2013/14 > Itävalta 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2013/14 > Itävalta

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Saksa Tšekki Slovakia
Liechtenstein
Sveitsi

Itävalta
 
Unkari
Italia Slovenia Kroatia

Baden bei Wien, Stadttheater Baden  / 

Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 19 lok-29 marjoht: Franz Josef Breznik; ohj: Robert Herzl
Aschenputtel (Singer) 16 mar-22 joujoht: Oliver Ostermann; ohj: Manfred Waba
Das Feuerwerk (Burkhard) 14 jou-31 tamjoht: Michael Zehetner; ohj: Karina Fibich
Der Mann von La Mancha (Leigh) 18 tam-8 maajoht: Franz Josef Breznik; ohj: Robert Herzl
Zwei Herzen im Dreivierteltakt (Stolz) 15 hel-29 maajoht: Oliver Ostermann; ohj: Alexandra Frankmann
Giuditta (Lehár) 20-29 kesjoht: Franz Josef Breznik; ohj: Dominik Wilgenbus
Giuditta (Lehár) 6 elo-4 syyjoht: Franz Josef Breznik; ohj: Dominik Wilgenbus
Bregenz, Vorarlberger Landestheater  / 
Rigoletto (Verdi) 5-28 heljoht: Alexander Drčar; ohj: Alexander Kubelka
Erl, Tiroler Festspiele Erl  / 
Weihnachtsoratorium (Bach,JS) 26 jou-6 tamjoht: Gustav Kuhn
Don Giovanni (Mozart) 27 jou-3 tamjoht: Gustav Kuhn; ohj: Gustav Kuhn
Tosca (Puccini) 28 jou-5 tamjoht: Gustav Kuhn; ohj: Angelica Ladurner
Winterreise (Schubert) 2 tam
Das Rheingold (Wagner) 18 hei-1 elojoht: Gustav Kuhn; ohj: Gustav Kuhn
Die Walküre (Wagner) 19 hei-2 elojoht: Gustav Kuhn; ohj: Gustav Kuhn
Siegfried (Wagner) 25 hei-2 elojoht: Gustav Kuhn; ohj: Gustav Kuhn
Götterdämmerung (Wagner) 26 hei-3 elojoht: Gustav Kuhn; ohj: Gustav Kuhn
Los niños perdidos (Kolonovits) 9-15 elojoht: David Giménez Carreras; ohj: Emilio Sagi
Graz, Oper Graz  / 
Lohengrin (Wagner) 28 syy-30 toujoht: Julien Salemkour / Marius Burkert / Dirk Kaftan; ohj: Johannes Erath
La bohème (Puccini) 6 lok-4 joujoht: José Miguel Esandi; ohj: Dietmar Pflegerl
Im weißen Rößl (Benatzky) 19 lok-8 toujoht: Florian Erdl; ohj: Josef E Köpplinger
Die Zauberflöte (Mozart) 9 mar-14 toujoht: Dirk Kaftan; ohj: Mariame Clément
Carousel (Rodgers) 7 jou-5 kesjoht: Marius Burkert; ohj: Matthias Davids
Turandot (Puccini) 18 tam-25 toujoht: Domingo Hindoyan; ohj: Marco Arturo Marelli
Jenůfa (Janáček) 29 maa-15 kesjoht: Dirk Kaftan; ohj: Peter Konwitschny
La favorita (Donizetti) 26 huh-14 kesjoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Sam Brown
Innsbruck, Tiroler Landestheater  / 
La forza del destino (Verdi) 21 syy-6 heljoht: Francesco Angelico; ohj: Kay Kuntze
Anatevka (Bock) 5 lok-28 joujoht: Hansjörg Sofka; ohj: Dale Albright
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 11 lok-17 marjoht: Vito Cristofaro; ohj: Urs Häberli
Don Pasquale (Donizetti) 9 mar-27 huhjoht: Vito Cristofaro; ohj: Stefan Tilch
Mara (Netzer) 7 jou-19 maajoht: Alexander Rumpf; ohj: Johannes Reitmeier
Parsifal (Wagner) 16 hel-3 toujoht: Alexander Rumpf; ohj: Johannes Reitmeier
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 22 maa-2 heijoht: Hansjörg Sofka; ohj: Johannes Reitmeier, Roger E Boggasch
Tiefland (d'Albert) 10 tou-3 heijoht: Francesco Angelico; ohj: Kurt Josef Schildknecht
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 21 kes-6 heijoht: Alexander Rumpf; ohj: Ulrich Peters
Klagenfurt, Stadttheater Klagenfurt  / 
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 syy-19 lokjoht: Alexander Soddy; ohj: Marco Storman
Macbeth (Verdi) 31 lok-5 joujoht: Alexander Soddy; ohj: Cesare Lievi
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 19 jou-18 heljoht: Günter Wallner; ohj: Tobias Kratzer
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 6 hel-22 maajoht: Attilio Cremonesi; ohj: Michael Sturminger
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 20 maa-10 toujoht: Alexander Soddy; ohj: Immo Karaman
Linz, Landestheater Linz  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 14 syy-1 kesjoht: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi / Daniel Spaw; ohj: Amon Miyamoto
Dido und Aeneas (Purcell) 25 lok-20 joujoht: Takeshi Moriuchi / Daniel Spaw; ohj: Daniela Kurz
Das Rheingold (Wagner) 26 lok-1 heljoht: Dennis Russell Davies / Marc Reibel; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Spuren der Verirrten (Glass) 9 mar-3 heljoht: Dennis Russell Davies / Ingo Ingensand; ohj: David Pountney
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 jou-4 heijoht: Marc Reibel / Ingo Ingensand / Daniel Spaw; ohj: Adriana Altaras
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 tam-1 huhjoht: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi; ohj: Anthony Pilavachi
Fadinger (Leitner) 8 hel-26 kesjoht: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi; ohj: André Turnheim
Die Walküre (Wagner) 22 maa-14 kesjoht: Dennis Russell Davies / Daniel Linton-France; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 2 tou-26 kesjoht: Borys Sitarski; ohj: John F Kutil
Carmen (Bizet) 24 tou-2 heijoht: Daniel Linton-France; ohj: Olivier Tambosi
Salzburg, Landestheater  / 
La cage aux folles (Herman) 21 syy-8 maajoht: Peter Ewaldt / Stefan Müller; ohj: Andreas Gergen
The Sound of Music (Rodgers) 28 syy-26 toujoht: Peter Ewaldt / Stefan Müller; ohj: Andreas Gergen / Christian Struppeck
Die Pilger von Mekka (Gluck) 27 lok-12 joujoht: Adrian Kelly; ohj: Jacopo Spirei
Jonny spielt auf (Krenek) 7 jou-14 tamjoht: Adrian Kelly; ohj: Andreas Gergen
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 6 hel-27 toujoht: Leo Hussain; ohj: André Heller-Lopes
Die Dreigroschenoper (Weill) 4 huh-15 kesjoht: Christian Frank; ohj: Stephanie Mohr
La clemenza di Tito (Mozart) 4 tou-12 kesjoht: Leo Hussain; ohj: Amélie Niermeyer
Emilie (Saariaho) 24 tou-10 kesjoht: Leo Hussain; ohj: Agnessa Nefjodov
Die Zauberflöte (Mozart) 20+ syyjoht: Mirga Gražinyte-Tyla; ohj: Carl Philip von Maldeghem
La cage aux folles (Herman) 7-12 lokjoht: Peter Ewaldt / Stefan Müller; ohj: Andreas Gergen
Rigoletto (Verdi) 25+ lokjoht: Adrian Kelly; ohj: Amélie Niermeyer
Im weißen Rößl (Benatzky) 7+ joujoht: Peter Ewaldt; ohj: Andreas Gergen
The Sound of Music (Rodgers) 10+ tamjoht: Peter Ewaldt; ohj: Andreas Gergen, Christian Struppeck
La sonnambula (Bellini) 22+ heljoht: Speranza Scappucci; ohj: Agnessa Nefjodov
Fidelio (Beethoven) 18+ huhjoht: Adrian Kelly; ohj: Andreas Gergen
Tahrir (Mahmoud) 17+ toujoht: Mirga Gražinyte-Tyla; ohj: Yekta Kara
Dafne (Caldara) 7+ kesjoht: Peter Ewaldt; ohj: Marco Dott
Wien, Wiener Kammeroper  / 
Semiramide (Vinci) 27 syy-15 lokjoht: Alan Curtis; ohj: Francesco Micheli
La cenerentola (Rossini) 25 mar-21 joujoht: Konstantin Chudovsky; ohj: Jasmin Solfaghari
Mare Nostrum (Kagel) 11-24 heljoht: Gelsomino Rocco; ohj: Christoph Zauner
La clemenza di Tito (Mozart) 13 huh-10 toujoht: Rubén Dubrovsky; ohj: Alberto Triola
Punch and Judy (Birtwistle) 22 tou-5 kesjoht: Walter Kobéra; ohj: Leonard Prinsloo
Wien, Wiener Staatsoper  / 
La traviata (Verdi) 3 syy-25 toujoht: Marco Armiliato; ohj: Jean-François Sivadier
Carmen (Bizet) 4-16 syyjoht: Dan Ettinger; ohj: Franco Zeffirelli
Tosca (Puccini) 5 syy-27 kesjoht: Marco Armiliato / Paolo Carignani / Stefan Soltesz / Philippe Auguin; ohj: Margarethe Wallmann
Otello (Verdi) 14-23 syyjoht: Dan Ettinger; ohj: Christine Mielitz
Tristan und Isolde (Wagner) 21 syy-21 joujoht: Franz Welser-Möst / Myung Whun Chung; ohj: David McVicar
Nabucco (Verdi) 22 syy-7 toujoht: Paolo Carignani / Jesús López-Cobos; ohj: Günter Krämer
Simon Boccanegra (Verdi) 27 syy-4 lokjoht: Alain Altinoglu; ohj: Peter Stein
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 syy-31 maajoht: Michael Güttler / Guillermo Garcia Calvo / Stefan Soltesz; ohj: Richard Bletschacher, Günther Rennert
La fanciulla del West (Puccini) 5-17 lokjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Marco Arturo Marelli
Aida (Verdi) 9-18 lokjoht: Dan Ettinger; ohj: Nicolas Joël
Don Carlos (Verdi) 13-19 lokjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Daniele Abbado
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 lok-30 huhjoht: Adam Fischer / Franz Welser-Möst; ohj: Otto Schenk
Anna Bolena (Donizetti) 25 lok-3 marjoht: Evelino Pidò; ohj: Eric Génovèse
La Fille du régiment (Donizetti) 26 lok-4 marjoht: Bruno Campanella; ohj: Laurent Pelly(original), Christian Rath(revival)
Un ballo in maschera (Verdi) 7-16 marjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Gianfranco de Bosio
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 mar-14 kesjoht: Guillermo Garcia Calvo; ohj: Otto Schenk
Madama Butterfly (Puccini) 11 mar-14 huhjoht: Plácido Domingo / Jonathan Darlington; ohj: Josef Gielen
Die Zauberflöte (Mozart) 17 mar-17 kesjoht: Christoph Eschenbach / Constantin Trin; ohj: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Peter Grimes (Britten) 23 mar-1 joujoht: Graeme Jenkins; ohj: Christine Mielitz
La bohème (Puccini) 4 jou-29 maajoht: Philippe Auguin / Franz Welser-Möst; ohj: Franco Zeffirelli
Pollicino (Henze) 18 jou-8 toujoht: Gerrit Prießnitz; ohj: René Zisterer
Fidelio (Beethoven) 19-29 joujoht: Franz Welser-Möst; ohj: Otto Schenk
La cenerentola (Rossini) 23 jou-2 kesjoht: Michael Güttler / Jesús López-Cobos; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 jou-5 tamjoht: Bertrand de Billy; ohj: Otto Schenk
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-15 tamjoht: Jérémie Rhorer; ohj: Jean-Louis Martinoty
Don Giovanni (Mozart) 11-21 tamjoht: Alain Altinoglu; ohj: Jean-Louis Martinoty
Così fan tutte (Mozart) 13-20 tamjoht: Patrick Lange; ohj: Roberto De Simone
Boris Godunow (Musorgsky) 23-31 tamjoht: Michael Güttler; ohj: Yannis Kokkos
Pagliacci (Leoncavallo) 25 tam-2 heljoht: Paolo Carignani; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 tam-2 heljoht: Paolo Carignani; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Rusalka (Dvořák,A) 26 tam-9 heljoht: Jiri Belohlavek; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Salome (Strauss) 7-13 heljoht: Andris Nelson; ohj: Boleslaw Barlog
Manon (Massenet) 12-21 heljoht: Frédéric Chaslin; ohj: Andrei Serban
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16 hel-12 maajoht: Evelino Pidò; ohj: David McVicar, Justin Way
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 28 heljoht: Patrick Lange
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-14 maajoht: Patrick Lange; ohj: Falk Richter
Wozzeck (Berg) 27-30 maajoht: Daniele Gatti; ohj: Adolf Dresen
Rigoletto (Verdi) 1-10 huhjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Sandro Sequi
Lohengrin (Wagner) 12-28 huhjoht: Bertrand de Billy; ohj: Andreas Homoki
Ariadne auf Naxos (Strauss) 15 huh-20 kesjoht: Michael Boder / Franz Welser-Möst; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Parsifal (Wagner) 17-24 huhjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Christine Mielitz
Faust (Gounod) 2-10 toujoht: Bertrand de Billy; ohj: Stéphane Roche
Andrea Chénier (Giordano) 3-9 toujoht: Paolo Carignani; ohj: Otto Schenk
Norma (concert) (Bellini) 8-21 toujoht: Andriy Yurkevych
La clemenza di Tito (Mozart) 11-18 toujoht: Adam Fischer; ohj: Jürgen Flimm
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23 tou-4 kesjoht: Marko Letonja; ohj: Andrei Serban
Die Walküre (Wagner) 31 tou-22 kesjoht: Jeffrey Tate; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Siegfried (Wagner) 5-25 kesjoht: Jeffrey Tate; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 8-29 kesjoht: Jeffrey Tate; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 18-30 kesjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Otto Schenk
Das Rheingold (Wagner) 19 kesjoht: Jeffrey Tate; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Der fliegende Holländer (Wagner) 3-12 syyjoht: Yannick Nézet-Séguin; ohj: Christine Mielitz
Tosca (Puccini) 4 syy-27 maajoht: Paolo Carignani / Marco Armiliato; ohj: Margarethe Wallmann
Rusalka (Dvořák,A) 5-13 syyjoht: Tomas Netopil; ohj: Sven-Eric Bechtolf
La fanciulla del West (Puccini) 11-18 syyjoht: Paolo Carignani; ohj: Marco Arturo Marelli
Manon (Massenet) 17-24 syyjoht: Frédéric Chaslin; ohj: Andrei Serban
L'elisir d'amore (Donizetti) 19 syy-6 toujoht: Guillermo García Calvo; ohj: Otto Schenk
Don Carlos (Verdi) 21 syy-1 maajoht: Alain Altinoglu / Marco Armiliato; ohj: Daniele Abbado
Salome (Strauss) 4 lok-8 kesjoht: Alain Altinoglu / Simone Young / Peter Schneider; ohj: Boleslaw Barlog
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 5-16 lokjoht: Christoph Eschenbach; ohj: Kasper Holten
Roberto Devereux (Donizetti) 9-17 lokjoht: Andriy Yurkevych; ohj: Silviu Purcarete
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-23 lokjoht: Christian Thielemann; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Tannhäuser (Wagner) 22 lok-2 marjoht: Myung-Whun Chung; ohj: Claus Guth
La bohème (Puccini) 29 lok-7 marjoht: Dan Ettinger; ohj: Franco Zeffirelli
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 mar-12 toujoht: Michael Güttler / Jean-Christophe Spinosi; ohj: Richard Bletschacher(original), Günther Rennert(revival)
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 8-17 marjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Otto Schenk
Chowanschtschina (Musorgsky) 15-30 marjoht: Semyon Bychkov; ohj: Lev Dodin
Le nozze di Figaro (Mozart) 16-25 marjoht: Sascha Goetzel; ohj: Jean-Louis Martinoty
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 mar-12 huhjoht: Kirill Petrenko; ohj: Otto Schenk
La traviata (Verdi) 5 jou-21 maajoht: Franz Welser-Möst / Dan Ettinger; ohj: Jean-François Sivadier
La cenerentola (Rossini) 6 jou-26 toujoht: Jesús López Cobos / Evelino Pidò; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Arabella (Strauss) 9-21 joujoht: Ulf Schirmer; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Rigoletto (Verdi) 20 jou-30 kesjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Pierre Audi
Die Zauberflöte (Mozart) 25 jou-11 tamjoht: Adam Fischer; ohj: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 jou-5 tamjoht: Bertrand de Billy; ohj: Otto Schenk
Tristan und Isolde (Wagner) 10-18 tamjoht: Peter Schneider; ohj: David McVicar
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 16-28 tamjoht: Marko Letonja; ohj: Vera Nemirova
Simon Boccanegra (Verdi) 21 tam-1 heljoht: Philippe Auguin; ohj: Peter Stein
Madama Butterfly (Puccini) 26 tam-24 huhjoht: Philippe Auguin; ohj: Josef Gielen
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 13 heljoht: Franz Welser-Möst
Andrea Chénier (Giordano) 18-24 heljoht: Marco Armiliato; ohj: Otto Schenk
La juive (Halévy) 23 hel-7 maajoht: Frédéric Chaslin; ohj: Günter Krämer
I puritani (Bellini) 28 hel-10 maajoht: Marco Armiliato; ohj: John Dew
Werther (Massenet) 5-13 maajoht: Frédéric Chaslin; ohj: Andrei Serban
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 8-17 maajoht: Ingo Metzmacher; ohj: Matthias Hartmann
Aida (Verdi) 22-28 maajoht: Philippe Auguin; ohj: Nicolas Joël
Elektra (Strauss) 29 maa-16 huhjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Parsifal (Wagner) 2-8 huhjoht: Peter Schneider; ohj: Christine Mielitz
Anna Bolena (Donizetti) 10-20 huhjoht: Andriy Yurkevych; ohj: Eric Génovèse
L'italiana in Algeri (Rossini) 18-30 huhjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Don Pasquale (Donizetti) 26 huh-11 toujoht: Jesús López-Cobos; ohj: Irina Brook
Nabucco (Verdi) 10-22 toujoht: Jesús López-Cobos; ohj: Günter Krämer
Das Rheingold (Wagner) 16-30 toujoht: Simon Rattle; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 17-31 toujoht: Simon Rattle; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Siegfried (Wagner) 20 tou-4 kesjoht: Simon Rattle; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 25 tou-7 kesjoht: Simon Rattle; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Fidelio (Beethoven) 3-9 kesjoht: Adam Fischer; ohj: Otto Schenk
Don Giovanni (Mozart) 11-19 kesjoht: Cornelius Meister; ohj: Jean-Louis Martinoty
The Tempest (Adès) 14-27 kesjoht: Thomas Adès; ohj: Robert Lepage
Cardillac (Hindemith) 22-29 kesjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Wien, Theater an der Wien  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 16-26 syyjoht: Michael Boder; ohj: Martin Kušej
Alessandro (concert) (Handel) 25 syyjoht: George Petrou
A Harlot's Progress (Bell) 13-27 lokjoht: Donald Runnicles; ohj: Jens Daniel Herzog
Idomeneo re di Creta (Mozart) 13-24 marjoht: René Jacobs; ohj: Damiano Micheletto
Lazarus (Schubert) 11-23 joujoht: Michael Boder; ohj: Claus Guth
Rinaldo (concert) (Handel) 14 joujoht: Riccardo Minasi
I due Foscari (Verdi) 15-27 tamjoht: James Conlon; ohj: Thaddeus Strassberger
Platée (Rameau) 17-28 heljoht: William Christie; ohj: Robert Carsen
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 6-8 maajoht: Nikolaus Harnoncourt
Don Giovanni (concert) (Mozart) 17-19 maajoht: Nikolaus Harnoncourt
Così fan tutte (concert) (Mozart) 27-29 maajoht: Nikolaus Harnoncourt
The Messiah (Handel) 14-26 huhjoht: Christophe Rousset; ohj: Claus Guth
Missa Solemnis (concert) (Beethoven) 16 huhjoht: Martin Haselböck
La traviata (Verdi) 1-11 heijoht: Sian Edwards; ohj: Peter Konwitschny
Charodeyka (Tchaikovsky,P) 14-26 syyjoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Christof Loy
Iphigenie en Aulide et Tauride (Gluck) 16-29 lokjoht: Leo Hussain; ohj: Torsten Fischer
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 16-30 marjoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Lotte de Beer
American Lulu (Neuwirth) 14 joujoht: Johannes Kalitzke; ohj: Kirill Serebrennikov
La straniera (Bellini) 14-28 tamjoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Christof Loy
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-27 heljoht: René Jacobs; ohj: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Geschichten aus dem Wiener Wald (Gruber) 14-23 maajoht: HK Gruber; ohj: Michael Sturminger
Le nozze di Figaro (Mozart) 11-22 huhjoht: Marc Minkowski; ohj: Felix Breisach
La mere coupable (Milhaud) 8-17 toujoht: Leo Hussain; ohj: Herbert Föttinger
Wien, Volksoper Wien  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 5 syy-2 huhjoht: Alfred Eschwé / Gerrit Prießnitz / Philipp Pointner; ohj: Helmuth Lohner
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 syy-27 kesjoht: Rudolf Bibl; ohj: Heinz Zednik
Frau Luna (Lincke) 8-22 syyjoht: Lorenz C Aichner; ohj: Peter Lund
Sweeney Todd (Sondheim) 11 syy-18 lokjoht: Joseph Olefirowicz; ohj: Matthias Davids
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16 syy-9 marjoht: Alfred Eschwé; ohj: Marco Arturo Marelli
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 20 syy-23 marjoht: Rudolf Bibl; ohj: Robert Herzl
Salome (Strauss) 24 syy-17 lokjoht: Alfred Eschwé; ohj: Marguerite Borie
Der Wildschütz (Lortzing) 28 syy-15 lokjoht: Alfred Eschwé; ohj: Dietrich W Hilsdorf, Ralf Budde
Ein Walzertraum (Straus) 3 lok-18 marjoht: Guido Mancusi; ohj: Robert Meyer
Il trovatore (Verdi) 16 mar-30 kesjoht: Enrico Dovico; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Die lustige Witwe (Lehár) 21 mar-10 kesjoht: Michael Tomaschek; ohj: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 mar-25 joujoht: Nicholas Milton; ohj: Karl Dönch
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 14 jou-21 tamjoht: Alfred Eschwé; ohj: Hinrich Horstkotte
Antonia und der Reißteufel (Kolonovits) 20 jou-16 kesjoht: Christian Kolonovits; ohj: Robert Meyer
My Fair Lady (Loewe) 29 jou-14 heljoht: Michael Tomaschek; ohj: Robert Herzl
Kiss me, Kate (Porter) 11 tam-28 kesjoht: Lorenz C Aichner; ohj: Bernd Mottl
Carmen (Bizet) 19 tam-7 toujoht: Enrico Dovico; ohj: Guy Joosten
Guys and Dolls (Loesser) 25 tam-21 heljoht: Joseph R Olefirowicz; ohj: Heinz Marecek
Albert Herring (Britten) 15 hel-20 maajoht: Gerrit Prießnitz; ohj: Brigitte Fassbaender
Turandot (Puccini) 28 hel-23 maajoht: Enrico Dovico; ohj: Renaud Doucet
Gräfin Mariza (Kálmán) 22 maa-21 toujoht: Alexander Rumpf; ohj: Thomas Enzinger
La traviata (Verdi) 29 maa-8 toujoht: Eun Sun Kim; ohj: Hans Gratzer
Die spinnen, die Römer! (Sondheim) 5 huh-10 toujoht: David Levi; ohj: Werner Sobotka
Die verkaufte Braut (Smetana) 11 huh-27 toujoht: Alfred Eschwé; ohj: Helmut Baumann
Fidelio (Beethoven) 25 tou-11 kesjoht: Julia Jones; ohj: Markus Bothe
Feuersnot (concert) (Strauss) 14-22 kes