2017/18 > Bulgaria 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2017/18 > Bulgaria

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Serbia Romania
Makedonian tasavalta

Bulgaria
 
Kreikka Turkki

Bourgas, State Opera Bourgas  / 

Madama Butterfly (Puccini) 5 lokjoht: Chris McCracken; ohj: Aleksandar Tekeliev
Nabucco (Verdi) 18 lok
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 25 lok-28 marjoht: Chris McCracken; ohj: Aleksandar Tekeliev
Wiener Blut (Strauss,J) 30 mar
Rigoletto (Verdi) 6 hel
La traviata (Verdi) 16 hel
Plovdiv, State Opera Plovdiv  / 
La traviata (Verdi) 19 lok-17 marohj: Nina Naydenova
Carmen (Bizet) 28 lok-2 heljoht: Konstantin Dobroikov; ohj: Maria Elena Mexia
Il trovatore (Verdi) 25 mar-16 heljoht: Niksha Bareza; ohj: Ursula Horner
My Fair Lady (Loewe) 24 hel-13 huhjoht: Konstantin Dobroikov; ohj: Nina Naydenova
L'elisir d'amore (Donizetti) 19 huh
Madama Butterfly (Puccini) 23 kes
Il trovatore (Verdi) 7 hei
Otello (Rossini) 21 hei
Carmen (Bizet) 28 hei
Ruse, State Opera Rousse  / 
Gianni Schicchi (Puccini) 25 elojoht: Nayden Todorov; ohj: Tatjana Sokolova
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 14 syyjoht: Nicholas McRoberts; ohj: Boyko Bogdanov
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 18 syyjoht: Nicholas McRoberts
La traviata (Verdi) 21-25 syyjoht: Nicholas McRoberts; ohj: Georgi Dimitrov
Il maestro di musica (Pergolesi) 18 lok-9 marjoht: Federico Marchionda; ohj: Plamen Beykov
Man of La Mancha (Leigh) 12 mar-10 joujoht: Gancho Ganchev; ohj: Boris Pankin
Rigoletto (Verdi) 15 marjoht: Georgi Dimitrov; ohj: Pavel Gerdjikov
Suor Angelica (Puccini) 18 marjoht: Massimo Testa; ohj: Tatiana Sokolova
Carmen (Bizet) 22 mar-28 heljoht: Yuri Ilinov; ohj: Cristian Mihăilescu
Turandot (Puccini) 30 marjoht: David Crescenzi; ohj: Nina Naydenova
Don Giovanni (Mozart) 5 joujoht: Viliana Valtcheva; ohj: Ivan Savov
Tosca (Puccini) 14 joujoht: Georgi Dimitrov; ohj: Ognian Draganoff
Madama Butterfly (Puccini) 31+ tamjoht: Yuri Ilinov; ohj: Aleksandar Tekeliev
Il trovatore (Verdi) 2 heljoht: Georgi Dimitrov; ohj: Asen Shopov
Nabucco (Verdi) 19 huhjoht: Dimitar Kossev
Sofia, Софийска опера и балет / Sofia Opera and Ballet  / 
Il tabarro (Puccini) 4-6 elo
Gianni Schicchi (Puccini) 4-6 eloohj: Plamen Kartaloff
Parsifal (Wagner) 1 lokjoht: Ira Levin; ohj: Plamen Kartaloff
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 6 lok-25 heljoht: Zhorzh Dimitrov; ohj: Yuliya Krasteva
La Cenerentola (Rossini) 7 lok-13 tamjoht: Zhorzh Dimitrov; ohj: Vera Petrova
Norma (Bellini) 13-15 lokjoht: Grigor Palikarov; ohj: Hugo De Ana
Das Rheingold für Kinder (Wagner) 20 lok-19 marjoht: Velizar Genchev; ohj: Yuliya Krasteva
Don Carlo (Verdi) 20-22 lokjoht: Ira Levin; ohj: Plamen Kartaloff
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 lok-11 maajoht: Boris Spasov / Zhorzh Dimitrov; ohj: Krasimir Tsanovski
Carmen (Bizet) 3 mar-26 kesjoht: Keitaro Harada / Grigor Palikarov; ohj: Plamen Kartaloff
Tosca (Puccini) 8 jou-5 elojoht: Grigor Palikarov; ohj: Plamen Kartaloff
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 22-26 jouohj: Ylia Krasteva
Turandot (Puccini) 12 tam-27 kesjoht: Grigor Palikarov; ohj: Plamen Kartaloff
La traviata (Verdi) 19-21 tam
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 24 tam-1 kesjoht: Zhorzh Dimitrov; ohj: Vera Petrova
Rigoletto (Verdi) 26 tam-31 toujoht: Georghi Dimitrov; ohj: Plamen Kartaloff
Un ballo in maschera (Verdi) 15-16 heljoht: Iurie Florea
Lakmé (Delibes) 22 hel-24 maajoht: Francesco Rosa
Yana's Nine Brothers (Pipkov) 22-30 maajoht: Zhorzh Dimitrov / Grigor Palikarov; ohj: Plamen Kartaloff
Cavalleria rusticana (Mascagni) 5 huh
Gianni Schicchi (Puccini) 5 huhohj: Plamen Kartaloff
Siegfried (Wagner) 21 tou-8 hei
Aida (Verdi) 8-10 kesjoht: Erich Wächter / Velizar Genchev / Borislav Ivanov; ohj: Hugo De Ana
Das Rheingold (Wagner) 5-14 hei
Die Walküre (Wagner) 6 hei
Siegfried (Wagner) 8 hei
Götterdämmerung (Wagner) 8 hei
Götterdämmerung (Wagner) 10 hei
Das Rheingold (Wagner) 14 hei
Il trovatore (Verdi) 20-22 hei
Turandot (Puccini) 27 hei
La bohème (Puccini) 29 hei
Il tabarro (Puccini) 4 elo
Suor Angelica (Puccini) 4 elo
Gianni Schicchi (Puccini) 4 elo
Stara Zagora, State Opera Stara Zagora  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 lok-11 mar
La vie parisienne (Offenbach) 10 lok
Don Carlos (Verdi) 19 lok-31 heijoht: Ivailo Krinchev; ohj: Slavcho Nikolov
Tosca (Puccini) 8 mar-31 hei
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 mar-31 heijoht: Tommaso Placidi; ohj: Ognian Draganoff
Norma (Bellini) 28 mar
L'orfeo (Monteverdi) 30 mar
Alcina (Handel) 7 joujoht: Niels Muus; ohj: Dmitry Bertman, Helena Sturm
9. Sinfonie (Beethoven) 9 joujoht: Slavil Dimitrov
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 13-28 jou
La bohème (Puccini) 16 jou-31 heijoht: Alberto Veronesi; ohj: Ognian Draganoff
Carmen (Bizet) 10 heljoht: Amir Shiff; ohj: Ognian Draganoff
La traviata (Verdi) 17 maa-29 kesjoht: Tommaso Placidi; ohj: Frank-Bernd Gottschalk
Turandot (Puccini) 29 maa-12 huhjoht: Vladimir Boshnakov; ohj: Ognian Draganoff
Die sieben Todsünden (Weill) 14 huhjoht: Nicola Colafelice; ohj: Morten Royce
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 14 huhjoht: Nicola Colafelice; ohj: Morten Royce
Hin und zurück (Hindemith) 14 huhjoht: Nicola Colafelice; ohj: Morten Royce
Pagliacci (Leoncavallo) 22 kes
Varna, State Opera Varna  / 
La traviata (Verdi) 3 lokjoht: Borislav Ivanov; ohj: Kuzman Popov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3 marjoht: Grigor Palikarov; ohj: Kuzman Popov
Il trovatore (Verdi) 8 marjoht: Dario Macellari; ohj: Kuzman Popov
Cats (Lloyd Webber) 13 mar-24 maajoht: Stratsimir Pavlov; ohj: Svetozar Donev
Nabucco (Verdi) 15 marjoht: Borislav Ivanov; ohj: Kuzman Popov
The Three Musketeers (Dunayevsky,M) 18 mar-19 heljoht: Stratsimir Pavlov; ohj: Nikolay Aprilov
Turandot (Puccini) 21 marjoht: Jan Van Maanen; ohj: Kuzman Popov
Andrea Chénier (Giordano) 24 marjoht: Jan Van Maanen; ohj: Kuzman Popov
Aida (Verdi) 12 joujoht: Borislav Ivanov / Jan Van Maanen; ohj: Kuzman Popov, Franco Dragone
Die lustige Witwe (Lehár) 24 tamjoht: Igor Bogdanov; ohj: Mark Krone
Attila (Verdi) 26 tamjoht: Jan Van Maanen; ohj: Dejan Miladinović
The Count of Monte Cristo (Dessca) 29 tamjoht: Stratsimir Pavlov; ohj: Petko Bonev
Rigoletto (Verdi) 2 heljoht: Stratsimir Pavlov; ohj: Kuzman Popov
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (Lloyd Webber) 15 heljoht: Stratsimir Pavlov; ohj: Svetozar Donev
Manon Lescaut (Puccini) 17 heljoht: Jan Van Maanen; ohj: Aleksandar Tekeliev
Madama Butterfly (Puccini) 23 heljoht: Borislav Ivanov; ohj: Kuzman Popov
Bulgarians From Olden Times (Karastoyanov) 2 maajoht: Stefan Boyadzhiev; ohj: Nikolay Aprilov
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 maajoht: Tsvetan Krumov; ohj: Nina Naydenova
Tosca (Puccini) 9 maajoht: Svetoslav Borisov; ohj: Kuzman Popov
Carmen (Bizet) 16 maajoht: Jan Van Maanen; ohj: Kuzman Popov
La Cenerentola (Rossini) 29-30 maajoht: Nicoletta Conti; ohj: Yekta Kara
Singin' in the Rain (Brown,I) 4+ huhjoht: Stratsimir Pavlov; ohj: Boris Pankin
Turandot (Puccini) 11 huhjoht: Dejan Savić; ohj: Kuzman Popov
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 huhjoht: Jan Van Maanen
Cavalleria rusticana (Mascagni) 8 toujoht: Jan Van Maanen; ohj: Nina Naydenova
Pagliacci (Leoncavallo) 8 toujoht: Jan Van Maanen; ohj: Nina Naydenova
Norma (Bellini) 12 toujoht: Ivan Kozhuharov; ohj: Kuzman Popov
Il trovatore (Verdi) 15 toujoht: Stefan Boyadzhiev; ohj: Kuzman Popov
Il Barbiere di Siviglia (Rossini) 17 toujoht: Ivan Kozhuharov; ohj: Primo Antonio Petris
La traviata (Verdi) 21 toujoht: Borislav Ivanov; ohj: Kuzman Popov
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 26 toujoht: Tsvetan Krumov; ohj: Alexander Mutafchiyski