2013/14 > Ranska 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2013/14 > Ranska

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Iso-Britannia
Belgia
Saksa
Luxemburg

Ranska
 
Sveitsi
Espanja Monaco
Italia

Angers, Angers Nantes Opéra  / 

Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15-17 marjoht: Jacques Lacombe; ohj: Mireille Delunsch
Le turc en Italie (Rossini) 5-7 tamjoht: Giuseppe Grazioli; ohj: Lee Blakeley
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 2 heljoht: Mark Shanahan
La Derniere Fête (Bikkembergs) 13-16 heljoht: Xavier Ribes; ohj: Dirk Opstaele
Chat perché (Singier) 23-26 heljoht: Pierre Roullier / Philippe Ferro; ohj: Caroline Gautier
Pelléas et Mélisande (Debussy) 11-13 huhjoht: Daniel Kawka; ohj: Emmanuelle Bastet
La flûte enchantée (Mozart) 13-17 kesjoht: Mark Shanahan; ohj: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Avignon, Opéra Grand Avignon  / 
A Death in the Family (Mayer,W) 6 syyjoht: Sara Jobin; ohj: Róbert Alföldi
Madama Butterfly (Puccini) 17-19 marjoht: Alain Guingal; ohj: Mireille Larroche
Laika the Spacedog (Hepplewhite) 4 joujoht: Russell Hepplewhite; ohj: Tim Yealland
My Fair Lady (Loewe) 28-31 joujoht: Dominique Trottein; ohj: Paul-Emile Fourny
L'italiana in Algeri (Rossini) 2-4 heljoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Nicola Berloffa
Le dernier jour d'un condamné (Alagna) 9-12 maajoht: Balázs Kocsár; ohj: Nadine Duffaut
Tancréde (Campra) 11-13 huhjoht: Olivier Schneebeli; ohj: Vincent Tavernier
Le Dilettante d'Avignon (concert) (Halévy) 18 huhjoht: Michel Piquemal
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18-20 toujoht: Alain Guingal; ohj: Jean-Claude Auvray
Pagliacci (Leoncavallo) 18-20 toujoht: Alain Guingal; ohj: Jean-Claude Auvray
Requiem (Mozart) 4-5 lokjoht: Leonardo Garcia-Alarcon
Mireille (Gounod) 30 mar-2 joujoht: Alain Guingal; ohj: Robert Fortune
La belle Hélène (Offenbach) 27-31 joujoht: Dominique Trottein; ohj: Jérôme Savary(original), Frédérique Lombart(revival)
Don Pasquale (Donizetti) 25-27 tamjoht: Roberto Fores-Veses; ohj: Andrea Cigni
La bohème (Puccini) 15-17 heljoht: Balázs Kocsár; ohj: Nadine Duffaut
Simon Boccanegra (Verdi) 20-22 maajoht: Alain Guingal; ohj: Gilles Bouillon
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 12-14 huhjoht: Claude Schnitzler; ohj: Oriol Thomas, Zuzana Markova
Hamlet (Thomas,A) 3-6 toujoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Vincent Boussard
Besancon, Scène nationale de Besançon  / 
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 8 marjoht: Christophe Grapperon; ohj: Philippe Béziat
Siegfried et l'Anneau Maudit (Wagner) 11 joujoht: Victorien Vanoosten; ohj: Charlotte Nessi
Il était une fois... une petite Cenerentola (Rossini) 20 tamjoht: Nicolas Kaïtasov; ohj: Sandrine Anglade
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 20 maajoht: Raphaël Pichon
Owen Wingrave (Britten) 22-24 toujoht: David Syrus; ohj: Christophe Gayral
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
Lucio Silla (Mozart) 23 syy-3 lokjoht: Jane Glover; ohj: Emmanuelle Bastet
Otello (Verdi) 21 mar-2 joujoht: Julia Jones; ohj: Gabriele Rech
Messe en si mineur (concert) (Bach,JS) 14 joujoht: Raphaël Pichon
Porgy and Bess (Gershwin) 16-26 tamjoht: Albert Horne; ohj: Christine Crouse
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 12-18 heljoht: Julia Jones; ohj: Juliette Deschamps
Les Indes galantes (Rameau) 21 hel-1 maajoht: Christophe Rousset; ohj: Laura Scozzi
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 22 maajoht: Raphaël Pichon
La Lettre des sables (Lauba) 25-30 huhjoht: Jean-Michaël Lavoie; ohj: Daniel Mesguich
Anna Bolena (Donizetti) 27 tou-8 kesjoht: Leonardo Vordoni; ohj: Marie-Louise Bischofberger
Caen, Théâtre de Caen  / 
Didon et Enée (Purcell) 13-14 marjoht: Florent Hubert; ohj: Samuel Achache, Jeanne Candel
Daphnis et Églé (Rameau) 4-8 kesjoht: William Christie; ohj: Sophie Daneman
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
La traviata (Verdi) 18-19 lokjoht: Amaury du Closel; ohj: Pierre Thirion-Vallet
Kátia Kabanová (Janáček) 15 marjoht: Irène Kudela; ohj: André Engel
Tannhäuser (concert) (Wagner) 30 marohj: Amaury du Closel
Don Pasquale (Donizetti) 10-12 tamjoht: Roberto Forès Veses; ohj: Andrea Cigni
La serva padrona (Pergolesi) 27 heljoht: Pablo Pavon
Nélée et Myrthis (Rameau) 27 heljoht: Pablo Pavon
Le voyage dans la lune (Offenbach) 11-12 huhjoht: Dominique Trottein; ohj: Olivier Desbordes
La Voix humaine (Poulenc) 13-14 toujoht: Amaury du Closel; ohj: Pierre Thirion-Vallet
The Telephone (Menotti) 13-14 toujoht: Amaury du Closel; ohj: Pierre Thirion-Vallet
Compiegne, Théâtre Imperial  / 
Requiem (Verdi) 27 marjoht: Arie van Beek
Croquefer (Offenbach) 13 joujoht: Christophe Grapperon; ohj: Jean-Philippe Salerio
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 13 joujoht: Christophe Grapperon; ohj: Jean-Philippe Salerio
La petite messe solennelle (Rossini) 8 heljoht: Mathieu Romano
Carmen (Bizet) 15-18 maajoht: Benjamin Pionnier; ohj: Philippe Arlaud
Dijon, Opéra de Dijon  / 
L'Or du Rhin (Wagner) 5-12 lokjoht: Daniel Kawka; ohj: Laurent Joyeux
La Walkyrie (Wagner) 5-12 lokjoht: Daniel Kawka; ohj: Laurent Joyeux
Siegfried (Wagner) 6-15 lokjoht: Daniel Kawka; ohj: Laurent Joyeux
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 6-15 lokjoht: Daniel Kawka; ohj: Laurent Joyeux
Le Messie (Handel) 8 joujoht: Emmanuelle Haïm
Winterreise (Schubert) 9 hel
Les Surprises de l'Amour (concert) (Rameau) 14 heljoht: Sébastien d'Hérin
Peer Gynt (Grieg) 10-12 maajoht: Gergely Madaras; ohj: Emmanuelle Cordoliani
La finta giardiniera (Mozart) 9-11 huhjoht: Emmanuelle Haïm; ohj: David Lescot
Le nozze di Figaro (Mozart) 17-23 toujoht: Jonathan Cohen; ohj: Richard Brunel
Lille, Opéra de Lille  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 3-21 lokjoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Stanislas Nordey
Quartett (Francesconi) 13-17 marjoht: Georges-Elie Octors; ohj: Alex Ollé
La Petite Renarde rusée (Janáček) 28 tam-7 heljoht: Franck Ollu; ohj: Robert Carsen(original), Maria Lamont(revival)
La finta giardiniera (Mozart) 17-30 maajoht: Emmanuelle Haïm; ohj: David Lescot
Elena (Cavalli) 7-10 huhjoht: Leonardo García Alarcón; ohj: Jean-Yves Ruf
Orfeo 14 [Vol 1] (Oehring) 18-19 kesjoht: Emmanuelle Haïm
Limoges, Opéra-Théâtre de Limoges  / 
Fortunio (Messager) 10-12 marjoht: Giuseppe Grazioli; ohj: Emmanuelle Cordoliani
Carmen (Bizet) 1-9 tamjoht: Robert Tuohy; ohj: Frédéric Roels
Il trovatore (Verdi) 9-11 maajoht: Konstantin Chudovsky; ohj: Gilbert Deflo
Don Pasquale (Donizetti) 6-8 huhjoht: Roberto Forés Veses; ohj: Andrea Cigni
Lyon, Opéra de Lyon  / 
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 22 syyjoht: René Jacobs
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 12-26 lokjoht: Kazushi Ono; ohj: Christophe Honoré
Norma (Bellini) 10-12 marjoht: Evelino Pidò
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14-30 joujoht: Kazushi Ono / Philippe Forget; ohj: Laurent Pelly
Cœur de chien (Raskatov) 20-30 tamjoht: Martyn Brabbins; ohj: Simon McBurney
The Tender Land (Copland) 1-9 heljoht: Philippe Forget; ohj: Jean Lacornerie
Le comte Ory (Rossini) 21 hel-5 maajoht: Stefano Montanari; ohj: Laurent Pelly
Peter Grimes (Britten) 10-26 huhjoht: Kazushi Ono; ohj: Yoshi Oida
Le Tour d'écrou (Britten) 11-29 huhjoht: Kazushi Ono; ohj: Valentina Carrasco
Curlew River (Britten) 12-25 huhjoht: Alan Woodbridge; ohj: Olivier Py
Jérémy Fischer (Aboulker) 4-11 kesohj: Michel Dieuaide
Simon Boccanegra (Verdi) 7-22 kesjoht: Daniele Rustioni; ohj: David Bösch
Lyon, Théâtre d'Opérette de Lyon  / 
Monsieur Beaucaire (Messager) 7-8 jou
Violettes impériales (Scotto) 11-12 tamohj: Pierre Sybil
Le petit duc (Lecocq) 1-2 heljoht: Bruce Grant; ohj: Fabrice Lelievre
Sang Viennois (Strauss,J) 22-23 heljoht: Andreï Chevtchouk; ohj: Pierre Sybil
Viva Napoli (Lopez,F) 22-23 maajoht: Bruno Conti; ohj: Carlo Di Angelo
Aida (Verdi) 24-25 tou
Marseille, Opéra Municipal de Marseille  / 
Aida (Verdi) 21 syy-1 lokjoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Charles Roubaud
La Voix humaine (concert) (Poulenc) 11 lokjoht: Lawrence Foster
La straniera (concert) (Bellini) 31 lok-8 marjoht: Paolo Arrivabeni
Orphée et Eurydice (Gluck) 30 mar-1 joujoht: Kenneth Montgomery; ohj: Frédéric Flamand
Orphée aux enfers (Offenbach) 27 jou-5 tamjoht: Samuel Jean; ohj: Laura Scozzi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 tam-6 heljoht: Alain Guingal; ohj: Frédéric Bélier-Garcia
Colomba (Petit,J) 8-16 maajoht: Claire Gibault; ohj: Charles Roubaud
Symphony 9 (Beethoven) 4 huhjoht: Lawrence Foster
Le Roi d'Ys (Lalo) 10-18 toujoht: Lawrence Foster; ohj: Jean-Louis Pichon
La traviata (Verdi) 17-22 kesjoht: Lawrence Foster / Eun Sun Kim; ohj: Renée Auphan
La Gioconda (Ponchielli) 1-10 lokjoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Jean-Louis Grinda
Moïse et Pharaon (concert) (Rossini) 8-16 marjoht: Paolo Arrivabeni
Mosè (concert) (Colonna) 13 marjoht: Jean-Marc Aymes
L'elisir d'amore (Donizetti) 23 jou-4 tamjoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Arnaud Bernard
Les Caprices de Marianne (Sauguet) 29 tam-1 heljoht: Claude Schnizler; ohj: Oriol Tomas
Tosca (Puccini) 11-20 maajoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Louis Désiré
Der fliegende Holländer (Wagner) 21-29 huhjoht: Lawrence Foster; ohj: Charles Roubaud
Requiem (Mozart) 13 toujoht: Michel Piquemal
Falstaff (Verdi) 4-14 kesjoht: Lawrence Foster; ohj: Jean-Louis Grinda
Massy, Opéra de Massy  / 
Falstaff (Verdi) 15-17 marjoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Jean-Louis Grinda
King Arthur (Purcell) 7-8 joujoht: Hervé Niquet; ohj: Corinne Benizio, Gilles Benizio
La traviata (Verdi) 23-26 tamjoht: Dominique Rouits; ohj: Roberta Mattelli
Un train pour Johannesburg (Weill) 7 heljoht: Dominique Trottein; ohj: Olivier Desbordes
Don Giovanni (Mozart) 5-9 maajoht: Dominique Rouits; ohj: Eric Perez
L'orfeo (Monteverdi) 29-30 maajoht: Sébastien d'Hérin; ohj: Caroline Mutel
L'empereur d'Atlantis (Ullmann) 5 huhjoht: Philippe Nahon; ohj: Louise Moaty
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 16-18 toujoht: Dominique Rouits; ohj: Nadine Duffaut
Mérignac, Le Pin Galant  / 
La traviata (Verdi) 12 mar
Madama Butterfly (Puccini) 15 tam
Le nozze di Figaro (Mozart) 4 hel
Roméo et Juliette (Gounod) 16 maa
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
La cenerentola (Rossini) 20-24 syyjoht: José Miguel Pérez-Sierra; ohj: Louis Désiré
Lakmé (Delibes) 22-26 marjoht: Jacques Mercier; ohj: Paul-Emile Fourny
The Indian Queen (Purcell) 19-21 tamjoht: Hervé Niquet; ohj: Joachim Schloemer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-14 heljoht: Benjamin Pionnier; ohj: Pénélope Bergeret
Vanessa (Barber,S) 21-25 maajoht: David T Heusel; ohj: Bérénice Collet
Operetta anthology (Offenbach) 25-26 huhjoht: Patrice Peyriéras; ohj: Alain Sachs
Viva la Mamma (Donizetti) 16-20 toujoht: Laurent Gendre; ohj: Vincent Vittoz
La vida breve (Falla) 13-17 kesjoht: Jacques Mercier; ohj: Paul-Emile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier Languedoc-Roussillon  / 
Orfeo ed Euridice (Gluck) 24 syy-1 lokjoht: Balázs Kocsár; ohj: Chiara Muti
Elena (Cavalli) 10-15 marjoht: Leonardo García Alarcón; ohj: Jean-Yves Ruf
Così fan tutte (Mozart) 20 jou-9 tamjoht: Alexander Shelley; ohj: Jean-Paul Scarpitta
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 17-21 tamjoht: Ari Rasilainen; ohj: Marie-Eve Signeyrole
L'étoile (Chabrier) 29-30 maajoht: Jérôme Pillement; ohj: Benoît Bénichou
La traviata (Verdi) 4-14 kesohj: Jean-Paul Scarpitta
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
Turandot (Puccini) 4-12 lokjoht: Rani Calderon; ohj: Yannis Kokkos
Candide (Bernstein) 5-11 joujoht: Ryan McAdams; ohj: Sam Brown
L'orfeo (Monteverdi) 10-17 tamjoht: Christophe Rousset; ohj: Claus Guth
Barbe-bleue (Offenbach) 20-27 heljoht: Jonathan Schiffman; ohj: Waut Koeken
Siegfried (Wagner) 21-30 maajoht: Victorien Vanoosten; ohj: Charlotte Nessi
La Clémence de Titus (Mozart) 29 huh-8 toujoht: Kazem Abdullah; ohj: John Fulljames
Il medico dei pazzi (Battistelli) 20-28 kesjoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Carlos Wagner
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15 lok-7 marjoht: Jacques Lacombe; ohj: Mireille Delunsch
Le turc en Italie (Rossini) 10-19 joujoht: Giuseppe Grazioli; ohj: Lee Blakeley
La Derniere Fête (Bikkembergs) 19-26 tamjoht: Xavier Ribes; ohj: Dirk Opstaele
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 4-6 heljoht: Mark Shanahan
Chat perché (Singier) 9-12 heljoht: Pierre Roullier / Philippe Ferro; ohj: Caroline Gautier
Pelléas et Mélisande (Debussy) 23 maa-1 huhjoht: Daniel Kawka; ohj: Emmanuelle Bastet
La flûte enchantée (Mozart) 22 tou-3 kesjoht: Mark Shanahan; ohj: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Nice, Opéra de Nice  / 
Der Freischütz (Weber) 17-23 marjoht: Philippe Auguin; ohj: Guy Montavon
Die Fledermaus (Strauss,J) 17-23 tamjoht: Bruno Ferrandis; ohj: Andreas Gergen
Semele (Handel) 16-20 heljoht: George Petrou; ohj: Jakob Peters-Messer
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16-22 maajoht: Roland Böer; ohj: Francesco Micheli
Dreyfus (Legrand) 16 tou-6 kesjoht: Jérôme Pillement; ohj: Daniel Benoin
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
La Grande duchesse de Gerolstein (Offenbach) 12 jou-5 tamjoht: Christophe Grapperon; ohj: Philippe Béziat
The Rape of Lucretia (Britten) 14-19 tamjoht: Maxime Pascal; ohj: Stephen Taylor
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 24-30 tamjoht: Philippe Nahon; ohj: Louise Moaty
King Arthur (Purcell) 7-12 heljoht: Frédérique Chauvet; ohj: Sybrand van der Werf
Le Balcon (Eötvös) 20-24 tou
La colombe (Gounod) 11-15 kesjoht: Claude Schnitzler; ohj: Stéphane Vérité
Le pauvre matelot (Milhaud) 11-15 kesjoht: Claude Schnitzler; ohj: Stéphane Vérité
Paris, Théâtre des Champs-Elysées  / 
Le Vaisseau fantôme (concert) (Wagner) 18 syyjoht: Yannick Nézet-Séguin
Les Vêpres de la Vierge (concert) (Monteverdi) 14 lokjoht: Jean-Claude Malgoire
La vestale (Spontini) 15-28 lokjoht: Jérémie Rhorer; ohj: Eric Lacascade
Aci, Galatea e Polifemo (concert) (Handel) 19 lokjoht: Emmanuelle Haïm
Norma (concert) (Bellini) 15 marjoht: Evelino Pidò
Requiem (Fauré) 16 marjoht: Philippe Herreweghe
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 10-19 joujoht: Jérémie Rhorer; ohj: Olivier Py
Le Messie (Handel) 11 joujoht: Emmanuelle Haïm
La favorite (concert) (Donizetti) 18 joujoht: Jacques Lacombe
Catone in Utica (Vivaldi) 10 tamjoht: Alan Curtis
Stabat Mater (Pergolesi) 27 tam
Theodora (Handel) 10 heljoht: Harry Bicket
Concert (Monteverdi) 11-13 heljoht: Emmanuelle Haïm
Le Villi (concert) (Puccini) 20 heljoht: Paolo Carignani
Symphony 9 (Beethoven) 2 maajoht: Vladimir Jurowski
Les Fêtes de l'hymen et de l'amour (concert) (Rameau) 11 maajoht: Hervé Niquet
Le Chevalier à la rose (Strauss) 18 maajoht: Kirill Petrenko
Otello (Rossini) 7-17 huhjoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Moshe Leiser
Oedipus rex (Stravinsky) 24 huhjoht: Daniele Gatti
Le barbier de Séville (Rossini) 28-29 huhjoht: Jean-Claude Malgoire; ohj: Christian Schiaretti, Arnaud Décarsin
Tancredi (Rossini) 19-27 toujoht: Enrique Mazzola; ohj: Jacques Osinski
L'italienne à Alger (concert) (Rossini) 10 kesjoht: Roger Norrington
La scala di seta (concert) (Rossini) 13 kesjoht: Enrique Mazzola
Fidelio (concert) (Beethoven) 14 kesjoht: Jérémie Rhorer
Castor et Pollux (Rameau) 13-21 lokjoht: Hervé Niquet; ohj: Christian Schiaretti
La Clémence de Titus (Mozart) 10-18 joujoht: Jérémie Rhorer; ohj: Denis Podalydès
Solaris (Fujikura) 5-7 maajoht: Erik Nielsen; ohj: Saburo Teshigawara
Macbeth (Verdi) 4-16 toujoht: Daniele Gatti; ohj: Mario Martone
Maria Stuarda (Donizetti) 18-27 kesjoht: Daniele Callegari; ohj: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Paris, Théâtre du Châtelet  / 
My Fair Lady (Loewe) 5 jou-1 tamjoht: Jayce Ogren; ohj: Robert Carsen
Einstein on the Beach (Glass) 8-12 tamjoht: Michael Riesman; ohj: Robert Wilson
La pietra del paragone (Rossini) 20-29 tamjoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Giorgio Barberio Corsetti, Pierrick Sorin
Into the Woods (Sondheim) 1-12 huhjoht: David Charles Abell; ohj: Lee Blakeley
A Flowering Tree (Adams) 5-13 toujoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Vishal Bhardwaj
The King and I (Rodgers) 13-29 kesjoht: James Holmes; ohj: Lee Blakeley
Paris, Cité de la musique  / 
Orlando (concert) (Handel) 19 kesjoht: René Jacobs
Paris, Opéra-Comique  / 
Written on Skin (Benjamin) 16-19 marjoht: George Benjamin; ohj: Katie Mitchell
Manfred (Schumann) 9-15 joujoht: Emmanuel Krivine; ohj: Georges Lavaudant
Lakmé (Delibes) 10-20 tamjoht: François-Xavier Roth; ohj: Lilo Baur
Pelléas et Mélisande (Debussy) 17-25 heljoht: Louis Langrée; ohj: Stéphane Braunschweig
Platée (Rameau) 20-30 maajoht: William Christie; ohj: Robert Carsen
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 21 maajoht: Raphaël Pichon
L'histoire du Soldat (Stravinsky) 5-7 huhjoht: Marc Minkowski; ohj: Jacques Osinski
El amor brujo (Falla) 5-7 huhjoht: Marc Minkowski; ohj: Jacques Osinski
Ali-Baba (Lecocq) 12-22 toujoht: Jean-Pierre Haeck; ohj: Arnaud Meunier
La Naissance de David de Sassoun (concert) (Aprikian) 5 kesjoht: Alain Altinoglu
Robert le Cochon (Dupin) 13-15 kesjoht: Jean-François Heisser; ohj: Ivan Grinberg
Paris, MC93 Bobigny  / 
Don Giovanni (Mozart) 22-31 maajoht: Alexandre Myrat; ohj: Christophe Perton
Paris, L'Opéra National de Paris (Opéra Bastille, Palais Garnier)  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 7 syy-9 lokjoht: Maurizio Benini; ohj: Andrei Serban
Alceste (Gluck) 12 syy-7 lokjoht: Marc Minkowski; ohj: Olivier Py
Vec Makropulos (Janáček) 16 syy-2 lokjoht: Susanna Mälkki; ohj: Krzysztof Warlikowski
Aida (Verdi) 10 lok-16 marjoht: Philippe Jordan; ohj: Olivier Py
Così fan tutte (Mozart) 22 lok-13 marjoht: Michael Schønwandt; ohj: Ezio Toffolutti
Elektra (Strauss) 27 lok-1 joujoht: Philippe Jordan; ohj: Robert Carsen
I puritani (Bellini) 25 mar-19 joujoht: Michele Mariotti; ohj: Laurent Pelly
La clemenza di Tito (Mozart) 27 mar-23 joujoht: Tomas Netopil; ohj: Willy Decker
Werther (Massenet) 19 tam-12 heljoht: Michel Plasson; ohj: Benoît Jacquot
Alcina (Handel) 25 tam-12 heljoht: Christophe Rousset; ohj: Robert Carsen
La fanciulla del West (Puccini) 1-28 heljoht: Carlo Rizzi; ohj: Nikolaus Lehnhoff
Madama Butterfly (Puccini) 14 hel-12 maajoht: Daniele Callegari; ohj: Robert Wilson
Die Zauberflöte (Mozart) 11 maa-15 huhjoht: Philippe Jordan; ohj: Robert Carsen
La bohème (Puccini) 15 maa-14 heijoht: Daniel Oren; ohj: Jonathan Miller
L'italiana in Algeri (Rossini) 31 maa-23 huhjoht: Riccardo Frizza; ohj: Andrei Serban
Tristan und Isolde (Wagner) 8 huh-4 toujoht: Philippe Jordan; ohj: Peter Sellars
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 24 huh-23 toujoht: Bruno Campanella; ohj: Robert Carsen
Orphée et Eurydice (Gluck) 3-21 toujoht: Thomas Hengelbrock / Manlio Benzi; ohj: Pina Bausch
La traviata (Verdi) 2-20 kesjoht: Daniel Oren; ohj: Benoît Jacquot
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 7-30 kesjoht: Rinaldo Alessandrini; ohj: Robert Wilson, Giuseppe Frigeni
La traviata (Verdi) 8 syy-12 lokjoht: Dan Ettinger; ohj: Benoît Jacquot
Le barbier de Séville (Rossini) 19 syy-3 marjoht: Carlo Montanaro; ohj: Damiano Michieletto
Tosca (Puccini) 10 lok-28 marjoht: Daniel Oren / Evelino Pidò; ohj: Pierre Audi
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 16 lok-15 heljoht: Philippe Jordan / Marius Stieghorst; ohj: Zabou Breitman
Hansel et Gretel (Humperdinck) 20 mar-18 joujoht: Yves Abel; ohj: Mariame Clément
La bohème (Puccini) 30 mar-30 joujoht: Mark Elder; ohj: Jonathan Miller
Don Giovanni (Mozart) 15 tam-14 heljoht: Alain Altinoglu; ohj: Michael Haneke
Ariadne auf Naxos (Strauss) 22 tam-17 heljoht: Michael Schønwandt; ohj: Laurent Pelly, Agathe Melinand
Pelléas et Mélisande (Debussy) 7-28 heljoht: Philippe Jordan; ohj: Robert Wilson, Giuseppe Frigeni
Faust (Gounod) 2-28 maajoht: Michel Plasson; ohj: Jean-Louis Martinoty
Le Cid (Massenet) 27 maa-21 huhjoht: Michel Plasson; ohj: Charles Roubaud
Rusalka (Dvořák,A) 3-26 huhjoht: Jakub Hrůša; ohj: Robert Carsen
La flûte enchantée (Mozart) 17 huh-28 kesjoht: Constantin Trinks / Patrick Lange; ohj: Robert Carsen
Le Roi Arthus (Chausson) 16 tou-14 kesjoht: Philippe Jordan; ohj: Graham Vick
Alceste (Gluck) 16 kes-15 heijoht: Marc Minkowski / Sébastien Rouland; ohj: Olivier Py
Adriana Lecouvreur (Cilea) 23 kes-15 heijoht: Daniel Oren; ohj: David McVicar
Paris, Salle Pleyel  / 
Alessandro (concert) (Handel) 23 syyjoht: George Petrou
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 11 lokjoht: René Jacobs
Carmina Burana (Orff) 11-12 marjoht: Paavo Järvi
Messe en si mineur (concert) (Bach,JS) 17 joujoht: Raphaël Pichon
Boris Godounov (concert) (Musorgsky) 5 heljoht: Tugan Sokhiev
La bohème (concert) (Puccini) 17 kesjoht: Jean-Luc Tingaud
Otello (concert) (Verdi) 26 kesjoht: Riccardo Frizza
Quimper, Théâtre de Cornouaille  / 
La Voix humaine (Poulenc) 8 lokohj: Juliette Mailhé
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 14 tamjoht: Christophe Grapperon; ohj: Philippe Béziat
Kátia Kabanová (Janáček) 21 maajoht: Irène Kudela; ohj: André Engel
Reims, Opéra de Reims  / 
L'orfeo (Monteverdi) 19-20 lokjoht: Leonardo García Alarcón; ohj: Laurent Brethome
Don Giovanni (Mozart) 6-10 marjoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Oriol Tomas
Croquefer (Offenbach) 16 marjoht: Christophe Grapperon; ohj: Jean-Philippe Salério
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 16 marjoht: Christophe Grapperon; ohj: Jean-Philippe Salério
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 17-18 tamjoht: Philippe Nahon; ohj: Louise Moaty
Don Pasquale (Donizetti) 9-11 heljoht: Roberto Forés Veses; ohj: Andrea Cigni
Il trovatore (Verdi) 23-25 maajoht: Konstantin Chudovsky; ohj: Gilbert Deflo
La belle Hélène (Offenbach) 17-18 toujoht: Christophe Talmont; ohj: Bernard Pisani
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Orlando (Handel) 16-21 lokjoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Eric Vigner
Il re pastore (concert) (Mozart) 9-10 joujoht: Darell Ang
Fortunio (Messager) 31 tam-6 heljoht: Claude Schnitzler; ohj: Emmanuelle Cordoliani
Concert (Berlioz) 21 hel
Pomme d'Api (Offenbach) 27-29 maajoht: Darrel Ang
Une Éducation manquée (Chabrier) 27-29 maajoht: Darrel Ang
Rigoletto (Verdi) 28 tou-5 kesjoht: Sasha Götzel; ohj: Jean-Louis Grinda
Rouen, Opéra de Rouen Haute-Normandie  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 4-8 lokjoht: Nicolas Kruger; ohj: Frédéric Roels
Carmen Intime (Bizet) 13 mar-8 jouohj: Frédéric Roels, Coline Gourdin
Le Vaisseau fantôme (Wagner) 31 tam-2 heljoht: Julien Masmondet; ohj: Lucas Simon
Don Pasquale (Donizetti) 14-20 maajoht: Luciano Acocella; ohj: Andrea Cigni
Dido and Aeneas (Purcell) 9-13 toujoht: Vincent Dumestre; ohj: Cécile Roussat, Julien Lubek
La finta giardiniera (Mozart) 4-12 kesjoht: Andreas Spering; ohj: Vincent Boussard
Saint-Etienne, Opéra Théâtre de Saint-Étienne  / 
L'orfeo (Monteverdi) 8 lokjoht: Leonardo García Alarcón; ohj: Laurent Brethome
Lakmé (Delibes) 8-12 marjoht: Laurent Campellone; ohj: Lilo Baur
Concert (Verdi) 19 marjoht: Laurent Campellone
Siegfried et l'Anneau Maudit (Wagner) 7 joujoht: Marius Stieghorst; ohj: Charlotte Nessi
Ciboulette (Hahn) 29 jou-2 tamjoht: Laurent Touche; ohj: Michel Fau
La belle et la bête (Glass) 18-19 tamjoht: Michael Riesman
Les Barbares (concert) (Saint-Saëns) 14-16 heljoht: Laurent Campellone
Werther (Massenet) 21-25 maajoht: Laurent Campellone; ohj: Laurent Fréchuret
La petite messe solennelle (concert) (Rossini) 1 huhjoht: Alberto Zedda
Carmina Burana (concert) (Orff) 13 toujoht: Laurent Campellone
Les noces de Figaro (Mozart) 15-21 kesjoht: Jonathan Cohen; ohj: Richard Brunel
Strasbourg, L'Opéra national du Rhin  / 
De la maison des morts (Janáček) 27 syy-5 lokjoht: Marko Letonja; ohj: Robert Carsen
La cenerentola (Rossini) 25 lok-5 marjoht: Enrique Mazzola / Thomas Blunt; ohj: Sandrine Anglade
Rigoletto (Verdi) 8-23 joujoht: Paolo Carignani; ohj: Robert Carsen(original), Christophe Gayral(revival)
Aladin et la lampe merveilleuse (Rota) 17-22 tamjoht: Vincent Monteil; ohj: Waut Koeken
Der fliegende Holländer (Wagner) 26 tam-8 heljoht: Marko Letonja; ohj: Nicolas Brieger
Le Roi Arthus (Chausson) 14-25 maajoht: Jacques Lacombe; ohj: Keith Warner
Die Schöpfung (concert) (Haydn) 3-9 huhjoht: Vincent Monteil
Doctor Atomic (Adams) 2-9 toujoht: Patrick Davin; ohj: Lucinda Childs
Platée (Rameau) 13-21 kesjoht: Christophe Rousset; ohj: Mariame Clément
La colombe (Gounod) 1-3 heijoht: Claude Schnitzler; ohj: Stéphane Vérité
Le pauvre matelot (Milhaud) 1-3 heijoht: Claude Schnitzler; ohj: Stéphane Vérité
Toulon, Opéra de Toulon Provence Mediterranée  / 
Norma (Bellini) 22-27 lokjoht: Giuliano Carella; ohj: Massimo Gasparòn
La finta giardiniera (Mozart) 22-24 marjoht: Andreas Spering; ohj: Vincent Boussard
La vie parisienne (Offenbach) 28-31 joujoht: Jérôme Pillement; ohj: Nadine Duffaut
La cenerentola (Rossini) 24-28 tamjoht: Edmon Colomer; ohj: Jean-Philippe Clarac, Olivier Delœuil
Ariane à Naxos (Strauss) 14-18 maajoht: Rani Calderon; ohj: Mireille Larroche
Macbeth (Verdi) 25-29 huhjoht: Giuliano Carella; ohj: Jean-Louis Martinoty
Don Giovanni (Mozart) 20-27 toujoht: Giuliano Carella; ohj: Frédéric Bélier-Garcia
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Manon (Massenet) 29 syy-15 lokjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Laurent Pelly
Orlando (Handel) 10-16 marjoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Eric Vigner
Hansel et Gretel (Humperdinck) 22-31 joujoht: Claus Peter Flor; ohj: Andreas Baesler
La favorite (Donizetti) 6-19 heljoht: Bruno Campanella; ohj: Vincent Boussard
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-23 maajoht: Tugan Sokhiev; ohj: Yannis Kokkos
Pagliacci (Leoncavallo) 14-23 maajoht: Tugan Sokhiev; ohj: Yannis Kokkos
Les Pigeons d'argile (Hurel) 15-22 huhjoht: Tito Ceccherini; ohj: Mariame Clément
I due Foscari (Verdi) 16-25 toujoht: Gianluigi Gelmetti; ohj: Stefano Vizioli
Daphne (Strauss) 15-29 kesjoht: Hartmut Haenchen; ohj: Patrick Kinmonth
Le petit ramoneur (Britten) 25 kes-4 heijoht: Christophe Larrieu; ohj: Caroline Bertran-Hours
Un bal masqué (Verdi) 30 syy-12 lokjoht: Daniel Oren; ohj: Vincent Boussard
Owen Wingrave (Britten) 21-25 marjoht: David Syrus; ohj: Walter Sutcliffe
The Turn of the Screw (Britten) 21-25 marjoht: David Syrus; ohj: Walter Sutcliffe
Doña Francisquita (Vives) 21-31 joujoht: Josep Caballé Domenech; ohj: Emilio Sagi
Tristan und Isolde (Wagner) 28 tam-11 heljoht: Claus Peter Flor; ohj: Nicolas Joël
Porgy and Bess (Gershwin) 17-22 maajoht: William Barkhymer; ohj: Baayork Lee
Castor et Pollux (Rameau) 24 maa-2 huhjoht: Christophe Rousset; ohj: Mariame Clément
massacre (Mitterer) 12-17 huhjoht: Peter Rundel; ohj: Ludovic Lagarde
Les fiançailles au couvent (Prokofiev) 15-24 toujoht: Tugan Sokhiev; ohj: Martin Duncan
Turandot (Puccini) 19-30 kesjoht: Stefan Solyom; ohj: Calixto Bieito
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
Le Roi David (Honegger) 29 mar-1 joujoht: Jean-Claude Malgoire
La petite messe solennelle (Rossini) 17-21 tamjoht: Jean-Claude Malgoire; ohj: Jean Philippe Delavault
Aben Hamet (Dubois) 14-18 maajoht: Jean-Claude Malgoire; ohj: Alita Baldi
Le barbier de Séville (Rossini) 15-17 huhjoht: Jean-Claude Malgoire; ohj: Arnaud Décarsin, Christian Schiaretti
Tours, Grand Théâtre de Tours  / 
Don Giovanni (Mozart) 11-15 lokjoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Oriol Tomas
Passionnément (Messager) 27-31 joujoht: Emmanuel Trenque; ohj: Jacques Duparc
Carmen (Bizet) 17-21 tamjoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Gilles Bouillon
The Turn of the Screw (Britten) 14-18 maajoht: Ariane Matiakh; ohj: Dominique Pitoiset
Bérénice (Magnard) 4-8 huhjoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Alain Garichot
Falstaff (Verdi) 23-27 toujoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Gilles Bouillon
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
La Caravane du Caire (concert) (Grétry) 22 lokjoht: Guy Van Waas
Orfeo ed Euridice (concert) (Gluck) 7 marjoht: Laurence Equilbey
Orlando (Handel) 21-24 marjoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Eric Vigner
Les Danaïdes (concert) (Salieri) 27 marjoht: Christophe Rousset
Elena (Cavalli) 6-8 joujoht: Leonardo García Alarcón; ohj: Jean-Yves Ruf
Così fan tutte (Mozart) 30 tam-2 heljoht: Ryan Brow; ohj: Nick Olcott
Les Femmes vengées (Philidor) 1-2 heljoht: Ryan Brown; ohj: Nick Olcott
Le Bourgeois gentilhomme (Lully) 7-9 heljoht: Christophe Coin; ohj: Denis Podalydès
Les Fêtes de l'hymen et de l'amour (concert) (Rameau) 13 heljoht: Hervé Niquet
Herculanum (concert) (David) 8 maajoht: Hervé Niquet
L'Artaserse (Vinci) 19-23 maajoht: Diego Fasolis; ohj: Silviu Purcarete(original), Rares Zaharia(revival)
Tamerlano (concert) (Handel) 5 huhjoht: Maxim Emelyanychev
Tancréde (Campra) 6-7 toujoht: Olivier Schneebeli; ohj: Vincent Tavernier
Persée (Lully) 23-25 toujoht: David Fallis; ohj: Marshall Pynkoski
Amadigi di Gaula (concert) (Handel) 5 kesjoht: Ottavio Dantone
Didon et Enée (Purcell) 14-15 kesjoht: Vincent Dumestre; ohj: Cécile Roussat, Julien Lubek