2017/18 > Sveitsi 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2017/18 > Sveitsi

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Saksa
Ranska
Monaco

Sveitsi
 
Liechtenstein
Itävalta
Italia

Basel, Theater Basel  / 

Lucio Silla (Mozart) 14 syy-27 marjoht: Erik Nielsen / Björn Huestege; ohj: Hans Neuenfels
Alcina (Handel) 16 syy-3 joujoht: Andrea Marcon; ohj: Lydia Steier
Die Blume von Hawaii (Abraham) 28 syy-19 tamjoht: Jürg Henneberger; ohj: Frank Hilbrich
La traviata (Verdi) 21 lok-9 heljoht: Titus Engel; ohj: Daniel Kramer
La Cenerentola (Rossini) 15 jou-30 huhjoht: Daniele Squeo; ohj: Antonio Latella
Elektra (Strauss) 12 tam-23 huhjoht: Erik Nielsen; ohj: David Bösch
Die Dreigroschenoper (Weill) 8 hel-21 kesjoht: Johannes Kalitzke; ohj: Dani Levy
Der Goldkäfer (Fujikura) 3 maajoht: Stephen Delaney; ohj: Julia Hölscher
Der Spieler (Prokofiev) 10 maa-17 kesjoht: Modestas Pitrenas / Björn Huestege; ohj: Vasily Barkhatov
The Rake's Progress (Stravinsky) 18 tou-24 kesjoht: Kristiina Poska; ohj: Lydia Steier
Bern, Konzert Theater Bern  / 
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 10 syy-26 joujoht: Hans Christoph Bünger; ohj: Lisa Katharina Holzberg
Don Giovanni (Mozart) 14 lok-17 huhjoht: Kevin John Edusei; ohj: Matthew Wild
Anna Karenina (Hubay) 26 mar-17 heljoht: Jochem Hochstenbach; ohj: Adriana Altaras
Alzheim (Dayer) 1 jou-13 tamjoht: Jochem Hochstenbach; ohj: Ludger Engels
Il trovatore (Verdi) 27 tam-20 huhjoht: Jochem Hochstenbach; ohj: Markus Bothe
The Medium (Menotti) 2-25 heljoht: Anne Hinrichsen; ohj: Alexander Kreuselberg
Die Formel (Rasch) 2 maa-14 huhjoht: Jonathan Stockhammer; ohj: Gerd Heinz
Carmen (Bizet) 7 huh-21 kesjoht: Mario Venzago; ohj: Stephan Märki
Katja Kabanova (Janáček) 19 tou-27 kesjoht: Kevin John Edusei; ohj: Florentine Klepper
Das Schloss Dürande (concert) (Schoeck) 31 tou-2 kesjoht: Mario Venzago
Biel, Theater Orchester Biel Solothurn  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15 syy-20 tamjoht: Franco Trinca; ohj: Joël Lauwers
Marie und Robert (Meier) 3 mar-19 tamjoht: Kaspar Zehnder; ohj: Reto Nickler
Die lustige Witwe (Lehár) 15 jou-9 maajoht: Jérôme Pillement; ohj: Olivier Tambosi
Iolanta (Tchaikovsky,P) 9 hel-15 huhjoht: Alexander Mikhailovich Anissimov; ohj: Dieter Kaegi
Mitridate, re di Ponto (Mozart) 13 huh-6 kesjoht: Predrag Gosta; ohj: Francesco Bellotto
Fribourg, Opéra de Fribourg  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 29 jou-14 tamjoht: Laurent Gendre; ohj: Olivier Desbordes, Benjamin Moreau
Genève, Grand-Théâtre de Genève  / 
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 27 elojoht: Teodor Currentzis
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12-24 syyjoht: Jonathan Nott; ohj: Sam Brown
Le nozze di Figaro (Mozart) 13-25 syyjoht: Marko Letonja; ohj: Tobias Richter
Figaro Gets a Divorce (Langer) 14-26 syyjoht: Justin Brown; ohj: David Pountney
Fantasio (Offenbach) 3-20 marjoht: Gergely Madaras; ohj: Thomas Jolly
Ascanio (concert) (Saint-Saëns) 24-26 marjoht: Guillaume Tourniaire
Le Baron tzigane (Strauss,J) 15 jou-6 tamjoht: Stefan Blunier; ohj: Christian Rath
Faust (Gounod) 1-18 heljoht: Jesús López-Cobos; ohj: Georges Lavaudant
Szenen aus Goethes Faust (concert) (Schumann) 25 hel-3 maajoht: Peter Schneider
Cavalleria rusticana (Mascagni) 17-29 maajoht: Alexander Joel; ohj: Emma Dante
Pagliacci (Leoncavallo) 17-29 maajoht: Alexander Joel; ohj: Serena Sinigaglia
King Arthur (Purcell) 26 huh-9 toujoht: Leonardo García Alarcón; ohj: Alain Maratrat
Don Giovanni (Mozart) 1-17 kesjoht: Stefan Soltesz; ohj: David Bösch
Lausanne, Opéra de Lausanne  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 syy-8 lokjoht: Jesús López-Cobos; ohj: Stefano Poda
Amahl et les visiteurs du soir (Menotti) 8-15 marjoht: Hervé Klopfenstein; ohj: Gérard Demierre
Le Chanteur de Mexico (Lopez,F) 22-31 joujoht: Cyril Diederich; ohj: Emilio Sagi
La sonnambula (Bellini) 9-11 heljoht: Giampaolo Bisanti
La clemenza di Tito (Mozart) 18-28 maajoht: Diego Fasolis; ohj: Fabio Ceresa
La donna del lago (Rossini) 22-29 huhjoht: George Petrou; ohj: Max Emanuel Cencic
Simon Boccanegra (Verdi) 3-10 kesjoht: Stefano Ranzani; ohj: Arnaud Bernard
Luzern, Luzerner Theater  / 
Le Grand Macabre (Ligeti) 8 syy-20 lokjoht: Clemens Heil; ohj: Herbert Fritsch
La traviata (Verdi) 13 syy-5 heljoht: Clemens Heil; ohj: Benedikt von Peter
Manon (Massenet) 12 mar-14 tamjoht: Yoel Gamzou; ohj: Marco Storman
Die Zauberflöte (Mozart) 2-26 joujoht: Clemens Heil; ohj: Wouter Van Looy
Falstaff (Verdi) 27 tam-17 kesjoht: Clemens Heil; ohj: Benedikt von Peter
Flow My Tears (Dowland) 2 maa-8 huhohj: Wouter Van Looy
Faust-Szenen (Schumann) 24 maa-17 toujoht: Clemens Heil; ohj: Marco Štorman
Maria Stuarda (Donizetti) 15 huh-27 touohj: Benedikt von Peter
St Gallen, Theater St Gallen  / 
Die Gezeichneten (Schreker) 16 syy-25 marjoht: Michael Balke; ohj: Antony McDonald
Nabucco (Verdi) 27 syy-19 maajoht: Hermes Helfricht / Stéphane Fromageot; ohj: Emilio Sagi, Javier Ulacia
La bohème (Puccini) 21 lok-4 maajoht: Hermes Helfricht; ohj: Renaud Doucet
On the Town (Bernstein) 9+ joujoht: Michael Brandstätter / Stéphane Fromageot; ohj: Josef Ernst Köpplinger
On the Town (Bernstein) 12 jou-30 toujoht: Michael Brandstätter / Stéphane Fromageot; ohj: Josef Ernst Köpplinger
Der Zaubertrank (Martin,F) 6-16 helohj: Polly Graham
Fidelio (Beethoven) 15+ maajoht: Otto Tausk; ohj: Jan Schmidt-Garre
Fidelio (Beethoven) 18 maa-16 kesjoht: Otto Tausk; ohj: Jan Schmidt-Garre
Il pirata (Bellini) 28+ huhjoht: Pietro Rizzo; ohj: Ben Baur
Edgar (Puccini) 29+ kesjoht: Leo Hussain; ohj: Tobias Kratzer
Winterthur, Theaterstrasse 4  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22-30 syyjoht: Dietger Holm; ohj: Clara Kalus
Die verkaufte Braut (Smetana) 15-17 joujoht: Oliver von Dohnányi; ohj: Jana Kališová
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 29 jou-2 tamjoht: Inga Hilsberg; ohj: Wolfgang Lachnitt
Don Giovanni (Mozart) 1-3 heljoht: Elias Grandy; ohj: Lorenzo Fioroni
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 8-11 maajoht: György Mészáros; ohj: Wolf Widder
La finta giardiniera (Mozart) 5-18 toujoht: Gianluca Capuano; ohj: Tatjana Gürbaca
Zurich, Oper im Knopfloch  / 
Geneviève de Brabant (Offenbach) 8 syy
The Little Café (Caryll) 21-29 lok
Zurich, Opernhaus Zürich  / 
Jewgeni Onegin (Tchaikovsky,P) 24 syy-28 lokjoht: Stanislav Kochanovsky; ohj: Barrie Kosky
Die Zauberflöte (Mozart) 26 syy-15 lokjoht: Karina Canellakis; ohj: Tatjana Gürbaca
Salome (Strauss) 28 syy-15 lokjoht: Ulf Schirmer; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-11 lokjoht: Enrique Mazzola; ohj: Cesare Lievi
Tosca (Puccini) 21 lok-4 marjoht: Paolo Carignani; ohj: Robert Carsen
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 5-24 marjoht: Fabio Luisi; ohj: Sebastian Baumgarten
Ronja Räubertochter (Arnecke) 18 mar-25 tamjoht: Carrie-Ann Matheson; ohj: Marie-Eve Signeyrole
Fidelio (Beethoven) 26 mar-13 joujoht: Simone Young; ohj: Andreas Homoki
Der Traum von Dir (Dayer) 2-9 joujoht: Michael Richter; ohj: Nina Russi
Madama Butterfly (Puccini) 10 jou-10 tamjoht: Daniele Rustioni; ohj: Ted Huffman
La Fille du régiment (concert) (Donizetti) 16-22 joujoht: Speranza Scappucci
La fanciulla del West (Puccini) 21 jou-12 tamjoht: Marco Armiliato; ohj: Barrie Kosky
Le comte Ory (Rossini) 31 jou-9 tamjoht: Diego Fasolis; ohj: Moshe Leiser, Patrice Caurier
L'Heure espagnole (Ravel) 19 tam-1 heljoht: Pavel Baleff; ohj: Jan Eßinger
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 19 tam-1 heljoht: Pavel Baleff; ohj: Jan Eßinger
Idomeneo (Mozart) 4 hel-2 maajoht: Giovanni Antonini; ohj: Jetske Mijnssen
La scala di seta (Rossini) 9-24 heljoht: Ottavio Dantone; ohj: Damiano Michieletto
Parsifal (Wagner) 25 hel-11 maajoht: Simone Young; ohj: Claus Guth
Lunea (Holliger) 4-25 maajoht: Heinz Holliger; ohj: Andreas Homoki
Der fliegende Holländer (Wagner) 18-31 maajoht: Markus Poschner; ohj: Andreas Homoki
Maria Stuarda (Donizetti) 8 huh-12 toujoht: Enrique Mazzola; ohj: David Alden
Luisa Miller (Verdi) 12-29 huhjoht: Riccardo Frizza; ohj: Damiano Michieletto
Werther (Massenet) 10-29 toujoht: Lorenzo Viotti; ohj: Tatjana Gürbaca
Turandot (Puccini) 19 tou-3 kesjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Giancarlo Del Monaco
La forza del destino (Verdi) 27 tou-28 kesjoht: Fabio Luisi; ohj: Andreas Homoki
Das Land des Lächelns (Lehár) 10-29 kesjoht: Fabio Luisi; ohj: Andreas Homoki
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 24 kes-12 heijoht: Ottavio Dantone; ohj: Calixto Bieito
Carmen (Bizet) 1-14 heijoht: Eun Sun Kim; ohj: Matthias Hartmann
La traviata (Verdi) 6-15 heijoht: Fabio Luisi; ohj: David Hermann