2013/14 > Saksa 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2013/14 > Saksa

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Tanska Ruotsi
Hollanti
Belgia
Luxemburg

Saksa
 
Puola
Tšekki
Ranska Sveitsi Itävalta

Aachen, Theater Aachen  / 

Fidelio (Beethoven) 15 syy-26 heljoht: Kazem Abdullah; ohj: Alexander Charim
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 syy-1 maajoht: Volker Hiemeyer; ohj: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 lok-19 maajoht: Kazem Abdullah; ohj: Ewa Teilmans
Rusalka (Dvořák,A) 3 mar-20 heljoht: Kazem Abdullah; ohj: Ewa Teilmans
Prinzessin im Eis (Schreier) 8 jou-22 heljoht: Kazem Abdullah; ohj: Anna Malunat
Don Carlos (Verdi) 9 hel-18 toujoht: Kazem Abdullah; ohj: Michael Helle
Alcina (Handel) 6 huh-10 heijoht: Péter Halász; ohj: Jarg Pataki
Die Banditen (Offenbach) 8 kes-9 heijoht: Péter Halász; ohj: Ludger Engels
La finta giardiniera (Mozart) 28 kes-11 heijoht: Herbert Görtz; ohj: Lilly Lee
Altenburg, Landestheater Altenburg  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 20 syy-26 maajoht: Thomas Wicklein; ohj: Roland Schwab
Du bist ich (Simons) 1 marjoht: Jens Troester; ohj: Götz Hellriegel
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 28 tam-27 heljoht: Takahiro Nagasaki; ohj: Cornelia Poppe
Werther (Massenet) 9 hel-16 maajoht: Laurent Wagner; ohj: Roland Schwab
Anatevka (Bock) 13 hel-8 toujoht: Thomas Wicklein; ohj: Matthias Winter
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 13-18 huhjoht: Reter Aderhold; ohj: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 huh-24 toujoht: Jens Troester; ohj: Sabine Schramm
Ball im Savoy (Abraham) 27 huh-15 kesjoht: Tobias Engeli; ohj: Wolfgang Dosch
Iphigenie auf Tauris (Gluck) 1 kes-11 heijoht: Laurent Wagner; ohj: Nicolas Brieger
Annaberg-Buchholz, Eduard-von-Winterstein-Theater Annaberg  / 
Gasparone (Millöcker) 11 elo-1 syyjoht: Dieter Klug; ohj: Hans-Hermann Krug
Tell Me on a Sunday (Lloyd Webber) 30 elo-13 lokjoht: Florian Kießling; ohj: Urs Alexander Schleiff
Der Studentenprinz (Romberg) 26 syy-29 jouohj: Ingolf Huhn
Der Freischütz (Weber) 12 lok-11 marjoht: Naoshi Takahashi / Fabian Enders; ohj: Ingolf Huhn
My Fair Lady (Loewe) 27 lok-16 maajoht: Dieter Klug; ohj: Dietrich Kunze
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 mar-28 maajoht: Naoshi Takahashi; ohj: Ingolf Huhn
Amahl und die Heiligen Drei Könige (Menotti) 1-28 joujoht: Dieter Klug; ohj: Birgit Eckenweber
Figaros Hochzeit (Mozart) 26 tam-11 toujoht: Naoshi Takahashi; ohj: Ingolf Huhn
Die Blume von Hawaii (Abraham) 9 maa-5 huhjoht: Dieter Klug; ohj: Tamara Korber
Hexe Hillary und der beleidigte Kontrabass (Lund) 9 huh-6 tou
Tanhäuser (Mangold) 27 huh-18 tou
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Intolleranza 1960 (Nono) 27 syy-12 lokjoht: Dirk Kaftan; ohj: Ludger Engels
Rigoletto (Verdi) 26 lok-10 huhjoht: Lancelot Fuhry; ohj: Patrick Kinmonth
Simon Boccanegra (concert) (Verdi) 7 jou-2 maajoht: Lancelot Fuhry
Don Giovanni (Mozart) 14 jou-22 maajoht: Roland Techet; ohj: Patrick Kinmonth
La bohème (Puccini) 6 tam-4 huhjoht: Dirk Kaftan; ohj: Thorleifur Örn Arnarsson
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 maa-5 kesjoht: Roland Techet; ohj: Yona Kim
Lohengrin (Wagner) 3-29 toujoht: Dirk Kaftan; ohj: Thorleifur Örn Arnarsson
My Fair Lady (Loewe) 21 kes-24 heijoht: Eberhard Fritsche; ohj: Thilo Reinhardt
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
Gräfin Mariza (Kálmán) 18-20 lokjoht: László Makláry; ohj: Agnes Gyarmathy
Stabat Mater (Pergolesi) 17 tamjoht: Diego Fasolis
Manon Lescaut (Puccini) 12-21 huhjoht: Simon Rattle; ohj: Richard Eyre
Johannespassion (Bach,JS) 13-18 huhjoht: Simon Rattle; ohj: Peter Sellars
Faust (Gounod) 6-12 kesjoht: Thomas Hengelbrock; ohj: Bartlett Sher
Don Carlos (Verdi) 3-5 heijoht: Valery Gergiev; ohj: Giorgio Barberio Corsetti
Requiem (Verdi) 4 heijoht: Valery Gergiev
Die Entführung aus dem Serail (concert) (Mozart) 21-27 heijoht: Yannick Nézet-Séguin
Capuleti e Montecchi (concert) (Bellini) 27 marjoht: Karel Mark Chichon
Der Rosenkavalier (Strauss) 27 maa-6 huhjoht: Simon Rattle; ohj: Brigitte Fassbaender
Der kleine Rosenkavalier (Strauss) 2-6 huh
La traviata (Verdi) 22-29 toujoht: Pablo Heras-Casado; ohj: Rolando Villazón
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9-11 heijoht: Valery Gergiev
Die Hochzeit des Figaro (concert) (Mozart) 16-19 heijoht: Yannick Nézet-Séguin
Die Trojaner (Berlioz) 22 heijoht: Valery Gergiev
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
Carmina Burana (Orff) 18 lok-30 maaohj: Reiner Feistel
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 tam-2 heljoht: Andrea Sanguineti
Tannhäuser (Wagner) 29 maa-31 toujoht: Ulrich Kern; ohj: Klaus Arauner
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Himmelsmechanik (Kagel) 22-26 eloohj: Sven Sören Beyer
Nabucco (Verdi) 8 syy-22 joujoht: Andrea Battistoni / William Spaulding; ohj: Keith Warner
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 syy-16 huhohj: Jakop Ahlbom
Das Rheingold (Wagner) 21 syy-8 tamjoht: Simon Rattle / Donald Runnicles; ohj: Götz Friedrich
Die Walküre (Wagner) 22 syy-9 tamjoht: Simon Rattle; ohj: Götz Friedrich
Siegfried (Wagner) 27 syy-10 tamjoht: Simon Rattle; ohj: Götz Friedrich
Götterdämmerung (Wagner) 29 syy-12 tamjoht: Simon Rattle / Donald Runnicles; ohj: Götz Friedrich
Macbeth (Verdi) 6 lok-26 marjoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Robert Carsen
Die Zauberflöte (Mozart) 9 lok-2 toujoht: Ivan Repušić / Moritz Gnann; ohj: Günter Krämer
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 11 lok-22 heljoht: Guillermo García Calvo / Moritz Gnann; ohj: Katharina Thalbach
La traviata (Verdi) 20 lok-27 huhjoht: Gérard Korsten / Ivan Repušić; ohj: Götz Friedrich
Così fan tutte (Mozart) 25-27 lokohj: Michael von zur Mühlen / Margo Zālīte / Clara Hinterberger
Don Carlos (Verdi) 31 lok-24 marjoht: Donald Runnicles; ohj: Marco Arturo Marelli
Otello (Verdi) 9-28 marjoht: Donald Runnicles; ohj: Andreas Kriegenburg
Falstaff (Verdi) 17 mar-4 tamjoht: Donald Runnicles; ohj: Christof Loy
Rigoletto (Verdi) 23 mar-26 huhjoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Jan Bosse
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 30 mar-11 jouohj: Annechien Koerselman
Carmen (Bizet) 8 jou-4 toujoht: Giuseppe Finzi; ohj: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
La bohème (Puccini) 12-31 joujoht: Karel Mark Chichon / Ivan Repušić; ohj: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 13 jou-21 toujoht: Ivan Repušić / Matthias Foremny; ohj: Boleslaw Barlog
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-29 joujoht: Moritz Gnann; ohj: Andreas Homoki
La Gioconda (Ponchielli) 19 tam-6 heljoht: Jesús López-Cobos; ohj: Filippo Sanjust
Jenůfa (Janáček) 9-18 heljoht: Donald Runnicles; ohj: Christof Loy
Fausts Verdammnis (Berlioz) 23 hel-1 kesjoht: Donald Runnicles; ohj: Christian Spuck
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 hel-7 maajoht: Matthias Foremny; ohj: Götz Friedrich
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-26 maajoht: Cornelius Meister; ohj: David Pountney
Der Bajazzo (Leoncavallo) 14-26 maajoht: Cornelius Meister; ohj: David Pountney
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 maa-16 toujoht: Guillermo García Calvo / Ivan Repušić; ohj: Filippo Sanjust
Don Giovanni (Mozart) 20 maa-8 kesjoht: Friedemann Layer; ohj: Roland Schwab
Das Marchen von der Zauberflote (Mozart) 21-22 maajoht: Kevin McCutcheon; ohj: Gerlinde Pelkowski
Die Trojaner (Berlioz) 30 maa-6 huhjoht: Paul Daniel; ohj: David Pountney
Parsifal (Wagner) 5-21 huhjoht: Axel Kober; ohj: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Der Liebestrank (Donizetti) 25 huh-10 toujoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Irina Brook
Tristan und Isolde (Wagner) 14-25 toujoht: Donald Runnicles; ohj: Graham Vick
Billy Budd (Britten) 22 tou-6 kesjoht: Donald Runnicles; ohj: David Alden
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 4-7 kesjoht: Paolo Arrivabeni
Werther (concert) (Massenet) 16-19 kesjoht: Donald Runnicles
Oresteïa (Xenakis) 9-16 syyjoht: Moritz Gnann; ohj: David Hermann
Dinorah (concert) (Meyerbeer) 1 lokjoht: Enrique Mazzola
Ariadne auf Naxos (concert) (Strauss) 14 lokjoht: Ulf Schirmer
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 5-11 marjoht: Pietro Rizzo
Die Schändung der Lucretia (Britten) 15-16 marjoht: Nicholas Carter; ohj: Fiona Shaw
Carmen (Bizet) 28 mar-21 toujoht: Jacques Lacombe / Nicholas Carter / Alain Altinoglu; ohj: Peter Beauvais, Søren Schuhmacher
Falstaff (Verdi) 29 mar-11 joujoht: Stefan Solyom; ohj: Christof Loy
Die Zauberflöte (Mozart) 6 jou-14 kesjoht: Moritz Gnann / Nicholas Carter; ohj: Günter Krämer
Tannhäuser (Wagner) 7 jou-15 heljoht: Axel Kober / Donald Runnicles; ohj: Kirsten Harms
Turandot (Puccini) 12 jou-11 huhjoht: Ivan Repusic; ohj: Lorenzo Fioroni
Der Rosenkavalier (Strauss) 14-20 joujoht: Donald Runnicles; ohj: Götz Friedrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16-28 joujoht: Donald Runnicles / Moritz Gnann; ohj: Andreas Homoki
Lohengrin (Wagner) 21 jou-25 huhjoht: Donald Runnicles; ohj: Kasper Holten
Der Liebestrank (Donizetti) 22 jou-25 toujoht: Nicholas Carter; ohj: Irina Brook
La traviata (Verdi) 4 tam-4 heijoht: Ivan Repusic; ohj: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 15 tam-25 maajoht: Donald Runnicles; ohj: Boleslaw Barlog
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16-28 tamjoht: Moritz Gnann / Nicholas Carter; ohj: Götz Friedrich
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 25 tam-14 heljoht: Donald Runnicles; ohj: Ole Anders Tandberg
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 tam-22 toujoht: William Spaulding / Enrique Mazzola; ohj: Katharina Thalbach
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-6 heljoht: Ivan Repusic; ohj: Filippo Sanjust
Elektra (Strauss) 4-7 heljoht: Donald Runnicles; ohj: Kirsten Harms
Samson und Dalila (Saint-Saëns) 21 hel-1 maajoht: Jacques Lacombe; ohj: Patrick Kinmonth
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-24 maajoht: Alain Altinoglu; ohj: Götz Friedrich
La rondine (Puccini) 8 maa-3 heijoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Rolando Villazón
Das Mädchen aus dem Goldenen Westen (Puccini) 13-28 maajoht: Carlo Rizzi; ohj: Vera Nemirova
La bohème (Puccini) 20-30 maajoht: Donald Runnicles; ohj: Götz Friedrich
Madama Butterfly (Puccini) 26 maa-31 toujoht: Yves Abel; ohj: Pier Luigi Samaritani
Roméo et Juliette (Berlioz) 18 huh-2 toujoht: Donald Runnicles; ohj: Sasha Waltz
Don Carlos (Verdi) 23 huh-3 toujoht: Donald Runnicles; ohj: Marco Arturo Marelli
Valentina (Maskats) 19 toujoht: Modestas Pitrenas; ohj: Viestur Kairish
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 29 tou-12 kesjoht: Steven Sloane; ohj: Robert Carsen
Nabucco (Verdi) 6-20 kesjoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Keith Warner
Faust (Gounod) 19 kes-5 heijoht: Marco Armiliato; ohj: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
Ein Sommernachtstraum (Britten) 15 syy-8 heijoht: Kristiina Poska; ohj: Viestur Kairish
Orpheus (Monteverdi) 19 syy-23 marjoht: André de Ridder; ohj: Barrie Kosky
Ball im Savoy (Abraham) 28 syy-10 marjoht: Adam Benzwi; ohj: Barrie Kosky
Des Kaisers neue Kleider (Vacek) 13 lok-21 heljoht: Uwe Sandner; ohj: Lydia Steier
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 19 lok-23 heljoht: Kristiina Poska; ohj: Reinhard von der Thannen
Die sieben Todsünden (Weill) 1 mar-2 joujoht: Kristiina Poska; ohj: Barrie Kosky
Così fan tutte (Mozart) 3 mar-28 kesjoht: Henrik Nanasi; ohj: Alvis Hermanis
West Side Story (Bernstein) 24 mar-13 heijoht: Koen Schoots; ohj: Barrie Kosky
Rusalka (Dvořák,A) 29 mar-11 tamjoht: Henrik Nanasi; ohj: Barrie Kosky
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 jou-26 tamjoht: Stefan Soltesz; ohj: Andreas Homoki
Die Herzogin von Chicago (concert) (Kálmán) 22-30 joujoht: János Kovács
Der feurige Engel (Prokofiev) 19 tam-10 heijoht: Henrik Nanasi; ohj: Benedict Andrews
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 22 tam-19 heljoht: Mihkel Kütson; ohj: Andreas Homoki
Xerxes (Handel) 1 hel-11 huhjoht: Konrad Junghänel; ohj: Stefan Herheim
Die Zauberflöte (Mozart) 13 hel-10 toujoht: Henrik Nanasi / Kristiina Poska; ohj: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Ali Baba und die 40 Räuber (Akyol) 21 hel-2 huhjoht: Kristiina Poska; ohj: Matthias Davids
Clivia (Dostal) 8 maa-7 heijoht: Kai Tietje; ohj: Stefan Huber
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 29 maa-30 huhjoht: Nicholas Milton; ohj: Thilo Reinhardt
Carmen (Bizet) 9 huh-9 kesjoht: Henrik Nanasi; ohj: Sebastian Baumgarten
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 2 tou-13 kesjoht: Henrik Nanasi; ohj: Barrie Kosky
Castor et Pollux (Rameau) 11 tou-12 heijoht: Christian Curnyn; ohj: Barrie Kosky
La traviata (Verdi) 23 tou-4 heijoht: NN; ohj: Hans Neuenfels
Die Soldaten (Zimmermann,B) 15 kes-9 heijoht: Gabriel Feltz; ohj: Calixto Bieito
Die schöne Helena (Offenbach) 11 lok-1 heljoht: Henrik Nánási; ohj: Barrie Kosky
Das Gespenst von Canterville (Lange) 2 mar-26 joujoht: Kristiina Poska; ohj: Jasmina Hadziahmetovic
Don Giovanni (Mozart) 30 mar-11 heijoht: Henrik Nánási; ohj: Herbert Fritsch
Arizona Lady (concert) (Kálmán) 21-30 joujoht: Kai Tietje
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 30 tam-10 huhjoht: Adam Benzwi; ohj: Barrie Kosky, Adam Benzwi, Pavel B Jiracek
Gianni Schicchi (Puccini) 1 maa-8 heijoht: Henrik Nánási; ohj: Calixto Bieito
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 maa-8 heijoht: Henrik Nánási; ohj: Calixto Bieito
María de Buenos Aires (concert) (Piazzolla) 20-22 maajoht: Per Arne Glorvigen
Moses und Aron (Schoenberg,A) 19 huh-7 heijoht: Vladimir Jurowski; ohj: Barrie Kosky
Lucio Silla (concert) (Mozart) 9-13 toujoht: Kristiina Poska
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 31 tou-9 heijoht: Konrad Junghänel; ohj: Lydia Steier
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
I masnadieri (concert) (Verdi) 26 heljoht: Felix Krieger
Berlin, Staatsoper im Schiller Theater  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 14 syy-10 lokjoht: Massimo Zanetti; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Vertrauenssache (Krenek) 21 syy-6 lokjoht: Günther Albers; ohj: Neco Çelik
Die Zarenbraut (Rimsky-Korsakov) 3 lok-1 marjoht: Daniel Barenboim / Alexander Vitlin; ohj: Dmitri Tcherniakov
Wozzeck (Berg) 4-12 lokjoht: Daniel Barenboim; ohj: Andrea Breth
Don Giovanni (Mozart) 18 lok-3 marjoht: Daniel Barenboim; ohj: Claus Guth
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 25 lok-17 marjoht: Vinzenz Weissenburger; ohj: Eva-Maria Weiss
La traviata (Verdi) 6 mar-4 maajoht: Domingo Hindoyan; ohj: Peter Mussbach
Die Zauberflöte (Mozart) 8 mar-8 maajoht: Wolfram-Maria Märtig; ohj: August Everding
La finta giardiniera (Mozart) 28 mar-5 joujoht: Christopher Moulds; ohj: Hans Neuenfels
Il trovatore (Verdi) 29 mar-22 joujoht: Daniel Barenboim; ohj: Philipp Stölzl
Rotkäppchen (Aperghis) 30 mar-22 jouohj: Annika Haller
Der fliegende Holländer (Wagner) 12-29 joujoht: Daniel Harding; ohj: Philipp Stölzl(original), Mara Kurotschka(revival)
La bohème (Puccini) 20 jou-19 tamjoht: Josep Caballé-Domenech; ohj: Lindy Hume
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 21 jou-12 tamjoht: Günther Albers; ohj: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 tam-7 heljoht: Michele Rovetta; ohj: Ruth Berghaus
Katja Kabanowa (Janáček) 25 tam-16 heljoht: Simon Rattle; ohj: Andrea Breth
Lezioni di tenebra (Ronchetti) 30 tam-29 kesjoht: Max Renne; ohj: Reyna Bruns
Salome (Strauss) 2-13 heljoht: Zubin Mehta; ohj: Harry Kupfer
Aida (Verdi) 15-22 heljoht: Zubin Mehta; ohj: Pet Halmen
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 hel-8 maajoht: Ursula Stigloher; ohj: Neco Çelik
Tosca (Puccini) 28 hel-1 kesjoht: Stefano Ranzani; ohj: Carl Riha
Rein Gold (Stemann) 9-29 maajoht: Markus Poschner; ohj: Nicolas Stemann
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 maa-6 huhjoht: Christopher Moulds; ohj: Thomas Langhoff
Die Blinden (Dittrich) 30 maa-11 huhjoht: Diego Martín Etxebarría; ohj: Thomas Goerge
Die Verwandlung (Dittrich) 30 maa-11 huhjoht: Diego Martín Etxebarría; ohj: Thomas Goerge
Tannhäuser (Wagner) 12-27 huhjoht: Daniel Barenboim; ohj: Sasha Waltz
Simon Boccanegra (Verdi) 13-17 huhjoht: Daniel Barenboim; ohj: Federico Tiezzi
Le vin herbé (Martin,F) 22-26 huhjoht: Franck Ollu; ohj: Katie Mitchell, Joseph W Alford
Rappresentazione di anima e di corpo (Cavalieri) 4-11 toujoht: René Jacobs; ohj: Achim Freyer, Tilman Hecker
Dido and Aeneas (Purcell) 6-17 toujoht: Christopher Moulds; ohj: Sasha Waltz
Punch and Judy (Birtwistle) 16-31 toujoht: Christopher Moulds; ohj: Derek Gimpel
Don Carlos (Verdi) 18-30 toujoht: Massimo Zanetti; ohj: Philipp Himmelmann
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 6-25 kesjoht: Wayne Marshall; ohj: Vincent Boussard
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 7-11 kesjoht: Marc Minkowski; ohj: Jürgen Flimm, Gudrun Hartmann
Lohengrin (Sciarrino) 14-21 kesjoht: Michele Rovetta; ohj: Ingo Kerkhof
Neither (Feldman) 22-29 kesjoht: François-Xavier Roth; ohj: Katie Mitchell
Aschemond oder The Fairy Queen (Oehring) 23-28 kesjoht: Michael Boder / Benjamin Bayl; ohj: Claus Guth
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Die Hexen von Eastwick (Rowe) 20 syy-29 kesjoht: William Ward Murta; ohj: Jens Göbel
Giovanna d'Arco (Verdi) 12 lok-29 tamjoht: Alexander Kalajdzic; ohj: Sabine Hartmannshenn
The Last Five Years (Brown) 22 lok-12 toujoht: William Ward Murta; ohj: Thomas Winter
Così fan tutte (Mozart) 7 jou-27 huhjoht: Alexander Kalajdzic; ohj: Julia Hölscher
Symphony 9 (concert) (Beethoven) 24-26 tamjoht: Alexander Kalajdzic
Tosca (Puccini) 22 hel-27 kesjoht: Alexander Kalajdzic; ohj: Sebastian Bauer
Ringetje (Wagner) 15 maa-29 kesjoht: Merijn van Driesten; ohj: Lotte de Beer
Medea (Cherubini) 4 tou-20 kesjoht: Elisa Gogou; ohj: Florian Lutz
The Rape of Lucretia (Britten) 24 tou-2 heijoht: Elisa Gogou; ohj: Andrea Schwalbach
A Midsummer Night's Dream (concert) (Mendelssohn) 5-7 syyjoht: Alexander Kalajdzic
Bonnie und Clyde (Wildhorn) 7+ syy
Madama Butterfly (Puccini) 27+ syy
La cenerentola (Rossini) 8+ mar
Culinaria (Various) 21+ mar
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 17+ tam
Hamlet (Thomas,A) 28+ hel
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 20+ maa
Dächer. Plätze. Wege. Leute. (Kampe) 29+ huhohj: Ivan Bazak
Xerxes (Handel) 3+ tou
Tannhäuser (Wagner) 31+ tou
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 28 syy-6 lokjoht: Ekaterina Klewitz; ohj: Jens Kerbel
Written on Skin (Benjamin) 29 syy-5 joujoht: Hendrik Vestmann / Thomas Wise; ohj: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
Dido and Aeneas (Purcell) 1 marjoht: Thomas Wise; ohj: Mark Daniel Hirsch
Tosca (Puccini) 3 mar-27 maajoht: Hendrik Vestmann / Stefan Blunier / Johannes Pell; ohj: Philipp Kochheim
Pinocchios Abenteuer (Dove) 1 jou-29 maajoht: Johannes Pell; ohj: Martin Duncan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-20 joujoht: Johannes Pell; ohj: Franziska Severin(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Aida (Verdi) 16 hel-29 kesjoht: Will Humburg / Stefan Blunier; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Die Bremer Stadtmusikanten (Gladkov) 8 maa-6 huhjoht: Ekaterina Klewitz; ohj: Bärbel Stenzenberger
Der Traum ein Leben (Braunfels) 30 maa-30 toujoht: Will Humburg; ohj: Jürgen Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 13 huh-8 kesjoht: Hendrik Vestmann; ohj: Jürgen Rose
Thaïs (Massenet) 18 tou-27 kesjoht: Stefan Blunier / Thomas Wise; ohj: Francisco Negrín
Das Kind und der Zauberspuk (Ravel) 24 toujoht: Ekaterina Klewitz; ohj: Jens Kerbel
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Frauen am Rande des Nervenzusammenbruchs (Yazbek) 8-9 heljoht: Ferdinand von Seebach; ohj: Stefan Huber
Carmen (Bizet) 11-13 huhjoht: Marc Niemann; ohj: Matthias Oldag
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
La traviata (Verdi) 10-25 elojoht: Alexander Joël; ohj: Walter Sutcliffe
Parsifal (Wagner) 5 lok-25 toujoht: Alexander Joel; ohj: Yona Kim
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 12 lok-21 marjoht: Georg Menskes; ohj: Detlef Soelter
Salome (Strauss) 20 lok-16 marjoht: Alexander Joel; ohj: Michael Simon
Die Reise des Edgar Allan Poe (Argento) 30 mar-21 maajoht: Sebastian Beckedorf; ohj: Thaddeus Strassberger
Aida (Verdi) 8 jou-18 tamjoht: Alexander Joel; ohj: Konstanze Lauterbach
Così fan tutte (Mozart) 13 jou-12 maajoht: Alexander Joel / Sebastian Beckedorf; ohj: Lotte de Beer
Die Zauberflöte (Mozart) 30 jou-25 kesjoht: Ann-Katrin Stöcker; ohj: Aniara Amos
Anna Karenina (Hubay) 15 hel-28 toujoht: Sebastian Beckedorf; ohj: Philipp Kochheim
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 maa-5 kesjoht: Christopher Hein; ohj: Alfonso Romero Mora
Vivier (Nikodijević) 15 tou-4 kesjoht: Sebastian Beckedorf; ohj: Lotte de Beer
Farnace (Vivaldi) 16-31 toujoht: Rudolf Schneider; ohj: Roland Schwab
West Side Story (Bernstein) 6-23 heijoht: Georg Menskes; ohj: Philipp Kochheim
Bremen, Theater Bremen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 syy-14 maajoht: Markus Poschner / Clemens Heil; ohj: Sebastian Baumgarten
Der Freischütz (Weber) 21 syy-20 joujoht: Daniel Mayr; ohj: Sebastian Baumgarten
Orlando furioso (Vivaldi) 12 lok-25 joujoht: Olof Boman; ohj: Anna-Sophie Mahler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 18 lok-9 huhjoht: Daniel Mayr; ohj: Benedikt von Peter
La traviata (Verdi) 24 mar-21 kesjoht: Clemens Heil; ohj: Benedikt von Peter
Woyzeck (Waits) 16 jou-4 heljoht: Tobias Vethake; ohj: Klaus Schumacher
La bohème (Puccini) 26 tam-8 heijoht: Markus Poschner; ohj: Benedikt von Peter
Tosca (Puccini) 8 maa-8 kesjoht: Clemens Heil; ohj: Vera Nemirova
Juliette (Martinů) 29 maa-24 toujoht: Clemens Heil; ohj: John Fulljames
Così fan tutte (Mozart) 6 kes-12 heijoht: Clemens Heil; ohj: Laurent Chétouane
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
Der Mann, der seine Frau mit einem Hut verwechselte (Nyman) 17 syy-27 lokjoht: Hartmut Brüsch; ohj: Martin Philipp
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2 mar-9 heljoht: Stefan Veselka; ohj: Christian von Götz
Otello (Verdi) 25 jou-5 maajoht: Stephan Tetzlaff; ohj: Bruno Berger-Gorski
Gräfin Mariza (Kálmán) 15 hel-15 kesjoht: Hartmut Brüsch; ohj: Ansgar Weigner
Kommilitonen! (Davies,PM) 29 maa-19 toujoht: Stephan Tetzlaff; ohj: Ulrich Mokrusch
Der Freischütz (Weber) 10 tou-29 kesjoht: Stefan Veselka; ohj: Andrej Woron
Der gewaltige Hahnrei (Goldschmidt) 21 kes-13 heijoht: Stephan Tetzlaff; ohj: Hinrich Horstkotte
Chemnitz, Städtische Theater Chemnitz  / 
Le grand macabre (Ligeti) 28 syy-18 tamjoht: Frank Beermann; ohj: Walter Sutcliffe
Aida (John,E) 3 lok-12 joujoht: Heiko Lippmann / Tom Bitterlich; ohj: Matthias Winter
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13-15 lokjoht: Tom Bitterlich; ohj: Sabine Sterken
My Fair Lady (Loewe) 25 lok-7 maajoht: Heinz Meißner; ohj: Michael Heinicke
Das Feuerwerk (Burkhard) 2 mar-4 heijoht: Tom Bitterlich / Thomas-Michael Gribow; ohj: Karl Absenger
Die Zauberflöte (Mozart) 9 mar-30 maajoht: Frank Beermann; ohj: Dominik Wilgenbus
Don Giovanni (Mozart) 30 mar-24 toujoht: Felix Bender; ohj: Michael Heinicke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-22 joujoht: Felix Bender / Arnaud Arbet; ohj: Steffen Piontek
Die schweigsame Frau (Strauss) 13 jou-21 huhjoht: Frank Beermann; ohj: Gerd Heinz
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 5-7 tamjoht: Tom Bitterlich; ohj: Sabine Sterken
Don Carlos (Verdi) 1 hel-4 toujoht: Frank Beermann; ohj: Helen Malkowsky
Norma (Bellini) 8 maa-3 kesjoht: Felix Bender; ohj: Christopher Alden
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 1 huh-24 toujoht: Felix Bender; ohj: Michael Heinicke
Tannhäuser (Wagner) 18 huhjoht: Frank Beermann; ohj: Michael Heinicke
Tristan und Isolde (Wagner) 19 huhjoht: Frank Beermann; ohj: Michael Heinicke
Funny Girl (Styne) 3 tou-13 kesjoht: Tom Bitterlich; ohj: Stefan Huber
Der Mond (Orff) 7 kes-12 heijoht: Arnaud Arbet; ohj: Holger Pototzki
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Der Liebestrank (Donizetti) 21 syy-11 heljoht: Anna-Sophie Brüning / Lorenzo Da Rio; ohj: Jean Renshaw
Dorian Gray (Fister) 29 syy-14 marjoht: Roland Fister; ohj: Bodo Busse
Ein Maskenball (Verdi) 26 lok-29 tamjoht: Roland Kluttig; ohj: Volker Vogel
Madama Butterfly (Puccini) 10-16 marjoht: Roland Kluttig; ohj: Magdolna Parditka, Alexandra Szemeredy
Die lustige Witwe (Lehár) 7 jou-6 huhjoht: Roland Fister; ohj: François De Carpentries
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10-26 tamjoht: Roland Kluttig; ohj: Konstanze Lauterbach
Lohengrin (Wagner) 23 hel-16 heijoht: Roland Kluttig; ohj: Carlos Wagner
Lohengrin (Sciarrino) 15-22 maajoht: Roland Kluttig; ohj: Bodo Busse
Im weißen Rößl (Benatzky) 29 maa-26 kesjoht: Lorenzo Da Rio; ohj: Tobias Materna
Pelleas und Melisande (Debussy) 19 huh-1 heijoht: Roland Kluttig; ohj: Jakob Peters-Messer
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 10 tou-15 heijoht: Roland Fister; ohj: Pascale-Sabine Chevroton
Orpheus und Eurydike (Gluck) 22 kes-17 heijoht: Anna-Sophie Brüning; ohj: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Savîtrî (Holst) 22 kes-17 heijoht: Anna-Sophie Brüning; ohj: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 syy-22 joujoht: Evan Christ; ohj: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 28 syy-20 joujoht: Evan Christ; ohj: Ralf Nürnberger
Carmen (Bizet) 11 lok-19 tamjoht: Marc Niemann; ohj: Matthias Oldag
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20 lok-12 joujoht: Evan Christ; ohj: Hauke Tesch
Voss (Meale) 22 lokjoht: Bo-Kyoung Kim; ohj: Martin Schüler
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 22 mar-16 heljoht: Marc Niemann; ohj: Jo Fabian
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-26 joujoht: Marc Niemann; ohj: Martin Schüler
Madame Pompadour (Fall) 31 jou-15 heljoht: Marc Niemann; ohj: Bernd Mottl
Peer Gynt (Egk) 25 tam-3 toujoht: Evan Christ; ohj: Martin Schüler
Götterdämmerung (Wagner) 2 hel-16 maajoht: Evan Christ; ohj: Martin Schüler
Wie einst im Mai (Kollo) 21-27 maajoht: Frank Bernard; ohj: Matthias Winter
La traviata (Verdi) 29 maa-22 kesjoht: Evan Christ; ohj: Manfred Schweigkofler
Orfeo ed Euridice (Gluck) 17 huh-20 toujoht: Marc Niemann; ohj: Martin Schüler
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
La sonnambula (Bellini) 21 syy-30 marjoht: Elias Grandy; ohj: John Dew
Der Liebestrank (Donizetti) 28 syy-23 tamjoht: Elias Grandy; ohj: Michael Schulz
Wozzeck (Berg) 27 lok-18 tamjoht: Martin Lukas Meister; ohj: John Dew
Wozzeck (Gurlitt) 27 lok-18 tamjoht: Martin Lukas Meister; ohj: John Dew
La traviata (Verdi) 7 jou-16 toujoht: Elias Grandy / Anna Skryleva; ohj: John Dew
La bohème (Puccini) 14 jou-11 tamjoht: Elias Grandy; ohj: John Dew
Tristan und Isolde (Wagner) 25 tam-8 toujoht: Martin Lukas Meister; ohj: John Dew
The Turn of the Screw (Britten) 15-19 heljoht: Michael Cook; ohj: Lothar Krause
Otello (Verdi) 15 maa-3 heijoht: Anna Skryleva; ohj: Gerhard Hess
Parsifal (Wagner) 13-18 huhjoht: Martin Lukas Meister; ohj: John Dew
Der Mantel (Puccini) 1 kes-11 heijoht: Martin Lukas Meister; ohj: John Dew
Gianni Schicchi (Puccini) 1 kes-11 heijoht: Martin Lukas Meister; ohj: John Dew
Schwester Angelica (Puccini) 1 kes-11 heijoht: Martin Lukas Meister; ohj: John Dew
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 14 syy-11 toujoht: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; ohj: Jana Eimer
Die lustige Witwe (Lehár) 21 syy-3 marjoht: Wolfgang Kluge; ohj: Johannes Zametzer
Norma (Bellini) 4 lok-18 huhjoht: Daniel Carlberg; ohj: André Bücker
Esclarmonde (Massenet) 1 jou-1 kesjoht: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; ohj: Roman Hovenbitzer
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 7 jou-14 maajoht: Antony Hermus
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 18 tam-9 toujoht: Wolfgang Kluge; ohj: Wolfgang Dosch
Lady Macbeth von Mtsensk (Shostakovich) 23 maa-15 kesjoht: Antony Hermus; ohj: Hinrich Horstkotte
Tosca (Puccini) 17 tou-28 kesjoht: Antony Hermus; ohj: Hans Peter Cloos
Casanova (Kanyar) 4-6 heijoht: Daniel Carlberg; ohj: Christian von Götz
Die Walküre (Wagner) 27+ syy
Das Rheingold (Wagner) 30+ tam
Das Rheingold (Wagner) 13 tou
Die Walküre (Wagner) 14 tou
Siegfried (Wagner) 15 tou
Götterdämmerung (Wagner) 17 tou
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Il trovatore (Verdi) 28 elo-28 syyjoht: Matthias Wegele; ohj: Dirk Schmeding
Carmen (Bizet) 4 syy-16 marjoht: Lutz Rademacher; ohj: Kay Metzger
West Side Story (Bernstein) 13 syy-19 toujoht: Matthias Wegele; ohj: Kay Metzger
Tristan und Isolde (Wagner) 5 lok-1 marjoht: Lutz Rademacher; ohj: Kay Metzger
Gianni Schicchi (Puccini) 18 lok-28 maajoht: Lutz Rademacher; ohj: Ernö Weil
Il tabarro (Puccini) 18 lok-28 maajoht: Lutz Rademacher; ohj: Ernö Weil
Suor Angelica (Puccini) 18 lok-28 maajoht: Lutz Rademacher; ohj: Ernö Weil
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 mar-25 joujoht: Lutz Rademacher; ohj: Thomas Mittmann
Wiener Blut (Strauss,J) 6 jou-30 toujoht: Matthias Wegele; ohj: Holger Pototzki
Jenůfa (Janáček) 21 hel-18 kesjoht: Lutz Rademacher; ohj: Dirk Schmeding
Written on Skin (Benjamin) 11 huh-24 toujoht: Lutz Rademacher; ohj: Kay Metzger
L'elisir d'amore (Donizetti) 6-11 kesjoht: Matthias Wegele; ohj: Christian Poewe
Dortmund, Theater Dortmund-Opernhaus  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 syy-26 joujoht: Jac van Steen / Motonori Kobayashi; ohj: Mariame Clément
Don Carlos (Verdi) 29 syy-8 joujoht: Gabriel Feltz; ohj: Jens Daniel Herzog
Anatevka (Bock) 19 lok-24 tamjoht: Philipp Armbruster; ohj: Johannes Schmid
Der unglaubliche Spotz (Svoboda,M) 27 lok-22 joujoht: Michael Hönes; ohj: Ronny Jakubaschk
Tannhäuser (Wagner) 1 jou-11 toujoht: Gabriel Feltz; ohj: Kay Voges
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 11 tam-4 toujoht: Motonori Kobayashi; ohj: Thomas Enzinger
Carmen (Bizet) 1 hel-5 heijoht: Gabriel Feltz / Philipp Armbruster; ohj: Katharina Thoma
Der kleine Barbier (Rossini) 23 hel-6 huhjoht: Michael Hönes; ohj: Ronny Jakubaschk
Aschenputtel (Rossini) 22 maa-3 heijoht: Motonori Kobayashi / Philipp Armbruster; ohj: Erik Petersen
Die Jahreszeiten (Haydn) 27 huh-21 kesjoht: Motonori Kobayashi; ohj: Jens Daniel Herzog
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 17 tou-4 heijoht: Motonori Kobayashi / Philipp Armbruster; ohj: Jens Daniel Herzog
Das Geheimnis der schwarzen Spinne (Weir) 2-3 heijoht: Michael Hönes; ohj: Alexander Becker
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Giuditta (Lehár) 14 syy-28 toujoht: Christian Garbosnik; ohj: Robert Lehmeier
Pariser Leben (Offenbach) 19 syy-29 marjoht: Ernst Theis / Christoph Lichdi; ohj: Jasmin Solfaghari
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 21 syy-22 kesjoht: Andreas Schüller / Christoph Lichdi; ohj: Jasmin Solfaghari
Gasparone (Millöcker) 25 syy-20 kesjoht: Christoph Lichdi / Christian Garbosnik; ohj: Matthias Oldag
Hello, Dolly! (Herman) 28 syy-8 marjoht: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; ohj: Winfried Schneider
Die Zauberflöte (Mozart) 5 lok-20 huhjoht: Peter Christian Feigel / Ernst Theis / Christian Garbosnik; ohj: Axel Koehler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-22 joujoht: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; ohj: Jasmin Solfaghari
Kiss me, Kate (Porter) 1 maa-1 kesjoht: Peter Christian Feigel; ohj: Holger Hauer
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 maa-13 kesjoht: Peter Christian Feigel / Ernst Theis; ohj: Peter Kube
My Fair Lady (Loewe) 5 huh-8 kesjoht: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die verkaufte Braut (Smetana) 2 tou-6 kesjoht: Andreas Schüller; ohj: Arne Böge
Evita (Lloyd Webber) 27 kes-12 heijoht: Peter Christian Feigel; ohj: Winfried Schneider
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 elo-13 lokjoht: Josep Caballé-Domenech; ohj: David Mouchtar-Samorai
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 elo-2 heijoht: Constantin Trinks; ohj: Florentine Klepper
La cenerentola (Rossini) 29 elo-20 lokjoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Steffen Piontek
Die Zauberflöte (Mozart) 3 syy-21 huhjoht: Henrik Nanasi; ohj: Achim Freyer
King Arthur (Purcell) 13 syy-3 joujoht: Felice Venanzoni; ohj: Tilmann Köhler
Macbeth (Verdi) 14 syy-4 lokjoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Philipp Himmelmann
La juive (Halévy) 15-29 syyjoht: Tomáš Netopil; ohj: Jossi Wieler
Carmen (Bizet) 28 syy-25 huhjoht: Josep Caballé-Domenech; ohj: Axel Koehler
Der Rosenkavalier (Strauss) 3-10 lokjoht: Christian Thielemann; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Tannhäuser (Wagner) 31 lok-17 marjoht: Constantin Trinks; ohj: Peter Konwitschny
La bohème (Puccini) 2 mar-1 heijoht: Julian Kovatchev; ohj: Christine Mielitz
Rigoletto (Verdi) 6 mar-1 joujoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Nikolaus Lehnhoff
Tristan und Isolde (Wagner) 16 mar-14 joujoht: Asher Fisch; ohj: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-20 joujoht: Constantin Trinks; ohj: Katharina Thalbach
Madama Butterfly (Puccini) 16 jou-2 tamjoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Annette Jahns
Die lustige Witwe (Lehár) 21 jou-16 tamjoht: Alexander Joel; ohj: Jérôme Savary
La traviata (Verdi) 4-21 tamjoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Andreas Homoki
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 tam-4 heijoht: Josep Caballé-Domenech / Matteo Beltrami; ohj: Grischa Asagaroff
Elektra (Strauss) 19 tam-29 kesjoht: Christian Thielemann; ohj: Barbara Frey
Svanda Dudák (Weinberger) 24 tam-2 heljoht: Constantin Trinks; ohj: Axel Koehler
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 hel-2 huhjoht: Mikhail Agrest; ohj: Christine Mielitz
Guntram (concert) (Strauss) 23 hel-2 maajoht: Omer Meir Wellber
Idomeneo re di Creta (Mozart) 27 hel-14 maajoht: Julia Jones; ohj: Michael Schulz
Ariadne auf Naxos (Strauss) 9 maa-18 huhjoht: Omer Meir Wellber; ohj: Marco Arturo Marelli
Salome (Strauss) 21-27 maajoht: Cornelius Meister; ohj: Peter Mussbach
Così fan tutte (Mozart) 22 maa-12 kesjoht: Omer Meir Wellber; ohj: Andreas Kriegenburg
L'impresario delle Canarie (Martini,G) 6 huh-1 kesjoht: Felice Venanzoni; ohj: Axel Koehler
Alcina (Handel) 28 huh-7 kesjoht: Rainer Mühlbach; ohj: Jan Philipp Gloger
Jakub Flugelbunt (Srnka) 4-14 toujoht: Tomáš Hanus; ohj: Heike Maria Jenor
Prinz Bussel (Wulff-Woesten) 23 tou-3 kesjoht: Johannes Wulff-Woesten; ohj: Valentina Simeonova
Simon Boccanegra (Verdi) 30 tou-15 kesjoht: Christian Thielemann / Paolo Arrivabeni; ohj: Jan Philipp Gloger
Feuersnot (Strauss) 7-10 kesjoht: Stefan Klingele
Turandot (Puccini) 16 kes-6 heijoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Andreas Homoki
Karl May (Tsangaris) 20 kes-5 heijoht: Erik Nielsen; ohj: Manfred Weiß
Duisburg, Deutsche Oper am Rhein  / 
Don Giovanni (Mozart) 20 syy-21 kesjoht: Lukas Beikircher; ohj: Karoline Gruber
Arche Noah (Britten) 21 syy-6 lokjoht: Karoline Philippi; ohj: Volker Böhm
La traviata (Verdi) 8 lok-8 joujoht: Lukas Beikircher; ohj: Andreas Homoki
Peter Grimes (Britten) 26 lok-1 marjoht: Wen-Pin Chien; ohj: Immo Karaman
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 27 mar-25 kesjoht: Ville Enckelmann / Christoph Stöcker; ohj: Barbara Klimo
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-23 joujoht: Christoph Altstaedt; ohj: Andreas Meyer-Hanno
Die Zauberflöte (Mozart) 13 jou-12 kesjoht: Axel Kober / Wen-Pin Chien; ohj: Barrie Kosky
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4-24 tamjoht: Wen-Pin Chien; ohj: András Fricsay
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 14 hel-31 toujoht: Lukas Beikircher; ohj: Johannes Schmid
Tosca (Puccini) 8 maa-27 toujoht: Enrico Dovico; ohj: Dietrich Hilsdorf
Der Ring an einem Abend (Wagner) 26 maa-9 huhjoht: Axel Kober
Norma (Bellini) 10-21 huhjoht: Giordano Bellincampi; ohj: Werner Schroeter
Die Walküre (Wagner) 19 huh-4 toujoht: Lukas Beikircher; ohj: Kurt Horres
Pagliacci (Leoncavallo) 25 huh-17 toujoht: Enrico Dovico; ohj: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 huh-17 toujoht: Enrico Dovico; ohj: Christof Loy
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 8 tou-19 kesjoht: Patrick Francis Chestnut; ohj: Joan Anton Rechi
Lohengrin (Wagner) 24 tou-15 kesjoht: Axel Kober; ohj: Sabine Hartmannshenn
Gegen die Wand (Vollmer) 20-29 kesjoht: Wen-Pin Chien; ohj: Gregor Horres
Death in Venice (Britten) 3-6 heijoht: Lukas Beikircher; ohj: Immo Karaman
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
Elektra (Strauss) 11-15 syyjoht: Axel Kober; ohj: Christof Nel
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 14-29 syyjoht: Ville Enckelmann / Christoph Stöcker; ohj: Barbara Klimo
Luisa Miller (Verdi) 28 syy-2 marjoht: Giordano Bellincampi; ohj: Carlos Wagner
Carmen (Bizet) 1 lok-20 joujoht: Wen-Pin Chien; ohj: Carlos Wagner
Tosca (Puccini) 20 lok-28 joujoht: Enrico Dovico; ohj: Dietrich Hilsdorf
Billy Budd (Britten) 8-21 marjoht: Peter Hirsch; ohj: Immo Karaman
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 mar-19 heljoht: Christoph Altstaedt; ohj: Andreas Meyer-Hanno
The Turn of the Screw (Britten) 22 mar-8 joujoht: Wen-Pin Chien; ohj: Immo Karaman
Peter Grimes (Britten) 24-29 marjoht: Wen-Pin Chien; ohj: Immo Karaman
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 7 jou-26 huhjoht: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; ohj: Joan Anton Rechi
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 10 jou-18 toujoht: Christoph Stöcker; ohj: Svenja Tiedt
Don Giovanni (Mozart) 5-31 tamjoht: Lukas Beikircher; ohj: Karoline Gruber
Lohengrin (Wagner) 18 tam-16 heljoht: Axel Kober; ohj: Sabine Hartmannshenn
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 hel-2 heijoht: Christoph Altstaedt; ohj: Michael Hampe
La traviata (Verdi) 22 hel-4 heijoht: Lukas Beikircher; ohj: Andreas Homoki
Der Rosenkavalier (Strauss) 1-16 maajoht: Axel Kober; ohj: Otto Schenk
Der Ring an einem Abend (Wagner) 29 maajoht: Axel Kober
Werther (Massenet) 25 huh-5 heijoht: Christoph Altstaedt; ohj: Joan Anton Rechi
Norma (Bellini) 2 tou-8 kesjoht: Giordano Bellincampi; ohj: Werner Schroeter
Death in Venice (Britten) 14-29 kesjoht: Lukas Beikircher; ohj: Immo Karaman
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 27 kes-6 heijoht: Lukas Beikircher; ohj: Johannes Schmid
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 5 lok-29 maajoht: Carlos Domínguez-Nieto; ohj: Tobias Rott
Der Bettelstudent (Millöcker) 7 jou-27 heljoht: Carlos Domínguez-Nieto; ohj: Wolfgang Quetes
I puritani (Bellini) 15 hel-4 toujoht: Leo McFall; ohj: Bernd-Dieter Müller
Rigoletto (Verdi) 10 tou-13 kesjoht: Philippe Bach; ohj: Ansgar Haag
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Don Carlos (Verdi) 21 syyjoht: Manlio Benzi; ohj: Stefano Poda
Gräfin Mariza (Kálmán) 25 syy-1 heljoht: Johannes Pell; ohj: Guy Montavon
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 10 lok-8 heljoht: Samuel Bächli; ohj: Bettina Lell
Die Schatzinsel (Schwemmer) 16 lokjoht: Johannes Pell; ohj: Eva-Maria Abelein
Der Ring an einem Abend (Wagner) 22 lok-1 marjoht: Samuel Bächli; ohj: Christian Georg Fuchs
Anatevka (Bock) 2 mar-9 maajoht: Francesco Bottigliero; ohj: Michael Heinicke
Evita (Lloyd Webber) 9 mar-17 maajoht: Francesco Bottigliero; ohj: Nicole Claudia Weber
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 20 marjoht: Samuel Bächli; ohj: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 mar-28 joujoht: Francesco Bottigliero; ohj: Lutz Schwarz
Carmen (Bizet) 30 mar-19 tamjoht: Joel Revzen / Johannes Pell; ohj: Bernard Uzan
La cenerentola (Rossini) 21 jou-7 heljoht: Samuel Bächli; ohj: Lynne Hockney
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 hel-20 kesjoht: Peter Feranec; ohj: Hermann Schneider
Joseph Süß (Glanert) 22 maa-21 kesjoht: Samuel Bächli; ohj: Guy Montavon
Boris Godunow (Musorgsky) 13 huh-18 toujoht: Samuel Bächli / Francesco Bottigliero; ohj: Hank Irwin Kittel
Rufen Sie Herrn Plim! (Spoliansky) 8 tou-12 kesjoht: Ralph Neubert; ohj: Hank Irwin Kittel
Otello (Verdi) 24 tou-22 kesjoht: Tyrone Paterson; ohj: Guy Montavon
Essen, Aalto Theater  / 
Macbeth (Verdi) 19 lok-4 joujoht: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; ohj: David Hermann
Tristan und Isolde (Wagner) 10-23 marjoht: Peter Schneider.cond; ohj: Barrie Kosky
Werther (Massenet) 30 mar-5 huhjoht: Sébastien Rouland, Yannis Pouspourikas; ohj: Carlos Wagner
La bohème (Puccini) 6-29 joujoht: Yannis Pouspourikas; ohj: Silviu Purcarete
Die Zauberflöte (Mozart) 8-27 joujoht: Yannis Pouspourikas; ohj: Ezio Toffolutti
Fidelio (Beethoven) 26 jou-17 tamjoht: Stefan Klingele; ohj: Dietrich W Hilsdorf
La traviata (Verdi) 5-31 tamjoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Josef Ernst Köpplinger
L'elisir d'amore (Donizetti) 16 tam-8 heljoht: Matteo Beltrami; ohj: Andreas Baesler
Der fliegende Holländer (Wagner) 24 tam-21 heljoht: Tomáš Netopil; ohj: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 30 tam-20 maajoht: Srboljub Dinic; ohj: Michael Sturminger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13-23 heljoht: Wolfram-Maria Märtig; ohj: Michael Sturminger
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 19 hel-23 maajoht: Yannis Pouspourikas; ohj: Johannes Schaaf
La straniera (Bellini) 2 maa-13 huhjoht: Josep Caballé-Domenech; ohj: Christof Loy
Ariodante (Handel) 19 huh-18 kesjoht: Matthew Halls; ohj: Jim Lucassen
Jenůfa (Janáček) 24 tou-19 kesjoht: Tomáš Netopil; ohj: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 30 tou-5 heijoht: Yannis Pouspourikas; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Don Giovanni (Mozart) 15-28 kesjoht: Tomáš Netopil; ohj: Stefan Herheim
Madama Butterfly (Puccini) 27 kes-6 heijoht: Antony Hermus; ohj: Tilman Knabe
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Sigurd der Drachentöter (Pape) 15 syy-11 marjoht: Peter Geilich; ohj: Markus Hertel
Madama Butterfly (Puccini) 28 syy-7 heljoht: Peter Sommerer; ohj: Matthias Schönfeldt
Don Quichotte (Massenet) 26 lok-19 joujoht: Peter Sommerer; ohj: Markus Hertel
Ein Sommernachtstraum (Britten) 22 hel-29 toujoht: Peter Sommerer; ohj: Markus Hertel
Das Land des Lächelns (Lehár) 12 huh-10 heijoht: Mark Rohde; ohj: Peter Grisebach
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 kes-8 heijoht: Peter Sommerer; ohj: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 1 syy-11 lokjoht: Giuliano Carella; ohj: Jens Daniel Herzog
Rusalka (Dvořák,A) 12 syy-28 kesjoht: Sebastian Weigle / Johannes Debus; ohj: Jim Lucassen
Idomeneo re di Creta (Mozart) 20 syy-6 lokjoht: Roland Böer; ohj: Jan Philipp Gloger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 5 lok-4 tamjoht: Sebastian Weigle / Hartmut Keil; ohj: Brigitte Fassbaender
Die Zauberflöte (Mozart) 12 lok-29 joujoht: Sebastian Zierer / Hartmut Keil / Sebastian Weigle / Karsten Januschke; ohj: Alfred Kirchner
Tannhäuser (Wagner) 19 lok-9 marjoht: Constantin Trinks; ohj: Vera Nemirova
Ezio (Gluck) 10 mar-7 joujoht: Christian Curnyn; ohj: Vincent Boussard
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 16 mar-15 joujoht: Constantinos Carydis; ohj: Barrie Kosky
Dido and Aeneas (Purcell) 16 mar-15 joujoht: Constantinos Carydis; ohj: Barrie Kosky
Oedipe (Enescu) 8 jou-5 tamjoht: Alexander Liebreich; ohj: Hans Neuenfels
Tosca (Puccini) 11 jou-26 tamjoht: Leo Hussain / Mark Shanahan; ohj: Andreas Kriegenburg
The Tempest (Adès) 11 tam-7 heljoht: Sian Edwards; ohj: Keith Warner
Werther (Massenet) 15 tam-8 heljoht: Maurizio Barbacini; ohj: Willy Decker
Die Gespenstersonate (Reimann) 29 tam-8 heljoht: Karsten Januschke; ohj: Walter Sutcliffe
Falstaff (Verdi) 9 hel-30 toujoht: Bertrand de Billy / Carlo Franci; ohj: Keith Warner
Orlando furioso (Vivaldi) 12 hel-14 maajoht: Felice Venanzoni; ohj: David Bösch
Edgar (concert) (Puccini) 18 heljoht: Marc Soustrot
Daphne (Strauss) 28 hel-22 maajoht: Stefan Blunier; ohj: Claus Guth
Così fan tutte (Mozart) 7 maa-10 kesjoht: Hartmut Keil / Sebastian Zierer; ohj: Christof Loy
La gazza ladra (Rossini) 30 maa-4 toujoht: Henrik Nanasi; ohj: David Alden
La fanciulla del West (Puccini) 5 huh-18 toujoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Christof Loy
Tristan und Isolde (Wagner) 18 huh-10 toujoht: Constantinos Carydis; ohj: Christof Nel
Don Giovanni (Mozart) 11 tou-27 kesjoht: Sebastian Weigle / Karsten Januschke / Sebastian Zierer; ohj: Christof Loy
Orpheus (Telemann) 25 tou-8 kesjoht: Titus Engel; ohj: Florentine Klepper
Tiefland (d'Albert) 31 tou-14 kesjoht: Sebastian Weigle; ohj: Anselm Weber
Die Liebe der Danae (concert) (Strauss) 15-19 kesjoht: Sebastian Weigle
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 22 kes-12 heijoht: Paul Daniel; ohj: Eva-Maria Höckmayr
Der goldene Drache (Eötvös) 29 kes-11 heijoht: Péter Eötvös / Hartmut Keil; ohj: Elisabeth Stöppler
Die Ausflüge des Herrn Broucek (Janáček) 5-13 heijoht: Johannes Debus; ohj: Axel Weidauer
Freiberg, Theater Freiberg  / 
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 27 syy-24 marjoht: Raoul Grüneis; ohj: Arila Siegert
My Fair Lady (Loewe) 6 lok-31 joujoht: Jürgen Pöckel; ohj: Hans Ellerfeld
Tannhäuser (Wagner) 15-27 lokjoht: Jan Michael Horstmann; ohj: Ralf-Peter Schulze
Gräfin Mariza (Kálmán) 2 mar-28 tamjoht: Raoul Grüneis; ohj: Manfred Straube
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 jou-28 heljoht: Raoul Grüneis; ohj: Ralf-Peter Schulze
Der Rosenkavalier (Strauss) 15 maa-27 huhjoht: Raoul Grüneis; ohj: Sebastian Ritschel
Don Pasquale (Donizetti) 10-13 tou
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 7-21 kesjoht: Raoul Grüneis; ohj: Manfred Straube
Im weißen Rößl (Benatzky) 23-26 elo
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 lok-7 heljoht: Gerhard Markson; ohj: Frank Hilbrich
Nabucco (Verdi) 10 lok-12 tamjoht: Johannes Knapp / Fabrice Bollon; ohj: Michael Sturm
I vespri siciliani (Verdi) 2 mar-16 heljoht: Fabrice Bollon; ohj: Michael Sturm
Oscar und die Dame in Rosa (Bollon) 5 tam-21 maajoht: David Parry; ohj: Clemens Bechtel
Tannhäuser (Wagner) 22 hel-23 maajoht: Fabrice Bollon; ohj: Eva-Maria Höckmayr
Gegen die Wand (Vollmer) 29 maa-12 heijoht: Bernhard Epstein; ohj: Michael Sturm
Der Mantel (Puccini) 26 huh-19 kesjoht: Fabrice Bollon; ohj: Jörg Behr
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 26 huh-19 kesjoht: Fabrice Bollon; ohj: Jörg Behr
Das geopferte Leben (Parra) 27-31 toujoht: Peter Tilling; ohj: Vera Nemirova
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Cabaret (Kander) 15 syy-2 toujoht: Wolfgang Wilger; ohj: Sandra Wissmann
L'italiana in Algeri (Rossini) 28 syy-25 joujoht: Valtteri Rauhalammi; ohj: David Hermann
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 lok-29 marjoht: Rasmus Baumann; ohj: Philipp Harnoncourt
Don Quichotte (Massenet) 7 jou-15 heljoht: Valtteri Rauhalammi; ohj: Elisabeth Stöppler
La bohème (Puccini) 11-18 tamjoht: Rasmus Baumann; ohj: Michael Schulz
Stadt der 1000 Feuer (Augst) 21-28 helohj: Oliver Augst, John Birke
Jenůfa (Janáček) 22 maa-14 kesjoht: Rasmus Baumann; ohj: Michael Schulz
Das Land des Lächelns (concert) (Lehár) 30 maa-15 kesjoht: Bernhard Stengel
Simon das Findelkind (Zebeljan) 26 huh-7 kesjoht: Valtteri Rauhalammi; ohj: NN
Albert Herring (Britten) 4 tou-5 heijoht: Valtteri Rauhalammi; ohj: Thomas Weber-Schallauer
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 22 kesjoht: Rasmus Baumann; ohj: Dietrich Hilsdorf
Gera, Bühnen der Stadt Gera  / 
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13 lokjoht: Takahiro Nagasaki / Miao Liu; ohj: Cornelia Poppe
Carmen (Bizet) 23 lok-15 marjoht: Jens Troester; ohj: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 lokjoht: Jens Troester; ohj: Sabine Schramm
Du bist ich (Simons) 8 mar-29 joujoht: Jens Troester; ohj: Götz Hellriegel
Messa da Requiem (Verdi) 13-14 marjoht: Laurent Wagner
Babytalk (Zaufke) 30 mar-17 huhjoht: Thomas Wicklein / Takahiro Nagasaki; ohj: Cornelia Poppe
La bohème (Puccini) 7 jou-30 maajoht: Laurent Wagner; ohj: Anthony Pilavachi
Werther (Massenet) 25 tamjoht: Laurent Wagner; ohj: Roland Schwab
Anatevka (Bock) 19 hel-14 maajoht: Thomas Wicklein; ohj: Matthias Winter
Peter Grimes (Britten) 21 maa-9 toujoht: Laurent Wagner; ohj: Kay Kuntze
Die lustige Witwe (Lehár) 25 maa-6 heijoht: Thomas Wicklein; ohj: Roland Schwab
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 28 maa-27 kesjoht: Peter Aderhold; ohj: Kay Kuntze
Ball im Savoy (Abraham) 15 kesjoht: Tobias Engeli; ohj: Wolfgang Dosch
Nuit des hommes (Nørgård) 28 kes-19 heijoht: Thomas Wicklein; ohj: Kay Kuntze
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 syy-16 heljoht: Florian Ziemen; ohj: Helmut Polixa
Die oberen Zehntausend (Kerker) 30 mar-30 toujoht: Florian Ziemen; ohj: Roman Hovenbitzer
Idomeneo re di Creta (Mozart) 18 tam-27 huhjoht: Michael Hofstetter; ohj: Nigel Lowery
Cabaret (Kander) 8 hel-4 heijoht: Andreas Kowalewitz / Wolfgang Wels; ohj: Cathérine Miville
Mirandolina (Martinů) 30 maa-6 heijoht: Michael Hofstetter; ohj: Andriy Zholdak
Die Eroberung von Granada (Arrieta) 24 tou-11 heijoht: Jan Hoffmann; ohj: Cathérine Miville
Requiem (Mozart) 20-22 kesjoht: Michael Hofstetter; ohj: Christof Nel
Goerlitz, Theater Goerlitz  / 
My Fair Lady (Loewe) 1 syy-3 huhjoht: Manuel Pujol; ohj: Egon Baumgarten
Anatevka (Bock) 11 lok-18 huhjoht: Manuel Pujol; ohj: Sebastian Ritschel
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 12 lok-9 kesjoht: Ulrich Kern; ohj: Rebekka Stanzel
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 22 mar-21 tamjoht: Olga Dribas; ohj: Claus Kiesewetter
Tannhäuser (Binder) 23 mar-15 kesjoht: Ulrich Kern; ohj: Klaus Arauner
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 jou-13 heijoht: Andrea Sanguineti; ohj: Sebastian Ritschel
Salon Pitzelberger (Offenbach) 13 hel-8 kesjoht: Manuel Pujol; ohj: Rita Schaller
Jenůfa (Janáček) 2 tou-1 kesjoht: Andrea Sanguineti; ohj: Klaus Arauner
Sweeney Todd (Sondheim) 10-29 kesjoht: Ulrich Kern; ohj: Sebastian Ritschel
Orpheus und Euridike (Gluck) 3-19 heijoht: Steffan Claußner; ohj: Sebastian Ritschel
Hagen, Theater Hagen  / 
Carmen (Bizet) 13 syy-3 marjoht: Florian Ludwig; ohj: Anthony Pilavachi
Das Feuerwerk (Burkhard) 28 syy-28 heljoht: Steffen Müller-Gabriel; ohj: Nicola Glück
Don Pasquale (Donizetti) 16 mar-2 maajoht: David Marlow; ohj: Annette Wolf
Lola rennt (Vollmer) 8 maa-3 heijoht: David Marlow; ohj: Norbert Hilchenbach
Don Quichotte (Massenet) 26 huh-22 kesjoht: Florian Ludwig; ohj: Gregor Horres
Otello (Verdi) 7 kes-2 heijoht: Florian Ludwig; ohj: NN
Halle, Oper Halle  / 
Martha (Flotow) 15 syy-5 lokjoht: Kay Stromberg; ohj: Michael McCaffery
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 syy-27 lokjoht: Ingo Martin Stadtmüller; ohj: Fred Bernd
Sky Disc (Humet) 2 lok-24 marjoht: Andreas Henning; ohj: G H Seebach
Nabucco (Verdi) 9 lok-5 huhjoht: Andreas Henning; ohj: Christian Schuller
Macbeth (Verdi) 11 lokjoht: Andreas Henning; ohj: Axel Koehler
Almira (Handel) 17 mar-12 huhjoht: Andreas Spering; ohj: Axel Koehler
My Fair Lady (Loewe) 22 mar-2 maajoht: Ingo Martin Stadtmüller / Kay Stromberg; ohj: Karl Absenger
Schahrazade (Sekles) 30 mar-29 kesjoht: Josep Caballé Domenech; ohj: Axel Koehler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-23 joujoht: Robbert van Steijn; ohj: Matthias Hüstebeck
Die Zauberflöte (Mozart) 25 tam-3 toujoht: Andreas Henning; ohj: Axel Koehler
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 31 tam-11 huhjoht: Katrin Wittrisch / Tino Fiebig; ohj: Heike Hanefeld
Das Rheingold (Wagner) 14 heljoht: Andreas Henning; ohj: Hansgünther Heyme
Die Walküre (Wagner) 16 heljoht: Andreas Henning; ohj: Hansgünther Heyme
Siegfried (Wagner) 21 heljoht: Andreas Henning; ohj: Hansgünther Heyme
Götterdämmerung (Wagner) 23 heljoht: Andreas Henning; ohj: Hansgünther Heyme
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9 tou-20 kesjoht: Robbert van Steijn / Christian Schuller; ohj: Christian Schuller
Der Vampyr (Marschner) 3-12 heijoht: Josep Caballé Domenech; ohj: Wolf Widder
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Die Italienerin in Algier (Rossini) 30 lok-28 heljoht: Fabian Dobler; ohj: Andreas Franz
Der scharlachrote Buchstabe (Kroll) 9 huh-8 kesjoht: Fabian Dobler; ohj: Michael Bogdanov
Hamburg, Opernloft  / 
Tolomeo (Handel) 9 elo-17 tamjoht: Markus Bruker; ohj: Inken Rahardt
Figaros Hochzeit (Mozart) 10 elo-11 huhjoht: Markus Bruker; ohj: Inken Rahardt
La traviata (Verdi) 23 elo-25 huhjoht: Markus Bruker; ohj: Rainer Holzapfel
Tosca (Puccini) 30 elo-12 huh
Tristan und Isolde (Wagner) 30 elo-5 huhjoht: Markus Bruker; ohj: Sebastian Ritschel
Manon (Massenet) 21 syy
Carmen (Bizet) 30 jou-24 huh
Der fliegende Holländer (Wagner) 9 tam-29 maa
Der Freischütz (Weber) 13 hel-27 maa
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 28 hel-3 huh
Così fan tutte (Mozart) 23 huh
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
Der Meister und Margarita (Höller) 14 syy-4 lokjoht: Marcus Bosch; ohj: Jochen Biganzoli
La traviata (Verdi) 20 syy-10 huhjoht: Alexander Joel; ohj: Johannes Erath
Otello (Verdi) 29 syy-5 lokjoht: Henrik Nanasi; ohj: August Everding
La battaglia di Legnano (Verdi) 20 lok-20 marjoht: Simone Young; ohj: David Alden
I due Foscari (Verdi) 27 lok-21 marjoht: Simone Young; ohj: David Alden
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 10-28 marjoht: Simone Young; ohj: David Alden
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-19 marjoht: Axel Kober; ohj: Christian Stückl
Die Zauberflöte (Mozart) 23 mar-25 joujoht: Constantin Trinks; ohj: Achim Freyer
Peter Grimes (Britten) 24 mar-5 joujoht: Simone Young; ohj: Sabine Hartmannshenn
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 mar-4 joujoht: Nicholas Carter; ohj: Sandra Leupold
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-21 joujoht: Nicholas Carter; ohj: Peter Beauvais
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-31 joujoht: Alexander Soddy; ohj: Hans Hollmann
Lohengrin (Wagner) 22 jou-12 tamjoht: Simone Young; ohj: Peter Konwitschny
Madama Butterfly (Puccini) 3 tam-19 huhjoht: Carlo Montanaro; ohj: Vincent Boussard
Carmen (Bizet) 19 tam-12 heljoht: Alexander Soddy; ohj: Jens Daniel Herzog
Rigoletto (Verdi) 21 tam-1 kesjoht: Ivan Repušić; ohj: Andreas Homoki
Manon Lescaut (Puccini) 1-14 heljoht: Matthias Foremny; ohj: Philipp Himmelmann
Zwerg Nase (Hogarth) 2-23 heljoht: Benjamin Gordon; ohj: Nicola Panzer
Fidelio (Beethoven) 8-22 heljoht: Jun Märkl; ohj: Hans Neuenfels
Don Giovanni (Mozart) 11 hel-26 kesjoht: Stefan Soltesz; ohj: Doris Dörrie
Il turco in Italia (Rossini) 20 hel-4 maajoht: Alfred Eschwé; ohj: Christof Loy
Das schlaue Füchslein (Janáček) 9 maa-5 huhjoht: Lawrence Foster; ohj: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 11 maa-25 kesjoht: Nicholas Carter; ohj: Marco Arturo Marelli
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 26 maa-3 huhjoht: Pietro Rizzo
La bohème (Puccini) 2-12 huhjoht: Matthias Foremny; ohj: Guy Joosten
Salome (Strauss) 11-25 huhjoht: Sebastian Weigle; ohj: Willy Decker
Fürst Igor (Borodin) 21-30 huhjoht: Christian Arming; ohj: David Pountney
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-8 toujoht: Alfred Eschwé; ohj: Gilbert Deflo
Lear (Reimann) 4-17 toujoht: Simone Young; ohj: Karoline Gruber
Almira (Handel) 25 tou-19 kesjoht: Alessandro de Marchi; ohj: Jetske Mijnssen
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 tou-9 kesjoht: Joana Mallwitz; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Arabella (Strauss) 30 tou-13 kesjoht: Stefan Soltesz; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Katja Kabanova (Janáček) 5-24 kesjoht: Lothar Zagrosek; ohj: Willy Decker
Orontea (Cesti) 5-13 heijoht: Nicholas Carter; ohj: Anja Krietsch
Hannover, Niedersächsische Staatstheater  / 
L'opera seria (Gassmann) 24 elo-8 syyjoht: Mark Rohde; ohj: Michiel Dijkema
Ein Maskenball (Verdi) 14 syy-13 kesjoht: Mark Rohde; ohj: Olivier Tambosi
Rigoletto (Verdi) 17 syy-8 marjoht: Benjamin Reiners; ohj: Karsten Wiegand
Carmen (Bizet) 29 syy-14 joujoht: Anja Bihlmaier; ohj: Monique Wagemakers
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 13 lok-19 heijoht: Karen Kamensek; ohj: Olivier Tambosi
Street Scene (Weill) 30 lok-5 heljoht: Benjamin Reiners; ohj: Bernd Mottl
La bohème (Puccini) 17 mar-5 tamjoht: Benjamin Reiners; ohj: Chris Alexander
Kiss me, Kate (Porter) 27 mar-25 tamjoht: Benjamin Reiners; ohj: Bernd Mottl
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-28 joujoht: Anja Bihlmaier; ohj: Steffen Tiggele(original), Charles Ebert(revival)
Pagliacci (Leoncavallo) 10 tam-5 huhjoht: Karen Kamensek; ohj: Philipp Himmelmann
Cavalleria rusticana (Mascagni) 10 tam-5 huhjoht: Karen Kamensek; ohj: Philipp Himmelmann
Così fan tutte (Mozart) 15 tam-6 huhjoht: Siegmund Weinmeister; ohj: Alexander Charim
Don Carlos (Verdi) 24 tam-9 heljoht: Mark Rohde; ohj: Christof Nel
Die Zauberflöte (Mozart) 15 hel-10 huhjoht: Anja Bihlmaier; ohj: Elisabeth Stöppler
La traviata (Verdi) 2 maa-8 huhjoht: Benjamin Reiners; ohj: Benedikt von Peter
Die Schöne und das Tier (Grétry) 13 maa-19 kesjoht: Anja Bihlmaier; ohj: Zuzana Masaryk
Ein Sommernachtstraum (Britten) 29 maa-3 heijoht: Karen Kamensek; ohj: Michiel Dijkema
My Fair Lady (Loewe) 24 huh-18 toujoht: Siegmund Weinmeister; ohj: Bernd Mottl
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 14 tou-2 heijoht: Kaling Khouw; ohj: Markus Michael Tschubert
Don Giovanni (Mozart) 17 tou-25 heijoht: Benjamin Reiners; ohj: Benedikt von Peter
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 30 tou-13 heijoht: Anja Bihlmaier; ohj: Ingo Kerkhof
Castor et Pollux (Rameau) 28 kes-22 heijoht: Howard Arman; ohj: Alexander Charim
Madama Butterfly (Puccini) 6-23 heijoht: Mark Rohde; ohj: Peter Brenner
Heidelberg, Theater der Stadt Heidelberg  / 
Tosca (Puccini) 14 syy-16 heljoht: Yordan Kamdzhalov / Dietger Holm / Gad Kadosh; ohj: Andrea Schwalbach
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 24 syy-13 lokjoht: Róbert Farkas; ohj: Nadja Loschky
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 lok-25 tamjoht: Gad Kadosh; ohj: Antoine Uitdehaag
Iphigenie auf Tauris (Traetta) 15 jou-13 heljoht: Wolfgang Katschner; ohj: Rudolf Frey
Un ballo in maschera (Verdi) 23 tam-13 heijoht: Dietger Holm / Gad Kadosh; ohj: Yona Kim
Rumor (Jost) 21 maa-18 toujoht: Yordan Kamdzhalov; ohj: Lorenzo Fioroni
Così fan tutte (Mozart) 10 tou-2 heijoht: Yordan Kamdzhalov; ohj: Nadja Loschky
Akhnaten (Glass) 6 kes-6 heijoht: Dietger Holm / Róbert Farkas; ohj: Nanine Linning
My Fair Lady (Loewe) 5 hei-1 elojoht: Dietger Holm; ohj: Andrea Schwalbach
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 6 lok-10 marjoht: Timo Handschuh; ohj: Matthias Kaiser
Hello, Dolly! (Herman) 19 mar-6 heljoht: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; ohj: Winfried Schneider
Otello (Verdi) 3 huh-12 heijoht: Roger Epple; ohj: Niklaus Helbling
Hellerau, KunstForumHellerau  / 
Weiße Rose (concert) (Zimmermann,U) 5 lokjoht: Dominik Beykirch
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Falstaff (Verdi) 21 syy-14 maajoht: Werner Seitzer; ohj: Ansgar Weigner
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 1 lok-31 joujoht: Achim Falkenhausen; ohj: Wolfgang Quetes
Der fliegende Holländer (Wagner) 3 lok-29 tamjoht: Werner Seitzer; ohj: Karsten Barthold
Noah und die Flut (Britten) 19 lok-23 marjoht: Achim Falkenhausen; ohj: Sascha Mink
Peter Grimes (Britten) 9 mar-19 huhjoht: Leif Klinkhardt; ohj: Frank Van Laecke
Iphigenia in Aulis (concert) (Gluck) 25-26 tamjoht: Werner Seitzer
La cage aux folles (Herman) 15 hel-20 heijoht: Leif Klinkhardt; ohj: Katja Buhl
Der Zarewitsch (Lehár) 22 maa-11 heijoht: Daniel Stratievsky; ohj: Klaus-Dieter Köhler
Fidelio (Beethoven) 17 tou-13 heijoht: Werner Seitzer
Hof, Theater Hof  / 
Aida (Verdi) 20 syy-25 joujoht: Arn Goerke; ohj: Klaus Kusenberg
La cage aux folles (Herman) 25 lok-16 maajoht: Ivo Hentschel; ohj: Reinhardt Friese
Frau Luna (Lincke) 20 jou-25 toujoht: Roland Vieweg; ohj: Karsten Jesgarz
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 14 maa-16 heijoht: Ivo Hentschel; ohj: Peter Kupke
Fräulein Julie (Bibalo) 27 huh-21 kesjoht: Roland Vieweg; ohj: Uwe Drechsel
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 kes-19 heijoht: Arn Goerke; ohj: François De Carpentries
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Regina (Lortzing) 21 syy-27 joujoht: Uwe Sandner; ohj: Hansgünther Heyme
Aida (John,E) 29 syy-19 huhjoht: Markus Bieringer; ohj: Johannes Reitmeier
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 26 lok-25 toujoht: Rodrigo Tomillo; ohj: Reto Lang
Da kommt noch wer (Vaage) 2 mar-25 tamjoht: Markus Bieringer; ohj: Bruno Berger-Gorski
Ein Mond aus kochender Milch (Kerger) 2 mar-25 tamjoht: Markus Bieringer; ohj: Bruno Berger-Gorski
Viva la Mamma (Donizetti) 21 jou-13 kesjoht: Rodrigo Tomillo; ohj: Anatol Preissler
Iphigenia in Aulis (Gluck) 22 hel-3 toujoht: Markus Bieringer; ohj: Benjamin Schad
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 6 huh-4 heijoht: Uwe Sandner; ohj: Urs Häberli
Manon Lescaut (Puccini) 17 tou-10 heijoht: Uwe Sandner; ohj: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
West Side Story (Bernstein) 14 kes-13 heijoht: Markus Bieringer; ohj: Cusch Jung
Karlsruhe, Badisches Staatstheater  / 
Peter Grimes (Britten) 15 syy-30 marjoht: Justin Brown; ohj: Christopher Alden
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 21 syy-17 tamjoht: Johannes Willig; ohj: Pavel Fieber
Die Regimentstochter (Donizetti) 3 lok-27 marjoht: Justus Thorau; ohj: Aurelia Eggers
Ein Maskenball (Verdi) 12 lok-27 kesjoht: Johannes Willig / Christoph Gedschold; ohj: Aron Stiehl
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 lok-10 tamjoht: Christoph Gedschold; ohj: Achim Thorwald
Rigoletto (Verdi) 3 mar-9 maajoht: Johannes Willig; ohj: Jim Lucassen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-28 joujoht: Ulrich Wagner; ohj: Achim Thorwald
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 jou-5 heijoht: Justin Brown; ohj: Lorenzo Fioroni
Die Zauberflöte (Mozart) 12 tam-28 kesjoht: Christoph Gedschold; ohj: Ulrich Peters
Doctor Atomic (Adams) 25 tam-25 toujoht: Johannes Willig; ohj: Yuval Sharon
Tannhäuser (Wagner) 9 hel-20 huhjoht: Justin Brown; ohj: Aron Stiehl
Riccardo Primo (Handel) 21-27 heljoht: Michael Hofstetter; ohj: Benjamin Lazar
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 23 hel-23 huhjoht: Christoph Gedschold; ohj: Annette Weber
Rinaldo (Handel) 1 maajoht: Wolfgang Katschner
Die Passagierin (Weinberg) 21 maa-16 toujoht: Christoph Gedschold; ohj: Holger Müller-Brandes
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 27 huh-12 heijoht: Justin Brown; ohj: Tobias Kratzer
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 14 kes-22 heijoht: Christoph Gedschold; ohj: Tobias Heyder
Die Nachtigall (Stravinsky) 14 kes-22 heijoht: Christoph Gedschold; ohj: Tim Plegge
Boris Godunow (Musorgsky) 19-26 heijoht: Justin Brown; ohj: David Hermann
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Tosca (Puccini) 21 syy-19 huhjoht: Yoel Gamzou / Patrik Ringborg; ohj: Adriana Altaras
La bohème (Puccini) 27 syy-31 tamjoht: Alexander Hannemann / Thomas Rimes; ohj: Philipp Kochheim
The Turn of the Screw (Britten) 4-27 lokjoht: Alexander Hannemann; ohj: Paul Esterházy
Samson und Dalila (concert) (Saint-Saëns) 12 lok-17 marjoht: Yoel Gamzou
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 mar-11 heijoht: Patrik Ringborg / Yoel Gamzou / Alexander Hannemann; ohj: Volker Schmalöer
Saul (Handel) 14 jou-27 maajoht: Jörg Halubek; ohj: Katharina Thoma
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 jou-4 tamjoht: Patrik Ringborg; ohj: Elmar Gehlen
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 1 hel-13 heijoht: Marco Zeiser Celesti; ohj: Patrick Schlösser
Die Zauberflöte (Mozart) 7 hel-4 toujoht: Alexander Hannemann / Xin Tan; ohj: Katharina Thoma
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 maa-5 kesjoht: Alexander Hannemann; ohj: Stephan Müller
La Voix humaine (Poulenc) 1 maa-5 kesjoht: Alexander Hannemann; ohj: Stephan Müller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 24 tou-28 kesjoht: Patrik Ringborg; ohj: Michael Schulz
Rigoletto (Verdi) 5-12 heijoht: Yoel Gamzou; ohj: Sonja Trebes
Genevieve de Brabant (Satie) 11 heijoht: Alexander Hannemann; ohj: Lisa Marie Küssner
Der Diktator (Krenek) 11-24 heijoht: Alexander Hannemann; ohj: Lisa Marie Küssner
Kiel, Theater Kiel  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 syy-29 joujoht: Michael Nündel; ohj: Jörg Diekneite
La traviata (Verdi) 14 syy-27 joujoht: Leo Siberski; ohj: Uwe Schwarz
Jenůfa (Janáček) 28 syy-3 toujoht: Leo Siberski; ohj: Arila Siegert
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 9 mar-15 toujoht: Michael Nündel / Moritz Caffier; ohj: Michiel Dijkema
Madama Butterfly (Puccini) 14 jou-18 toujoht: Leo Siberski; ohj: Matthias von Stegmann
Die Zauberflöte (Mozart) 21 jou-26 tamjoht: Michael Nündel; ohj: Daniel Karasek
Tristan und Isolde (Wagner) 25 tam-13 kesjoht: Georg Fritzsch; ohj: Daniel Karasek
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 15 maa-29 kesjoht: Leo Siberski; ohj: Adriana Altaras
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 tou-28 kesjoht: Georg Fritzsch; ohj: Roman Hovenbitzer
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
Der Freischütz (Weber) 21 syy-20 heljoht: Enrico Delamboye; ohj: Philipp Kochheim
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 mar-27 kesjoht: Enrico Delamboye; ohj: Cordula Däuper
Die Zauberflöte (Mozart) 5-29 joujoht: Enrico Delamboye; ohj: Cordula Däuper(original), Inga Schulte(revival)
Die verkaufte Braut (Smetana) 18 tam-26 toujoht: Joseph Bousso; ohj: Thomas Münstermann
Abu Hassan (Weber) 8 maa-10 toujoht: Karsten Huschke; ohj: Doris Schumacher
Salome (Strauss) 22 maa-29 kesjoht: Enrico Delamboye; ohj: Markus Dietze
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 tou-6 heijoht: Leslie Suganandarajah; ohj: Beate Baron
Köln, Oper Köln  / 
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 14 syy-26 marjoht: Rainer Mühlbach; ohj: Eike Ecker
Tosca (Puccini) 15-28 syyjoht: Markus Stenz; ohj: Thilo Reinhardt
Wozzeck (Berg) 29 syy-12 lokjoht: Markus Stenz; ohj: Ingo Kerkhof
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 20 lok-3 marjoht: Marc Piollet; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Alcina (Handel) 26 lok-31 marjoht: Konrad Junghänel; ohj: Ingo Kerkhof
Rigoletto (Verdi) 24 mar-1 joujoht: Gerrit Prießnitz; ohj: Katharina Thalbach
Musik (Langemann) 7-22 joujoht: Walter Kobéra; ohj: Helene Hegemann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-26 joujoht: Markus Stenz; ohj: Jürgen Rose
Die Fledermaus (concert) (Strauss,J) 29 jou-4 tamjoht: Gerrit Prießnitz
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 17-31 tamjoht: Rainer Mühlbach; ohj: Elena Tzavara
La forza del destino (Verdi) 18-26 tamjoht: Will Humburg; ohj: Olivier Py
L'Artaserse (concert) (Vinci) 9 maajoht: Diego Fasolis
Schneewittchen (Lange) 13-27 maajoht: Rainer Mühlbach; ohj: Elena Tzavara
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 16-23 maajoht: Claude Schnitzler; ohj: Tilman Knabe
Jakob Lenz (Rihm) 22 maa-13 huhjoht: Alejo Perez; ohj: Beatrice Lachaussée
Winterreise (Schubert) 4 huh
Der Freischütz (Weber) 12-27 huhjoht: Markus Stenz; ohj: Viesturs Kairišs
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 26 huh-11 kesjoht: Rainer Mühlbach
Tamerlano (concert) (Handel) 4 toujoht: Maxim Emelyanichev
Otello (Verdi) 18 tou-1 kesjoht: Will Humburg; ohj: Johannes Schaaf
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 kes-6 heijoht: Andreas Schüller; ohj: Bernd Mottl
Les Enfants Terribles (Glass) 25 kesjoht: Rainer Mühlbach; ohj: Anna Horn
Madama Butterfly (Puccini) 4-14 syy
Così fan tutte (Mozart) 28 syy-12 lok
Leucippo (Hasse) 2-11 lok
Jolanthe (concert) (Tchaikovsky,P) 17-19 lok
Solaris (Glanert) 2-16 mar
Die Zauberflöte (Mozart) 6-26 jou
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 7-13 jou
Die lustige Witwe (concert) (Lehár) 31 jou-4 tam
Der Freischütz (Weber) 27 hel-8 maa
The Turn of the Screw (Britten) 22 maa-5 huh
Ich wandte mich (Zimmermann,B) 27 maa-6 huh
Il prigioniero (Dallapiccola) 27 maa-6 huh
Arabella (Strauss) 25 huh-10 tou
La clemenza di Tito (Mozart) 9-24 tou
Carmen (Bizet) 23 tou-3 kes
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 30 tou-16 kes
Otello (Verdi) 14-27 kes
Krefeld, Theater Krefeld  / 
Das Land des Lächelns (Lehár) 4 lok-29 joujoht: Alexander Steinitz; ohj: Jakob Peters-Messer
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 13 lok-11 maajoht: Alexander Steinitz; ohj: Andreas Baesler
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 mar-18 tamjoht: Andreas Fellner; ohj: Reinhardt Friese
Manon (Massenet) 1 maa-3 heijoht: Mihkel Kütson; ohj: François De Carpentries
Don Giovanni (Mozart) 10 tou-5 heijoht: Alexander Steinitz; ohj: Kobie van Rensburg
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Das Rheingold (Wagner) 22 syy-10 marjoht: Ulf Schirmer; ohj: Rosamund Gilmore
Das Liebesverbot (Wagner) 29 syy-28 toujoht: Matthias Foremny / Jeremy Carnall; ohj: Aron Stiehl
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 lok-20 heljoht: Roland Seiffarth; ohj: Franziska Severin
Die Zauberflöte (Mozart) 6 lok-15 maajoht: Jeremy Carnall; ohj: Ralf Nürnberger
Rigoletto (Verdi) 10 lok-21 maajoht: Matthias Foremny; ohj: Anthony Pilavachi
Nabucco (Verdi) 18 lok-22 maajoht: Anthony Bramall; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Tosca (Puccini) 19 lok-3 toujoht: Anthony Bramall; ohj: Michiel Dijkema
Dornröschen (Humperdinck) 26 lok-28 heljoht: Anthony Bramall
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 29 lok-16 toujoht: Margherita Colombo; ohj: Gundula Nowack
Frau Luna (Lincke) 31 lok-31 joujoht: Stefan Diederich / Christoph-Johannes Eichhorn; ohj: Dominik Wilgenbus
La traviata (Verdi) 2 mar-29 toujoht: NN; ohj: Andreas Homoki
Der Wildschütz (Lortzing) 9 mar-2 heljoht: Stefan Diederich; ohj: Volker Vogel
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 14 mar-18 tamjoht: Stefan Diederich; ohj: Cusch Jung
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 mar-4 huhjoht: Roland Seiffarth; ohj: Volker Vogel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-27 joujoht: Ulf Schirmer; ohj: Birgit Eckenweber
Die Walküre (Wagner) 7 jou-11 tamjoht: Ulf Schirmer; ohj: Rosamund Gilmore
Pinocchio (Valtinoni) 11 jou-8 touohj: Gundula Nowack
La bohème (Puccini) 20 jou-1 tamjoht: Matthias Foremny; ohj: Peter Konwitschny
Elektra (Strauss) 12 tam-31 toujoht: Ulf Schirmer; ohj: Peter Konwitschny
Der Ring für Kinder (Wagner) 8 hel-22 kesjoht: Stefan Diederich; ohj: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 8 hel-11 toujoht: Anthony Bramall; ohj: Lindy Hume
Der Rosenkavalier (Strauss) 15 hel-8 kesjoht: Ulf Schirmer; ohj: Alfred Kirchner(original), Gundula Nowack(revival)
My Fair Lady (Loewe) 19 hel-17 kesjoht: Stefan Diederich / Frank-Michael Erben; ohj: Karl Zugowski
Manon Lescaut (Puccini) 22 hel-10 toujoht: Anthony Bramall; ohj: Giancarlo Del Monaco
Der Graf von Monte Christo (Wildhorn) 27 hel-29 toujoht: Stefan Diederich; ohj: Cusch Jung
Requiem (Mozart) 8 maa-22 kesjoht: Jeremy Carnall
Die lustige Witwe (Lehár) 22 maa-13 heijoht: Stefan Diederich / Georg Fritzsch; ohj: Volker Vogel
Parsifal (Wagner) 30 maa-18 huhjoht: Ulf Schirmer / Anthony Bramall; ohj: Roland Aeschlimann
The Rake's Progress (Stravinsky) 6 huh-18 toujoht: Anthony Bramall; ohj: Damiano Michieletto
Die Feen (Wagner) 20 huh-27 kesjoht: Matthias Foremny; ohj: Renaud Doucet
Der Opernball (Heuberger) 10 tou-8 heijoht: Stefan Diederich; ohj: Volker Vogel
Der Waffenschmied (Lortzing) 24 tou-15 kesjoht: Stefan Diederich; ohj: Stefan Petraschewsky
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 14-28 kesjoht: Ulf Schirmer; ohj: Balázs Kovalik
Messa da Requiem (Verdi) 29 kesjoht: Anthony Bramall
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 14 syyjoht: Margherita Colombo; ohj: Gundula Nowack
Nabucco (Verdi) 21 syy-5 huhjoht: Anthony Bramall; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 syy-28 joujoht: NN; ohj: Volker Vogel
Die lustige Witwe (Lehár) 27 syy-22 heljoht: Stefan Diederich; ohj: Volker Vogel
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 3 lok-23 marjoht: Ulf Schirmer; ohj: Balázs Kovalik
Tosca (Puccini) 4 lok-3 toujoht: Anthony Bramall / Matthias Foremny; ohj: Michiel Dijkema
Faust (Gounod) 11 lok-4 kesjoht: Anthony Bramall; ohj: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 12 lok-19 huhjoht: Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; ohj: Ralf Nürnberger
Im weißen Rößl (Benatzky) 25 lok-5 huhjoht: NN; ohj: Volker Vogel
Der Ring für Kinder (Wagner) 31 lok-13 maajoht: Stefan Diederich; ohj: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 1 mar-10 toujoht: Anthony Bramall; ohj: Lindy Hume
My Fair Lady (Loewe) 7 mar-10 heijoht: NN; ohj: Karl Zugowski
Aladdin und die Wunderlampe (Rota) 8 mar-1 heljoht: Johannes Pell; ohj: Jasmin Solfaghari
The Rake's Progress (Stravinsky) 14 mar-8 toujoht: Anthony Bramall / Jeremy Carnall; ohj: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 22 mar-31 tamjoht: Matthias Foremny; ohj: Anthony Pilavachi
La traviata (Verdi) 5 jou-4 huhjoht: Jeremy Carnall; ohj: Andreas Homoki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-17 joujoht: Ulf Schirmer; ohj: Birgit Eckenweber
La bohème (Puccini) 19 jou-27 heljoht: Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; ohj: Peter Konwitschny
Das Rheingold (Wagner) 11 tam-28 toujoht: Ulf Schirmer; ohj: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 18 tam-29 toujoht: Ulf Schirmer; ohj: Rosamund Gilmore
Manon Lescaut (Puccini) 24 tam-24 huhjoht: Anthony Bramall; ohj: Giancarlo Del Monaco
Das Liebesverbot (Wagner) 28 hel-23 toujoht: Jeremy Carnall; ohj: Aron Stiehl
Madama Butterfly (Puccini) 14 maa-23 kesjoht: Anthony Bramall; ohj: Aron Stiehl
Parsifal (Wagner) 3 huh-22 toujoht: Ulf Schirmer; ohj: Roland Aeschlimann
Siegfried (Wagner) 12 huh-30 toujoht: Ulf Schirmer; ohj: Rosamund Gilmore
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 huh-8 heijoht: Stefan Diederich; ohj: Franziska Severin
The Canterville Ghost (Getty) 9 tou-26 kesjoht: Matthias Foremny; ohj: Anthony Pilavachi
Pagliacci (Leoncavallo) 9 tou-26 kesjoht: Matthias Foremny; ohj: Anthony Pilavachi
Zar und Zimmermann (Lortzing) 29 tou-3 heijoht: Stefan Diederich; ohj: Dominik Wilgenbus
Tannhäuser (Wagner) 31 tou-7 kesjoht: Matthias Foremny
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 13 kes-12 heijoht: NN; ohj: Günter Lohse
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
Serse (Handel) 21 syyjoht: Wolfgang Katschner; ohj: André Bücker
La clemenza di Tito (concert) (Gluck) 3 marjoht: Werner Ehrhardt
La Dirindina (Scarlatti,D) 25-26 huhjoht: Werner Ehrhardt; ohj: Kay Link
La serva padrona (Pergolesi) 25-26 huhjoht: Werner Ehrhardt; ohj: Kay Link
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 24 touohj: Jakop Ahlbom
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Der Mann von La Mancha (Leigh) 23 elo-19 huhjoht: Ludwig Pflanz; ohj: Pascale-Sabine Chevroton
Idomeneo re di Creta (Mozart) 13 syy-21 marjoht: Andreas Wolf; ohj: Rosetta Cucchi
Siegfried für Kinder (Wagner) 22 syy-25 heljoht: Carl Augustin; ohj: Sascha Mink
Tristan und Isolde (Wagner) 6 lok-11 toujoht: Roman Brogli-Sacher; ohj: Anthony Pilavachi
Thaïs (Massenet) 18 lok-9 heljoht: Andreas Wolf; ohj: Marc Adam
Don Carlos (Verdi) 8 mar-22 maajoht: Ryusuke Numajiri; ohj: Sandra Leupold
Rigoletto für Jugendliche (Verdi) 9 mar-18 heljoht: Carl Augustin; ohj: Sascha Mink
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 jou-6 heljoht: Ludwig Pflanz; ohj: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 jou-5 tamjoht: Ludwig Pflanz; ohj: Herbert Adler
Der Wildschütz (Lortzing) 17 tam-22 kesjoht: Andreas Wolf; ohj: Anthony Pilavachi
Armide (Gluck) 28 hel-26 kesjoht: Christoph Spering; ohj: Michael Wallner
My Fair Lady (Loewe) 7 maa-27 kesjoht: Ludwig Pflanz; ohj: Jürgen Pöckel
Madama Butterfly (Puccini) 21 maa-13 kesjoht: Ryusuke Numajiri; ohj: Jürgen Pöckel
Der Zwerg (Zemlinsky) 18 huh-14 kesjoht: Ryusuke Numajiri; ohj: Bernd Reiner Krieger
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 18 huh-14 kesjoht: Ryusuke Numajiri; ohj: Bernd Reiner Krieger
La cenerentola (Rossini) 30 tou-28 kesjoht: Ryusuke Numajiri; ohj: Cordula Däuper
Venus in Africa (Antheil) 5-19 kesjoht: Andreas Wolf; ohj: Susanne Frey
The Brothers (Antheil) 5-19 kesjoht: Andreas Wolf; ohj: Susanne Frey
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 syy-25 joujoht: Thomas Dorsch; ohj: Hajo Fouquet
Zar und Zimmermann (Lortzing) 3 lok-1 maajoht: Nezih Seckin; ohj: Iris Ini Gerath
Werther (Massenet) 12 jou-22 heljoht: Thomas Dorsch; ohj: Friedrich von Mansberg
Max und Moritz (Hilsberg) 19 tam-25 heljoht: Deborah Coombe; ohj: Nilufar K Münzing
Carmina Burana (Orff) 8 maa-11 kesjoht: Thomas Dorsch / Joachim Vogelsänger / Henning Voss; ohj: Hajo Fouquet
Die Zauberflöte (Mozart) 28 kes-6 heijoht: Thomas Dorsch; ohj: Iris Ini Gerath
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 14 syy-12 tamjoht: Michael Balke; ohj: Karen Stone
Kiss me, Kate (Porter) 20 syy-26 tamjoht: Kimbo Ishii / Martin Wagner; ohj: Walter Sutcliffe
Don Giovanni (Mozart) 22 syy-20 lokjoht: Pawel Poplawski / Michael Balke; ohj: Oliver Knopik
Der fliegende Holländer (Wagner) 10 lokjoht: Hermann Dukek; ohj: Lucas Simon
Macbeth (Verdi) 2 mar-27 huhjoht: Kimbo Ishii; ohj: Volker Lösch
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 16 mar-2 maajoht: Michael Balke; ohj: Therese Schmidt
Die Zauberflöte (Mozart) 30 mar-14 joujoht: Michael Balke; ohj: Holger Pototzki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-30 joujoht: Michael Balke; ohj: Karen Stone
Sweeney Todd (Sondheim) 18 jou-30 toujoht: David Levi / Hermann Dukek; ohj: Leonard Prinsloo
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25 tam-31 toujoht: Michael Balke / Pawel Poplawski; ohj: Christian von Götz
Der Rosenkavalier (Strauss) 22 hel-10 toujoht: Kimbo Ishii / Michael Balke; ohj: Olivia Fuchs
Otto (Handel) 15-22 maajoht: Stephan Schultz; ohj: Arila Siegert
Die Geschichte vom Soldaten (Igor Strawinsky) 22 maa-25 huhjoht: Kimbo Ishii / Hermann Dukek; ohj: Ulrich Schulz
Der Bettelstudent (Millöcker) 3-23 toujoht: Pawel Poplawski / Martin Wagner; ohj: Nico Rabenald
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Mefistofele (Boito) 6 syy-20 heljoht: Hermann Bäumer; ohj: Lorenzo Fioroni
Macbeth (Verdi) 19 syy-29 tamjoht: Hermann Bäumer; ohj: Tatjana Gürbaca
Rinaldo (Handel) 31 lok-8 huhjoht: Hermann Bäumer; ohj: Tatjana Gürbaca
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10 mar-26 joujoht: Florian Csizmadia; ohj: Johannes Erath
La traviata (Verdi) 11 tam-21 huhjoht: Florian Csizmadia; ohj: Vera Nemirova
Don Giovanni (Mozart) 22 maa-28 huhjoht: Hermann Bäumer; ohj: Tilman Knabe
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
The Turn of the Screw (Britten) 20 syy-24 tamjoht: Joseph Trafton; ohj: Frank Hilbrich
Simon Boccanegra (Verdi) 25 syy-13 tamjoht: Alois Seidlmeier; ohj: David Mouchtar-Samorai
Madama Butterfly (Puccini) 2 lok-15 heljoht: Joseph Trafton; ohj: Wolfgang Blum
Der Freischütz (Weber) 25 lok-27 kesjoht: Alois Seidlmeier; ohj: Armin Holz
My Fair Lady (Loewe) 26 lok-11 heijoht: Christiaan Crans; ohj: Helmut Baumann, Jürg Burth
La scala di seta (Rossini) 7 mar-28 heijoht: Alois Seidlmeier; ohj: Lukas Hemleb
Carmina Burana (Orff) 22 mar-6 kesjoht: Dan Ettinger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 mar-6 tamjoht: Alois Seidlmeier; ohj: Wolfgang Blum
La bohème (Puccini) 24 mar-23 tamjoht: Dan Ettinger / Joseph Trafton; ohj: Friedrich Meyer-Oertel
Falstaff (Verdi) 14 jou-4 kesjoht: Dan Ettinger; ohj: Christof Nel
Don Carlos (Verdi) 29 jou-29 kesjoht: Joseph Trafton; ohj: Jens Daniel Herzog
Der Idiot (Weinberg) 12 tam-20 huhjoht: Thomas Sanderling; ohj: Regula Gerber
Der Sturm (Purcell) 18+ tamohj: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 9 hel-2 heijoht: Joseph Trafton; ohj: Joachim Schloemer
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 14 hel-30 heijoht: Dan Ettinger; ohj: Cordula Däuper
Elektra (Strauss) 14-27 maajoht: Dan Ettinger; ohj: Ruth Berghaus
Tosca (Puccini) 28 maa-17 kesjoht: Dan Ettinger; ohj: Renate Ackermann
Stiffelio (Verdi) 29 maa-24 heijoht: Alois Seidlmeier; ohj: Regula Gerber
La fanciulla del West (Puccini) 12 huh-6 heijoht: Alois Seidlmeier; ohj: Tilman Knabe
Parsifal (Wagner) 18 huh-19 kesjoht: Alois Seidlmeier; ohj: Hans Schüler
Der Rosenkavalier (Strauss) 7 tou-22 kesjoht: Alois Seidlmeier; ohj: Oliver Tambosi
Böse Geister (Hölszky) 31 tou-29 heiohj: Joachim Schlömer
La traviata (Verdi) 18 kes-21 heijoht: Joseph Trafton; ohj: Achim Freyer
Opera anthology (Mozart) 13 hei
Mitridate, re di Ponto (Mozart) 13+ heijoht: Dennis Russell Davies; ohj: Nicolas Brieger
Carmen (Bizet) 26-31 heijoht: Dan Ettinger / Joseph Trafton; ohj: Gabriele Rech
Meiningen, Das Meininger Theater  / 
I puritani (Bellini) 15 syy-9 toujoht: Leo McFall; ohj: Bernd-Dieter Müller
Der Bettelstudent (Millöcker) 28 syy-6 heijoht: Gregor Rot; ohj: Wolfgang Quetes
Rigoletto (Verdi) 18 lok-29 kesjoht: Philippe Bach; ohj: Ansgar Haag
Requiem (Verdi) 26 lokjoht: Leo McFall
Tristan und Isolde (Wagner) 1 mar-9 tamjoht: Philippe Bach; ohj: Gerd Heinz
Anya 17 (Gorb) 28 mar-8 heljoht: Leo McFall; ohj: Mareike Zimmermann
Der Zarewitsch (Lehár) 24 tam-7 kesjoht: Gregor Rot; ohj: Lars Wernecke
Die Zauberflöte (Mozart) 9 hel-17 heijoht: Philippe Bach; ohj: Rudolf Frey
Der Rosenkavalier (Strauss) 4 huh-16 heijoht: Philippe Bach; ohj: Rudolf Frey
Der Bajazzo (Leoncavallo) 20 kes-5 heijoht: Leo McFall; ohj: Gerd Heinz
Gianni Schicchi (Puccini) 20 kes-5 heijoht: Leo McFall; ohj: Gerd Heinz
Mönchengladbach, Theater Mönchengladbach  / 
Stiffelio (Verdi) 28 syy-7 maajoht: Mihkel Kütson; ohj: Helen Malkowsky
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 20 lok-28 joujoht: Mihkel Kütson; ohj: Matthias Oldag
My Fair Lady (Loewe) 17 mar-30 maajoht: Andreas Fellner; ohj: Roland Hüve
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 13 tam-24 huhjoht: Mihkel Kütson; ohj: Helen Malkowsky
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 huh-6 heijoht: Alexander Steinitz; ohj: Jakob Peters-Messer
München, Bayerische Staatsoper  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 syy-24 toujoht: Carlo Montanaro; ohj: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 22-29 syyjoht: Louis Langrée; ohj: Stephan Kimmig
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 syy-11 lokjoht: Ivor Bolton / Dan Ettinger; ohj: Dieter Dorn
Wozzeck (Berg) 3-9 lokjoht: Lothar Koenigs; ohj: Andreas Kriegenburg
Rigoletto (Verdi) 12 lok-9 toujoht: Stefano Ranzani; ohj: Árpád Schilling
Der Zwerg (Zemlinsky) 20-27 lokjoht: Martyn Brabbins; ohj: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 20-27 lokjoht: Martyn Brabbins; ohj: Grzegorz Jarzyna
Così fan tutte (Mozart) 28 lok-3 marjoht: Mark Wigglesworth; ohj: Dieter Dorn
Rusalka (Dvořák,A) 29 lok-8 marjoht: Tomáš Hanus; ohj: Martin Kušej
Il trovatore (Verdi) 9-20 marjoht: Paolo Carignani; ohj: Olivier Py
Die Zauberflöte (Mozart) 14-27 marjoht: Ivor Bolton; ohj: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 21 mar-7 joujoht: Kirill Petrenko; ohj: Krzysztof Warlikowski
Tosca (Puccini) 6-13 joujoht: Kirill Petrenko; ohj: Luc Bondy
La bohème (Puccini) 15 jou-10 toujoht: Asher Fisch / Marco Armiliato; ohj: Otto Schenk
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21-29 joujoht: Tomáš Hanus; ohj: Richard Jones
La forza del destino (Verdi) 22 jou-11 tamjoht: Asher Fisch; ohj: Martin Kušej
La traviata (Verdi) 31 jou-25 huhjoht: Dan Ettinger / Paolo Carignani / Pietro Rizzo; ohj: Günter Krämer
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 4-10 tamjoht: Kirill Petrenko; ohj: Krzysztof Warlikowski
La Calisto (Cavalli) 12-21 tamjoht: Ivor Bolton; ohj: David Alden
Der fliegende Holländer (Wagner) 17-23 tamjoht: Gabriel Feltz; ohj: Peter Konwitschny
Babylon (Widmann) 25-31 tamjoht: Kent Nagano; ohj: Carlus Padrissa
Turandot (Puccini) 30 tam-5 heljoht: Asher Fisch; ohj: Carlus Padrissa
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-14 heljoht: Constantin Trinks; ohj: Richard Jones
La clemenza di Tito (Mozart) 10-26 heljoht: Kirill Petrenko; ohj: Jan Bosse
Il turco in Italia (Rossini) 13-24 heljoht: Maurizio Benini; ohj: Christof Loy
Der Rosenkavalier (Strauss) 2-18 maajoht: Kirill Petrenko / NN; ohj: Jürgen Rose, Otto Schenk
La cenerentola (Rossini) 4-12 maajoht: Riccardo Frizza; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Madama Butterfly (Puccini) 11-19 maajoht: Keri-Lynn Wilson; ohj: Wolf Busse
Boris Godunow (Musorgsky) 16-31 maajoht: Kirill Petrenko; ohj: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 22 maa-2 huhjoht: Asher Fisch; ohj: William Friedkin
Carmen (Bizet) 27 maa-3 huhjoht: Carlo Montanaro; ohj: Lina Wertmüller
Simon Boccanegra (Verdi) 14-24 huhjoht: Bertrand de Billy; ohj: Dmitri Tcherniakov
Parsifal (Wagner) 16-20 huhjoht: Asher Fisch; ohj: Peter Konwitschny
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16-22 toujoht: Asher Fisch; ohj: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 tou-7 kesjoht: Antonello Allemandi; ohj: Ferruccio Soleri
Die Soldaten (Zimmermann,B) 25 tou-6 kesjoht: Kirill Petrenko; ohj: Andreas Kriegenburg
Capuleti e Montecchi (Bellini) 11-18 kesjoht: Riccardo Frizza; ohj: Vincent Boussard
Tosca (Puccini) 20-27 syyjoht: Asher Fisch; ohj: Luc Bondy
Simon Boccanegra (Verdi) 3-10 lokjoht: Bertrand de Billy; ohj: Dmitri Tcherniakov
La clemenza di Tito (Mozart) 14-23 lokjoht: Oksana Lyniv; ohj: Jan Bosse
Die Sache Makropulos (Janáček) 19 lok-1 marjoht: Tomáš Hanus; ohj: Árpád Schilling
Die Soldaten (Zimmermann,B) 31 lok-4 marjoht: Kirill Petrenko; ohj: Andreas Kriegenburg
Rigoletto (Verdi) 8-14 marjoht: Stefano Ranzani; ohj: Árpád Schilling
Manon Lescaut (Puccini) 15 mar-7 joujoht: Alain Altinoglu; ohj: Hans Neuenfels
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 mar-4 tamjoht: Tomáš Hanus; ohj: Richard Jones
Le nozze di Figaro (Mozart) 8-17 joujoht: Ivor Bolton; ohj: Dieter Dorn
Carmen (Bizet) 19-26 joujoht: Omer Meir Wellber; ohj: Lina Wertmüller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 20-27 joujoht: Kirill Petrenko; ohj: Krzysztof Warlikowski
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 jou-15 huhjoht: Asher Fisch; ohj: David Bösch
Guillaume Tell (Rossini) 18-25 tamjoht: Dan Ettinger; ohj: Antú Romero Nunes, Johannes Hofmann
La bohème (Puccini) 23-31 tamjoht: Dan Ettinger; ohj: Otto Schenk
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26 tam-11 heljoht: Kirill Petrenko; ohj: Barbara Wysocka
Madama Butterfly (Puccini) 21-26 heljoht: Stefano Ranzani; ohj: Wolf Busse
La cenerentola (Rossini) 1 maa-26 huhjoht: Antonello Allemandi; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Le comte Ory (Rossini) 17 huh-21 kes
La forza del destino (Verdi) 4-10 toujoht: Asher Fisch; ohj: Martin Kušej
La traviata (Verdi) 24 tou-4 kesjoht: Oksana Lyniv; ohj: Günter Krämer
Lulu (Berg) 25 tou-10 kesjoht: Kirill Petrenko; ohj: Dmitri Tcherniakov
Pinocchio (Valtinoni) 5-11 kesjoht: Stellario Fagone; ohj: Axel Ranisch
München, Staatstheater am Gärtnerplatz  / 
Der Mann von La Mancha (Leigh) 2-19 lokjoht: Andreas Kowalewitz; ohj: Josef E Köpplinger, Nicole Claudia Weber
Semele (Handel) 24 lok-7 marjoht: Marco Comin; ohj: Karoline Gruber
Brundibár (Krása) 27-28 marjoht: Andreas Kowalewitz; ohj: Magdalena Schnitzler
Der Flaschengeist (Hiller,W) 23 tam-28 heljoht: Michael Brandstätter; ohj: Nicole Claudia Weber
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 tam-5 maajoht: Marco Comin; ohj: Stephanie Mohr
Yolanta (concert) (Tchaikovsky,P) 15-20 heljoht: Marco Comin
Don Pasquale (Donizetti) 29 maa-12 huhjoht: Michael Brandstätter; ohj: Brigitte Fassbaender
Aida (Verdi) 18-29 kesjoht: Marco Comin; ohj: Torsten Fischer
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 19-30 heijoht: Michael Brandstätter; ohj: Josef E Köpplinger
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 17-23 syy
Peter Grimes (Britten) 21 lok-2 marjoht: Marco Comin; ohj: Balázs Kovalik
Aida (Verdi) 8-12 mar
Wiener Blut (Strauss,J) 26 mar-18 joujoht: Michael Brandstätter; ohj: Nicole Claudia Weber
Le Petit Faust (Hervé) 16-23 toujoht: Michael Brandstätter; ohj: Rudolf Frey
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 tou-7 kes
Così fan tutte (Mozart) 13-27 kesjoht: Michael Brandstätter; ohj: Olivier Tambosi
Münster, Theater Münster  / 
Der Troubadour (Verdi) 5 lok-20 huhjoht: Fabrizio Ventura; ohj: Georg Rootering
Die Zauberflöte (Mozart) 30 mar-13 kesjoht: Fabrizio Ventura; ohj: Kobie van Rensburg
Benvenuto Cellini (Berlioz) 15 hel-4 kesjoht: Stefan Veselka; ohj: Aron Stiehl
The Black Rider (Waits) 1 maa-24 kesjoht: Michael Barfuß; ohj: Frank Behnke
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 29 maa-29 kesjoht: Stefan Veselka; ohj: Holger Seitz
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 tou-4 heijoht: Fabrizio Ventura; ohj: Ulrich Peters
Carmen (Bizet) 6+ syyjoht: Fabrizio Ventura; ohj: Georg Köhl
Die Zauberflöte (Mozart) 12+ lok
Die verkaufte Braut (Smetana) 1+ marjoht: Stefan Veselka; ohj: Yona Kim
Joseph Süß (Glanert) 7+ heljoht: Thorsten Schmid-Kapfenburg; ohj: Guy Montavon
Anything Goes (Porter) 28+ heljoht: Stefan Veselka; ohj: Ulrich Peters
Ariodante (Handel) 28+ maaohj: Kobie van Rensburg
La bohème (Puccini) 16+ toujoht: Fabrizio Ventura; ohj: Pavel Fieber
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 21 syy-26 joujoht: Romely Pfund; ohj: Markus Kopf
Die Dame von Monte-Carlo (Poulenc) 18 lok-28 maajoht: Emiliano Greizerstein; ohj: Fabian von Matt
Die menschliche Stimme (Poulenc) 18 lok-28 maajoht: Emiliano Greizerstein; ohj: Fabian von Matt
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 lok-27 maajoht: Romely Pfund / Jörg Pitschmann; ohj: Benedikt Borrmann
Madame Pompadour (Fall) 30 lok-23 joujoht: Jörg Pitschmann; ohj: Wolfgang Lachnitt
Die Sternstunde des Josef Bieder (Streul) 9 mar-11 huhohj: Wolfgang Lachnitt
Evita (Lloyd Webber) 27 mar-30 tamjoht: Jörg Pitschmann; ohj: Reinhardt Friese
Stabat Mater (concert) (Rossini) 12 joujoht: Stefan Malzew
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 jou-21 huhjoht: Jörg Pitschmann
My Fair Lady (Loewe) 25 tam-6 kesjoht: Jörg Pitschmann; ohj: Wolfgang Lachnitt
La cenerentola (Rossini) 22 maa-26 huhjoht: Jörg Pitschmann; ohj: Wolfgang Lachnitt
Madame Butterfly (Puccini) 10 tou-1 kesjoht: Jörg Pitschmann; ohj: Jürgen Pöckel
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4-27 heijoht: Jörg Pitschmann; ohj: Wolfgang Lachnitt
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 20 syy-1 joujoht: Markus L Frank; ohj: Kay Link
Aida (John,E) 18 lok-28 joujoht: Michael Ellis Ingram; ohj: Iris Limbarth
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 26 lok-13 joujoht: Michael Ellis Ingram; ohj: Wolfgang Dosch
Der Vogelhändler (Zeller,C) 15 mar-8 maajoht: Michael Ellis Ingram; ohj: Achim Lenz
Tiefland (d'Albert) 17 tam-22 maajoht: Markus L Frank; ohj: Toni Burkhardt
Rigoletto (Verdi) 16 tou-7 kesjoht: Markus L Frank; ohj: Katharina Thoma
My Fair Lady (Loewe) 27 kes-19 hei
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Otello (Verdi) 30 syy-31 tamjoht: Guido Johannes Rumstadt; ohj: Gabriele Rech
Im weißen Rößl (Benatzky) 6 lok-6 joujoht: Gábor Káli; ohj: Thomas Enzinger
Platée (Rameau) 12 lok-3 marjoht: Hervé Niquet / Gábor Káli; ohj: Mariame Clément
Funny Girl (Styne) 2 mar-3 maajoht: Jürgen Grimm / Gábor Káli; ohj: Stefan Huber
Nabucco (Verdi) 10 mar-7 joujoht: Peter Tilling; ohj: Immo Karaman
Das Rheingold (Wagner) 30 mar-2 maajoht: Marcus Bosch; ohj: Georg Schmiedleitner
Cherubino mischt sich ein (Mozart) 11 tam-3 kesjoht: Andreas Paetzold / Matteo Pirola; ohj: Lutz Schwarz
Arabella (Strauss) 1 hel-7 toujoht: Marcus Bosch; ohj: Andreas Baesler
Judas Maccabaeus (Handel) 23 hel-8 huhjoht: Peter Tilling; ohj: Stefan Otteni
And The Trains Kept Coming... (Navok) 23 hel-8 huhjoht: Peter Tilling; ohj: Stefan Otteni
La traviata (Verdi) 8-30 maajoht: Marcus Bosch; ohj: Peter Konwitschny
Die Walküre (Wagner) 5 huh-6 heijoht: Marcus Bosch; ohj: Georg Schmiedleitner
My Fair Lady (Loewe) 2 tou-13 heijoht: Gábor Káli; ohj: Thomas Enzinger
Tosca (Puccini) 17 tou-19 heijoht: Marcus Bosch; ohj: Jens Daniel Herzog
Les Huguenots (Meyerbeer) 15 kes-20 heijoht: Guido Johannes Rumstadt; ohj: Tobias Kratzer
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 kes-17 heijoht: Peter Tilling; ohj: Andreas Baesler
Oldenburg, Oldenburgische Staatstheater  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 5 lok-29 joujoht: Roger Epple; ohj: Alexander Müller-Elmau
Carmina Burana (Orff) 12 lok-16 heljoht: Thomas Bönisch; ohj: Sebastian Ukena
La bohème (Puccini) 13 lok-26 joujoht: Roger Epple; ohj: Marco Fiorini
Die Zauberflöte (Mozart) 19 lok-31 toujoht: Thomas Bönisch; ohj: Niklaus Helbling
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 mar-22 heijoht: Paul-Johannes Kirschner; ohj: K D Schmidt
The Rake's Progress (Stravinsky) 7 jou-18 tamjoht: NN; ohj: Markus Bothe
Otello (Verdi) 17 tam-12 maajoht: Roger Epple; ohj: Niklaus Helbling
Lohengrin (Sciarrino) 25 tam-15 heljoht: Yuval Zorn; ohj: Thomas Fiedler
Così fan tutte (Mozart) 31 tam-24 heijoht: Roger Epple; ohj: Niklaus Helbling
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 15 hel-18 toujoht: Thomas Bönisch; ohj: Ronny Jakubaschk
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 28 maa-29 toujoht: Thomas Bönisch; ohj: Julia Hölscher
Albert Herring (Britten) 6+ kesjoht: Robin Davis; ohj: Lydia Steier
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
Evita (Lloyd Webber) 24 elo-12 tamjoht: An-Hoon Song; ohj: Marcel Keller
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 14 syy-17 lokjoht: Andreas Hotz; ohj: Jochen Biganzoli
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 14 syy-17 lokjoht: Andreas Hotz; ohj: Jochen Biganzoli
Sancta Susanna (Hindemith) 14 syy-17 lokjoht: Andreas Hotz; ohj: Jochen Biganzoli
La bohème (Puccini) 28 syy-5 maajoht: Andreas Hotz; ohj: Floris Visser
Anatevka (Bock) 16 lok-2 marohj: Adriana Altaras
Der Vogelhändler (Zeller,C) 23 mar-10 heijoht: An-Hoon Song; ohj: Marcel Keller
Johannes-Passion (Bach,JS) 18 tam-18 huhjoht: Andreas Hotz; ohj: Andrej Woron
Vanda (Dvořák,A) 15 maa-22 toujoht: Daniel Inbal; ohj: Robert Lehmeier
Der Liebestrank (Donizetti) 5-19 huhjoht: Daniel Inbal / An-Hoon Song / Mino Marani; ohj: Guillermo Amaya
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 4 tou-6 heijoht: An-Hoon Song; ohj: Guillermo Amaya, Elmar Supp
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 5 tou-9 heijoht: Florian Appel; ohj: Alexander May
Die Vögel (Braunfels) 21 kes-11 heijoht: Andreas Hotz; ohj: Yona Kim
Passau, Landestheater Niederbayern (Landshut, Passau, Straubing)  / 
Gräfin Mariza (Kálmán) 5 lok-9 kesjoht: Kai Röhrig; ohj: Sebastian Kerssenbrock
Rigoletto (Verdi) 18 lok-14 heljoht: Basil H E Coleman; ohj: Nilufar K Münzing
Il pirata (Bellini) 30 mar-24 tamjoht: Basil H E Coleman; ohj: Alberto Jona, Jenaro Meléndrez Chas
Carousel (Rodgers) 23 hel-18 toujoht: Basil H E Coleman; ohj: Stefan Tilch
Die schöne und getreue Ariadne (Conradi) 12 huh-30 toujoht: Kai Röhrig; ohj: Jonathan Lunn
La traviata (Verdi) 14-29 kesjoht: Basil H E Coleman; ohj: Amir Hosseinpour
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Ein Maskenball (Verdi) 21 syy-11 maajoht: Markus Huber; ohj: Wolf Widder
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 27 syy-4 heljoht: Tobias Leppert; ohj: Kai Hüsgen
Così fan tutte (Mozart) 9 mar-14 maajoht: Martin Hannus; ohj: Toni Burkhardt
Gräfin Mariza (Kálmán) 31 jou-19 kesjoht: Martin Hannus; ohj: Wolf Widder
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 1 maa-13 heijoht: Markus Huber; ohj: Bettina Lell
Frau Luna (Lincke) 23 tou-17 heijoht: Tobias Leppert; ohj: Bettina Lell
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 syy-23 maajoht: Tobias Engeli; ohj: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 11 lok-5 tamjoht: Tobias Engeli / André Cipowicz; ohj: Wolfgang Dosch
Tannhäuser (Wagner) 30 mar-3 toujoht: Lutz de Veer; ohj: Roland May
Così fan tutte (Mozart) 17 jou-19 tamjoht: Lutz de Veer; ohj: Søren Schuhmacher
Carmen (Bizet) 12 huh-23 toujoht: Tobias Engeli; ohj: Søren Schuhmacher
Anatevka (Bock) 29 huhjoht: Thomas Wicklein; ohj: Matthias Winter
Joseph Süß (Glanert) 10 tou-10 kesjoht: Lutz de Veer; ohj: Thilo Reinhardt
Novecento (Kálmán) 22 toujoht: Maxim Böckelmann; ohj: Wolfgang Dosch
Sugar (Styne) 28 kes-6 heijoht: Maxim Böckelmann; ohj: Tim Heilmann
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Das Liebesverbot (Wagner) 15 syy-14 marjoht: Jan Michael Horstmann / Christian Voß; ohj: Hinrich Horstkotte
Frau Luna (Lincke) 19 syy-5 tamjoht: Hans-Peter Preu; ohj: Susanne Knapp
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 marjoht: Hans-Peter Preu / Florian Merz; ohj: Wolfgang Dosch
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 17 mar-11 toujoht: Jan Michael Horstmann; ohj: Anja Sündermann
L'orfeo (Monteverdi) 22 mar-7 heljoht: Jan Michael Horstmann; ohj: Jan Michael Horstmann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-22 joujoht: Matthias Mücksch; ohj: Helen Malkowsky
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 18 joujoht: Michele Carulli / Hans-Peter Preu; ohj: Annette Jahns
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 tam-1 maajoht: Hans-Peter Preu / Thomas Gläser; ohj: Manuel Schöbel
Ariadne auf Naxos (Strauss) 30 maa-4 toujoht: Jan Michael Horstmann / Hans-Peter Preu; ohj: Annette Jahns
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4 huh-9 toujoht: Hans-Peter Preu; ohj: Horst Otto Kupich
Médée (Charpentier,M) 17 tou-13 kesjoht: Jan Michael Horstmann; ohj: Jan Michael Horstmann
Der Schauspieldirektor (Mozart) 22 tou-20 kes
Regensburg, Theater Regensburg  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 21 syy-17 joujoht: Tetsuro Ban; ohj: Elias Perrig
The Fairy Queen (Purcell) 28 syy-26 joujoht: Jörn Hinnerk Andresen; ohj: Lydia Steier
West Side Story (Bernstein) 12 lok-5 heljoht: Alistair Lilley; ohj: Andrea Schwalbach
Frau Luna (Lincke) 26 lok-24 kesjoht: György Mészáros / Alistair Lilley; ohj: Thomas Enzinger
La bohème (Puccini) 7 jou-29 toujoht: Tetsuro Ban; ohj: Johannes Pölzgutter
Die Feen (Wagner) 25 tam-19 kesjoht: Tetsuro Ban; ohj: Florian Lutz
Anatevka (Bock) 22 maa-8 kesjoht: Alistair Lilley; ohj: Andrea Schwalbach
Die Kaffeekantate (Bach,JS) 12 huh-3 heijoht: Thomas Engel; ohj: Christina Schmidt
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 12 huh-3 heijoht: Thomas Engel; ohj: Christina Schmidt
Nichtung (Moussa) 17 tou-18 heijoht: Samy Moussa; ohj: Christine Mielitz
Die Zauberflöte (Mozart) 15 kes-20 heijoht: Tetsuro Ban; ohj: Matthias Reichwald
Remscheid, Theater der Stadt Remscheid  / 
My Fair Lady (Loewe) 6 marjoht: Inga Hilsberg; ohj: Lajos Wenzel
La bohème (Puccini) 20 marjoht: Tamas Bolberitz
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 24 tamjoht: Heinz Helberg
Tosca (Puccini) 16 heljoht: Silvano Frontalini
La traviata (Verdi) 24-25 toujoht: Peter Kuhn; ohj: Igor Folwill
West Side Story (Bernstein) 8 kesohj: Kay Metzger
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 7 elo-30 syyohj: Babette Bartz
Anatevka (Bock) 1 syy-29 maajoht: Manfred Hermann Lehner; ohj: Jürgen Pöckel
Nabucco (Verdi) 14 syy-20 huhjoht: Florian Krumpöck; ohj: Babette Bartz
Madama Butterfly (Puccini) 6 lok-28 maajoht: Manfred Hermann Lehner / Peter Leonard; ohj: Jay Lesenger
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 mar-15 heljoht: Manfred Hermann Lehner; ohj: Rainer Wenke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14-26 joujoht: Manfred Hermann Lehner; ohj: Rainer Wenke
Così fan tutte (Mozart) 9 hel-24 huhjoht: Florian Krumpöck; ohj: Babette Bartz
Die Zauberflöte (Mozart) 21 maa-9 huhjoht: Manfred Hermann Lehner; ohj: Babette Bartz
My Fair Lady (Loewe) 15+ kesjoht: Manfred Hermann Lehner; ohj: Babette Bartz
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Die Dreigroschenoper (Weill) 15 syy-25 lokjoht: Thomas Peuschel; ohj: Dagmar Schlingmann
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 22 syy-10 marjoht: Gregor Bühl; ohj: Immo Karaman
Tosca (Puccini) 24 mar-26 maajoht: Will Humburg; ohj: Dagmar Schlingmann
Die Zauberflöte (Mozart) 1 jou-5 tamjoht: Toshiyuki Kamioka; ohj: Andreas Gergen
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 jou-5 huhjoht: Thomas Peuschel; ohj: Ralf Nürnberger
Stabat Mater (Rossini) 9-10 heljoht: Asher Fisch
Werther (Massenet) 22 hel-31 toujoht: Thomas Peuschel; ohj: Jetske Mijnssen
Macbeth (Verdi) 12 huh-20 heijoht: Marzio Conti; ohj: Sebastian Welker
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 huh-28 kesjoht: Thomas Peuschel; ohj: Dagmar Schlingmann
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 7 kes-26 heijoht: Toshiyuki Kamioka; ohj: Dominik Neuner
La finta giardiniera (Mozart) 5-24 heijoht: Ulrich Cornelius Maier; ohj: Tom Ryser
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater  / 
Sigurd der Drachentöter (Pape) 20 syy-10 tamjoht: Friedemann Braun; ohj: Markus Wünsch
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 25 syy-11 tamjoht: Daniel Huppert; ohj: Peter Dehler
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 6 lok-23 tamjoht: Manfred Mayrhofer; ohj: Hendrik Müller
La bohème (Puccini) 22 mar-23 toujoht: Daniel Huppert; ohj: Gregor Horres
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 15 jou-4 toujoht: Daniel Huppert; ohj: Georg Rootering
Dead Man Walking (Heggie) 24 tam-7 toujoht: Gregor Rot; ohj: David Freeman
Die Opernprobe (Lortzing) 23 maa-15 kesjoht: Ewald Donhoffer; ohj: Anke Rauthmann
Der Musikfeind (Genée) 23 maa-15 kesjoht: Ewald Donhoffer; ohj: Anke Rauthmann
Die verkaufte Braut (Smetana) 16-30 toujoht: Gregor Rot; ohj: Frank-Bernd Gottschalk
Nabucco (Verdi) 27 kes-3 elojoht: Daniel Huppert; ohj: Georg Rootering
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Rigoletto (Verdi) 22 syy-2 marjoht: Golo Berg; ohj: Dirk Löschner
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 19 lok-10 joujoht: Egbert Funk; ohj: Wolfgang Dosch
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 mar-9 joujoht: Egbert Funk; ohj: Horst Kupich
Lohengrin (Wagner) 7-28 joujoht: Golo Berg; ohj: Dirk Löschner
Die verkaufte Braut (Smetana) 12 huhjoht: Golo Berg; ohj: Horst Kupich
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10 toujoht: Golo Berg; ohj: Horst Kupich
Stuttgart, Staatstheater Stuttgart  / 
La cenerentola (Rossini) 20 syy-17 joujoht: José Luis Gomez Ríos; ohj: Andrea Moses
Don Giovanni (Mozart) 21 syy-16 marjoht: Andrés Orozco-Estrada; ohj: Andrea Moses
L'Écume des jours (Denisov) 22 syy-11 lokjoht: Sylvain Cambreling; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Falstaff (Verdi) 20 lok-2 tamjoht: Sylvain Cambreling; ohj: Andrea Moses
Nabucco (Verdi) 24 lok-22 tamjoht: Simon Hewett / Giuliano Carella; ohj: Rudolf Frey
La Damnation de Faust (Berlioz) 17 mar-6 tamjoht: Kwamé Ryan; ohj: Andrea Moses
Peter Pan (Ayres) 19 jou-10 huhjoht: Roland Kluttig / Willem Wentzel; ohj: Frank Hilbrich
Die Zauberflöte (Mozart) 25 jou-1 heljoht: Uwe Sandner; ohj: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 25 tam-28 heljoht: Giuliano Carella; ohj: Ruth Berghaus
Ariadne auf Naxos (Strauss) 29 tam-8 maajoht: Michael Schønwandt; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7 hel-21 toujoht: Simon Hewett; ohj: Waltraud Lehner
Wunderzaichen (Andre,M) 2-25 maajoht: Sylvain Cambreling; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Siegfried (Wagner) 23 maa-27 huhjoht: Marc Soustrot; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
La sonnambula (Bellini) 29 maa-11 kesjoht: Gabriele Ferro; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Actus tragicus (Bach,JS) 29 huh-5 kesjoht: Michael Hofstetter; ohj: Herbert Wernicke
Orpheus und Eurydike (Gluck) 4 tou-26 heijoht: Nicholas Kok; ohj: Christian Spuck
Tosca (Puccini) 18 tou-8 heijoht: Simon Hewett; ohj: Willy Decker
La bohème (Puccini) 30 tou-22 heijoht: Simon Hewett / Till Drömann; ohj: Andrea Moses
Tristan und Isolde (Wagner) 20-27 heijoht: Sylvain Cambreling; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Iphigenie en Aulide (Gluck) 25-30 heijoht: Willem Wentzel; ohj: Andrea Moses
Trier, Theater Trier  / 
Rigoletto (Verdi) 14 syy-21 heljoht: Victor Puhl / Joongbae Jee; ohj: Bruno Berger-Gorski
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 mar-9 maajoht: Victor Puhl / Joongbae Jee; ohj: Klaus-Dieter Köhler
The Fly (Shore) 18 tam-8 maajoht: Joongbae Jee; ohj: Sebastian Welker
Der Wildschütz (Lortzing) 15 maa-18 toujoht: Joongbae Jee; ohj: Matthias Kaiser
Orfeo ed Euridice (Gluck) 24 tou-19 heijoht: Victor Puhl / Joongbae Jee; ohj: Birgit Scherzer
Ulm, Theater Ulm  / 
Otello (Verdi) 26 syy-2 heljoht: Timo Handschuh; ohj: Matthias Kaiser
Ghetto (Lackerschmid) 29 syyjoht: Hendrik Haas; ohj: Andreas von Studnitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 mar-25 tamjoht: Daniel Montané; ohj: Benjamin Künzel
Cabaret (Kander) 5 jou-23 maajoht: Hendrik Haas / Michael Weiger; ohj: Harald Fuhrmann
Der Rosenkavalier (Strauss) 23 tam-11 toujoht: Timo Handschuh; ohj: Matthias Kaiser
Friederike (Lehár) 8 hel-20 touohj: Benjamin Künzel
Iphigenie en Tauride (Gluck) 6 maa-31 toujoht: Daniel Montané; ohj: Igor Folwill
Serse (Handel) 8 tou-20 heijoht: Daniel Montané; ohj: Matthias Kaiser
Erlöst Albert E. (Stäbler) 26 kes-18 heijoht: Michael Weiger; ohj: Philipp Jescheck
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Pettersson und Findus (Ramdohr) 5 syy-8 maajoht: André Kassel; ohj: Gabriele Wiesmüller
Lohengrin (Wagner) 7 syy-18 huhjoht: Stefan Solyom; ohj: Tobias Kratzer
Madama Butterfly (Puccini) 20 syy-13 huhjoht: Martin Hoff; ohj: Eva-Maria Höckmayr
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 lok-29 tamjoht: Stefan Klingele / Martin Virin; ohj: Elisabeth Stöppler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 mar-5 tamjoht: Martin Hoff; ohj: Karsten Wiegand, Valentin Schwarz
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 22 mar-19 huhjoht: Martin Virin; ohj: Nina Gühlstorff
Werther (Massenet) 18 tam-15 toujoht: Martin Hoff; ohj: Michael Talke
La traviata (Verdi) 25 tam-9 toujoht: Stefan Solyom / Martin Hoff; ohj: Karsten Wiegand
Vom Lärm der Welt (Helbig) 28 maa-31 toujoht: Stefan Solyom / Martin Virin; ohj: Hasko Weber
Wüstenwind (Dogru) 2 huh-27 toujoht: Dirk Sobe; ohj: Sebastian Gühne
Jonny spielt auf (Krenek) 29 tou-5 heijoht: Martin Hoff; ohj: Frank Hilbrich
La bohème (Puccini) 6+ syyjoht: Massimo Zanetti / Martin Hoff; ohj: Bettina Bruinier
Der Rosenkavalier (Strauss) 31+ lokjoht: Stefan Solyom; ohj: Vera Nemirova
I masnadieri (Verdi) 31+ tamjoht: Martin Hoff; ohj: Volker Lösch
Die Zauberflöte (Mozart) 26+ huhjoht: Stefan Solyom / Martin Hoff; ohj: Nina Gühlstorff
Lola rennt (Vollmer) 13+ kesjoht: Martin Hoff; ohj: Michael Dissmeier, Christian Wiehle
Wiesbaden, Hessiches Staatstheater  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 7 syy-1 heijoht: Zsolt Hamar; ohj: Michiel Dijkema
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 syy-9 heljoht: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; ohj: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 28 syy-10 joujoht: Wolfgang Wengenroth; ohj: Cesare Lievi
Evita (Lloyd Webber) 5 lok-25 huhjoht: Wolfgang Wengenroth; ohj: Pascale-Sabine Chevroton
Die lustige Witwe (Lehár) 20 lok-20 joujoht: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; ohj: Iris Ini Gerath
La bohème (Puccini) 3 mar-19 tamjoht: Wolfgang Ott; ohj: Wolfgang Quetes
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 30 mar-24 huhjoht: Zsolt Hamar; ohj: Ansgar Weigner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 jou-24 tamjoht: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; ohj: Heinz Peters
La forza del destino (Verdi) 25 tam-27 huhjoht: Wolfgang Ott; ohj: Immo Karaman
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 31 tam-10 huhjoht: Zsolt Hamar; ohj: Manfred Beilharz
La Calisto (Cavalli) 8 maa-19 huhjoht: Sébastien Rouland; ohj: Teresa Reiber
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-28 maajoht: Christoph Stiller; ohj: Michiel Dijkema
Madama Butterfly (Puccini) 6-16 huhjoht: Martin Lukas Meister / Elias Grandy; ohj: John Dew
Elegie für junge Liebende (Henze) 1-21 toujoht: Zsolt Hamar; ohj: Dietrich W Hilsdorf
Rusalka (Dvořák,A) 7 toujoht: Henrik Nanasi; ohj: Barrie Kosky
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 toujoht: Andrea Battistoni; ohj: Fabio Sparvoli
Falstaff (Verdi) 9+ kesjoht: Zsolt Hamar; ohj: Christian Spuck
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 syy-5 huhjoht: Florian Frannek; ohj: Johannes Weigand
Evita (Lloyd Webber) 5 lok-2 maajoht: Tobias Deutschmann; ohj: Aurelia Eggers
Die Irrfahrten des Odysseus (Terzakis) 13 lokjoht: Eva Caspari; ohj: Benjamin Prins
Maria egiziaca (Respighi) 2-16 marjoht: Florian Frannek; ohj: Johannes Blum
Le Toreador (Adam,A) 19 tamjoht: Tobias Deutschmann; ohj: Björn Reinke
Alcina (Handel) 23 maa-13 huhjoht: Boris Brinkmann; ohj: Johannes Weigand
König Roger (Szymanowski) 14-28 kesjoht: Florian Frannek; ohj: Jakob Peters-Messer
Tosca (Puccini) 5 syy-12 lokjoht: Toshiyuki Kamioka; ohj: Stefano Poda
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 lok-1 maajoht: Florian Frannek; ohj: Johannes Weigand
Don Giovanni (Mozart) 8 mar-7 kesjoht: Andreas Kowalewitz; ohj: Thomas Schulte-Michels
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 jou-8 heljoht: Toshiyuki Kamioka; ohj: Johannes Weigand
Parsifal (Wagner) 13 maa-18 huhjoht: Toshiyuki Kamioka; ohj: Thilo Reinhardt
Salome (Strauss) 17 huh-30 toujoht: Toshiyuki Kamioka; ohj: Michiel Dijkema
Johannes-Passion (Bach,JS) 22-25 toujoht: Jörg Halubek; ohj: Philipp Harnoncourt
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Lohengrin (Wagner) 29 syy-31 tamjoht: Enrico Calesso; ohj: Kurt Josef Schildknecht
Don Giovanni (Mozart) 18 lok-26 tamjoht: Gerd Müller-Lorenz; ohj: François De Carpentries
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 8 mar-20 huhjoht: Frank Obermair; ohj: Ivan Alboresi
Die diebische Elster (Rossini) 15 hel-25 huhjoht: Giovanni Battista Rigon / Alexis Agrafotis; ohj: Andreas Beuermann
Salome (Strauss) 5 huh-20 kesjoht: Enrico Calesso; ohj: Alexander Von Pfeil
La sonnambula (Bellini) 19-21 huhjoht: Enrico Calesso
The Rake's Progress (Stravinsky) 28 kes-23 heijoht: Enrico Calesso; ohj: Stephan Suschke
Zwickau, Theater Plauen-Zwickau  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 syy-21 huhjoht: Tobias Engeli; ohj: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 19 lok-10 tamjoht: Tobias Engeli / André Cipowicz; ohj: Wolfgang Dosch
Joseph Süß (Glanert) 1 mar-20 kesjoht: Lutz de Veer; ohj: Thilo Reinhardt
Così fan tutte (Mozart) 4 jou-14 maajoht: Lutz de Veer; ohj: Søren Schuhmacher
Madame Pompadour (Fall) 17 tam-6 huhjoht: Lutz de Veer; ohj: Valentina Simeonova
Tannhäuser (Wagner) 22 tam-25 huhjoht: Lutz de Veer; ohj: Roland May
Carmen (Bizet) 1-8 kesjoht: Tobias Engeli; ohj: Søren Schuhmacher