2013/14 > Italia 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2013/14 > Italia

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Ranska
Monaco
Sveitsi
Itävalta
Slovenia

Italia
 
Kroatia
Malta Kreikka

Ancona, Teatro delle Muse  / 

L'elisir d'amore (Donizetti) 31 tam-2 heljoht: Jader Bignamini; ohj: Arnaud Bernard
Rigoletto (Verdi) 15 heljoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Alessandro Talevi
Bergamo, Teatro Donizetti  / 
Il trovatore (Verdi) 1-3 syyjoht: Andreas Ryter
Maria de Rudenz (Donizetti) 20-22 syyjoht: Sebastiano Rolli; ohj: Francesco Bellotto
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 11-13 lokjoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Francesco Esposito
Un ballo in maschera (Verdi) 8-10 marjoht: Stefano Romani; ohj: Ivan Stefanutti
La finta semplice (Varriale) 24 marjoht: Paolo Belloli; ohj: Paolo Andreoni
Sogno di un valzer (Straus) 19 tamjoht: Maria Galantino; ohj: Corrado Abbati
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26-28 syyjoht: Roberto Tolomelli; ohj: Francesco Bellotto
Betly (Donizetti) 27 syy-8 lokjoht: Giovanni Battista Rigon; ohj: Luigi Barilone
Tosca (Puccini) 10-12 lokjoht: Fabio Mastrangelo; ohj: Hugo De Ana
Torquato Tasso (Donizetti) 7-9 marjoht: Sebastiano Rolli; ohj: Dieter Kaegi
Bolzano, Teatro Comunale  / 
War Sum Up (Ratniece) 11 syyjoht: Kaspars Putnins; ohj: Kirsten Dehlholm
La bohème (Puccini) 26-27 marjoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Ivan Stefanutti
Die Zauberflöte (Mozart) 11-12 tamjoht: Ekhart Wycik; ohj: Michela Lucenti
Biedermann und die Brandstifter (Voseček) 25 heljoht: Walter Kobéra; ohj: Béatrice Lachaussée
Die Fledermaus (Strauss,J) 17-31 toujoht: Marius Burkert; ohj: Georg Schmiedleitner
Brescia, Teatro Grande  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-13 lokjoht: Andrea Battistoni; ohj: Arnaud Bernard
Otello (Verdi) 25-27 lokjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Stefano de Luca
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 mar-1 joujoht: Roman Brogli-Sacher; ohj: Federico Grazzini
Tancredi (Rossini) 13-15 joujoht: Francesco Cilluffo; ohj: Francesco Frongia
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
Otello (Verdi) 26-28 syyjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Stefano de Luca
La finta semplice (Mozart) 17-19 lokjoht: Salvatore Percacciolo; ohj: Elisabetta Courir
Der fliegende Holländer (Wagner) 21-23 marjoht: Roman Brogli-Sacher; ohj: Federico Grazzini
Tancredi (Rossini) 6-8 joujoht: Francesco Cilluffo; ohj: Francesco Frongia
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-12 tamjoht: Andrea Battistoni; ohj: Arnaud Bernard
Aida (Verdi) 1 maajoht: Pietro Billi; ohj: Stefano Simone Pintor
Cremona, Teatro Ponchielli  / 
Otello (Verdi) 2-6 lokjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Stefano De Luca
L'elisir d'amore (Donizetti) 18-20 lokjoht: Andrea Battistoni; ohj: Arnaud Bernard
Der fliegende Holländer (Wagner) 15-17 marjoht: Roman Brogli-Sacher; ohj: Federico Grazzini
Tancredi (Rossini) 28-30 marjoht: Francesco Cilluffo; ohj: Francesco Frongia
La finta semplice (Mozart) 6-8 joujoht: Salvatore Percacciolo; ohj: Elisabetta Courir
Fano, Teatro della Fortuna  / 
Carmen (Bizet) 24-26 tamjoht: Marco Boemi; ohj: Francesco Esposito
Rigoletto (Verdi) 21 heljoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Alessandro Talevi
Genova, Opera di Genova  / 
Rigoletto (Verdi) 13-24 marjoht: Fabio Luisi; ohj: Rolando Panerai
Otello (Verdi) 27 jou-5 tamjoht: Andrea Battistoni; ohj: Davide Livermore
Madama Butterfly (Puccini) 18 hel-2 maajoht: Valerio Galli; ohj: Daniela Dessì
Le nozze di Figaro (Mozart) 14-18 maajoht: Johannes Wildner; ohj: Marco Spada
La bohème (Puccini) 5-16 huhjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Augusto Fornari
Carmen (Bizet) 9-31 toujoht: Andrea Battistoni; ohj: Davide Livermore
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14-22 kesjoht: Bruno Campanella / Alvise Casellati; ohj: Filippo Crivelli
Jesi, Festival Pergolesi Spontini  / 
Gott segne den König! (concert) (Spontini) 25 lok
Jesi, Teatro G B Pergolesi  / 
L'arlesiana (Cilea) 27-29 syyjoht: Francesco Cilluffo; ohj: Rosetta Cucchi
Falstaff (Verdi) 22-24 marjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Marco Spada
Livorno, Teatro Goldoni  / 
Carmen (Bizet) 14 marjoht: Carlo Goldstein; ohj: Francesco Esposito
La duchessa di Chicago (Kálmán) 26 tamjoht: Maurizio Bogliolo; ohj: Marco Prosperini
I racconti di Hoffmann (Offenbach) 13-14 heljoht: Guy Condette; ohj: Nicola Zorzi
Tosca (Puccini) 21-22 toujoht: Matteo Beltrami; ohj: Renato Bonaiuto
Lucca, Teatro del Giglio  / 
Carmen (Bizet) 23-24 marjoht: Carlo Goldstein; ohj: Francesco Esposito
Falstaff (Verdi) 13-15 joujoht: Nicola Paszkowski; ohj: Cristina Mazzavillani Muti
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 7-9 heljoht: Julian Kovatchev; ohj: Italo Nunziata
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 22-23 heljoht: Guy Condette; ohj: Nicola Zorzi
Madama Butterfly (Puccini) 6 huh
Massa Maritima, Lirica in Piazza  / 
Rigoletto (Verdi) 1-3 elojoht: Claudio Maria Micheli; ohj: Renato Bonajuto
Il trovatore (Verdi) 2-4 elojoht: Claudio Maria Micheli / Maurizio Morgantini; ohj: Guido Zamara
Messina, Teatro Vittorio Emanuele  / 
La bohème (Puccini) 10-14 joujoht: Elio Orciuolo; ohj: Aldo Tarabella
Milano, Teatro alla Scala  / 
La traviata (Verdi) 7 jou-4 tamjoht: Daniele Gatti; ohj: Dmitri Tcherniakov
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-28 heljoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Mary Zimmerman
Il trovatore (Verdi) 15 hel-7 maajoht: Daniele Rustioni; ohj: Hugo De Ana
La fidanzata dello Zar (Rimsky-Korsakov) 2-14 maajoht: Daniel Barenboim; ohj: Dmitri Tcherniakov
Les troyens (Berlioz) 8-30 huhjoht: Antonio Pappano; ohj: David McVicar
Elektra (Strauss) 18 tou-10 kesjoht: Esa-Pekka Salonen; ohj: Patrice Chéreau
Così fan tutte (Mozart) 19 kes-18 heijoht: Daniel Barenboim / Karl Heinz Steffens; ohj: Claus Guth
Le comte Ory (Rossini) 4-21 heijoht: Donato Renzetti; ohj: Laurent Pelly
Simon Boccanegra (Verdi) 31 lok-19 marjoht: Stefano Ranzani / Daniel Barenboim; ohj: Federico Tiezzi
Modena, Teatro Comunale  / 
I vespri siciliani (Verdi) 22-24 marjoht: Stefano Ranzani; ohj: Davide Livermore
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 30 mar-1 joujoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Francesco Esposito
Olimpia 2000 (Molinelli) 15 joujoht: Roberto Molinelli; ohj: Loredana Parrella
La clemenza di Tito (Mozart) 7-9 heljoht: Eric Hull; ohj: Walter Pagliaro
Simon Boccanegra (Verdi) 21-23 maajoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Riccardo Canessa
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-15 huhjoht: Patrick Fournillier; ohj: Fabio Sparvoli
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
Aida (Verdi) 5-17 joujoht: Nicola Luisotti; ohj: Franco Dragone
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14-29 tamjoht: Bruno Campanella; ohj: Mariano Bauduin(original), Filippo Crivelli(revival)
Evgenij Onegin (Tchaikovsky,P) 28 hel-9 maajoht: John Axelrod; ohj: Michal Znaniecki
Otello (Verdi) 13-29 huhjoht: Nicola Luisotti; ohj: Henning Brockhaus
Pagliacci (Leoncavallo) 22 tou-8 kesjoht: Nello Santi; ohj: Daniele Finzi Pasca
Don Checco (Giosa) 25 syy-3 lokjoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Lorenzo Amato
L'elisir d'amore (Donizetti) 5-12 lokjoht: Giuseppe Finzi; ohj: Riccardo Canessa
Salome (Strauss) 15-26 marjoht: Nicola Luisotti; ohj: Manfred Schweigkofler
Novara, Teatro Coccia  / 
Macbeth (Verdi) 4-6 lokjoht: Giuseppe Sabbatini; ohj: Dario Argento
Norma (Bellini) 6-8 joujoht: Matteo Beltrami; ohj: Alberto Fassini(original), Vittorio Borrelli(revival)
Tosca (Puccini) 17-19 tamjoht: Valerio Galli; ohj: Fabio Ceresa
Padova, Teatro Verdi  / 
Lucrezia Borgia (Donizetti) 20-22 syyjoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Giulio Ciabatti
Rigoletto (Verdi) 18-20 lokjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Stefano Poda
Tosca (Puccini) 23-27 joujoht: Fabio Mastrangelo; ohj: Hugo De Ana
Parma, Fondazione Teatro Regio di Parma  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 1-11 lokjoht: Jader Bignamini; ohj: Hugo De Ana
Falstaff (Verdi) 12-26 lokjoht: Sebastiano Rolli; ohj: Renato Bruson, Marina Bianchi
I masnadieri (Verdi) 18-27 lokjoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Leo Muscato
Concert (Verdi) 29 lokjoht: Donato Renzetti
Messa da Requiem (Verdi) 31 lokjoht: Daniele Gatti
Pagliacci (Leoncavallo) 12-26 tamjoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Federico Grazzini
Gianni Schicchi (Puccini) 12-26 tamjoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Federico Grazzini
La cambiale di matrimonio (Rossini) 21-28 heljoht: Francesco Cilluffo; ohj: Andrea Cigni
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 31 maa-6 huhjoht: Patrick Fournillier; ohj: Fabio Sparvoli
Pavia, Teatro Fraschini  / 
Otello (Verdi) 10-12 lokjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Stefano De Luca
La finta semplice (Mozart) 23-24 lokjoht: Salvatore Percacciolo; ohj: Elisabetta Courir
Tancredi (Rossini) 22-24 marjoht: Francesco Cilluffo; ohj: Francesco Frongia
Der fliegende Holländer (Wagner) 9-11 joujoht: Roman Brogli-Sacher; ohj: Federico Grazzini
L'elisir d'amore (Donizetti) 19-20 tamjoht: Andrea Battistoni; ohj: Arnaud Bernard
Sogno di un valzer (Straus) 28 tam
Piacenza, Teatro Municipale  / 
Luisa Miller (Verdi) 12-15 lokjoht: Donato Renzetti; ohj: Leo Nucci
I vespri siciliani (Verdi) 29 mar-1 joujoht: Stefano Ranzani; ohj: Davide Livermore
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 2-4 heljoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Francesco Esposito
La vedova allegra (Lehár) 14-16 heljoht: Christopher Franklin / Andrea Sanguineti; ohj: Nicola Berloffa
Simon Boccanegra (Verdi) 14-16 maajoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Riccardo Canessa
Gianni Schicchi (Puccini) 9-11 toujoht: Fabrizio Dorsi; ohj: Flavio Ambrosini
Pisa, Teatro Comunale Verdi  / 
La forza del destino (Verdi) 11-13 lokjoht: Valerio Galli; ohj: Renato Bonajuto
Tosca (Puccini) 29 mar-1 joujoht: Nahel Al Halabi; ohj: Riccardo Canessa
Carmen (Bizet) 11-12 tamjoht: Carlo Goldstein; ohj: Francesco Esposito
Il Flaminio (Pergolesi) 22 tamjoht: Federico Bardazzi
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-9 heljoht: Guy Condette; ohj: Nicola Zorzi
Andrea Chénier (Giordano) 7-9 maajoht: Elio Orciuolo; ohj: Marco Spada
Il mantello (Chailly) 14 maaohj: Stefano Mecenate
Amici (Bellisario) 14 maaohj: Stefano Mecenate
Si camminava sull'Arno (Simoni) 4 huhohj: Lorenzo Mucci
Ravenna, Teatro Comunale Alighieri  / 
Macbeth (Verdi) 8-16 marjoht: Nicola Paszkovski; ohj: Cristina Mazzavillani Muti
Otello (Verdi) 9-16 marjoht: Nicola Paszkovski; ohj: Cristina Mazzavillani Muti
Falstaff (Verdi) 10-17 marjoht: Nicola Paszkovski; ohj: Cristina Mazzavillani Muti
Luisa Miller (Verdi) 24-26 tamjoht: Donato Renzetti; ohj: Leo Nucci
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 15-16 heljoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Francesco Esposito
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 15-16 maajoht: Julian Kovatchev; ohj: Italo Nunziata
Reggio Emilia, Teatro Municipale Valli  / 
I vespri siciliani (Verdi) 8-10 marjoht: Stefano Ranzani; ohj: Davide Livermore
My Fair Lady (Loewe) 29 mar-1 joujoht: Emanuele Friello; ohj: Massimo Romeo Piparo
La clemenza di Tito (Mozart) 14-16 heljoht: Eric Hull; ohj: Walter Pagliaro
La duchessa di Chicago (Kálmán) 21-23 heljoht: Maurizio Bogliolo; ohj: Marco Prosperini
Tosca (Puccini) 14-16 maajoht: Alberto Veronesi; ohj: Daniele Abbado
La cambiale di matrimonio (Rossini) 28-30 maajoht: Francesco Cilluffo; ohj: Andrea Cigni
Roma, Teatro dell'Opera di Roma  / 
Ernani (Verdi) 27 mar-14 joujoht: Riccardo Muti; ohj: Hugo De Ana
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 30 tam-6 heljoht: Charles Dutoit; ohj: Laurent Pelly
L'Heure espagnole (Ravel) 30 tam-6 heljoht: Charles Dutoit; ohj: Laurent Pelly
La petite messe solennelle (Rossini) 5 heljoht: Roberto Gabbiani
Manon Lescaut (Puccini) 27 hel-8 maajoht: Riccardo Muti; ohj: Chiara Muti
Maometto II (Rossini) 28 maa-8 huhjoht: Roberto Abbado; ohj: Pier Luigi Pizzi
L'elisir d'amore (Donizetti) 8-14 toujoht: Donato Renzetti; ohj: Ruggero Cappuccio
Carmen (Bizet) 18-28 kesjoht: Emmanuel Villaume; ohj: Emilio Sagi
The Prodigal Son (Britten) 4 heijoht: James Conlon; ohj: Mario Martone
Rigoletto (Verdi) 21-31 lokjoht: Renato Palumbo; ohj: Leo Muscato
Roma, Accademia Nazionale di Santa Cecilia  / 
Peter Grimes (concert) (Britten) 26-30 lokjoht: Antonio Pappano
Rovigo, Teatro Sociale  / 
Tosca (Puccini) 8-13 lokjoht: Fabio Mastrangelo; ohj: Hugo De Ana(original),Giulio Ciabatti(revival)
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 13-17 marjoht: José Antonio Montaño; ohj: Italo Nunziata
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 11-12 tamjoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Francesco Esposito
Il campiello (Wolf-Ferrari) 14-16 heljoht: Stefano Romani; ohj: Paolo Trevisi
The Water Babies (Furlani) 20-23 maajoht: Stefano Romani; ohj: Federico Bertolani
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Falstaff (Verdi) 11-15 lokjoht: Matteo Beltrami; ohj: Marco Spada
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 lokjoht: Francesco Cilluffo; ohj: Alessio Pizzech
Così fan tutte (Mozart) 15-17 marjoht: Giovanni Battista Rigon; ohj: Jacopo Spirei
La traviata (Verdi) 6-8 joujoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Henning Brockhaus
Carmen (Bizet) 10-12 lok
Madama Butterfly (Puccini) 31 lok-2 mar
Salome (Strauss) 21-23 mar
Adriana Lecouvreur (Cilea) 5-7 jou
Savona, Opera Giocosa  / 
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 20 lokjoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Francesco Esposito
La serva padrona (Pergolesi) 9 marjoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Jacopo Marchisio
Il maestro di cappella (Cimarosa) 9 marjoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Jacopo Marchisio
Spoleto, Teatro Lirico Sperimentale  / 
Euridice e Orfeo (Scapucci) 13-15 syyjoht: Marco Angius; ohj: Giorgio Bongiovanni
Doglie (Sannicandro) 13-15 syyjoht: Marco Angius; ohj: Sandra De Falco
Grilletta e Porsugnacco (Orlandini) 20-22 syyjoht: Francesco Massimi; ohj: Giorgio Bongiovanni
Tosca (Puccini) 24-29 syyjoht: Carlo Palleschi; ohj: Lucio Gabriele Dolcini
Così fan tutte (concert) (Mozart) 13 lokjoht: Antonio Cipriani
Torino, Teatro Regio  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 9-23 lokjoht: Gianandrea Noseda; ohj: Vittorio Borrelli(original), Sylvano Bussotti(revival)
Rigoletto (Verdi) 17-25 lokjoht: Donato Renzetti; ohj: Fabio Banfo(original), Anna Maria Bruzzese(revival)
La traviata (Verdi) 18-27 lokjoht: Donato Renzetti; ohj: Laurent Pelly(original), Laurie Feldman Santoliquido(revival)
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7-17 marjoht: Alessandro de Marchi; ohj: Vittorio Borrelli
Concert (Verdi) 18-22 joujoht: Gianandrea Noseda
Il flauto magico (Mozart) 10-21 tamjoht: Christian Arming; ohj: Roberto Andò
Madama Butterfly (Puccini) 1-6 heljoht: Pinchas Steinberg; ohj: Damiano Michieletto
Turandot (Puccini) 12-27 heljoht: Pinchas Steinberg / Giampaolo Bisanti; ohj: Giuliano Montaldo
Tosca (Puccini) 13-18 maajoht: Renato Palumbo; ohj: Jean-Louis Grinda
Gianni Schicchi (Puccini) 21-30 maajoht: Stefan Anton Reck; ohj: Vittorio Borrelli
Una Tragedia florentina (Zemlinsky) 21-30 maajoht: Stefan Anton Reck; ohj: Vittorio Borrelli
L'arca di Noè (Britten) 7 huhjoht: Carlo Bertola; ohj: Elisabetta Marini
Guglielmo Tell (Rossini) 7-18 toujoht: Gianandrea Noseda; ohj: Graham Vick
The Rake's Progress (Stravinsky) 10-22 kesjoht: Gianandrea Noseda; ohj: David McVicar
La vedova allegra (Lehár) 27 kes-6 heijoht: Christoph Campestrini; ohj: Hugo De Ana
Treviso, Teatro Comunale  / 
La bohème (Puccini) 2-6 lokjoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Ivan Stefanutti
Rigoletto (Verdi) 20-24 marjoht: Francesco Ommassini; ohj: Patrizia Di Paolo
La cenerentola (Rossini) 29 tam-2 heljoht: Sergio Alapont; ohj: Lorenzo Regazzo
Trieste, Teatro Verdi  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 9-18 tamjoht: Gianluigi Gelmetti; ohj: Massimo Gasparòn
L'occasione fa il ladro (Rossini) 11-18 heljoht: José Miguel Pérez-Sierra; ohj: Elisabetta Brusa
Madama Butterfly (Puccini) 27 hel-8 maajoht: Donato Renzetti; ohj: Giulio Ciabatti
La traviata (Verdi) 21 maa-1 huhjoht: Gianluigi Gelmetti; ohj: Henning Brockhaus
Attila (Verdi) 23-31 toujoht: Donato Renzetti; ohj: Enrico Stinchelli
Il paese del sorriso (Lehár) 17-28 kesjoht: Antonino Fogliani; ohj: Damiano Michieletto
Il re pastore (Mozart) 24 lok-2 marjoht: Francesco Lanzillotta
Venezia, La Fenice  / 
L'Africaine (Meyerbeer) 23 mar-1 joujoht: Emmanuel Villaume; ohj: Leo Muscato
La scala di seta (Rossini) 17-31 tamjoht: Alessandro de Marchi; ohj: Bepi Morassi
La clemenza di Tito (Mozart) 24 tam-1 heljoht: Ottavio Dantone; ohj: Ursel Herrmann, Karl-Ernst Herrmann
La traviata (Verdi) 15 hel-15 maajoht: Diego Matheuz / Stefano Rabaglia; ohj: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 20 hel-20 maajoht: Giovanni Battista Rigon; ohj: Bepi Morassi
Il campiello (Wolf-Ferrari) 28 hel-11 maajoht: Stefano Romani; ohj: Paolo Trevisi
Elegy for Young Lovers (Henze) 27 maa-6 huhjoht: Jonathan Webb; ohj: Pier Luigi Pizzi
La bohème (Puccini) 19 huh-30 toujoht: Jader Bignamini; ohj: Francesco Micheli
Madama Butterfly (Puccini) 26 huh-1 kesjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Àlex Rigola
Tosca (Puccini) 16-31 toujoht: Daniele Callegari; ohj: Serena Sinigaglia
The Rake's Progress (Stravinsky) 27 kes-5 heijoht: Diego Matheuz; ohj: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 26 elo-7 joujoht: Daniele Rustioni / Diego Matheuz; ohj: Robert Carsen
Il trovatore (Verdi) 12-28 syyjoht: Daniele Rustioni; ohj: Lorenzo Mariani
L'inganno felice (Rossini) 18-27 syyjoht: Stefano Montanari; ohj: Bepi Morassi
Don Giovanni (Mozart) 10-19 lokjoht: Stefano Montanari; ohj: Damiano Michieletto
La porta della legge (Sciarrino) 24 lok-2 mar
Simon Boccanegra (Verdi) 22 mar-6 joujoht: Myung-Whun Chung; ohj: Andrea De Rosa
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 14-20 tamjoht: Omer Meir Wellber; ohj: Arnaud Bernard
Il signor Bruschino (Rossini) 23-31 tamohj: Bepi Morassi
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 tam-19 heljoht: Omer Meir Wellber
Don Pasquale (Donizetti) 8-22 heljoht: Omer Meir Wellber; ohj: Italo Nunziata
La traviata (Verdi) 13 hel-4 lokjoht: Omer Meir Wellber / Gaetano d’Espinosa / Riccardo Frizza; ohj: Robert Carsen
Alceste (Gluck) 20-28 maajoht: Guillaume Tourniaire; ohj: Pier Luigi Pizzi
Madama Butterfly (Puccini) 8-31 toujoht: Jader Bignamini; ohj: Alex Rigola
Norma (Bellini) 20 tou-6 kesjoht: Gaetano d'Espinosa
Juditha Triumphans (Vivaldi) 19-27 kesjoht: Stefano Montanari; ohj: Elena Barbalich
La scala di seta (Rossini) 20-28 kesohj: Bepi Morassi
Otello (Verdi) 7-12 heiohj: Francesco Micheli
Tosca (Puccini) 28 elo-2 lokjoht: Riccardo Frizza; ohj: Serena Sinigaglia
La cambiale di matrimonio (Rossini) 12-26 syyohj: Ezio Dara
Il medico dei pazzi (Battistelli) 6-13 lokjoht: Diego Matheuz; ohj: Andrea De Rosa
Die Zauberflöte (Mozart) 20-31 lokjoht: Antonello Manacorda; ohj: Damiano Micheletto
Verona, Teatro Filarmonico  / 
Don Pasquale (Donizetti) 13-22 joujoht: Omer Meir Wellber; ohj: Antonio Albanese
L'italiana in Algeri (Rossini) 2-9 heljoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Pier Luigi Pizzi
La vedova allegra (Lehár) 2-9 maajoht: Roberto Gianola; ohj: Gino Landi
Maria Stuarda (Donizetti) 6-13 huhjoht: Sebastiano Rolli; ohj: Federico Bertolani
La bohème (Puccini) 9-16 marjoht: Xu Zhong; ohj: Francesco Maestrini