2013/14 > Slovakia 
*Avoin sivusto     >Operabase Professional 
2013/14 > Slovakia

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Tšekki Puola

Slovakia
 
Ukraina
Itävalta Unkari Romania

Banska Bystrica, State Opera Banská Bystrica  / 

Macbeth (Verdi) 14 syy-28 kesjoht: Marián Vach; ohj: Peter Gábor
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 17 syy-5 toujoht: Igor Bulla; ohj: Anna Osipenko
Die lustige Witwe (Lehár) 21 syy-25 tamjoht: Igor Bulla, Marián Vach; ohj: Dana Dinková
Coriolanus (Cikker) 26 syyjoht: Marián Vach; ohj: Roman Polák
Der Tsarevich (Lehar) 28 syy-10 toujoht: Marián Vach; ohj: Dagmar Hlúbková
Nabucco (Verdi) 1 lok-1 maajoht: Marián Vach; ohj: Michal Babiak
Fedora (Giordano) 3 lok-15 toujoht: Marián Vach; ohj: Michal Tarant
Così fan tutte (Mozart) 29 lok-27 maajoht: Igor Bulla; ohj: Jana Andělová Pletichová
Zigeunerliebe (Lehár) 9 mar-5 huhjoht: Igor Bulla; ohj: Dana Dinková
Die Herzogin von Chicago (Kálmán) 12 mar-17 touohj: Jozef Krasula
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 mar
Madama Butterfly (Puccini) 19 mar-11 heljoht: Marián Vach; ohj: Barbara Klimo
Hrnčiarsky bál (Dusík) 13 jou-1 huhjoht: Ján Procházka; ohj: Jaroslav Moravčík
Rusalka (Dvořák,A) 14 maa-13 toujoht: Marián Vach; ohj: Jana Pletichová Andělová
Krútňava (Suchon) 3 huhjoht: Marián Vach, Ján Procházka; ohj: Roman Polák
Messa di Gloria (concert) (Puccini) 20 huh
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 22 kesjoht: Igor Bulla; ohj: Andrea Hlinková
Maria di Rohan (concert) (Donizetti) 24 kesjoht: Ondrej Olos; ohj: Barbara Klimo
Tancredi (concert) (Rossini) 27 kes
Bratislava, Slovenské národné divadlo / Slovak National Theatre  / 
Svätopluk (Suchon) 7 syy-28 marjoht: Dušan Štefánek; ohj: Juraj Jakubisko
Manon Lescaut (Puccini) 10 syy-4 huhjoht: Martin Leginus / Rastislav Stur; ohj: Jiří Nekvasil
La traviata (Verdi) 12 syy-16 toujoht: Rastislav Stur / Pavol Selecký / Paolo Gatto / Michailo Dutčak / Friedrich Haider; ohj: Marián Chudovský
Lohengrin (Wagner) 13 syy-5 joujoht: Martin Leginus / Friedrich Haider; ohj: Andrejs Žagars
Veľká doktorská rozprávka (Dubovský) 20 syy-19 toujoht: Peter Valentovič; ohj: Andrea Hlinková
Nabucco (Verdi) 21 syy-23 kesjoht: Rastislav Stur / Pavol Selecký / Martin Leginus; ohj: Zuzana Gilhuus
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 syy-18 kesjoht: Rastislav Stur / Martin Leginus; ohj: Roman Polák
Carmen (Bizet) 25 syy-12 toujoht: Rastislav Stur / Dušan Štefánek; ohj: Marián Chudovský
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 26 syy-25 kesjoht: Jaroslav Kyzlink / Peter Valentovič; ohj: Peter Konwitschny
Rigoletto (Verdi) 4 lok-10 kesjoht: Martin Leginus / Friedrich Haider; ohj: Martin Schüler
Macbeth (Verdi) 16 lok-15 huhjoht: Martin Leginus / Sebastiano Rolli / Friedrich Haider; ohj: Marián Chudovský
Aida (Verdi) 26 lok-17 kesjoht: Rastislav Stur / Jaroslav Kyzlink; ohj: Miroslav Fischer
Otello (Verdi) 29 lok-7 heljoht: Martin Leginus / Ondrej Lenárd / Friedrich Haider; ohj: Josef Průdek
Dorian Gray (Čekovská) 8 mar-5 kesjoht: Peter Valentovič / Christopher Ward; ohj: Nicola Raab
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 mar-27 maajoht: Dušan Štefánek / Friedrich Haider; ohj: Miro Grisa
Die Zauberflöte (Mozart) 11 jou-10 toujoht: Dušan Štefánek / Martin Leginus / Friedrich Haider; ohj: Svetozár Sprušanský
The Bartered Bride (Smetana) 9 tam-13 toujoht: Rastislav Stur / Martin Leginus; ohj: Pavel Mikuláštík
La bohème (Puccini) 31 tam-12 kesjoht: Martin Leginus / Friedrich Haider; ohj: Peter Konwitschny, Verena Graubner
Turandot (Puccini) 21 hel-3 kesjoht: Paolo Gatto / Rastislav Stur / Ondrej Lenárd; ohj: Jozef Bednárik
L'elisir d'amore (Donizetti) 26 hel-14 toujoht: Dušan Štefánek; ohj: Pavol Smolík
La clemenza di Tito (Mozart) 21 maa-16 kesjoht: Friedrich Haider; ohj: Jiří Nekvasil
Don Giovanni (Mozart) 2 huh-28 kesjoht: Dušan Štefánek; ohj: Jozef Bednárik
Pagliacci (Leoncavallo) 17 huh-26 kesjoht: Jaroslav Kyzlink; ohj: Marián Chudovský
Cavalleria rusticana (Mascagni) 17 huh-26 kesjoht: Jaroslav Kyzlink; ohj: Marián Chudovský
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 23 tou-20 kesjoht: Rastislav Stur / Pavol Tužinský; ohj: Marián Chudovský
The Little Sweep (Britten) 1-25 kes
Simon Boccanegra (Verdi) 8 kes
Punch and Judy (Birtwistle) 9 kes
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 11 kes
Mirandolina (Martinů) 15 kes
Kosice, Štátne Divadlo Košice  / 
Rigoletto (Verdi) 10 syy-7 huhjoht: Igor Dohovič / Maroš Potokár / Peter Valentovič; ohj: Peter Gábor
Nabucco (Verdi) 18 syy-29 toujoht: Jakub Žídek; ohj: Václav Věžník
La traviata (Verdi) 24 syy-20 toujoht: Igor Dohovič; ohj: Božena Hanáková
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 2 lok-29 huhjoht: Igor Dohovič; ohj: Imre Halasi
La sonnambula (Bellini) 18 lok-2 kesjoht: Marek Prášil / Peter Valentovič; ohj: Václav Málek
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 29 lok-16 huhjoht: Ondrej Olos / Maroš Potokár; ohj: Linda Keprtová
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-6 marjoht: Jakub Žídek; ohj: Gustáv Herényi
Carmen (Bizet) 9 mar-8 heljoht: Igor Dohovič / Jiří Štrunc; ohj: Blažena Hončarivová
Jenůfa (Janáček) 10 joujoht: Igor Dohovič / Robert Jindra; ohj: Michael Tarant
Orfeus v Podsvětí (Offenbach) 28 joujoht: Igor Dohovič; ohj: Lumír Olšovský
Il tabarro (Puccini) 18 tamjoht: Igor Dohovič / Ondrej Olos; ohj: Ján Antonín Pitínský
Gianni Schicchi (Puccini) 18 tamjoht: Igor Dohovič / Ondrej Olos; ohj: Ján Antonín Pitínský
Madama Butterfly (Puccini) 28 tam-27 toujoht: Jiří Štrunc; ohj: Andrea Hlinková
Ariadne auf Naxos (Strauss) 14 maa-5 kesjoht: Konrad Leitner / Igor Dohovič; ohj: Linda Keprtová
Cavalleria rusticana (Mascagni) 16 tou-21 kesjoht: Igor Dohovič / Peter Valentovič; ohj: Michael Tarant
Pagliacci (Leoncavallo) 16 tou-21 kesjoht: Igor Dohovič / Peter Valentovič; ohj: Michael Tarant