2017/18 > Itävalta 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2017/18 > Itävalta

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Saksa Tšekki Slovakia
Liechtenstein
Sveitsi

Itävalta
 
Unkari
Italia Slovenia Kroatia

Bregenz, Vorarlberger Landestheater  / 

Don Pasquale (Donizetti) 2-27 heljoht: Karsten Januschke; ohj: Michael Schachermaier
Graz, Oper Graz  / 
Il trovatore (Verdi) 30 syy-3 kesjoht: Andrea Sanguineti / Robin Engelen; ohj: Ben Baur
La bohème (Puccini) 1 lok-26 joujoht: Marius Burkert; ohj: Dietmar Pflegerl(original), Michael Eybl(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 2 mar-18 maajoht: Marco Comin / Marcus Merkel; ohj: Maximilian von Mayenburg
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 25 mar-2 maajoht: Marius Burkert / Marcus Merkel; ohj: Peter Langdal(original), Line Kromann
Amahl und die nächtlichen Besucher (Menotti) 10-16 joujoht: Marcus Merkel; ohj: Annette Wolf
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 16 jou-25 huhjoht: Oksana Lyniv / Robin Engelen; ohj: Jetske Mijnssen
Die menschliche Stimme (Poulenc) 20-26 tamjoht: Stacey Bartsch; ohj: Juana Ines Cano Restrepo
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 3 maa-22 huhjoht: Roland Kluttig / Marius Burkert; ohj: Nadja Loschky
Candide (concert) (Bernstein) 10 maa-8 huhjoht: Marcus Merkel
Il viaggio a Reims (Rossini) 7 huh-10 kesjoht: Oksana Lyniv / Marcus Merkel; ohj: Bernd Mottl
Apollo e Dafne (Handel) 15-19 toujoht: Susanne Scholz; ohj: Christian Thausing
Antigone. Und kein Ende (Troiani) 27 tou-8 kesjoht: Leonhard Garms; ohj: Christoph Zauner
Rizomas y Madrigueras (Martínez M) 27 tou-8 kesjoht: Leonhard Garms; ohj: Christoph Zauner
Mirada antigua (Quislant) 27 tou-8 kesjoht: Leonhard Garms; ohj: Christoph Zauner
Konjiki Yasha (Yokokawa) 27 tou-8 kesjoht: Leonhard Garms; ohj: Christoph Zauner
María de Buenos Aires (Piazzolla) 14-23 kesjoht: Marcus Merkel; ohj: Rainer Vierlinger
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 syy-16 kesjoht: Oksana Lyniv; ohj: Lorenzo Fioroni
Pagliacci (Leoncavallo) 29 syy-16 kesjoht: Oksana Lyniv; ohj: Lorenzo Fioroni
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 5 lok-20 joujoht: Marcus Merkel; ohj: Axel Köhler(original), Christian Thausing(revival)
Kiss me, Kate (Porter) 20 lok-13 huhjoht: Marcus Merkel / Marius Burkert; ohj: Lee Blakeley
Salome (Strauss) 10 mar-8 heljoht: Oksana Lyniv / Marius Burkert; ohj: Florentine Klepper
Polnische Hochzeit (Beer) 8 jou-24 maajoht: Marius Burkert / Marcus Merkel; ohj: Sebastian Ritschel
Martha (Flotow) 12 tam-11 huhjoht: Robin Engelen / Marius Burkert; ohj: Peter Lund
König Roger (Szymanowski) 14 hel-4 toujoht: Roland Kluttig / Robin Engelen; ohj: Holger Müller-Brandes
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23 maa-14 kesjoht: Andrea Sanguineti / Marcus Merkel; ohj: Verena Stoiber
Mario und der Zauberer (Oliver) 2-13 huhjoht: Marcus Merkel; ohj: Christian Thausing
Oberon (concert) (Weber) 9-23 toujoht: Oksana Lyniv
Tosca (Puccini) 16 tou-13 kesjoht: Oksana Lyniv / Marcus Merkel; ohj: Alexander Schulin(original), Christian Thausing(revival)
Gold! (Evers) 17 tou-4 kes
Innsbruck, Tiroler Landestheater  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23 syy-26 joujoht: Seokwon Hong; ohj: Thaddeus Strassberger
Orphée et Eurydice (Gluck) 30 syy-8 marjoht: Oliver Imig; ohj: Enrique Gasa Valga
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 4 mar-16 heljoht: Hansjörg Sofka; ohj: Thomas Gassner
La Gioconda (Ponchielli) 25 mar-16 heljoht: Francesco Rosa / Seokwon Hong; ohj: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
West Side Story (Bernstein) 16 jou-21 maajoht: Seokwon Hong; ohj: Enrique Gasa Valga
Der Konsul (Menotti) 3 hel-7 kesjoht: Uwe Sandner; ohj: René Zisterer
Martha (Flotow) 24 maa-5 heijoht: Seokwon Hong; ohj: Anette Leistenschneider
Gold! (Evers) 6 tou-29 kesohj: Mareike Zimmermann
Rienzi (Wagner) 19 tou-7 heijoht: Lukas Beikircher; ohj: Johannes Reitmeier
Souvenir (Temperley) 3 kes-8 heiohj: Dale Albright
Klagenfurt, Stadttheater Klagenfurt  / 
La traviata (Verdi) 14 syy-14 marjoht: Giedrė Šlekytė; ohj: Richard Brunel
Werther (Massenet) 2 mar-21 joujoht: Lorenzo Viotti; ohj: Vincent Huguet
Don Giovanni (Mozart) 14 jou-10 heljoht: Giedrė Šlekytė; ohj: Florentine Klepper
Lady Macbeth von Mtsensk (Shostakovich) 1 maa-14 huhjoht: Kristiina Poska; ohj: Immo Karaman
Mutter Courage und ihre Kinder (Dessau) 18 maa-8 toujoht: Boris Fiala; ohj: Bernd Liepold-Mosser
Rusalka (Dvořák,A) 13 syy-20 lokjoht: Nicholas Carter; ohj: Eva-Maria Höckmayr
La clemenza di Tito (Mozart) 8 mar-19 joujoht: Nicholas Carter; ohj: Marco Štorman
La bohème (Puccini) 20 jou-25 tamjoht: Lorenzo Viotti; ohj: Florian Scholz
Pelléas et Mélisande (Debussy) 14 hel-16 maajoht: Nicholas Carter; ohj: Eric Ruf, Laurent Delvert
Koma (Haas,Georg) 28 maa-15 toujoht: Bas Wiegers; ohj: Immo Karaman
Evita (Lloyd Webber) 2 tou-8 kesjoht: Mitsugu Hoshino; ohj: Aron Stiehl
Linz, Landestheater Linz  / 
La Rosinda (Cavalli) 16 syy-2 lokjoht: Anne Marie Dragosits; ohj: Gregor Horres
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 30 syy-17 heljoht: Markus Poschner / Marc Reibel; ohj: Hermann Schneider
Rigoletto (Verdi) 4 mar-20 maajoht: Martin Braun / Leslie Suganandarajah; ohj: Andreas Baesler
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 2 jou-29 kesjoht: Marc Reibel; ohj: Karl Absenger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 jou-12 tamjoht: Leslie Suganandarajah / Takeshi Moriuchi; ohj: Rainer Mennicken
La Damnation de Faust (Berlioz) 3 hel-24 huhjoht: Markus Poschner; ohj: David Marton
Unverhofftes Wiedersehen (Bröder) 25 hel-21 maajoht: Takeshi Moriuchi; ohj: Gregor Horres
Brundibár (Krása) 31 maa-28 toujoht: Martin Braun / Marc Reibel; ohj: Hermann Schneider
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 huh-28 kesjoht: Leslie Suganandarajah / Takeshi Moriuchi; ohj: Gregor Horres
Death in Venice (Britten) 19 tou-6 heijoht: Roland Böer; ohj: Hermann Schneider
Così fan tutte (Mozart) 10 kes-6 heijoht: Takeshi Moriuchi; ohj: François De Carpentries
Tristan und Isolde (Wagner) 15 syy-10 heljoht: Markus Poschner; ohj: Heiner Müller
Die Wand (Diendorfer) 16 syy-18 lokjoht: Jinie Ka; ohj: Eva-Maria Melbye
Simon (Stäbler) 30 syyohj: Gregor Horres
La clemenza di Tito (Mozart) 2 mar-7 huhjoht: Martin Braun; ohj: François De Carpentries
The Transposed Heads (Glanville-Hicks) 24 marjoht: Leslie Suganandarajah; ohj: Gregor Horres
Der Vogelhändler (Zeller,C) 9 jou-4 heijoht: Marc Reibel; ohj: Karl Absenger
Elektra (Strauss) 19 tam-26 huhjoht: Markus Poschner; ohj: Markus Schulz
Winterreise (Schubert) 20 tam-24 helohj: Hermann Schneider
Penthesilea (Schoeck) 2 maa-5 heijoht: Leslie Suganandarajah; ohj: Peter Konwitschny
Polnische Hochzeit (Beer) 16 maa-28 huhjoht: Martin Braun; ohj: Gregor Horres
Médée (Cherubini) 4 tou-28 kesjoht: Bruno Weil; ohj: Guy Montavon
Salzburg, Salzburger Landestheater  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 23 syy-13 tamjoht: Adrian Kelly; ohj: Alexandra Liedtke
The Sound of Music (Rodgers) 17 lok-7 huhjoht: Robin Davis; ohj: Andreas Gergen
Oedipus rex (Stravinsky) 25 lok-21 marjoht: Dennis Russell Davies; ohj: Carl Philip von Maldeghem
Le nozze di Figaro (Mozart) 20 tam-30 toujoht: Adrian Kelly; ohj: Jacopo Spirei
Cardillac (Hindemith) 21 huh-15 toujoht: Robin Davis; ohj: Amélie Niermeyer
Flüchtling (Gregoretti) 25 tou-10 kesjoht: Wolfgang Götz; ohj: Christina Piegger
Wien, Neue Oper Wien  / 
Die Antilope (Staud) 11-16 marjoht: Walter Kobéra; ohj: Dominique Mentha
Radames (Eötvös) 14-18 kesjoht: Walter Kobéra / Anna Sushon; ohj: Leonard Prinsloo
Der Ficus spricht (Schedl,G) 14-18 kesjoht: Walter Kobéra / Anna Sushon; ohj: Leonard Prinsloo
Wien, Wiener Staatsoper  / 
Il trovatore (Verdi) 4-13 syyjoht: Marco Armiliato; ohj: Daniele Abbado, Boris Stetka
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-15 syyjoht: Adam Fischer; ohj: Jean-Louis Martinoty
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 syy-7 toujoht: Marco Armiliato / Jean-Christophe Spinosi / Alexander Soddy; ohj: Günther Rennert
Chowanschtschina (Musorgsky) 8-17 syyjoht: Michael Güttler; ohj: Lev Dodin, Valery Galendeev, Iurii Khamutianskii
Salome (Strauss) 16 syy-25 marjoht: Simone Young; ohj: Boleslaw Barlog
La traviata (Verdi) 24 syy-2 lokjoht: James Gaffigan; ohj: Jean-François Sivadier, Véronique Timsit
La bohème (Puccini) 30 syy-6 lokjoht: Eivind Gullberg Jensen; ohj: Franco Zeffirelli
Der Spieler (Prokofiev) 4-20 lokjoht: Simone Young; ohj: Karoline Gruber
Don Giovanni (Mozart) 5 lok-20 tamjoht: Sascha Goetzel; ohj: Jean-Louis Martinoty
Pelléas et Mélisande (Debussy) 12-21 lokjoht: Daniel Harding; ohj: Marco Arturo Marelli
Rusalka (Dvořák,A) 19-28 lokjoht: Tomáš Hanus; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Tosca (Puccini) 23 lok-12 tamjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Margarethe Wallmann
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 lok-11 toujoht: Evelino Pidò / Guillermo García Calvo / Frédéric Chaslin / Pavel Baleff; ohj: Otto Schenk
L'italiana in Algeri (Rossini) 26 lok-2 marjoht: Evelino Pidò; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Katja Kabanova (Janáček) 1-7 marjoht: Graeme Jenkins; ohj: André Engel, Ruth Orthman
Un ballo in maschera (Verdi) 5-11 marjoht: Jesús López-Cobos / Graeme Jenkins; ohj: Gianfranco de Bosio
Adriana Lecouvreur (Cilea) 9-18 marjoht: Evelino Pidò; ohj: David McVicar
Madama Butterfly (Puccini) 21-24 marjoht: Jonathan Darlington; ohj: Josef Gielen
Ariadne auf Naxos (Strauss) 23-29 marjoht: Jeffrey Tate; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Don Pasquale (Donizetti) 27 mar-19 toujoht: Evelino Pidò; ohj: Irina Brook
Daphne (Strauss) 1-7 joujoht: Simone Young; ohj: Nicolas Joël
Lulu (Berg) 3-15 joujoht: Ingo Metzmacher; ohj: Willy Decker
Elektra (Strauss) 5-11 joujoht: Ingo Metzmacher; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Der Rosenkavalier (Strauss) 10-19 joujoht: Adam Fischer; ohj: Otto Schenk
Arabella (Strauss) 14-21 joujoht: Patrick Lange; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Die Zauberflöte (Mozart) 22-29 joujoht: Adam Fischer; ohj: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 jou-2 tamjoht: Patrick Lange; ohj: Adrian Noble
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 jou-5 tamjoht: Cornelius Meister; ohj: Otto Schenk
I puritani (Bellini) 4-10 tamjoht: Evelino Pidò; ohj: John Dew
La Fille du régiment (Donizetti) 11-19 tamjoht: Evelino Pidò; ohj: Laurent Pelly
Carmen (Bizet) 23-29 tamjoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Franco Zeffirelli
Faust (Gounod) 25 tam-2 heljoht: Frédéric Chaslin; ohj: Nicolas Joël(original), Stéphane Roche(revival)
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 9 heljoht: Michael Güttler
Le nozze di Figaro (Mozart) 12-18 heljoht: Sascha Goetzel; ohj: Jean-Louis Martinoty
La Cenerentola (Rossini) 16-22 heljoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Ariodante (Handel) 24 hel-8 maajoht: William Christie; ohj: David McVicar
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 25 hel-3 maajoht: Louis Langrée; ohj: Falk Richter
Macbeth (Verdi) 27 hel-5 maajoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Christian Rath
Otello (Verdi) 12-22 maajoht: Graeme Jenkins; ohj: Christine Mielitz
La bohème (Puccini) 14-20 maajoht: Speranza Scappucci; ohj: Franco Zeffirelli
Madama Butterfly (Puccini) 19-28 maajoht: Ramón Tebar; ohj: Josef Gielen
Dantons Tod (Einem) 24 maa-9 huhjoht: Susanna Mälkki; ohj: Josef Ernst Köpplinger
Parsifal (Wagner) 29 maa-5 huhjoht: Semyon Bychkov; ohj: Alvis Hermanis
Das Rheingold (Wagner) 4 huhjoht: Adam Fischer; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 8-22 huhjoht: Adam Fischer; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Turandot (Puccini) 10-20 huhjoht: Frédéric Chaslin; ohj: Marco Arturo Marelli
Siegfried (Wagner) 11 huhjoht: Adam Fischer; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 15 huhjoht: Adam Fischer; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Fidelio (Beethoven) 21-27 huhjoht: Adam Fischer; ohj: Otto Schenk
Andrea Chénier (Giordano) 23 huh-2 toujoht: Marco Armiliato; ohj: Otto Schenk
Aida (Verdi) 25 huh-1 toujoht: Evelino Pidò; ohj: Nicolas Joël
Simon Boccanegra (Verdi) 6-13 toujoht: Evelino Pidò; ohj: Peter Stein
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 12-28 toujoht: Marco Armiliato; ohj: Alexandra Liedtke
Capriccio (Strauss) 17-27 toujoht: Michael Boder; ohj: Marco Arturo Marelli
La traviata (Verdi) 26 tou-1 kesjoht: Marco Armiliato; ohj: Jean-François Sivadier, Véronique Timsit
Rigoletto (Verdi) 31 tou-10 kesjoht: Marco Armiliato; ohj: Pierre Audi
Der Freischütz (Weber) 11-28 kesjoht: Tomáš Netopil; ohj: Christian Rath
Tosca (Puccini) 13-19 kesjoht: Marco Armiliato; ohj: Margarethe Wallmann
Lohengrin (Wagner) 15-26 kesjoht: Sebastian Weigle; ohj: Andreas Homoki
Falstaff (Verdi) 21-27 kesjoht: James Conlon; ohj: David McVicar
Carmen (Bizet) 6-12 syyjoht: Frédéric Chaslin; ohj: Franco Zeffirelli
Ariadne auf Naxos (Strauss) 7-13 syyjoht: Patrick Lange; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Der Freischütz (Weber) 8-14 syyjoht: Sebastian Weigle; ohj: Christian Rath
La traviata (Verdi) 16 syy-4 heljoht: Evelino Pidò / Marco Armiliato; ohj: Jean-François Sivadier
Werther (Massenet) 22-28 syyjoht: Frédéric Chaslin; ohj: Andrei Serban
Don Pasquale (Donizetti) 29 syy-14 kesjoht: Evelino Pidò / Enrique Mazzola; ohj: Irina Brook
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1 lok-21 toujoht: Jean-Christophe Spinosi / Michael Güttler / Evelino Pidò; ohj: Günther Rennert
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 5-13 lokjoht: Louis Langrée; ohj: Falk Richter
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 lok-9 maajoht: Sascha Goetzel / Sascha Goetzel; ohj: Jean-Louis Martinoty
Les Troyens (Berlioz) 14 lok-4 marjoht: Alain Altinoglu; ohj: David McVicar
Elektra (Strauss) 16-25 lokjoht: Michael Boder; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Lohengrin (Wagner) 23 lok-7 marjoht: Simone Young; ohj: Andreas Homoki
Un ballo in maschera (Verdi) 24 lok-3 marjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Gianfranco de Bosio
L'elisir d'amore (Donizetti) 31 lok-25 kesjoht: Speranza Scappucci / Marco Armiliato / Guillermo García Calvo; ohj: Otto Schenk
Madama Butterfly (Puccini) 6 mar-7 joujoht: Jonathan Darlington / Jader Bignamini; ohj: Josef Gielen
Don Giovanni (Mozart) 14 mar-17 maajoht: Adam Fischer / Antonello Manacorda; ohj: Jean-Louis Martinoty
Rusalka (Dvořák,A) 15-22 marjoht: Eivind Gullberg Jensen; ohj: Sven-Eric Bechtolf
La bohème (Puccini) 23 mar-15 huhjoht: Speranza Scappucci; ohj: Franco Zeffirelli
La Cenerentola (Rossini) 25 mar-6 heljoht: Jean-Christophe Spinosi / Speranza Scappucci; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Nabucco (Verdi) 6-12 joujoht: Paolo Carignani; ohj: Günter Krämer
Die Weiden (Staud) 8-20 joujoht: Ingo Metzmacher; ohj: Andrea Moses
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13-23 joujoht: Axel Kober; ohj: Adrian Noble
Die Zauberflöte (Mozart) 15-30 joujoht: Adam Fischer; ohj: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 jou-5 tamjoht: Sascha Goetzel; ohj: Otto Schenk
Andrea Chénier (Giordano) 6 tam-31 toujoht: Frédéric Chaslin / Marco Armiliato; ohj: Otto Schenk
Das Rheingold (Wagner) 8 tamjoht: Axel Kober; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 12 tamjoht: Axel Kober; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Tosca (Puccini) 14 tam-23 kesjoht: Evelino Pidò / Marco Armiliato; ohj: Margarethe Wallmann
Siegfried (Wagner) 16 tamjoht: Axel Kober; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 20 tamjoht: Axel Kober; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Falstaff (Verdi) 23-30 tamjoht: James Conlon; ohj: David McVicar
Arabella (Strauss) 2-8 heljoht: Axel Kober; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-21 heljoht: Evelino Pidò; ohj: Laurent Pelly
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 16-22 heljoht: Tomáš Netopil; ohj: Kasper Holten
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 1 maajoht: Michael Güttler
Cavalleria rusticana (Mascagni) 11-23 maajoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Pagliacci (Leoncavallo) 11-23 maajoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Der Rosenkavalier (Strauss) 21-30 maajoht: Adam Fischer; ohj: Otto Schenk
Simon Boccanegra (Verdi) 22 maa-1 huhjoht: Philippe Auguin; ohj: Peter Stein
Orest (Trojahn) 31 maa-13 huhjoht: Michael Boder; ohj: Marco Arturo Marelli
Turandot (Puccini) 6-16 huhjoht: Domingo Hindoyan; ohj: Marco Arturo Marelli
Parsifal (Wagner) 18-24 huhjoht: Valery Gergiev; ohj: Alvis Hermanis
Salome (Strauss) 22-28 huhjoht: Michael Boder; ohj: Boleslaw Barlog
Fidelio (Beethoven) 23 huh-2 toujoht: Adam Fischer; ohj: Otto Schenk
Rigoletto (Verdi) 1-16 toujoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Pierre Audi
Macbeth (Verdi) 5-14 toujoht: James Conlon; ohj: Christian Rath
Dantons Tod (Einem) 22-29 toujoht: Michael Boder; ohj: Josef Ernst Köpplinger
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 25 tou-10 kesjoht: Christian Thielemann; ohj: Vincent Huguet
Manon (Massenet) 1-13 kesjoht: Frédéric Chaslin; ohj: Andrei Serban
Aida (Verdi) 19-29 kesjoht: Marco Armiliato; ohj: Nicolas Joël
Otello (Verdi) 20-30 kesjoht: Myung-Whun Chung; ohj: Adrian Noble
Wien, Theater an der Wien  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 17-28 syyjoht: René Jacobs; ohj: Torsten Fischer
Ottone, re di Germania (concert) (Handel) 24 syyjoht: George Petrou
Ariadne auf Naxos (Porpora) 27 syy-10 lokjoht: Markellos Chryssicos; ohj: Sergej Morozov
Wozzeck (Berg) 15-27 lokjoht: Leo Hussain; ohj: Robert Carsen
Don Pasquale (Donizetti) 24 lok-12 joujoht: Tscho Theissing; ohj: Marcos Darbyshire
Leonore (concert) (Beethoven) 24 lokjoht: René Jacobs
Die Ring Trilogie - Hagen (Wagner) 1-29 joujoht: Constantin Trinks; ohj: Tatjana Gürbaca
Die Ring Trilogie - Siegfried (Wagner) 2-30 joujoht: Constantin Trinks; ohj: Tatjana Gürbaca
Die Ring Trilogie - Brünnhilde (Wagner) 3-31 joujoht: Constantin Trinks; ohj: Tatjana Gürbaca
Egmont (Beethoven) 15 joujoht: Laurence Equilbey; ohj: Séverine Chavrier
Maria Stuarda (Donizetti) 19-30 tamjoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Christof Loy
Publio Cornelio Scipione (concert) (Handel) 24 tamjoht: Markellos Chrissikos
Giulietta e Romeo (concert) (Zingarelli) 27 tamjoht: George Petrou
Pelléas et Mélisande (Debussy) 12 hel-9 maajoht: Thomas Guggeis / Claire Levacher; ohj: Thomas Jonigk
Saul (Handel) 16-27 heljoht: Laurence Cummings; ohj: Claus Guth
Armida (concert) (Haydn) 21 heljoht: René Jacobs
Der Besuch der alten Dame (Einem) 16-28 maajoht: Michael Boder; ohj: Keith Warner
Fidelio (concert) (Beethoven) 19 maajoht: Giovanni Antonini
A Quiet Place (Bernstein) 22 maa-2 huhjoht: Walter Kobéra; ohj: Philipp M Krenn
Die Schuldigkeit des ersten Gebots (concert) (Mozart) 27 maajoht: Stefan Gottfried
A Midsummer Night's Dream (Britten) 15-25 huhjoht: Antonello Manacorda; ohj: Damiano Michieletto
Radamisto (concert) (Handel) 20 huhjoht: Martin Haselböck
Così fan tutte (Mozart) 15 tou-12 kesjoht: Stefan Vladar; ohj: Valentin Schwarz
Alcina (Handel) 15-26 syyjoht: Stefan Gottfried; ohj: Tatjana Gürbaca
Gismondo (concert) (Vinci) 25 syyjoht: Martyna Pastuszka
Die Zauberinsel (Purcell) 29 syy-19 lokjoht: Markellos Chryssicos; ohj: Jean Renshaw
Guillaume Tell (Rossini) 13-27 lokjoht: Diego Matheuz; ohj: Torsten Fischer
Serse (concert) (Handel) 22 lokjoht: Maxim Emelyanychev
Teseo (Handel) 14-25 marjoht: René Jacobs; ohj: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Tarare (concert) (Salieri) 24 marjoht: Christophe Rousset
Don Carlos (reduction) (Verdi) 28 mar-27 joujoht: Matteo Pais; ohj: Sébastien Dutrieux
Euryanthe (Weber) 12-31 joujoht: Constantin Trinks; ohj: Christof Loy
The Messiah (concert) (Handel) 16 jou
King Arthur (Purcell) 17-30 tamjoht: Stefan Gottfried; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Peter Schmoll (concert) (Weber) 23 tamjoht: Roberto Paternostro
Elias (Mendelssohn) 16-27 heljoht: Jukka-Pekka Saraste; ohj: Calixto Bieito
Mazeppa (concert) (Tchaikovsky,P) 21 heljoht: Evgeny Brazhnik
Undine (concert) (Tchaikovsky,P) 22 heljoht: Evgeny Brazhnik
Iolanta (concert) (Tchaikovsky,P) 22 heljoht: Evgeny Brazhnik
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 26 hel-15 maajoht: Raphael Schluesselberg; ohj: Barbora Horáková Joly
Olympia (Offenbach) 26 hel-15 maajoht: Raphael Schluesselberg; ohj: Barbora Horáková Joly
Die Jungfrau von Orleans (Tchaikovsky,P) 16-27 maajoht: Oksana Lyniv; ohj: Lotte de Beer
Der Freischütz (concert) (Weber) 22 maajoht: Laurence Equilbey
Orlando furioso (concert) (Vivaldi) 26 maajoht: George Petrou
Orlando (Handel) 14-28 huhjoht: Giovanni Antonini; ohj: Claus Guth
Rinaldo (concert) (Handel) 27 huhjoht: Jean-Christophe Spinosi
Candide (Bernstein) 30 huh-20 toujoht: Benjamin Bayl; ohj: NN
Oberon (Weber) 13-19 toujoht: Thomas Guggeis; ohj: Nikolaus Habjan
Wien, Volksoper Wien  / 
Der Bettelstudent (Millöcker) 3-18 syyjoht: Wolfram-Maria Märtig; ohj: Anatol Preissler
Die Zauberflöte (Mozart) 4 syy-9 kesjoht: Alfred Eschwé / Gerrit Prießnitz; ohj: Helmuth Lohner
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 syy-29 kesjoht: Guido Mancusi / Gerrit Prießnitz; ohj: Heinz Zednik
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 syy-16 lokjoht: Wolfram-Maria Märtig; ohj: Josef Ernst Köpplinger
Die Räuber (Verdi) 14 lok-11 joujoht: Jac van Steen / Felix Lemke; ohj: Alexander Schulin
Die lustige Witwe (Lehár) 20 lok-2 joujoht: Alfred Eschwé / Michael Tomaschek; ohj: Marco Arturo Marelli
Pinocchio (Valtinoni) 19 mar-19 huhjoht: Guido Mancusi / Christoph Huber; ohj: Philipp M Krenn
Roméo et Juliette (Berlioz) 7-27 joujoht: Gerrit Prießnitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 jou-7 tamjoht: Christof Perick; ohj: Karl Dönch
Axel an der Himmelstür (Benatzky) 26 jou-31 tamjoht: Lorenz C Aichner; ohj: Peter Lund
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 5-28 tamjoht: Anja Bihlmaier; ohj: Marco Arturo Marelli
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 10 tam-9 heljoht: Thomas Rösner / Wolfram-Maria Märtig; ohj: Hinrich Horstkotte
The Sound of Music (Rodgers) 14 tam-1 toujoht: Wolfram-Maria Märtig; ohj: Renaud Doucet
Der Opernball (Heuberger) 17 hel-24 maajoht: Alfred Eschwé / Lorenz C Aichner; ohj: Axel Köhler
La traviata (Verdi) 19 hel-14 maajoht: Nicholas Milton; ohj: Hans Gratzer
Rusalka (Dvořák,A) 25 maa-23 huhjoht: Alfred Eschwé / Lorenz C Aichner; ohj: Renaud Doucet
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 31 maa-21 toujoht: Alfred Eschwé / Lorenz C Aichner / Karsten Januschke; ohj: Thomas Enzinger
Marilyn forever (Bryars) 14 huh-2 toujoht: Wolfram-Maria Märtig; ohj: Christoph Zauner
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 5-28 toujoht: Gerrit Prießnitz; ohj: Renaud Doucet
Gasparone (Millöcker) 2-30 kesjoht: Andreas Schüller; ohj: Olivier Tambosi
Sweeney Todd (Sondheim) 12-28 kesjoht: Joseph Olefirowicz; ohj: Matthias Davids
La Wally (Catalani) 17-27 kesohj: Aron Stiehl
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 syy-31 toujoht: Gerrit Prießnitz / Alfred Eschwé / Anja Bihlmaier / Guido Mancusi; ohj: Heinz Zednik
Die Zauberflöte (Mozart) 3 syy-1 kesjoht: Wolfram-Maria Märtig / Anja Bihlmaier / Gerrit Prießnitz; ohj: Helmuth Lohner
Gasparone (Millöcker) 4 syy-2 marohj: Olivier Tambosi
Sweeney Todd (Sondheim) 7-19 syyohj: Matthias Davids
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 16 syy-26 joujoht: Alfred Eschwé; ohj: Peter Lund
Zar und Zimmermann (Lortzing) 13 lok-2 joujoht: Christof Perick; ohj: Hinrich Horstkotte
Der Mantel (Puccini) 27 lok-29 tamohj: Robert Meyer
Gianni Schicchi (Puccini) 27 lok-29 tamohj: Robert Meyer
Der Opernball (Heuberger) 3 mar-19 jouohj: Axel Köhler
Die Räuber (Verdi) 4-7 jouohj: Alexander Schulin
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 jou-6 tamohj: Karl Dönch
Wonderful Town (Bernstein) 9 jou-11 maajoht: James Holmes; ohj: Matthias Davids
Don Giovanni (Mozart) 20 jou-2 tamohj: Achim Freyer
My Fair Lady (Loewe) 30 jou-11 huhohj: Robert Herzl
Pinocchio (Valtinoni) 8 tam-30 kesohj: Philipp M Krenn
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 1-17 helohj: Hinrich Horstkotte
Der Mann von La Mancha (Leigh) 3 hel-13 maaohj: Olivier Tambosi
Porgy and Bess (concert) (Gershwin) 10-25 heljoht: Joseph Olefirowicz
Der fliegende Holländer (Wagner) 9 maa-2 huhjoht: Marc Piollet; ohj: Aron Stiehl
Axel an der Himmelstür (Benatzky) 15 maa-8 huhohj: Peter Lund
Meine Schwester und ich (Benatzky) 6 huh-13 toujoht: Guido Mancusi; ohj: Robert Meyer
The Sound of Music (Rodgers) 13 huh-21 touohj: Renaud Doucet
Powder Her Face (Adès) 13-28 huhjoht: Lorenz C Aichner; ohj: Martin G Berger
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 huh-7 touohj: Renaud Doucet
Carousel (Rodgers) 20 tou-28 kesohj: Henry Mason
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 2-25 kesohj: Helmut Baumann
La traviata (Verdi) 5-23 kesohj: Hans Gratzer