2012/13 > Venäjä 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2012/13 > Venäjä

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Suomi
Viro
Latvia
Valko-Venäjä

Venäjä
 
Yhdysvallat
Ukraina
Georgia
Azerbaizan
Kazakstan Japani

Astrakhan, Astrakhan Opera and Ballet Theatre  / 

Boris Godunov (Musorgsky) 12 lok-6 kes
Pikovaja Dama (Tchaikovsky) 30 mar-12 tou
Cherevichki (Tchaikovsky) 24 jou-10 tou
Madama Butterfly (Puccini) 3 hel-22 maa
La traviata (Verdi) 16 kes
Boris Godunov (Musorgsky) 20 syy-8 mar
Otello (Verdi) 25 lok-23 mar
Cherevichki (Tchaikovsky) 30 lok-1 mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky) 2 mar
Madama Butterfly (Puccini) 12-13 mar
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 7-15 jou
Ekaterinburg, Ekaterinburg Opera House  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 29 syy-5 kesjoht: Michael Güttler; ohj: Alexander Titel
Le comte Ory (Rossini) 5 lok-19 hel
Tosca (Puccini) 11 lok-27 huhohj: Irkin Gabitov
Prince Igor (Borodin) 16 lok-7 kes
Le nozze di Figaro (Mozart) 18 lok-25 touohj: Irkin Gabitov
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 25 lok-2 huhohj: Alexei Stepanyuk
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 27 lok-30 tou
Madama Butterfly (Puccini) 28 lok-9 kesohj: Alexei Stepanyuk
Khovanschina (Musorgsky) 30 lok-28 maaohj: Boris Morozov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1 mar-11 huh
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 4 mar-20 kesohj: Mikhail Pandzhavidze
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 6 mar-30 maa
La bohème (Puccini) 10 mar-6 huh
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 15 mar-9 huh
La traviata (Verdi) 17 mar-1 kesohj: Alexei Stepanyuk
Don Giovanni (Mozart) 18 jou-28 tou
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27 jou-5 touohj: Alina Chevik
Morozko (Bocharov) 28 jou-3 tamohj: Leonid Yakushev
Otello (Verdi) 16 tou-18 kes
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 syy-10 joujoht: Michael Güttler; ohj: Paul Curran
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 26 syy-24 jou
La traviata (Verdi) 27 syy-26 jou
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 29 syy-28 jou
La bohème (Puccini) 1 lok-5 jou
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 2 lok-30 jou
Madama Butterfly (Puccini) 3 lok-25 jou
Otello (Verdi) 8 lok-15 marjoht: Pavel Klinichev; ohj: Igor Uschakov
Le comte Ory (Rossini) 15 lok-26 mar
Tosca (Puccini) 18 lok
Don Giovanni (Mozart) 22 lok-17 jou
Prince Igor (Borodin) 26 lok-14 jou
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 29 lok-5 mar
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 31 lok-4 jou
Le nozze di Figaro (Mozart) 9 mar-8 jou
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 jou
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27-28 jou
Izhevsk, State Opera and Ballet Theatre of Udmurt Republic  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22 maa
Die lustige Witwe (Lehár) 24 maa
Pikovaya Dama (Tchaikovsky) 29 maa
Gräfin Mariza (Kálmán) 13 huh
Carmen (Bizet) 26 huh
Iolanta (Tchaikovsky) 22 tou
Die Fledermaus (Strauss,J) 24 tou
Kazan, Tatar State Opera and Ballet Theatre named after Mussa Djalil  / 
Turandot (Puccini) 23 syy-4 tou
La traviata (Verdi) 28 syy-7 hel
Carmen (Bizet) 30 syy-8 hel
Boris Godunov (Musorgsky) 22 mar-13 hel
Rigoletto (Verdi) 25 mar-4 hel
Tosca (Puccini) 5 jou-26 huh
Madama Butterfly (Puccini) 9 jou-9 hel
Il trovatore (Verdi) 13 jou
The Pearl Fishers (Bizet) 20 jou
Aida (Verdi) 1 hel-29 huh
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 3 hel-14 kes
The Love of the Poet (Akhiyarova) 11 hel
Jalil (Zhiganov) 7 tou
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6 kes
Nabucco (Verdi) 11 kes
Die Zauberflöte (Mozart) 25 kes
Tosca (Puccini) 25 syy
Madama Butterfly (Puccini) 2 lok
Carmen (Bizet) 4-5 lok
Krasnoyarsk, State Opera and Ballet Theatre  / 
La traviata (Verdi) 18 huh
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 20 huh-21 tou
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 huh-2 kes
Sadko (Rimsky-Korsakov) 3 tou
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 tou
Rigoletto (Verdi) 12-29 tou
Cavalleria rusticana (Mascagni) 16 tou
Carmen (Bizet) 18 tou
Prince Igor (Borodin) 28-30 kes
Prince Igor (Borodin) 18 syyjoht: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; ohj: Yuliana Malkhasyants
Rigoletto (Verdi) 25 syy-20 lokjoht: Grigor Palikarov / Aleksandr Kosinskiy; ohj: Plamen Kartalov
Carmen (Bizet) 29 syyjoht: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; ohj: Vyacheslav Tsyupa
La traviata (Verdi) 2 lokjoht: Aleksandr Kosinskiy; ohj: Vyacheslav Tsyupa
Madama Butterfly (Puccini) 6 lokjoht: Aleksandr Kosinskiy; ohj: Gennadiy Malkhasyants
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 17 lokjoht: Aleksandr Kosinskiy; ohj: Aleksandr Fedorov
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 lokjoht: Aleksandr Kosinskiy; ohj: Boris Ryabikin
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 27 lokjoht: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; ohj: Vyacheslav Tsyupa
Moscow, Bolshoi Theatre  / 
Don Giovanni (Mozart) 6-10 syyjoht: Daniel Barenboim; ohj: Robert Carsen
Franziskus (Nevsky) 12-13 syyjoht: Philipp Chizhevsky; ohj: Vladimir Bocharov
The Enchantress (Tchaikovsky) 15 syy-31 maajoht: Alexander Lazarev; ohj: Alexander Titel
La bohème (Puccini) 22-23 syyjoht: Kirill Karabits; ohj: Federik Mirdita
La traviata (Verdi) 7 lok-4 huhjoht: Laurent Campellone / Pavel Klinichev; ohj: Francesca Zambello
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 23 lok-30 huhjoht: Vassily Sinaisky; ohj: Kirill Serebrennikov
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 30 lok-4 marjoht: Alexander Soloviev / Vassily Sinaisky; ohj: Oleg Moralev
Iolanta (Tchaikovsky) 1 mar-7 heijoht: Alexei Bogorad / Mikhail Granovsky; ohj: Georgy Ansimov
Tosca (Puccini) 6 mar-6 tamjoht: Alexei Bogorad; ohj: Boris Pokrovsky
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 10-14 marjoht: Alan Buribayev; ohj: Peter Ustinov
Boris Godunov (Musorgsky) 29 mar-8 toujoht: Vassily Sinaisky / Pavel Sorokin; ohj: Leonid Baratov(original), Igor Ushakov(revival)
Turandot (Puccini) 7 jou-19 toujoht: Tito Ceccherini; ohj: Francesca Zambello
Prince Igor (Borodin) 16 jou-16 kesjoht: Vassily Sinaisky; ohj: Yuri Lyubimov
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 26 jou-21 kesjoht: Kirill Karabits / Alan Buribaev; ohj: Dmitri Tcherniakov
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 19 tam-1 kesjoht: Alexander Soloviev; ohj: Antony McDonald
Carmen (Bizet) 24 tam-21 heijoht: Yuri Temirkanov / Vassily Sinaisky; ohj: David Pountney
Die Zauberflöte (Mozart) 31 tam-30 kesjoht: Christopher Moulds; ohj: Graham Vick
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 7 hel-21 kesjoht: Alexander Vedernikov; ohj: Dmitri Tcherniakov
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 8-10 hel
Die Fledermaus (Strauss,J) 14-17 heljoht: Christoph-Mathias Mueller; ohj: Vasily Barkhatov
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 hel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17 hel
La sonnambula (Bellini) 6 maa-14 heijoht: Enrique Mazzola; ohj: Pier Luigi Pizzi
Der Rosenkavalier (Strauss) 21 maa-27 heijoht: Vassily Sinaisky / Christoph-Mathias Mueller; ohj: Stephen Lawless
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 11-14 huhjoht: Vladimir Jurowski / Ralf Sochaczewsky; ohj: Dmitri Tcherniakov
Nabucco (Verdi) 21-26 toujoht: Michael Güttler / Alexander Soloviev; ohj: Mikhail Kislyarov
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 17-22 syyjoht: Vassily Sinaisky / Pavel Sorokin; ohj: Valery Fokin
La sonnambula (Bellini) 26-29 syyjoht: Julian Reynolds / Alexander Soloviev; ohj: Pier Luigi Pizzi
Boris Godunov (Musorgsky) 1-8 lokjoht: Pavel Sorokin; ohj: Leonid Baratov(original), Igor Ushakov(revival)
Der fliegende Holländer (Wagner) 16-24 lokjoht: Vassily Sinaisky / Alexei Bogorad; ohj: Peter Konwitschny(original), Nina Gühlstorff(revival)
Tosca (Puccini) 26 lokjoht: Pavel Klinichev; ohj: Boris Pokrovsky
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 31 lok-2 marjoht: Alexander Soloviev / Pavel Klinichev; ohj: Kirill Serebrennikov
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 5-6 marjoht: Alexei Bogorad / Alexander Soloviev; ohj: Antony McDonald
Iolanta (Tchaikovsky) 8-10 marjoht: Konstantin Khvatynets / Pavel Sorokin; ohj: Georgy Ansimov
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 13-17 marjoht: Alan Buribayev; ohj: Peter Ustinov
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 20-24 marohj: Dmitri Tcherniakov
La traviata (Verdi) 26-30 marjoht: Vassily Sinaisky / Laurent Campellone; ohj: Francesca Zambello
Moscow, Galina Vishnevskaya Opera Centre  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 25 lok-1 marjoht: Yaroslav Tkalenko; ohj: Andris Liepa
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 14 marohj: Ivan Popovski
Boris Godunov (Musorgsky) 27 joujoht: Gintaras Rinkevicius / Yaroslav Tkalenko; ohj: Ivan Popovsky
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 21-23 maa
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 13-16 huh
Rigoletto (Verdi) 24-27 tou
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 25-29 lokjoht: Alexander Soloviev; ohj: Mikhail Polischuk
Moscow, Helikon-Opera  / 
Das Liebesverbot (Wagner) 6-9 syyjoht: Vladimir Ponkin; ohj: Dmitry Bertman
Kaffeekantate (Bach,JS) 11 lok-17 maajoht: Valery Kritskov; ohj: Oleg Iliyn
Siberia (Giordano) 12-14 lokjoht: Eugene Brazhnik; ohj: Dmitry Bertman
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 19 lok-28 huhjoht: Alexander Lisovets / Vladimir Ponkin; ohj: Dmitry Bertman
Lady Macbeth of the Mtsensk District (Shostakovich) 25-28 lokjoht: Vladimir Ponkin / Valery Kiryanov; ohj: Dmitry Bertman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-5 marjoht: Konstantin Chudovsky; ohj: Dmitry Bertman
Pyramus and Thisbe (Lampe) 16-18 marjoht: Ekaterina Vasheruk, Julian Gallant; ohj: Alexandre Borodovski
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 21 marjoht: Vladimir Ponkin; ohj: Dmitry Bertman
Operetta anthology (Kálmán) 28 mar-9 jou
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-30 joujoht: Mstislav Rostropovich / Valery Kiryanov; ohj: Dmitry Bertman
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 16-19 tamjoht: Vladimir Ponkin; ohj: Dmitry Bertman
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 24-27 tamjoht: Vladimir Ponkin; ohj: Dmitry Bertman
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 31 tam-3 heljoht: Kirill Tikhonov; ohj: Dmitry Bertman
Le nozze di Figaro (Mozart) 7-10 helohj: Dmitry Bertman
Apollo et Hyacinthus (Mozart) 30-31 maajoht: Victoria Unguryanu; ohj: Dmitry Bertman
Boris Godunov (Musorgsky) 15-18 touohj: Dmitry Bertman
Rusalka (Dvořák,A) 6-8 kesjoht: Niels Muus / Denis Kirpanev; ohj: Dmitry Bertman
Carmen (Bizet) 19-22 kesohj: Dmitry Bertman
Un ballo in maschera (Verdi) 5 syy-1 joujoht: Valery Kiryanov; ohj: Dmitry Bertman
Kaffeekantate (Bach,JS) 18 syy-4 joujoht: Valery Kritskov; ohj: Oleg Iliyn
Das Liebesverbot (Wagner) 27-29 syyjoht: Vladimir Ponkin; ohj: Dmitry Bertman
Aida (Verdi) 4-6 lokjoht: Kirill Tikhonov; ohj: Dmitry Bertman
Falstaff (Verdi) 18-20 lokjoht: Teodor Currentzis; ohj: Dmitry Bertman
Bauernkantate (Bach,JS) 30 lok-20 marjoht: Ekaterina Vasheruk; ohj: Alexander Borodovsky
Rasputin (Reise) 8-9 marjoht: Vladimir Ponkin; ohj: Dmitry Bertman
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22-24 marjoht: Vladimir Ponkin; ohj: Dmitry Bertman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 mar-1 joujoht: Konstantin Chudovsky; ohj: Dmitry Bertman
Siberia (Giordano) 6-8 joujoht: Vladimir Ponkin; ohj: Dmitry Bertman
Lady Macbeth of Mtsensk District (Shostakovich) 12-15 joujoht: Vladimir Ponkin; ohj: Dmitry Bertman
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-29 joujoht: Mstislav Rostropovich; ohj: Dmitry Bertman
Moscow, Novaya Opera Theatre  / 
Prince Igor (Borodin) 20 syy-27 toujoht: Evgeny Samoilov / Vasily Valitov; ohj: Yuri Alexandrov
Lohengrin (Wagner) 22 syy-10 maajoht: Jan Latham-Koenig, Valery Kritskov, Evgeny Samoilov; ohj: Kasper Holten
Rigoletto (Verdi) 25 syy-17 huhjoht: Evgeny Samoilov / Jan Latham-Koenig; ohj: Ralf Långbaсka
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 syy-21 toujoht: Dmitry Volosnikov; ohj: Yuri Alexandrov
La cenerentola (Rossini) 29 syy-6 maajoht: Dmitry Volosnikov; ohj: Victor Gerasimenko
Capriccio (Strauss) 4 lok-1 heljoht: Valery Kritskov; ohj: Alla Chepinoga
Norma (Bellini) 11 lokjoht: Evgeny Samoilov; ohj: Sergio Morabito,Jossi Wieler
La traviata (Verdi) 19 lok-11 kesjoht: Dmitry Volosnikov; ohj: Alla Sigalova
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 28 lok-31 maajoht: Jan Latham-Koenig / Vasily Valitov; ohj: Ekaterina Vasilyova
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 lokjoht: Vasily Valitov; ohj: Michiel Dijkema
Il trovatore (Verdi) 11 tam-24 kes
Nabucco (Verdi) 13 tam-7 kesjoht: Evgeny Samoilov; ohj: Andrejs Žagars
Requiem (Verdi) 15 tam
Aida (concert) (Verdi) 20 tam-17 kes
I due Foscari (Verdi) 26 tam
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 27 tam
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 10 hel-26 kesjoht: Anatoly Gus / Evgeny Samoilov; ohj: Sergey Artsibashev
Prince Igor (Borodin) 13 hel-27 toujoht: Evgeny Samoilov; ohj: Yuri Alexandrov
Concert (Strauss,J) 21 hel
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26 hel-21 kesjoht: Vasily Valitov / Evgeny Samoilov; ohj: Elijah Moshinsky
Iolanta (Tchaikovsky) 3 maa-19 huhjoht: Evgeny Samoilov; ohj: Gennady Shaposhnikov
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 12 maajoht: Evgeny Samoilov / Valery Kritskov; ohj: Valery Raku
Boris Godunov (Musorgsky) 15 maajoht: Dmitry Volosnikov / Valery Kritskov; ohj: Valery Belyakovich
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 23 huhjoht: Valery Kritskov; ohj: Yuri Grymov
Dido and Aeneas (Purcell) 28 huh
Tristan und Isolde (Wagner) 19-25 toujoht: Jan Latham-Koenig; ohj: Nicola Raab
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 22 toujoht: Evgeny Samoilov; ohj: Ivan Fadeyev
Gianni Schicchi (Puccini) 24 toujoht: Dmitry Volosnikov; ohj: Gennady Shaposhnikov
Monsieur Choufleuri (Offenbach) 24 tou-25 kesjoht: Vasily Valitov; ohj: Gennady Shaposhnikov
La cenerentola (Rossini) 18 kesjoht: Dmitry Volosnikov; ohj: Victor Gerasimenko
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 kesjoht: Vasily Valitov; ohj: Elijah Moshinsky
Il trovatore (Verdi) 24 kesjoht: Evgeny Samoilov; ohj: Marco Gandini
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 21 elo-20 lokjoht: Evgeny Samoilov / Andrey Lebedev; ohj: Sergey Artsibashev
La traviata (Verdi) 28 elo-6 lokjoht: Dmitry Volosnikov; ohj: Alla Sigalova
Rigoletto (Verdi) 3 syy-25 lokjoht: Evgeny Samoilov / Fabio Mastrangelo; ohj: Ralf Långbaсka
L'elisir d'amore (Donizetti) 6 syy-8 joujoht: Dmitry Volosnikov; ohj: Yuri Alexandrov
Nabucco (Verdi) 11 syyjoht: Evgeny Samoilov; ohj: Andrejs Žagars
Cavalleria rusticana (concert) (Mascagni) 19 syyjoht: Laurent Campellone
Pagliacci (concert) (Leoncavallo) 19 syyjoht: Laurent Campellone
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 syyjoht: Vasily Valitov, Evgeny Samoilov; ohj: Elijah Moshinsky
Il trovatore (Verdi) 24 syy-27 lokjoht: Evgeny Samoilov / Jan Latham-Koenig; ohj: Marco Gandini
Gianni Schicchi (Puccini) 25 syy
Monsieur Choufleuri restera chez lui le ... (Offenbach) 25 syyjoht: Vasily Valitov; ohj: Gennady Shaposhnikov
Norma (Bellini) 27 syyjoht: Evgeny Samoilov
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 19 lok-16 marjoht: Jan Latham-Koenig; ohj: Ekaterina Vasilyova
Lohengrin (Wagner) 1 marjoht: Jan Latham-Koenig; ohj: Kasper Holten
Tristan und Isolde (Wagner) 3 marjoht: Jan Latham-Koenig; ohj: Nicola Raab
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 6 marjoht: Andrey Lebedev; ohj: Ivan Fadeyev
La cenerentola (Rossini) 14 marjoht: Dmitry Volosnikov; ohj: Victor Gerasimenko
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 29 mar-4 joujoht: Alexandru Samoilă; ohj: Yuri Alexandrov
Moscow, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Academic Music Theatre  / 
Pelléas et Mélisande (Debussy) 28 syy-2 lokjoht: Benjamin Levy; ohj: Olivier Py
Carmen (Bizet) 3 lok-29 toujoht: Wolf Gorelik; ohj: Alexander Titel
Tosca (Puccini) 4 lok-13 heijoht: Wolf Gorelik; ohj: Lyudmila Naletova
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 7 lok-1 kesjoht: Eugeny Brazhnik; ohj: Alexander Titel
La bohème (Puccini) 12 lok-9 heijoht: Wolf Gorelik; ohj: Alexander Titel
Madama Butterfly (Puccini) 14 lok-18 heijoht: Felix Korobov / Wolf Gorelik; ohj: Lyudmila Naletova
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 17 lok-19 kesjoht: Felix Korobov; ohj: Lev Mikhailov
Così fan tutte (Mozart) 18 lok-24 toujoht: Wolf Gorelik; ohj: Alexander Titel
War and Peace (Prokofiev) 25 lok-11 huhjoht: Felix Korobov; ohj: Alexander Titel
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 31 lok-26 heijoht: Felix Korobov; ohj: Alexander Titel
La traviata (Verdi) 1 mar-17 heijoht: Felix Korobov; ohj: Alexander Titel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 6 mar-12 heijoht: Eugeny Brazhnik; ohj: Alexander Titel
A Midsummer Night's Dream (Britten) 10 mar-28 maajoht: William Lacey; ohj: Christopher Alden
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 mar-7 heijoht: Wolf Gorelik; ohj: Adolf Shapiro
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 jou-15 heijoht: Wolf Gorelik; ohj: Alexander Titel
La forza del destino (Verdi) 27 jou-23 kesjoht: Felix Korobov; ohj: Georgy Isaakyan
The Merry Widow (Lehár) 20 tam-27 kesjoht: Wolf Gorelik / Timur Zangiev; ohj: Adolf Shapiro
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 4 hel
The Demon (Rubinstein) 8 hel-3 hei
May Night (Rimsky-Korsakov) 9 maa
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 maa-4 heijoht: Maria Maksimchuk; ohj: Lyudmila Naletova
Die Zauberflöte (Mozart) 16 maa-8 toujoht: Vladimir Agronsky; ohj: Alexander Titel, Igor Yasulovich
L'italiana in Algeri (Rossini) 28 tou-23 heijoht: Felix Korobov; ohj: Evgeny Pisarev
Tannhäuser (Wagner) 27 syy-3 lokjoht: Fabrice Bollon; ohj: Andrejs Zagars
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 lok
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 5 lokjoht: Eugeny Brazhnik; ohj: Alexander Titel
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 6 lokjoht: Felix Korobov; ohj: Alexander Titel
Carmen (Bizet) 8 lokjoht: Wolf Gorelik / Eugeny Brazhnik; ohj: Alexander Titel
La traviata (Verdi) 20 lokjoht: Felix Korobov; ohj: Alexander Titel
The Demon (Rubinstein) 23 lokjoht: Anton Grishanin; ohj: Gennady Trostyanetsky
Madama Butterfly (Puccini) 24 lokjoht: Felix Korobov, Vyacheslav Volich; ohj: Lyudmila Naletova
Die Zauberflöte (Mozart) 25-26 lokjoht: Vladimir Agronsky; ohj: Alexander Titel, Igor Yasulovich
L'italiana in Algeri (Rossini) 29-31 lokjoht: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; ohj: Evgeny Pisarev
Nizhni Novgorod, State Academic Opera and Ballet Theatre named after Pushkin  / 
Otello (Verdi) 4 lok-28 hel
My Fair Lady (Loewe) 6 lok-31 tou
Sylvia (Kálmán) 11 lok-1 kes
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 13 lok-24 tou
Pikovaya Dama (Tchaikovsky) 19 lok-14 hel
Prince Igor (Borodin) 24 lok-7 hel
Veselá Vdova (Lehár) 26 lok-2 kes
Aida (Verdi) 10 mar-17 maa
Boris Godunov (Musorgsky) 15 mar-5 huh
Madama Butterfly (Puccini) 29 mar-10 maa
Belaya akatsiya (Dunayevsky) 1 jou-23 maa
Rusalka (Dargomizhsky) 8 jou-2 maa
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 jou-30 tou
Aida (Verdi) 12 tam-17 maa
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16 tam-12 huh
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 20 tam-22 tou
Iolanta (Tchaikovsky) 31 tam-28 maa
Carmen (Bizet) 16 hel-8 kes
La traviata (Verdi) 22 maa-17 tou
Sevastopol Waltz (Listov) 10 huh
Tosca (Puccini) 24 huh-19 kes
Mazeppa (Tchaikovsky) 23 kes
Boris Godunov (Musorgsky) 18 syyjoht: Vladimir Boykov; ohj: Otar Dadishkiliani
Cherevichki (Tchaikovsky) 26 syy-18 lok
Mazeppa (Tchaikovsky) 2 lok
Veselá Vdova (Lehár) 5 lok
Carmen (Bizet) 10 lok
La traviata (Verdi) 16 lok
Die Fledermaus (Strauss,J) 20 lok
Rusalka (Dargomizhsky) 25 lok
Belaya akatsiya (Dunayevsky) 27 lok
Pikovaya Dama (Tchaikovsky) 31 lok
Novosibirsk, Novosibirsk State Opera and Ballet Theatre  / 
Faust (Gounod) 19 syy-29 tou
La traviata (Verdi) 26 syy-22 tou
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 30 syy-21 huh
Tosca (Puccini) 4 lok-4 tou
Bohéma (Puccini) 10 lok-20 maa
Carmen (Bizet) 17 lok-25 huh
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 19 lok-2 tou
Prince Igor (Borodin) 21 lok-4 hei
Iolanta (Tchaikovsky) 23 lok-8 hei
Madama Butterfly (Puccini) 30 lok-2 hei
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 14 mar-5 hel
Gianni Schicchi (Puccini) 20 mar-17 maa
Prima la musica e poi le parole (Salieri) 20 mar-17 maa
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 7 jou
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 28 jou-9 hel
The Steadfast Tin Soldier (Banevich) 19 tam-28 huh
Mass (Bernstein) 29 tam-17 kes
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 7 hel
Aleko (Rachmaninov) 7 hel
Rigoletto (Verdi) 14 hel-16 tou
The Tale of the Pope and of His Workman Balda (Kravchenko) 23 maa
Mass (Bernstein) 17-18 syy
The Little Tower Chamber (Polskiy) 21 syy-13 lok
Carmen (Bizet) 25 syy
Prince Igor (Borodin) 28 syy
The Steadfast Tin Soldier (Banevich) 29 syy-20 lok
La traviata (Verdi) 1 lok
Rigoletto (Verdi) 8 lok
Madama Butterfly (Puccini) 10 lok
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 12 lok
Pikovaya Dama (Tchaikovsky) 16 lok
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 18 lok
Aleko (Rachmaninov) 18 lok
La serva padrona (Pergolesi) 19 lok
Iolanta (Tchaikovsky) 22 lok
Mavra (Stravinsky) 23 lok
La cambiale di matrimonio (Rossini) 23 lok
Tosca (Puccini) 24 lok
Gianni Schicchi (Puccini) 26 lok
Prima la musica, poi le parole (=) 26 lok
Faust (Gounod) 31 lok
Perm, Perm Tchaikovsky Opera and Ballet Theatre  / 
Iolanta (Tchaikovsky) 3 syy-30 lok
Le nozze di Figaro (Mozart) 18 syy-7 maa
Pagliacci (Leoncavallo) 6 lok-20 jou
The Little Sweep (Britten) 7 lok-28 hel
Cendrillon (Massenet) 18 lok-13 kes
Pikovaya Dama (Tchaikovsky) 23-24 lok
L'orfeo (Monteverdi) 27 lok-9 huh
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 1 mar-24 hel
Il campanello di notte (Donizetti) 7 mar-20 maa
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 20 mar-25 kes
Medeamaterial (Dusapin) 2 jou-9 hel
Cleopatra (Massenet) 12-13 jou
Boris Godunov (Musorgsky) 23 tam-7 hel
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 29 tam-27 hel
Così fan tutte (Mozart) 13 hel
Carmen (Bizet) 10-11 huh
Orleanskaya Deva (Tchaikovsky) 17 huh
Christ (Rubinstein) 24-25 huhjoht: Valery Platonov; ohj: Georgy Isaakyan
Madama Butterfly (Puccini) 8-11 tou
La traviata (Verdi) 18-19 kes
Pimpinone (Telemann) 29 kes
Iolanta (Tchaikovsky) 7 syyjoht: Valentin Uryupin; ohj: George Isaakyan
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 9 syy-19 joujoht: Valery Platonov; ohj: George Isaakyan
Pimpinone (Telemann) 10 syy-17 lokjoht: Maxim Emelyanychev; ohj: Tatyana Stepanova
The Indian Queen (Purcell) 25 syy-2 lokohj: Peter Sellars
Pikovaya Dama (Tchaikovsky) 8 lok-13 jou
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 18 lok
L'orfeo (Monteverdi) 20-22 lok
Madama Butterfly (Puccini) 26 lok
Mazeppa (Tchaikovsky) 3-6 mar
Carmen (Bizet) 12 mar
The Little Sweep (Britten) 16 mar
La traviata (Verdi) 19 mar
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21-23 mar
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-4 jou
Cleopatra (Massenet) 10-11 jou
Petrozavodsk, Republic of Karelia State Music Theatre  / 
Carmen (Bizet) 11 huh
Die Fledermaus (Strauss,J) 17 huh
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 21 huh-6 kes
Madama Butterfly (Puccini) 26 huh-26 tou
La traviata (Verdi) 12 tou
Silva (Kálmán) 19-20 kes
Silvia (Kálmán) 2-3 lok
Carmen (Bizet) 11 lok
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 19 lok
Madama Butterfly (Puccini) 22 lok
Rostov, Rostov State Opera  / 
Iolanta (Tchaikovsky) 22 syy-20 hel
Bajadere (Kálmán) 26 syy-24 tou
La traviata (Verdi) 4 lok-13 maa
Madama Butterfly (Puccini) 6 lok-7 kes
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 7 lok-17 tou
Carmen (Bizet) 12 lok-14 huh
Ball im Savoy (Abraham) 20 lok-2 kes
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 lok-29 tou
Rigoletto (Verdi) 10 mar-3 huh
Die lustige Witwe (Lehár) 23 mar-11 tou
Prince Igor (Borodin) 28 mar-12 tou
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 2 jou-26 tou
White Acacia (Dunayevsky) 7 jou-28 huh
Die Zauberflöte (Mozart) 9 jou-28 maa
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 14 jou-21 huh
La bohème (Puccini) 8 hel-26 huh
Faust (Gounod) 15-23 kes
Faust (Gounod) 22 syy
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 29 syy-29 mar
Bajadere (Kálmán) 6 lok-10 marjoht: Andrey Anikhanov; ohj: Alexei Stepanyuk
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 12 lokjoht: Alexei Shakuro; ohj: Leonid Shatohin
La traviata (Verdi) 13 lokjoht: Maurizio Dones; ohj: Susanna Tsiryuk
White Acacia (Dunayevsky) 20 lokjoht: Alexei Shakuro; ohj: Kirill Strezhnev
Carmen (Bizet) 23 lokjoht: Valery Voronin; ohj: Yuri Laptev
Ball im Savoy (Abraham) 27 lokjoht: Alexei Shakuro; ohj: Yuri Alexandrov
Die lustige Witwe (Lehár) 2 marjoht: Alexei Shakuro; ohj: Susanna Tsiryuk
Prince Igor (Borodin) 3 marjoht: Valery Voronin; ohj: Yuri Alexandrov
Iolanta (Tchaikovsky) 6 marjoht: Andrey Anikhanov; ohj: Konstantin Balakin
La bohème (Puccini) 15 marjoht: Alexander Anissimov; ohj: Konstantin Balakin
Madama Butterfly (Puccini) 17 marjoht: Robert Lyall; ohj: Yuri Alexandrov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 marjoht: Alexander Anissimov; ohj: Susanna Tsiryuk
Samara, Samara Academic Theatre of Opera and Ballet  / 
La traviata (Verdi) 1 lok-17 huh
Boris Godunov (Musorgsky) 11 lok-29 tou
Rigoletto (Verdi) 31 lok-19 huh
Prince Igor (Borodin) 4 mar-25 tou
Madama Butterfly (Puccini) 8 mar-29 kes
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 jou-8 kes
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 31 tam-11 tou
L'elisir d'amore (Donizetti) 13 maa
Aida (Verdi) 27 maa-17 tou
Il trovatore (Verdi) 27-28 huh
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 21-22 kes
Aida (Verdi) 14 syy-17 lokjoht: Alexander Anissimov; ohj: Yuri Alexandrov
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 18-19 syyjoht: Alexander Anissimov; ohj: Ivan Fadeev
Prince Igor (Borodin) 25 syy-3 marjoht: Boris Benkogenov; ohj: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 4 lokjoht: Alexander Anissimov; ohj: Dieter Kaegi
Boris Godunov (Musorgsky) 11 lok-29 marjoht: Viktor Kulikov; ohj: Nina Chusova
La traviata (Verdi) 30 lokjoht: Alexander Anissimov; ohj: Antonio de Lucia
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 marjoht: Vladimir Kovalenko / Viktor Kulikov; ohj: Yuri Alexandrov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21-22 marjoht: Alexander Anissimov; ohj: Mikhail Pandzhavidze
Saratov, Saratov Opera and Ballet  / 
Madama Butterfly (Puccini) 2 lok-24 hel
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 4 lok-21 hel
Sadko (Rimsky-Korsakov) 7 lok-5 maa
Pikovaya Dama (Tchaikovsky) 10 lok-2 maa
Oresteia (Taneyev) 13 lok-9 hel
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 lok-2 hel
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 23 lok-19 kes
Silvia (Kálmán) 17 lok-4 huh
Iolanta (Tchaikovsky) 25 lok-23 maa
Die Zauberflöte (Mozart) 21 lok-17 huh
Rigoletto (Verdi) 31 lok-30 tou
Die lustige Witwe (Lehár) 1 mar-14 tou
Un ballo in maschera (Verdi) 11 mar-28 tou
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 13 mar-26 hel
Rusalka (Dargomizhsky) 29 mar-31 maa
Tosca (Puccini) 9 jou-23 huh
The Taming of the Shrew (Shebalin) 13 jou
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 tam-24 kes
Les brigands (Offenbach) 25 tam-20 hel
Khovanschina (Musorgsky) 29 tam-3 maa
Carmen (Bizet) 5 hel-27 kes
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 hel-21 huh
Il trovatore (Verdi) 19 maa-14 huh
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 24 tou
La traviata (Verdi) 4 kes
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 1 lokohj: Alexei Stepanyuk
Rusalka (Dargomizhsky) 5 lok
Carmen (Bizet) 8 lok
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 10 lok
Oresteia (Taneyev) 13 lok
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 lok
Madama Butterfly (Puccini) 17 lok
Iolanta (Tchaikovsky) 25 lok
Rigoletto (Verdi) 27 lok
Die lustige Witwe (Lehár) 30 lok
St Petersburg, St Petersburg Chamber Opera  / 
La belle Hélène (Offenbach) 1 maa-6 hei
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 2 maa-21 hei
Pagliacci (Leoncavallo) 3 maa-19 hei
Rigoletto (Verdi) 7 maa-17 huh
La bohème (Puccini) 13 maa-30 kes
The Rape of Lucretia (Britten) 15 maa-18 hei
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 16 maa-5 kes
Don Juan (Mozart) 17 maa-21 kes
Madama Butterfly (Puccini) 22 maa-26 kes
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23 maa-28 kes
La traviata (Verdi) 27 maa-17 hei
Pietro il Grande (Donizetti) 31 maa-5 tou
Tosca (Puccini) 12 huh-2 kes
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 26 huh-27 kes
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 tou-14 hei
Boris Godunov (Musorgsky) 29 touohj: Yuri Alexandrov
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 13 syy-25 jou
La belle Hélène (Offenbach) 14 syy-27 jou
La traviata (Verdi) 18 syy-29 jou
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 syy-30 mar
Boris Godunov (Musorgsky) 27 syy-13 jou
Pagliacci (Leoncavallo) 28 syy-15 jou
Madama Butterfly (Puccini) 29 syy-6 jou
Tosca (Puccini) 3 lok-20 jou
Pietro il Grande (Donizetti) 10 lok-11 jou
La bohème (Puccini) 11 lok-24 mar
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13 lok-21 jou
The Rape of Lucretia (Britten) 27 lok-20 mar
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 6 mar
Don Juan (Mozart) 9 mar-30 jou
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 10 mar-1 jou
Rigoletto (Verdi) 29 mar-14 jou
St Petersburg, Mariinsky Theatre  / 
Khovanschina (Musorgsky) 18 syyjoht: Valery Gergiev
Madama Butterfly (Puccini) 21 syy-18 heljoht: Valery Gergiev; ohj: Mariusz Treliński
A Midsummer Night's Dream (Britten) 22 syy-19 toujoht: Pavel Smelkov; ohj: Claudia Solti
Aida (Verdi) 23 syy-27 kes
Das Rheingold (Wagner) 26 syyjoht: Valery Gergiev; ohj: Alexander Zeldin
Die Walküre (Wagner) 27 syyjoht: Valery Gergiev; ohj: Alexander Zeldin
Siegfried (Wagner) 29 syyjoht: Valery Gergiev; ohj: Alexander Zeldin
Götterdämmerung (Wagner) 30 syyjoht: Valery Gergiev; ohj: Alexander Zeldin
My Fair Lady (Loewe) 4 lok-21 heijoht: Gavriel Heine; ohj: Robert Carsen
Tosca (Puccini) 12 lokjoht: Valery Gergiev; ohj: Paul Curran
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 13-18 lokjoht: Valery Gergiev; ohj: Alain Maratrat
Pelléas et Mélisande (Debussy) 16 lok-25 maajoht: Valery Gergiev; ohj: Daniel Kramer
Don Giovanni (Mozart) 18 lok-23 heijoht: Valery Gergiev; ohj: Johannes Schaaf
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 20 lok-1 kesohj: Yuri Temirkanov
Boris Godunov (Musorgsky) 23 lok-9 huhjoht: Pavel Smelkov; ohj: Graham Vick
L'Heure espagnole (Ravel) 25 lokjoht: Valery Gergiev; ohj: Alexander Maskalin
Gianni Schicchi (Puccini) 25 lokjoht: Valery Gergiev; ohj: Alexander Maskalin
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 27 lok-30 touohj: Lotfi Mansouri
Prince Igor (Borodin) 28 lok-17 kesjoht: Valery Gergiev; ohj: Irkin Gabitov
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 30 lok-9 heljoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Vasily Barkhatov
La bohème (Puccini) 1 marjoht: Gianandrea Noseda; ohj: Ian Judge
Mazepa (Tchaikovsky) 4 marjoht: Valery Gergiev; ohj: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 mar-11 huhjoht: Valery Gergiev; ohj: Alexander Petrov
A Life for the Tsar (Glinka) 14 mar-14 maajoht: Valery Gergiev; ohj: Dmitri Tcherniakov
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 20 marjoht: Valery Gergiev; ohj: Michael Sturminger
La traviata (Verdi) 22 mar-12 huhjoht: Tugan Sokhiev; ohj: Charles Roubaud
Don Carlos (Verdi) 29 mar-3 kes
Rigoletto (Verdi) 7 joujoht: Gianandrea Noseda; ohj: Irkin Gabitov
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 11 jouohj: Vladislav Pazi
Die Zauberflöte (Mozart) 12 jou-25 huhjoht: Valery Gergiev; ohj: Alain Maratrat
Sadko (Rimsky-Korsakov) 16 jou-27 tamohj: Alexei Stepanyuk
Der fliegende Holländer (Wagner) 18 jouohj: Ian Judge
Carmen (Bizet) 20 jou-14 kesohj: Alexei Stepanyuk
Don Quichotte (Massenet) 28 jou-29 kesjoht: Valery Gergiev / Christian Knapp / Pavel Petrenko; ohj: Yannis Kokkos
Attila (Verdi) 15 tamjoht: Luciano Di Martino; ohj: Arturo Gama
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 22 tam-29 touohj: Yuri Temirkanov
The Brothers Karamazov (Smelkov) 29 tam-6 heiohj: Vasily Barkhatov
La forza del destino (Verdi) 31 tamohj: Elijah Moshinsky
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 5 heljoht: Valery Gergiev; ohj: Jonathan Kent
War and Peace (concert) (Prokofiev) 6 heljoht: Valery Gergiev
Dead Souls (Shchedrin) 12 heljoht: Valery Gergiev; ohj: Vasily Barkhatov
Elektra (Strauss) 14 heljoht: Valery Gergiev; ohj: Jonathan Kent
The Makropulos Affair (Janáček) 20 heljoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Graham Vick
Ariadne auf Naxos (Strauss) 21 helohj: Michael Sturminger
The Gambler (Prokofiev) 25 hel-11 huhjoht: Valery Gergiev; ohj: Yuri Laptev
Otello (Verdi) 19 maaohj: Andrei Konchalovsky
The Maid of Pskov (Rimsky-Korsakov) 22 maaohj: Yuri Laptev(revival)
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 24-31 maaohj: Alexander Petrov
Turandot (Puccini) 27 maa-13 heiohj: Charles Roubaud
L'elisir d'amore (Donizetti) 28 maa-7 toujoht: Pavel Bubelnikov; ohj: Alexander Petrov
Aleko (Rachmaninov) 30 maaohj: Mariusz Trelinski
Iolanta (Tchaikovsky) 30 maaohj: Mariusz Trelinski
Semyon Kotko (Prokofiev) 2 huhohj: Yuri Alexandrov
Nabucco (Verdi) 4 huh-4 touohj: Dmitry Bertman
Jenůfa (Janáček) 7 huhjoht: Mikhail Agrest; ohj: Vasily Barkhatov
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 huh-26 heijoht: Mikhail Sinkevich / Gianandrea Noseda / Mikhail Agrest; ohj: Yuri Alexandrov
Faust (Gounod) 26 huh-9 heijoht: Mikhail Agrest; ohj: Isabella Bywater
The Nose (Shostakovich) 29 huhohj: Yuri Alexandrov
The Enchanted Wanderer (Shchedrin) 30 huhohj: Alexei Stepanyuk
Iolanta (Tchaikovsky) 3 tou-2 kes
Il trovatore (Verdi) 5 tou
May Night (Rimsky-Korsakov) 8 touohj: Alexander Maskalin
Suor Angelica (Puccini) 10 toujoht: Gianandrea Noseda; ohj: Walter Le Moli
Gianni Schicchi (Puccini) 10 toujoht: Gianandrea Noseda; ohj: Walter Le Moli
Il Tabarro (Puccini) 10 toujoht: Gianandrea Noseda; ohj: Walter Le Moli
La traviata (Verdi) 11 tou-8 hei
Tosca (Puccini) 17 tou-20 hei
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 21 touohj: Dmitri Tcherniakov
Il viaggio a Reims (Rossini) 23 tou
Rusalka (Dargomizhsky) 24 tou-30 kes
Un ballo in maschera (Verdi) 28-31 tou
Messa da Requiem (Verdi) 5 kes
Das Rheingold (Wagner) 11 kes
Die Walküre (Wagner) 13 kes
Siegfried (Wagner) 15 kes
Götterdämmerung (Wagner) 16 kes
War Requiem (Britten) 23 kes
Aleko (concert) (Rachmaninov) 11 hei
The Lefthander (Shchedrin) 27-28 heijoht: Valery Gergiev; ohj: Alexey Stepanyuk
La bohème (Puccini) 1 elojoht: Gianandrea Noseda; ohj: Ian Judge
Le nozze di Figaro (Mozart) 2 eloohj: Yuri Alexandrov
Rusalka (Dvořák,A) 3-4 elojoht: Pavel Petrenko; ohj: Vasily Barkhatov
Il trovatore (concert) (Verdi) 9 elojoht: Mikhail Sinkevich
La traviata (Verdi) 10-11 elojoht: Karen Durgaryan; ohj: Charles Roubaud
The Lefthander (Shchedrin) 9 syy-10 toujoht: Valery Gergiev; ohj: Alexey Stepanyuk
Iolanta (Tchaikovsky) 10 syy-14 jouohj: Mariusz Trelinski
Macbeth (Verdi) 11 syyjoht: Valery Gergiev; ohj: David McVicar
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 12 syy-30 huhohj: Yuri Temirkanov
Rusalka (Dargomizhsky) 13 syy-16 lokjoht: Valery Gergiev / Pavel Petrenko; ohj: Vasily Barkhatov
Prince Igor (Borodin) 15 syy-24 marohj: Yevgeny Sokovnin(original), Irkin Gabitov(revival)
Opera anthology (Verdi) 18 syyjoht: Andrei Petrenko
My Fair Lady (Loewe) 19-21 syyjoht: Gavriel Heine; ohj: Robert Carsen
Tosca (Puccini) 20 syy-16 touohj: Paul Curran
Faust (Gounod) 24 syyjoht: Mikhail Agrest; ohj: Isabella Bywater
La traviata (Verdi) 27-28 syyohj: Charles Roubaud
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 29 syy-18 marjoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Alain Maratrat
Un ballo in maschera (Verdi) 29 syy-9 helohj: Andrei Konchalovsky
Jenůfa (Janáček) 1 lok
Carmen (Bizet) 3 lok
Don Quichotte (Massenet) 4 lok-24 tam
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 5 lok-30 maa
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 8 lok
Aida (Verdi) 9 lok-25 tam
Don Giovanni (Mozart) 10 lok
Il trovatore (concert) (Verdi) 11 lokjoht: Mikhail Sinkevich
A Life for the Tsar (Glinka) 15 lokohj: Dmitri Tcherniakov
Turandot (Puccini) 17 lok-13 helohj: Charles Roubaud
La bohème (Puccini) 18 lok-21 huhohj: Ian Judge
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 20 lok-16 helohj: Lotfi Mansouri
Les Troyens (concert) (Berlioz) 21 lok
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 22 lokohj: Jonathan Kent
Madama Butterfly (Puccini) 23 lok-21 touohj: Mariusz Treliński
Macbeth (concert) (Verdi) 25 lok
La forza del destino (Verdi) 27 lokohj: Elijah Moshinsky
Messa da Requiem (Verdi) 29-30 lok
Attila (Verdi) 31 lokohj: Arturo Gama
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 6 marohj: Irina Molostova
Idomeneo re di Creta (Mozart) 7 mar
The Nose (Shostakovich) 17 mar
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 27 mar-27 maaohj: Yuri Temirkanov
The Brothers Karamazov (Smelkov) 3 jouohj: Vasily Barkhatov
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 5 jou
Boris Godunov (Musorgsky) 10 jouohj: Graham Vick
Semyon Kotko (Prokofiev) 17 jouohj: Yuri Alexandrov
Le nozze di Figaro (Mozart) 7-22 tamohj: Yuri Alexandrov
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 10 tam-25 hel
The Enchanted Wanderer (Shchedrin) 14 tam
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 tamohj: Ian Judge
Dead Souls (Shchedrin) 29 tam
Mazepa (Tchaikovsky) 4 helohj: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
The Maid of Pskov (Rimsky-Korsakov) 15 helohj: Yuri Laptev(revival)
Nabucco (Verdi) 20 hel-8 maaohj: Dmitry Bertman
The Gambler (Prokofiev) 12 maa
Sadko (Rimsky-Korsakov) 15 maaohj: Alexei Stepanyuk
Elektra (Strauss) 20 maa
Pelléas et Mélisande (Debussy) 24 maa
Carmen (Bizet) 28 maa
Suor Angelica (Puccini) 22 huhohj: Walter Le Moli
Gianni Schicchi (Puccini) 22 huhohj: Walter Le Moli
Il Tabarro (Puccini) 22 huhohj: Walter Le Moli
War and Peace (Prokofiev) 24-26 huh
Rigoletto (Verdi) 23 touohj: Irkin Gabitov
St Petersburg, Mikhailovsky Theatre  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 20 syy-18 kes
Iolanta (Tchaikovsky) 22 syy-17 tou
La bohème (Puccini) 26 syy-14 kes
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 syy-21 huh
Tosca (Puccini) 2 lok-3 hel
Rusalka (Dvořák,A) 9 lok-29 tou
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 26 lok-12 kes
La traviata (Verdi) 20 mar-26 tou
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 30 mar-28 huh
Cinderella (Asaf'yev) 22 jou-5 tam
Billy Budd (Britten) 24 tam-25 huh
Cavalleria rusticana (Mascagni) 9 hel-21 kes
La juive (Halévy) 17 hel
Tosca (Puccini) 10 maa-8 kes
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 maa
Don Giovanni (concert) (Mozart) 17 huh
Manon Lescaut (concert) (Puccini) 3-5 tou
Pagliacci (Leoncavallo) 14 tou
Der fliegende Holländer (Wagner) 6-7 hei
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-12 syyjoht: Daniele Rustioni; ohj: Fabio Sparvoli
La bohème (Puccini) 20 syy-26 joujoht: Peter Feranec; ohj: Arnaud Bernard
Cavalleria rusticana (Mascagni) 23 syyohj: Liliana Cavani
Pagliacci (Leoncavallo) 25 syy-21 marohj: Liliana Cavani
Cinderella (Asaf'yev) 29 syy-28 jouohj: Olga Mukhortova
Iolanta (Tchaikovsky) 29 syy-22 jouohj: Sergey Shepelyov
Un ballo in maschera (Verdi) 3 lok-19 jouohj: Andrejs Zagars
La traviata (Verdi) 5 lok-28 jouohj: Stanislav Gaudasinsky
Rusalka (Dvořák,A) 8 lok-24 jouohj: Igor Konyaev
Tosca (Puccini) 11 lok-1 jouohj: Stanislav Gaudasinsky
La juive (Halévy) 13 lokohj: Arnaud Bernard
Der fliegende Holländer (Wagner) 16 lok-30 marjoht: Vasily Petrenko; ohj: Vasily Barkhatov
Pikovaya Dama (Tchaikovsky) 3 mar
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 jou
St Petersburg, St Petersburg Theatre of Musical Comedy  / 
Silvia (Kálmán) 3 syy-25 tam
The Bird Seller (Zeller,C) 4 syy-17 huh
Countess Maritza (Kálmán) 8 syy-22 tou
Die Fledermaus (Strauss,J) 13 syy-20 tou
Baroness Lili () 15 syy-25 tou
Mr X (Kálmán) 15 syy-10 hel
Sevastopol Waltz (Listov) 19 syy-4 huh
Die lustige Witwe (Lehár) 24 syy-27 tou
Die Herzogin von Chicago (Kálmán) 29 syy
The Bondmaid (Strelnikov) 3 lok-3 hel
Madame Pompadour (Fall) 15 lok-14 hel
Das Veilchen vom Montmartre (Kálmán) 30 lok-3 huh
Die Bajadere (Kalman) 29 lok-2 huh
Operetta anthology (Kálmán) 2 mar-12 jou
Kiss me, Kate (Porter) 21 mar-9 huh
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 17 tou-12 elo
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 16 hei-30 lok
Die lustige Witwe (Lehár) 17 hei-8 mar
Silvia (Kálmán) 19 hei-28 lok
Mr X (Kálmán) 20 hei-1 mar
Spring Parade (Stolz) 21 hei-22 syy
Countess Maritza (Kálmán) 22 hei-9 mar
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 hei-10 mar
Das Veilchen vom Montmartre (Kálmán) 24 hei-2 lok
Baroness Lili () 27 hei-4 mar
Die Bajadere (Kalman) 31 hei-8 lok
Madame Pompadour (Fall) 11 lok
The Bird Seller (Zeller,C) 15 lok
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 27 lok
Ufa, Bashkir State Opera and Ballet Theatre  / 
Così fan tutte (Mozart) 5 lok-13 tou
Veselya vdova (Lehár) 13 lok-4 huh
La traviata (Verdi) 18 lok-15 tou
Prince Igor (Borodin) 20 lok-12 jou
Rigoletto (Verdi) 27 lok-14 huh
Aida (Verdi) 8 mar
Die Fledermaus (Strauss,J) 13 mar-21 maa
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 15 mar-2 huh
Silvia (Kálmán) 17 mar-1 maa
Snegurotchka (Rimsky-Korsakov) 22 mar-23 maa
Tosca (Puccini) 8 jou-14 tou
Carmen (Bizet) 16 jou-29 maa
Faust (Gounod) 23 tam
Die Zauberflöte (Mozart) 8 hel
Madama Butterfly (Puccini) 3 maa
Cavalleria rusticana (Mascagni) 16 maa
Pagliacci (Leoncavallo) 16 maa
Night of the Lunar Eclipse (Nizametdinov) 12 huh
Ulan-Ude, Buryat Academic Opera and Ballet Theatre  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 11-12 lok
Madama Butterfly (Puccini) 25 lok
Voronezh, State Opera and Ballet Theatre  / 
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 28 maa-27 tou
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 maa
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 6 huh
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 huh
Gräfin Mariza (Kálmán) 12 huh
Silvia (Kálmán) 27 huh
Sevastopol Waltz (Listov) 6 tou
Iolanta (Tchaikovsky) 16 tou
Silvia (Kálmán) 2-30 lok
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 4 lok
Pikovaya Dama (Tchaikovsky) 5 lok
Die Fledermaus (Strauss,J) 9 lok
Tosca (Puccini) 11 lok
Gräfin Mariza (Kálmán) 16 lok
Iolanta (Tchaikovsky) 18-20 lok
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 24 lok
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 26 lok
Il trovatore (Verdi) 31 lok
Yoshkar-Ola, Sapaev Mari State Opera and Ballet Theatre  / 
Mr X (Kálmán) 6 lokjoht: Ivan Egorov
Iolanta (Tchaikovsky) 10 lokjoht: Ivan Egorov
La traviata (Verdi) 5 mar-10 tam
Pikovaja Dama (Tchaikovsky) 14 mar
The Tricks of Khanuma (Kancheli) 2 hel
Boris Godunov (Musorgsky) 13 hel
Babi Revolt (Ptichkin) 6 maa
May Night (Rimsky-Korsakov) 14 maa
Viva la Mamma (Donizetti) 20 maa
Die Fledermaus (Strauss,J) 7 tou
Baroness Lili () 14-15 tou
Ball im Savoy (Abraham) 1-2 lokjoht: Ruben Aharonian; ohj: Olga Malikova
Opera anthology (Verdi) 10 lok
Baroness Lili () 3 marjoht: Ivan Egorov; ohj: Sergey Shepelev