2017/18 > Itävalta 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2017/18 > Itävalta

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Saksa Tšekki Slovakia
Liechtenstein
Sveitsi

Itävalta
 
Unkari
Italia Slovenia Kroatia

Bregenz, Vorarlberger Landestheater  / 

Don Pasquale (Donizetti) 2-27 heljoht: Karsten Januschke; ohj: Michael Schachermaier
Graz, Oper Graz  / 
Il trovatore (Verdi) 30 syy-3 kesjoht: Andrea Sanguineti / Robin Engelen; ohj: Ben Baur
La bohème (Puccini) 1 lok-26 joujoht: Marius Burkert; ohj: Dietmar Pflegerl(original), Michael Eybl(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 2 mar-18 maajoht: Marco Comin / Marcus Merkel; ohj: Maximilian von Mayenburg
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 25 mar-2 maajoht: Marius Burkert / Marcus Merkel; ohj: Peter Langdal(original), Line Kromann
Amahl und die nächtlichen Besucher (Menotti) 10-16 joujoht: Marcus Merkel; ohj: Annette Wolf
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 16 jou-25 huhjoht: Oksana Lyniv / Robin Engelen; ohj: Jetske Mijnssen
Die menschliche Stimme (Poulenc) 20-26 tamohj: Juana Ines Cano Restrepo
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 3 maa-22 huhjoht: Oksana Lyniv / Marius Burkert; ohj: Nadja Loschky
Candide (concert) (Bernstein) 10 maa-8 huhjoht: Marcus Merkel
Il viaggio a Reims (Rossini) 7 huh-10 kesjoht: Oksana Lyniv / Marcus Merkel; ohj: Bernd Mottl
Apollo e Dafne (Handel) 15-19 toujoht: Susanne Scholz; ohj: Christian Thausing
Mirada antigua (Quislant) 27 tou-8 kes
María de Buenos Aires (Piazzolla) 14-23 kes
Innsbruck, Tiroler Landestheater  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23 syy-26 joujoht: Seokwon Hong; ohj: Thaddeus Strassberger
Orphée et Eurydice (Gluck) 30 syy-8 marjoht: Oliver Imig; ohj: Enrique Gasa Valga
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 4 mar-16 heljoht: Hansjörg Sofka; ohj: Thomas Gassner
La Gioconda (Ponchielli) 25 mar-16 heljoht: Francesco Rosa / Seokwon Hong; ohj: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
West Side Story (Bernstein) 16 jou-21 maajoht: Seokwon Hong; ohj: Enrique Gasa Valga
Der Konsul (Menotti) 3 hel-7 kesjoht: Uwe Sandner; ohj: René Zisterer
Martha (Flotow) 24 maa-5 heijoht: Seokwon Hong; ohj: Anette Leistenschneider
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 19 tou-7 heijoht: Lukas Beikircher; ohj: Johannes Reitmeier
Klagenfurt, Stadttheater Klagenfurt  / 
La traviata (Verdi) 14 syy-14 marjoht: Giedrė Šlekytė; ohj: Richard Brunel
Werther (Massenet) 2 mar-21 joujoht: Lorenzo Viotti; ohj: Vincent Huguet
Don Giovanni (Mozart) 14 jou-10 heljoht: Giedrė Šlekytė; ohj: Florentine Klepper
Lady Macbeth von Mtsensk (Shostakovich) 1 maa-14 huhjoht: Kristiina Poska; ohj: Immo Karaman
Linz, Landestheater Linz  / 
La Rosinda (Cavalli) 16 syy-2 lokjoht: Anne Marie Dragosits; ohj: Gregor Horres
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 30 syy-17 heljoht: Markus Poschner / Marc Reibel; ohj: Hermann Schneider
Rigoletto (Verdi) 4 mar-20 maajoht: Martin Braun / Leslie Suganandarajah; ohj: Andreas Baesler
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 2 jou-29 kesjoht: Marc Reibel; ohj: Karl Absenger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 jou-12 tamjoht: Leslie Suganandarajah / Takeshi Moriuchi; ohj: Rainer Mennicken
La Damnation de Faust (Berlioz) 3 hel-24 huhjoht: Markus Poschner; ohj: David Marton
Unverhofftes Wiedersehen (Bröder) 25 hel-21 maajoht: Takeshi Moriuchi; ohj: Gregor Horres
Brundibár (Krása) 31 maa-28 touohj: Felix Dieckmann
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 huh-28 kesjoht: Leslie Suganandarajah; ohj: Gregor Horres
Death in Venice (Britten) 19 tou-6 heijoht: Roland Böer; ohj: Hermann Schneider
Così fan tutte (Mozart) 10 kes-6 heijoht: Takeshi Moriuchi; ohj: François De Carpentries
Salzburg, Salzburger Landestheater  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 23 syy-13 tamjoht: Adrian Kelly; ohj: Alexandra Liedtke
The Sound of Music (Rodgers) 17 lok-7 huhjoht: Robin Davis; ohj: Andreas Gergen
Oedipus rex (Stravinsky) 25 lok-21 marjoht: Dennis Russell Davies; ohj: Carl Philip von Maldeghem
Le nozze di Figaro (Mozart) 20 tam-30 toujoht: Adrian Kelly; ohj: Jacopo Spirei
Cardillac (Hindemith) 21 huh-15 toujoht: Robin Davis; ohj: Amélie Niermeyer
Flüchtling (Gregoretti) 25 tou-10 kesjoht: Wolfgang Götz; ohj: Christina Piegger
Wien, Neue Oper Wien  / 
Die Antilope (Staud) 11-16 marjoht: Walter Kobéra; ohj: Dominique Mentha
Der Ficus spricht (Schedl,G) 14-18 kesjoht: Walter Kobéra / Anna Sushon; ohj: Leonard Prinsloo
Radames (Eötvös) 14-18 kesjoht: Walter Kobéra / Anna Sushon; ohj: Leonard Prinsloo
Wien, Wiener Staatsoper  / 
Il trovatore (Verdi) 4-13 syyjoht: Marco Armiliato; ohj: Daniele Abbado, Boris Stetka
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-15 syyjoht: Adam Fischer; ohj: Jean-Louis Martinoty
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 syy-7 toujoht: Marco Armiliato / Jean-Christophe Spinosi / Alexander Soddy; ohj: Günther Rennert
Chowanschtschina (Musorgsky) 8-17 syyjoht: Michael Güttler; ohj: Lev Dodin, Valery Galendeev, Iurii Khamutianskii
Salome (Strauss) 16 syy-25 marjoht: Yannick Nézet-Séguin; ohj: Boleslaw Barlog
La traviata (Verdi) 24 syy-2 lokjoht: James Gaffigan; ohj: Jean-François Sivadier, Véronique Timsit
La bohème (Puccini) 30 syy-6 lokjoht: Eivind Gullberg Jensen; ohj: Franco Zeffirelli
Der Spieler (Prokofiev) 4-20 lokjoht: Simone Young; ohj: Karoline Gruber
Don Giovanni (Mozart) 5 lok-20 tamjoht: Sascha Goetzel; ohj: Jean-Louis Martinoty
Pelléas et Mélisande (Debussy) 12-21 lokjoht: Daniel Harding; ohj: Marco Arturo Marelli
Rusalka (Dvořák,A) 19-28 lokjoht: Tomáš Hanus; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Tosca (Puccini) 23 lok-12 tamjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Margarethe Wallmann
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 lok-11 toujoht: Evelino Pidò / Guillermo García Calvo / Frédéric Chaslin / Pavel Baleff; ohj: Otto Schenk
L'italiana in Algeri (Rossini) 26 lok-2 marjoht: Evelino Pidò; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Katja Kabanova (Janáček) 1-7 marjoht: Graeme Jenkins; ohj: André Engel, Ruth Orthman
Un ballo in maschera (Verdi) 5-11 marjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Gianfranco de Bosio
Adriana Lecouvreur (Cilea) 9-18 marjoht: Evelino Pidò; ohj: David McVicar
Madama Butterfly (Puccini) 21-24 marjoht: Jonathan Darlington; ohj: Josef Gielen
Ariadne auf Naxos (Strauss) 23-29 marjoht: Jeffrey Tate; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Don Pasquale (Donizetti) 27 mar-19 toujoht: Evelino Pidò; ohj: Irina Brook
Daphne (Strauss) 1-7 joujoht: Simone Young; ohj: Nicolas Joël
Lulu (Berg) 3-15 joujoht: Ingo Metzmacher; ohj: Willy Decker
Elektra (Strauss) 5-11 joujoht: Ingo Metzmacher; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Der Rosenkavalier (Strauss) 10-19 joujoht: Adam Fischer; ohj: Otto Schenk
Arabella (Strauss) 14-21 joujoht: Patrick Lange; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Die Zauberflöte (Mozart) 22-29 joujoht: Adam Fischer; ohj: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 jou-2 tamjoht: Patrick Lange; ohj: Adrian Noble
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 jou-5 tamjoht: Cornelius Meister; ohj: Otto Schenk
I puritani (Bellini) 4-10 tamjoht: Evelino Pidò; ohj: John Dew
La Fille du régiment (Donizetti) 11-19 tamjoht: Evelino Pidò; ohj: Laurent Pelly
Carmen (Bizet) 23-29 tamjoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Franco Zeffirelli
Faust (Gounod) 25-28 tamjoht: Frédéric Chaslin; ohj: Nicolas Joël(original), Stéphane Roche(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 12-18 heljoht: Sascha Goetzel; ohj: Jean-Louis Martinoty
La Cenerentola (Rossini) 16-22 heljoht: Jean-Christophe Spinosi; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Ariodante (Handel) 24 hel-8 maajoht: William Christie; ohj: David McVicar
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 25 hel-3 maajoht: Louis Langrée; ohj: Falk Richter
Macbeth (Verdi) 27 hel-5 maajoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Christian Rath
Otello (Verdi) 12-22 maajoht: Dan Ettinger; ohj: Christine Mielitz
La bohème (Puccini) 14-20 maajoht: Speranza Scappucci; ohj: Franco Zeffirelli
Madama Butterfly (Puccini) 19-28 maajoht: Ramón Tebar; ohj: Josef Gielen
Dantons Tod (Einem) 24 maa-9 huhjoht: Susanna Mälkki; ohj: Josef Ernst Köpplinger
Parsifal (Wagner) 28 maa-5 huhjoht: Semyon Bychkov; ohj: Alvis Hermanis
Das Rheingold (Wagner) 4 huhjoht: Adam Fischer; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 8-22 huhjoht: Adam Fischer; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Turandot (Puccini) 10-20 huhjoht: Frédéric Chaslin; ohj: Marco Arturo Marelli
Siegfried (Wagner) 11 huhjoht: Adam Fischer; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 15 huhjoht: Adam Fischer; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Fidelio (Beethoven) 21-27 huhjoht: Adam Fischer; ohj: Otto Schenk
Andrea Chénier (Giordano) 23 huh-2 toujoht: Marco Armiliato; ohj: Otto Schenk
Aida (Verdi) 25 huh-1 toujoht: Jesús López-Cobos; ohj: Nicolas Joël
Simon Boccanegra (Verdi) 6-13 toujoht: Evelino Pidò; ohj: Peter Stein
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 12-28 toujoht: Marco Armiliato; ohj: Alexandra Liedtke
Capriccio (Strauss) 17-27 toujoht: Michael Boder; ohj: Marco Arturo Marelli
La traviata (Verdi) 26 tou-1 kesjoht: Marco Armiliato; ohj: Jean-François Sivadier, Véronique Timsit
Rigoletto (Verdi) 31 tou-10 kesjoht: Marco Armiliato; ohj: Pierre Audi
Der Freischütz (Weber) 11-28 kesjoht: Tomáš Netopil; ohj: Christian Rath
Tosca (Puccini) 13-19 kesjoht: Marco Armiliato; ohj: Margarethe Wallmann
Lohengrin (Wagner) 15-26 kesjoht: Sebastian Weigle; ohj: Andreas Homoki
Falstaff (Verdi) 21-27 kesjoht: James Conlon; ohj: David McVicar
Wien, Theater an der Wien  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 17-28 syyjoht: René Jacobs; ohj: Torsten Fischer
Ottone, re di Germania (concert) (Handel) 24 syyjoht: George Petrou
Ariadne auf Naxos (Porpora) 27 syy-10 lokjoht: Markellos Chryssicos; ohj: Sergej Morozov
Wozzeck (Berg) 15-27 lokjoht: Leo Hussain; ohj: Robert Carsen
Don Pasquale (Donizetti) 24 lok-12 joujoht: Tscho Theissing; ohj: Marcos Darbyshire
Leonore (concert) (Beethoven) 24 lokjoht: René Jacobs
Die Ring Trilogie - Hagen (Wagner) 1-29 joujoht: Constantin Trinks; ohj: Tatjana Gürbaca
Die Ring Trilogie - Siegfried (Wagner) 2-30 joujoht: Constantin Trinks; ohj: Tatjana Gürbaca
Die Ring Trilogie - Brünnhilde (Wagner) 3-31 joujoht: Constantin Trinks; ohj: Tatjana Gürbaca
Egmont (Beethoven) 15 joujoht: Laurence Equilbey; ohj: Séverine Chavrier
Maria Stuarda (Donizetti) 19-30 tamjoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Christof Loy
Publio Cornelio Scipione (concert) (Handel) 24 tamjoht: Markellos Chrissikos
Giulietta e Romeo (concert) (Zingarelli) 27 tamjoht: George Petrou
Pelléas et Mélisande (Debussy) 12 hel-9 maajoht: Thomas Guggeis; ohj: Thomas Jonigk
Saul (Handel) 16-27 heljoht: Laurence Cummings; ohj: Claus Guth
Armida (concert) (Haydn) 21 heljoht: René Jacobs
Der Besuch der alten Dame (Einem) 16-28 maajoht: Michael Boder; ohj: Keith Warner
Fidelio (concert) (Beethoven) 19 maajoht: Giovanni Antonini
A Quiet Place (Bernstein) 22 maa-2 huhjoht: Walter Kobéra; ohj: Philipp M Krenn
Die Schuldigkeit des ersten Gebots (concert) (Mozart) 27 maajoht: Stefan Gottfried
A Midsummer Night's Dream (Britten) 15-25 huhjoht: Antonello Manacorda; ohj: Damiano Michieletto
Radamisto (concert) (Handel) 20 huh
Così fan tutte (Mozart) 15 tou-12 kesjoht: Stefan Vladar; ohj: Valentin Schwarz
Wien, Volksoper Wien  / 
Der Bettelstudent (Millöcker) 3-18 syyjoht: Wolfram-Maria Märtig; ohj: Anatol Preissler
Die Zauberflöte (Mozart) 4 syy-9 kesjoht: Alfred Eschwé / Gerrit Prießnitz; ohj: Helmuth Lohner
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 syy-29 kesjoht: Guido Mancusi / Gerrit Prießnitz; ohj: Heinz Zednik
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 syy-16 lokjoht: Wolfram-Maria Märtig; ohj: Josef Ernst Köpplinger
Die Räuber (Verdi) 14 lok-11 joujoht: Jac van Steen; ohj: Alexander Schulin
Die lustige Witwe (Lehár) 20 lok-2 joujoht: Alfred Eschwé; ohj: Marco Arturo Marelli
Pinocchio (Valtinoni) 19 mar-19 huhjoht: Guido Mancusi; ohj: Philipp M Krenn
Roméo et Juliette (Berlioz) 7-27 joujoht: Gerrit Prießnitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 jou-7 tamjoht: Christof Perick; ohj: Karl Dönch
Axel an der Himmelstür (Benatzky) 26 jou-31 tamjoht: Lorenz C Aichner; ohj: Peter Lund
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 5-28 tamjoht: Anja Bihlmaier; ohj: Marco Arturo Marelli
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 10 tam-9 heljoht: Thomas Rösner; ohj: Hinrich Horstkotte
The Sound of Music (Rodgers) 14 tam-1 touohj: Renaud Doucet
Der Opernball (Heuberger) 17 hel-24 maajoht: Alfred Eschwé; ohj: Axel Köhler
La traviata (Verdi) 19 hel-14 maaohj: Hans Gratzer
Rusalka (Dvořák,A) 25 maa-23 huhjoht: Alfred Eschwé; ohj: Renaud Doucet
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 31 maa-21 touohj: Thomas Enzinger
Marilyn forever (Bryars) 14 huh-2 toujoht: Wolfram-Maria Märtig; ohj: Christoph Zauner
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 5-28 touohj: Renaud Doucet
Gasparone (Millöcker) 2-30 kesjoht: Andreas Schüller; ohj: Olivier Tambosi
Sweeney Todd (Sondheim) 12-28 kesjoht: Joseph Olefirowicz; ohj: Matthias Davids