2013/14 > Puola 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2013/14 > Puola

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Ruotsi Liettua
Saksa

Puola
 
Valko-Venäjä
Tšekki Slovakia Ukraina

Bialystok, Opera i Filharmonia Podlaska  / 

Straszny dwór (Moniuszko) 3 mar-12 heljoht: Mieczysław Dondajewski; ohj: Roberto Skolmowski
La traviata (Verdi) 20 jou-22 kesjoht: Michał Klauza; ohj: Roberto Skolmowski
Bydgoszcz, Opera Nova w Bydgoszczy  / 
Halka (Moniuszko) 20 syy-5 huhjoht: Piotr Wajrak; ohj: Natalia Babińska
Rusalka (Dvořák,A) 28 syy-25 heljoht: Maciej Figas; ohj: Kristina Wuss
Manru (Paderewski) 10 lok-23 maajoht: Maciej Figas; ohj: Laco Adamik
Cavalleria rusticana (Mascagni) 26 lok-4 heljoht: Wojciech Rajski; ohj: Andrzej Bubień
Pagliacci (Leoncavallo) 26 lok-4 heljoht: Wojciech Rajski; ohj: Andrzej Bubień
Madama Butterfly (Puccini) 7-10 marjoht: Maciej Figas; ohj: Marianne Berglof
Baron cygański (Strauss,J) 27 mar-1 joujoht: Piotr Wajrak; ohj: Janina Niesobska
Die Zauberflöte (Mozart) 12-13 joujoht: Dirk Vermeulen; ohj: Matthias Remus
L'elisir d'amore (Donizetti) 16-19 tamjoht: Piotr Wajrak; ohj: Krzysztof Nazar
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-9 heljoht: Maciej Wierzchoń / Piotr Wajrak; ohj: Cezary Domagała
La traviata (Verdi) 1 maa-14 toujoht: Simca Heled; ohj: Bodo Igesz
Gräfin Mariza (Kálmán) 13-16 maajoht: Maciej Figas; ohj: Laco Adamik
La bohème (Puccini) 28-30 maajoht: Andrzej Knap; ohj: Maciej Prus
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 26-27 huhjoht: Piotr Wajrak; ohj: Wojciech Adamczyk
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 huhjoht: Eraldo Salmieri; ohj: Natalia Babińska
The Portrait (Weinberg) 1 toujoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: David Pountney(original), Anelia Kadieva(revival)
Lakmé (Delibes) 22-25 toujoht: Andrzej Straszyński; ohj: Krzysztof Kelm
Gdansk, Opera Bałtycka  / 
Maria (Statkowski) 25-29 elojoht: Łukasz Borowicz; ohj: Michael Gieleta
Carmen (Bizet) 6-8 syyjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Marek Weiss
Ubu Rex (Penderecki) 27 syy-29 huhjoht: Wojciech Michniewski; ohj: Janusz Wiśniewski
Maria (Statkowski) 15-17 marjoht: Łukasz Borowicz; ohj: Michael Gieleta
La traviata (Verdi) 7-11 joujoht: Andriy Yurkevych; ohj: Karolina Sofulak
Madame Curie (Sikora) 18-19 tamjoht: Wojciech Michniewski; ohj: Marek Weiss
Macbeth (Verdi) 14-16 heljoht: José Maria Florêncio; ohj: Marek Weiss
Così fan tutte (Mozart) 1-5 maajoht: Friedrich Haider; ohj: Marek Weiss
The Gamblers (Shostakovich) 30 maa-2 huhjoht: Michał Klauza; ohj: Andrzej Chyra
Rothschild's Violin (Fleyshman) 30 maa-2 huhjoht: Michał Klauza; ohj: Marek Weiss
Tosca (Puccini) 25 tou-17 kesjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Marek Weiss
Krakow, Opera Krakowska  / 
The Gypsy Baron (Strauss,J) 14 syy-28 tamjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Laco Adamik
Rigoletto (Verdi) 22 syyjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Henryk Baranowski
The Devils of Loudun (Penderecki) 27 syy-16 maajoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Laco Adamik
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 4 lok-3 marjoht: Tomasz Tokarczyk
Paradise Lost (Penderecki) 5 lok
Madama Butterfly (Puccini) 11 lok-6 huhjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Waldemar Zawodziński
Orpheus and Eurydice (Gluck) 19 lok-23 maajoht: Marek Toporowski; ohj: Giorgio Madia
The Marriage of Figaro (Mozart) 25 lok-2 heljoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Laco Adamik
Halka (Moniuszko) 8-10 marjoht: Łukasz Borowicz; ohj: Waldemar Zawodziński
Pierrot Lunaire (Schoenberg,A) 20 mar-21 heljoht: Paweł Szczepański; ohj: Włodzimierz Nurkowski
The Troubadour (Verdi) 22 mar-9 maajoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Laco Adamik
La traviata (Verdi) 29 mar-6 toujoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Krzysztof Nazar
L'elisir d'amore (Donizetti) 7 jou-18 toujoht: Evgeny Volynskiy; ohj: Henryk Baranowski
The Haunted Manor () 4-5 tamjoht: Piotr Sułkowski; ohj: Laco Adamik
Die Fledermaus (Strauss,J) 17 tam-2 maajoht: Uwe Theimer; ohj: Janusz Józefowicz
Carmen (Bizet) 7-9 heljoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Laco Adamik
La cenerentola (Rossini) 15 hel-25 toujoht: Damiano Binetti; ohj: Giorgio Madia
Little Lord (Markwick) 21 hel-31 toujoht: Sebastian Perłowski; ohj: Janusz Szydłowski
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28-30 maajoht: Evgeny Volynskiy; ohj: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 11-13 huhjoht: Andrzej Straszyński; ohj: Laco Adamik
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 25-30 huhjoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Michał Znaniecki
Lodz, Teatr Wielki  / 
Madama Butterfly (Puccini) 22 syy-28 maajoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Janina Niesobska
Tosca (Puccini) 27 syy-16 maajoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Nabucco (Verdi) 2 lok-13 huhjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Marek Okopiński
La bohème (Puccini) 4 lok-2 huhjoht: Tadeusz Wojciechowski / Eraldo Salmieri; ohj: Laco Adamik
La traviata (Verdi) 6 lok-30 maajoht: Eraldo Salmieri; ohj: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Carmen (Bizet) 9 lok-10 huhjoht: Bassem Akiki; ohj: Laco Adamik
Anna Bolena (Donizetti) 13 lok-26 huhjoht: Eraldo Salmieri; ohj: Janina Niesobska
My Fair Lady (Loewe) 16 lok-21 tam
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11 tam-5 huhjoht: Eraldo Salmieri; ohj: Natalia Babińska
The Magic Flute (Mozart) 25 tam-23 maajoht: Bassem Akiki; ohj: Waldemar Zawodziński
Aida (Verdi) 8-11 heljoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
Maria Stuarda (Donizetti) 23 heljoht: Eraldo Salmieri; ohj: Dieter Kaegi
Requiem (concert) (Verdi) 18 huhjoht: Eraldo Salmieri
Poznan, Teatr Wielki  / 
Falstaff (Verdi) 21 syy-9 heljoht: Gabriel Chmura; ohj: Tomasz Konina
Cyberiada (Meyer,K) 28-29 syyjoht: Krzysztof Słowiński; ohj: Ran Arthur Braun
Parsifal (Wagner) 18 lok-13 huhjoht: Gabriel Chmura; ohj: Kirsten Dehlholm
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 lok-6 heljoht: Zbigniew Graca; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
Jaś i Małgosia (Humperdinck) 7 mar-31 toujoht: Agnieszka Nagórka; ohj: Monika Dobrowlańska
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 17 marjoht: Gabriel Chmura
Nabucco (Verdi) 22 mar-6 huhjoht: Tadeusz Kozłowski / Agnieszka Nagórka; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
The Portrait (Weinberg) 6 jou-19 tamjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: David Pountney(original), Anelia Kadieva(revival)
La traviata (Verdi) 15 jou-4 heljoht: Gabriel Chmura; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 tam-6 toujoht: Zbigniew Graca; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
Aida (Verdi) 12 tam-9 maajoht: Gabriel Chmura; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
Straszny dwór (Moniuszko) 22 tam-2 huhjoht: Maciej Wieloch; ohj: Emil Wesołowski
Tosca (Puccini) 23 hel-30 maajoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Laco Adamik
Don Giovanni (Mozart) 22 maa-10 kesjoht: Gabriel Chmura; ohj: Pippo Delbono
La bohème (Puccini) 24 huh-13 toujoht: Gabriel Chmura; ohj: Ran Arthur Braun
Carmen (Bizet) 24 tou-20 kesjoht: Kees Bakels; ohj: Denis Krief
The Angel of the Odd (Coli) 7-14 kesjoht: Grzegorz Wierus; ohj: Krzysztof Cicheński
Szczecin, Opera na Zamku  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28 syy-6 huhjoht: Frank Zacher / Jerzy Wołosiuk; ohj: Dmitry Bertman
Madama Butterfly (Puccini) 26-27 lokjoht: Vladimir Kiradjiev; ohj: Pia Partum
Zemsta nietoperza (Strauss,J) 23 mar-25 toujoht: Jerzy Wołosiuk; ohj: Jitka Stokalska
Lohengrin (Wagner) 13 jou-11 tamjoht: Golo Berg; ohj: Dirk Löschner
Robinson Crusoe (Offenbach) 31 jou-23 heljoht: Jerzy Wołosiuk / Piotr Deptuch; ohj: Martin Otava
L'elisir d'amore (Donizetti) 14 hel-1 kesjoht: Vladimir Kiradjiev; ohj: Jitka Stokalska
Nabucco (Verdi) 22-23 maajoht: Vladimir Kiradjiev; ohj: Olga Iwanowna
Hrabina Marica (Kálmán) 22 kesjoht: Jerzy Wołosiuk; ohj: Natalia Babińska
Warszawa, Teatr Wielki - Opera Narodowa / Polish National Opera  / 
The Devils of Loudun (Penderecki) 2-8 lokjoht: Lionel Friend; ohj: Keith Warner
Don Carlos (Verdi) 27 lok-2 marjoht: Carlo Montanaro; ohj: Willy Decker
Nabucco (Verdi) 19 mar-25 heljoht: Bassem Akiki; ohj: Marek Weiss
Jolanta (Tchaikovsky,P) 12-19 joujoht: Valery Gergiev; ohj: Mariusz Trelinski
Duke Bluebeard's Castle (Bartók) 13-19 joujoht: Valery Gergiev; ohj: Mariusz Trelinski
Orfeo ed Euridice (Gluck) 10 tam-21 heljoht: Łukasz Borowicz; ohj: Mariusz Treliński
Straszny dwór (Moniuszko) 24 tam-5 kesjoht: Jakub Chrenowicz; ohj: Mikołaj Grabowski
Qudsja Zaher (Szymański) 2-4 heljoht: Wojciech Michiewski; ohj: Eimuntas Nekrošius
Le Rossignol (Stravinsky) 15-18 heljoht: Modestas Pitrenas; ohj: Alexander Petrov
Madame Butterfly (Puccini) 14 maa-10 toujoht: Andriy Yurkevych / Piotr Staniszewski; ohj: Mariusz Treliński
Attila (concert) (Verdi) 15 maajoht: Carlo Montanaro
Lohengrin (Wagner) 11-17 huhjoht: Stefan Soltesz; ohj: Antony McDonald
Zwycięstwo nad słońcem (Wojciechowski) 26-29 huhjoht: Marta Kluczyńska; ohj: Krzysztof Garbaczewski
Solarize (Stańczyk) 26-29 huhjoht: Marta Kluczyńska; ohj: Krzysztof Garbaczewski
Elektra (Strauss) 4-6 toujoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Willy Decker
Moby Dick (Knapik) 25-29 kesjoht: Gabriel Chmura; ohj: Barbara Wysocka
Warszawa, Warszawska Opera Kameralna / Warsaw Chamber Opera  / 
Imeneo (Handel) 13 syy-15 heljoht: Władysław Kłosiewicz; ohj: Ryszard Peryt
The Telephone (Menotti) 27-28 syyohj: Katarzyna Kowalska-Smoleń
(Łopacki) 27-28 syyjoht: Marcin Piotr Łopacki
The Young Wife (Brochocka) 11-12 lokohj: Adam Biernacki
Così fan tutte (Mozart) 18 lok-30 marjoht: Ruben Silva; ohj: Marek Weiss
Suor Angelica (Puccini) 25-26 lokjoht: Marta Kosielska; ohj: Maria Gabriella Munari
La cenerentola (Rossini) 31 tam-22 heljoht: Zbigniew Graca; ohj: Jitka Stokalska
Rinaldo (Handel) 14-15 maajoht: Władysław Kłosiewicz; ohj: Ryszard Peryt
Die Zauberflöte (Mozart) 22-23 maaohj: Jacek Papis
Nocleg w Apeninach (Moniuszko) 28-29 maajoht: Sławomir A. Wróblewski; ohj: Małgorzata Kaczmarska
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 huh-24 toujoht: Ruben Silva; ohj: Jitka Stokalska
Wroclaw, Opera Wrocławska  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 syy-19 lokjoht: Tadeusz Zathey; ohj: Marek Weiss
La traviata (Verdi) 12 syy-18 joujoht: Ewa Michnik; ohj: Adam Frontczak
Chopin (Orefice) 13 syy-21 marjoht: Ewa Michnik
Rigoletto (Verdi) 14 syy-8 marjoht: Ewa Michnik; ohj: Michał Znaniecki
Król Roger (Szymanowski) 15 syy-24 lokjoht: Ewa Michnik; ohj: Mariusz Treliński
Little Red Riding Hood (Pauer) 17 syy-21 lokjoht: Michał Czubaszek; ohj: Adam Frontczak
Nabucco (Verdi) 18 syy-23 marjoht: Ewa Michnik; ohj: Marek Weiss
Cavalleria rusticana (Mascagni) 19 syy-9 marjoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Pagliacci (Leoncavallo) 19 syy-9 marjoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Così fan tutte (Mozart) 20-24 syyjoht: Tomasz Szreder; ohj: Michał Znaniecki
Carmen (Bizet) 22 syy-21 joujoht: Tomasz Szreder; ohj: Adam Frontczak
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 syy-6 marjoht: Ewa Michnik; ohj: Michał Znaniecki
Halka (Moniuszko) 25 syy-26 marjoht: Ewa Michnik; ohj: Laco Adamik
La bohème (Puccini) 26 syy-29 marjoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Paradise Lost (Penderecki) 27 syy-31 toujoht: Andrzej Straszyński; ohj: Waldemar Zawodziński
Boris Godunov (Musorgsky) 28 syy-28 marjoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Die Zauberflöte (Mozart) 29 syy-27 joujoht: Tadeusz Zathey; ohj: Anna Długołęcka
Otello (Verdi) 9 lok-12 marjoht: Ewa Michnik; ohj: Michał Znaniecki
The Trap (Krauze) 10-5 lokjoht: Tomasz Szreder; ohj: Ewelina Pietrowiak
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 11-26 lokjoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Falstaff (Verdi) 12 lok-14 marjoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Giovanna d'Arco (Verdi) 23 lok-20 marjoht: Ewa Michnik; ohj: Natascha Ursuliak
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 lok-5 marjoht: Tadeusz Zathey; ohj: Igor Przegrodzki
Sid, the serpent who wanted to sing (Fox) 29 lok-25 marjoht: Michał Czubaszek; ohj: Adam Frontczak
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 8-17 marjoht: Ewa Michnik; ohj: Waldemar Zawodziński
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 26 mar-17 syyjoht: Tadeusz Zathey; ohj: Michał Znaniecki
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 1 jou-18 syy
The Haunted Manor () 5 jou-19 marjoht: Tomasz Szreder; ohj: Lado Adamic
Alice in Wonderland (Chauls) 17 jou-18 marjoht: Michał Czubaszek; ohj: Adam Frontczak
Anatevka (Bock) 4-19 tamjoht: Ewa Michnik; ohj: Marek Weiss, Adam Frontczak
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 tam-31 joujoht: Ewa Michnik; ohj: Helena Kaut-Howson
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 8 maa-30 lokjoht: Tomasz Szreder; ohj: Anette Leistenschneider
Parsifal (Wagner) 17 huh-27 syyjoht: Walter E Gugerbauer / Tomasz Szreder; ohj: Georg Rootering
Macbeth (Verdi) 13-22 kesjoht: Ewa Michnik; ohj: Bruno Berger-Gorski
Angels in America (Eötvös) 3-4 lok
Sunken Garden (van der Aa) 8 lok
Der Rosenkavalier (Strauss) 13-20 jou