohj: Jean Philippe Delavault
Aben Hamet (Dubois) 14-18 maajoht: Jean Claude Malgoire; ohj: Alita Baldi
Le barbier de Séville (Rossini) 15-17 huhjoht: Jean Claude Malgoire; ohj: Arnaud Décarsin, Christian Schiaretti
Tours, Grand Théâtre de Tours  / 
Rigoletto (Verdi) 19-23 lokjoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: François de Carpentries
L'amour masqué (Messager) 28-31 joujoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Bernard Pisani
Roméo et Juliette (Gounod) 25-29 tamjoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Paul-Émile Fourny
Un bal masqué (Verdi) 8-12 maajoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Gilles Bouillon
Le barbier de Séville (Rossini) 5-9 huhjoht: Vincent de Kort; ohj: Gilles Bouillon
L'Aiglon (Ibert) 17-21 toujoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Patrice Caurier(original), Moshe Leiser(original), Renée Auphan(revival)
Don Giovanni (Mozart) 11-15 lokjoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Oriol Tomas
Passionnément (Messager) 27-31 joujoht: Emmanuel Trenque; ohj: Jacques Duparc
Carmen (Bizet) 17-21 tamjoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Gilles Bouillon
The Turn of the Screw (Britten) 14-18 maajoht: Ariane Matiakh; ohj: Dominique Pitoiset
Bérénice (Magnard) 4-8 huhjoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Alain Garichot
Falstaff (Verdi) 23-27 toujoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Gilles Bouillon
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
Pyrrhus (concert) (Royer) 16 syyjoht: Michael Greenberg
Carmen (Bizet) 14-18 lokjoht: Luciano Acocella; ohj: Frédéric Roels
Renaud (concert) (Sacchini) 19 lokjoht: Christophe Rousset
Thésée (concert) (Gossec) 13 marjoht: Guy Van Waas
La cambiale di matrimonio (Rossini) 15-17 marjoht: Leonardo García Alarcón; ohj: Stephan Grögler
Grande Messe en ut mineur (concert) (Mozart) 24 marjoht: Laurence Equilbey
Messe en si mineur (Bach,JS) 20 joujoht: Václav Luks
King Arthur (Purcell) 19-24 tamjoht: Hervé Niquet; ohj: Corinne Benizio, Gilles Benizio
Hippolyte et Aricie (concert) (Rameau) 13 heljoht: Raphael Pichon
Platée (Rameau) 17-22 heljoht: Jean Claude Malgoire; ohj: François Raffinot
Stabat Mater (concert) (Pergolesi) 27 maajoht: Michael Hofstetter
La Passion selon Saint Jean (concert) (Bach,JS) 28-29 maajoht: Raphael Pichon
Farnace (concert) (Vivaldi) 3 huhjoht: George Petrou
Le Retour d'Ulysse dans sa patrie (Monteverdi) 12 huhjoht: Jérôme Corréas; ohj: Christophe Rauck
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 21 toujoht: Marc Minkowski
Alessandro (Handel) 31 tou-2 kesjoht: George Petrou; ohj: Lucinda Childs
Don Giovanni (Mozart) 23-27 kesjoht: Raphaël Schlüsselberg; ohj: Jean-Paul Scarpitta
Acis and Galatea (concert) (Handel) 28 kesjoht: Robert King
Amadis (concert) (Lully) 5 heijoht: Christophe Rousset
La Caravane du Caire (concert) (Grétry) 22 lokjoht: Guy Van Waas
Orfeo ed Euridice (concert) (Gluck) 7 marjoht: Laurence Equilbey
Orlando (Handel) 21-24 marjoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Eric Vigner
Les Danaïdes (concert) (Salieri) 27 marjoht: Christophe Rousset
Elena (Cavalli) 6-8 joujoht: Leonardo García Alarcón; ohj: Jean-Yves Ruf
Così fan tutte (Mozart) 30 tam-2 heljoht: Ryan Brow; ohj: Nick Olcott
Les Femmes vengées (Philidor) 1-2 heljoht: Ryan Brown; ohj: Nick Olcott
Le Bourgeois gentilhomme (Lully) 7-9 heljoht: Christophe Coin; ohj: Denis Podalydès
Les Fêtes de l'hymen et de l'amour (concert) (Rameau) 13 heljoht: Hervé Niquet
Herculanum (concert) (David) 8 maajoht: Hervé Niquet
L'Artaserse (Vinci) 19-23 maajoht: Diego Fasolis; ohj: Silviu Purcarete
Tamerlano (concert) (Handel) 5 huhjoht: Maxim Emelyanychev
Tancréde (Campra) 6-7 toujoht: Olivier Schneebeli; ohj: Vincent Tavernier
Persée (Lully) 23-25 toujoht: David Fallis; ohj: Marshall Pynkoski
Amadigi di Gaula (concert) (Handel) 5 kesjoht: Ottavio Dantone
Didon et Enée (Purcell) 14-15 kesjoht: Vincent Dumestre; ohj: Cécile Roussat, Julien Lubek