2012/13 > Iso-Britannia 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2012/13 > Iso-Britannia

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Irlanti

Iso-Britannia
 
Hollanti
Ranska Belgia

Belfast, NI Opera  / 

Noye's Fludde (Britten) 10-19 elojoht: Nicholas Chalmers; ohj: Oliver Mears
Hansel and Gretel (Humperdinck) 7-10 marjoht: David Brophy; ohj: Oliver Mears
The Flying Dutchman (Wagner) 15-17 heljoht: Nicholas Chalmers; ohj: Oliver Mears
The Bear (Walton) 21 maajoht: Nicholas Chalmers; ohj: Oliver Mears
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 syyjoht: David Brophy; ohj: Oliver Mears
The Importance of Being Earnest (Barry) 26 lokjoht: Pierre-André Valade; ohj: Antony McDonald
Macbeth (Verdi) 21-23 heljoht: Nicholas Chalmers; ohj: Oliver Mears
Cardiff, Music Theatre Wales  / 
Eight Songs for a Mad King (Maxwell Davies) 26 maajoht: Michael Rafferty; ohj: Michael McCarthy
Ping (Mendonça) 26 maajoht: Michael Rafferty; ohj: Michael McCarthy
Greek (Turnage) 1 lokjoht: Michael Rafferty; ohj: Michael McCarthy
The Killing Flower (Sciarrino) 18 lokjoht: Michael Rafferty; ohj: Michael McCarthy
Cardiff, Welsh National Opera  / 
La bohème (Puccini) 8 syy-5 lokjoht: Simon Phillippo / Andrew Greenwood; ohj: Annabel Arden
Jephtha (Handel) 22 syy-4 lokjoht: Paul Goodwin; ohj: Katie Mitchell(original)
Così fan tutte (Mozart) 3-6 lokjoht: Mark Wigglesworth / NN; ohj: Benjamin Davis
Lulu (Berg) 8-23 heljoht: Lothar Koenigs; ohj: David Pountney
Madam Butterfly (Puccini) 15 hel-2 maajoht: Frédéric Chaslin / Gareth Jones / Simon Phillippo; ohj: Joachim Herz(original)
The Cunning Little Vixen (Janáček) 24-28 heljoht: Lothar Koenigs / Simon Phillippo; ohj: David Pountney
Lohengrin (Wagner) 23 tou-8 kesjoht: Lothar Koenigs; ohj: Antony McDonald
Wagner Dream (Harvey) 6-7 kesjoht: Nicholas Collon; ohj: Pierre Audi
Paul Bunyan (Britten) 23-24 elojoht: Alice Farnham; ohj: Martin Constantine
Anna Bolena (Donizetti) 7 syy-4 lokjoht: Daniele Rustioni / Andrew Greenwood; ohj: Alessandro Talevi
Maria Stuarda (Donizetti) 13 syy-5 lokjoht: Graeme Jenkins / Robin Newton; ohj: Rudolf Frey
Roberto Devereux (Donizetti) 2-6 lokjoht: Daniele Rustioni / Christian Capocaccia; ohj: Alessandro Talevi
Manon Lescaut (Puccini) 8-27 heljoht: Lothar Koenigs; ohj: Mariusz Trelinski
La traviata (Verdi) 11 hel-1 maajoht: Simon Phillippo; ohj: David McVicar
Boulevard Solitude (Henze) 26-28 heljoht: Lothar Koenigs; ohj: Mariusz Trelinski
Moses und Aron (Schoenberg,A) 24 tou-7 kesjoht: Lothar Koenigs; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Nabucco (Verdi) 31 tou-14 kesjoht: Xian Zhang / NN; ohj: Rudolf Frey
La Chute de la maison Usher (Debussy) 13-15 kesjoht: Lawrence Foster; ohj: David Pountney
Usher House (Getty) 13-15 kesjoht: Lawrence Foster; ohj: David Pountney
Glasgow, Royal Conservatoire of Scotland  / 
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 11-16 toujoht: Guido Rumstadt; ohj: Nicolette Molnar
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 4-9 marjoht: Timothy Dean; ohj: Mark Hathaway
La clemenza di Tito (Mozart) 18-25 tamjoht: Timothy Dean / Fergus Macleod; ohj: Ashley Dean
Glasgow, Scottish Opera  / 
La traviata (Verdi) 20 syyohj: Annilese Miskimmon
The Magic Flute (Mozart) 17-27 lokjoht: Ekhart Wycik / Derek Clark; ohj: Thomas Allen
The Elephant Angel (Williams) 19+ lokohj: Lissa Lorenzo
A Midsummer Night's Dream (Britten) 25-27 tamjoht: Timothy Dean; ohj: Olivia Fuchs
Werther (Massenet) 15-23 heljoht: Francesco Corti; ohj: Pia Furtado
La traviata (Verdi) 7+ maajoht: Derek Clark; ohj: Annilese Miskimmon
Der fliegende Holländer (Wagner) 4-9 huhjoht: Francesco Corti; ohj: Harry Fehr
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 15-18 toujoht: John Owen Edwards / Derek Clark; ohj: Martin Lloyd-Evans
Last One Out (Williams) 9-26 eloohj: Amanda Gaughan
The Seven Deadly Sins (Weill) 20-23 elojoht: Jessica Cottis; ohj: Kally Lloyd-Jones
Don Giovanni (Mozart) 15-26 lokjoht: Speranza Scappucci / James Grossmith; ohj: Thomas Allen
Don Pasquale (Donizetti) 24 tam-1 heljoht: Francesco Corti; ohj: Renaud Doucet
Macbeth (Verdi) 22-29 maajoht: Emmanuel Joel-Hornak
Turandot (concert) (Puccini) 30 maajoht: Francesco Corti
Madama Butterfly (Puccini) 21 tou-4 kesjoht: Emmanuel Joel-Hornak / Derek Clark; ohj: David McVicar / Elaine Kidd
Leeds, Opera North  / 
Don Giovanni (Mozart) 28 syy-17 lokjoht: Tobias Ringborg / Anthony Kraus; ohj: Alessandro Talevi
Faust (Gounod) 13-25 lokjoht: Stuart Stratford; ohj: Ran Arthur Braun, Rob Kearley
The Makropulos Case (Janáček) 18 lok-2 marjoht: Richard Farnes; ohj: Tom Cairns
Otello (Verdi) 16 tam-1 heljoht: Richard Farnes; ohj: Tim Albery
La clemenza di Tito (Mozart) 31 tam-22 heljoht: Douglas Boyd; ohj: John Fulljames
La Voix humaine (Poulenc) 14-21 heljoht: Wyn Davies; ohj: Aletta Collins
Dido and Aeneas (Purcell) 14-21 heljoht: Wyn Davies; ohj: Aletta Collins
Joshua (Handel) 30 huh-4 toujoht: Stephen Layton / Anthony Kraus; ohj: Charles Edwards
Albert Herring (Britten) 15-25 toujoht: Justin Doyle; ohj: Giles Havergal
Siegfried (Wagner) 15 kes-13 heijoht: Richard Farnes
Peter Grimes (Britten) 14 syy-26 lokjoht: Jac van Steen / Martin Pickard; ohj: Phyllida Lloyd
A Midsummer Night's Dream (Britten) 28 syy-24 lokjoht: Stuart Stratford / Oliver Rundell; ohj: Martin Duncan
Death in Venice (Britten) 17-25 lokjoht: Richard Farnes; ohj: Yoshi Oida(original), Rob Kearley(revival)
The Girl of the Golden West (Puccini) 21 tam-8 heljoht: Richard Farnes; ohj: Aletta Collins
Macbeth (Verdi) 7-22 heljoht: Tobias Ringborg / Martin Pickard; ohj: Tim Albery
La bohème (Puccini) 29 huh-10 toujoht: Andreas Delfs / Ilyich Rivas; ohj: Phyllida Lloyd
Götterdämmerung (concert) (Wagner) 14 kes-12 heijoht: Richard Farnes
London, Barbican Centre  / 
The Gospel According to the Other Mary (Adams) 16 maajoht: Gustavo Dudamel; ohj: Peter Sellars
The Turn of the Screw (concert) (Britten) 16-18 huhjoht: Richard Farnes
Rigoletto (concert) (Verdi) 15 syyjoht: Gianandrea Noseda
L'orfeo (Monteverdi) 28 syyjoht: Richard Egarr
The Damnation of Faust (Berlioz) 3-7 marjoht: Valery Gergiev
Romeo and Juliet (Berlioz) 6-13 marjoht: Valery Gergiev
Curlew River (Britten) 14-16 marjoht: William Lacey; ohj: Netia Jones
London, English National Opera (ENO)  / 
Julietta (Martinů) 17 syy-3 lokjoht: Edward Gardner; ohj: Richard Jones
Julius Caesar (Handel) 1 lok-2 marjoht: Christian Curnyn; ohj: Michael Keegan-Dolan
Don Giovanni (Mozart) 17 lok-15 marjoht: Edward Gardner / James Burton; ohj: Rufus Norris
The Pilgrim's Progress (Vaughan Williams) 5-28 marjoht: Martyn Brabbins; ohj: Yoshi Oida
Carmen (Bizet) 21 mar-9 joujoht: Ryan Wigglesworth; ohj: Calixto Bieito, Joan Anton Rechi
The Mikado (Sullivan,A) 1 jou-31 tamjoht: David Parry; ohj: Jonathan Miller, Elaine Tyler-Hall
La traviata (Verdi) 2 hel-3 maajoht: Michael Hofstetter; ohj: Peter Konwitschny
Medea (Charpentier,M) 15 hel-16 maajoht: Christian Curnyn; ohj: David McVicar
The Barber of Seville (Rossini) 25 hel-17 maajoht: Jaime Martin; ohj: Jonathan Miller
Sunken Garden (van der Aa) 12-20 huhjoht: André de Ridder; ohj: Michel van der Aa
La bohème (Puccini) 29 huh-29 kesjoht: Oleg Caetani / Alexander Ingram; ohj: Jonathan Miller(original), Natascha Metherell(revival)
Wozzeck (Berg) 11-25 toujoht: Edward Gardner; ohj: Carrie Cracknell
The Perfect American (Glass) 1-28 kesjoht: Gareth Jones; ohj: Phelim McDermott
Death in Venice (Britten) 14-26 kesjoht: Edward Gardner
Fidelio (Beethoven) 25 syy-17 lokjoht: Edward Gardner; ohj: Calixto Bieito
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 syy-6 marjoht: Eun Sun Kim; ohj: Christopher Alden
Madam Butterfly (Puccini) 14 lok-1 joujoht: Gianluca Marciano / Martin Fitzpatrick; ohj: Anthony Minghella(original), Sarah Tipple(revival)
The Magic Flute (Mozart) 7 mar-7 joujoht: Gergely Madaras; ohj: Simon McBurney
Satyagraha (Glass) 20 mar-8 joujoht: Stuart Stratford; ohj: Phelim McDermott, Julian Crouch
Peter Grimes (Britten) 29 tam-27 heljoht: Edward Gardner; ohj: David Alden
Rigoletto (Verdi) 13 hel-14 maajoht: Graeme Jenkins; ohj: Christopher Alden
Rodelinda (Handel) 28 hel-15 maajoht: Christian Curnyn; ohj: Richard Jones
Powder her face (Adès) 2-19 huhjoht: Timothy Redmond; ohj: Joe Hill-Gibbins
Thebans (Anderson) 3 tou-3 kesjoht: Edward Gardner; ohj: Pierre Audi
Così fan tutte (Mozart) 16 tou-6 heijoht: Ryan Wigglesworth; ohj: Phelim McDermott
Benvenuto Cellini (Berlioz) 5-27 kesjoht: Edward Gardner; ohj: Terry Gilliam, Leah Hausman
The Pearl Fishers (Bizet) 16 kes-5 heijoht: Jean-Luc Tingaud; ohj: Penny Woolcock
London, English Touring Opera  / 
The Emperor of Atlantis (Ullmann) 5-12 lokjoht: Peter Selwyn; ohj: James Conway
The Lighthouse (Davies,PM) 11-13 lokjoht: Richard Baker; ohj: Ted Huffman
Albert Herring (Britten) 4-10 lokjoht: Michael Rosewell; ohj: Christopher Rolls
Laika the Spacedog (Hepplewhite) 10 tamjoht: Russell Hepplewhite; ohj: Tim Yealland
Così fan tutte (Mozart) 2-7 maajoht: James Burton; ohj: Paul Higgins
Simon Boccanegra (Verdi) 8 maajoht: Michael Rosewell; ohj: James Conway
The Siege of Calais (Donizetti) 9 maajoht: Jeremy Silver; ohj: James Conway
The Coronation of Poppea (Monteverdi) 28 syy-9 lokjoht: Michael Rosewell; ohj: James Conway(original), Oliver Platt(revival)
Jason (Cavalli) 4-10 lokjoht: Joseph McHardy; ohj: Ted Huffman
Agrippina (Handel) 8-12 lokjoht: Jonathan Peter Kenny; ohj: James Conway
Laika the Spacedog (Hepplewhite) 9-10 lokjoht: Russell Hepplewhite; ohj: Tim Yealland
King Priam (Tippett) 13-22 hel
Paul Bunyan (Britten) 17-21 hel
The Magic Flute (Mozart) 7-8 maaohj: Liam Steel(original)
London, Guildhall School of Music and Drama (GSMD)  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 28 hel-6 maajoht: Dominic Wheeler; ohj: Martin Lloyd-Evans
Owen Wingrave (Britten) 5-12 kesjoht: Dominic Wheeler; ohj: Kelly Robinson
L'Enfant prodigue (Debussy) 4-11 marjoht: Dominic Wheeler; ohj: Stephen Barlow
Francesca di Foix (Donizetti) 4-11 marjoht: Dominic Wheeler; ohj: Stephen Barlow
The Adventures of Pinocchio (Dove) 4-10 maa
London, National Opera Studio  / 
London, Royal Academy Opera  / 
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 26 huhjoht: Stéphane Denève
Cendrillon (Massenet) 18-25 marjoht: Gareth Hancock; ohj: Christopher Cowell
London, Royal Opera  / 
Das Rheingold (Wagner) 24 syy-26 lokjoht: Antonio Pappano; ohj: Keith Warner
Die Walküre (Wagner) 26 syy-28 lokjoht: Antonio Pappano; ohj: Keith Warner
Siegfried (Wagner) 29 syy-31 lokjoht: Antonio Pappano; ohj: Keith Warner
Götterdämmerung (Wagner) 1 lok-2 marjoht: Antonio Pappano; ohj: Keith Warner
L'elisir d'amore (Donizetti) 13 mar-7 joujoht: Bruno Campanella; ohj: Laurent Pelly
Robert le diable (Meyerbeer) 6-21 joujoht: Daniel Oren; ohj: Laurent Pelly
La bohème (Puccini) 17 jou-12 maajoht: Mark Elder / Alexander Joel; ohj: John Copley
The Minotaur (Birtwistle) 17-28 tamjoht: Antonio Pappano; ohj: Stephen Langridge
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 4-20 heljoht: Robin Ticciati; ohj: Kasper Holten
Tosca (Puccini) 2 maa-20 heijoht: Maurizio Benini / Daniel Oren; ohj: Jonathan Kent(original), Andrew Sinclair(revival)
Written on Skin (Benjamin) 8-22 maajoht: George Benjamin; ohj: Katie Mitchell
Nabucco (Verdi) 30 maa-26 huhjoht: Nicola Luisotti; ohj: Daniele Abbado
Die Zauberflöte (Mozart) 16 huh-9 toujoht: Julia Jones; ohj: David McVicar
Don Carlos (Verdi) 4-25 toujoht: Antonio Pappano; ohj: Nicholas Hytner
La donna del lago (Rossini) 17 tou-11 kesjoht: Michele Mariotti; ohj: John Fulljames
Gloriana (Britten) 20 kes-6 heijoht: Paul Daniel; ohj: Richard Jones
Simon Boccanegra (Verdi) 1-16 heijoht: Antonio Pappano / Christopher Willis; ohj: Elijah Moshinsky
La rondine (Puccini) 5-21 heijoht: Marco Armiliato; ohj: Nicolas Joël
The Canticles (Britten) 10-12 heijoht: Andrew Davis; ohj: Neil Bartlett, Paule Constable
Capriccio (concert) (Strauss) 19-21 heijoht: Andrew Davis
Turandot (Puccini) 9 syy-10 maajoht: Henrik Nanasi; ohj: Andrei Serban
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 syy-15 toujoht: John Eliot Gardiner; ohj: David McVicar
Elektra (Strauss) 23 syy-12 lokjoht: Andris Nelsons; ohj: Charles Edwards
Les vêpres siciliennes (Verdi) 17 lok-11 marjoht: Antonio Pappano; ohj: Stefan Herheim
Wozzeck (Berg) 31 lok-15 marjoht: Mark Elder; ohj: Keith Warner
Parsifal (Wagner) 30 mar-18 joujoht: Antonio Pappano; ohj: Stephen Langridge
Carmen (Bizet) 16 jou-9 tamjoht: Daniel Oren; ohj: Francesca Zambello
Manon (Massenet) 14 tam-4 heljoht: Emmanuel Villaume; ohj: Laurent Pelly
Don Giovanni (Mozart) 1-24 heljoht: Nicola Luisotti; ohj: Kasper Holten
La fille du régiment (Donizetti) 3-18 maajoht: Yves Abel; ohj: Laurent Pelly
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 14 maa-2 huhjoht: Semyon Bychkov; ohj: Claus Guth
Faust (Gounod) 4-25 huhjoht: Maurizio Benini; ohj: David McVicar
La traviata (Verdi) 19 huh-20 toujoht: Dan Ettinger; ohj: Richard Eyre
Tosca (Puccini) 10 tou-26 kesjoht: Oleg Caetani / Plácido Domingo; ohj: Jonathan Kent
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 29 tou-11 kesjoht: Simon Rattle; ohj: Robert Carsen
Manon Lescaut (Puccini) 17 kes-7 heijoht: Antonio Pappano; ohj: Jonathan Kent
Ariadne auf Naxos (Strauss) 25 kes-13 heijoht: Antonio Pappano; ohj: Christof Loy
Maria Stuarda (Donizetti) 5-18 heijoht: Bertrand de Billy; ohj: Patrice Caurier
La bohème (Puccini) 9-19 heijoht: Cornelius Meister; ohj: John Copley
Manchester, Royal Northern College of Music (RNCM)  / 
Moscow, Cheryomushki (Shostakovich) 21-28 maajoht: Clark Rundell; ohj: Stefan Janski
L'elisir d'amore (Donizetti) 8-14 jou